Εισβολή στην πραγματικότητά μας

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

iaira
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 7:05 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Εισβολή στην πραγματικότητά μας

Δημοσίευσηαπό iaira » Πέμ Μάιος 19, 2005 8:05 pm

Καμησπέρα σε όλους.
Θα ξεκινήσω το πρώτο μου μύνημα στο φόρουμ με μία ερώτηση.
Με ποιο τρόπο μπορούμε να προστατευτούμε, αν κάποιος προσπαθήσει να εισβάλλει στην δική μας πραγματικότητα χωρίς την δική μας θέληση, είτε με την μεγάλη δύναμη της σκέψης του, είτε με άλλους τρόπους άγνωστους σε μας.
Το μόνο που ξέρω, είναι ότι όταν δεν έχεις φόβο μέσα σου, δεν "επιτρέπεις" στην ουσία να εισβάλλουν στην δική σου πραγματικότητα. Αρκεί όμως μόνο αυτό;
Φιλικά...
Όταν κρίνεις τους άλλους, δεν τους προσδιορίζεις - προσδιορίζεις τον εαυτό σου.

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Πέμ Μάιος 19, 2005 8:44 pm

Καλήαρχή αγαπητή iaira :)

Κατά την άποψή μου ναι είναι αρκετό.
Ενέργιες σαν αυτήν που ανέφερες μπορούν να λειτουργήσουν ΜΟΝΟΝ εάν είσαι επιρρεπής σε αυτές.
Πρόσεξε όμως, όχι να λες ότι δεν φοβάσαι αλλά πράγματι να μην έχεις φόβο μέσα σου.
Κατά την άποψή μου πάλι,ενέργιες που προσπαθούν να επιφέρουν δυσαρμονία και είναι αντίθετες προς τον θετικό,δημιουργικό παγκόσμιο ρυθμό δεν έχουν "μέσον διάδοσης" και το μόνο που καταφέρνουν είναι να υπάρχουν ως ένα αρνητικό στατικό πεδίο γύρω από το άτομο που τις δημιουργησε, χωρίς να μεταδίδονται πλην όμως δεν παύουν να σε επιρρεάζουν αν έρχεσαι σε επαφή με το εν λόγω άτομο και φυσικά όπως προείπαμε,αν έχεις φόβο μέσα σου.

Εν ολίγοις...μην ανησυχείς ιδιαίτερα και κράτα αποστάσεις απόσυγκεκριμένους ανθρώπους :-)
Εικόνα

Απέριττος
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 10:56 pm
Τοποθεσία: Παλαιό Φάληρο
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Απέριττος » Πέμ Μάιος 19, 2005 9:13 pm

Αγαπητή Ίαιρα...
Ναι αυτό που λες είναι κάτι που μπορεί να συμβεί αλλά και να αμυνθεί μπορεί κάποιος και να είναι αρκετά δυνατός ώστε να μην επηρεάζεται. Βέβαια αυτό συμβαίνει μετά απο την κατάλληλη εκπαίδευση.
Ένα απο τα βασικά πράγματα που μαθαίνει ένας εσωτεριστής στην πορεία της μάθησής του είναι το γεγονός ότι "εν το παν τα πάντα εν".
Αφού λοιπόν όλα είναι ένα δεν είναι δυνατόν να μην υπάρχει επηρεασμός μεταξύ μας. Αυτό μπορεί να γίνει και ασυνείδητα. Αν κάποιος όμως ο οποίος διατείνεται ότι ασχολείται με τον εσωτερισμό, προσπαθεί να επηρεάσει κατά το δοκούν την πραγματικότητα του άλλου, τότε δεν είναι εσωτεριστής αλλά αποκρυφιστής και σίγουρα είναι ένας άφρων άνθρωπος. Ο πραγματικός εσωτεριστής αυτό δεν θα το κάνει ποτέ, όχι γιατί το βλέπει απο πλευράς ηθικής (γιατί ξέρει ότι στο σύμπαν έννοια ηθικής δεν υπάρχει) αλλά απο πλευράς δικαιοσύνης. Γνωρίζοντας τους Νόμους ξέρεις τι πρέπει να πράξεις και τι όχι. Όταν πράττεις συνειδητά αυτό που είναι σύμφωνο με τους συμπαντικούς νόμους, εκτός του ότι σε βοηθάει να προχωράς προς την θέωση, σε απελευθερώνει και απο αυτό που ονομάζουμε κάρμα. Επίσης να είσαι σίγουρη ότι όποιος παρεμβληθεί στην πραγματικότητά σου με ιδιοτελείς σκοπούς, θα κληθεί κάποια στιγμή να εξαργυρώσει την οφειλή της πράξης του...
Να είσαι καλά....
Oculatis Abis (Φεύγεις οξuδερκής)
Ο δυσκολότερος δρόμος στην ζωή είναι ο δρόμος της καρδιάς σου...

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Πέμ Μάιος 19, 2005 10:26 pm

Γεια σου iaira.
Θα ήθελες να εξηγησεις αν σου ειναι ευκολο τον τροπο εισβολης;
Ευχαριστω
Εικόνα

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Παρ Μάιος 20, 2005 10:35 am

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις αγαπητή iaira είναι να "γυρνάς" την πλάτη σε τέτοιους ανθρώπους μόλις αντιλαμβάνεσαι τη διάθεσή τους.
Να θυμάσαι επίσης ότι πολλοί-αν όχι όλοι-από τους "μηχανισμούς" επηρεασμού στηρίζονται στην έννοια της αυθυποβολής.

Η προσήλωσή σου επίσης στην "πίστη" ως φιλοσοφική-αλλά και όχι μόνο έννοια-θα σε προστατέψει από παντός είδους επιδρομές εναντίον της ελευθερίας των επιλογών σου.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Ding an Sich
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 12:58 am
Τοποθεσία: Athens

Δημοσίευσηαπό Ding an Sich » Παρ Μάιος 20, 2005 12:56 pm

Καλώς ήλθες iaira :)

Έχει γράψει ένα πολύ ωραίο βιβλίο η Dion Fortune με θέμα την Ψυχική Αυτοάμυνα.

Πολλοί άνθρωποι ισχυρίζονται ή νομίζουν ότι δέχονται διαφόρων ειδών επιθέσεις, ενώ στην ουσία δεν υπάρχει κανένας εξωτερικός κίνδυνος. Συνήθως, όπως ήδη ανέφεραν οι αγαπητοί συγγραφόμενοι, μιλάμε για περιπτώσεις αυθυποβολής και προβολής.

Για να θέλει να σε βλάψει κάποιος με 'ειδικούς τρόπους' α) θα πρέπει να είσαι κάποιο πολύ σημαντικό και ισχυρό πρόσωπο ώστε να μην μπορεί να σε επηρρεάσει αλλιώς, β) θα πρέπει αυτός που επιτίθεται να κατέχει υψηλές γνώσεις πραγμάτων, τα οποία αφορούν ταλέντα που σπανίζουν στον άνθρωπο.

Κατά την δική μου γνώμη, όσο πιό συγκροτημένη προσωπικότητα έχεις, τόσο λιγότερο θα πρέπει να ανυσηχείς για πράγματα επιβλαβή, καί εξωτερικά, καί εσωτερικά (που μπορεί να πηγάζουν από μέσα σου)

Επίσης, το μεγάλο κουμπάκι του τηλεκοντρόλ είναι ένα τρομερό όπλο για να σπάς τα spells των μάγων του μαρκετιν και της υποβολής στην TV :D :D :D
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Μάιος 21, 2005 11:20 am

Η υποβολή μας σε τέτοιου είδους καταστάσεις, είναι αρκετά δύσκολη, αν εμείς δεν επιτρέψουμε να γίνει μια τέτοια ενέργεια.

Κατά τη γνώμη μου πολλές φορές γινόμαστε «θύματα» μιας τέτοιας κατάστασης η οποία σκοπό έχει να μας διδάξει και όχι να μας «καταστρέψει».
Μέσα λοιπόν από αυτή τη βιωματική διαδικασία μαθαίνουμε να αντιδρούμε μελλοντικά σε τέτοιες καταστάσεις, να αναγνωρίζουμε τους ανθρώπους που εκμεταλλεύονται την προσωρινή αδυναμία στην αντίδραση μας και τέλος βρίσκουμε τον τρόπο να ενδυναμώσουμε τις νοητικές μας άμυνες.
Εικόνα

undeafeted
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2005 11:59 pm
Τοποθεσία: oblivion

Δημοσίευσηαπό undeafeted » Πέμ Μάιος 26, 2005 11:30 am

καποτε ακουσα οτι η ειβολη στην πραγματικοτητα μα γινεται στην ουσια απο εμς τους ιδιους.δηλαδη μονοι μας μπαινουμε στην διαδικσια οτι και καλ καποιος μας επιτηθετε και προσπανθουμε να αμυνθουμε στον ευατο μας ενω στην ουσια η επιθεση ειναι μια οφθαλμαπατη.{δεν ειμαι καθολου σιγουρος κτα ποσο ισχυει αυτο}
απο εκει και περα θ συμφωνησω με τον απεριτο.καλυτερα να μην ασχολεισε με τετοιους ανθρωπους.δεν εχεις τιποτα να κερδισεις αλλα να χασεις
Εικόνα
i shall make weapons from your bones

Jo Loucoumis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 05, 2005 9:19 pm
Τοποθεσία: Antiqua & Barbuda

Δημοσίευσηαπό Jo Loucoumis » Κυρ Ιουν 05, 2005 9:59 pm

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ έγραψε:Γεια σου iaira.
Θα ήθελες να εξηγησεις αν σου ειναι ευκολο τον τροπο εισβολης;
Ευχαριστω


Καλησπέρα , παρακαλώ εάν έχεις την καλοσύνη απάντησε στο μύνημα του ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ ώστε να μπορέσουμε να σου δώσουμε (πιστεύω) μιά πιό σαφή απάντηση εάν γνωρίζουμε κάτι σχετικό.
Η γνώση δίδεται δωρεάν σε αυτούς που την αναζητούν.

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Ιουν 11, 2005 7:49 pm

Το πιο πιθανο ειναι οτι ολο αυτο βασιζεται στις λεκτικες και γραπτες υποβολες που δεχεται το <<θυμα>> και κυριως στην ανθυποβολη που κανει.Τεραστια σημασια εχει η συναισθηματικη φορτιση την δεδομενη στιγμη καθως και το ειδος της σχεσεως που υπαρχει με τον <<θυτη>>.

Πυρθηρέας
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2005 3:40 pm

Δημοσίευσηαπό Πυρθηρέας » Κυρ Ιουν 12, 2005 4:32 pm

Χαιρετώ όλες τις ψυχές.
Το θέμα που θέτεις είναι πολύ ενδιαφέρον.Από οτι έχω μελετήσει ως τώρα,
συμπεραίνω πως το θέμα της ενέργειας εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Έιναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ για κάθε σωστό εσωτεριστή να επεμβαίνει στην ψυχή του συνανθρώπου του.
Οι ανθρωποι που κάνουν τέτοια πράγματα ασχολούνται με μαύρη μαγεία.
Είναι περισσότερο ή λιγότερο ισχύροι και αύτη είναι η αλφάβητος των γνώσεων τους.
Επειδή δεν θέλω να μακρυγορήσω άλλο,θα σου πω πως η καλλύτερη μέθοδος προστασίας είναι να ισχυροποιηθείς εσύ,ώστε να μην μπορεί να σε βλάψει κανείς.Αυτό μπορεί να γίνει γνωρίζοντας την ψυχή σου και εκείνη του κόσμου μέσω της μελέτης της κοσμογονίας των αρχαίων Ελλήνων.
Οι κορυφές σ'αυτό είναι ο Πυθαγόρας,Πλάτων και πάνω απ'όλους ο Θεϊκός Ορφέας.
Αν αυτά που έγραψα σε ενδιαφέρουν,ειδοποίησέ με για να σε ενημερώσω περαιτέρω.
Φλόγα,φλόγα Προμηθέως,φλόγα ελληνική
Φλόγα,φλόγα νέας δόξης,φλόγα ιστορική
Φλόγα,φλόγα με τη λάμψη κατενίκησες εχθρούς
και σαν φώς πολιτισμού εδίδαξες λαούς.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιουν 13, 2005 8:54 pm

Καλησπερα σε ολους.Εχω μια ερωτηση για τον Πυρθηρεα.Αν καταλαβα καλα δεχεσαι την πιθανοτητα ελεγχου του νου σαν κατι που μπορει να γινει με καταληλη χρηση της ενεργειας,
Επισης θεωρεις οτι μια καλη μεθοδος αυτοαμυνας ειναι εφικτη μεσω των διδαχων των αρχαιων μας κειμενων.
Με την αρχαια φιλοσοφια εχω ασχοληθει πολυ λιγο.Θα ηθελα ομως αν μπορεις να αναλυσεις αυτο που λες η να δωσεις μια κατευθηνση
Φιλικα

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Τρί Ιουν 14, 2005 5:29 pm






ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ...


Αν μπορείς να κρατάς το κεφάλι ψηλά όταν γύρω σου όλοι
τον εαυτό τους εχάσαν δειλά, και για τούτο μαζί σου τα βάζουν,
στον εαυτό σου αν μπορείς να 'χεις πίστη όταν όλοι για σένα αμφιβάλλουν
μα κι αδιάφορος να 'σαι κι ορθός στις δικές τους μπροστά αμφιβολίες,
αν μπορείς να υπομένεις χωρίς ν' αποστάσεις ποτέ καρτερώντας,
ή μπλεγμένος με ψεύτες, μακριά να σταθείς, αν μπορείς απ' το ψέμα
κι αν γενείς μισητός, να μη δείξεις στρατί στο δικό σου το μίσος,
κι ούτε τόσο καλός να φανείς κι ούτε τόσο σοφά να μιλήσεις,


αν μπορείς να ονειρεύεσαι δίχως να γίνεις του ονείρου σου σκλάβος,
αν μπορείς να στοχάζεσαι δίχως τη σκέψη να κάνεις σκοπό σου,
αν μπορείς την λαμπρήν ανταμώνοντας Νίκη ή τη μαύρη φουρτούνα,
να φερθείς με τον ίδιο τον τρόπο στους δυο κατεργάρηδες τούτους,
αν μπορείς να υποφέρεις ν' ακούς την αλήθεια που ο ίδιος σου είπες,
στρεβλωμένη από αχρείους, να γενεί μια παγίδα για ηλίθιους ανθρώπους,
ή αν τα όσα η ζωή σού έχει δώσει αντικρίσεις συντρίμμια μπροστά σου,
κι αφού σκύψεις, ν' αρχίσεις ξανά να τα χτίζεις με σκάρτα εργαλεία,

αν μπορείς να σωριάσεις μαζί τ' αγαθά και τα κέρδη σου όλα,
κι αν τολμήσεις με μια σου ζαριά όλα για όλα να παίξεις
και να χάσεις τα πάντα και πάλι απ' την πρώτη σου αρχή να κινήσεις,
και να μην ψιθυρίσεις ποτές ούτε λέξη για τα όσα έχεις χάσει,
κι αν μπορείς ν' αναγκάσεις με βία, την καρδιά σου, τα νεύρα, το νου σου,
να δουλέψουν για σέναν ακόμα κι αφού τσακιστούνε στο μόχθο,
και ν' αντέξεις σ' αυτό σταθερά όταν τίποτε εντός σου δεν θα 'χεις
άλλο εξόν απ' τη θέληση που όρθια θα κράζει σε τούτα «Κρατάτε»,

αν μπορείς να μιλάς με τα πλήθη κι ακέριος στο ήθος να μένεις,
ή αν βρεθείς με ρηγάδες χωρίς τα μυαλά σου να πάρουν αέρα,
κι αν ποτέ, ούτε οι φίλοι ούτε οι εχθροί να σε κάνουν μπορούν να πονέσεις,
τον καθένα αν ζυγιάζεις σωστά και κανέναν πιο πρόσβαρα απ' άλλον,
αν μπορείς να γεμίζεις το αμείλιχτο ένα λεφτό της κάθε ώρας
στην αξία των εξήντα μοιραίων δευτερόλεφτων της διαδρομής του,
τότε θα 'ναι όλη η Γη σα δικιά σου, ως και κάθε που υπάρχει σε τούτη,
και - περισσότερο ακόμα - θε να 'σαι ένας άνθρωπος πλέριος, παιδί μου.


Ράντυαρντ Κίπλινγκ




μτφρ. 'Αγγελος Δόξας
(1900-1985)




Αφιερωμένο σε όλους εμάς που οραματιζόμαστε κι αγωνιζόμαστε για έναν καλύτερο Εαυτό...
Εικόνα
\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"
--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Πυρθηρέας
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2005 3:40 pm

Δημοσίευσηαπό Πυρθηρέας » Τετ Ιουν 15, 2005 12:39 am

Χαιρετώ τις ψυχές.

Φίλε NEHEMAUT δεν είμαι καμία αυθεντία πάνω σε κανένα θέμα.Οι πραγματικές αυθεντιές στα θέματα της ψυχής ήταν Θεϊκές διάνοιες όπως ο Πλάτων και ο Πυθαγόρας.

Έχω καταλάβει με την ταπεινή μου σκέψη,πώς οι άνθρωποι είναι ικανοί να στείλουν "σκεπτομορφές" μέσω του αιθερικού υπέρ ή κατά συννανθρώπων τους για να τους προστατέψουν ή βλάψουν ΨΥΧΙΚΑ. Ένας άνθρωπος λοιπόν ο οποίος μπορεί να κατευθύνει αυτό το φαινόμενο μέσω εκπαίδευσης και είναι ισχυρότερος ψυχικά από τον άλλο μπορεί να τον επιρρεάσει.Η συμπαθητική μαγεία λειτουργεί μ'αυτόν τον τρόπο.

Το θέμα "ψυχή"είναι τεράστιο και δεν θα προσπαθήσω να το αναλύσω εδώ.Αν σου άρεσε αυτή μου η απάντηση θα με χαροποιήσεις πολύ.Αν όχι,προσπάθησε να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ώστε να ποιάσουμε τα θέματα ένα-ένα.

Είθε ο Προμηθέας να φωτίζει πάντα τα βήματά σου.
Φλόγα,φλόγα Προμηθέως,φλόγα ελληνική

Φλόγα,φλόγα νέας δόξης,φλόγα ιστορική

Φλόγα,φλόγα με τη λάμψη κατενίκησες εχθρούς

και σαν φώς πολιτισμού εδίδαξες λαούς.

Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Ιουν 15, 2005 10:35 am

Ένας άνθρωπος λοιπόν ο οποίος μπορεί να κατευθύνει αυτό το φαινόμενο μέσω εκπαίδευσης και είναι ισχυρότερος ψυχικά από τον άλλο μπορεί να τον επιρρεάσει.Η συμπαθητική μαγεία λειτουργεί μ'αυτόν τον τρόπο.

Γεια σου φιλε Πυρθηρεα.Δεν ξερω αν μπορεις να απαντησεις τις ερωτησεις μου εδω.Σχολιαζω το κειμενο σου. Δεν εχω ασχολειθει πολυ μονο την τριλογια του θανατου του Πλατωνα εχω διαβασει και λιγο Προκλο.
Τα αλλα που εχω ειναι πιο γενικα. Δεν μπορω να συνδεσω την σχεση αρχαιων Ελληνων φιλοσοφων με την λευκη μαγεια. Ισως καπου στα ελευσινια μυστηρια αλλα παλι ...
Θελω ομως να εχω μια ιδεα .Μπορεις να αναφερεις καποιο βιβλιο σχετικο με τα προαναφερθεντα?

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Δευ Οκτ 24, 2005 6:19 pm

αγαπητοι αναγνωστες.
μελη,συντονιστες,διαχειριστες,διμιουργοι του site,σας συγχαιρω για αυτη την προσπαθεια σας,να φτιαξετε ενα site εσωτερισμου και μεταφυσικης.
ειναι μια υπεροχη δουλεια και σιγουρα θα τα παει περιφημα.

στο θεμα μας τωρα.


Καμησπέρα σε όλους.
Θα ξεκινήσω το πρώτο μου μύνημα στο φόρουμ με μία ερώτηση.
Με ποιο τρόπο μπορούμε να προστατευτούμε, αν κάποιος προσπαθήσει να εισβάλλει στην δική μας πραγματικότητα χωρίς την δική μας θέληση, είτε με την μεγάλη δύναμη της σκέψης του, είτε με άλλους τρόπους άγνωστους σε μας.
Το μόνο που ξέρω, είναι ότι όταν δεν έχεις φόβο μέσα σου, δεν "επιτρέπεις" στην ουσία να εισβάλλουν στην δική σου πραγματικότητα. Αρκεί όμως μόνο αυτό;
Φιλικά...


μαλιστα....ενδιαφερουσα ερωτηση.δεν εχω κατι καινουργιο να απαντησω,αφου τα περισσοτερα τα ειπαν οι αλλοι.θα εστιασω σε μερικες απαντησεις των αλλωμ,και θα πω την γνωμη μου

ΑΠΕΡΙΤΤΟΣ

Όταν πράττεις συνειδητά αυτό που είναι σύμφωνο με τους συμπαντικούς νόμους, εκτός του ότι σε βοηθάει να προχωράς προς την θέωση, σε απελευθερώνει και απο αυτό που ονομάζουμε κάρμα. Επίσης να είσαι σίγουρη ότι όποιος παρεμβληθεί στην πραγματικότητά σου με ιδιοτελείς σκοπούς, θα κληθεί κάποια στιγμή να εξαργυρώσει την οφειλή της πράξης του...


θα συμφωνουσα με οσα λες,αλλα υπαρχει και μια αλλη περιπτωση.
αν καποιος ασκησει "κακη μαγεια" στον αλλον,αλλα υπαρχει λογος και σοβαρος μαλιστα,ισχυει ο κανονας ?.
δηλαδη,αν ο αλλος πρωτος καταπατησε τους κανονισμους,δεν εχει δικαιωμα ο δευτερος να τον πληρωσει με το ιδιο νομισμα ?.


RAMOGLOU

Κατά τη γνώμη μου πολλές φορές γινόμαστε «θύματα» μιας τέτοιας κατάστασης η οποία σκοπό έχει να μας διδάξει και όχι να μας «καταστρέψει».
Μέσα λοιπόν από αυτή τη βιωματική διαδικασία μαθαίνουμε να αντιδρούμε μελλοντικά σε τέτοιες καταστάσεις, να αναγνωρίζουμε τους ανθρώπους που εκμεταλλεύονται την προσωρινή αδυναμία στην αντίδραση μας και τέλος βρίσκουμε τον τρόπο να ενδυναμώσουμε τις νοητικές μας άμυνες.


εννοεις την κλασσικη παροιμια...."το παθημα να σου γινει μαθημα".
ξερεις,και εγω αυτο το πιστευω.τα περισσοτερα που παθαινουμε ειναι για καλο γιατι αποκταμε μια ειδους "άνοσια" σε αυτο που παθαμε.
οπως ειχε πει και ο μεγας Νιτσε "οτι δεν σε σκοτωνει,σε κανει πιο δυνατο"


ΠΥΡΘΗΡΕΑΣ

Επειδή δεν θέλω να μακρυγορήσω άλλο,θα σου πω πως η καλλύτερη μέθοδος προστασίας είναι να ισχυροποιηθείς εσύ,ώστε να μην μπορεί να σε βλάψει κανείς.Αυτό μπορεί να γίνει γνωρίζοντας την ψυχή σου και εκείνη του κόσμου μέσω της μελέτης της κοσμογονίας των αρχαίων Ελλήνων.


ομολογω οτι αυτο δεν το καταλαβα.πως με την αρχαια Ελληνικη διδασκαλια,μπορει καποιος να αντιμετωπισει απιθεση μαγειας ?
καταλαβα παντως την πωρωση σου με τους αρχαιους. :lol: καλα κανεις,και εμενα μου αρεσουν πολυ.μερικες φορες τα κειμενα τους σε προσεγγιζουν απολυτα και σε κανουν να ανατριχιαζεις.

πανω κατω αυτα γαι πρωτο μυνημα.
και παλι συγχαρητιρια για το site και ειθε,να μαθω πολλα πραγματα που δεν γνωριζω απο εδω μεσα

φιλικα santaclaws
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Οκτ 24, 2005 7:28 pm

Καλωσόρισες santaclaws!

Είναι πολύ ευχάριστο το ότι έχεις θετική εικόνα για την προσπάθειά μας και χαιρόμαστε που κι εσύ με τον τρόπο σου συμμετέχεις σε αυτήν.

Θα ήθελα να σταθώ σε ένα σημείο της τοποθέτησής σου, το οποίο και δεν κατάλαβα καλά.

Λες:

αν καποιος ασκησει "κακη μαγεια" στον αλλον,αλλα υπαρχει λογος και σοβαρος μαλιστα,ισχυει ο κανονας ?.
δηλαδη,αν ο αλλος πρωτος καταπατησε τους κανονισμους,δεν εχει δικαιωμα ο δευτερος να τον πληρωσει με το ιδιο νομισμα ?.


Μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα :?:

Δεν καταλαβαίνω ποιός σοβαρός λόγος μπορεί να υποκινήσει κάποιον να μεταχειριστεί τέτοιες πρακτικές πέρα από ιδιοτελή και εγωιστικά κίνητρα και δεν ξέρω τί νόημα έχει κάποιος να ανταπωδώσει τα ίσα προς όποιον κακεντρεχή μπορεί να βρεθεί στον δρόμο του.

Ξέρεις, με αυτό το σκεπτικό επί χρόνια η κοινωνία μαστιζόταν από τις βεντέττες εκδίκησης και αντεκδίκησης και ξεκληρίζονταν ολόκληρες οικογένειες.
Δεν αφορούσε βέβαια σε τέτοιου είδους "επιθέσεις", αλλά είναι ανάλογο το ζήτημα και το αποτέλεσμα.

Και πάλι καλώς ήλθες!


Υ-Γ. Η λειτουργία [center][/center] δεν είναι ενεργή στο φόρουμ μας.
Δεν υπάρχει η δυνατότητα να κεντράρεις κάποιο αντικείμενο ή κείμενο μέσω HTML.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Δευ Οκτ 24, 2005 9:50 pm

καταρχην σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια.
επιτα


Μπορείς να μας δώσεις ένα παράδειγμα

Δεν καταλαβαίνω ποιός σοβαρός λόγος μπορεί να υποκινήσει κάποιον να μεταχειριστεί τέτοιες πρακτικές πέρα από ιδιοτελή και εγωιστικά κίνητρα και δεν ξέρω τί νόημα έχει κάποιος να ανταπωδώσει τα ίσα προς όποιον κακεντρεχή μπορεί να βρεθεί στον δρόμο του.

Ξέρεις, με αυτό το σκεπτικό επί χρόνια η κοινωνία μαστιζόταν από τις βεντέττες εκδίκησης και αντεκδίκησης και ξεκληρίζονταν ολόκληρες οικογένειες.
Δεν αφορούσε βέβαια σε τέτοιου είδους "επιθέσεις", αλλά είναι ανάλογο το ζήτημα και το αποτέλεσμα.


ναι,ετσι ειναι το σωστο καιτο δικαιο,κατι που θελου ολοι οι ανθρωποι.
τα πραγματα ομως δεν ειναι παντα ετσι.
ο ανθρωπος ειναι ον εγωιστικο απο την φυση του,κοιταει στην τελικη την παρτη του,και προσπαθει να βρει κινητρα για να δικαιολογησει την χ συμπεριφορα του στις χ περιστασεις.
οταν καποιος φτασει σε ενα υψηλο πνευματικο επιπεδο,ερθει σε επαθη με αλλες δυναμεις και νιωσει να πλημμυριζει απο ενεργεια,συχνα παρανοει.
αυτη η παρανοια ειναι ακρως λογικη....
υπαρχουν ανθρωποι με ειδικα χαρισματα,και με απιστευτες ικανοτητες.μερικοι αποφασιζουν να αφιερωθουν στην καλη πλευρα,αλλοι πιστευουν οτι μπορουν να ελεγξουν αυτες τις δυναμεις,και πανε στα βαθια νερα.
στην δευτερη περιπτωση δεν μπορουν κρινουν πλεον σωστα,και χρησιμοποιουν "μαυρη μαγεια" σε πολλες περιπτωσεις.
πιστευουν οτι το ελεγχουν και συνεπως δεν πτοουντε αλλα συνεχιζουν.
μετα ερχετε η επιστροφη στην πραγματικοτητα,και βλεπουν οτι επεσαν θυματα ανωτερων δυναμεων.{αυτοι που χρησιμοποιησαν διχως ελεγχο μαγεια}

γενικως θελω να πω,οτι ο ανθρωπος συχνα γινεται αλαζονας,χανει τα λογικα του,και κανει λανθασμενες κινησεις,αποσκοποντας στο δικο του συμφερον,αλλα επισφραγιζονας ενα αγνοια του,την δικια του καταστροφη.
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Οκτ 24, 2005 11:00 pm

Ο σκοπός είναι ν' αλλάξει ο "άνθρωπος", φίλε μου κι όχι να μένει στα ίδια.

Αντιλαμβάνομαι ότι αναφέρεσαι στα συνήθη φαινόμενα, αλλά υψηλό πνευματικό επίπεδο και τέτοιες τεχνικές δε συμβαδίζουν.

Οι κατέχοντες τη σοφία γνωρίζουν ότι αυτές είναι πρακτικές κατώτερων πεδίων και δεν τις καταδέχονται.

Οι υπόλοιποι απλά επιδιώκουν πρόσκαιρες ικανοποιήσεις εκμεταλλευόμενοι την άγνοια και την ανετοιμότητα και δεν είναι ικανοί να προσεγγίσουν πραγματικά ανώτερες σφαίρες.

Στην πραγματικότητα, μία από τις πιο αποτελεσματικές αλλά και ευρύτερα εφαρμοζόμενες μεθόδους εσωτερικής άμυνας, είναι η άρνηση να αντιδράσουμε σε μία επίθεση (ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΥΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΑΣ), είτε αποδεχόμενοι είτε ουδετεροποιώντας τις δυνάμεις οι οποίες προβάλλονται εναντίον μας και έτσι, επιστρέφοντάς τες πίσω στον αποστολέα τους.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Οκτ 25, 2005 1:38 am

Στην πραγματικότητα, μία από τις πιο αποτελεσματικές αλλά και ευρύτερα εφαρμοζόμενες μεθόδους εσωτερικής άμυνας, είναι η άρνηση να αντιδράσουμε σε μία επίθεση (ΟΤΑΝ ΑΥΤΗ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΥΗΜΑ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΑΣ), είτε αποδεχόμενοι είτε ουδετεροποιώντας τις δυνάμεις οι οποίες προβάλλονται εναντίον μας και έτσι, επιστρέφοντάς τες πίσω στον αποστολέα τους.


Αυτή είναι όλη η ουσία !!!
Ο πνευματικός άνθρωπος δεν αντιδρά με τον Μωσαϊκό νόμο «Οφθαλμός αντί Οφθαλμού», διότι τότε αφ’ ενός ξεφεύγει από το δρόμο του (που τελικά ίσως και να μην είχε αποφασίσει εξ αρχής να ακολουθήσει πιστά) και αφ’ ετέρου μένει αγκιστρωμένος σε μια πρακτική που άπτεται του Υλικού κόσμου.

Ο Κομφούκιος είχε πει «Αν ο εχθρός σου σε πειράξει μην αντιδράσεις, πήγαινε και κάτσε στην όχθη του ποταμού και το ρεύμα θα φέρει το πτώμα του στα πόδια σου».

Καλώς όρισες και από εμένα και εύχομαι σε μια αγνή και εποικοδομητική συνεργασία. Σ’ ευχαριστώ και εγώ για τα καλά σου λόγια.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης