Αλέξανδρος ο Μέγας, η Μεγάλη Ψυχή...

Μυθολογία και παραδόσεις των διαφόρων λαών.
Ανάλυση,αποσυμβολισμός και συγκριτική μελέτη αυτών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Ιούλ 17, 2005 10:08 pm

Καλησπερα σε ολους. Αν και το θεμα μας ειναι η εσωτερικη προσεγγιση του Μεγαλου Αλεξανδρου και της εποχης του παιρνω το θαρρος να παραθεσω μια οικτρη ιστοσελιδα που διαβασα σε αλλους τοπους και που νομιζω οτι μας αφορα ολους ως Ελληνες κατα κυριο λογο.
Ειναι στο google στην αναζητηση στον ιστο.

http://www.geocities.com/alexander_cursed/persia.htm

Ετσι αραγε παρουσιαζεται η ιστορια μας εξω απο τα δικα μας βιβλια?
Δεν το πιστευω αλλα τι ειναι αυτο?

Παντα με σεβασμο

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Ιούλ 17, 2005 10:47 pm

Η ελευθερία του internet δίνει βήμα στον οποιονδήποτε.

Αυτό σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να πλάσει μια «ιστορία» και να την προβάλει ως αληθινή. Βέβαια εδώ έρχεται να παίξει ρόλο και η κρίση μας, η γνώση μας και τέλος η διάνοια μας.

Αν κάποιος πείθετε από τέτοια κείμενα παραγνωρίζοντας τόσα άλλα ιστορικά, τότε είναι άξιος της μοίρας του.
Εφιάλτες και Πισωπορτάκιδες υπήρχαν πάντα στην Ελληνική φυλή, όμως το μόνο που κατάφεραν (κατά τη γνώμη μου) ήταν μέσα από τις πράξεις αίσχους και προδοσίας τους, να αναδείξουν τον ηρωισμό της «Ελληνικής ψυχής».

Από όσα διάβασα θα αναφέρω το εξής αντιφατικό.

Ο Αλέξανδρος λέει ΔΕΝ ήτο Έλλην, ήτο Ιλλυριός και τα Μακεδονικά δεν ήταν Ελληνική γλώσσα αλλά Βαρβαρική διάλεκτος.

Τα εύλογα ερωτήματα είναι τα εξής.

1) Σε ποια γλώσσα μίλαγαν ο Μέγας Αλέξανδρος με τον Αριστοτέλη ;
2) Γιατί ο ιδρυτής των Μακεδόνων (όπως αναφέρει το site αυτό) όσους δε μίλαγαν την ίδια γλώσσα μαζί του τους άφησε να φύγουν προς ανατολάς, ενώ τους Γκραικούς (Έλληνες) τους κράτησε εφ’ όσον μίλαγαν την ίδια γλώσσα ;
3) Σε ποια γλώσσα μίλαγε ο Φίλλιπος προς τους Αθηναίους ;
4) Σε ποια γλώσσα μίλησε ο Μέγας Αλέξανδρος στους Αθηναίους ;; ( είχε πάρει πτυχίο από τα κέντρα ξένων γλωσσών «Ο Αριστοτέλης» ;;; )
5) ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΗ η Ολυμπιάς και ο Φίλλιπος σε ποια γλώσσα μίλαγαν μέσα στα Καβείρια Μυστήρια ;;;;;;

Ο καθένας ας κρίνει !!!!!!!!
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Δευ Ιούλ 18, 2005 3:49 am

http://www.geocities.com/bulgarmak/index.html

Δυστυχως καποιοι "φιλοι" μας απο τους βορειους γειτονους μας τα γραφουν αυτα...
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 18, 2005 6:40 am

Να σε καλωσορίσω λοιπόν αγαπημένο Ερμαφρόδιτο (φανερωμένο στην Θήλεια όψη σου ως Σάκτι :wink: ), σε ένα θέμα που ΝΑΙ, τελικά έχει μεγάλη ιστορία...

Το Ardha Nareswara έγραψε:"...Ευχαριστω τον αγαπητο φιλο Κελσο που εθεσε εκ νεου την τοτε πρωτογενη μου ιδεα...
σειρα μου τωρα να πω:
Θα ειμαι εδω λοιπον!..."

"...Ας μην ξεχναμε φιλοι μου πως για επελθει η οποια εναρμονησις χρειαζονται τουλαχιστον δυο αντιστοιχως αναλογα..*τινα*..."


Χαίρομαι που θα είσαι και εσύ ΕΔΩ, αν και η Ψυχή η ενωμένη με το Θείο, δύναται να είναι ΠΑΝΤΟΥ αλλά ταυτόχρονα και ΠΟΥΘΕΝΑ, μέσα στον πεπερασμένο αλλά απεριόριστο τοποχρόνο...

Όπως ήδη θα είδες και εσύ, δεν προσέγγισα την έννοια της ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΕΩΣ σε σχέση με τον Ιησού που έγινε Χριστός...
ΣΚΟΠΙΜΩΣ για να ΜΗΝ υπάρξουν οι παρανοήσεις που υπήρξαν κάποτε σε κάποιο άλλο μετερίζι...

Την έννοια της ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΕΩΣ όμως, την έχω θέση σε σχέση με τον ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ...!!!
Ενδιαφέρον δεν θα είναι αγαπημένο μου πλάσμα :?:

Ενδιαφέρον για να δούμε ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ και όχι μέσα από κάποιον ΚΑΘΡΕΠΤΗ, το που ΕΜΕΙΣ βρισκόμαστε σε σχέση με εκείνον τον Μέγα Άνδρα, Εκείνη την Ω! Μέγα Ψυχή (ορθότερα) :roll:

Απέναντί του, θέτω λοιπόν ΕΜΑΣ...

Ας απολαύσουμε λοιπόν το ταξίδι και ας συλλέξουμε τις ταξιδιωτικές μας εντυπώσεις με βοηθό ή καλύτερα ΟΔΗΓΟ την Φαντασία ΜΑΣ και ουχί τις Φαντασιώσεις ΜΑΣ...

Χαίρομαι ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ που σε αισθάνομαι ΚΟΝΤΑ ΜΟΥ, αγαπημένο μου Ερμαφρόδιτο...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 18, 2005 7:03 am

Η NEHEMAUT έγραψε:"...Αν και το θεμα μας ειναι η εσωτερικη προσεγγιση του Μεγαλου Αλεξανδρου και της εποχης του..."

Καλημέρα απο μένα αγαπητή μας NEHEMAUT...

Έριξα μια ματιά στον σύνδεσμο που μας παρέθεσες...
Και ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ έρχομαι να συμφωνήσω με τον φίλο μου τον Ράμογλου...
Πράγματι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ όπως τα λέει και ορθά και τα ερωτήματα που εγείρει...

ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ όμως για ΟΛΑ υπάρχει μιαν "ερμηνεία"...
Και ως παράδειγμα έρχομαι να παραθέσω το πρώτο απόσπασμα από τις βαρύγδουπες δηλώσεις του εν λόγω ιστοχώρου...

"...Στην Δύση ο Αλέξανδρος έγινε γνωστός σας Μέγας.
Στον Ανατολικό όμως κόσμο απέκτησε την προσωνυμία Καταραμένος λόγω της θηριωδίας που επέδειξε καταστρέφοντας τον Περσικό πολιτισμό..."

Γιατί άραγε να έδρασε ΕΤΣΙ ο Αλέξανδρος, η Μυημένη Ψυχή στα Ύψιστα Μυστήρια των Κάβειρων :?:
Τι λόγο είχε :?:

Νομίζω πώς ΑΝ ανατρέξουμε τις ιστορικές περιόδους και φτάσουμε σε εκείνες που ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ (κατ' εμέ) αποκαλούνται ΜΥΘΟΛΟΓΙΚΕΣ θα βρούμε έναν μεγάλο 10ετή πόλεμο...
Τον Τρωικό Πόλεμο...

Κατά τα λεγόμενα για τον Αλέξανδρο, η Μυημένη αυτή Ψυχή, ΠΙΣΤΕΥΕ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ότι ήταν η μετενσάρκωση του Πρώτου Ήρωα των Αχαιών...
Του Αχιλλέως... :!:

Αυτή του η ΠΙΣΤΗ είναι που τον έκανε να ΜΗΝ δεχθεί την λύρα του Πάρι...
όταν του την χάρισαν οι άρχοντες του Ίλιου (της Τροίας) όταν επάτησε το πόδι του εκεί...

Πιθανολογώ λοιπόν ότι το ΜΕΝΟΣ (πέραν των όσων ιστορικών αποδείξεων έχουμε για τους λόγους που έκανε τα όσα έκανε), εναντίων των Περσών, πήγαζε από την "ιστορική διαδοχή" αν θέλετε των Τρωών σε Πέρσες...

Βέβαια, ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΔΕΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕ και αυτό είναι μια υπερβολή της ιστοσελίδας (και δεν είναι και η μόνη φυσικά)...
Αλλά ας μείνουμε στα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ και ας αφήσουμε τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ για τους φιλολογίζοντες ιστορικούς...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 18, 2005 10:08 am

Μιας και ο αγαπητός μου Κέλσος μίλησε για την εσωτερική θέαση, θα ήθελα να καταθέσω μια ακόμα άποψη μου.

Στη δική μου σκέψη κάποιοι άνθρωποι χαρακτηρίζονται ως «υψηλές οντότητες», η παρουσία τους λοιπόν στον εκδηλωμένο κόσμο έχει να κάνει με το έργο που έρχονται να επιτελέσουν. Τα αποτελέσματα κρίνονται από το τι τελικός έπραξαν.

Έτσι και ο Αλέξανδρος, ήρθε για να επιτελέσει ένα έργο, ένα έργο που κανείς ως τότε δεν είχε επιτελέσει, να ενώσει τους τρεις μεγαλύτερους ως τότε πολιτισμούς π.χ.
Τον Ελληνικό, Τον Περσικό και τον Αιγυπτιακό.

Ο καθένας μπορεί να τον ονομάσει όπως του αρέσει, άλλος Μέγα, άλλος Σφαγέα, άλλος Θεό, άλλος δολοπλόκο, όμως το σίγουρο είναι πως με όσα έκανε άφησε το αποτύπωμα του στη σκέψη όλων αυτών που θα τον χαρακτηρίσουν.

Αυτός που ένωσε την Ελλάδα, αυτός που έφτασε τον Ελληνικό λόγο στα βάθη της ανατολής, αυτός που έγινε δεκτός στην Αίγυπτο ως Θεός ξέρει μόνο το τι σκεπτόταν, το τι ένιωθε, το τι προσδοκούσε.

Το όραμα του το ακολούθησαν πολλοί και το ακολουθούν ως τις μέρες μας, με διαφορετικούς τρόπους ίσως, αλλά δεν παύει να είναι το ίδιο όραμα, ο ίδιος στόχος.

ΟΛΑ ΕΝΑ !
Εικόνα

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Παρ Ιούλ 22, 2005 3:05 pm

Φιλε Κελσο χαιρε!

Η αληθεια ειναι οτι σαν ασχοληθεις με τον Αλεξανδρο δεν μπορεις να τον εξυμνησεις περισσοτερο απο οσο εχει ηδη εξυμνηθει και δεν μπορεις να τον κατηγορησεις περισσοτερο απο οσο εχει ηδη γινει μεχρι σημερα.

Δεν πιστευω οτι μπορει να επελθει εναρμονιση μεταξυ του Αλεξανδρου τοτε και Εμας τωρα.Το μονο που μπορει να γινει ειναι, αν δουμε ολη του την πορεια συμβολικα,να Ταυτισουμε πτυχες του χαρακτηρα μας και γεγονοτα τις ζωης μας με αυτα του Αλεξανδρου.

Αλλα ας παρουμε τα πραγματα απ την αρχη.

Ο Αλεξανδρος γεννηθηκε εν μεσω βροντων και βροχων την μερα που ο Φιλλιπος πολεμουσε στα βορεια της Μακεδονιας και τα νεα οτι ο γιος του γεννηθηκε εν μεσω θαυματων και μαγικων τον εκανε να νιωσει κομματακι αβολα.Η Ολυμπιαδα πηρε αυτο το σημαδι (ασταματητες βροχες) σαν την επικηρωση του Δια οτι το παιδι που γεννηθηκε ηταν δικο του.

Την ιδια ωρα στην Εφεσο καηκε ολοσχερως ο ναος της Αρτεμης και οι ιερεις ειπαν:
Σημερα αναψε σε καποιο μερος του κοσμου ενας πυρσος που καποια μερα θα πυρπολησει Ολη την Ανατολη.

Θαρρω οτι αυτο ειναι ενα σημαντικο στοιχειο στο "υπερφυσικο" κομματι της ιστοριας που εξεταζουμε.

Στο σημειο αυτο θα ηθελα να πω οτι αποδεχομαι την θεικοτητα του Αλεξανδρου.Οχι μελετωντας τα μυθολογικα στοιχεια του Ψευτοκαλλισθενη αλλα μελετωντας τον τροπο ζωης του Αλεξανδρου που κατα βαση ηταν Ασκητικη πουσαρωντας ετσι τις ανθρωπινες δυναμεις του στο επακρο.Καπου εκει ξεκινα το Θεικο.

Ξαναγυρνω ομως στα γεγονοτα.Γνωστο το οτι η Ολυμπιαδα ειδε ονειρο οτι ζευγαρωσε με ενα φιδι που ηταν ο Αμμωνας Διας.Ομως αυτο δεν πρεπει να μας κανει εντυπωση.Η Ολυμπιαδα μεγαλωμενη στην πρωτευουσα της Ηπειρου κοντα στο γνωστο σε ολο τον αρχαιο κοσμο ιερο του Δια της Δωδωνης,με τον πατερα της να ειναι προστατης του μαντειου της Δωδωνης ειναι λογικο να κατεληξε με τοσο εντονο θρησκευτικο αισθημα.Ο Διας λατρευοταν ως θεος της γονιμοτητας της φυσης και το ιερο ηταν κτισμενο αναμεσα σε δεντρα οπως και ο ναος του Αμμωνα στην οαση της Σιουαχ που οι Αιγυπτιοι ονομαζαν "ο τοπος των δεντρων"και εκει ο Αμμων ταυτιζοταν με τον Μιν θεο της γονιμοτητας.Καταλαβαινουμε λοιπον οτι ο ναος ασκουσε μεγαλη ελξη στην Ολυμπια και οτι το οραμα που ειδε δεν ηταν τυχαιο μιας και στο μυαλο της συνεχως τριγυρνουσαν ιδεες σαν και αυτες.
Αλλωστε ειχε μεγαλωσει και αυτη με την πεποιθηση οτι η καταγωγη της κρατουσε απο τον Δια,αφου ο πατερας της Νεοπτολεμος Α,ηταν γιος του Αλκετα Α,που υποστιριζε οτι καταγοταν ααπο τον Νεοπτολεμο,το γιο του ΑΧΙΛΛΕΑ και απο τον Αιαντα γιο του Δια.Αυτα τα στοιχεια τα περασε απευθειας η Ολυμπιαδα στον γιο της.


Η Ολυμπιαδα ειχε μαζι της παντα μικρα φιδια αφιερωμενα στον Αμμωνα Δια
οπως μας λεει ο Ηροδοτος και ηταν ακινδυνα.Ηταν κατι φυσικο για μια Ιερεια των Καβειριων Μυστηριων να τυλιγεται με φιδια.Και η πεποιθηση οτι οι θεοι καναν ερωτα με θνητους για να μπολιασουν με φρεσκο αιμα τα βασιλεια ηταν κατι πολυ γνωστο στον Αρχαιο κοσμο.Ετσι λοιπον μπορουμε καλλιστα να πουμε οτι το οραμα της Ολυμπιαδος δεν ηταν κατι τυχαιο.Ισως να ηταν και ανθυποβολη.

Θα ηθελα εδω να πω οτι δεν προσπαθω να ισοπεδωσω τα μεταφυσικα στοιχεια της ιστοριας αλλωστε θεωρω και την ανθυποβολη ενα τροπο για να δεχεται ο ανθρωπος της ανωτερες ενεργειες και επιταγες των "θεων".

Aυτο που ειναι οντως παραξενο ειναι οτι την ιδια μερα ο Φιλλιπος ειδε ονειρο οτι σφραγιζε το σωμα της Ολυμπιαδος με ενα Λιονταρι.Σαν εμαθε ο μαντης της αυλης,ο Αριστανδρος αυτο το ονειρο εδωσε την ερμηνεια οτι δεν σφραγιζεται κατι που ειναι αδειο αρα η Ολυμπιαδα πρεπει ειχε μεινει εγκυος και οτι το παιδι θα ηταν αγορι με καρδια Λιονταριου.
Ετσι και εγινε...

Αν παρακολουθησουμε τον τροπο που μεγαλωσε ο Αλεξανδρος θα βρουμε ολα τα στοιχεια εκεινα που του περασαν την πεποιθηση οτι ειναι γιος θεου και οτι προοριζεται για παρα πολυ μεγαλα εργα.Η μητερα του αλλα και ο Λεωνιδας που ηταν παιδαγωγος του του εμφυσουσαν συνεχως την ιδεα αυτη.Οταν ο Φιλλιπος παρατηρησε οτι ο γιος του ναι μεν ειχε διακριθει στα αγωνισματα και στις αντρικες αρετες,αλλα δεν ειχε την αισθηση του χιουμορ και οτι απαξιουσε για τις ερωτικες απολαυσεις που μπορουσε να του προσφερει μια γυναικα ή ενας αντρας και οτι προτιμουσε να διαβαζει ποιηση
αντι να πινει μεχρι τελικης πτωσεως (κατι που εγινε πολυ αργοτερα) και συνεχως ασχολουταν με το να προσφερει θυσιες στους θεους και να μελετα την Μαντικη εφερε κοντα του τον Αριστοτελη.Μα ο τελευταιος οσο και να χρησιμοποιησε την κοινη λογικη η μεταφυσικη ειχε ηδη μπολιασει τον Αλεξανδρο.Απλα θεωρω οτι τον ισορροπησε λιγο.Αλλα δεν τον επηρεασε τοσο πολυ κατι που θα αποδειχτει αργοτερα μεσα στις αφιλοξενες χωρες που επισκεφτηκε.

Η ανατροφη λοιπον που πηρε ο Αλεξανδρος ειναι ισως το απο τα πιο σημαντικα στοιχεια που εχουμε στην διαθεση μας για να μελετησουμε αυτην την τρομαχτικη μορφη της Ιστοριας.

Απ την αλλη για να πλησιασω αυτο που θελεις Κελσο θα αναφερω την ομοιοτητα του συμβαντος που ο Αλεξανδρος παλευει με ενα λιονταρι εχοντας παει για κυνηγι με τον πατερα του ακριβως οπως εκανε και ο Ηρακλης και ειναι ισως ο πρωτος αθλος του Αλεξανδρου.Το κατα ποσο ο καθενας μπορει να κανει την αντιστοιχια και να δει αν καταφερε να νικησει τον δικο του Λεων εντος του και να αφομοιωσει το στοιχειο της φωτιας προς επιτευξη ανωτερων στοχων ειναι κατι που καθενας πρεπει να κανει μοναχος του.

Να συμπληρωσω βεβαια οτι ο Αλεξανδρος δεν καταφερε ποτε κατα την αποψη μου να τιθασευσει αυτο το λιονταρι σε ολη του την ζωη.Ηταν κατι πανω απο αυτον και τον Οδηγουσε οχι ομως το αντιστροφο.Και ευτηχως που εγιναν ετσι τα πραγματα αλλιως η Ιστορια θα ηταν διαφορετικη.

Θα επανελθω...
Ελπιζω να μην σας κουρασα.

Shiva
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιούλ 23, 2005 10:33 am

Ο αγαπημένος μου Ramoglou έγραψε:5) ΚΑΙ ΕΝ ΤΕΛΗ η Ολυμπιάς και ο Φίλιππος σε ποια γλώσσα μίλαγαν μέσα στα Καβείρια Μυστήρια ;;;;;;

Ο καθένας ας κρίνει !!!!!!!!


Και μιας και αναρωτιέται για τα Καβείρια Μυστήρια (πέραν της νύξης που έκανα σε προηγούμενο post), θυμήθηκα τον Στράβωνα που αναφέρει κάπου, ότι οι ΚΑΒΕΙΡΟΙ (στα μυστήρια των οποίων όπως γνωρίζουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ πλέον :wink: είχε ΜΥΗΘΕΙ ο Αλέξανδρος), κατά κάποιο τρόπο σχετίζονται ή και ταυτίζονται με τους ΚΥΚΛΩΠΕΣ :!:

Και ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ που είναι ΕΝΑ στον αποσυμβολισμό, ταυτίζονται με τους ΘΟΥΒΑΛ-ΚΑΪΝ της Παλαιάς Διαθήκης :!:

ΑΣΧΕΤΟ :?:
Χμμμμ είμαι σκεπτικός κάτω από το ΦΩΣ, το ΠΥΡ του Φωτοδότη και Ζωοδότη Ηλίου...
Τους ΚΥΚΛΩΠΕΣ, μιαν άλλη Ω!Μέγα Ψυχή, εκείνη του ΟΔΥΣΣΕΩΣ, είναι που τους ΤΥΦΛΩΣΕ με τη βοήθεια του ΠΥΡΑΚΤΩΜΕΝΟΥ ΞΥΛΟΥ ή ΣΙΔΕΡΟΥ...
Και οι ΚΑΒΕΙΡΟΙ ή οι ΘΟΥΒΑΛ-ΚΑΪΝ είναι οι πρώτοι που κατέκτησαν τη γνώση του ΠΥΡΟΣ...

Μα το ΠΥΡ είναι ΦΩΣ....
Και ο ΚΥΚΛΩΠΑΣ έχασε το ΦΩΣ...
Και έμεινε στο ΣΚΟΤΑΔΙ....
Ποιο ΣΚΟΤΑΔΙ;;;

Εκείνο το ΙΔΙΟ σκοτάδι για το οποίο λέει η Γραφή:
"...και ΣΚΟΤΟΣ επί τού προσώπου της ΑΒΥΣΣΟΥ..."

Μήπως ο ΚΥΚΛΩΠΑΣ είναι ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ, η εξωτερική του και λογική του όψη :?:
Μήπως ο ΟΔΥΣΣΕΑΣ είναι το ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΓΩ, το ΠΝΕΥΜΑ του Αλέξανδρου :?:
Μήπως το ΦΩΣ που έχασε ο Κύκλωπας-Αλέξανδρος ήταν η ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΤΟΥ :?:
Μήπως το ΣΚΟΤΑΔΙ που βυθίστηκε ήταν η Θεία Γνόφος που δημιουργείτε από την υπερβολική λάμψη του ΑΝΕΣΠΕΡΟΥ ΦΩΤΟΣ του ίδιου ΑΕΙΖΩΟΝ ΠΥΡΟΣ;;;;

Οι Μύθοι και οι Θρύλοι, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟΙ...
Ο Μέγας Μύστης Όμηρος τόσο στην Ιλιάδα όσο και στην Οδύσσεια, υπέκρυψε τον ΑΙΩΝΙΟ ΠΟΛΕΜΟ & ΤΑΞΙΔΙ της ανθρωποψυχής, μέσα στους κόσμους και τις διαστάσεις της Ύλης...

Ας πολεμήσουμε θαρραλέα αγαπημένοι μου...
Ας ταξιδέψουμε ηρωικά, για την επιστροφή στην πατρική μας εστία της Κρυφομύστου Σιγής...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιούλ 23, 2005 10:54 am

Το Ardha Nareswara έγραψε:"...Απ την αλλη για να πλησιασω αυτο που θελεις Κελσο θα αναφερω την ομοιοτητα του συμβαντος που ο Αλεξανδρος παλευει με ενα λιονταρι εχοντας παει για κυνηγι με τον πατερα του ακριβως οπως εκανε και ο Ηρακλης και ειναι ισως ο πρωτος αθλος του Αλεξανδρου.Το κατα ποσο ο καθενας μπορει να κανει την αντιστοιχια και να δει αν καταφερε να νικησει τον δικο του Λεων εντος του και να αφομοιωσει το στοιχειο της φωτιας προς επιτευξη ανωτερων στοχων ειναι κατι που καθενας πρεπει να κανει μοναχος του.

Να συμπληρωσω βεβαια οτι ο Αλεξανδρος δεν καταφερε ποτε κατα την αποψη μου να τιθασευσει αυτο το λιονταρι σε ολη του την ζωη.Ηταν κατι πανω απο αυτον και τον Οδηγουσε οχι ομως το αντιστροφο.Και ευτηχως που εγιναν ετσι τα πραγματα αλλιως η Ιστορια θα ηταν διαφορετικη.

Αγαπημένο Ερμαφρόδιτο, καλή σου ημέρα...

Σε ευχαριστώ για όσα μας παραθέσεις...
Λέοντας...
Ηρακλής...
Αλέξανδρος...

Την ουσία αναζητούμε μέσα από τον συμβολισμό και την αλληγορία...
Και φυσικά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι ΠΟΤΕ ΤΟΥ ο Αλέξανδρος, αυτή η Ω! Μέγα Ψυχή, ΔΕΝ κατάφερε να τιθασεύσει τον ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ πυρώδη χαρακτήρα...
Ο αστερισμός του Λέοντα (όχι του ζωδιακού σημείου) θα μαρτυρά ΑΙΩΝΙΑ στον άνθρωπο που τον παρατηρεί και τον εξερευνάει, αυτόν τον ΠΡΩΤΟ άθλο του Ηρακλέως, που σκότωσε τον Λέοντα της Νεμέας μετά από μια πάλη 30 ολόκληρων ημερών, όπου ο Λέων αυτός ήταν το έκγονο της συνεύρεσης της Χίμαιρας και του Όρθρου...

Χίμαιρα...
Χμμμμμμ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Κυρ Ιούλ 31, 2005 4:00 am

Χίμαιρα...


Καλημερα φιλε Κελσο!

Αν θυμαμαι καλα ο Ηροδοτος μας λεει οτι η χιμαιρα ηταν αποτελεσμα της ενωσης της Εχιδνας με τον Τυφωνα.

Μας την περιγραφουν ως τριμορφο τερας συνηθως με κεφαλι Λιονταριου κορμι κατσικας και ουρα απο φιδι.Αλλοτε απεικονιζεται με τις δυο κυριες φυσεις του ως Λεων με ουρα φιδιου.

Αν η Σφιγγα ειναι ενα πλασμα που απο αστρολογικης αποψης μας φανερωνει εναν απο τους σταυρους του ζωδιακου εχω βασιμες υποψιες οτι και η Χιμαιρα προσπαθει να μας δειξει συγκεκριμενους αξονες


Το τρομαχτικο οπλο αυτου του πλασματος ητο οτι μπορουσε να ξερασει φωτια απο το στομα του και να καψει τα παντα σε ακτινα πολλων χιλιομετρων.

Αυτο μου φερνει στο νου αυτο που παρεθεσα σε προηγουμενο ποστ οτι:

Σημερα αναψε σε καποιο μερος του κοσμου ενας πυρσος που καποια μερα θα πυρπολησει Ολη την Ανατολη.


Εχω μια ερωτηση φιλε Κελσο.Θυμαμαι οτι ο Αλεξανδρος οταν συναντησε τον Διογενη δηλωσε πως αν δεν ηταν Αλεξανδρος θα ηταν Διογενης.
Εχω την αισθηση οτι ο Αλεξανδρος θεωρουσε τον εαυτο του οχι σοφο οπως τον κατηγορουνε διαφοροι αλλα Ασκητη.Ακομα και στα βαθη της Ανατολης θεωρω παντοτε εβλεπε τον εαυτο του στους διαφορους ασκητες και περιπλανωμενους πιστους.Νομιζω οτι αυτη η ταση του για ασκητικο τροπο ζωης και οχι υπερβολικες ανεσεις τον ακολουθησε μεχρι τον θανατο του.Ακομα και οταν τον δεχονταν σαν θεο εκεινος κοιμοταν στο απλο κρεββατι εκστρατειας.Εσυ τι πιστευεις γι αυτο;Τι προσπαθουσε να πει;Πιστευεις οτι το εκανε για τους στρατιωτες του ως παραδειγμα στρατιωτικης πειθαρχιας ή ηταν γι αυτον μια πεποιθηση οτι ο συγκεκριμενος τροπος ζωης τον εκανε ακομα πιο "αλλοκοσμο" και θεικο;

την καλημερα μου και παλι.

Shiva
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Ιούλ 31, 2005 8:37 am

Καλημέρα αγαπημένο Ερμαφρόδιτο...

Καταρχάς, η σκέψη σου επάνω στην Χίμαιρα με βρίσκει ΣΥΜΦΩΝΟ και από την οπτική μου έχεις δίκιο να την τοποθετείς ως σύμβολο που κρύπτει από τον αμύητο και αποκαλύπτει στον μυημένο τα τρίγωνα του ζωδιακού, όταν η Σφίγγα, κρύπτει και αποκαλύπτει αντιστοίχως τους σταυρούς του ζωδιακού κύκλου :roll: :!: :!: :!: :!: :!:

Και τώρα ας πάμε στα "δύσκολα"...
ΓΙΑΤΙ είχε αυτήν την συμπεριφορά η Ω! Μέγα Ψυχή :?:
Προσεγγίζοντας ΕΞωτερικά το θέμα θα μπορούσαμε εύκολα και αβίαστα να πούμε ότι ΙΣΩΣ αυτό να οφείλεται στην μυητική του διαδρομή στα μυστήρια απ' όπου πέρασε...
Πάντα οι μυημένοι, ασκητικά ζούσαν...
Και αυτό γιατί αυτό που τους αποκαλύπτονταν στα μυστήρια, είχε να κάνει με τον Κόσμο ΠΕΡΑ από την Ύλη και τις "ανέσεις" - "ηδονές" που ενδεχομένως μπορεί να προσφέρει (η ύλη) :!:
Άλλωστε και η λέξη ΜΥΗΜΕΝΟΣ μας ερμηνεύεται ως κάποιον που έχει τα Μάτια - Στόμα ΚΛΕΙΣΤΑ, δηλαδή κρατά τις αισθήσεις του και κατ' επέκταση την λογική του ΜΑΚΡΙΑ ή σε ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟ.
Και ο Ασκητής όμως το αυτό δεν κάνει :?:

Δεν προσπαθεί με τα πενιχρά μέσα που διαθέτει (και που εσκεμμένα μόνος του έχει φέρει σε αυτήν την θέση τον εαυτό του), απλά να βιωπορίσει αναλογιζόμενος τους Κόσμους ΠΕΡΑ από την Ύλη και την Μορφή :?: :?:
Και φυσικά όταν αναφέρομαι σε ασκητές, αναφέρομαι σε ασκητές που ασκήτεψαν σε ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ και που ήταν άνθρωποι από ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ κουλτούρες & θρησκείες.

Αυτό βέβαια έρχεται να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ, έμμεσα την άποψή που έχω διατυπώσει σε άλλο θέμα ("ΚΡΑΤΥΛΟΣ" ή Περί Ονομάτων Έρευνα & Ανάλυση), ότι σε ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΗΣ ΓΗΣ, υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν και ατενίζουν τους Κόσμους των Ιδεών, δηλαδή τους αρχετυπικούς κόσμους και έτσι ΔΡΟΥΝ με τον ίδιο ακριβώς τρόπο, σαν να τους έχει διδάξει ΕΝΑΣ και ΜΟΝΟΣ άνθρωπος :!:

Αυτά σχετικά με τις σκέψεις μου καλό μου Ερμαφρόδιτο με τα όσα ΕΞΩτερικά θα μπορούσε να παραθέσει κάποιος...
ΕΣΩτερικά τώρα, νομίζω πως η ασκητική του τάση και στάση ζωής που διακόνεψε η Ω! Μέγα Ψυχή, είχε να κάνει με τις ΠΡΟΒΙΟΤΕΣ ΤΟΥ :!:
Σαν μυημένος στα ύψιστα Καβείρια Μυστήρια και γνωρίζοντας ότι οι μυημένοι ΜΠΟΡΟΥΝ να έχουν ιδίαν αντίληψη περί των προηγούμενων σαρκώσεών τους, ΠΙΘΑΝΟΛΟΓΩ ότι μάλλον από εκεί απόκτησε την ασκητική διαβίωση, αφού σε προηγούμενες σαρκώσεις του ΗΤΑΝ ΑΣΚΗΤΗΣ 8)

Την καλημέρα μου σε σένα που έχεις διπλή φύση, την φύση που είχε ο ΠΡΩΤΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ κατά την Αγία Γραφή :wink:

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Θεομήστωρ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 9:42 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΣ

Δημοσίευσηαπό Θεομήστωρ » Τετ Φεβ 15, 2006 12:17 am

ΧΑΙΡΕΤΑΙ ΑΓΑΠΗΤΑ ΜΕΛΗ ΤΟΥ ΜΥΣΤΙΚΑ.ΑΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΓΡΑΦΤΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ,ΕΝΤΟΥΤΙΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ.ΚΑΙ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ,ΑΝ ΟΧΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ,ΤΟ ΜΕΓΑ.
ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΘΕΜΑ,ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΘΕΣΕ Ο ΚΕΛΣΟΣ.
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ,ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ Ο ΚΕΛΣΟΣ,ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΙΝΗΘΗΚΑΝ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΟΥΣΙΑ...ΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΑΒΙΚΗ ΡΙΖΑ Η ΟΧΙ!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΑΝΑΛΥΣΗ,ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΩ ΤΙΣ ΤΑΠΕΙΝΕΣ ΜΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ.
ΚΑΤ ΑΡΧΑΣ,ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΠΟΛΛΑ ΣΠΟΥΔΑΙΑ ΑΤΟΜΑ,ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΤΟΥΣ,ΑΛΛΑ...ΔΕΝ ΕΖΗΣΑΝ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ,ΠΕΘΑΝΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 35...ΑΦΗΝΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΔΙΕΡΩΤΑΤΑΙ,ΤΙ ΘΑ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝ ΖΟΥΣΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ(ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ,BRUCE LEE).
ΛΕΣ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ,ΔΙΑΛΕΞΑΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΓΑΛΕΙΩΔΗ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,ΜΕ ΑΝΤΑΛΛΑΓΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΖΗΣΟΥΝ ΠΟΛΥ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ,ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΤΩΝ ΙΝΔΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ,ΠΡΟΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΚΗ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΓΙΩΡΗ...ΔΡΑΒΙΔΕΣ ΚΛΠ.
ΜΗΠΩΣ ΠΗΡΕ ΕΝΤΟΛΕΣ Ο ΑΛΕΧΑΝΔΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?
ΓΥΡΙΣΕ ΠΙΣΩ,ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ.
ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ,Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΜΕΝΩΝ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΛΛΩΝ,ΚΑΙ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙ.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Φεβ 15, 2006 11:18 am

Θεομήστωρ έγραψε:"...ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ Ο ΚΕΛΣΟΣ, ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΙΝΗΘΗΚΑΝ ΣΕ ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΟΥΣΙΑ... ΑΝ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΕΧΕΙ ΑΡΑΒΙΚΗ ΡΙΖΑ Η ΟΧΙ! ..."

"...ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ...
ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΘΕΩΡΙΕΣ, ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ ΤΩΝ ΙΝΔΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ, ΠΡΟΚΑΤΑΚΛΥΣΜΙΚΗ.
ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΑΡΓΙΩΡΗ... ΔΡΑΒΙΔΕΣ ΚΛΠ.

ΜΗΠΩΣ ΠΗΡΕ ΕΝΤΟΛΕΣ Ο ΑΛΕΧΑΝΔΡΟΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ?
ΓΥΡΙΣΕ ΠΙΣΩ, ΔΕΝ ΘΕΛΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΙΝΔΙΑ.
ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ, Η ΠΡΟΣΟΧΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΤΙΣ ΚΟΥΛΤΟΥΡΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΚΤΗΜΕΝΩΝ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΩ ΚΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΛΛΩΝ, ΚΑΙ ΕΥΕΛΠΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΝΑ ΖΩΝΤΑΝΕΨΕΙ..."

Καλή σου ημέρα αγαπητέ Θεομήστωρ και καλώς όρισες (ΕΝΕΡΓΑ) στην αγορά Διαλόγων του Mystica.gr

Χαίρομαι που σε "αγγίζει" και εσένα ένα θέμα σχετικά με την Μέγα Ψυχή που σε εκίνη του την ενσάρκωση σε αυτόν τον γκριζόμαυρο πλανήτη, άκουγε στο όνομα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ...

Καταρχάς φίλε μου, λανθασμένα αναφέρεις ότι ασχοληθήκαμε (εγώ τουλάχιστον) για το ΑΝ ή ΟΧΙ η "ρίζα" του ονόματος του Αλεξάνδρου ήταν Αραβική...
Αυτό που κατέδειξα ΗΤΑΝ ότι η εσωτερική οπτικη ΜΟΥ σχετικά με την εξωτερική παραδοχή του ονόματος (Αλέξανδρος), κρύβει "κάτι" που οι περισσότεροι Έλληνες θέλουν να "πιστεύουν" αλλά που ΔΕΝ μπορούσαν να "στηρίξουν" ή και "υποστηρίξουν" το "πιστέυω τους"...

Το όνομα αυτό αγαπητέ μου, είναι πέρα για πέρα Ελληνικό (δεν αμφησβίτησα ΠΟΤΕ το γεγονός αυτό) και μάλιστα ο Πρώτος που έχει λάβει αυτό το όνομα, ήταν ο πρίγκηπας της Τροίας, ο γνωστός μας Πάρις...
Τουλάχιστον εγώ από τις μελέτες μου και έρευνές μου αυτόν αναγνωρίζω ως Πρώτο Αλέξανδρο της Ιστορίας...

Βλέπεις λοιπόν φίλε μου ότι πράγματι ασχολούμενοι με το όνομα του Αλέξανδρου, από ΚΑΘΑΡΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΟΠΤΙΚΗ, ανακαλύπτουμε ενδιαφέροντα στοιχεία...
Όπως ότι όταν ο Έλληνας Στρατηλάτης, η Ω! Μέγα Ψυχή, επάτησε το πόδι του στα παράλια του Ίλιον (Τροία), οι άρχοντες της πόλεως πρός τιμή του του χάρισαν την λύρα του Πάρι...
Και αυτός ΑΡΝΗΘΗΚΕ να την λάβει, γιατί ο Πάρις ήταν εκείνος που σκότωσε τον Ήρωα Του, τον Αχιλλέα, στο μνήμα του οποίου απέθεσε τιμές σε εκείνον και σπονδές στους Θεούς...

Υπενθυμίζω την ΓΝΩΣΗ που είχε η Ω! Μέγα Ψυχλη του Νόμου της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ και την πίστη που είχε στο ΓΕΓΟΝΟΣ [;] ότι εκείνος ήταν η Μετενσάρκωση του Ομηρικού Ήρωα, του Αχιλλέα...

Για τους Δραβίδες, πολύ σύντομα θα διαβάσεις από την ιστοσελίδα μας, ένα περιληπτικό άρθρο για τον προκατακλισμιαίο λαό της Ενδοχώρας, που σήμερα είναι η γνωστήμας λεκάνη της Μεσογείου και ιδιαίτερα το Αιγαίον Πέλαγος...

Εστίασε την δική σου προσοχή σε αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο για να συζητήσουμε και να είσαι σίγουρος, ότι το θέμα αυτό ΔΕΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΠΟΤΕ, όπως λέει και η χαρακτηριστική απάντηση στην αδελφή του Αλέξανδρου, την περίφημη Γοργόνα, στο ερώτημα :
[center]Εικόνα[/center]
[center]"...Ζεί βασιλειάς Αλέξανδρος;
Ζεί και βασιλεύει και τον Κόσμο κυριέυει..."
[/center]

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Φεβ 16, 2006 8:19 pm

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:"...Για τους Δραβίδες, πολύ σύντομα θα διαβάσεις από την ιστοσελίδα μας, ένα περιληπτικό άρθρο για τον προκατακλισμιαίο λαό της Ενδοχώρας, που σήμερα είναι η γνωστήμας λεκάνη της Μεσογείου και ιδιαίτερα το Αιγαίον Πέλαγος..."

Αγαπητέ Θεμήστωρ,
Το άρθρο που αναφέρω μπορείς να το διαβάσεις ΕΔΩ :
http://www.mystica.gr/dravides.htm

Περιμένω τα ιδιαίτερα ενδιαφέροντά σου,

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Θεομήστωρ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 9:42 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΣ

Δημοσίευσηαπό Θεομήστωρ » Πέμ Φεβ 16, 2006 11:26 pm

ΠΟΛΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕΛΣΟ,ΒΕΒΑΙΑ ΕΧΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΡΑΒΙΔΕΣ ΤΟΥ ΜΑΡΓΙΩΡΗ ΚΑΙ ΤΑ ΕΙΧΑ ΥΠΟΨΗ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΕΧΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΡΓΙΩΡΗ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ,ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΩΡΟ,ΕΙΧΕ ΕΡΘΕΙ ΣΤΗ ΛΑΜΙΑ,ΚΑΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ.
ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΤΛΑΝΤΙΔΑ,ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΕΣ ΚΛΠ,ΠΕΤΑΧΤΗΚΕ Ο ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΣ...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ,ΑΦΟΥ ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΤΑ ΤΟΞΑ ΗΤΑΝ....
ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΠΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ!
ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΤΗΝ ΙΝΔΙΑ;
Α,Ο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΗΓΕ ΝΑ ΣΦΡΑΓΙΣΕΙ ΠΥΛΕΣ,ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΓΗΣ.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Φεβ 17, 2006 12:15 am

Καλησπέρα φίλε Θεομύστωρα...

Χαίρομαι ιδιαιτέρως που έχεις το συγκεκριμένο βιβλίο του Δασκάλου Μαργιωρή!
Και το λέω αυτό, γιατί είναι από τα ΕΛΑΧΙΣΤΑ βιβλία που συνέγραψε στα οποία περιλαμβάνει βιβλιογραφία, στοιχεία και πηγές της ΕΞΩτερικής επιστήμης, χρήσιμα σε όλους τους "αρχαιολόγους" σαν και αυτόν που πετάχτηκε στο μαγαζί του πατέρα σου να τον διορθώσει...
Για να ανοίγουν τα "στραβά τους" και να κοιτούν βαθιά, μέσα στην ουσία και να ΜΗΝ μένουν στην απλή επιφάνεια...

Για πολλά συνεχή και αδιάλειπτα έτη, έλαβα τις διδασκαλίες του, διδασκαλίες που ΚΑΙ σήμερα εφαρμόζω αλλά και για όσο ζω & υπάρχω...

Αλλά φίλε μου με προβληματίζεις τώρα, όταν από τον Μαργιωρή πετάγεσαι στον Λιακόπουλο...
Τι σχέση μπορεί να υπάρχει;
ΚΑΜΙΑ, μα ΚΑΜΙΑ...

Ο Αλέξανδρος (για μένα και μόνον) στην Ινδία λαχταρούσε να φτάσει, για λόγους προβιωτών και Κάρμα...
Όμως ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ότι σε εκείνη του την ενσάρκωση ως Αλέξανδρος, ΜΠΟΡΟΥΣΕ να φτάσει στο σημείο που ήταν όταν είχε ξαναενσαρκωθεί στην αδελφή μας χώρα...
Πήρε όμως και σε εκείνη του την ενσάρκωση τα απαιτούμενο "μάθημά του"...
Ευτυχώς υπήρξε η Μεγάλη Ψυχή του Κάλανου...
Ψάξε στο βιβλίο που σίγουρα έχεις, "Η αυτοβιογραφία ενός Γιόγκι" και θα ανακαλύψεις πολλά ενδιαφέροντα...

Την καλησπέρα μου και τον σεβασμό μου,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Θεομήστωρ
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 9:42 pm
Τοποθεσία: ΕΛΛΑΣ

Δημοσίευσηαπό Θεομήστωρ » Κυρ Φεβ 19, 2006 4:42 pm

ΑΓΑΠΗΤΕ ΚΕΛΣΟ...ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΟΥ ΜΑΡΓΙΩΡΗ??ΕΤΣΙ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ!
ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ ΣΟΥ ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΙ ΟΡΦΙΣΜΟΣ ΣΕ ΑΛΛΟ ΦΟΡΟΥΜ,ΜΟΥ ΕΙΧΕΣ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.
ΝΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ Ο ΛΙΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ,ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΑ.
ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ,ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ,ΕΧΩ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ,ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΡΑΒΙΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΕΝΝΕΣΗ ΚΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΩΝ ΚΟΣΜΩΝ,ΕΚΔΟΣΕΙΣ 1978 ΝΟΜΙΖΩ,ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΡΑΒΙΔΕΣ ΠΑΛΙ,ΚΑΙ ΤΟ,ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ.ΤΑ ΒΡΗΚΑ ΟΜΩΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ,ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΡΑΒΙΔΕΣ.
ΓΙΑΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ ΠΡΙΝ?ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ?ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 21, 2006 11:24 am

Ο Θεομήστωρ έγραψε:"... ΓΙΑΤΙ Ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ ΠΡΙΝ?
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΜΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΙΝ ΕΝΣΑΡΚΩΘΕΙ?
ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΜΕΡΗ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΑ.

Φίλε μου καλημέρα.

Ο λόγος, η αιτία που προσωπικά πιστεύω ότι κράτησε ΜΑΚΡΙΑ την Ω! Μέγα Ψυχή από την ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ ΔΙΑ ΤΗΣ ΒΙΑΣ της Ινδίας, είναι ότι σε προηγούμενη ενσάρκωσή του την είχε ΗΔΗ κατακτήσει αλλά με τον πλέον ειρηνικό και αναίμακτο τρόπο...
Δια της Αγάπης.

Έτσι η Ψυχή, αυτή η θεϊκή παρουσία ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ, τρόπο τινά "επαναστάτησε" και με αφορμή κάποια εξωτερικά γεγονότα, ΔΕΝ ΕΠΕΤΡΕΨΕ στον σαρκικό του φορέα, στον μέγα στρατηλάτη να αιματοβάψει τα χέρια του, με το αίμα των ανθρώπων - Ψυχών που ο ίδιος τους είχε μυήσει σε τρόπους δράσεις, όπως η ΑΧΙΜΣΑ, η ΜΗ ΒΙΑ σε εκείνη την προηγούμενη ενσάρκωσή του...

Το Κάρμα, είναι ένας πολύ ενδιαφέρον νόμος και οι λειτουργίες του αξίζουν την πραγματική μας επισταμένη ενασχόληση και διερεύνηση του.
Θεωρώ λοιπόν ότι όλα αυτά έγιναν προς δικό του όφελος, δηλαδή όφελος της Ψυχής του.

Σχετικά με τα άλλα που αναφέρεις φίλε μου, ο "κανόνας" θα τολμούσα να πω είναι ότι η ενσαρκώσεις μας γίνονται ΚΟΝΤΑ ή ΜΕΣΑ σε περιοχές και μέρη που κάποια στιγμή είχαμε ζήσει και που σε αυτά τα μέρη έχουμε αφήσει και "ανοικτές εκκρεμότητες" (καρμικές δράσεις).

Άρα, τα μέρη που ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ θα έλεγα τρόπο τινά, είναι πράγματι ΠΟΛΛΑ που πρέπει να ενσαρκωθούμε...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι


Επιστροφή σε “- ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες