Άρθρο: ΔΡΑΒΙΔΕΣ, ΟΙ ΠΡΟ-ΕΛΛΗΝΕΣ

Φιλοσοφώντας τις επιστήμες του χθες και του σήμερα, θεραπευτική.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Άρθρο: ΔΡΑΒΙΔΕΣ, ΟΙ ΠΡΟ-ΕΛΛΗΝΕΣ

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Φεβ 12, 2006 2:49 am

Το θέμα των Ελληνικών λαών και των προγόνων τους είχε και έχει απασχολήσει πολλούς ερευνητές, που έχουν ασχοληθεί με τους πολιτισμούς της Μεσογείου.

Εικόνα

Δραβίδες, οι Προ-Έλληνες

από την κ. Σμαρώ Κοσμάογλου
του "Ομακοείου της Αθήνας"

Ευχαριστούμε το φίλτατο Κέλσο, ο οποίος το εξασφάλισε για το Mystica.gr!
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Dugin
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 28, 2005 5:37 pm

Δημοσίευσηαπό Dugin » Κυρ Φεβ 19, 2006 6:12 pm

Χαίρετε!

Η συγγένεια των παλαιοευρωπαϊκών πολιτισμών από τη δυτική Ευρώπη ως τον ινδικό χώρο αποτελεί γεγονός.
Εντούτοις,έχω μία ένσταση ως προς τον τίτλο του κειμένου,του έργου εν γένει.
Το ότι οι βασικοί πολιτισμοί της Ευρώπης αναπτύχθηκαν από την επιτυχή σύμμιξη Παλαιοευρωπαίων-Ινδοευρωπαίων,δεν καθιστά τους Δραβίδες,δηλ.,το παλαιευρ. λαό της Ινδίας, πρόγονους των Ελλήνων.
Εκτός,βέβαια,αν αυτό γίνεται κατόπιν σκοπιμότητας την οποία μάλλον αγνοώ.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 21, 2006 11:05 am

Tην καλημέρα μου σε όλους.

Αγαπητέ Dugin
Καταρχάς σε ευχαριστώ για την συμμετοχή σου.
Επί της τοποθετήσεως σου όμως μάλλον κάτι σου έχει διαφύγει φίλε μου.

Ούτε το άρθρο, ούτε και ο τίτλος του θέματος κάνουν μνεία σε όσα συμπερασματικά κατέθεσες.
Πρώτον, δεν γίνεται αναφορά σε "Ινδοευρωπαίους"΄.
Αυτός ο όρος, "Ινδοευρωπαίος", είναι ένα εφεύρημα κάποιων αρχαιολόγων που λόγο της πραγματικής ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΤΟΥΣ να απαντήσουν στα αρχαιολογικά ευρήματα, τα οποία εν περιλήψη η Κα Κοσμαόγλου τα περιλαμβάνει στο άρθρο της, δημιούργησαν αυτό το "φύλο".

Δεύτερον και αυτό είναι και το σημαντικό του εν λόγο άρθρου αλλά και του συγκλονιστικού θέματος του βιβλίου που τα περιγράφει όλα αυτά με λεπτομέρειες, είναι αυτό που ξεκάθαρα τονίζεται ως εξής:
"...Ποιοι ήταν οι κάτοικοι αυτών των πόλεων, των 8.000 χρόνων π.Χ., οι οποίοι διέθεταν ένα άρτιο πολεοδομικό σύστημα με υδραγωγείο και δίκτυο υδροδότησης – αποχέτευσης τόσο εξελιγμένο για την εποχή;
Άνθρωποι που μέσα στα σπίτια τους διέθεταν λουτρό με ζεστό και κρύο νερό;

Πρόκειται για ένα λαό, που αναγκάστηκε να εγκαταλείψει την περιοχή της σημερινής Μεσογείου και ιδιαίτερα, τα νησιά του Αιγαίου, τα παράλια της Μ. Ασίας και την Ηπειρωτική Ελλάδα. Ταξίδεψε προς Ανατολάς αναζητώντας μία νέα πατρίδα..."


Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι η τοποθέτηση αυτή ερμηνεύει το από ΠΟΥ και ΠΟΙΟΙ ήταν εκείνοι που έκτισαν αυτές τις καταπληκτικές πόλεις στην Ινδική χερσόνησο και όχι ότι οι Δραβίδες ως ΙΝΔΙΚΟ ΦΥΛΟ, ήταν εκείνοι που ήρθαν στην γεωγραφική μας περιοχή και "αυθαίρετα" ή με "σκοπιμότητα" "κάποιοι" τους ονομάζουν προ-Έλληνες.

Εάν φίλε μου σε κάτι έχω λάθος ή δεν κατάλαβα καλώς, παρακαλώ διόρθωσέ με.

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι


Επιστροφή σε “- ΠΑΝ - ΕΠΙΣΤΗΜΙΟ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες