Η ουσία του να είσαι ο εαυτός σου

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Τετ Φεβ 01, 2006 11:49 am

NEHEMAUT έγραψε:

Εξερευνούμε την ψυχή, δεν μαθαίνουμε μια πρακτική εργασία ωστε να υπάρχει πρωτόκολλο.



Συμφωνώ,αλλά για να λένε τόσοι άνθρωποι πως υπάρχει μέθοδος μήπως υπάρχει?
Μήπως η μέθοδος και ο τρόπος τους είναι ψεύτικος ή λάθος?τί να πω?
είμαι πάντως πρόθυμη να δοκιμάσω και προσπαθώ να δώ τους νέους τρόπους δράσης και αναζήτησης χωρίς προκατάληψη.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Φεβ 06, 2006 9:47 am

Καλημέρα σε όλους.

Αγαπητή Λίβια, η άποψη μου είναι οτι αν αντιληφθούμε οτι ο τρόπος σκέψεως μας και τα αποτελέσματα αυτού είναι λανθασμένα σαφώς και πρέπει να δούμε και άλλες εκδοχές.

Ομως ΕΜΕΙΣ θα έχουμε αποφασίσει οτι κάτι θέλουμε να αλλάξουμε μέσα απο την επιθυμία να καλυτερεύσουμε την ψυχή μας και να προσφέρουμε οτι μπορούμε και στούς άλλους.
Η απόφαση θα είναι δική μας και όχι κάποιου που με τα δικά του υποκειμενικά κριτήρια έβγαλε την διάγνωση οτι είμαστε ανεπαρκείς.

Από εκεί και πέρα, προσπαθώντας να βιώσουμε ή να φανταστούμε τις έννοιες που προσλαμβάνουμε πάλι εμείς θα αποφασίσουμε τι απ΄όλα είναι συμβατό με την νοοτροπία μας και τι μπορεί να μας ωφελήσει.


Αν ο τρόπος ζωής και σκέψης μας μας ικανοποιεί τότε καλώς πορευόμαστε αν όμως έχουμε αμφιβολίες δεν είναι κακό να δώσουμε μια ευκαιρία (ή και δεύτερη) σε πρακτικές που χρησιμοποιούν άλλοι άνθρωποι και είναι ικανοποιημένοι.


Ισως ακούγεται πολύ εγωιστικό να κρίνουμε μόνοι μας αν ο τρόπος ζωής και σκέψης μας είναι ο απαιτούμενος, μόνο επειδή μας ικανοποιεί ή όχι αλλά συμφωνώ μαζί σου επειδή για οποιαδήποτε αλλαγή και αναζήτηση αρωγής πρέπει να υπάρχει προσωπική θέληση.

Απλως δεν νομίζω οτι η λέξη ναυάγιο είναι η ιδανική γιατί δεν μπορεί να είμαστε ένα κινητό λάθος πρίν την έναρξη της εξερεύνησης.
Θα υπάρχουν και τα μεν και τα δε.

Ισως θα μπορούσε κάποιος να απαντήσει στις ερωτήσεις που έχω θέσει στην προηγούμενη απάντηση μου...

Με εκτίμηση
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Φεβ 06, 2006 10:22 am

NEHEMAUT έγραψε:
Του ναυάγιου του παλαιού μας τρόπου σκέψεως - λόγου & δράσεως... και εννοώ ότι μέσα από την ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ πρέπει να ΑΝΑΘΕΩΡΟΥΜΕ απόψεις - φιλοσοφίες ή και δράσεις που έχουμε ΜΕΧΡΙ σήμερα πράξη,


Ερώτημα Α' : Αποκλείεται μέσα από την αναζήτηση να ανακαλύψουμε ότι και ο παλιός τρόπος σκέψεως - δράσεως μας είχε αρκετά στοιχεία σωστά?

Ερώτημα Β' : Αν υποθέσουμε ότι αναθεωρούμε ένα από τούς τρόπους που αναφέρουμε και δεχόμαστε έναν άλλο πως θα ξέρουμε ότι αυτός είναι ο σωστός για εμάς?

Ερώτημα Γ' : Επειδή κάποιος άλλος μας το υπέδειξε [ άνθρωπος και αυτός] ?

Ερώτημα Δ' : Αφού τον δοκιμάσουμε και αποφασίσουμε?

Ερώτημα Ε' : ή επειδή πάλι ΕΜΕΙΣ κρίνουμε ότι είναι καλύτερος από τον προηγούμενο και μας αρμόζει?


Την καλημέρα μου και καλή εβδομάδα σου εύχομαι αγαπητή NEHEMAUT...
Θα προσπαθήσω να σου δώσω τις ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΕΣ ΜΟΥ απαντήσεις, έχοντας κατά νου ένα πρόσφατο πολύ δυσάρεστο γεγονός...

Απάντηση Α' : Φυσικά και ΔΕΝ αποκλείεται ΤΙΠΟΤΑ, τουλάχιστον στην δική μου σκέψη...
Προϋπόθεση όμως είναι η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ να είναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΗ. Αν είναι, τότε με τα κριτήρια που οι ΙΔΙΟΙ έχουμε θέσει, κρατάμε τα ΣΩΣΤΑ και απορρίπτουμε άρδην τα ΛΑΘΟΣ...

Απάντηση Β' : Δυστυχώς καλή μου φίλη, ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ, τουλάχιστον όπως το θέτεις...
Αυτό που ΟΜΩΣ ξέρουμε είναι ότι το ΧΘΕΣ δεν ήταν ορθό (εμείς το έχουμε αποφασίσει αυτό, ΟΧΙ κάποιος άλλος) και ΘΑ μας φέρει (αν ΔΕΝ μας έχει φέρει ΗΔΗ) σε σημείο που η διόρθωση των όποιων "λαθών" θα είναι ΑΔΥΝΑΤΗ...
Αυτό που ξέρουμε είναι ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΣΤΑΣΗ σε αυτό που εμείς έχουμε αποφασίσει ότι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ...
"Μια δοκιμή θα μας πείσει"...

Απάντηση Γ' : Σε καμία περίπτωση, μα σε ΚΑΜΙΑ...
Μιλάμε για εμάς και τον εαυτό μας...
Τι τους μπλέκουμε τους "άλλους";;;
Είναι ΟΜΩΣ ευτύχημα ΑΝ έχουμε κάποιον" άνθρωπο (γαρ) δίπλα μας, που του εμπιστευόμαστε την ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ και ακούμε τις ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΟΥ, τις οποίες και ΦΥΣΙΚΑ κρίνουμε και αξιολογούμε, με τα δικά μας μέτρα και σταθμά...

Κατά συνέπεια, ΑΝ ακούσουμε την παρότρυνση κάποιου τρίτου και ΠΑΛΙ το μπαλάκι είναι στα δικά μας χέρια και για τις δικές μας αποφάσεις ΠΑΛΙ εμείς θα κριθούμε...

Απάντηση Δ' & Ε' : Αν δοκιμάσουμε, σημαίνει ότι ΚΡΙΝΑΜΕ ότι μας κάνει...
Και αυτό γιατί ΕΜΕΙΣ ΞΕΡΟΥΜΕ ότι το προηγούμενο ΔΕΝ ήταν "καλό" και ΤΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ότι η όποια τυχόν πρόταση που ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΑΜΕ, πιθανολογούμε ότι μας κάνει...

Θεωρώ όμως σημαντικό να αναφέρω ότι, σε ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση, το μπαλάκι ΔΕΝ το αφήνουμε από τα χέρια μας...
ΟΥΤΕ και πάσα σε άλλον μπορούμε να το δώσουμε και στο μέλλον να καταδείξουμε αυτόν τον άλλον ως υπαίτιο των δικό μας σφαλμάτων τόσο στις αποφάσεις μας, όσο στις κρίσεις μας αλλά και πολλώ δε μάλλον και στις δράσεις μας...
Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΜΑ ΔΕΝ ΞΕΓΕΛΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ...
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΔΕΚΑΣΤΟΣ...



Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Φεβ 06, 2006 10:36 am

Θεωρώ όμως σημαντικό να αναφέρω ότι, σε ΚΑΜΙΑ μα ΚΑΜΙΑ περίπτωση, το μπαλάκι ΔΕΝ το αφήνουμε από τα χέρια μας...
ΟΥΤΕ και πάσα σε άλλον μπορούμε να το δώσουμε και στο μέλλον να καταδείξουμε αυτόν τον άλλον ως υπαίτιο των δικό μας σφαλμάτων τόσο στις αποφάσεις μας, όσο στις κρίσεις μας αλλά και πολλώ δε μάλλον και στις δράσεις μας...
Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΚΑΡΜΑ ΔΕΝ ΞΕΓΕΛΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΕΡΤΙΠΙΑ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ...
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΜΕΙΛΙΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΔΕΚΑΣΤΟΣ...


Σ' ευχαριστώ Κέλσο.
Μερικές φορές οι απαντήσεις σου είναι πολύ βοηθητικές για εμένα.
Συμφωνώ σε όλα.

Η αλήθεια είναι οτι και εγώ με κίνητρο διάφορα δυσάρεστα και κάποια αναπάντεχα ευχάριστα [ θεωρώ οτι δεν μου αξίζαν] γεγονότα, μπήκα στην διαδικασία να αναλύω καταστάσεις και να ψάχνω την αλήθεια.

Και όσο πιο βαθιά καταβαίνω τόσο τρομάζω με την διαπίστωση που παραθέτεις για τον νόμο που δεν μπορούμε να παραπλανήσουμε.

Με εκτίμηση και αγάπη
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Φεβ 06, 2006 10:37 am

NEHEMAUT έγραψε:"...Ίσως ακούγεται πολύ εγωιστικό να κρίνουμε μόνοι μας αν ο τρόπος ζωής και σκέψης μας είναι ο απαιτούμενος, μόνο επειδή μας ικανοποιεί ή όχι αλλά συμφωνώ μαζί σου επειδή για οποιαδήποτε αλλαγή και αναζήτηση αρωγής πρέπει να υπάρχει προσωπική θέληση.

Απλώς δεν νομίζω ότι η λέξη ναυάγιο είναι η ιδανική γιατί δεν μπορεί να είμαστε ένα κινητό λάθος πριν την έναρξη της εξερεύνησης.
Θα υπάρχουν και τα μεν και τα δε..."


Μα αγαπητή μου NEHEMAUT, ΠΟΙΟΣ άλλος ΠΛΗΝ ΕΜΟΥ, θα κρίνει τον εαυτόν ΜΟΥ :?:

Υπάρχει ένα γεγονός καλή μου...
Ότι το σύνηθες των ανθρώπων, ΑΝΑΛΟΓΟΣ ΤΟΥ ΠΩΣ ΕΚΕΙΝΟΙ ΔΙΑΒΙΩΝΟΥΝ, θεωρώντας πάντα ότι η διαβίωσή τους είναι και η "πρέπουσα", προσπαθούν να διαμορφώσουν κάποιο είδος "αντικειμενικής σκέψης" σχετικά με τα διάφορα φιλοσοφικά ή μη ζητήματα που τους αφορούν...
Παίρνουν μια καθαρά φιλοσοφική ιδέα και την προσαρμόζουν στα μέτρα τους, ΑΛΛΟΙΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΦΥΣΙΚΑ, από "λίγο", έως "πάρα πολύ", κάνοντας την ΑΓΝΩΡΙΣΤΗ...

Σχετικά με την έννοια ΝΑΥΑΓΙΟ που έθεσα και σε ενοχλεί, ΑΝ εντρυφήσεις στην ΑΣΚΗΤΙΚΗ του Καζαντζάκη, ίσως με δικαιώσεις...
Εγώ πάντως, αυτό θεωρώ ώς ιδανική έννοια στην συγκεκριμένη συζήτηση...
Την ΠΛΗΡΗ και ΟΡΙΣΤΙΚΗ αλλαγή του παλαιού μας σκαριού, αλλά και την δημιουργία ΝΕΟΥ, για νέα ταξίδια, σε νέους τόπους...

Πώς να το κάνουμε...
Με την "παντόφλα" του Αργοσαρωνικού, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΙΡΗΝΙΚΟ ΩΚΕΑΝΟ...
Ή μήπως μπορείς :?: :?: :?:

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Φεβ 06, 2006 10:44 am

Μαζί γράφαμε αγαπητέ Κέλσο.

Τώρα που διευκρίνησες τι εννοείς ναυάγιο οκ έχεις δίκιο.
Οπως είπα και παραπάνω εδώ και λίγη ώρα τυγχάνει να ταυτίζονται οι απόψεις μας. :D

Με εκτίμηση
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Φεβ 06, 2006 10:52 am

NEHEMAUT έγραψε:Μαζί γράφαμε αγαπητέ Κέλσο.

Τώρα που διευκρίνησες τι εννοείς ναυάγιο οκ έχεις δίκιο.
Οπως είπα και παραπάνω εδώ και λίγη ώρα τυγχάνει να ταυτίζονται οι απόψεις μας. :D


Χαίρομαι ιδιαιτέρος καλή μου NEHEMAUT...
ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ :D :D :D

Με σεβασμό και αγάπη

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Δευ Φεβ 06, 2006 12:32 pm

Να γυρίσουμε στο θέμα,
αποδεχόμενοι το "ναυάγιο" μας,θέλει δύναμη να είμαστε ο εαυτός μας?

Η ουσία του εαυτού μας δεν είναι και τα λάθη μας και τα πάθη μας?
μπορούμε να υποστηρίξουμε τον εαυτό μας ακόμα και όταν υποπτευόμαστε οτι κάνουμε λάθος,οτι ακολουθούμε λάθος τρόπο,οτι είμαστε σε λάθος δρόμο?
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Φεβ 06, 2006 1:42 pm

Αγαπητή Livia

Η δική μου άποψη είναι οτι ο νούς μας κάνει τα πάντα για να μας εμποδίσει να ''δούμε'' τα λάθη μας.
Προσπαθεί να εφεύρει δικαιολογίες και τερτίπια για να αθωωθεί γιατί αν δεν το κάνει ''χάνεται''.
Η συνειδητοποίηση της πλάνης δημιουργεί ένα συναίσθημα κενού και απόρριψης που δύσκολα μπορεί να το δεχθεί.
Αν περάσουμε αυτό το στάδιο και αντί να υποχωρήσουμε το αποδεχθούμε,
νομίζω οτι καθήκον μας είναι να προχωρήσουμε ανακατασκευάζοντας τον τρόπο δράσης μας ωστε να μην επαναληφθούν. :P


μπορούμε να υποστηρίξουμε τον εαυτό μας ακόμα και όταν υποπτευόμαστε οτι κάνουμε λάθος,οτι ακολουθούμε λάθος τρόπο,οτι είμαστε σε λάθος δρόμο?



Να υποστηρίξουμε ένα λάθος?
Στούς άλλους μπορεί, αλλά απο την εσωτερική μας φωνή δεν μπορούμε να κρυφτούμε. Πάντα στο βάθος θα το ξέρουμε.
Απο την δική μου δε εμπειρία νομίζω οτι είναι αδύνατο να εθελοτυφλούμε μονίμως όσο και εγωισμό αν έχουμε.
Κάπου θα έρθουμε σε αντίθεση με τον ίδιο μας τον εαυτό με όλες τις συνέπειες που αυτό θα φέρει. :oops:

Με εκτίμηση
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Φεβ 07, 2006 4:33 am

Θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη για την πολυήμερη απουσία μου, αλλά οι «αναγκαστικές διακοπές», με παράλληλη αποχή από κάθε εργασία που μου έχουν επιβάλει, δημιουργεί αυτά τα προβλήματα.

Επί του θέματος τώρα.

Αγαπητή livia αν διαβάσεις ξανά το κείμενο μου θα καταλάβεις πως δε μιλάω προσωπικά για το τι γνωρίζεις εσύ ή ο όποιος άλλος αλλά για το τι μπορεί να γνωρίζει κάποιος για κάποιον άλλο. Και καταλήγω στο ότι εγώ δε μπορώ να ξέρω για το τι κάνει κάποιος άλλο και αν τελικώς κινείτε, αλλά μόνο για το τι κάνω εγώ και στο αν κινούμε εγώ. ( Μάλλον γι αυτό με έχουν ακινητοποιήσει :-) )

Άρα εν κατακλείδι, ΔΕΝ με ενδιαφέρει το τι γνωρίζεις και το τι όχι, με ενδιαφέρει τι μπορώ εγώ να μάθω μέσα από σένα και απ’ όλους όσους παραθέτουν εδώ τις απόψεις τους. Τα πρότυπα του καθένα είναι σίγουρα διαφορετικά και δεν υπόκεινται σε κριτική.

Ελπίζω να είμαι πιο σαφής και πιο κατανοητός τώρα.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 07, 2006 10:13 am

Ramoglou έγραψε:"... Άρα εν κατακλείδι, ΔΕΝ με ενδιαφέρει το τι γνωρίζεις και το τι όχι, με ενδιαφέρει τι μπορώ εγώ να μάθω μέσα από σένα και απ’ όλους όσους παραθέτουν εδώ τις απόψεις τους..."


Αγαπημένε μου Φίλε Ράμογλου,
Μάλλον με μπέρδεψες :?

Αναφέρεις και λες ότι: "...με ενδιαφέρει το τι γνωρίζεις και το τι όχι, με ενδιαφέρει τι μπορώ εγώ να μάθω μέσα από σένα και απ’ όλους όσους παραθέτουν εδώ τις απόψεις τους..."

Καταρχάς αυτός είναι και ο ΣΚΟΠΟΣ του να συζητήσει κάποιος μέσα στους χώρους συζήτησης & ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ του κατεξοχήν ΣΤΑΥΡΟΔΡΟΜΙΟΥ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ, στο Mystica.gr :wink:

Όμως Φίλε μου, αναρωτήσου για το ΠΩΣ και από ΠΟΙΟΝ θα λάβεις ότι επιθυμείς να λάβεις ως "γνώση" ή "εμπειρία" :?:
Θέλω να πω, ότι (προσωπικά πάντα) φυσικά και με ενδιαφέρει ΑΝ ο συνομιλητής μου ΕΧΕΙ κάποια γνώση (όχι κατ' ανάγκην μεταφυσικής ή εσωτερισμού) και αυτό ΓΙΑΤΙ έτσι αξιολογώ το ΑΝ θα τον προσέξω "πολύ" ή "λίγο" και γενικά ΑΝ θα έχω "κάτι" να λάβω από αυτόν...

Φυσικά σε αυτό το παραπάνω ο δια-ΛΟΓΟΣ (οι συζητησούλες μας) είναι το Α και το Ω ως πρός τον "τρόπο" που (από τον καθένα μας πιστεύω), γίνεται αυτή η "επιλογή" και δράττομαι της ευκαιρίας για να ευχαριστήσω ΟΛΟΥΣ για την πραγματικά ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΟΥ ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΔΙΑΛΟΓΟΥΣ που έχουμε αναμεταξύ μας...
Πραγματικά έχω κερδίσει ΠΟΛΛΑ από ΠΟΛΛΟΥΣ (αν όχι ΟΛΟΥΣ :wink: )


Πολλά φιλιά σε σένα Φίλε μου,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 07, 2006 10:29 am

livia έγραψε:"... Η ουσία του εαυτού μας δεν είναι και τα λάθη μας και τα πάθη μας?
μπορούμε να υποστηρίξουμε τον εαυτό μας ακόμα και όταν υποπτευόμαστε ότι κάνουμε λάθος, ότι ακολουθούμε λάθος τρόπο, οτι είμαστε σε λάθος δρόμο? ..."


Αγαπητή μου Λίβια,
Νομίζω πως η ΟΥΣΙΑ του εαυτού μας, είναι κάτι πολύ βαθύτερο από τα τυχόν λάθη μας πολλώ δε μάλλον από τα πάθη μας...

Και αυτό γιατί ΚΑΙ τα λάθη αλλά προπαντός τα πάθη ενός ανθρώπου, είναι στοιχεία του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ ΤΟΥ, και εννοώ τον φυσικοεγκέφαλό μας και την άρχουσα τάξη που εκεί επικρατεί, την ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ...

Φυσικά αυτό μπορεί (και είναι για μένα) μια παραδοξότητα, ΓΙΑΤΙ αφού λέμε ότι η Λογική Άρχη στον σκεπτόμενο άνθρωπο και εφ' όσων η λογική θεωρείται ΑΛΑΘΗΤΗ, τότε ΠΩΣ μπορεί και γίνονται ΛΑΘΗ ή ΠΩΣ γίνεται και αποκτά ο άνθρωπος ΠΑΘΗ :?: (Ας μην το αναπτύξουμε όμως αυτό εδώ, θα φύγουμε από το θέμα μας)...

Για μένα, που γνωρίζω την ύπαρξη της Ψυχής, αυτήν θεωρώ ως Ουσία του Εαυτού μας
Η Ψυχή για μένα είναι η Ουσία του ΟΝΤΩΣ Εαυτού μας
Υπό αυτό το πρίσμα οπτικής, δεν βλέπω τον λόγο να "υποστηρίξω" τα όποια λάθη έχω κάνει, τα οποία οφείλονται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ και ΜΟΝΟΝ στον περίφημο φυσικοϋλικό μου εγκέφαλο και την περίφημη Λογική του;;;
Αν το κάνω, αναρωτιέμαι, ΠΩΣ θα βελτιωθώ :?:

Η φίλη μας NEHEMAUT, το έθεσε πολύ καλά λέγοντας πως :
"...ο νούς μας κάνει τα πάντα για να μας εμποδίσει να ''δούμε'' τα λάθη μας.
Προσπαθεί να εφεύρει δικαιολογίες και τερτίπια για να αθωωθεί γιατί αν δεν το κάνει ''χάνεται''.
Η συνειδητοποίηση της πλάνης δημιουργεί ένα συναίσθημα κενού και απόρριψης που δύσκολα μπορεί να το δεχθεί..."



Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Τρί Φεβ 07, 2006 11:10 am

Νομίζω πως η ΟΥΣΙΑ του εαυτού μας, είναι κάτι πολύ βαθύτερο από τα τυχόν λάθη μας πολλώ δε μάλλον από τα πάθη μας...

φίλε Κέλσο,
αν παρατήρησες έγραψα και τα λάθη μας,άρα αφήνω "χώρο"και για άλλα στοιχεία.
Πιστεύω όμως πως τα πάθη και τα λάθη έχουν μεγαλύτερο μερίδιο στην διαμόρφωση του χαρακτήρα μας καθώς η απόριψη όπως πολύ σωστά γράφει η nehemaut είναι μεγάλο και δύσκολο άλμα για τον εγωισμό μας.

Και αυτό γιατί ΚΑΙ τα λάθη αλλά προπαντός τα πάθη ενός ανθρώπου, είναι στοιχεία του ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ ΤΟΥ, και εννοώ τον φυσικοεγκέφαλό μας και την άρχουσα τάξη που εκεί επικρατεί, την ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ...


Εδώ θα διαφωνήσω αλλά μάλλον το περίμενες :wink:
τα πάθη του ανθρώπου δεν είναι κάτοικοι της λογικής του αντίθετα είναι τα στοιχεία που αντιδρούν στην λογική του και τον κρατούν σε ένα εσωτερικό πόλεμο διαρκείας.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 07, 2006 11:30 am

livia έγραψε:"...αν παρατήρησες έγραψα και τα λάθη μας, άρα αφήνω "χώρο"και για άλλα στοιχεία..."


Φυσικά ΚΑΙ το παρατήρησα καλή μου Λίβια...
ΟΜΩΣ απλά εγώ (όπως ήδη ανέφερα) ως ΟΥΣΙΑ θεωρώ κάτι το οποίο ΔΕΝ έχει λάθη, πολλώ δε μάλλον ΠΑΘΗ

livia έγραψε:"...τα πάθη του ανθρώπου δεν είναι κάτοικοι της λογικής του αντίθετα είναι τα στοιχεία που αντιδρούν στην λογική του και τον κρατούν σε ένα εσωτερικό πόλεμο διαρκείας..."


Νομίζω πως με ένα παράδειγμα, θα με βοηθούσες πολύ στο να σε καταλάβω...
Τι είναι το ΠΑΘΟΣ για σένα και τι το ΛΑΘΟΣ :?:
Ίσως από εκεί πρέπει να ξεκινήσουμε, τι λές;

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Τρί Φεβ 07, 2006 2:30 pm

το πάθος μου είναι να ερωτεύομαι
το λάθος μου είναι το πώς .

Βλέπεις ,το πάθος είναι χωρίς κρίση,σύμπτωμα του σώματος που λόγω μεγέθους και έντασης ξεγελάει την λογική,ή μάλλον δεν την υπολογίζει.
είναι λαχτάρα και ποτέ δεν ολοκληρώνεται,
αλλά γιγαντώνεται
και κυριαρχεί σε σώμα και πνεύμα.

Το λάθος είναι συνηδητή αποστασιοποίηση απο την κοινή λογική,είναι άρνηση να συμβαδησεις με κανόνες ασφαλείας,
είναι αποφάσεις τις στιγμής,
είναι σύμπτωμα του πνεύματος,
που ρισκάρει και αρνείται απο δύναμη ή βλακεία,
να συμβιβαστεί,με όσα είναι σίγουρη επιτυχία.

Το πάθος δεν είναι απαραίτητα αρνητικό όπως π.χ. το πάθος που έχω για τα βιβλία,(όχι να τα μασάω να τα διαβάζω.... :lol:))γιατί δεν έχει αντίθετο.
Το λάθος είναι απαραίτητα αρνητικό,(όπως το λάθος που κάνω να πιστεύω οτι έχω πάντα δίκιο...... :lol:))γιατί το αντίθετό του είναι το σωστό.

Άλλωστε όπως είναι εύκολο να δείς το πάθος το έχω ενώ το λάθος το κάνω.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Φεβ 07, 2006 5:35 pm

Αγαπητή Livia

Άλλωστε όπως είναι εύκολο να δείς το πάθος το έχω ενώ το λάθος το κάνω.


Αυτό επέτρεψέ μου να σου πω οτι δεν είναι καθόλου λάθος.
Ερωτας δίχως πάθος δεν υφίσταται [ προσωπική άποψη]. Τα άλλα είναι αγάπη, φιλία κλπ αλλά δεν είναι έρωτας. :bom:

Αλλά λες:
Κανόνες ασφαλείας
Ρίσκο
Επιτυχία
Βλακεία
Συμβιβασμός

Στο πόλεμο πας καλή μου ? : :pirat:

Μήπως γίνεται να φέρεις κανένα άλλο παράδειγμα ?

Με εκτίμηση
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Φεβ 07, 2006 6:07 pm

Η αγαπητή μας livia έγραψε:"...το πάθος μου είναι να ερωτεύομαι
το λάθος μου είναι το πώς ..."


Κατά ένα παράξενο τρόπο, ήμουν σχεδόν βέβαιος ότι το παράδειγμα που θα μας έφερνες καλή μας Λίβια θα ήταν το ανωτέρω :roll:

Πριν σου απαντήσω, τόσο εγώ όσο και η καλή μας NEHEMAUT, ξανασκέψου την παρότρυνση της φίλης μας:
H αγαπητή NEHEMAUT σου έγραψε:"...Μήπως γίνεται να φέρεις κανένα άλλο παράδειγμα ? ..."


Πάντως η NEHEMAUT έχει δίκιο...
Έρωτας δίχως πάθος δεν υφίσταται...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Τετ Φεβ 08, 2006 11:56 am

Αγαπητοί μου φίλοι,
nehemaut,να πώ οτι έχεις άδικο?όχι βέβαια,αλλά καθότι είμαι άνθρωπος των άκρων,ο έρωτας όπως τον βιώνω δεν απέχει και πολύ απο τον πόλεμο.
Κέλσο το είχα καταλάβει απο την αρχή οτι είσαι λάγνος άνθρωπος γι΄αυτό σου έφερα αυτό το παράδειγμα. :lol:

Το πάθος είναι για ΄μένα μια έντονη παράλογη κατάσταση που κυριεύει το σώμα.
Το λάθος είναι μια πνευματική διαδικασία που στηρίζεται σε ακατάληλα δεδομένα και αποφασίζει μια δραστηριότητα οπου οδηγεί σε αδιέξοδες καταστάσεις.
Για παράδειγμα,έχω την δεδομένη στιγμή (τώρα τώρα το θέλω!!)πάθος για ένα τσιγάρο.
Είναι τόσο έντονο αυτό το Θέλω που μου δημιουργεί μια τεράστια ανάγκη να το πάρω στο χέρι μου να το ανάψω και να το ρουφήξω με απόλαυση.
Ο πειρασμός είναι μεγάλος να ενδώσω στο πάθος μου.
Αν ενδώσω όμως,θα κάνω ένα τεράστιο λάθος,γιατί είμαι έγκυος και υπάρχει πιθανότητα να βλάψω το παιδί.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Φεβ 08, 2006 1:25 pm

Καλημέρα σε όλους σας :)

Μία μικρή παρέμβαση θα ήθελα να κάνω με αφορμή αυτά που ανέφεραν οι αγαπητές φίλες

NEHEMAUT έγραψε:Στο πόλεμο πας καλή μου ?


livia έγραψε:ο έρωτας όπως τον βιώνω δεν απέχει και πολύ απο τον πόλεμο.


και να θυμίσω αυτό που μας είπε και ο Ηράκλειτος :

«Πόλεμος πατήρ πάντων»..... πολύ φιλοσοφημένη κουβέντα...
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Φεβ 08, 2006 1:28 pm

Αγαπητή Livia κατ' αρχήν θέλω να σου ευχηθώ συγχαρητήρια και καλή συνέχεια στην εγκυμοσύνη σου.
Αυτή την περίοδο καλό είναι να την ζήσεις με πάθος επειδή είναι ανεπανάληπτη στη ζωή μας.

Το πάθος είναι για μένα μια έντονη παράλογη κατάσταση που κυριεύει το σώμα.


Η άποψη μου είναι οτι όλα τα ''πάθη'' κυριεύουν το σώμα αλλά ο μηχανισμός που γίνεται αυτό έχει την έναρξή του στίς σκέψεις μας.
Σκέψεις - αντίδραση - έκκριση ουσιών- μεταβίβαση μέσω του νευρικού συστήματος- αποτέλεσμα.

Αρα αν ελέγχουμε ή κατευθύνουμε εκεί που θέλουμε την νοητική μας λειτουργεία χαλιναγωγείται.
Θεωρώ οτι είναι δύσκολο αλλά όχι αδύνατο αν εξασκηθούμε.

Το λάθος είναι μια πνευματική διαδικασία που στηρίζεται σε ακατάληλα δεδομένα και αποφασίζει μια δραστηριότητα οπου οδηγεί σε αδιέξοδες καταστάσεις.



Νομίζω οτι ως λάθος ορίζεται το μη αναμενόμενο ή διαφορετικό [ απο την αρνητική του όψη] αποτέλεσμα μιας πράξεως όσον αφορά όμως τις δικές μας επιδιώξεις.
Μπορεί κάτι που φαίνεται σε ένα άνθρωπο σαν λάθος κίνηση, σκέψη, πράξη να είναι σωστό για κάποιον άλλο ή και για τον ίδιο υπο άλλες συνθήκες.
Καμία φορά προκαλούμε '' λάθη'' επειδή εκείνη την εποχή τα χρειαζόμαστε.


Για παράδειγμα,έχω την δεδομένη στιγμή (τώρα τώρα το θέλω!!)πάθος για ένα τσιγάρο.


Οντως απαγορεύεται στην δική σου κατάσταση αλλά ένα που και που δεν είναι και η απόλυτη καταστροφή. Αντίθετα το κύμα στρές που μπορεί να δημιουργήσεις αν έχεις εντάσεις είναι χειρότερο.
[ που και που σημαίνει το πολύ ένα τσιγάρο την ημέρα].

Με εκτίμηση και φιλία
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης