(Ψυχολογία) Ψυχανάλυση και Νευρολογία

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Ιούλ 17, 2005 1:18 pm

Αριάδνη έγραψε:Αγαπητοί φίλοι,

Σήμερα γιορτάζω!Της αγίας Μαρίνας! Είμαι -πραγματικά- η Μαρίνα. Η Μαρίνα των βράχων και της θάλασσας!


Φιλτάτη Αριάδνη,

τα λόγια της ψυχής, τα λόγια της καρδιάς είναι οι πιο πολύτιμοι σύντροφοί μας...

Σ' ευχαριστούμε!

Χρόνια καλά σου εύχομαι!
Υγεία, ευτυχία και δημιουργικές εμπειρίες... :)
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιούλ 18, 2005 12:11 pm

Αριάδνη έγραψε:Σήμερα γιορτάζω!Της αγίας Μαρίνας!


Θα ξεκινήσω με τις θερμότερες ευχές από καρδιάς προς την αγαπητή μας Aριάδνη.

NEHEMAUT έγραψε:Οι άνθρωποι συνηθίζουν να νιώθουν καλά και να χαίρονται χωρίς να μετράν τις συνέπειες. Όταν δε, μετράνε τις συνέπειες, αρκεί να είναι θετικές για τους ίδιους και όχι κατ' ανάγκη για την Φύση και τον συνάνθρωπο


Αυτό κατά την άποψή μου είναι η κάλυψη του προσωπικού «εγώ» που κάνει τον άνθρωπο να αισθάνεται καλύτερα.

Είναι ο δρόμος που προστατεύει το «εγώ» αλλά το αποτέλεσμα και το «κέρδος» είναι προσωρινό και σίγουρα όχι το καλύτερο – εάν θέλουμε να πούμε πως εξελισσόμαστε


Αριάδνη έγραψε:Δεν ξέρω πραγματικά πόσοι είμαστε ακόμα ζωντανοί και γιατί φοβόμαστε το μίσος των άλλων και όχι τις δικές μας σκέψεις.


Ζωντανοί είμαστε όλοι αυτό όμως που δεν έχει μάλλον κατανοήσει ο άνθρωπος είναι πως όλα ξεκινάνε από αυτόν και καταλήγουν σε αυτόν. Ακόμα και ο φόβος υπάρχει γιατί δεν έχει καταφέρει έρθει σε ισορροπία με τον ίδιο του τον εαυτό και κατ’ επέκταση με όλα τα υπόλοιπα. Αν αυτό συμβεί τότε θα πάψει να υφίσταται και ο φόβος.
«Ο χειρότερος εχθρός μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός»
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Πέμ Ιούλ 21, 2005 11:30 am

Αγαπητοί φίλοι,

Σας ευχαριστώ για τις θερμές ευχές σας!
Δυστυχώς, όμως, για ένα μήνα θα σας αφήσω μόνους στα εσωτερικά ταξίδια σας γιατί φεύγω αύριο διακοπές! Στη θάλασσα!
Εύχομαι ότι, καλύτερο για τον καθένα,φίλοι, συνοδοιπόροι στα μονοπάτια του ανθρώπινου μυαλού και στα ερωτηματικά του.Τίποτε δεν πάει χαμένο!
Όλες οι σκέψεις καταγράφονται!Χωρίς αυτές και την έκφρασή τους τίποτε ποτέ δεν θα ξεκινούσε! Καλή συνέχεια!
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Πέμ Ιούλ 21, 2005 12:36 pm

[
Αγαπητή/τέ NEHEMAUT, γράφεις

Πιστευω ομως οτι αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να κλεισουμε τα ματια μπροστα στον κινδυνο αλλα να αμυνθουμε οσο πιο δικαια μπορουμε ,επειδη μπορει να ειναι και υπαρκτος.


Συμφωνώ απολύτως αν και βέβαια απ'το σημείο αυτό αρχίζουν οι δυσκολίες
και τα μπερδέματα, οι διαφορετικές οπτικές γωνίες,το δίκιο του καθένα.WAR=We Are Right.Οι έννοιες ΚΑΛΟ-ΚΑΚΟ, το τέλος της αθωότητάς μας και ο παράδεισος της ένωσής μας με το ΠΑΝ, με όλα,χάνεται ή κινδυνεύει να χαθεί!Και η ερώτηση παραμένει!

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ τώρα έξω απ'το παράδεισο;Έρχεται η στιγμή που θα αποφασίσεις με ποιους θα πας και ποιους θα αφήσεις.
ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;Μιλάς;....Κόβεις τον Γόρδιο Δεσμό;...το ποιο σωστό στη κάθε περίσταση βέβαια....Που είναι ..ποιό;...

Γι'αυτό και 'γώ λέω.ΣΚΑΣΕ ΚΑΙ ΚΟΛΥΜΠΑ...

ΦΙΛΙΑ ΦΙΛΟΙ....

ΔΙΑΚΟΠΕΣ!

ΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ Ο ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ!
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Ιούλ 21, 2005 7:48 pm

Καλες διακοπες να εχεις αγαπητη Αριαδνη.Οταν ξαναγυρισεις ανανεωμενη ,θα κανεις μια πιο αναλυτικη προσεγγιση σε αυτο:

........................................................................................................


ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ τώρα έξω απ'το παράδεισο;Έρχεται η στιγμή που θα αποφασίσεις με ποιους θα πας και ποιους θα αφήσεις.
ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;Μιλάς;....Κόβεις τον Γόρδιο Δεσμό;...το ποιο σωστό

..........................................................................................................
Δεν αντιλαμβανομαι σε τι αναφερεσαι
Ευχαριστω

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Παρ Αύγ 26, 2005 9:23 am

NEHEMAUT έγραψε:Καλες διακοπες να εχεις αγαπητη Αριαδνη.Οταν ξαναγυρισεις ανανεωμενη ,θα κανεις μια πιο αναλυτικη προσεγγιση σε αυτο:

........................................................................................................


ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ τώρα έξω απ'το παράδεισο;Έρχεται η στιγμή που θα αποφασίσεις με ποιους θα πας και ποιους θα αφήσεις.
ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ;Μιλάς;....Κόβεις τον Γόρδιο Δεσμό;...το ποιο σωστό

..........................................................................................................
Δεν αντιλαμβανομαι σε τι αναφερεσαι
Ευχαριστω

Που είναι ΠΟΙΟ? Αυτό είναι το κομβικό σημείο ΚΑΙ ΤΟ ΖΗΤΟΎΜΕΝΟ! Η απάντηση σ'αυτό το ερώτημα! Θα....
Ομως πρώτα σας καλωσορίζω, εύχομαι το καλύτερο για όλους,υγεία πρώτα απ'όλα.
Σαν χαλαρή αρχή θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας λίγες σκέψεις μου για τις καλοκαιρινές μου διακοπές!
"Αγγίζω ένα τσαντάκι για να βγάλω από μέσα τις αποσκευές του καλοκαιριού.Ενα μαγιώ!!!!
Στις άκρες των δακτύλων κολλάνε μικροί ψιλοί κόκκοι άμμου και η ομορφιά που βρίσκεται σε κάθε μου κύτταρο αρχίζει να κτυπάει τις καμπάνες της χαράς πάνω στο ξωκλήσι της Κυρα Ξένης,της Αγια Θέκλας,του προφήτη Ηλία...
Η μουσική σε ζαλίζει...Η καρδιά σου αγαλλιάζει και χαίρεται!!
Κλείνεις τα μάτια και κρατάς μέσα σου το τέλειο!!
Πόσο τυχερή είσαι που είσαι ΕΝΑ μαζί του!!!"

Τώρα πρέπει να γυρίσω στη πόλη, στη δουλειά, στις αναλύσεις!Πρέπει να γίνω παλι χίλια κομμάτια!Πιστή στο καθήκον θα το κάνω.Μόνο δώσε μου λίγο ακόμα χρόνο.Για να μην πονέσω πολύ.Ο χωρισμός απ'τη φύση πονάει.

ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΛΦΙΑ.
Ας βρούμε παρηγοριά ο΄ενας στη συντροφιά του άλλου.
Φιλικά.
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Τρί Αύγ 30, 2005 7:58 pm

Αγαπητέ/ή NEHEMAUT,

Θα εξηγήσω πρώτα τι εννοώ με τη λέξη "παράδεισος".Εννοώ αυτό που αναφέρεται στις Ουπανισάδες το 500 π.χ.

"Το Βράχμαν είναι τα πάντα. Από το Βράχμαν προέρχονται οι εικόνες, οι αισθήσεις, οι επιθυμίες, οι πράξεις. ΄΄Ολα αυτά, όμως, είναι απλώς ονόματα και ετικέτες. Για να γνωρίσει κανείς το Βράχμαν πρέπει να βιώσει την ταυτότητα μεταξύ εκείνου και του Εγώ ή τη μάχη που δίνει το Βράχμαν μέσα στο λωτό της καρδιάς. Μόνο αν κάνει κάτι τέτοιο ο άνθρωπος μπορεί να ξεφύγει από τη θλίψη και τον θάνατο και να γίνει ένα με τη βαθύτερη ουσία, πέρα από κάθε γνώση."

Συνεχίζοντας τη σκέψη μου, λέω πως όταν ο άνθρωπος γίνει ένα με την βαθύτερη ουσία {Το Ding an sich του Καντ } πού βρίσκεται ο κίνδυνος: Ποιός μπορεί να τον απειλήσει αφού ο ίδιος βιωματικά είναι ενωμένος με το Συν-Παν:

Ποιός μπορεί να σου αφαιρέσει κάτι αφού κανείς δεν βρίσκεται έξω από σένα:

Και αυτό είναι το ερώτημά μου΄¨Με ποιό τρόπο μπορεί κανείς να ζεί την καθημερινή του ζωή όντας ένα με τη βαθύτερη ουσία, το αυτό καθ' εαυτό, ώστε να χαρεί τα λίγα γραμμάρια ευτυχίας όπως λέει ο Ελύτης στο Άξιον Εστί:

Γιατί για μένα η θεωρία αν δεν μπορεί να γίνει πράξη στη καθημερινή ζωή δεν έχει κανένα νόημα ύπαρξης.

Κι'όπως πάλι λέει ο Ελύτης¨¨Μόνο μια λάμψη ο άνθρωπος-κι άν είδες,είδες.¨¨

ΦΙΛΙΚΑ
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Αύγ 31, 2005 8:23 pm

Αριάδνη έγραψε:"...Θα εξηγήσω πρώτα τι εννοώ με τη λέξη "παράδεισος". Εννοώ αυτό που αναφέρεται στις Ουπανισάδες το 500 π.χ.

"Το Βράχμαν είναι τα πάντα. Από το Βράχμαν προέρχονται οι εικόνες, οι αισθήσεις, οι επιθυμίες, οι πράξεις. Όλα αυτά, όμως, είναι απλώς ονόματα και ετικέτες. Για να γνωρίσει κανείς το Βράχμαν πρέπει να βιώσει την ταυτότητα μεταξύ Εκείνου και του Εγώ ή τη μάχη που δίνει το Βράχμαν μέσα στο λωτό της καρδιάς. Μόνο αν κάνει κάτι τέτοιο ο άνθρωπος μπορεί να ξεφύγει από τη θλίψη και τον θάνατο και να γίνει ένα με τη βαθύτερη ουσία, πέρα από κάθε γνώση." ..."

"...Και αυτό είναι το ερώτημά μου: Με ποιο τρόπο μπορεί κανείς να ζει την καθημερινή του ζωή όντας ένα με τη βαθύτερη ουσία, το αυτό καθ' εαυτό, ώστε να χαρεί τα λίγα γραμμάρια ευτυχίας όπως λέει ο Ελύτης στο Άξιον Εστί; ..."


Την καλησπέρα μου στην Φίλη Αριάδνη, μαζί με τις ευχαριστίες μου για την πραγματικά ΟΡΘΗ (από την οπτική μου πάντα) τοποθέτησή που μας παρέθεσε :D
Όπως θα διαπιστώσεις αγαπητή μου τόνισα το άρθρο του ονόματος ΜΠΡΑΧΜΑ :roll:

Το έκανα για να τονίσω ότι όλα όσα ΟΡΘΑ (ξαναλέω) παρέθεσες έχουν να κάνουν με ΤΟ Μπράχμα (Brahman) που είναι το ουδέτερο, το ΔΙΧΩΣ ΦΥΛΟ και αυτό γιατί είναι η απρόσωπη, υπέρτατη και αδιάγνωστη Αρχή του Σύμπαντος (Σύν-Παντός).
Από ΤΟ Μπράχμα εκπορεύονται τα ΠΑΝΤΑ και ΜΕΣΑ σε αυτό τα ΠΑΝΤΑ επιστρέφουν, ενώ τι Ίδιο είναι Ασώματο, Αγέννητο, Άυλο, Αιώνιο, ΧΩΡΙΣ Αρχή & Τέλος...

Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που στην Εβραϊκή Προφορική Παράδοση, την Καμπαλλά αποκαλείται ως ΑΪΝ (για όσους νομίζουν πως οι ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ μιλάνε για διαφορετικά πράγματα μεταξύ των :wink: )

Χρειάζεται λοιπόν ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ γιατί οι ΟΥΠΑΝΙΣΑΔΕΣ και η Ινδική Απόκρυφη Φιλοσοφία, αναφέρουν και ΤΟΝ ΜΠΡΑΧΜΑ η οποία είναι η Αρσενική Αρχή, ο "υποτιθέμενος" Δημιουργός που προβάλλει σε εκδήλωση (Δημιουργία) ΜΟΝΟΝ περιοδικά, όπως ακριβώς στην Καμπαλλά ο Ιεχωβά (πάλι για όσους νομίζουν πως οι ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ μιλάνε για διαφορετικά πράγματα μεταξύ των :wink: :wink: )

Με το ερώτημα που θέτεις αγαπητή μου Αριάδνη για το "ΠΩΣ", αν ερευνήσεις αυτές τις ίδιες τις ΟΥΠΑΝΙΣΑΔΕΣ, επικεντρώσου σε αυτήν την Ιερή Λέξη - Λόγο που αντιστοιχεί στον ήχο του Σύμπαντος, στο "όνομα" του Δημιουργού του και είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ, ότι θα ανακαλύψεις το κλειδί...
Το "κλειδί" που κάποια Δυτικά Φιλοσοφικά Συστήματα, διατείνου ότι είναι ΑΠΟΛΕΣΘΕΝ ( :?: :?: :?: ) και ο νοών νοήτω...


Με ειλικρινή σεβασμό προς το πρόσωπο σου

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Παρ Σεπ 02, 2005 8:18 am

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:
Αριάδνη έγραψε:"...Και αυτό είναι το ερώτημά μου: Με ποιο τρόπο μπορεί κανείς να ζει την καθημερινή του ζωή όντας ένα με τη βαθύτερη ουσία, το αυτό καθ' εαυτό, ώστε να χαρεί τα λίγα γραμμάρια ευτυχίας όπως λέει ο Ελύτης στο Άξιον Εστί; ..."


Την καλησπέρα μου στην Φίλη Αριάδνη, μαζί με τις ευχαριστίες μου για την πραγματικά ΟΡΘΗ (από την οπτική μου πάντα) τοποθέτησή που μας παρέθεσε :D
Όπως θα διαπιστώσεις αγαπητή μου τόνισα το άρθρο του ονόματος ΜΠΡΑΧΜΑ :roll:

Το έκανα για να τονίσω ότι όλα όσα ΟΡΘΑ (ξαναλέω) παρέθεσες έχουν να κάνουν με ΤΟ Μπράχμα (Brahman) που είναι το ουδέτερο, το ΔΙΧΩΣ ΦΥΛΟ και αυτό γιατί είναι η απρόσωπη, υπέρτατη και αδιάγνωστη Αρχή του Σύμπαντος (Σύν-Παντός).
Από ΤΟ Μπράχμα εκπορεύονται τα ΠΑΝΤΑ και ΜΕΣΑ σε αυτό τα ΠΑΝΤΑ επιστρέφουν, ενώ τι Ίδιο είναι Ασώματο, Αγέννητο, Άυλο, Αιώνιο, ΧΩΡΙΣ Αρχή & Τέλος...

Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που στην Εβραϊκή Προφορική Παράδοση, την Καμπαλλά αποκαλείται ως ΑΪΝ (για όσους νομίζουν πως οι ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ μιλάνε για διαφορετικά πράγματα μεταξύ των :wink: )

Χρειάζεται λοιπόν ο ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ γιατί οι ΟΥΠΑΝΙΣΑΔΕΣ και η Ινδική Απόκρυφη Φιλοσοφία, αναφέρουν και ΤΟΝ ΜΠΡΑΧΜΑ η οποία είναι η Αρσενική Αρχή, ο "υποτιθέμενος" Δημιουργός που προβάλλει σε εκδήλωση (Δημιουργία) ΜΟΝΟΝ περιοδικά, όπως ακριβώς στην Καμπαλλά ο Ιεχωβά (πάλι για όσους νομίζουν πως οι ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ μιλάνε για διαφορετικά πράγματα μεταξύ των :wink: )


Αγαπητέ Κέλσο, μου έγραψες ....

Με το ερώτημα που θέτεις αγαπητή μου Αριάδνη για το "ΠΩΣ", αν ερευνήσεις αυτές τις ίδιες τις ΟΥΠΑΝΙΣΑΔΕΣ, επικεντρώσου σε αυτήν την Ιερή Λέξη - Λόγο που αντιστοιχεί στον ήχο του Σύμπαντος, στο "όνομα" του Δημιουργού του και είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ, ότι θα ανακαλύψεις το κλειδί...


Σ'ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για την απάντησή σου.Αυτή τη συγγεκριμένη στιγμή της ζωής μου, ήταν τα μοναδικά που θα μπορούσαν να στηρίξουν την εμπιστοσύνη μου στην ύπαρξη και τον Δημιουργό της.
Σ'ευχαριστώ!
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Παρ Σεπ 02, 2005 8:26 am

Η προηγούμενη απάντησή μου ξεκινάει απο το Αγαπητέ.....μέχρι το τέλος.Τα προηγούμενα είναι λάθος χειρισμού μου της παράθεσης.Παρακαλώ, αν μπορεί να γίνει κάποια διόρθωση ας παραλειφθούν τα πλεονάζοντα.Διαφορετικά και έτσι νομίζω πως είναι αρκετά κατανοητό.
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 02, 2005 8:42 am

Η διόρθωση έγινε 8)
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Σεπ 02, 2005 11:09 am

Αριάδνη έγραψε:"...Σ' ευχαριστώ από τα βάθη της καρδιάς μου για την απάντησή σου. Αυτή τη συγκεκριμένη στιγμή της ζωής μου, ήταν τα μοναδικά που θα μπορούσαν να στηρίξουν την εμπιστοσύνη μου στην ύπαρξη και τον Δημιουργό της.

Σ' ευχαριστώ! ..."


Αγαπητή Φίλη Αριάδνη...
Δεν έκανα ΤΙΠΟΤΑ πέραν από το να συμφωνήσω μαζί σου :oops:
Σχετικά με την "συγκεκριμένη στιγμή της ζωής σου", να σου πω ή καλύτερα να σου υπενθυμίσω καλύτερα (μιας και είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι το γνωρίζεις), ότι η ΚΑΘΕ ΜΑΣ στιγμή, είναι ΙΔΙΑ και με τις "ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ" και με τις "ΕΠΟΜΕΝΕΣ" :roll:
Αυτό που ΕΜΕΙΣ αναγνωρίζουμε ως ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ είναι η προσωπική μας αλλαγή, εξέλιξη ή βελτίωση

Και ΟΛΑ ΑΥΤΑ γίνονται ΓΙΑΤΙ αφ' ενός ο Δημιουργός ΥΠΑΡΧΕΙ και εφ' ετέρου εμείς θέλουμε να ΤΑΥΤΙΣΤΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, δηλαδή να "επιστρέψουμε" σε εκείνη την Παραδείσια κατάσταση που τόσο εύστοχα μας παρέθεσες :wink:

Οι "άσχημες" ή "δύσκολες" στιγμές που περνούμε μέσα από τους κύκλους των επαναγεννήσεών μας, κατ' εμέ είναι οι "σκαρπελιές" που δέχεται η ΑΛΑΞΕΥΤΗ ΛΙΘΟΣ από ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ με σκοπό την ΛΕΙΑΝΣΗ ΤΗΣ...
Και συνηθίζω να λέω ότι αυτή η διαδικασία, είναι η διαδικασία που κάνει ο κάθε ΕΡΓΑΤΗΣ - ΛΙΘΟΞΟΟΣ επάνω σε ένα κομμάτι από μάρμαρο, προς ανάδειξη της ομορφιάς που ο ίδιος ο ΕΡΓΑΤΗΣ φαντάστηκε και που αφαιρώντας τα κομμάτια εκείνα που ΚΡΥΒΟΥΝ την ομορφιά, ουσιαστικά λαξεύει το μάρμαρο δίνοντας του την ΕΙΚΟΝΑ και την ΜΟΡΦΗ που ίδιος μπόρεσε να ανακαλύψει ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ...

Χαίρομαι που μέσα από τον διάλογό μας, κάτι θετικό εμφανίστηκε στην επιφάνεια 8)

Παραμένουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ δίπλα σε κάθε ένα Φίλο που έχει την ανάγκη μίας σκέψης, ενός λόγου, μιας πράξης...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Σεπ 04, 2005 10:49 am

Η Αριάδνη έγραψε:"...Εννοώ αυτό που αναφέρεται στις Ουπανισάδες το 500 π.χ. ..."


O Kέλσος έγραψε:"...Είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που στην Εβραϊκή Προφορική Παράδοση, την Καμπαλλά..."


Ας προχωρήσουμε "λίιιγο" πιο κάτω και ας δούμε ΑΝ έχει σχέση η Καμπάλα με τις Ουπανισάδες...

Upanishad - η Ουπανισάντ:
Η λέξη Upanishad κατά τον Θεόδωρο Παντουβά, ετυμολογικά παράγεται από τις λέξεις upa - ni - sad όπου το "upa" σημαίνει κοντά, το "ni" σημαίνει κάτω και το "sad" σημαίνει κάθομαι.
Ολόκληρη η λέξη - φράση σημαίνει κάθομαι κάτω κοντά στον Διδάσκαλο για να ακούσω την Διδασκαλία του.
Αυτό προέρχεται από την πρακτική που συνήθιζαν (και σήμερα ακόμα συνηθίζουν) οι μαθητές - (οι τσέλας) να κάθονται ΑΠΕΝΑΝΤΙ από τον Διδάσκαλο - Γκουρού για να ακούσουν και να μάθουν από Αυτόν την Αλήθεια.
Και εφ' όσων η Διδασκαλία αυτή ήταν μυστική, η έννοια της λέξης Upanishad κατέληξε να σημαίνει μυστική ή μυστική διδασκαλία

Αυτές λοιπόν οι Upanishads - οι Ουπανισάδες (επειδή είναι πολλές σε αριθμό, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ) είναι το κορύφωμα του αρχαίου Ινδικού στοχασμό και συνάμα από τις αρχαιότερες προσπάθειας του ΑΝΘΡΩΠΟΥ να εξηγήσει ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΑ τον Κόσμο.

Οι Upanishads ανήκουν στα εξ αποκαλύψεως κείμενα και περιλαμβάνουν τα όσα είπαν (μέσα από μια ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ της ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ), Φωτισμένες Ψυχές των οποίων η ταυτότητα είναι δυστυχώς ΑΓΝΩΣΤΗ...

Ας δούμε τώρα την Kabbalah ή Qabalah ή Cabbala - Καμπαλά:
Η λέξη Kabbalah προέρχεται από το Εβραϊκό QBL που σημαίνει δέχομαι και αυτό γιατί σύμφωνα με τον Γουίν Γουέστοκ "...οι δοξασίες αρχικώς μεταβιβάζονταν μόνον από "στόμα σε αυτί με προφορικό τρόπο, απο τον Δάσκαλο στον Μαθητή που τις δεχόταν (τις δοξασίες)..."
Η Kabbalah θεωρείται (και μάλλον έτσι είναι) η Αρχαία Χαλδαϊκή Μυστική Δοξασία για τον Κόσμο...

Τα σχόλια δικά σας αγαπημένοι μου φίλοι...
Θεωρώ πως οι "ομοιότητες" θα πρέπει να μας οδηγήσουν κάπου...
Το "ΠΟΥ" έχει σαφέστατα να κάνει με το που ΤΩΡΑ βρίσκεται ο καθένας ΜΑΣ...

Με σεβασμό στις ανά το κόσμο ΠΡΟΦΟΡΙΚΕΣ Εσωτερικές Παραδόσεις,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Κυρ Σεπ 04, 2005 1:38 pm

Αγαπητέ Κέλσο,


Οι "άσχημες" ή "δύσκολες" στιγμές που περνούμε μέσα από τους κύκλους των επαναγεννήσεών μας, κατ' εμέ είναι οι "σκαρπελιές" που δέχεται η ΑΛΑΞΕΥΤΗ ΛΙΘΟΣ από ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ με σκοπό την ΛΕΙΑΝΣΗ ΤΗΣ...
Και συνηθίζω να λέω ότι αυτή η διαδικασία, είναι η διαδικασία που κάνει ο κάθε ΕΡΓΑΤΗΣ - ΛΙΘΟΞΟΟΣ επάνω σε ένα κομμάτι από μάρμαρο, προς ανάδειξη της ομορφιάς που ο ίδιος ο ΕΡΓΑΤΗΣ φαντάστηκε και που αφαιρώντας τα κομμάτια εκείνα που ΚΡΥΒΟΥΝ την ομορφιά, ουσιαστικά λαξεύει το μάρμαρο δίνοντας του την ΕΙΚΟΝΑ και την ΜΟΡΦΗ που ίδιος μπόρεσε να ανακαλύψει ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ...


Αν κατάλαβες, που σίγουρα κατάλαβες, μόλις συνετελέσθη ψυχοθεραπεία εφ' όσον το ατομικό μου Εγώ είχε αποθαρρυνθεί και τώρα χάρι στη βοήθειά σου η οποία ήταν ένας καθρέφτης, ένας πολύ καλής ποιότητος καθρέφτης όμως, μέσα στον οποίο είδα τον εαυτό μου να εργάζεται ακριβώς όπως το περιέγραψες, συνειδητοποίησα ότι έκανα αυτό που από πάντα είχα επιλέξει.
Και θεραπεία ήταν αυτή ταύτη η Συνειδητοποίηση των δικών μου επιλογών
και στόχων μου.

Παραμένουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ δίπλα σε κάθε ένα Φίλο που έχει την ανάγκη μίας σκέψης, ενός λόγου, μιας πράξης...


Αυτό ακριβώς, νομίζω, είναι ψυχοθεραπεία με την οποία ασχολείται η ψυχολογία ή η ψυχιατρική. Ένας ειλικρινής, ελεύθερος από προκαταλήψεις και γεμάτος αγάπη για τον άνθρωπο φίλος.

Και τώρα, φίλοι μου, θα σας ανακοινώσω κάτι θαυμάσιο! Μια ψυχή διάλεξε την οικογένεια του γιου μου για να ξαναζήσει αυτό το θαυμάσιο ταξίδι της Ζωής. Αυτή τη σττιγμή προετοιμάζεται μέσα στο σώμα της νύφης μου.

Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη γι'αυτό!
Ξετρελάθηκα και με την ανάλυση του τραγουδιού. Να χαίρεσαι την κορούλα σου.

Κάτι άλλο επίσης που συνειδητοποίησα είναι πως χρειάζομαι πολύ, μα πάρα πολύ μελέτη. Θα προλάβω άραγε; Θα βρω χρόνο;

ΦΙΛΙΚΑ
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Κυρ Σεπ 04, 2005 1:42 pm

Ramoglou έγραψε:Η διόρθωση έγινε 8)


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Σεπ 04, 2005 5:43 pm

Αριάδνη έγραψε:"...Και τώρα, φίλοι μου, θα σας ανακοινώσω κάτι θαυμάσιο! Μια ψυχή διάλεξε την οικογένεια του γιου μου για να ξαναζήσει αυτό το θαυμάσιο ταξίδι της Ζωής. Αυτή τη στιγμή προετοιμάζεται μέσα στο σώμα της νύφης μου.

Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη γι' αυτό! ..."

"...Κάτι άλλο επίσης που συνειδητοποίησα είναι πως χρειάζομαι πολύ, μα πάρα πολύ μελέτη. Θα προλάβω άραγε; Θα βρω χρόνο; ..."


Αγαπητή μου Φίλη Αριάδνη, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και ξέρω ότι προέρχονται από Ψυχής...
Χαίρομαι και εγώ μαζί σου (όπως και οι περισσότερη απο την μικρή μα πολύ ποιοτική παρέα του Mystica.gr) με το χαρμόσυνο νέο της μέλλουσας γέννησης - ΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ μιας Ψυχής, γεγονός που θα γίνει εντός της οικογένειάς σου...

Σου χαρίζω την γέννηση του Κάλους που σε συνδυασμό με την Ισχύη που έχει ο Άνθρωπος μέσα ΤΟΥ, αγωνίζεται να "κατακτήσει την Σοφία ούτως ώστε συνδυαζόμενα ΚΑΙ ΤΑ ΤΡΙΑ αυτά "χαρακτηριστικά", να επανέλθει στην πρότερα του Παραδείσια Κατάσταση...

Εικόνα

Πράγματι, η γέννηση ενός ΝΕΟΥ Ανθρώπου είναι ένα ευτυχές γεγονός για το οποίο η πλάση ΟΛΟΚΛΗΡΗ χαίρεται...
Γιατί δίνεται έτσι η ΕΥΚΑΙΡΙΑ σε μια Ψυχή να εξισορροπήσει το Κάρμα, τις Δράσεις δηλαδή που σε προηγούμενες σαρκώσεις της εδημιούργησε...
Είναι μια ευκαιρία για σένα καλή μου, να ερευνήσει για ΑΛΛΗ μία φορά τον ΑΝΘΡΩΠΟ...

Αναρωτιέσαι για το ΑΝ θα βρεις τον Χρόνο;;;
ΑΝ καλή μου Αριάδνη ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙΣ τον Χρόνο, τότε αυτός θα γίνει ο πιο πιστός σου υπηρέτης, μέσα στο έργο που ΑΤΟΜΙΚΑ έχεις να επιτελέσεις.
Βλέποντας όμως τον Χρόνο ως "αντίπαλο", τότε απλά αναγνωρίζεις ότι εκείνος ΕΠΕΙΔΗ θεωρείται ΑΙΩΝΙΟΣ, εσύ θα είσαι η "χαμένη" από την αναμέτρηση μαζί του...

Άλλωστε το ΒΙΩΜΑ είναι που μετρά και όχι τα διάφορα βιβλία...
Ξέρεις πόσα από όσα ΑΤΟΜΙΚΑ ΕΖΗΣΑ, τα ανακάλυψα ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ μέσα σε κιτρινισμένες σελίδες κάποιον βιβλίων;;;
Είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι και εσύ έχεις τέτοια παραδείγματα & ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...

Η σκέψη μου μαζί σου και στον ΝΕΟΝ Άνθρωπο που σε λίγο θα κυκλοφορεί ανάμεσά μας...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Σεπ 09, 2005 7:20 pm

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Και ΟΛΑ ΑΥΤΑ γίνονται ΓΙΑΤΙ αφ' ενός ο Δημιουργός ΥΠΑΡΧΕΙ και εφ' ετέρου εμείς θέλουμε να ΤΑΥΤΙΣΤΟΥΜΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ, δηλαδή να "επιστρέψουμε" σε εκείνη την Παραδείσια κατάσταση που τόσο εύστοχα μας παρέθεσες :wink:


Ακριβώς επ' αυτού, θα πρέπει να λάβουμε υπ' όψιν μας και τη μυστική διδασκαλία των Ελληνικών Ελευσινίων Μυστηρίων στο θέμα:

Μυστήρια,

αλλά και την Αιγυπτιακή παράδοση στο θέμα: ΑΙΓΥΠΤΟΣ.


Y -Γ. Πολλές ευχές για τη νέα ψυχή που θα μας συντροφέψει στον αγώνα όλων των ανθρώπων...! :)
Η προηγούμενη ευχή μου, στην αρχή της σελίδας, για δημιουργικές εμπειρίες, φαίνεται πως "έπιασε", οπότε οψόμεθα...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Κυρ Σεπ 11, 2005 9:58 am

Ξέρεις πόσα από όσα ΑΤΟΜΙΚΑ ΕΖΗΣΑ, τα ανακάλυψα ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ μέσα σε κιτρινισμένες σελίδες κάποιον βιβλίων;;;
Είμαι ΒΕΒΑΙΟΣ ότι και εσύ έχεις τέτοια παραδείγματα & ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ...


Aγαπητέ Κέλσο,

Για να σου αποδείξω πόσο σωστή είναι η βεβαιότητά σου, θα μοιραστώ μαζί σας κάτι που έγραψα 6 με 7 χρόνια πριν.

"Και κοιτώντας το σύννεφο
ζαλίζομαι
γιατι τόσο γρήγορα αλλάζει
και κοιτώντας τη θάλλασα χαίρομαι
γιατί τόσο απέραντη είναι...
Και κρύβομαι γιατί
οι ευαισθησίες μου είναι πολλές
και οι πληγές μου αμέτρητες...
αμέτρητοι μικροί θάνατοι
που ακολουθώνται πάντα από
μια Ανάσταση!

Μα κρύβομαι γιατί δεν θέλω
να με βλέπουν αυτοί που δεν
με καταλαβαίνουν.

Κι'είναι σαν αστείο ...να κρύβομαι....γιατί
αυτοί που δεν με καταλαβαίνουν
έτσι κι'αλλιώς ..δεν με βλέπουν..
κι'αυτοί που με καταλαβαίνουν
έτσι κι'αλλιώς...θα με δούνε...
όσο και αν κρύβομαι.--

ΦΙΛΙΚΑ
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

Αριάδνη
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 07, 2005 10:13 am

Δημοσίευσηαπό Αριάδνη » Κυρ Σεπ 11, 2005 10:28 am

Αγαπητή Zadok the priestess,

Y -Γ. Πολλές ευχές για τη νέα ψυχή που θα μας συντροφέψει στον αγώνα όλων των ανθρώπων...! :)
Η προηγούμενη ευχή μου, στην αρχή της σελίδας, για δημιουργικές εμπειρίες, φαίνεται πως "έπιασε", οπότε οψόμεθα...
[/quot

Ευχαριστώ πάρα πολύ εσένα και τον Κέλσο για τις ευχές σας.Και οι δύο με συγκινήσατε πολύ με τις σκέψεις σας και την εμπιστοσύνη σας,ιδιαίτερα εσύ Zadok γιατί με προσκάλεσες στη υπέροχη αυτή προσπάθεια όλων.

...Όσο για τη δεύτερή σου ευχή για δημιουργικές εμπειρίες..πραγματικά οψόμεθα γιατί όλοι μαθαίνουμε από όλους και όλα!

ΦΙΛΙΚΑ
Ενδιαφέρον γιά το νόημα της ύπαρξης και την κατανόηση των εννοιών-Ιδεών.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Σεπ 11, 2005 1:11 pm

Η Φίλη Αριάδνη έγραψε:"...Για να σου αποδείξω πόσο σωστή είναι η βεβαιότητά σου, θα μοιραστώ μαζί σας κάτι που έγραψα 6 με 7 χρόνια πριν..."


Ποιος Αναζητητής θα μπορούσε αναρωτιέμαι να ΜΗΝ ταυτιστεί με αυτό που έγραψες καλή μου Αριάδνη :?:
Ποιος :?:

Από ένα άλλο θέμα του Mystica.gr, παίρνω το παρακάτω απόσπασμα για να εκβαθύνω στην ΟΥΣΙΑ όσων έγραψες...

"...Κάνω λοιπόν ως νοήμων και ελεύθερα σκεπτόμενος Άνθρωπος κριτική και ουδέποτε ΚΑΤΕΚΡΙΝΑ κανέναν Άνθρωπο, που ακολούθησε την ΕΥΚΟΛΗ και ΠΕΠΑΤΗΜΕΝΗ αυτή οδό, την "οδό της κακίας" κατά την μυητική διαδικασία του Ηρακλή :!:

Επέλεξα πολλά χρόνια πριν, την "οδό της Αρετής", εκείνη την γεμάτη δυσκολίες, κακοτράχαλους τόπους, πίκρες από την μοναξιά του Αναζητητή, πιστεύοντας τότε και γνωρίζοντας σήμερα ότι αυτή είναι η ενδεδειγμένη ατραπό της ΕΣΩτερικής Αναζήτησης.

Η Μυητική διαδικασία του Ηρακλέους (Της Δόξας της Ήρας συζύγου του Διός) μιλάει για το Σταυροδρόμι του ενός & μοναχικού δρόμου που κινήθηκε ο Ηρακλής...
Μια διασταύρωση - μια διχάλα που ΧΩΡΙΣΕ τον ένα και μοναδικό δρόμο που περπατούσε...
Τα παρακάτω είναι γνωστά...
Ο Ηρακλής διάλεξε να κινηθεί και να περπατήσει στην ΔΕΞΙΑ μεριά του δρόμου, στο κακοτράχαλο και δυσκολότοπο μονοπάτι της ΑΡΕΤΗΣ και απέρριψε την ΑΡΙΣΤΕΡΗ μεριά του δρόμου, την φαρδιά και πλατιά λεωφόρο της ΚΑΚΙΑΣ...
Παρατήρησε την εικόνα που παραθέτω...

Εικόνα

Αυτό είναι το Σταυροδρόμι τόσο του Ηρακλέως όσο και του www.mystica.gr , το δικό ΜΑΣ σταυροδρόμι της Εσωτερικής Αναζήτησης..."


Αγαπητή μου Αριάδνη, είναι βέβαιο ότι η Ατραπός της Αρετής, ΟΥΔΕΠΟΤΕ είχε αυτό που επιθυμεί ο πολύς ο κόσμος...
ΟΥΔΕΠΟΤΕ...
Και αυτό ΓΙΑΤΙ ΑΝ είχε ότι ζητούσε ο πολύς ο κόσμος, ΠΟΙΑ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΟΥ :?:
ΓΙΑΤΙ να χωριστεί ο Ένας και Μόνος δρόμος :?:

Ο Μεγάλος ΜΑΣ (επέτρεψε μου τον πληθυντικό αριθμό) Διδάσκαλος, ο Μεγάλος Ραβί, σε κάποια στιγμή της δικής Του Μυητικής Διαδικασίας, έφτασε ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ λίγο ΠΡΙΝ από την Σταύρωση...

Εκεί στον κήπο της Γεσθημανή...
Την νύχτα πριν από την Αιώνια Ημέρα...
Κοντοστάθηκε...
Πάλεψε με τον ΕΞΩτερικό Του εαυτό...
"Πατέρα που τα πάντα είναι δυνατά σε Σένα, ΑΠΕΛΘΕ ΑΠ' ΕΜΟΥ ΤΟ ΠΟΤΗΡΙΟΝ ΤΟΥΤΟΥ"

Και όμως καλή μου Αριάδνη, ΝΙΚΗΣΕ ο ΕΣΩτερικός, ο Αληθινός Εαυτός Του...
"ΟΥΧΙ όμως ότι θέλω Εγώ, αλλά ας γίνει το θέλημά Σου"

Δια της Θυσίας μπορούμε να μετατρέψουμε τον διχασμένο δρόμο και πάλι σε ΕΝΑΝ & ΜΟΝΟΝ και αυτήν την Θυσία αισθάνομαι ότι περιέγραψες στους τόσο ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ στίχους σου και σε ευχαριστώ από καρδιάς που τους μοιράστηκες μαζί ΜΑΣ...

Με Εκτίμηση και Σεβασμό στην ΘΥΣΙΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες