ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ???

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Est la Bahamaat
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 12:48 pm
Τοποθεσία: Athens

ΑΠΟΚΡΥΦΙΣΤΙΚΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ???

Δημοσίευσηαπό Est la Bahamaat » Παρ Οκτ 28, 2005 5:52 pm

Καλησπέρα σε όλους, καταρχάς δίνω τα συγχαρητήρια μου στην ομάδα του mystica για την προσπάθεια και για το όλο επίπεδο που έχει το site αλλά και το forum.

Αφορμή για το πρώτο μου μήνυμα στο forum είναι η διακόσμηση του νυχτερινού κέντρου Γκάζι, την περίοδο 1995-96 τότε που εμφανίζονταν ο Νότις Σφακιανάκης. Στο κέντρο της σκηνής υπάρχει μια σύνθεση αποτελούμενη από ένα ξερό δέντρο με δύο κλαριά (σαν κέρατα) και μια σκεπή από σιδερά που το πλαισιώνει, το εντυπωσιακό είναι ότι αυτά τα δυο δημιουργούνε μια αντεστραμμένη πεντάλφα!!! Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά είναι πολύ καλοσχεδιασμένη για να είναι σύμπτωση… και αν είναι όντως μια αντεστραμμένη πεντάλφα, τοποθετήθηκε απλά διακοσμητικά ή μήπως ήταν ένα μεγάλο τάλισμαν;

Περιμένω να μου πείτε πως το βλέπετε…

Φιλικά,

Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από Est la Bahamaat σε Σάβ Οκτ 29, 2005 12:51 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

L.V.X.
DEMON EST DEUS INVERSUS

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Οκτ 29, 2005 12:03 am

Καλωσορίζω την πρώτη δημοσίευση του μέλους Est la Bahamaat και εύχομαι μία εποικοδομητική συνέχεια...

Αγαπητέ φίλε, χαίρομαι που αποφάσισες να συμβάλλεις και εσύ στην προσπάθειά μας, ώστε να συναντηθούν όσο το δυνατόν περισσότερες φωνές στο "σταυροδρόμι" μας.

Η παρουσίαση του θέματός σου είναι κατατοπιστικότατη και σ' ευχαριστούμε ιδιαίτερα για το πλούσιο υλικό. Υποθέτω ότι εσύ επεξεργάστηκες τις εικόνες ώστε να μας καταδείξεις το συμβολισμό, έτσι δεν είναι :?:

Συμπτωματικά, λόγω των επαγγελματικών ενασχολήσεών μου, γνωρίζω πολύ καλά την περίπτωση στην οποία αναφέρεσαι.

Εκείνη την περίοδο συνεργαζόμουν με την ομάδα του καλλιτέχνη και ως προς την προετοιμασία του προγράμματός του.

Ο ίδιος ο Νότης Σφακιανάκης είναι ένας άνθρωπος με ποικίλα ενδιαφέροντα (Σκορπιός γαρ) και επιμελείται προσωπικά κάθε λεπτομέρεια η οποία αφορά στην παρουσίασή του.
Τα 'χει πει αυτά και σε συνεντεύξεις του.

Θα τον χαρακτήριζα "ψαγμένο" (συχνά στους δίσκους του συναντάμε συμβολισμούς), αν και αυτό δε σημαίνει ότι έχει εμβαθύνει κιόλας σε κάποια πράγματα. Ίσως όχι ακόμα τότε. Και με αυτό δε θέλω να υπαινιχθώ κάτι αρνητικό γι' αυτόν, όλοι κάπου - κάπως - κάποτε ξεκινάμε την αναζήτηση, απλά μερικά πράγματα κάποιες φορές έχουν να κάνουν και με ζητήματα marketing και γενικότερου λανσαρίσματος μόδας και image.

Τώρα, επί του συγκεκριμένου:

Σε πρώτη φάση, θέλω να παρατηρήσω ότι η μουσική επένδυση των περισσότερων μαζικών και λαϊκών εκδηλώσεων χαρακτηρίζεται ως επί το πλείστον από έντονα ακούσματα χαμηλών συχνοτήτων, τα οποία παραπέμπουν στα κατώτερα ένστικτά μας και είναι ακριβώς αυτά, τα οποία ενεργοποιούν.

Η ανάστροφη πεντάλφα δεν είναι τίποτε άλλο από την επεικόνιση της ίδιας κατάστασης.
Ήτοι, έχουμε να κάνουμε με έναν πετυχημένο συνδυασμό ( :!: ) πολυεπίπεδων δονήσεων για τον αυτό σκοπό.

8)
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Οκτ 29, 2005 12:38 pm

Αγαπητή Zadok θα ήθελα να αναφερθώ σε αυτό που γράφεις.

Σε πρώτη φάση, θέλω να παρατηρήσω ότι η μουσική επένδυση των περισσότερων μαζικών και λαϊκών εκδηλώσεων χαρακτηρίζεται ως επί το πλείστον από έντονα ακούσματα χαμηλών συχνοτήτων, τα οποία παραπέμπουν στα κατώτερα ένστικτά μας και είναι ακριβώς αυτά, τα οποία ενεργοποιούν.



Αν κατανόησα σωστά θεωρείς ότι οι κατάλληλες νότες δονούν το κατάλληλο συναίσθημα και αλλάζουν το επίπεδο συνειδήσεως μας.
Επειδή η μουσική είναι μια μεγάλη αγάπη μου και πάντα συζητάω και παρατηρώ γι’ αυτήν
Έχω καταλήξει στο εξής συμπέρασμα:

Διαφορετικοί άνθρωποι περιγράφουν το ίδιο συναίσθημα από τελείως διαφορετικά ακούσματα.
Αυτό που αρέσει σε εμένα και μου προκαλεί ευφορία και ψυχική ανάταση μπορεί να περιγράφεται από κάποιον άλλο σαν θόρυβος ή σαν κενό συναισθήματος, και αυτό που δημιουργεί αναμνήσεις χαρά και λύπη σε κάποιον άλλον να φαίνεται σε εμένα κουραστικό.

Και οι δύο μπορούμε να νιώθουμε την ίδια αλλαγή στη συνείδηση μας αλλά από άλλους ήχους.

Πως λοιπόν μπορούμε να χαρακτηρίσουμε έναν ήχο χαμηλών ή υψηλών δονήσεων?
Και πόση σημασία έχει η ψυχική μας διάθεση την στιγμή που ακούμε ένα τραγούδι ?

Με εκτίμηση
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Οκτ 29, 2005 2:55 pm

Χμμμ... Φίλη NEHEMAUT, θα μπορούσα να γράφω ώρες πάνω στο ζήτημα το οποίο με ρωτάς :!:

Συμπτωματικά (;), η επίδραση της μουσικής στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση πρώτα και μετά στη συνείδηση είναι κάτι που με απασχολεί από τότε που γεννήθηκα έχοντας σαν αντικείμενο έρευνας τον ίδιο μου τον εαυτό και στη συνέχεια, απετέλεσε το αντικείμενο έρευνάς μου στις σπουδές μου έχοντας ένα ευρύτερο ανθρώπινο δυναμικό στη διάθεσή μου.

Θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη και απλή.

Διαφορετικοί άνθρωποι περιγράφουν το ίδιο συναίσθημα από τελείως διαφορετικά ακούσματα.


Πολύ σωστό αυτό.

Αυτό το "διαφορετικοί άνθρωποι" όμως, δεν είναι τόσο απλό.

Διαφορετικοί ως προς τί;
Ως προς την καταγωγή, ως προς τον τρόπο εκπαίδευσης, ως προς τα ενδιαφέροντα, ως προς τη διατροφή, ως προς όλα αυτά μαζί :?:

Υπάρχουν διαβαθμίσεις διαφορετικότητας και γι' αυτό παρατηρούμε ότι άνθρωποι πχ. με κοινή καταγωγή τέρπονται με τα ίδια ακούσματα.

Τώρα, στην περίπτωσή μας υπάρχει κι ένας βαθύτερος συμβολισμός, ο οποίος έχει να κάνει με την ουσιαστικότερη έννοια της δόνησης.

Η δόνηση (μία οποιαδήποτε νότα) στην προκείμενη περίπτωση είναι μία ταλάντωση ηχητική, η οποία παράγει αρμονικές ταλαντώσεις σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων ακόμα και πέρα από το φάσμα της ικανότητας ακοής του ανθρώπου.

Έτσι, ένας ήχος καθίσταται κάτι παραπάνω από εργαλείο της μουσικής.
Είναι το μέσο με το οποίο μπορούμε να επικοινωνήσουμε με το αόρατο, με το κομμάτι εκείνο της υπάρξεώς μας το οποίο είναι πέραν των αισθήσεών μας και αφορά στον υποσυνείδητο και υπερσυνείδητο εαυτό μας.
Όσο εκτείνεται το ηχητικό κύμα όμως, χάνει την ισχύ και την ακρίβειά του.

Συνεπώς, οι χαμηλότερες - βαθύτερες συχνότητες περιορίζονται ως προς την ισχύ και την ακρίβεια στο αισθητό πεδίο ενεργοποιώντας τις παχυλές και πιο χονδροειδείς εκφράσεις της προσωπικότητας, ενώ οι υψηλότερες αγγίζουν λεπτότερα πεδία του ανώτερου εαυτού.

Με βάση αυτή τη "λογική" δομήθηκε η θρησκευτική μουσική της ανθρώπινης ιστορίας σε όλους τους πολιτισμούς.
Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι το εκκλησιαστικό όργανο των καθολικών εκκλησιών είναι το μουσικό όργανο με το μεγαλύτερο εύρος ηχητικών συχνοτήτων ως προς την ανθρώπινη ακοή.

Βέβαια, η έρευνα της επίδρασης της μουσικής σε μαζικές εκδηλώσεις έχει ερευνηθεί σχετικά πρόσφατα και έχει να κάνει και με την ανάπτυξη της έρευνας για την ψυχολογία των μαζών (20ος αιώνας).

Ένας από τους μουσικούς, ο οποίος ασχολήθηκε ιδιαίτερα με αυτή τη μελέτη και παράλληλα, ανέπτυξε ιδιαίτερο σύστημα μουσικής παιδείας για παιδιά, ήταν ο Καρλ Ορφ.
Το έργο του 'O Fortuna' από τα "Κάρμινα Μπουράνα" ακούγαμε για πολλά χρόνια στις πολιτικές εκδηλώσεις του Ανδρέα Παπανδρέου.
Ένα έργο το οποίο γράφτηκε την περίοδο της Ναζιστικής Γερμανίας, βασισμένο σε ποίηση του 13ου αιώνα, χαρακτηρίστηκε από τη λογοκρισία του Γ' Ράιχ αρχικά ως επικίνδυνο να διαφθείρει την Αρεία Φυλή και στη συνέχεια, υιοθετήθηκε ως εμβατήριο.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Est la Bahamaat
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Αύγ 08, 2005 12:48 pm
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Est la Bahamaat » Σάβ Οκτ 29, 2005 3:21 pm

Χαιρετώ την φίλη Zadok και την ευχαριστώ για το Θέρμο καλωσόρισμα και για την τιμή που μου έκανε με την παρουσία της στο topic μου . :lol:

Σε ότι αφορά το θέμα μας, συμφωνώ ότι η μουσική στις περισσότερες μαζικές και λαϊκές εκδηλώσεις στοχεύει στην ενεργοποίηση των κατώτερων ενστίχτων μας και από αυτή την άποψη δε με ξενίζει (ή ενοχλεί) καθόλου η τοποθέτηση του συγκεκριμένου σύμβολου στην σκηνή. Και ως εκ τούτου συμφωνώ πως έχουμε να κάνουμε με έναν πετυχημένο συνδυασμό.

Με αφορμή την τοποθέτηση της φίλης NEHEMAUT θέλω να πω ότι άσχετα με το πώς εμείς μπορούμε να λάβουμε και αποκωδικοποιήσουμε ένα τραγούδι, δεν μπορούμε να αρνηθούμε το γεγονός ότι ένα τραγούδι δημιουργήθηκε για να επιδράσει με έναν συγκεκριμένο τρόπο στην ψυχική μας διάθεση. Η νότες που επιλέχτηκαν (οι κλίμακες ορθότερα) και γενικότερα η αρμονία ενός έργου έχουν κάποιο γενικό προορισμό Π.χ. το «ανέβα στο τραπέζι μου κούκλα μου γλυκιά…» δύσκολα μπορεί να μην στοχεύει στην ενεργοποίηση των κατώτερων ενστίχτων, και να είναι ιδανικό για διαλογισμό.


Από την άλλη μεριά βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να διαλογιστούμε πάνω σε οτιδήποτε και να βρούμε κάτι το «θεϊκό» μέσα σε αυτό, η μουσική και γενικότερα κάθε μορφή τέχνης, είναι κάτι που ο κάθε άνθρωπος εκλαμβάνει διαφορετικά, και για να γίνω πιο συγκεκριμένως θα αναφέρω το topic Ο Εσωτερισμός μέσα από στίχους & μουσική όπου εκεί φαίνεται καθαρά το πως μπορούμε να διαλογιστούμε σε στίχους από απλά τραγούδια, που ενδεχομένως δε γράφτηκαν από εσωτεριστες.

Υ.Γ. Ναι, τις εικόνες εγώ τις επεξεργάσθηκα.
Εικόνα



L.V.X.

DEMON EST DEUS INVERSUS

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Οκτ 29, 2005 4:02 pm

Est la Bahamaat έγραψε:Από την άλλη μεριά βέβαια αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να διαλογιστούμε πάνω σε οτιδήποτε και να βρούμε κάτι το «θεϊκό» μέσα σε αυτό, η μουσική και γενικότερα κάθε μορφή τέχνης, είναι κάτι που ο κάθε άνθρωπος εκλαμβάνει διαφορετικά, και για να γίνω πιο συγκεκριμένως θα αναφέρω το topic Ο Εσωτερισμός μέσα από στίχους & μουσική όπου εκεί φαίνεται καθαρά το πως μπορούμε να διαλογιστούμε σε στίχους από απλά τραγούδια, που ενδεχομένως δε γράφτηκαν από εσωτεριστες.


Αγαπητέ φίλε, χαίρομαι διπλά όχι τόσο γιατί συμφωνώ, αλλά γιατί με την καταγεγραμμένη σκέψη σου μου δίνεις τροφή να διατυπώσω μία ακόμη δική μου.

Η διαφορά λοιπόν, του πνευματικού ανθρώπου είναι ότι ο ίδιος ανακαλύπτει μέσα στα πάντα την ουσία που τον εμπνέει, ενώ ο μη πνευματικός απλά αφήνεται στην ύλη και στη φυσική επιρροή της πάνω του μένοντας έρμαιο των αλληλεπιδράσεων.

Έτσι, ο πνευματικός άνθρωπος εγειρόμενος ο ίδιος σε ανώτερες σφαίρες συμπαρασύρει και την ύλη που τον περιβάλλει, σε αντίθεση με τον μη πνευματικό ο οποίος βιώνει συνεχώς τη ζωή σα σε κινούμενη άμμο.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Τετ Νοέμ 16, 2005 3:00 pm

Πάντως η μουσική χρησιμοποιείται για θεραπευτικούς ΄σκοπούς.

http://www.musictherapy.org/

http://www.musictherapy.ca/

http://www.musictherapy.cc/

Άρα, αν μη τι άλλο, υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που δέχονται την επίδραση της μουσικής στον εγκέφαλο.
Προσωπικά δεν ξέρω αν και κατά πόσο ισχύει κάτι τέτοιο, όλα βέβαια είναι πιθανά.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Νοέμ 16, 2005 6:42 pm

Φίλε Νικηφόρε, χαίρομαι που σε ξαναβλέπω.

Ορθή η παρατήρηση περί της θεραπευτικής επίδρασης της μουσικής.

Μα δεν είναι φυσικό :?: (Ρητορικό το ερώτημα)

Εν αρχή (της δημιουργίας) ην ο Λόγος, δηλ. ο κραδασμός, η αγνή πρωτόλεια δόνηση. (Και γράφω της δημιουργίας διότι κατ' εμέ, εν αρχή ην το Χάος.)

Κι εμείς, που βρισκόμαστε στο δημιουργημένο κόσμο, αναζητούμε τον τρόπο να συντονιστούμε με τη δόνηση, να θεραπευθούμε... :)

Ίσως θα άξιζε να επεκταθούμε σε άλλο θέμα...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Νοέμ 16, 2005 11:01 pm

...Κατ' άλλους, εν αρχή ην η Σοφία.

Νικηφόρε, πολύ ευχάριστο που σε ξαναβλέπουμε.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Νοέμ 16, 2005 11:13 pm

Elissaios έγραψε:...Κατ' άλλους, εν αρχή ην η Σοφία.


Είναι γεγονός ότι η Σοφία Σακοράφα ήταν η πρώτη Ελληνίδα παγκόσμια "ρέκορντ γούμαν", αλλά κάτι μου λέει ότι δεν αναφέρεσαι σε αυτήν καλέ μου Ελισσαίε. :lol:

Βοήθησέ μας λίγο... :oops:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Πέμ Νοέμ 17, 2005 9:35 am

Να λοιπόν η ομορφιά των ανθρώπων.
Τους πετάς ένα "εν αρχή ην ο Λόγος" και καθένας το ερμηνεύει αλλιώς.
Φανταστείτε να λέγαμε όλοι το ίδιο και να συμφωνούσαμε συνέχεια!
Αυτοκτονική βαρεμάρα!
Κάτι ήξερε ο Δημιουργός.
Πάντως άποψή μου είναι πως εν αρχή ην ο Νους (Θεός) ο οποίος εκδηλώθηκε (εκφράστηκε) μέσα απο τον Λόγο.
Ε, δεν είμαι δα και κανένας θεολόγος!
Σε οτι αφορά στην αναζήτηση των συμβόλων, αν κοιτάξουμε γύρω μας θα δούμε πολλούς συμβολισμούς, πολλοί εκ των οποίων είναι τυχαίοι, άλλοι επιμελώς κρυμένοι, και άλλοι φανεροί.
Κάνω την αρχή με έναν φανερό.
Κάποιοι απο εμάς φοράμε σταυρό, κάποιο δαχτυλίδι (είτε γάμου είτε οτιδήποτε).
Αλλά το ζουμί είναι μάλλον στους επιμελώς κρυμμένους (και αναγνωρίσιμους απο λίγους).


Και εγώ χαίρομαι που σας "ξαναβλέπω", αν και δεν έφυγα ουσιαστικά ποτέ...
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Νοέμ 18, 2005 1:18 am

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ έγραψε:Και εγώ χαίρομαι που σας "ξαναβλέπω"


...Και κοίτα να δεις που ξαναειδωθήκαμε σε νυκτερινό κέντρο! :)

Για το λόγο αυτό, φιλτάτη Zadok, τα περί Σοφίας νομίζω ότι θα έπρεπε να τα συζητήσουμε σε ένα άλλο θέμα που να λέγεται "Γνωστικισμός", ο οποίος έχει το δικό του ενδιαφέρον.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Νοέμ 19, 2005 10:46 pm

...Και κοίτα να δεις που ξαναειδωθήκαμε σε νυκτερινό κέντρο! :)


Ε ναι ! Στις παραλίες σ' έψαχνα στα κέντρα σε βρήκα !
Αλλά μόλις πατήσεις το πόδι σου στην εκκλησιά (τη γνωστή ξέρεις εσύ), θα ρίξεις 17 μετάνοιες και 180 Πατερημά για να εξαγνιστείς !

ΑΜΑΡΤΟΛΕ !!!!!!!
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Νοέμ 20, 2005 11:02 pm

Ramoglou έγραψε:Αλλά μόλις πατήσεις το πόδι σου στην εκκλησιά (τη γνωστή ξέρεις εσύ), θα ρίξεις 17 μετάνοιες και 180 Πατερημά για να εξαγνιστείς !


...Και πόσα "non nobis Domine" να είπω;

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Κυρ Δεκ 04, 2005 11:25 am

καλημερα στους συνομιλητες


Αφορμή για το πρώτο μου μήνυμα στο forum είναι η διακόσμηση του νυχτερινού κέντρου Γκάζι, την περίοδο 1995-96 τότε που εμφανίζονταν ο Νότις Σφακιανάκης. Στο κέντρο της σκηνής υπάρχει μια σύνθεση αποτελούμενη από ένα ξερό δέντρο με δύο κλαριά (σαν κέρατα) και μια σκεπή από σιδερά που το πλαισιώνει, το εντυπωσιακό είναι ότι αυτά τα δυο δημιουργούνε μια αντεστραμμένη πεντάλφα!!! Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι υπερβολικός αλλά είναι πολύ καλοσχεδιασμένη για να είναι σύμπτωση… και αν είναι όντως μια αντεστραμμένη πεντάλφα, τοποθετήθηκε απλά διακοσμητικά ή μήπως ήταν ένα μεγάλο τάλισμαν;



δεν μπορει να ηταν talisman.γιατι να βαλλει ενα talisman στην σκηνη που τραγουδαει και να το εκθεσει δημοσια ?
βασικα,εχω 2 αποψεις για το θεμα.
η πρωτη ειναι να εγινε στην τυχη.μην ξεχναμε οτι δεν υπαρχει ουτε κυκλος,ουτε τα κερατα ειναι πολυ μεγαλα.
στην δευτερη περιπτωση εγινε επιτηδες.εχουνε τα κερατα,σε συνδυασμο με τα αυτια{στα πλαγια} και εχουν αφαιρεσει τον κυκλο.αυτο το εκαναν ωστε να μην κανει μπαμ ο Βaphomet ωστε να μην φανε μηνυσεις.
και σε αυτη την περιπτωση ομως πιστευω οτι δεν εξυπηρετει καποιο σκοπο.
ειναι γνωστο οτι το "κακο" πουλαει,και ειδικα στις μερες μας.
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Δεκ 05, 2005 2:19 am

Εικόνα

Το ολοκαίνουριο album του Νότη Σφακιανάκη έχει τίτλο "Αναγέννηση".

Το album θα βρίσκεται στα δισκοπωλεία από τις 16 Δεκεμβρίου, ενώ το πρώτο single έχει τίτλο "Πάρε Το Δρόμο Σου".
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Δεκ 05, 2005 12:45 pm

Το ολοκαίνουριο album του Νότη Σφακιανάκη έχει τίτλο "Αναγέννηση".

Το album θα βρίσκεται στα δισκοπωλεία από τις 16 Δεκεμβρίου, ενώ το πρώτο single έχει τίτλο "Πάρε Το Δρόμο Σου".


Μη λέμε ονόματα και διευθύνσεις !!!!! :lol: :lol: :lol:
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Δεκ 05, 2005 3:12 pm

Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο !!!

Την τιμή να μάθουμε μόνο.
Αν υποψιαστώ ότι κάνει 55 € … ε θα πέσω τ ανάσκελα…. :shock:
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Δεκ 05, 2005 3:29 pm

55 Ευρώ για ένα CD του Νότη :?:

E, όχι.

Ούτε "οι πράσινες, οι κόκκινες, οι θαλασσιές σου οι χάντρες" δεν κάνουν τόσο.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Τρί Μάιος 02, 2006 12:23 pm

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΜΙΑ ΠΙΣΤΑ ΟΠΩΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ
ΚΑΛΙΤΕΧΝΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΚΑΛΟ, ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΜΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΒΛΗΤΙΚΟ.

ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑΝ....

ΝΟΜΙΖΩ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ
ΔΡΑΚΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟΥΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.(ΑΠΟΨΗ
ΜΟΥ).

ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΑΣ ΑΠΟΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΖΟΥΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ


Επιστροφή σε “- Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης