Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ... ΕΠΩΔΥΝΑ

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Μάιος 04, 2006 2:49 am

Είναι αλήθεια πως οι κούραση των ημερών με έχει κρατήσει λίγο μακριά από την πολυαγαπημένη αυτή γωνιά.

Διάβαζα τα post σας αγαπητοί φίλοι, κάνοντας σκέψεις, σκέψεις που με έφερναν αντιμέτωπο με διλήμματα. Να σβήσω προτάσεις ; Να ρίξω κίτρινες ; Να σφυρίξω τη λήξη ; Να αρχίσω τα «γαλλικά» ; Τίποτα όμως από αυτά δεν ήθελα να κάνω, όχι γιατί φοβάμαι μη με κακοχαρακτηρίσετε, έτσι κι αλλιώς τους τίτλους μου τους έχω αποκομίσει, αλλά γιατί ήθελα να εξελιχθεί αυτή η συζήτηση.

Αποφάσισα λοιπόν να χτυπήσω το «καμπανάκι» για να μπορέσει η δόνηση αυτή να αλλάξει τον παλμό που είχε αυτός ο διάλογος μέχρι τότε. Πίστευα και πιστεύω (γνωρίζοντας μερικούς) πως υπάρχει η δυνατότητα να κατατεθούν οπτικές και απόψεις, ακόμα και με κριτικό λόγο, χωρίς να εκτραχυνθεί ο διάλογος. Βλέπω πως το αποδεικνύετε και σας ευχαριστώ γι’ αυτό.

Προσπάθησα να βγάλω από το μυαλό μου τα όσα έχει πει ο καθένας από εσάς και να σκεφτώ τι εγώ ορίζω ως Αγάπη.

Ξαναγύρισα σε μία αλληλουχία λέξεων, που από τη στιγμή που αποδέχθηκα τον εαυτό μου, είναι αυτή που όρισε την Ιερή αυτή λέξη για μένα

Θυσία του Εγώ, Μη Ανταπόδοση, Χαμόγελο, Αποδοχή.

Πιστεύω πως ο καθένας μας αγαπά διαφορετικά, χωρίς αυτή η διαφορετικότητα να μπορεί να έχει και κάποιο μετρίσιμο διάνυσμα. Ο πόνος που πολλάκις νιώθουμε όταν η φαινομενική μας αγάπη απορρίπτεται είναι ο πόνος της σύνθλιψης του Εγώ, της μη απόδοσης του ανταποδοτικού τέλους, στο οποίο προσβλέπαμε ενδόμυχα.

Αυτός που ξέρει να αγαπά, κατά τη δική μου οπτική, δε φωνάζει, δε διαλαλεί την Αγάπη ως εμπόρευμα, δεν την μετρά, απλά την αποδίδει με πράξεις σιωπηλές και τις πράξεις αυτές τις ενδύει με το χαμόγελο και την υπομονή.

Χαμογελάστε λοιπόν και ας αφουγκραστούμε ο ένας τον άλλο, η κάθε γνώμη είναι πολύτιμη, το κάθε χαμόγελο είναι μια ακόμα αχτίδα Φωτός.

Καλή μέρα να έχετε.
Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Μάιος 05, 2006 12:30 am

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:
Ευθύμης έγραψε: η υπεροψία, πιό εύκολα από οπουδήποτε αλλού, καμουφλάρεται στο νου του εσωτεριστή.

Σωστή κουβέντα είπες φίλε. Τo radar σου φαίνεται πως δεν είναι "επιφανείας".


Χρήσιμα τα sonar αγαπητέ Peter Deva, αλλά δεν αρκούν στον ανθυποβρυχιακό πόλεμο - το ότι τά βρήκαμε, δε σημαίνει ότι απαλλαχτήκαμε από αυτά. Το άλλο..έστω ότι εντοπίζονται τα υποβρύχια των άλλων, άντε να ακούσεις αυτά που αυτομόλησαν.. Κι αν κάποια φορά τά βρεις και πεις «έλα μωρέ, σιγά τώρα»..


Υγ. Κι αν κάνουμε κόντρα.. Φρέν-α έχουμε;

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Μάιος 07, 2006 6:37 am

Διάβασα πολύ προσεχτικά το εισαγωγικό ποστ του Epsylon. Δεν βρήκα ούτε ένα σημείο που να δικαιολογεί την λέξη "επώδυνος" που χρησιμοποιεί ο Epsylon.


Μήπως τώρα αρχίζει να φαίνεται η δικαιολογία Αγαπητέ μου Deva ?


Με εκτίμηση.
Εικόνα

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Κυρ Μάιος 07, 2006 12:22 pm

Μήπως τώρα αρχίζει να φαίνεται η δικαιολογία Αγαπητέ μου Deva ?


:)

Εξακολουθώ να μην βλέπω "ωδύνη", NEHEUMAT. Μια νεφελώδης αγωνία φαίνεται πως πλανάται στον Κήπο της Γεσθημανής, μια νεφελώδης αγωνία.

Αμφότεροι οι εμπλεκόμενοι αγωνιούν για την έκβαση του "αγώνα", ενώ η μπάλλα Γη συνεχίζει την φαλτσαρισμένη τροχιά της προς τις κερκίδες των θεατών. E, αυτή η αγωνία, είναι δικαιολογημένη, κατά την άποψή μου. Σε ποιον θα δώσει το αράουτ ο επόπτης γραμμών :?: Σε ποιανού χέρια από τους θεατές θα φτάσει η μπάλλα :?:

[center]Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει,
πέναλτυ, σουτ! δοκάρι κι αλλαγή!

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει,
αχ! πουλημένε διαιτητή!

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει,
γι' αυτό ο κόσμος να σωθεί μπορεί.

Τα πάντα ρει, τα πάντα ρει,
το τραγουδάνε κι οι νεκροί...[/center]


Tον Epsylon δεν βλέπω και ... αναρρωτιέμαι. Τι είναι αυτό που κάνει την σιωπή τόσο κραυγαλέο ήχο στα έγκατα του εσώτερου πυρασφαλούς "εγώ" :?:

Καλή Κυριακή,
Deva Parinito

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Μάιος 07, 2006 3:25 pm

Δεν είναι γήπεδο ποδοσφαιρικού αγώνα η ψυχή των ανθρώπων Ντέβα, ούτε πίστα αυτοκινήτων για να κάνουμε κόντρες, πάσες και να βάζουμε στοιχήματα.

Είναι κάτι πολύ περισσότερο. Είναι η πνοή ζωής μας και αν την χάσουμε μαζί της φεύγει και ο αληθινός εαυτό μας.

Είναι πολύ ανώτερη από ένα παιχνίδι επειδή είναι μοναδική πολύτιμη και αναντικατάστατη.

Έννοιες όπως οι παρακάτω θα έπρεπε να μας προβληματίζουν όλους μας και να δρουν σαν έναυσμα για την εξέλιξή μας ΜΟΝΟ.

Έχω την εντύπωση ότι η σύνθεση όλων των επί μέρους αληθειών είναι αυτή που οδηγεί στην Αρμονία, η έλλειψη της οποίας δημιουργεί τα φαινόμενα που βιώνουμε με πολύ άσχημο τρόπο στην εποχή που διάγουμε τώρα


Τα κατώτερα ένστικτα του ανθρώπου (εγωισμός, ανταγωνισμός, κυριαρχία κ.α.) καταπνίγουν αυτό το συναίσθημα και δεν το αφήνουν να δημιουργηθεί, να εξελιχθεί...


Δεν υπάρχει γενικός ορισμός του καλού ή του κακού, και οι άνθρωποι πράττουν πάντα - ακόμη και το κακό - εν' ονόματι του καλού, του δικού τους.


. Για να αναγνωρίσουμε το καλό, χρειάζεται δεκτικότητα και χρόνος


Όταν ο άνθρωπος εκδηλώνει τον ΑΝΘΡΩΠΟ
όλα γίνονται ευκολότερα.
Και η συνεννόηση επιτυγχάνεται
και η επικοινωνία δομείται
και η επαφή αρχίζει να πραγματώνεται...

Πόσο δυσκολεύουμε τις σχέσεις μας
προσποιούμενοι κάποιον ρόλο,
κάποιον άλλον που δεν είμαστε εμείς !!!


Ξαναγύρισα σε μία αλληλουχία λέξεων, που από τη στιγμή που αποδέχθηκα τον εαυτό μου, είναι αυτή που όρισε την Ιερή αυτή λέξη για μένα

Θυσία του Εγώ, Μη Ανταπόδοση, Χαμόγελο, Αποδοχή.


Οι αιτίες της επιθετικότητας επιφανειακά είναι πάρα πολλές, μπορούμε να πούμε- άπειρες. Κάτω από τις άπειρες αιτίες κρύβεται η μοναδική αιτία- η συνεχώς μειωμένη ποσότητα της Αγάπης εντός της Ψυχής. Από δω ξεκινάν τα πάντα. Τα υπόλοιπα έρχονται με μαθηματική ακρίβεια αναπόφευκτα


Oσο για την ωδύνη έχεις δίκιο. Ο πόνος είναι υποκειμενικό αίσθημα και εξαρτάται απο την αντοχή και την ''εξάσκηση'' που έχει ο καθένας.

Με εκτίμηση και αγάπη
Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Κυρ Μάιος 07, 2006 5:59 pm

Καλησπέρα.

Κατ’ αρχάς, ένσταση (!) διότι ο Πασχάλης, εν συνωμοσία με το Ramoglou, όχι μόνο θέλει να κατοχυρωθεί και αυτός ως κακό παιδί, αλλά στοχεύει να μού πάρει την πρωτιά στο παρόν θέμα. Ναι, ναι, ξέρω, θα λέτε ότι είμαι ανασφαλής, φαντασιόπληκτος, και τα λιμπάν..

Από πού θα τό καταλαβαίνατε; Από τα λόγια μου. Και εγώ θα τό καταλάβαινα..αργότερα. Εκτός από τις ωραίες έννοιες που παραθέτει η NEHEMAUT, οι οποίες γέννησαν και γεννήθηκαν από τον «αγώνα», κάποιες φορές οι καταχωρήσεις χρησιμεύουν και σαν ένα είδος «ημερολογίου», όπου διαβάζοντας μετά από καιρό τα λόγια μας χαμογελάμε με τον εαυτό μας ή συσχετίζουμε την επίδραση άλλων περιστασιακών (και εξωτερικών) παραγόντων στην έκφρασή μας. Παρατηρούμε την εξέλιξή μας, μαθαίνουμε ποιοί είμαστε. Μέτρον άριστον αγαπητοί φίλοι, ακόμα και όταν η προσωπική αντιπαράθεση δεν προκαλεί υπέρμετρη λύπη, προσωπικά τή θεωρώ, αποδεχτή.

Πασχάλη, πλην ελαχίστων περιπτώσεων, που πιθανώς να είναι ατομικές, δεν κατέχω ικανές γνώσεις σε άλλα ζώδια. Άσε που οι 2 αστρολογίες με έχουν διχάσει, δεν έχω καταλήξει αν είμαι Παρθένος με ωρ Ζυγό ή Λέων με ωρ Παρθένο.

Κατά δεύτερο λόγο,

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Από εκεί και πέρα τόσο ο Αναστημένος, όσο και ο Ευθύμης, μπορούν να αρθρώσουν από μόνοι τους λόγο ενάντια στο δικό μου, εάν διαφωνούν κλπ, χωρίς να χρειάζονται τη δική σου δεικτική και ίσως και μη προσδοκούμενη παρέμβαση.


Υποκειμενικά αγαπητέ φίλε, κατάλαβα διαφορετικά. Αντικειμενικά, υπάρχει η πιθανότητα αφέλειας εκ μέρους μου, υπάρχει και η πιθανότητα λάθους εκτίμησης - κατανόσης των λόγων του Πασχάλη.

Και μια προσωπική σκέψη περί κριτικής..

Αν κάποιος πει «Μη χρησιμοποιείς αυτοκίνητο για να φθάσεις γρηγορότερα» είναι λάθος να κατανοείται «Μη χρησιμοποιείς αυτοκίνητο». Συντακτικά, το ίδιο ισχύει και για το «μην κρίνετε ίνα μην κριθήτε» που έχει μείνει σκέτο ως «Μην κρίνετε». Και στις 2 περιπτώσεις, οι 2 προτάσεις πάνε πακέτο στην ίδια περίοδο. Αντιστρέφωντάς ‘τές μάλιστα, «επιφαίνεται» το κίνητρο (ινα - για να).

«Για να φθάσεις γρηγορότερα, μη χρησιμοποιήσεις αυτοκίνητο» και «Ίνα μην κριθήτε μην κρίνετε».

Όπως στην πρώτη, η συμβουλή απευθύνεται σε αυτούς που θέλουν να κερδίσουν χρόνο, η δεύτερη αφορά αυτούς που επιθυμούν να αποφύγουν την κριτική.

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Μάιος 07, 2006 9:35 pm

Γειά σου , αγαπητέ φίλε μου Ντέβα!

Ήρθε η στιγμή να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου.


*Για να μπορέσουμε να μιλήσουμε για τον "Πολιτισμό της Ψυχής που έρχεται επώδυνα", δύο πράγματα φρονώ πως πρέπει να γνωρίζουμε. Το πρώτο είναι η έννοια της "ψυχής" και το δεύτερο η έννοια του "πολιτισμού". *


Θα εκφράσω τις προσωπικές μου απόψεις. Καλώ τους συνομιλητές να μην αρχίσουν να ξεσηκώνονται και να διαμαρτύρονται έπ’ αυτού, αν δεν συμφωνήσουν. Αν δεν τους βολεύει κάτι- κάλλιστα ως δημοκρατικοί άνθρωποι που είναι να με αφήσουν να τις εκφράζω εν συνεχεία, και αν βλέπουν, πως δεν μπορούν να συμφωνήσουν- ας πάνε σ’ άλλο μέρος να ανοίξουν το δικό τους θέμα και δικό τους χώρο. Ουδείς τους υποχρεώνει να κολλούν πάνω μου και με το ζόρι μάλιστα. Δεν λέω προσωπικά για σένα, Ντέβα, ούτε προσωπικά σε κάποιον. Αλλά είδα τον χώρο αυτό να γεμίζει με τις άσχετες τω θέματι παρεμβολές. Και πρέπει να τελειώσει κάποια στιγμή αυτό. Εκτός αν υπάρχει άλλος κάποιος σκοπός- τότε θα το κατανοήσω. Ο καιρός δείξει…Το εδώ θέμα είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.
ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΝΟΥ.

Την έννοια της ψυχής… Απορώ γιατί ρωτάς… Ψυχή… είναι αυτό, που είναι αιώνιο, που δεν πεθαίνει ποτέ…αλλά ας αφήσω εδώ τα σοφά λόγια από το Ιερό Κείμενο Bhagavat Ghita:

«Αυτή ποτέ δεν γεννιέται, ούτε ποτέ πεθαίνει, ούτε, αφού υπάρξει, παύει να υπάρχει. Αγέννητη, αιώνια, αρχέγονη, δεν θανατώνεται σαν θανατωθεί το σώμα… Όπως πετάει κανείς τα ρούχα τα παλιά και φοράει καινούρια, έτσι και ο κάτοικος του σώματος, το άχρηστο πια σώμα αφήνει και σ’ άλλα, καινούρια ρούχα μπαίνει. Αυτόν τα όπλα δεν τον κόβουν, η φωτιά δεν το καίει, τα νερά δεν τον βρέχουν, ούτε τον ξεραίνει ο άνεμος. Αυτός δεν σκίζεται, δεν καίγεται, δεν βρέχεται, ούτε ξεραίνεται. Είναι άφθαρτος, γεμίζει τα πάντα, αναλλοίωτος και αμετακίνητος, είναι αιώνιος. Τον αποκαλούν ασύλληπτο, ακατάληπτο, αναλλοίωτο. Γι’ αυτόν δεν πρέπει να θλίβεσαι…»
Αυτή είναι η έννοια της Ψυχής για μένα. Τώρα αν είναι η έννοια αυτή άλλη για τους άλλους- πρόβλημα και δικαίωμά τους. Δεν θα εμπλακώ στις άγονες και χωρίς νόημα αντιπαραθέσεις, που έχουν όρεξη κάποιοι. Εγώ πιστεύω σ’ αυτά τα πράγματα, διότι το λέει έτσι και η ψυχή μου. Δεν κοιτώ τι λένε οι άλλοι, κοιτώ τι λέει η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΨΥΧΗ, που είναι για μένα το ΠΑΝ. Τα άλλα τα βλέπω ως δευτερεύοντα, φθαρτά και θνητά πράγματα.

Περί πολιτισμού τώρα… Πολιτισμός…. Για μένα ως Έψιλον- είναι η λεπτότατη κρούστα δοξασιών, ιδεών, αρχών, ιδανικών, ηθών και εθίμων, που σκοπό έχει να συγκρατήσουν την εσωτερική αγριότητα των πρωτόγονων ψυχών, οι οποίες αποτελούν την μεγάλη πλειοψηφία της ανθρωπότητας. Μόλις η λεπτή αυτή κρούστα αφαιρεθεί- θα φανεί σε όλη τη μεγαλοπρέπεια της η εσωτερική αγριότητα. Πολιτισμός θα πει απόπειρα η να εξαφανίσεις στην καλλίτερη περίπτωση, η να καμουφλάρεις στην χειρότερη περίπτωση αυτήν την αγριότητα. Η ανθρωπότητα τα κατάφερε σχετικά καλά στο δεύτερο. Ως ένα σημείο πάντα.
Μόλις φανεί η έντονη διαφωνία, ριζική διάσταση απόψεων, διαφορετικότητα- ξεσπάει το απροκάλυπτο η συγκαλυμμένο μίσος, αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί κάτω πάντα από την αποθέωση του Νου. Το σύνθημα της εσωτερικής αγριότητας είναι το αιώνιο μη πιστεύειν σε τίποτα. Η αιώνια αντιπαράθεση, η αιώνια απόρριψη. Αιτία όλων αυτών των πραγμάτων- είναι η έλλειψη της Αγάπης μέσα στην ψυχή. Για μένα είναι σατανισμός.
Στην ουσία αυτό, που λέμε πολιτισμός- είναι η εξωτερική επιφανειακή δοξασία προσαρμοσμένη σε όλους, την οποία ο καθένας την βιάζει αν του χρειαστεί. Δεν υπάρχει στην ουσία κανένας εξωτερικός πολιτισμός. Υπάρχουν οι πολιτισμοί των ψυχών, που καθρεφτίζουν τα εσωτερικά αισθήματα. Τις εσωτερικές ποιότητες των ψυχών. Αν μπορεί να συνεχιστεί ο διάλογος πάνω σ΄ αυτή τη βάση- έχει καλώς. Αν όχι- οι διαφωνούντες ας πάνε να αναπτύξουν τις ανώτερες και καλλίτερες απόψεις τους αλλού. Δεν θα τρέξω πίσω τους.

*…θέλω να κάνουμε μαζί, δηλ. να φτιάξουμε μια πλάκα τέτοια ώστε να μπορέσουμε να οικοδομήσουμε πάνω της την φράση "Πολιτισμός της Ψυχής". *

Όχι, Ντέβα. Δεν δέχομαι το θέμα μου να μετατραπεί σε πλάκα, επειδή εσύ έτσι το βλέπεις.
Άνοιξε δικό σου θέμα και πήγαινε εκεί να κάνεις την πλάκα σου.

*οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν οι ίδιοι τι λένε. *


Εγώ δεν ξέρω τι γνωρίζουν οι άλλοι. Εγώ γνωρίζω μόνον τον νόμο της Αγάπης, που μπορεί να οριστεί ως εξής: ΜΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙΝ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΚΟΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ. Mόνο αυτό για μένα είναι πολιτισμός. Ότιδήποτε πέραν αυτού για μένα είναι αγριότητα και πάλι αγριότητα. Την βιώνω καθημερινά. Την βιώνουμε όλοι μας.

* Δεν βρήκα ούτε ένα σημείο που να δικαιολογεί την λέξη "επώδυνος" που χρησιμοποιεί ο Epsylon. Εγώ στον δρόμο μου, στα πεζοδρόμια, στις πλατείες, στα λιμάνια και στους σταθμούς δεν βλέπω "ωδύνη" για τον υποτιθέμενο "πολιτισμό της ψυχής" που έρχεται. Κατ' αρχήν δεν βλέπω καν "πολιτισμό της ψυχής". *


Εγώ δεν σου είπα, ότι ο Πολιτισμός της Ψυχής υπάρχει. Εγώ είπα, ότι ο Πολιτισμός της Ψυχής έρχεται. Δεν βλέπεις καμιά οδύνη? Εγώ όμως την βλέπω: μισαλλοδοξία, κακία, ζήλια, συμφέρον, αντιπαράθεση, διένεξη, ειρωνεία, χαρακτηρισμοί, καταδίκη, συκοφαντία, κόλλημα ταμπελών σε κείνους που δεν ακολουθούν τις δικές μας απόψεις, κομματικοποίηση ακόμη και των σκέψεων. Οι ημέτεροι και οι έτεροι. Οι από δω και οι από κει. Ο συνασπισμός των τιποτένιων και μετρίων κατά του ενός ανωτέρου. Οτιδήποτε αγνό και αμόλυντο καταπνίγεται και ποδοπατείται. Η σατανοκρατία θα τελειώσει. Επώδυνα θα τελειώσει. Και γι’ αυτήν και για τους φορείς της. Δεν προχωρώ παραπέρα. Αρκετά.
Αν ερμηνευτούν τα λόγια μου πάλι προσωπικά- δηλώνω, πως κάποιοι η δεν καταλαβαίνουν η δεν θέλουν να καταλάβουν. Εγώ πάντως το λέω, για να μην μπορούν να ερμηνεύουν κατά το δοκούν. Δεν καταφέρομαι προσωπικά κατά ουδενός.
*Αν υποθέσουμε (Hypothesis) πως τα ποσοστά που αναφέρεις, φίλε Epsylon στην εισαγωγή του θέματός σου, είναι έτσι όπως τα λες, 15%-20%, πιστεύεις πως δεν μεταβάλλονται?*

Ναι, μεταβάλλονται. Τα πάντα εξαρτώνται από την ίδια την Ψυχή. Από κανέναν άλλο.

* Θέλω να μου μιλήσεις για την Στατιστική της Αγάπης και για την μεταβολή της. (Αν υπάρχει). Μίλησες με ποσοστά Epsylon, έκανες στατιστική δηλ. Ε, πες μας ρε φίλε πέντε πράματα πάνω σ' αυτό. Γιατί μας αφήνεις στο μαύρο σκοτάδι ? ΠΩΣ προκύπτουν οι μετρήσεις σου ? ΠΟΣΑ άτομα αφορούν ? ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ άτομα ? ΠΟΥ γίνεται η μέτρηση ? ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΡΕΣ ή ΓΥΝΑΙΚΕΣ ? ΤΙ ηλικία έχουν ? ΠΟΙΑ είναι η μόρφωσή τους ? ΠΟΤΕ συμβαίνουν όλα αυτά ? *

Δεν υπάρχει Στατιστική της Αγάπης φίλε μου, υπάρχει στατιστική ποσοτήτων της αγάπης εντός των ψυχών. Υπάρχουν αυτοί που την αντέχουν, υπάρχουν εκείνοι, που δεν την αντέχουν. Μιλάς για την Αγάπη σαν ένας ξερός επιστήμονας. Είναι σαν να βάζεις κάτω απ’ το μικροσκόπιο ένα λουλούδι, το εξετάζεις και λες μετά στους άλλους:
- Ξέρετε, δεν υπάρχει καμιά ομορφιά. Οι ποιητές λένε βλακείες. Εγώ μέτρησα τα πάντα. Αυτό το λουλούδι περιέχει τόσα εκατομμύρια κύτταρα, τόσες ομάδες κυττάρων, τόσες πρωτεΐνες , τόσα αμινοξέα και τόσα μιτοχόνδρια. Πουθενά καμιά ομορφιά.
Σου είπα και πριν και έκανες πάλι, πως δεν με άκουσες. Δεν είναι οι μετρήσεις μου. Είναι πορίσματα διορατικών, που βλέπουν την κοινή αύρα της ανθρωπότητας. Είναι τραγικά μολυσμένη. Μολυσμένη από την κακία και την έλλειψη της αγάπης.
Αντί να ψειρίζεις για να πεις κάτι το αντίθετο, που ούτε θα αλλάξει τίποτε, ούτε θα βοηθήσει κανέναν ούτε εσένα τον ίδιον, κάνε στον εαυτόν σου απολογισμό. Τότε και θα βοηθήσεις τον εαυτόν σου και τους άλλους γύρω σου. Δεν θα σε σώσει καμιά στατιστική και κανένας επιστήμονας, ιερέας του νου. Στις τραγικές καταστάσεις δεν θα σε σώσουν ούτε οι ερωτήσεις, ούτε οι επιστήμες, ούτε οι διαφωνίες σου, θα σε σώσει κάτι άλλο. Η το δέχεσαι και ακολουθείς την πορεία με την μοίρα της η δεν το δέχεσαι και ακολουθείς άλλη πορεία και αυτή με την μοίρα της. Επιλογή. Ελεύθερη βούληση. Και νόμος της Ανταπόδοσης άμα τη ελεύσει του χρόνου.


*Εσένα ρε Epsylon, σε ρωτάμε τι κινητήρα φοράς και δεν μας λες.*

Ο κινητήρας μου έχει περιγραφεί σ’ όλα τα κείμενά μου, φαίνεται και δεν χρειάζεται η περιγραφή του. Όποιος θέλησε να με καταλάβει- ήδη με κατάλαβε. Αυτό για μένα αρκεί.

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Μάιος 07, 2006 10:01 pm

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ, ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΩΣ ΣΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ.
ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΔΑ ΤΟΝ ΧΩΡΟ ΓΕΜΑΤΟ ΜΕ ΑΣΧΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΕΚΑΝΑ ΥΠΟΜΟΝΗ, ΣΕΒΟΜΕΝΟΣ.
ΠΡΕΠΕΙ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΜΕΝΑ.
ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙ. ΕΔΩ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ:ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Μάιος 07, 2006 10:49 pm

ΦΙΛΟΙ ΠΑΣΧΑΛΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΜΗ!

ΘΕΡΜΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΔΥΟ- ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ !!!

ΜΗ ΤΑ ΒΑΖΕΤΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΑΡΑ ΜΟΝΑΧΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΑΣ.

ΔΕΝ ΣΑΣ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΝΕΙΣ. ΣΕΒΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.

ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ- ΜΗΝ ΕΠΙΜΕΝΕΤΕ ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΑΙΟ. ΔΕΝ ΕΙΣΑΣΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΚΑΜΙΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
Η ΣΤΑΜΑΤΑΤΕ ΚΑΙ ΗΡΕΜΟΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΕ ΤΟΝ ΔΙΑΛΟΓΟ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ Η ΦΥΓΕΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.

ΔΕΝ ΑΝΕΧΟΜΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΡΟΝΤΕΟ ΤΩΝ ΤΡΑΒΑΧΑΔΟΡΕΣ.

ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΧΑΒΑΛΕ ΣΑΣ!!!

ΠΡΟΣ ΦΙΛΟ ΡΑΜΟΓΛΟΥ: ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΗΜΑΣΙΑ, ΦΙΛΕ! ΤΕΤΟΙΟΙ ΥΠΗΡΞΑΝ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ. Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΞΥΠΝΑΔΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΟΛΛΩΝ ΚΟΥΦΙΩΝ ΛΟΓΩΝ ΘΝΗΣΚΕΙ... Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΔΗΘΕΝ ΝΟΥ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΦΟΡΕΙΣ ΤΟΥ.

ΤΟ ΚΑΡΑΒΑΝΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΤΟΥ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Μάιος 07, 2006 10:59 pm

Κάποιες δημοσιεύσεις έχουν αφαιρεθεί από την παρούσα συζήτηση και αποτελούν πλέον νέο θέμα:

Μία δημόσια αντιπαράθεση: Κριός vs Καρκίνος

Αγαπητέ Epsylon, φυσικά και είσαι ελεύθερος να συνεχίσεις το θέμα σου όπως το οραματίστηκες, αλλά θα παρακαλέσω για μία ακόμη φορά να σεβόμαστε όλοι τόσο το δικαίωμά μας στην έκφραση της άποψής μας, όσο και το δικαίωμα των άλλων για αντίλογο.

Για όλα τα προβλήματα υπάρχει λύση, αρκεί να επικρατεί νηφαλιότητα...
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Μάιος 08, 2006 1:06 am

[ζήτησα από την αγαπητή Zadok να επιστρέψει τη μεταφερθείσα (στο Κριός vs Καρκίνος) καταχώρηση στο παρόν θέμα διότι θεωρούσα ότι έδενε στη συνέχειά του - ευχαριστώ για την κατανόηση]

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Μάιος 08, 2006 1:21 am

Αγαπητέ Ευθύμη,

η τελευταία σου δημοσίευση γράφτηκε την ώρα που επεξεργαζόμασταν την database της Αγοράς και προσπαθούσαμε να πραγματοποιήσουμε το αίτημά σου να παρουσιάζεται η προηγούμενη δημοσίευσή σου και στις δύο συζητήσεις.

Πιστεύω ότι τώρα έχουν αποκατασταθεί τα πράγματα... :)
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Μάιος 08, 2006 1:39 am

Αγαπητέ Epsylon, διάβασε την τελευταία σου καταχώρηση σα να απευθυνόταν σε 'σένα. Σημείωσε τα αισθήματά σου και έπειτα ρώτησε τον εαυτό σου αν πράγματι με αυτά που αναφέρεις θα κατάφερνες αυτό για το οποίο παρακαλείς θερμά.

Ξανατυπώνεται: Είμαστε υπεύθυνοι για τις απαντήσεις που λαμβάνουμε.

(για να καταλάβεις το τελευταίο, αντί να παραλληλίζεις τον εαυτό σου με τους Δασκάλους, κάνε μια προσπάθεια να τόν παραλληλίσεις με τους δασκάλους ή καθηγητές που οι μαθητές δεν παίρνουν στα σοβαρά - υπάρχουν και άλλοι, τους οποίους και οι πιό ταραξίες σέβονται)

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Μάιος 08, 2006 7:28 am

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Περί πολιτισμού τώρα… Πολιτισμός…. Για μένα ως Έψιλον- είναι η λεπτότατη κρούστα δοξασιών, ιδεών, αρχών, ιδανικών, ηθών και εθίμων, που σκοπό έχει να συγκρατήσουν την εσωτερική αγριότητα των πρωτόγονων ψυχών, οι οποίες αποτελούν την μεγάλη πλειοψηφία της ανθρωπότητας. Μόλις η λεπτή αυτή κρούστα αφαιρεθεί- θα φανεί σε όλη τη μεγαλοπρέπεια της η εσωτερική αγριότητα. Πολιτισμός θα πει απόπειρα η να εξαφανίσεις στην καλλίτερη περίπτωση, η να καμουφλάρεις στην χειρότερη περίπτωση αυτήν την αγριότητα. Η ανθρωπότητα τα κατάφερε σχετικά καλά στο δεύτερο. Ως ένα σημείο πάντα. Μόλις φανεί η έντονη διαφωνία, ριζική διάσταση απόψεων, διαφορετικότητα- ξεσπάει το απροκάλυπτο η συγκαλυμμένο μίσος, αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί κάτω πάντα από την αποθέωση του Νου. Το σύνθημα της εσωτερικής αγριότητας είναι το αιώνιο μη πιστεύειν σε τίποτα. Η αιώνια αντιπαράθεση, η αιώνια απόρριψη. Αιτία όλων αυτών των πραγμάτων- είναι η έλλειψη της Αγάπης μέσα στην ψυχή. Για μένα είναι σατανισμός.


Καλημέρα Epsylon & φίλοι,

Είδα το μήνυμά σου. Παραθέτω - έτσι με μια πρώτη ματιά - μια παράγραφο που μου άρεσε & - κατά την άποψή μου - εμπεριέχει σπέρματα Αλήθειας. Θα έχουμε την ευκαιρία να την "δούμε" και την "ξεψαχνίσουμε".

Σ' ευχαριστώ & ... Θα τα ξαναπούμε ...

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Μάιος 08, 2006 11:32 am

Αγαπητέ Epsylon ο καθένας έχει δικαίωμα στον αντίλογο, ας αποφύγουμε τους χαρακτηρισμούς, τις προσβολές και όσα μπορούν να καταστρέψουν το διάλογο.

Ευχαριστώ.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Μάιος 08, 2006 1:05 pm

Καλημέρα σε όλους

Κατά την δική μου άποψη η εξέλιξη της ανθρωπότητας είναι ο έλεγχος της δυναμικής των ενστίκτων και η χαλιναγώγηση τους με σκοπό την ειρηνική συνύπαρξη και την βελτίωση της ζωής μας.

Η κρούστα δοξασιών όπως εδώ παρατίθεται είναι το έδαφος πάνω στο οποίο πρέπει να στηριχθούμε για να μετατρέψουμε τα αυθόρμητα κατώτερα συναισθήματα μας σε άλλα αγνότερα και φιλικότερα προς το σύνολο.

Η καρδιά εκπαιδεύεται σε συνάρτηση με τον νου με την αναγνώριση της αλήθειας και την βοήθεια της αγάπης.

Θεωρώ ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι απέναντι στο ταξίδι της ζωής έχοντας τις ίδιες αγωνίες και συναισθήματα μπροστά στην γέννηση, στο θάνατο την ευτυχία και τον πόνο. Η διαφορά έκφρασης τους ανάγεται στον τρόπο που έχει λάβει ο καθένας τις πληροφορίες, την μετάφραση των εμπειριών του σύμφωνα με την δυνατότητα ανάλυσης τους στην σκέψη του και στην αγάπη που ΕΛΑΒΕ και συνεχίζει να λαμβάνει.

Συνεπώς για να μπορέσουμε να περάσουμε μια ιδέα οποιαδήποτε και κυρίως μια τόσο ενεργειακά έντονη όπως η έννοια της αγάπης πρέπει πρώτα να την δώσουμε και μετά να την επιθυμήσουμε.

Κανένα συναίσθημα δεν μπορεί να επιβληθεί, αυτά μόνο να τα γεννήσουμε μπορούμε, επειδή κάθε φορά είναι νέα. Ο τρόπος όμως της εκμαιεύσεως, είναι αυτός που θα μας φέρει το υγιές και το ποθητό.

Φίλε μου Epsylon η αγριάδα της ανθρωπότητας είναι εμφανής αλλά ας μην την αφήνουμε να μας επηρεάζει στην προσπάθεια μας να την εξαλείψουμε.

Τα αποθέματα αγάπης είναι ανεξάντλητα αλλά η δεκτικότητα προς αυτά είναι ατομική υπόθεση καθώς και η πίστη, η οποία για μένα, σταθεροποιείται από την αμφισβήτηση και την καλοπροαίρετη έρευνα.

Έννοιες όπως ο << σατανισμός>> είναι πολύ σκληρές και αφοριστικές για τους αναζητητές του ωραίου και της σοφίας, απαραίτητες προϋποθέσεις για τον προορισμό που αναζητάμε.

Κατανοώ την επιθυμία σου να προσφέρεις την αλήθεια που βιώνεις και την οργή που προκαλείται από την δυσκολία της, αλλά και αυτό δεν είναι ''άγριο''?

Με αγάπη
Εικόνα

Πασχαλης
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τετ Μάιος 11, 2005 11:40 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Πασχαλης » Δευ Μάιος 08, 2006 1:15 pm

Κατ’ αρχήν να ζητήσω συγγνώμη από τον φίλο μας τον Epsylon
που δημιουργήσαμε πρόβλημα στο θέμα του.
Ευτυχώς η πρόταση του Ευθύμη και η δραστηριοποίηση των διαχειριστών,
έφερε τη λύση και πλέον έχουμε καινούριο «ρινκγ» για τους αγώνες μας.

Όμως φίλε μου Epsylon γράφεις,

Θα εκφράσω τις προσωπικές μου απόψεις. Καλώ τους συνομιλητές να μην αρχίσουν να ξεσηκώνονται και να διαμαρτύρονται έπ’ αυτού, αν δεν συμφωνήσουν. Αν δεν τους βολεύει κάτι- κάλλιστα ως δημοκρατικοί άνθρωποι που είναι να με αφήσουν να τις εκφράζω εν συνεχεία, και αν βλέπουν, πως δεν μπορούν να συμφωνήσουν- ας πάνε σ’ άλλο μέρος να ανοίξουν το δικό τους θέμα και δικό τους χώρο. Ουδείς τους υποχρεώνει να κολλούν πάνω μου και με το ζόρι μάλιστα. Δεν λέω προσωπικά για σένα, Ντέβα, ούτε προσωπικά σε κάποιον. Αλλά είδα τον χώρο αυτό να γεμίζει με τις άσχετες τω θέματι παρεμβολές. Και πρέπει να τελειώσει κάποια στιγμή αυτό. Εκτός αν υπάρχει άλλος κάποιος σκοπός- τότε θα το κατανοήσω. Ο καιρός δείξει…Το εδώ θέμα είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.
ΟΧΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΝΟΥ.

Κατανοητό να εκφράζεις τις απόψεις σου,
αλλά δεν κατάλαβα,
αν συμφωνούμε με αυτές να παίρνουμε θέση, να τις επιβραβεύουμε δηλαδή και αν διαφωνούμε να μη λέμε τη διαφωνία μας και να οδεύσουμε για αλλού;
Φίλε μου, αν θες να παραθέσεις άρθρα χωρίς σχολιασμό και αντίλογο,
συνεννοήσου με τους διαχειριστές να τα «ανεβάσουν».
Στο χώρο των διαλόγων όμως που επέλεξες
δεν θέλεις αντίλογο;
Γιατί «κάτι δεν μου κολλάει καλά;»
Την έννοια της ψυχής… Απορώ γιατί ρωτάς… Ψυχή… είναι αυτό, που είναι αιώνιο, που δεν πεθαίνει ποτέ…αλλά ας αφήσω εδώ τα σοφά λόγια από το Ιερό Κείμενο Bhagavat Ghita:

Κι όμως δεν πρέπει να απορείς που ρωτά…
Η έννοια «ψυχή» έχει υποστεί τέτοια παραποίηση που τελικά μιλάμε για ψυχή και ο καθένας καταλαβαίνει ότι θέλει.
Παραθέτεις το όμορφο κείμενο από την Bhagavat Ghita που δίνει μια ιδέα περί ψυχής.
Παραθέτω λοιπόν ένα απόσπασμα από τη διδασκαλία του Βούδα:

«Οι άνθρωποι εκνευρίζονται στην ιδέα της Anatma (μη ψυχή).
Ο εαυτός τον οποίο φαντάζονται ότι έχουν, θα καταστραφεί.
Η ιδέα ότι μπορεί να μην υπάρχω, μπορεί να μην κατέχω, είναι τρομακτική για τον αδαή κόσμο». Και θα πρόσθετα στο να μην υπάρχω και να μην κατέχω,
το να μην αισθάνομαι…
Όπως δίδαξε ο Βούδας,
η ύπαρξη της ψυχής είναι αποτέλεσμα των πέντε συσσωρεύσεων,
ύλης, αισθημάτων, αντιλήψεων, νοητικών σχηματισμών, συνείδησης.

Τελικά για ποία ψυχή μιλάμε και για ποια αγάπη;
Γιατί νομίζω οι περισσότερες αντιδικίες εκεί εστιάζονται…

Έρρωσθε και ευδαιμονείτε…
Εικόνα
ΜΕΜΝΗΣΟ ΑΠΙΣΤΕΙΝ

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Δευ Μάιος 08, 2006 2:19 pm

Πασχάλης έγραψε:Ευτυχώς η πρόταση του Ευθύμη και η δραστηριοποίηση των διαχειριστών


Αγαπητέ Πασχάλη, οι έπαινοι χρεώνονται στους διαχεριστές, οι οποίοι (αυτο)ενήργησαν. Η δική μου παρέμβαση αφορούσε την παραμονή-αντιγραφή στην παρούσα συζήτηση μιας προσωπικής καταχώρησης, η οποία μεταφέρθηκε στην άλλη συζήτηση. :)

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Μάιος 08, 2006 3:39 pm

Αγαπητέ φίλε Ramoglou!
Εγώ προσωπικά καταλαβαίνω την δύσκολη αποστολή σου ως συντονιστή.
Το δηλώνω απο δω δημόσια.
Επίσης είμαι ο πρώτος που ευαισθητοποιήθηκα και μάλιστα χαιρέτησα θερμά την πρώτη κρούση σου για ψυχραιμία και μάλιστα παρέθεσα τα λόγια σου και κάλεσα τους υπολοίπους και κάνουν ακριβώς το ίδιο- δηλαδή να κάνουν τις ίδιες δηλώσεις ως δείγμα καλής θελήσεως.
Δυστυχώς δηλώσεις που έκανα εγώ δεν έκαναν οι άλλοι...
Μετά πάλι έκανα πολύ φιλική έκκληση σ' όλους, μίλησα θερμά και κάλεσα τους άλλους να κάνουν το ίδιο.
Δεν έγινε ούτε αυτό...
Και πάλι, σου λέω- κατανοώ την δύσκολη και λεπτή σου θέση.
Πάλι κάνω φιλική έκκληση προς όλους απ' αυτό το βήμα, έκκληση φιλίας και σεβασμού- τρίτη μου έκκληση.
Για να δώ θα κάνουν έστω μία φορά ξεχωριστή έκκληση με το ίδιο περιεχόμενο οι φίλοι?
Δεν έχω άλλο τι να πω.
Ποιά απόδειξη τέλος πάντων θέλουν οι άλλοι για να καταλάβουν, ότι δεν ήρθα εδώ να μαλώσω με κανέναν?
Ότι δεν είναι αυτός ο στόχος μου?

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Μάιος 08, 2006 3:55 pm

Φίλε Πασχάλη,

Κατ΄αρχήν κατάλαβέ με επιτέλους: δεν είναι το πρόβλημά μου, ότι έχεις διαφορετικές με μένα απόψεις.
Αν θες να ξέρεις, εγώ τις χρειάζομαι για έναν και μόνο λόγο- να επεξεργαστεί καλά η ιδέα του Πολιτισμού της Ψυχής.
Με ενοχλεί όμως που η συζήτηση στο θέμα που άνοιξα παρεκτράπη σε άσχετα θέματα και άρχισε ο καυγάς.
Γι΄αυτό μίλησα έτσι όπως μίλησα.
Έκανα ήδη τρεις φορές δηλώσεις καλής θέλησης.
Όποιος θέλει να συμμετέχει στην συζήτηση- καλώς ήρθε!
Αμφισβητήστε τα πάντα αν θέλετε, με επιχειρήματα και πάντα εντός των παραδεκτών απο κανονες της ηθικής ορίων.
Αλλά για όνομα του Θεού- περιοριστείτε στο θέμα που λέγεται ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ!
Ας αλλάξουν οι τόνοι και θα φανεί ποιός είναι ταραχοποιός.
Ας ηρεμίσουμε στην αρχή. Και πριν απο την συζήτηση για τον Πολιτισμό της Ψυχής ας εκδηλώσουμε τον ενδογενή μας πολιτισμό της ψυχής.
Κάνω τον πρώτο βήμα- πάλι δηλώνω ότι σας θέλω εδώ, ότι δεν θέλω με κανέναν να μαλώσω. Πάλι σας λέω- στο όνομα της φιλίας κάνω βήματα πίσω για να σώσω την φιλία.
Αν εξ αρχής θα κάναμε ταυτόχριονα τετοιες δηλώσεις πιστεύεις θα φτάναμε σ' αυτό το σημείο? Όχι, δεν θα φτάναμε. Τίποτα άλλο δεν θέλω να πω. Μπορεί να μιλάω ενίοτε σκληρά, αλλά μέσα στην ψυχή βασιλεύει ο πολιτισμός στον οποίο πιστεύω και τον οποίο οραματίζομαι.
Όλοι να είναι καλά!
Ευχαριστώ αυτούς που επενέβησαν για να διορθώσουν την κατάσταση.


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες