Εισβολή στην πραγματικότητά μας

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Κυρ Οκτ 30, 2005 1:44 pm

καλημερα

Πιστεύω ότι γενικά είμαι αισιόδοξο άτομο. Λέω γενικά γιατί μερικές φορές έχω κάποιες στιγμές αδυναμίας στις οποίες αναλογίζομαι άμα αξίζει να ζω, άμα έχω καταφέρει πραγματικά κάτι σε αυτή τη ζωή. Ήταν μια τέτοια στιγμή όταν δέχτηκα την επίθεση (αυτό που εγώ το αντιλαμβάνομαι σαν επίθεση μπορεί να ήταν κάποια εσωτερική κρίση κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα ίσως σου πούνε οι γιατροί – το θέμα είναι ότι άμα εγώ δεν την είχα αντιληφθεί σαν μία επίθεση ίσως και πραγματικά να είχα πιστέψει ότι δεν αξίζει να ζω).


νομιζω οτι ειναι μεγαλο λαθος να λεει καποιος "αξιζει να ζω ?"
καλυτερα θα επρεπε να λες "αξιζει να πεθανω ?"
οσα λαθη και αν εχεις κανει στην ζωη σου{που αυτα που εσυ θεωρεις λαθη μπορει να μην ειναι και τοσο λαθη}.αν θες την συμβουλη μου,πρεπει να ζεις και λιγο απο "εγωισμο".δηλαδη να λες : εγω θα επιζησω,και κανεις δεν προκειτε ποτε να με νικησει,επειδη ετσι το γουσταρω! και θα φυγω μονο οταν ερθει η ωρα μου.
απο τα υπολοιπα,βγαινει ως συμπερασμα οτι καποιος ηθελε να σου κανει κακο.
ειναι πολυ σημαντικο το ερωτημα που θετει η Zadok the priestess στο επομενο μυνημα.


Αν δεν υπάρχει κάποιος που να θέλει να σου κάνει κακό, τότε πώς ενορχηστρώθηκε η επίθεση


εσυ ομως ειπες οτι δεν θελεις να απαντησεις.αυτο ειναι δικο σου ζητημα.
ετσι και αλλιως το θεμα αυτο ειναι καθαρα προσωπικο.


σχετικα με την απαντηση σου Zadok σε εμενα....δεν μπορω να την καταλαβω πολυ καλα.εισαι λιγο γενικη η εγω δεν εχω πιασει καλα το νοημα της απαντησης.
γενικη,εννοω οτι η απαντηση που δινεις ταιριαζει σε ολα τα πραγματα.
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Κυρ Οκτ 30, 2005 4:26 pm

Γιατί αυτή η "λεπτομέρεια" είναι τόσο σημαντική για την κατανόηση?
Θα πρέπει δηλαδή να έχω την υποψία ότι κάποιος "εχθρός" μου έκανε την επίθεση?
Γιαυτό σας ζήτησα αν μπορείτε να μου πείτε άμα υπάρχει κάποια τεχνική για να γνωρίζω από ποιον και άμα δέχομαι επίθεση. Το να υποθέσω ότι έχω κάποιον εχθρό μπορώ να το κάνω και μόνος μου.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Οκτ 30, 2005 5:29 pm

santaclaws έγραψε:σχετικα με την απαντηση σου Zadok σε εμενα....δεν μπορω να την καταλαβω πολυ καλα.εισαι λιγο γενικη η εγω δεν εχω πιασει καλα το νοημα της απαντησης.
γενικη,εννοω οτι η απαντηση που δινεις ταιριαζει σε ολα τα πραγματα.


Φίλε μου, καλησπέρα!

Πιθανόν να μην ήμουν εγώ σαφής, αλλά θεωρώ ότι ό,τι ισχύει γενικά, πρέπει να ισχύει και ειδικά και το αντίστροφο.
Διαφορετικά, επικρατεί χάος.

Οπότε είτε θεωρείς γενική την απάντησή μου, είτε ειδική, ένα είναι το αποτέλεσμα.
Η δικαιοσύνη είναι δεδομένη πνευματική αρχή.
Όλοι και όλα λαμβάνουν τα δέοντα.

Αν θεωρούμε ότι έχουμε αδικηθεί ή ότι κάποιοι έχουν αδικηθεί, αυτό συμβαίνει είτε γιατί συνήθως δεν έχουμε πλήρη εικόνα των γεγονότων ώστε να κρίνουμε, είτε γιατί η κρίση μας είναι εγωιστική.

Είμαι σαφής τώρα :?: :)

----------------------------------

Αγαπητέ μου HawkFire,

νομίζω ότι μας μπερδεύεις.

Η "επίθεση" είναι ένα φαινόμενο το οποίο από κάποιον/ους υποκινείται.

Διαφορετικά, πώς δημιουργείται :?:

Συνεπώς, αν εσύ δε θεωρείς ότι υπάρχουν άνθρωποι οι οποίοι να σε επιβουλεύονται, μειώνονται αρκετά οι πιθανότητες το συμβάν το οποίο έζησες, να είναι πραγματικά "επίθεση".

Επίσης, σε αντίθετη περίπτωση, θα πρέπει να τονίσουμε, ότι αν κάποιος φαντάζεται ότι κάποιοι (συγκεκριμένα πρόσωπα) τον επιβουλεύονται (ασχέτως αν αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα ή όχι), κινδυνεύει να γίνει θύμα των ίδιων του των σκέψεων.

Η "επίθεση" συχνά (το πιο σύνηθες) είναι προϊόν αυθυποβολής.

Θα έλεγα ότι οι πιο πετυχημένες και ασφαλείς μέθοδοι "επίθεσης" είναι να πείσει κάποιος το θύμα, ότι κάτι προσπαθεί να του κάνει κι ότι διαθέτει τα μέσα για να το επιτύχει.
Μετά το θύμα κάνει τη δουλειά μόνο του :!:

Ελπίζω ότι τώρα καταλαβαίνεις γιατί είναι σημαντικό το ερώτημα.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Κυρ Οκτ 30, 2005 6:34 pm

Έχεις δίκιο αγαπητή Zadok,

συμφωνώ σε αυτά που λες και έχω προσωπική πείρα σε όλα τα είδη επίθεσης (ανθυποβολής ή όχι). Εξάλλου όπως λες είναι ζήτημα πως θα το δει κανείς, με ποια προοπτική θα το δεις. Στην προκειμένη περίπτωση δεν ήταν θέμα αυθυποβολής για το συγκεκριμένο λόγω ότι δεν είχα κανένα λόγω να περιμένω κάποιου είδους επίθεση από κανένα. Δεν πιστεύω ότι έχω εχθρούς. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχω εχθρούς. Ίσως πράξεις μου να με έχουν φέρει σε εχθρότητα με άτομα που εγώ δεν έχω συνειδητοποιήσει. Έχω την υποψία ότι κάτι τέτοιο είχε συμβεί στην προκειμένη περίπτωση. Και έχω λόγω να πιστεύω ότι το άτομο από το οποίο δέχτηκα την επίθεση είχε την τιμωρία του.
Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι βέβαιος για αυτό. Αυτό θέλω να πιστοποιήσω. Πως δηλαδή να μπορώ να είμαι βέβαιος για μια πιθανή επίθεση.

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Δευ Οκτ 31, 2005 6:16 pm

καταρχην καλησπερα σε ολους

Zadok

καταλαβα τι εννοεις,απλως εγω το εβλεπα απο αλλη οπτικη :)

Hawkfire

Γιατί αυτή η "λεπτομέρεια" είναι τόσο σημαντική για την κατανόηση?
Θα πρέπει δηλαδή να έχω την υποψία ότι κάποιος "εχθρός" μου έκανε την επίθεση?
Γιαυτό σας ζήτησα αν μπορείτε να μου πείτε άμα υπάρχει κάποια τεχνική για να γνωρίζω από ποιον και άμα δέχομαι επίθεση. Το να υποθέσω ότι έχω κάποιον εχθρό μπορώ να το κάνω και μόνος μου.


μα αν γνωριζεις τον εχθρο,μπορεις να καταλαβεις τι ακριβως σου εκανε.
επισης,πρεπει να εχει πολυ μεγαλη λιστα εχθρων :!: :D ωστε να εχεις να επιλεξεις απο πολλους.
καποιος που ασχολειτε πολυ με αυτα τα θεματα στην εκανε.
συνηθως την αμυνα θα την βρεις βαση του εχθρου που αντιμετωπιζεις.
δηλαδη,τα περισσοτερα ειναι στο χερι σου.
βασικα μολις τωρα μου ηρθε και μια αλλη θεωρια,εισαι σιγουρος οτι ηταν επιθεση ?,εννοω ισως να ηταν το επακολουθο καποιας δικιας σου παρελθοντικης κακης πραξης.
δεν ξερω σιγουρα για αυτο.
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Δευ Οκτ 31, 2005 6:50 pm

Αγαπητέ santaclaws,

Από ότι ξερω δεν έχω εχθρους. Και δεν μπορώ να υποθέσω ότι κάποιος που γνωρίζω άμεσα μου έκανε την επίθεση. Θέλω να ξέρω όταν δέχομαι μια τετοια επίθεση άμα είναι δυνατόν να αναγνωρίσω τον εχθρό μου και άρα να αντιδράσω ανάλογα. Και εννοώ να αντιδράσω με τον ίδιο τρόπο.
Τώρα για το αν ήταν κάποια απόρεια δικών μου πράξεων αμφιβάλω, καταρχας γιατί δεν έχω κάνει πολλά κακά πραγματα στο παρελθόν, δεύτερον γιατί ποτέ δεν επιτηθεμαι άμα καποιος δεν μου κάνει κάτι και τέλος γιατι απλά έχω ήδη κριθεί για τις πράξεις μου.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Νοέμ 01, 2005 9:14 am

Καλημέρα και καλό Μήνα αγαπητοί φίλοι και φίλες.

Θα ήθελα να εκφέρω και εγώ την άποψη μου πάνω στο θέμα, διότι ειδικά τον τελευταίο καιρό ακούω πολλούς να αναφέρουν πως κάποιος τους έκανε επίθεση διότι τους επιβουλεύεται κλπ.

Το να γνωρίζεις τις τεχνικές που θα σου επιτρέψουν να δημιουργήσεις μια άσχημη κατάσταση η οποία θα στραφεί κατά κάποιου ατόμου ΔΕΝ είναι εύκολη υπόθεση, ούτε και κάτι που διδάσκεται στα σχολεία και έτσι όλοι μπορούν να παίξουν με αυτό.

Όσοι γνωρίζουν το πώς γίνεται να προβούν σε μια τέτοια ενέργεια, γνωρίζουν πως υπάρχουν «επιστροφές» οι οποίες γυρνάνε στους ίδιους, οπότε μόνο σε μια πολύ σημαντική κατάσταση θα «επιτεθεί» κάποιος ο οποίος γνωρίζει.
Σίγουρα βέβαια δε θα μπορέσει να επιτευχθεί κάτι τέτοιο από όσους διατείνονται πως μπορούν να το κάνουν με περισσή ευκολία, διότι αυτοί είναι οι άνθρωποι που κάπου, κάποτε άκουσαν ότι γίνεται αυτό και έτσι θέλουν να επιδειχθούν στους άλλους προβάλοντας πράγματα για τα οποία έχουν πλήρη άγνοια.

Οι απλοί άνθρωποι αναγνωρίζουν «μαγικές επιδράσεις» σε πολλά πράγματα, διότι θέλουν να επεξηγήσουν το λόγο που τους συνέβη ένα κακό.

Διότι π.χ. δε φταίει το ότι ήταν υγρά τα χέρια μας και πιάνοντας την πρίζα έπεσε ο γενικός διακόπτης, αλλά φταίει η Κατίνα που έκανε βουντού και το κακό έριξε την ασφάλεια. Δεν φταίει που είμαστε αγχωμένοι και κάνουμε κάτι γρήγορα με αποτέλεσμα να κλείνουμε δάχτυλα στις πόρτες, να κοπανάμε πόδια σε συρτάρια και τραπέζια, να χτυπάμε το κεφάλι μας σε ανοιγμένα ντουλάπια, αλλά φταίει το κακό το μάτι και τα βουντού του Μήτσακα του Τσοπάνη που έμαθε ξόρκια από τον παππού του.

Έχω ακούσει να αποδίδεται σε «επιθέσεις» ακόμα και ένα απλό κρυολόγημα το οποίο δεν πέρασε με ασπιρίνες και επανήλθε, όπως βέβαια και πονοκέφαλοι, κακή διάθεση και άλλα πλείστα όμορφα.

Δυστυχώς για τους απανταχού επιτιθεμένους και αμυνόμενους η διαδικασία αυτή δεν είναι ένα παιχνίδι και δεν παίζεται από πολλούς, είναι μια κατάσταση που μπορεί να διαδραματιστεί από ανθρώπους με υψηλή γνώση και με επίγνωση του τι πράττουν και τι θα εισπράξουν.

Θέλετε τρόπους άμυνας λοιπόν σε καθημερινή κατάσταση που σας μοιάζει με «επίθεση» ;

ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΓΓΙΞΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ.


Και πάλι καλό Μήνα, γεμάτο χαμόγελο και υγεία.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Νοέμ 01, 2005 10:10 am

Ramoglou έγραψε:
ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΓΓΙΞΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ.




Συνυπογράφω με τον Κο Ράμογλου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Νοέμ 01, 2005 11:29 am

Θα μπορούσε κανείς να πει ότι αυτές οι «επιθέσεις» είναι η σύγκρουση δύο «εγώ».

Ο ένας προσπαθεί να υπερισχύσει έναντι του άλλου με αθέμιτα μέσα, βάζοντας κάτω από την λάμπα μόνο τα λάθη του άλλου, αγνοώντας τα δικά του.

Όταν κάποιος θα καταφέρει να κατανοήσει το δικό του «εγώ», να δει τα δικά του λάθη και αδυναμίες τότε δεν θα φοβάται μήπως αυτά τον πλήξουν.
Ίσως υποσυνείδητα αυτά ως μη ελεγχόμενα να συνεχίζουν να τον καταδιώκουν και όταν θα έρθει η στιγμή του «θερισμού» το αποτέλεσμα να μην είναι το επιθυμητό.

Συμφωνώντας λοιπόν με τους προλαλήσαντες, ισχυροποιώντας ο καθένας την εμπιστοσύνη στον εαυτό του, οι άμυνες ενισχύονται απέναντι σε οποιαδήποτε επίθεση.

Έχει ήδη αναφερθεί πως αυτά λειτουργούν ως μπούμερανγκ. Εδώ νομίζω παίζει σημαντικό ρόλο το κίνητρο της κάθε ενέργειας και για να αποφευχθεί αυτό θα πρέπει το κίνητρο να διέπεται από αγάπη και ο σκοπός να είναι αγνός.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τρί Νοέμ 01, 2005 1:39 pm

Ramoglou έγραψε:
ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΓΓΙΞΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ.




Αν και γενικά συμφωνώ με τισ απόψεις του αγαπητού Ramoglou, θα έλεγα ότι αυτό δεν είναι και τόσο αλήθεια. Αν κάποιος θέλει να σου κάνει κακό δεν αρκεί ένα χαμογελο για να τον απωθήσει. Και αυτό ισχύει σε κάθε περίπτωση. Καλό λοιπόν θα είναι να μπορείς να υπερασπισθείς τον εαυτό σου.

Όσο για την άποψη την Ladyhawk θα πω ότι έχω επίγνωση του τη λέει αλλά δεν ισχύει στην προκειμένη περίπτωση.

Τελικά, αν υποθέσουμε ότι κάποιος γνώστης πραγματικά ήθελε να μου κάνει κακό θα μπορούσαμε να πουμε ότι αυτό που περιέγραψα ποιο πάνω να θεωρηθεί επίθεση?

Εδώ θέλω να επαναλάβω κάτι που πιστεύω ακράδαντα. Πως όλα είναι θέμα προοπτικής. Κατι που συμβαίνει σε κάποιον κάποιος άλλος θα μπορούσε να το δει πολύ διαφορετικά. Εξάλου όπως λέει και το βιβλίο που μου σύστησε η αγαπητή Zadok, όλοι ξέρουμε τι είναι ο ηλεκτρισμός αλλά κανεις δεν μπορεί να το αποδείξει ότι πραγματικά υφισταται.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Νοέμ 01, 2005 3:18 pm

(...) και τέλος γιατι απλά έχω ήδη κριθεί για τις πράξεις μου.


Φίλε HawkFire, αυτή η δήλωσή σου με παραξένεψε κάπως και πιθανά, δεν την έχω κατανοήσει.

Θα ήθελες να μας πεις, τί εννοείς :?:

Επί τη ευκαιρία και με αφορμή τις ανωτέρω τοποθετήσεις, νομίζω ότι πρέπει να θυμόμαστε πάντα ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ πολλοί άνθρωποι στον κόσμο (ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, μετριούνται στα δάχτυλα του ενός χεριού) που να μπορούν να ξεπεράσουν το "μαγικό γιατρικό":

ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΓΓΙΞΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ.


και να μπορέσουν πραγματικά να επιδράσουν πάνω μας.

Και φυσικά, αν θεωρούμε ότι όλοι αυτοί οι παράγοντες έχουν συνεργαστεί εναντίον μας, καλό είναι να θυμόμαστε ότι δε θα μπορούσαν να το κάνουν για "ψύλλου πήδημα".

Θα σας αναφέρω χαρακτηριστικά ένα παράδειγμα:

Έχω μία φίλη, η οποία στη ζωή έχει ζήσει αρκετά αντισυμβατικά με αποτέλεσμα πολλοί στον περίγυρό της να διαδίδουν ότι σχετίζεται με μαγείες και τέτοια.
Η γυναίκα βέβαια, καμμία σχέση...

Κάποια στιγμή, η έφηβη κόρη της, πάνω σε μία αντιδραστική φάση της περιόδου αυτής, θεώρησε σκόπιμο να συνάψει σχέσεις με έναν αλλοδαπό μετανάστη εξ Αλβανίας, ο οποίος στον ήλιο μοίρα δεν είχε και κυριολεκτώ, χωρίς να υπαινίσσομαι κάτι αρνητικό εν γένει για τους αλλοδαπούς μετανάστες.

Φυσικά, η σχέση σύντομα διακόπηκε και μάλιστα, με πρωτοβουλία της κοπέλας.

Ο νεαρός θεώρησε λογικό, πάνω στην απόγνωσή του και την ίδια μέρα που χώρισε, να επισκεφθεί τη μητέρα της κοπέλας (τη φίλη μου) και να τη ρωτήσει:

"Μήπως μου έχετε κάνει μάγια;"

Η φίλη μου ψύχραιμα, δεν του απάντησε ούτε ναι, ούτε όχι, απλά του είπε:

"Πες μου καλό μου παιδί, ένα λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να σου κάνω μάγια."

(...) όλοι ξέρουμε τι είναι ο ηλεκτρισμός αλλά κανεις δεν μπορεί να το αποδείξει ότι πραγματικά υφισταται.


Σωστό κι αυτό.
Όμως, υπάρχουν κάποια αντικειμενικά φαινόμενα που μας βεβαιώνουν ότι αυτό το οποίο ξέρουμε είναι όντως έτσι. Έτσι δεν είναι;
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τρί Νοέμ 01, 2005 11:28 pm

Αγαπητη Zadok,

Εννοώ ακριβώς αυτό, έχω ήδη κριθεί για τις παρελθοντικές μου πράξεις.

Όσο για την αντικειμενικότητα δεν θεωρώ ότι ισχύει για οτιδήποτε.

Πάντως μου κάνει εντύπωση πως σε κάθε τι που λέω πιάνεσαι από το ποιο ασήμαντο από αυτά που λέω. Πως το καταφέρνεις αυτό δεν μπορώ να το κατανοήσω. Φαίνεται πως έχεις διαφορετικά κριτήρια για το τι είναι σημαντικό σε αυτή τη ζωή. Θα πρότεινα να χρησιμοποιείς λίγο περισσότερο την γυναικία διαίσθηση και λιγότερο την λογική. Δεν λέω ότι η γυναίκες δεν μπορούν να σκεφτούν αλλά είναι καλυτερες στο να διαισθάνονται απο το να εκλογικεύουν κάποια θέματα.

Ελπίζω να μην το πήρες πολυ προσωπικά αυτό το σχόλιο.

Με σεβασμό,

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Νοέμ 02, 2005 12:06 am

Γειά σου, HawkFire!

Αγαπητέ μου, δεν έχω λόγο να πάρω "προσωπικά" την πρότασή σου, διότι "έτσι είναι, αν έτσι νομίζετε", όπως λέει κι ο φίλος μου ο Λ. Πιραντέλο.

Παρ' όλα αυτά κι επειδή έχω "κόλλημα" με τις λεπτομέρειες και όχι αδίκως, όπως κατέδειξα πιο πάνω, συνεχίζω ν' αναρωτιέμαι πώς δύνασαι να γνωρίζεις ότι έχεις κριθεί, πώς κρίθηκες, πότε, πού και από ποιόν;

Πολλά τα ερωτηματικά, αλλά όπως το θέτεις, προκύπτουν εύλογα, διότι όπως λέει κι ένας παλιός δάσκαλος της δημοσιογραφίας, εάν ένα από αυτά δεν έχει απαντηθεί, είμαστε ελλιπείς.
Και σοβαρές απαντήσεις με ελλιπή στοιχεία δε νομίζω να μπορούν να δοθούν, τουλάχιστον όσο με αφορά.

Λοιπόν, δε σου κάνω ανάκριση. Αν θέλεις μας το διευκρινίζεις.
Και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής απέναντί σου (ελπίζω να το αντέχεις), να εύχεσαι να συνεχίσω να συζητώ σε λογική βάση. :lol:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τετ Νοέμ 02, 2005 12:56 am

Αγαπητή Zadok,

Πιστεύω ότι έχω κριθεί από την ανώτερη αρχή στο παρελθόν. Και κρίνομαι κάθε μέρα αλλά όχι για πράξες που έχω ήδη κάνει αλλά για πράξεις που κάνω. Αν αυτό το βρήσκεις παράλογο δικαίωμά σου. Το πότε, που , πως και γιατί, ε δεν κρατάω και πρακτικά :)
Το να θέλεις να το κάνεις τόσο πρακτικό το θέμα είναι ίσως επιλογή σου αλλά δεν βγάζει κάποιο αποτέλεσμα.

Τώρα για το αν μπορούμε να κρατήσουμε αυτή τη συζήτηση σε λογικά πλαίσια εξαρτάται από το πόσο δυσιδαίμονες είμαστε όλοι μας που συμμετέχουμε.

Εξάλλου το μόνο που κάνω είναι να εκφέρω την γνώμη μου.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Νοέμ 02, 2005 1:31 am

Φίλε HawkFire,

δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μπορούμε να έχουμε το θάρρος της γνώμης μας, τόσο εσύ όσο κι εγώ.

Αν αναφέρεσαι σε μία δική σου αντίληψη περί υπέρτατου κριτή, νομίζω ότι είναι λογικό να σε ρωτάω πώς την έχεις μορφώσει, ώστε να μπορώ να συζητήσω μαζί σου σεβόμενη τα δικά σου πλαίσια πεποίθησης.

Διαφορετικά, κινδυνεύω να σχολιάζω "στον βρόντο" και μάλιστα με δικά μου υποκειμενικά κριτήρια.

Ούτε να εκλογικεύσω τη συζήτηση προσπαθώ, που δεν το μπορώ εξάλλου τέτοιο που είναι το θέμα :P , ούτε να τη δαιμονοποιήσω.
Ήμαρτον!

Εν πάσει περιπτώσει, αν πιστεύεις ότι έχεις κριθεί και κρίνεσαι συνεχώς, τότε κατά την ταπεινή μου άποψη, θα πρέπει να έχεις λάβει και να λαμβάνεις τις απαντήσεις σε όλα τα υπόλοιπα τα οποία ρωτάς.
Συγγνώμη, αλλά εμένα έτσι μου φαίνεται ότι είναι το ορθό, διότι όλα "δούναι και λαβείν" είναι.
Αν κρίθηκες, έλαβες και τα δέοντα.

Αν δε σε έχω κατανοήσει, σε παρακαλώ κάνε τον κόπο να μου το επισημάνεις.
Ευχαριστώ!
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τετ Νοέμ 02, 2005 10:52 am

Έχω όντως λάβει τα δέοντα, αυτά που επιδίωκα εκέινη την στιγμή.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν επιδιώκω κάτι περισσότερο αυτή την στιγμή που μιλάμε. Αν δεν επίδίωκα κάτι περισσότερο τότε νομίζω θα είχα φτάσει σε ένα τέλμα.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Νοέμ 02, 2005 11:05 am

HawkFire έγραψε:
Ramoglou έγραψε:
ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΓΓΙΞΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ.




"...θα έλεγα ότι αυτό δεν είναι και τόσο αλήθεια. Αν κάποιος θέλει να σου κάνει κακό δεν αρκεί ένα χαμόγελο για να τον απωθήσει..."


Aγαπητό Πύρινο Γεράκι...
Νομίζω πώς ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ διαβάζεις τα όσα παράθεσε και ο Φίλος Ράμογλου αλλά και εγώ που συνταυτίστηκα στην άποψή του :wink:

Θέλω να πώς ότι έμεινες ΜΟΝΟΝ στο πρώτη φράση:
"...ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ..." η οποία παρεπιπτόντος είναι ένας καλός τρόπος για να περνάς "ευχάριστα" τις όποιες κακουχίες συναντάς στον δρόμο σου.

Δεν στάθηκες όπως καθόλου στην δεύτερη φράση:
"...ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΓΓΙΞΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ..." η οποία ΝΟΜΙΖΩ πώς αυτή είναι και η ΟΥΣΙΑ (τουλάχιστον του δικού μου μηνύματος) και στην οποία σε παραπέμπω για να την εξερευνήσεις σε βάθος...

Την καλημέρα μου,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Νοέμ 02, 2005 12:07 pm

Πολλές φορές στη ζωή μας όταν μας συμβαίνουν διάφορα ατυχή γεγονότα λόγω της ανάγκης για την αιτιολόγησή τους εμείς οι ίδιοι τα χαρακτηρίζουμε σαν την «πληρωμή» κάποιον παρελθοντικών πράξεων μας.

Μήπως τελικά δεν είναι πάντα έτσι ?

Μήπως τελικά αυτά τα γεγονότα είναι απλά η αντίδραση της δικής μας δράσης που διέπεται από τα μέταλλα του εαυτού μας και δεν είναι κάποια «συμπαντική εκδίκηση» ?
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τετ Νοέμ 02, 2005 12:39 pm

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:
HawkFire έγραψε:
Ramoglou έγραψε:
ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΑΣ.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΑΣ ΑΓΓΙΞΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΤΕ ΕΣΕΙΣ.




"...θα έλεγα ότι αυτό δεν είναι και τόσο αλήθεια. Αν κάποιος θέλει να σου κάνει κακό δεν αρκεί ένα χαμόγελο για να τον απωθήσει..."


Φίλε Κέλσο,

το ότι χρησιμοποίησα το χαμογελάτε για να προσδιορίσω αυτή την φράση δεν σημαίνει ότι δεν την διάβασα ολόκληρη. Και την ερμηνεία μου θα σε παρακαλούσα να την αντιληφθείς σε ολόκληρη τη φράση.

Και επεξηγώ.

Πιστεύω ότι όλοι είμαστε άμεσα συνδεδεμένοι μεταξύ μας και με το ΟΛΟΝ. Αυτό σημαίνει ότι για αυτούς που γνωρίζουν είναι εύκολο να επηρεάσουν τους αδαείς και αφυσυχασμένους. Το ότι λοιπόν δεν μπορεί να μας αγγιξει αυτό το κάτι δεν είναι αλήθεια. Μπορεί σε κάποιο βαθμό να νομίζουμε ότι δεν επηρεαζόμαστε από αυτό αλλά στην ουσία αυτό δεν ισχύει. Μπορεί να λέμε ότι τίποτα δεν μας αγγίζει αλλά σε κάποιο βαθμό μας επηρεάζει. Σε προσωπικό βαθμό αυτό το κάτι με επηρεάζει σε πολύ περισσότερο βαθμό από έναν κοινό άνθρωπο.

Το να το αφήσουμε να μας αγγίξει δεν είναι δική μας επιλογή. Αν θέλει αυτό το κάτι μπορεί να μας αγγίξει άμεσα. Το θέμα είναι να έχουμε γνώση και να μπορούμε να προφυλαχτούμε. Και αυτή είναι η επιδίωξη μου.

HawkFire
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 02, 2005 11:54 pm

Δημοσίευσηαπό HawkFire » Τετ Νοέμ 02, 2005 12:55 pm

Ladyhawk έγραψε:Πολλές φορές στη ζωή μας όταν μας συμβαίνουν διάφορα ατυχή γεγονότα λόγω της ανάγκης για την αιτιολόγησή τους εμείς οι ίδιοι τα χαρακτηρίζουμε σαν την «πληρωμή» κάποιον παρελθοντικών πράξεων μας.

Μήπως τελικά δεν είναι πάντα έτσι ?

Μήπως τελικά αυτά τα γεγονότα είναι απλά η αντίδραση της δικής μας δράσης που διέπεται από τα μέταλλα του εαυτού μας και δεν είναι κάποια «συμπαντική εκδίκηση» ?


Τίποτα στη ζωή δεν είναι τυχαίο. Τυχαίο είναι κάτι το οποίο δεν μπορούμε να εξηγήσουμε εκείνη την στιγμή. Δυσιδαίμονες γινόμαστε στην προσπάθειά μας να εξηγήσουμε με κάποιο τρόπο αυτό το κάτι που μας συμβαίνει, χωρίς να έχουμε γνώσσεις επί του θέματος.

Μπορούμε να αιτιολογήσουμε κάποιο γεγονός με πολλούς τρόπους. Μπορούμε αμα θέλουμε να το αιτιολογήσουμε όπως είπες σαν κάτι δικό μας κάτι που ευθυνόμαστε μόνο εμείς γιαυτό. Προσωπικά σε αυτό το θέμα είμαι θα έλεγα καιροσκόπος. Αιτιολογώ γεγονότα πολλές φορές όπως με συμφέρει. Αυτό δεν σημαίνει ότι είμαι λάθος ή ότι η εξήγηση που δίνω είναι λιγότερο τεκμηριωμένη από μια οποιαδήποτε άλλη εξήγηση.

Έχω μάθει να κρίνω να να αποδέχομαι πράξεις που είναι άμεσα συνδεδεμένες με το εγώ μου και με αυτό που είμαι εγώ σαν άνθρωπος. Οι υπόλοιπες πράξεις στις οποίες ύπαρχει κάποια άλλη λογική τις ερμηνεύω σαν προερχόμενες από κάτι άλλο. Σε αυτήν την περίπτωση θέλω να βρω αυτό το κάτι άλλο και να το φέρω μπροστά από τις ευθύνες του.


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες