Μία δημόσια αντιπαράθεση: Κριός vs Καρκίνος

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Μία δημόσια αντιπαράθεση: Κριός vs Καρκίνος

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Παρ Μάιος 05, 2006 2:14 pm

[mod]Το παρόν θέμα προέρχεται από
αποσπασμένες δημοσιεύσεις της
συζήτησης:
Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ... ΕΠΩΔΥΝΑ

Zadok the priestess
[/mod]


Θα συνεχίσω, λίγο ετεροχρονισμένα βέβαια, την ενασχόληση με τις παραθέσεις στο θέμα μας, κατά κύριο λόγο επειδή έχω τις ενστάσεις μου για ορισμένα γραφόμενα
και δεύτερον, επειδή όπως έχει δείξει το παρελθόν, η μη τοποθέτηση εκλαμβάνεται ως συγκατάβαση και συμφωνία.
Έτσι, βρίσκομαι κατά σειρά στο κείμενο του πολύ αγαπητού μου ramoglou.

Έγραψε ο ramoglou,
Θα παρακαλέσω να υπάρχει η αντιπαράθεση απόψεων και όχι η αντιπαράθεση προσωπικοτήτων.

Σε κάποια παλιότερη συζήτηση (10/01/2005), ο ίδιος είχε, γράψει.
Κρίνε όποιον θέλεις, είναι δικαίωμα σου να πράττεις κατά το δοκούν, απλά να δέχεσαι και την κρίση του άλλου και να μην τον κατηγορείς για απιστία κλπ όταν δεν ξέρεις ούτε τι πιστεύει, ούτε τι ξέρει.

Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν είμαι της άποψης, «μη κρίνετε ίνα μη κριθείτε», που υποτίθεται είπε ο χριστός, αλλά στην πράξη έπραττε ακριβώς το αντίθετο, αρκεί να θυμηθούμε τους χαρακτηρισμούς που έκανε για τους Φαρισσαίους, π.χ. «ομοιάζετε με τάφους ανοιγμένους, υποκριτές Φαρισσαίοι κλπ κλπ, απ’ έξω καθαροί και από μέσα βρώμα και δυσωδία !»
Άλλωστε, κατά κανόνα δεν γνωρίζουμε τους συνομιλητές μας, οπότε είναι πρακτικά ανέφικτο να κρίνουμε την προσωπικότητά του, συμφωνώντας με τον ramoglou βέβαια,
ότι σίγουρα δεν μπορούμε να κατηγορούμε κάποιον που δεν ξέρουμε ούτε τι πιστεύει ούτε τι ξέρει.

Παραθέτει παρακάτω ο φίλτατος ramoglou,
«Πιστεύω πως όλοι μπορείτε να αρθρώσετε λόγο, ο οποίος θα προάγει το διάλογο.»

και,

«Είμαι λοιπόν σίγουρος πως έχετε τη δυνατότητα να συζητήσετε σε επίπεδα πολλάκις καλύτερα από αυτό το οποίο τώρα έχετε διαμορφώσει, εξ άλλου αυτή μου η πεποίθηση είναι αποδεδειγμένο στοιχείο του παρελθόντος, από όσα εσείς οι ίδιοι έχετε πράξει.»

Με πρώτη ματιά δεν φαίνεται κάτι μεμπτό,
δυστυχώς όμως υποδηλώνει μια αλαζονεία της μορφής, «ελάτε παιδάκια ξέρω ότι είστε καλά παιδάκια που μπορείτε να κάνετε καλύτερα πραγματάκια» και έναν υπερβάλλοντα ζήλο για νουθεσία, πέρα από την καθορισμένη αρμοδιότητα του συντονιστή,
κάτι που στην καλύτερη περίπτωση, είναι μια ατυχής στάση που υποτιμά τους μετέχοντες
και ενδύει με έναν ψεύτικο μανδύα διδασκάλου τον ίδιο, γεγονός που και τον ίδιο αδικεί.


Επ’ αυτού, ας δοθεί η δέουσα προσοχή στην παράθεση του Ευθύμη, που έγραψε,
Κάτι άλλο όμως που, υποκειμενικά, βρίσκω σημαντικό. Όταν ο οποιοσδήποτε μάς απευθύνει κάποιους χαρακτηρισμούς, με όποιον τρόπο, η εσωτερική μας ερώτηση ποια είναι;

1. Γιατί τα λέΕΙ τώρα αυτά; Ή 2. Γιατί έδωΣΑ τέτοια εντύπωση;

Στην πρώτη, υπάρχει λόγος να μάς απασχολούν τα κίνητρά τού; Πιθανόν, επειδή ο εγωισμός ψάχνει δικαιολογίες να μειώσει τον εισβολέα του και να πνίξει την εσωτερική επανάσταση. Με άνεση, οδηγούμαστε στους αφορισμούς ή στην εξύψωση του εαυτού μας.

Η δεύτερη είναι ένα μέσον αυτογνωσίας - μπορεί, ακόμα και ένα μικρό ποσοστό όσων μάς καταλογίζονται να είναι αληθή. Πόσοι όμως βλέπουν την ευκαιρία να την εξασκήσουν;

Συνεχίζει παρακάτω ο ramoglou,
Ο καθένας δικαιούται να έχει τις απόψεις του αγαπητοί φίλοι, ο καθένας δικαιούται να εκφράζει τις κατ’ αυτόν αλήθειες, ο καθένας δικαιούται να έχει μια άλλη οπτική στις παρατηθώμενες σκέψεις.

Ορθότατα τονίζονται τα δικαιώματα του καθενός και καλό είναι να υπενθυμίζονται, γιατί ενίοτε λησμονούμε και φτάνουμε πολλάκις να τα καταστρατηγούμε.

Λίγο παρακάτω όμως μας «τα χαλάει…»
Όμως κανείς ΔΕΝ δικαιούται,……

ΛΑΘΟΣ, τεράστιο λάθος φίλτατε…
Τέτοιες απαγορευτικές και κυριαρχικές θέσεις, θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι του χαρακτήρα σου, παρ’ ότι βλέπω ότι τις ξαναεπαναλαμβάνεις, θεωρώντας ότι είναι παρορμητισμοί, συνέπεια αρνητικών συναναστροφών, ίσως από «κακές παρέες» ή «από την ενορία που εκκλησιάζεσαι», ή από την «κερκίδα» που ψυχαγωγείσαι, ή, ή ….

Αυτό που ο θεός ή η φύση χάρισε, την ελευθερία του να κάνει κανείς ότι βούλεται,
ΚΑΝΕΙΣ άνθρωπος δεν πρέπει να το στερεί από κανέναν.
Γεννηθήκαμε ελεύθεροι και το μόνο που η φύση θέσπισε, είναι ότι κάθε μας πράξη έχει και το αντίστοιχο αποτέλεσμα, μη αποτρέποντάς μας από τίποτα και μη εμποδίζοντάς μας από καμιά απολύτως ενέργεια.

Το μόνο που είναι «φυσικό», είναι οι νόμοι, μάλλον ο ένας μοναδικός και αναλλοίωτος νόμος, ο νόμος της ανταπόδοσης, του αντιπεπονθότος ή του κάρμα.
Το μόνο όμως που ΔΕΝ έχει αυτός ο νόμος, είναι η απαγόρευση.

Ας μιμηθούμε λοιπόν τη σοφία της φύσης
και όταν θέτουμε θεσμούς να είναι σύμφωνα με το πνεύμα της μητέρας φύσης, με το πνεύμα της ελευθερίας.
Ας περιοριστούν λοιπόν οι κανονισμοί και οι παραινέσεις στην επισήμανση των συνεπειών των όποιων δράσεων και μόνον εκεί, όπως η φύση διδάσκει.
Και ας μη ξεχνάμε ότι,

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΩΝ ΘΕΣΜΩΝ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΘΕΣΜΟΙ ΥΠΕΡΑΝΩ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ.


Γράφει ο φίλτατος ramoglou,
Όμως κανείς ΔΕΝ δικαιούται, έστω και καλυμμένα, να υβρίζει, ή να βγάζει απωθημένα από πράξεις του παρελθόντος που εκτός των άλλων δεν είναι και γνωστές στο πλήθος των μελών

Περί απωθημένων θα μιλήσουμε στο θέμα «ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ», αν και όλοι οι ενασχολούμενοι με τον εσωτερισμό, γνωρίζουν ότι τα απωθημένα και η εμπάθεια δεν χαρακτηρίζει όλα τα ζώδια. Π.χ. οι Κριοί έχουν το μειονέκτημα να μη μπορούν να κρατήσουν κακία πέρα από την έκρηξη της στιγμής, ταλέντο το οποίο χαρακτηρίζει κύρια τα υδάτινα ζώδια με κυρίαρχο τον Σκορπιό.

Τα περί ύβρεων, δεν ξέρω που αναφέρεσαι και σε ποιους, γιατί αδυνατώ να βρω φράσεις σε όλες τις παραθέσεις που θα δικαιολογούσαν έναν τέτοιο χαρακτηρισμό ή τουλάχιστον υστερούν κατά πολύ από αντίστοιχα δικάσου γραφόμενα, όπως π.χ. στο κείμενο που παρέθεσες την 21/08/2004.
Αγαπητέ μου s………. αναγνώρισες στο κείμενο μου κάτι που ανήκει στην προσωπικότητα σου ;
Αν ναι δικαίως εκφράζεσαι με τον τρόπο τον οποίο επέλεξες, διότι είναι ο τρόπος όλων αυτών που κατέδειξα, των μασκοφόρων, των λασπολόγων, των νοητικός ανύπαρκτων.
Αν όχι τότε μου προκαλεί απορία και έκπληξη, η έκρηξη σου.
...........
Ποιος όμως σε όρισε κριτή της ζωής μου, των πεπραγμένων μου, των ιδεών μου ;

Κρίνε φίλε μου πρώτα τον εαυτό σου και μετά αν μπορέσεις αγάπησε τον, θα μπορέσεις να αγαπήσεις και τους άλλους μέσα από αυτή τη διαδικασία και να μάθεις να σέβεσαι την ελευθερία τους όπως θέλεις να σέβονται τι δική σου

Ή κάτι ανάλογο που έγραφες την 18/01/2005.
Όταν η νοητική στέρηση συνδυάζεται με την καλπάζουσα φαντασία τότε προκύπτουν Post σαν το παραπάνω.

Το φαινόμενο «επαναστάτης χωρίς αιτία» τείνει να γίνει μάστιγα και οι συμπεριφορές αυτές θα πρέπει να αρχίσουν να λαμβάνονται ως γραφικές και να προσπερνιούνται χωρίς περαιτέρω σχολιασμό.

Αν μη τι άλλο δικαστές – κριτές σαν τον k…… υπήρξαν και θα υπάρχουν σε κάθε χώρο ελεύθερο όπως είναι το e…...

Αυτοί οι οποίοι τυφλωμένοι και οδηγούμενοι από το πάθος τους νέοι, που στο πέρασμα τους θέλουν να τα σαρώσουν όλα, όχι για να επιφέρουν ανανεωτικές αλλαγές, όχι γιατί πρεσβεύουν μια νέα ιδέα, όχι γιατί μιλάνε με γνώμονα τη γνώση, αλλά γιατί ότι δεν μπορεί να αντιληφθεί η περιορισμένων δυνατοτήτων διάνοια τους πρέπει να καταστρέφεται.

Αυτοί που πάντα αποτελούσαν και αποτελούν τον όχλο, αυτοί που φέρουν επάξια την ονομασία Βέβηλος, αυτοί που έκαναν την ελευθερία ασυδοσία και τα παιδικά τραύματα τα μετέφρασαν σε αντικορφομιστική δράση.

Ας τους αφήσουμε να δείξουν λοιπόν στον εαυτό τους πως η καταρρακωμένη τους ύπαρξη έχει λόγο να εκφράζεται δημόσια και να διατρανώνει την απίστευτη βλακεία της φαντασιόπληκτης ζωής τους.

Ούτως ή άλλως ότι δεν κατανοούν και ότι τους αντιστέκεται το χλευάζουν, ότι και να πεις δεν πρόκειται να μπορέσουν να το συλλάβουν και να το επεξεργαστεί ο έτσι κι αλλιώς μειωμένης λειτουργίας εγκέφαλος τους, γι αυτούς ένας είναι ο στόχος και ο σκοπός, να ξεπεράσουν την ταπείνωση και την καταρράκωση που υφίστανται καθημερινά από την ίδια την κοινωνία μέσα σ’ ένα ανώνυμο Forum

Βέβαια, υπάρχουν και οι καλές στιγμές όπου απολαμβάνουμε «διαμάντια» από σένα και αποκαθιστούν εν μέρει τις ενοχλητικές –κατά καιρούς- κορώνες.
Κάθε άνθρωπος κάνει όνειρα, θέτει στόχους για τη ζωή του.
Όσο ποιο νέος είναι τόσο πιο επαναστατικά δρα, τόσο πιο πολύ θα διεκδικήσει την υλοποίηση των ονείρων του.
Ο «πόλεμος» όμως που θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια θα τον φέρει μπροστά σ’ ένα δίλημμα, συμβιβασμός ή δράση ;

Σίγουρα εδώ είναι για μένα η στιγμή που θα πρέπει να αποφασίσει κάποιος το πώς θα διεκδικήσει τα όνειρα του, τους στόχους και τη δική του πορεία μέσα στη ζωή.

Οι επαναστάτες, αυτοί που συχνά γίνονται δαχτυλοδεικτούμενοι, είναι λίγοι.
Οι συμβιβασμένοι είναι οι περισσότεροι. Αυτοί που στο όνομα των κοινωνικά αποδεκτών δεδομένων κρύβουν την ανασφάλεια και τη δειλία τους, αυτοί που κλέβουν σταγόνες ονείρων κατακρίνοντας ομοίους τους. Αυτοί που στο όνομα της δικής τους μίζερης ασφάλειας θεωρούν κτήμα τους άλλους, αυτοί που κάτω από ένα όμορφο ρούχο κρύβουν την αθλιότητα ενός κενού σαρκίου.

Κοιτάξτε γύρω σας, κοιτάξτε στα μάτια των συνανθρώπων σας, εκεί θα δείτε το λαμπερό βλέμμα του κυνηγού των ονείρων, εκεί θα δείτε τη δυστυχία του συμβιβασμού.

Ο ένας ζει, ο άλλος νομίζει ότι ζει.

Μη πυροβολείτε λοιπόν όσους ζουν τα όνειρα τους, όσους αποφάσισαν να είναι λεύτεροι, αυτούς που δε θα χωρέσουν ποτέ στα όρια που οι άλλοι θέσπισαν.

Σταματώ κάπου εδώ την παράθεση των σκέψεων που έκανα μόλις διάβασα αυτό το ωραίο θέμα, γιατί ίσως να φανώ περισσότερο αιρετικός από τον αγαπημένο μου Elissaio

Για πράξεις του παρελθόντος, καλό είναι να θυμούμαστε την ιστορία και τα λάθη της, αν δεν θέλουμε να τα επαναλάβουμε.
Ας μη μένουμε μόνο στα «παχιά» λόγια και στην προπαγάνδα π.χ. των ΗΠΑ, αλλά να θυμόμαστε ότι η ιστορία έγραψε συμπεριφορές όπου κράτη «διαγράφονται» από τον χάρτη με ψεύτικες ή πραγματικές δικαιολογίες, ενώ κάποιοι «ημέτεροι», όπως π.χ. το Ισραήλ, για τα ίδια και χειρότερα ακόμη, αντιμετωπίζονται με σκανδαλώδη μεροληψία.
Τέτοιες υποκριτικές συμπεριφορές που προσβάλλουν το κοινό αίσθημα δικαίου, δεν θα έχουν καμιά πιθανότητα να εξαλειφθούν, αν η λήθη δεν επιτρέψει στην ιστορία να μας τα καταδείξει και να μας συνετίσει.

Έρρωσθε και ευδαιμονείτε…
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Παρ Μάιος 05, 2006 8:17 pm

Πασχάλη, ξεκόλλα...

Δεν θα καταφέρεις τίποτε.

Το θέμα μας είναι άλλο. Πες καμιά κουβέντα επί του θέματος κι άσε τον Ramoglou στην ησυχία του.

Θα ήθελα πολύ να διαβάσω τις απόψεις σου επί του θέματος και να κουβεντιάσουμε μαζί.

Φιλικά,
Deva Parinito

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Μάιος 05, 2006 9:36 pm

Ωραιότατο post αγαπητέ Πασχάλη !

Θα ήθελα βέβαια να ρωτήσω που είναι η διάσταση απόψεων μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου post μου ;
Το ότι το δεύτερο post μου προέρχεται από post το οποίο είχα γράψει σαν μέλος σε άλλο forum, στο οποίο και δεν ήμουν συντονιστής, ή ιδρυτής, μάλλον δεν συμπεριλαμβάνεται στη σκέψη σου.

Το ότι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ του πως μπορώ να απαντήσω σαν μέλος ή σαν συντονιστής πάλι δε περνάει από το «Κριαρίσιο» σκεπτικό σου.
Το ότι έχω δικαίωμα να προστατεύω το χώρο που συνδημιούργησα και να μην τον αφήσω να έχει τα φαινόμενα που είχε το άλλο forum και τα οποία ήταν και τα σημεία για τα οποία διαφωνούσα έντονα, πάλι δε περνάει από το σκεπτικό σου.

Το, κατά το συμφέρον και κατά το δοκούν, ήταν μάλλον η βάση της σκέψης σου αγαπητέ μου Πασχάλη, για να μπορέσεις να τεκμηριώσεις τον αντίλογο σου.
Όμως σου διέφυγαν κάποια σημαντικά σημεία.

1) Ο Παρών χώρος διέπεται από κανόνες που είτε σου αρέσει είτε όχι δημιουργήθηκαν από μια ομάδα ανθρώπων και από ένα μέρος αυτών εφαρμόζονται.
2) Στο Internet κάθε ιστοχώρος ανήκει στους Ιδρυτές του και όχι σε όσους συμμετέχουν σ’ αυτόν.
3) Μέσα στα καθήκοντα του συντονιστή, είναι να προστατεύει τα μέλη που επέλεξαν αυτό το χώρο για να μπορούν να αναπτύξουν τις απόψεις τους, σύμφωνα με τον τρόπο λειτουργίας του ιστοχώρου αυτού.

Συνεχίζω λοιπόν να προσπαθώ να καταλάβω τι σχέση έχει η προσπάθεια μου να μην υπάρξει διαμάχη στο παρόν forum, ή να μην υπάρξει προσωπική αντέγκληση, με το τι απάντησα σε μέλος άλλου forum, όντας και εγώ μέλος του άλλου forum.

Αν βέβαια θέλει κάποιος να έχει ποιο πλήρη άποψη της τότε, κουβέντας θα πρέπει να βάλει στο Google την φράση … … «τυφλωμένοι και οδηγούμενοι Ramoglou» … … και θα οδηγηθεί κατευθείαν στη συζήτηση.

Πάμε λοιπόν και λίγο παρακάτω στα λεγόμενα σου.

ΛΑΘΟΣ, τεράστιο λάθος φίλτατε…
Τέτοιες απαγορευτικές και κυριαρχικές θέσεις, θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι του χαρακτήρα σου, παρ’ ότι βλέπω ότι τις ξαναεπαναλαμβάνεις, θεωρώντας ότι είναι παρορμητισμοί, συνέπεια αρνητικών συναναστροφών, ίσως από «κακές παρέες» ή «από την ενορία που εκκλησιάζεσαι», ή από την «κερκίδα» που ψυχαγωγείσαι, ή, ή ….


Θεωρώ πως έχω την ευχέρεια να επιλέγω τις συναναστροφές μου, όπως βέβαια έχω και το δικαίωμα να παίρνω από αυτές τα όσα μου προσφέρουν, ή να τα απορρίπτω. Για παράδειγμα η κερκίδα που ψυχαγωγούμε είναι η Πολυπρωταθλήτρια κερκίδα της Ελληνικής επικράτειας, οι παρέες μου είναι αυτές που διάλεξα και μέσα από αυτές βιώνω πολύ όμορφα και διδακτικά πράγματα, η ενορία μου … … χμμμμ καλά πρέπει να είναι sorry δεν με απασχολεί το Ιερατείο.

Ψάχνω όμως να βρω το δικό σου πρόβλημα με όλα τα παραπάνω, μήπως κάποια πικρία οδηγεί τη σκέψη σου σε λανθασμένες εικασίες ;
Μήπως κάτι θέλεις να πεις και δε το λες ;

Οι δικές σου παρέες για να μπορέσουν να στηρίξουν αντίλογο κάνουν πάζλ από δηλώσεις σε διάφορα forum και με άσχετη σημειολογία ;
Ή μήπως στην ενορία σου ο Παπάς σας σας λέει ότι καλό είναι να λέτε μόνο τα καλά και συμφέροντα ; Στην κερκίδα που ψυχαγωγείσαι πανηγυρίζετε άκυρα γκόλ, ή σας φταίει πάντα το κατεστημένο και ο διαιτητής κλπ κλπ ;

Βλέπεις μπορώ να παραμερίσω το ότι είμαι συνιδρυτής, συντονιστής, ή ότι άλλο και να σου απαντήσω ως απλό μέλος. Αυτό βέβαια δε θα γίνεται επ’ άπειρον όχι γιατί δε μπορώ να απαντώ στα σκιώδη post σου, αλλά γιατί δε θέλω να διαταραχθεί το κλίμα το οποίο υπάρχει στο Forum του Mystica.gr

Για το τέλος άφησα το εξής:

Τα περί ύβρεων, δεν ξέρω που αναφέρεσαι και σε ποιους, γιατί αδυνατώ να βρω φράσεις σε όλες τις παραθέσεις που θα δικαιολογούσαν έναν τέτοιο χαρακτηρισμό ………


Σου παραθέτω λοιπόν τα αποσπάσματα που θέλεις, τα οποία είναι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί κατά του μέλους Epsylon και τα οποία επέφεραν την παρέμβαση μου

1.
Και ενώ εφορμούνται όλες οι απόψεις του απο καλές προθέσεις και αρχές, στην καλύτερη περίπτωση, κατα κόρον, αποτελούν αποκυήματα επιφανειακής ενασχόλισης που οδηγούν στην ημιμάθεια και στην πλάνη.


2.
Φαντάζομαι δεν σου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι πιθανά και συ κάπου να σφάλλεις
ή μάλλον δεν θέλεις να αποδεχθείς με τίποτα ένα τέτοιο ενδεχόμενο. (Αχ η άτιμη η αλαζονεία !!!)


3.
Το μόνο που δηλώνουν τα κείμενά σου, είναι ένα πονεμένο και ανασφαλές άτομο και ειδικότερα με τεράστιες συναισθηματικές ανασφάλειες.
Σε αυτές τις περιπτώσεις όμως η δήθεν αγάπη υποκρύπτει μίσος, φθόνο και μισαλλοδοξία και το μόνο που καλλιεργεί, είναι προσμονές και ευχολόγια εκδίκησης και καταστροφής, καταστροφής ολόκληρου του κόσμου, πάντα στο όνομα της δήθεν αγάπης.


Τα παραπάνω είναι αποσπάσματα από αυτό το Topic και όχι από όσα έχεις πει ή έχεις γράψει σε παρέες ή άλλα Forum. Βλέπεις ένας Καρκίνος σκέπτεται πριν απαντήσει, δεν απαντάει άλλα ντ’ άλλα και της Μαριγώς το γάλα.

Τα περί «κηδεμόνων» δε τα θίγω
1) Γιατί δεν είναι του παρόντος θέματος, άσχετα αν εσύ μέσα στη θύελλα της σκέψης σου το ανέφερες ΚΑΙ αυτό.
2) Γιατί έμαθα να σέβομαι τους «κηδεμόνες» όποιοι και αν είναι
3) Γιατί απλά χαμογελώ με τέτοιου είδους δηλώσεις, που το μόνο που καταδεικνύουν είναι το ότι η τελευταία κριτική που έκανες στον Epsylon, μάλλον αυτοκριτική ήταν.

Κριός είπαμε ;;;
Μάάάάλιστα !!! :lol:
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Σάβ Μάιος 06, 2006 2:27 pm

Έγραψε ο Peter_Pan
Πασχάλη, ξεκόλλα...

Δεν θα καταφέρεις τίποτε.

Το θέμα μας είναι άλλο. Πες καμιά κουβέντα επί του θέματος κι άσε τον Ramoglou στην ησυχία του.

Έχεις δίκαιο φίλε,
επανέρχομαι σύντομα γιατί παρέθεσες μερικά πράγματα με εξέχουσα βαρύτητα και δεν θάθελα να μείνουν χωρίς περαιτέρω ανάλυση.
Πάντως, δεν προσμένω το να καταφέρω κάτι.
Δεν με ενδιαφέρει η νίκη, αλλά ένας καλός αγώνας
και με τον ramoglou στο πεδίο της αντιπαράθεσης, ΠΑΝΤΑ πετυχαίνεται ένας καλός αγώνας.
Δεν μπορούν να κατανοήσουν όλοι την Ηρακλείτεια σκέψη, σε αντίθεση με όσους έχουν εκτιμήσει τη σοφία του Εφέσιου, ότι Νίκη και Ήττα είναι το ίδιο και το αυτό και αυτό που έχει σημασία είναι ο αγώνας.
Τα συμπεράσματα θα τα αποκομίσει ο καθένας μετά τη μάχη,
όταν θα έχει ξεφουσκώσει και η συναισθηματική φόρτιση και η ένταση του αγώνα.

Έγραψε ο ramoglou,
Ωραιότατο post αγαπητέ Πασχάλη !

Ευχαριστώ φίλε !!!
Θα ήθελα βέβαια να ρωτήσω που είναι η διάσταση απόψεων μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου post μου ;
Το ότι το δεύτερο post μου προέρχεται από post το οποίο είχα γράψει σαν μέλος σε άλλο forum, στο οποίο και δεν ήμουν συντονιστής, ή ιδρυτής, μάλλον δεν συμπεριλαμβάνεται στη σκέψη σου.

Μόνος σου ρωτάς, μόνος απαντάς. Έχει καλώς…

Το ότι δεν υπάρχει σχέση μεταξύ του πως μπορώ να απαντήσω σαν μέλος ή σαν συντονιστής πάλι δε περνάει από το «Κριαρίσιο» σκεπτικό σου.
Το ότι έχω δικαίωμα να προστατεύω το χώρο που συνδημιούργησα και να μην τον αφήσω να έχει τα φαινόμενα που είχε το άλλο forum και τα οποία ήταν και τα σημεία για τα οποία διαφωνούσα έντονα, πάλι δε περνάει από το σκεπτικό σου.

Επιτέλους το είδες !

Πράγματι, αρνείται το κριαρίσιο σκεπτικό μου να δεχθεί την απαίτηση να απολαμβάνει των όποιων δικαιωμάτων ο υποδυόμενος τον ρόλο του μέλους
και να καταστρατηγεί και να αρνείται τα ίδια δικαιώματα στα μέλη, που απαιτούσε για τον εαυτό του,
όταν αλλάζει ρόλο και υποδύεται τον συντονιστή.
Το ότι έχεις δικαίωμα να προστατεύεις και οποιοδήποτε άλλο δικαίωμα,
γνωρίζεις ότι είναι η δική μου αντίληψη,
η οποία είναι διαμετρικά αντίθετη με τη δική σου, «ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ, ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ κλπ».
Το, κατά το συμφέρον και κατά το δοκούν, ήταν μάλλον η βάση της σκέψης σου αγαπητέ μου Πασχάλη, για να μπορέσεις να τεκμηριώσεις τον αντίλογο σου.
Όμως σου διέφυγαν κάποια σημαντικά σημεία.

Το, κατά το συμφέρον και κατά το δοκούν, ήταν μάλλον η βάση της σκέψης σου αγαπητέ μου ramoglou, για να μπορέσεις να τεκμηριώσεις τον αντίλογο σου.

Όμως σου διέφυγαν κάποια σημαντικά σημεία…
1) Ο Παρών χώρος διέπεται από κανόνες που είτε σου αρέσει είτε όχι δημιουργήθηκαν από μια ομάδα ανθρώπων και από ένα μέρος αυτών εφαρμόζονται.

Ασθενής μνήμη;
Γνωρίζεις αγαπητέ μου την εμμονή μου στην τήρηση των κανόνων, άσχετα αν συμφωνώ ή όχι με αυτούς.
Γνωρίζεις επίσης αγαπητέ μου ότι δεν ανέχομαι να καταστρατηγούνται από ΚΑΝΕΝΑΝ, άσχετα με την ιεραρχική του θέση και τους ρόλους που παίζουν.
Θα περίμενα όμως αυτούς τους κανόνες,
πρώτα πρώτα οι δημιουργοί του χώρου να σέβονται και να τηρούν, πράγμα που ατυχώς δεν συμβαίνει πάντα και θα συμβούλευα επ’ αυτού να ξαναδιαβάσεις τους κανόνες που θεσπίσατε
και να γίνετε οι πρώτοι τιμητές των, γιατί απ’ ότι φαίνεται γρήγορα λησμονούνται.
Εκτός και αν οι κανονισμοί ΔΕΝ ισχύουν για τους δημιουργούς, οπότε γράψτε το στους αρχικούς κανονισμούς να το έχουμε υπόψη μας
και σε όσους δεν αρέσει να πάνε να παίξουν αλλού.
Είναι γνωστό ότι εγώ προσωπικά είμαι υπέρ της αληθινής ισότητας και το μόνο που αντιλαμβάνομαι ως ορθό, είναι τα επαυξημένα καθήκοντα για κάποιους και με τίποτα τα επαυξημένα δικαιώματα,
σε αντίθεση, απ’ ότι φαίνεται, από την δική σου νοοτροπία που τα βλέπει κάτω από το πρίσμα της σχέσης «μαμάς-παιδιών», «κυρίαρχων-κυριαρχούμενων», «προϊστάμενων-υφιστάμενων», «ιεραρχών-ιεραρχούμενων».
Αυτό είναι το πρόβλημα μου, το ότι δεν μπορώ να δεχθώ από κανέναν να γράφει στα παλαιότερα των υποδημάτων του τους νόμους και να τους επικαλείται κατά το δοκούν.
2) Στο Internet κάθε ιστοχώρος ανήκει στους Ιδρυτές του και όχι σε όσους συμμετέχουν σ’ αυτόν.

Επ’ αυτού νομίζω η απάντηση που έγραψε ο ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ, είναι η πλέον κατάλληλη.
«Εκτός εάν νομίζεται ότι ο ρόλος σας, η εξουσία σας, ή το ιδιοκτησιακό σας δικαίωμα στο χώρο, σας παρέχει το δικαίωμα να προσβάλλετε τα μέλη......»

Και τρίτον παραθέτεις φίλε μου,
3) Μέσα στα καθήκοντα του συντονιστή, είναι να προστατεύει τα μέλη που επέλεξαν αυτό το χώρο για να μπορούν να αναπτύξουν τις απόψεις τους, σύμφωνα με τον τρόπο λειτουργίας του ιστοχώρου αυτού.

Για το πόσο επιτελούνται σωστά τα καθήκοντα και προστατεύουν τα μέλη,
ας μη μιλήσω για τις παλιές αμαρτίες και ας αρκεσθώ μόνο στην απάντηση του ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΥ, που έγραφε,
«Εάν τα παραπάνω απαξιωτικά, προσβλητικά, επιθετικά σχόλια και χαρακτηρισμοί αφορούν το πρόσωπο μου κύριε Ράμογλου τότε αποτελούν ένδειξη της δικής σας εσωτερικής ποιότητας και τίποτα άλλο.»

Και η απάντησή σου στο παραπάνω, μου θύμισε το ανέκδοτο,
«Εδώ μέσα οι μισοί είστε καθίκια
και μετά την δικαιολογημένη αντίδραση, η υπαναχώρηση,
καλά, καλά, εδώ μέσα οι μισοί ΔΕΝ είστε καθίκια».

Το αν τα απαξιωτικά, προσβλητικά, επιθετικά σχόλια και χαρακτηρισμοί δεν αφορούν το πρόσωπό του αλλά κάποιο-α άλλα πρόσωπα, αυτό δεν απαλείφει το δεύτερο μέρος της παράθεσης που έλεγε, «τότε αποτελούν ένδειξη της δικής σας εσωτερικής ποιότητας και τίποτα άλλο.»

Συνεχίζουμε στα όσα έγραψες,
Συνεχίζω λοιπόν να προσπαθώ να καταλάβω τι σχέση έχει η προσπάθεια μου να μην υπάρξει διαμάχη στο παρόν forum, ή να μην υπάρξει προσωπική αντέγκληση, με το τι απάντησα σε μέλος άλλου forum, όντας και εγώ μέλος του άλλου forum

Συνέχισε, σε καλό δρόμο βρίσκεσαι για να καταλάβεις.
Για βοήθεια, έχε υπόψη σου τα ρητά,
«Δύο μέτρα και δύο σταθμά»
και
«ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω».
Αν βέβαια θέλει κάποιος να έχει ποιο πλήρη άποψη της τότε, κουβέντας θα πρέπει να βάλει στο Google την φράση … … «τυφλωμένοι και οδηγούμενοι Ramoglou» … … και θα οδηγηθεί κατευθείαν στη συζήτηση.

Υπενθυμίζω τα λόγια του Ευθύμη, για το «τυφλωμένοι και οδηγούμενοι Ramoglou».

«1. Γιατί τα λέΕΙ τώρα αυτά; Ή 2. Γιατί έδωΣΑ τέτοια εντύπωση;»

Γράφεις παρακάτω,

Θεωρώ πως έχω την ευχέρεια να επιλέγω τις συναναστροφές μου, όπως βέβαια έχω και το δικαίωμα να παίρνω από αυτές τα όσα μου προσφέρουν, ή να τα απορρίπτω. Για παράδειγμα η κερκίδα που ψυχαγωγούμε είναι η Πολυπρωταθλήτρια κερκίδα της Ελληνικής επικράτειας, οι παρέες μου είναι αυτές που διάλεξα και μέσα από αυτές βιώνω πολύ όμορφα και διδακτικά πράγματα, η ενορία μου … … χμμμμ καλά πρέπει να είναι sorry δεν με απασχολεί το Ιερατείο.

Μην επαναλάβουμε περί δικαιωμάτων που τα θυμάσαι και τα επικαλείσαι συχνά για τον εαυτό σου αλλά τα λησμονείς έως και τα αρνείσαι στους άλλους, δακρύβρεκτη ιστορία.
Περί πρωταθλήτριας και νικήτριας, τα είπαμε παραπάνω.
Φαντάζομαι να καταλάβεις πλέον ότι το παν δεν είναι η νίκη.
Οι παρέες σου πιθανά να λεν σωστά πράγματα και συ να τα καταλαβαίνεις και να τα μεταβιβάζεις λάθος, δεν γνωρίζω.
Ψάχνω όμως να βρω το δικό σου πρόβλημα με όλα τα παραπάνω, μήπως κάποια πικρία οδηγεί τη σκέψη σου σε λανθασμένες εικασίες ;
Μήπως κάτι θέλεις να πεις και δε το λες ;

Οι δικές σου παρέες για να μπορέσουν να στηρίξουν αντίλογο κάνουν πάζλ από δηλώσεις σε διάφορα forum και με άσχετη σημειολογία ;
Ή μήπως στην ενορία σου ο Παπάς σας σας λέει ότι καλό είναι να λέτε μόνο τα καλά και συμφέροντα ; Στην κερκίδα που ψυχαγωγείσαι πανηγυρίζετε άκυρα γκόλ, ή σας φταίει πάντα το κατεστημένο και ο διαιτητής κλπ κλπ ;

Το δικό μου το πρόβλημμα το εντοπίσαμε, και σε ευχαριστώ που με βοήθησες σε αυτό,
είναι η επιλεκτική και κατά το δοκούν τήρηση των κανονισμών και η αντίληψη ότι κάποιοι είναι υπεράνω του νόμου, κάτι που με βρίσκει απόλυτα ενάντιο.
Αν περεπιπτόντως αναζητείς άλοθι για την άρνησή σου να δεις κάποια πράγματα, καλά κάνεις και επικαλείσαι υποτιθέμενες πικρίες κλπ κλπ…
Για τις παλιές παραθέσεις, μήπως θέλεις να αποφύγεις για κάποιο λόγο το παρελθόν σου;

Στην ενορία που ήμουν, τέτοια έλεγε ο παπάς, γιαυτό αποφάσισα να την παρατήσω.
Μήπως είσαι σε παρόμοια ενορία ακόμα;
Στα της κερκίδας, ε, εκεί πάσχω ακόμη, καθότι όταν κερδίζουμε ο διαιτητής ήταν άψογος, όταν χάνουμε, προφανέστατα φταίει η κακή διαιτησία !!!
Βλέπεις μπορώ να παραμερίσω το ότι είμαι συνιδρυτής, συντονιστής, ή ότι άλλο και να σου απαντήσω ως απλό μέλος. Αυτό βέβαια δε θα γίνεται επ’ άπειρον όχι γιατί δε μπορώ να απαντώ στα σκιώδη post σου, αλλά γιατί δε θέλω να διαταραχθεί το κλίμα το οποίο υπάρχει στο Forum του Mystica.gr

Μεταξύ μας φίλτατε, κατάφερες να διακρίνεις τους δύο διαφορετικούς ρόλους
ή τους συγχέεις καταχρηστικά;
Γιατί, τελείως φιλικά, εκεί διακρίνω μια σύγχυση και μια έλλειψη διάκρισης.
Για το τέλος άφησα το εξής:
Παράθεση:
Τα περί ύβρεων, δεν ξέρω που αναφέρεσαι και σε ποιους, γιατί αδυνατώ να βρω φράσεις σε όλες τις παραθέσεις που θα δικαιολογούσαν έναν τέτοιο χαρακτηρισμό ………


Σου παραθέτω λοιπόν τα αποσπάσματα που θέλεις, τα οποία είναι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί κατά του μέλους Epsylon και τα οποία επέφεραν την παρέμβαση μου

Μάλλιστα. Περί ύβρεων λοιπόν και τι απαντάς;
….τα αποσπάσματα τα οποία είναι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί…

Επειδή η Ελληνική γλώσσα είναι πλούσια σε λέξεις που αποδίδουν κάθε έννοια,
γιατί αλήθεια χρησιμοποιείς τον όρο «προσβλητικοί» και όχι «υβριστικοί;»
Μήπως, λέω μήπως γίνεται κάποια σκόπιμη παραποίηση και διαστρέβλωση
ή απλά οφείλεται σε άγνοια και έλλειψη ικανότητας να αποδώσεις αυτά που θέλεις να εκφράσεις;
Τα παραπάνω είναι αποσπάσματα από αυτό το Topic και όχι από όσα έχεις πει ή έχεις γράψει σε παρέες ή άλλα Forum. Βλέπεις ένας Καρκίνος σκέπτεται πριν απαντήσει, δεν απαντάει άλλα ντ’ άλλα και της Μαριγώς το γάλα.


Σύγκρινέ τα με τα δικάσου και μετά βγάλε ετυμηγορία.
Και μη ξεχνάμε, εγώ δεν βγήκα αυτάρεσκα να διδάξω περί σωστής συμπεριφοράς,
ενώ εσύ;
Μόνο που οι πράξεις σου δεν συμβαδίζουν με τις νουθεσίες σου.
Δάσκαλε που δίδασκες ….

Φίλτατε ramoglou, θεωρώντας ότι τα έγραφες παρορμητικά,
είχες όλα τα ελαφρυντικά με το μέρος σου.
Αν –κάτι που αμφιβάλλω- τα έγραφες μετά από σκέψη,
τι να πω, κρίμα, λυπάμαι αφάνταστα…
Τόσο λάθος να έκανα;
Τα περί «κηδεμόνων» δε τα θίγω
1) Γιατί δεν είναι του παρόντος θέματος, άσχετα αν εσύ μέσα στη θύελλα της σκέψης σου το ανέφερες ΚΑΙ αυτό.
2) Γιατί έμαθα να σέβομαι τους «κηδεμόνες» όποιοι και αν είναι
3) Γιατί απλά χαμογελώ με τέτοιου είδους δηλώσεις, που το μόνο που καταδεικνύουν είναι το ότι η τελευταία κριτική που έκανες στον Epsylon, μάλλον αυτοκριτική ήταν.

Καλά, για ταμπού δεν μιλάμε…
Όμως φίλε μου, εκεί έγκειται και η ουσιαστική διαφορά μας.
Κριός εγώ, δεν δέχομαι ούτε κηδεμόνες ούτε κηδεμονευόμενους, αλλά ισότιμους.
Καρκίνος εσύ, όλοι πρέπει να έχουν τη θέση που τους αρμόζει, μαμά από τη μια και παιδάκια από την άλλη.

Τίποτε περί ισότητος έχει πέσει στην αντίληψή σου τελευταία;

Και μια και μιλάς για κριτική και αυτοκριτική,
όλα όσα γράφεις, είναι η αυτοκριτική σου;

Άαα, ναι Κριός, βέβαια Κριός.
Ο Κριός αντιστοιχεί στο κεφάλι
γιαυτό και κατά κανόνα ο Κριός χρησιμοποιεί και σκέφτεται με το κεφάλι.
Ο καρκίνος με τι σκέφτεται;;;
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Μάιος 06, 2006 5:23 pm

Ναι, καμία «μάχη» για νίκη, απλά συνομιλία για να υπάρχουν καταγεγραμμένες απαντήσεις, θέσεις, απόψεις. Συμφωνώ πως δεν υπάρχει νίκη, ούτως ή άλλως δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, πρώτον διότι αποδέχομαι πλήρως τον εαυτό μου, όπως και τις πράξεις μου και δεύτερον, διότι δεν προσπαθώ να αλλάξω κάποιον άλλο, δεν θέλω δηλαδή να νικήσω τη σκέψη του και να την καθυποτάξω στα δικά μου όρια.

Στην κουβέντα μας λοιπόν και εν συντομία για να μη κουράζουμε.

Αγαπητέ μου Πασχάλη, ειλικρινά πολύ λίγο με ενδιαφέρει το αν κάποιος με αποδέχεται ή όχι, οι πράξεις μου λοιπόν έχουν να κάνουν με το τι εγώ πιστεύω και με το τι υπερασπίζομαι.

Μιας και κάνεις ατυχή σύγκριση μεταξύ δύο Forum και μιας και συνεχίζεις να παραμένεις προσκολλημένος σε αυτή τη σύγκριση, θα ήθελα να σου δώσω άλλη μια φορά την απάντηση για να γίνει εντελώς ξεκάθαρη η θέση μου.

Στο προηγούμενο Forum που ήμουν μέλος, εξ αρχής είχα μια συμπεριφορά η οποία δεν ήταν προσβλητική απέναντι σε κανένα μέλος, σε καμία Θρησκεία, σε καμία ομάδα εσωτερισμού. Κάποια στιγμή εξέθεσα τις απόψεις μου σε θέματα Θρησκείας και πολύ περισσότερο απέναντι σε συγκεκριμένη Κοινωνικοφιλοσοφική Ομάδα.

Αυτό έγινε η αφορμή στο να μου επιτεθούν φραστικά διάφορα άλλα μέλη του εν λόγο Forum. Οι διαχειριστές του Forum και οι συντονιστές δεν έλαβαν κανένα μέτρο προστασίας του διαλόγου, δεν παρενέβησαν ποτέ για να μην παρεκτραπεί ο διάλογος. Αποτέλεσμα αυτής της στάσης των ήταν να προβώ στη χρήση προτάσεων ανάλογων με αυτές που μου απηύθυναν τα εν λόγο μέλη. Διότι αγαπητέ φίλε έχω μάθει να απαντώ σε όλα τα επίπεδα, αν ο συνομιλητής μου δεν σέβεται το διάλογο.

Στον παρόντα λοιπόν χώρο ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ τέτοιου είδους συζητήσεις και καλώς ή κακώς ένας από αυτούς που προστατεύουν αυτή την αρχή είμαι εγώ. Αν δεν σας κάνω για συντονιστής μπορείτε να υποβάλλεται αίτηση απομάκρυνσής μου από την συντονιστική ομάδα. Να είσαι σίγουρος πως θα συζητηθεί μεταξύ της ομάδας διαχείρισης του mystica.gr και θα ενημερωθείτε για την απόφαση της.

Γίνεται λοιπόν αντιληπτό ότι, είναι εντελώς άτοπο να συνεχίζεις να συγκρίνεις τον ένα ιστοχώρο με τον άλλο, διότι είναι δύο τελείως διαφορετικοί ιστοχώροι, με άλλη νοοτροπία και με διαφορετική αίσθηση του επιτρεπτού.
Να είσαι σίγουρος πως αν με κάλυπτε ο τρόπος συζήτησης, στον ιστοχώρο τον οποίο ανέφερες, δεν θα απομακρυνόμουν από εκεί, αλλά θα παρέμενα.

Στο θέμα λοιπόν της προσβολής και της ύβρεως.
Μιας και δεν γνωρίζω πολύ καλά την Ελληνική γλώσσα καθότι δεν την εδιδάχθην είς τας νέους σχολάς του Έθνους, αλλά εις τας παλαιοτέρας αυτού σχολάς, αναρωτιέμαι, η ύβρης ΔΕΝ είναι προσβολή ;;;;;;;;
Το αλλάξανε και αυτό ;

Αν θέλεις γνωστοποίησε μου κάποιο καλό σχολείο καλέ μου συνομιλητή ούτως ώστε να μπορέσω να εντρυφήσω στην Νέα Ελληνική η οποία χαρακτηρίζει την ύβρη ΜΗ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ έκφραση.

Δε θα σχολιάσω το ότι στον υπόλοιπο λόγο σου προσπαθείς με «πυροτεχνήματα» να αντικρούσεις τα ερωτήματα μου, διότι αντιλαμβάνομαι ότι η σύγχυση και η ανακολουθία που παρατηρείται σ’ αυτόν είναι προϊόν εκνευρισμού.

Θεωρώ ότι ο αγαπητός Αναστημένος, κατάλαβε πολύ καλά το τι είπα. Εάν εσύ αισθάνεσαι ότι ανήκεις σε αυτούς τους οποίους ανέφερα τότε δεν έχεις παρά να δηλώσεις ότι προσεβλήθης.

Από εκεί και πέρα τόσο ο Αναστημένος, όσο και ο Ευθύμης, μπορούν να αρθρώσουν από μόνοι τους λόγο ενάντια στο δικό μου, εάν διαφωνούν κλπ, χωρίς να χρειάζονται τη δική σου δεικτική και ίσως και μη προσδοκούμενη παρέμβαση.

Απλά να σε πληροφορήσω πως η ισότητα την οποία επικαλείσαι συνεχώς, γίνεται πολλάκις ισοπέδωση, μια τέτοια έννοια της ισότητας δεν ήταν ποτέ μέσα στο γνωστικό ή βιωματικό μου αντικείμενο. Ήμουν πάντα υπέρ της ιεραρχίας και υπέρ του διαχωρισμού, τόσο των προσωπικοτήτων όσο και των διανοιών.

Το ότι όλοι είμαστε ίσοι δε σημαίνει ότι είμαστε και ίδιοι, ούτε και ότι έχουμε την ίδια ικανότητα αντίληψης, ή δυνατοτήτων. Δυστυχώς όμως, αυτό είναι μια πραγματικότητα.

Για ποια ισότητα λοιπόν μιλάς ; Για αυτή την ισότητα που ευαγγελίζονται οι αριστερίζοντες κουλτουριάριδες ; Για την ισότητα της ισοπέδωσης ; Για την ισότητα της ανευθυνότητας ; Ναι, έχει πέσει μια τέτοια ισότητα στην αντίληψη μου, αλλά δεν είναι κάτι που με εκφράζει.

Τέλος θα ήθελα να σου υπενθυμίσω πώς πολλοί έχουν κεφάλι αλλά δυστυχώς γι’ αυτούς δεν έχουν τη δυνατότητα της σκέψης, μιας και η κάρα τους είναι ακατοίκητη.

Καλύτερα λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις να σιωπάς παρά να μιλάς.
Βλέπεις ένας καρκίνος σκέφτεται με πολύ ποιο βαθιά πράγματα, απ’ όσα ένας Κριός μπορεί να καταλάβει. Άλλο ο φυσικοεγκέφαλος, άλλο η ψυχή.
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Κυρ Μάιος 07, 2006 12:49 pm

Καλημερίζω, αν και η μέρα μπορεί να είναι και λίγο «επώδυνη»…

Ο προσφιλής μου ramoglou έγραψε,
Ναι, καμία «μάχη» για νίκη, απλά συνομιλία για να υπάρχουν καταγεγραμμένες απαντήσεις, θέσεις, απόψεις. Συμφωνώ πως δεν υπάρχει νίκη, ούτως ή άλλως δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, πρώτον διότι αποδέχομαι πλήρως τον εαυτό μου, όπως και τις πράξεις μου και δεύτερον, διότι δεν προσπαθώ να αλλάξω κάποιον άλλο, δεν θέλω δηλαδή να νικήσω τη σκέψη του και να την καθυποτάξω στα δικά μου όρια.

Στην κουβέντα μας λοιπόν και εν συντομία για να μη κουράζουμε.

Αγαπητέ μου Πασχάλη, ειλικρινά πολύ λίγο με ενδιαφέρει το αν κάποιος με αποδέχεται ή όχι, οι πράξεις μου λοιπόν έχουν να κάνουν με το τι εγώ πιστεύω και με το τι υπερασπίζομαι.

Γιατί όμως υπάρχει αυτή η πεποίθηση, ότι, όποιος είναι πέρα από τα δικάσου όρια σκέψης είναι αιρετικός;

Γιατί τονίζεις με έμφαση ότι δεν σε ενδιαφέρει αν σε αποδέχονται ή όχι;
Μήπως ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο;

Οι πραγματικοί φίλοι αγαπητέ μου είναι αυτοί που σου καταδεικνύουν τα ελαττώματά σου.
Μπορεί να ισχυρίζεσαι ότι θέλεις, αλλά το «γνώθισαυτόν» επιτυγχάνεται ΜΟΝΟΝ μέσω των συνανθρώπων μας.
Πες μας τον αστρολογικό σου χάρτη να σου πούμε ποιος είσαι,
όπως είδαμε, υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα που μπορούν να βοηθήσουν.
Θα εκπλαγείς με το πόσο διαφορετικά είναι τα πράγματα σε σχέση που θέλουμε να πιστεύουμε για τον εαυτό μας.
Μιας και κάνεις ατυχή σύγκριση μεταξύ δύο Forum και μιας και συνεχίζεις να παραμένεις προσκολλημένος σε αυτή τη σύγκριση, θα ήθελα να σου δώσω άλλη μια φορά την απάντηση για να γίνει εντελώς ξεκάθαρη η θέση μου….
….

Γίνεται λοιπόν αντιληπτό ότι, είναι εντελώς άτοπο να συνεχίζεις να συγκρίνεις τον ένα ιστοχώρο με τον άλλο, διότι είναι δύο τελείως διαφορετικοί ιστοχώροι, με άλλη νοοτροπία και με διαφορετική αίσθηση του επιτρεπτού.
Να είσαι σίγουρος πως αν με κάλυπτε ο τρόπος συζήτησης, στον ιστοχώρο τον οποίο ανέφερες, δεν θα απομακρυνόμουν από εκεί, αλλά θα παρέμενα.

Συμφωνώ απόλυτα με την άποψή σου ότι αν μας κάλυπτε δεν θα απομακρυνόμασταν από εκεί, διαφωνώ όμως ότι είναι άτοπο και ατυχής η σύγκριση,
καθότι, στο επίπεδο του υλικού κόσμου που διαβιούμε, μαθαίνουμε «απαραίτητα» μέσα από την σύγκριση και την διάκριση.
Το επώδυνο του τρόπου αυτού είναι ότι, μαθαίνουμε το δίκαιο, γνωρίζοντας την αδικία, κατανοούμε το αγαθό της ελευθερίας μέσα από τη σκλαβιά κλπ.

Κυριολεκτικά, αυτό που κατανοούμε και συμπεραίνουμε, είναι προϊόν ανάλυσης της σχέσης που διέπει ένα δίπολο, είναι το προϊόν της διάκρισης ανάμεσα σε δύο.

Άρα, ατυχής η έκφραση, «ατυχή σύγκριση»
αφού η άνευ διερεύνησης και σύγκρισης αποδοχή, με μαθηματική ακρίβεια οδηγεί στο δόγμα που τόσο φαίνεται να μέμφεσαι…
Αυτό έγινε η αφορμή στο να μου επιτεθούν φραστικά διάφορα άλλα μέλη του εν λόγο Forum. Οι διαχειριστές του Forum και οι συντονιστές δεν έλαβαν κανένα μέτρο προστασίας του διαλόγου, δεν παρενέβησαν ποτέ για να μην παρεκτραπεί ο διάλογος. Αποτέλεσμα αυτής της στάσης των ήταν να προβώ στη χρήση προτάσεων ανάλογων με αυτές που μου απηύθυναν τα εν λόγο μέλη. Διότι αγαπητέ φίλε έχω μάθει να απαντώ σε όλα τα επίπεδα, αν ο συνομιλητής μου δεν σέβεται το διάλογο.

Στον παρόντα λοιπόν χώρο ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ τέτοιου είδους συζητήσεις και καλώς ή κακώς ένας από αυτούς που προστατεύουν αυτή την αρχή είμαι εγώ. Αν δεν σας κάνω για συντονιστής μπορείτε να υποβάλλεται αίτηση απομάκρυνσής μου από την συντονιστική ομάδα. Να είσαι σίγουρος πως θα συζητηθεί μεταξύ της ομάδας διαχείρισης του mystica.gr και θα ενημερωθείτε για την απόφαση της.

Αυτό έγινε η αφορμή στο να σου επιτεθούν κλπ κλπ,
οι άλλοι πάντα είναι οι κακοί και εμείς οι άψογοι !!!
Έχει καλώς…
Σαν αποτέλεσμα της στάσης ΤΟΥΣ, έκανες χρήση ανάλογων προτάσεων…
Οφθαλμόν αντί οφθαλμού λοιπόν.! ! !
Γιαυτό κινδυνεύουμε να τυφλωθούμε άπαντες. !!!

Ένας από αυτούς που προστατεύουν το επίπεδο του χώρου είσαι εσύ.
Συγχαρητήρια…
Και το εννοώ φίλε μου…
Σαν συντονιστής καλά στέκεσαι και δεν υπάρχει γενική μομφή, πλην μερικών πταισμάτων μεροληψίας.
Οπότε δεν τίθεται θέμα αίτησης για απομάκρυνσή σου.
Αλλού είναι το πρόβλημα…
Το ΜΕΛΟΣ ramoglou χρειάζεται να ξαναδεί τους κανονισμούς όπως οι παρακάτω:

«Κανονισμοί
===============
Κάθε γνώμη -όσο ακραία και αν είναι- έχει δικαίωμα να ακουστεί, μπορεί όμως να εκφραστεί με πολλούς αποδεκτούς τρόπους και σίγουρα όχι μόνο με χρήση προσβλητικών λέξεων ή φράσεων.
1 / Χρυσός Κανόνας

Το κάθε μήνυμά σας δημιουργεί εντυπώσεις τόσο για εσάς προσωπικά, όσο και για τις εκφρασθείσες θέσεις σας, σε κάθε αναγνώστη, δια του γραπτού λόγου. Να υπερασπίζεστε τις πεποιθήσεις σας, αλλά να λαμβάνετε υπ' όψιν σας και τα συναισθήματα των άλλων. Όταν επικοινωνείτε διαδικτυακά, το μόνο το οποίο βλέπει ο κάθε επισκέπτης είναι λέξεις σε μία οθόνη...

2/ Να θυμάστε πού βρίσκεστε

Εάν οι εμπάθειες είναι καθημερινά, συνηθισμένα φαινόμενα σε άλλες αγορές (Fora), στη δική μας δεν μπορούν να γίνουν αποδεκτές και δε θα τις ανεχθούμε. Έντιμοι «διαξιφισμοί» σε εσωτεριστικά ζητήματα είναι αποδεκτοί. Οξυμένες αντιπαραθέσεις όχι.

5/ Να συγχωρείτε τα ελαττώματα των άλλων

Εκφράσεις ρατσιστικών, σεξιστικών, εξτρεμιστικών ιδεών ή λεκτικές επιθέσεις σε κοινωνικοπολιτικές ή θρησκευτικές ομάδες δεν έχουν θέση στην ιστοσελίδα μας.»

Γιαυτό καλώ τον συντονιστή ramoglou να κάνει τις πρέπουσες παρατηρήσεις στο ΜΕΛΟΣ ramoglou, γιατί ενίοτε παρεκτρέπεται…
Στο θέμα λοιπόν της προσβολής και της ύβρεως.
Μιας και δεν γνωρίζω πολύ καλά την Ελληνική γλώσσα καθότι δεν την εδιδάχθην είς τας νέους σχολάς του Έθνους, αλλά εις τας παλαιοτέρας αυτού σχολάς, αναρωτιέμαι, η ύβρης ΔΕΝ είναι προσβολή ;;;;;;;;
Το αλλάξανε και αυτό ;

Αν θέλεις γνωστοποίησε μου κάποιο καλό σχολείο καλέ μου συνομιλητή ούτως ώστε να μπορέσω να εντρυφήσω στην Νέα Ελληνική η οποία χαρακτηρίζει την ύβρη ΜΗ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ έκφραση.

Δε θα σχολιάσω το ότι στον υπόλοιπο λόγο σου προσπαθείς με «πυροτεχνήματα» να αντικρούσεις τα ερωτήματα μου, διότι αντιλαμβάνομαι ότι η σύγχυση και η ανακολουθία που παρατηρείται σ’ αυτόν είναι προϊόν εκνευρισμού.

Επ;;; Τι πυροτέχνημα ήταν αυτό;
Από πότε η προσβολή έγινε ύβρις;
Εντάξει, έχεις το ελαφρυντικό της πλημμελούς γνώσης της Ελληνικής, λόγω κακών δασκάλων και λόγω του γεγονότος ότι ακολούθησες τον θετικό κλάδο, αλλά αυτό δεν σε απαλλάσσει εσαεί για να παραμένεις στην άγνοια.
Άνοιξε κανένα έρμο λεξικό !
Τι έγινε; Σώθηκαν τα λογικά επιχειρήματα και καταφεύγουμε στις σοφιστείες;
Εδώ βλέπουμε όχι μόνον υστέρηση στην Ελληνική, αλλά και στην μαθηματική επιστήμη και στη χρήση του ορθού λόγου ως λογική επιστήμη.
Αν Α συνεπάγεται Β, δεν σημαίνει ότι και Β συνεπάγεται Α ;!!!
Το γνωστό, οι αστυνομικοί είναι όργανα
και οι μπαγλαμάδες είναι όργανα
σημαίνει ότι οι μπαγλαμάδες είναι αστυνομικοί;
Από το μέρος εξάγουμε συμπέρασμα για το όλον;
Η ύβρις εμπεριέχει την προσβολή, η προσβολή όμως, βάσει λογικής, ΔΕΝ είναι απαραίτητα ύβρις…

Διαβλέπω μία σύγχυση και μία ανακολουθία.
αρχίζεις και εκνευρίζεσαι φίλε μου;
Δεν λυπάμαι καθόλου, καθότι, είναι ένα ευοίωνο σημάδι
ως αντίδραση και έναρξη της αλχημικής διαδικασίας μετάλλαξης…
Θεωρώ ότι ο αγαπητός Αναστημένος, κατάλαβε πολύ καλά το τι είπα. Εάν εσύ αισθάνεσαι ότι ανήκεις σε αυτούς τους οποίους ανέφερα τότε δεν έχεις παρά να δηλώσεις ότι προσεβλήθης.

Από εκεί και πέρα τόσο ο Αναστημένος, όσο και ο Ευθύμης, μπορούν να αρθρώσουν από μόνοι τους λόγο ενάντια στο δικό μου, εάν διαφωνούν κλπ, χωρίς να χρειάζονται τη δική σου δεικτική και ίσως και μη προσδοκούμενη παρέμβαση.

Μπα, μη στενοχωριέσαι, προσωπικά δεν προσβάλλομαι πλέον και δέχομαι ο καθένας να μου απευθύνει ότι του αρέσει.
Στις μόνες προσβολές που αντιδρώ, είναι σε αυτές που απευθύνονται προς τους άλλους, όταν αδίκως απευθύνονται και στις προσβολές γενικά των υποκριτών και των φαρισαίων…

Για το αν χρησιμοποιώ γραφόμενα συνομιλητών, πρώτον δεν είναι αντίθετο των κανονισμών και δεύτερον, σοφά λόγια που έχουν γραφεί, είτε από παρελθόντες είτε από σύγχρονους, είναι δεοντολογικό και σύνηθες να χρησιμοποιούνται από άλλους, όταν βέβαια αναφέρεται η προέλευσή τους.
Απορώ, προς τι η ένστασή σου;
Απλά να σε πληροφορήσω πως η ισότητα την οποία επικαλείσαι συνεχώς, γίνεται πολλάκις ισοπέδωση, μια τέτοια έννοια της ισότητας δεν ήταν ποτέ μέσα στο γνωστικό ή βιωματικό μου αντικείμενο. Ήμουν πάντα υπέρ της ιεραρχίας και υπέρ του διαχωρισμού, τόσο των προσωπικοτήτων όσο και των διανοιών.

Το ότι όλοι είμαστε ίσοι δε σημαίνει ότι είμαστε και ίδιοι, ούτε και ότι έχουμε την ίδια ικανότητα αντίληψης, ή δυνατοτήτων. Δυστυχώς όμως, αυτό είναι μια πραγματικότητα.

Γιατί, είναι καμιά ισότητα μέσα στα γνωστικά ή βιωματικά σου αντικείμενα;
Αν ναι, θάθελες να μας πληροφορήσεις ποία ;

Απ’ ότι γνωρίζω και ισχυρίζεσαι, είσαι πάντα υπέρ της ιεραρχίας και υπέρ του διαχωρισμού.
Εγώ είμαι υπέρ της ισότητας και της συνένωσης …
Για ποια ισότητα λοιπόν μιλάς ; Για αυτή την ισότητα που ευαγγελίζονται οι αριστερίζοντες κουλτουριάρηδες ; Για την ισότητα της ισοπέδωσης ; Για την ισότητα της ανευθυνότητας ; Ναι, έχει πέσει μια τέτοια ισότητα στην αντίληψη μου, αλλά δεν είναι κάτι που με εκφράζει.

Liberte-fraternite-egalite.
Για αυτή την ισότητα που αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο της ουσίας του τρίπτυχου.
Εντάξει, μπορεί οι αιγόκεροι να μη θέλουν να το καταλάβουν
και οι καρκίνοι να μη θέλουν να το νοιώσουν.
Παραφράζοντας λίγο το ρητό που παρέθεσε ο αγαπητός epsilon, λέγω,
«ΟΤΙ Η ΨΥΧΗ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΙΣΘΑΝΘΕΙ, Ο ΝΟΥΣ ΑΡΝΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ»
Τέλος θα ήθελα να σου υπενθυμίσω πώς πολλοί έχουν κεφάλι αλλά δυστυχώς γι’ αυτούς δεν έχουν τη δυνατότητα της σκέψης, μιας και η κάρα τους είναι ακατοίκητη.

Καλύτερα λοιπόν σε τέτοιες περιπτώσεις να σιωπάς παρά να μιλάς.
Βλέπεις ένας καρκίνος σκέφτεται με πολύ ποιο βαθιά πράγματα, απ’ όσα ένας Κριός μπορεί να καταλάβει. Άλλο ο φυσικοεγκέφαλος, άλλο η ψυχή.

ΑΥΤΟΙ δεν έχουν δυνατότητα σκέψης, ΑΥΤΩΝ η κάρα τους είναι ακατοίκητη !!!
Ενώ η δική μας !!!!!!!!!!!!!

Ο καρκίνος σκέφτεται με πολύ πιο βαθιά πράγματα.
Βέβαια, έχει κυβερνήτη τη Σελήνη που κάποιοι ισχυρίζονται ότι αντιστοιχεί στα γεννητικά όργανα.
Ενώ ο κριός έχει κυβερνήτη τον Άρη, τον τρομερό ουράνιο πολεμιστή, που το μόνο που επιτελεί, είναι το ποταπό έργο να μας αποκαλύπτει το σχέδιο της πορείας μας και να μας υποδεικνύει το σκοπό της ζωής μας.
Α, να μην ξεχάσω, διατίθεμαι να σε διδάξω μερικά πράγματα περί γλώσσας, μαθηματικών, λογικής και εν γένει ισότητας και ορθού λόγου.
Ξέρεις όμως τον κανόνα.
Δεν πρέπει να μιλάς !!!

Τι έγραψες;
Άλλο ο φυσικοεγκέφαλος και άλλο η ψυχή;
Τι συμβαίνει; Πανικοβληθήκαμε και πετάμε την μπάλα στην κερκίδα;
Καλά, καλά. Άμα θες πες στον διαιτητή να σφυρίξει την λήξη στο 55 και δεν θα διαμαρτυρηθώ.
Θα σ’ αφήσω μάλλιστα με την χαρά της τελευταίας παράθεσης, που τόσο ανάγκη την έχεις.
Τι να κάνουμε, είναι και υπέρ το δέον συναισθηματικοί οι καρκίνοι…
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Κυρ Μάιος 07, 2006 5:58 pm

Καλησπέρα.

Κατ’ αρχάς, ένσταση (!) διότι ο Πασχάλης, εν συνωμοσία με το Ramoglou, όχι μόνο θέλει να κατοχυρωθεί και αυτός ως κακό παιδί, αλλά στοχεύει να μού πάρει την πρωτιά στο παρόν θέμα. Ναι, ναι, ξέρω, θα λέτε ότι είμαι ανασφαλής, φαντασιόπληκτος, και τα λιμπάν..

Από πού θα τό καταλαβαίνατε; Από τα λόγια μου. Και εγώ θα τό καταλάβαινα..αργότερα. Εκτός από τις ωραίες έννοιες που παραθέτει η NEHEMAUT, οι οποίες γέννησαν και γεννήθηκαν από τον «αγώνα», κάποιες φορές οι καταχωρήσεις χρησιμεύουν και σαν ένα είδος «ημερολογίου», όπου διαβάζοντας μετά από καιρό τα λόγια μας χαμογελάμε με τον εαυτό μας ή συσχετίζουμε την επίδραση άλλων περιστασιακών (και εξωτερικών) παραγόντων στην έκφρασή μας. Παρατηρούμε την εξέλιξή μας, μαθαίνουμε ποιοί είμαστε. Μέτρον άριστον αγαπητοί φίλοι, ακόμα και όταν η προσωπική αντιπαράθεση δεν προκαλεί υπέρμετρη λύπη, προσωπικά τή θεωρώ, αποδεχτή.

Πασχάλη, πλην ελαχίστων περιπτώσεων, που πιθανώς να είναι ατομικές, δεν κατέχω ικανές γνώσεις σε άλλα ζώδια. Άσε που οι 2 αστρολογίες με έχουν διχάσει, δεν έχω καταλήξει αν είμαι Παρθένος με ωρ Ζυγό ή Λέων με ωρ Παρθένο.

Κατά δεύτερο λόγο,

Ramoglou έγραψε:Από εκεί και πέρα τόσο ο Αναστημένος, όσο και ο Ευθύμης, μπορούν να αρθρώσουν από μόνοι τους λόγο ενάντια στο δικό μου, εάν διαφωνούν κλπ, χωρίς να χρειάζονται τη δική σου δεικτική και ίσως και μη προσδοκούμενη παρέμβαση.


Υποκειμενικά αγαπητέ φίλε, κατάλαβα διαφορετικά. Αντικειμενικά, υπάρχει η πιθανότητα αφέλειας εκ μέρους μου, υπάρχει και η πιθανότητα λάθους εκτίμησης - κατανόσης των λόγων του Πασχάλη.

Και μια προσωπική σκέψη περί κριτικής..

Αν κάποιος πει «Μη χρησιμοποιείς αυτοκίνητο για να φθάσεις γρηγορότερα» είναι λάθος να κατανοείται «Μη χρησιμοποιείς αυτοκίνητο». Συντακτικά, το ίδιο ισχύει και για το «μην κρίνετε ίνα μην κριθήτε» που έχει μείνει σκέτο ως «Μην κρίνετε». Και στις 2 περιπτώσεις, οι 2 προτάσεις πάνε πακέτο στην ίδια περίοδο. Αντιστρέφωντάς ‘τές μάλιστα, «επιφαίνεται» το κίνητρο (ινα - για να).

«Για να φθάσεις γρηγορότερα, μη χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο» και «Ίνα μην κριθήτε μην κρίνετε».

Όπως στην πρώτη, η συμβουλή απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν να κερδίσουν χρόνο, η δεύτερη αφορά αυτούς που επιθυμούν να αποφύγουν την κριτική.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Μάιος 07, 2006 10:24 pm

>|<>QBB<
Πασχαλης έγραψε:Καλημερίζω, αν και η μέρα μπορεί να είναι και λίγο «επώδυνη»…

Ο προσφιλής μου ramoglou έγραψε,
Ναι, καμία «μάχη» για νίκη, απλά συνομιλία για να υπάρχουν καταγεγραμμένες απαντήσεις, θέσεις, απόψεις. Συμφωνώ πως δεν υπάρχει νίκη, ούτως ή άλλως δε με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, πρώτον διότι αποδέχομαι πλήρως τον εαυτό μου, όπως και τις πράξεις μου και δεύτερον, διότι δεν προσπαθώ να αλλάξω κάποιον άλλο, δεν θέλω δηλαδή να νικήσω τη σκέψη του και να την καθυποτάξω στα δικά μου όρια.

Στην κουβέντα μας λοιπόν και εν συντομία για να μη κουράζουμε.

Αγαπητέ μου Πασχάλη, ειλικρινά πολύ λίγο με ενδιαφέρει το αν κάποιος με αποδέχεται ή όχι, οι πράξεις μου λοιπόν έχουν να κάνουν με το τι εγώ πιστεύω και με το τι υπερασπίζομαι.

Γιατί όμως υπάρχει αυτή η πεποίθηση, ότι, όποιος είναι πέρα από τα δικάσου όρια σκέψης είναι αιρετικός;

Γιατί τονίζεις με έμφαση ότι δεν σε ενδιαφέρει αν σε αποδέχονται ή όχι;
Μήπως ισχύει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο;

Οι πραγματικοί φίλοι αγαπητέ μου είναι αυτοί που σου καταδεικνύουν τα ελαττώματά σου.
Μπορεί να ισχυρίζεσαι ότι θέλεις, αλλά το «γνώθισαυτόν» επιτυγχάνεται ΜΟΝΟΝ μέσω των συνανθρώπων μας.
Πες μας τον αστρολογικό σου χάρτη να σου πούμε ποιος είσαι,
όπως είδαμε, υπάρχουν αρκετοί εδώ μέσα που μπορούν να βοηθήσουν.
Θα εκπλαγείς με το πόσο διαφορετικά είναι τα πράγματα σε σχέση που θέλουμε να πιστεύουμε για τον εαυτό μας.


Εικόνα
Άλλα ντ' άλλα και της Μαριγώς το γάλα !!!

Πασχάλης έγραψε:
Ramoglou έγραψε:
Σου παραθέτω λοιπόν τα αποσπάσματα που θέλεις, τα οποία είναι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί κατά του μέλους Epsylon και τα οποία επέφεραν την παρέμβαση μου


Μάλλιστα. Περί ύβρεων λοιπόν και τι απαντάς;
….τα αποσπάσματα τα οποία είναι προσβλητικοί χαρακτηρισμοί…

Επειδή η Ελληνική γλώσσα είναι πλούσια σε λέξεις που αποδίδουν κάθε έννοια,
γιατί αλήθεια χρησιμοποιείς τον όρο «προσβλητικοί» και όχι «υβριστικοί;»
Μήπως, λέω μήπως γίνεται κάποια σκόπιμη παραποίηση και διαστρέβλωση
ή απλά οφείλεται σε άγνοια και έλλειψη ικανότητας να αποδώσεις αυτά που θέλεις να εκφράσεις;


Ramoglou έγραψε: Αν θέλεις γνωστοποίησε μου κάποιο καλό σχολείο καλέ μου συνομιλητή ούτως ώστε να μπορέσω να εντρυφήσω στην Νέα Ελληνική η οποία χαρακτηρίζει την ύβρη ΜΗ ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΗ έκφραση.


Πασχάλης έγραψε: Επ;;; Τι πυροτέχνημα ήταν αυτό;
Από πότε η προσβολή έγινε ύβρις;
Εντάξει, έχεις το ελαφρυντικό της πλημμελούς γνώσης της Ελληνικής, λόγω κακών δασκάλων και λόγω του γεγονότος ότι ακολούθησες τον θετικό κλάδο, αλλά αυτό δεν σε απαλλάσσει εσαεί για να παραμένεις στην άγνοια.
Άνοιξε κανένα έρμο λεξικό !
Τι έγινε; Σώθηκαν τα λογικά επιχειρήματα και καταφεύγουμε στις σοφιστείες;
Εδώ βλέπουμε όχι μόνον υστέρηση στην Ελληνική, αλλά και στην μαθηματική επιστήμη και στη χρήση του ορθού λόγου ως λογική επιστήμη.
Αν Α συνεπάγεται Β, δεν σημαίνει ότι και Β συνεπάγεται Α ;!!!
Το γνωστό, οι αστυνομικοί είναι όργανα
και οι μπαγλαμάδες είναι όργανα
σημαίνει ότι οι μπαγλαμάδες είναι αστυνομικοί;
Από το μέρος εξάγουμε συμπέρασμα για το όλον;
Η ύβρις εμπεριέχει την προσβολή, η προσβολή όμως, βάσει λογικής, ΔΕΝ είναι απαραίτητα ύβρις…


Ποιος έχασε την μπάλα ;
Και μετά σου φταίει ο διαιτητής !!!

ΟΚ ΟΚ δε θα σε πιέσω άλλο γιατί δε θέλω να μπερδευτείς και να εξακολουθείς να είσαι ανακόλουθος.

Πασχάλης έγραψε:Liberte-fraternite-egalite.
Για αυτή την ισότητα που αποτελεί αναπόσπαστο στοιχείο της ουσίας του τρίπτυχου.


Ακόμα και εδώ ερμηνεία κατά το δοκούν ;;;
Μάλιστα !!!
Μήπως να έρθω να με διδάξεις και γι’ αυτό ;;;
Δεν θα την αντέξω τόση Σοφία Θεέ μου !!!

Πασχάλης έγραψε: Γιαυτό καλώ τον συντονιστή ramoglou να κάνει τις πρέπουσες παρατηρήσεις στο ΜΕΛΟΣ ramoglou, γιατί ενίοτε παρεκτρέπεται…


Υπάρχουν άλλοι συντονιστές να μου κάνουν τις πρέπουσες παρατηρήσεις, απευθύνσου σε αυτούς.

Πασχάλης ο Σοφός έγραψε: Α, να μην ξεχάσω, διατίθεμαι να σε διδάξω μερικά πράγματα περί γλώσσας, μαθηματικών, λογικής και εν γένει ισότητας και ορθού λόγου.
Ξέρεις όμως τον κανόνα.
Δεν πρέπει να μιλάς !!!


YES MASTER !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Εικόνα

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Κυρ Μάιος 07, 2006 10:58 pm

Γεια σας και από εμένα !

Μια και το θέμα μεταφέρθηκε στον ιστό Αστρολογία, για να έχουμε μία ολοκληρωμένη εικόνα.... της σχέσης του Κριού με τον Καρκίνο, χρειάζομαι τα πλήρη στοιχεία σας (ημερομηνία, τόπο και ώρα γέννησης).

Για να δούμε τι θα προκύψει !!!!!!!!!!!!!! Εικόνα

Φιλικά

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Μάιος 07, 2006 11:08 pm

Αγαπητή φίλη karma,

ο φίλτατος Πασχαλης είχε ήδη δώσει τα στοιχεία του στο προηγούμενο θέμα:

>|<>QBB<
Πασχαλης έγραψε:
karma έγραψε:Επίσης, μπορούμε να κάνουμε τα αστρολογικά πορτραίτα των φίλων που έχουν λάβει μέρος σε αυτή τη συζήτηση για να δούμε... τι προκύπτει.... και αν υπάρχει μεταξύ όλων καρμική σχέση !

Φιλικά



Ενδιαφέρουσα πρόταση,

............

Ας αποκαλυφθούμε λοιπόν και ας γνωριστούμε καλύτερα...
Αρχή από εμένα λοιπόν...
17-4-59
Asc 29 και 53' Λέοντα
41Β14
23Α24
(Άρα, δικαιούμαι και γω λίγο ...παρθένο !!!)


Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Μάιος 08, 2006 12:15 am

Ορίστε, με όλα αυτά πέρασε η 17 Απριλίου και δεν είπαμε χαρούμενα γενέθλια στον Πασχάλη.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Μάιος 08, 2006 11:29 am

>|<>QBB<
Elissaios έγραψε:Ορίστε, με όλα αυτά πέρασε η 17 Απριλίου και δεν είπαμε χαρούμενα γενέθλια στον Πασχάλη.


Εικόνα

Μιάς και οι γιορτές κρατάνε 40 μέρες ......... ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΥΓΕΙΑ ΠΑΣΧΑΛΗ !
Εικόνα

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Δευ Μάιος 08, 2006 1:20 pm

Zadok the priestess έγραψε:Αγαπητή φίλη karma,

ο φίλτατος Πασχαλης είχε ήδη δώσει τα στοιχεία του στο προηγούμενο θέμα:

Αγαπητή Zadok the priestess

Τα έχω τα στοιχεία του αγαπητού Πασχάλη, χρειάζομαι, όμως και την ώρα γέννησής του (όχι τις μοίρες του ωροσκόπου του) για να κάνω τους υπολογισμούς μου με το δικό μου αστρολογικό πρόγραμμα !

Φιλικά

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Δευ Μάιος 08, 2006 1:30 pm

14:14
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Δευ Μάιος 08, 2006 1:43 pm

Ευχαριστώ παιδιά για τις ευχές.
Την ιδέα για 40 μέρες γιορτές την βρίσκω απίθανη.
Προλαβαίνω ακόμα να την ...τηρήσω !!!

Νάμαστε χαρούμενοι και υγιείς
και κάθε επιθυμία ας εκπληρωθεί...

Υ.Γ. : Προσοχή. Άπαντες οι εσωτεριστές να προσέχουν πολύ τι επιθυμούν,
γιατί, ΕΚΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΙ !!!
Εικόνα

ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Μάιος 09, 2006 10:50 pm

Όλα εδώ εκπληρώνονται, που (περίπου) λέει και η λαϊκή σοφία.

Χρόνια χαρούμενα, Πασχάλη! :)


Επιστροφή σε “- Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης