Κυκλοθυμική διαταραχή

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Raphssodos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2005 1:28 am

Κυκλοθυμική διαταραχή

Δημοσίευσηαπό Raphssodos » Παρ Ιουν 24, 2005 12:58 pm

Γεια σας είμαι 17 χρονών και αντιμετωπίζω εδώ και 2 χρόνια ένα πρόβλημα που ο ψυχίατρος που επισκέπτομαι ονόμασε κυκλοθυμική διαταραχή.
Με λίγα λόγια να σας εξηγήσω πάνω κάτω τι έχω για να μπορείτε να συμμετέχετε αν θέλετε φυσικά στην κουβέντα.
Λοιπόν εκεί που όλα πηγαίνουν καλά ξαφνικά με πιάνει μια ανεξήγητη τάση για υπνηλία.
Δεν θέλω να επικοινωνήσω με κανέναν.
Είμαι όλη μέρα ξαπλωμένος στο κρεβάτι μου και δεν κάνω τίποτα άλλο εκτός απ' το να κοιμάμαι.
Εκείνες τις μέρες περίπου μια εβδομάδα νιώθω πως δεν μπορώ να μιλήσω με κανέναν, δεν μπορώ να διαβάσω, να συγκεντρωθώ, να ξεχωρίσω τι είναι χαρά και τι λύπη...
Μου είναι αδιάφορο αν ακούσω κάποιον να κλαίει, κάποιον να με βρίζει, κάποιον να φωνάζει, κάποιον να μπαίνει στο σπίτι, κάποιον να μου μιλάω...
Δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα και χάνω την όρεξη για ζωή.
Μετα ξαφνικά όπως έρχεται έτσι φεύγει...
Τότε όλα αλλάζουν...
Αρχίζω να συμπεριφέρομαι φυσιολογικά...
Όπως καταλαβαίνετε αυτό μου κοστίζει πολύ....
Εκτός τη ψυχολογική κούραση που νιώθω μου δημιουργεί προβλήματα στις σχέσεις μου με τους άλλους...Δεν μπορώ να προγραμματίσω κάτι όταν ξέρω ότι τότε μπορεί να μην είμαι καλά...
Επι πλέον ενώ είμαι άριστος μαθητής αυτή η διαταραχή είχε σαν αποτέλεσμα να χάσω μια σχολική χρονιά κι ακόμη δεν έχω συνέλθει πλήρως...
Ο μόνος λόγος που δεν έχω αυτοκτονήσει μέχρι τώρα είναι γιατί αυτοί που με αγαπούν και είναι δίπλα μου θα πεθάνουν και αυτοί μαζί μου και αυτό δεν σωστό.
Εγώ έχω το πρόβλημα όχι αυτοί...
Θεωρώ πως θα με βοηθούσε πάρα πολύ να μιλήσω με άτομα που αντιμετωπίζουν κάποιου είδους ψυχικά προβλήματα ή με άτομα που κρίνουν πως μπορούν να κατανοήσουν την απελπιστική κατάσταση στην οποία βρίσκομαι ώστε να συμμετάσχουν σε μια τέτοια συζήτηση...
Και αν μπορείτε να προτείνετε κάποιον που μπορεί να βοηθήσει ευχαρίστως να το κάνετε...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι να μου δώσετε δύναμη και κουράγιο για να συνεχίσω....

(Επειδή το έχω βάλει και σε άλλα forums ας απαντήσουν όσοι θέλουν και όσοι δεν έχουν συμμετέχει άλλη φορά)
Φιλικά :wink:
Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές
ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!
Και ποιος τολμάει να τους πει
πως νίκησαν οι δύσμοιροι
τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...
Χρ. Κατσιγιάννης

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Παρ Ιουν 24, 2005 2:24 pm

Φίλε μου καλώς ήλθες σε αυτό το χώρο. Ευχές για μια δημιουργική παρουσία και πολλά ωφέλη. :)


Ο μόνος λόγος που δεν έχω αυτοκτονήσει μέχρι τώρα είναι γιατί αυτοί που με αγαπούν και είναι δίπλα μου θα πεθάνουν και αυτοί μαζί μου και αυτό δεν σωστό.
Εγώ έχω το πρόβλημα όχι αυτοί...
Θεωρώ πως θα με βοηθούσε πάρα πολύ να μιλήσω με άτομα που αντιμετωπίζουν κάποιου είδους ψυχικά προβλήματα ή με άτομα που κρίνουν πως μπορούν να κατανοήσουν την απελπιστική κατάσταση στην οποία βρίσκομαι ώστε να συμμετάσχουν σε μια τέτοια συζήτηση...



Ανήκω στη δεύτερη κατηγορία, δηλαδή αυτών που πιστεύουν ότι μπορούν να κατανοήσουν την κατάσταση την οποία βρίσκεσαι επειδή έχουν πολλές παρόμοιες εμπειρίες από άλλους και όχι προσωπικές. Όμως, όπως και ο ίδιος καταλαβαίνεις, άλλο να είσαι στρατιώτης και άλλο να είσαι παρατηρητής ενός πολέμου.

Σαφώς και θα σε βοηθήσουν πολύ οι συζητήσεις με ανθρώπους που θέλουν να βοηθήσουν. Προσωπική μου όμως πρόταση προς εσένα είναι να δίνεις μεγαλύτερη σημασία σε ανθρώπους που έχουν φάει τη ζωή τους για να προσφέρουν με το σωστό τρόπο και με πρόγραμμα σε Ψυχές που το έχουν ανάγκη. Σου συνιστώ λοιπόν να κάνεις το μεγαλύτερο δώρο που μπορεί να
κάνει ένας άνθρωπος στον ευατό του. Να πας σε ένα Ψυχολόγο.

Αν έχεις ήδη κάποιον τότε θα σου πρότινα οτιδήποτε συζητάς με άλλους ανθρώπους, είτε κατ'ιδίαν είτε μέσω του γραπτού λόγου, όπως εδώ, να το διυλίζεις μέσα από την προσωπική σου ματιά. Ύστερα να κάνεις μια όμορφη και ανοιχτή συζήτηση με το Ψυχολόγο σου. Η διαδικασία αυτή θα είναι πολύ ωφέλιμη στο πρόβλημά σου.

Όσο για τα περι αυτοκτονίας, απλά θα σου πω ότι αν καταφέρεις και βγεις νικητής μέσα από μια τέτοια μάχη η ζωή θα ανοιχτεί διάπλατα μπροστά σου και θα σου δώσει να γευτείς όλες της τις χαρές. Γιατί μετά από μια τέτοια μάχη γνωρίζεις πως να μάχεσαι. Μετά από μια τέτοια νίκη γνωρίζεις πως να νικάς. Στάσου στα πόδια σου και με σωστές επιλογές(π.χ. βοήθεια από Ψυχολόγο) προχώρα μπροστά. Θα τα καταφέρεις! Πίστεψέ το όσο νωρίτερα γίνεται.

Θα περιμένω με ανυπομονησία την άποψή σου και τις όποιες ερωτήσεις σου για να ξεκινήσουμε την κουβέντα που αναζητάς. Και όπως είπαμε! Αυτά που θα ειπωθούν εδώ είναι απλά τροφή για σκέψη και συζήτηση με ένα Ψυχολόγο.

Να θυμάσαι ότι έχεις τη σκέψη μου και τη συμπαραστασή μου πλάι σου στον αγώνα σου.

Προς το παρόν σε χαιρετώ
Με αγάπη
Secondborn
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Raphssodos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2005 1:28 am

Δημοσίευσηαπό Raphssodos » Παρ Ιουν 24, 2005 5:09 pm

Και ψυχοθεραπεία κάνω και φαρμακευτική αγωγή.
Απλά επειδή είμαι αρκετά απογοητευμένος με τα πάντα αποφάσισα να το συζητήσω με φόρουμς που ασχολούνται με την ψυχή και τη θεραπεία.
Πρέπει να σου πως ότι μέχρι τώρα πάει πολύ καλά το πράγμα.
Έχω πάρει πολύ κουράγιο.
Έχω συνειδητοποίησει πως δεν συμβαίνει μόνο σε μένα.
Είναι απλά μια ασθένεια.
Σίγουρα όχι απλή ασθένεια.
Το αντίθετο μάλιστα, ιδιαίτερα πολύπλοκη αλλά πρέπει να σου πω ότι λατρεύω τα δύσκολα.Με γεμίζουν, με ολοκληρώνουν, με κάνουν να αιθάνομαι περήφανος για μένα.
Περιμένω η συζήτηση να εμπλουτιστεί με μέλη που έχουν τέτοιου είδους προβλήματα αν γίνεται.
Φιλικά πάντα....
Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές

ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!

Και ποιος τολμάει να τους πει

πως νίκησαν οι δύσμοιροι

τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...

Χρ. Κατσιγιάννης

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Παρ Ιουν 24, 2005 6:24 pm

Αγαπητέ Raphssodos, αυτό που εγώ παρατηρώ είναι ότι πάσχεις από μία βαριάς μορφής καταθλιψη.

Καλωσήλθες και σου εύχομαι καλή διαμονή όπως επίσης και όλα να πάνε καλά στη ζωή σου.

Να θυμάσαι ότι εδώ συζητάμε φιλοσοφικά ή και επιστημονικά (όσο μπορούμε βέβαια) περι Ψυχής.

Δεν προτείνουμε καμμία θεραπεία !
Δεν θεραπεύουμαι κανέναν !

Ειδικός και καταλληλότερος για να σε βοηθήσει, είναι μόνον ο γιατρός σου και του οποίου ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες.

Μία οποιαδήποτε φιλική συζήτηση βεβαίως και μπορεί να γίνει εδώ αλλά ποτέ εξειδικευμένη.
Μην ακολουθήσεις τις οδηγίες ΚΑΝΕΝΟΣ, καθώς επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω και τα υπόλοιπα μέλη του forum να είναι πολλοί προσεκτικοί και να μην προτείνουν εναλλακτικές θεραπείες και θεωρίες.

Δεν είμαστε θεραπευτές !
Είμαστε απλοί αναζητητές !
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιουν 25, 2005 9:21 am

Gothic έγραψε:
"...Να θυμάσαι ότι εδώ συζητάμε φιλοσοφικά ή και επιστημονικά (όσο μπορούμε βέβαια) περι Ψυχής.

Δεν προτείνουμε καμμία θεραπεία !
Δεν θεραπεύουμαι κανέναν !

Ειδικός και καταλληλότερος για να σε βοηθήσει, είναι μόνον ο γιατρός σου και του οποίου ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες.

Δεν είμαστε θεραπευτές !
Είμαστε απλοί αναζητητές !..."


Την καλημέρα μου σε όλους και ιδιαιτέρος στο νέο μας μέλος τον Ραψωδό, καλώς όρισες φίλε μου στο Σταυροδρόμι της Αναζήτησης και σου εύχομαι καλή και γόνιμη παραμονή στην "αγορά" (forum) μας...

Ξεκίνησα με το απόσπασμα του φίλου μας του Gothic το οποίο και το θεωρώ σημαντικό τόσο για σένα όσο και για μας...

Σε ότι τώρα μας παρέθεσες σχετικά με την τάση αυτοκτονίας, να σου πώ πώς ΔΕΝ σε αντιλαμβάνομαι ώς ΛΗΠΟΤΑΚΤΗ...
Γιατί μόνον οι λιποτάκτες τα παρατάνε και το βάζουν στα πόδια...
Αναφέρεις και λές πώς :
"...Έχω πάρει πολύ κουράγιο.
Έχω συνειδητοποίησει πως δεν συμβαίνει μόνο σε μένα.
Είναι απλά μια ασθένεια.
Σίγουρα όχι απλή ασθένεια.
Το αντίθετο μάλιστα, ιδιαίτερα πολύπλοκη αλλά πρέπει να σου πω ότι λατρεύω τα δύσκολα.
Με γεμίζουν, με ολοκληρώνουν, με κάνουν να αιθάνομαι περήφανος για μένα..."


Βλέπεις λοιπόν ότι οι μέχρι τώρα ενέργειές σου, σου φέρνουν ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ (και μάλιστα καλό), γιατί λοιπόν να μήν συνεχίσεις ως γνήσιος αγωνιστής τις προσπάθειές σου;;;
Γιατί να αφαιρέσεις την ίδια σου την ζωή και μαζί με αυτήν την ΑΦΑΙΡΕΣΗ, να οδηγήσεις τους οικείους σου σε μονοπάτια και δρόμους που ΕΚΕΙΝΟΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΠΕΛΕΞΑΝ;;;

Σκέψου την μάνα και τον πατέρα που σε γέννησαν και σε μεγάλωσαν και που σε έμαθαν να ΠΟΛΕΜΑΣ...
Σκέψου τα αδέρφια σου που σε έχουν ως παράδειγμα πρός μίμηση και που είναι υπερήφανα που έχουν ένα αδερφό ΑΡΙΣΤΟ ΜΑΘΗΤΗ και πάνω απ' όλα ΑΓΩΝΙΣΤΗ της ίδιας της ζωής...

Φίλε μου, οι λιποτάκτες στον στρατό και μάλιστα εν ώρα πολέμου, εκτελούνται και διασύρονται ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ...

Αναγνωρίζω το πρόβλημα, τις μάχες που δίνεις ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ και διακρίνω και τις ΝΙΚΕΣ που έρχονται η μία μετά την άλλη...
ΙΣΩΣ αργά, ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ...

Φίλε μου και αυτό σε μένα δείχνει ότι με ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΕΙΑ κάποια στιγμή στο μέλλον θα ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ...

Και θα είσαι εκεί...
Και θα είμαστε εκεί για να το γιορτάσουμε...
ΜΗΝ στερήσεις λοιπόν αυτήν την ΜΕΓΑΛΗ ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Raphssodos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2005 1:28 am

Δημοσίευσηαπό Raphssodos » Σάβ Ιουν 25, 2005 11:41 am

Σε ευχαριστώ φίλε Κέλσο,
όσα γράφεις τα γράφεις με ωραίο και ευχάρισστο τρόπο και με έκανες να χαμογελάσω :wink:
Συνεχίζω να πολεμώ ξέρεις....
Η σκέψη της αυτοκτονίας ήρθε ακριβώς γιατί πολεμώ.....
Τότε φάνταζε η ιδανική λύση τώρα όχι......
Τώρα βρήκα κι άλλες δυνάμεις μέσα μου για να συνεχίσω τον αγώνα....
Δεν έχει σημασία αν θα τα καταφέρω τελικά ή όχι αλλά να 'σαι σίγουρος πως όταν νικήσω θα γιορτάσουμε παρέα... :P :oops:
Το πρόβλημα τώρα για μένα είναι πως δεν γίνεται με κανέναν τρόπο να χάσω ακόμη μια σχολική χρονιά...Γιατί αυτό θα έχει επιπτώσεις στις παρέες μου και γενικότερα στη ζωή μου.....
Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές

ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!

Και ποιος τολμάει να τους πει

πως νίκησαν οι δύσμοιροι

τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...

Χρ. Κατσιγιάννης

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Ιουν 26, 2005 8:07 am

Ο Raphssodos έγραψε:"...Τώρα βρήκα κι άλλες δυνάμεις μέσα μου για να συνεχίσω τον αγώνα....
Δεν έχει σημασία αν θα τα καταφέρω τελικά ή όχι αλλά να 'σαι σίγουρος πως όταν νικήσω θα γιορτάσουμε παρέα... :P :oops: ..."


Την καλημέρα μου αγαπητέ Ραψωδέ...
Θέλω να πιστεύω ότι ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ θα είμαστε παρέα και θα το γιορτάσουμε...
Θεωρώ πολύ σημαντικό αυτό που έγραψε και που παράθεσα...
Ο άνθρωπος φίλε μου έχει ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ, ΜΕΣΑ ΤΟΥ απεριόριστες δυνατότητες, κυριολεκτικά...

Είσαι νεαρός στην ηλικία και έχεις ΠΟΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ για τον ίδιο σου τον ευατό, αλλά αυτό θέτει την προϋπόθεση να είσαι ΕΣΥ ΕΚΕΙ και να προσπαθείς ΣΥΝΕΧΩΣ και ΑΔΙΑΛΕΙΠΤΩΣ να πολεμάς και να μαθαίνεις...

Ο μέγας φιλόσοφος του Πυρός, ο "σκοτεινός" εκείνος Ηράκλειτος ανέφερε ότι: "Πατήρ ΠΑΝΤΩΝ, ο πόλεμος εστίν"
Η αιώνια και αέναη ΜΑΧΗ του ανθρώπου με την Φύσης, του ανθρώπου με τους άλλους ανθρώπους, του ανθρώπου με τον ΙΔΙΟ ΤΟΥ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ...

Συνέχεισε λοιπόν να ΠΟΛΕΜΑΣ...
Για την ασθένειά σου...
Για την εκπαίδευσή σου...
Για την μελλοντική ζωή σου και να θυμάσαι, πως το ΜΕΛΛΟΝ δεν είναι κάτι ΑΔΙΑΦΟΡΟ απο το ΠΑΡΟΝ...
Το ΜΕΛΛΟΝ έιναι το γέννημα του ΠΑΡΟΝΤΟΣ και ΑΝ θέλεις τα πράγματα στη ζωή σου να έρθουν έτσι ή αλλιώς (όπως ΕΣΥ επιθυμής δηλαδή) θα πρέπει απο ΣΗΜΕΡΑ να δράς κατά τον στόχο σου, τον οποίο λίγο, λίγο θα τον πετυχαίνεις και θα τον κατακτάς...

Αν θές αγαπητέμου Ραψωδέ, πές μας λίγο περισσότερα για την παθολογία της ασθένειάς σου...
Προσωπικά την έννοια ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΚΟΣ, την εννοούσα κάπως διαφορετικά...

Την καλημέρα μου,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Raphssodos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2005 1:28 am

Δημοσίευσηαπό Raphssodos » Δευ Ιούλ 18, 2005 11:50 pm

Καλημέρα φίλε Κέλσο και στους υπόλοιπους φυσικά :)
Επανήλθα εντελώς κατεβεβλημένος μετά απο 3 βδομάδες κατάθλιψης...
Την κυκλοθυμία κάνε την αν σε βολεύει διπολική διαταραχή.....
Πες μου τι θες να μάθεις ακριβώς.....
Γιατί ξέρεις έχω βαρεθεί να τα λέω......
Φιλικά όπως πάντα :wink:
Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές

ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!

Και ποιος τολμάει να τους πει

πως νίκησαν οι δύσμοιροι

τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...

Χρ. Κατσιγιάννης

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Ιούλ 19, 2005 7:29 am

Ο Raphssodos έγραψε:"...Πες μου τι θες να μάθεις ακριβώς.....
Γιατί ξέρεις έχω βαρεθεί να τα λέω..."


Καλώς όρισες αγαπητέ μου...
Το θέμα δεν είναι ΤΙ ΕΓΩ ΘΕΛΩ, αλλά ΕΣΥ ΤΙ ΘΕΛΕΙΣ...
Εσύ άνοιξες το θέμα αυτό προφανώς για κάποιον δικό σου λόγο/ αιτία...

Το να μας περιγράψεις την ασθένειά σου λίγο πειρσσότερο, νομίζω πώς είναι αναγκαίο, αλλά όχι κατ' ανάγκην...

Εαν θές το συζητάμε, αλλιώς δε βλέπω κάτι διαφορετικό στον "ορίζοντα"...

Επίσης να σου σημειώσω ότι τον τίλο ΚΥΚΛΟΘΥΜΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ, εσύ τον έγραψες όχι εμείς...
Αλλά ΓΙΑΤΙ την αποκαλείς ΔΙΠΟΛΙΚΗ;;;
Πως εξάγετε αυτό ως στμπέρασμα;;;

Επίσης φιλικά,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τρί Ιούλ 19, 2005 5:51 pm

Επανήλθα εντελώς κατεβεβλημένος μετά απο 3 βδομάδες κατάθλιψης...


Φίλε μου εύχομαι να είσαι καλύτερα τώρα και να καταφέρεις κάποια στιγμή να βγεις νικητής στον πόλεμο που δίνεις.

Είμαι εδώ για ότι θες να συζητήσουμε και για ότι με χρειαστείς.

Με εκτίμηση
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιούλ 19, 2005 7:17 pm

Gothic έγραψε:Αγαπητέ Raphssodos, .........

Να θυμάσαι ότι εδώ συζητάμε φιλοσοφικά ή και επιστημονικά (όσο μπορούμε βέβαια) περι Ψυχής.

Δεν προτείνουμε καμμία θεραπεία !
Δεν θεραπεύουμαι κανέναν !

Ειδικός και καταλληλότερος για να σε βοηθήσει, είναι μόνον ο γιατρός σου και του οποίου ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ πρέπει να ακολουθείς τις οδηγίες.

Μία οποιαδήποτε φιλική συζήτηση βεβαίως και μπορεί να γίνει εδώ αλλά ποτέ εξειδικευμένη.

Μην ακολουθήσεις τις οδηγίες ΚΑΝΕΝΟΣ, καθώς επίσης θα ήθελα να παρακαλέσω και τα υπόλοιπα μέλη του forum να είναι πολλοί προσεκτικοί και να μην προτείνουν εναλλακτικές θεραπείες και θεωρίες.

Δεν είμαστε θεραπευτές !
Είμαστε απλοί αναζητητές !



Θα ήθελα αυτή η παρατήρηση να μην ξεχαστεί απο κανέναν στην παρούσα συζήτηση.


Ευχαριστώ
Εικόνα

Raphssodos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2005 1:28 am

Δημοσίευσηαπό Raphssodos » Πέμ Αύγ 04, 2005 6:11 pm

Γεια σε όλους σας,
Έχω συνέλθει κάπως αλλά εντάξει τώρα τι τα θες...

Λίγα πράγματα για την κυκλοθυμία από κάποια ιστοσελίδα που δεν θυμάμαι...

Κυκλοθυμία

Σύντομη περιγραφή-ορισμός


Η κυκλοθυμία είναι μια χρόνια διαταραχή της διάθεσης, κατά την οποία το άτομο βιώνει αλλαγές διάθεσης, είτε ευφορίας είτε θλίψης, που δεν είναι όμως αρκετά σοβαρές ώστε να αποτελέσουν καταθλιπτικό ή μανιακό επεισόδιο, και η συμπεριφορά αυτή διαρκεί τουλάχιστον για μια περίοδο 2 ετών.

Πότε εμφανίζεται


Η κυκλοθυμική διαταραχή συνήθως πρωτοεμφανίζεται στην εφηβεία ή στα πρώτα χρόνια της ενηλικίωσης. Το γεγονός ότι μερικοί κυκλοθυμικοί παρουσιάζουν αργότερα μανιοκατάθλιψη, και το ότι πολλοί από αυτούς έχουν κάποιον στενό συγγενή με διάγνωση διπολικής διαταραχής δείχνει ότι υπάρχει κάποια γενετική σύνδεση ανάμεσα στην μανιοκατάθλιψη και την κυκλοθυμία.

Χαρακτηριστικά κυκλοθυμίας


Λόγω της ήπιας και χρόνιας μορφής της γίνεται τρόπος ζωής. Στις περιόδους ήπιας μανίας μπορούν να εργάζονται πολλές ώρες όχι μόνο χωρίς κούραση αλλά και με τις πνευματικές τους δυνάμεις αυξημένες και πιο δημιουργικές, πριν περάσουν πάλι στη φυσιολογική ή στην ήπια καταθλιπτική διάθεση.


Κέλσο την απεκάλεσα διπολική (το λέει η ίδια η λέξη νομίζω) γιατί είναι πάνω κάτω το ίδιο πράγμα κατάθλιψη-εξηρμένη ή ευφορική διάθεση
Βέβαια δεν έχω φτάσει στο στάδιο της μανίας και ελπίζω να μη φτάσω :D
Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές

ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!

Και ποιος τολμάει να τους πει

πως νίκησαν οι δύσμοιροι

τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...

Χρ. Κατσιγιάννης

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Αύγ 04, 2005 6:59 pm

Στο διαδίκτυο υπάρχουν πολλές και έγκυρες πληροφορίες σχετικά με τη "Διπολική Διαταραχή" (Bipolar Disorder).

Ενδεικτικά θέτω το σύνδεσμο: STRESS.GR - ΔΙΠΟΛΙΚΗ ΔΙΑΤΑΡΑΧΗ / ΜΑΝΙΟΚΑΤΑΘΛΙΨΗ.

Επίσης, υπάρχουν και ανάλογες Αγορές, όπου συζητούν άτομα με αντίστοιχα συμπτώματα, καθώς και ειδικοί:

e-psychology.gr - η πύλη της ψυχολογίας.

Σε διεθνείς ιστοχώρους μπορείτε να βρείτε και λίστες επιφανών προσωπικοτήτων, οι οποίοι έπασχαν από τη διαταραχή, όπως:

  • Άλβιν Έϊλυ (1931-1989) - Χορογράφος,
  • Μπαζ Ώλντριν - Αστροναύτης,
  • Μπιλ Μπέιλι (Axl Rose) - Μουσικός,
  • Μπόμπυ Μπράουν,
  • Τιμ Μπάρτον,
  • Φράνσις Φορντ Κόπολα - σκηνοθέτης,
  • Ρόμπερτ Ντάουνι Τζούνιορ - ηθοποιός,
  • Κίττυ Δουκάκις,
  • Κάρι Φίσερ - ηθοποιός και συγγραφέας,
  • Λάρρι Φλυντ - εκδότης,
  • Κόννι Φράνσις - τραγουδίστρια,
  • Στιούαρτ Γκοντάρ (Adam Ant),
  • Γκράχαμ Γκριν - συγγραφέας (1904-1991),
  • Όττο Κλέμπερερ - μουσικός (1885-1973),
  • Βίβιαν Λι - ηθοποιός (1913-1967),
  • Τόνι Ορλάντο,
  • Ώγκυστ Στρίντμπεργκ - συγγραφέας (1849-1912),
  • Ζαν Κλωντ Βαν Νταμ - ηθοποιός,
  • Βιρτζίνια Γουλφ (1882-1941),
  • Βίνσεντ βαν Γκογκ - ζωγράφος.


Στοιχεία από το σύνδεσμο: Celebrities with Bipolar Disorder - A Few Words of Introduction.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Raphssodos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2005 1:28 am

Δημοσίευσηαπό Raphssodos » Κυρ Αύγ 07, 2005 3:52 pm

Μήπως γνωρίζετε αν υπάρχει σχετική βιβλιογραφία??
Θα προτιμούσα όχι εντελώς επιστημονική, σε στυλ μυθιστορήματος ας πούμε..? :?:
Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές

ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!

Και ποιος τολμάει να τους πει

πως νίκησαν οι δύσμοιροι

τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...

Χρ. Κατσιγιάννης

LOGOS
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 15, 2005 6:59 pm
Επικοινωνία:

Re: Κυκλοθυμική διαταραχή

Δημοσίευσηαπό LOGOS » Σάβ Οκτ 15, 2005 8:09 pm

Raphssodos έγραψε:Γεια σας είμαι 17 χρονών και αντιμετωπίζω εδώ και 2 χρόνια ένα πρόβλημα που ο ψυχίατρος που επισκέπτομαι ονόμασε κυκλοθυμική διαταραχή.
Με λίγα λόγια να σας εξηγήσω πάνω κάτω τι έχω για να μπορείτε να συμμετέχετε αν θέλετε φυσικά στην κουβέντα.
Λοιπόν εκεί που όλα πηγαίνουν καλά ξαφνικά με πιάνει μια ανεξήγητη τάση για υπνηλία.
Δεν θέλω να επικοινωνήσω με κανέναν.
Είμαι όλη μέρα ξαπλωμένος στο κρεβάτι μου και δεν κάνω τίποτα άλλο εκτός απ' το να κοιμάμαι.
Εκείνες τις μέρες περίπου μια εβδομάδα νιώθω πως δεν μπορώ να μιλήσω με κανέναν, δεν μπορώ να διαβάσω, να συγκεντρωθώ, να ξεχωρίσω τι είναι χαρά και τι λύπη...
Μου είναι αδιάφορο αν ακούσω κάποιον να κλαίει, κάποιον να με βρίζει, κάποιον να φωνάζει, κάποιον να μπαίνει στο σπίτι, κάποιον να μου μιλάω...
Δεν έχω διάθεση να κάνω τίποτα και χάνω την όρεξη για ζωή.
Μετα ξαφνικά όπως έρχεται έτσι φεύγει...
Τότε όλα αλλάζουν...
Αρχίζω να συμπεριφέρομαι φυσιολογικά...
Όπως καταλαβαίνετε αυτό μου κοστίζει πολύ....
Εκτός τη ψυχολογική κούραση που νιώθω μου δημιουργεί προβλήματα στις σχέσεις μου με τους άλλους...Δεν μπορώ να προγραμματίσω κάτι όταν ξέρω ότι τότε μπορεί να μην είμαι καλά...
Επι πλέον ενώ είμαι άριστος μαθητής αυτή η διαταραχή είχε σαν αποτέλεσμα να χάσω μια σχολική χρονιά κι ακόμη δεν έχω συνέλθει πλήρως...
Ο μόνος λόγος που δεν έχω αυτοκτονήσει μέχρι τώρα είναι γιατί αυτοί που με αγαπούν και είναι δίπλα μου θα πεθάνουν και αυτοί μαζί μου και αυτό δεν σωστό.
Εγώ έχω το πρόβλημα όχι αυτοί...
Θεωρώ πως θα με βοηθούσε πάρα πολύ να μιλήσω με άτομα που αντιμετωπίζουν κάποιου είδους ψυχικά προβλήματα ή με άτομα που κρίνουν πως μπορούν να κατανοήσουν την απελπιστική κατάσταση στην οποία βρίσκομαι ώστε να συμμετάσχουν σε μια τέτοια συζήτηση...
Και αν μπορείτε να προτείνετε κάποιον που μπορεί να βοηθήσει ευχαρίστως να το κάνετε...
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι να μου δώσετε δύναμη και κουράγιο για να συνεχίσω....

(Επειδή το έχω βάλει και σε άλλα forums ας απαντήσουν όσοι θέλουν και όσοι δεν έχουν συμμετέχει άλλη φορά)
Φιλικά :wink:


Φίλε σίγουρα έχεις τους ειδικούς στο πλάι σου και είμαι σίγουρος οτι καταβάλουν κάθε προσπάθεια για να σε βοηθήσουν με επιστημονικό τρόπο.Εδώ το μόνο που μπορούμε να προσφέρουμε εμείς είναι την παρέα μας κυρίως.....αλλά βέβαια έχουμε να οφεληθούμε πολύ απ την παρουσία σου καθώς μοιράζεσαι μαζί μας μια πολύ ενδιαφέρουσα κατάσταση που για άλλη μια φορά αποκαλύπτει πόσο σύνθετοι μηχανισμοί υπάρχουν μέσα μας.Για όλες αυτές τις πληροφορίες που μας δίνεις ...και μάλιστα πληροφορίες όχι μέσα απο ένα σύγγραμμα μόνο αλλά κυρίως απο απευθείας εμπειρία...προσωπικά θέλω να σε ευχαριστήσω.
Όπως σου είπαν οι γιατροί σου ..η περίπτωση σου υπάγεται στις κυκλοθυμίες...ή με πολύ πιο απλά λόγια το θυμικό σου,η διάθεση σου ακολουθεί ένα κύκλο...έναν ας πούμε προυπάρχον προγραμματισμό.Άν μου επιτρέπεις την αναλογία...είναι όπως στο βίντεο που το προγραμματίζουμε σε κάποια συγκεκριμένη ώρα να αρχίσει να γράφει ένα συγκεκριμένο τηλεοπτικό πρόγραμμα και σε μια επίσης συγκεκριμένη ώρα να σταματήσει.Άν βεβαια κάποιος δεν γνωρίζει απο βίντεο ...δεν θα μπορεί να κάνει και τίποτα για να σταματήσει αυτόν τον προγραμματισμό...εκτός αν αρχίσει και σκαλίζει τα κουμπιά του βιντεο κοντρόλ....οπότε κάποιο κουμπί θα ακυρώσει την προγραμματισμένη ενέργεια ακόμα και την ώρα που αυτή εξελίσσεται.
Εδώ που τα λέμε και η συνήθεια ή οι συνήθειες δεν είναι τίποτα άλλο απο ένα τέτοιου είδους προγραμματισμό απλώς ο δικός σου προγραμματισμός είναι πιο εξελιγμένος (πιο αυτοποιημένος).Εγώ στα δικά μου προγραμματάκια (συνήθειες) κάνω το εξής παιχνίδι....προσπαθώ να κοντραριστώ μαζί τους..ή με άλλα λόγια παίρνω το βίντεο-κοντρόλ της συμπεριφοράς μου και πατάω διάφορα κουμπάκια.Ήθελα να καπνίσω...χαρμάνιαζα...και αυτό συνήθως με οδηγούσε στο να ανάψω ένα τσιγάρο αυτόματα,έτσι ήταν το πρόγραμμα.Στο παιχνίδι λοιπόν που ξεκίνησα αντί να ανάψω ένα τσιγάρο....άρχισαν να σπάω ένα τσιγάρο...έτσι μόνο και μόνο για να αποσυντονίσω το πρόγραμμα μου.Στην αρχή κατάφερνα να το κάνω αυτό μια φορά την ημέρα (αντί να καπνίσω ένα τσιγάρο απ το πακέτο...την ώρα που χαρμάνιαζα το έκοβα στη μέση) ,μετά απο λίγο καιρό 2,3 φορές την ημέρα και τελικά έφτασα να το κόψω εντελώς.Στόχος μου βέβαια δεν ήταν ακριβώς να κόψω το τσιγάρο αλλά να σταματήσω τον προγραμματισμό του "εσωτερικού μου βίντεο"..κατι σαν εγωισμό δηλαδή ή και μούρλα μπορείς να το πείς.Και με αυτόν τον τρόπο έχω κόψει ή έχω σπάσει πολλούς προγραμματισμούς μου.
Όντας έξω απ το χορό ίσως αυτά που λέω να σου ακούγονται βλακείες..αλλά προσωπικά (στο βαθμό που μπορώ να κατανοήσω το βίωμα της κυκλοθυμίας ) πιστεύω οτι θα δοκίμαζα το ίδιο....να την "σπάσω" στον προγραμματιστή μου..έστω και ανεπαίσθητα στην αρχή.Μου έρχεται η διάθεση να ξαπλώσω....θα δοκιμάσω να κάνω κάτι άλλο...οτιδήποτε μόνο και μόνο για να βγώ πάνω απ το πρόγραμμα....θα δοκίμαζα να φάω...ή να λερώσω όλα μου τα ρούχα...ή να ξεπουπουλιάσω ένα μαξιλάρι ή να ζωγραφίσω...οτιδήποτε αρκεί το βίντεο μου να μην εκτελέσει την λειτουργία στην οποία προγραμματίστηκε.Θα το έκανα έστω ...αραιά και πού στην αρχή....θα δοκίμαζα να σπάσω τον κύκλο...της κυκλοθυμίας μου....Ίσως βέβαια σε μια τέτοια περίπτωση ο γιατρός να με έβρισκε σαν μαζοχιστή...αφού τυρανάω τον εαυτό μου σπάζοντας τις αυτοποιημένες αντιδράσεις του...κι αυτό μάλλον είμαι.
Υ.Γ. Άν μπείς σε ένα τέτοιο τρυπάκι ...να την "σπάσεις" στο πρόγραμμα σου...θα χαρώ να μαθαίνω πόσες φορές την "έσπασες" τελικά...και κυρίως τον τρόπο που καταφέρνεις να την "σπάς"....μιας και εσύ έχεις ένα πιο εξελιγμένο πρόγραμμα και σίγουρα η δική σου επιτυχία στο να μπλοκάρεις αυτό το πρόγραμμα θα είναι πολλαπλάσια της δικής μου επιτυχίας ...οπότε ανεπίσημα θα γίνω μαθητής σου.... :wink:

Raphssodos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2005 1:28 am

Δημοσίευσηαπό Raphssodos » Τετ Νοέμ 16, 2005 12:56 pm

Φίλε Λόγε,
Πρώτα από όλα θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την παρουσία σου στο θέμα.
Τώρα σχετικά με αυτά που αναφέρεις...
Όπως άρχισα απλά συνεχίζω απλά λοιπόν....
Αν δεχτούμε πως οι ψυχοσωματικές καταστάσεις είναι όπως οι άλλες ασθένειες ως ασθένεια δεν λοιπόν που είναι δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί σαν θέμα συνήθειας.Ας πούμε αν είχες έναν πονόδοντο θα ήσουν σε θέση να το καταπολεμήσεις σα συνήθεια;;;Δεν νομίζω....
Όταν λες ότι σε κάποιον κατάθλιψη -εξ αιτίας της άγνοιας και παραφιλολογίας που υπάρχει γύρω από τη λέξη [κυρίως] κατάθλιψη- σου απαντά έλα μωρε χαζομάρες τώρα βγες έξω φτιάξε κέφι και θα σου περάσει...Δεν είναι όμως έτσι. Για την ακρίβεια δεν είναι καθόλου έτσι.
Χρειάζεται ασχοληθείς λίγο με το θέμα -αν δεν το έχεις βιώσει- για να καταλάβεις πως είναι...Πάνω σ' αυτό εγώ δεν μπορώ τίποτα περισσότερο εκτός απ' το απαντώ σε κάποιες απορίες....Αν όμως σου απαντήσω σαν μανιοκαταθλιπτικός που είμαι τότε θα σου φανούν σαν ασυναρτησίες...Με άλλα λόγια δεν θα καταλάβεις και πολλά πράγματα αν δεν το ψάξεις παραπέρα... και φυσικά η φαντασία σου μπορεί να υποστεί μια τέτοια δοκιμασία...Γιατί πίστεψέ με θα είναι δοκιμασία....

Επί πλέον επειδή δεν μπορούσα ακόμη και εγώ ο ίδιος να δεχτώ πως δεν μπορώ να κάνω τίποτα προσπάθησα ξέρω γω να βγω έξω, να πάω σχολείο, να πάω στη δουλειά, να κάνω καθημερινά πράγματα αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να χειροτερέψω τα πράγματα. Αλλά επαναλαμβάνω για να το συνειδητοποιήσεις το παραπάνω πρέπει να ασχοληθείς λίγο παραπάνω...

Αυτά και στη διάθεσή σου...
Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές

ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!

Και ποιος τολμάει να τους πει

πως νίκησαν οι δύσμοιροι

τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...

Χρ. Κατσιγιάννης

LOGOS
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 15, 2005 6:59 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOGOS » Σάβ Νοέμ 26, 2005 10:50 am

Raphssodos έγραψε:Φίλε Λόγε,
Πρώτα από όλα θα ήθελα να σε ευχαριστήσω για την παρουσία σου στο θέμα.
Τώρα σχετικά με αυτά που αναφέρεις...
Όπως άρχισα απλά συνεχίζω απλά λοιπόν....
Αν δεχτούμε πως οι ψυχοσωματικές καταστάσεις είναι όπως οι άλλες ασθένειες ως ασθένεια δεν λοιπόν που είναι δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί σαν θέμα συνήθειας.Ας πούμε αν είχες έναν πονόδοντο θα ήσουν σε θέση να το καταπολεμήσεις σα συνήθεια;;;Δεν νομίζω....
Όταν λες ότι σε κάποιον κατάθλιψη -εξ αιτίας της άγνοιας και παραφιλολογίας που υπάρχει γύρω από τη λέξη [κυρίως] κατάθλιψη- σου απαντά έλα μωρε χαζομάρες τώρα βγες έξω φτιάξε κέφι και θα σου περάσει...Δεν είναι όμως έτσι. Για την ακρίβεια δεν είναι καθόλου έτσι.
Χρειάζεται ασχοληθείς λίγο με το θέμα -αν δεν το έχεις βιώσει- για να καταλάβεις πως είναι...Πάνω σ' αυτό εγώ δεν μπορώ τίποτα περισσότερο εκτός απ' το απαντώ σε κάποιες απορίες....Αν όμως σου απαντήσω σαν μανιοκαταθλιπτικός που είμαι τότε θα σου φανούν σαν ασυναρτησίες...Με άλλα λόγια δεν θα καταλάβεις και πολλά πράγματα αν δεν το ψάξεις παραπέρα... και φυσικά η φαντασία σου μπορεί να υποστεί μια τέτοια δοκιμασία...Γιατί πίστεψέ με θα είναι δοκιμασία....

Επί πλέον επειδή δεν μπορούσα ακόμη και εγώ ο ίδιος να δεχτώ πως δεν μπορώ να κάνω τίποτα προσπάθησα ξέρω γω να βγω έξω, να πάω σχολείο, να πάω στη δουλειά, να κάνω καθημερινά πράγματα αλλά το μόνο που κατάφερα είναι να χειροτερέψω τα πράγματα. Αλλά επαναλαμβάνω για να το συνειδητοποιήσεις το παραπάνω πρέπει να ασχοληθείς λίγο παραπάνω...

Αυτά και στη διάθεσή σου...


Σίγουρα φίλε Ραψωδέ....αυτά που γνωρίζεις για την κατάσταση σου...δεν ξεπερνούν μόνο τις δικές μου ελάχιστες γνώσεις και εμπειρίες...αλλά ακόμα και τις γνώσεις γιατρών που δεν βιώνουν και εκ των έσω (και σαν πάσχοντες) μια κατάσταση.Κι ακριβώς ..άν είπα και κάτι παραπάνω...το είπα στηριζόμενος σε αυτήν την πεποίθηση ότι εσύ γνωρίζεις πολύ καλύτερα ...κι αυτό είναι μια μορφή αν θές...ελέγχου.Το ότι μπορείς να απαντάς και σαν μανιοκαταθλιπτικός...αλλά και έξω απο αυτήν την ιδιότητα....(όταν κρίνεις οτι δεν θα σε καταλάβουν οι άλλοι)...για μένα μοιάζει σαν μια μορφή ελέγχου.Σε ευχαριστώ πάντως....για τη διάθεση σου να μας διαφωτίσεις για τις ιδιαίτερες πτυχές αυτών σου των εμπειριών...και ειλκρινά θα χαρώ να μάθω κι άλλα πάνω σε αυτήν την κατάσταση....γράφοντας είτε ως μανιοκαταθληπτικός είτε ως μη....Για μένα δεν υπάρχουν ασυναρτησίες....υπάρχουν απλώς πράγματα που η ωριμότητα ,οι γνώσεις μου και οι εμπειρίες μου...δεν επαρκούν για να τα καταλάβω.

Raphssodos
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Ιουν 24, 2005 1:28 am

Δημοσίευσηαπό Raphssodos » Πέμ Δεκ 01, 2005 9:30 am

Καλημέρα σας,
Φίλε Λόγε ειλικρινά χαίρομαι για την απλή πλην συνετή παραδοχή σου για το ότι δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι αν δεν το έχεις πρώτα βιώσει ή κατά κάποιον τρόπο "φανταστεί"... Οι περισσότεροι αυτό που δεν μπορούν να καταλάβουν το περνούν για ασυναρτησία...Και μου είναι αληθινά ευχάριστο να ακούω ανθρώπους που μπορούν να ξεχωρίσουν τη διαφορά...
Σε χαιρετώ λοιπόν και όπως είπα ξανά είμαι στη διάθσή σου για οτιδήποτε θα ήθελες να μάθεις για παρόν έστω και από περιέργεια...:shock:
Φωνές, αλαλαγμοί, χαρές

ενθουσιασμοί, ζητωκραυγές!

Και ποιος τολμάει να τους πει

πως νίκησαν οι δύσμοιροι

τρέχοντας στον ανεμπόδιστο δρόμο της κατηφόρας...

Χρ. Κατσιγιάννης


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης