Κάρμα και Ελεύθερη βούληση

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ain Soph
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:01 pm
Τοποθεσία: Kether

Δημοσίευσηαπό Ain Soph » Τετ Απρ 09, 2008 2:38 pm

Δεν μπορώ να συσχετίσω την πρόσβαση στα ακασικά αρχεία με κάποιο τίμημα που θα πρέπει να πληρώσουμε :roll: Για άλλη μια φορά εξανθρωπίζουμε (άρα περιορίζουμε) την κοσμοθέασή μας :wink:

Όσο για το αν πρέπει να βάλουμε όριο στο "ποσό των αναλήψεων" από τα ακασικά αρχεία, θεωρώ πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Ίσα-ίσα που όταν βρούμε μία δεδομένη και αποδεδειγμένα ικανή μέθοδο συνειδητής πρόσβασης στα αρχεία αυτά, τότε οι επισκέψεις μας σε αυτή την κοσμική βιβλιοθήκη πραγματικά δεν θα έχουν τέλος.

Όποιος άνθρωπος μπήκε στη διαδικασία να ασχοληθεί με τέτοια ζητήματα και δη με κάτι τόσο μεταφυσικό και ειδικό όσο τα ακασικά αρχεία, το θεωρώ 99% σίγουρο πως δεν θα αρκεστεί σε μια περιοριστική πρόσβαση σε αυτά :wink:
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Απρ 09, 2008 4:35 pm

Συμφωνώ με την παραπάνω διατύπωση.

Τα Ακασικά Αρχαία ουδεμία σχέση με Τράπεζες Τόκους και Χρεολύσια έχουν.

Η πιο πλησιάζουσα ερμηνεία είναι της «Αποθήκης Μνημών».
Εικόνα

nikos_K
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 10:00 am

Δημοσίευσηαπό nikos_K » Πέμ Απρ 10, 2008 8:47 am

Δεν μπορώ να συσχετίσω την πρόσβαση στα ακασικά αρχεία με κάποιο τίμημα που θα πρέπει να πληρώσουμε


Αγαπητέ,

για οποιαδήποτε πρόσβαση οπουδήποτε, πρέπει να πληρώσουμε. Τίποτε δεν είναι τζαμπέ - ούτε τα ακασικά αρχεία ... :wink:

Όποιος άνθρωπος μπήκε στη διαδικασία να ασχοληθεί με τέτοια ζητήματα και δη με κάτι τόσο μεταφυσικό και ειδικό όσο τα ακασικά αρχεία, το θεωρώ 99% σίγουρο πως δεν θα αρκεστεί σε μια περιοριστική πρόσβαση σε αυτά


Αν δεν αρκεστεί σε μια περιοριστική πρόσβαση, τότε θα χρειαστεί να πληρώσει πάρα πολλά ... 8) Μπορεί να πληρώνει για μια ολόκληρη ζωή ...

NEHEMAUT έγραψε:Εσυ όμως έχεις η δεν έχεις ανάγκη απο τις 3000 ?????????????


Εγώ έχω τις δικές μου - γιατί να δανειστώ ; Συνήθως δανείζονται όσοι δεν έχουν ... :D Και γι' αυτούς που δεν έχουν, η "ύπαρξη" των ακασικών αρχείων είναι πολύ γοητευτική. Σκέψου - όλοι αυτοί που το κεφάλι τους δεν μπορεί να γεννήσει ούτε μια καινούργια ιδέα, θα μπορούσαν να επισκεφτούν την δανειστική βιβλιοθήκη των ακασικών αρχείων - τι δέλεαρ ε ; Θες καμιά πιστωτική ; :D

Ramoglou έγραψε:Η πιο πλησιάζουσα ερμηνεία είναι της «Αποθήκης Μνημών».


Και ποιος είναι ο αποθηκάριος ? :D

Ain Soph
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:01 pm
Τοποθεσία: Kether

Δημοσίευσηαπό Ain Soph » Πέμ Απρ 10, 2008 3:07 pm

για οποιαδήποτε πρόσβαση οπουδήποτε, πρέπει να πληρώσουμε. Τίποτε δεν είναι τζαμπέ - ούτε τα ακασικά αρχεία ...


Και πάλι δεν σε καταλαβαίνω. Εξήγησέ μας το γιατί αλλά και το πως υφίσταται η συνθήκη δούναι-λαβείν στην περίπτωση της πρόσβασης στα αρχεία αυτά, όπως επίσης και τι είδους "τίμημα" είναι αυτό που πρέπει να πληρώσουμε...
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

nikos_K
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 10:00 am

Δημοσίευσηαπό nikos_K » Παρ Απρ 11, 2008 8:06 am

Και πάλι δεν σε καταλαβαίνω. Εξήγησέ μας το γιατί αλλά και το πως υφίσταται η συνθήκη δούναι-λαβείν στην περίπτωση της πρόσβασης στα αρχεία αυτά, όπως επίσης και τι είδους "τίμημα" είναι αυτό που πρέπει να πληρώσουμε...


Πολύ ευχαρίστως να σας εξηγήσω μονάχα που αυτό δεν μπορεί να γίνει μέσα από ένα φόρουμ.

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Απρ 11, 2008 3:27 pm

Και πάλι δεν σε καταλαβαίνω. Εξήγησέ μας το γιατί αλλά και το πως υφίσταται η συνθήκη δούναι-λαβείν στην περίπτωση της πρόσβασης στα αρχεία αυτά, όπως επίσης και τι είδους "τίμημα" είναι αυτό που πρέπει να πληρώσουμε...


Ας δώσω εγω μια εξήγηση :wink:

Ο Παύλος θέλει να πει οτι για να βρεί κανείς την πρόσβαση στα ακασικά αρχεία χρειάζεται να μάθει απο κάπου το πως και αυτό πληρώνεται με πολλούς τρόπους....
Γι αυτό και λέει

<<Αν δεν αρκεστεί σε μια περιοριστική πρόσβαση, τότε θα χρειαστεί να πληρώσει πάρα πολλά ... Μπορεί να πληρώνει για μια ολόκληρη ζωή ... >>

επειδή γνωρίζει , οπως και όλοι μας , οτι σε αυτούς τους χώρους υπαρχουν πολλοί ''τσαρλατάνοι ''που ''κλέβουν '' τις ψυχές και τα χρήματα των διάφορων ''αχόρταγων'' για πνευματικές εμπειρίες...

Γι αυτό και ''παίζει '' μαζί μου ρωτώντας με, αν χρειάζομαι τέτοιες εμπειρίες.... που ο ίδιος δεν τις έχει ανάγκη αφού τις ''κατασκευάζει '' μόνος του.....

Για να πω την αλήθεια, νομίζω οτι σε αυτό το σημείο έχει πολύ δίκιο.
Ολα αυτά που μαθαίνουμε μπορεί να συμβούν κάποια στιγμή σε έναν ισως ξεχωριστό άνθρωπο που θα εχει αποκτήσει την μεγίστη συνειδητότητα αλλά στις πλείστες περιπτώσεις μένουν απλώς στο θεωρητικό στάδιο και γίνονται αντικείμενο εκμετάλευσης απο τους ''ειδικούς''.

Πάντως απο οτι παρατηρώ όλοι λαμβάνουμε εμπειρίες αν τις δούμε ..
Ετσι Paul?

Με εκτίμηση
Εικόνα

Ain Soph
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:01 pm
Τοποθεσία: Kether

Δημοσίευσηαπό Ain Soph » Παρ Απρ 11, 2008 5:14 pm

Εξακολουθώ να μην "πείθομαι" για το περιβόητο τίμημα...

Η σύνδεση του τιμήματος με την πρόσβαση στα ακασικά αρχεία φαίνεται πως παρουσιάζεται ως συνθήκη εκ των ων ουκ άνευ. Δηλαδή, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να βρει έναν σωστό τρόπο, είτε μόνος του, είτε υπό καθοδήγηση έτσι ώστε να μη βγει ζημιωμένος από τη διαδικασία της πρόσβασης;

Ναι, σαφώς και υπάρχουν πάρα πολλοί τσαρλατάνοι του χώρου, υπάρχουν όμως και πολλοί καλοπροαίρετοι εσωτεριστές που θέλουν και μπορούν να δώσουν τα φώτα τους στον κάθε ζηλωτή. Γιατί ξεχνάμε αυτούς τους ανθρώπους και τους υποβιβάζουμε αδίκως στο επίπεδο του τσαρλατάνου; Ποιός είπε πως οι καλοπροαίρετοι εσωτεριστές που είναι πρόθυμοι να μοιραστούν τη γνώση τους, θα το κάνουν μόνον εφόσον τους δώσουν κάτι προς αντάλλαγμα; Μα σκεφτήτε πως ΗΔΗ τους έχει δοθεί ένα από τα μεγαλύτερα δώρα της Φύσης, αυτό της πρόσβασης στην κοσμική βιβλιοθήκη!

Θυμίζω πως εδώ δεν τίθεται το ζήτημα του να το παίξουμε έξυπνοι και να καταφέρουμε να αποκτήσουμε κάτι χωρίς να δώσουμε κι εμείς κάτι ως αντάλλαγμα. Πιστέψτε με δίνουμε πολλά, δίνουμε τον χρόνο μας, το ενδιαφέρον μας, την πίστη μας σε κάτι ανώτερο, μεγαλύτερο από εμάς, σε ένα κομμάτι του σύμπαντος που είναι κοινό σε όλους και "ανήκει" σε όλους! Δίνουμε της ανησυχίες μας για έναν κόσμο που δεν βλέπουμε, τις προσδοκίες μας για ζητήματα μεταφυσικά, τα πιο προσωπικά όλων, για ζητήματα που αφορούν σε όλη μας την ύπαρξη!

Εγώ δεν συμφωνώ με αυτό το "κοσμικό αλισβερίσι" όχι γιατί έτσι με συμφέρει (μάλιστα ίσως η απλούστευση της σχέσης δούναι-λαβείν σε επίπεδο ακασικών αρχείων να μας έφτανε πιο γρήγορα στο επιδιωκούμενο αποτέλεσμα!) αλλά γιατί θεωρώ πως επειδή κανείς δεν έχει κάτι που του ανήκει πραγματικά, έτσι, δεν μπορεί και να ζητά κάτι ως αντάλλαγμα για ότι "δώσει" (=μεταβιβάσει). Επίσης, θα ήθελα πολύ να μάθω για το είδος του τιμήματος που πρέπει να πληρώσουμε. Σε τι αφορά; Το ρώτησα και πριν αλλά δεν πήρα απάντηση...

Τώρα, όταν διατυπώνουμε σε φόρουμ μία αντίρρηση αλλά δεν έχουμε σκοπό να τη στηρίξουμε, τι να πω... :roll:
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Σάβ Απρ 12, 2008 12:57 am

Καλησπέρα σε όλους

Αγαπητέ Νίκο,
γνωρίζοντας και εγώ λίγα πράγματα για τα ακασικά αρχεία, ειλικρινά μου δημιουργήθηκε ένα τεράστιο ερωτηματικό όσον αφορά την επί πληρωμή χρήση των πληροφοριών που μας παρέχουν. Θα ήθελα δε να σου υπενθυμίσω ότι η χρήση του forum είναι για υγιή διάλογο και ανταλλαγή απόψεων. Καλό θα ήταν λοιπόν όταν εκφέρεις μια άποψη να μπορείς να την στηρίξεις και με επιχειρήματα. Η απάντηση ότι αυτό δεν μπορεί να γίνει μέσα από ένα forum μάλλον δεν είναι και πολύ λογική αφού το forum αυτό διάλεξες για να αναφερθείς σ΄ αυτό το θέμα.

Και συνεχίζω...
Μήπως μπλέκεις λίγο τα Ακασικά Αρχεία με το Χώρο των ιδεών?

Εγώ έχω τις δικές μου - γιατί να δανειστώ ; Συνήθως δανείζονται όσοι δεν έχουν ... Και γι' αυτούς που δεν έχουν, η "ύπαρξη" των ακασικών αρχείων είναι πολύ γοητευτική. Σκέψου - όλοι αυτοί που το κεφάλι τους δεν μπορεί να γεννήσει ούτε μια καινούργια ιδέα, θα μπορούσαν να επισκεφτούν την δανειστική βιβλιοθήκη των ακασικών αρχείων


Αυτοί που δεν μπορούν να κατεβάσουν καμιά ιδέα στο κεφάλι τους δεν έχουν βρει τον τρόπο πρόσβασης στο χώρο των Ιδεών και όχι στα Ακασικά Αρχεία – κατά τη γνώμη μου.
Υποστηρίζεις ότι εσύ έχεις τις δικές σου εμπειρίες και δεν χρειάζεσαι να δανειστείς. Και τις δικές σου εμπειρίες που τις βρήκες? Εννοείς τις εμπειρίες από την παρούσα ενσάρκωσή σου και μόνο?

Αγαπημένε μου Ράμογλου

Αν για παράδειγμα κουβαλάγαμε τις χίλιες δύο πράξεις μας από προηγούμενες ζωές σε επόμενες, τότε δεν θα μπορούσαμε να μιλάμε για εξέλιξη αλλά για ένα φαύλο κύκλο


Γιατί η μεταφορά των αποτελεσμάτων σε μια από τις επόμενες ζωές μας να είναι η αιτία για να λιμνάσει η εξέλιξή μας ή για να δημιουργηθεί ένας φαύλος κύκλος?
Εγώ βλέπω την παρούσα ζωή σαν ένα σχολείο για την ενσαρκωμένη ψυχή. Ποιος θα ήταν αυτός που διανύοντας το χρόνο μόνο σε μια τάξη θα μάθαινε τα πάντα? Το πεδίο που η ψυχή εξελίσσεται είναι όντως αυτός ο κόσμος αλλά έχω την πεποίθηση ότι το σπίτι της είναι κάπου αλλού. Σ αυτόν τον κόσμο είναι κάπως σαν εσώκλειστη σε σχολείο μέχρι να τελειώσει τα μαθήματα που διάλεξε και μετά γυρνάει σπίτι και περιμένει την επόμενη τάξη. βέβαια αυτό το σχολείο έχει αδιάκριτο αριθμό τάξεων για κάθε ψυχή......

Μιας και η θεωρία της μετενσάρκωσης υφίσταται μόνον εφόσον υπάρχει η Γη μας, έτσι ώστε να ζει σε αυτήν ο άνθρωπος, τότε πως θα μπορέσει η αθάνατη ψυχή να επανενσαρκωθεί σε ανθρώπινο σώμα αν ένας κομήτης πέσει πάνω στη Γη και μετατρέψει αυτή και τους ανθρώπους σε κοσμικό κονιορτό; Με απλά λόγια αν πάψει να υπάρχει η Γη, που θα βρει "ξενιστή" η ψυχή για να ενσαρκωθεί;


Αγαπητέ/ή Ain Soph
Έχω την εντύπωση ότι το κοσμικό σχέδιο είναι έτσι καταρτισμένο που αν ερχόταν το τέλος του κόσμου σίγουρα θα υπήρχε ένα πλάνο διαφυγής για την επιβίωση κάποιων......[/quote]

nikos_K
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 10:00 am

Δημοσίευσηαπό nikos_K » Σάβ Απρ 12, 2008 9:24 am

Καλημέρα,

αγαπητοί μου, νομίζετε πως πληρώνει κάποιος μόνο με το χρήμα του ; Δεν μπορεί π.χ να πληρώνει με τον χρόνο του ; Τι θέλω να πω ; Σαφώς ρε παιδιά δεν κυριολεκτώ όταν μιλάω για πληρωμή. Μεταφορικά το λέω. Δηλ. ακόμη και στην πρόσβαση στα ακασικά αρχεία, υπάρχει κάποιο κόστος. Αυτό το κόστος δεν χρειάζεται - σώνει και ντε - να είναι χρηματικό. Μπορεί για κάποιον να του κοστίσει μια ολόκληρη ζωή για να αποκτήσει πρόσβαση στα ακασικά αρχεία. Ε, αυτό δεν είναι ένα είδος πληρωμής ; Δεν θα πληρώσει αυτός ο άνθρωπος με την ζωή του αυτήν την πρόσβαση ; Αυτό εννοώ. Δεν έχετε ακούσει την έκφραση "θα σε πληρώσω σε είδος" ;

Αν τα ακασικά αρχεία είναι ένα είδος βιβλιοθήκης εμπειριών, ε, θα υπάρχει ένα είδος συνδρομής σ' αυτήν την βιβλιοθήκη. Δείτε το δηλ. πολύ απλά. Κανένας δεν σου δίνει κάτι τζάμπα. Κάποιο είδος εγγραφής θα κάνεις, κάτι θα πληρώσεις. Όχι σε χρήμα, μεταφορικά το λέω. Κάτι θα σου κοστίσει. Δηλ. όσοι έχετε ασχοληθεί με τα ακασικά αρχεία, ε, δεν σας κόστισε αυτό χρόνο ; Αποκτήσατε πρόσβαση ; Είναι κανένας που μπήκε σ' αυτήν την δανειστική βιβλιοθήκη ; Ακόμη και να είναι, ok. Τι πλήρωσε όμως αυτός ο άνθρωπος για να αποκτήσει πρόσβαση ; ή αν θέλετε τι θυσίασε ; Κάτι του κόστισε, χρόνο ίσως, κόπο ίσως, κουράστηκε, πόνεσε ίσως, ε, με κάποιον τρόπο πλήρωσε αυτήν την πρόσβαση, αυτό την ικανότητα να μπαινοβγαίνει στην βιβλιοθήκη. Μην ξεχνάτε πως για να περάσει κάποιος μια πόρτα, μια θύρα ή μια πύλη που είναι κλειστή και να μπει εντός κάποιου χώρου, θα πρέπει πρώτα να βρει την πόρτα - να βρει που είναι δηλ.ο χώρος - μετά να σταθεί μπροστά στην πόρτα του χώρου και μετά ... να χτυπήσει την πόρτα αυτού του χώρου μήπως και υπάρχει κάποιος εντός του χώρου για να του ανοίξει. Ποιος είναι αυτός που πονάει από το χτύπημα ; Αυτός που είναι εντός ή αυτός που είναι εκτός του χώρου και χτυπάει για να μπει ; H πύλη της βιβλιοθήκης των ακασικών αρχείων - και το γνωρίζετε καλά αυτό - δεν ανοίγει από μόνη της. Καμιά πύλη δεν ανοίγει από μόνη της. Κάτι πρέπει να κάνεις. Αλλά και εξίσου σημαντικό είναι να υπάρχει κάποιος μέσα στην βιβλιοθήκη των ακασικών αρχείων για να ακούσει, για να δει ή να καταλάβει έστω την προσπάθειά σου να μπεις. Αν στην βιβλιοθήκη δεν υπάρχει κανένας μέσα, τότε τζάμπα χτυπάς. Αν αυτός που είναι μέσα είναι κουφός, τότε στου κουφού την πόρτα, όσο θέλεις βρόντα. Γι' αυτό παραπάνω ρωτάω, ποιος είναι ο αποθηκάριος ; ποιος είναι ο βιβλιοθηκάριος ; :)

nikos_K
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 10:00 am

Δημοσίευσηαπό nikos_K » Σάβ Απρ 12, 2008 9:30 am

Υποστηρίζεις ότι εσύ έχεις τις δικές σου εμπειρίες και δεν χρειάζεσαι να δανειστείς. Και τις δικές σου εμπειρίες που τις βρήκες? Εννοείς τις εμπειρίες από την παρούσα ενσάρκωσή σου και μόνο?


Ναι, εμπειρίες από την παρούσα ενσάρκωσή μου. Προσωπικά, εγώ αναγνωρίζω ως εμπειρίες μονάχα αυτές. Δεν έχω εμπειρίες από προηγούμενες ενσαρκώσεις μου. Αυτό είναι μια καθαρά προσωπική μου πεποίθηση, έτσι ; Ακόμη κι αν υπήρξα σκύλος σε μια προηγούμενη ζωή, δεν μπορώ να αισθανθώ σκυλίσια λύσσα ούτε πως είναι να σε φαγουρίζουν τσιμπούρια στην πλάτη ή στ' αυτιά σου, ούτε πως είναι να γλύφεις ένα κόκκαλο με σκυλίσιο τρόπο. Λυπάμαι βέβαια γι' αυτό, αλλά τι να γίνει ; Αδυνατώ ... :) Μπορεί κάποιος άλλος να έχει αυτήν την εμπειρία, κανένα πρόβλημα.

nikos_K
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 10:00 am

Δημοσίευσηαπό nikos_K » Σάβ Απρ 12, 2008 9:39 am

Ποιός είπε πως οι καλοπροαίρετοι εσωτεριστές που είναι πρόθυμοι να μοιραστούν τη γνώση τους, θα το κάνουν μόνον εφόσον τους δώσουν κάτι προς αντάλλαγμα; Μα σκεφτήτε πως ΗΔΗ τους έχει δοθεί ένα από τα μεγαλύτερα δώρα της Φύσης, αυτό της πρόσβασης στην κοσμική βιβλιοθήκη!


Και γιατί να σου δώσουν - αυτοί οι καλοπροαίρετοι εσωτεριστές όπως λες - κάτι τζάμπα ; Γιατί να μοιραστούν την γνώση τους μαζί σου ; Και σε ρωτάω και κάτι άλλο : Πόσες φορές δεν σου είπε κάποιος κάτι καλοπροαίρετα, κι εσύ το είδες κακοπροαίρετα ; Μα ... αν σου δώσουν, εσύ ο ίδιος αργότερα αυτούς που σου έδωσαν, θα τους "σταυρώσεις". Αυτό, γιατί δεν το σκέφτεσαι ; Συνεπώς, γιατί να το κάνουν ; Πες μου έναν που έδωσε χωρίς να λάβει. Παραπάνω λες πως ο νόμος δούναι και λαβείν είναι καθολικός. Συνεπώς, δεν υπάρχει ούτε μία εξαίρεση γι' αυτόν τον νόμο. Είναι θέμα ισορροπίας. Πες μου έναν καλοπροαίρετο εσωτεριστή που να έχει ανατρέψει αυτήν την ισορροπία, που έδωσε κάτι χωρίς να λάβει δηλ. Θα ήθελα πολύ να μάθω.

Επίσης, θα ήθελα πολύ να μάθω για το είδος του τιμήματος που πρέπει να πληρώσουμε.


Το είδος του τιμήματος ποικίλλει. Μπορεί - όπως είπα - να πληρώσει με τον χρόνο του, δηλ. να αφιερώσει πολύ χρόνο στο να καταφέρει να αποκτήσει πρόσβαση στα ακασικά αρχεία. Αυτό, αυτή η πληρωμή δηλ. θα του στοιχίσει σε κάτι άλλο. Αν αφιερώσεις όλο τον χρόνο σου σε κάτι, τον στερείς από κάτι άλλο, αυτό νομίζω είναι περισσότερο κατανοητό. Μπορεί να πληρώσει με την μνήμη του. Αυτό σημαίνει πως αυτή η πληρωμή θα του στοιχίσει όλα όσα θυμάται μέχρι εκείνη την στιγμή. Αλλά μπορεί να πληρώσει και με την λογική του. Αυτό σημαίνει πως θα καταλήξει τρελός. Με πολλούς τρόπους μπορεί να πληρώσει. Εξαρτάται ...

nikos_K
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 10:00 am

Δημοσίευσηαπό nikos_K » Σάβ Απρ 12, 2008 11:01 am

Η βιβλιοθήκη ή αποθήκη των ακασικών αρχείων όπως πιθανώς γνωρίζετε έχει πολλούς χώρους και πολλούς ορόφους, πολλά πατώματα δηλ. τόσα όσα το πλήθος των προηγούμενων ενσαρκώσεων του καθενός μας. Αυτό σημαίνει πως αν π.χ ένας άνθρωπος ενσαρκώθηκε 2 φορές - συμπεριλαμβανομένης και της τωρινής του ενσάρκωσης - στην Γη, τότε η βιβλιοθήκη των ακασικών αρχείων έχει γι' αυτόν το ισόγειο και έναν όροφο παραπάνω. Στον όροφο αυτό, αν υποθέσουμε πως ο άνθρωπος μπορεί να τον επισκεφτεί, ο ίδιος θα βρει εμπειρίες που αφορούν την προηγούμενή του ενσάρκωση, δηλ. εμπειρίες παρελθοντολογικής υφής και εικονογραφημένα βιβλία της προηγούμενης ζωής του. Στο ισόγειο συνήθως βρίσκεται η αίθουσα μελέτης, δηλ. ο χώρος στον οποίο ο άνθρωπος αφού πάρει σε εικονογραφημένο τις εμπειρίες του από την προηγούμενη ζωή του, κάθεται και μελετάει. Το ερώτημα - και συγχωρήστε μου την όποια ανοησία μου σ' αυτό - είναι τι κερδίζει κάποιος αν κατεβαίνοντας από τον όροφό του πάρει μαζί του ένα βιβλίο εμπειρίας με τίτλο "εγώ, η κότα". Θέλω να πω δηλ. τι θα κερδίσει κάποιος αν μάθει πως στην προηγούμενη ζωή του υπήρξε ένα κοτόπουλο στο κοτέτσι ενός γαιοκτήμονα ; Το πολύ πολύ να γράψει ένα βιβλίο για την ψυχολογία της κότας και να γίνει best seller. Θα ήθελα όμως πολύ να μάθω πως αισθανόταν όταν όντας κοτόπουλο σιγοψηνόταν στον φούρνο με πατάτες ... :D Αν μπορούσε να το περιγράψει αυτό, τότε η μετά θάνατον ζωή μιας κότας, ε, θα είχε κάποια σημασία ...

Ain Soph
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:01 pm
Τοποθεσία: Kether

Δημοσίευσηαπό Ain Soph » Σάβ Απρ 12, 2008 1:55 pm

Here comes a sense of negligence... θέλω όμως να σημειώσω κάτι περί δούναι-λαβείν:

Πράγματι, υπάρχουν άνθρωποι που την όποια γνώση που κατέχουν, θέλουν να την πουλήσουν κι όχι να τη δωρίσουν. Επίσης, υπάρχουν πράγματι κάποιοι που προσπαθώντας να αποκτήσουν γνώσεις, έπεσαν θύματα κακοπροαίρετων και τελικά αναγκάστηκαν να απομακρυνθούν... Αυτό είναι μια διαχρονική αλήθεια...

Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ισοπεδώνουμε όλες τις νοοτροπίες, γιατί υπάρχει και μια άλλη διαχρονική αλήθεια, αυτή του ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΥ! Πραγματικά υπάρχουν και ανθρωπιστές, άνθρωποι καλοπροαίρετοι που όταν δωρίζουν κάτι από τις γνώσεις τους, δακρύζουν από χαρά! Τα ονόματα δεν έχουν σημασία (άλλωστε είναι οι τελευταίοι που θα γίνουν γνωστοί). Κατά συνέπεια, υπάρχουν άνθρωποι που συνολικά οφελήθηκαν τα μέγιστα από την "εμπλοκή" τους στην εσωτερική αναζήτηση. Φυσικά, αν κάποιοι θέλουν να βλέπουν παντού απατεώνες, μόνον τέτοιους θα βλέπουν... (και δεν αναφέρομαι μόνον στον οργανωμένο εσωτερισμό).

Επίσης, ας μην ξεχνάμε πως πάντα θα υπάρχουν άνθρωποι που πικραμένοι όντες από μία απαράδεκτη συμπεριφορά τρίτων, έχουν κάνει τις επιθέσεις εναντίον του εσωτερισμού, κάτι σαν raison d'etre. Ναι, υπάρχουν και τέτοιοι! Ο κήπος του εσωτερισμού έχει όλα τα φρούτα!

Κύριοι, ανθρωπισμός θα υπάρχει όσο θα υπάρχουν άνθρωποι. Αν τώρα κάποιοι αδυνατούν να διακρίνουν και να αποδεχτούν αυτό το έστω και μικρό κομμάτι πραγματικότητας, είναι δικό τους το πρόβλημα και μάλιστα διπλό, γιατί όχι μόνον υποστηρίζουν μια άδικη γνώμη για όλους αδιακρίτως αλλά και γιατί τελικά στερούν από τον εαυτό τους τις έστω και μικρές πιθανότητες να βρουν απαντήσεις και να εξελιχθούν μέσω της γνώσης των άλλων (άρα παραμένουν στάσιμοι...). Το "φυσάω και το γιαούρτι" δεν κολλάει παντού και σίγουρα όχι εδώ και αυτό το γνωρίζουν καλά όλοι από τους καλοπροαίρετους και δίκαιους ζηλωτές του εσωτερισμού :wink: Οι υπόλοιποι απλώς δημιουργούν ένα πρόβλημα για να έχουν κάτι να ασχολούνται.

Επίσης, καλό είναι να μην κρίνουμε πάντα εξ ιδίων τα αλλότρια. Αν κάποιος (ή πολλοί) θέλει πάντα να εισπράττει προκειμένου να δώσει, αυτό δεν σημαίνει πως σκέφτονται όλοι με τον ίδιο τρόπο. Η λογική δεν είναι πάντα θέμα στατιστικής :wink:
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Απρ 12, 2008 7:03 pm

Γιατί η μεταφορά των αποτελεσμάτων σε μια από τις επόμενες ζωές μας να είναι η αιτία για να λιμνάσει η εξέλιξή μας ή για να δημιουργηθεί ένας φαύλος κύκλος?


Γιατί αν κάθε φορά μεταφέραμε ως χρέος ενα αποτέλεσμα τότε για να μπορέσουμε να το ξεπληρώσουμε θα δημιουργούσαμε ενα άλλο υπόλοιπο [ του χρέους] και μετά αυτό άλλο ...ετσι δεν θα σταμάταγε ποτέ...

Εκτός αυτού αν θεωρηθεί οτι υπάρχει απλώς μια μεταφορά απο την μια ενσάρκωση στην αλλη και οτι αυτό είναι όλο το τίμημα κάποιος θα μπορούσε να πεί οτι αφού ετσι κι αλλιώς δεν θα θυμάται κάτι [ αν υπάρχει] τότε γιατί να ενοχλείται..

Ομως το πιο εμφανές κατα την γνώμη μου είναι το γεγονός οτι αυτό που μετενσαρκώνεται δεν είναι η προσωπικότητα αλλά η ψυχή.
Αρα σε τι θα ωφελούσε μια άλλη προσωπικότητα [ ουσιαστικά ένα καινούργιο άλλο ανθρωπο] το χρέος ενός κατα βάση άγνωστου σε αυτόν?

Πιστεύω οτι το βίωμα η η εμπειρία απλά αφήνει μια καταγραφή στην ψυχή αλλά οχι με την μορφή ανάμνησης μια και η μνημη οπως την εννοουμε χρειάζεται εγκέφαλο και συγκεκριμένο χαρακτήρα.

Με αγάπη
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Απρ 12, 2008 7:13 pm

Πες μου έναν καλοπροαίρετο εσωτεριστή που να έχει ανατρέψει αυτήν την ισορροπία, που έδωσε κάτι χωρίς να λάβει δηλ. Θα ήθελα πολύ να μάθω.


Συμφωνώ. Για να λάβεις δίνεις και για να δώσεις παίρνεις.
Αγαπητέ Ain Soph, οταν δακρύζουμε απο χαρά, τότε που δίνουμε , εχουμε παρει την χαρά.

Κύριοι, ανθρωπισμός θα υπάρχει όσο θα υπάρχουν άνθρωποι.


Υπάρχουν πράξεις που θεωρούνται ανθρωπιστικές και συναισθήματα που αγκαλιάζουν όλη την ανθρωπότητα.
Υπάρχουν οι ιδεολόγοι που ενδιαφέρονται να φτιάξουμε τον κόσμο και τον εαυτό τους καλύτερο ...
Μόνο που ακριβώς αυτά χρησιμοποιούν και μερικοί άλλοι που δεν εχουν καμία σχεση με τα παραπάνω.
Και η διάκριση δεν είναι εύκολη, ούτε γίνεται οταν εχουμε ταυτιστεί με μια ιδέα..

Με εκτίμηση
Εικόνα

nikos_K
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 10:00 am

Δημοσίευσηαπό nikos_K » Σάβ Απρ 12, 2008 10:44 pm

Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ισοπεδώνουμε όλες τις νοοτροπίες, γιατί υπάρχει και μια άλλη διαχρονική αλήθεια, αυτή του ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΥ!


Ανθρωπισμός. Ο άνθρωπος ως δόγμα, το δόγμα ως άνθρωπος.

Καλό βράδυ.

Ain Soph
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 04, 2008 4:01 pm
Τοποθεσία: Kether

Δημοσίευσηαπό Ain Soph » Κυρ Απρ 13, 2008 9:37 am

>|<>QBB<
nikos_K έγραψε:
Αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να ισοπεδώνουμε όλες τις νοοτροπίες, γιατί υπάρχει και μια άλλη διαχρονική αλήθεια, αυτή του ΑΝΘΡΩΠΙΣΜΟΥ!


Ανθρωπισμός. Ο άνθρωπος ως δόγμα, το δόγμα ως άνθρωπος.


Εξήγησέ το μου λίγο περισσότερο. Θεωρείς πως ο ανθρωπισμός ενσωματώνει κάποιας μορφής δογματισμό; :shock:
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

nikos_K
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Τετ Ιαν 02, 2008 10:00 am

Δημοσίευσηαπό nikos_K » Κυρ Απρ 13, 2008 9:45 am

Εξήγησέ το μου λίγο περισσότερο. Θεωρείς πως ο ανθρωπισμός ενσωματώνει κάποιας μορφής δογματισμό;


Ναι, έτσι νομίζω, είναι -ισμός. Θα μπορούσαμε να το αναλύσουμε, αλλά βρισκόμαστε σε ένα θέμα που έχει τίτλο "Κάρμα και ελεύθερη βούληση". Καλύτερα να παραμείνουμε σ' αυτό. Και ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω γιατί διάλεξες σ' αυτό το θέμα να κάνεις μια αναφορά για τον ανθρωπισμό. Τι σχέση έχει ;

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Δευ Απρ 14, 2008 11:58 pm

Αγαπημένη μου Nehemaut :farao:

Γιατί αν κάθε φορά μεταφέραμε ως χρέος ενα αποτέλεσμα τότε για να μπορέσουμε να το ξεπληρώσουμε θα δημιουργούσαμε ενα άλλο υπόλοιπο [ του χρέους] και μετά αυτό άλλο ...ετσι δεν θα σταμάταγε ποτέ...


Υπάρχει η άποψη (την οποία και εγώ τείνω να πιστεύω) ότι ή ψυχή είναι αυτή που ζητάει τα μαθήματα που θα πάρει, πριν την ενσάρκωση της. Βασικά όλα αυτά που περνάμε τα έχει ζητήσει η ίδια η ψυχή σαν μαθήματα. Με τις ενσαρκώσεις, της δίνεται η ευκαιρία να τα υλοποιήσει και να μάθει. Κάποια στιγμή αυτά τα μαθήματα τελειώνουν και έτσι δεν ενσαρκώνεται ξανά.
Το Κάρμα είναι ένας νόμος παγκόσμιος, αιώνιος, δίκαιος και αλάνθαστος που μας επιτρέπει να βλέπουμε τις σκέψεις και τις πράξεις μας έτσι όπως φαίνονται στους άλλους και να αισθανόμαστε το ολοκληρωμένο αποτέλεσμά τους.
Ας μην ξεχνάμε ότι δεν μεταφέρουμε ‘χρέος’ με την έννοια της οφειλής που πρέπει να ξεπληρώσουμε, παρά μόνο τα αποτελέσματα των πράξεων που εμείς οι ίδιοι έχουμε πράξει. Εξάλλου το Κάρμα δεν είναι καλό ή κακό, πληρωμή ή ωφέλεια. Θεωρώ πως είναι το καταλληλότερο και ποιο χρήσιμο μάθημα που μπορούμε να πάρουμε μια δεδομένη στιγμή και είναι στο χέρι μας είτε να το δούμε σαν εμπόδιο είτε σαν μια ευκαιρία για την ανάπτυξή μας.

Αρα σε τι θα ωφελούσε μια άλλη προσωπικότητα [ ουσιαστικά ένα καινούργιο άλλο ανθρωπο] το χρέος ενός κατα βάση άγνωστου σε αυτόν?


Το γεγονός ότι κάποιες πράξεις δεν τις θυμόμαστε, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν τις έχουμε κάνει. Αν κάποιος μετά από ένα ατύχημα έχει απώλεια μνήμης και δεν το θυμάται, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχει αναμειχθεί στο ατύχημα


Καληνύχτα σε όλους :div210:

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Παρ Απρ 25, 2008 12:00 am

:606_vuu: Καλή Ανάσταση και καλό Πάσχα σε όλους!!!!


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης