Ο Καζαντζάκης και η μύηση

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Ο Καζαντζάκης και η μύηση

Δημοσίευσηαπό Vril » Τρί Μάιος 03, 2005 11:45 am

Αναφέρθηκε εδώ αλλά σε άλλο θέμα*, οτι ο Καζαντζάκης ήταν μυημένος.

Με την αφορμή αυτή ήθελα τα "φώτα" σας, δηλ. άν γνωρίζει και μπορεί να το πεί σε αυτό το πλάισιο, σε τί ακριβώς ήταν μυημένος ο Καζαντζάκης και κάποιες περισσότερες λεπτομέρεις γύρω από αυτό.

Γνωρίζω οτι ο Καζαντζάκης είχε έρθει σε οξεία σύγκρουση με την Εκκλησία, που κατέληξε σε αφορισμό του και έπειτα κατέφυγε στην Υπερβορέα, όπου και πέθανε σε μία άγνωστη μικρή κωμόπολη της νοτιοδυτικής Γερμανίας.

Εν απορία,

ο κακός Βρίλ


*σχετικά με την αλληγορική σημασία της "Λάξευσης του Λίθου"
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

88-88
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2005 10:57 pm

Δημοσίευσηαπό 88-88 » Τρί Μάιος 03, 2005 12:09 pm

Ανάμεσα στα άλλα ήταν τέκτων

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Vril » Τρί Μάιος 03, 2005 12:21 pm

88-88 έγραψε:Ανάμεσα στα άλλα ήταν τέκτων


Ενδιαφέρων.

Τα άλλα όμως, ποιά είναι ?

Ή να υποθέσω, οτι η συμμετοχή σε Τεκτονική Στοά επιφέρει αυτόματα και τον αφορισμό ?

(Τότε, πώς βαφτίζουν τα παιδιά τους Χ.Ο. κάποιοι γνωστοί μου Τέκτονες και αναλαμβάνουν και να γίνουν Νονοί ? )
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Μάιος 03, 2005 1:19 pm

Γεια σας,

Αγαπητέ Vril, ενδιφέρον το ερώτημα, αλλά από μόνο του γεννά πολλά άλλα.

Πρώτον, ΤΙ ακριβώς εννοούμε "μυημένος";;

Για κάποιους εδώ μέσα (εμου συμπεριλαμβανομένου) μυημένος υπονοεί μια εσωτερική κατάσταση, που δεν συνδέεται απαραίτητα με κάποια λέσχη, σχολή, τάγμα ή κλάμπ.

Για άλλους μπορεί να σημαίνει απλά συμμετοχή σε κάποιο μυστικο σωματείο.

Διευκρίνησε, σε παρακαλώ τί εννοείς.

Παρεπιμπτόντως, παρα τον μύθο που κυκλοφορεί, τελικά προκύπτει οτι ο Καζαντζάκης ποτέ δεν αφορίστηκε! Ήθελε μεν να τον αφορήσει η Ιερά Σύνοδος, αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ δεκτό.

Ένα κείμενο που πιστεύω οτι θα έπρεπε να διαβάσουν ΟΛΟΙ, και πολύ περισσότερο όσοι ενδιαφέρονται για τον Καζ. είναι «Η Σταυρωση του Καζαντζάκη» της Ελένης Κατσουλάκη. Είναι διαφωτιστικότατο
http://pandora.nla.gov.au/pan/34333/20040410/home.vicnet.net.au/_hwaa/gr/logos_page_3111.htm
Αν ΔΕΝ το βρείς σε αυτό το λίνκ (καμμιά φορά έχει προβλήματα) πες μου και θα κανονίσουμε κάτι άλλο.

=======

Αγάπητε 88_88,

Σε ευχριστώ για την πληροφορία, αλλά θα ήθελα να σου επισημάνω οτι θα ήταν πολύ πιο χρήσιμη αν ήταν τεκμηριωμένη.

Σε ποιά στοά ανήκε ο Καζαντζάκης, πότε γράφτηκε, που αναφέρεται αυτό, κλπ. Οι κανονισμοί του φόρουμ μας λένε "Ας αποφεύγετε τις μονολεκτικές απαντήσεις", και πιστεύω οτι υπάρχει καλός λόγος για αυτό.

Περιμένω με ενδιαφέρον περισσότερες πληροφορίες, λοιπόν.

ΜΦΧ

k

ΥΓ - Έκανα μια μικρή αλλαγή στο URL, και (για τώρα) φαίνεται να δουλεύει εντάξει...
Πρέπει όμως να το γράψετε (ή να κάνετε copy-paste) ΕΣΕΙΣ το URL στην φόρμα, γιατί δεν επιτρέπει σύνδεση από την σελίδα του mystica (no direct linking)
Τελευταία επεξεργασία από kynikos σε Τρί Μάιος 03, 2005 3:22 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μάιος 03, 2005 1:36 pm

Απο αντιγραφή

Η Σταύρωση του
Νίκου Καζαντζάκη

της Ελένης Κατσουλάκη


1965. Καθισμένη στο μπαλκόνι του πατρικού μου σπιτιού στα Χανιά...

--------------------------
Κατόπιν συνεννοήσεως με το φίλτατο
Ramoglou, αντιγράψαμε το άρθρο της κ. Κατσουλάκη στην κεντρική μας σελίδα, όπου παρουσιάζεται με την άδειά της και μπορούμε όλοι να το διαβάσουμε.

Απ' ευθείας πρόσβαση στο άρθρο μπορείτε να έχετε και από εδώ.

Ευχαριστούμε ιδιαιτέρως την κ. Ελένη Κατσουλάκη γι' αυτή την τιμή και τον αγαπητό
Ramoglou για την πρωτοβουλία και συνεισφορά του.

Zadok the priestess
--------------------------
Εικόνα

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Μάιος 03, 2005 1:50 pm

Μπράβο Ramoglou,

Είναι πράγματι αξιολογο κείμενο.

Εγώ δεν το ανέβασα, γιατί δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι η κατάσταση με το copyright, (ίσως να ανήκει στο περιοδικό που το πρωτοδημοσίευσε - το "Στιγμές"), αλλά από την άλλη πιστεύω οτι είναι τόσο σημαντικό, που πρέπει όλοι να έχουν πρόσβαση!

Αν είναι ΟΚ από άποψης ©, ίσως ο αγαπητός Gothic να θέλει να το βάλει μάζι με τα κυρίως φιλοξενούμενα άρθρα. (Έτσι, για να τηρούμε και τους κανονισμούς για μακροσκελή copy-pastre)

Αν πάλι δεν είναι ΟΚ, και δεν υπάρχει εύκολη πρόσβαση στο WWW, κάαποιος θα αναλάβει να το hostαρει, δεν μπορεί. Είμαι σίγουρος οτι η κα. Κατσουλάκη θα ήθελε να διαδωθεί όσο πιο ευρύτερα γίνεται!

Κάποιος θα μπορούσε να επικοινωνήσει μαζί της...

k


(Επίσης, αναρωτιέμαι αν αυτή η ενότητα είναι η πιο κατάληλη για το θέμα!
Μήπως θα ήταν καλύτερα στο "Μεταφυσική και Τέχνες";
Υποθέτω οτι η λογοτεχνία μετράει σαν τέχνη.... :)
Πάντως, στο "Εξερεύνηση της ψυχής" δεν μου φαίνεται να πολυταιριάζει - σόρυ Vril)
Τελευταία επεξεργασία από kynikos σε Τρί Μάιος 03, 2005 4:29 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μάιος 03, 2005 1:54 pm

Δυστυχώς δεν μπορώ να ανεβάσω το κείμενο απάντηση για το μη αφορισμό του Καζαντζάκη. Μπορώ όμως να το αποστείλω με e-mail σ' όποιον ενδιαφέρεται.

Η Τεκτονική ιδιότητα του αναφέρεται απο την Μεγάλη Στοά της Ελλάδος, αλλά δεν αναφέρεται η Στοά στην οποία ανήκε.
Τελευταία επεξεργασία από Ramoglou σε Τρί Μάιος 03, 2005 1:57 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Μάιος 03, 2005 1:54 pm

ΤΙ ακριβώς εννοούμε "μυημένος";;


Κατά την άποψη μου, μυημένος είναι αυτός που μέσα από την βιωματική εμπειρία έχει αποκτήσει κομμάτια γνώσης μέσα στην ατραπό του πνευματικού δρόμου, ασχέτως εάν έχει ακολουθήσει ή όχι, μεθόδους κάποιας σχολής.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Vril » Τρί Μάιος 03, 2005 2:01 pm

kynikos έγραψε:Πάντως, στο "Εξερεύνηση της ψυχής" δεν μου φαίνεται να πολυταιριάζει - σόρυ Vril)


Για την ερώτηση "που και πώς πιστεύετε οτι ήταν μυημένος" ναι.

Το κείμενο του Ράμογλου ήταν πολύ διαφωτιστικό, παρότι η αναφορά του κειμένου στο θέμα του αφορισμού χωρούσε σε μια σειρά.

Και τα άλλα ? 'Ειπώθηκε οτι "μεταξύ των άλλων ήταν και Τέκτωνας". Δεν είδα στο κείμενο να λέει κάτι τέτοιο.

Ή μήπως, να σε πούνε "Τέκτωνα" είναι κάτι σαν τα πιστοποιητικά της εφορίας "για όλες τις χρήσεις" .... ????
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μάιος 03, 2005 2:04 pm

Αγαπητέ kynikos κάναμε την ίδια σκέψη και postάραμε την ίδια στιγμή, εσύ το Url εγώ το κείμενο το οποίο και έχω αποθηκεύσει, όπως έχω αποθυκεύσει και το απαντητικό γράμμα αλλά δε μπορώ όπως προείπα να ανεβάσω.

Το Url δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μας οπότε και καλό είναι όλοι να διαβάσουν αυτή την υπέροχη δουλειά της Κυρίας Κατσουλάκη.

Το σίγουρο είναι πως θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί της.

Βέβαια θα πρέπει να πω ένα μεγάλο μπράβο στην αγαπητή Zadok που πρώτη έφερε αυτό το άρθρο στην γνώση μας κατά το παρελθόν.
Εικόνα

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Μάιος 03, 2005 2:57 pm

Αγαπητέ Ramoglou,

Σε ευχαριστώ για το e-mail με την απάντηση για τον αφορισμό.

Το παραθέτω εδώ, ελαφρώς επεξεργασμένο, για να φορτώνει γρήγορα.

Ελπίζω να ξεκαθαρίζει τις όποιες απορίες.

ΜΦΧ

k


--------------------------
Η επιστολή του Πατριαρχείου Κωνσταντινουπόλεως έχει αναρτηθεί στην κεντρική μας σελίδα.

Μπορείτε να τη δείτε με καλύτερη ευκρίνεια εδώ.

Ευχαριστούμε τον αγαπητό φίλο
kyniko.

Zadok the priestess
--------------------------




Να και το λινκ για το οριζιναλ, αν θέλετε να το δείτε πιο καθαρα:
http://pandora.nla.gov.au/pan/34333/200 ... patria.jpg
(Πάλι πρἐπει να γίνει copy-paste στην φόρμα του Browser, no direct linking allowed)
Τελευταία επεξεργασία από kynikos σε Τρί Μάιος 03, 2005 6:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Knight MIXAHΛ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 3:49 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Knight MIXAHΛ » Τρί Μάιος 03, 2005 4:32 pm

Καλησπερα σε ολους
και Χριστος Ανεστη.

Πραγματι συγκεκριμμενες αναφορες σχετικα με μυηση του
Καζαντζακη δεν υπαρχουν. Μονο σκορπιες αναφορες
Ωστοσο μεσα απο τα γραπτα του, τα σχολια του, και τα ατομα
με τα οποια ηρθε σε επαφη δειχνουν οτι ειχε στενη σχεση με
μυητικες σχολες και εσωτερικες παραδοσεις

Πολλα Γνωστικα στοιχεια θα σημαντησει καποιος σε εργα του
Η κατοικια του στην Γαλλια ηταν περιοχη Καθαρων
Ο δασκαλος του Α. Μπερξον εχει στενες σχεσεις - οικογενειακες
τουλαχιστον- με μελη της Golden Dawn..
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight ΜΙΧΑΗΛ
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 03, 2005 6:22 pm

Zadok the priestess έγραψε:Καλησπερίζω τους φίλους και συνοδοιπόρους που στέκονται δίπλα στο νεογέννητο "mystica" στα πρώτα του βήματα.

Ένα ενδιαφέρον θέμα και ένα εύλογο ερώτημα...

Θα προσπαθήσω να δώσω μία συγκεκριμένη απάντηση, ανάλογη του συγκεκριμένου ερωτήματος.

ΑΝΑΓΚΗ.

Νομίζω ότι η ανάγκη, η μόνη δύναμη η οποία κινεί τα πάντα, είναι το ερέθισμα για αναζήτηση.

Η ανάγκη να βρούμε το αίτιο. Η ανάγκη να βρούμε την "αλήθεια", την κατάσταση εκείνη της ψυχής όπου δεν υπάρχει λησμονιά και της οποίας Βασιλιάς είναι μόνον ο "Κύριός" της.

Ο φίλτατος Κέλσος ο Φιλαλήθης μας έδωσε ένα ερέθισμα σε σχέση με το παρελθόν της ψυχής μας.

Δεν ξέρω αν η "λάξευση της λίθου" κρύβει αλληγορικά και αυτή την παράμετρο. Δεν είναι καθόλου απίθανο.

Όμως το βασικότερο κατ' εμέ στοιχείο της λάξευσης είναι η δημιουργικότητα. Είναι η αίσθηση ότι κάθε τι μελλοντικό (για να βάλω την παράμετρο "μέλλον" στην κουβέντα) εξαρτάται από τη δική μας εργασία.

Ότι όραμα έχει ο γλύπτης, αυτό το άγαλμα θα αναδείξει από το μάρμαρο, το οποίο αλλιώς θα παρέμενε ένα ακόμα κομμάτι υλικό ανάμεσα σε όλα τα άλλα.

Είναι αυτό που ο μυημένος Καζαντζάκης λέει:

"Να κάνουμε την ύλη πνέμα".

Να κάνουμε αυτό το χώρο ιερό της αναζήτησης λοιπόν...

Αυτή ήταν η ανάγκη για δημιουργία.

Καλή μας συνέχεια!




Αυτό ήταν μάλλον το μήνυμα, το οποίο πυροδότησε το ενδιαφέρον του αγαπητού Vril στη συζήτηση Ποιο είναι το ερέθισμα για αναζήτηση και βλέπω πως η κουβέντα καλά κρατεί.

Με χαρά διαπιστώνω ότι ανασύρατε το άρθρο της κ. Κατσουλάκη και έχετε αναφερθεί ήδη στις σχολές που φαίνεται να έχουν επηρεάσει το έργο του μεγάλου μας λογοτέχνη, έτσι...

δε μου μένει άλλο τι, παρά να μεταφέρω το θέμα σε μία πιο κατάλληλη θεματική ενότητα, εκείνη της - ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗΣ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ - από εκείνη της - ΕΞΕΥΡΕΝΗΣΗς ΤΗς ΨΥΧΗΣ - (όπου φιλοξενήθηκε αρχικά) και να σας παρακαλέσω να συνεχίσουμε εκεί, ζητώντας παράλληλα την κατανόηση του αγαπητού δημιουργού για την αναγκαία αυτή ενέργεια... :)
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Μάιος 04, 2005 7:42 pm

Ramoglou έγραψε:Αγαπητέ kynikos κάναμε την ίδια σκέψη και postάραμε την ίδια στιγμή, εσύ το Url εγώ το κείμενο το οποίο και έχω αποθηκεύσει, όπως έχω αποθυκεύσει και το απαντητικό γράμμα αλλά δε μπορώ όπως προείπα να ανεβάσω.

Το Url δεν ανταποκρίνεται στις προσδοκίες μας οπότε και καλό είναι όλοι να διαβάσουν αυτή την υπέροχη δουλειά της Κυρίας Κατσουλάκη.

Το σίγουρο είναι πως θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί της.

Βέβαια θα πρέπει να πω ένα μεγάλο μπράβο στην αγαπητή Zadok που πρώτη έφερε αυτό το άρθρο στην γνώση μας κατά το παρελθόν.



Βρίσκομαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι ο φίλτατος Ramoglou, πάντα συνεπής και πολύτιμος συν-εργάτης, πραγματοποίησε τη δέσμευσή του και κατάφερε να έλθει σε επαφή με την κ.Ελένη Κατσουλάκη, η οποία αφού επισκέφθηκε τον ιστοχώρο μας, του έδωσε την άδεια να δημοσιεύσουμε το άρθρο της στην κεντρική μας σελίδα, όπου θα μπορούν να έχουν πρόσβαση όλοι με ευκολία.
Σύντομα, λοιπόν, θα αντιγράψουμε το άρθρο από τη δημοσίευση πιο πάνω και θα τοποθετήσουμε το σχετικό σύνδεσμο.

Ευχαριστούμε τον ακούραστο Λύκο :wink: και τον καλό φίλο kyniko, που μας θύμισαν αυτή την ενδιαφέρουσα δημοσιογραφική έρευνα.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2005 10:50 pm

Δημοσίευσηαπό JustAnotherGoneOff » Πέμ Μάιος 05, 2005 12:02 am

Ο Νίκος Καζαντζάκης ΔΕΝ αφορίστηκε. Τράβηξαν δίκες εναντίον του μεν, αλλά κανείς δεν ήθελε να αναλάβει την ευθύνη του αφορισμού κι αυτό διότι η εμβέλεια του Τελευταίου Πειρασμού έπαιρνε πλέον διεθνείς διαστάσεις (και με το παρολίγο χρίσμα του βραβείου Νόμπελ).

Πάντως, διάβαζα προχτές σε μια εφημερίδα πως ο Μακάριος κάλεσε τον Καζαντζάκη στην Κύπρο. Αμέσως, οι εν Ελλάδι θεματοφύλακες του χριστιανικού φονταμενταλισμού, μόλις μάθανε για την πρόσκληση του Μακάριου, του απέστειλαν μια θρασύτατη επιστολή με την οποία τον προτρέπανε να μην δεχτεί τον κρητικό συγγραφέα με τα ανάλογα υποννοούμενα αντιποίνων. Ο Μακάριος, προς τιμήν του, τους έγραψε στα παλαιότερα των υποδημάτων του και δέχτηκε τον Καζαντζάκη με τους θερμότερους δημόσιους ασπασμούς (υπάρχει και μια αναφορά για θερμό δημόσιο φίλημα των παρειών τους).

Το αν ήταν Τέκτονας, το θεωρώ πολύ πιθανό εξαιτίας κάποιων πολύ σημαντικών αυτοβογραφικών αναφορών στην Αναφορά στον Γκρέκο, αναφέρεται στην περίοδο της ζωής του όπου μαθήτευσε στους Ιησουίτες στην Νάξο. Και μάλλον από κεί πήρε και τις περισσότερες πληροφορίες για τη συγγραφή του Τελευταίου Πειρασμού (πληροφορώ όσους δεν διάβασαν το βιβλίο, πως εκεί αναφέρεται με καλύτερο και αποκαλυπτικότερο τρόπο για τη φύση της σχέσης μεταξύ Ιησού και Μαρίας Μαγδαληνής. Τον Κώδικα Ντα Βίντσι τον θεωρώ αστείο.)
Η αλήθεια δεν είναι ένα κρύσταλο που το κρύβεις στην τσέπη σου αλλά ένα αχανές υγρό στο οποίο πέφτεις
Robert Musil

Vril
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:46 pm
Τοποθεσία: Υπερβορέα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Vril » Πέμ Μάιος 05, 2005 5:39 am

Zadok the priestess έγραψε:Αυτό ήταν μάλλον το μήνυμα, το οποίο πυροδότησε το ενδιαφέρον του αγαπητού Vril στη συζήτηση


Ναι, αυτό ήταν και χαίρομαι διπλά που το ανέφερα.

Με την ευκαιρία αυτή ήρθαν στην επιφάνεια κάποια στοιχεία, που πιστεύω οτι πολλοί -και εγώ ανάμεσά τους- είχαν ακούσει κάπου κάτι, χωρίς να το αναζητήσουν παραπέρα.

Τα στοιχεία που παρουσιάστηκαν εδώ βοηθούν και στην απομυθοποίηση σχετικά με το θέμα του αφορισμού και πιστεύω οτι το νεοσύστατο φόρουμ στάθηκε από τα πρώτα του βήματα ανάλογο στο ύψος της περιστάσεως.

Συγχαρητήρια και στον Ramoglou για την ενέργειά του.

Εύχομαι, μετά από την συλλογή των τεκμηρίων και την παράθεσή τους εδώ, το φόρουμ να βρίσκεται "στο στόμα" όλων όσων ανατρέξουν πληροφορίες για την αλήθεια γύρω από το θέμα του Καζαντζάκη.


ο κακός Βρίλ
Άλλο τι είναι και άλλο τι φαίνεται

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Μάιος 05, 2005 6:31 am

Καλημέρα σας.

Θα ήθελα να πω πως η άμεση ανταπόκριση της Κυρίας Κατσουλάκη και η θέρμη της για το νεοσύστατο διαδυκτιακό μας χώρο με εντυπωσίασε.
Την ευχαριστούμε για την άδεια που μας έδωσε να δημοσιεύσουμε την εργασία της και ελπίζω και στο μέλλον να συνεργαστούμε και σε άλλα θέματα.

Μπράβο και στον Vril ο οποίος με το άνοιγμα του σχετικού Topic έδωσε το έναυσμα γι’ αυτή την εξέλιξη και για την επικοινωνία μου με την Κυρία Κατσουλάκη.

Η συλλογική δράση και η δημιουργική κουβέντα πάντα φέρνουν όμορφα αποτελέσματα.

Και πάλι σας ευχαριστώ.
Εικόνα

old tiger
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 3:29 pm

Δημοσίευσηαπό old tiger » Παρ Μάιος 06, 2005 3:11 pm

Έχω την αίσθηση ότι ακούγοντας την λέξη "μύηση", οι πιο πολλοί από εμάς την συσχετίζουμε αυτόματα με διάφορα τάγματα, καθώς μέσα σε αυτά η μύηση είναι αναπόσπαστο κομμάτι.
Νομίζω όμως ότι στην περίπτωση του Καζαντζάκη, η λέξη αυτή είχε την πραγματική της έννοια. Αφορούσε δηλαδή αυτή την ανώτερη πνευματική κατάσταση, την οποία μέσω της τυπικής μύησης στα τάγματα προσπαθεί κανείς να αποκτήσει.

Τολμώ να πω ότι ο Καζαντζάκης είναι ίσως από τους ελάχιστους συγγραφείς που δεν απευθύνεται στην συνείδηση, στο λογικό κομμάτι του εγκεφάλου μας, παρά σε κάτι πιο βαθύ.

Στην Κρήτη, περίπου 20 χλμ νότια του Ηρακλείου υπάρχει ένα πολύ όμορφο μουσείο αφιερωμένο στην μνήμη του, στο χωριό Μυρτιά (ή Βάρβαροι).
Εικόνα

Εκεί υπάρχει μία πολύ πλούσια συλλογή από βιβλία, προσωικά αντικείμενα, αφίσες κλπ. του μεγάλου συγγραφέα, ενώ γίνεται και μία πολύ ωραία και κατατοπιστική προβολή για το έργο και την ζωή του, από τους πραγματικά ευγενέστατους υπαλλήλους, οι οποίοι πραγματικά δεν θυμίζουν σε τίποτε τους αγενέστατους υπαλλήλους των Ελληνικών μουσείων.
Αλγεινή εντύπωση μου έκανε ένα μόνο πράγμα. Δυστυχώς στους Έλληνες μάλλον είναι εντελώς άγνωστος ως συγγραφέας ή τον έχουν συνδυάσει αρνητικά με τις περιπέτειες που είχε με την εκκλησία. Γνωστοί μου Ηρακλιώτες αγνοούν ακόμα και την ύπαρξη του συγκεκριμένου μουσείου.
Στο βιβλίο υπογραφών για τους επισκέπτες που υπάρχει εκεί, οι επτά στους δέκα επισκέπτες που είχαν υπογράψει ήταν χωρίς υπερβολή ξένοι!!!
Και τι ξένοι !!!
Είδα ανάμεσα στις υπογραφές αυτή του πρωθυπουργού, αν θυμάμαι καλά, της Φιλανδίας (Μαίος ή Ιούνιος του 2004)!!!

Η Εταιρία Κρητικών Ιστορικών Μελετών έχει δημιουργήσει ένα όμορφο site που τιτλοφορείται ΣΈΛΙΔΕΣ ΝΙΚΟΥ ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗ, το οποίο έχει πραγματικά πολύ πλούσιο υλικό.
Για όποιον ενδιαφέρεται :)
http://www.historical-museum.gr/kazantzakis/gr/index.html

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Σάβ Μάιος 28, 2005 5:43 pm

Ευχαριστώ πολύ για την αναφορά (στον Γκρέκο;; :)) και το λινκ Old Tiger, να φανταστείς οτι την τελευταία φορά που ήμουνα στην Κρήτη, ούτε που ήξερα οτι υπήρχε!!!

Oh, well! Next time...

=======

Θα ήθελα να σταθώ λίγο σε αυτό που είπε η Zadok για μυημένους.
Αφου είναι φανερό οτι μαλλον δεν μιλάμε πια για "μυημένους" ως μέλη κάποιοας "μυστικής" ομάδας, υποθέτω οτι η εν λόγω μύηση αφορά την αντίληψη του ατόμου για την Ζωη, το Σύμπαν, και ...όλα αυτά.

Για αυτό μου φαίνεται οτι οποιοδήποτε σχόλιο του τύπου ο "χ" ή η "ψ" ήταν μυημένοι, είναι αναγκασμένο να παραμένει καθαρά μέσα στα όρια του υποκειμενικού! Σόρυ, Zadok, ελπίζω αυτή η άποψή μου να μην ενοχλεί, αλλά δεν θα ήθελα ποτέ να πώ σε κανέναν - «Ξέρεις, ο τάδε ήταν μυημένος» χωρίς να προσθέσω αμέσως και τα λογάκια «Για εμένα» ή «κατα την άποψή μου»!

Αναρωτιέμαι ΑΝ μπορούμε ποτέ να φτάσουμε σε έναν κοινό αντικεινμενικό ορισμό του "μυημένου". Υποπτεύομαι οτι θα είναι πολύ πιο δύσκολο από ο,τι αρχικά νομίσαμε, εκτός πια και αν ο "μυημένος" έχει πια φανερές υπερφυσικές δυνατότητες.... :)

Και για εμένα, λοιπόν, o Καζαντζάκης κατείχε κάποιο βαθμό μύησης, κι αυτό φαίνεται απο την επιρροή που ασκουν τα βιβλία του επάνω μας. Η οποία, παρεπιμπτόντως δεν είναι ίδια για όλους! Για παράδειγμα, πχ, δεν βρήκα την ποτέ την «Ασκητική» σαν τίποτα άλλο παρα ένα διασκεδαστικό ποιηματάκι - προς φρίκην, βέβαια, των εσωτεριστών φίλων μου - και μάλιστα την βρήκα λίγο αφελή, σπασμοδική και ολίγον τί νευρωτιική, κάθε άλλο παρα μυητικό, δηλαδη. Θα ήταν στις κακές του, φαίνεται, όταν την έγραψε....(runs, and ducks for cover).

Τον "Καπετάν Μιχάλη", αντίθετα, που θεωρώ πιθανώς ΤΟ βιβλιο της συγχρονης Ελληνικής Λογοτεχνίας, τον θεωρώ άκρως μυητικό, γιατί δίνει μια βαθειά εσωτερική εικόνα του τί σημαίνει να είσαι ελεύθερος ακόμα και οταν οι εξωτερικές συνθήκες συνομωτουν ολότελα εναντίον σου.

Επίσης ως μυητικό, θα περιέγραφα τους "Αδερφοφάδες", γιατί δίνει μια μοναδίκη και ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ εύστοχη περιγραφή του τί σημαίνει να είσαι στο κέντρο δυό αντιμαχόμενων δυνάμεων που να πρέπει να ισορροπήσεις! (Βασικά, ο,τι και να κάνεις την έχεις βαμμένη από χέρι, εξ αρχής, μην περιμένεις ΤΙΠΟΤΑ). Νομίζω οτι όποιος έχει βρεθεί ποτέ σε τέτοια θέση ξέρει ακριβώς τι εννοώ!

Καμμιά φορά το να διαβάζεις για την απελπησία σε ανεβάζει, σε εξυψώνει, και σε γεμίζει δύναμη, γιατι μπορείς να διακρίνεις την βαθεια φλέβα της ανθρώπινης ψυχής που υπάρχει πάντα πίσω απο τα φαινόμενα....

Και αυτή (για εμένα) είναι η μυητική δύναμη του Καζαντζάκη, και του κάθε Καζαντζάκη.

k

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Μάιος 28, 2005 5:58 pm

Ο μυημένος …

Αυτός που με κλειστά τα μάτια και το στόμα είδε και μίλησε.
Αυτός που ξέρει και δε μιλάει.
Αυτός που καταλαβαίνει και αντέχει.
Αυτός που με χαμόγελο προσφέρει, χωρίς να περιμένει κάτι.
Αυτός που βαδίζει πάνω στα πυρωμένα μονοπάτια ξυπόλητος.
Αυτός ……… ο μοναχικός γνώστης του εαυτού του.

Μυήθηκε όταν βγήκε από το σκοτάδι της άγνοιας του και είδε το Φως εντός του.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες