Ο Εσωτερισμός μέσα απο την 7η Τέχνη

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Μπορεί η 7η Τέχνη να έχει Μεταφυσική προέκταση;

ΝΑΙ
7
78%
ΟΧΙ
2
22%
ΔΕΝ ΞΕΡΩ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
ΤΟ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΑΙ
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 9

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Πέμ Νοέμ 03, 2005 1:02 pm

Ramoglou έγραψε: «αν περάσεις την πόρτα τελειώσαμε, αν περάσεις την πόρτα αντίο».

Αν λοιπόν κάποιος δεν είναι σίγουρος για το τι θέλει να κάνει καλά θα είναι να μην ανοίξει την πόρτα.



Επειδή ακρίβως αυτό υποψιάζομαι και εγώ γιαυτό και θα πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στο τι θα αποφασίσουμε τελικά. Είναι μεγάλη υπόθεση να περάσεις την πορτά και δεν μπορεί να παίρνετε εν βρασμό ψυχής.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Νοέμ 03, 2005 2:18 pm

Δεν νομίζω ότι κάποιος θα πάρει μια τέτοια απόφαση εν βρασμώ ψυχής, ακόμα και αν θεωρηθεί ότι κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει στη δική μου λογική υπάρχει η σκέψη ότι αυτό δε θα του επιτραπεί. Οι λόγοι που δεν θα του επιτραπεί είναι πολλοί, το θέμα είναι όμως ότι δε θα μπορέσει να ανοίξει την πόρτα.

Άρα μια τέτοια κίνηση γίνεται ελεύθερα, αυτόβουλα και με πλήρη επίγνωση της πράξης.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Νοέμ 03, 2005 3:26 pm

Χαίρομαι που η συζήτηση έχει προχωρήσει.

Όλα αυτά τα οποία περιγράφει ο φίλος μας HawkFire ανταποκρίνονται επακριβώς σε όσα η ψυχολογία περιγράφει ως αίσθημα ασφάλειας.

Προφανώς, αγαπητέ HawkFire δεν έχεις νοιώσει την ανάγκη στη ζωή σου να βουτήξεις στο άγνωστο, γιατί το γνωστό θα σε πνίγει και συνεπώς, είναι φυσιολογικό να απαντάς έτσι.

Όμως ο Καζαντζάκης, τον οποίο προσπεράσαμε ελαφρά τη καρδία, μιλά για την υπέρβαση...

Η σπηλιά, αγαπητέ φίλε, δέκα ήλιους ν' αποκτήσει (που δε γίνεται αυτό) πάντα σκιές και παραμορφώσεις θα παράγει.

Ας συλλογιστούμε λίγο περισσότερο το συμβολισμό του μύθου... Αξίζει, διότι πιο πετυχημένος δε θα μπορούσε να ήταν :!:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Νοέμ 04, 2005 3:10 pm

Παρεπιμπτόντως, όσοι αγοράσουν την Κυριακή την εφημερίδα "ΤΟ ΘΕΜΑ" θα πάρουν και δωράκι το "MATRIX".
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Νοέμ 04, 2005 9:54 pm

Θα ήθελα να εκφέρω τις απόψεις μου σχετικά με το θέμα «ασφάλεια» και «ανώτερος κόσμος».

Λέγοντας ασφάλεια εννοούμε την προφύλαξη από τον κίνδυνο η το πιθανό ολίσθημα.
Νομίζω ότι είναι κάτι μη πραγματοποιήσιμο σε μόνιμη βάση.

Σε κάθε τι που κάνουμε είτε αυτό αφορά την υλική μας υπόσταση ή την πνευματική μας υπάρχουν παράμετροι οι οποίοι δύνανται να μεταβληθούν και να αλλάξει το αναμενόμενο αποτέλεσμα.

Κατ’ εμέ πλήρης σιγουριά δεν υπάρχει ποτέ. Η ζωή είναι ένα ρίσκο απο μόνη της.

Αν δεν επιχειρήσουμε να μάθουμε και να γνωρίσουμε δεν θα ζούμε αλλά απλώς θα επιβιώνουμε.

Η επιθυμία για αναζήτηση των ανωτέρων κόσμων ή του πνευματικού πεδίου δεν υπάρχει στον ίδιο βαθμό σε όλους τους ανθρώπους, αλλά πιστεύω ότι όταν ξεκινήσει ο δρόμος εμφανίζεται και μαζί με αυτόν η θέληση και η δύναμη.

Λέει ο αγαπητός Hawkfire
Και πάλι λέω ποιος κόσμος μου αρμόζει?


Σύμφωνα με την ιδέα που έχω διαμορφώσει δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα επιλογής κόσμων.
Συνυπάρχουν και οι δύο. Αυτό που εγώ θεωρώ δύσκολο είναι η απότομη αλλαγή συνειδήσεως από το ''άνω'' στο ''κάτω'' όταν αυτό είναι αναγκαίο.
Νομίζω όμως ότι μπορεί να αντιμετωπισθεί με τον χρόνο.

Η πνευματική ενασχόληση δεν θα έπρεπε να μας αποκόβει από τα καθημερινά μας καθήκοντα και την ζωή μας στην ''πραγματικότητα'', δεδομένου και του ότι μέσω της ύλης, καλούμαστε να πραγματώσουμε τις αρχές και τις ιδέες των ανωτέρων κόσμων.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Νοέμ 07, 2005 12:13 pm

Η επιθυμία για αναζήτηση των ανωτέρων κόσμων ή του πνευματικού πεδίου δεν υπάρχει στον ίδιο βαθμό σε όλους τους ανθρώπους, αλλά πιστεύω ότι όταν ξεκινήσει ο δρόμος εμφανίζεται και μαζί με αυτόν η θέληση και η δύναμη.


Αγαπητή NEHEMAUT

Θα συμφωνήσω μαζί σου όσον αφορά το πρώτο σκέλος της πρότασής σου σχετικά με την επιθυμία για αναζήτηση.
Θα ήθελα όμως να εκφράσω μία αντίθετη άποψη σε σχέση με την θέληση και την δύναμη που αναφέρεις.


Η θέληση λοιπόν και η δύναμη έχουν να κάνουν με τον ίδιο τον άνθρωπο και το κατά πόσο αυτός είναι έτοιμος να περπατήσει αυτόν τον δρόμο.

Όταν οι λόγοι που έχει διαλέξει αυτό το δρόμο είναι σωστοί και στοχεύουν στην πνευματική ανάπτυξη, αποκόβοντας το εξωτερικό φαίνεσθε που μπορεί να προκύψει, τότε πιστεύω πως όλα τα άλλα θα έρθουν μόνα τους.

Η δύναμη και η θέληση αντλούνται εκ των έσω και τα βρίσκει αυτός που «κάνει» για αυτόν τον δρόμο και δεν θα λυγίσει αλλά θα καταφέρει να προχωρήσει. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε πως δεν είναι στρωμένος με ρόδα.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Νοέμ 08, 2005 12:00 pm

Αγαπητή Ladyhawk

Πιθανώς δεν εκφράστηκα σωστά γιατί δεν νομίζω ότι διαφωνούμε σε κάτι.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω τι εννοείς εδώ:

αποκόβοντας το εξωτερικό φαίνεσθε που μπορεί να προκύψη


Αναφέρεσαι στα εμπόδια που προβάλει η ύλη και ή σε κάτι άλλο?

Με εκτίμηση
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Νοέμ 08, 2005 1:05 pm

Αγαπητή NEHEMAUT

Πιθανώς δεν εκφράστηκα σωστά γιατί δεν νομίζω ότι διαφωνούμε σε κάτι.

Ok. Συμφωνούμε :)

αποκόβοντας το εξωτερικό φαίνεσθε που μπορεί να προκύψη


Αναφέρεσαι στα εμπόδια που προβάλει η ύλη και ή σε κάτι άλλο?


Η ασχολία με τον εσωτερισμό την αναζήτηση και έρευνα γενικότερα, μπορεί να προσδώσει κάποια εξωτερικά χαρακτηριστικά σε αυτόν που ασχολείται με αυτά.
Αυτά τα χαρακτηριστικά μπορεί να είναι κάποια κοινωνική προβολή, κύρος, φήμη κλπ.

Είναι γεγονός και μάλιστα λυπηρό ότι υπάρχει μία μερίδα ανθρώπων που αποφασίζει να ασχοληθεί με όλα αυτά για αυτούς του λόγους και μόνο.

Για να προχωρήσει όμως κανείς σωστά σε αυτόν τον δρόμο, θα πρέπει αυτά να μην τον απασχολούν και να τα αποκόψει από τους στόχους του – εάν προκύψουν – γιατί δεν είναι η ουσία, αλλά ένα εξωτερικό κάλυμμα που μπορεί να λειτουργήσει ανασταλτικά στην εν λόγω πορεία.

Ελπίζω να κατάφερα να ξεκαθάρισα και να έκανα πιο σαφές το παραπάνω.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- Η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ ΣΤΙΣ ΤΕΧΝΕΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες