Ανταλλαγή απόψεων σε σχέση με τη Δυτική Αστρολογία

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τρί Μαρ 14, 2006 12:18 am

[b]ΠΡΟΣ ΤΗΝ KARMA

Αγαπητή karma!
Πριν απ’ όλα σου λέω, ότι δεν ξέρω καθόλου από Αστρολογία, το μόνο που ξέρω, είναι ότι είμαι Παρθένος, συνεπώς εδώ δεν θα εκφράσω γνώμες, αλλά θα κάνω ερωτήσεις.
1) Έχω ακούσει, ότι η Αστρολογία δείχνει μόνον τις κλίσεις του κάθε ανθρώπου στην παρούσα ενσάρκωση, ότι αυτές οι κλίσεις μπορούν να υπερνικηθούν η να αλλάξουν ακόμη με την βούληση του ανθρώπου.
Αληθεύει αυτό?
2) Λένε ορισμένοι, ότι η Αστρολογία είναι στατική και όχι εξελισσόμενη.
Αληθεύει αυτό?
3) Απ’ την άλλη όμως υπάρχει η ρήση του Ιπποκράτη για τους ιατρούς: « Ιατρός, που δεν ξέρει από Αστρολογία, δεν μπορεί να είναι αληθινός ιατρός». Πως εξηγείται η σημερινή στάση της Ιατρικής έναντι της Αστρολογίας?
4) Αν δεν κάνω λάθος, στην Αστρολογία υπολογίζονται τα 12 ζώδια. Η Αστρονομία μιλάει για 13 ζώδιο, τον Οφιούχο- δεν επιμένω, διότι δεν ξέρω η μπορεί να τα μπερδεύω- αν υπάρχει το 13 ζώδιο- τι γίνεται μ’ αυτό, παίζει κάποιο ρόλο η όχι. Αν όχι- τότε γιατί?
Σε παρακαλώ, εξήγησέ μου.
Σ’ ευχαριστώ για την υπομονή. :)

Να είσαι καλά!
[/b]

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Τρί Μαρ 14, 2006 4:22 pm

Αγαπητέ Epsylon

Καλώς ήρθες στο θέμα μου ! Με χαρά διαπιστώνω ότι ανήκουμε στο ίδιο ζώδιο ! Το ζώδιο της Παρθένου είναι έξυπνο, περίεργο και πάντα ενημερωμένο !!!

Θα προσπαθήσω να είμαι κατανοητή στις απαντήσεις μου, μια και δεν γνωρίζεις καθόλου Αστρολογία (ποτέ, όμως, δεν είναι αργά για να μάθεις) !

1) Ο ατομικός αστρολογικός μας χάρτης θεωρείται η «ταυτότητα» της ψυχής μας. Δείχνει από τι είδους ενσαρκώσεις προερχόμαστε και τα μαθήματα που έχουμε έρθει να πάρουμε σε αυτή μας τη ζωή, για την εξέλιξή μας. Πράγματι, σε ένα γενέθλιο ωροσκόπιο φαίνονται οι κλίσεις μας, τα ταλέντα μας και γενικά οι δυνατότητές μας. Θα μπορούσα να πω ότι είναι «γραμμένα» τα πρόσωπα και οι ευκαιρίες που παρουσιάζονται στη ζωή μας. Από εκεί και πέρα είναι καθαρά στο χέρι μας στο αν θα καλλιεργήσουμε τις προσωπικές μας σχέσεις και το αν θα εκμεταλλευτούμε τις ευκαιρίες αυτές. Το μεγαλείο του Θεού, έγκειται στο γεγονός ότι μας έχει δώσει τη δυνατότητα της ελεύθερης βούλησης.

2) Η Αστρολογία είναι εξελισσόμενη. Η σημερινή σύγχρονη Αστρολογία δεν έχει καμία σχέση με τις παλαιότερες ντετερμινιστικές ερμηνείες (οι οποίες, κατά τη γνώμη μου, έχουν πια ξεπεραστεί). Επικεντρώνεται, κυρίως, στο άτομο και τις δυνατότητές του. Συνέχεια γίνονται καινούργιες ανακαλύψεις στον τομέα αυτό (προσωπικά, παρακολουθώ όλα τα διεθνή συνέδρια που γίνονται στο εξωτερικό και είχα την τύχη να γνωρίσω τους καλύτερους Αστρολόγους στον κόσμο και να ανταλλάξω απόψεις).

3) Οι αρχαίοι ημών πρόγονοι ήταν σοφοί ! Σε ένα γενέθλιο χάρτη μπορούμε να διαγνώσουμε τα «ευαίσθητα» σημεία μας στον τομέα αυτό. Πιστεύω, πάντως, ότι οι περισσότερες αρρώστιες είναι ψυχοσωματικές.

4) Άλλο η Αστρολογία και άλλο η Αστρονομία. Στην Αστρολογία, τα 12 ζώδια είναι μία νοητή ζώνη γύρω από τη γη.

Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείς να επισκεφτείς την ιστοσελίδα μας, που αναγράφεται στο προφίλ μου.

Να είσαι και εσύ καλά, φιλικά

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μαρ 14, 2006 6:25 pm

Είναι σημαντικό να θυμόμαστε ότι, όπως ανέφερε η αγαπητή karma, η αστρολογία δεν προσπαθεί να υποκαταστήσει κατ' ουδένα τρόπο την αστρονομία, αφού ενώ χρησιμοποιούν παρεμφερή στοιχεία, έχουν δυστυχώς (κατά την άποψή μου) τελείως διαφορετικό σκοπό.

Η αστρονομία περιορίζεται στην γνώση της πληροφορίας, ενώ η αστρολογία προσπαθεί να ερμηνεύσει τα φαινόμενα τα οποία απορρέουν από τις πληροφορίες αυτές με γνώμονα τον άνθρωπο, δεδομένου του ερμητικού ρητού: "Ως άνω και κάτω", και της περιοδικότητας των κοσμικών εποχών και αλληλεπιδράσεων.

Η αστρολογία δεν αγνοεί την ύπαρξη πληθώρας άλλων αστερισμών πέραν των 12, όπως π.χ. του οφιούχου, ο οποίος βρίσκεται δίπλα σε εκείνον του Σκορπιού, αλλά απλά έχει ταξινομήσει τον ουράνιο δακτύλιο σε 12 ενότητες και αυτό φυσικά, δεν είναι τυχαίο.

Τα χαρακτηριστικά τα οποία θα αποδίδονταν στον οφιούχο, αν υπήρχε τέτοιο ζώδιο, έχουν αποδοθεί στα ζώδια τα οποία τον περιλαμβάνουν ως αστερισμό.
Απόδειξη δε αυτού αποτελεί το γεγονός, ότι ο σκορπιός στην αρχαία σοφία συμβολιζόταν από τον αετό, ο οποίος συχνά απεικονιζόταν να έχει στο ράμφος του ένα φίδι, τη λεία του, ακριβώς όπως ο αστερισμός του σκορπιού αγκαλιάζει σχεδόν εκείνον του οφιούχου (ο έχων τον όφι = φίδι).

Όσοι κατέχουν την επιστήμη της Αστρολογίας, γνωρίζουν πολύ καλά ότι ο αστερισμός του σκορπιού δίδει τέτοια χαρακτηριστικά και δύναμη στον άνθρωπο, που δύνανται να τον εκτινάξουν από μία ζωή έρποντος στην ελευθερία του πετάγματος με ανείπωτη σοφία, πνευματικότητα και ψυχισμό, αρκεί να το επιλέξει.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Τρί Μαρ 14, 2006 7:50 pm

Δεν έχω... παρά να συμφωνήσω με την αγαπητή Zadok the priestess και να της δώσω συγχαρητήρια για τις επισημάνσεις της ! Εικόνα

Φιλικά

seth
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 3:11 pm
Τοποθεσία: egypt

Δημοσίευσηαπό seth » Τρί Μαρ 14, 2006 9:20 pm

Ωραίο το τρεηλερ που περνάει με την έκλειψη της σελήνης.
Στον Παρθένο λέει. Κάρμα αφού είσαι παρθένος πώς σε επηρεάζει?

Σορρυ είμαι λίγο άσχετος από αστρολογία, αλλά λόγω του ότι δεν είμαι πια απόλυτος, άρχισε να μ'ενδιαφέρει λίγο.

Λέω δεν είμαι πια απόλυτος γιατί όντας κομμάτι ορθολογιστής μ'έβαλε κάτω μια κοπέλλα που μόλις είχα γνωρίσει, και μου είπε για το χαρακτήρα μου και τη ζωή μου πράγματα που δεν πίστευα ότι άκουγα.
seth is back
Εικόνα

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Τετ Μαρ 15, 2006 12:28 am

Αγαπητέ seth

Πράγματι, η έκλειψη γίνεται πολύ κοντά στον Ήλιο μου ! Επειδή στη διάρκεια των εκλείψεων, συνήθως, εκλύονται έντονες ενέργειες, εμείς οι Αστρολόγοι συστήνουμε στον κόσμο να αποφεύγει, γενικά, τις απερίσκεπτες ενέργειες και τις... τρέλες ! Κατά τα άλλα, αν κινηθούμε συνετά, θα έχουμε καλά αποτελέσματα από τις εκλείψεις (προβολή, δράση, ανάληψη πρωτοβουλιών κ.λ.π.). Σήμερα, πάντως, νιώθω πολύ... ανεβασμένη (θα αποφύγω, πάντως, τις... τρέλες) !!!

Όταν ξεκίνησα να μελετάω την Αστρολογία ήμουν... επιφυλακτική. Τώρα με έχει κερδίσει ολοκληρωτικά !

Υ.Γ. Έθεσα και θέμα για τις εκλείψεις. Αν θες ρίξε μια ματιά.

Φιλικά

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τετ Μαρ 15, 2006 10:37 pm

karma, Epsylon να φτιάξουμε club :)

Θα αρχίσω από τα βαθιά..

Πώς υπολογίζεται ο ωροσκόπος :?:

Ερωτώ, διότι ενώ τόν έχω υπολογίσει παρθένο, στ' αστροψαχτήρια μού 'τόν παρουσιάζουν ζυγό. :roll:

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τετ Μαρ 15, 2006 11:15 pm

ΑΣ ΜΑΘΩ ΠΡΩΤΑ ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ - ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΩΣ ΤΕΛΕΙΩΣ :)

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τετ Μαρ 15, 2006 11:20 pm

ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΜΑ

Αγαπητή μου ΚΑΡΜΑ! Πες μου σε παρακαλώ τι είναι γνωστό για την Ινδική Αστρολογία =ΤΖΙΟΤΙΣ, έχει διαφορά με την Δυτική, αυτή που συνηθήσαμε;


Να είσαι καλά!

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Πέμ Μαρ 16, 2006 12:50 am

Ευθύμης έγραψε: karma, Epsylon να φτιάξουμε club :)

Και εσύ Παρθένος ; Welcome to the club !!! :D :lol: :P

Ευθύμης έγραψε:Θα αρχίσω από τα βαθιά..

Πώς υπολογίζεται ο ωροσκόπος :?:

Ερωτώ, διότι ενώ τόν έχω υπολογίσει παρθένο, στ' αστροψαχτήρια μού 'τόν παρουσιάζουν ζυγό. :roll:

Ο Ωροσκόπος μας υπολογίζεται σύμφωνα με την ώρα γέννησής μας. Αν έχεις γεννηθεί θερινή ώρα, συνήθως, τα ψαχτήρια τον βγάζουν λάθος. Γράψε μου την ημερομηνία, την ώρα (αυτή που ίσχυε, αν ήταν θερινή) και τον τόπο γέννησής σου να στον βρω.

Φιλικά

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Πέμ Μαρ 16, 2006 12:53 am

Epsylon έγραψε:ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΤΗΝ ΚΑΡΜΑ

Αγαπητή μου ΚΑΡΜΑ! Πες μου σε παρακαλώ τι είναι γνωστό για την Ινδική Αστρολογία =ΤΖΙΟΤΙΣ, έχει διαφορά με την Δυτική, αυτή που συνηθήσαμε;

Να είσαι καλά!

Αγαπητέ Epsylon

Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την Ινδική Αστρολογία. Τη σέβομαι, όμως. Από ότι γνωρίζω, έχει μία μικρή διαφορά.

Να είσαι και εσύ καλά, φιλικά

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Μαρ 16, 2006 6:43 pm

Αγαπητή karma - οφθαλμών - , σε ευχαριστώ πολύ για την προθυμία (χαρακτηριστικό της Παρθένου), αλλά η (εκνευριστική της Παρθένου) σχολαστικότητα με κράτησε περίεργο μέχρι που υπολόγισα ο ίδιος την τελευταία προσθαφαίρεση με έναν τρόπο που βρήκα πριν δω την απάντησή σου. :)

Ωστόσο, επειδή οι Ελληνίδες και οι Έλληνες πρέπει να ξέρουν (ποιόν Παρθένο πολιτικό της ειλικρίνειας, διαφάνειας και νοικοκυρέματος σάς θυμίζουν..), και επειδή πρέπει να μπει μια τάξη στο ποδόσφαιρο (ποιός Παρθένος πρόεδρος ΠΑΕ σάς έρχεται κατά νου..), θα παρουσιάσω τη μεθολογία που ακολούθησα..

1ον. Ώρα γέννησης
2ον. Διόρθωση (λεπτών) βάσει τόπου (για Αθήνα, -24).
3ον. Διόρθωση, αν ίσχυε, θερινής ώρας.
4ον. Διόρθωση αστρικής ώρας (+12 για τους απογευματινούς, -12 για πρωινούς).
5ον. Διόρθωση δευτερολέπτων μεταξύ αστρικής και ημερήσιας ώρας (- 10δ Χ το σύνολο των ωρών).
6ον. Διορθώση, αφαιρώντας 24 ώρες αν το σύνολο των ωρών υπερβαίνει τις 24.
7ον. Αντιστοιχία ώρας - ωροσκόπου.

Και τελικά..οι αστρομηχανές είχαν δίκιο...Ζυγά τα αυγά.

Ελπίζω η μέθοδος να μή χρειάζεται (άλλες) διορθώσεις.. :roll:

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Πέμ Μαρ 16, 2006 8:43 pm

Αγαπητέ Ευθύμη

Εσύ... ξεπέρασες και εμένα !!!!!!!!!!! Συγχαρητήρια ! Εικόνα

Αν θέλεις, πάντως, γράψε μου τα στοιχεία σου να το πιστοποιήσω μέσα από το αστρολογικό μου πρόγραμμα.

Υ.Γ. Πάντα χρειάζεται ένας Παρθένος για να βάζει τα πράγματα... σε τάξη !

Φιλικά

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Μαρ 20, 2006 6:26 pm

Προς την αγαπητή karma, ή όποιον άλλο γνωρίζει, παραθέτω μια απορία.

Υπάρχουν αστρολογικές μηχανές που ανάλογα τις πληροφορίες, βρίσκουν τον αστροχάρτη της στιγμής της γέννησης του καθ' ενός. Δεκτό. Όμως οι αστρολογικές μηχανές δε συμφωνούν με τις αστρονομικές και κατά συνέπεια με την πραγματικότητα. Εξηγούμαι..

Λόγω της μετάπτωσης του άξονα της περιστροφής της Γης, υπάρχει πλήρης ασυμφωνία μεταξύ του αστροχάρτη που παρουσιάζει ένα πρόγραμμα αστρολογίας και ενός που ορίζεται από ένα πρόγραμμα αστρονομίας - που είναι και ο πραγματικός.

Θα χρησιμοποιήσω ως παράδειγμα τον Ήλιο, που ορίζει και το ζώδιο. Τον 20 αιώνα πχ, για μεγάλο διάστημα των ημερομηνιών της Παρθένου, ο Ήλιος βρίσκεται στο Λέοντα! Όσο πιό πίσω (στους αιώνες) πάμε, τόσο πλησιάζει στην Παρθένο - όσο πιό μπροστά, τόσο εισέρχεται στο Λέοντα. Παρομοίως μετατοπίζονται, φυσικά, όλα τα ουράνια σώματα, με σημείο αναφοράς τη Γη.

Η απορία λοιπόν είναι η εξής: Λαμβάνεται υπόψιν η μετάπτωση; Αν όχι, γιατί;

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Δευ Μαρ 20, 2006 8:35 pm

[align=center]Η ΜΕΤΑΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΙΣΗΜΕΡΙΩΝ[/align]

Ο άξονας της Γης στο πέρασμα των χιλιετιών δεν παραμένει σταθερός αλλά αργά και ανεπαίσθητα μετακινείται. Ολόκληρη η Γη, αργά μέσα στις χιλιετίες, κάνει μία κίνηση που μοιάζει με τη κίνηση μίας σβούρας που βρίσκεται στο τέλος της περιστροφής της και ετοιμάζεται να πέσει : ταλαντεύεται με τέτοιο τρόπο ώστε ο άξονας της να διαγράφει κύκλους. Βέβαια, η Γη είναι μία πολύ αργή σβούρα αφού για να διαγράψει ο άξονας της έναν πλήρη κύκλο χρειάζονται περίπου 26.000 χρόνια ! Η αργή, πάντως, αυτή μετακίνηση του γήινου άξονα δημιουργεί με το πέρασμα των χιλιετιών ένα διαφορετικό προσανατολισμό της Γης μέσα στο διάστημα. Έτσι, ενώ σήμερα κάθετα πάνω από τον Βόρειο Πόλο της Γης βρίσκεται το αστέρι άλφα (α) της Μικράς Άρκτου -που αποτελεί για μας τον Πολικό μας Αστέρα, το αστέρι που μας δείχνει την κατεύθυνση του Βορά- την εποχή που χτίζονταν οι πυραμίδες της Αιγύπτου Πολικός Αστέρας ήταν ο άλφα (α) του αστερισμού του Δράκοντα. Σε 12.500 χρόνια ο άξονας της Γης θα έχει μετακινηθεί τόσο που στην προέκταση του θα βρίσκεται ο (α) του αστερισμού της Λύρας που θα αποτελεί τον Πολικό Αστέρα εκείνης της εποχής.

Η Ουράνια Σφαίρα αναπτύσσεται συμμετρικά γύρω από τη Γη. Τα περισσότερα σημεία αναφοράς της είναι προέκταση των γήινων εκείνων. Εφόσον με την πάροδο των χιλιετιών αλλάζει ο προσανατολισμός της Γης μέσα στο διάστημα αλλάζει ανάλογα και ο προσανατολισμός της Ουράνιας Σφαίρας. Αλλάζει π.χ. ο προσανατολισμός του Ουράνιου Ισημερινού ο οποίος ουσιαστικά είναι η προέκταση του γήινου εκείνου. Το μόνο σημείο αναφοράς πάνω στην Ουράνια Σφαίρα που δεν αλλάζει μέσα στις χιλιετίες αλλά παραμένει σταθερό είναι η Εκλειπτική. Ο συνδυασμός των δύο αυτών γεγονότων, του Ουράνιου Ισημερινού που αργά αλλά σταθερά μετακινείται και της Εκλειπτικής που παραμένει σταθερή δημιουργεί ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα: τη μετακίνηση των Ισημεριών. Όπως ήδη αναφέραμε, ο Ουράνιος Ισημερινός και η Εκλειπτική μοιάζουν σαν δύο κρίκοι περασμένοι συμμετρικά ο ένας μέσα στον άλλο. Το ένα από τα δύο σημεία στα οποία εφάπτονται οι κρίκοι αυτοί είναι το σημείο γάμμα, το σημείο στο οποίο βρίσκεται ο Ήλιος την ημέρα της Εαρινής Ισημερίας (τότε που η ημέρα και η νύχτα διαρκούν ακριβώς το ίδιο) ενώ το διαμετρικά αντίθετο του σημείο είναι εκείνο της Φθινοπωρινής Ισημερίας. Από τη στιγμή που ο κρίκος του Ουράνιου Ισημερινού μετακινείται σε σχέση με τον κρίκο της Εκλειπτικής αναγκαστικά μετακινούνται και τα δύο σημεία επαφής τους, τα σημεία δηλαδή των Ισημεριών ! Η φορά μετακίνησης των Ισημεριών είναι ανάποδη από τη φορά με την οποία κινείται ο Ήλιος στα ζώδια (οι Ισημερίες μετακινούνται σύμφωνα με τη φορά των δειχτών του ρολογιού ενώ ο Ήλιος κινείται στα ζώδια με φορά αντίθετη από εκείνη των δειχτών του ρολογιού).

Το φαινόμενο της Μετάπτωσης των Ισημεριών έχει σημαντικές συνέπειες στην αστρολογία. Η κυριότερη από αυτές είναι η αργή αλλά διαρκής μετακίνηση του σημείου γάμμα (‘), του βασικότερου αστρονομικού σημείου αναφοράς για την αστρολογία. Το σημείο γάμμα είναι ζωτικής σημασίας γιατί είναι το μόνο που μας προσδιορίζει πάνω στον ουρανό την αρχή του κατά τα άλλα αόρατου Ζωδιακού Κύκλου (δείτε το επόμενο κεφάλαιο). Λόγω της Μετάπτωσης των Ισημεριών το σημείο γάμμα διατρέχει σε 26.000 χρόνια όλο τον "κρίκο" της Εκλειπτικής. Και επειδή κατά μήκος της εκλειπτικής αναπτύσσονται οι δώδεκα αστερισμοί του Ζωδιακού (ΚΡΙΟΣ, ΤΑΥΡΟΣ, ΔΙΔΥΜΟΙ, ΚΑΡΚΙΝΟΣ, ΛΕΩΝ, ΠΑΡΘΕΝΟΣ, ΖΥΓΟΣ, ΣΚΟΡΠΙΟΣ, ΤΟΞΟΤΗΣ, ΑΙΓΟΚΕΡΩΣ, ΥΔΡΟΧΟΟΣ, ΙΧΘΕΙΣ) διατρέχει ταυτόχρονα και αυτούς μένοντας στον καθένα κατά μέσο όρο 2.000 χρόνια και κάτι (περίοδο που ονομάζουμε "Εποχή"). Παραδόξως το σημείο γάμμα φαίνεται να "χρωματίζει" την κάθε Εποχή με τα χαρακτηριστικά του αντίστοιχου αστερισμού. Έτσι, μεταξύ του 8.000 π.Χ. και του 6.000 π.Χ. (περίπου) που το σημείο γάμμα βρισκόταν στον αστερισμό του Καρκίνου ο άνθρωπος έφτιαξε τις πρώτες μόνιμες κατοικίες και παράλληλα αναπτύχθηκε η μητριαρχία, δύο στοιχεία που συνδέονται με το ζώδιο του Καρκίνου. Στην Εποχή 6.000 - 4.000 π.Χ. (περίπου) το σημείο γάμμα βρισκόταν στους Διδύμους (κινείται, όπως είπαμε, ανάποδα) και τότε ανακαλύφθηκε η γραφή και ο τροχός, στοιχεία που συνδέονται με το ζώδιο των Διδύμων. Στην εποχή 4.000 - 2.000 π.Χ. (περίπου) το σημείο γάμμα βρισκόταν στον Ταύρο και τότε χτίστηκαν οι πυραμίδες και άλλες μεγαλιθικές κατασκευές που συνδέονται άμεσα με τον Ταύρο. Στην εποχή 2.000 - 1 π.Χ. (περίπου) το σημείο γάμμα πέρασε στον Κριό. Είναι η εποχή του σιδήρου και των μεγάλης κλίμακας πολέμων, φανερά "Κριαρίσιων" στοιχείων. Από το 1 π.Χ. περίπου μέχρι την εποχή μας το σημείο γάμμα έχει περάσει στους Ιχθείς. Είναι τυχαίο άραγε το ότι στη διάρκεια αυτής της Εποχής αναπτύχθηκε ο Χριστιανισμός με σύμβολο του το ψάρι ; Και τώρα βρισκόμαστε στο κατώφλι μίας καινούργιας Εποχής, εκείνης του Υδροχόου ! Ο υψηλός βαθμός συνείδησης των ανθρώπων, οι εντυπωσιακές ανακαλύψεις, η διαστημική έρευνα είναι μερικά από τα χαρακτηριστικά της Εποχής του Υδροχόου. Αν και δεν ξέρουμε πότε ακριβώς αρχίζει αυτή η Εποχή, πότε δηλαδή το σημείο γάμμα εισέρχεται στον αστερισμό του Υδροχόου (και αυτό γιατί οι αστερισμοί πάνω στον ουρανό έχουν ασαφή όρια. Οι αστρονόμοι έχουν, βέβαια, καθορίσει τα "σύνορα" τους αλλά ο καθορισμός αυτός είναι τεχνητός και δεν έχει αξία) ωστόσο καθημερινά βλέπουμε γύρω μας τα χαρακτηριστικά του Υδροχόου να γίνονται όλο και πιο έκδηλα.

Απόσπασμα από το βιβλίο «Η ΑΣΤΡΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΧΙΛΙΕΤΙΑ», του Θωμά Γαζή, εκδόσεις «Πύρινος κόσμος».

Φιλικά

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τρί Μαρ 21, 2006 1:27 am

Αγαπητή karma, σε ευχαριστώ για τον κόπο που έκανες να γράψεις όλα αυτά. Ωστόσο η ουσία της απορίας, η επιρροή της μετάπτωσης στον αστροχάρτη κάποιου, παραμένει, και διευκρινίζω διότι ίσως να μήν ήμουν σαφής.

Έστω λοιπόν, ότι το Σεπ του 82 γεννιέται κάποιος Ευθύμης. Όπως αναλύσαμε, Παρθένος στο ζώδιο, Ζυγός στον Ωροσκόπο. Αυτά λένε οι αστρολογικοί χάρτες.

Αστρονομικά (δλδ στην πραγματικότητα) ωστόσο, αυτήν την ημερομηνία και ώρα, ο Ήλιος είχε φόντο το Λέοντα και ο αστερισμός που ανέτειλε (ωροσκόπος) ήταν της Παρθένου (αντί για Παρθένο και Ζυγό αντίστοιχα).

Τελικά ποιό ζώδιο (ωροσκόπος κτλ) ισχύει (-ουν) και γιατί;

(υ.γ. προφανώς ισχύουν τα αστρονομικά, αλλά το θέμα είναι τόσο οφθαλμοφανές που φορτώνει μεγαλή απερισκεψία στην πλευρά της σύγχρονης αστρολογίας, γι' αυτό απορώ)

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μαρ 21, 2006 5:02 am

Αγαπητέ Ευθύμη,

αρκετά εύλογο το ερώτημά σου και θα ήθελα να καταγράψω μία προσωπική μου άποψη η οποία ενδέχεται να βοηθήσει.

Οι περισσότεροι άνθρωποι, οι οποίοι δεν έχουν μελετήσει αστρολογία ή έχουν ασχοληθεί επιφανειακά με αυτήν, έχουν την εντύπωση (πρόσφατα άκουσα το διευθυντή του Πλανηταρίου κ. Σιμόπουλο να το λέει) ότι η αστρολογία διδάσκει πως τα ουράνια σώματα προκαλούν φαινόμενα στις ζωές των ανθρώπων.

Τεράστια πλάνη φίλε μου!

Η αστρολογία έχει βασισθεί στην πανάρχαια και σχεδόν παγκόσμια ιδέα ότι όλο αυτό το οποίο αποκαλούμε δημιουργημένος κόσμος σε όλες του τις διαστάσεις λειτουργεί κάτω από ένα δεδομένο σύνολο νόμων (σχετικές σημαντικές πληροφορίες μπορεί κάποιος να αναζητήσει ήδη από την Ερμητική παράδοση).

Ένα βασικό χαρακτηριστικό αυτών των νόμων είναι η περιοδικότητα που προσδίδει ένα ρυθμό σε ό,τι εμείς οι άνθρωποι αποκαλούμε κοσμική αρμονία και η οποία ενυπάρχει τόσο στο πιο μικρό σωματίδιο, όσο και στα πέρατα του αχανούς σύμπαντος.

Η αστρολογία λοιπόν, συνδυάζοντας πανάρχαια σύμβολα συστηματοποίησε κάποιες παρατηρήσεις και τις ταξινόμησε κατά τέτοιο τρόπο ώστε να γεννηθεί ένα σύστημα συσχετισμών που με κατάλληλη χρήση των κλειδιών του να ερμηνεύει (κι όχι να προκαλεί) το ρυθμό αυτό.

Κατ' αυτήν την έννοια σε προηγούμενη δημοσίευσή μου την χαρακτήρισα επιστήμη.

Ένα κομβικό σημείο της αρχαίας μυστηριακής παράδοσης είναι η παραδοχή ότι σ' αυτόν τον δημιουργημένο κόσμο η έννοια του χρόνου είναι τόσο σχετική, που τείνει και τελικά, καθίσταται ανύπαρκτη σε μη δεδομένες συνθήκες χαμηλής κραδασμικής συχνότητας.

Η σύγχρονη ακαδημαϊκή επιστήμη έχει επιβεβαιώσει την ανυπαρξία του χρόνου και αρχίζει να γίνεται πλέον αντιληπτό ότι η έννοια χρόνου καθίσταται εμφανής στον άνθρωπο μόνο από τα αποτελέσματα της γήινης (και ενσαρκωμένης) του υπόστασης.

Η ψυχή κατά την αρχαία παράδοση, είναι αθάνατη.
Έτσι, η ώρα γέννησης ως προς την αστρολογία δε σηματοδοτεί τίποτε άλλο παρά ένα συμβολικό πλανητικό προσδιορισμό μίας ήδη καθορισμένης ταυτότητας, η οποία δεν έχει σε τίποτε να κάνει με επιρροή από ουράνια σώματα κι έτσι η αληθής τους θέση ελάχιστο ρόλο παίζει.

Υποθέτω, ότι ειδικά σε σχέση με το παρόν θέμα, δηλαδή την καρμική αστρολογία και δεδομένου του ότι οι εμφανιζόμενες ψυχές είναι κατά μεγάλο ποσοστό ανακυκλούμενες αιώνες τώρα στο κοσμικό γίγνεσθαι, δηλαδή αρκετά παλαιές, η σημερινή θέση των πραγματικών ουρανίων σωμάτων λίγο ενδιαφέρει.

Πιστεύω ότι όταν αυτό θα κριθεί επιτακτικό, αφού η αστρολογία είναι αντικειμενικά εξελισσόμενη, θα επαναπροσδιοριστούν οι παράγοντες υπολογισμού των αλληλοσυσχετισμών.
Έως τότε, η μετάπτωση των ισημεριών προσμετράται ως αναφέρθηκε ανωτέρω από την αγαπητή karma και αφορά μόνον στους κοσμικούς ή πλατωνικούς μήνες των κοσμικών ετών.

Την σχετική ανάλυση είχαμε κάνει και στο άρθρο της κεντρικής μας σελίδας:
Η Εποχή του Υδροχόου..
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Τρί Μαρ 21, 2006 1:55 pm

Συμφωνώ απόλυτα με την αγαπητή Zadok the priestess και της δίνω συγχαρητήρια για τη σαφή και περιεκτική της απάντηση ! Θα προσθέσω, ότι άλλο είναι η Αστρολογία και άλλο η Αστρονομία. Καλό θα ήταν να μη μπερδεύουμε τις έννοιες αυτές, ας πραγματεύονται και οι δύο το ίδιο αντικείμενο.

Πράγματι, ο αστρολογικός μας χάρτης είναι η ταυτότητα της ψυχής μας (μάλιστα, αυτό δήλωσα πρόσφατα και σε μία συνέντευξή μου). Σηματοδοτεί από το είδους ενσαρκώσεις προερχόμαστε και τα μαθήματα που έχουμε έρθει να πάρουμε σε αυτή μας τη ζωή, για την εξέλιξή μας.

Υ.Γ. Αγαπητή Zadok the priestess, αν θέλεις μπορείς να αποσπάσεις τις ενότητες που δεν σχετίζονται με την καρμική Αστρολογία, σε ένα νέο θέμα, για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα.

Φιλικά

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τρί Μαρ 21, 2006 3:14 pm

Αγαπητή Καρμα!

Πράγματι, ο αστρολογικός μας χάρτης είναι η ταυτότητα της ψυχής μας (μάλιστα, αυτό δήλωσα πρόσφατα και σε μία συνέντευξή μου). Σηματοδοτεί από το είδους ενσαρκώσεις προερχόμαστε και τα μαθήματα που έχουμε έρθει να πάρουμε σε αυτή μας τη ζωή, για την εξέλιξή μας.


Το θέμα με ενδιαφέρει πάρα πολύ.
Σε παρακαλώ, αν γίνεται να έχω αυτήν την συνέντευξη- θέλω να την δω.
Σ' ευχαριστώ :)

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Τρί Μαρ 21, 2006 8:38 pm

Epsylon έγραψε:Το θέμα με ενδιαφέρει πάρα πολύ.
Σε παρακαλώ, αν γίνεται να έχω αυτήν την συνέντευξη- θέλω να την δω.
Σ' ευχαριστώ :)

Αγαπητέ Epsylon

Δεν έχει βγει ακόμα στον αέρα. Θα σε ενημερώσω, πάντως.

Σ’ ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Φιλικά


Επιστροφή σε “- Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης