Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΘΟΥΛΟΥ

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ??

ΝΑΙ
4
33%
ΟΧΙ
3
25%
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ
5
42%
 
Σύνολο ψήφων: 12

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Η ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΘΟΥΛΟΥ

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Παρ Μάιος 06, 2005 3:04 pm

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗ ΜΥΘΟΛΟΓΙΑ ΚΘΟΥΛΟΥ ΠΟΥ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΛΑΒΚΡΑΦΤ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΓΡΑΦΕΙΣ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΟΥ.
ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΟΤΕΛΟΥΤΑΝ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΥΘΟΥΣ ΣΧΕΤΙΚΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΗΝ.
ΠΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΠΟΙΟΙ ΤΗΝ ΕΠΙΡΕΑΣΑΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΕΠΙΡΕΑΣΕ.
They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Παρ Μάιος 06, 2005 6:11 pm

Γειά σου ksanthos,

Αναρωτιέμαι αν το θέμα σου δεν θα ταίριαζε καλύτερα στην ενότηατα των "Τεχνών", μια που εκεί στεγάζονται κι άλλα θέματα λογοτεχνίας.

Εδώ έχω την εντύπωση οτι στεγάζονται περισσότερο οι Αρχαίες και Λαϊκές μυθολογίες, και όχι τόσο τα γοητευτικα μεν, αλλά μη-παραδοσιακά δε δημιουργήματα των συγγραφέων και των λογοτέχνων.

Βέβαια, είναι αρχές του φόρουμ εδώ, και ίσως δεν υπάρχει ακόμα απόφαση για αυτό, αλλα θα ήθελα να ακούσω και την γνώμη των συντονιστών επί του θέματος.

Ομολογώ οτι θα μου φαινόταν παράξενο αν η "Μυθολογία" άρχιζε να γεμίζει με Lovecraft, Lytton, Tolkien, Pratchett, Adams, Star Trek, Star Wars, ΕΤ, καί άλλες τέτοιες σύγχρονες μυθολογίες!

====

Επίσης, χωρίς παρεξήγηση, θα ήθελα να σε ρωτήσω γιατί γράφεις με όλο κεφαλαία.

Οι διεθνείς άγραφοι κανονισμοί καλής συμπεριφοράς στο Διαδύκτιο μας λένε οτι ΟΛΟ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΝΑΖΩ!!

Είμαι σίγουρος οτι αυτή δεν είναι η πρόθεσή σου, και για αυτό παίρνω το θάρρος να σε ρωτήσω - επειδή μου φάνηκε κάπως παράξενο.

Φιλικά

k

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Μετακίνηση θέματος

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Μάιος 06, 2005 7:53 pm

ΟΚ Kynikos, συμφωνώ. Οι Κθούλου είναι μυθολογία fiction και μεταφέρονται στις "Τέχνες" όπου νοηματικά εντάσσονται καλύτερα.

Ksanthos, ενδιαφέρον θέμα. Θα επιληφθούμε.

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Παρ Μάιος 06, 2005 10:53 pm

Ενταξει λοιπον κανενα προβλημα με τη μεταφορα απλα θεωρησα οτι μυθολογια ειναι και το δημιουργημα του Λαβκραφτ.Ποιος ξερει ισως και αυτα καποτε γινουν μιας και νομιζω οτι και την υπαρχουσα μυθολογια συγγραφεις μας την εχουν παραδωσει αν και βεβαια ηταν πιστευω απο οσα ξερουμε πολλων ανθρωπων οτι ετσι ειχαν τα πραγματα.
Να προσθεσω επισης οτι μιας και ο Λαβκραφτ για να γραψει τη μυθολογια του χρησιμοποιησε ενα υποβαθρο με βαση τη μυθολογια των Σουμεριων και των Ασσυριων κατι που της δινει μια αιγλη μυθολογιας με την θεσπισμενη εννοια της λεξης.
Οσον αφορα τη χρηση των κεφαλαιων εχεις δικιο φιλε κυνικε
απλα τα χρησιμοποιω γιατι ειναι πιο ευκολα στη γραφη για εμενα και με εκνευριζει το οτι κανω συνεχεια λαθος στο σ το τελικο :roll: :D :D :twisted: :lol: και βαριεμαι να το διορθωνω συνεχεια.Θα κανω μια προσπαθεια ομως να το αποβαλω μιας και ξερω οτι εχεις δικιο.
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Μάιος 06, 2005 11:26 pm

Όσο θυμάμαι τώρα εκ του προχείρου, το "Νεκρονομικόν" (ελληνικός ο τίτλος) είναι έργο ενός άραβα που αναφέρεται στο life-style των νεκρών και σε παλιές παραδόσεις, όπως η έλευση οντοτήτων από άλλους κόσμους, και σε κοσμολογικές πληροφορίες.

Ποιες ήταν οι οντότητες; Προϊόν φαντασίας ή είχαν και μια βάση αλήθειας; Ή οι παλιοί ήταν πιο αλαφροΐσκιωτοι ή συνέβαιναν πράγματα που δεν συμβαίνουν πια.

Πάνω σε αυτά, συνδυάζοντας και μυθολογικά στοιχεία, ο Λάβκραφτ -ο "μαιτρ του γοτθικού τρόμου"- έπλασε τα κθουλικά του, προσκαλώντας τους αναγνώστες του σε μονοπάτια σκοτεινής γοητείας.

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Σάβ Μάιος 07, 2005 12:41 am

Το ονομα του νεκρονομικον ηταν αλ αζιφ στη γλωσσα που υποτιθεται οτι ειναι γραμμενο και ο συγγραφεας του ηταν ο τρελος αραβας αμπντουλ αλ χαζρεντ ο οποιος τρελαθηκε απο αυτα που ειδε και ανακαλυψε και το εγραψε.Αν θυμαμαι καλα υπαρχουν 3 αντιτυπα και το ενα ειναι γραμμενο στα ελληνικα και ενα αλλο υπαρχει στη βιβλιοθηκη του βατικανου(διορθωστε με αν κανω λαθος).
η ολη μυθολογια κθουλου βασιζεται στη διαμαχη των μεγαλων παλαιων με του αρχαιους που μισουν καθε τι το ανθρωπινο και εχει να κανει με την προσπαθεια του Κθουλου και της παρεας του την επιστροφη τους στο γηινο κοσμο.
Elissaios διαφωνω με τον χαρακτηρισμο του λαβκραφτ ως συγραφεα γοτθικου τρομου και θα ηθελα παρα πολυ να ακουσω γιατι τον θεωρεις ως τετοιο.Αποψη μου οτι ανηκει στην ευρυτερη κατηγορια του φανταστικου που δεν τον περιοριζει τοσο.εχει γραψει παρα πολλα διηγηματα και πολυ γνωστα μαλιστα που δεν εχουν σχεση με τρομο.για παραδειγμα η μουσικη του ερικ φαν ζαντ.Δεν λεω ειχε σχεση με συγγραφεις τρομακτικων ιστοριων αλλα γιατι γοτθικου?απλη απορια αυτη μην την θεωρησεις σε παρακαλω ειρωνικη απλα θελω να ακουσω την αποψη σου.
Με εκτιμηση...
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Σάβ Μάιος 07, 2005 1:17 am

Μάλιστα, όσο θυμάμαι δεν υπάρχει το πρωτότυπο κείμενο αλλά μόνο μεταφράσεις, που μάλιστα έχουν να κάνουν και με εντυπωσιακά ονόματα.

Θα το διερευνήσουμε.

Ο χαρακτηρισμός «μαιτρ του γοτθικού τρόμου» δεν είναι δικός μου, αγαπητέ Ksanthos. Ο Λάβκραφτ χρωστάει τη φήμη του κυρίως στα μυστηριώδη αφηγήματά του, τα οποία έχει συγγράψει με ιδιαίτερο ταλέντο. Το πόσο τρομάζει κανείς είναι θέμα ιδιοσυγκρασίας.

«Γοτθικό» χαρακτηρίζουμε κάτι που είναι επιβλητικό, υποβλητικό και… αγέλαστο. (Ο Admin μας εξαιρείται.) Χαρακτηριστικό παράδειγμα βέβαια, οι γοτθικοί ναοί.

Έπεται συνέχεια.

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Σάβ Μάιος 07, 2005 2:31 am

Μαλλον εχει δικιο σχετικα με τις μεταφρασεις φιλε μου.ξερω για αυτη με τα Ελληνικα σιγουρα αλλα εδω που ειμαι στην αγγλια δεν εχω μαζι μου βιβλια του για να το σιγουρεψω και να πω παραπανω στο θεμα οτι πω ειναι απο μνημης .Τι εννοεις εντυπωσιακα ονοματα?Το αλ αζιφ ξερω στα αραβικα και το νεκρονομικον στην ελληνικη μεταφραση.δεν ξερω για αλλα και αν μπορεις να βρεις τα υπολοιπα θα ηθελα πολυ να τα ακουσω γιατι δεν το ηξερα οτι ειχε αλλα.
Οσον αφορα το γοτθικο δεν ειπα οτι ειναι δικια σου αποψη απλα δεν το καταλαβα ποτε οταν το εβλεπα και με πειραζε λιγο ο χαρακτηρισμος μιας και το συνεδεα με τη gothic μουσικη.Με αυτη την εξηγηση θα συμφωνησω απολυτα..Επιβλητικο....υποβλητικο...σκοτεινο...ναι..απολυτα..
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Σάβ Μάιος 07, 2005 2:51 am

Γειά σου αγαπητέ ksanthos,

Και σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Πληροφοριακά, δεν έχω διαβάσει κανένα βιβλίο του Lovecraft μέχρι στιγμής - όμως αυτό που ανέφερες, οτι είχε μια βάση στην Σουμερική μυθολογία, μου κέντρισε το ενδιαφέρον.

Θα κοιτάξω να παραγκείλω κανένα από την Δημόσια Βιβλιοθήκη (αυτά τα καλά έχει να ζεις στην Αγγλία, geordie φίλε μου - αν και εγώ είμαι στο άλλο άκρο από εσένα). Έχεις κάποιο να προτείνεις για πρώτη ανάγνωση;

Πολύ ενδιαφέρουσα φυσιογνωμία ο Lovecraft, πάντως.

Εικόνα

===

Τώρα για να καταλάβω και την ερώτηση που θέτεις, ρωτάς τους fans του Lovecraft, αν νομίζουν οτι κάποιο "Μυστικό Χειρόγραφο" που αναφέρεται στο μυθιστόρημα, μπορεί να βασίζεται σε κάτι αληθινό; Κατάλαβα καλά;

Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να εκφέρω γνώμη αν δεν διαβάσω τουλάχιστον κανένα βιβλίο του... :)

k

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Σάβ Μάιος 07, 2005 3:17 am

Αγαπητε kynikos γεια σου και εσενα,
Θα μπορουσα να σου δωσω απειρες πληροφοριες σχετικα με βιβλα του λαβκραφτ αλλα πες μου εσυ πρωτα κατι τι ειδους λογοτεχνεια σε ενδιαφερει?ρωταω για να σου προσφερω τιτλο που να σου ταιριαζει.θελεις να ξεκινησεις με κατι απλο και σχετικα ευπεπτο?εισαι φαν του μυστηριακου τρομου?σε ενδιαφερουν μυθηστορηματα με αγνωστους τρομους που δεν μπορει να αντικρισει ανθρωπινο ματι?εισαι ετοιμος να βυθιστεις σε ενα ταξιδι στο παραλογο και το εξω-γηινο?κατι ευκολο και καλη αρχη θα ηταν η μουσικη του ερικ φαν ζαν αμα θες μιας και ετσι και αλλιως στα αγγλικα θα το διαβασεις μπορω να σου στειλω e-book με σχεδον ολα του τα εργα εκτος και αν εισαι ρομαντικος και προτιμας γραπτο.Αποψη μου μιας και εγω απο εκει ξεκινησα ειναι οτι μια καλη αρχη ειναι το dunwitch horror αλλα καλυτερα να το διαβασεις σε βιβλιο μιας και σε παρασερνει περισσοτερο.
Οσον αφορα την ψηφοφορια να σε ενημερωσω λιγο για να ξερεις
το νεκρονομικον ειναι ενα βιβλιο που υποτιθεται υπαρχει και το εχει γραψει ενας τρελος αραβας το οποιο εχει μυστικα τα οποια ανθρωπινο ματι δεν μπορει να δει χωρις να τρελαθει,μιλαει για εξω-διαστατικες οντοτητες που υπηρχαν απειρα χρονια πριν τους ανθρωπους και για ενα πολεμο μεταξυ των αρχαιων και των μεγαλων παλεων.ο λαβκραφτ μεσα απο τον κυκλο των συγγραφεων που αλληλογραφουσε και ηταν φιλος δημιουργησε μια ολοκληρη μυθολογια με βαση αυτο το βιβλιο και οι "συνταξιδιωτες του"με τα δικα τους εργα αλλα και ο λαβκραφτ μεσα απο εργα αλλων στα οποια εκανε την επιμελεια και πολλες φορες τα ξαναγραφε ολοκληρα καταφερε και εκανε ενα μεγαλο κυκλο σχετικα με αυτη τη μυθολογια.Αυτη η "εξαπλωση" του νεκρονομικον κανει πολλους να απορουν για το αν οντως υπαρχει αν και ο ιδιος ο λαβκραφτ στις επιστολες του λεει ξεκαθαρα οτι επιτελους καταφερε να δημιουργησει το υποβαθρο ωστε να στηριξει την υπαρξη του νεκρονομικον.Ελπιζω μετα απο αναγνωση του να συμμετασχεις στο γκαλοπ μου.
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Σάβ Μάιος 07, 2005 11:00 am

Φίλε ksanthos καλωσήλθες :)

Το θέμα το οποίον άνοιξες εκτός του ότι το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον, αναφέρεται και σε μία από τις μεγάλες μου αγάπες, το Λάβκραφτ :)
(Γότθος μεν αλλά χαμογελάω όπως πολύ σωστά ανέφερε ο "λαβών τον μανδύα του Ηλιού" :) ).

Το νεκρονομικόν έχει εκδοθεί κι όλας και στην ελληνική και στην αγλική, (τουλάχιστον...δεν ξέρω για άλλες εκδόσεις), όχι βέβαια πλήρες όπως αναφέρει στον πρόλογο,(μήπως είναι και αυτό ένα παιχνίδι του "ίσως" μύθου :?:), αλλά μπορει κάποιος να πάρει μία ιδέα.

Κατ' εμέ δεν υπάρχει μύθος χωρίς αλήθειες μέσα του, οπότε...αναμένω εναγωνίως την εξέλιξη και ίσως, αν μπορώ να προσφέρω και κάτι
:)
Εικόνα

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Σάβ Μάιος 07, 2005 1:13 pm

Yπαρχουν πολλοι που υποστηριζουν οτι το νεκρονομικον υπαρχει μερικοι μαλιστα το εχουν καταγραψει εκ νεου και αλλοι εχουν δημιουργησει ηλεκτρονικους πορους σχετικους με αυτο.
Μια πολυ καλη σελιδα σχετικη με το νεκρονομικον που λεει οτι ουσιαστικα ειναι η ηλεκτρονικη μορφη του ειναι η παρακατω:http://stormloader.com/sanctuary/
προσεξτε μοναχα μην χαθειτε μοναχα μιας και μονο η κεντρικη εξοδος μπορει να σας προσφερει διαφυγη...
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Σάβ Μάιος 07, 2005 1:22 pm

Οσον αφορα την τυπωση του βιβλιου βρηκα πληροφοριες...
:lol: :lol: :P :D :D δεν υπαρχει καμια εκδοση του βιβλιου στα αραβικα που να ειναι γνωστη και υπαρχει και μια εκδοση στα λατινικα(λογικα αυτη στο βατικανο).
Ενα αλλο ονομα του νεκρονομικον ειναι the book of dead names η στα ελληνικα το βιβλιο των νεκρων ονοματων.
Θα ψαξω να βρω και αλλες πληροφοριες....
αν καποιος μπορει ας παραθεσει μερικα ονοματα τερατων που γνωριζει με βαση τη μυθολογια.Εγω προσπαθω να κανω μια λιστα και να σας την παραθεσω..συντομα...

gothic ξεχαστηκα!!!!!! χαιρομαι πολυ που σου αρεσε το θεματακι μου...
ελπιζω να μοιραστεις και εσυ σε τουτο το ταξιδι τις δικες σου γνωσεις..
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Σάβ Μάιος 07, 2005 1:28 pm

Κατι παραδοξο συμβαινει σημερα!!
βρισκω πολλες πληροφοριες!!!!
θα σας παραθεσω μια σελιδα που υποστηριζει την υπαρξη του νεκρονομικον ως γεγονος και που αντιπαραβαλει την αληθεια με τα λογια του λαβκραφτ!!!!!!εχει αρκετες λεπτομερειες και μιλαει για την ιστορια του πραγματικου νεκρονομικον οπως λεει και για το τι γραφει μεσα..ενδιαφερον σαιτ...http://www.digital-brilliance.com/necron/necron.htm
καλη αναγνωση...
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Σάβ Μάιος 07, 2005 9:07 pm

Κεντρική ιδέα στην περίπτωση του Necronomicon είναι: Πρόκειται για μύθο που παρουσιάστηκε ως αλήθεια, ή μήπως πρόκειται για αλήθεια που παρουσιάστηκε ως μύθος;

Σύμφωνα με την περιγραφή του Lovecraft, το Necronomicon γράφτηκε από τον Abdul Alhazred, ένα τρελό ποιητή από τη Sanaá της Υεμένης, ο οποίος λέγεται ότι έζησε περί το 700 μ.Χ. Επισκέφθηκε τα ερείπια της Βαβυλώνας και την περιοχή της Μέμφιδας και πέρασε δέκα χρόνια ολομόναχος στη μεγάλη νότια έρημο της Αραβίας, τη Roba el Khaliyeh όπως λεγόταν παλιά ή Dahna ή Crimson όπως αποκλήθηκε μετέπειτα, στην οποία φημολογείται ότι κατοικούν δαιμονικά πνεύματα και ότι συμβαίνουν περίεργα φαινόμενα. Στα τελευταία του χρόνια ο Alhazred έζησε στη Δαμασκό όπου έγραψε το Necronomicon (ή Al Azif) και για το θάνατο ή την εξαφάνισή του αναφέρονται διάφορα τρομακτικά γεγονότα. Όπως, για παράδειγμα, ότι τον καταβρόχθισε ένα αόρατο τέρας στο φως της ημέρας, μπροστά σε έντρομους μάρτυρες του γεγονότος. Λέγεται, επίσης, ότι είχε εντοπίσει τα ίχνη μιας φυλής παλαιότερης από την ανθρώπινη. Λάτρευε άγνωστες οντότητες τις οποίες αποκαλούσε Yog-Sothoth και Cthulhu.

Στα 950 το Al Azif, που είχε εντυπωσιάσει τους φιλοσόφους εκείνης της εποχής, μεταφράστηκε κρυφά στα ελληνικά από το Θεόδωρο Φιλήτα (;) στην Κωνσταντινούπολη, με τον τίτλο «Νεκρονομικόν». Ένα αιώνα αργότερα κατασχέθηκε και κάηκε από τον πατριάρχη Μιχαήλ. Το 1228 ο Olaus Wormius το μετέφρασε στα λατινικά. Τόσο η ελληνική όσο και η λατινική μετάφραση απαγορεύτηκαν από τον πάπα Γρηγόριο ΙΧ το 1232, ενώ το αραβικό πρωτότυπο είχε χαθεί. Ο γνωστός και μη εξαιρετέος Δρ. Ντη το μετέφρασε στα αγγλικά αλλά η μετάφραση δεν τυπώθηκε ποτέ και σώζονται μόνο αποσπάσματά της.

Κατά το Lovecraft, ένα λατινικό κείμενο του 15ου αιώνα φυλάγεται στο Βρεταννικό Μουσείο και ένα άλλο του 17ου αιώνα στην Εθνική Βιβλιοθήκη στο Παρίσι. Ενδέχεται να υπάρχουν κρυφά και άλλα αντίγραφα, πάντως η ανάγνωση του έργου προκαλεί τρομερές συνέπειες…

Δεν είναι όμως μόνο ο Lovecraft. Γύρω από το Νεκρονομικόν έχει αναπτυχθεί μια ολόκληρη μυθολογία (κάτι εννοούσε ο φίλος μας ο Ksanthos), έχουν ασχοληθεί διάφοροι για την απόδοσή του και άμεσα ή έμμεσα εμπλέκονται γνωστά ονόματα, που θα τα συναντήσουμε στη συνέχεια της συζήτησής μας.

Το πιθανότερο είναι ότι ο συγγραφέας του πρωτοτύπου (που σημαίνει ότι το πιθανότερο είναι να υπήρξε πρωτότυπο) συνδύασε διάφορες παραδόσεις που ήταν αρκούντως μυστηριακές έως τρομακτικές. Ίσως, όπως συμβαίνει σε πολλές άλλες περιπτώσεις, αν το πρωτότυπο διασωζόταν να μην έκανε τόση εντύπωση. Τώρα όμως, μυθικό και αυτό, περιβάλλεται από γοητευτικό μυστήριο.

Μια χορταστική διεύθυνση:
http://www.geocities.com/SoHo/9879/necpage.htm

Και μια ενδιαφέρουσα παρατήρηση:
"Note: the original translator had noted the resemblance between the Greek word for Lors, kurios, and the Sumerian word for mountain, kur, and for a type of underworld, chthoic, monster which is also called kur and which refers to the Leviathan of the Old Testament. Also, in this particular conjuration, the word for mountain is shadu - shaddai ? The Old Serpent KUR is, of course, invoked every day by the Christians: Kyrie Eleison."
(Από τη διεύθυνση που μας παραθέτει ο Ksanthos, την οποία για τεχνικούς λόγους δεν μπορώ να αντιγράψω.)

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Σάβ Μάιος 07, 2005 10:16 pm

Φιλε Elissaios
Η σελιδα που παρεθεσες πραγματικα ειναι φοβερη..
Θα την ρουφηξω και θα σας πω οτι μαθω επιπλεον.Εχει και αρκετα απο οτι ειδα παντως βιβλια που λενε οτι ειναι αναπαραστασεις του αλ αζιφ και λεει γιατι το καθενα απο αυτα ειναι ψευτικο.πολυ καλος οδηγος..
Θα συμφωνησω με το
Κεντρική ιδέα στην περίπτωση του Necronomicon είναι: Πρόκειται για μύθο που παρουσιάστηκε ως αλήθεια, ή μήπως πρόκειται για αλήθεια που παρουσιάστηκε ως μύθος;


και επαυξανω σχετικα με το αν υπηρχε το πραγματικο δεν θα μας βασανιζαν πολλα.
θα μπορουσαν ομως αν ξεραμε την αληθεια να μας βασανιζαν περισσοτερα...

Elissaios δεν θυμαμαι τον τιτλο μιας ιστοριας του λαβκραφτ οπου το κεντρικο προσωπο της ιστοριας βρισκει τον χαμενο ταφο του τρελου αραβα και το πνευμα του δινει συμβουλες.Αν την θυμασαι πες μου αν οχι θα ψαξω στα αρχεια μου και θα σας πω περισσοτερα μολις βρω λιγο χρονο(εξετασεις βλεπετε...)

Τελος να πω οτι παρα πολλοι συγγραφεις οπως ο Αυγουστος Ντερελεθ ο Κλαρκ Αστον Σμιθ και ο Χαουαρντ Φιλιπς(εγραψε νομιζω και το κοναν) ασχοληθηκαν με την μυθολογια Κθουλου.
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Κυρ Μάιος 15, 2005 4:46 am

Να αναφερουμε και μερικα μελη της "μυθολογιας" ε???

Azathoth

Nyarlathotep

Yog Sothoth

Shub Niggurath

Hastur

Lavinia

Ithaqua

Shoggoth

Mi-Go

Tsathoggua

Yig the Serpent God
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Ταινίες

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Μάιος 15, 2005 5:40 pm

Γεια σου Ksanthos.
Δεν είμαι ειδικός στην κθουλουλογία, κάτι είχα διαβάσει κάποτε που τώρα δεν πολυθυμάμαι. Ο Λάβκραφτ είναι αναμφισβήτητα τεχνίτης στο είδος του, όμως πολύ μελαγχολικός και πολύ διεισδυτικός μιας και καταφέρνει να εισχωρεί στα μύχια της ψυχής του αναγνώστη (πω-πω! εγώ το έγραψα αυτό;) και να του ξυπνήσει κρυμμένους αρχέγονους φόβους.
Ο Κθούλου, πέρα από το τι περιγράφεται ότι είναι, στην ουσία είναι η απροσδιόριστη μορφή του φόβου που δεν θα θέλαμε να συναντήσουμε ποτέ.

Ιδού και μερικές κινηματογραφικές ταινίες βασισμένες σε έργα του Λάβκραφτ, όπως τις αλίευσα από το διαδίκτυο:

The Dream-Quest of Unknown Kadath (2003), an adaptation of the book by the same name
The Haunted Palace, an adaptation of The Case of Charles Dexter Ward
The Resurrected (1992), another adaptation of The Case of Charles Dexter Ward
Re-Animator (1985)
Bride of Re-Animator (1990)
Beyond Re-Animator (2003)
From Beyond (1986)
The Dunwich Horror (1970)
The Unnamable (1988)
The Unnamable II: The Statement of Randolph Carter (1993)
Dagon (2001)
The Curse (1987) (an unacknowledged 1980s adaptation of "Quick Facts about: The Colour Out of Space
Quick Summary not found for this subjectThe Colour Out of Space")
Die, Monster, Die! (1965) (another adaptation of "The Colour Out of Space")
In the Mouth of Madness (1995) (satirical John Carpenter horror film about the relationship between horror writers and their audience; a Lovecraft pastiche)
Necronomicon (1994) Three short films based on his stories (The Rats in the Walls, Cool Air, The Whisperer in Darkness)

Για περισσότερες πληροφορίες και πολλά άλλα εδώ:
http://www.absoluteastronomy.com/encycl ... ecraft.htm

Εικόνα

μυσαρός Ωάννης ανένδοτος
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 26, 2005 8:17 pm
Τοποθεσία: valhalla

Δημοσίευσηαπό μυσαρός Ωάννης ανένδοτος » Πέμ Μάιος 26, 2005 8:35 pm

φίλε ξανθε
δεν εχω μελετησει κατα ποσο εχει επηρεασει ο λαβψραφτ τον κινηματογραφο αλλα εχουν πεσει στα χερια μου δυο βιβλια:
α.η μπαλλαντα του γερου ναυτικου του σ.τ.κολτριτζ
το οποιου μερος [θα σου αρεσει αυτο!] εχουν μελοποιησει οι iron maiden στο ryhme of the ancient mariner [album: powerslave] πραγματικα υπεροχο!

β.αυτο εχει εμπνευσει το "χειρογραφο που βρεθηκε στο μπουκαλι" του εντγκαρ αλαν ποε, μια εφιαλτικη συντομη ιστορια του.

αλλα μια ερωτηση: ειμαστε σιγουροι οτι ο Abdul Alhazred ηταν wacko :shock: ;

συμπτοματικα necronomicon ειναι το ονομα της μπαντας μου :shock: :twisted: [!]
noone fought with me
and lived to tell the tale

Εικόνα

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Πέμ Μάιος 26, 2005 9:12 pm

Αγαπητε μισαρός Ωάννης ανένδοτος καλησπερα
Χαιρομαι που επελεξες το θεματακι μου αναμεσα στα πρωτα δυο ποστ σου και σε καλωσοριζω στην παρεα μας.
Εχω μια απορεια σχετικαμε το ποστ σου ομως και αν μπορεις ξεκαθαρισε τη μου.
Γραφεις:
δεν εχω μελετησει κατα ποσο εχει επηρεασει ο λαβψραφτ τον κινηματογραφο αλλα εχουν πεσει στα χερια μου δυο βιβλια:
α.η μπαλλαντα του γερου ναυτικου του σ.τ.κολτριτζ
το οποιου μερος [θα σου αρεσει αυτο!] εχουν μελοποιησει οι iron maiden στο ryhme of the ancient mariner [album: powerslave] πραγματικα υπεροχο!

β.αυτο εχει εμπνευσει το "χειρογραφο που βρεθηκε στο μπουκαλι" του εντγκαρ αλαν ποε, μια εφιαλτικη συντομη ιστορια του.


το πρωτο βιβλιο ειναι το η μπαλλαντα του γερου ναυτικου του σ.τ.κολτριτζ
το δευτερο ειναι το χειροχραφο στο μπουκαλι??

Λοιπον στα υπολοιπα που λες τωρα...
δεν εχω διαβασει τη μπαλαντα του γερου ναυτικου αλλα εχω ακουσει το κομματι και νομιζω οτι ειναι αρκετα καλο αν και η μπαντα ειναι εκτος των γουστων μου αν και ακουω 80ς μεταλ.Δεν ξερω κατα ποσο ειναι μελοποιηση του εν λογω βιβλιου αλλα θα ηθελα πολυ να το διαβασω.
Θα κοιταξω μπας και το βρω σε e-book αλλιως ελλαδα οταν κατεβω.

Σχετικα με τον αμπντουλ να σου πω οτι ο χαρακτηρισμος δεν ειναι δικος μας αλλα του ιδιου του λαβκραφτ και για να το λεει αυτος κατι ξερει... :wink: :wink:

Το χειρογραφο στο μπουκαλι ειναι απ τις πιο καλοδομημενες ιστοριες του ποε κατ εμε και βρισκεται στο τοπ 5 μου του Ποε.
Χαιρομαι να ακουω ανθρωπους να την εκτιμουν :D :P :P
Με εκτιμηση
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!


Επιστροφή σε “- Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες