Η ουσία του να είσαι ο εαυτός σου

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Σεπ 11, 2005 10:24 am

Ramoglou έγραψε:"...Δηλαδή ;
Ή θα εξελιχθούμε ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ή δεν επιτελείτε εξέλιξη ; ..."


To διαζευκτικό ή δεν το τοποθέτησα εγώ φίλε μου :?:
Δική σου σκέψη είναι, πώς εγώ θα σου την εξηγήσω :?: :wink:
Αυτό που εννοώ είναι ότι ΝΑΙ ΜΕΝ ο Άνθρωπος, η ΑΤΟΜΙΚΗ ΨΥΧΗ εξελίσσεται, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ το σύνολο της Ανθρωπότητας είναι ανεξέλικτο, ΠΩΣ μπορούμε να μιλούμε για εξέλιξη των πάντων;

Στην Καμπαλά υπάρχει Εκείνος, ο Ένας Άνθρωπος, ο Αδάμ Κάδμος...
Αυτός ΕΞΕΛΙΣΣΕΤΑΙ ΕΝ ΣΥΝΟΛΟ και όχι ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ...
Αυτός ο Αδάμ Κάδμος είμαι ΕΓΩ, ΕΣΥ, ...., ΟΛΟΙ ΜΑΣ...
Εάν εσένα σε χαροποιεί λοιπόν η ατομική σου εξέλιξη, πράγμα δίκαιο, εμένα με λυπεί η συνολική στασιμότητα...


"...Στο quote που παρέθεσες αυτό το οποίο λέω είναι πως ο καθένας μέσα από την προσωπική του ανάγκη για ανέλιξη χαράσσει το ΔΙΚΟ ΤΟΥ δρόμο, αυτό δεν έρχεται σε αντιδιαστολή με την συμπαντική εξέλιξη. Η κάθε ψυχή είναι ΜΟΝΑΔΙΚΗ, εκτός κι αν πιστεύεις στη συλλογική ψυχή οπότε αλλάζει..."

Μα αυτό είναι και το δικό μου πιστεύω και το ξέρεις καλά Φίλε μου...
Σε άλλο post μου έχω παρομοιάσει τον ΑΤΟΜΙΚΟ δρόμο του καθενός ΜΑΣ, με το Σταυροδρόμι του Ηρακλέως, το δίλημμα περί ΑΡΕΤΗΣ Ή ΚΑΚΙΑΣ...
Ο καθένας λοιπόν διαλέγει αυτό που ΜΠΟΡΕΙ να διαβεί...
Τόσο απλά...


"...Μήπως η όποια «επιβολή» από τη φύση έχει να κάνει με την εκπλήρωση του Θείου σχεδίου, με την αναγκαστική βιωματική πράξη και εν τέλει πάει περίπατο η επίπλαστη ελευθερία ; ..."


Μα αυτό θα αντίκειται στην ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ή κάνω λάθος;;;
Εάν μας κρίνει, που μας κρίνει, σύμφωνα με ποια κριτήρια το κάνει αν όχι με αυτό το ύψιστο όλων που λέγεται ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ;;;
Μας έχει δώσει την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΡΑΣΗΣ και εμείς που ΑΡΝΟΥΜΑΣΤΕ να δράσουμε Του απαντούμε "ο όφις με υπάτησε" :!:
Και όπου "όφις" μπορείς να βάλεις την λέξη "Φύση" και τότε βλέπεις την Ανθρώπινη Έπαρση να υποδεικνύει στον Θεό ότι "αυτός" (ο άνθρωπος δηλαδή) ΔΕΝ φταίει, αλλά φταίει "Εκείνος" (ο Θεός)... :wink:
Αυτό υποστηρίζεις;



"...Άλλο λοιπόν «Εγώ και ο Πατήρ έν εσμέν» που υποδηλώνει τη σχέση μεταξύ εκείνου και των ανθρώπων και άλλο «Εγώ ειμί ο Πατήρ» που θα υποδήλωνε αυτό που λες..."


Δηλαδή για να έχουμε κάτι να συζητάμε, να τραβήξουμε το αυτί Εκείνου που έγραψε τα κείμενα αυτά;
Ξέρεις πόσα κείμενα με ένα κόμμα (,) θα άλλαζαν εντελώς το νόημα που συγγραφέας ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ;;;
Ας μην φτάσουμε σε αυτό το σημείο, δε συμφωνείς...
Αλλά επί της ουσίας, ΠΟΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΕΚΕΙΝΟΥ ΚΑΙ ΕΜΑΣ;;;

"...Διότι αυτό που σου απάντησα στην ερώτηση αν ξέρω τι έχει περάσει ο καθένας δεν έχει να κάνει με την πολλαπλότητα, την παρατήρηση και το Ερμητικό «Τα ως άνω και κάτω»..."

Είναι απλά τα πράγματα Φίλε μου, η λογική ΟΜΩΣ προσπαθεί να τα κάνει ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ :wink:

Το ερμικό αξίωμα, έχει ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ και ΠΑΝΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ αξία...
Όπως λοιπόν ένας ΓΝΩΣΤΗΣ μπορεί να μελετήσει τον Μικρόκοσμο που λέγεται ΑΝΘΡΩΠΟΣ και έτσι να ανακαλύψει τα μυστικά του αχανές σύμπαντος κόσμου, του Μακροκόσμου, έτσι ακριβώς μπορεί κάποιος ΓΝΩΣΤΗΣ να κοιτάξει τον απέναντί του άνθρωπο και ενδοσκοπόντας τον εαυτό του να ανακαλύψει πολλά που ΝΟΜΙΖΕΙ ότι δεν τα ξέρει σε ότι αφορά τον ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ, δηλαδή το ΕΙΔΩΛΟ ΤΟΥ...
Αυτό όμως αγαπημένε μου Φίλε, προϋποθέτει να αποδεχτεί ότι αυτός και ο άλλος είναι ΕΝΑ...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Δευ Σεπ 12, 2005 5:04 pm

'' Do what thou wilt shall be the whole of the law ''

Βεβαια αυτη η φραση μπορει να ακουγεται ωραια αλλα εχει και μερικες παγιδες τις οποιες ο καθενας τις βρισκει μονος του για να εχει περισσοτερο πλακα και αποτελεσμα ..

sorry δεν διαβασα πολλα απ τα παραπανω και το post μου μπορει να ειναι λιγο ατοπο αλλα ειμαι ακομα καινουριος στο forum και μου φαινονται πολλα :oops:
Εικόνα
Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Σεπ 12, 2005 9:59 pm

Αγαπητέ O.X.E.G. καλώς όρισες στην διαδυκτιακή αγορά του mystica.gr, εύχομαι να έχεις μια εποικοδομητική παρουσία τόσο για μας, όσο και για τις δικές σου προσδοκίες.

Θα σε προσκαλούσα λοιπόν να εντρυφήσεις περισσότερο στις συζητήσεις μας, διαβάζοντας τα post των υπολοίπων μελών και έτσι βοηθώντας μας στην ποιο ομαλή εξέλιξη της κουβέντας.

Ευχαριστώ και καλώς όρισες.
Εικόνα

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Πέμ Ιαν 26, 2006 1:11 pm

καλως σας βρίσκω φίλοι,

Μια που πέρασα είπα να αφήσω ένα προβληματισμό που πολύ με βάρυνε είναι η αλήθεια.

Διάβασα για επίπεδα και ανώγεια , κατώγεια , αλλά δεν είδα πουθενά την γνώση πως ο άνθρωπος συνειδητά στην προσπάθεια να "ανέβει" επίπεδο μην γνωρίζοντας ποιό είναι το πάνω και ακόμα χειρώτερα,ενίοτε μπερδεύοτας το πάνω με το κάτω,αρκείται σε επιτόπια πηδηματάκια.

Ούπς εκανα ένα πηδηματάκι.

Η γνώμη μου είναι (και την στηρίζω στο επίπεδό μου βεβαίως βεβαίως) πως το μόνο που μπορεί να κάνει ο άνθρωπος για την πνευματική του εξέλιξη είναι να κινείται....
απλώς να κινείται.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιαν 27, 2006 2:39 am

Επειδή είναι λίγο μπερδεμένος ο συλλογισμός σου αγαπητή livia, αν θες, (και όταν ξαναπεράσεις) θα σε παρακαλούσα, να το αναλύσεις λίγο περισσότερο.

Παρεμπίπτοντος Καλή Χρονιά να έχεις, μη πάει τσάμπα και το επιτόπιο πηδηματάκι (χαρούμενο υποθέτω) :)
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Ιαν 27, 2006 7:59 am

Την καλημέρα μου σε όλους τους φίλους...

Και εγώ αγαπητή Λίβια θα ήθελα "λίιιιιιιιιιιγο" παραπάνω ανάπτυξη της άποψής σου , ειδικά εκεί με το "πάνω & το κάτω":? :? :?

Σε ότι ανάφερες περί ΚΙΝΗΣΕΩΣ, που ως γνωστόν η απλή αυτή έννοια του "ΚΙΝΟΥΜΕ" είναι και η άμεση απόδειξη της πολυσύνθετης έννοιας που λέγεται "ΖΩΗ", εν μέρη θα συμφωνήσω μαζί σου...
Εν μέρη....

Το θέμα ΟΜΩΣ δεν είναι ΑΝ κινούμε, πράγμα που βεβαιώνει το ότι είμαι ΖΩΝΤΑΝΟΣ, αλλά προς τα ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΜΕ...

Και καλά να κινούμαστε "πάνω - κάτω"...
Αλλά ΑΝ κινούμαστε "πέρα δώθε", τότε μάλλον προσπαθούμε να υποκαταστήσουμε το περίφημο εκείνο εκκρεμές...
Ντίν Ντάν...
Ντίν Ντάν...

Αναμένοντας,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Παρ Ιαν 27, 2006 11:05 am

Ε! κάποια στιγμή πρέπει να αρχίσω να διορθώνω τον τρόπο που γράφω γιατί έχετε δίκιο.:scratch:
Αλλά τώρα στα γεράματα μάθε γέρο γράμματα....
:oops:

Λοιπόν ακολουθεί ανάπτυξη σκέψεων..

Μιλώντας πάντα εξαρτημένη απο τον τίτλο του θέματος που άνοιξε ο γλυκήτατος Μάνος παρατηρώ πως μπορεί τα βήματα της εξέλιξης του εαυτού μας να είναι πλάγια.
Δηλαδή αυξανόμενοι κατα πλάτος να κερδίζουμε "πόντους" στην αλυσίδα της πνευματικής εξέλιξης.
Οι φράσεις
πλατια αντίληψη
διαπλάτηνση των οριζοντων
πλατια γνώση
κλπ
αρχίζουν να αποκτούν νόημα σε αυτήν την κατα πλάτος εξερεύνηση.....

Ίσως κάτω απο αυτο το πρίσμα να εξηγούνται και τα παραπανίσια κιλάκια του Βούδα.Μάλλον κατα πλάτος την έκανε και αυτός.
:lol:
Να σοβαρευτώ τώρα,
δεν πιστεύω πως αλάζουμε επίπεδα γιατί δεν πιστεύω πως υπάρχουν αυτά.
πιστεύω πως αρκούμαστε σε μικρά άλματα και ξαναγυρίζουμε στην θέση μας.
Πραγματοποιώντας όμως τα άλματα αυτά εκτός απο δεινότητα στο άλμα κατακτούμε και δεινότητα στην σκέψη.
Επιτέλους καταλαβαίνουμε σιγά σιγά αφού με τόσα πηδήματα έχουμε καταφέρει να είμαστε στο ίδιο μέρος, πως ο εξελιγμένος εαυτός μας δεν μας περιμένει κάπου ψηλότερα ή χαμηλότερα ή πλάγια αλλά είναι μέσα μας και΄εξ αιτίας της κίνησής μας και της συνεχούς προσπάθειάς μας εξελίχθηκε χωρίς να κάνουμε βήμα.

Όταν γράφω πως ο άνθρωπος αρκεί να κινείται για να εξελιχθεί,εννοώ πως πρέπει να απορρίψει τις ανατολικές πρακτικές χαλάρωσης και διαλογισμού και να υιοθετήσει μια ποιό δυναμική προσέγγιση του εσωτερικού του κόσμου.
Δεν θεωρώ παράδειγμα προς μίμηση τον γιόγκι που είναι έγκλειστος σε αίθουσες διαλογισμού ομοιοτρόπως με τον παπά στο 'Αγιο ορος που επικοινωνεί με τον εαυτό του μέσα σε ένα κελί.
Αυτές για μένα είναι πρακτικές
ακινησίας.

Όσο κινούμαστε λοιπόν όσο ζούμε και βλέπουμε και μυρίζουμε και ακούμε όσο αγγίζουμε και βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τα καλά και τα άσχημα της ζωής τόσο γυμνάζουμε το πνεύμα μας ωθώντας το να κάνει άλματα μέσα απο τις πέντε μας αισθήσεις και όχι απο παραισθήσεις.

Η κίνηση φέρνει την μετατροπή η μετατροπή την αλλαγή και η αλαγή είναι απο μόνη της μια εξέλιξη...
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Παρ Ιαν 27, 2006 11:48 am

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:
Και εγώ αγαπητή Λίβια θα ήθελα "λίιιιιιιιιιιγο" παραπάνω ανάπτυξη της άποψής σου , ειδικά εκεί με το "πάνω & το κάτω"


Γειά σου Κέλσο,
Το πάνω είναι ίδιο με το κάτω αν δεν ξέρεις που βρίσκεσαι.
Το παρατήρησα πρώτη φορά στην Κρήτη σε μια όμορφη θάλασσα που με πήρε το κύμμα και με στριφογύρισε και βρέθηκα σε θολωμένα νερά, παλεύοντας να βγώ στην επιφάνεια,χτύπησα με δύναμη το κεφάλι μου στην άμμο.
Το θέμα ΟΜΩΣ δεν είναι ΑΝ κινούμε, πράγμα που βεβαιώνει το ότι είμαι ΖΩΝΤΑΝΟΣ, αλλά προς τα ΠΟΥ ΚΙΝΟΥΜΕ...

Και καλά να κινούμαστε "πάνω - κάτω"...
Αλλά ΑΝ κινούμαστε "πέρα δώθε", τότε μάλλον προσπαθούμε να υποκαταστήσουμε το περίφημο εκείνο εκκρεμές...
Ντίν Ντάν...
Ντίν Ντάν...


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω,
γιατί πέρασα μεγάλο μέρος της παιδικής μου ηλικίας κινούμενη πέρα δώθε σαν το εκκρεμές και σε πληροφορώ οτι αυτή η αδιάκοπη κινηση (παρότι φαινόταν ανώφελη) εξυπηρέτησε τον σκοπό της και μου έδωσε την ευκαιρία να είμαι σήμερα ανάμεσά σας.

Άλλοστε το εκκρεμές,έδωσε έμπνευση στον μεγάλο Έκο για ένα καταπληκτικό έργο.:wink:

Αλήθεια εσύ μπορείς χωρίς αμφιβολία να ξεχωρίσεις το πάνω απο το κάτω το μέσα απο το έξω το πέρα απο το δώθε?
Απάντησε ειλικρινά,γιατί είσαι και φιλαλήθης.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Ιαν 27, 2006 1:42 pm

Καλησπέρα αγαπητοί φίλοι.

Δεν θεωρώ παράδειγμα προς μίμηση τον γιόγκι που είναι έγκλειστος σε αίθουσες διαλογισμού ομοιοτρόπως με τον παπά στο 'Αγιο ορος που επικοινωνεί με τον εαυτό του μέσα σε ένα κελί.
Αυτές για μένα είναι πρακτικές
ακινησίας.


livia, συμφωνώ, για 'σένα. :)

Πολλοί συνηθίζουμε να εξετάζουμε τις πράξεις των άλλων με τα υποκειμενικά μας κριτήρια. Εκεί είναι το σφάλμα. Ο καθ΄ένας προσεγγίζει τον εαυτό του διαφορετικά. Χώρια που πολλές φορές μιλάμε χωρίς να γνωρίζουμε..

Παράδειγμα, "τι έχει καταλάβει αυτός από φοιτητική ζωή...", "μάγκας είναι αυτός που είναι μέσα σε όλα", "αυτά που έχω ζήσει 'γω, ούτε που τά ονειρεύεται".

Όχι, αυτές οι κρίσεις έχουν σαν βάση κάτι φθηνό, τη ζήλεια. Μάγκας είναι αυτός πού αισθάνεται άνετα με τον εαυτό του.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιαν 28, 2006 12:26 am

«Ακινησία» και «κίνηση»

Αλήθεια πόσο εύκολα εκφράζουμε άποψη και χαρακτηρισμό για ότι η δική μας νόηση δεν αντιλαμβάνεται.

Χαρακτηρίζουμε ως ακίνητο ένα σχοινίτη του Αγ. Όρους και ως κινητικότατο έναν άνθρωπο που ζει μέσα στην σημερινή κοινωνία και η δράση του μας αποδεικνύει αυτή την κίνηση.

Και ποιος μας διαβεβαιώνει ότι ο «ακίνητος» σχοινίτης δεν κινείται ;
Γνωρίζουμε αν αυτός ο άνθρωπος κινείται σε ένα άλλο επίπεδο πέρα και έξω από το επίπεδο της δικής μας αντίληψης ;
Θεωρώ πως όχι, δεν το γνωρίζουμε.

Άρα θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Ευθύμη ότι καλό είναι να κρίνουμε το κατά πόσο κινούμαστε εμείς και κατά πόσο καταφέρνουμε μέσα από την αδιάκοπη εργασία με τον εαυτό μας να παράγουμε το ποθούμενο έργο.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιαν 28, 2006 9:13 am

Την καλημέρα μου σε όλους τους εκλεκτούς φίλους συν-συζητητές αλλά και συν- ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ :wink:

Αρχικός σκέφτηκα να απαντήσω απλά και πολύ πιο "γενικά" στην ανάπτυξη των σκέψεων της αγαπητής Λίβιας...
Όμως διαβάζοντας και ξαναδιαβάζοντας την τοποθέτησή της, καταλήγω στην παράθεση της απόψεών της και τον επί μέρους σχολιασμό τους.

Η αγαπητή livia έγραψε:
"...Παρατηρώ πως μπορεί τα βήματα της εξέλιξης του εαυτού μας να είναι πλάγια.
Δηλαδή αυξανόμενοι κατά πλάτος να κερδίζουμε "πόντους" στην αλυσίδα της πνευματικής εξέλιξης.
Οι φράσεις
πλατιά αντίληψη
διαπλάτηνση των οριζόντων
πλατιά γνώση
κλπ
αρχίζουν να αποκτούν νόημα σε αυτήν την κατά πλάτος εξερεύνηση..."


Ενδιαφέρουσα άποψη, ΑΛΛΑ επειδή μου αρέσει να ομιλώ (και να γράφω) συμβολικά - αλληγορικά & παραβολικά, ας φανταστούμε όλοι μαζί μια ΠΥΡΑΜΙΔΑ...
Εικόνα

Και ας φανταστούμε και πάλι ότι αυτή η ΠΥΡΑΜΙΔΑ, είναι απεικόνιση της ΕΞΕΛΙΞΗΣ ΜΑΣ...
Τόσο της ΑΤΟΜΙΚΗΣ, όσο και της συλλογικής και ΓΕΝΙΚΟΣ, η πυραμίδα αυτή η απεικόνιση της εξέλιξης ΟΛΟΚΛΗΡΟΥ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΕΝΟΥ ΚΟΣΜΟΥ, ορατού ΚΑΙ αοράτου με τα επίπεδά του και τις αναβαθμίδες του...

Εσύ καλή μας Λίβια με την ενδιαφέρουσα άποψή σου υποστηρίζεις ότι:
"...μπορεί τα βήματα της εξέλιξης του εαυτού μας να είναι πλάγια..."
ΔΗΛΑΔΗ,
θεωρείς ΕΞΕΛΙΞΗ (η οποία και φυσικά είναι ΕΝ ΜΕΡΗ) ΜΟΝΟΝ την οριζόντια μετακίνησή σου από ΛΙΘΟ σε ΛΙΘΟ που οικοδομούν αυτήν την ίδια την πυραμίδα...

Λοιπόν, πράγματι η τμηματική σου μετακίνηση πέρα - δώθε στην ΒΑΣΗ ΤΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΟΣ, πράγματι σε φέρνει σε ένα νέο λίθο ΑΡΑ και σε μια νέα κατάσταση που ΜΟΝΗ ΣΟΥ θα πρέπει να εξερευνήσεις αλλά και αντιληφθείς.

Και ας φανταστούμε ότι εκεί σταματά ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ η παρούσα σου ζωή & σάρκωση :(
Αυτό που αποκόμισες καλή μας Λίβια θα είναι ΜΟΝΟΝ η εμπειρία της ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗΣ ΣΟΥ ΕΠΙ ΤΗΣ ΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ ΤΗΣ ΠΥΡΑΜΙΔΟΣ.
Κατ΄ επέκταση ΟΤΑΝ ερωτηθείς από τον Εσώτερό σου Εαυτό ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΠΥΡΑΜΙΔΑ, θα απαντήσεις ότι είναι "...μια επίπεδη επιφάνεια αποτελούμενη από πλαγιαστούς κυβικούς λίθους..."

Είναι όμως αυτή η απάντηση η ΠΛΗΡΗΣ σχετικά με την πυραμίδα :?:
Αναγνωρίζω ότι εσύ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ καταθέτεις την άποψή που ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ, αλλά απλά σου θέτω την αναρώτηση, είναι ΠΛΗΡΗΣ η άποψή σου :?: :?: :?:

Η livia έγραψε:
"...Δεν πιστεύω πως αλλάζουμε επίπεδα γιατί δεν πιστεύω πως υπάρχουν αυτά.
πιστεύω πως αρκούμαστε σε μικρά άλματα και ξαναγυρίζουμε στην θέση μας.
Πραγματοποιώντας όμως τα άλματα αυτά εκτός από δεινότητα στο άλμα κατακτούμε και δεινότητα στην σκέψη.
Επιτέλους καταλαβαίνουμε σιγά, σιγά αφού με τόσα πηδήματα έχουμε καταφέρει να είμαστε στο ίδιο μέρος, πως ο εξελιγμένος εαυτός μας δεν μας περιμένει κάπου ψηλότερα ή χαμηλότερα ή πλάγια αλλά είναι μέσα μας και εξ αιτίας της κίνησής μας και της συνεχούς προσπάθειάς μας εξελίχθηκε χωρίς να κάνουμε βήμα..."


Εσύ καλή μας Λίβια δεν ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ σε αυτά τα επίπεδα, αλλά εγώ ΓΝΩΡΙΖΩ ότι υπάρχουν :!:
Αλήθεια, τι έχει βαρύνουσα σημασία, η ΠΙΣΤΗ ή η ΓΝΩΣΗ :?:
Από την τοποθέτησή σου, η οποία ξαναλέω είναι ενδιαφέρουσα και ΕΝ ΜΕΡΗ ορθή (υπό την οπτική μου πάντα), αναγνωρίζω ότι αξία έχει η ΓΝΩΣΗ και όχι η ΠΙΣΤΗ...

Αναπτύσσοντας την σκέψη σου, αναφέρεσαι σε "πηδηματάκια επιτόπια" και λες ότι: "...εκτός από δεινότητα στο άλμα κατακτούμε και δεινότητα στην σκέψη..."

Αναρωτιέμαι όμως καλή μου Λίβια, η ΣΚΕΨΗ έχει ανάγκη από τον περιορισμό του ΤΟΠΟΥ :?:
Θέλω να πω δηλαδή, ότι για να πραγματοποιηθεί ένα άλμα, χρειάζεται ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ένας "τόπος" όπου θα πραγματοποιηθεί.
Η σκέψη έχει ανάγκη αυτού του τόπου;;;

Και τώρα η ΟΥΣΙΑ που αποκόμισα από τις σκέψεις σου (επιτόπιες ή μη :) )
Λες ότι:
"...ο εξελιγμένος εαυτός μας δεν μας περιμένει κάπου ψηλότερα ή χαμηλότερα ή πλάγια αλλά είναι μέσα μας ..."


Πολύ σωστά αγαπητή μας Λίβια, ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ...
Πράγματι αυτό υποστηρίζω και εγώ...
ΟΜΩΣ...
Το ζήτημα είναι όχι που είναι ο "εξελιγμένος μας εαυτός", αλλά που ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ :?: :?

Και ξαναγυρνώ στην πυραμιδούλα μας...
ΕΑΝ βρισκόμαστε στην ΒΑΣΗ της, τότε αυτά που θα έχουμε αποκομίσει, είναι η ΓΝΩΣΗ - η εμπειρία & η βίωση μας ΕΠΙ ΤΗΣ ΒΑΣΕΩΣ...
Άρα ΚΑΙ ο εξελιγμένος εαυτός μας, θα βρίσκεται εγκλωβισμένος ΕΚΕΙ, στην βάση...

Η αγαπητή livia έγραψε:"...Όταν γράφω πως ο άνθρωπος αρκεί να κινείται για να εξελιχθεί, εννοώ πως πρέπει να απορρίψει τις ανατολικές πρακτικές χαλάρωσης και διαλογισμού και να υιοθετήσει μια ποιο δυναμική προσέγγιση του εσωτερικού του κόσμου.
Δεν θεωρώ παράδειγμα προς μίμηση τον γιόγκι που είναι έγκλειστος σε αίθουσες διαλογισμού ομοιότροπος με τον παπά στο Αγίου Όρους που επικοινωνεί με τον εαυτό του μέσα σε ένα κελί.
Αυτές για μένα είναι πρακτικές ακινησίας..."


Με τον παραπάνω αφορισμό σου, επέτρεψε μου αγαπητή Λίβα να έρθω ευθέως ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ...
Αλήθεια, έχεις ασχοληθεί με "...τις ανατολικές πρακτικές χαλάρωσης και διαλογισμού..." και πόσο :?:
Σίγουρα για σένα ΜΠΟΡΕΙ να ΜΗΝ είναι ένα μιμητικό παράδειγμα ο ανατολίτης αδελφός μου που διαλογίζεται στο όνομα του ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΟΝΤΟΣ που δημιούργησε το σύμπαν αλλά και κατά βάση, αυτός ο ανατολίτης αδελφός μου ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΜΙΜΗΘΕΙ...

Απλά, η ευγένεια ΨΥΧΗΣ που τον διακρίνει, μας αποκαλύπτει τον ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΤΕΥΞΗΣ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΞΕΛΙΞΗΣ και την ταύτιση ή ορθότερα την μεταστοιχείωση του ΕΞΩ κόσμου με τον ΕΣΩ, τον ΕΝΑ & ΜΟΝΑΔΙΚΟ όντος υπάρχον κόσμο...
Το αυτό ΙΣΧΥΕΙ και για τον ασκητή του Αγίου Όρους...

Ούτε αυτός σου ζητά να τον μιμηθείς και ουσιαστικά ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΗΣ από οποιαδήποτε μέρος της υφηλίου και οποιουδήποτε φιλοσοφικού συστήματος σου ΖΗΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΜΙΜΗΘΕΙΣ...
Αν στο κάνει (ο οποιοσδήποτε), τότε ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗΣ...

Και τέλος αναφέρεις καλή μας Λίβια ότι:
"...Όσο κινούμαστε λοιπόν όσο ζούμε και βλέπουμε και μυρίζουμε και ακούμε όσο αγγίζουμε και βρισκόμαστε αντιμέτωποι με τα καλά και τα άσχημα της ζωής τόσο γυμνάζουμε το πνεύμα μας ωθώντας το να κάνει άλματα μέσα από τις πέντε μας αισθήσεις και όχι από παραισθήσεις.

Η κίνηση φέρνει την μετατροπή η μετατροπή την αλλαγή και η αλλαγή είναι από μόνη της μια εξέλιξη..."


Επιστεγάζοντας λοιπόν ως προς το τι αποκόμισα από τις σκέψεις σου, με οδηγείς στο συμπέρασμα ότι η μια γυμνάστρια ή γυμναστής σε κάποιο fitness club που όλη μέρα χοροπηδούν σαν κατσίκια επιτόπια πηδηματάκια και που έχουν καταφέρει να πηδούν λίγο ψηλότερα από τον παχουλό Βούδδα (που ανάφερες στην αρχή :wink: ), ότι αυτοί είναι και οι ΚΑΤ΄ ΕΣΕ εξελιγμένοι γύρο μας :shock: :shock: :shock:

Αστειεύτηκα, αλλά θα μπορούσε ως εικόνα να ευσταθήσει, τι λες και εσύ;

Αγαπητή Λίβια,
Από την δική μου οπτική, η σκέψη σου ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΤΑΙ μέσα στις 5 ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΣΟΥ...
Είναι φυσικό άλλωστε, αφού για να ΣΚΕΦΤΕΙ κάποιος, αυτό που χρησιμοποιεί είναι το ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ, αυτός ο Μέγας Δυνάστης που ΔΕΝ αποζητά ΚΑΜΙΑ εξέλιξη, γιατί τότε θα χάσει και τα σκήπτρα που λαθραίος έχει υποκλέψει...
(Μέσα από την αλληγορική ιστορία του Ρομπέν των Δασών, μη γελάς σε βλέπω, μπορείς να καταλάβεις ΠΟΙΟΣ είναι ο όντος ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΟΣ ΒΑΣΙΛΕΑΣ του βασιλείου και ποιος και πώς του υπέκλεψε τον θρόνο)...

Όμως καλή μου Λίβια, ΔΕΝ υπάρχουν ΜΟΝΟΝ οι 5 Αισθήσεις στο ανθρώπινο όν (ευτυχώς)
Εσύ αναφέρεις την λέξη ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΗ...
Εγώ αναφέρω την λέξη ΥΠΕΡΑΙΣΘΗΣΗ...

Εκεί θεωρώ ότι κρύβεται ΕΝΑ κλειδί...
Ψάξτο...
Ποιος ξέρει...
ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Κυρ Ιαν 29, 2006 11:08 am

Φίλοι μου,
διαβάζοντας όλες τις παραπάνω σκέψεις το μυαλό μου πηγαίνει στον μύθο του Σίσυφου, που καταδικάσθηκε από τους θεούς να κυλάει αδιάκοπα ένα βράχο προς την κορυφή ενός βουνού από όπου η πέτρα, με το βάρος της, ξαναπέφτει.
Ο μύθος του Σίσυφου είναι τραγικός γιατί ο ήρωας έχει συνείδηση του πόνου και της χαράς του. Ο αγώνας του για να φτάσει στην κορυφή του προσφέρει ικανοποίηση και οι άκαρπες προσπάθειες του τον οδηγούν στο συμπέρασμα ότι η ζωή του βρίσκεται σε μία διαρκή πορεία.

Τίποτε στο σύμπαν δεν είναι ανεξάρτητο και αυτόνομο, όλα είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους σε ένα συμπαντικό ιστό. Ο άνθρωπος καθορίζεται από την τύχη που του δίνεται τη στιγμή της γέννησής του ( ο τόπος που γεννήθηκε, οι γονείς του), από την τύχη που του επιφυλάσσει το περιβάλλον στο οποίο ζει ( το σπίτι του , ο εργασιακός του χώρος) και από τα προσωπικά του στοιχεία , όπως είναι οι επιλογές του, οι σκέψεις του, οι αρετές και η καλλιέργειά του.

Οι άνθρωποι έχουμε κληρονομήσει από τους προγόνους μας την ανάγκη να βρίσκουμε μια εξήγηση, την αγωνία που μας εξωθεί να αναζητάμε το νόημα της ύπαρξής μας. Μια αγωνία που δημιούργησε όλους τους μύθους και τις θρησκείες, την ίδια την επιστήμη.
Νομίζω ότι πρέπει επιτέλους να ξυπνήσουμε από το ονειροπόλημά μας και να ανακαλύψουμε την ολοκληρωτική μοναξιά μας. Βρισκόμαστε στο περιθώριο ενός σύμπαντος ,οπού είμαστε υποχρεωμένοι να ζήσουμε. Ενός σύμπαντος που κωφεύει στην μουσική μας, αδιαφορεί για τις ελπίδες μας και τον πόνο μας.

Πιστεύω ότι ο κόσμος είναι δημιούργημα μιας ανώτερης δύναμης, του Ποιητή όλων. Αναρωτιέμαι όμως γιατί ο Θεός δημιούργησε ένα σύμπαν το οποίο είναι καταδικασμένο στην καταστροφή. ίσως για αυτό έστειλε στην συνέχεια τον Γιο του, τον Χριστό για να μας συμφιλιώσει με την ιδέα του θανάτου. Από την άλλη πάλι δεν είναι δυνατόν να ασχολείται με την μοίρα του ανθρώπου σε καθημερινή βάση, γιατί τότε θα υπήρχε η ελπίδα για ειρήνη και δικαιοσύνη στον κόσμο.

Δεν μπορώ να δεχθώ παρά μόνο ένα στόχο για τον άνθρωπο, να καλλιεργεί τον εσωτερικό του εαυτό με σκοπό να τείνει προς το θείο, να φιλοσοφεί ώστε τα συναισθήματα του να τείνουν προς το θείο. Μέσα από αυτή τη σκέψη και μόνο καταλαβαίνω την ανάγκη που έχουμε όλοι να προσεγγίσουμε αυτή την ανώτερη ύπαρξη και να καταλάβουμε την παρέμβασή της στη ζωή μας.

Είναι πεπερασμένες οι γνώσεις μου για να εκφέρω κάποια άποψη αν άρχει ο Θεός ή αν δεν άρχει. Προβληματίζομαι και σκέφτομαι ποια είναι η αλήθεια. Πάντως είμαι σίγουρος ότι τα περισσότερα πράγματα στον κόσμο συμβαίνουν από τύχη, όχι γιατί δεν άρχει ο Θεός, αλλά γιατί αφού δημιούργησε τον κόσμο τον παρακολουθεί στην εξέλιξή του. Από την άποψη αυτή ο Θεός άρχει, γιατί αποφάσισε να αφήσει τον κόσμο στην τύχη του. Γιατί πώς αλλιώς να εξηγήσει κανείς τη δυστυχία που μας περιβάλλει, τον ανθρώπινο πόνο και την φτώχεια;

Θα ήθελα να συμπληρώσω ότι ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά προσπαθεί να κάνει την ζωή του πιο αληθινή με βάση τις δικές του αναζητήσεις που μπορεί να είναι ένα ηλιοβασίλεμα, ο έρωτας, η οικογένεια, αυτά είναι κατά την γνώμη μου μέσα και όχι ο σκοπός επιτρέπονται γιατί μας οδηγούν στην προσωπική μας εξέλιξη. Από αυτή την άποψη λοιπόν νομίζω ότι όλοι μας ζούμε την ζωή του Σίσυφου, κυλώντας τον βράχο μας στην κορυφή του βουνού και παρακολουθώντας τον να πέφτει πάλι προς τα κάτω γνωρίζοντας καλά ότι ο αγώνας προς την κορυφή είναι ο μόνος δρόμος για να γεμίσει η καρδιά μας.

Οι έννοιες, όπως και οι ιδέες πολύ περισσότερο, είναι εξασθενημένα έως αποσβεσμένα υλικά προϊόντα αντίληψης, που ο εγκέφαλος μας τα σχηματοποιεί, αφαιρεί πολλά υλικά μέρη (π.χ. στην έννοια καρέκλα «κρατά» μόνο τα τέσσερα πόδια, το κάθισμα και τη πλάτη και αφαιρεί το στυλ και τη μορφή κάθε καρέκλας, δηλαδή το ύφασμα που έχει, αν είναι κλασσική ή μοντέρνα, κ.λ.π.) και βάσει μιας έννοιας γεννά άλλες έννοιες και ιδέες. Για να επιβεβαιωθεί όμως μια έννοια ή μια ιδέα, θα πρέπει να υποστεί τη «δοκιμασία της πραγματικότητας» και να υπάρξει συνήχηση.
Δηλαδή για να επιβεβαιωθεί η έννοια καρέκλα, θα πρέπει να τη ξανασυγκρίνουμε με κάποιο υλικό προϊόν αντίληψης που είτε έχουμε στη μνήμη μας (π.χ. τη πρώτη καρέκλα που είδαμε στη ζωή μας), είτε το αντιλαμβανόμαστε (το βλέπουμε) πάλι και οι άλλοι ή εμείς λέμε ότι αυτό που αντιλαμβανόμαστε είναι καρέκλα. Επειδή δεν είμαστε μόνοι μας σε αυτή τη ζωή και επειδή δεν ανακαλύπτουμε εμείς την Αμερική, προφανώς όταν πρωτοείδαμε τη καρέκλα για πρώτη φορά, οι γονείς μας, ή κάποιος άλλος μας εξήγησε ότι αυτό λέγεται καρέκλα. Ο πρώτος που την κατασκεύασε την ονομάτισε μόνος του.
Μια καρέκλα όμως, όπως και οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο, από μόνο του δεν είναι τίποτα, ή είναι αυτό που είναι. Εμείς το προσδιορίζουμε, ανάλογα με τη θέση που είμαστε. Εμείς θέλουμε να καθόμαστε πάνω στη καρέκλα. Ίσως σε κάποιο άλλο κόσμο, η καρέκλα να είχε άλλη έννοια και ταξινόμηση, βάσει της χρήσης ή κάποιας άλλης ιδιότητας της που θα είχε σημασία σε αυτούς που ζούσαν σε αυτό τον άλλο κόσμο.

Τη σημασία και την ερμηνεία λοιπόν σε κάθε τι, τη δίνουμε εμείς. Τα γεγονότα και τα αντικείμενα, από μόνα τους δεν είναι ούτε καλά ούτε κακά. Ούτε άδικα ούτε δίκαια. Ας πάρουμε ως παράδειγμα ένα αεροπορικό ατύχημα – δυστύχημα. Το ότι εμείς λέμε ότι είναι αδικία να πεθαίνουν έτσι άδικα οι άνθρωποι, το λέμε από τη θέση που βρισκόμαστε τώρα. Αν για παράδειγμα είμαστε αθάνατοι και ξέραμε ότι και να πέφταμε από αεροπλάνο και να διαμελιζόμαστε αυτό δεν θα είχε καμία επίπτωση σε μας (σαν τα καρτούν που ανατινάζονται, και μετά επανασυγκολούνται και έχουν την ίδια μορφή με πριν και το έργο συνεχίζεται), τότε μπορεί και να επιδιώκαμε να πέφταμε με αεροπλάνο γιατί η αδρεναλίνη μας θα ανέβαινε στα ύψη!!!
Έτσι λοιπόν, όλα τα συναισθήματα και η συμπεριφορά μας και η κρίση μας για τα πράγματα βγαίνει από τη θέση που βρισκόμαστε σε αυτή τη ζωή.
Και επίσης ο αυτοπροσδιορισμός μας, γίνεται πάντα, σε σχέση με κάτι ή κάποιον άλλον.
Πως μπορούμε να αυτοπροσδιοριστούμε όταν δεν έχουμε κάποιο «μέτρο» σύγκρισης; Αν δεν υπήρχε τίποτα γύρω μας πως θα αυτοπροσδιοριζόμαστε; Πως θα λέγαμε ότι εμείς είμαστε άνθρωποι σε αντίθεση με τα φυτά π.χ., ή ότι εγώ είμαι έτσι στο χαρακτήρα και εσύ είσαι αλλιώς; Εμείς και οι άλλοι λοιπόν, ή εμείς και το περιβάλλον, σχηματίζουμε ένα πλέγμα, που αλληλοεξαρτώμαστε και αλληλοεπηρεαζόμαστε και όλοι μαζί συνδιαμορφονώμαστε.
Με αυτό τον τρόπο «βγαίνει» η θέση που είμαστε τώρα, η ζωή μας δηλαδή.

Αυτή τη θέση για μένα τουλάχιστον, δεν ΓΙΝΕΤΑΙ να την αρνηθούμε. Δεν είναι ζήτημα επιλογής. ΑΥΤΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΩΡΑ. Δεν μπορούμε να ξεπεράσουμε τον εαυτό μας, τα όρια μας αυτή τη στιγμή (και όταν λέω στιγμή εννοώ όλη τη παρούσα ζωή μας). Γι' αυτό στενοχωριόμαστε, γι’ αυτό λέμε ότι είναι άδικο, γι’ αυτό είμαστε άνθρωποι.

Για το τι γίνεται σε μια άλλη θέση, εμένα τουλάχιστον ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ. Δεν με αφορά όχι γιατί δεν με ενδιαφέρει, ή γιατί δεν πιστεύω, ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, δεν με αφορά γιατί ακριβώς θέλω να ζήσω τη θέση που είμαι τώρα. Να ερωτευτώ, να απολαύσω το ηλιοβασίλεμα, να, να…. Αυτά τα πράγματα με έχουν διαμορφώσει, αυτά είναι γύρω μου, αυτά με έχουν προσδιορίσει και τα έχω προσδιορίσει και εγώ. Έτσι και αλλιώς η θέση η τωρινή κάποια στιγμή θα αλλάξει και θα περάσω σε μια άλλη θέση, είτε το θέλω είτε όχι. Το θάνατο δεν μπορείς να τον αποφύγεις. Και ευελπιστώ ότι ό,τι και αν είναι μετά το θάνατο, θα το «ζήσω» και αυτό. Δεν μπορώ να κρίνω όμως και να βγάλω κάποιο συμπέρασμα για το μετά, από τη θέση που είμαι τώρα, γιατί πρώτα από όλα θα ισχύει άλλος χρόνος, άλλος χώρος (αυτό σημαίνει αλλαγή θέσης), άλλος κώδικας επικοινωνίας τελικά (και δεν εννοώ βέβαια τη γλώσσα).

Επίσης δεν ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΓΩΓΗ και να ερμηνεύσουμε βάσει αυτών που αντιλαμβανόμαστε τώρα έναν άλλον κόσμο που θα ισχύουν άλλα πράγματα, όπως δεν μπορούμε τελικά να ερμηνεύουμε τους άλλους, και τον κόσμο μας, μόνο βάσει των δικών μας βιωμάτων. Γι αυτό οι άνθρωποι ανταλλάζουν απόψεις μεταξύ τους, σκέφτονται τα βιώματα τους, συγκρίνουν και ξανασυγκρίνουν αυτά που ακούνε ή βλέπουν ή ζουν, με αυτά που έχουν στο μυαλό τους ή με αυτά που έχουν ζήσει, και ένα αντικείμενο, μια έννοια ή μια ιδέα, ή η ερμηνεία ενός γεγονότος που έχει ο καθένας και η κάθε μια προσωπικά, επιβεβαιώνεται στη πράξη ή επαναπροσδιορίζεται.

Τελικά ό,τι δεν μπορεί n’ αποδειχθεί στον καθένα είναι ένα Δόγμα? Μήπως η αβεβαιότητα είναι κ αυτή ένα Δόγμα? Μήπως η ανάγκη του Ανθρώπου για ένα κέντρο Αναφοράς τον οδηγεί στη δημιουργία Δημιουργού (Ευθύνης, Προνοίας)? Πολλές φορές έχω σκεφτεί ότι Θεός είναι η ιδέα περί Θεού. Κ η ιδέα μπορεί να είναι το Μέγιστο που μπορεί να προκύψει στο Συμπάν καθώς έστω κ τυχαία «οργανώνεται» κ γεννά Συνείδηση.

(Συγκεκριμένα)
Ένας Θεός που «παίζει» ζαριά κ εκδηλώνει τις ενέργειες του μέσω της Τύχης (κ ατυχίας)-δικό μας κριτήριο- τι Θεός μπορεί να είναι? Αν εμείς έχουμε βούληση, πως μπορεί αυτός (Αυτό) να μην έχει?

Πρέπει να υπάρχει μια κάποια ορατή συνεπεία έστω κ αυτών των «τυφλών» ενεργειών έτσι ώστε να διακρίνουμε ιδιότητες. Αλλιώς πάλι μιλούμε για την ιδία αγνώστου σκοπιμότητας τυχαιότητα που τροφοδοτεί τις δικές μας πράξεις όσο κ αν τείνουμε προς την οργάνωση.

Δεκτό ότι μπορεί από την τυχαιότητα να προκύπτει οργανωμένο σχέδιο (Τάξη). Η θεωρία της Αυτό-οργάνωσης της Ύλης περίπου αυτό πρεσβεύει. Π.χ. η κίνηση Brown σε επαρκή χρόνο μπορεί να δώσει δομές, σχήματα, οργάνωση μέσα από ύλη που συγκρούεται κ απωθείται. Πιθανόν να καταστραφεί η πρώτη δομή, πάλι κ πάλι, αλλά κάποια στιγμή να προκύψει ένα επίπεδο αλληλεπίδρασης (σε μια «κρίσιμη μάζα» ας πούμε) οπού γίνεται δόμηση-αλλάζει η τάση- κ το όλο φαινόμενο ή ύπαρξη αποκτά σχέδιο, σαφήνεια, λειτουργία, κ δηλώνει στα ματιά του παρατηρητή ακόμη κ πρόθεση! Κάτι σαν τη χωροταξική δομή των πρωτεϊνών κ των ένζυμων, λειτουργά μέρη υποσυνόλων (οργανιδίων, κυττάρων, ιστών) μέσα σε σύνολο (οργανισμός).

Πιστεύω ότι το Συμπάν είναι ένας ζωντανός οργανισμός μεταξύ φθοράς κ αφθαρσίας σε παραλληλία αλλά κ συνεχεία με τις βιολογικές οντότητες (δυναμική κατάσταση)όπως επιχειρούμε να τις κατανοήσουμε.
Ένας φυσιολόγος αναφερόταν πολύ συχνά-σα μαγεμένος- στην πολλαπλότητα της Ζώνης ως millieau (?) de la Vie. Xm, πολύ πιθανός ο μυστικισμός μετά την εντρύφηση (?) στις επιστήμες. Τι να πω, μάλλον συμφωνώ με την Τυχαιότητα που χωρίς πρόθεση γεννά κ Θεό ή ένα επίπεδο οργάνωσης που ανθίσταται στη διάλυση κ εκφράζει –πέρα από την αυτοσυντήρηση- κ Βούληση. Δηλ. να προκύπτει Νους με σχεδία για το Μέλλον, έστω κ για κάποια φάση του Γίγνεσθαι.( 1msec ή μερικά δις χρονιά).
Το θέμα είναι πού βλέπουμε νόημα μέσα στις μη-γραμμικές αλληλουχίες των γεγονότων. Είναι Επιλογή κ Πιστή. «Νους ώρα κ Νους ορίζει»

«Αν δεν άρχει Θεός, τίποτα τυχαίο». Πιστεύω πως η «συνεργασία» όλων των παραγόντων κάθε φορά δεν είναι υποχρεωτικά κατευθυνόμενη σε κάποια συγκεκριμένη πορεία. Σε ένα αρχικό ή ενδιάμεσο στάδιο είναι «όπως κάτσει». Στην πορεία όμως η Αυτοοργάνωση είναι αναπόφευκτη κ αλλάζει δραματικά την κατάσταση της ροής θέτοντας ορούς για τη συνεχεία.
Η Συνείδηση που γεννήθηκε, παίρνει τον έλεγχο κ δυναμώνει σε μια πορεία (αναζήτησης) της μέγιστης Τάξης σε μια αντιστροφή σχέση με το Χάος. (μια τραμπάλα, ας πούμε). Κάθε τόσο νέα Όρια προκύπτουν.
Οι κλειστοί κύκλοι μένουν κ η Σπείρα προχωράει στους «πειραματισμούς» με μεγαλύτερες ή πολυπλοκότερες δομές. Πιστεύω πως η κοινωνία έτσι δημιουργεί κ γραφεί ιστορία, είτε μέσα από πρωτοβουλίες ατόμων που συγκεντρώνουν δύναμη, είτε από τη δύναμη της «σιωπηλής πλειοψηφείας».
Και τα πολιτικά συστήματα τέτοια πειράματα είναι. Στη «Δημοκρατία δεν υπάρχουν αδιέξοδα» λένε, αλλά μια άλλη πλευρά θα ισχυριζόταν ότι πρόκειται για «αδιέξοδο» που απλώς φροντίζει για δικλείδες ασφαλείας ώστε να εκτονώνεται η πίεση.(ποδόσφαιρο, θεάματα κλπ)

Δεν πιστεύω στους καθιερωμένους κανόνες. οι κανόνες διαμορφώνονται για να «χωρέσουν» τα νέα δεδομένοι «καθιερωμένοι» κανόνες γίνονται τα επί μέρους δόγματα της επιστήμης.
Ακόμη κ για τη Μεγάλη Έκρηξη πιστεύω ότι είναι απλά ένα Συμβατικό Σημείο Έναρξης. Και ποιος διασφαλίζει ότι κάτι τέτοιο δε γίνεται που κ που μες το Χρόνο? Δε δέχομαι ότι ο χρόνος άρχισε μόλις τότε. (Είδα συνέντευξη του Νανόπουλου ΕΤ3)
Μια άλλη εκδοχή για το Συμπάν είναι τα δυο Δίας (Διαστολή, διάσταση) – Ζευς (Ζεύξη). Θαονόματα-ιδιότητες της θεότητας μπορούσες να πεις: κ που κολλάει αυτό? Τι να κάνω, κολλάω το ένα πάνω στο άλλο, κόβω ότι δεν ταιριάζει κ ευελπιστώ να βρω τον κοινό παρονομαστή. Όλα είναι Ένα. Εν το Παν. Εννοώ νοώ Εν. Αυτή είναι η δικιά μου Ολιστική Θεωρία. (Οποίος δει μονό αυτά τείνει να τα παρεξηγεί)

Εδώ θα θέσω ένα ερώτημα. ΑΝΘΡΩΠΕ, Γιατί έχεις τόση αγωνία να καταλάβεις; Μήπως είναι ζήτημα ελέγχου; Έχω παρατηρήσει ότι αυτή η αγωνία να καταλάβουμε, να "φωτιστούμε", είναι κυρίως ζήτημα ελέγχου, δηλαδή τελικά ζήτημα εξουσίας (των πραγμάτων, των γεγονότων, του εαυτού μας τελικά). Κάνουμε δηλαδή τελικά, αυτό που κατηγορούμε στους άλλους!!! Κατηγορούμε την "εξουσία" (της επιστήμης, της θρησκείας, των ΜΜΕ, των πολυεθνικών, των πολιτικών, κ.λ.π.), αλλά θέλουμε και εμείς να γίνουμε "χαλίφηδες στη θέση του χαλίφη", με το δικό μας τρόπο βέβαια. Αλλά η αφετηρία, η λογική που αναζητούμε τη "φώτιση" είναι ακριβώς ίδια.

Και θα μπορούσα να θέσω και αλλιώς την ερώτηση. Γιατί θεωρούμε τους εαυτούς μας "αδύναμους" όταν δεν ξέρουμε; Αν κάποιος/α είναι χειριστής/άστρια μηχανήματος και είναι καλά εκπαιδευμένος, τον βοηθάει καλύτερα στη δουλειά του αν ξέρει πως, πότε, γιατί δημιουργήθηκε ο κόσμος και πως θα πεθάνει; Που θα τον βοηθήσει αυτή η γνώση στο να είναι καλός επαγγελματίας; Το ίδιο βέβαια ισχύει και για το αν κάποιος/α αγαπάει την οικογένεια του, τα παιδιά του, προσφέρει στη κοινωνία, ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ δηλαδή στα τεκταίνομε, κ.λ.π.

Όλα αυτά (το να είσαι σκεπτόμενος και "καλός" άνθρωπος σε τελευταία ανάλυση), ή τα κάνεις επειδή θέλεις, ή δεν τα κάνεις γιατί δεν θέλεις. Δηλαδή αν ξέρω το τρόπο λειτουργίας του κόσμου αυτό θα με κάνει καλύτερο άνθρωπο; Γι' αυτό εντοπίζω ότι αυτή η αγωνιώδης προσπάθεια να "μάθουμε" τελικά δείχνει ότι θέλουμε τον έλεγχο πάνω στους άλλους και στα πράγματα γενικότερα, και επίσης για να συμμετέχουμε στα πράγματα θέτουμε όρους (να ξέρουμε, να γνωρίζουμε), αλλιώς ΔΕΝ συμμετέχουμε.

Δηλαδή για να ζήσεις εσύ σε αυτό το κόσμο πρέπει είτε να ζεις από κεκτημένη ταχύτητα, είτε από περιέργεια, είτε για ένα στοίχημα μεγάλο; Για κάτι πιο απλό δεν μπορείς να ζεις; Η να ζεις απλά για να ζεις;

Και εγώ το είχα αυτό νεότερος και από τη βιβλιογραφία που "κατέβασα". Η αγωνία του ανθρώπου για εύρεση μίας θεωρίας, μίας αλήθειας, μίας ιδεολογίας, μίας θρησκείας (και συμπεριλαμβάνω και τις θεωρίες περί "εσωτερισμού" κ.λ.π.), ενός θεού τελικά, δεν διαφέρει από τη μηχανιστική αντίληψη του Ισαάκ Νεύτωνα (και προσοχή η θεωρία του ισχύει σε κάποια περιοχή της κλίμακας, αλλά δεν επεκτείνεται σε άλλα επίπεδα). Και δεν διαφέρει και από την Καρτεσιανή λογική "σκέφτομαι, άρα υπάρχω"!!!

Τώρα πλέον ΔΕΝ ΘΕΛΩ να αγωνιώ, να προσπαθώ απεγνωσμένα να "καταλάβω". Και μόνο και μόνο αυτός ο ποταμός γραφής και ανάλυσης αυτό δείχνει. Και ο δικός σας, αλλά και άλλων από αυτούς που απάντησαν, καθώς και ο δικός μου βέβαια, παρόλο που δηλώνω ότι δεν θέλω να ασχολούμαι!!!!

Και δεν εννοώ ότι δεν πρέπει να διαβάζουμε ότι καινούργια γνώση βγαίνει. Αλλά να μην έχουμε αυτή την αγωνία, ντε και καλά να γίνουμε κάτοχοι της "απόλυτης αλήθειας", να καταλάβουμε. Τόσο πολύ δεν μας αρέσει η αβεβαιότητα τελικά; Δηλαδή και αν δεν ξέρουμε τι πειράζει; Γιατί πρέπει να ζούμε μόνο όταν "ξέρουμε", μόνο όταν αισθανόμαστε δυνατοί από την άποψη ότι ελέγχουμε το περιβάλλον και τους γύρω μας, μόνο όταν είμαστε σίγουροι; Γι' αυτό τον έλεγχο, έχουν γίνει και γίνονται εγκλήματα και εγκλήματα.

Εμένα τουλάχιστον η εμπειρία μου μέχρι τώρα δείχνει ότι δεν υπάρχει "απόλυτη αλήθεια". Και η άποψη μου αυτή ενισχύεται και από τα βιβλία που διάβασα – και λατρεύω το διάβασμα. Η αλήθεια έχει πολλές πλευρές και είναι διαφορετική για κάθε πράγμα και για κάθε κατάσταση.
Και ούτε ΥΠΕΡΤΙΜΩ τη σκέψη έναντι της πράξης, ή της ύλης. Η σκέψη είναι ιδιότητα της ύλης και αυτή, όπως και πολλά άλλα. Με αυτή την έννοια δεν υπερτιμώ το μυαλό μου, τη φαντασία μου, τις εικόνες που "φτιάχνει" το μυαλό μας συνδυάζοντας σκέψεις. Περιμένω οι σκέψεις μου να έχουν "συνήχηση" με αυτά που βλέπω και αντιλαμβάνομαι από τον κόσμο που ζούμε.

Και που ξέρετε... Αν σταματήσουμε να ασχολούμαστε εναγωνίως με την "απόλυτη αλήθεια" και δεχτούμε αυτό που είπε ο Σωκράτης ότι "ένα πράγμα ξέρω, ότι δεν ξέρω", χαλαρώσουμε και ζήσουμε για να ζήσουμε ως "κοινοί θνητοί" που είμαστε απολαμβάνοντας τα πράγματα που μας αρέσουν (και μεταξύ αυτών και τα βιβλία βέβαια), χωρίς να έχουμε στο μυαλό μας ότι όλα αυτά που μαθαίνουμε θα πρέπει να τα αξιοποιήσουμε ντε και καλά για να βγάλουμε συμπεράσματα, ε τότε που ξέρεις, μπορεί να μας έρθει και η "φώτιση"!!! :bom: :idea:





ΥΓ.
Πω, πω κατεβατό.. :oops:
Φίλοι μου δεν ξέρω αν σας μπέρδεψαν οι σκέψεις μου αλλά συγχωρήστε με γιατί νομίζω ότι κι εγώ μπερδεύτηκα όντας ξενυχτισμένος κι υποχρεωμένος να παραμείνω λόγω υποχρεώσεων..
:D
Εικόνα
\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"
--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Δευ Ιαν 30, 2006 8:46 am

Ramoglou έγραψε:«Ακινησία» και «κίνηση»

Αλήθεια πόσο εύκολα εκφράζουμε άποψη και χαρακτηρισμό για ότι η δική μας νόηση δεν αντιλαμβάνεται.


πέρα και έξω από το επίπεδο της δικής μας αντίληψης ;


Μόλις διάβασα την απάντησή σου ομολογώ οτι με πείραξε λίγο ο τρόπος που δείχνεις τις γνώσεις σου για τον χαρακτήρα μου και τα όρια της νοημοσύνης μου.Αλήθεια πως είσαι σίγουρος πως κρίνω κάτι που δεν το ξέρω?
Ακόμα χειρότερα που δεν το αντιλαμβάνομαι??? :?: :?:

Απο το ότι διαφωνώ,δεν αποδέχομαι και απορίπτω τις ανατολικές πρακτικές αναζήτησης ,δεν συνεπάγεται οτι είμαι χαζή ή ανίδεη.
:(
Μπορεί να κάνω λάθος αλλά το ποσοστό να έχω δίκιο είναι το ίδιο.
Μην βιάσεσαι να πείς "δεν ξέρεις γι αυτό μιλάς" γιατί πέφτεις στην παγίδα να μιλάς εσύ χωρίς να ξέρεις.

Αν έχω επιθετικό ύφος σου ζητάω προκαταβολικά συγνώμη,αλλά είμαι λίγο :x.
Τελευταία επεξεργασία από livia σε Δευ Ιαν 30, 2006 10:06 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Δευ Ιαν 30, 2006 9:05 am

Ευθύμης έγραψε:Πολλοί συνηθίζουμε να εξετάζουμε τις πράξεις των άλλων με τα υποκειμενικά μας κριτήρια.Εκεί είναι το σφάλμα.


Ευθύμη πάντα εξετάζω τα "πράγματα"με τα δικά μου υποκειμενικά κριτηρια
και τα "πράγματα" με εξετάζουν κατα τον ίδιο τρόπο.Αν εσύ καταφέρνεις να εξετάζεις τις πράξεις των άλλων αντικειμενικά,σου βγάζω το καπέλο.
:)

Ευθύμης έγραψε:Όχι, αυτές οι κρίσεις έχουν σαν βάση κάτι φθηνό, τη ζήλεια.

Εδώ δεν σε κατάλαβα,
μήπως εννοείς οτι ζηλεύω τον γιόγκι που αιωρείται ή τον παπά που αγιοπειήται?
Όχι ευθύμη μου,απλά έχω κουραστεί απο την εύκολη κρίση οτι οι άνθρωποι που απομονωμένοι ασχολούνται με τα έσω είναι σπουδαίοι.
Εγώ θεωρώ άλλους ανθρωπους σπουδαίους και άλλους ζηλεύω.

Το να θεωρείς οτι διαφωνώ επειδή δεν ξέρω είναι εύκολος αφορισμός και νομίζω υποκειμενικός.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Δευ Ιαν 30, 2006 9:42 am

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Είναι όμως αυτή η απάντηση η ΠΛΗΡΗΣ σχετικά με την πυραμίδα :?:
Αναγνωρίζω ότι εσύ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ καταθέτεις την άποψή που ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΙΛΗΦΘΕΙ, αλλά απλά σου θέτω την αναρώτηση, είναι ΠΛΗΡΗΣ η άποψή σου :?: :?: :?:


Έχεις δίκιο,η άποψή μου δεν φαίνεται πλήρης,πρέπει να αναδιοργανώσω την σκέψη μου.Με το παράδειγμα της πυραμίδας με ισοπέδωσες,άλλά αντέχω.
Και τώρα η ΟΥΣΙΑ που αποκόμισα από τις σκέψεις σου (επιτόπιες ή μη :) )
Λες ότι:
Το ζήτημα είναι όχι που είναι ο "εξελιγμένος μας εαυτός", αλλά που ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ :?: :?

και συνεχίζεις.....να έχεις δίκιο :oops:
Με τον παραπάνω αφορισμό σου, επέτρεψε μου αγαπητή Λίβα να έρθω ευθέως ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΣ...
Αλήθεια, έχεις ασχοληθεί με "...τις ανατολικές πρακτικές χαλάρωσης και διαλογισμού..." και πόσο :?:
Σίγουρα για σένα ΜΠΟΡΕΙ να ΜΗΝ είναι ένα μιμητικό παράδειγμα ο ανατολίτης αδελφός μου που διαλογίζεται στο όνομα του ΥΠΕΡΤΑΤΟΥ ΟΝΤΟΣ που δημιούργησε το σύμπαν αλλά και κατά βάση, αυτός ο ανατολίτης αδελφός μου ΔΕΝ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΜΙΜΗΘΕΙ...

Απλά, η ευγένεια ΨΥΧΗΣ που τον διακρίνει, μας αποκαλύπτει τον ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΕΠΙΤΕΥΞΗΣ ΤΗΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗΣ ΤΟΥ ΕΞΕΛΙΞΗΣ και την ταύτιση ή ορθότερα την μεταστοιχείωση του ΕΞΩ κόσμου με τον ΕΣΩ, τον ΕΝΑ & ΜΟΝΑΔΙΚΟ όντος υπάρχον κόσμο...
Το αυτό ΙΣΧΥΕΙ και για τον ασκητή του Αγίου Όρους...

Ούτε αυτός σου ζητά να τον μιμηθείς και ουσιαστικά ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΝΩΣΤΗΣ από οποιαδήποτε μέρος της υφηλίου και οποιουδήποτε φιλοσοφικού συστήματος σου ΖΗΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΜΙΜΗΘΕΙΣ...


Αυτό κύριοι είναι μια ωραία απάντηση με σεβασμό στο τί μπορεί να γνωρίζω ή όχι,δωσμένη με καλή πρόθεση απο τον Κέλσο.(θα μου επιτρέψεις να απαντήσω αργότερα σ΄αυτό σε κάποιο άλλο θέμα).


Επιστεγάζοντας λοιπόν ως προς το τι αποκόμισα από τις σκέψεις σου, με οδηγείς στο συμπέρασμα ότι η μια γυμνάστρια ή γυμναστής σε κάποιο fitness club που όλη μέρα χοροπηδούν σαν κατσίκια επιτόπια πηδηματάκια και που έχουν καταφέρει να πηδούν λίγο ψηλότερα από τον παχουλό Βούδδα (που ανάφερες στην αρχή :wink: ), ότι αυτοί είναι και οι ΚΑΤ΄ ΕΣΕ εξελιγμένοι γύρο μας :shock: :shock: :shock:

Αστειεύτηκα, αλλά θα μπορούσε ως εικόνα να ευσταθήσει, τι λες και εσύ;


Λέω οτι η λογική των Σοφιστών ποτέ δεν βρήκε ποιο εύστοχο παράδειγμα,
έτσι όπως το δίνεις μπορεί να ευσταθεί.(και να γελιοποιεί τον συλογισμό μου,αλλά το κάνεις ωραία). :lol: :lol:

Όμως καλή μου Λίβια, ΔΕΝ υπάρχουν ΜΟΝΟΝ οι 5 Αισθήσεις στο ανθρώπινο όν (ευτυχώς)
Εσύ αναφέρεις την λέξη ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΗ...
Εγώ αναφέρω την λέξη ΥΠΕΡΑΙΣΘΗΣΗ...

Εκεί θεωρώ ότι κρύβεται ΕΝΑ κλειδί...
Ψάξτο...
Ποιος ξέρει...
ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ...

Ευχαριστώ για την απάντησή σου,είμαι έτοιμη για νέα ταξίδια,αρκεί να μου δώσεις μια πυξίδα,ευχαριστώ για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σου.
(δεν έχει φατσούλα για φιλάκι να σου δώσω ένα).
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιαν 30, 2006 11:17 am

Καλημέρα σε όλους

Θα ήθελα να τοποθετηθώ σε ένα θέμα που τονίζει την διάσταση μεταξύ ορθολογισμού και ιδεαλισμού.

Η γνώμη μου είναι ότι εφ’ όσον είμαστε ενήλικοι και σχεδόν όλοι έχουμε ξεφύγει από την εφηβεία, έχουμε ήδη σχηματισμένο ένα τρόπο σκέψεως και θέασης των πραγμάτων.

Η αποδοχή του '' καινούργιου'' και του '' άγνωστου'' είναι σαφώς δύσκολη επειδή όλα φιλτράρονται από τον δικό μας νου και την δική μας κρίση.
Αν και έχω δει συχνά την άποψη του να μην κρίνουμε για ότι δεν γνωρίζουμε, καθώς και την αντίληψη ότι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και συνεπώς μη συγκρίσιμη, έχω καταλήξει ότι αυτό δεν είναι εφικτό ούτε καν στην παιδική ηλικία.

Η λογική και η κρίση έστω και υποκειμενική είναι η εξέλιξη και η διαφορά του ανθρώπου από το ζωικό βασίλειο.

Η αποδοχή όλων των αντιλήψεων, ο πειραματισμός, η έμπνευση, η έρευνα είναι χαρακτηριστικά κάθε αναζητητή .

Η επιλογή όμως του δρόμου προς την ολοκλήρωση και την ευτυχία είναι αποκλειστικά δική μας .
Είναι ένα μοναχικό πέταγμα, στο οποίο ο καθένας έλκει τα όμοιά του και βρίσκει ότι αντέχει η δική του ψυχή.

Ο αγαπητός Lorenzo έχει δώσει μια πολύ σαφή και αναλυτική προσέγγιση στο θέμα, που ενώνει και επεξηγεί τις αντιθέσεις που ξεπροβάλλουν στις μορφές σκέψης μας.
Προσωπικά η τοποθέτηση του με βρίσκει σύμφωνη σε κάθε σημείο της.


ο κάθε άνθρωπος ξεχωριστά προσπαθεί να κάνει την ζωή του πιο αληθινή με βάση τις δικές του αναζητήσεις που μπορεί να είναι ένα ηλιοβασίλεμα, ο έρωτας, η οικογένεια, αυτά είναι κατά την γνώμη μου μέσα και όχι ο σκοπός επιτρέπονται γιατί μας οδηγούν στην προσωπική μας εξέλιξη. Από αυτή την άποψη λοιπόν νομίζω ότι όλοι μας ζούμε την ζωή του Σίσυφου, κυλώντας τον βράχο μας στην κορυφή του βουνού και παρακολουθώντας τον να πέφτει πάλι προς τα κάτω γνωρίζοντας καλά ότι ο αγώνας προς την κορυφή είναι ο μόνος δρόμος για να γεμίσει η καρδιά μας.



Ας μας δίνει ο θεός την δύναμη να βρούμε ο καθένας ότι αναζητά με αγάπη και σεβασμό στις διαφορές και στις ομοιότητες μας.

Με εκτίμηση.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιαν 30, 2006 12:46 pm

livia έγραψε:"...Ευχαριστώ για την απάντησή σου, είμαι έτοιμη για νέα ταξίδια, αρκεί να μου δώσεις μια πυξίδα, ευχαριστώ για τον χρόνο και το ενδιαφέρον σου..."


Την καλημέρα μου σε όλους και καλή εβδομάδα...

Αγαπητή Λίβια, με κάνεις να ντρέπομαι :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:
Χαίρομαι για την διάθεση που απόκτησες για "νέα ταξίδια" όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις...
Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ είναι ένα ταξίδι ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ, που όμως σκοπό του ΔΕΝ έχει την περίφημη ΙΘΑΚΗ του λατρεμένου μου Οδυσσέα, ΑΛΛΑ το ΝΑΥΑΓΙΟ που αναφέρει στην περίφημη Ασκητική του ο μυημένος Καζαντζάκης...

Και τι παράδοξο ε ; Λίβια :?:
Ο Καζαντζάκης να μιλά για αυτό που εσύ αναφέρεις ότι:
"...πρέπει να απορρίψουμε τις ανατολικές πρακτικές χαλάρωσης και διαλογισμού... ...ομοιοτρόπως με τον παπά στο 'Αγιο ορος που επικοινωνεί με τον εαυτό του μέσα σε ένα κελί..."


Ναι, το ΝΑΥΑΓΙΟ είναι ο σκοπός του ταξιδιού της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...
Του ναυάγιου του παλαιού μας τρόπου σκέψεως - λόγου & δράσεως... και εννοώ ότι μέσα από την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ πρέπει να ΑΝΑΘΕΩΡΟΥΜΕ απόψεις - φιλοσοφίες ή και δράσεις που έχουμε ΜΕΧΡΙ σήμερα πράξη, ΑΛΛΑ πάντα να θυμόμαστε την εσώτερή μας ανάγκη για βελτίωση και πώς αυτή μας η ανάγκη μας έχει φέρει ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ...

Αυτό το "μέχρι εδώ" αγαπητή μας Λίβια, είναι αυτό το περίφημο ζήτημα που ανέφερα και πριν, σχετικά με το που ΕΜΕΙΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ...

Έχω τόσον χρόνο όσον χρειάζεται και τον διαθέτω σε όποιον θεωρεί πιστεύει ότι μπορεί "κάτι" διαφορετικό να αποκομίσει από μια διαλογική συζήτηση...
Και αυτό είναι και το ενδιαφέρον μου...
Να κερδίζω μέσα από διάλογους, τόσο εγώ όσο και όλοι οι άλλοι...

Αναμένω τα ερεθίσματά σου για να συνεχίσουμε αγαπητή μας Λίβια...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ.
Ο Φίλος μου Ράμογλου, δεν είχε σκοπό να σε προσβάλει...
Ο πάντα γλυκός και ευγενικός του λόγος ίσως, στο μήνυμα που σε ενόχλησε, να βγήκε "έτσι" λόγο κούρασης...
Η ώρα βλέπεις ήταν προχωρημένη :wink:
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιαν 30, 2006 12:56 pm

NEHEMAUT έγραψε:"...Ας μας δίνει ο θεός την δύναμη να βρούμε ο καθένας ότι αναζητά με αγάπη και σεβασμό στις διαφορές και στις ομοιότητες μας..."


Αγαπητή μας NEHEMAUT...

Ναι, ΑΣ κάνει ο Θεός αυτό που "πρέπει" αλλά ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ...

Και αυτό που ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ είναι να εργαζόμαστε (τουλάχιστον με τους εαυτούς μας)...
Αλλά η ΕΡΓΑΣΙΑ, έχει μια μέθοδο, έναν τρόπο...
Αυτόν ΠΩΣ θα τον ανακαλύψουμε;;;
Ακίνητοι (όπως περιέγραψε η Λίβια) "προσευχόμενοι" προς Εκείνον, ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΝΤΑΣ ΤΟΥ το τι είναι καλό για μάς;;;

Απλές αναρωτήσεις ενός κουρασμένου Αθηναίου...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιαν 30, 2006 2:22 pm

Αγαπητέ Κέλσο
Εγώ δεν συμφωνώ με την ακινησία σε κανένα τομέα. Οι μόνες φορές που θυμάμαι τον εαυτό μου ακίνητο ήταν για λόγους υγείας και πολύ μου είχε κακοφανεί.

Όπως έχω ξαναπεί αναζητώ και προσπαθώ να μαθαίνω με όλους τούς δυνατούς τρόπους.
Αλλά δεν μπορώ να δέχομαι οτιδήποτε διαβάζω ή ακούω αν αυτό έρχεται σε αντίθεση με την συνείδηση και την λογική μου.
Αλλα τα αφομοιώνω και αλλά τα παρακάμπτω.


Αλλά η ΕΡΓΑΣΙΑ, έχει μια μέθοδο, έναν τρόπο...
Αυτόν ΠΩΣ θα τον ανακαλύψουμε;;;


Δεν ξέρω. Αυτόν ψάχνω αλλά απ' οτι έχω αντιληφθεί εως τώρα δεν υπάρχει κανένας συγκεκριμμένος. Ο καθένας κινείται ανάλογα τα πιστεύω του.
Εξερευνούμε την ψυχή, δεν μαθαίνουμε μια πρακτική εργασία ωστε να υπάρχει πρωτόκολλο.
Απ΄οτι έχω δεί οι απόψεις διαφέρουν και μεταξύ των ''σχολών'' και των ''μαθητών''. Ακόμα και οι μεγάλοι ψυχαναλυτές προσεγγίζαν το θέμα απο διαφορετική σκοπιά.
Αν κάποιος έχει μια μέθοδο θα χαιρόμουν πολύ να την ακούσω...


Του ναυάγιου του παλαιού μας τρόπου σκέψεως - λόγου & δράσεως... και εννοώ ότι μέσα από την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ πρέπει να ΑΝΑΘΕΩΡΟΥΜΕ απόψεις - φιλοσοφίες ή και δράσεις που έχουμε ΜΕΧΡΙ σήμερα πράξη,


Αποκλείεται μέσα απο την αναζήτηση να ανακαλύψουμε οτι και ο παλιός τρόπος σκέψεως - δράσεως μας είχε αρκετά στοιχεία σωστά?
Ενα άλλο ερώτημα που μου γεννάται είναι το εξής:

Αν υποθέσουμε οτι αναθεωρούμε ενα απο τούς τρόπους που αναφέρουμε
και δεχόμαστε έναν άλλο πως θα ξέρουμε οτι αυτός είναι ο σωστός για εμάς?

Επειδή κάποιος άλλος μας το υπέδειξε [ άνθρωπος και αυτός] ?
Αφού τον δοκιμάσουμε και αποφασίσουμε?
ή επειδή πάλι ΕΜΕΙΣ κρίνουμε οτι είναι καλύτερος απο τον προηγούμενο και μας αρμόζει?

Αγωνίες μιας πολύ κουρασμένης Αθηναίας :? :D


Με εκτίμηση
Εικόνα

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Τετ Φεβ 01, 2006 11:30 am

Αγαπητή nehemaut καλημέρα,
νομίζω οτι με το :
"Του ναυάγιου του παλαιού μας τρόπου σκέψεως - λόγου & δράσεως... και εννοώ ότι μέσα από την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ πρέπει να ΑΝΑΘΕΩΡΟΥΜΕ απόψεις - φιλοσοφίες ή και δράσεις που έχουμε ΜΕΧΡΙ σήμερα πράξει"
ο κέλσος λέει οτι αν νιώσουμε πως οι δικές μας τακτικές και τρόποι εσωτερικής καλυτέρευσης δεν μας οδηγούν πουθενά τότε να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και έτοιμοι να δοκιμάσουμε καινούρια πράγματα.

Αν ο τρόπος ζωής και σκέψης μας μας ικανοποιεί τότε καλώς πορευόμαστε αν όμως έχουμε αμφιβολίες δεν είναι κακό να δώσουμε μια ευκαιρία (ή και δεύτερη) σε πρακτικές που χρησιμοποιούν άλλοι άνθρωποι και είναι ικανοποιημένοι.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης