"ΨΥΧΗ" ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...???

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Παρ Μάιος 18, 2007 10:56 am

Αγαπητή μου Nehemaut και αγαπητέ Τάλως…
Προφανώς δεν κατέστησα σαφές αυτό που ήθελα να πω με το μικρό μου σχόλιο περί σκέψης… Πιστεύω πως το όμοιο μπορεί να θεαθεί μόνο από το όμοιο. Η σκέψη που είναι απόρροια του εγκεφάλου (ύλη), δεν μπορεί να αντικρίσει την ψυχή που ανήκει σε άλλο επίπεδο. Η άποψή μου λοιπόν είναι πως αντί να βασανίζουμε το μυαλό μας με αναπάντητα ερωτήματα περί ψυχής, είναι καλύτερα (αν πραγματικά μας ενδιαφέρει το θέμα) να σκεφτούμε πως μπορούμε να προετοιμαστούμε ώστε να καταστούμε ικανοί ν’ αλλάξουμε επίπεδο (κι εκεί θα μπορέσουμε ίσως ν’ ανασηκώσουμε λίγο το πέπλο της Ίσιδος…)
DEUS + VULT

talws
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 5:00 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσίευσηαπό talws » Παρ Μάιος 18, 2007 3:11 pm

Αγαπητοι μου ''συνεξερευνητες'',
καταρχην καλο ειναι να υπαρχουν διαστασεις αποψεων.Στην προκειμενη ομως περιπτωση δεν μιλαμε για διασταση αποψεων αλλα για χασμα.Εδω μεσα πρεπει να ειμαι ο μονος που θετω υπο αμφισβητηση την υπαρξη της ψυχης γενικοτερα και οπως καταλαβνετε μου ειναι δυσκολο να προσπαθω να αντικρουσω τα επιχειρηματα ολων σας.Σε λιγο θα αρχησω να κραταω και σημειωσεις για να μην ξεχναω κατι.

Για αρχη θα ηθελα να πω στην αγαπητη μου Zadok the priestess πως οσων αφορα τις ποιοτητες στις ψυχες των ζωων να σου θυμησω πως μονη σου μου ανεφερες πως δεν πιστευεις στις διαφοροποιησεις των ψυχων μεταξυ καλων και κακων αρα ειναι δικο σου το συμπερασμα οχι δικο μου.Θελω επισης να σου πω πως δεν υποβιβαζω ουτε τα δικα σου κινητρα αλλα ουτε και κανενος αλλου εδω μεσα.Σεβομαι ολες τις αποψεις και ασπαζομαι αυτες που με πειθουν.
Για το νερο που εχουμε κανει τοσο ''ντορο'' ο πολιτισμενος ανθρωπος πιθανον να δωσει νερο στον συνανθρωπο του η σε καποιο ζωο η φυτο που εχει καποιες σχεσεις μαζι του.Δεν ειδα κανενα να τρεχει με το ποτιστηρι στο δασος ουτε κανενα να κερναει νερο τους αστεγους στο δρομο.Και επισης δεν θεωρω οτι καποιος χρησιμοποιει καποιο ανωτερο κοματι της ψυχης του και της διανοιας του οταν δωσει νερο σε καποιον που το χρειαζεται δειχνει απλα το μεγεθος της ανθρωπιας του που πιθανον να περικλυει και μερικες απο τις εννοιες που ανεφερες αλλα οχι στο βαθμο που να το αναγουμε σε υψιστο βαθμο διανοιας.


Φιλε μου NEHEMAUT
Η σκεψη οπως και πολλες αλλες λειτουργειες μας ειναι ατομικα ζητηματα γιατι απλα επηρεαζονται απο διαφορους εξωγεννης αλλα και εσωγεννης παραγοντες οπως ειναι τα βιωματα το περιβαλλον που μεγαλωνουμε οι αντιληψεις η μορφωση και το D.Ν.Α. μας.Για αυτους και αρκετους αλλους λογους ειναι ατομικες λειτουργιες γιατι διαφορετικα θα ειμασταν ολοι ιδιοι εκτος των εξωτερικων μας χαρακτηριστικων.

Και τον ερωτα αγαπητε μου που ισως ειναι το μεγαλυτερο συναισθημα τον περιγραφεις με λογια...

Οσων αφορα τον παροπισμο που ανεφερα χρησιμοποιησα αυτην την λεξη για περιγραψω τους ανθρωπους που εσυ προσπαθησες να περιγραψεις ως ορθολογιστες...Λεω λοιπον οτι αυτοι που ανεφερες που οπως ειπες φτανουν στα ορια του ορθολογισμου δεν ειναι ουσιαστικα ορθολογιστες αλλα ανθρωποι με παροπιδες...

Αγαπητε μου animus
δεχεσαι την ψυχη ως κατι το δεδομενο και πιθανον καλα κανεις.Απλα προσωπικα οταν ακουω για επιπεδα και διαβαθμισεις το μυαλο μου παει σε ανισοτητες και αλλες καταστασεις ασχημες.Θελω με απλα λογια να σου πω πως εαν ξερεις τι πρεπει να κανουμε για να φτασουμε σε αυτα τα ανωτερα επιπεδα τοτε ειναι πολυ εγωιστικο εκ μερους σου να το κρατας μυστικο :wink:


Σαν ενα τελικο μου σχολιο θα ηθελα να πω πως πιστευω οτι προσπαθουμε ολοι μας να εμβαθυνουμε τοσο πολυ που φτανουμε σε σημεια υπερβολης.Πεφτουμε σε αντιφασεις και φτανουμε σε αδιεξοδα.Για μενα τα πραγματα ειναι απλα.Η ψυχη πιστευω οπως εχω ξαναπει πως ειναι μια ανακαλυψη του ανθρωπου που σχετιζεται με την αγνοια του για το τι συμβαινει μετα τον θανατο του και των ελπιδων του πως μετα τον βιολογικο του θανατο ενα κοματι του θα παραμεινει ζωντανο.Πιθανον να κανω λαθος...Απλα δεν αποδεχομαι πραγματα που απλα στηριζονται σε εικασιες και οχι σε απτα πραγματα.Για αυτο το λογο αλλωστε δεν αποδεχομαι τον θεο ουτε τον Χριστιανικο ουτε και κανεναν αλλο αγαπητη μου Zadok the priestess.Και οπως λενε και καποιοι λαικοι και αγραμματοι σοφοι ''αμα κλεισουν παιδι μου τα ματια ολα τα αλλα ειναι παραμυθια''.Δεν θελω με αυτο αφενος ουτε να προσβαλω κανενα και αν κανεις το εκλαβει ετσι ζηταω εξαρχης συγνωμη και αφετερου δεν θελω και να πεισω κανενα πως εχω δικιο γιατι απλα δεν ξερω αν εχω δικιο...απλα...
Οι γονεις βοηθουν τα παιδια τους να ξεπερασουν τα προβληματα που δεν θα ειχαν εαν ηταν ορφανα...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μάιος 18, 2007 4:56 pm

Αγαπητέ talws, τα σχόλιά σου ως αυτοκριτική τα δέχομαι.
Αν με ηρεμία και νηφαλιότητα θελήσεις να κατανοήσεις ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΠΕΙΣΘΕΙΣ, αφού κανείς δε σε αναγκάζει, νομίζω ότι θα χρειαστεί να ξαναδιαβάσεις τις απαντήσεις τουλάχιστον τις δικές μου.
Προσωπικά, δε με ενοχλούν οι διαφορετικές απόψεις, αλλά θεωρώ προσβλητικό να μου απαντούν άλλα αντί άλλων και να πρέπει να εξηγήσω τί σημαίνει "ποιοτική διαφορά" κι ότι δεν έχει καμμία σχέση με το κακό, όπως πιθανά το αντιλαμβάνεται ο μέσος χριστιανός ή μη άνθρωπος.
Σ' ευχαριστώ πάντως!
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Μάιος 19, 2007 9:10 am

Φίλε talws,

[center]Όταν σου πονέσει ένα δόντι, που πηγαίνεις ;[/center]
Π.Β

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Μάιος 20, 2007 11:13 am

Η σκεψη οπως και πολλες αλλες λειτουργειες μας ειναι ατομικα ζητηματα γιατι απλα επηρεαζονται απο διαφορους εξωγεννης αλλα και εσωγεννης παραγοντες οπως ειναι τα βιωματα το περιβαλλον που μεγαλωνουμε οι αντιληψεις η μορφωση και το D.Ν.Α. μας.


Aν ήταν έτσι τότε τα αδέλφια θα έπρεπε να εχουν τον ίδιο τρόπο σκέψεως αλλά δεν τον έχουν.

Και τον ερωτα αγαπητε μου που ισως ειναι το μεγαλυτερο συναισθημα τον περιγραφεις με λογια...


Αν βρείς μια τέτοια περιγραφή πολύ θα ήθελα να την διαβάσω... :twisted:
Εικόνα

talws
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 5:00 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσίευσηαπό talws » Δευ Μάιος 21, 2007 5:12 pm

Καταρχην αγαπητη μου Zadok the priestess
δεν νομιζεις οτι αναφερεσαι καπως προσβλητικα προς το ατομο μου.Μην υποτιμας την νοημοσυνη μου.Και γω αν θελησω μπορω να αντικρουσω οτι εχω πει μεχρι σημερα...Αυτο οσον αφορα τον διαχωρισμο της ψυχης...Κανεις βεβαια δεν με αναγκαζει να κανω τιποτα αλλα δεν εισαι σε θεση να γνωριζεις το αν ειμαι ηρεμος η νημφαλιος.Εαν διαβαζες και εσυ προσεκτικα τα οσα γραφω μιλαω με πολυ σεβασμο σε ολους και δεν χαρακτηριζω κανενα και καμια αποψη.
Πολλα απο οσα διαβαζω δεν με βρισκουν συμφωνο αλλα δεν αποδιδω χαρακτηρισμους...Και επειδη ισως να εχεις δικιο και να μην αντιλαμβανομαι το τι γραφεται πολλες φορες για εξηγησε μου σε παρακαλω τι εννοεις με την ποιοτικη διαφορα?Τι ποιοτικη διαφορα μπορει να εχει μια ψυχη που δεν σχετιζεται με τον διαχωρισμο καλου και κακου...Για βοηθησε μαι λιγο.

Φιλε Παυλο
αν και δεν ξερω που θελεις να καταληξεις θα σου απαντησω...Στον οδοντιατρο προφανος...

Αγαπητε μου NEHEMAUT
πριν κανεις το σχολιο σου θα επρεπε να ξερεις πως τα αδερφια δεν εχουν το ιδιο DNA και ουτε και τα ιδια βιωματα.Και αν θελεις να συνεχισω δεν λαμβανουν και την ιδια μορφωση.Το μονο κοινο που εχουν ειναι το οικογενειακο περιβαλλον.Απο ολα λοιπον τα στοιχεια αυτα το οικογενειακο περιβαλλον επηρεαζει μεν τα παιδια και γιαυτο τα αδερφια εχουν καποιες ομοιοτητες αλλα δεν ειναι αρκετο ωστε να τα κανει ιδια μεταξυ τους...
Οι γονεις βοηθουν τα παιδια τους να ξεπερασουν τα προβληματα που δεν θα ειχαν εαν ηταν ορφανα...

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Δευ Μάιος 21, 2007 5:45 pm

talws έγραψε:αν και δεν ξερω που θελεις να καταληξεις θα σου απαντησω...Στον οδοντιατρο προφανος...


Οk. Γιατί ; Γιατί δηλ. πας στον οδοντογιατρό και δεν πας κάπου αλλού ;

(η ερώτηση μπορεί να σου φαίνεται αστεία εώς χαζή, θα ήθελα όμως να μου απαντήσεις)
Π.Β

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Μάιος 22, 2007 10:46 am

Θα ξεκινήσω με μία καλημέρα σε όλους εσάς.

Είναι κάποια πράγματα τα οποία καλώς ή κακώς δεν αποδεικνύονται με απλά μαθηματικά. Αυτό θεωρώ πως δίνει την ευχέρεια στον καθένα από εμάς να ασπάζεται κάποια πράγματα με βάση το δικό του χαρακτήρα, την δική του ιδιοσυγκρασία, την δική του οντότητα καθώς επίσης και το δικό του δρόμο, αυτόν που έχει διαλέξει και πρέπει να περπατήσει.

Η προσωπική μου άποψη – πεποίθηση περί ψυχής, ασπάζεται το γεγονός της ύπαρξής της αρχικά και εν συνεχεία συγκαταλέγεται στην άποψη που θεωρεί την ψυχή ως καταγραφέα εμπειριών-μαθημάτων, ως κάτι μη υλικό με συνείδηση και αντίληψη, η οποία επιδρά πάνω στην ύλη, στο φυσικό φορέα, στο σώμα.

Ο κάθε ένας έρχεται στη ζωή και πρέπει να πάρει κάποια μαθήματα προκειμένου να εξελιχθεί. Επειδή το κάθε γεγονός είναι συνάρτηση πολλών πραγμάτων, για αυτό το λόγο και η κάθε ψυχή «βρίσκεται» εκεί που πρέπει. Με την λέξη «βρίσκεται» εννοώ τις καταστάσεις που περιβάλουν τον κάθε άνθρωπο.

Στην αναφορά που έγινε περί καλής και κακής ψυχής θα έλεγα πως και για μένα δεν υπάρχει καλή ή καλή ψυχή, αλλά πιο εξελιγμένη. Αυτό που κάποιος μπορεί να χαρακτηρίσει κακό ενδεχομένως είναι απόρροια όλων αυτών που υπάρχουν για να καταφέρει η ψυχή να πάρει το εκάστοτε μάθημα που έχει ανάγκη για την εξέλιξή της.

Επίσης το γεγονός της ενασχόλησής κάποιων ανθρώπων με όλα αυτά που συζητάμε θεωρώ πως είναι δείγμα κάποιων ποιο εξελιγμένων ψυχών συγκριτικά με αυτούς που ζουν σε ποιο πρωτόγονες συνθήκες διαβίωσης και η ζωή τους απασχολείται περισσότερο με θέματα επιβίωσης και μόνο.

Θεωρώ πως τίποτα δεν είναι τυχαίο και αυτό για μένα είναι μία απάντηση σε κάποια γιατί που μπορεί να προκύψουν.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Τρί Μάιος 22, 2007 1:21 pm

Επίσης το γεγονός της ενασχόλησής κάποιων ανθρώπων με όλα αυτά που συζητάμε θεωρώ πως είναι δείγμα κάποιων ποιο εξελιγμένων ψυχών συγκριτικά με αυτούς που ζουν σε ποιο πρωτόγονες συνθήκες διαβίωσης και η ζωή τους απασχολείται περισσότερο με θέματα επιβίωσης και μόνο.


Εξέλιξη ξε-εξέλιξη, parking δεν βρίσκουμε κι οι δυο.
Π.Β

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Μάιος 22, 2007 8:10 pm

>|<>QBB<
Ladyhawk έγραψε:Επίσης το γεγονός της ενασχόλησής κάποιων ανθρώπων με όλα αυτά που συζητάμε θεωρώ πως είναι δείγμα κάποιων ποιο εξελιγμένων ψυχών συγκριτικά με αυτούς που ζουν σε ποιο πρωτόγονες συνθήκες διαβίωσης και η ζωή τους απασχολείται περισσότερο με θέματα επιβίωσης και μόνο.

Θεωρώ πως τίποτα δεν είναι τυχαίο και αυτό για μένα είναι μία απάντηση σε κάποια γιατί που μπορεί να προκύψουν.


Αγαπητή μου Ladyhawk, όταν μπορέσεις θα ήθελα να αναπτύξεις λίγο περισσότερο αυτήν την άποψη :)

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Τετ Μάιος 23, 2007 9:05 am

>|<>QBB<
Παύλος Βουλουτιάδης έγραψε:
Επίσης το γεγονός της ενασχόλησής κάποιων ανθρώπων με όλα αυτά που συζητάμε θεωρώ πως είναι δείγμα κάποιων ποιο εξελιγμένων ψυχών συγκριτικά με αυτούς που ζουν σε ποιο πρωτόγονες συνθήκες διαβίωσης και η ζωή τους απασχολείται περισσότερο με θέματα επιβίωσης και μόνο.


Εξέλιξη ξε-εξέλιξη, parking δεν βρίσκουμε κι οι δυο.


Είδες λοιπόν που δεν είσαι εξελιγμένος αγαπητέ;
Σε πληροφορώ ότι στο θέμα parking η "τύχη" μου είναι παροιμιώδης!!
Για να δεις πως είναι οι εξελιγμένοι!!! :wink:

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Μάιος 23, 2007 11:55 am

Επίσης το γεγονός της ενασχόλησής κάποιων ανθρώπων με όλα αυτά που συζητάμε θεωρώ πως είναι δείγμα κάποιων ποιο εξελιγμένων ψυχών συγκριτικά με αυτούς που ζουν σε ποιο πρωτόγονες συνθήκες διαβίωσης και η ζωή τους απασχολείται περισσότερο με θέματα επιβίωσης και μόνο.

Θεωρώ πως τίποτα δεν είναι τυχαίο και αυτό για μένα είναι μία απάντηση σε κάποια γιατί που μπορεί να προκύψουν.


Είπαμε παραπάνω πως η κάθε ψυχή ενδύεται τον υλικό φορέα – το σώμα – για να μπορέσει μέσα από την ενσάρκωσή της να πάρει τα μαθήματα που χρειάζεται με σκοπό να εξελιχθεί, να αποκτήσει εμπειρία μέσα από το υλικό πεδίο.

Έτσι λοιπόν η κάθε ψυχή ανάλογα με το επίπεδο εξέλιξης που βρίσκεται, πριν από την ενσάρκωσή της «διαλέγει» και το κατάλληλο «όχημα» για να επιβιβαστεί προκειμένου να γίνει αυτό που ήδη ανέφερα.
Ας θυμηθούμε πως εμείς διαλέξαμε τους γονείς μας ... και αυτό προφανώς γίνεται για κάποιο λόγο.

Αν κάνουμε μία σύγκριση των ανθρώπων που ζουν κάτω από πιο πρωτόγονες συνθήκες διαβίωσης, με τους ανθρώπους που έχουν ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα και βρίσκονται σε φάση που μπορούν να καλλιεργήσουν και να εκπαιδευτούν πάνω σε ποιο πολλά πράγματα, αμέσως θα δούμε τις διαφορές.

Θεωρώ λοιπόν πως μία ψυχή που ενσαρκώνεται σε έναν τέτοιον άνθρωπο (που ζει με πρωτόγονες συνθήκες) είναι λιγότερο εξελιγμένη από αυτή που ενσαρκώνεται σε έναν άνθρωπο που η ζωή του δίνει την ευκαιρία και τον καλεί να εκπαιδευτεί σε ποιο πνευματικά ζητήματα.

Ο άνθρωπος περιέχει και το πνευματικό και το υλικό στοιχείο. Αυτά τα δύο – κατ’ εμέ - θα πρέπει να βρίσκονται σε μία αρμονία και να αναπτύσσονται παράλληλα. Η υλική ανάπτυξη γίνεται φανερή στον κόσμο μας, αλλά για να γίνει φανερή θα πρέπει να έχει επέλθει πρώτα η πνευματική εξέλιξη.

Ελπίζω να έγινα λίγο ποιο σαφής τώρα.

Την καλημέρα μου σε όλους σας :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

talws
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 5:00 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσίευσηαπό talws » Τετ Μάιος 23, 2007 3:08 pm

Αγαπητε Παυλο
αν και δεν θεωρω καμια ερωτηση που γινεται για καποια συγκεκριμενη απαντηση θα σου απαντησω πως παω στον οδοντιατρο γιατι σπουδασε εμαθε και ασκει την επιστημη του πραγμα που τον καθιστα ειδικο και με αναγκαζει να τον εμπιστευθω....Ειμαι περιεργος να δω που θα καταληξεις αν και υποψιαζομαι...

Θα ηθελα να πιαστω απο μια φραση που ανεφερε η Ladyhawk:
''Ας θυμηθούμε πως εμείς διαλέξαμε τους γονείς μας ... και αυτό προφανώς γίνεται για κάποιο λόγο.''Αγαπητη μου αν ηταν ετσι ο Κοκαλης θα επρεπε να ηταν πολυτεκνος...Μηπως υπερβαλεις λιγο.Δηλαδη η ψυχη προυπαρχει και απλα επιλεγει μερος να κατοικησει για ενα διαστημα ωστε να εξεληχθει?

Γενικοτερα ολα αυτα πιο πολυ για σεναριο επιστημονικης φαντασιας μου κανουν παρα...

Μετα απο ολες τις αποψεις που εχω διαβασει το τελευταιο διαστημα η Βουδιστης θα πρεπει να γινω η η ψυχη μου με βριζει ολη μερα για αυτα που λεω εις βαρος της...
Οι γονεις βοηθουν τα παιδια τους να ξεπερασουν τα προβληματα που δεν θα ειχαν εαν ηταν ορφανα...

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Μάιος 24, 2007 11:30 am

Αγαπητέ talws, άραγε θα υπήρχε επιστήμη δίχως την επιστημονική φαντασία; Και ο Βερν, επιστημονική φαντασία έγραφε στα χρονικά του. Παρατηρώντας με κριτική σκέψη την εξέλιξη του παρελθόντος στο παρόν, μπορούμε να βρούμε τις αναλογίες του παρόντος στο μέλλον με σημαντικό βαθμό ευστοχίας.

Όσον αφορά το θέμα της "επιλογής", πιθανότατα η φίλη Ladyhawk τό εννοούσε περισσότερο εμβαθυμένα. Φαίνεται οτι οι πράξεις/επιλογές μας να κρίνουν τη "μοίρα" μας. Φυσικά, η αλυσίδα των σχέσεων αιτίου-αιτιατού, είναι αρκετά περίπλοκη ώστε αυτό να είναι οφθαλμοφανές - άλλως τε, τις περισσότερες φορές μάς βολεύει να χρησιμοποιούμε την "τύχη" ως αναγλητικό για τα στραβοπατήματά μας. Κατά συνέπεια, οι ίδιοι επιλέγουμε την "τύχη" μας. Αυτό ενδεχομένως ν'αποδειχθεί από την κβαντομηχανική. Οποιοσδήποτε ωστόσο μπορεί να τό αποδείξει στον εαυτό του βιωματικά.

Απεναντίας, ποιός έχει αποδείξει την ύπαρξη της τύχης; Μήπως η περισσότερο ουδέτερη/δεκτική στάση θα ήταν η ωφέλιμη;

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Μάιος 24, 2007 11:26 pm

talws έγραψε:Για αυτο το λογο αλλωστε δεν αποδεχομαι τον θεο ουτε τον Χριστιανικο ουτε και κανεναν αλλο


talws έγραψε:παω στον οδοντιατρο γιατι σπουδασε εμαθε και ασκει την επιστημη του πραγμα που τον καθιστα ειδικο και με αναγκαζει να τον εμπιστευθω....


Ο "Θεός" δεν είναι τίποτε άλλο, παρά ένας οδοντογιατρός.
Π.Β

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Πέμ Μάιος 24, 2007 11:30 pm

Θεωρώ λοιπόν πως μία ψυχή που ενσαρκώνεται σε έναν τέτοιον άνθρωπο (που ζει με πρωτόγονες συνθήκες) είναι λιγότερο εξελιγμένη από αυτή που ενσαρκώνεται σε έναν άνθρωπο που η ζωή του δίνει την ευκαιρία και τον καλεί να εκπαιδευτεί σε ποιο πνευματικά ζητήματα.


Πόσο εξελιγμένοι και πόσο πρωτόγονοι ήταν οι Ινδιάνοι ;

Το να θεωρούμε τους εαυτούς μας "εξελιγμένους" - και να το λέμε κιόλας - είναι η πρώτη απόδειξη πως δεν είμαστε.
Π.Β

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Μάιος 25, 2007 10:35 am

Θα ηθελα να πιαστω απο μια φραση που ανεφερε η Ladyhawk:
''Ας θυμηθούμε πως εμείς διαλέξαμε τους γονείς μας ... και αυτό προφανώς γίνεται για κάποιο λόγο.''Αγαπητη μου αν ηταν ετσι ο Κοκαλης θα επρεπε να ηταν πολυτεκνος...Μηπως υπερβαλεις λιγο.Δηλαδη η ψυχη προυπαρχει και απλα επιλεγει μερος να κατοικησει για ενα διαστημα ωστε να εξεληχθει?

Γενικοτερα ολα αυτα πιο πολυ για σεναριο επιστημονικης φαντασιας μου κανουν παρα...

Μετα απο ολες τις αποψεις που εχω διαβασει το τελευταιο διαστημα η Βουδιστης θα πρεπει να γινω η η ψυχη μου με βριζει ολη μερα για αυτα που λεω εις βαρος της...



Αγαπητέ talws,

Δεν με εκπλήσσει το γεγονός ότι όλα αυτά τα βλέπεις σαν σενάρια επιστημονικής φαντασίας, γιατί αυτό συμβαίνει σε όλους όσους ή δεν γνωρίζουν ή δεν ασπάζονται αυτές τις απόψεις.

Η ψυχή θεωρώ πως δεν ασχολείται με το τι μάρκα αυτοκίνητο θα αγοράσει ή πόσο χλιδάτα θα ζήσει αυτός στον οποίο ενσαρκώθηκε, αλλά ασχολείται με το τι μαθήματα ζωής έχει να πάρει, που θα την βοηθήσουν στην εξέλιξή της. Τώρα εάν για να συμβεί αυτό χρειάζεται αυτός ο συγκεκριμένος άνθρωπος να ζήσει μέσα στη χλιδή προκειμένου να περάσει αυτά που πρέπει, ε πιθανόν να ενσαρκωθεί σαν γιός του Κόκκαλη. Ας μην ξεχνάμε όμως πως με μεγάλη οικονομική επιφάνεια δεν είναι μόνο ο Κόκκαλης αλλά και πολλοί άλλοι. Σημασία στην κουβέντα μας δεν έχει ο υλικός κόσμος αλλά αυτά που διαδραματίζονται στον αόρατο, το χώρο που τα φυσικά μας μάτια δεν μπορούν να δουν.

Επίσης δεν νομίζω η ψυχή σου να σε βρίζει, ενδεχομένως όλα αυτά να πρέπει να σε προβληματίσουν για να βάλεις ένα λιθαράκι ακόμα στο νοητικό σου οικοδόμημα πράγμα που θα σε βοηθήσει στο δρόμο της εξέλιξης.

Είπαμε πως είμαστε κατά των δογμάτων, άρα αυτό σημαίνει πως τα πράγματα μπορεί να μην είναι πάντα όπως μέχρι σήμερα πιστεύουμε αλλά κάπως διαφορετικά. Αυτό το διαφορετικό ανακαλύπτεται όταν ακούμε κάτι καινούριο και φυσικά εργαζόμαστε πάνω σε αυτό αναλύοντας και ψάχνοντάς το.

Πόσο εξελιγμένοι και πόσο πρωτόγονοι ήταν οι Ινδιάνοι ;


Παύλο,

Δεν θα χαρακτήριζα τους Ινδιάνους πρωτόγονους. Διαφορετικούς σίγουρα ναι, συγκριτικά με το δυτικό πολιτισμό.
Αν τους παρατηρήσει κανείς θα δει πως αυτοί είναι πολύ κοντά στη φύση και περισσότερο εναρμονισμένοι συγκριτικά με εμάς. Παρατηρώντας τη φύση και μελετώντας τα φαινόμενα μπορεί να κανείς να βρει κομμάτια της αλήθειας, ακτίνες φωτός, πράγμα που είναι το ζητούμενο θεωρώ από όλους.

Την καλημέρα μου σε όλους σας :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Παρ Μάιος 25, 2007 3:04 pm

Αγαπητέ Παύλο,

Σύγκριση θα μπορούσε να γίνει, αλλά εξαρτάται από ποιό πρίσμα την κάνουμε. Αρκετό ενδιαφέρον έχει η άποψη που λέει ότι μια κοινωνία που πλησιάζει το Πλατωνικό πρότυπο και δηλαδή έχει αποσπαστεί από αυτό της οικογένειας ως ρυθμιστή της, θεωρείται πιο εξελιγμένη από κάποια άλλη. Τούτο φυσικά δεν έχει να κάνει με τον χρόνο, διότι μπορούμε να έβρουμε κοινωνίες του παρελθόντος που ήταν πολύ πιο κοντά σ'αυτό το πρότυπο.

Από την άλλη, το πρίσμα το επιλέγουμε εμείς και γι'αυτό το θέμα είναι καθαρά υποκειμενικό. Δεν θα έδινα βέβαια τέτοιο χαρακτήρα στην ψυχή διότι τότε όλο το θέμα δεν θα είχε καμιά λογική. Αν όντως συμβαίνουν τα όσα αποδεχόμαστε, η ψυχή οφείλει να έχει παγκόσμιο χαρακτήρα. Το θέμα της επιλογής είναι ένα άλλο πολύπλοκο κομμάτι και δυστυχώς αρκετά θολό. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι η ίδια η ψυχή κάνει την επιλογή για την ενσάρκωσή της, αλλά ακολουθεί μια γενικότερη ή προδιεγραμμένη βούληση. Όπως και η ιδέα των μαθημάτων δεν μπορώ να πω ότι με καλύπτει. Αντιλαμβάνομαι μια πιο ισχυρή σχέση μεταξύ ψυχής και κόσμου, μια αμφίδρομη σχέση που ξεπερνάει κατά πολύ αυτήν της προσωπικής βελτίωσης. Είναι ένα λάθος που γίνεται συχνά από τους εσωτεριστές, θεωρούν ως μέγιστο την προσωπική βελτίωση και ξεχνάνε την συλλογική κίνηση. Αυτά τα δύο πηγαίνουν μαζί και θέλω να πιστεύω ότι λειτουργούν ανάλογα και στον αρχετυπικό κόσμο. Αν η προσωπική πορεία δεν είναι συντονισμένη με την συλλογική κίνηση, τότε δεν κάνουμε τίποτα. Άρα και η ψυχή οφείλει να ακολουθεί αυτόν τον κανόνα εναρμονισμένη σε μια παγκόσμια βούληση. Αυτά.

Φιλικά,
LordPayens

talws
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2007 5:00 pm
Τοποθεσία: Ηρακλειο

Δημοσίευσηαπό talws » Παρ Μάιος 25, 2007 3:40 pm

Αγαπητε Παυλο
οταν μενεις στην σπηλια και ο αλλος στις Βερσαλλιες οπως και να το δεις τεχνολογικα τουλαχιστον ειναι πιο εξεληγμενος.Αυτο οσων αφορα τους ινδιανους.Οσων αφορα τωρα τον θεο ο θεος δεν μπορει να ειναι ενας οδοντιατρος καταρχην για τον απλο λογο οτι ειτε στην αμερικη πας ειτε στην Γαλλια ο οδοντιατρος εχει την ιδια γνωση και θα σου κανει την ιδια δουλεια.Ο θεος διαφερει απο τοπο σε τοπο.Δευτερον ο οδοντιατρος γνωριζεις οτι υπαρχει και εχει γνωση του αντικειμενου απο το πτυχιο που του παραχεται και ειναι συνηθως σε εμφανες σημειο μεσα σε καθε ιατρειο.Δεν ειδα κατι τετοιο σε καμια εκκλησια.Και τριτον στον θεο απευθυνονται κατ εμαι ατομα ειτε χαμηλου νοητικου επιπεδου ειτε ατομα που νιωθουν το τελος κοντα ειτε ατομα που ποτιστηκαν απο παιδια με αυτες τις αντιληψεις και που ειναι δυσκολο να αλλαξουν σε μεγαλη ηλικια.Αρα θεμα συγκρισης η παραδειγματισμου δεν τιθεται νομιζω...

Αγαπητη Ladyhawk
δεν ξερω σε ποια κατηγορια με κατατασεις.Σε αυτους που δεν γνωριζουν η σε αυτους που δεν ασπαζονται αυτες τις αποψεις.Οπως εχω ξαναπει προσωπικα δεν ειμαι βεβαιος οτι εχω δικιο περι ανυπαρξιας της ψυχης αλλα εσυ και αλλοι συνομιλητες πως ειστε βεβαιοι περι της υπαρξης της.Οσα στοιχεια εχω εγω για να υποστηριζω την αποψη μου αλλα τοσα εχετε και εσεις για να στηριζετε την δικη σας.Αναλωνομαστε σε μια συζητηση ακρος θεωριτικη και προσπαθουμε να παραθεσουμε επιχειρηματα.Φυσικα απσπαζομαι την αποψη σου οτι υπαρχουν πραγματα που δεν τα βλεπουμε η δεν τα αντιλαμβανομαστε τουλαχιστον ακομη αλλα αυτο δεν ειναι αποδειξη για τιποτα.Ειναι πιθανον μια ενδειξη.Η ψυχη τουλαχιστον για μενα ειναι μια αυταπατη βγαλμενη απο κρυφους μας ποθους και αναθρεμενη απο λαικες παραδοσεις και εικασιες.Και επειδη η προηγουμενη απαντηση μου αν και χιουμοριστικη την ανελυσες να σου πως πως και οι πολλοι αλλοι σαν τον Κοκκαλη θα ηταν ολοι τους πολυτεκνοι γιατι εαν δεν εχεις τα απαραιτητα εφοδια δεν σε απασχολουν τετοια ζητηματα.Πιστευεις πως ο ζητιανος του δρομου ενδιαφεται για το αν υπαρχει η οχι ψυχη?Επισης θα ηθελα να σου πω οτι εχω αποσυνδεσει τελειως το νοητικο οικοδομημα μου οπως ειπες απο την ψυχη δεν μπορει να με προβληματισει περισσοτερο η αναζητηση της υπαρξης της ετσι ωστε να με βοηθησει στην εξελιξη του.

Μου αρεσει ο τροπος που παραθετονται οι αποψεις ολων σας αλλα μου αρεσουν επισης και τα απλα πραγματα.Δηλαδη οταν θελω να αποδειξω πως αυτο που βλεπω ειναι ενα πορτοκαλι θα πω οτι ειναι πορτοκαλι γιατι εχει συγκεκριμενη γευση,σχημα,χρωμα κτλ.Δεν θα το παιζω σοφιστης να προσπαθω να σε πεισω οτι αυτο δεν ειναι πορτοκαλι αλλα αυτοκινητο.Λοιπον και με την ψυχη θα ηθελα αν προλαβω εν ζωη να δω μια πειστικη αποψη που να λεει υπαρχει ψυχη για αυτο και για αυτο το λογο και τοτε με μεγαλη μου χαρα να παραδεκτω το ποσο αδικο ειχα...
Οι γονεις βοηθουν τα παιδια τους να ξεπερασουν τα προβληματα που δεν θα ειχαν εαν ηταν ορφανα...

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Σάβ Μάιος 26, 2007 7:39 am

>|<>QBB<
talws έγραψε:Αγαπητε Παυλο
οταν μενεις στην σπηλια και ο αλλος στις Βερσαλλιες οπως και να το δεις τεχνολογικα τουλαχιστον ειναι πιο εξεληγμενος.Αυτο οσων αφορα τους ινδιανους.

Μάλλον ατυχές το παράδειγμα, καθόσον ξέρω ότι στις Βερσαλίες δεν υπήρχαν (αρχικά τουλάχιστον) ...τουαλέτες παρά την "πολυτέλεια" :lol: Από την άλλη, νομίζω ότι αναφερόμαστε σε πνευματική/ψυχική εξέλιξη και όχι την τεχνολογική. Θα πρέπει να παραδεχθούμε ότι ο βασικότερος, ίσως, λόγος που παράγει την αντίθεση και ανισορροπία που βιώνουμε είναι η κυριαρχία της ύλης στα δύο προηγούμενα. Ακόμα και αν δεν υπάρχει ψυχή, παραμένει το πνεύμα. Και στις δύο περιπτώσεις ζητούμενο, κατ' εμέ, είναι η ανύψωση πνεύματος/(ψυχής). Όταν υπάρχει η εξέλιξη αυτών μάλλον η τεχνολογία (την οποία βέβαια δεν απορρίπτω) δεν είναι και τόσο απαραίτητη, ή υποστηρικτικώς θα λειτουργούσε και όχι κυριαρχικώς, όπως τώρα.

Οσων αφορα τωρα τον θεο ο θεος δεν μπορει να ειναι ενας οδοντιατρος καταρχην για τον απλο λογο οτι ειτε στην αμερικη πας ειτε στην Γαλλια ο οδοντιατρος εχει την ιδια γνωση και θα σου κανει την ιδια δουλεια.Ο θεος διαφερει απο τοπο σε τοπο.

Αν ο θεός διαφέρει από τόπο σε τόπο, αναγκαστικά μιλάμε είτε για διαφορετικούς θεούς, είτε για έναν του οποίου η συμπεριφορά διαφέρει ...από τόπο σε τόπο και από ...ανθρώπους σε ανθρώπους. Νομίζω ότι αν υπάρχει θεός η "συμπεριφορά" του δεν χαρακτηρίζεται από ...ιδιοτελή κριτήρια αντιμετώπισης. Αν υπάρχει, ότι και να είναι, ανεξάρτητα από το πώς τον εκλαμβάνουν, θα πρέπει να είναι κοινός.

Δευτερον ο οδοντιατρος γνωριζεις οτι υπαρχει και εχει γνωση του αντικειμενου απο το πτυχιο που του παραχεται και ειναι συνηθως σε εμφανες σημειο μεσα σε καθε ιατρειο.

Η απόδειξη της θείας υπόστασης βρίσκεται μέσα στην αρμονία που συνθέτει το Όλον. Είναι εμφανής σε κάθε λεπτομέρεια αλλά και σε γενικότητες. Αν και το ζήτημα εδώ είναι ο ορισμός του θεού. Υπάρχει ανάλογο θέμα στο οποίο μπορείς να ανατρέξεις http://mystica.gr/forum/viewtopic.php?t=142

Δεν ειδα κατι τετοιο σε καμια εκκλησια.

Το κακό είναι ότι πολλοί αυτόκλητοι επαγγελματίες σωτήρες προβάλλουν την ...επαγγελματική τους επάρκεια όπως και την αποκλειστική αντιπροσώπευση του θεού με πολλούς τρόπους και όχι απλώς με την ανάρτηση του πτυχίου και της άδειας ασκήσεως του επαγγέλματος :lol:

Και τριτον στον θεο απευθυνονται κατ εμαι ατομα ειτε χαμηλου νοητικου
επιπεδου

Αν θεωρείς απεύθυνση μόνον την προσευχή με την μορφή ικεσίας, παράκλησης και αποδοχής κατωτερότητας, μάλλον θα συμφωνήσω. Υπάρχουν όμως και άλλες εκδοχές, αναλόγως με την θεώρηση που έχει ο καθένας για το θείο. Ίσως να μην τις έχεις υπόψη σου και να είναι μια καλή ευκαιρία αυτή η περίοδος αναζήτησης για να τις γνωρίσεις.

ειτε ατομα που νιωθουν το τελος κοντα

Δεν το βλέπω σαν κάτι κακό, απεναντίας, ιδίως όταν δεν γίνεται με την μορφή που προανέφερα.

ειτε ατομα που ποτιστηκαν απο παιδια με αυτες τις αντιληψεις και που ειναι δυσκολο να αλλαξουν σε μεγαλη ηλικια.

Σίγουρα το περιβάλλον και η διαπαιδαγώγηση παίζουν μεγάλο ρόλο, αλλά υπάρχει και η εξέλιξη, ατομική/συλλογική και πνευματική/(ψυχική), που συμβάλλει στην διαμόρφωση της αντίληψης και του τρόπου θεώρησης.

Πιστευεις πως ο ζητιανος του δρομου ενδιαφεται για το αν υπαρχει η οχι ψυχη?

Εξαρτάται από τον "ζητιάνο".

Λοιπον και με την ψυχη θα ηθελα αν προλαβω εν ζωη να δω μια πειστικη αποψη που να λεει υπαρχει ψυχη για αυτο και για αυτο το λογο και τοτε με μεγαλη μου χαρα να παραδεκτω το ποσο αδικο ειχα...

Δεν νομίζω να τίθεται θέμα "άδικου" ή "δίκιου". Αν προσπαθείς όμως να κατανοήσεις ζητήματα που υπερβαίνουν την ύλη (έτσι όπως αυτήν την αντιλαμβάνεται μια ακραία υλιστική/ορθολογιστική θέση) με τρόπο καθαρά πραγματιστικό, μάλλον σε βλέπω να αναχωρείς από αυτήν την ζωή με την απορία.


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες