Εισβολή στην πραγματικότητά μας

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τρί Οκτ 25, 2005 1:13 pm

καλησπερα σας

Ο σκοπός είναι ν' αλλάξει ο "άνθρωπος", φίλε μου κι όχι να μένει στα ίδια.

Αντιλαμβάνομαι ότι αναφέρεσαι στα συνήθη φαινόμενα, αλλά υψηλό πνευματικό επίπεδο και τέτοιες τεχνικές δε συμβαδίζουν.

Οι κατέχοντες τη σοφία γνωρίζουν ότι αυτές είναι πρακτικές κατώτερων πεδίων και δεν τις καταδέχονται.

Οι υπόλοιποι απλά επιδιώκουν πρόσκαιρες ικανοποιήσεις εκμεταλλευόμενοι την άγνοια και την ανετοιμότητα και δεν είναι ικανοί να προσεγγίσουν πραγματικά ανώτερες σφαίρες.

Στην πραγματικότητα, μία από τις πιο αποτελεσματικές αλλά και ευρύτερα εφαρμοζόμενες μεθόδους εσωτερικής άμυνας, είναι η άρνηση να αντιδράσουμε σε μία επίθεση (ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΥΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΑΣ), είτε αποδεχόμενοι είτε ουδετεροποιώντας τις δυνάμεις οι οποίες προβάλλονται εναντίον μας και έτσι, επιστρέφοντάς τες πίσω στον αποστολέα τους.


ειναι αληθεια οτι ο πνευματικος ανθρωπος,δεν θα ασχοληθει με τις κακες πραξεις.
μονο ομως ο αληθινα πνευματικος,και μονο αυτος που εχει φτασει σε αρκετα υψηλο σημειο.
ενα ποσοστο μαθαινει μερικα "μαγικα" και δεν παει παρακατω.
για την πρωτη περιπτωση υπαρχει και η πιθανοτητα να βγει "κακος" ο ανθρωπος.
το γεγονος που εχει φτασει σε υψηλο πνευματικο επιπεδο....μπορει οπως ειπες να τον φωτισει.....αλλα και να τον καψει.
εξαρταται λοιπον,με αυτο που ο ιδιος εχει πραγματικα στην καρδια του.


RAMOGLOU

Ο Κομφούκιος είχε πει «Αν ο εχθρός σου σε πειράξει μην αντιδράσεις, πήγαινε και κάτσε στην όχθη του ποταμού και το ρεύμα θα φέρει το πτώμα του στα πόδια σου».


ναι....προκειτε για την θεια μοιρα.οι περισσοτεροι των ανθρωπων δεν μπορουν να περιμενουν στο ρεμα.θελουν να παρουν εκδικηση μονοι τους.
αυτο φυσικα ειναι μεγα λαθος,οπως ειχε πει ο Γκαντι "an eye for an eye and the world goes blind"
τελος παντων,το καλυτερο ειναι σαφως να περιμενεις να μιλησει η μοιρα,που θα το κανει και πιο δικαια.
εχουν βγει απειρες αντιγραφες απο αυτη του Κουμφουκιου,μια ειναι και η κλασσικη αμερικανικη......"what goes around,comes around"
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Οκτ 25, 2005 3:10 pm

santaclaws έγραψε:ειναι αληθεια οτι ο πνευματικος ανθρωπος,δεν θα ασχοληθει με τις κακες πραξεις.
μονο ομως ο αληθινα πνευματικος,και μονο αυτος που εχει φτασει σε αρκετα υψηλο σημειο.
ενα ποσοστο μαθαινει μερικα "μαγικα" και δεν παει παρακατω.
για την πρωτη περιπτωση υπαρχει και η πιθανοτητα να βγει "κακος" ο ανθρωπος.
το γεγονος που εχει φτασει σε υψηλο πνευματικο επιπεδο....μπορει οπως ειπες να τον φωτισει.....αλλα και να τον καψει.
εξαρταται λοιπον,με αυτο που ο ιδιος εχει πραγματικα στην καρδια του.



Καλησπέρα, αγαπητέ santaclaws!

Αυτό το οποίο πρασπάθησα να καταδείξω κι ίσως, δεν ήταν ξεκάθαρο, είναι ότι πνευματικός άνθρωπος είναι μόνον ο αληθινός, αλλιώς δεν είναι πνευματικός άνθρωπος.

Όποιος κινδυνεύει να καεί, δεν φτάνει εκεί...
Τον προστατεύει η άγνοια και η ανικανότητά του.

Γι' αυτό και πραγματικοί "μάγοι" δεν υπάρχουν ή έστω, είναι ελάχιστοι στον κόσμο και όσοι κάνουν "μαγιολίκια" το πολύ πολύ να πετύχουν πρόσκαιρες "επιτυχίες".

Έχουν γνώσιν η φύλακες των κόσμων.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τετ Οκτ 26, 2005 3:28 pm

καλησπερα σε ολους

Αυτό το οποίο πρασπάθησα να καταδείξω κι ίσως, δεν ήταν ξεκάθαρο, είναι ότι πνευματικός άνθρωπος είναι μόνον ο αληθινός, αλλιώς δεν είναι πνευματικός άνθρωπος.

Όποιος κινδυνεύει να καεί, δεν φτάνει εκεί...
Τον προστατεύει η άγνοια και η ανικανότητά του.

Γι' αυτό και πραγματικοί "μάγοι" δεν υπάρχουν ή έστω, είναι ελάχιστοι στον κόσμο και όσοι κάνουν "μαγιολίκια" το πολύ πολύ να πετύχουν πρόσκαιρες "επιτυχίες".


σχετικα με τον πνευματικο ανθρωπο,εγω θα τους εβαζα σε κατηγοριες.
δηλ ο λιγο πνευματικος,ο πολυ πνευματικος κτλπ.
αφου ομως λες οτι δεν ειναι ετσι,δεν υπαρχει λογος να μεινω στην δικια μου θεωρια,το θεμα δεν το εχω ψαξει πολυ για να μπορεσω να δωδω αληθινα επιχειρηματα.
σχετικα με τους μαγους.....ποιος ειναι ο αληθινος και ποιος οχι...δυσκολο να πεις.
παρ'ολα αυτα το κρητιριο που βαζεις ειναι απολυτα σωστο.οτι δηλαδη ενας πραγματικος μαγος δεν θα ασχολουταν καθολου με αυτα τα θεματα.
πραγματι οι περισσοτεροι ειναι "μαγοι της πλακας".τωρα με την ραγδαια αναπτυξη του ιντερνετ μπορει κανει να βρει πολλες χρησιμες πληροφοριες.
ετυχε καποια φορα να μιλησω με εναν αμερικανο.......που πιστευε οτι ηταν avatar.
γνωστη λεξη σε εμενα{αν και δεξω τι ακριβως ειναι},αλλα απο το υφος του γραπτου λογου του......μονο avatar δεν ηταν.
αυτα.
καλο απογευμα
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Οκτ 27, 2005 4:48 pm

santaclaws έγραψε:σχετικα με τον πνευματικο ανθρωπο,εγω θα τους εβαζα σε κατηγοριες.
δηλ ο λιγο πνευματικος,ο πολυ πνευματικος κτλπ.
αφου ομως λες οτι δεν ειναι ετσι,δεν υπαρχει λογος να μεινω στην δικια μου θεωρια,το θεμα δεν το εχω ψαξει πολυ για να μπορεσω να δωδω αληθινα επιχειρηματα.


Χμμμ... Όλα μπορεί να συμβαίνουν, όσο αντιφατικά κι αν δείχνουν. 8)

Όπως και να έχει, είναι σημαντικό να γνωρίζουμε ότι άνδρες και γυναίκες με γνώσεις, έχουν χρησιμοποιήσει στο παρελθόν και το παρόν, την γνώση αδίστακτα και ίσως βρεθούμε μπλεγμένοι στα αποτελέσματα των πράξεών τους.

Ο φόβος δε βοηθά παρά μόνον αυτούς.
Χρειάζεται ενημέρωση.
Διαφορετικά, κινδυνεύουμε να βρεθούμε στη θέση του ταξειδιώτη σε πλοίο που βουλιάζει και δεν ξέρει κολύμπι, οπότε φοβάται τη θάλασσα.

Μπορούμε να πούμε με ασφάλεια ότι το Αόρατο είναι κακό και εχθρικό απέναντι στην ανθρωπότητα ΜΟΝΟΝ όταν έχει διαφθαρεί και διαστρεβλωθεί από τις δραστηριότητες εκείνων των ασυνείδητων ανθρώπων που οι μυημένοι αποκαλούν μύστες του Αριστερού Μονοπατιού.

Στο χέρι μας είναι να το καταστήσουμε καλό και φιλικό.

Κι όπως λέει ο μέγας μυημένος Eliphas Levi:
"Η Μεγάλη Αρκάνα της Υψηλής Πρακτικής Μαγείας βρίσκεται ολόκληρη μέσα στην Οδύσσεια".
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Πέμ Οκτ 27, 2005 6:07 pm

καλησπερα

δυστυχως βρισκομαι σε internet cafe,γιατι ο υπολογιστης μου εχει μαλλον καποιο προβλημα.τελος παντων στο θεμα μας.


Ο φόβος δε βοηθά παρά μόνον αυτούς.
Χρειάζεται ενημέρωση.
Διαφορετικά, κινδυνεύουμε να βρεθούμε στη θέση του ταξειδιώτη σε πλοίο που βουλιάζει και δεν ξέρει κολύμπι, οπότε φοβάται τη θάλασσα.


τελειο παραδειγμα.ειχα σκεφτει πολλες φορες μονος μου απο τι μπορει να προκαλειτε ο φοβος,αλλα το παραδειγμα σου μου εδειξε την σωστη κατευθυνση.
πραγματι,ο αριστος κολυμβητης δεν εχει να φοβηθει τιποτα ακομα και σε μεγαλη θαλασσοταραχη,ενω αυτος που δεν ξερει θα δει την θαλασσα μαυρη,φοβιστικη και εχθρικη.
τελικα η πηγη του φοβου του καθε πραγματος,να προκαλειτε απο την αγνοια μας στο συγκεκριμενο πραγμα
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Παρ Οκτ 28, 2005 3:18 pm

Καλησπέρα στους συζητητές,

Λοιπόν για να απαντήσω και εγώ με την σειρά μου στο θέμα της συζήτησης, θα έλεγα πως το ποιο σημαντικό είναι να μην δίνεις καμία αφορμή σε αυτούς που κατέχουν την δύναμη.

Με άλλα λόγια θα πρέπει όπως καλά υπόθηκε από προηγούμενους να μην αντιδράς στις εν λόγω επιθέσεις. Το καλύτερο θα ήταν να προσπαθήσεις να τις περιορίσεις περιορίζοντας τις σκέψεις σου που προέρχονται από αυτές τις επιθέσεις. Είναι δύσκολο αλλά εφικτό. Επιπλέον θα πρέπει να αποβάλεις τους φόβους σου και να περιορίσεις και να αποδεχτείς τις αδυναμίες σου. Άμα το καταφέρεις αυτό τότε δεν έχεις κανένα λόγω να φοβάσαι τέτοιες επιθέσεις.

Αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ είναι άμα μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτές τις επιθέσεις για να προσωποποιήσει την αφετηρία αυτής της επίθεσης με σκοπό να την αντιστρέψει.

Ευχαριστώ

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Οκτ 28, 2005 5:27 pm

HawkFire έγραψε:(...) θα έλεγα πως το ποιο σημαντικό είναι να μην δίνεις καμία αφορμή σε αυτούς που κατέχουν την δύναμη.



:D
Φίλε HawkFire,

μερικές φορές, κάποιοι άνθρωποι είναι τόσο αρρωστημένοι που τις βρίσκουν μόνοι τους τις αφορμές, να μη σου πω τις δημιουργούν κιόλας...


Αυτό που θα ήθελα να μάθω εγώ είναι άμα μπορεί κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτές τις επιθέσεις για να προσωποποιήσει την αφετηρία αυτής της επίθεσης με σκοπό να την αντιστρέψει.


Όπως είπαμε πιο πάνω, αυτό συμβαίνει αργά ή γρήγορα ούτως ή άλλως.
Δεν χρειάζεται συγκεκριμένη αντίδραση.
Είναι νόμος.
Αυτά τα "παιγνίδια" είναι τύπου μπούμερανγκ.

Αντίθετα, θα συνιστούσα να μην επιβαρύνετε το δικό σας ψυχισμό με αρνητικές σκέψεις αντεκδίκησης.
Αισθανθείτε ασφαλείς και το κακό θα κάνει τον κύκλο του... :evil:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Παρ Οκτ 28, 2005 6:15 pm

καλησπερα σε ολους.


Όπως είπαμε πιο πάνω, αυτό συμβαίνει αργά ή γρήγορα ούτως ή άλλως.
Δεν χρειάζεται συγκεκριμένη αντίδραση.
Είναι νόμος.
Αυτά τα "παιγνίδια" είναι τύπου μπούμερανγκ.


ναι ετσι ειναι,εδω ομως εχω και εγω μια απορια πανω σε αυτο.
η φυση εκδικητε μονη της,αλλα σε ποσο καιρο ?
αυτο ειναι ενα μεγαλο ερωτημα.ο δραστης ποτε θα τιμωρηθει,για την κακη του πραξη ?
μου εχει τυχει εμενα προσωπικα να τιμωρηθω τα επομενα 5 λεπτα.
σοβαρα μιλαω.οταν εγινε,καταλαβα οτι ηταν τιμωρια.
υπαρχουν παλι φορες.....που σκεφτομαι πως ακομα δεν με εχει βρει.
περιεργα πραγματα....
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Οκτ 28, 2005 6:27 pm

santaclaws έγραψε:η φυση εκδικητε μονη της,αλλα σε ποσο καιρο ?


Φίλε μου, η φύση δεν εκδικείται.

Η φύση είναι αυτή που είναι και όποιος παίζει μαζί της θερίζει ό,τι σπέρνει.

Αργά ή γρήγορα δε νομίζω ότι παίζει ρόλο.

Εκτός από ειδικές περιπτώσεις πάντως, είναι συγκεκριμένη χρονική περίοδος, αναλογικά με το συμβολικό γεγονός του θερισμού, το οποίο συμβαίνει σε συγκεκριμένη περίοδο του χρόνου.

Αυτοί που έχουν συνείδηση και γνώση του τί κάνουν, γνωρίζουν και πότε θα λάβουν τα πρέποντα.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Παρ Οκτ 28, 2005 7:56 pm

Πάντως σε μένα μου έχει συμβεί να υπάρχει άμεση τιμωρία του επιτεθέντος (προσπάθησε πολύ συγκεκριμένη επίθεση σε στιγμή αδυναμίας, την οποία αν δεν απέκρουα μπορεί να σήμαινε και την ζωή μου). Αλλά δεν έχω συγκεκριμένη απόδειξη γιαυτό. Δεν μπορώ να προσωποποιήσω τον επιτιθέμενο. Μόνο υποθέσεις κάνω.

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι αν μπορώ να προσωποποιήσω τον επιτιθέμενο την στιγμή της επίθεσης. Υπάρχει κάποια τεχνική γιαυτό?

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Οκτ 29, 2005 12:46 pm

Αγαπητή Zadok μήπως θα μπορούσες [ αν είναι εφικτό] να αναφερθείς στον συμβολισμό του θερισμού?

Με εκτίμηση
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Οκτ 29, 2005 6:02 pm

Αγαπητή NEHEMAUT,

ως προς το παρόν θέμα αναφερόμουν στο μήνυμα της παροιμίας "ό,τι σπείρεις, θα θερίσεις", το οποίο νομίζω είναι κατανοητό.

Ο λαός μας λοιπόν, έχοντας παρατηρήσει τη φύση, έχει συνειδητοποιήσει ότι υπάρχουν κύκλοι και παλίρροιες φαινομένων, όπου η δράση επιφέρει την αντίδραση και πάλι από την αρχή.

Κατά συνέπεια, όπως καλλιεργούμε το χωράφι μας και την ώρα του θερισμού δρέπουμε τους κόπους των προσπαθειών μας, έτσι και ό,τι κάνουμε, παράγει το αποτέλεσμά του, το οποίο την κατάλληλη περίοδο μας αποδίδεται.

Καλό ή κακό, αυτό και θα λάβουμε.

Για να το πάω και παραπέρα...
Στην πραγματικότητα, ό,τι μας συμβαίνει είναι απόρροια των δικών μας προσπαθειών και κανείς δεν μπορεί να επέμβει αν δεν τον αφήσουμε έστω εν αγνοία μας, όπως δεν μπορούμε και εμείς να επέμβουμε στους άλλους αντίστοιχα, αν δεν μας το επιτρέψουν.

Είναι σημαντικό να συνειδητοποιήσουμε ότι στην ουσία, ό,τι κι αν κάνουμε το δικό μας χωράφι σπέρνουμε και μόνον αυτό.

Τώρα, ο θερισμός έχει κι άλλες διαστάσεις συμβολικά αλλά δεν είναι του παρόντος.
Ελευσίνια Μυστήρια, η Αειπάρθενος Κόρη και ο μεγάλος θεριστής...

Ελπίζω να σε κάλυψα ως εδώ. :)

(...) την οποία αν δεν απέκρουα μπορεί να σήμαινε και την ζωή μου(...)


Φίλε HawkFire,

χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο αυτό.

Θα ήθελες να μας πεις περισσότερα για το επεισόδιο :?:
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Σάβ Οκτ 29, 2005 10:18 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Σάβ Οκτ 29, 2005 9:17 pm

Λοιπόν σε μια στιγμή αδυναμίας μου είχα σκέψεις αυτοκτονίας.
Την ώρα λοιπόν που είχα αυτό το προσωπικό διάλογο για το αν αξίζει η ζωή μου η όχι δέχομαι μια επίθεση.
Κάποιος προσπαθούσε να με πείσει ότι θα πρέπει να αυτοκτονήσω μπαίνοντας στο μυαλό μου και επιχειρώντας λεκτικά αλλά και με ένα πονοκέφαλο (μάλλον πονοκέφαλος ήταν δεν μπορώ να το περιγράψω καλυτέρα – το κεφάλι μου βούηζε και ήταν σαν να μου το έσφιγγε κάποιος). Είχε καταρχάς δώσει οδηγίες (σαν να με υπνωτίζει ένα πράγμα) ότι αυτό που θα μου συμβεί (αυτό που περιέγραψα σαν πονοκέφαλο) θα πρέπει να το θεωρήσω σαν δική μου εμπειρία. Εγώ προσπάθησα να το απωθήσω και χρειάστηκε αρκετή προσπάθεια για να το καταφέρω. Περιττό να πω πως ξέχασα αμέσως τα περί αυτοκτονίας.
Είναι επίθεση κάτι τέτοιο η το φαντάζομαι? Εγώ για επίθεση το έκλαβα. Και δεν θέλω να βρεθώ ξανά σε θέση να αμύνομαι για κάτι που το θεωρώ δικαίωμά μου (έστω και αν είναι κάτι που θεωρείτε αμαρτία για κάποιους).

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Σάβ Οκτ 29, 2005 11:19 pm

καλημερα σε ολους

Φίλε μου, η φύση δεν εκδικείται.

Η φύση είναι αυτή που είναι και όποιος παίζει μαζί της θερίζει ό,τι σπέρνει.


αυτο ειναι σωστο,αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι συμβαινει παντα.ερχετε και κοντρα με την κλασσικη παροιμια "ο καλος,καλο δεν βλεπει"
αμα στην ουσια η φυση δεν εκδικητε,τοτε υπαρχει ενα ειδος "εκδικησης" απο τον ιδιο μας τον εαυτο για αυτο που καναμε.
εδω στηριζω αυτο που ειπα προηγουμενως "δεν ειμαι σιγουρος αν συμαβαινει παντα",οτι δηλαδη,συμβαινει αλλα αν καποιος ειναι πολυ δυνατος ψυχικα,υπαρχει η περιπτωση να μην παθει τιποτα για οσες κακες πραξεις και αν εκανε.
δεν ειναι καθολου δουλεμενη θεωρια,αλλα μου φαινεται να εχει μια βαση λογικης.


Hawkfire

Λοιπόν σε μια στιγμή αδυναμίας μου είχα σκέψεις αυτοκτονίας.
Την ώρα λοιπόν που είχα αυτό το προσωπικό διάλογο για το αν αξίζει η ζωή μου η όχι δέχομαι μια επίθεση.
Κάποιος προσπαθούσε να με πείσει ότι θα πρέπει να αυτοκτονήσω μπαίνοντας στο μυαλό μου και επιχειρώντας λεκτικά αλλά και με ένα πονοκέφαλο (μάλλον πονοκέφαλος ήταν δεν μπορώ να το περιγράψω καλυτέρα – το κεφάλι μου βούηζε και ήταν σαν να μου το έσφιγγε κάποιος). Είχε καταρχάς δώσει οδηγίες (σαν να με υπνωτίζει ένα πράγμα) ότι αυτό που θα μου συμβεί (αυτό που περιέγραψα σαν πονοκέφαλο) θα πρέπει να το θεωρήσω σαν δική μου εμπειρία. Εγώ προσπάθησα να το απωθήσω και χρειάστηκε αρκετή προσπάθεια για να το καταφέρω.


κοιταξε,η ιστορια σου ειναι λιγο περιεργη....δεν ακουμε και καθε μερα τετοια πραγματα.
παρ'ολα αυτα δεν εχω διαθεση να σε κατακρινω οτι λες ψεμματα,ουτε και να σε υποστηριξω οτι λες οπωσδηποτε αληθεια.θελω απλως να ριξω λιγο φως στην ιστορια που ανεφερες.
οι τασεις αυτοκτονια λες οτι σε επιασαν σε μια στιγμη αδυναμιας.΄
εχει μεγαλη σημασια να μας πεις αν υπηρξες παντα απαισιοδοξος, η αν ηταν μια παρορμηση που εγινε σε πολυ μικρο χρονικο διαστημα.
εχει επισης σημασια η διαρκεια ολης την επιθεσης{αν ηταν τελικα}
αν καποια απο τις ερωτησεις μου τις θεωρησεις προσωπικες,δεν υπαρχει λογος να απαντησεις.αυτα.
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Κυρ Οκτ 30, 2005 10:08 am

Αγαπητέ santaclaws,

Πιστεύω ότι γενικά είμαι αισιόδοξο άτομο. Λέω γενικά γιατί μερικές φορές έχω κάποιες στιγμές αδυναμίας στις οποίες αναλογίζομαι άμα αξίζει να ζω, άμα έχω καταφέρει πραγματικά κάτι σε αυτή τη ζωή. Ήταν μια τέτοια στιγμή όταν δέχτηκα την επίθεση (αυτό που εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν επίθεση μπορεί να ήταν κάποια εσωτερική κρίση κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα ίσως σου πούνε οι γιατροί – το θέμα είναι ότι άμα εγώ δεν την είχα αντιληφθεί σαν μία επίθεση ίσως και πραγματικά να είχα πιστέψει ότι δεν αξίζει να ζω).
Όσο για την στιγμή αδυναμίας, είχα ίσως 3 μέρες που είχα τέτοιες σκέψεις προτού αρχίσει η επίθεση. Αυτό δεν σημαίνει ότι όλη την μέρα καθόμουνα και σκεφτόμουνα άμα αξίζει να ζω. Απλά όταν έμενα μόνος ξαναγύριζα σε αυτό το θέμα.
Την Τρίτη μέρα είχα πολύ έντονη προσωπική κρίση, (τα έβαζα με θεούς και δαίμονες, προκαλώντας τους). Και τότε ήταν που είχα την επίθεση. Η επίθεση ξεκίνησε άμα θυμάμαι με μία ας το πω οδηγία κάτι σαν “αυτό που θα συμβεί θα πρέπει να το θεωρήσεις προσωπικό σου πρόβλημα” (δεν θυμάμαι ακριβώς τις λέξεις αλλά αυτό ήταν το νόημα). Η επίθεση η ίδια δεν μπορεί να κράτησε πάνω από ώρα. Ήταν σαν να έμπαινα σε μια έντονη σκέψη, σκεφτόμουνα συνέχεια ότι πρέπει να αυτοκτονήσω. Το μυαλό μου είχε μπει σε κάποιο loop σκεφτόμουνα συνέχεια αυτό πολύ γρήγορα και πολύ έντονα. Παράλληλα αισθανόμουνα το κεφάλι μου να το σφίγγουν και να έχει μπει σε μία κατάσταση πολύ έντονης σκέψεις. Ήταν σαν να δούλευε ένας υπολογιστής στα κόκκινα. Δεν μπορούσα να σκεφτώ κάτι άλλο ή να αλλάξω την σκέψη μου. Να σταματήσω αυτή τη σκέψη για όση διάρκεια κράτησε η επίθεση. Τελικά κατάφερα να συγκεντρωθώ σε κάτι άλλο και όταν τα κατάφερα τότε ήταν που σταμάτησε αυτή η επίθεση. Δεν λέω ότι σταμάτησε διότι συγκεντρώθηκα κάπου αλλού, σταμάτησε διότι ο επιτιθέμενος κατάλαβε ότι με κάποιο τρόπο μπορούσα να αμυνθώ.
Αυτά τα ολίγα. Δεν μπορώ να σε πείσω ότι αυτό δεν ήταν απλά η φαντασία μου, ούτε να σε κάνω να πιστέψεις ότι ήταν κάποιο είδος επίθεσης. Εγώ το πιστεύω σαν τέτοιο και επηδεί το πίστεψα σαν τέτοιο κατάφερα να το απωθήσω.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Οκτ 30, 2005 12:18 pm

(...) ερχετε και κοντρα με την κλασσικη παροιμια "ο καλος,καλο δεν βλεπει" (...)


Φίλε santaclaws, μήπως έτσι το βλέπουμε, διότι έτσι μας βολεύει :?:

Με ποιό κριτήριο κρίνουμε το καλό και πόσο βέβαιοι μπορούμε να είμαστε για την κρίση μας αυτή :?:

Όσο για την εκδίκηση του εαυτού, δεν μπορώ να μη θυμηθώ τα λόγια ενός φίλου:

Αν καταλαβαίνεις, τα πράγματα είναι όπως είναι.
Κι αν δεν τα καταλαβαίνεις, τα πράγματα είναι όπως είναι.

ΖΕΝ



---------------------------------

Αγαπητέ HawkFire,

εγώ θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι άλλο, το οποίο βέβαια, αν θέλεις μας απαντάς:

Υπήρχε ή υπάρχει άνθρωπος ή άνθρωποι στη ζωή σου, που θα ήθελαν κάτι τέτοιο για σένα :?:
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Κυρ Οκτ 30, 2005 12:41 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Κυρ Οκτ 30, 2005 12:27 pm

Αγαπητή Zadok,

Άνθρωποι να θέλουν τη στη ζωη μου?
Να μου κάνουν κακό?
Όχι από ότι ξέρω.

Γίνε ποιο συγκεκριμένη.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Οκτ 30, 2005 12:43 pm

Ναι, φίλε μου. Αυτό ακριβώς εννοώ.

Αν δεν υπάρχει κάποιος που να θέλει να σου κάνει κακό, τότε πώς ενορχηστρώθηκε η επίθεση :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Κυρ Οκτ 30, 2005 12:47 pm

Αυτο είναι άλλο θέμα και δεν θέλω να το συζητήσω προς το παρόν.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Οκτ 30, 2005 12:55 pm

Απόλυτα σεβαστό, όμως όπως καταλαβαίνεις, αυτή η λεπτομέρεια είναι μεγίστης σημασίας για την κατανόηση τέτοιων συμβάντων.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες