Χειμερινό Ηλιοστάσιο / Ήλιος - Βόρειος Σταυρός

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιούλ 30, 2007 1:34 pm

Καλησπερίζω όλους σας! :D :D

I' m back 8) , προς το παρόν γιατί θα ξαναφύγω, αλλά βλέπω ότι έχουν ανάψει οι συζητήσεις και χαίρομαι :P

Στο θέμα που συζητάτε τώρα, συμφωνώ με την άποψη του Κέλσου περί Κάρμα. Συμπληρώνοντας, να πω ότι ο κάθε άνθρωπος είναι δημιουργός της πραγματικότητας, της κατάστασης που ζει σε κάθε χρονική στιγμή της ζωής του όχι απλά δημιουργός του εαυτού του αλλά της ίδιας της ζωής του. Εκεί έχω καταλήξει από προσωπικά βιώματα και σκέψεις που με αφορούν

Για το Κάρμα έχω κάνει διάφορες σκέψεις (ίσως τα έχω μπερδέψει και λίγο στο μυαλό μου, αλλά για αυτό είμαστε εδώ :lol: ). Πιστεύω δηλαδή πως έχουμε τη δύναμη να αλλάξουμε κάποιες από τις συνθήκες της ζωής ή τις κατευθύνσεις. Μήπως όμως το παιχνίδι είναι στημένο και εμείς νομίζουμε ότι έχουμε την επιλογή; Πολλές φορές έχω προσέξει και στον εαυτό μου αλλά και σε άλλους ανθρώπους πως κάνουμε έναν αγώνα να πετύχουμε κάτι ή να αποφύγουμε κάτι αλλά χωρίς να το καταλάβεις, οδηγώντας από άλλο δρόμο, πάλι στον συγκεκριμένο προορισμό καταλήγεις (κι αν είναι αυτό που θες να πετύχεις όλα καλά, αν είναι αυτό που θες να αποφύγεις όμως;)
Λέω λοιπόν, αν λειτουργεί τελικά το Κάρμα τότε πως είναι σίγουρο ότι υπάρχει όντως ελευθερία βούλησης; Κι αν υπάρχει, σε ποιό βαθμό; Είναι η ελευθερία αυτή της βούλησης που μας δίνεται ικανή να αλλάξει τελικά τη ροή;

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Ιούλ 31, 2007 9:30 am

Πολλές φορές έχω προσέξει και στον εαυτό μου αλλά και σε άλλους ανθρώπους πως κάνουμε έναν αγώνα να πετύχουμε κάτι ή να αποφύγουμε κάτι αλλά χωρίς να το καταλάβεις, οδηγώντας από άλλο δρόμο, πάλι στον συγκεκριμένο προορισμό καταλήγεις (κι αν είναι αυτό που θες να πετύχεις όλα καλά, αν είναι αυτό που θες να αποφύγεις όμως
Λέω λοιπόν, αν λειτουργεί τελικά το Κάρμα τότε πως είναι σίγουρο ότι υπάρχει όντως ελευθερία βούλησης; Κι αν υπάρχει, σε ποιό βαθμό; Είναι η ελευθερία αυτή της βούλησης που μας δίνεται ικανή να αλλάξει τελικά τη ροή;


Αγαπητή magikadespell wellcome back :)

Σύμφωνα με το κάρμα κάποια πράγματα είναι πράγματι προδιαγεγραμμένα και σίγουρα υπάρχει και κάποιος λόγος που τα συνοδεύει.

Αυτό δηλαδή που πρέπει κάποιος να περάσει στη ζωή του, προκειμένου να πάρει το μάθημα που η δική του ψυχή έχει ανάγκη, τότε σίγουρα θα το περάσει.

Τώρα ο τρόπος με τον οποίο θα το περάσει, μπορεί να αλλάξει και εδώ είναι που παίζει ρόλο το ελευθέριο της βούλησης.

Ανάλογα λοιπόν με αυτό, ο καθένας θα οδηγηθεί στο δρόμο εκείνο που αυτό που πρέπει να βιώσει είτε θα το βιώσει πολύ έντονα είτε ποιο χαλαρά είναι αυτό που λέμε ή θα το φάει κατακέφαλα ή θα το περάσει ξώφαλτσα.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Πέμ Αύγ 02, 2007 12:18 pm

Καλησπέρα καλή μου Ladyhawk :D :D

Καταλαβαίνω απόλυτα όσα λες. :)

Τα φιλιά μου...... :D

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Αύγ 06, 2007 4:56 pm

magikadespell και τα δικά μου :) :wink:
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...


Επιστροφή σε “- Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες