Ποιο είναι το ερέθισμα για αναζήτηση

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Δημήτρης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 12:14 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτρης » Τρί Μάιος 03, 2005 7:35 pm

Χαιρετώ την παρέα !

Με αφορμή την πολύ εύστοχη κουβέντα του kynikos :

Η έννοια ενός σταθερού σημείου/κέντρου που όμως συνεχώς αλλάζει, νομίζω οτι είναι ένα σπό τα παράδοξα του εσωτερισμού που θέλει ιδιαίτερο
θάρρος για να γίνει κατανοητό.

Και νομίζω οτι θέλει θάρρος γιατί συχνά απαιτεί την διάλυση της προηγούμενης ιδέας που είχαμε για τον εαυτό μας .


Νομίζω πως ψηλότερα από το θάρρος στέκεται το πάθος για αλήθεια. Αυτό το πάθος διαλύει φόβους και εμμονές. Δημιουργεί νέα σταθερά σημεία περισσότερο ακλόνητα, με μεγαλύτερη εμβέλεια αντίληψης αλλά συνάμα, διατηρώντας την ίδια πάντα διάθεση, ανοιχτά σε μεγαλύτερες προκλήσεις..

manos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία

Δημοσίευσηαπό manos » Τρί Μάιος 03, 2005 7:45 pm

την καλησπερα μου και σε αυτο το δειλινο ,σε ολες και ολους σας :)

θα ξεκινησω με ενα αποφθευγμα του Ηράκλειτου"αν ελπιζεις το ανελπιστο,θα σου φανερωθει",πανω σε αυτο στηριζω κατι που επισης μου αρεσει αρκετα να λεω ή να γράφω"αν νοιωσουμε μερος της οποιας αληθειας θα μας φανερωθει".

αυτο εχει και μια "παγιδα",τι εννοω πολλες φορες υπαρχει η πιθανοτητα αυθυποβολής του εαυτου μας του να πιστευει σε κατι ,το οποιο κατι δεν υφισταται πραγματικα.

ομως τι ειναι πραγματικοτης και τι μυθος στην ζωη του καθενός/καθεμίας απο μας?

ποσα πραγματα που υποτιθεται πως γνωριζαμε για τον εαυτο μας,εχουν καταριφθει απο ενα ελαχιστο γεγονός?

τι με κανει να ερευνησω/εξερευνησω την ψυχή μου?ειναι αρκετοι οι λογοι που με ωθουν,ενας απο αυτους ειναι για να εξυψωσω το "ειναι" μου,σε επιπεδα που δεν θα πληγωνω,μα και ουτε θα πληγωνομαι,απο ρευστες παροδικες καταστασεις και αιτιες.

να σας ευχαριστησω που με δεχτηκατε αναμεσα σας,με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας
whispers of my dreams

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Μάιος 04, 2005 11:18 am

Μήπως τελικά αυτό το σημείο ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο μιας και ο καθένας μας καλείται να πάρει διαφορετικά μαθήματα ?


αυτό που επισημαίνεις είναι αυτονόητο, δεδομένου ακριβώς ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αντίστοιχα διαφέρουν και τα μαθήματα που καλείται να αφομοιώσει....

αυτό που εδώ συζητάμε είναι ότι το σημείο θεώρησης πρέπει να αλλάζει στον ίδιο άνθρωπο, προκειμένου να έχει σφαιρικότερη άποψη για κάθε θέμα/μάθημα....


Αγαπητή Galadriel,

Ερώτημα έθεσα έστω και ρητορικό το οποίο δεν σημαίνει πως για όλους είναι αυτονόητο.
Σκέψου πως όλοι δεν διαθέτουν το ίδιο μυαλό, δεν έχουν τις ίδιες απόψεις και το οπτικό πρίσμα του καθενός διαφέρει.

Όσο για το σημείο θεώρησης για κάποιους μπορεί και αυτό να θεωρηθεί αυτονόητο μιας και το ζητούμενο είναι η εξέλιξη.

Εάν το σημείο αυτό παραμείνει σταθερό θα παραμείνουν σταθερά και όλα όσα απορρέουν από αυτό. Η αναζήτηση όμως πολλές φορές απαιτεί και αναθεώρηση, κατάρριψη προσωπικών κοσμοθεωριών γκρέμισμα προσωπικών οικοδομημάτων και δημιουργία νέων.

Όπως πολύ σωστά αναφέρει και ο αγαπητός Kynikos χρειάζεται θάρρος γιατί εκεί πλήττεται το προσωπικό εγώ, επέρχεται ακόμα και η απογοήτευση, συναίσθημα που πληγώνει και σαφώς η αποδοχή νέων πραγμάτων χρειάζεται καλλιεργημένο έδαφος προκειμένου να ευδοκιμήσει.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Knight MIXAHΛ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 3:49 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Knight MIXAHΛ » Τετ Μάιος 04, 2005 10:29 pm

Καλησπερα
Σκοπος της εσωτερικης εργασιας ,
κατα την γνωμη μου, ο σκοπος της αναζητησης,
ειναι η ενθυμηση, οπως πολυ ωραια μετεφερε ο ΜΕΔΩΝ.

Προκειται για μια εσωτερικη εργασια , αναμνησης
της Ουρανιας Πατριδας.
Μια εργασια η οποια εκδηλωνεται και μεσα απο τις
πραξεις της καθημερινοτητας μας, μετατρεποντας
ολο και περισσοτερη υλη σε φως.
Ετσι ωστε να τελειται η αλχημικη μεταστοιχειωση
του ΕΓΩ σε ΕΙΝΑΙ
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight ΜΙΧΑΗΛ
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Σάβ Μάιος 07, 2005 9:27 pm

Galadriel έγραψε:
μήπως, λοιπόν, το να μένουμε σε ένα σημείο (όσο ιδανικό κι αν φαίνεται αυτό) αποκλείει από την πορεία της αναζήτησης μας, διαφορετικές οπτικές?

μήπως αυτό το σημείο θα ήταν χρήσιμο να αλλάζει έτσι ώστε να διευκολύνει την ευρύτερη κατανόηση των μαθημάτων που καλούμαστε να μάθουμε?



Τι εμποδίζει το σημείο να παραμένει σταθερό και η οπτική μας, η αναζήτησή μας να κινείται;

Η σταθερότητα είναι διαφορετική από τη στασιμότητα.

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Ιουν 11, 2005 7:59 pm

Καλησπερα σε ολους τους αναζητητες. Κατ,εμε ισχυουν 2 πραγματα που σπρωχνουν τον ανθρωπο στην αναζητηση.Το ενα ειναι ο φοβος του θανατου οπου κανεις δεν θελει να πιστεψει οτι εκει τελειωνει και το αλλο ειναι ισως καποια αναμνηση απο πολυ παλια συν την εξηγηση του<<τυχαιου>>.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Ιουν 12, 2005 8:48 am

NEHEMAUT έγραψε:"... το αλλο ειναι ισως καποια αναμνηση απο πολυ παλια συν την εξηγηση του<<τυχαιου>>..."


Kαλώς όρισες στο Σταυροδρόμι της Αναζήτησης του Ελληνικού διαδυκτίου αγαπητέ NEHEMAUT...
Καλούς και γόνιμους διαλόγους σου έυχομαι...

Με το απόσπασμα που κράτησα απο την άποψή σου, μου δίνεις το δικαίωμα να υποθέσω ότι αναφέρεσαι σε αυτό που κοινός λέγεται ΠΡΟΓΟΥΜΕΝΗ ΣΑΡΚΩΣΗ ή ΠΡΟΒΙΩΤΗ...

Σε σχέση όμως με το "τυχαίο" θα ήθελα μια παραπάνω ανάλυση αν σου είναι εύκολο...

Την καλημέρα μου σε όλους,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Ιουν 12, 2005 11:50 am

Καλημερα σε ολους.Ευχαριστω για την υποδοχη Κελσο. Θα προσπαθησω να εξηγησω τι εννοω με το τυχαιο.Κατ'αρχην πρεπει να πω οτι δεν ανηκω σε κανενα ταγμα η σχολη.Αναζητω διαβαζοντας ανεξαρτητα και παρατηρωντας την ροη της ζωης .Οτι πω ειναι τελειως αυθαιρετο.
Λοιπον στο θεμα .Πιστευω οτι τιποτα απ'οτι μας συμβαινει στην ζωη δεν ειναι τυχαιο,ειτε ευχαριστο ειτε δυσαρεστο.Δηλαδη παντα κατι ξεχρεωνουμε.Για μενα ολα ειναι ενας κυκλος.Τα ατομα που συνανταμε ,οι επιλογες που κανουμε οι καταστασεις που ζουμε αφηνουν πισω τους μαθηματα και απαντησεις που μπορει καποια στιγμη να μην δικαιολογουνται αλλα μετα απο λιγο η εξηγηση φαινεται,αν ψαξουμε.
Οτι εχει χαραξει ο ανθρωπος στον κοσμο του σωματος παραμενει στον κοσμο των ιδεων.Οτι εχει εμφυτεψει στην υλη παραμενει.Δεν υπαρχει συγχωρεση για τα πεπραγμενα μας. ισως φαινεται λιγο σαν το νομο του καρμα αλλα εγω πιστευω οτι το μεγαλυτερο μερος του χρεους γινεται σε αυτη την ζωη.
Καθε καλο η λιγωτερο καλο που πραττουμε δημιουργει ενα συναισθημα μια μορφη που αργα η γρηγορα επανερχεται στον γεννητορα της.
Τα ανωτερω τα βασιζω σε προσωπικες εμπειριες και βεβαια δεν ξερω αν ειναι σωστα η λαθος,ειναι απλως η αποψη μου .
Φιλικα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Ιουν 12, 2005 2:48 pm

Ο NEHEMAUT έγραψε:"...Κατ'αρχην πρέπει να πω οτι δεν ανήκω σε κανένα τάγμα ή σχολή. Αναζητώ διαβάζοντας ανεξάρτητα και παρατηρώντας την ροή της ζωής. Ότι πω είναι τελείως αυθαίρετο..."

"...Τα ανωτέρω τα βασίζω σε προσωπικές εμπειρίες και βέβαια δεν ξέρω αν είναι σωστά ή λάθος, είναι απλώς η άποψη μου..."


Αγαπητέ NEHEMAUT...
Το ότι είσαι ένας Ελέυθερος Στοχαστής και Μόνος Αναζητητής, αυτό να είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ, με τίποτα δεν σε μειώνει σε σχέση με κάποιον που ενδεχομένος να ανήκει κάπου...
Και καθώς είμαι Ερημτικός Φιλόσοφος στη σκέψη, υπενθυμίζω απλά ότι ισχύει ΚΑΤ΄ΑΝΑΛΟΓΙΑΝ και το αντίθετο...
Εκείνοι που ανήκουν κάπου, δε σημείνει ότι αυτές οι απόψεις που εκφράζουν είναι και οι ΟΡΘΕΣ...

Μάλλον όλοι μας όσα λέμε, τα λέμε κατά κάποιο τρόπο "αυθαίρετα", ΑΡΑ φίλε μου είσαι "μέσα"...

Σχετικά με το δεύτερο σημείο που κράτησα απο την τοποθέτησή σου...
Φίλε μου, αυτό ακριβώς αποζητούμε στο παρόν forum του Σταυροδρομιού της Αναζήτησης...
ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟ ΚΑΘΕΝΟΣ ΜΑΣ...
Το να αναμασήσουμε τις απόψεις των δίαφορων, ε! τότε διαβάζουμε και τα βιβλία που τις εμπεριέχουν.
Θα μου πείς βέβαια πως αυτό είναι και το σύνηθες, η αναμάσηση ως δικών μας απόψεων οι απόψεις κάποιων άλλων. Μέχρι και βιβλία κάθονται και γράφουν κάποιοι με τη γνωστή μέθοδο της "κοπτοραπτικής"...
Τέλος πάντων...

Να είσαι σίγουρος ότι ο παρόν χώρος δεν έρχεται να χαρακτηρίσει ΣΩΣΤΟ ή ΛΑΘΟΣ την άποψή που έχουμε ο καθένας μας ξεχωριστά αλλά ΚΑΙ συνολικά για τα θέματα που διαπραγματευόμαστε...

Τώρα ένα σχόλιο αν μου επιτρέπεις σε αυτό που παρέθεσες ερμηνεύοντας το "τυχαίο"...
Αυτό που αποκόμισα ως άποψή σου, με την οποία και συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό, δε μπορώ να το εκλάβω ως ΤΥΧΑΙΟ, αφού είναι το αποιτέλεσμα των πράξεων - δράσεων που ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΝΑΜΕ είτε στη παρούσα ζωή μας, είτε σε μια απο τις πολλές επόμενες που θ' ακολουθήσουν και θα το βρούμε εμπρός μας όπως ακριβώς ΣΗΜΕΡΑ βρίσκουμε εμπρός μας το αποτέλεσμα πράξεων ή δράσεων των περασμένων μας σαρκώσεων...

ΑΡΑ δε μπορώ να βρώ ΤΙΠΟΤΑ ΤΥΧΑΙΟ και μάλλον για μένα, ΤΥΧΗ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης