Ο Καζαντζάκης και η μύηση

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Μάιος 28, 2005 6:47 pm

kynikos έγραψε:Θα ήθελα να σταθώ λίγο σε αυτό που είπε η Zadok για μυημένους.
Αφου είναι φανερό οτι μαλλον δεν μιλάμε πια για "μυημένους" ως μέλη κάποιοας "μυστικής" ομάδας, υποθέτω οτι η εν λόγω μύηση αφορά την αντίληψη του ατόμου για την Ζωη, το Σύμπαν, και ...όλα αυτά.


Είναι φανερό :?:

Δε θα μπορούσε να αφορά και στα δύο ή ακόμα καλύτερα, το ένα να είναι συνάρτηση του άλλου μέσα σε μία πορεία ζωής (χωρίς να προσδιορίζεται ο παράγων της αιτιότητας) :?:

Με αυτό το ερώτημα εννοώ, ότι θα μπορούσε ο άνθρωπος να ήταν μέλος κάποιας εσωτερικής ομάδας και να απέκτησε αυτή την αντίληψη ή το ανάποδο, η αντίληψή του αυτή, να τον οδήγησε σε κάποια εσωτερική ομάδα.

kynikos έγραψε:Για αυτό μου φαίνεται οτι οποιοδήποτε σχόλιο του τύπου ο "χ" ή η "ψ" ήταν μυημένοι, είναι αναγκασμένο να παραμένει καθαρά μέσα στα όρια του υποκειμενικού! Σόρυ, Zadok, ελπίζω αυτή η άποψή μου να μην ενοχλεί, αλλά δεν θα ήθελα ποτέ να πώ σε κανέναν - «Ξέρεις, ο τάδε ήταν μυημένος» χωρίς να προσθέσω αμέσως και τα λογάκια «Για εμένα» ή «κατα την άποψή μου»!


Εμένα να με συγχωρήσεις, αγαπητέ kynikos, που διαφωνώ σχεδόν απόλυτα με την σε παράθεση τοποθέτησή σου.

Δεν αντιλαμβάνομαι γιατί θα πρέπει να γράψω τη διατύπωση όπως την περιγράφεις :?:

Όταν γράψω την πρόταση, π.χ.:

"Ο ήλιος λάμπει",

είμαι αναγκασμένη να προσθέσω:

"ενώ στην Αυστραλία την ίδια ώρα είναι πλήρες σκοτάδι" :?:

Δεν έχουμε όλοι την ίδια οπτική αγαπητέ φίλε.

Αυτό δεν σημαίνει, ότι θα πάψω να δηλώνω ελεύθερα κάτι για το οποίο θεωρώ ότι είμαι βέβαιη και φυσικά, είναι δικαίωμα του καθενός να μη δέχεται τη θέση μου αυτή για τους δικούς του λόγους.

Τώρα στη συνέχεια της τοποθέτησής σου, βλέπω ότι δε διαφωνείς ουσιαστικά με το χαρακτηρισμό "μυημένος".

Άρα όλοι έχουμε κάποια κριτήρια με τα οποία αντιλαμβανόμαστε τον όρο αυτό.

Ο φίλτατος Ramoglou μας έδωσε μία αλληγορική εικόνα σύμφωνα με τη δική του αντίληψη.

Ίσως είναι μία καλή ευκαιρία να δούμε το θέμα "Τί εστί μυημένος;". :wink:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Μάιος 28, 2005 7:05 pm

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι σχετικά με το σχόλιο περί "Ασκητικής".

Αγαπητέ kynikos, μου θύμισες την πρώτη φορά που συγκινήθηκα ακούγοντας μία συμφωνία του Μπετόβεν.

Νομίζω ότι για όλα υπάρχει η κατάλληλη στιγμή ωρίμανσης των σχετικών βιωμάτων.

Μέχρι τότε, η κατανόηση είναι αδύνατη.

Αυτή είναι η αλχημική μεταλλαγή...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 27, 2005 4:38 am

Νομίζω ότι για όλα υπάρχει η κατάλληλη στιγμή ωρίμανσης των σχετικών βιωμάτων.

Μέχρι τότε, η κατανόηση είναι αδύνατη.


Διάβαζα σήμερα διάφορα πράγματα στο διαδύκτιο, χαμογέλασα λοιπόν, όχι από χαρά ή από ικανοποίηση, αλλά από μια αδιόρατη θλίψη.

Είναι σχεδόν τραγικό, να βλέπεις την ανθρώπινη ύπαρξη να καταρρακώνεται, μέσα από κείμενα τα οποία εκφράζουν μόνο την ανασφάλεια, την άγνοια, την πλάνη.

Ο Καζαντζάκης κυνηγήθηκε από αυτούς που δε μπορούσαν να αντιληφθούν το υψηλό νόημα τόσο των γραπτών του, όσο και των πεποιθήσεων του. Λιδορίθηκε από αυτούς που δε θα μπορούσαν ποτέ να έχουν έστω και μια στιγμή, από τη δική του στάση ζωής. Από φαιδρούς και ποταπούς, από τυφλούς και φανατισμένους. Από μισαλλόδοξους και εγωπαθείς.

Η σημερινή κοινωνία δεν αντέχει να δει το πρόσωπο της στον καθρέφτη, δεν θέλει να αντικρίσει την αλήθεια που η ίδια ηθελημένα αποκρύπτει, βάζοντας το σιδηρούν προσωπείο σε όποιον απειλεί να της προσφέρει την αντανάκλαση της, σ’ όποιον με τα λόγια του, ή τις πράξεις του απειλεί να την απογυμνώσει, από τα φανταχτερά ρούχα με τα οποία στόλισε το ψεύτικο εγώ της.

Λυπάμαι που σήμερα υπάρχουν ακόμα άνθρωποι οι οποίοι δεν έχουν τη δύναμη να αναλύσουν τα δικά τους λάθη και απλώς επαναπαύονται σε θρόνους που οι ίδιοι πρόσφεραν στον εαυτό τους, βυθισμένοι σ’ ένα απέραντο εγώ, κρυμμένοι πίσω από την ομίχλη που κρύβει την ύπαρξη τους, σαν ένα νησί που περιγράφεται μόνο σε μύθο.

Δυστυχώς είναι θλιβερό το τοπίο ……… όπως θλιβερή είναι και η εικόνα τους.
Εικόνα

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Τρί Σεπ 27, 2005 1:43 pm

Zadok the priestess έγραψε:Ίσως είναι μία καλή ευκαιρία να δούμε το θέμα "Τί εστί μυημένος;". :wink:


Υπαρχουν μυησεις και μυησεις , υπαρχουν αλλες που ειναι θεατρικες χαζαμαρες και αλλες που πραγματικα κανουν κατι . Sorry Zadok αλλα αυτο το κατι που θες να μαθεις μαλλον μονο ενας μυημενος το ξερει/νιωθει και δεν αναφερομαι σε θεατρικη μυηση... σωστος ? :wink:

Παντως και εγω ψαχνω γ αυτο το κατι αν καποιος εχει πληροφοριες ελευθερα ....

Αλλα υποψην ΠΡΟΣΟΧΗ γιατι εχω ακουσει οτι αμα μαθεις τι πραγματικα συμβαινει σε μυησεις δεν λειτουργουν και δεν μπορεις να μυηθεις (επομενως θα εισαι μια καμμενη ενσαρκωση μονο και μονο επειδη διαβασες ενα κειμενο :shock: )

Γ αυτο θα παρακαλεσω οποιος εχει καποιο τετοιο κειμενο να μην το βγαλει στην φορα γιατι την μοναδικη ευκαιρια που ισως εχουμε θα μας την καταστρεψει !
Εικόνα
Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Σεπ 27, 2005 2:52 pm

Αγαπητέ μου j-Apie,

δε θα διαφωνήσω μαζί σου, απλά εγώ προσωπικά, τη θεατρική παράσταση δε θα τη χαρακτήριζα ποτέ "μύηση", διότι θα ήταν απλά κατ' όνομα και όχι ουσιαστικά.

Ως εκ τούτου, πιστεύω ότι μύηση είναι μία (κατά το "μάνα είναι μόνο μία"). 8)

Αν και θα κάνουμε σε άλλο θέμα, πιο κατάλληλο, περαιτέρω κουβέντα, αν θέλεις, ρίξε μία ματιά στο θέμα Μυστήρια, γιατί κάποιες απόψεις έχουν ήδη εκφραστεί εκεί.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Τρί Σεπ 27, 2005 8:52 pm

Ευχαριστω για to link Zad0k λιγο κοιταξα το threat θα το κοιταξω καλυτερα αργοτερα και θα απαντησω σιγουρα .

Τωρα βιαζομαι λιγακι θα καουν τα σαρμαδακια γελατζι :D
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 27, 2005 10:50 pm

Θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι το Forum του mystica.gr δεν είναι το ενδεδειγμένο Forum για να γίνεται συζήτηση επιπέδου Chat.

Ωσαύτως θα παρακαλέσω για τελευταία φορά τα μηνύματα να είναι περιεκτικά και να παραθέτουν την άποψη του γράφοντος επί του θέματος.

Ολίγον έως καθόλου ενδιαφέρει τους υπόλοιπους, αν κάποιο μέλος δεν έχει καιρό να γράψει λόγο των γαστριμαργικών του απολαύσεων, ή εάν θα ήθελε να γράψει 3 με 4 post για να καταφέρει να απαντήσει σε μια και μοναδική ερώτηση η οποία του ετέθη από δυο μέλη.

Είναι η τελευταία φορά που μπαίνω στη διαδικασία αυτή, διότι δεν μου είναι ευχάριστο να παρεμβαίνω για τέτοιου είδους θέματα.

Ελπίζω για την κατανόηση και την συμμόρφωση ως προς την ορθή χρήση του Forum.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Σεπ 28, 2005 11:37 am

Η πραγματική μύηση δεν έχει να κάνει με το θεατρικό δρώμενο αλλά με αυτό που ο καθένας βιώνει εσωτερικά μέσα στην καθημερινότητα.

Το τυχόν δρώμενο είναι αυτό που κρύβει μηνύματα τα οποία καλείται ο μυούμενος να ανακαλύψει βιωματικά.

Μύηση είναι η ανοικοδόμηση του ίδιου μας του εαυτού.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης