"ΨΥΧΗ" ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...???

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιούλ 10, 2007 1:20 pm

Κέλσο :) δεν με ενόχλησε ούτε ο αγαπητός Ράμογλου, ούτε εσύ ...γι αυτό και όπως φαίνεται σχολιάζω την πρόταση της παράθεσης χωρίς να την συσχετίζω άμεσα με τον συγγραφέα.

Ουτε τις καταθέσεις του Παύλου η μάλλον τα παιχνίδια του υποστηρίζω αλλά μέσω αυτού βρήκα αφορμή για να θίξω το θέμα της ενότητας που τυγχάνει να με απασχολεί τώρα τελευταία μια και είναι πλέον σαν φτερωτός λόγος ... :cry:

Πιο αναλυτικά, νομίζω οτι μέσα απο την ένωση και όχι τον διαχωρισμό ..ισως να μπορούσαμε να κατανοήσουμε και να ανακαλύψουμε περισσότερα πράγματα.
Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει, ούτε αν θα είχε τελικά αποτέλεσμα αλλά παρατηρώντας τι ''κατασκευάζει'' ο εγωισμός, η αλαζονία και το ''ξεχωριστό'' που αισθανόμαστε στις πιο πολλές εκδηλώσεις μας πιστεύω οτι θα άξιζε έστω και σαν προσπάθεια.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Ιούλ 10, 2007 2:19 pm

>|<>QBB<
Η NEHEMAUT έγραψε:"...βρήκα αφορμή για να θίξω το θέμα της ενότητας που τυγχάνει να με απασχολεί τώρα τελευταία μια και είναι πλέον σαν φτερωτός λόγος ... :cry:

Πιο αναλυτικά, νομίζω οτι μέσα απο την ένωση και όχι τον διαχωρισμό ..ισως να μπορούσαμε να κατανοήσουμε και να ανακαλύψουμε περισσότερα πράγματα.

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο μπορεί να γίνει, ούτε αν θα είχε τελικά αποτέλεσμα αλλά παρατηρώντας τι ''κατασκευάζει'' ο εγωισμός, η αλαζονία και το ''ξεχωριστό'' που αισθανόμαστε στις πιο πολλές εκδηλώσεις μας πιστεύω οτι θα άξιζε έστω και σαν προσπάθεια..."


Αγαπητή μου NEHEMAUT, ενδιαφέρουσα η έννοια που σε απασχολεί και εννοώ αυτή της ΕΝΟΤΗΤΑΣ :roll:
Ας την ερευνήσουμε λίγο παρεούλα σύμφωνα με την οπτική μου, για να δούμε που ίσως μας οδηγήσει...

Αναφέρεις και λες, ότι μέσα από την ΕΝΩΣΗ και όχι από τον ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΙΣΩΣ να ανακαλύψουμε περισσότερα.
Μα καλή μου, ΠΩΣ είναι δυνατόν να ΕΦΑΡΜΟΣΤΕΙ αυτό, στην εξωτερική πραγματικότητα που ζεί ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ :?:
Ξεχνάς μήπως το ότι ο καθένας μας είναι ΙΣΟΣ με τους άλλους ως πρός τους νόμους, αλλά κανένας μας δεν είναι ΙΔΙΟΣ με τους άλλους :?:
Ξεχνάς μήπως, το ΓΕΓΟΝΟΣ ότι η κάθε μία Ψυχή, φέρει τις δικές της "προδιαγραφές" για να ζήσει την παρούσα ενσάρκωσή της:?:

Και ας λάβουμε ως "παράγειγμα" τα δάχτυλα του χεριού σου που ΝΑΙ ΜΕΝ είναι όλα ΙΔΙΑ αλλά που ΔΕΝ είναι όλα ΙΣΑ :!:
Σίγουρα και συνολικά, το αποτέλεσμα είναι να βοηθούν το σώμα να πιάνει πράγματα, αλλά ΣΥΝΟΛΙΚΑ, όχι ΕΝΩΤΙΚΑ...

Η ΕΝΩΣΗ όμως που τόσο σε απασχολεί, είναι μια ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ και είναι το τελικό ζητούμενο ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΜΑΣ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ :!:
Είναι η ΕΝΩΣΗ που ΜΟΝΟΝ οι Μυστικιστές αυτού του κόσμου ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ και που όλοι οι άλλοι απλά προσπαθούν αγωνιζόμενοι να γνωρίσουν και αυτοί...

Είναι η ένωση του Πνεύματος - Τρίμματος με την Πρώτη Αιτία των Πάντων, την Πρώτη του Πατρός Πηγή από τη οποία και τα ΠΑΝΤΑ προήλθαν.

Ναι καλή μου φίλη, αυτήν την ΕΝΩΣΗ είναι που όλοι θα "ζήσουμε" κάποτε...
ΚΑΠΟΤΕ ΟΜΩΣ και σίγουρα ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ...
Και αυτό, όχι για κάποιο καπρίτσιο της Φύσης, αλλά για τον απλό, ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ λόγο (κατ' εμέ) του ότι ΔΕΝ ΗΡΘΑΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ...
ΑΡΑ και δεν θα επιστρέψουμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ, ΕΝΩΜΕΝΟΙ ο ένας με τον άλλον...

Σκέψεις καλή μου φίλη, σκέψεις αλλά και ΓΕΓΟΝΟΤΑ που εύχομαι να σε βοηθήσουν στις αναζητήσεις σου.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιούλ 11, 2007 8:45 am

Καλημέρα σας.

Αγαπητή NEHEMAUT, ο λόγος μου δεν εμπεριέχει καμία σκληρότητα, αντίθετα συμβαδίζει με τον λόγο του Παύλου διότι μόνο έτσι θα μπορούσε να γίνει συζήτηση.

Για να στο εξηγήσω αυτό θα σου πω το εξής.
Αν απαντούσα π.χ. "εγώ με αυτή την πληροφορία θα κάνω αυτό και αυτό", ο Παύλος θα μπορούσε να συνεχίσει με μια άλλη ερώτηση του τύπου π.χ. "και γιατί να κάνεις αυτό και αυτό ;".

Ποια θα ήταν λοιπόν η συνέχεια του θέματος ; Καμία, απλά θα ανταλλάσσαμε ερωτοαπαντήσεις τέτοιου τύπου.

Τώρα όμως μιλάμε στο ίδιο μήκος κύματος και έτσι προχωράμε 8)
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Ιούλ 11, 2007 8:07 pm

Κέλσο σ’ ευχαριστώ πολύ. Εσύ όμως έφτασες στο τελικό στόχο που όλοι επιθυμούμε.
Ισως δεν διευκρίνησα τι ακριβώς σκεφτόμουν ..αυτό που με απασχολεί είναι το αν μπορούμε να συμπεριφερόματε μεσα από το πνεύμα της ενότητας και της αδελφοσύνης και όχι του διαχωρισμού.
Αν γίνεται δλδ να προσπαθούμε να ανακαλύπτουμε τα κοινά σημεία μας, αντί να βλέπουμε κατ΄ευθείαν τις αντιθέσεις μας.

Αν θελήσουμε να δούμε στον άλλο άνθρωπο ένα συνοδοιπόρο και όχι ένα αντίπαλο κι αν προσπαθήσουμε στις αποφάσεις μας να λάβουμε υπ όψιν το συνολικό όφελος. Τοποθετώντας τον εαυτό μας στην θέση του ώστε να μπορέσουμε να τον νιώσουμε....

Κάθε ψυχή δεν περιέχει εκτός από τις ιδιαιτερότητες της που την χαρακτηρίζουν και που είναι μια συνάρτηση της επίδρασης της με την ύλη, και την ίδια θεϊκή ουσία που της δίνει και την ύπαρξη της?

----------------------------
Αντιγράφω ένα κείμενο του Τζιντού Κρισναμούρτι το οποίο με βρίσκει σύμφωνη από ιδεολογικής πλευράς αν και ομολογώ ότι προσωπικά είμαι μακράν της εφαρμογής του προς το παρόν....


Γιατί είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε το κακό?
Διότι το κακό είναι μέσα μας. Είναι η διάσπαση μέσα μας, η αντίληψη μόνο του μέρους. Το μέρος, το κομμάτι, πολεμάει το άλλο κομμάτι. Αν μπορούσαμε να νιώσουμε μέσα μας το όλον, που είναι η άρνηση της διάσπασης, τότε θα μπορούσαμε να νιώσουμε και το όλον εξωτερικά.
Και αυτό θα ήταν η άρνηση της διάσπασης των ανθρώπων σε πιο δυνατούς και αδύνατους, σε καλούς και κακούς, σ΄εχθρούς και φίλους, σ’εθνη η σε τάξεις.
Ζώντας το μερικό, για τον εαυτό μας, είμαστε όλοι κακοί. Αν ζούσαμε για το όλον, με την αντίληψη του όλου, θα είμασταν όλοι καλοί. Θα ήμασταν όλοι φίλοι, ενώ τωρα είμαστε όλοι εχθροί.Ακριβώς όπως εχθρικές είναι μεταξύ τους και οι διάφορες επιθυμίες και σκέψεις μέσα μας.



:D
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Ιούλ 12, 2007 9:57 am

>|<>QBB<
H NEHEMAUT έγραψε:"...Αντιγράφω ένα κείμενο του Τζιντού Κρισναμούρτι το οποίο με βρίσκει σύμφωνη από ιδεολογικής πλευράς αν και ομολογώ ότι προσωπικά είμαι μακράν της εφαρμογής του προς το παρόν..."

"...Γιατί είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε το κακό?
Διότι το κακό είναι μέσα μας. Είναι η διάσπαση μέσα μας, η αντίληψη μόνο του μέρους. Το μέρος, το κομμάτι, πολεμάει το άλλο κομμάτι. Αν μπορούσαμε να νιώσουμε μέσα μας το όλον, που είναι η άρνηση της διάσπασης, τότε θα μπορούσαμε να νιώσουμε και το όλον εξωτερικά.
Και αυτό θα ήταν η άρνηση της διάσπασης των ανθρώπων σε πιο δυνατούς και αδύνατους, σε καλούς και κακούς, σ΄εχθρούς και φίλους, σ’εθνη η σε τάξεις.
Ζώντας το μερικό, για τον εαυτό μας, είμαστε όλοι κακοί. Αν ζούσαμε για το όλον, με την αντίληψη του όλου, θα είμασταν όλοι καλοί. Θα ήμασταν όλοι φίλοι, ενώ τωρα είμαστε όλοι εχθροί.Ακριβώς όπως εχθρικές είναι μεταξύ τους και οι διάφορες επιθυμίες και σκέψεις μέσα μας..."



Στο παρελθόν, έχω καταθέσει την άποψή μου για τον Κρισναμούρτι και επί της ευκαιρίας που μας έδωσες με το παραπάνω κείμενο, ας μου επιτραπεί να το σχολιάσω :oops:

"...Γιατί είμαστε ανίκανοι να σταματήσουμε το κακό?...
Χμμμ, ποιό κακό εννοεί Τζiντού;
Υποθέτω, ότι εννοεί την "κακή μας φύση"...
Και η "κακή μας φύση" είναι οι έξεις μας πρός τα υλικά - εξωτερικά και ουχί πρός τα πνευματικά - εσωτερικά

"...Διότι το κακό είναι μέσα μας..."
Μέσα μας είναι ΟΜΩΣ και το ΚΑΛΟ (ως αντίθεση του κακού), αλλά η ροπή προς την υλική μας φύση, από την οποία και τρφώμαστε (ας μην το ξεχνάμε) είναι που μας φέρνει στην επιφάνεια "το κακό"

"...Είναι η διάσπαση μέσα μας, η αντίληψη μόνο του μέρους...
Είναι το εύκολο πράγμα που ο εξωτερικός και υλικός μας εγκέφαλος μας (η αντίληψη δηλαδή) που μας επιβάλει το "κακό"

"...Το μέρος, το κομμάτι, πολεμάει το άλλο κομμάτι...
Πατήρ πάντων, ΠΟΛΕΜΟΣ έλεγε ο Ηράκλειτος και πράγματι ο πόλεμος ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ είναι ακριβώς ίδιος με εκείνον τον Πόλεμο Εις τους Ουρανούς.
Και σε αυτόν, τον Ουράνιο Πόλεμο, νικητής ήταν το "καλό", μη το ξεχνάμε

"...Αν μπορούσαμε να νιώσουμε μέσα μας το όλον, που είναι η άρνηση της διάσπασης, τότε θα μπορούσαμε να νιώσουμε και το όλον εξωτερικά..."
Το όλον, δεν θα μπορούσε ΠΟΤΕ να έχει ΚΑΜΙΑΣ μορφής "άρρνηση", ούτε φυσικά και "διάσπαση", γιατί ΑΝ υποθέσουμε ότι είχε, τότε απλά ΔΕΝ θα ήταν ΤΟ ΟΛΟΝ, αλλά μέρος, τμήμα.
Εξωτερικά, φυσικά και νιώθουμε το "όλον του τμήματος που μας ανήκει", δηλαδή αποδεχόμαστε ότι εμείς, ο καθείς μας, είμαστε μέρος, τμήμα ενός συνόλου που καλείται ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.
Αλλά αυτό είναι η ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑ που όλοι έχουμε και που όλοι σύμφωνα με αυτήν πορευόμαστε

"...Και αυτό θα ήταν η άρνηση της διάσπασης των ανθρώπων σε πιο δυνατούς και αδύνατους, σε καλούς και κακούς, σ΄εχθρούς και φίλους, σ’εθνη η σε τάξεις..."
Τά λεγόμενα του Τζιντού, μάλλον τα μπερδεύουν τα πράγματα!
Δεν αρρνείται κανείς την ΥΠΑΡΞΗ της ΑΤΟΜΙΚΟΤΗΤΑΣ των ανθρώπων, η οποία υπό συνθήκες δημιουργεί τις "τάξεις" και τα "έθνη".
Όμως ακριβώς, επειδή δεν ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΟΛΟΝ, αλλά τμήματα Του, εργαζόμαστε σύμφωνα με τους ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ & ΚΑΝΟΝΕΣ και όχι με την Εσωτερική μας Φύση

"...Ζώντας το μερικό, για τον εαυτό μας, είμαστε όλοι κακοί. Αν ζούσαμε για το όλον, με την αντίληψη του όλου, θα είμασταν όλοι καλοί. Θα ήμασταν όλοι φίλοι, ενώ τωρα είμαστε όλοι εχθροί..."
Μα αυτή είναι η ΦΥΣΗ ΜΑΣ!
Να ζούμε στο κόσμο του ΦΑΙΝΕΣΘΑΙ και όχι στον κόσμο του ΕΙΝΑΙ!
Αυτό μας καταστά και εξατομικοποιημένα όντα!
Γιατί χαρακηριζόμαστε όμως "κακοί", όταν ζούμε αυτή μας την ΑΤΟΜΙΚΟΠΟΙΗΣΗ;
Αναφέρει και λέει ο Τζιντού ότι "ΑΝ ζούσαμε για το όλον"...
Μα ΓΙΑ το όλον ζούμε, απλά ζούμε ΑΤΟΜΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΑ, που είναι η υλική μας φύση

"...Ακριβώς όπως εχθρικές είναι μεταξύ τους και οι διάφορες επιθυμίες και σκέψεις μέσα μας..."
Αυτό είναι και το ΚΛΕΙΔΙ σε όλα τα παραπάνω (κείμενο & σχόλια) :!:
Ο Εξωτερικός μας υλικοφυσικός εγκέφαλος που μας καθοδηγεί στις υλικές μας έξης και γενικά σε κάθε τι που έγκειται στις ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ, αφού και οι "σκέψεις" και οι "επιθυμίες" είναι αποτελέσματα των χημικών αντιδράσεων των νευρώνων των γαγκλίων του εγκεφάλου μας, του μεγάλου ΛΑΒΥΡΙΝΘΟΥ που κρύβει μέσα του τον Μινώταυρο, το "κακό" μας τέρας

Φυσικά αγαπητή μου NEHEMAUT, δεν βρήκα πουθενά να μας ΜΙΛΑ για τον ΤΡΟΠΟ, η την ΜΕΘΟΔΟ που θα καταφέρουμε να ΜΗΝ είμαστε "κακοί".
Γι' αυτό ίσως καλή μου φίλη, είσαι "απλά" ιδεολογικά ταυτισμένη και απέχεις μακράν από την εφαρμογής τους :roll:

Υπάρχει μέθοδος;
Ποιά είναι αυτή;
Νομίζω, ότι αυτή θα πρέπει να είναι η ΠΡΟΣΦΟΡΑ κάθε ανθρώπου πρός τους συνανθρώπους του (του τμήματος πρός το σύνολο), η κατάδειξη της ΜΕΘΟΔΟΥ, του ΤΡΟΠΟΥ ή του ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ (για αν το συνδέσω και με το άλλο θέμα :wink: ), που θα μεταρέψουμε ως άλλοι Αλχημιστές τα αγενή μας ΜΕΤΑΛΛΑ σε ευγενή και όχι η ιδεολογική - θεωρητική προσέγγιση των προβλημάτων...


Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Ιούλ 13, 2007 11:30 am

Αγαπητέ Κέλσο ο << Τζιντού >> είνα για μένα όπως είναι η << Ελενα>> για σένα.

Ο Κρισναμούρτι διαβάζεται με την καρδιά και μέσα απο αυτη την προσέγγιση κατα περίεργο τρόπο, αυτή αναθαρεύει και πλημμυρίζει με μία τέτοια ευτυχία και γαλήνη που σε κάνει και αγαπάς όλο το σύμπαν.

Κατα την γνώμη μου αυτό το συναίσθημα είναι και η μέθοδος και το σύστημα και η προσφορά του.

Με αγάπη
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Ιούλ 13, 2007 3:18 pm

>|<>QBB<
Η Αγαπητή NEHEMAUT έγραψε:Αγαπητέ Κέλσο ο << Τζιντού >> είνα για μένα όπως είναι η << Ελενα>> για σένα.

Ο Κρισναμούρτι διαβάζεται με την καρδιά και μέσα απο αυτη την προσέγγιση κατα περίεργο τρόπο, αυτή αναθαρεύει και πλημμυρίζει με μία τέτοια ευτυχία και γαλήνη που σε κάνει και αγαπάς όλο το σύμπαν.

Κατα την γνώμη μου αυτό το συναίσθημα είναι και η μέθοδος και το σύστημα και η προσφορά του.

Με αγάπη


Πραγματικά αγαπημένη φίλη NEHEMAUT, καταρχάς ήμουν βέβαιος για την δήλωση σου αυτή, μετά από τόσα μηνύματά σου που έχω μελετήσει και που έχω τοποθετηθεί :roll:
Κατά δεύτερον, να είσαι ΒΕΒΑΙΗ ότι για να φτάσω να έχω τοποθετημένη στο υψηλότερο βάθρο την Μεγάλη μου Δασκάλα, την "ψιλοκοσκίνισα" τουλάχιστον για μια 12ετία αρχικά και που ακόμα μέχρι και σήμερα σύμφωνα με τα νέα επιστημονικά δεδομένα, συνεχίζω να την «τσεκάρω»...

Θεωρώ δε, ότι αυτός είναι και ο πλέον ενδεδειγμένος τρόπος από έναν Μαθητή Επί της Ατραπού της Εσωτερικής Αναζήτησης, ΠΡΙΝ να φτάσει να αποδεχτεί έναν "δάσκαλο" για να τον ΟΔΗΓΗΣΕΙ προς τον Στόχο...

Σίγουρα ΔΕΝ είχα σκοπό να προσβάλλω κανέναν.
Απλά διαβάζοντας κάτι "απροσδιορίστου" τρόπου και μεθόδου, το οποίο όμως πραγματικά στο αυτί μας ακούγεται "καλό", είπα να παραθέσω σχολιασμό - απορίες...

Σε ευχαριστώ και πάλι για την ευγενική σου προσφορά.

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Ιούλ 13, 2007 10:04 pm

Κέλσο μου δεν θα ήθελα να δώσω κάποια άλλη απάντηση με παραθέσεις γιατί ο στόχος μου δεν ειναι να πείσω αλλά να μοιραστώ.

Αλλά δεν γράφω γι αυτό το λόγο αυτή την στιγμή.
Θα ήθελα να δείς κάτι που βρήκα τυχαία στο διαδύκτιο ....

http://www.theosophicalsociety.gr/krish ... /index.htm

Ισως πάλι το αποτέλεσμα να είναι το ίδιο με άλλα λόγια .....

Με εκτίμηση
:D
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Ιούλ 13, 2007 11:07 pm

"...Το μέρος, το κομμάτι, πολεμάει το άλλο κομμάτι...
Πατήρ πάντων, ΠΟΛΕΜΟΣ έλεγε ο Ηράκλειτος και πράγματι ο πόλεμος ΕΝΤΟΣ ΜΑΣ είναι ακριβώς ίδιος με εκείνον τον Πόλεμο Εις τους Ουρανούς.
Και σε αυτόν, τον Ουράνιο Πόλεμο, νικητής ήταν το "καλό", μη το ξεχνάμε

Γιατί είναι νικητής το καλό; Ιδίως το (υποκειμενικό) "καλό".


(Με τις παραθέσεις αντιμετώπισα ένα ζήτημα :oops: , το ερώτημα είναι για τον αγαπητό Κέλσο)

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιούλ 16, 2007 5:32 pm

>|<>QBB<
O Δημήτριος έγραψε:Γιατί είναι νικητής το καλό; Ιδίως το (υποκειμενικό) "καλό".


Αγαπητέ μου Δημήτριε,
Το περιστατικό που ανέφερα, ΔΕΝ είναι "δικό" μου (για να είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟ)...
Είναι από το Βιβλίο του Ενώχ που μας περιγράφει "έναν" πόλεμο στον Ουρανό, μεταξύ των Αγγελικών Ταγμάτων...
Επίσης έχε υπ'όψιν σου ότι ΟΥΤΕ και ο "Ενώχ" είναι ΕΝΑ πρόσωπο, αλλά είναι ΜΙΑ ΑΡΧΗ...

Τα πάντα όμως φίλε μου, ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ, από την στιγμή που στον κόσμο της ΜΟΡΦΗΣ εμφανίζονται...
Για να μπορέσουμε να ΜΗΝ βρισκόμαστε υπό της ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑΣ, θα πρέπει να ΑΝΕΛΘΟΥΜΕ στον Κόσμο των Ιδεών, όπου ΕΚΕΙ αφού ΔΕΝ υπάρχει ΜΟΡΦΗ, άρα η υποκειμενική εικόνα της "παραμόρφωσης" ΔΕΝ υπάρχει, τότε και μόνον τότε θα μπορέσουμε αντικρίσουμε την ΠΛΗΡΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ...

Τι λες, σε "βοήθησα" με τις σκέψεις μου ή στα έκανα "χειρότερα";;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Δευ Ιούλ 16, 2007 11:13 pm

>|<>QBB<
Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Τι λες, σε "βοήθησα" με τις σκέψεις μου ή στα έκανα "χειρότερα";;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Κατανοητόν.
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση :D

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Ιούλ 29, 2007 6:11 pm

Κάνοντας μία αναδρομή στις 16 σελίδες του θέματος είδα πολύ ενδιαφέροντα σημεία, τα οποία ξέφευγαν του αρχικού ερωτήματος αλλά έθεταν σημαντικά ερείσματα για το ευρύτερο ζήτημα της ψυχής.

Με αυτήν την αφορμή θα ήθελα να ενημερώσω για την ανάρτηση ενός νέου άρθρου στην κεντρική μας σελίδα:
http://mystica.gr/forum/viewtopic.php?p=9278#9278

Επίσης, η τρέχουσα έκδοση του περιοδικού

Εικόνα
(clickable)

έχει ένα αφιέρωμα με τίτλο:

Η ανατομία της ανθρώπινης ηθικής

Από πού προέρχεται η ηθική μας;

Σε αυτό το ερώτημα, που είχε τεθεί ήδη από τους φιλοσόφους της αρχαιότητας, οι γνωστικές επιστήμες δίνουν τώρα μια απάντηση που προκαλεί έκπληξη: Αν ο άνθρωπος είναι πράγματι ένα ηθικό ον, αυτό συμβαίνει γιατί έχει τη βιολογική προδιάθεση για κάτι τέτοιο. Κι αυτό γιατί στον εγκέφαλό μας η αίσθηση της δικαιοσύνης, όπως και η αποστροφή τού να κάνουμε τον άλλο να υποφέρει διεγείρουν περιοχές που είναι σαφώς εστιασμένες σε αυτό το σκοπό. Απόδειξη ότι έχουμε να κάνουμε με μια κληρονομιά από την εξελικτική μας πορεία.

Του Francois Lassagne
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες