Ποιο είναι το ερέθισμα για αναζήτηση

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Απρ 27, 2005 11:20 am

όμως η ψυχή θυμάται πάντα, τα πάντα... και συνεχίζει...


Νομίζω πως η ψυχή έχει καταγεγραμμένα τα πάντα και δεν έχει σχέση με τη μνήμη.

Ο μηχανισμός για την θύμηση - ο εγκέφαλος - λειτουργεί διαφορετικά σε συνδυασμό ίσως και με έναυσμα τις καταγραφές της ψυχής από τις προηγούμενες ενσαρκώσεις.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Απρ 27, 2005 1:13 pm

Χμ....

Μάλλον ένα θεματάκι ακόμα στα προσεχώς...

Τα "σώματα" του ανθρώπου, η επικοινωνία και οι λειτουργίες, όπως η μνήμη, θα πρέπει να αναλυθούν και να συζητηθούν... :D
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

siren
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 8:19 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό siren » Τετ Απρ 27, 2005 1:43 pm

πιστευω πως σαφως υπαρχουν μνημες απο τις προηγουμενες ενσαρκωσεις και πως κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες αναδυονται στην επιφανεια (δεν αναφερομαι μονο σε διαδικασιες υπνωσης)
the truth is out there

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 3:48 pm

Χαιρετώ!

Ας με διορθώσει κάποιος που γνωρίζει καλύτερα αλλά αν θυμάμαι καλά ο Αριστοτέλης λέει πως η α-λήθεια είναι το αντίθετο της λήθης. Υποστηρίζει πως πριν γεννηθούμε στο υλικό σύμπαν, στην ψυχή μας υπάρχει ολη η γνώση και η αλήθεια για τον κόσμο κατεγραμμένη. Όταν γεννιόμαστε όμως στον υλικό κόσμο χάνουμε όλες αυτές τις πληροφορίες και στην συνέχεια κατά την διάρκεια της ζωής μας θυμόμαστε (μαθαίνουμε) ξανά σταδιακά. Ανάλογα λοιπόν με την προσπάθεια που καταβάλει κανείς να θυμηθεί ξεφεύγει περισσότερο η λιγότερο απο την λήθη.
Τελευταία επεξεργασία από LOCO σε Τετ Απρ 27, 2005 4:41 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα
Estas Loco?

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τετ Απρ 27, 2005 4:15 pm

Αν και ξεφεύγουμε λίγο απο την αρχική ερώτηση, λέγονται πολλά όμορφα, που το καθένα ίσως θα άξιζε δικό του τόπικ...

Τί σημαίνει "ελευθερία" εσωτερικά, για ένα παράδειμα.

====

Ά, ο γλυκός ποταμός της Λήθης, οπου οι σκιές έπιναν για να ξεχάσουν την προηγούμενη επίγεια ύπαρξή τους!

Και γιατί να έπρεπε να την ξεχάσουν, άραγε;;
Τι θέλει να πεί ο ποιητής;

Νά ένα όντως άξιο θέμα για την "Μυθολογία" αγαπητέ Loco!

k

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 5:03 pm

Νά ένα όντως άξιο θέμα για την "Μυθολογία" αγαπητέ Loco!

Με σεβασμό στην πείρα και την ορθή σου σκέψη φίλε Kynikos
σε προτρέπω να ανοίξεις τον δρόμο λοιπόν κι εγώ θα ακολουθήσω.
Απ΄οτι βλέπω εξάλλου κατάλαβες αμέσως σε τι αναφέρομαι και φαίνεται πως γνωρίζεις αρκετά επι του θέματος. Θεωρώ λοιπόν πως θα μπορούσες να κάνεις μια άριστη εισαγωγή.
Εικόνα

Estas Loco?

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τετ Απρ 27, 2005 5:13 pm

LOCO,

Περί λήθης, πορείας της ψυχής ανάμεσα στις ενσαρκώσεις, Ελευσινίων Μυστηρίων, κλπ.

Όσο και να το ήθελα να ανοίξω αυτό το τόπικ, αγαπητέ, δυστυχώς δεν προφταίνω! (Είναι και ένα άλλο που θέλω να ανοίξω, και θα εστιατώ εκεί)

Πάντως δεν ανησυχώ. Είμαι 100% βέβαιος οτι ΚΑΠΟΙΟΣ θα το ανοίξει... οπότε τα ξαναλέμε...

ΜΦΧ

k

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Απρ 27, 2005 5:23 pm

kynikos έγραψε:Περί λήθης, πορείας της ψυχής ανάμεσα στις ενσαρκώσεις, Ελευσινίων Μυστηρίων, κλπ.


Χμ... τεράστιο ζήτημα.

Μάλλον θα πρέπει να το κόψουμε σε τμήματα.
Χωριστό θέμα η πορεία της Ψυχής ώστε να συμπεριλάβει όσο το δυνατόν περισσότερες δοξασίες και απόψεις και χωριστό τα "Ελευσίνια".

Πάντως πολύ ενδιαφέρον...

Όποιος προλάβει λοιπόν.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Μέδων
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2005 11:43 pm

Δημοσίευσηαπό Μέδων » Πέμ Απρ 28, 2005 1:28 am

Με μεγάλη μου χαρά σας χαιρετώ, και με τη σειρά μου για πρώτη φορά σε τούτον τον "τόπο" ελεύθερης έκφρασης επιθυμώ να θέσω τους παρακάτω προβληματισμούς:
Το ότι μία ψυχή εισδύει σε διάφορα σώματα είναι τόσον αδύνατο, όσον το ότι μία τέχνη δύναται να μεταχειρίζεται τα εργαλεία άλλων τεχνών αδιαφόρως.
Κάθε ψυχή δεν είναι είδος οποιουδήποτε σώματος, αλλά του σώματος που κατέχει εργαλεία και διαθέσεις κατάλληλες για τη καλλιέργεια αύτης και των δυνάμεών της.
Αλλωστε η ψυχή, κατ'άλλους εσωτερική φωνή ή συνείδηση κλπ, μάλλον είναι κύημα του συνόλου των εμπειριών και συναισθημάτων μας συμφώνως με τη χρήση της γνώσης και της αρετής που έχει γαλουχηθεί ο καθένας μας, σ'ένα σύστημα αξιών που σημειωτέον , δεν είναι διαχρονικό.

Σας ευχαριστώ και περιμένω την γνώμη σας.
" Αν ο νούς δεν μπορεί, δεν είναι έργο του να επιχειρήσει πέρα από τα σύνορα την ηρωϊκή απελπισμένη έξοδο, νά'ταν να μπορούσε η καρδιά μου ! "

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Απρ 28, 2005 9:40 am

Καλωσόρισες αγαπητέ Μέδωνα :wink: :)

Χαίρομαι πραγματικά που σε βλέπω εδώ και σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου.

Να λοιπόν και μία διαφορετική και πολύ ενδιαφέρουσα άποψη η οποία,θέλω να πιστεύω, θα δεχθεί τις"επιθέσεις" που τις αρμόζουν :)

Γι αυτό...

Be prepared...
:)
Εικόνα

Galadriel
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 3:11 pm

Δημοσίευσηαπό Galadriel » Πέμ Απρ 28, 2005 5:35 pm

Αγαπητοί μου συνταξιδιώτες,

θέλω να σας ευχαριστήσω όλους τόσο για την συμμετοχή σας στο θέμα, όσο και για τις πραγματικά πολύ ενδιαφέρουσες ιδέες σας για την δημιουργία νέων....

όμως το θέμα μας εδώ, δεν είναι τα σώματα/φορείς της ψυχής, όπως πολύ σωστά επεσήμανε και η αγαπητή Zadok....

γι'αυτό θα παρακαλούσα να μην χάνουμε το βασικό ερώτημα που είναι : Τι λειτουργεί είτε σαν ερέθισμα είτε σαν κίνητρο για την αναζήτηση ?


Αγαπητέ Μέδωνα να σε καλοσωρίσω κι εγώ στο χώρο μας και να ευχηθώ γόνιμους διαλόγους και αναζητήσεις....

θα ήθελα να ακούσω όμως και την άποψη σου ως προς το παρόν θέμα... :)


Galadriel
Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Απρ 29, 2005 3:22 am

Καλημέρα να έχετε αγαπητοί φίλοι!

Μια ενημέρωση για το φίλο LOCO..στον Πλάτωνα χρεώνεται η συγκεκριμένη ερμηνεία της αλήθειας.

Και μια παρατήρηση λογικής. Έστω ότι τα προβιώματα αποτελούν το ερέθισμα της αναζήτησης. Εφ' όσον οι μετενσαρκώσεις είναι περισσότερες από μία, συνεπάγεται ότι και στις προηγούμενες ενσαρκώσεις η ψυχή αναζητούσε. Η πρωταρχική αιτία όμως παραμένει αδιευκρίνιστη.

Να μια προσωπική άποψη, ίσως μεν απλοϊκή, υπακούει σε μια λογική συνέχεια δε..

Στην κρανιακή μας κοιλότητα κατοικεί το τμήμα της ψυχής, που είναι έργο του ίδιου του Δημιουργού (δώρο που καρπώνεται μόνο ο άνθρωπος). Μέχρι εδώ Πλάτων. Στο εξής, solo.. Έστω λοιπόν, ότι αυτή αποτελεί κάποιας μορφής ενέργεια (?) υπεύθυνη για το πλήθος των αφυπνισμένων εγκεγαλικών μας κυττάρων-δυνατοτήτων. Αν ισχύουν αυτά, η αναζήτηση ή η τάση προς αυτήν οφείλεται στο βαθμό που είναι ανεπτυγμένος ο αφιερωμένος σε αυτήν εγκεφαλικός ιστός.

Γιατί όμως σε κάποιους ανθρώπους να παρατηρείται περισσότερο "ενεργοποιημένος"; Μάλλον, λόγω των (εξωτερικών και εσωτερικών) εμπειριών τους. Ποιός ο λόγος που ζούμε άλλως τε;

Άνθρωποι που η βιοφιλοσοφία τους ορίζει τη συλλογή εμπειριών και γνώσεων και αρέσκονται στην ποικιλία των ποικιλιών, παραμένουν νέοι. Απεναντίας, άλλοι, συντηρητικοί στον τρόπο ζωής, άτολμοι, με μακροχρόνιες-μηχανιστικές συνήθειες γερνάνε γρηγορότερα, ψυχοσωματικά. Απορρίπτουν το άγνωστο επειδή φοβούνται την έλλειψη του γνωστού.

Πώς "διαλύεται" ο Φόβος; Αυτή είναι το ερέθισμα..

Μέδων
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Απρ 27, 2005 11:43 pm

Δημοσίευσηαπό Μέδων » Παρ Απρ 29, 2005 11:29 pm

Δεν υπάρχει τίποτε πιο σημαντικό στη ζωή από το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο, από το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα, και ύστερα να παραμείνεις σ'αυτό το σημείο.
Για να το πετύχεις όμως, πρέπει πρώτα να γνωρίσεις τον ίδιον σου τον εαυτό. Ισως το σημείο αυτό να βρίσκεται σε κάποια κρύπτη του εαυτού σου και για να το βρείς, να απαιτείται σκληρή δουλειά από μέρους σου (καλλιέργεια ψυχής), από εργάτης να γίνεις επιστήμονας και από επιστήμονας να γίνεις δάσκαλος του εγώ σου.
Να ένα καλό ερέθισμα για την αναζήτηση......Καλή Ανάσταση.
" Αν ο νούς δεν μπορεί, δεν είναι έργο του να επιχειρήσει πέρα από τα σύνορα την ηρωϊκή απελπισμένη έξοδο, νά'ταν να μπορούσε η καρδιά μου ! "

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Τρί Μάιος 03, 2005 2:42 am

ΗΡΘΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΧΑΙΡΕΤΩ ΜΕ ΟΛΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΚΑΙ ΤΟΝ
ΣΕΒΑΣΜΟ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΤΟ ΕΝΑΥΣΜΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΝΕΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.
ΟΦΕΙΛΩ ΝΑ ΟΜΟΛΟΓΗΣΩ ΟΤΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟΣ
ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΔΕΟΣ
ΟΧΙ ΜΟΝΑΧΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΙΜΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΛΟΓΩΝ ΣΑΣ..
ΣΑΣ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΩ ΝΟΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ..
ΕΣΕΙΣ ΕΙΣΤΕ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ(ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΟΡΟΥ)ΠΟΥ ΨΑΧΝΟΥΝ, ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΟΥΝ, ΠΟΥ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΝ ΚΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΛΕΞΕΙΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ..ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΝΟΗΜΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΩ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΞΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ Η ΜΑΓΕΙΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΠΗΓΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΑΠΟ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΔΑΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ..
ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΝΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΝΟΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΝΟΗΣΗΣ ΠΟΥ ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΚΟΥΡΑΖΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ.
ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΣΚΟΠΑ
ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΔΑΜΑΣΩ
ΑΠΛΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 03, 2005 3:22 am

Καλωσήλθες, αγαπητέ ksanthos!

Όταν ένας από τους μεγαλύτερους Δασκάλους έχει πει "ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ", είναι δυνατόν εμείς να μην αναγνωρίζουμε ότι δεν είμαστε παρά μαθητές... στο μεγάλο σχολείο της ζωής, αυτής της αιώνιας αλήθειας, της οποίας για την ώρα μόνο μέρος μπορούμε να προσεγγίσουμε :?:

Το μόνο βέβαιο είναι, ότι όταν το κουδούνι της ψυχής μας χτυπήσει, ο καθένας θ' ακολουθήσει την τάξη της ηλικίας του... :wink:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ksanthos
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 2:17 am
Τοποθεσία: UK

Δημοσίευσηαπό ksanthos » Τρί Μάιος 03, 2005 6:16 am

ΑΓΑΠΗΤΗ ZADOK THE PRIESTESS
Η ΗΛΙΚΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ?
ΤΟ ΚΛΕΙΔΙ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΘΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΘΗΣΗ..
MIA ZΩΗ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΑΘΗΤΕΣ..
ΓΗΡΑΣΚΩ ΑΕΙ ΔΙΔΑΣΚΟΜΕΝΟΣ..
ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
They tell you black is really white

The moon is just the sun at night

And when you walk in golden halls

You get to keep the gold that falls

Its Heaven and Hell

Fool,fool!You've got to bleed for the danger

Fool,fool

Look for the answer

Fool fool!

Galadriel
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 3:11 pm

Δημοσίευσηαπό Galadriel » Τρί Μάιος 03, 2005 7:53 am

Καλημέρα,

θα ήθελα εδώ, με αφορμή την απάντηση του αγαπητού Μέδωνα
Δεν υπάρχει τίποτε πιο σημαντικό στη ζωή από το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο, από το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα, και ύστερα να παραμείνεις σ'αυτό το σημείο.


να βάλω ακόμα έναν παράγοντα σκέψης στη συζήτηση μας,
ας μην ξεχνάμε πως δεν αναζητούμε μόνο το ερέθισμα προς αναζήτηση,
αλλά και το πως αυτό επηρεάζει τα αποτελέσματα της....

μήπως, λοιπόν, το να μένουμε σε ένα σημείο (όσο ιδανικό κι αν φαίνεται αυτό) αποκλείει από την πορεία της αναζήτησης μας, διαφορετικές οπτικές?

μήπως αυτό το σημείο θα ήταν χρήσιμο να αλλάζει έτσι ώστε να διευκολύνει την ευρύτερη κατανόηση των μαθημάτων που καλούμαστε να μάθουμε?


περιμένω τις σκέψεις σας πάνω σ'αυτό

Galadriel
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Μάιος 03, 2005 10:25 am

μήπως αυτό το σημείο θα ήταν χρήσιμο να αλλάζει έτσι ώστε να διευκολύνει την ευρύτερη κατανόηση των μαθημάτων που καλούμαστε να μάθουμε?


Μήπως τελικά αυτό το σημείο ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο μιας και ο καθένας μας καλείται να πάρει διαφορετικά μαθήματα ?
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Μάιος 03, 2005 12:48 pm

Καλημέρα,

Δεν υπάρχει τίποτε πιο σημαντικό στη ζωή από το να ανακαλύψεις το ακριβές σημείο, από το οποίο πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται όλα τα πράγματα, και ύστερα να παραμείνεις σ'αυτό το σημείο.


Και μια σκέψη ακόμα:

Μήπως αυτό το σημείο βρίσκεται συνεχώς σε εξέλιξη καθώς το ανακαλύπτουμε; Μήπως κάθε στιγμή που νομίζουμε οτι το βρήκαμε, αυτό εξαφνίζεται, διευρύνεται, αφαιρείται;

Θέλω να πώ οτι η καταστάλαξη σε ένα πάγιο σημείο παρατήρησης, είναι, κατα τη γνώμη μου, ο ορισμός του φουνταμενταλισμού!

Ο κάθε φανατικός θαρεί πώς έχει βρεί ΑΚΡΙΒΩΣ το σημείο από όπου όλα τα πράγματα "πρέπει να παρατηρούνται και να κρίνονται", και πανάθεμα με αν σκοπεύει να το κουνήσει από αυτό το σημείο!! :)

Η έννοια ενός σταθερού σημείου/κέντρου που όμως συνεχώς αλλάζει, νομίζω οτι είναι ένα σπό τα παράδοξα του εσωτερισμού που θέλει ιδιαίτερο
θάρρος για να γίνει κατανοητό.

Και νομίζω οτι θέλει θάρρος γιατί συχνά απαιτεί την διάλυση της προηγούμενης ιδέας που είχαμε για τον εαυτό μας .
Πράγμα αρκετά τρομαχτικό.... τουλάχιστον για εμένα. :)

k

Galadriel
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 3:11 pm

Δημοσίευσηαπό Galadriel » Τρί Μάιος 03, 2005 5:29 pm

Aγαπητή ladyhawk,

Μήπως τελικά αυτό το σημείο ποικίλλει από άνθρωπο σε άνθρωπο μιας και ο καθένας μας καλείται να πάρει διαφορετικά μαθήματα ?


αυτό που επισημαίνεις είναι αυτονόητο, δεδομένου ακριβώς ότι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και αντίστοιχα διαφέρουν και τα μαθήματα που καλείται να αφομοιώσει....

αυτό που εδώ συζητάμε είναι ότι το σημείο θεώρησης πρέπει να αλλάζει στον ίδιο άνθρωπο, προκειμένου να έχει σφαιρικότερη άποψη για κάθε θέμα/μάθημα....

σ'αυτό το σημείο νομίζω πως ήταν πολύ καλή η προσέγγιση του αγαπητού kynikos

Η έννοια ενός σταθερού σημείου/κέντρου που όμως συνεχώς αλλάζει, νομίζω οτι είναι ένα σπό τα παράδοξα του εσωτερισμού που θέλει ιδιαίτερο
θάρρος για να γίνει κατανοητό.

Και νομίζω οτι θέλει θάρρος γιατί συχνά απαιτεί την διάλυση της προηγούμενης ιδέας που είχαμε για τον εαυτό μας .



Galadriel
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης