"ΨΥΧΗ" ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...???

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Παρ Ιουν 01, 2007 11:45 am

Τι να σου κάνω βρε animous που δεν ξέρω τραγούδι για την Ιερή Αρκαδία να σε ανεβάσω λίγο!(με το Ιερή κι εγώ συμφωνώ)

Για την Κρήτη ξέρω που είναι "λεβεντογέννα", η Θεσσαλονίκη είπαμε είναι "φτωχομάνα" και στον Πειραιά είναι οι .... πολύτεκνοι (αφού από 3-4 παιδιά και πάνω... αθάνατη Μελίνα :D )

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιουν 01, 2007 11:56 am

Καλημέρα σε όλους σας :) .

Είναι ευχάριστο το γεγονός να βλέπει κανείς την καλοπροαίρετη συμμετοχή των μελών στο φόρουμ και την προσπάθεια διατήρησης ενός αξιόλογου επιπέδου, πράγμα που μπορεί να προσφέρει και να αποδώσει για όλους μας.

Θεωρώ πως ο Παύλος ξεπέρασε λίγο την διαχωριστική γραμμή χρησιμοποιώντας μία ποιο πικάντικη ας πούμε διάλεκτο με σκοπό να δώσει έμφαση σε αυτά που ήθελε να πει δηλώνοντας μαζί και την αγανάκτησή σου, αλλά όχι με σκοπό να προσβάλει ή να θίξει πρόσωπα ή πράγματα.
Νομίζω πως ήταν κάτι που έγινε για λίγο και δεν θα συνεχιστεί.

Ας συνεχίσουμε λοιπόν όλοι με την ίδια όρεξη για την ανοικοδόμηση του ναού της αρετής.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Ιουν 01, 2007 1:35 pm

Από την άλλη, όμως, είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι δεν μπήκαμε στην ουσία των όσων γράφτηκαν από τον Παύλο, αλλά οι παρεμβάσεις μείναν στο τυπικό της έκφρασης (την οποία, επειδή τον έχω γνωρίσει και δια ζώσης και διαβάζοντάς τον την κατανοώ πολύ περισσότερο, όπως και όσοι τον γνώρισαν φαντάζομαι) και δεν εξετάστηκε η ουσία της.
Ξενίζει κάπως η έκφραση, ίσως και να δημιουργεί κάποιο ζήτημα επικοινωνίας, αλλά και έτσι να είναι και αυτά είναι στην διαδικασία. Η κατάκτηση του επιπέδου πρέπει και να πιστοποιείται ενίοτε και δεν πρέπει να προκαλεί αρνητικά συναισθήματα. Οι υπερβάσεις απαιτούνται κατά την διαδικασία της έντονης τριβής και όχι κάτω από Κ.Σ.
Μεγάλα παιδιά είμαστε, από ό,τι φαίνεται, και νιώθω πολύ ωραία όταν διαπιστώνω ότι στην κοινότητα που συμμετέχω το αίτημα της διατήρησης αξιόλογου επιπέδου είναι βασικό. Ιδίως όταν δεν αισθανόμαστε καλά :D

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Παρ Ιουν 01, 2007 2:49 pm

Παίδες, όλα ok, χαλαρώστε ... :) Η χρήση του β' ενικού - γενικότερα δηλ - αν εξεταστεί βάσει εσωτερικής φιλοσοφίας, εξυπηρετεί το να απευθυνόμαστε ταυτόχρονα σε έναν και σε όλους. Ακριβώς επειδή το mystica.gr δεν το διαβάζουμε μονάχα εμείς - εμείς δηλ. τα μέλη του - η χρήση αυτή του β' ενικού μπορεί να "ενεργοποιήσει" κάποια βαθύτερα σημεία των υπολοίπων αναγνωστών που δεν είναι μέλη του παρόντος φόρουμ. Βάσει αυτής της οπτικής παρουσιάστηκε το κείμενο ως έχει - με την συγκεκριμένη φρασεολογία δηλ. - και όχι επειδή θέλησα να προσβάλλω κάποιον. Αυτό νομίζω, επειδή ακριβώς οι περισσότεροι με γνωρίζετε, το καταλαβαίνετε. Ο animus, δεν με γνωρίζει ο άνθρωπος και λογικά ήταν σωστή η παρατήρησή του. Εγώ βέβαια, αναλαμβάνω την ευθύνη της όποιας "ενόχλησης" και πάντα πληρώνω γι' αυτό. Κι αυτό το ξέρετε. Γι' αυτό, στην επόμενη "βουτιά", o animus πρέπει οπωσδήποτε να συμμετέχει. :)

Θεωρώ πως ο Παύλος ξεπέρασε λίγο την διαχωριστική γραμμή χρησιμοποιώντας μία ποιο πικάντικη ας πούμε διάλεκτο [...]


[center] :lol:

"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ, δε βολεύουμαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι."
"Και μάχουμαι πως να γνέψω στους συντρόφους, προτού πεθάνω. Να τους δώσω το χέρι μου, να προφτάσω να συλλαβίσω και να τους ρίξω έναν ακέραιο λόγο. Να τους πω τι φαντάζουμαι πως είναι τούτη η πορεία· και κατά που ψυχανεμίζουμαι πως πάμε. Και πως ανάγκη να ρυθμίσουμε όλοι μαζί το περπάτημα και την καρδιά μας."

N. Καζαντζάκης

:lol: [/center]



Τα δέοντα,
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιουν 02, 2007 1:03 am

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:...... Μεγάλα παιδιά είμαστε, από ό,τι φαίνεται, ......


Τώρα να παρεξηγηθώ ;
Μεγάλο Παιδί είσαι και φαίνεσαι που θα μου πεις εμένα ότι φαίνομαι που είμαι μεγάλος !!!

Ορίστε μας !!!

Εγώ Κύριος τώρα βγάζω μαλλιά, εσύ που έχεις βγάλει είσαι μεγαλύτερος, για να μην σου πω και για τα μούσια σου και σε βγάλω υπερήλικα !!!

Εικόνα
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιουν 02, 2007 1:09 am

Και για να μην πει κανείς ότι έβαλα ΜΟΝΟ τη δική μου φώτο σε anime ορίστε και η ZADOK

Εικόνα

Τη βλέπετε για γριά ;

Υ.Γ Τα κέρατα δεν είναι από σχέση είναι από το ζώδιο, Κριός γαρ !
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Σάβ Ιουν 02, 2007 5:12 am

Ωχ, πάει ο Ράμογλου, κρίμα το "παιδί". Κατελήφθει από την Σκιά του
Κρίμα τόσο ...νέος.
animus, μήπως η ιδιότητά σου μπορεί να φανεί χρήσιμη σε κάτι;

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Σάβ Ιουν 02, 2007 9:49 am

Παιδιά σας ευχαριστώ, με κάνετε και νιωθω καλύτερα!
Βεβαίως, το Ραμ θα τον αναλάβω προσωπικά και θα τον κάνω περδίκι, θα ξαναγεννηθεί :wink:
Εάν κάνετε άλλη βουτιά φυσικά θα έρθω να σας γνωρίσω...
Χαιρετώ
DEUS + VULT

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Ιουν 02, 2007 2:04 pm

Αγαπητέ Animus η αλυσίδα είμαστε εμείς και ο ένας κινεί τον άλλο εν σχέση με το τι εκπέμπει.
Αυτό που ακολουθεί είναι για σένα!

Τράβα μπρος και μη σε μέλλει
Θάρρος η ζωή μας θέλει
Κι είναι πάντοτε ωραία
Η ελπίδα για παρέα

Η καρδιά σου να μη βάζει
Ούτε πίκρα ούτε μαράζι
Τράβα μπρος και μη σε μέλλει
Τράβα μπρος και μη σε νοιάζει

Τράβα μπρος
Κι όσα έρθουν κι όσα πάνε
Τράβα μπρος
Και του κεφαλιού σου κάνε
Τράβα μπρος
Πριν η νιότη σου να φύγει
Τράβα μπρος
Η ζωή μας είναι λίγη

Τράβα μπρος και μη σε νοιάζει
Μια νυχτώνει μια χαράζει
Και ο κόσμος είναι σφαίρα
Που γυρίζει νύχτα μέρα

Μη λυπάσαι δεν αξίζει
Τίποτα μη σε φοβίζει
Τράβα μπρος και μη σε νοιάζει
Σφαίρα είναι η γυρίζει

Τράβα μπρος…

Τράβα μπρος και μη σε νοιάζει
Η ζωή μας όλο αλλάζει
Και δεν ξέρεις τι θα βγάλει
Απ' τη μια στιγμή στην άλλη

Πιες τραγούδησε και γέλα
Κάνε κάθε είδους τρέλα
Τράβα μπρος και μη σε νοιάζει
Τράβα μπρος και χαμογέλα


:D


Για να επανέλθουμε στη ψυχή μας που τόσο έντονα παρουσιάζεται εδώ και τώρα, θα ήθελα να συνεχίσουμε [ αν γίνεται] την συζήτηση που ξεκίνησε στα πρώτα πόστ, σχετικά με το πότε υποθέτει ο καθένας την εισαγωγή της στο υλικό μας σώμα και γιατί.

Με εκτίμηση
Εικόνα

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Κυρ Ιουν 03, 2007 10:26 am

Λοιπόν αγαπητή μου Nehemaut, θα παω κατευθείαν στην ερώτησή σου μιας κι ως προσωπική άσκηση προσπαθώ να μη φλυαρώ πολύ...
Οι απόψεις περί του θέματος πολλές:
1)Τη στιγμή της σύλληψης
2)Κάποια στιγμή κατά τη διάρκεια της κύησης
3)Τη στιγμή του τοκετού
4)Μετά τον τοκετό (έχω μάλιστα γνωρίσει κάποιον ο οποίος υποστηρίζει ότι έχει καθαρή μνήμη του ότι εισέρχεται στο βρεφικό του σώμα)
Επίσης μερικοί υποστηρίζουν ότι ενώ μια ψυχή έχει ενσαρκωθεί, σπανίως συμβαίνει (ακόμη και μετά τον τοκετό) να καταληφθεί το σώμα και από μια 2η ισχυρότερη ψυχή, η οποία θα εξουσιάζει την κατώτερη...
Το τι πράγματι συμβαίνει δε νομίζω ότι μπορούμε να το ανακαλύψουμε ακόμη :)
Προσωπικά πάντως, πιστεύω ότι η "στιγμή της ενσάρκωσης" έχει σχέση με την αστρική μας σφραγίδα! (δηλ, την ορθή ώρα γέννησης που χρησιμοποιείται στην αστρολογία)
Υγειένετε :D
DEUS + VULT

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Κυρ Ιουν 03, 2007 5:24 pm

Επίσης μερικοί υποστηρίζουν ότι ενώ μια ψυχή έχει ενσαρκωθεί, σπανίως συμβαίνει (ακόμη και μετά τον τοκετό) να καταληφθεί το σώμα και από μια 2η ισχυρότερη ψυχή, η οποία θα εξουσιάζει την κατώτερη...


Θυμάμαι μια ενδιαφέρουσα ανάλυση για το συγκεκριμένο στο "Πρόβλημα του κακού στο αστρικό πεδίο" του Stanislas de Guaita.

Δύσκολο θέμα για συζήτηση.

Φιλικά,
LordPayens

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιουν 04, 2007 6:48 am

>|<>QBB<
animus έγραψε:Προσωπικά πάντως, πιστεύω ότι η "στιγμή της ενσάρκωσης" έχει σχέση με την αστρική μας σφραγίδα! (δηλ, την ορθή ώρα γέννησης που χρησιμοποιείται στην αστρολογία)


Το αυτό πιστεύω κι εγώ. Η αστρολογία είναι μια ..."απόδειξη".

Το υλικό μέσον (σώμα) όσο βρίσκεται εντός της μητέρας, αποτελεί ένα από τα στοιχεία της (έχει την ίδια λειτουργία με τα όργανα του οργανισμού της), δεν λειτουργεί αυτόνομα και βέβαια δεν μπορεί να ζήσει από μόνο του. Τη στιγμή που αποχωρίζεται από την εξάρτηση του οργανισμού της μητέρας και αποκτά και την δική του "ζωή - ανάσα" θεωρώ ότι είναι και η στιγμή που η ψυχή εισέρχεται στο σώμα.

Καλή Εβδομάδα. :)
Εικόνα

animus
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 10:21 am
Τοποθεσία: Ιερή Αρκαδία

Δημοσίευσηαπό animus » Δευ Ιουν 04, 2007 12:08 pm

Αγαπητέ μου Ραμ, χαίρομαι βέβαια που βλέπω ότι έχεις καταλήξει κι εσύ στο ίδιο συμπέρασμα αλλά νιώθω υποχρεωμένος να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου στην ίδια μου την άποψη. :(
Στην ψυχοθεραπεία λοιπόν, γνωρίζουμε ότι η ενδομήτριος περίοδος συνεισφέρει επίσης στη δημιουργία της νεύρωσης… Έτσι μιλάμε π.χ. για «ψυχρή μήτρα», για «προγεννητικά τραύματα», κ.λ.π. Αυτό σημαίνει ότι γίνονται καταγραφές ακόμη και στον ψυχισμό του εμβρύου… Αν όμως η ενσάρκωση λαμβάνει χώρα κοντά στον τοκετό, τότε που καταγράφονται αυτές οι εμπειρίες? Πιστεύω μάλλον ότι η μνήμη με τη συνήθη έννοια είναι κατά βάση μια ιδιότητα του υλικού μας φορέα (του εγκεφάλου ας πούμε). Η ψυχή μεταφέρει κι αυτή βέβαια (ως άλλος Γραμματέας) το «απόσταγμα» των ενσαρκώσεών της, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό το «απόσταγμα» έχει διαφορετική από τις συνήθεις μνήμες…
Δύσκολο σημείο… Όποιος έχει κάποια λαμπρή ιδέα ας βοηθήσει!
DEUS + VULT

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιουν 04, 2007 12:28 pm

Έχω ακούσει και εγώ ότι πριν γεννηθεί το μωρό επηρεάζεται η ψυχολογία του όσο είναι στη μήτρα. Για αυτό το λόγο δίνονται διάφορες συμβουλές του τύπου, να ακούμε ήρεμη μουσική (κλασσική ή άλλη) βοηθάει στα νεύρα του αυτό, να μην τσακώνεται το ζευγάρι και γενικά να αποφεύγεται ο θόρυβος και οι φασαρίες. Από τη στιγμή που δημιουργείται ο εγκέφαλος του εμβρύου -και να μην υπήρχαν επιστημονικές αναφορές- το θεωρώ βέβαιο ότι επηρεάζεται από εξωτερικούς τουλάχιστον θορύβους.

Η "εγκατάσταση" της ψυχής στο σώμα εγώ πιστεύω πως γίνεται πριν τον τοκετό. Μήπως όταν δημιουργείται ή μόλις δημιουργηθεί ο εγκέφαλος γίνεται και η ενσάρκωση; Δεν έχω ιδέα όμως σε ποιό στάδιο της εγκυμοσύνης δημιουργείται ο εγκέφαλος και πόσο διαρκεί αυτό. Μέρες, μήνες, εβδομάδες;

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιουν 04, 2007 12:55 pm

Θα ήθελα να καταθέσω μία ακόμη άποψη που έχω ακούσει περί του θέματος και λέει ότι το κάλεσμα της ψυχής γίνεται με την σύλληψη.
Κατά την διάρκεια της κύησης η ψυχή περιφέρεται γύρω από την έγκυο μητέρα. Με την γέννηση γίνεται και η εγκατάσταση αυτής στο υλικό φορέα, το σώμα, με το πρώτο κλάμα δηλαδή.

Εάν αυτό ισχύει είναι και μία απόδειξη για ποιο λόγο η άμβλωση θεωρείται αμαρτία, γιατί έχει ήδη γίνει το κάλεσμα της ψυχής και όταν επέλθει η άμβλωση η ψυχή υφίσταται μία «ταλαιπωρία» μη έχοντας πλέον που να εγκατασταθεί.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιουν 04, 2007 1:53 pm

Αυτή είναι μια πολύ ωραία θεωρία αν ισχύει Ladyhawk!!

Δηλαδή η ψυχούλα που μας διαλέγει γυρνάει γύρω από τη μανούλα;;

Μαγικό!!!! :peace:

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιουν 04, 2007 2:01 pm

Αγαπητέ animus και φιλτάτη magikadespell, θα ήθελα να παραθέσω ένα σκεπτικό το οποίο εν μέρη αντιτίθεται στην "ψυχολογική επισκόπηση" που μας παραθέσατε.

Αν αυτή η προσέγγιση ήταν απόλυτη τότε τουλάχιστον το 70% των παιδιών θα έπρεπε να είναι ψυχολογικά διαταραγμένα, διότι, το μεγαλύτερο μέρος των εγκύων κατά τη διάρκεια της κύησης εργάζεται και έτσι το βρέφος απολαμβάνει τα νεύρα και τα όσα διαδραματίζονται στην εργασία της μητρός του, όπως βέβαια και τις εντάσεις στο οικογενειακό περιβάλλον. Όμως πολλά, αν όχι τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά, γεννιούνται υγιέστατα. Από την άλλη, υπάρχουν μητέρες οι οποίες κυοφόρησαν εν πλήρη ηρεμία και γαλήνη και στο τέλος έφεραν στον κόσμο "τέρατα" (φονιάδες, απατεώνες, κλπ), εκεί τι έφταιξε ; Από την άλλη ο γιος μιας κοινής γυναίκας γιατί έγινε φτασμένος και πλήρως αποδεκτός Ιατρός ;

Δυστυχώς, η ψυχολογία και η ψυχιατρική είναι παραφιλολογούντες επιστήμες διότι άλλο το να έχεις ένα λίπωμα και να το αφαιρέσεις και να πεις έγινε γι' αυτό και γι' αυτό το λόγο και άλλο να προσπαθείς να αιτιολογήσεις το Θείο σχέδιο και το προσδοκούμενο αποτέλεσμα μιας ενσάρκωσης, μιλώντας για ΨΥΧΗ χωρίς να αποδέχεσαι την ίδια της την ύπαρξη και το αθάνατο της.

Αυτή είναι η δική μου οπτική φίλοι μου. :roll:
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιουν 04, 2007 2:11 pm

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Η δική μου άποψη προς το παρόν, είναι ότι η ψυχή εισέρχεται στην ύλη τη 12 η εβδομάδα της κυήσεως όταν έχει πλέον σχηματιστεί εντελώς το ανθρώπινο σώμα.
Δεν μπορώ να το εξηγήσω απλώς έτσι αισθάνομαι κυρίως από τη επαφή μου με έμβρυα διαφόρων ηλικιών.
Σχετικά με τις καταγραφές που αναφέρει η magika ναι μεν υπάρχουν αλλά είναι εικασίες αφού τίποτα δεν μπορεί να αποδειχθεί στα ψυχικά πεδία.
Οι καταγραφές γίνονται με την χρήση μηχανημάτων τύπου εγκεφαλογράφου που μετράνε τις δονήσεις του εγκεφάλου.
Οσον αφορά εμένα απ΄ότι θυμάμαι την εποχή της εγκυμοσύνης μου, όταν ήμουν ταραγμένη η όταν άκουγα δυνατά ροκ μουσική , το έμβρυο είχε μια πολύ πιο έντονη κινητικότητα?
Γνωρίζουμε πάλι με τέτοιες μεθόδους ότι η αίσθηση της ακοής υπάρχει πριν το τοκετό αλλά δεν ξέρουμε αν υπάρχει συνειδητή η μηχανική αντίληψη από το έμβρυο.


Το υλικό μέσον (σώμα) όσο βρίσκεται εντός της μητέρας, αποτελεί ένα από τα στοιχεία της (έχει την ίδια λειτουργία με τα όργανα του οργανισμού της), δεν λειτουργεί αυτόνομα και βέβαια δεν μπορεί να ζήσει από μόνο του


Αυτό είναι γεγονός και μάλιστα όπως γράφουν τα βιβλία μας , η ΤΡΙΑΔΑ [ μητέρα- πλακούς- έμβρυο] είναι μια αδιάσπαστη ολόκληρη μονάδα που δεν μπορεί να υπάρξει ανεξάρτητα στην διαδικασία της δημιουργίας ζωής.
Οι λειτουργίες του εμβρύου ικανοποιούνται από τον πλακούντα ο οποίος είναι ανεξάρτητο νέο όργανο μέσα στο σώμα της μητέρας, άσχετο από πριν και τροφοδοτούμενο από την ίδια.
Αυτά τα αναφέρω γιατί πιστεύω ότι υπάρχει συσχετισμός?.

Εάν αυτό ισχύει είναι και μία απόδειξη για ποιο λόγο η άμβλωση θεωρείται αμαρτία, γιατί έχει ήδη γίνει το κάλεσμα της ψυχής και όταν επέλθει η άμβλωση η ψυχή υφίσταται μία «ταλαιπωρία» μη έχοντας πλέον που να εγκατασταθεί.


Επειδή και εδώ το φλέγον του θέματος ?νομίζω ότι ανεξάρτητα από θρησκευτικές απαγορεύσεις η διακοπή της κυήσεως είναι ένα τραυματικό γεγονός και τις δύο ψυχές οπως και ναναι.

Εφ οσον η ύλη σχηματίζεται από τις δονήσεις του πνεύματος αν την καταστρεψουμε δεν είναι σαν να απορρίπτουμε το πνεύμα?

Όμως παρ΄όλα αυτά, προσωπικά δεν αντιτίθεμαι στην διακοπή πριν την 12η εβδομάδα αν αυτό κρίνουμε ότι επιβάλλεται για ιατρικούς η κοινωνικούς λόγους . Ας μην ξεχνάμε ότι ζούμε σε μια δύσκολη πραγματικότητα που δεν μπορούμε πάντα να κάνουμε ολες τις ιδέες μας πρακτική.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Τετ Ιουν 06, 2007 10:52 am

Bodyware και Soulware, κάπως έτσι.

Μια προγραμματιζόμενη πλακέτα όπου εγκαταστάσεις "ψυχισμικού" γίνονται από τη στιγμή που είμαστε ικανοί να δεχτούμε εξωτερικά ερεθίσματα.

Προσωπική άποψη είναι ότι το αθάνατο λογιστικό μέρος, δημιουργείται κατά την κύηση, το θυμικό σχηματίζεται στη γέννηση, και το επιθυμητικό διαμορφώνεται κατά την τριβή με την ύλη, επηρεάζοντας τα δύο ανώτερα. Δημιουργός, κατώτεροι Θεοί (αστρολογία), επίγειος ζωή.

magikadespell
Δημοσιεύσεις: 122
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:34 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό magikadespell » Δευ Ιουν 18, 2007 11:03 am

Καλημέρα σε όλους!

Σχετικά με το πότε εισέρχεται η ψυχή στο σώμα, έκανα μια σκέψη και θέλω να σας την πω.
Αν το δούμε αστρολογικά το θέμα, προκύπτει κάποιο συμπέρασμα.
Αναφέρομαι στους Δεσμούς της Σελήνης (Βόρειο και Νότιο Δεσμό). Από αυτούς τους Δεσμούς στο γενέθλιο χάρτη του καθενός –σύμφωνα με την αστρολογία πάντα- παίρνουμε πληροφορίες (τις σημαντικότερες σε σχέση ίσως με άλλες θέσεις στο χάρτη) για το καρμικό μας ταξίδι.
Οι Δεσμοί της Σελήνης όμως τι είναι; Δηλαδή πως προκύπτει το σε ποια ζώδια θα έχουμε τον κάθε Δεσμό; Ο Νότιος Δεσμός είναι η τελευταία έκλειψη της Σελήνης που πραγματοποιήθηκε λίγο πριν γεννηθούμε, κατά τη διάρκεια της κύησης δηλαδή. Ο Βόρειος Δεσμός είναι η πρώτη έκλειψη που πραγματοποιείται αφού έχουμε γεννηθεί.
Π.χ. εγώ έχω Νότιο Δεσμό στο Λέοντα και Βόρειο στον Υδροχόο και γεννήθηκα Μάϊο. Από ότι έμαθα στην πορεία, τον Φλεβάρη εκείνου του έτους είχε έκλειψη Σελήνης στο Λέοντα και τον Αύγουστο του ίδιου έτους έγινε έκλειψη Σελήνης στον Υδροχόο.
Σύμφωνα με αυτό λοιπόν, μήπως η στιγμή που ενσαρκώνεται η ψυχή είναι η στιγμή της έκλειψης πριν τη γέννηση; Αφού η «αποστολή» μας ορίζεται από τους Δεσμούς αυτούς «ερχόμαστε» από το Νότιο, που δείχνει προηγούμενες ενσαρκώσεις μας και πρέπει να «φτάσουμε» στον Βόρειο.


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης