ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ( Η σοφία της Ανατολής)

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ ( Η σοφία της Ανατολής)

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Πέμ Ιούλ 27, 2006 11:36 am

ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΙ ΛΟΓΟΙ

( Η σοφία της Ανατολής)

YOGANANDA

( μεταφρασμένο ινδικό αρχαίο κείμενο)


Όταν ο άνθρωπος συνειδητοποιεί την αληθινή του φύση, τότε εξαφανίζεται η διττότητα και εξαφανίζονται όλες οι επιθυμίες .

Μην λες δυσάρεστα λόγια, ακόμη κι αν αυτά είναι αληθινά .


Η Συμπαντική Συνείδηση δεν γνωρίζει τον θάνατο . . μέσα Της υπάρχει μόνο η αναλλοίωτη κατάσταση της ευδαιμονίας .

Ζω στην πέραν πλευρά του συμπαντικού φαίνεσθαι . . .
Το παρόν, το παρελθόν και το μέλλον για μένα πια δεν υπάρχουν . . .
Διαλύθηκα μέσα στην ιερή χαρά…
Εξαφανίστηκε η νοητική μου φοβία…
Η Αιωνιότητα και γώ . . .


Ο φόβος είναι η έλλειψη της εμπιστοσύνης .

Τα πάντα είναι καλό .
Θα Με δεις , όταν συνειδητοποιήσεις, ότι τα πάντα είναι καλό.

Όταν συνειδητοποιήσεις, ότι δεν μπορείς να θεωρείς τον εαυτό σου χωριστή από Εμένα προσωπικότητα, όταν δώσεις εξ ολοκλήρου τον εαυτό σου σε Μένα, τότε Εγώ θα πάρω το σώμα σου και δια μέσον αυτού θα εκδηλώνω την αγάπη Μου στους άλλους.

Εγώ απλά περιμένω, όταν εσύ παραιτηθείς από την ούτως ειπείν γνώση του καλού και του κακού και δοθείς εξ ολοκλήρου σε Μένα.

Τα πάντα είναι καθαρά.

Στον καθένα Εγώ δίνω διάφορα κριτήρια αναλόγως των αναγκών και των κανόνων του.
Και αν θα κήρυττες την αλήθειά σου, η αλήθειά σου θα ήταν επέμβαση στους κανόνες, που τους έδωσα Εγώ.
Όμως μη φοβάσαι να κηρύττεις την αλήθειά σου, αφού έτσι το θέλεις, διότι Εγώ θα μετατρέψω ένα τέτοιο κήρυγμα υπέρ σου.
Λάβε μέρος στις ενώσεις με τους άλλους υπέρ της επίτευξης των αλλαγών, αφού το θέλεις, κάνε μήνυση κατά εκείνων, που σε προσβάλλουν, στείλε τους στην δίκη, αφού το θέλεις.
Όλες τις μηνύσεις και τις δίκες Εγώ θα κάνω μέσα για την εκτέλεση της Βούλησής Μου.
Να ξέρεις όμως, ότι αυτούς που καταδιώκεις, είναι το ίδιο υπηρέτες της Βούλησής Μου .
Να ξέρεις, ότι Εγώ επέτρεψα αυτές τις μισητές σε σένα συνθήκες .
Αυτό, που εσύ θεωρείς ντροπή για την εποχή σου, για την πόλη σου, για τον ίδιον τον εαυτόν σου - προορίζεται για μεγάλο όφελος για σένα τον ίδιον.
Όμως, Εγώ θέλω να παλεύεις εναντίον τους ως εχθρών – εδώ κρύβεται το Μυστικό Μου.

Η αγάπη δεν αποκτιέται από έξω, όπως ο Ήλιος δεν μπορεί να αποκτήσει το φως από έξω.

Τα πάντα στον κόσμο εκδηλώνονται από μέσα .

Η χαρά θα είναι μαζί σου ανάλογα του βαθμού , που εσύ δίνεις την χαρά στους άλλους.
Το να ψάχνεις την ευτυχία από έξω, το να την τραβάς με την δύναμη προς εσένα – σημαίνει να την καταστρέφεις.

Η δίψα της ευτυχίας από έξω φέρνει την δυστυχία.
Η δίψα απόκτησης για τον εαυτόν σου εξωτερικών πραγμάτων πάντα φέρνει την απογοήτευση, διότι το παν αληθινά υπαρκτόν λάμπει μέσα σου.

Η πηγή της υγείας βρίσκεται μέσα σου .
Αν την αναζητήσεις από έξω - είναι το ίδιο όπως ο Ήλιος θα τραβούσε πίσω το φως πάλι μέσα του .
Τι θα προέκυπτε αν συνέβαινε αυτό?
Απόλυτο σκοτάδι .

Το παν , που εσύ είσαι στην πραγματικότητα , αυτό και δίνεις στους άλλους .
Αν δεν πέτυχες την ελευθερία , τότε οφείλεις να ζεις στην σκλαβιά .
Εάν πιστεύεις , ότι μπορείς να πάρεις την αγάπη από τους άλλους – από τους έξω από σένα – τότε νιώθεις δυστυχισμένος , που του λείπει η αγάπη .
Εάν πιστεύεις , ότι η ευτυχία βρίσκεται στα εξωτερικά πράγματα και εξαρτάται από την κατοχή τους, τότε ο ίδιος δημιουργείς στον εαυτόν σου το βασανιστήριο της δυστυχίας .

Εάν εσύ φαντάζεσαι, ότι η υγεία μπορεί να αποκτηθεί από έξω με τα φάρμακα και την βοήθεια του άλλου και θα προσπαθείς τον άλλον να τον τραβάς συνεχώς προς τον εαυτόν σου, τότε εσύ ο ίδιος θα δημιουργήσεις τις συνθήκες, που λέγονται αρρώστια .

Κάλεσε το βάσανο και παρακολούθα το – θα δεις , πως αυτό χάνει την δύναμη να σε βλάψει .
Κάλεσε την ευτυχία – και θα δεις , πως και αυτή χάνει την δύναμη να σε ικανοποιεί .

Σου έστειλα ατυχίες και απογοητεύσεις για να σε μάθω ότι το παν, που βρίσκεται εκτός σου , δεν μπορείς να αποκτήσεις τίποτε , με σκοπό να σε αναγκάσω να αγωνίζεσαι σ΄ αυτή την πάλη και να σε κάνω δυνατό .

Το παν, που αγαπάς για κάποιο λόγο , σκοτεινιάζει για σένα τον ίδιον από την δύναμη του πάθους σου .

Δεν προκαλώ μέσα σου την συνειδητοποίηση του Εγώ Μου, μέχρι να υπερνικήσεις μέσα σου την αίσθηση της ξεχωριστής σου ύπαρξης.
Όταν αυτή η αίσθηση υπερνικηθεί, θα μπορέσεις να Με συνειδητοποιήσεις. Στην πάλη αυτή θα εξελίξεις τον νου σου σε τέτοιο βαθμό, που η καινούρια συνειδητοποίηση θα γίνει για σένα χαρά .
Αλλά για να ξεπεραστεί η αίσθηση της ξεχωριστής ύπαρξής σου, εσύ πρέπει να περάσεις από την ταπείνωση .
Η συνειδητοποίηση των ικανοτήτων σου στην πραγματικότητα ανήκει σε Μένα και όχι σε σένα .

Κατάλαβε , ότι δεν υπάρχει προσωπικότητα , την οποία φαντάζεσαι ότι είσαι εσύ .
Μάθε, ότι Εγώ και μόνον Εγώ ζω και εμψυχώνω το σώμα σου και μόνον Εγώ κάνω αυτό, που νομίζεις ότι κάνεις εσύ .

Μάθε , ότι Εγώ πήρα πάνω Μου την ευθύνη για το παν, που έκανες , που κάνεις και που θα κάνεις εσύ .

Γι΄ αυτόν τον λόγο Εγώ σου δίνω το μυστικό της ταπείνωσης, σε εκπαιδεύω στο ότι εσύ – είσαι ένα τίποτε, ότι μόνον Εγώ ζω μέσα σου .
Δεν μπορείς να έχεις ενοχή , ούτε μπορείς να έχεις υπεροχή .
Και αυτό, που εσύ φαντάζεσαι ως προσωπικότητά σου – θα υποβάλλεται από μια ταπείνωση στην άλλη, μέχρι αυτή η προσωπικότητα να πεθάνει.

Πολλοί προσεύχονται : « Κύριε, δος μου την ταπεινοφροσύνη ! » , - και όταν τους στέλνω την ταπείνωση , αυτοί δεν αναγνωρίζουν το Χέρι Μου .

Δεν υπάρχει η μεγαλύτερη δοκιμασία για την περηφάνιά σου από την ταπείνωση, όμως όλοι οφείλουν να περάσουν απ’ αυτό και να πεθάνουν .

Αν ονειρεύεται η περηφάνιά σου την σωτηρία της προσωπικότητας, την επίτευξη ευεργετημάτων και την εξουσία, αν ονειρεύεται να πετύχει τον έπαινο και την αιώνια ζωή – μάθε , πως όλες οι ελπίδες είναι μάταιες .
Μέσα στην βαθιά ταπείνωση οι ελπίδες θα πεθάνουν και θα εξαφανιστούν και μόνον Εγώ θα ζω .
Η προσωπικότητα σου δεν μπορεί να πετύχει τον σεβασμό, διότι αυτή υπάρχει μόνο στην ματαιόδοξη φαντασία σου .
Εξ άλλου η προσωπικότητα, που εσύ φαντάζεσαι, σου ήταν χρήσιμη : διότι αυτή συνέβαλλε στην εξέλιξη του νου σου, που θα είναι αργότερα ικανός να συνειδητοποιήσει την ενότητά του με Μένα .

Με τον καιρό θα σου αποκαλύψω , ότι Εγώ φροντίζω το σώμα σου και του χάρισα την υπερήφανη συνείδηση της προσωπικότητας χάριν της ανάπτυξής του .
Όταν το σώμα δεν θα έχει πια την ανάγκη της περήφανης συνείδησης, Εγώ θα σου στείλω την μεγάλη ταπείνωση .
Τότε το περήφανο αίσθημα τα συμμορφωθεί και θα πεθάνει .

Ως που η καρδιά σου δεν είναι έτοιμη να δεχτεί την αναπνοή της Αγάπης Μου, εσύ θα αναζητάς την αγάπη από τους άλλους .

Αλλά δεν θα βρεις την γαλήνη σ’ αυτό που αποκτάς , διότι πραγματικά μπορείς να ζεις μόνο στην αγάπη, που προέρχεται από σένα τον ίδιον .

Εγώ σε οδηγώ προς την ελευθερία - γι’ αυτόν τον λόγο σε πούλησα ως δούλο .
Γεννημένος δούλος, εσύ εξελισσόσουν στην δουλεία .
Όταν ξυπνώντας, έχεις καταλάβει , ότι είσαι δούλος , Εγώ δεν βιαζόμουν να σε ελευθερώσω. Σε πήγαινα από δουλεία σε δουλεία για να μπορέσεις επιτέλους να φτάσεις στην ελευθερία .
Σου έστελνα την ελευθερία στο σώμα, και κρέμαγα τα δεσμά στον νου .
Δεν ήσουν έτοιμος ακόμη σ’ αυτό , που εσύ αποκαλείς προσωπικότητα : ήσουν υποδουλωμένος στα πάθη , η στις γνώμες των άλλων, η σ’ αυτό , που σου φαίνονταν ως συνείδηση .
Έχεις μάθει να σκέπτεσαι και να δρας στο πνεύμα του περιβάλλοντος, που σε έχει αναθρέψει, ήσουν δούλος των συνήθειών σου .

Ιδού το Μυστικό Μου : η ελευθερία δεν είναι κάτι το εξωτερικό και εξαρτημένο από τις πράξεις και τις σκέψεις των άλλων .
Στην ελευθερία Μου ανήκει εκείνος , που χωρίς δυσαρέσκεια υπομένει τις δυσκολίες, που ατάραχος και ήρεμος δέχεται το παν, που γίνεται απ’ έξω .
Ιδού το Μυστικό της ελευθερίας Μου , ότι είσαι ελεύθερος να δέχεσαι το παν, που θέλεις .
Μάθε, ότι η κάθε πίστη και δοξασία είναι λανθασμένη .
Παρ’ όλα αυτά , η πίστη είναι χρήσιμη για το στάδιο της ανάπτυξής σου .
Όλες οι πίστεις είναι το ίδιο λανθασμένες, αλλά εσύ μπορείς να πιστεύεις σ’ αυτό , που σου είναι πιο προσιτό .
Όταν η ούτως ειπείν προσωπικότητα θα πεθάνει , αφήνοντας το σώμα ελεύθερο να γίνει το συνειδητό Μου εργαλείο, τότε θα ακτινοβολείς όλη την Αλήθεια .
Ενώ τώρα εσύ μπορείς να κηρύττεις την δική σου αλήθεια και κανείς δεν θα πιστεύει σ’ αυτήν , μόνον εκείνοι, στους οποίους η αλήθειά σου είναι χρήσιμη για την εξέλιξή τους.
Η κάθε θρησκεία από την πλευρά της σε μαθαίνει να σταυρώνεις το «εγώ» σου.
Μάθε, ότι το παν, που είναι άξιο της ζωής, καλλίτερα αναπτύσσεται με την δύναμη της αντίστασης .
Η κάθε δοκιμασία αποστέλλεται από Εμένα .
Το σώμα σου – είναι κρίκος της αλυσίδας Μου των έμψυχων δημιουργημάτων, η προσωπικότητά σου – το φανταζόμενο από εσένα «εγώ», έχεις Πνεύμα, και αυτό το Πνεύμα – είμαι Εγώ .

Η προσωπικότητα του ανθρώπου – είναι η συνειδητοποίηση του εαυτού, η συνειδητοποίηση της χωριστής από Μένα ζωής .
Πρόκειται για την προσωρινή συνειδητοποίηση που είναι χρήσιμη στον άνθρωπο και στους άλλους με την επίδρασή της, αλλά αυτή είναι προσωρινή στην ουσία και είναι θνητή .

Όταν γεννηθεί το σώμα, που δεν έχει ανάγκη της συνείδησης του εαυτού, τόσο δυνατό, που θα μπορεί να Με εκφράζει, τότε στον άνθρωπο αυτό η συνείδηση του εαυτού θα πεθάνει πριν τον θάνατο του σώματος και το σώμα ελευθέρα θα εγερθεί και θα λάμπει από τέλεια Αγάπη χωρίς να σκέφτεται το εαυτό του .
Τέτοιο σώμα θα εκφράζει την τέλεια Αγάπη Μου χωρίς τα πάθη .

Ιδού το Μυστικό του θανάτου : όταν παραδίνεις το σώμα σου στον θάνατο, αυτό ανασταίνεται και Εγώ εισέρχομαι σ’ αυτό, ενώ η συνείδηση του εαυτού πεθαίνει .


Θα χαρίσω την αιώνια ζωή σε κείνους, στους οποίους πέθανε η προσωπικότητα .
Ο Θάνατος – είναι ο άγγελος Μου .

Η Ζωή Μου , που είναι μέσα σου , πάντα σε οδηγεί , μη φοβάσαι, δεν σε εγκαταλείπω ούτε και τώρα στον θάνατο .

Αληθώς σου λέγω , εσύ μπορείς να περάσεις από τα βάσανα και την ντροπή και τον θάνατο του σώματος , αλλά εάν πραγματικά οικειοθελώς θα μου δοθείς, και η συνειδητοποίηση του εαυτού έχει πεθάνει , τότε Εγώ σου λέγω : το σώμα σου είναι αθάνατο και ο τάφος δεν θα το καταπιεί .

Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες