Ποιο είναι το ερέθισμα για αναζήτηση

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Galadriel
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 3:11 pm

Ποιο είναι το ερέθισμα για αναζήτηση

Δημοσίευσηαπό Galadriel » Δευ Απρ 25, 2005 1:44 pm

Καλησπέρα σε όλους,

κάνω εδώ την αρχή, με την ευχή η πορεία μας να είναι γεμάτη φως...

και η αναζήτηση μεστή...


όμως, τι είναι αυτό που λειτουργεί καταρχήν σαν ερέθισμα για την εσωτερική αναζήτηση?

και πως αυτό προδιαγράφει (ή όχι) την πορεία αυτής της αναζήτησης?

καθώς, και τα αποτελέσματα της...



και πάλι με τις καλύτερες ευχές μου

Galadriel of Galadhrim

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Απρ 25, 2005 3:31 pm

Καλησπέρα σας και από εμένα και με τις καλύτερες ευχές μου.

Θεωρώ πως η αναζήτηση αυτού του διαφορετικού δρόμου, του δρόμου της γνώσης, είναι κάτι που προέρχεται μέσα από την θέληση της ψυχής για την ανέλιξη της.

Η συνειδητότητα της ανθρώπινης λογικής θεωρεί κάποια γεγονότα ως πράξεις που έστρεψαν το άτομο στο δρόμο της αναζήτησης. Αυτός ο δρόμος του φαίνεσθε είναι ορατός στα υλικά μας μάτια και από εκεί η ανθρώπινη λογική προσπαθεί να κατανοήσει το τι την οδήγησε στα αρχικά στάδια της αναζήτησης και της επιλογής του διαφορετικού τρόπου ζωής.

Όμως οι αιτίες είναι βαθύτερες και σίγουρα όχι τυχαία φαινόμενα.

Το κάθε γεγονός έχει συμβεί για να εξυπηρετήσει κάποιο σκοπό, όσο λοιπόν περπατάς αυτόν τον πραγματικά μοναχικό δρόμο, τόσο ποιο πολύ ξεφεύγεις από το υλικό φαίνεσθε και ανακαλύπτεις άλλα παιδία συνειδητότητας.

Εκεί καταλαβαίνεις τα γιατί, τα πρέπει, τα πως και τα γιατί.

Το κέρδος πολλές φορές είναι η μετατροπή της ζωής του ατόμου, από καθαρά υλική σε πνευματική. Μεταβάλλονται οι αξίες, διαφοροποιούνται οι επιδιώξεις, αλλάζει το σύστημα ιεράρχησης των πράξεων και τέλος επέρχεται η γαλήνη της γνώσης.

Δεν θα ήθελα να πλατειάσω στο πρώτο μου αυτό post, απλά θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στους φίλους και συνοδοιπόρους αυτού του πραγματικά δύσκολου μα συνάμα αληθινού δρόμου.

Είθε η αγάπη να βασιλεύει στις καρδιές των Ανθρώπων.
Εικόνα

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Δευ Απρ 25, 2005 3:44 pm

Κατ' αρχάς χαίρομαι που βλέπω και τους δύο σας και μάλιστα ως πρωτεργάτες:)
Μία μόνο μικρή παρατήρηση για να μην παιδεύεστε:Δυστυχώς η μόνη εντολή που δεν είναι αποδεκτή προς το παρόν από αυτή την νέα έκδοση του phpBB,είναι η [center] :(

Πολύ σύντομα λένε θα το αποκαταστήσουν και αυτό αλλά ως τότε μην την χρησιμοποιείται διότι εκτός του ότι δεν λειτουργει θα σας ενφανίζεται γραπτή στην υπογραφή ή κείμενό σας.

Την αγάπη μου σε όλους σας
:)
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Απρ 25, 2005 3:58 pm

Την καλησπέρα και από μένα...

Εύχομαι αυτό το πρώτο θέμα στα forums του Mystica,gr να αντηχεί ΣΥΝΕΧΕΙΑ και για ΠΑΝΤΑ στις καρδιές όλων μας.
Το λέω αυτό, γιατί θεωρώ ότι ΠΑΝΤΟΤΕ και ΣΥΝΕΧΩΣ θα πρέπει να αναρωτιόμαστε τόσο για την ΠΟΡΕΙΑ που έχουμε επιλέξει στην πορεία της Εσωτερικής μας αναζήτησης, όσο και για το ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ από τη πορεία μας αυτή...

Θεωρώ ότι ερέθισμα για την αναζήτηση, είναι ΠΡΩΤΟ και ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ όλων των άλλων είναι η ΠΡΟΒΙΩΤΕΣ ΜΑΣ, οι προηγούμενες σαρκώσεις που είχαμε...
Αυτό άλλωστε είναι κάτι που ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΑ υποκρύπτετε στην Τεκτονική (Βασιλική) Τέχνη υπο του ρητού « Λάξευση της Λίθου »...

Η προδιαγραφή της πορείας θα είναι κατά το μάλλον ή ήττον μια ΣΥΝΕΧΕΙΑ...
Μια συνέχεια είτε από την ΑΜΕΣΩΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ σάρκωσή μας ή μια συνέχεια από κάποια από τις πολλές προηγούμενες που είχαμε...

Το αποτέλεσμα;;;
Χμμμμμμμ
Μάλλον αυτό θα αξιολογηθεί στην ΕΠΟΜΕΝΗ σάρκωσή μας...
Αλλά για να αξιολογήσουμε τη μέχρι τώρα πορεία μας θα πρέπει να έχουμε μάθει να κοιτούμε ΚΑΛΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΠΤΗ και να έχουμε μάθει να αναγνωρίζουμε τα σφάλματά μας κάνοντας ΑΥΤΟΚΡΙΤΙΚΗ, μια πεντακάθαρη Πυθαγόρεια πρακτική...

Αυτά για αρχή!!!

Εύχομαι ΟΛΟΨΥΧΑ το καλύτερο για το Σταυροδρόμι της Εσωτερικής Αναζήτησης, για το Mystica.gr

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Galadriel
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 3:11 pm

Δημοσίευσηαπό Galadriel » Δευ Απρ 25, 2005 6:42 pm

Υπάρχουν όμως και κάποιες περιπτώσεις,

που δεν είναι η ψυχή αυτή που αναζητά...
αλλά η θνητή προσωπικότητα, που πληγώνεται, οργίζεται ή ταπεινώνεται..
τότε, πολλές φορές στρέφεται στην εσωτερική αναζήτηση με μοναδικό σκοπό, να βρει δικαιολογίες για όσα την ταλαιπωρούν....

κι εκεί πιστεύω, πως αλλοιώνονται τόσο η πορεία, όσο και τα αποτελέσματα της αναζήτησης...


προσαρμόζονται δηλαδή, σ'αυτό που χρειάζεται το Εγώ για να καθησυχάσει τους φόβους του...


παρόλα αυτά, θεωρώ πως πρόκειται (ακόμα κι έτσι) για μια αρχή...
κάποια στιγμή, το Φως διεισδύει και αρχίζουν να φωτίζονται νέες διαδρομές και να επαναπροσδιορίζονται οι στόχοι του ατόμου...


Galadriel
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Απρ 25, 2005 7:11 pm

Υπάρχουν όμως και κάποιες περιπτώσεις,

που δεν είναι η ψυχή αυτή που αναζητά...
αλλά η θνητή προσωπικότητα, που πληγώνεται, οργίζεται ή ταπεινώνεται..
τότε, πολλές φορές στρέφεται στην εσωτερική αναζήτηση με μοναδικό σκοπό, να βρει δικαιολογίες για όσα την ταλαιπωρούν....


Η γνώμη μου καλή μου Galadriel, είναι πως αυτό που αναφέρεις, άπτεται σε ένα «εξωτερικό» γεγονός το οποίο φαινομενικά ορίζει αυτή την αντίδραση, αλλά ουσιαστικά, είναι το γεγονός το οποίο ωθεί το άτομο στην αρχή του δρόμου της αναζήτησης.

Για να δώσω ένα παράδειγμα θα ρωτήσω κάτι στο οποίο οι περισσότεροι έχουμε συμφωνήσει κατά το παρελθόν.

«Είμαστε σε μια κατάσταση μεγάλης συναισθηματικής πίεσης, δεν έχουμε καμία όρεξη για να βγούμε, να διασκεδάσουμε, να εκθέσουμε τελικά τον εαυτό μας. Κάποια στιγμή, ενώ έχουμε αποφασίσει να μην βγούμε από το σπίτι, μας πείθουν να πάμε σε μια γιορτή στο σπίτι ενός φίλου. Εκεί έχει έρθει όλος τυχαίως, κάποιος άνθρωπος ο οποίος στην πορεία αποδεικνύεται σημαντικός για μας και ο οποίος μας βγάζει με τη φιλία του μέσα από αυτό το φαινομενικό αδιέξοδο στο οποίο είχαμε βρεθεί»

Το τυχαίο αυτό γεγονός είναι τελικά τυχαίο ; Ή το γεγονός αυτό έχει να κάνει με κάποια από αυτά τα οποία ανέφερε ο αγαπητός μου Κέλσος ;

Τελικά η «τυχαία» εμφάνιση κάποιων καταστάσεων ή γεγονότων είναι όντως τυχαία ;
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Απρ 25, 2005 8:00 pm

Καλησπερίζω τους φίλους και συνοδοιπόρους που στέκονται δίπλα στο νεογέννητο "mystica" στα πρώτα του βήματα.

Ένα ενδιαφέρον θέμα και ένα εύλογο ερώτημα...

Θα προσπαθήσω να δώσω μία συγκεκριμένη απάντηση, ανάλογη του συγκεκριμένου ερωτήματος.

ΑΝΑΓΚΗ.

Νομίζω ότι η ανάγκη, η μόνη δύναμη η οποία κινεί τα πάντα, είναι το ερέθισμα για αναζήτηση.

Η ανάγκη να βρούμε το αίτιο. Η ανάγκη να βρούμε την "αλήθεια", την κατάσταση εκείνη της ψυχής όπου δεν υπάρχει λησμονιά και της οποίας Βασιλιάς είναι μόνον ο "Κύριός" της.

Ο φίλτατος Κέλσος ο Φιλαλήθης μας έδωσε ένα ερέθισμα σε σχέση με το παρελθόν της ψυχής μας.

Δεν ξέρω αν η "λάξευση της λίθου" κρύβει αλληγορικά και αυτή την παράμετρο. Δεν είναι καθόλου απίθανο.

Όμως το βασικότερο κατ' εμέ στοιχείο της λάξευσης είναι η δημιουργικότητα. Είναι η αίσθηση ότι κάθε τι μελλοντικό (για να βάλω την παράμετρο "μέλλον" στην κουβέντα) εξαρτάται από τη δική μας εργασία.

Ότι όραμα έχει ο γλύπτης, αυτό το άγαλμα θα αναδείξει από το μάρμαρο, το οποίο αλλιώς θα παρέμενε ένα ακόμα κομμάτι υλικό ανάμεσα σε όλα τα άλλα.

Είναι αυτό που ο μυημένος Καζαντζάκης λέει:

"Να κάνουμε την ύλη πνέμα".

Να κάνουμε αυτό το χώρο ιερό της αναζήτησης λοιπόν...

Αυτή ήταν η ανάγκη για δημιουργία.

Καλή μας συνέχεια!
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Απρ 25, 2005 9:38 pm

Γειά σε όλους!

Shhhh... Δεν με ξέρετε, δεν με έχετε ξαναδεί!... :D

Λοιπόν, για να κάνω κι εγώ ποδαρικό, θα συμφωνήσω οτι είναι ιδιαίτερα ευοίωνο το τοπικ που διάλεξε η αγαπητή Galadriel, και του εύχομαι και εγώ "εις έτη πολλά".

Σαν αρχή, να μιλήσω για εμένα...

1) Λίγο για καθαρά προσωπικούς, εγωϊστικούς λόγους (δύναμη, κατανόηση των άλλων, και τα ρέστα.).
2) Λίγο για αλτρουιστικούς λόγους (να μάθω πως να εκφράζω περισσότερη συμπόνεια, κλπ.)
3) Πολύ από την διαολεμένη περιέργια για το κάθε τί γύρω μου, που με διακατείχε πάντα...
4) Κυρίως ὀμως, λόγω της έλξης για μια ἐστω σχετικά οριστική κατάσταση ολοκλήρωσης, φώτησης, λύτρωσης, γνώσης, ελευθερίας --- όπως θες πέστο....
ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΤΗΣ ΑΠΑΤΗΣ που μέ επεξεργάζεται 8)

Ελπίζω για μια καλή συνέχεια, και βγάζω το καπέλλο μου στους φίλους που φέραν σε πέρας αυτήν την πρωτοβουλία...

Φιλικά

k

drumx13
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 10:11 pm

Δημοσίευσηαπό drumx13 » Δευ Απρ 25, 2005 11:45 pm

Έρχομαι λοιπόν και εγώ να ρωτήσω….. αφού καταρχήν συγχαρώ την ιδρυτική ομάδα της "αγοράς" για τα θάρρος της και την αξιέπαινη προσπάθεια δημιουργίας μιας ακόμα (χρήσιμης) κοινωνίας ανθρώπων…

Πόσο ελεύθεροι είμαστε φίλοι μου
Μέσα στην σχέση αίτιου αιτιατού φαίνεται να ακολουθούμε όλοι μας ένα δρόμο σε πολλά σημεία έτοιμο. Είμαστε κομμάτια ενός οργανισμού που πάσχει…είπε ένας φίλος.
Ένας άλλος φίλος είπε ότι για όλα φταίνε οι προηγούμενες ζωές και ένας άλλος λέει ότι το σενάριο το φτιάχνεις μόνος σου, πριν έρθεις στα εγκόσμια, με σκοπό το να διδαχθείς από αυτή την ζωή αυτά που σου λείπουν για να πετύχεις την θέωση.
Αν για όλα όσα κάνεις υπάρχει λόγος και σκοπός ή ένα θειο σχέδιο ή ακόμα κι ένα δικό σου σχέδιο πριν από την γέννηση σου φτιαγμένο…. Αυτό δεν είναι ελευθερία.

Από την άλλη ο άνθρωπος ψάχνοντας... μοιραία φτάνει σε συμπεράσματα
Το δυστύχημα είναι ότι αφού το άτομο φτάσει σε ένα συμπέρασμα καταναλώνει τον εαυτό του σε έρευνες και αναζητήσεις με σκοπό να πάει το μυαλό του λίγο παραπέρα. Οι απαντήσεις που βρίσκει όμως είναι απαντήσεις που τον οδηγούν στο ίδιο θέμα και στο ίδιο γνωστο συμπέρασμα και ο κύκλος ξαναρχίζει.

Είναι σαν την φιλοσοφική λίθο.
Την ψάχνεις, την βρίσκεις, και σαν σύγχρονος Μίδας, δεν μπορείς πια να αγγίξεις κανέναν και τίποτα, γιατί θα τον μετατρέψεις σε χρυσό. Όσο και να αναζητάς κάτι άλλο είναι μάταιο, γιατί όλα γύρω σου είναι χρυσά και αν δεν είναι θα γίνουν, κάτω από την επήρεια (της δικιάς σου ???) φιλοσοφικής λίθου. Μέσα σε όλα αυτά εσύ δεν είσαι ελεύθερος.
Ποιος είναι πραγματικά ελεύθερος λοιπόν????
Αυτός που έχει τα συμπεράσματα του και πορεύεται εν ειρήνη στην ζωή ή ενδεχομένως και στον σταυρό του;;
…ή αυτός που ψάχνει ακόμα…



:?:

Galadriel
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 3:11 pm

Δημοσίευσηαπό Galadriel » Τρί Απρ 26, 2005 7:09 am

H ελευθερία αγαπητέ drumx13 κρίνεται από την δυνατότητα επιλογών που έχουμε....

σε οποιοδήποτε επίπεδο κι αν είναι αυτό, και σίγουρα μέσα στο ταξίδι των ψυχών προς την τελείωση, έχουν υπάρξει και ψυχές που διάλεξαν άλλο δρόμο....

αυτό που αναφέρεις μου θυμίζει λίγο τον τελευταίο πειρασμό ... μήπως δηλαδή θα ήταν καλύτερα να αφήσει κανείς την αναζήτηση και να αφεθεί να ζήσει μια ζωή ειρηνική μέχρι το τέλος των ημερών του?


Galadriel
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Απρ 26, 2005 9:32 am

Ξεκινάω με τις καλύτερες ευχές μου για μία δημιουργική και εποικοδομητική εσωτερική πορεία.

Η εσωτερική αναζήτηση είναι ένας δρόμος που μπορεί να βοηθήσει τον άνθρωπο να αντιληφθεί και να κατανοήσει καλύτερα τυχόν καταστάσεις που καλείται να βιώσει.

Το ερέθισμα για τον δρόμο αυτό
είναι τα διάφορα αναπάντητα ερωτήματα που έχει
είναι οι τυχόν απαντήσεις που μπορεί να βρει και δεν τον ικανοποιούν
είναι η το προσωπικό «θέλω» του καθενός για να βγει από το σκοτάδι της άγνοιας

Το πως «περπατάει» όμως κανείς τον δρόμο, το τι συναντάει – μιας και τίποτα δεν είναι τυχαίο - είναι υποκειμενικό και οι συντελεστικοί παράγοντες άπτονται της προσωπικότητας του και των προβιωτών του - όπως ανέφερε ήδη ο αγαπητός Κέλσος - και όλα αυτά σίγουρα γίνονται για να εξυπηρετηθεί κάποιος σκοπός.

Αγαπητέ drumx13 ρωτάς πόσο ελεύθεροι είμαστε.
Πολύ καλή ερώτηση, αλλά πες μας όμως πως εννοείς εσύ την ελευθερία αρχικά για να μπορέσουμε λίγο να την οριοθετήσουμε προκειμένου να δούμε εάν είμαστε ή όχι ελεύθεροι.

Να έχετε όλοι μία όμορφη ημέρα.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Απρ 26, 2005 12:11 pm

Γεια σας και από μένα,

Καλό ξεκίνημα!

Θα ήθελα να πω ότι η αναζήτηση είναι κάτι σαν ιερός δεσμός ανάμεσα σε εμάς και την Αρχή μας. Δεν μπορώ να ξεδιαλύνω αυτό το μυστήριο, μπορώ όμως να γράψω μέσα από την ανθρώπινη πείρα:

Με την εμφάνισή του κιόλας ο άνθρωπος, σίγουρα απόρησε για την πηγή της ζωής του, για το πριν και το μετά… Σίγουρα αισθάνθηκε ότι κάτι ανώτερο από εμάς υπάρχει και σίγουρα διαισθάνθηκε την ανάγκη (επανα)σύνδεσής του με την πηγή.

Στην εξελικτική του πορεία, ο άνθρωπος χάραξε διάφορους δρόμους αναζήτησης. Όσοι είναι ειλικρινείς, είναι σεβαστοί. Αυτό όμως θα το κουβεντιάσουμε μια άλλη φορά.

Τι είναι λοιπόν αυτό που λειτουργεί καταρχήν σαν ερέθισμα για την εσωτερική αναζήτηση; Δόθηκαν παραπάνω ενδιαφέρουσες απαντήσεις. Ανάγκη; Επιθυμία; Υπνώττουσα γνώση/μνήμη; Αρχέγονο ένστικτο;

Ίσως το αίτιο να μην είναι ένα αλλά να είναι μερικά. Ή μερικά που, επειδή δεν είναι άσχετα μεταξύ τους, είναι σαν ένα. Θα μπορούσα λοιπόν να πλαισιώσω τις έννοιές του με την ερμηνεία «Συνείδηση». Εσωτερική συνείδηση της ύπαρξής μας, της ένωσής μας, του έργου μας.

Θα απουσιάσω για μερικές ημέρες κι έτσι εύχομαι από τώρα, εγκάρδια, Καλή Ανάσταση!

Ding an Sich
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 12:58 am
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Ding an Sich » Τρί Απρ 26, 2005 1:13 pm

Με μεγάλη μου χαρά συναντώ ‘παλιούς συμπολεμιστές’ σ’ ένα πεδίο φιλειρηνικό και εύχομαι από καρδιάς αυτή η Ειρήνη να το χαρακτηρίζει για πάντα.

Επί του θέματος:

Από τη μία, υπάρχει μία έννοια της Αναζήτησης, αντικειμενική.

Ανα-ζητώ=ζητώ να βρω ξανά.

Άρα, κάτι απώλεσα. Αυτό το κάτι που είχα ή αυτό το κάτι που ήμουν;

Από την άλλη, οι οδοί της αναζήτησης είναι καθαρά υποκειμενικές και ποικίλουν ανάλογα με τα όντα που πορεύονται (ή συμπορεύονται) μέσω αυτών.

Ζητάμε και συ-ζητάμε ώστε να βρούμε αυτά τα οποία κάποια στιγμή της ζωής μας απωλέσαμε - πότε, που και γιατί;

Κατά την δική μου γνώμη, η συνειδητοποίηση της Απώλειας αποτελεί το ερέθισμα για την Αναζήτηση και η μεταξύ τους σχέση, το καλωσόρισμα στον κόσμο των αντιθέτων και της διπολικότητας.

Καλώς Ήλθαμε - ξανά;

Η συνειδητοποίηση της Άγνοιας μας οδηγεί στην Γνώση, η Μοναξιά στην Συντροφικότητα, η Αδυναμία στην Ισχύ, η Αποσύνθεση στην Σύνθεση, οι Κύκλοι των Θανάτων στην Σπείρα της Ζωής…κ.ο.κ.

Κατά πόσο, όμως, συνειδητοποιούμε το τί αληθινά μας λείπει και για ποιο Λόγο;

Η πορεία μας, ως αναζητητές, χαράζει το Μέλλον μας, αλλά και η απολύτως σχετική οδός της Ανάμνησης αποκαλύπτει το Παρελθόν μας, την Ιστορία του όντος μας και τις προδιαθέσεις του.

Και στο Παρόν; Ζούμε (?!?) άπειρες στιγμές αυτής της χρονικής διχοτόμησης ή μία ενιαία σύνθεση της άχρονης ολότητάς μας; Όπως και να το κάνουμε, η εμπειρία της χρονικότητας είναι αναπόφευκτη για τους ανθρώπους.

Αυτά που έχω μέχρι στιγμής διαπιστώσει, είναι ότι α) ως άνθρωποι, συνήθως αναζητάμε ένα ασήμαντο ‘έχειν’, λόγω των λανθασμένων αντιλήψεών μας περί του ‘μη έχειν’ και β) παρομοίως αναζητάμε μία θολή εικόνα αυτών που θα θέλαμε να είμαστε, ανικανοποίητοι από τον εαυτό μας (που κάποιες φορές φθάνουμε σε σημείο να τον σιχαινόμαστε), αγνοώντας αυτά τα οποία κάποτε ήμασταν, ή πλάθοντας ψεύτικους μύθους για το παρελθόν και το μέλλον μας.

Και επιστρέφοντας στην αρχή, σας ερωτώ:

Υποκειμενικά, τι πιστεύετε ότι έχει ο κάθε ένας και η κάθε μία από εσάς αληθινά απολέσει και αναζητά να το βρει - είτε αφορά το έχειν, είτε αφορά το είναι.

Αντικειμενικά, από ποια ‘κατάσταση’ πιστεύετε ότι ο Άνθρωπος ‘εξέπεσε’ και αναζητά ν’ αποκατασταθεί (αναστηθεί).

Θα επιστρέψω εντός ολίγων ημερών με περισσότερα ‘μυστικά’ (μην τα πούμε όλα αμέσως :D ).

Προς το παρόν, προς-εύχομαι (λόγω και των ημερών) για την Ανάσταση όλων αυτών που έχουν νεκρωθεί εντός μας – είτε το συνειδητοποιούμε, είτε όχι – και σας χαιρετώ…

Με τους ευγενικότερους των χαιρετισμών
Ding an Sich

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Απρ 26, 2005 2:40 pm

Σίγουρα αισθάνθηκε ότι κάτι ανώτερο από εμάς υπάρχει και σίγουρα διαισθάνθηκε την ανάγκη (επανα)σύνδεσής του με την πηγή.


Αραγε αυτή η ανάγκη πως λειτουργεί ?
Ο καθένας μας λειτουργεί πάντα συνειδητά ?
Οι τυχόν ανησυχίες του πηγάζουν από εσωτερικά ερωτήματα συνειδητά ή μήπως άγνωστα δεδομένα τον οδηγούν σε αυτούς τους δρόμους της αναζήτησης ?
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

siren
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 8:19 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό siren » Τρί Απρ 26, 2005 3:23 pm

με τη σειρά μου να ¨μπω΄ με το δεξί και να ευχηθώ καθε επιτυχία στη νέα αυτή προσπάθεια...
όσο για το ερώτημα περί αναζήτησης εχω να πω απλά τα εξής

πιστεύω ότι είναι έμφυτη η αναζήτηση του ανθρώπου για τη γνώση ..
να γεμίσει τα κενά του να μάθει τον σκοπό της ύπαρξής του

βεβαι εδω ειναι και ενα αλλο θεμα
γιατι μερικοι εχουν περισσοτερο αναπτυγμενο αυτο το ενστικτο απο αλλους
και γιατι στον ιδιο ανθρωπο η αναγκη αυτη να εμφανιστει σε συγκεκριμενη φαση της ζωης του
τι ειναι αυτο που κινητοποιει την αναζητηση


αυτα γι αρχη
the truth is out there

Galadriel
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 3:11 pm

Δημοσίευσηαπό Galadriel » Τρί Απρ 26, 2005 7:22 pm

Ανα-ζητώ=ζητώ να βρω ξανά.

Άρα, κάτι απώλεσα. Αυτό το κάτι που είχα ή αυτό το κάτι που ήμουν;


ή απλά συνεχίζω αυτό που ήδη άρχισα....

όταν ξανα-μπαίνει κανείς στην τάξη για μάθημα, μετά το διάλειμα, δεν ξεχνάει όσα προηγουμένως διδάχθηκε... συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε..

δεν θα ήταν τεράστιο χάσιμο χρόνου και ενέργειας άραγε, να πρέπει κανείς να ξεκινάει από το μηδέν κάθε φορά?

... μπορεί σε κάθε ενσάρκωση να μην έχουμε πλήρη μνήμη όσων έχουμε ήδη διδαχθεί, αλλά κι αυτό είναι προκειμένου να γίνει πιο κατανοητή η νέα σειρά μαθημάτων...

όμως η ψυχή θυμάται πάντα, τα πάντα... και συνεχίζει...




Galadriel
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Απρ 26, 2005 8:50 pm

Χμ...

Νομίζω ότι αγγίξαμε ένα καίριο σημείο! :shock:

Εξελισσόμαστε σε ένα ευρύτερο πεδίο και για όσους πιστεύουν στη μετενσάρκωση υπάρχει μία δεδομένη συνέχεια, όμως κάθε μορφής γέννηση ή ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ μας δίνει τη δυνατότητα να ξεκινήσουμε από μηδενική βάση.

Εξάλλου αυτή τη φάση ακριβώς και με αυτή την έννοια δεν εορτάζουν (καθορίζουν) όλες οι ιεροτελεστίες των διαφόρων λαών με τη γέννηση βρεφών, τις βαπτίσεις των διαφόρων θρησκειών και τις μυήσεις των εσωτερικών σχολών :?:

Χαιρετώ όλους τους νέους και παλιούς φίλους που προστέθηκαν στην παρούσα συζήτηση.

Φίλτατε drumx13, νομίζω ότι αντιλαμβάνομαι πώς συνδέεις το ερώτημα περί ελευθερίας με το παρόν θέμα, αλλά μια και το έθεσες, μήπως θα ήταν καλύτερα να μιλήσουμε για "ελευθερία" σε ένα νέο θέμα :?:

Νομίζω ότι θα 'χουμε αρκετά να πούμε...
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Τρί Απρ 26, 2005 10:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Τρί Απρ 26, 2005 9:53 pm

‘εξέπεσε’



Χμμμ... μεγάλο θέμα φίλτατε.

Κατ' εμέ η "πτώση",αν υπήρξε κάτι τέτοιο, ήταν θα έλεγα το "αναγκαίο κακό" ή καλύτερα η απαραίτητη προυπόθεση για να γίνει το "κατ εικόνα" "καθ' ομοίωσιν".

Έπρεπε ο άνθρωπος να κάνει χρήση της "ελεύθερης βούλησής του" έστω και "λανθασμένα".

Αλήθεια ήταν όντως λανθασμένα;

Νομίζω όμως ότι εκτροχιάζω το θέμα με την παρέμβασή μου και να με συγχωρείτε :)

Ευελπιστώ σε ένα τόπικ περί "Πτώσεως".
:)
Εικόνα

LOCO
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 4:46 pm
Τοποθεσία: Η αιώνια Ελλάς
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό LOCO » Τετ Απρ 27, 2005 2:21 am

Χαιρετώ όλους τους αξιόλογους φίλους και γνωστούς αναζητητές!

Δεν γνωρίζω ποιό ακριβώς είναι το ερέθισμα της αναζήτησης εξάλλου στον κάθε άνθρωπο εκδηλώνεται μάλλον διαφορετικά και σε διαφορετική χρονική στιγμή η "ανάγκη" για αναζήτηση. Σε κάποιους μάλιστα δεν εκδηλώνεται ποτέ αυτή η ανάγκη. Αυτό που με σιγουριά γνωρίζω είναι πως οι αναζητητές είναι άτομα ιδιαίτερα προικισμένα και ευφυή.

Ας πορευτούμε εν ειρήνη στο δρόμο της αναζήτησης λοιπόν! :D
Εικόνα
Estas Loco?

siren
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 8:19 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό siren » Τετ Απρ 27, 2005 8:08 am

θα θελα να πιστευω πως οσο περισσοτερο "εξελίσσεται'' η προσωπικότητα μεσα απο το ταξιδι στο χρονο τοσο περισσοτερο εχει αναγκη γνωσης και απαντησης σε καιρια ερωτηματα ...

οσον αφορα το ερωτημα κατα ποσον ειναι τυχαια η πτωση η οχι πιστευω πως τιποτα δεν γινεται χωρις καποιο συγκεκριμενο σκοπο και αιτια...
the truth is out there


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης