"ΨΥΧΗ" ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...???

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιουν 19, 2007 7:01 am

Για το γενέθλιο χάρτη όμως δεν παίρνουμε την ημέρα και ώρα της σύλληψης, αλλά της γέννησης :-)

Άρα ;
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Ιουν 19, 2007 7:38 am

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Για το γενέθλιο χάρτη όμως δεν παίρνουμε την ημέρα και ώρα της σύλληψης, αλλά της γέννησης :-)

Άρα ;

Υπάρχουν και μέθοδοι που λαμβάνουν υπόψιν τους την ώρα σύλληψης και θεωρούνται εξίσου αξιόπιστες (από όσους ασχολούνται με το σπορ) :D

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιουν 19, 2007 11:50 am

Αγαπητέ Δημήτριε, δεν ξέρω πως λειτουργούν οι μεθοδοι που αναφέρεις αλλά μέχρι τώρα μόνο στις περιπτώσεις εξωσωματικής γονιμοποίησης μπορούμε να γνωρίζουμε την ωρα σύλληψης αν με αυτό εννοείς τον σχηματισμό του πρώτου εμβρυικού κυττάρου.

Για την γονιμοποίηση με φυσικό τρόπο, μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις κατα προσέγγιση αλλά ακριβή ώρα δεν γίνεται να ξέρουμε.
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τρί Ιουν 19, 2007 12:11 pm

Καλημέρα σε όλους!! :D

Όντως κάποιοι αστρολόγοι ασχολούνται και με την ώρα σύλληψης η οποία δεν θεωρώ πως είναι εξαιρετικά δύσκολο να προσδιοριστεί αφού από όσο γνωρίζω ο γυναικολόγος, όταν επιβεβαιώσει μια εγκυμοσύνη δίνει με ακρίβεια ημερομηνία σύλληψης (1-2 μέρες μπροστά ή πίσω, π.χ. 19-21) οπότε μετά μπορείς να θυμηθείς περίπου την ώρα του .... μοιραίου αλλά ωραίου!! :wink:

Εγώ πάντως αναφέρθηκα στο γενέθλιο χάρτη που διαμορφώνεται με την ώρα γέννησης και υπέθεσα ότι όταν πραγματοποιείται η έκλειψη κατά τη διάρκεια της κύησης και αφού αυτή ορίζει το Νότιο Δεσμό ίσως είναι η στιγμή ενσάρκωσης

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιουν 19, 2007 1:33 pm

>|<>QBB<
magikadespell έγραψε: ο γυναικολόγος, όταν επιβεβαιώσει μια εγκυμοσύνη δίνει με ακρίβεια ημερομηνία σύλληψης (1-2 μέρες μπροστά ή πίσω, π.χ. 19-21) οπότε μετά μπορείς να θυμηθείς περίπου την ώρα του .... μοιραίου αλλά ωραίου!! :wink:


Κι άμα το "πάρτυ" κράταγε από τις 19 έως τις 21 τι να θυμηθείς ;;;
Αχμ !!!
Θα ρωτήσω σήμερα γνωστή "αθλήτρια" και θα μεταφέρω άποψη !!!

Μπορεί να μην είμαι "αθλητής" αλλά είμαι οπαδός και ξέρω και "παίχτες" :lol: :lol: :lol: Δημητρό μου.
Εικόνα

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τρί Ιουν 19, 2007 2:09 pm

Η παράμετρος που θέτεις είναι σωστή αγαπητέ Ram :lol:

Και εκτός αυτού αν το "μοιραίο" ήταν και πολύ ωραίο ξεχνάς και το όνομα σου :oops:

Πόσο μάλλον την ώρα.....

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Ιουν 29, 2007 2:59 pm

Την καλησπέρα μου σε όλους τους φίλους.

Ενδιαφέρουσα η αρχική απορία του φίλου CyberMaster...
Το έχουν αποδείξει οι 15 σελίδες θέματος μέχρι τώρα!!!!

Μια απορία πολύ ΓΕΝΙΚΗ που όμως κατ΄ανάγκην πρέπει η προσπάθεια για απάντησή της να είναι πολύ ΕΙΔΙΚΗ και μάλιστα ειδική σε θέματα ή ορθότερα σε τομείς που άπτονται της ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗΣ.

Η Μεταφυσική εν γένει και ο Εσωτερισμός ειδικότερα είναι οι κατεξοχήν Επιστήμες που θα έπρεπε να στραφούμε για να αντιληφθούμε την ΠΛΗΡΗ διάσταση του θέματος - ΑΠΟΡΙΑΣ και αυτό για τον απλό, απλούστατο λόγο ότι η προσέγγιση σε θέματα που ΔΕΝ ΑΠΤΟΝΤΑΙ ΤΗΣ ΥΛΗΣ, όπως αυτό της ΨΥΧΗΣ, δεν μπορώ να αντιληφθώ το ΠΩΣ η Εξωτερική Επιστήμη που έχει αναφερθεί από τους συν-συζητητές, θα μπορέσει να μας δώσει την "λύση" :?:
Βέβαια θα μου αντιτείνετε ότι δεν έχουμε να κάνουμε ΜΟΝΟΝ με ΜΗ ΥΛΙΚΑ στοιχεία, όπως η Ψυχή, αλλά έχουμε σαφέστατα να κάνουμε με το κατεξοχήν υλικό μέρος του ανθρώπου, το ίδιο του το ΣΩΜΑ.

Γι΄αυτό ας προσπαθήσουμε να μείνουμε στην Εξωτερική Επιστήμη για ότι αφορά το Υλικό μας Σώμα και σε ότι αφορά την Ψυχή μας ήτοι το Ψυχικό μας Σώμα ας μείνουμε σε όσα η Μεταφυσική και δη ο Εσωτερισμός πρεσβεύουν.

Και για να κλείσω αυτό μου το μήνυμα, να θυμίσω ότι κάποτε μια έγκυο γυναίκα πλησίασε Διδάσκαλο Πυθαγόρα για να τον ρωτήσει για το μέλλον του παιδιού που θα γεννούσε, αν θα ήταν καλός και τίμιος άνθρωπος με καλά ταλέντα και Εκείνος ο Μέγας Μύστης την ρώτησε:
"...Και πότε πρόκειται να γεννήσεις;"
Σε 3 μήνες Δάσκαλε του απάντησε εκείνη και τότε ο Διδάσκαλος της απάντησε:
"...Καλή μου γυναίκα, άργησες να ενδιαφερθείς για το μέλλον του παιδιού σου ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 μήνες..."

Το παραπάνω στιγμιότυπο από την ζωή του Μεγάλου Διδασκάλου, έρχεται να δείξει - θίξει πολλά "θολά" σημεία, όπως αυτό που υπαινίχθηκε ο αγαπητός Ράμογλου σχετικά με το πάρτυ και την σύλληψη κλπ.
Ελπίζω να έχουμε τον χρόνο να τα αναπτύξουμε όλα αυτά και εύχομαι στο "τέλος" να καταλήξουμε κάπου :roll:


Την καλησπέρα μου σε όλους,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 02, 2007 9:15 am

Την καλημέρα μου σε όλους.
Καλή εβδομάδα και καλό μήνα!

Λοιπόν βρήκα τον χρόνο το Σαββατοκύριακο και έψαξα τις προηγούμενες 14 σελίδες του θέματος και ΟΝΤΩΣ έχουν γραφεί πολλά και σημαντικά.

Και προχωρώντας από το τέλος προς την αρχή να σχολιάσω (αν μου επιτρέπετε) 3 μηνύματα.

Animus:
"...Στην ψυχοθεραπεία λοιπόν, γνωρίζουμε ότι η ενδομήτριος περίοδος συνεισφέρει επίσης στη δημιουργία της νεύρωσης… Έτσι μιλάμε π.χ. για «ψυχρή μήτρα», για «προγεννητικά τραύματα», κ.λ.π. Αυτό σημαίνει ότι γίνονται καταγραφές ακόμη και στον ψυχισμό του εμβρύου..."

Magikadespell:
"...Έχω ακούσει και εγώ ότι πριν γεννηθεί το μωρό επηρεάζεται η ψυχολογία του όσο είναι στη μήτρα..."

Ράμογλου:
"...Αν αυτή η προσέγγιση ήταν απόλυτη τότε τουλάχιστον το 70% των παιδιών θα έπρεπε να είναι ψυχολογικά διαταραγμένα, διότι, το μεγαλύτερο μέρος των εγκύων κατά τη διάρκεια της κύησης εργάζεται και έτσι το βρέφος απολαμβάνει τα νεύρα και τα όσα διαδραματίζονται στην εργασία της μητρός του, όπως βέβαια και τις εντάσεις στο οικογενειακό περιβάλλον..."


Λοιπόν, διαβάζοντας την τοποθέτησή σας αγαπητοί Animus & Magikadespell καταρχάς, είμαι και εγώ κοινωνός αυτής της άποψης και από τις προσωπικές μου έρευνες την αποδέχομαι.
Πράγματι ΟΛΑ τα εξωτερικά ερεθίσματα που προσλαμβάνει η μητέρα, μεταφέρονται στο έμβρυο και μάλιστα είναι αυτά τα πρώτα στοιχεία που μπαίνουν ως θεμέλια για την μελλοντική προσωπικότητα που θα αναπτύξει ΜΕΤΑ από την γέννηση του το μωρό.
Άλλωστε και το απόσπασμα που παρέθεσα σχετικά με τον Μέγα Διδάσκαλο Πυθαγόρα, αυτό δεν καταδεικνύει έμμεσα :wink:

ΟΜΩΣ...
Όμως αυτό το γεγονός, όπως σωστά το χαρακτηρίζεται αγαπητοί μου, είναι "ψυχολογικό αίτιο" που απλά σημαίνει ότι έχει να κάνει με τον ΦΥΣΙΚΟΕΓΚΕΦΑΛΟ του εμβρύου που διαλάθετε εντός της μήτρας, μιας και "η Ψυχολογία & η Ψυχιατρική", τα πεδία που ερευνούν είναι ο Υλικός Εγκέφαλος του ανθρώπου.
Εξού και ο όρος νεύρωση που χρησιμοποίησε ο φίλος Animus, είναι πολύ πετυχημένος.
Οι νευρώσεις έχουν να κάνουν με τους νευρώνες (που προκαλούν/ μεταφέρουν τις νευρώσεις) και αφορούν τους μηχανισμούς του υλικού μας εγκεφάλου.
Άρα έχουν να κάνουν με την ΥΛΗ - ΕΓΚΕΦΑΛΟ καθώς και τις πρώτες εντυπώσεις που αποθηκεύονται σε αυτόν.
Κατ΄ επέκταση μάλλον δεν έχουν να κάνουν με την Ψυχή, την οποία προσπαθούμε να διερευνήσουμε.

Σχετικά με την παρατήρηση του φίλου Ράμογλου, απλά να θέσω ως μια ακόμη παράμετρο το γεγονός, ότι οι γυναίκες που εργάζονται, που ως κοινωνικό φαινόμενο έχει ενταθεί και μάλιστα έχει φτάσει σε "απογοητευτικά ποσοστά" ίσα με το 90% και πάνω, παρατηρείται (ευτυχώς) μόλις τα τελευταία 20 - 25 χρόνια στην Ελλάδα και 30 - 35 χρόνια στις Η.Π.Α.
Για να έχουμε όμως ασφαλή συμπεράσματα στις παρατηρήσεις μας, υποθέτω ότι θα πρέπει να περάσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 γενεές.
Πάντως παρατηρώντας τις ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ στις Η.Π.Α., μάλλον έρχονται να επιβεβαιώσουν (πράγμα που ειλικρινά απεύχομαι) τα όσα παρέθεσαν οι φίλοι Animus & Magikadespell :cry: :cry: :cry:


Την καλημέρα μου σε όλους!

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιούλ 02, 2007 10:32 am

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους

Κέλσο :D !!! καλώς ήρθες , χαίρομαι που σε διαβάζω ξανά ....

οι γυναίκες που εργάζονται, που ως κοινωνικό φαινόμενο έχει ενταθεί και μάλιστα έχει φτάσει σε "απογοητευτικά ποσοστά" ίσα με το 90% και πάνω, παρατηρείται (ευτυχώς) μόλις τα τελευταία 20 - 25 χρόνια στην Ελλάδα και 30 - 35 χρόνια στις Η.Π.Α.
Για να έχουμε όμως ασφαλή συμπεράσματα στις παρατηρήσεις μας, υποθέτω ότι θα πρέπει να περάσουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 γενεές.
Πάντως παρατηρώντας τις ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ στις Η.Π.Α., μάλλον έρχονται να επιβεβαιώσουν (πράγμα που ειλικρινά απεύχομαι


Δεν νομίζω οτι η έξαρση των ψυχολογικών προβλημάτων που όντως παρατηρείται στις ''αναπτυγμένες '' χώρες έχει να κάνει με την εργασία των γυναικών κατα την διάρκεια της εγκυμοσύνης, αλλά με την σύγχρονη δομή της ανταγωνιστικής κοινωνίας την οποία έχουμε δημιουργήσει καθώς και στην σημασία που εχουμε δώσει στο καταναλωτισμό.

Οι γυναίκες πάντα εργαζόταν και στο παρελθόν με την διαφορά οτι εχουμε συνηθίσει να ορίζουμε σαν εργασία αυτό που γίνεται έξω απο το σπίτι και παραβλέπουμε η και αγνοούμε και τις σκέψεις και την προσφορά των εντός της οικίας εργαζομένων.
Ας μην ξεχνάμε οτι στις αγροτικές περιοχές εργάζονται και στα χωράφια ....πράγμα οχι πολύ απλό και εύκολο.

Επίσης εχει παρατηρηθεί οτι η μη εργαζόμενη μπορεί πιθανώς να μην εκτίθεται στο στρες της έργασίας εξω, αλλά εχει πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες να παρουσιάσει κατάθλιψη, χαμηλή αυτοεκτίμηση και φοβίες απο την έλλειψη αυτοεπιβεβάιωσης περαν της τεκνοποιίας πράγμα που παρέχει η εργασία.

Θεωρώ οτι είναι πολύ λεπτές οι σχέσεις που γίνεται η διάκριση ως προς τα ενδομήτρια ερεθίσματα και τις επηροές τους επάνω στο έμβρυο.
Κατα την γνώμη μου ενας σημαντικός παράγων διαμόρφωσης του χαρακτήρα που βλέπουμε, είναι η μίμηση παρά η κληρονομικότητα μέσω της ύλης.


Βέβαια θα μου αντιτείνετε ότι δεν έχουμε να κάνουμε ΜΟΝΟΝ με ΜΗ ΥΛΙΚΑ στοιχεία, όπως η Ψυχή, αλλά έχουμε σαφέστατα να κάνουμε με το κατεξοχήν υλικό μέρος του ανθρώπου, το ίδιο του το ΣΩΜΑ.


Ξεχωρίζουμε την ψυχή, το πνεύμα και την υλη για να τα μελετήσουμε αλλά υπάρχει εντέλει όντως σαφής διαχωρισμός η κάπου ενώνωνονται όλα μεταξύ τους?

Σε 3 μήνες Δάσκαλε του απάντησε εκείνη και τότε ο Διδάσκαλος της απάντησε:
"...Καλή μου γυναίκα, άργησες να ενδιαφερθείς για το μέλλον του παιδιού σου ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 6 μήνες..."


Και ναι και οχι , ανάλογα της μετάφρασης...


Με εκτίμηση
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 02, 2007 11:41 am

Η χαρά και η ευχαρίστηση είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δική μου αγαπητή μου NEHEMAUT, που βρίσκομαι εν μέσω καλών φίλων :oops:

Χαίρομαι που και εσύ καλή μου, είχες την αυτή άποψη με εμένα περί ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.
Άλλωστε η "Ψυχασθένεια" θα είναι η αρρώστια της "νέας εποχής", κατά την άποψη πολλών παλαιών Εσωτεριστών :cry:

Φυσικά και ΔΕΝ ισχυρίζομαι ότι αυτό που φταίει είναι η γυναικεία εργασία.
Άλλωστε πολύ ορθά τοποθετήθηκες λέγοντας πως η γυναίκα ανέκαθεν εργαζόταν, σίγουρα ΕΝΤΟΣ της οικίας της (και αυτή είναι και η πιο δύσκολη εργασία κατά την άποψή μου) και ενίοτε και ΕΚΤΟΣ της οικίας της, όπως στα χωράφια που ανέφερες.

Δεν θα ήθελα στο παρόν θέμα να αναπτύξουμε το σημείο αυτό, μιας και μάλλον θα αποπροσανατολιστούμε (κατά την γνώμη μου).
Απλά αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι είναι "μάλλον" πρώιμο να πούμε ότι όταν οι γυναίκες του ΣΗΜΕΡΑ, συνεχίζουν να εργάζονται όντας κυοφορούσες, τα παιδιά που γεννιούνται είναι και "υγειή".
Φυσικά ΔΕΝ λέω ότι είναι ασθενή, αλλά απλά αναφέρω ότι για "ασφαλή συμπεράσματα", μάλλον θα πρέπει να περάσουν 2 τουλάχιστον γενεές :wink:

Σε αυτό που αναφέρεις λέγοντας:
NEHEMAUT,
"...Κατά την γνώμη μου ένας σημαντικός παράγων διαμόρφωσης του χαρακτήρα που βλέπουμε, είναι η μίμηση παρά η κληρονομικότητα μέσω της ύλης..."

έρχομαι να συμφωνήσω μαζί σου, μιας και δεν αναφέρθηκα σε "κληρονομικότητα".
Δέχομαι τον "μιμητισμό" απλά, γιατί θεωρώ ότι το έμβρυο ΜΕΧΡΙ την αποκοπή του από το λώρο της μητέρας του, είναι ΜΕΡΟΣ και ΤΜΗΜΑ του σώματος της μητέρας του και κατ' επέκταση αφού ΗΔΗ η μητέρα του δεχόταν δράσεις και δημιουργούσε αντιδράσεις κατά την κύηση "αντιδρώντας ενίοτε μιμητικά", μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες.

Στην "ερώτηση" που μας θέτεις, η άποψή μου είναι πως ΝΑΙ ξεχωρίζουμε την τριμέρεια του ανθρώπου (Πνεύμα - Ψυχή - Σώμα) και υπάρχει ΣΑΦΗΣ, ΣΑΦΕΣΤΑΤΟΣ διαχωρισμός μεταξύ τους, όπως επίσης υπάρχουν και "παράλληλες / επάλληλες ή ταυτόχρονες" λειτουργίες τους.
Η ένωση που αναφέρεις είναι το αποτέλεσμα που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

Καλημέρα και χαίρομαι που ξανά-συζητούμε τα όσα ενδιαφέρονται λέγονται στις αγορές του Mystica.gr

Kέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιούλ 03, 2007 9:09 am

Χαίρομαι που και εσύ καλή μου, είχες την αυτή άποψη με εμένα περί ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΩΝ.
Άλλωστε η "Ψυχασθένεια" θα είναι η αρρώστια της "νέας εποχής", κατά την άποψη πολλών παλαιών Εσωτεριστών


Χρησιμοποιώ και δέχομαι τον όρο '' ψυχολογικά προβλήματα'' έτσι όπως έχει τεθεί απο την ιατρική για να μπορεί να υπάρχεί ενας κοινός προσδιορισμός κατανοητός απο όλους.
Αλλά αν το δούμε απο την πλευρά του εσωτερισμού και αν δεχθούμε τον σαφή διαχωρισμό μεταξύ πνεύματος - ψυχής και ύλης τότε θα έπρεπε να τα ονομάσουμε νοητικά προβλήματα μια και όλα είναι ''παιχνίδια της σκέψης''.
Η ψυχή δεν πιστεύω οτι έχει ''προβλήματα'' γενικώς. Αυτό που πάσχει [ οποτε συμβαίνει είναι] είναι ο μηχανισμός του νου μας, ο οποίος όμως ελέγχει σε πρώτη φάση και όλο το υπόλοιπο σύστημα.



Δέχομαι τον "μιμητισμό" απλά, γιατί θεωρώ ότι το έμβρυο ΜΕΧΡΙ την αποκοπή του από το λώρο της μητέρας του, είναι ΜΕΡΟΣ και ΤΜΗΜΑ του σώματος της μητέρας του και κατ' επέκταση αφού ΗΔΗ η μητέρα του δεχόταν δράσεις και δημιουργούσε αντιδράσεις κατά την κύηση "αντιδρώντας ενίοτε μιμητικά", μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό που λες.



Δεν είχα ακριβώς αυτό στο μυαλό μου αλλά θα το αναπτύξω κάπου αλλού για να μην βγούμε απο το θέμα μας....

----------------------

Εχω μια ερώτηση που αν και βρίσκω σχετικές απαντήσεις ακόμη δεν τις αντιλαμβάνομαι.
Η έννοια της εξέλιξης αναφέρεται στην ψυχή η στην προσωπικότητα?
Κατά την γνώμη μου .....αν η ψυχή είναι μια σταγόνα της παγκόσμιας θεϊκής ψυχής θα πρέπει να είναι τέλεια.
Αρα αυτό που εξελίσσεται και εξευγενίζεται είναι η προσωπικότητα....
Πως όμως αυτό που γίνεται ''περνάει'' και αλλάζει την ουσία μεταξύ των ενσαρκώσεων?

Με εκτίμηση
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Ιούλ 03, 2007 12:45 pm

>|<>QBB<
Η NEHEMAUT έγραψε:Έχω μια ερώτηση που αν και βρίσκω σχετικές απαντήσεις ακόμη δεν τις αντιλαμβάνομαι.
Η έννοια της εξέλιξης αναφέρεται στην ψυχή η στην προσωπικότητα?
Κατά την γνώμη μου .....αν η ψυχή είναι μια σταγόνα της παγκόσμιας θεϊκής ψυχής θα πρέπει να είναι τέλεια.
Άρα αυτό που εξελίσσεται και εξευγενίζεται είναι η προσωπικότητα....
Πως όμως αυτό που γίνεται ''περνάει'' και αλλάζει την ουσία μεταξύ των ενσαρκώσεων?


Αγαπητή μου NEHEMAUT,

Η προσωπικότητα είναι ΦΘΑΡΤΗ και έχει διάρκεια ζωής τόση, όση είναι και η εκάστοτε ενσάρκωση του ανθρώπου.
Κατ' επέκταση ΚΑΜΙΑ από τις προσωπικότητες που είχαμε κατά καιρούς δημιουργήσει, ΔΕΝ μας ακολουθεί στις επόμενες ενσαρκώσεις μας.
Και πώς θα μπορούσε άραγε, την στιγμή που η προσωπικότητα έχει να κάνει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟΝ με παραμέτρους οι οποίες είναι ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΦΘΑΡΤΕΣ :?:

Η εξέλιξη που αναφέρεις τώρα, είναι ένα τεράστιο πραγματικά θέμα, το οποίο μάλλον χρήζει ιδιαιτέρων αναφορών.

Επιγραμματικά αν θές, σου αναφέρω ότι ένα μέρος του Πατρός, το "πνεύμα - τρίμα" αποκόπτεται από την Πρώτη Εστία Του και ξεκινά εκείνο το ταξίδι της ΚΑΘΟΔΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΥΛΗΣ, μέχρι να φτάσει στην δική μας ΚΑΤΩΤΑΤΗ διάσταση, την Φυσικοϋλική μας.

Αυτό λοιπόν που "αποκόπτεται" είναι αυτό που λέγεται "γενικά" (και απροσδιόριστα συνήθως) ΠΝΕΥΜΑ.
Αυτό είναι και το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΘΑΝΑΤΟ μέρος της τριμέρειας του Ανθρώπου Όντος.

Ε, αυτό το "τρίμα" από ένα σημείο και μετά κατά το ταξίδι της καθόδου του, προεκβάλει μια ουσία, η οποία και το περιβάλει ως "προστατευτικός μανδύας".
Το νέο αυτό δημιούργημα (το Πνεύμα & το Περίπνευμα ΜΑΖΙ) είναι αυτό που επίσης "γενικά" λέγεται ΨΥΧΗ.
Να γιατί και η Ψυχή θεωρείται και είναι ΑΘΑΝΑΤΗ, αθάνατη την καθηστά η ίδια της η υφή, που είναι καθάρά ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ στο σύνολό της.

Η διαφορά που υπάρχει μεταξύ του Υλικού σώματος και της Ψυχής είναι ότι η ΜΕΝ Ψυχή είναι το ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΝΔΥΜΑ του Πνεύματος, του Εν Υμίν Θεού, ενώ το ΔΕ Υλικό Σώμα, είναι η Φυλακή της Ψυχής.
Εξού και η ετυμολογία που μας χαρίζει τόσο ο Πλάτωνας όσο και ο Όμηρος για το ΣΩΜΑ, που είναι ΣΗΜΑ, που είναι ΜΝΗΜΑ... :!:

Σχετικά τώρα με την Τελειότητα της Ψυχής που αναφέρεις.
Τέλεια είναι, αλλά όταν εγκλωβίζεται, φυλακίζεται - ΖΩΟΠΟΙΕΙ ένα ανθρώπινο σώμα, που σημαίνει ότι χάνει τον ΕΛΕΓΧΟ των δράσεων του σώματος, μιας και αυτός περνά στον Φυσικοεγκέφαλό μας, μάλλον αυτή η τελειότητα "πάει υπέρ πίστεως" :cry:

Αυτά καλή μου NEHEMAUT, πολύ επιγραμματικά, είναι η προσωπική μου οπτική για το θέμα, που στηρίζεται ΟΜΩΣ στις Εσωτερικές παραδόσεις καθώς και στην Εσωτερική δομή του Ανθρωπίνου Όντος.

Και ένα σχόλιο αν μου επιτρέπεις σχετικά με τα "Νοητικά Προβλήματα" που ανέφερες.
Η Νόηση, είναι μια συγκεκριμένη ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ λειτουργία του Ανθρώπου.
Ουσιαστικά είναι μια "γέφυρα" επικοινωνίας μεταξύ του Φυσικού Εγκεφάλου και της Ψυχής.
Αυτό είναι που οι Ινδοί αδελφοί μας αποκαλούν ΜΑΝΑΣ και να γιατί το γένος των πρώτων ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΟΝΤΩΝ, από την εσωτερική παράδοση αποκαλείται ΜΑΝΑΣΑΠΟΥΤΡΑΣ.

Κατ' επέκταση και πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, ΟΥΤΕ ως Νοητικά προβλήματα θα μπορούσα να τα αναφέρω.
Για μένα είναι ΞΕΚΑΘΑΡΑ προβλήματα του εγκεφάλου μας και των νευρώνων του.
Είναι προβλήματα που αφορούν καθαρά το υλικό μας μυαλό και γι'αυτό σε πολλές περιπτώσεις, διάφορες φαρμακευτικές αγωγές, έχουν και αποτελέσματα.

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Ιούλ 05, 2007 9:57 pm

Έτσι και σου πω ΑΠΟ ΠΟΤΕ η ψυχή υπήρχε στον άνθρωπο, εσύ ΤΙ θα κάνεις με αυτήν την πληροφορία ;
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιούλ 07, 2007 12:25 am

Λογικά ότι έκανες και εσύ που το έμαθες. 8)
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Ιούλ 08, 2007 9:36 am

>|<>QBB<
Ο Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:Έτσι και σου πω ΑΠΟ ΠΟΤΕ η ψυχή υπήρχε στον άνθρωπο, εσύ ΤΙ θα κάνεις με αυτήν την πληροφορία ;

Την καλημέρα μου σε όλους!

Το ζητούμενο για μένα προσωπικά δεν είναι ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, αλλά ΝΑ ΜΟΥ ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΕΙΣ αυτό που θα μου πείς!
Στα τόσα χρόνια, έχω (πραγματικά) ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΛΑ, αλλά δυστυχώς, ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΑ από όσα "άκουσα", μπόρεσαν να μου τα τεκμυριώσουν...

Θα χαιρόμουν λοιπόν ιδιαιτέρος αν αυτό που θα μου έλεγες, το τεκμυρίωνες κιόλας αγαπητέ Παύλο...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Ιούλ 09, 2007 5:00 pm

Λογικά ότι έκανες και εσύ που το έμαθες.


Και πως ξέρεις ότι το έμαθα ; 8)

Το ζητούμενο για μένα προσωπικά δεν είναι ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, αλλά ΝΑ ΜΟΥ ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΕΙΣ αυτό που θα μου πείς!


Kαλά : Έτσι και σου τεκμηριώσω ΑΠΟ ΠΟΤΕ υπήρχε η ψυχή στον άνθρωπο, εσύ ΤΙ θα κάνεις με αυτήν την πληροφορία ;
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 09, 2007 10:06 pm

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Λογικά ότι έκανες και εσύ που το έμαθες.


Και πως ξέρεις ότι το έμαθα ; 8)


Από την ερώτηση σου "τι θα κάνεις άμα σου πω ;", αλλιώς αν δεν ξέρεις τότε απλά είσαι ένας περίεργος που μη γνωρίζοντας, κάνει ερωτήσεις έτσι για να περνάει η ώρα.

Ε αν ΔΕΝ ήξερες και ρώτησες τότε είσαι ένας χασομέρης που κάνει ερωτήσεις για να σκοτώσει την ήδη νεκρή ώρα του.

Get the life ! 8)
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Ιούλ 10, 2007 8:39 am

>|<>QBB<
O Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Λογικά ότι έκανες και εσύ που το έμαθες.


Και πως ξέρεις ότι το έμαθα ; 8)

Το ζητούμενο για μένα προσωπικά δεν είναι ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ, αλλά ΝΑ ΜΟΥ ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΕΙΣ αυτό που θα μου πείς!


Kαλά : Έτσι και σου τεκμηριώσω ΑΠΟ ΠΟΤΕ υπήρχε η ψυχή στον άνθρωπο, εσύ ΤΙ θα κάνεις με αυτήν την πληροφορία ;


Αγαπητέ Παύλο,

Προφανώς δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις το τι πράττω από τότε που ΓΝΩΡΙΣΑ την απάντηση στην σοφιστεία σου, ενώ απεναντίας εσύ εκτίθεσαι με τον τρόπο που μας δείχνεις το τι ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ξέρεις και με τα οποία και πάλι ασύμφωνος είσαι :!:

Και πάλι, θα εκτιμούσα το γεγονός του να μας ΤΕΚΜΥΡΙΩΣΕΙΣ τα όσα ΝΟΜΙΖΕΙΣ ότι ξέρεις, αλλιώς ο φίλος Ράμογλου έχει δίκιο λέγοντάς σου ότι: "...είσαι ένας χασομέρης που κάνει ερωτήσεις για να σκοτώσει την ήδη νεκρή ώρα του..."

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιούλ 10, 2007 9:05 am

"...είσαι ένας χασομέρης που κάνει ερωτήσεις για να σκοτώσει την ήδη νεκρή ώρα του..."


Αγαπητοί φίλοι :) δεν νομίζετε οτι είναι λίγο σκληρός αυτός ο χαρακτηρισμός ανάμεσα μας?
Ολοι δεν εχουμε κάποιες στιγμές '' απλώς στιγμές '' που θέλουμε να ''παίξουμε'' ?

Τελικά αυτή η πολυπόθητη ενότητα είναι ενα πολύ πολύ μακρινό όνειρο αν δεν είναι εντελώς ουτοπία...

Με εκτίμηση
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Ιούλ 10, 2007 11:42 am

Αγαπητή μου NEHEMAUT καλημέρα και σε σένα.

Χωρίς να θέλω να "δικαιολογήσω" τον φίλο Ράμογλου που έκανε το σχόλιο που σε "ενόχλησε" και που τό επισύναψα και εγώ στην απάντησή μου προς τον Παύλο, να πω ότι παρακολουθώντας τις απαντήσεις που έχει παραθέσει τις τελευταίες (και όχι μονον μέρες δυστυχώς), έμεσα καταλήγω στο να αποδεχθώ τον ισχυρισμό του Ράμογλου.

Βλέπεις, καλό το να θέλεις να "παίξεις λίγο", αλλά όχι σε ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ και εννοώ όλα τα θέματα τα ενεργά των τελευταίων ημερών.
Θα μπορούσε ΑΝ ήθελε να παίξει, να έπαιζε σε ένα...

Το να παίζει όμως σε ΟΛΑ, αυτό δείχνει μάλλον μια ορθότητα στον χαρακτηρισμό που του απέδωσε ο Ράμογλου.

Συγγνώμη αν ενόχλησα, αλλά πιθανά να ενοχλήθηκαν και κάποιοι άλλο από την ως άνω συμπερισφορά του Παύλου.

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες