ΠΕΡΙ ΚΑΘΑΡΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ...

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Σάβ Ιουν 03, 2006 2:29 pm

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Δεν έκανες αυτό που σου ζήτησα.


Πιθανώς, γιατί δεν γνωρίζεις πως να το ζητήσεις. Αλλά τι είναι αυτό που ζητάς ρε συ Epsylon ? Μιλάς για την Αγάπη και εμμέσως πλην σαφώς, ζητάς από τους αναγνώστες σου να νιώσουν την Αγάπη.

Και ποιος σου είπε ρε φίλε πως οι αναγνώστες και όλοι όσοι διαβάζουν τα λόγια σου, δεν μπορούν να αισθανθούν ?

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Ναι, κάνω κάτι διαφορετικό.



Πάψε φίλε να υποκρίνεσαι. Αυτό που ζητάς, δεν γίνεται να σου δωθεί κατ' αυτόν τον τρόπο. Θα σου δώσω λοιπόν τον τρόπο να μάθεις να το ζητάς.

Πήγαινε σε ένα μπαρ μόνος. Διάλεξε ένα μέρος, μια γωνιά στο μαγαζί και προσευχήσου. Προσευχήσου όπως εσύ νομίζεις, όπως εσύ θες. Μετά, περίμενε υπομονετικά μέχρι να αρχίσουν να φεύγουν τα ζευγάρια και οι παρέες. Μείνε εκεί μέχρι που να έρθει κάποιος από το προσωπικό του μαγαζιού και να σου πει :

[center]"Φίλε, συγνώμη αλλά πρέπει να κλείσουμε. Μπορείς να με πληρώσεις ?". [/center]

Τότε & μόνο τότε θα ξέρεις αν πραγματικά κάνεις κάτι διαφορετικό. Τότε & μόνο τότε θα γνωρίζεις τι είναι αυτό που ζητάς. Όταν λοιπόν, θα είσαι σίγουρος για το τι ζητάς, κι όταν θα είσαι σίγουρος για το αν κάνεις κάτι διαφορετικό ή όχι, τότε θα μάθεις και τον τρόπο πως να ζητάς από κάποιον να κάνει αυτό που κάνεις εσύ. Αλλά τότε, θα ξέρεις χίλιους τρόπους και δεν θα μιλάς πλέον για την Αγάπη, αλλά για την Αλήθεια...

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Σάβ Ιουν 03, 2006 4:58 pm

Διάβασα το μηνυμά σου Ντέβα.

Αυτο βέβαια δεν σημαίνει πως δεχτηκα τις αποψεις σου και τις καθαρα υποκειμενικές ερμηνειες σου.

Τι να κανουμε- διαφωνούμε...

Για τα μπαρ τι να πω?

Καλά είναι, οταν παω εκει με την παρέα να πιω κανα ουισκάκι.

Και μας φερνουν τα ποτα αμεσως και μαλιστα με πολυ αγαπη και καθονται διπλα μας να παρουν αυτο, που νιωθουν οτι εχουμε.

Καλα περναμε.

γεια χαρα.

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Σάβ Ιουν 03, 2006 8:59 pm

Τότε & μόνο τότε θα ξέρεις αν πραγματικά κάνεις κάτι διαφορετικό.
Τότε, θα ξέρεις χίλιους τρόπους και θα μιλάς πλέον μόνον για την Αγάπη, δηλαδή- για την Αλήθεια...


Το είπα καλά ? Ε? Το είπα καλά?

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Κυρ Ιουν 04, 2006 12:10 pm

[center] :)

"Να μην είσαι διαφορετικός. Να είσαι ένας απλός, συνηθισμένος άνθρωπος."
Osho[/center]

H προσευχή δεν έχει λόγια. Η πραγματική προσευχή είναι εσωτερικό κλάμα. Είναι βουβό τραγούδι, μουσική χωρίς νότες, σιωπή και ήχος μαζί. Καρδιά και νους μαζί. Δεν απευθύνεται κάπου, σε κάποιον. Απευθύνεται μονάχα σε σένα τον ίδιο. Είναι διαίρεση. Είναι γδάρσιμο, ξεκαθάρισμα από τα λέπια, ερεθισμός. Είναι ένας σιωπηλός διάλογος, μια υποταγή, μια φυλακή εντός μας. Η πραγματική προσευχή δεν έχει σκοπό. Γίνεται γιατί έτσι πρέπει να γίνει. Και πάντα επί πληρωμή. Δεν ζητάς εσύ τίποτε και από κανέναν προσευχόμενος. Αντιθέτως, εσύ είσαι αυτός που πρέπει να δώσεις. Εσύ πληρώνεις. Ότι έχεις και δεν έχεις. Πληρώνεις για την ύπαρξή σου φίλε. Πληρώνεις για το που ανασαίνεις, για το που διαβάζεις αυτές τις γραμμές, πληρώνεις για τα μάτια που σε βλέπουν, πληρώνεις για την ανικανότητά σου να βγάλεις αυτό το δοκάρι από τα μάτια σου. Πληρώνεις γιατί σε Σένα δώθηκε η δύναμη να αλλάξεις τον κόσμο, κι εσύ την έκανες λέξεις και την έγραψες σ' ένα χαρτί που αύριο θα το πάρει ο αγέρας. Πληρώνεις γιατί μιλάς εκεί που πρέπει να σιωπάς και σιωπάς εκεί που πρέπει να μιλήσεις. Πληρώνεις για την τροφή σου, για το ποτό σου, για τον καπνό σου. Πληρώνεις γιατί τίποτε στον κόσμο δεν είναι τζάμπα. Ούτε και η Αυτογνωσία.

Ασχέτως αν δεν μπορείς να το κατανοήσεις...


Ήτανε κάποτε ένας μικρός άγριος. Δεν ήξερε να μιλάει, δεν ήξερε να διαβάζει, δεν ήξερε τίποτε απ' όσα γνωρίζουμε εμείς οι "πολιτισμένοι". Κάποια στιγμή του δημιουργήθηκε η ανάγκη να προσευχηθεί. Πως όμως να προσευχηθεί ? Εδώ, καλά καλά δεν ήξερε να μιλάει, προσευχή θα έλεγε ?

Την ανάγκη του αυτήν, την ένιωσε Άγγελος εξ ουρανού, ο οποίος κατέβηκε δίπλα στον μικρό άγριο και του είπε : "Αφού θέλεις να προσευχηθείς, θα σου μάθω μια προσευχή. Κάθε που θα θέλεις να προσευχηθείς, θα λες αυτά τα λόγια". Έτσι, ο Άγγελος, με απίστευτη υπομονή άρχισε να μαθαίνει στον άγριο το "Πάτερ Ημών".

Τελικά, όταν πια ο μικρός άγριος αισθάνθηκε πως είχε μάθει πια την προσευχή, ευχαρίστησε τον Άγγελο, ο οποίος έκανε ένα σβιιιγγκκκκ και χάθηκε προς την αντίθετη κατεύθυνση, περνώντας μια μικρή λίμνη που βρισκόταν παραδίπλα. Πριν προλάβει όμως καλά καλά να χαθεί από τα μάτια του μικρού μας άγριου, άκουσε δυνατές φωνές ξωπίσω του : "Ε, φίλε! Πως το λέγανε στην αρχή ?" και τον άγριο να τρέχει αλαφιασμένος προς το μέρος του.

Τι είχε γίνει ? Ο μικρός μας άγριος είχε ξεχάσει την αρχή της προσευχής που του είχε μάθει ο Αγγελος και στην αγωνιώδη του προσπάθεια να προφτάσει τον Άγγελο πρωτού φύγει για να του υπενθυμήσει την προσευχή, πέρασε από την λίμνη περπατώντας επί των υδάτων της!

Ο Άγγελος τα 'χασε και μόλις τον πλησίασε ο άγριος του είπε :

[center]Άσε φίλε, άσε. Δεν χρειάζεται εσύ να ξέρεις![/center]

Δ. Σαββόπουλος.


Δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι προσευχής. Όταν κάποιος θέλει να προσευχηθεί, ακόμη κι αν δεν ξέρει κανένα είδος προσευχής, ακόμη κι αν δεν ξέρει να μιλάει, να γράφει ή να διαβάζει, όταν πραγματικά το θέλει, τα καταφέρνει, βρίσκει τον τρόπο.

Λες

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Δεν είναι καλό πράγμα να προσευχόμαστε υπέρ κάποιου άλλου, χωρίς να καθαριστούμε οι ίδιοι. Διότι παίρνουμε επάνω μας την καρμική βρωμιά του άλλου.


Λες επίσης

>|<>QBB<
Πρέπει να απευθυνθούμε στον Θεό να βοηθήσει τον πάσχοντα, παρακαλώντας τον Θεό όχι να τον απαλλάξει από τα λάθη του, αλλά να του δώσει τις όσο μεγαλύτερες ποσότητες της άνευ όρων αγάπης στην ψυχή του, ώστε να μπορέσει ο πάσχων με την βοήθεια της αγάπης αυτής να μετατρέψει το κακό, που έχει μέσα του σε καλό, που θα υπάρχει μέσα του.


Ποιος είσαι εσύ που θα υποδείξεις τον τρόπο ? Ποιος σου είπε πως ο Θεός είναι πρόσωπο και μπορείς να του απευθυνθείς ? Δεν θα σ' ακούσει. Θα γελάσει μαζί σου.

Φίλε Epsylon, χάνεις πολύ όμορφα πράγματα από τον ίδιο σου τον εαυτό, ακριβώς επειδή έχεις μια λανθασμένη θεώρηση του "Θείου". Καιρός λοιπόν να τα αλλάξεις όλα αυτά. Ο Θεός δεν είναι πρόσωπο για να του μιλάς. Για να τον παρακαλάς. Νιώσε το αυτό βαθιά μέσα σου και θα γίνει μια πόρτα.

>|<>QBB<
Έτσι θεράπευε ο Χριστός. Με την μοναδική προϋπόθεση: ο πάσχων να μετανιώσει


Κάνεις λάθος. Αν υπήρχε μια προϋπόθεση στις ενέργεις του Ιησού, αυτή δεν ήταν η μετάνοια, αλλά η Πίστη! Αυτή "ζητούσε" ο Ιησούς από τους ακροατές του ή από τα πλήθη που τον περικύκλωναν. Η Πίστη, όχι η μετάνοια.

Κι εσύ αυτό ζητάς, εμμέσως πλην σαφώς από εμάς. Μονάχα που εσύ δεν έχεις την ικανότητα να "θεραπεύεις" γιατί δεν γνωρίζεις τον τρόπο.

>|<>QBB<
Πριν λαλήσεις, φίλε Ντέβα, το ΘΕΙΟΝ ήδη ξέρει τι θα λαλήσεις, πως θα λαλήσεις και τι απάντηση θα λάβεις.


To "Θείον" δεν γνωρίζει ποιος γράφει αυτή την στιγμή. Μονάχα εγώ ξέρω. Κανένας άλλος.

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Κυρ Ιουν 04, 2006 5:47 pm

Ο θεός δεν γνωρίζει τίποτε...
Ο θεός απλά ...ΕΙΝΑΙ...
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Ιουν 04, 2006 6:23 pm

Ο θεός δεν γνωρίζει τίποτε...
Ο θεός απλά ...ΕΙΝΑΙ...


Τάδε Πασχάλης έγραψε... :606_vuu:

Φίλε μου καλέ :!:

Μα είναι δυνατόν ο Θεός να μη γνωρίζει τίποτε και μεις να ξέρουμε αν όχι τα πάντα, έστω κάποια πράγματα... και από πάνω πιο πολύ απ' Αυτόν :?:

Τότε ποιός ξέρει τα πάντα :?:

Εγώ :?: Εσύ :?: ο Ντέβα :?:

Και ΑΥΤΟΣ τίποτε :?:

Απλά να ΕΙΝΑΙ :?:

Μα μόνο το απλό ΕΙΝΑΙ ήδη περιλαμβάνει μέσα ΤΟΥ τα πάντα :!: :!: :!:

Πως είναι δυνατόν, Πασχάλη, φίλε μου :?: :?: :?:

Θα ήθελα να γράψεις εδώ παραστατικά τι νομίζεις επ' αυτού.

Κάνε τον κόπο και γράψε, please.

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Ιουν 04, 2006 7:46 pm

Φίλε Ντέβα, στα περί της προσευχής απλώς με άλλες εκφράσεις επαναλαμβάνεις πάνω –κάτω ότι έχω πει από πριν.
Και τελειώνεις με το βαθυστόχαστο:


>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Ασχέτως αν δεν μπορείς να το κατανοήσεις...



Περί ιστορίας με τον άγριο και τον άγγελο.
Με υπογραφή: Δ. Σαββόπουλος.
Η ίδια ιστορία με παραλλαγή υπάρχει με την υπογραφή : Λέων Τολστόι.

Λες πως :

*Δεν υπάρχουν συγκεκριμένοι τρόποι προσευχής.*


Ευχαριστώ πολύ! Μήπως σου έδωσα έναν συγκεκριμένο τρόπο?
Έχω πει εξ αρχής: όσο λιγότερα λόγια έχει η προσευχή = φλυαρία του Νου, -τόσο το καλύτερο!
Η προσευχή είναι κυρίως ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ομολογία της αγάπης προς τον Κύριο.
Μη με παραφράζεις και μη με ερμηνεύεις κατά το δοκούν.
Έχω γράψει τόσο σημαντικά πράγματα, στα οποία ουδείς έδωσε σημασία (πλην εξαιρέσεων)- είτε διότι δεν κατάλαβε, είτε δεν θέλησε να καταλάβει με το έτσι θέλω.

Βαρέθηκα να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια, από δω και από κει.
Το μήνυμα το έλαβα: ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΟΤΙ ΤΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΗΔΗ ΟΛΑ!

Εν τη Νέα ημών Ελλάδι οι πάντες ξέρουμε τα πάντα και εκ της γενετής μάλιστα.

Κλασική ερώτηση σ' αυτόν τον ταλαίπορο τόπο:

*Ποιος είσαι εσύ που θα υποδείξεις τον τρόπο ?*


Απάντηση: ακόμη δεν έμαθες ποιος είμαι?

*Ποιος σου είπε πως ο Θεός είναι πρόσωπο και μπορείς να του απευθυνθείς ?*


Εγώ δεν μίλησα ποτέ για κάποιο πρόσωπο.
Είναι τα ΠΑΝΤΑ. ΝΟΗΜΟΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. Η ΥΠΕΡΣΥΝΕΙΔΗΣΗ.
Και αυτή είναι μια πολύ γενική και απροσδιόριστη έννοια, πάντα σχετική.

Του ΘΕΟΥ το μεγαλείο δεν μπορούμε να συλλάβουμε κανείς εξ ημών.
Σε τελική ανάλυση για να καταλήξει κάποιος κάπου στο τι είναι ο ΘΕΟΣ, πρέπει προηγουμένως να απαριθμήσει το ΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣ,
Ώστε μετά να καταλήξει, ότι αυτό που αναίρεσε και αυτό που αποδέχτηκε πάλι ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ.

Σε τελική ανάλυση ΘΕΟΣ- είναι το παν, που μπορεί να χωρέσει ο Νους μας συν το παν , που δεν μπορεί να χωρέσει ο Νους μας συν το άγνωστο και στην πλουσιότερη φαντασία ακόμη.
Και πάλι είμαστε έξω από την πλήρη περιγραφή.

* Δεν θα σ' ακούσει ( ο Θεός). Θα γελάσει μαζί σου. *


Συνηθισμένες φράσεις ανθρώπου… τις έχω ακούσει άπειρες φορές.
Κατ’ αρχάς αν δεν μ’ ακούσει, τότε με τι να γελάσει?
Θα γελάει χωρίς αιτία σαν χαζοχαρούμενος?

Τώρα μου έρχεται να σκάσω στα γέλια.
Να γελάσει μαζί μου μπορείς μόνο εσύ η οι άλλοι. Το ίδιο και γω μπορώ.
Αποφεύγω να ασκήσω αυτήν την τέχνη. Ο Θεός δεν γελάει με κανέναν.


*έχεις μια λανθασμένη θεώρηση του "Θείου".*


Αφού πήγες Επάνω και φοίτησες σε Ουράνια Πανεπιστήμια- έλα τότε να με διδάξεις περί του τι είναι «Θείον» .

* Καιρός λοιπόν να τα αλλάξεις όλα αυτά.*


Μιλάς σαν πρόεδρος του κολχόζ « Το φωτεινό μέλλον».
Που ξέρει τα πάντα, εκτός από τον εαυτόν του.

*Ο Θεός δεν είναι πρόσωπο για να του μιλάς. Για να τον παρακαλάς. Νιώσε το αυτό βαθιά μέσα σου και θα γίνει μια πόρτα.*


Διάβασες μόνο αυτό που σου χρειαζόταν και ερμήνευσες τα πάντα έτσι, που σου χρειαζόταν.
Κλασικός τρόπος. Το έχω πια συνηθίσει.

*Κι εσύ αυτό ζητάς, εμμέσως πλην σαφώς από εμάς.*


Ω παντοδύναμη αυθαίρετη θεώρηση!!!
Πόσο δυνατή είσαι στο γήινο επίπεδο και στους ανθρώπινους εγκεφάλους!
Πράγματι, με σένα δεν τα βάζει κανείς έτσι εύκολα…
Και πάλι λέω ( μπας και ξεγλιστρήσει από της προσοχής της αυθαίρετης θεώρησης)- εγώ δεν ζήτησα από κανέναν τίποτα.

* Μονάχα που εσύ δεν έχεις την ικανότητα να "θεραπεύεις" γιατί δεν γνωρίζεις τον τρόπο. *



Αυθαιρέτων συλλογισμών συνέχεια…
Που ξέρεις εσύ τις ικανότητές μου?
Με είδες? Με άκουσες έστω μια φορά?
Όχι, καλλίτερα ας μείνει έτσι- μπορεί να με ματιάσεις…
Ισχύει ακόμη και επί ποινή θανάτου το :

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Πριν λαλήσεις, φίλε Ντέβα, το ΘΕΙΟΝ ήδη ξέρει τι θα λαλήσεις, πως θα λαλήσεις και τι απάντηση θα λάβεις.


Και ιδού τα δικά σου ανεπανάληπτα:

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:To "Θείον" δεν γνωρίζει ποιος γράφει αυτή την στιγμή. Μονάχα εγώ ξέρω. Κανένας άλλος.


>|<>QBB<
Μιλάω εξ' ονόματος Θεών & Ανθρώπων.



Παραμιλητού συνέχεια… και δόξα τω Θεώ… :bounce: :606_vuu:

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Ιουν 05, 2006 6:40 am

ακόμη δεν έμαθες ποιος είμαι?

Epsylon


Όχι.

Τώρα μου έρχεται να σκάσω στα γέλια.

Epsylon


Τότε λοιπόν ... σκάσε!

Θα γελάει χωρίς αιτία σαν χαζοχαρούμενος?

Epsylon


Μόλις σκάσεις απ' τα γέλια, ψάξε να βρεις γιατί γελάς. Θα είναι και η απάντηση στο ερώτημά σου.


:)

Την καλημέρα μου,

Deva
Έγινε, τα λέμε...

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Ιουν 05, 2006 10:56 am

Επίσης την καλημέρα μου- Ντέβα! :)

Όλα πάνε μιά χαρά!

Χαμογελάωωωωω..... :!:

:salut:

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Ιουν 05, 2006 12:02 pm

Κάτι για τον Ευθύμη σχετικά με τα ερωτήματά του περί της Ιατρικής.

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:Για να αναλογιστείς το ζόρι, φέρε κατά νου κάτι θεμελιώδες που διδάχτηκες στην ιατρική και σε καλεί κάποιος να παραμερίσεις.


Ευθύμη, μια που έκανες νύξη περί του θέματος της Ιατρικής, θα σου πω τις απόψεις μου πιο εκτενέστερα.

Ο άνθρωπος κατ’ αρχάς είναι υποκειμενικό όν.
Εάν ο άρρωστος αγαπά τον ιατρό, τότε και το νερό ακόμη μπορεί να γίνει φάρμακο και πολλές φορές να αντικαταστήσει το φάρμακο.
Εάν όμως ο άρρωστος μισεί τον ιατρό, τότε κανένα φάρμακο δεν μπορεί πραγματικά να βοηθήσει.
Εάν ο άρρωστος νιώθει, ότι ο ιατρός είναι αδιάφορος προς αυτόν- και αυτό μπορεί να συμβεί, διότι και οι ιατροί είναι άνθρωποι, δέχονται όλη την μέρα τους αρρώστους, βλέπουν πως κάποιος πεθαίνει κάθε μέρα, έτσι αυτοί σκληραίνουν , κτίζουν έναν τοίχο γύρω τους για να προστατέψουν τα αισθήματά τους, για να αντέξουν.
Η αρρώστια είναι φοβερή αρνητική δύναμη, που επηρεάζει αρνητικά τους πάντες.
Και τους ιατρούς, ως ανθρώπους.
Και καμιά φορά τα φάρμακα εδώ δεν έχουν την απαιτούμενη δράση.
Είναι σαν να δέχεσαι το φάρμακο από την μηχανή, από το ρομπότ.

Πάλι επανέρχομαι, όσο και παράξενα να ακούγεται αυτό στο θέμα της Αγάπης.
Μαζί με την Αγάπη, ο άρρωστος δεν λαμβάνει μόνο το φάρμακο, λαμβάνει και κάτι αόρατο, που τον πλησιάζει σιγά-σιγά.
Η υγεία σιγά- σιγά τον πλησιάζει.

Υγεία= αγάπη του αρρώστου +αγάπη του γιατρού.


Για την αληθινή αγάπη και των δυο μιλάω, και όχι για την αγαποφάνεια και την αβρότητα.
Να λείψει έστω μία συνιστώσα- πάει, χάλασε η δουλειά, η θα πάει κουτσαίνοντας στην καλλίτερη περίπτωση.

Η Αγάπη = είναι ελευθερία, πρέπει να ρέει από την μια αγάπη στην άλλη και να ανακυκλώνεται συνεχώς.

Αν συναντήσει στο δρόμο της την αγαποφάνεια η την απροκάλυπτη μη αγάπη- στρίβει αλλού.
Με τα γνωστά τοις πάσι αποτελέσματα.

Κατά την γνώμη μου η Ιατρική οφείλει να καταλάβει την υποκειμενικότητα του ανθρώπου, την αγάπη του, αυτή πρέπει κάποτε να προχωρήσει σε μια σύνθεση, όπου η Αγάπη και η Ιατρική από κοινού θα βοηθούν τους ανθρώπους.

Είναι απόλυτα σίγουρο, ότι η Ιατρική δεν θα μπορέσει ποτέ να γίνει υποκειμενική.

Τουλάχιστον πρέπει να γίνει η προσπάθεια προς την κατεύθυνση του συνδυασμού αυτού , που είχα πει λίγο πριν.

Γι’ αυτό έλεγα στο άλλο ποστ μου πιο πάνω:

η Ιατρική πρώτα είναι ΑΙΣΘΗΜΑ και μετά ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ, που ωθείται από την δύναμη της Αγάπης να βοηθήσει εκείνον, που υποφέρει.

Η επιστήμη εκτελεί τις διαταγές της Αγάπης.
Υπηρετεί Αυτήν.
Αυτή είναι η αληθινή ιατρική.


Η Αγάπη- αφέντρα.
Η ιατρική (και η κάθε επιστήμη)- δούλα της Αγάπης

Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ καλείται να υπηρετήσει το ΑΙΣΘΗΜΑ, αλλιώς … πιστεύω κατάλαβες τι ήθελα να πω.

Τέλος, ποτέ δεν πρέπει να ξεχνάμε το ειπωθέν υπό του Ιπποκράτους:

ΟΤΑΝ ΕΡΧΕΤΑΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟΝ ΑΡΡΩΣΤΟ ΚΑΙ Ο ΑΡΡΩΣΤΟΣ ΗΔΗ ΜΟΛΙΣ ΤΟΝ ΔΕΙ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ- ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΙΑΤΡΟΣ.

Και τέτοια δύναμη δίνει στον ιατρό ΜΟΝΟΝ Η ΜΕΓΑΛΗ ΑΓΑΠΗ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ.

Να είσαι καλά. :)

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Ιουν 05, 2006 1:42 pm

διότι και οι ιατροί είναι άνθρωποι, δέχονται όλη την μέρα τους αρρώστους, βλέπουν πως κάποιος πεθαίνει κάθε μέρα, έτσι αυτοί σκληραίνουν , κτίζουν έναν τοίχο γύρω τους για να προστατέψουν τα αισθήματά τους, για να αντέξουν.
Η αρρώστια είναι φοβερή αρνητική δύναμη, που επηρεάζει αρνητικά τους πάντες.
Και τους ιατρούς, ως ανθρώπους.
Και καμιά φορά τα φάρμακα εδώ δεν έχουν την απαιτούμενη δράση.
Είναι σαν να δέχεσαι το φάρμακο από την μηχανή, από το ρομπότ.


Υποσχέθηκα κάποτε να μιλήσω σε μια ψυχή για τα λευκά φαντάσματα που ζούν, ξενυχτούν, υποδέχονται και αποχαιρετούν την ζωή ….
Ολοι αυτοί που φλερτάρουν με την ζωή και τον θάνατο, που καλούνται να αντέξουν το πόνο και την χαρά των άλλων.

Η παράθεση περιγράφει με μεγάλη ακρίβεια τον μηχανισμό αμύνης των λευκοντυμένων…

Λοιπόν φίλε μου από την θέση του επισκέπτη και του επικριτή φαντάζουν όλα λάθος αλλά σκέφτηκες ποτέ πόση δύναμη πρέπει να έχει κανείς για να μην προσβληθεί η δική του αύρα από τον αρνητισμό και την διάλυση με την οποία έρχεται σε επαφή θέλει δεν θέλει?

Γιατί κάθε φορά που πλησιάζεις έναν άρρωστο νιώθεις και την συνέχεια, κατά βάθος ξέρεις σε τι να ελπίζεις…αλλά εσύ πρέπει να κάνεις το καλύτερο…απαγορεύεται να κλάψεις, απαγορεύεται να αλλάξεις έκφραση για να μην σε δει, απαγορεύεται η ένταση…το μόνο που επιτρέπεται είναι η σιωπηλή προσευχή και η διακωμώδηση της ζωής…το τείχος…

Και εκεί αρχίζεις και προσεύχεσαι αυθόρμητα και να φιλοσοφείς….

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Η πραγματική προσευχή δεν έχει σκοπό. Γίνεται γιατί έτσι πρέπει να γίνει. Και πάντα επί πληρωμή. Δεν ζητάς εσύ τίποτε και από κανέναν προσευχόμενος. Αντιθέτως, εσύ είσαι αυτός που πρέπει να δώσεις. Εσύ πληρώνεις. Ότι έχεις και δεν έχεις. Πληρώνεις για την ύπαρξή σου φίλε. Πληρώνεις για το που ανασαίνεις, για το που διαβάζεις αυτές τις γραμμές, πληρώνεις για τα μάτια που σε βλέπουν, πληρώνεις για την ανικανότητά σου να βγάλεις αυτό το δοκάρι από τα μάτια σου.


Έτσι είναι… προσευχόμαστε για όλα και για το τίποτα…προσευχόμαστε διότι πρέπει να αντέξουμε την χαρά του ότι εμείς ζούμε…την ευτυχία του να νιώθουμε ακόμη και αν πονάμε, το αεράκι που αναπνέουμε, την διασκέδαση του να κρίνουμε τον κώδικα τρώγοντας το περιεχόμενο ενός τεράστιου κουτιού ποπ κορν.

Πληρώνουμε για την ζωή μας..
Αυτό το δοκάρι Ντέβα ίσως κρατάει ένα μεγάλο μέρος από τα θεμέλια που στηρίζουν την ύπαρξη μας, την καταφυγή μας, την έξοδο από την τρέλα αν ποτέ αφαιρεθεί τελείως.


Με εκτίμηση
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Δευ Ιουν 05, 2006 2:08 pm

Αγαπητή φίλη NEHEMAUT σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Τη διάβασα.
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Ιουν 05, 2006 9:02 pm

«ΑΙΡΕΤΙΚΩΝ» ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΩΝ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ…

…Εάν η αγαπημένη γυναίκα γίνεται αυτοσκοπός- τότε αυτό είναι θάνατος…
Πολλοί πεθαίνουν μ’ αυτόν τον τρόπο…
Και τότε στην επόμενη ενσάρκωση ο άνθρωπος δεν «γλείφεται» πια, όταν βλέπει μια γυναίκα, δεν τρέχει πίσω από την φούστα, ούτε του τρέχουν τα σάλια ενώπιον μιας πανέμορφης τσαχπίνας.
Έτσι διαπαιδαγωγείται η ψυχή…

Όταν υπάρχουν προβλήματα στις ερωτικές σχέσεις, πρέπει να επανεξετάσεις εκατό φορές την ζωή σου, να προσεύχεσαι εκατό φορές και εκατό φορές να ζητάς συγχώρεση από τον Θεό για την παραμικρή επιθετικότητα σου προς τις γυναίκες η τους άνδρες αναλόγως, που είναι στην ουσία μια τρανταχτή απόδειξη της προσκόλλησης σου στις σχέσεις, τα ιδανικά, τις σεξουαλικές στιγμές.
Να προσεύχεσαι και να ζητάς συγνώμη, για το ότι ως ανώτερο σκοπό της ζωής σου έβαζες όχι την αγάπη προς τον Θεό, αλλά την γυναίκα η τον άνδρα και τα υπόλοιπα συναφή μαζί τους…

Να πιστεύεις μπορείς μόνο στον Θεό.
Μπορείς να πιστεύεις 100% μόνο σ’ αυτό, που είναι απόλυτα σταθερό.
Και απόλυτα σταθερός δεν μπορεί να είναι κανένας άνθρωπος, ούτε καν ο Άγιος.
Σταθερό είναι μόνο αυτό, που είναι αιώνιο
.
Γι’ αυτό, όταν κάποιος λέει, ότι πρέπει να πιστεύεις στους ανθρώπους- είναι είτε απατεώνας, είτε βλάκας, είτε ιδεαλιστής, που στην τελική ανάλυση είναι το ίδιο πράγμα. Έτσι τελευταία άρχισα να πιστεύω.
Όσο περνάει ο καιρός, τόσο πιο πολύ καταλήγω σ' αυτό το συμπέρασμα.
Πρέπει να πιστεύεις στον Θεό και όχι στους ανθρώπους.
Η ζωή τελικά θα δείξει και θα τα βάλει όλα στην θέση τους...

Κατά το διάστημα προβλημάτων στις σχέσεις με τις γυναίκες η τους άνδρες- είναι καλό να υποβληθείς σε δοκιμασία της πείνας.
Γιατί ως πρώτο σύμπτωμα του έρωτα θεωρείται η ανορεξία?
Διότι δια της τροφής ο άνθρωπος προσκολλάται στις ανθρώπινες αξίες.
Για την τροφή καταναλώνεται μεγάλη ποσότητα της λεπτής πνευματικής ενέργειας.
Έτσι το ανθρώπινο «Εγώ» ενισχύεται και μ’ αυτόν τον τρόπο είναι ευκολότερο να προσβάλλεις και να ταπεινώσεις την αγάπη και μετά να πληρώσεις πολύ - πολύ σκληρά…

Όσο πιο δυνατό είναι το αίσθημα της αγάπης, τόσο πιο επικίνδυνη είναι η ποδοπάτησή και η ταπείνωσή του.
Γι’ αυτόν τον λόγο ο οργανισμός επιστρατεύει τους αμυντικούς μηχανισμούς.
Για να υλοποιηθεί το αίσθημα της αγάπης μέσα στην ψυχή, απαιτούνται μεγάλες δυνάμεις, γι’ αυτόν τον λόγο φεύγει η επιθυμία επαφής με τους άλλους, δεν θέλεις να τρως, ούτε να πίνεις, ούτε να διασκεδάζεις.

Το σημαντικό είναι το εξής- το αίσθημα της αγάπης πρέπει να καθαριστεί από την σκόνη των ανθρώπινων αξιών.
Όσο πιο δυνατή είναι η αγάπη, τόσο λιγότερο πρέπει να εξαρτάται ο άνθρωπος από τα πάντα γύρω του.
Η διαδικασία απελευθέρωσης της αγάπης, η αναδιάταξη των αξιών, όταν τα πάντα υποτάσσονται στην αγάπη- είναι μια δύσκολη, βαριά διαδικασία.

Οι ενεργειακές απώλειες είναι παρόμοιες με τις ενεργειακές απώλειες στην βαριά αρρώστια.
Εάν κάποιος αγάπησε- για ένα χρονικό διάστημα πρέπει να ξεχαστούν τα πάντα, εκτός της αγάπης.
Αυτό σημαίνει διατήρηση αυτού του αισθήματος ότι κι αν γίνει.

Ενώ στο επίπεδο της συνειδήσεως η ταλάντευση προς τον αγαπημένο άνθρωπο είναι απολύτως φυσιολογική.
Συνεπώς αν κατά τα διαστήματα μέσα μας εμφανίζονται οι σκέψεις, ότι δεν μας αγαπάνε πραγματικά, ότι μας πλησιάζουν από το συμφέρον, ότι υπάρχει και κάποιος άλλος/ άλλη, ότι είμαστε τρίτοι- αυτά είναι φυσιολογικά φαινόμενα.
Είναι η άμυνά μας κατά της προσκόλλησης στον αγαπημένο άνθρωπο.
Αυτή η ταλάντευση δεν μας αφήνει να προσκολληθούμε στον αγαπημένο άνθρωπο και να τον μετατρέψουμε σε αυτοσκοπό.
Το κυριότερο είναι- αυτές οι σκέψεις να ανακόπτουν την εξωτερική ορμή, χωρίς να ανακόπτουν την εσωτερική αγάπη.

Όσοι έχουν συνηθίσει εσωτερικά να προσεύχονται στην γυναίκα η τον άνδρα, τότε οι καλότυχες και ευτυχισμένες σχέσεις με έναν άνδρα η μια γυναίκα μπορούν να τον σκοτώσουν.
Συνεπώς θα μας θεραπεύουν η με την προδοσία, η την προσβολή, η την ταπείνωση η με το «ερωτικό τρίγωνο», όπου θα είσαι αναγκασμένος να χαρίζεις πολλή αγάπη στην κάθε γυναίκα η άνδρα και να πηδάς μεταξύ τους σαν λαγός, να βασανίζεσαι.
Και όμως όλα αυτά θα καθαρίζουν την ψυχή σου.
Το «τρίγωνο» καθαρίζει την ψυχή και των τριών συμμετεχόντων.

Ο αγαπημένος άνδρας η η αγαπημένη γυναίκα μπορούν να προβούν σε αδικαιολόγητες, ανόητες, και αισχρές ακόμη πράξεις εις βάρος μας.
Μη δώσει ο Θεός να τους καταδικάσουμε.
Για να σωθεί η αγάπη- ο αγαπημένος άνθρωπος μπορεί να μας «κλοτσήσει» ακριβώς στα πιο ευαίσθητα και επώδυνα σημεία. Και αυτά τα σημεία είναι οι εξιδανικεύσεις μας, οι προσκολλήσεις μας, τα «άγια των αγίων» μας…
Πρέπει να το αποδεχόμαστε αυτό ως θεραπεία.
Να θυμόμαστε: η συμπεριφορά του αγαπημένου άνδρα η της αγαπημένης γυναίκας δεν υπάγεται στην λογική εκτίμηση- ανάλυση.
Η λογική εδώ δεν έχει καμία σχέση.
Εδώ λειτουργεί μια άλλη, Ουράνια Λογική, ανώτερη σε περιεχόμενο και σκοπιμότητα της περιορισμένης γήινης.
Γι’ αυτό οι απαντήσεις από την γήινη λογική στον τομέα αυτό δεν έρχονται ποτέ…

Υπάρχει μια παλιά ινδική ιστορία.
Ο νεαρός έρχεται στην κοπέλα του και της χτυπάει την πόρτα.
Αυτή τον ρωτά:
- Ποιος είναι?
- Είμαι εγώ,- απαντάει αυτός, αλλά αυτή δεν του ανοίγει.
Και έτσι έγινε και την δεύτερη φορά.
Στην ερώτηση της κοπέλας ποιος είναι? ο νεαρός απαντούσε: εγώ!- αυτή δεν του άνοιξε την πόρτα.
Την τρίτη φορά, που ο νεαρός κτύπησε στην πόρτα και όταν η κοπέλα τον ρώτησε :
- Ποιος είναι?
Ο νεαρός απήντησε:
- Είσαι εσύ.
Και τότε η κοπέλα του άνοιξε την πόρτα.

Δημιουργείται το ερώτημα: γιατί αυτή συμπεριφερόταν έτσι?
Διότι τον αγαπούσε.
Γιατί ο νεαρός δεν έφυγε, όταν τόσες φορές τον άφησαν απ’ έξω?
Διότι την αγαπούσε.

Εάν οι φιλοδοξίες του θα ήταν ισχυρότερες της αγάπης, αυτός θα είχε φουσκώσει από το εγωισμό και κατακόκκινος από την οργή και αγανάκτηση θα είχε φύγει.
Ο νεαρός κατάλαβε με την καρδιά, ότι η κοπέλα τον αγαπάει.
Αλλά κάτι υπήρχε μέσα του, που την εμπόδιζε να τον δεχτεί.
Λοιπόν, αυτό το κάτι ήταν το «Εγώ» του, και η υπερηφάνεια του, που ήταν πιο πάνω από την αγάπη.

Αν ο άνθρωπος είναι έτοιμος εν ονόματι της αγάπης να απαρνηθεί το «Εγώ» του, τις επιθυμίες του- τότε η αγάπη θα φέρει την ευτυχία και στους δύο.
Εάν ο άνθρωπος δεν θα καταφέρει να πράξει αυτό το πράγμα- τότε η αγάπη θα του γίνει πρόβλημα.

Και όταν ο νεαρός είπε στην κοπέλα του: «είσαι εσύ»,- αυτό ήταν μια συμβολική παραίτηση από το «Εγώ» του εν ονόματι της αγάπης.
Με την φαινομενικά παράλογη συμπεριφορά της η κοπέλα με φροντίδα καλλιεργούσε μέσα στην ψυχή του διαλεκτού της το αληθινό αίσθημα της αγάπης.
Αυτή ήταν η δασκάλα και πρωτεύουσα της Αγάπης.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι η εξάρτηση από τον αγαπημένο άνθρωπο γεννά στην αρχή το προσκύνημά του και μετά τον εκνευρισμό και το μίσος προς αυτόν.
Ενώ η εξάρτηση από το αίσθημα της αγάπης γεννά την αξιοπρέπεια, την καλοψυχία και την υπομονή.

Αιρετικών συλλογισμών προς το παρόν τέλος.

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Τρί Ιουν 06, 2006 8:02 pm

Γιατί ως πρώτο σύμπτωμα του έρωτα θεωρείται η ανορεξία?

Epsylon


Όχι σε όλους βρε Epsylon. Εγώ ερωτεύτηκα κεραυνοβόλα μια τύπισσα σε γιαπωνέζικο ρεστοράν. Έτρωγε σούσι & έπινε σάκε ενώ εγώ προσπαθούσα να διαβάσω τι στον κόρακα έλεγε εκείνο το χαρτάκι της Τύχης, μασουλώντας σαν κανίβαλος την τελευταία μερίδα από το σασίμι μου. Από τότε την αποκαλώ έτσι, "Σούσι Σάκε". Κι αυτή με αποκαλεί "Σασίμι".

Αριγκάτο !

Υπάρχει μια παλιά ινδική ιστορία.
Ο νεαρός έρχεται στην κοπέλα του και της χτυπάει την πόρτα.
Αυτή τον ρωτά:
- Ποιος είναι?
- Είμαι εγώ,- απαντάει αυτός, αλλά αυτή δεν του ανοίγει.
Και έτσι έγινε και την δεύτερη φορά.
Στην ερώτηση της κοπέλας ποιος είναι? ο νεαρός απαντούσε: εγώ!- αυτή δεν του άνοιξε την πόρτα.
Την τρίτη φορά, που ο νεαρός κτύπησε στην πόρτα και όταν η κοπέλα τον ρώτησε :
- Ποιος είναι?
Ο νεαρός απήντησε:
- Είσαι εσύ.
Και τότε η κοπέλα του άνοιξε την πόρτα.

Epsylon


Κοίτα να δεις :!:

Εγώ ξέρω μια άλλη παρόμοια ιστορία. Δεν νομίζω πως είναι Ινδική βέβαια, αλλά τίποτε δεν είναι σίγουρο.

Τοκ τοκ!

- Ποιος είναι ?

- Εγώ, ο ίδιος!

- Ποιος εσύ ?

- Εγώ ρε! Ο Άμυαλος Μεθύστακας του Τυχαίου!

- Α! εσύ είσαι Τανούκι-Σαν ? Τι θες πάλι εδώ ? Δεν σου φτάνει που με γκάστρωσες και με παράτησες ?

Κάπως έτσι ήτανε. Αν δεν με απατά η μνήμη μου.

γιατί αυτή συμπεριφερόταν έτσι?

Epsylon


Δεν ξέρω για την κοπέλα της δική σου ιστορίας φίλε, πάντως στην δική μου ιστορία, η κοπέλα συμπεριφερόταν έτσι, γιατί αυτός ο ξετσίπωτος ζωοπρόγονος - ο Τανούκι ντε! - την είχε αφήσει έγκυο και την παράτησε ο αλήτης! Και είχε το θράσσος μετά να ξαναχτυπήσει την πόρτα της! Τι να πεις ...


Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τρί Ιουν 06, 2006 9:28 pm

Γνωστός τοις πασι Ντέβα... :)

Αμφιβάλλω αν κατάλαβες το νόημα και το πνεύμα του κειμένου...ένα είναι σίγουρο- σε καμιά περίπτωση δεν είσαι στο πνεύμα, με το οποίο το έγραψα εγώ.

Πετάς τελείως αλλού. Το πας τελείως αλλού, η για την ακρίβεια - θέλεις να το πας αλλού.

Αλήθεια, γιατί?

Τα κείμενα του Epsylon είναι κείμενα του Epsylon και μπορούν να εκφραστούν πιστά μόνον απο τον ίδιον και απο αυτούς, που του είναι συγγενείς τω πνεύματι.

Οι άλλοι απλώς θα πουν τις ερμηνείες τους, που πολλές φορές δεν θα έχουν καμιά σχέση, λόγω άλλου πνεύματος. Συνεπώς η ερμηνεία αναπόφευκτα θα είναι αυθαίρετη, τις περισσότερες φορές αρνητική.

Τόσα σοβαρά θέματα αγγίζονται, που κανείς μέχρι τώρα δεν τα είχε αγγίξει έτσι, όπως τα άγγιξα εγώ- με τον δικό μου, προσωπικό τρόπο και εις απάντησιν : τοκ, τοκ, τοκ... :)

Το ότι παρ' όλα αυτά ασχολείσαι έστω και έτσι- δείχνει, ότι κατά βάθος κάτι σε έχει αγγίξει, κάτι σε έχει προβληματίσει.

Κάτι σε κρατάει κοντά στα κείμενα αυτά, ασχέτως αν διαφωνείς μ' αυτά εντόνως.

Δεν πειράζει... Συνεχίζουμε.
Άλλωστε γι' αυτό είμαστε εδώ: για να μεταδώσουμε κάτι ως μήνυμα...
Αν δεν είχα κάτι να μεταδώσω- δεν θα ερχόμουνα εδώ, θα έπαιζα τώρα μπιλιάρδο.

Θα υπάρξει η συνέχεια.
Για εκείνους, που κάποια στιγμή θα προβληματιστούν- γράφονται τα κείμενα αυτά.

Για τις καρδιές τους γράφονται.

Σήμερα γράφονται, αλλά δεν προορίζονται για το σήμερα.

Χρησιμοποιείται το σήμερα, όπως ο γάιδαρος χρησιμοποιείται για να μεταφέρει το φορτίο που του βάλανε πάνω του οι άλλοι κάπου αλλού.

Για το αύριο γράφονται.

Με συγκεκριμένο σκοπό.

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Τρί Ιουν 06, 2006 10:34 pm

Αν δεν είχα κάτι να μεταδώσω- δεν θα ερχόμουνα εδώ, θα έπαιζα τώρα μπιλιάρδο.

Epsylon


Κοίτα, το γαλλικό θα σου πρότεινα. Είναι αρκετά "εσωτερικίστικο", αν σκεφτείς πως η γεωμετρική αντίληψη του χώρου σε συνδιασμό με την αρχική κρούση της λευκής μπάλλας, μπορούν να ερμηνευτούν ως "Πυθαγόρειο Μυστήριο".

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Ιουν 06, 2006 10:39 pm

Αγαπητά μέλη της Αγοράς,

σας παρακαλούμε θερμά, όταν χρησιμοποιείτε την "παράθεση" κειμένων από διαφορετικά σημεία των συζητήσεων και ενδεχομένως διαφορετικούς χρήστες στις δημοσιεύσεις σας, να αναφέρετε το σημείο ή τον τίτλο του θέματος απ' όπου δανείζεστε το κείμενο.

Έτσι, διευκολύνετε στην ανάγνωση και κατανόηση του κειμένου σας.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Ιουν 11, 2006 12:21 am

Αγαπητή φίλη Zadok!

Σε παρακαλώ να κλείσεις το θέμα που άνοιξα, διότι το θεωρώ λήξαν.

Ευχαριστώ.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιουν 13, 2006 12:01 am

Το κλείδωμα των θεμάτων το αποφασίζει ΜΟΝΟ η Συντονιστική Ομάδα του mystica.gr.

Το κάθε μέλος έχει δικαίωμα να μη συνεχίσει να συμμετέχει στην συζήτηση, όμως δεν έχει το δικαίωμα να στερήσει από τους υπόλοιπους το δικαίωμα να συνεχίσουν την συζήτηση.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.

Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης