ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ, το καραβάνι της Εξέλιξης...

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Πιστεύετε στην Μετενσάρκωση;

Ναι
25
63%
Όχι
5
13%
Ίσως - Δεν γνωρίζω
10
25%
 
Σύνολο ψήφων: 40

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ, το καραβάνι της Εξέλιξης...

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Μάιος 08, 2005 9:35 am

Την καλημέρα μου και απο εδώ.
Σήμερα, 8 Μαίου ημέρα της μετάστασης εις την αιώνια ανατολή της μεγαλύτερης (κατ' εμέ πάντα) αποκρυφίστριας της εποχής μας, της Ελένης Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ (1831 - 1891), ανοίγω το πρώτο μου θέμα σε αυτό το ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙ της Εσωτερικής Σκέψης & Αναζήτησης (όπως πολύ όμορφα έχει χαρακτηριστεί απο τους δημιουργούς του), στο Mystica.gr

Σκοπός τόσο του θέματος, όσο φυσικά και ολόκληρου του διαδυκτιακού τόπου, είναι η καθαρή παράθεση αναζητήσεων, απόψεων, θεωριών κλπ που άπτονται στην μεγάλη εκείνη σφαίρα της Μεταφυσικής και του Επέκεινα.

Ανέφερα την Ε.Π.Μπλαβάτσκυ γιατί θεωρώ ότι απο τη δική της προσπάθεια και έπειτα, ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΠΟΙΗΘΗΚΕ η προσέγγιση της Επιστημονικής Σκέψης της Δύσης στην Φιλοσοφική Σκέψη της Ανατολής και τανάπαλιν.

Η Μετενσάρκωση λοιπόν, είναι ένας ΝΟΜΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ και όχι απλά μια φιλοσοφική προσέγγιση, για το τι πιστεύει ο καθένας ως προς τη Μετά Θάνατο ζωή & εξέλιξη.

Θα παραθέσω εδώ την ερμηνεία του νόμου αυτού, απο την Ινδουιστική οπτική.
Μετενσάρκωση είναι ο νόμος που αναπτύσσεται απο τις Ιερές Ινδουιστικές Γραφές, για το ΠΩΣ τα ανθρώπινα όντα, μπλεγμένα σε ένα δίχτυ ΑΝΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΩΝ υλιστικών επιθυμιών, ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΑΙ να επιστρέψουν ΞΑΝΑ και ΞΑΝΑ στη γη, μέχρις ότου ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ξαναποκτήσουν την αληθινή τους κατάσταση ως τρίμμα, μέρος, κομμάτι ή ακόμα καλύτερα ως ΤΕΚΝΑ της Θεότητας.

Χάρις αυτού του νόμου, μπορεί ο ανθρώπινος νους, να αντιληφθεί την ΥΠΕΡΒΑΤΙΚΗ εξήγηση των φαινομένων της ανισότητα του υπάρχει στη ζωή.

Σχετικά με τη Χριστιανική πίστη, ο νόμος αυτός ήταν ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ στην εκκλησία των πρώτων αιώνων.
Με κείμενα και ερμηνείες πολλών πατέρων, μεταξύ των οποίων ο Ωριγένης, ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς, ο Ιερώνυμος και άλλων, προσεγγίστηκαν τα "δύσκολα χωρία" τόσο της Καινής Διαθήκης όσο και της Παλαιάς.

Δυστυχώς, το Βδέλυγμα της Ερημώσεως, ο Ιουστινιανός μαζί με την Θεοδώρα στη 5η Οικουμενική Σύνοδο του 553 μ.Χ, κατάργησαν απο τον Ιερό Κανόνα το νόμο αυτό, χαρακτήρισαν ως αιρετικούς όσους το παραδεχόντουσαν και γενικά βύθισαν στο σκοτάδι το Χριστιανικό Δόγμα.

Ελπίζω με αυτή τη γενική τοποθέτηση, να δημιουργηθεί ένα ακόμα ΓΟΝΙΜΟ θέμα, που όλοι μας θα κερδίσουμε απο αυτό, μέσο των απόψεων που θα παρατεθούν.

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ.
Καλό θα ήταν οι αγαπητοί συντονιστές να προσθέσουν εδώ, τις απόψεις των μελών απο το θέμα ΛΗΘΗ του φίλου Κυνικού, ούτως ώστε να μπορέσουμε εκεί να μιλήσουμε για ΛΗΘΗ

manos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία

Δημοσίευσηαπό manos » Κυρ Μάιος 08, 2005 10:04 am

την καλημέρα μου φίλες/φίλοι μου

προσωπικά πιστευω στην ενσάρκωση(όχι την επαναλαμβανώμενη),αλλά εκείνη που θεωρώ πως ως οντότητες διάγουμε στην εδώ πραγματικοτητά μας.

βέβαια δεν αποκλείω καμία γνώμη η αποψη και αφήνω όλα τα ενδεχώμενα ανοιχτά για αναθεωρήσεις,απο την στιγμή που δεν παίρνω τίποτε ως δεδομένο σε πολλά θέματα ή καταστάσεις.

δεν θα προχωρήσω σε περαιτέρω αποψείς μου πάνω στο γιατί δεν πιστευω στην μετενσάρκωση (ή στην μετεμψύχωση που ίσως είναι άλλο ζήτημα),γιατί λίγο πολύ γνωρίζετε πως έχω άλλου είδους θεώρηση σχετικά με το ζήτημα.

χαίρομαι που υπάρχει το θέμα ,πιστευω πως το έχει αναλύσει εκτενώς (εαν και εφοσον δεν κανω λάθος),η Αλτάνη σε περισσότερες απο μία εκπομπές του κ.Γεωργιάδη.

δεν θα πω οτι συμφωνώ ,όμως σέβομαι τις απόψεις πάνω στο θέμα και ερευνώ με την σειρά μου τις όποιες ενδείξεις όπου και αν αυτές υπάρχουν.

δεν θα παραβάλω επιχειρήματα ,όχι γιατί δεν έχω ,αλλά γιατί είναι τέτοιας μορφής που ίσως ανήκουν σε άλλο διαφορετικό θέμα.

απλά "πιστευω στον εξωγήινο θεό",ότι ο χριστός ιησούς ήταν υιός του και ενσαρκώθηκε ως εμμανουηλ στον κόσμο μας.

δεν ξέρω αν είναι λάθος η σωστή η σκέψη μου ή ο διαλογισμός μου πάνω σε αυτήν (την σκεψη),ομως αφήνω το ενστικτό μου,τις ενδείξεις και τα βιωματά μου να μου "μιλάνε"....

σας ευχαριστώ για την κατανοησή σας και το οτι ελευθερα μπορώ να μιλάω για ολα όσα θεωρώ ως δική μου "αλήθεια".

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας
whispers of my dreams

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Μάιος 08, 2005 10:25 am

Γειά σου αγαπητέ Μάνο μας.

Την Ενσάρκωση, νομίζω, πώς όλοι μας την αποδεχόμαστε.
Αλλιώς δε θα μπορούσαμε να "ζούμε" και να συνδιαλαγόμαστε αυτήν τη στιγμή...

Σωστά αναφέρεις πώς ΑΛΛΗ είναι η Μετενσάρκωση και ΑΛΛΑ η Μετεμψύχωση
(Παρακαλώ ας ΜΗΝ τις μπερδέψουμε τις δύο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ αυτές έννοιες στο παρόν θέμα).

Αναφέρεις στο μύνημα σου πώς δε μας παραθέτεις την άποψή σου:

"...γιατί λίγο πολύ γνωρίζετε πως έχω άλλου είδους θεώρηση σχετικά με το ζήτημα.

χαίρομαι που υπάρχει το θέμα ,πιστευω πως το έχει αναλύσει εκτενώς (εαν και εφοσον δεν κανω λάθος),η Αλτάνη σε περισσότερες απο μία εκπομπές του κ.Γεωργιάδη..."


Σου ζητώ εκ των προτέρων συγγνώμη, αλλά προσωπικά ΔΕΝ γνωρίζω τη θεώρηση που έχεις σχετικά με το θέμα, αλλά πέραν του προσωπικού να σου υπενθυμίσω ότι στο παρόντα διαδυκτιακό τόπο υπάρχουν και ΝΕΑ ΜΕΛΗ που δε γνωρίζουν τις απόψεις όσων προέρχονται απο άλλα διαδυκτιακά τοπία.

Για τη καλύτερη ροή του θέματος, θα εκτιμούσα πολύ αν μας έγραφες δυό λόγια.

Και πάλι θα σου ζητήσω συγγνώμη, αλλά δεν έχω παρακολουθήσει τις εκπομπές του Γεωργιάδη άρα κατ' επέκταση δε γνωρίζω το τι λεει η Αλτάνη...
Συγγνώμη...

Επίσης με μπέρδεψες σχετικά με τον Εξωγήινο Θεό και τον Υιό Του (επίσης Εξωγήινο)...
Μια διευκρίνση νομίζω πως χρειάζεται και σε αυτό, δε νομίζεις και σύ φίλε μου...

Εν αναμονή,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Κυρ Μάιος 08, 2005 10:33 am

Φίλε Κέλσος ο Φιλαλήθης,δυστυχώς δεν υπάρχει η δυνατότητα μεταφοράς μηνυμάτων αλλά μόνον ολοκλήρου θέματος.
Έτσι λοιπόν το μόνον που μπορώ να κάνω είναι να βάλω μία ανακοίνωση με έναν σύνδεσμο στο θέμα του φίλου Kynikos που να παραπέμπει στο δικό σου :)
Θα μπορούσα επίσης να μεταφέρω εδώ τις απόψεις των φίλων σε ένα μήνυμά μου υπό μορφήν quotes,κάτι που δεν θα είναι αισθητικά ωραίο αλλά μας εξυπηρετεί. :)

Το πρώτο θα το κάνω αλλά πες μου τη γνώμη σου για το δεύτερο :)

Αγαπητέ manos, αυτή είναι και η ουσία του forum, ο καθένας ελύθερα να εκφράζει τις απόψεις του :)
Το αν είσαι σωστός ή λάθος σε αυτά που καταθέτεις,νομίζω κατά τη γνώμη μου κανένας δεν μπορεί να το πει με βεβαιότητα,μιας και άπτονται θεμάτων του "επέκεινα",για το οποίο δεν υπάρχει "αποδεδεγμένη γνώση" ή και αν υπάρχει,είναι προσωπική βιωματική εμεπιρία του καθενός που δεν μεταφέρεται και φυσικά δεν επιβάλλεται.
Επομένως όλες οι απόψεις είναι υπό συζήτησιν :)

Εγώ προσωπικά δεν θιοθετώ καμμία άποψη,έστω και αν προέρχεται από τους Μεγάλους Διδασκάλους της Σοφίας,αν αυτή η άποψη δεν "μιλήσει" μέσα μου :)
Εικόνα

manos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία

Δημοσίευσηαπό manos » Κυρ Μάιος 08, 2005 10:38 am

Κέλσος ο Φιλαλήθης:)
θα απαντήσω με κάτι αγαπημένο απο την ταινία μάτριξ(μύτρα),που ξέρω πως σου αρέσει επίσης (όπως και σε πολλά παιδιά),"δεν είναι απαραίτητο" ,όμως μην ζητάς συγνώμη σε παρακαλώ ,δεν είμαστε εδώ για να απολογηθούμε σε κανέναν για τίποτε :) μια όμορφη συζήτηση θέλουμε κάτω απο το πρίσμα των σκεψεών μας.

δεν θα μεταφέρω όπως λες σκεψεις ή γραφωμενά μου απο άλλο διαδικτυακό τόπο,δεν είχα σκοπό να το κάνω και το εχω αποδείξει θέλω να πιστευω.

όσον αφορα την ενσάρκωση και εξωγήινος θεός σε συνδιασμό με τις οντώτητες που ονομαζόμαστε άνθρωποι ,είναι ενα ζήτημα που θα ήθελα να συζητήσουμε εαν και εφόσον το ζητά η παρούσα θεματολογία και δεν "πιαστούμε" σε δογματισμούς ή αναφλέξεις ιδεολογιών.

σας ευχαριστώ που είσαστε πλάι μου και μπορώ να μαθαίνω απο τις γνώσεις σας.

Gothic,σε ευχαριστώ ,για όλα τα παραπάνω που παραθέτεις :)

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας
whispers of my dreams

manos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία

Δημοσίευσηαπό manos » Κυρ Μάιος 08, 2005 4:10 pm

καλησπέρα παιδιά :)
επανέρχομαι στο πράγματι υπέροχο θέμα ,λέγοντας την αποψή μου ,το "νομίζω" μου,

το "κοιτάζω" απο την σκοπιά της ενσάρκωσης πέραν της μιάς διάστασης....

ενσάρκωση του "λόγου",σε ψηφιακή μορφή....ή σε οντότητα όπως ο ιησούς?

ενσάρκωση της "σκέψης/πνεύματος" σε ψηφιακή μορφή ή σε μορφή οντότητος σαν το περιστέρι?

ενσάρκωση του ίδιου του θεού σε μορφή συμπαντική?...κοσμικη...?

αργοναυτες...αστροναυτες...κοσμοναυτες....ενα ταξίδι απο την γαία στο διάστημα....και επιστροφής σε αυτό(διάστημα)?...ή το αντίθετο? υπάρχει επιστροφή?με ποιά μορφή όμως?

είμαι η ενσάρκωση του "έίναι" μου,στο "τώρα" μου,στην "πραγματικότητά" μου....

αύριο μπορεί να είμαι η "ενσάρκωση" του αιθέρα μου ,στο "διαστημά" μου...

να πώ κάτι που επίσης μου αρέσει να λέω "γεννηθήκαμε μέσα σε υγρά για να γίνουμε αιθέριοι"....

για μένα ο θεός είναι εξωγήινη "μορφή" ,ίσως αιθερική,αν και εφόσον είναι έτσι η κατάληξή μας τείνει προς τα εκεί μέσω της υλικής υπόστασης...

όπως ήρθε και ο υιός του....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας


whispers of my dreams

Mercury
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2005 8:05 am
Τοποθεσία: Amsterdam

Δημοσίευσηαπό Mercury » Δευ Μάιος 09, 2005 12:51 am

Την καλησπέρα μου στον Κέλσο και σε όλους τους συνομιλητές.

Κέλσο φαντάζομαι ότι έχεις κάνει απλά μια αρχική εισήγηση στο θέμα, και ότι θα συνεχίσεις την τοποθέτηση σου δίνοντας περισσότερο υλικό για συζήτηση στη συνέχεια.

Το ερώτημα που μου γεννήθηκε από την πρώτη σου τοποθέτηση αφορά στην θέση της Χριστιανικής πίστης πάνω στο ζήτημα.

Η σκέψη μου είναι η ακόλουθη. Ακόμα και αν δεχτώ ότι υπάρχουν κάποια χωρία στην Καινή και Παλαιά Διαθήκη τα οποία υπαινίσονται την πίστη στην Μετενσάρκωση,ακόμα και αν δεχτώ ότι η πίστη αυτή ήταν αποδεκτή από την εκκλησία των πρώτων χρόνων, θα πρέπει να μου προκαλέσει εντύπωση το γεγονός ότι οι αναφορές στη Μετενσάρκωση στα ιερά κείμενα της θρησκείας αυτής είναι ελάχιστες ως μηδαμινές. Η λογική όμως μου λέει ότι αν παραδεχτούμε ότι η Μετενσάρκωση είναι πράγματι ένας ΝΟΜΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ (όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις) τότε θα έπρεπε να κατείχε ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΣΗ στη διδασκαλία του Χριστού,πράγμα το οποίο όπως γνωρίζεις δεν συμβαίνει. Εκτός της περιπτώσεως βέβαια να υπάρχει ολοκληρωτική διαστρέβλωση και όχι κάποιες "επεμβάσεις"ή "παρερμηνείες" στα αρχικά ιερά κείμενα,οπότε για μένα δεν υφίσταται πλέον λόγος ούτε καν αναφοράς τους.

Ποιά είναι η άποψη σου πάνω σε αυτό?

Και μια παρατήρηση. Υπάρχει μια ψηφοφορία σχετικά με το τι πιστεύουμε για τη μετενσάρκωση στην οποία δίνονται δύο επιλογές ,ΝΑΙ και ΟΧΙ. Πιστεύω ή δεν πιστεύω. Υπάρχει και το Δεν ξέρω, Δεν γνωρίζω παιδιά...

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Μάιος 09, 2005 11:34 am

Αγαπητέ Νικηφόρε,

Μου ζήτησες στο θέμα να της Λήθης να σου αναλύσω λίγο την άποψη μου, την αναλύω λοιπόν εδώ μιας και νομίζω το θέμα είναι πιο σχετικό.

Ας τα πάρουμε λίγο από την αρχή τονίζοντας πως αυτά είναι προσωπική μου άποψη και πιστεύω.

Ας υποθέσουμε ότι ο Θεός είναι μία «πύρινη μπάλα».

Οι σπινθήρες που «φεύγουν» από αυτήν την «μπάλα» καλούνται πνεύμα. Το πνεύμα λοιπόν έχει θεϊκή υπόσταση και δεν κάνει να μολυνθεί.

Έτσι λοιπόν – στην καθοδική του πορεία για την ενσάρκωση – ενδύεται την ψυχή.
Η ψυχή εν συνεχεία για να παίξει το ρόλο της στην κάθε ενσάρκωση διαλέγει το μέσον. Αυτό το μέσο είναι το υλικό κομμάτι, το σώμα.
Η ψυχή καλείται να ενσαρκωθεί προκείμενου να περάσει κάποια πράγματα να πάρει κάποια μαθήματα να τα καταγράψει και να συνεχίσει την πορεία της.

Στον επόμενο κύκλο που θα ακολουθήσει με την επόμενη ενσάρκωση, θα κληθεί να πάρει κάποια άλλα μαθήματα. Τα μαθήματα – καταγραφές αυτές «εξυπηρετούν» την ίδια ψυχή άσχετα εάν το μέσον – όχημα – σώμα έχει αλλάξει.

Για να πάρει τα εκάστοτε μαθήματα χρειάζεται να πληρούνται και κάποιες προϋποθέσεις οι οποίες έχουν άμεση σχέση με το χαρακτήρα του ανθρώπου και τις συνθήκες που θα ζήσει και θα καταφέρει να βιώσει καταστάσεις. Για αυτό ίσως είναι και αναγκαία η επόμενη ενσάρκωση.

Η πορεία της ψυχής είναι η ίδια σε όλες τις ενσαρκώσεις είναι η πορεία για να ενωθεί και πάλι με το Θείο.

Δεν ξέρω αν κατάφερα να γίνω λίγο πιο κατανοητή και αν σου έλυσα ίσως κάποιες απορίες ή αν ακόμα χρειάζεσαι περαιτέρω ανάλυση.

Παράθεση:
"...η ψυχή είναι το ένδυμα του πνεύματος που πνεύμα είναι ένα κομμάτι του Θείου..."

και της διευκρινίζω (απο την οπτική μου πάντα) πώς ΟΛΑ ΑΥΤΑ είμαστε ΕΜΕΙΣ, ο Θεός.


Αγαπημένε μου Kelso,

Θα ήθελα εδώ να μου αναλύσεις λιγάκι τι εννοείς με το ανωτέρω μιας και δεν με βρίσκει ιδιαίτερα σύμφωνη.
Το ότι ο άνθρωπος περιέχει κομμάτι του Θείου μέσα του, ναι συμφωνώ, αλλά όχι ότι είμαστε θεοί ή ολοκληρωμένοι θεοί.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Μάιος 09, 2005 6:28 pm

Ladyhawk έγραψε:
Αγαπημένε μου Kelso,

Θα ήθελα εδώ να μου αναλύσεις λιγάκι τι εννοείς με το ανωτέρω μιας και δεν με βρίσκει ιδιαίτερα σύμφωνη.
Το ότι ο άνθρωπος περιέχει κομμάτι του Θείου μέσα του, ναι συμφωνώ, αλλά όχι ότι είμαστε θεοί ή ολοκληρωμένοι θεοί.


Αγαπημένη μου φίλη...
Νομίζω πως το κλειδί στη παραπάνω διαφωνία σου, έχει να κάνει με το διαζευκτικό "ή" καθώς και με την επόμενη φράση σου:

"... ολοκληρωμένοι θεοί..."


Μα ΟΤΑΝ ολοκληρωθούμε, τότε απλά, πολύ απλά ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ...
Θα έχουμε ΗΔΗ φτάσει στο ΣΚΟΠΟ ΜΑΣ, την επιστροφή και την ένωση με την πρώτη του παντός πηγή, την οποία πού όμορφα και γλαφυρά την παρουσίασες στο φίλο μας τον Νικηφόρο, ως μια πύρινη μπάλα...

Να σου θυμίσω όμως αγαπητή μου Lady, ότι αυτό που σου ανέφερα ήταν:
"...Κρατάω για το τέλος την τοποθέτηση της αγαπητής μας LadyHawk που λέει:
"...η ψυχή είναι το ένδυμα του πνεύματος που πνεύμα είναι ένα κομμάτι του Θείου..."

και της διευκρινίζω (από την οπτική μου πάντα) πώς ΟΛΑ ΑΥΤΑ είμαστε ΕΜΕΙΣ, ο Θεός..."


Βλέπεις ότι ΠΟΥΘΕΝΑ δεν ανέφερα ότι "είμαστε ολοκληρωμένοι θεοί"...

Αγαπητέ Μercury...

Σωστά αντιλήφθηκες ότι απλά έκανα μια "εισαγωγή" στο θέμα.
Σχετικά με τα όσα αναφέρεις, λες πως:
"...Η λογική όμως μου λέει ότι αν παραδεχτούμε ότι η Μετενσάρκωση είναι πράγματι ένας ΝΟΜΟΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ (όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις) τότε θα έπρεπε να κατείχε ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΘΕΣΗ στη διδασκαλία του Χριστού, πράγμα το οποίο όπως γνωρίζεις δεν συμβαίνει..."


Καταρχάς, θα έχεις ίσως αντιληφθεί ότι με τη ΛΟΓΙΚΗ δηλαδή με τον κόσμο των ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ, δε θα μπορέσουμε να πάμε "μακριά" τη συζήτηση.
Η λογική, ΠΡΙΝ ΚΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΟΥΜΕ, αμφιβάλει για την ίδια την ύπαρξη της Θεότητας...!!!
Η λογική επίσης ΑΜΦΙΒΑΛΕΙ για την ύπαρξη της ίδιας της Ψυχής...!!!
Και γενικά, η ΛΟΓΙΚΗ ότι δε μπορεί να αντιληφθεί ΜΕΣΟ ΤΩΝ ΠΕΝΤΕ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ, πολύ απλά το ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙ και ξέρεις φίλε μου, αυτό ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΛΟΓΙΚΟ...!!!

Ας προχωρήσω όμως στο επίκεντρο της ερώτησής σου.
Αυτό που ανέφερα ήταν:

"...Σχετικά με τη Χριστιανική πίστη, ο νόμος αυτός ήταν ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ στην εκκλησία των πρώτων αιώνων.
Με κείμενα και ερμηνείες πολλών πατέρων, μεταξύ των οποίων ο Ωριγένης, ο Κλήμης ο Αλεξανδρεύς, ο Ιερώνυμος και άλλων, προσεγγίστηκαν τα "δύσκολα χωρία" τόσο της Καινής Διαθήκης όσο και της Παλαιάς.

Δυστυχώς, το Βδέλυγμα της Ερημώσεως, ο Ιουστινιανός μαζί με την Θεοδώρα στη 5η Οικουμενική Σύνοδο του 553 μ.Χ, κατάργησαν από τον Ιερό Κανόνα το νόμο αυτό, χαρακτήρισαν ως αιρετικούς όσους το παραδεχόντουσαν και γενικά βύθισαν στο σκοτάδι το Χριστιανικό Δόγμα..."

Το ότι ΗΤΑΝ ΑΠΟΔΕΚΤΟΣ αυτός ο Παγκόσμιος Νόμος, στους πρώτους (και ΑΓΝΟΥΣ) χρόνους της Χριστιανικής Πίστης, ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ σε αυτόν που θα μελετήσει τα πρώτα εκείνα έργα, ΔΗΛΑΔΗ τις επιστολές ΟΛΩΝ των αποστόλων, τα ευαγγέλια ΟΛΩΝ (επίσης) των αποστόλων και γενικά όταν θα ασχοληθεί με το ΤΙ ΕΠΙΚΡΑΤΟΥΣΕ εκείνη την εποχή...

Επάνω σε αυτά που προανέφερα, οι πατέρες της εκκλησίας ήρθαν έγραψαν τα σχόλια και τις ερμηνείες των "θολών" εκείνων κειμένων.

Στέκομαι όμως ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΣ στην 5η Οικουμενική Σύνοδο και αναφέρω ότι μετά από αυτή τη σύνοδο βύθισαν στο σκοτάδι το Χριστιανικό Δόγμα

Η μελέτη όλων των παραπάνω πηγών που ανέφερα, δε μου αφήνει περιθώρια στο να ΜΗΝ ΘΕΩΡΩ κεντρικό πυρήνα του (κουτσουρεμένου έστω) Χριστιανικού Δόγματος την ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ.
Γνωρίζω ότι θα επικαλεστείς την έννοια της ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ...
Και εγώ αυτήν επικαλούμαι αγαπητέ μου, απλά υπό διαφορετικό πρίσμα...

Αγαπητέ μου Μάνο μας...
Ενδιαφέρουσα η άποψή σου, αλλά προσωπικά μπερδεύτηκα με όλους αυτούς τους "......ναύτες"
Ο Θεός είναι το ΟΛΑ και το ΤΙΠΟΤΑ

Το ερώτημά μας για την παρούσα συζήτηση είναι το ΤΙ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Δευ Μάιος 09, 2005 6:41 pm

Γειά σου Mercury,

Χαίρομαι που σε βλέπω εδώ! Από το στόμα μου την πήρες την κουβέντα.
Αγαπητέ Κέλσο, τί έγινε το «ΙΣΩΣ»;; 8)

Δεν ξέρω βέβαια αν οι επιλογές μιας ψηφοφορίας μπορούν να τροποποιηθούν άπαξ και έχει αρχίσει (ούτε αν αυτό θα ήταν δίκαιο σε αυτούς που ήδη αναγκάστηκαν να επιλέξουν) αλλά ναομίζω οτι η προτροπή να μήν ξεχνάμε το «ΙΣΩΣ» είναι πολύ σοφή. Δηλαδή, και εγώ "Ίσως" θα ψήφιζα...

====

Αγαπητέ Κέλσο, θα συφωνίσω επίσης με τον Mercury οτι το θέμα που έθιξες για τους πρώτους Χριστιανούς (ας πούμε των πρώτων 3 αιώνων) είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Και εγώ έχω ακούσει οτι πίστευαν στην μετενσάρκωση, αλλά δεν ξέρω αν αυτό είναι εικασία, ευσεβής πόθος ή τεκμηριωμένο στοιχείο.

Φαντάζωμαι οτι κάποιοι Γνωστικοί μπορεί να είχαν τέτοια δογματα, ιδίως οι Οφίτες και οι Βαρβελογνωστικοί, και δεν θα με ξάφνιαζε κι αν οι Μοντανιστές είχαν κάτι παρόμοιο. Δεν ξέρω όμως τίποτα for sure.
Θέλεις να μας παραθέσεις τα ακριβή στοιχεία στη διάθεσή σου για αυτον τον ισχυρισμό;

====

Επίσης, ποιοι Αρχαίοι ακριβώς δίδασκαν ανοιχτά την μετενσάρκωση; Ο Πυθαγόρας; ΟΚ. (Αλλά κι αυτός μυστική σχολή δεν ήταν;; ) Ποιός άλλος; Ή θεωρείται οτι διδασκόταν μόνο σε "μυστικές" σχολές. Οι Χαλδαίοι μιλούσαν ανοιχτά για μετενσάρκωση; Ή και αυτό ήταν μυστικό;

Δηλαδή, εκτός απο τους Ινδουϊστες, ΠΟΙΟΙ ακριβώς μίλαγαν ΑΝΟΙΧΤΑ για την μετενσάρκωση;

====

Μετενσάρκωση και Μετεμψύωση ΔΕΝ είναι το ίδιο;
Ωχ! Και εγώ πάντα νόμιζα οτι είναι δυό λέξεις για το ίδιο πράγμα.
Θέλει κάποιος να μου πεί την διαφορά;;

====

Τέλος, να αναφέρω έναν από τους μεγαλύτερους προβληματισμούς μου σχετικά με την Μετενσάρκωση. Είναι αυτός...

Εικόνα

Τί έγινε δηλαδή στον 18ο αιώνα, και από πού εμφανίστηκαν λέτε όλες αυτές οι ψυχές; Αποθηκευμένες ήταν;

====

Αυτά για τώρα...

k


---------------------------
Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία
ώστε να μην αλλοιώνεται η σελίδα του Forum
λόγω του μεγέθους της φωτογραφίας

---------------------------

manos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία

Δημοσίευσηαπό manos » Δευ Μάιος 09, 2005 8:58 pm

Κέλσος ο Φιλαλήθης,όπως αναφέρεις είναι μονάχα η ταπεινή μου άποψη,δεν προσπαθώ να την επιβάλω ,είναι μια άποψη που και προσωπικά την εξετάζω όπως και τις υπόλοιπες.

ορισμένες φορές ή πίστη μας σε κάτι δεν μας αφήνει να δούμε παραπέρα,δεν θα δείς τέτοιου είδους φραγμούς στον μάνο.

οι νάυτες μπορεί να είσαι εσύ και εγώ,που αναζητούμε την αλήθεια μας....στο διαστημά μας.

ο θεός είναι ότι αντιλαμβάνεται ο καθείς μας ,για εσένα είναι το όλα και το τίποτα ,για εμένα είναι τα πάντα....

με απέραντο σεβασμό και αγαπη ο μανος σας
whispers of my dreams

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Μάιος 10, 2005 10:45 am

Αγαπητέ Kelso,

Όσα ανέφερες και διευκρίνισες πλέον με βρίσκουν σύμφωνη.
Απλά η αρχική αναφορά σου ότι « ΟΛΑ ΑΥΤΑ είμαστε ΕΜΕΙΣ, ο Θεός..."» με παρέπεμψε στο να εκλάβω την έννοια Θεός ως ολοκληρωμένη..


Αγαπητέ kynikos

Επίσης, ποιοι Αρχαίοι ακριβώς δίδασκαν ανοιχτά την μετενσάρκωση; Ο Πυθαγόρας; ΟΚ. (Αλλά κι αυτός μυστική σχολή δεν ήταν;; ) Ποιός άλλος; Ή θεωρείται οτι διδασκόταν μόνο σε "μυστικές" σχολές. Οι Χαλδαίοι μιλούσαν ανοιχτά για μετενσάρκωση; Ή και αυτό ήταν μυστικό;


Νομίζω πως εδώ διακρίνω έναν κίνδυνο για παρερμηνεία.

Οι διάφορες σχολές τάγματα κλπ. δεν είναι ΜΥΣΤΙΚΕΣ αλλά ΜΥΣΤΗΡΙΑΚΕΣ.

Η έννοια του μυστικού είναι αυτή του μη μεταδιδόμενου, του κρατάω κάτι κρυφό και δεν επιτρέπω να μαθευτεί.

Το μυστηριακό είναι αυτό που λειτουργεί μέσω των μυστηρίων ακόμα και των αλληγοριών.

Συνεπώς δεν κρατάει κάτι κρυφό, απλά ο καθένας καλείται μέσα από μία διαδικασία σκέψης να δουλέψει και να εργαστεί προκειμένου να ανακαλύψει τι κρύβεται από πίσω.
Επίσης αφήνει την ελευθερία στον καθένα να δει τα πράγματα από το δικό του πρίσμα ίσως ακόμα και να δώσει διαφορετική εξήγηση σε κάποια πράγματα.
Είναι μία διαδικασία διαφορετική από μία «έτοιμη και δογματική απάντηση»

Άλλωστε τι νόημα θα είχε αν όλα ήταν μυστικά, ποιοι θα τα ήξεραν και πως θα μπορούσαν να τα μάθουν και κάποιοι άλλοι...
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Μάιος 10, 2005 3:07 pm

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι της εξερεύνησης της ψυχής...

Μετά από σχετική επικοινωνία με το δημιουργό του θέματος, όπως ίσως θα έχετε ήδη παρατηρήσει, προσθέσαμε στη δημοσκόπηση την παράμετρο "Ίσως - Δεν γνωρίζω" σύμφωνα με το λογικό αίτημα αρκετών συμμετεχόντων.

Επί τη ευκαιρία, θα ήθελα να επισημάνω ότι όταν επισυνάπτετε μία ψηφοφορία στο μήνυμα εισήγησής σας ενός θέματος, ευλόγως δεν έχετε τη δυνατότητα εκ των υστέρων να την επεξεργαστείτε.

Παρ' όλα αυτά, ξεπεράσαμε κι αυτή την "παιδική αισθένεια"... :D

Εάν θεωρείτε ότι η μέχρι τώρα μορφή του δημοψηφίσματος δε σας εξέφραζε σε τέτοιο βαθμό που να επιθυμείτε να έχετε τη δυνατότητα καταχώρησης ψήφου ως προς τη νέα αυτή επιλογή, σας παρακαλούμε να μας το γνωστοποιήσετε, διότι το μόνο το οποίο μπορεί πλέον να γίνει, είναι να μηδενιστεί τελείως το δημοψήφισμα και να αρχίσει ξανά για όλα τα μέλη...

Πιστεύουμε ότι οι ψήφοι είναι ακόμη αρκετά λίγοι σε αριθμό και το αποτέλεσμα δεν καθορίζει την περαιτέρω πορεία του δημοψηφίσματος μετά την προσθήκη της τρίτης αυτής επιλογής.

:)
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Τρί Μάιος 10, 2005 3:50 pm

Zadok - ευχαριστούμε!
Προτείνω η αυτή η δυνατότητα να υπάρχει αυτόματα και υποχρεωτικά σε όλες τις ψηφοφορίες!! :evil: :lol: :lol:

Ladyhawk,

Sorry αν άφησα περιθώριο για παρεξηγηση!
Δεν πολυκολλάω στους όρους, "μυστικά", "μυστηριακά", όπως θες πέστο. Αυτό που εννοώ είναι οτι ήταν κάτι που συζητιώταν κεκλεισμένων των θυρών, που δεν ήταν κοινή γνώση, ή που χρειαζόταν ειδική μύηση. Εξ'ἀλλου δεν έχω πρόβημα με την λέξη "ΜΥΣΤΙΚΑ", ακόμα και ο χώρος εδώ έτσι ονομάζεται! :D

Πάντως νομίζω οτι καταλαβαίνω τι θες να πείς, και ποια πιθανή παρεξήγηση κοιτάς να αποφύγεις.

Θέλω όμως να βρούμε κάποιο στάνταρ με το οποίο να συγκρίνουμε την λαϊκή αντίληψη για την Μετενσάρκωση οποιασδήποτε κοινωνίας με αυτήν, π.χ. της Ινδίας, οπού και η παροιμιακή "Κουτσή Μαρία" δεχόταν την ιδέα της Μετενσάρκωσης σαν κάτι "αυτονόητο" και "φυσικότατο". Η κουλτούρα εκεί είναι ΕΝΤΕΛΩΣ διαποτισμένη με αυτήν την ιδέα, εδώ και 'γω δεν ξέρω πόσσες χιλιάδες χρόνια.

Δεν νομίζω οτι μπορούμε να πούμε το ίδιο για την Ελλάδα.
Τί εικώνα μας μένει, λοιπόν για την Αρχαια αντίληψη της μετενσάρκωσης;

ΜΦΧ

k

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Μάιος 10, 2005 11:28 pm

Εγκυκλοπαιδική ενημέρωση: Απόσπασμα από ένα διαδικτυακό άρθρο*

Η ακράδαντη πίστη της πρώτης Εκκλησίας και των Χριστιανών στην Ανάσταση των σωμάτων είναι το πλέον αποστομωτικό πλήγμα κατά των μετενσαρκωτών, από Εκείνον που διεκήρυξε με παρρησία Θεού: Εγώ είμαι η «οδός» και η «αλήθεια», η «ανάσταση» και η «ζωή» (Ιωάννης 11, 25). Καθολική ανάσταση, που μάλιστα θα πραγματοποιηθεί «εν ριπή οφθαλμού» και με την «τελευταία σάλπιγγα» (Α΄ Κορινθίους 15, 51) και που δεν προϋποθέτει ούτε στο ελάχιστο την ανάγκη των ατέλειωτων γεννήσεων και θανάτων το ανθρώπου για να πετύχει την ατομική του αθανασία.
Εξάλλου, οι «άνθρωποι μια φορά πεθαίνουν και ύστερα έρχεται η κρίση» (Εβραίους 9, 27) βροντοφωνάζει ο απ. Παύλος, το σκεύος εκλογής, ενάντια σε κάθε φληνάφημα και κενοδοξία νοητική, όπως η πίστη στη μετενσάρκωση, και συμπληρώνει: «Εάν το Πνεύμα εκείνου, ο οποίος ανέστησε τον Ιησού εκ νεκρών, κατοικεί μέσα σας, τότε εκείνος, που ανέστησε τον Ιησού εκ νεκρών, θα δώσει ζωή και στα θνητά σας σώματα δια το Πνεύματός του που κατοικεί μέσα σας (Ρωμαίους 8, 11). Στη Β΄ προς Κορινθίους επιστολή του, επίσης, λέγει: «όλοι εμείς πρέπει να φανερωθούμε μπροστά στο βήμα του Χριστού, για να λάβει ο καθένας, ό,τι του αρμόζει για όσα έκανε με το σώμα του, είτε καλό είτε κακό» (5, 10). Ο Παύλος αναφέρεται εδώ στο ένα και μοναδικό σώμα με το οποίο γεννιόμαστε και το οποίο αποθέτουμε στο χώμα κατά το τέλος της επίγειας ζωής μας, για να το ξαναπάρουμε, όμως, ένδοξο στη Δευτέρα Παρουσία του Κυρίου.
Ο Χριστιανισμός, σε πλήρη αντίθεση με την πίστη των μετενσαρκωτών: α) στην, κατ` αυτούς, ευεργεσία, που επιφέρει ο θάνατος στον άνθρωπο, αφού πιστεύουν ότι διαλύει τα δεσμά της ψυχής και την οδηγεί έξω από τη φυλακή του σώματος, στον αιώνιο και θείο χώρο της, και β) στην ανέκαθεν και με φυσικό τρόπο αθανασία της ψυχής, αντικρούει τα παραπάνω αντιτάσσοντας:
α) την αγωνία και το φόβο του Ιησού μπροστά στο θάνατο, στη ζημιά δηλαδή που αυτός επιφέρει διασπώντας το ανθρώπινο πρόσωπο (Λουκ. 19, 50 - Μαρκ. 14, 36 - Ματθ. 27, 46 - Εβρ. 5, 7) και τον παρουσιάζει να είναι πράγματι ο «έσχατος εχθρός του Θεού», που χωρίζει τα δημιουργήματα από τη Ζωή, κάτι το τελείως αφύσικο και αντιτιθέμενο στο Θεό και τη θέλησή Του, κατάρα, που εισήλθε στον κόσμο εξαιτίας της ανθρώπινης αμαρτίας και
β) την πίστη των χριστιανών στην αθανασία της ψυχής ένεκα της δημιουργίας της από το Θεό και δια της αναστάσεως του Ιησού Χριστού και όχι την αυτοϋπαρξη και αυτοσυντήρησή της δια των κτιστών δυνάμεών της. Δηλαδή, για την Ορθόδοξη θεολογία και λειτουργική πίστη της Εκκλησίας τόσο το σώμα όσο και η ψυχή του ανθρώπου καταστάθηκαν, όντως, αθάνατα και κοινωνούν της ζωοποιού Τριαδικής Χάριτος, μόνο μέσω της ενσάρκωσης, της ζωής, των παθών, του σταυρικού θανάτου και της ανάστασης του Υιού του Θεού, για να είναι ο Χριστός «τα πάντα εν πάσι».

* Πηγή: http://www.im-syrou.gr/poimantikes_dras ... ensarkosi/

Mercury
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2005 8:05 am
Τοποθεσία: Amsterdam

Δημοσίευσηαπό Mercury » Τετ Μάιος 11, 2005 11:34 pm

Καταρχήν να ευχαριστήσω τον αγαπητό kyniko για το θερμό καλωσόρισμα.Να σαι καλά φίλε μου.

Φίλε Κέλσο,

Δεν θα επιμείνω στην αμφιβολία μου για την πίστη του ιδρυτή της Χριστιανικής θρησκείας στη Μετενσάρκωση, πέρα απο το ότι δεν είναι το θέμα του topic, δεν έχω στη διάθεση μου τον απαραίτητο χρόνο αλλά, δυστυχώς, ούτε και την απαραίτητη διάθεση για να ξεκινήσω την μελέτη των κειμένων που χρειάζονται για να σχηματίσω προσωπική άποψη.

Δεν θα έλεγα τίποτα για την Ανάσταση.Έχω αντιληφθεί ότι υπάρχουν έννοιες με πολλά επίπεδα ανάγνωσης και πολύ βαθύτερη σημασία από αυτή που, επιπόλαια πολλές φορές ,τους αποδίδουμε.

Δεν θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που είπες για τη λογική. Νομίζω ότι έδωσες περισσότερο ένα ορισμό για την δογματική ακαμψία. Η λογική όπως την εννοώ εγώ λαμβάνει υπόψη της την έννοια της σχετικότητας ,και σίγουρα δεν απορρίπτει αυτόματα την πιθανότητα να υπάρχουν πολύ περισσότερα από όσα γίνονται αντιληπτά μέσω των πέντε αισθήσεων. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αποδέχετε και υιοθετεί το ότιδήποτε λέγετε πως υπερβαίνει ή βρίσκετε εκτός των ορίων του φυσικού κόσμου.

Απλά εξετάζει και αναζητεί.

Περιμένουμε με αγωνία τη συνέχεια λοιπόν.

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Μάιος 12, 2005 12:48 pm

Kynikos, και στους Πλατωνικούς διαλόγους υπάρχουν ευθείς αναφορές στη μετενσάρκωση. Δεδομένου αυτού, πολλοί φιλόσοφοι - πρόσωπα των διαλόγων, ίσως να πίστευαν σε αυτήν.

Επίσης, θα ήταν λάθος λογικής να συμπεραίναμε ότι η έλλειψη αναφοράς στη μετενσαρκώση από τους υπόλοιπους φιλόσοφους, επιστήμονες ή καλλιτέχνες συνεπάγεται στην απόρριψη αυτής.

Από τα λίγα που γνωρίζω, δεν έχω συναντήσει σε κάποιο κείμενο της ελληνικής γραμματείας χωρίο όπου αυτή να απορρίπτεται.

Μια "απάντηση" στη συνάρτηση που παρέθεσες δίνεται σε μια ιστοσελίδα που είχε παραθέσει ο Elissaios στο θέμα περί λήθης:

http://martinismos.ifrance.com/martinismos/reinc.html

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Πέμ Μάιος 12, 2005 5:15 pm

Γειά σου Ευθύμη!

Επίσης, θα ήταν λάθος λογικής να συμπεραίναμε ότι η έλλειψη αναφοράς στη μετενσαρκώση από τους υπόλοιπους φιλόσοφους, επιστήμονες ή καλλιτέχνες συνεπάγεται στην απόρριψη αυτής.


Σωστά, αλλά δεν νομίζω οτι θα ήταν λογικό λάθος να πούμε οτι δεν πολυσυζητιώταν (ανοιχτά τουλάχιστον). Ξανασυγκρἰνω με το παράδειγμα της Ινδίας, που δεν μίλαγαν και για τίποτα άλλο :lol:

και στους Πλατωνικούς διαλόγους υπάρχουν ευθείς αναφορές στη μετενσάρκωση. Δεδομένου αυτού, πολλοί φιλόσοφοι - πρόσωπα των διαλόγων, ίσως να πίστευαν σε αυτήν.


Ευχαριστώ για την αναφορά. Επειδή (για το αρχείο μου) προσπαθώ να συλλέξω κάθε αναφορά, θα το εκτιμούσα πολύ όποιος μπορεί να παραθέτει ακριβή αναφορά. Συγραφέας, έργο, κεφάλαιο, παραγ. κλπ.

Παω να διαβάσω το κείμενο του αγαπητου Ellisaiou...

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Μάιος 12, 2005 9:19 pm

kynikos, ευχαρίστως να παραθέσω ό,τι γνωρίζω..

Πλάτων, Τίμαιος, 90e και μετά.

Το κείμενο αρχίζει..

"των γενομένων ανδρών όσοι δειλοί και τον βίον αδίκως διήλθον, κατά λόγον τον εικότα γυναίκες μετεφύοντο εν τη δευτέρα γενέσει..." Το κείμενο συνεχίζει αναφερόμενο στις μετενσαρκώσεις σε πουλιά, τετράποδα, ψάρια κτλ.

Επίσης, δεν έχω καταφέρει ακόμα να ολοκληρώσω το Φαίδρο για να σε πληροφορήσω έγκυρα αν περιέχει κάποια σχετική πληροφορία, αλλά σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι, σε αυτόν τον διάλογο ο Σωκράτης παραγματέυεται την αθανασία της ψυχής.

siren
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Απρ 26, 2005 8:19 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό siren » Δευ Μάιος 16, 2005 6:58 pm

δυσκολο και μεγαλο το θεμα
απλα εχω να κανω μερικες παρατηρησεις μια και δεν νομιζω οτι εχω τις αναγκαιες γνωσεις ωστε να προβω σε μια λεπτομερεστερη αναλυση
1. πιστευω οτι πρεπει να διαχωριστει εδω η εννοια της προσωπικοτητας απο την εννοια της ψυχης.
αλλο τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα που ντυνεται η ψυχη σε καθε ταξιδι της κι αλλο η ιδια η ψυχη
η ψυχη ειναι μια αιωνια εκπορευεται απο το θειο κι επιστρεφει σε αυτο
κι αν δεν ειναι ετοιμη ξαναρχιζει το ταξιδι της
ακομα κι αν δεν ειναι αληθεια ειναι πραγματικα μια πολυ παρηγορη σκεψη.
2. κανεις δεν ξερει την πραγματικη διδασκαλια του Ιησου στους μαθητες που αποτελουσαν την εκλεκτη ομαδα τους μυημενους κατα μια εννοια
ειναι γνωστο οτι ο ιουδαισμος αποδεχοταν τη μετεσαρκωση
εδς εχω επισης να παρατηρησω και κατι αλλο
μπορει να ειναι κι ανοητο αλλα οι πολυ ισχυρες προσωπικοτητες μεσα στη θρησκεια μετεστησαν
προφητης ηλιας
παναγια
Ιωαννης θεολογος
γιατι οι εκλεκτοι αναληφθηκαν ?
μηπως οι αλλοι επρεπε να ξαναρθουν να τελειωσουν αυτο που αφησαν στη μεση?(μπορει να ειναι κι ανοητη ερωτηση)


3. επισης θα ηθελα να παραθεσω απλα μαρτυριες για τις γνωστες πια μνημες απο αλλες ζωες

δεν αναφερομαι στις γνςστες υπνωσεις μονο
αναφερομαι σε περιστατικα μετα απο παθησεις η ατυχηματα που βρεθηκαν τα ατομα να μιλανε αλλες γλωσσες να εχουν αλλες ιδιοτητες και να γνωριζουν πραγματα που μπορουσαν να διασταυρωθουν γυρω απο αλλα ατομα

τι ειναι αυτες οι μνημες? μνημες που περνανε μεσω γεννετικου υλικου? (κυτταρα μνημης)
ποια παραθυρακια του εγκεφαλου ενεργοποιουνται ωστε να ερθουν στην επιφανεια ?

αυτες οι απλοικες σκεψεις κι απο μενα
the truth is out there


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης