Ο ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ, ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ... ΕΠΩΔΥΝΑ

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Μάιος 08, 2006 4:28 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Φίλε μου Epsylon η αγριάδα της ανθρωπότητας είναι εμφανής αλλά ας μην την αφήνουμε να μας επηρεάζει στην προσπάθεια μας να την εξαλείψουμε.

Τα αποθέματα αγάπης είναι ανεξάντλητα αλλά η δεκτικότητα προς αυτά είναι ατομική υπόθεση καθώς και η πίστη, η οποία για μένα, σταθεροποιείται από την αμφισβήτηση και την καλοπροαίρετη έρευνα.

Έννοιες όπως ο << σατανισμός>> είναι πολύ σκληρές και αφοριστικές για τους αναζητητές του ωραίου και της σοφίας, απαραίτητες προϋποθέσεις για τον προορισμό που αναζητάμε.

Κατανοώ την επιθυμία σου να προσφέρεις την αλήθεια που βιώνεις και την οργή που προκαλείται από την δυσκολία της, αλλά και αυτό δεν είναι ''άγριο''?


Φίλη Nehemaut, :)
Επειδή κατά βάθος δεν είμαι αγρίμι, παραδέχομαι, ναι ήταν λίγο άγριο. :)

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Μάιος 08, 2006 6:24 pm

Καλησπέρα,

Για να δούμε...

Θέμα : Ο Πολτισμός της ψυχής έρχεται ... επώδυνα.

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Πολιτισμός… [...] είναι η λεπτότατη κρούστα δοξασιών, ιδεών, αρχών, ιδανικών, ηθών και εθίμων, που σκοπό έχει να συγκρατήσουν την εσωτερική αγριότητα των πρωτόγονων ψυχών, οι οποίες αποτελούν την μεγάλη πλειοψηφία της ανθρωπότητας. Μόλις η λεπτή αυτή κρούστα αφαιρεθεί- θα φανεί σε όλη τη μεγαλοπρέπεια της η εσωτερική αγριότητα. Πολιτισμός θα πει απόπειρα η να εξαφανίσεις στην καλλίτερη περίπτωση, η να καμουφλάρεις στην χειρότερη περίπτωση αυτήν την αγριότητα. Η ανθρωπότητα τα κατάφερε σχετικά καλά στο δεύτερο. Ως ένα σημείο πάντα. Μόλις φανεί η έντονη διαφωνία, ριζική διάσταση απόψεων, διαφορετικότητα- ξεσπάει το απροκάλυπτο η συγκαλυμμένο μίσος, αρχίζουν οι χαρακτηρισμοί κάτω πάντα από την αποθέωση του Νου. Το σύνθημα της εσωτερικής αγριότητας είναι το αιώνιο μη πιστεύειν σε τίποτα. Η αιώνια αντιπαράθεση, η αιώνια απόρριψη. Αιτία όλων αυτών των πραγμάτων- είναι η έλλειψη της Αγάπης μέσα στην ψυχή. Για μένα είναι σατανισμός. Στην ουσία αυτό, που λέμε πολιτισμός- είναι η εξωτερική επιφανειακή δοξασία προσαρμοσμένη σε όλους, την οποία ο καθένας την βιάζει αν του χρειαστεί. Δεν υπάρχει στην ουσία κανένας εξωτερικός πολιτισμός. Υπάρχουν οι πολιτισμοί των ψυχών, που καθρεφτίζουν τα εσωτερικά αισθήματα. Τις εσωτερικές ποιότητες των ψυχών. Αν μπορεί να συνεχιστεί ο διάλογος πάνω σ΄ αυτή τη βάση- έχει καλώς. Αν όχι- οι διαφωνούντες ας πάνε να αναπτύξουν τις ανώτερες και καλλίτερες απόψεις τους αλλού. Δεν θα τρέξω πίσω τους.


Καταλαβαίνεις Epsylon το άτοπο της συλλογιστικής σου ?

Ακόμη και τούτες οι "πρωτόγονες ψυχές", όπως τις ονομάζεις (εννοώντας μάλλον τις αρχεγονικές καταβολές του ανθρώπου) έχουν ένα είδος πολιτισμού. Και αυτό το λες εσύ, δεν το λέω εγώ. Συνεπώς - σύμφωνα με τα όσα λες - αν υπάρχει "πολιτισμός των ψυχών", αυτός είναι ίδιος, είτε για τις πρωτόγονες, είτε για τις απόγονες ψυχές και κατά συνέπειαν, δεν είναι κάτι που έρχεται αλλά προ-υπήρχε και απλώς αλλάζει, μετουσιώνεται σε κάτι άλλο. Δεν έρχεται από το πουθενά δηλ. Καταλαβαίνεις ?

Απ' ότι μπορεί να καταλάβει η κούτρα μου, πιθανώς να διαχωρίζεις την "ψυχή" σε πρωτόγονη και απόγονη. Είναι έτσι ? (θα ήθελα να μου απαντάς σε ότι σε ρωτάω για γίνει πιο εύκολος ο διάλογός μας. Επίσης θα ήθελα να με διορθώνεις αν κάπου συμπεραίνω κάτι λάθος)

Αν συμβαίνει αυτός ο διαχωρισμός, τότε μάλλον βάζεις την ψυχούλα του Χόμο Σάπιενς σε δεύτερη μοίρα. Γιατί φίλε μου ? Μια χαρά δεν ήταν το παλικάρι ? Επειδή δηλ. δεν είχε λάπτοπ και πυρηνική ενέργεια ?

Θα ήθελα να ερευνήσουμε αυτήν την "εσωτερική αγριότητα" που λες γιατί είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Κατά την δική μου άποψη, αυτή η εσωτερική αγριότητα εξακολουθεί να υπάρχει ακόμη και σήμερα. Γι' αυτό και στην αρχή του θέματος λέω :

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Δεν θεωρώ πως υπάρχει καμία απολύτως ανάπτυξη στην ανθρωπότητα. Ο άνθρωπος εξακολουθεί να κατευθύνεται από τα πρωτόγονα ένστικτα & τις αρχέγονες καταβολές που δημιουργήθηκαν εξ αρχής της εμφάνισής του στον πλανήτη.

Deva Parinito


Κάπου, φαίνεται πως συγκλίνουν οι απόψεις μας.

Αν η εσωτερική αγριότητα εξακολουθεί να υπάρχει ως υποβόσκων οντότητα κάτω από την λεπτή αυτή κρούστα που λες, τότε για ποια εξέλιξη μιλάμε, για ποια ανάπτυξη ?

Κι όμως, μόλις στην δεύτερή σου παράγραφο, λες :

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Έχουμε αναπτυχθεί σε αρκετό βαθμό, ώστε να μπορέσουμε να καταλάβουμε, ότι «κάτι» γκρεμίζεται σταδιακά και μεθοδικά, «κάτι» καινούργιο έρχεται από μακριά, «κάτι» πολύ επώδυνο στην αρχή και πολύ σωτήριο στο τέλος...


Κι αν δεν υπάρχει ανάπτυξη, εξέλιξη, τότε πως είναι δυνατόν να καταλάβουμε ?

Η πραγματική ανάπτυξη - κατά την άποψή μου - θα υπήρχε αν ο άνθρωπος συνειδητοποιούσε αυτήν την εσωτερική αγριότητα που λες και την απομάκρυνε από μέσα του. Αν την ξερίζωνε. Πως όμως να την ξεριζώσει, αφού χωρίς την αγριότητα δεν υπάρχει ηπιότητα ? Καταλαβαίνεις ? Οι έννοιες, "μαγνητικά" είναι αλληλένδετες. Δεν διαχωρίζονται.

Ο άνθρωπος μέχρι που να αφανιστεί από προσώπου Γης, θα κουβαλάει μέσα του αγριότητα και ηπιότητα, ηρεμία. Η ψυχή του είναι φτιαγμένη και από τα δύο. Δεν μπορούμε να την διαχωρίσουμε.

Η Αγάπη, οπωσδήποτε έχει την ικανότητα να μετουσιώσει την αγριότητα. Αλλά δεν μπορεί να την αφανίσει. Είναι αδύνατο. Φαντάσου έναν κόσμο που τον αποτελούν άνθρωποι που Αγαπάνε μόνο. Πω, πω, τι βαρετός που θα 'ταν ε ? Δεν θα υπήρχε η έννοια του "μίσους". Δεν θα υπήρχε το "αρνητικό". Συνεπώς, δεν θα υπήρχε διαφορά δυναμικού. Δεν θα υπήρχε κίνηση, ροή, μεταβολή. Θα υπήρχε στασιμότητα. Και στασιμότητα σημαίνει θάνατος.

Η ανάπτυξη μπορεί να εννοηθεί μόνο ως μηχανική ανάπτυξη, όχι ως ουσιαστική ανάπτυξη. Και μηχανική ανάπτυξη είναι αυτή που είναι εξ' ολοκλήρου επηρρεασμένη από εξωγενείς παράγοντες και όχι από τον ίδιο τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι μια μηχανή που επηρρεάζεται από εξωγενείς παράγοντες. Πρέπει να κατανοήσουμε πως λειτουργεί αυτή η μηχανή και κατόπιν να αρχίσουμε να μιλάμε για ουσιαστική ανάπτυξη. Μπορεί μια μηχανή να εξελιχθεί από μόνη της ? Όχι φυσικά. Ούτε μπορούμε να μιλάμε για πολιτισμό μιας μηχανής. Μια μηχανή έχει τον "πολιτισμό" που της προσφέρει αυτός που την δουλεύει.

Να θυμάσαι πως οτιδήποτε "καινούργιο" βλέπεις στον κόσμο, δεν προέρχεται ευθύς εξ' αρχής από την ζωογόνο & αυτούσια θέληση του ανθρώπου. Όλα πρόερχονται από κάτι που βρίσκεται εκτός της ανθρώπινης φύσης. Στην ανθρώπινη φύση, στα βαθύτερα υποστρώματά της, υπάρχει θεοποιός, καθαρή, αγνή και άχρονη ενέργεια. Τίποτε άλλο. Δεν υπάρχει ούτε Αγάπη, ούτε μίσος, ούτε εχθρός, ούτε φίλος, δεν υπάρχει καμία απολύτως κοσμική αντίθεση, αλλά Αρμονία των Αντιθέτων που βασίζεται στο Αρχεγονικό Πρότυπο της Ενότητας. Τα προβλήματα που χαρακτηρίζονται ως "μεταφυσικά" προέρχονται από την αδυναμία του ανθρώπου να κατανοήσει το Εν. Και όχι μόνο να το κατανοήσει δηλ. με το νοητικό του, αλλά να το νιώσει, να το αφουγκραστεί, να το βιώσει μέσα του, στο αίμα του, στο σώμα του και στην ψυχή του.

Ο άνθρωπος δεν μπορεί να κάνει τίποτε από μόνος του. Δεν έχει καταλάβει πως λειτουργεί η μηχανή του, γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκε σοβαρά με την μηχανή του, παρά μόνο ασχολείται με τις μηχανές των άλλων. Πάρε παράδειγμα, τον ρουχισμό. Το κρύο είναι αυτό που κάνει τους ανθρώπους να ντύνονται. Αν δεν υπήρχε κρύο ή δεν έβρεχε ή δεν χιόνιζε ή ... δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο, ο άνθρωπος ίσως να κυκλοφορούσε γυμνός.

Η NEHEUMAT χρησιμοποίησε την λέξη "αδυφάγος". Σωστά, ο άνθρωπος είναι αδυφάγος, αχόρταγος, θέλει συνέχεια να τρέφεται. Ποια όμως είναι η τροφή του ? Τρία είναι τα είδη της τροφής του ανθρώπου : α)Η 'Υλη, το φαγητό του δηλ. β) Ο Αέρας, η αναπνοή του δηλ. και γ) Οι εντυπώσεις.

Η ουσιαστική διαφωνία μου Epsylon είναι πως εγώ θεωρώ πως είμαστε - ως άνθρωποι - πολύ "πρωτόγονοι" ακόμη για να μιλάμε για θέματα όπως αυτό του "πολιτισμού της ψυχής". Κατ' αρχήν, δεν μπορούμε ακόμη να συννενοηθούμε καλά καλά λόγω των δυσκολιών που παρουσιάζει η γλώσσα μας. Ύστερα, είναι και αυτό που έλεγα σχετικά με την φύση της Αριστοτέλειας λογικής που βρίσκεται στου καθενός το τσερβέλο.

Και σου έδωσα ένα παράδειγμα με την "αγριότητα". Στο δικό μου το κεφάλι, δεν υπάρχει η έννοια της αγριότητας, γιατί εγώ δεν την διαχωρίζω από την ηπιότητα. Θεωρώ και τα δύο - αγριότητα/ηπιότητα - ως ένα. Άρα, ευθύς εξ' αρχής μου είναι αδύνατο να σε καταλάβω. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν μπορώ να κουβεντιάσω μαζί σου. Ίσα - ίσα, με ευχαριστεί διότι βλέπω πως έχεις εμβαθύνει πολύ σε ορισμένα θέματα και αυτό είναι ευχάριστο να συμβαίνει στους ανθρώπους, παρ' ότι προκαλεί ... αγωνία.

Τα δέοντα,
Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Μάιος 08, 2006 7:49 pm

Ύστερα, λες :

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Αιτία όλων αυτών των πραγμάτων- είναι η έλλειψη της Αγάπης μέσα στην ψυχή. Για μένα είναι σατανισμός.


Θα μπορούσα ευθύς εξ' αρχής να σε ρωτήσω τι εννοείς λέγοντας "πρωτόγονες ψυχές". Όμως, όπως είδες στο προηγούμενο μήνυμά μου, δεν το κάνω.

Υποθέτω πως εννοείς την ψυχή ενός πρωτόγονου ανθρώπου. Ποιανου ? Του Χόμο ας πούμε ε ?

Δηλ. Epsylon, o έρμος ο Χόμο, δεν αγαπούσε ? Δεν είχε καρδούλα το παλικάρι ? Και όχι μόνο αυτό, αλλά το προχωράς και πολύ περισσότερο δηλ. και λες "για μένα είναι σατανισμός". Δηλ. η έλλειψη της Αγάπης για σένα είναι σατανισμός, έτσι ?

Αν εγώ αγαπώ 30% έναν άνθρωπο, πόσο "σατανιστής" είμαι ?

Ρε Epsylon... τι να πω δηλ ?

Τέλος πάντων, περιμένω τις τοποθετήσεις σου περί των όσων έγραψα. :)

Θα τα ξαναπούμε,
Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Μάιος 08, 2006 8:02 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Συνεπώς για να μπορέσουμε να περάσουμε μια ιδέα οποιαδήποτε και κυρίως μια τόσο ενεργειακά έντονη όπως η έννοια της αγάπης πρέπει πρώτα να την δώσουμε και μετά να την επιθυμήσουμε.


Όχι. Δεν πρέπει να κάνουμε αυτό πρώτο. Που θα την βρούμε για να την δώσουμε ? Που βρίσκεται Αυτή ? Που θα ψάξουμε για να την δώσουμε ? Μέσα μας !

Άρα πρέπει πρώτα να την ανακαλύψουμε. Να την "ξεριζώσουμε" απο μέσα μας. Μετά, μπορούμε άνετα να κάνουμε όσα λες... :)

Πρέπει πρώτα να την βρούμε. Να την πάρουμε στα χέρια μας, να την κρατήσουμε πρώτα εμείς. Να την δούμε μέσα μας, να την ακούσουμε, να την βάλουμε στην χούφτα μας, να την κάνουμε δική μας, κτήμα μας, ιδιοκτησία μας, χωράφι μας.

Μπορείς να κάνεις κάποιον να γελάσει, αν πρώτα δεν έχει γελάσει η δική σου ψυχούλα κατά βάθος ?

Μπορείς να δώσεις κάτι που δεν το έχεις ? Που δεν είναι δικό σου ?

Βλέπεις NEHEUMAT ? Αυτό το παραβλέπεις. Γιατί ? Γιατί θεωρείς πως εσύ έχεις την Αγάπη μέσα σου, άρα δεν χρειάζεται να ψάξεις για να την βρεις. Ξέρεις να αγαπάς, έτσι λες. Άρα, για σένα, επειδή αυτό το έχεις, μπορείς και να το δώσεις.

Αυτό είναι το δράμα των ανθρώπων. Νομίζουν πως έχουν Αγάπη, έχουν Αυτογνωσία, έχουν Θέληση, έχουν, έχουν, έχουν. Άρα, τι να ψάξουμε ? Γιατί να το ψάξουμε ? Αφού, το έχουμε ...

Θλιβερό!

Το έχεις πραγματικά όμως ?

Χα! Αν το είχες - τώρα δεν μιλάω για σένα NEHEUMAT, αλλάζει η πλάκα τώρα & πρέπει να έχεις καταλάβει ήδη ΤΙ κάνω όταν γράφω - Αν το είχες γιατί μιλάς για χωρισμούς άνθρωπε ? Γιατί μιλάς για θάνατο άνθρωπε ? Γιατί μιλάς για ωδύνες, για πόνο, για χίλια μύρια προβλήματα ? Γιατί λοιπόν βασανίζεσαι ? Άνθρωπε :?:

Ακόμη ένα ψέμα λοιπόν! Δεν το έχεις άνθρωπέ μου, γι' αυτό το ψάχνεις. Αν το είχες, θα σε είχε κάνει Αθάνατο η σιωπή. Δεν θα μιλούσες. Τι να έλεγες ? Θα κοιτούσες μονάχα. Θα ήσουν η ίδια η Αγάπη, η ίδια η Ύπαρξη, το ίδιο το Φως. Στόμα θα είχες, μα μιλιά δεν θα είχες. Θα είχες Λόγο, όχι ... λόγο.

Συνέχισε να το ψάχνεις λοιπόν, αλλά ποτέ μην λες πως "εγώ θα σου το δώσω". Ποτέ μην υπόσχεσαι πως έχεις κάτι που δεν ξέρεις καν που βρίσκεται. Ποτέ μην λες "θα σ' αγαπώ", ποτέ μην λες "η αγάπη μου για σένα είναι μοναδική", ποτέ μην λες "θα σου δώσω Αγάπη", ποτέ μην λες "Θα ζητήσω Αγάπη". Δεν γίνεται. Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, δεν γίνεται... για σένα Άνθρωπε :!:

Να λες "πιστεύω". Κι αν πιστεύεις πως κάποτε θα το 'χεις, αν πιστεύεις πραγματικά, με όλο σου το "είναι", αν πιστεύεις, τότε έννοια σου και θα το βρεις. Χα, θα σου δωθεί ως δώρο, από κάπου, από κάποιον. Μην ρωτάς απο που, μην ρωτάς απο Ποιον. Θα το καταλάβεις. Έννοια σου και θα το καταλάβεις...

Α, είπα "πλάκα". Epsylon, νομίζω πως με παρεξήγησες φίλε. Έδωσα στην λέξη "πλάκα" το νόημα του κτίσματος. Πρωτού φτιάξεις ένα σπίτι, ρίχνεις την πλάκα φίλε. Αλλιώς ... δεν γίνεται σπιτικό. Που θα σταθούν τα τούβλα ? Στην πλάκα. Θυμάμαι μια ελληνική ταινία με τον θρυλικό Κωνσταντάρα, "Ο άνθρωπος που έσπαγε πλάκα", έτσι ήταν ο τίτλος. Πήγε να πιάσει δουλειά στο γιαπί επειδή είχε χρεωκοπήσει και του λέει ο εργοδηγός "Ξέρεις από πλάκα ?" Και απαντάει ο Λάμπρος, "Ου, ειδικότης μου!", κάπως έτσι. Τελικά, τα κατάφερε. Ε, ήξερε να σπάει πλάκα ο άνθρωπος, τι να γίνει δηλ ? :D

Deva
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Δευ Μάιος 08, 2006 9:32 pm

Για να δούμε ...

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε: Εγώ γνωρίζω μόνον τον νόμο της Αγάπης, που μπορεί να οριστεί ως εξής: ΜΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙΝ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΚΟΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.


>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Αν εξ αρχής θα κάναμε ταυτόχριονα τετοιες δηλώσεις πιστεύεις θα φτάναμε σ' αυτό το σημείο? Όχι, δεν θα φτάναμε.


Κατ' αρχήν, δεν έγινε και τίποτε το τραγικό Epsylon. Άλλο όμως θέλω να σε ρωτήσω.

Αν γνωρίζεις τον Νόμο της Αγάπης, θα πρέπει να μου απαντήσεις ειλικρινά. Η Αγάπη, αγαπάει την αλήθεια. Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

Αφού, γνωρίζοντας τον Νόμο της Αγάπης, ήξερες (και το ήξερες από την Αρχή, από τον Νόμο δηλ.) πως η κουβέντα θα φτάσει εκεί που έφτασε (όπου έφτασε τέλος πάντων), γιατί συνέχισες να κάνεις τέτοιες δηλώσεις ? Τι ήταν αυτό δηλ. που σε έκανε να ΑΨΗΦΙΣΕΙΣ τον ίδιο τον Νόμο ? (Οι δηλώσεις σου ήταν "σκληρές". Το ομολογείς δηλ.) Λες :

Μπορεί να μιλάω ενίοτε σκληρά, [...]


Γιατί μιλάς ενίοτε σκληρά ? Τι ζητάς ? Τι θες από όσους διαβάζουν τα "ενίοτε σκληρά" σου λόγια ? θες κάτι ? Επιθυμείς κάτι ?

(Προσωπικά εμένα δεν μου κάνουν τίποτε, αλλά λέμε τώρα ... για τους άλλους...)

Ύστερα λες :

Κάνω τον πρώτο βήμα- πάλι δηλώνω ότι σας θέλω εδώ, ότι δεν θέλω με κανέναν να μαλώσω. Πάλι σας λέω- στο όνομα της φιλίας κάνω βήματα πίσω για να σώσω την φιλία.

Εpsylon


Ευχαριστώ αυτούς που επενέβησαν για να διορθώσουν την κατάσταση.

Epsylon


Γιατί ευχαριστείς τους άλλους και δεν ευχαριστείς τον ίδιο σου τον εαυτό ? Αφού το πρώτο βήμα είναι δικό σου. Εσύ δεν είσαι αυτός που "επεμβαίνεις" κάνοντας το πρώτο βήμα για να "διορθωθεί η κατάσταση"? Προς τι οι ευχαριστίες ?


Deva Parinito

Υ.Γ

Ζητώ συγνώμη για το "παρελθοντολογικό" του ποστ μου.

Α! Αυτό το "Το μήνυμα έχει υποστεί και τη δέουσα συντονιστική παρέμβαση" της Zadok, θα το κάνω υπογραφή ! :) Μην πειράζεις τα πόστα μου ρε! :D Δηλ. τι άλλο έχει υποστεί το έρμο ? Άκου "ΚΑΙ" ? Δηλ. από χίλια κόσκινα ! :) (Τώρα κάνω πλάκα Epsylon, έτσι όπως αρχικά το εννόησες) Γεια σου ρε Zadok!
Έγινε, τα λέμε...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Μάιος 09, 2006 8:56 am

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Μπορείς να κάνεις κάποιον να γελάσει, αν πρώτα δεν έχει γελάσει η δική σου ψυχούλα κατά βάθος ?


ΧΑ ΧΑ !!! Ντέβα. Εμένα πάντως με έκανες και ξεκαρδίστηκα στα γέλια με τον επίλογο που τοποθέτησες...

>|<>QBB<
Πασχαλης έγραψε:Τελικά για ποία ψυχή μιλάμε?



Μόνο για την δική μας. Ο καθένας για την δική του, την οποία προσπαθεί να προσδιορίσει από την σύγκριση με αυτή των άλλων.
Γιατί? Ιδού οι απαντήσεις που εσύ έδωσες.


>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Τα προβλήματα που χαρακτηρίζονται ως "μεταφυσικά" προέρχονται από την αδυναμία του ανθρώπου να κατανοήσει το Εν. Και όχι μόνο να το κατανοήσει δηλ. με το νοητικό του, αλλά να το νιώσει, να το αφουγκραστεί, να το βιώσει μέσα του, στο αίμα του, στο σώμα του και στην ψυχή του.


>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Πρέπει πρώτα να την βρούμε. Να την πάρουμε στα χέρια μας, να την κρατήσουμε πρώτα εμείς. Να την δούμε μέσα μας, να την ακούσουμε, να την βάλουμε στην χούφτα μας, να την κάνουμε δική μας, κτήμα μας, ιδιοκτησία μας, χωράφι μας

Αυτό είναι το δράμα των ανθρώπων. Νομίζουν πως έχουν Αγάπη, έχουν Αυτογνωσία, έχουν Θέληση, έχουν, έχουν, έχουν. Άρα, τι να ψάξουμε ? Γιατί να το ψάξουμε ? Αφού, το έχουμε ...

Θλιβερό!

Το έχεις πραγματικά όμως ?



Μπα ! Δεν νομίζω ότι πιστεύουμε ότι το έχουμε. Αντιθέτως επειδή γνωρίζουμε τις αδυναμίες μας και τις ελλείψεις μας το ψάχνουμε…

Πάρε το θέμα από την αρχή και διάβασε το σαν παρατηρητής, διακείμενος θετικά στην αρχή.

Τροποποίησε τώρα το συναίσθημα και ξαναδιάβασε το με αρνητική διάθεση.
Κάθε απάντηση που έχει δοθεί θα πάρει έτσι δύο όψεις…ανάλογα του πως το '' βλέπεις'' την δεδομένη στιγμή.

Η άποψη μου είναι ότι η ''μετάφραση'' εξαρτάται από το πώς αισθανόμαστε και πως θέλουμε να γίνουμε…


Χα! Αν το είχες - τώρα δεν μιλάω για σένα NEHEUMAT, αλλάζει η πλάκα τώρα & πρέπει να

έχεις καταλάβει ήδη ΤΙ κάνω όταν γράφω


Ναι σε καταλαβαίνω, και αν και δεν συμφωνώ πλήρως με αυτή την μέθοδο για τους ανωτέρω λόγους, συμπλέω κατά κάποιο τρόπο, εστιάζοντας στο κείμενο μόνο, ξεχωρίζοντας ότι με εξυπηρετεί.

Βλέπεις για να γίνει διάλογος χρειάζεται αμοιβαία ''αγαπητή'' προσπάθεια, παρέμβαση :salut: και κατανόηση.

Με εκτίμηση
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Μάιος 09, 2006 9:51 am

Το να τα βάλουμε όλα στο ίδιο καζάνι νομίζω δεν ωφελεί σε τίποτα.

Ούτε οι ψυχές είναι όλες ίδιες, ούτε η εξέλιξή τους βρίσκεται στο ίδιο επίπεδο, ούτε τα μαθήματα που καλείται ο καθένας να λάβει σε κάθε ενσάρκωση είναι τα ίδια, ούτε ακόμα και οι χαρακτήρες είναι ίδιοι.

Η διαφορετικότητα του καθενός είναι αυτή που τον χαρακτηρίζει. Ας μην απαιτούμε λοιπόν από τους άλλους όλοι να είναι όπως εμείς.

Το ζητούμενο θεωρώ πως είναι η εξέλιξη και αυτή θα επέλθει μέσα από την εργασία με αφορμή την διαφορετικότητα αυτή.

Πράγματι όπως ανέφερε ήδη ο Peter_Pan πως θα ήταν ο κόσμος εάν όλοι ήμασταν ίδιοι, εάν όλοι αγαπούσαμε το ίδιο και με τον ίδιο τρόπο?

Ας προσπαθήσουμε μέσα από την διαφορετικότητα του καθενός να δούμε τυχόν δικά μας κομμάτια και πάνω εκεί να δουλέψουμε – εφ όσον δεν μας είναι και τόσο αρεστά.

Σαφώς η αγάπη είναι ο οδηγός, αλλά ας μην ξεχνάμε πως όσο εύκολα μπορούμε να προφέρουμε πράγματα στο όνομά της, τόσο δύσκολο είναι αυτά να καταφέρει κανείς να τα κάνει ουσιαστική πράξη και βιώμα.

Τέλος ας μην περιμένουμε όλα να τα δούμε αγγελικά πλασμένα μέσα από το όνομα της αγάπης, παρά με οδηγό αυτήν ο καθένας να προσπαθεί να εξελίξει τον ίδιο του τον εαυτό, μιας και αυτός είναι ο μεγαλύτερος εχθρός του, πράγμα που αμφιβάλλω πόσοι μπορούν να αποδεχτούν μιας και το εγώ που ο καθένας μας δημιουργεί είναι πολύ ισχυρό.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Τρί Μάιος 09, 2006 2:30 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Κάθε απάντηση που έχει δοθεί θα πάρει έτσι δύο όψεις…ανάλογα του πως το '' βλέπεις'' την δεδομένη στιγμή.


Σωστά! Αλλά ξέρεις γιατί ? To είπα κάπου : H φύση είναι κβαντισμένη, είναι διττή. Δύο όψεις έχει το νόμισμα. Δύο όψεις έχει η ζωή. Κι εγώ δεν κάνω τίποτ' άλλο, παρά να ακολουθώ την φύση, την ζωή, την ύπαρξη. Κι επειδή δεν μπορώ να πω σε κανέναν "να ! πάρε αυτόν τον δρόμο και θα σωθείς", αφήνω τον αναγνώστη να διαλέξει εκείνος τον δρόμο του. Να επιλέξει ο ίδιος μια όψη, όποια του αρέσει, όποια θέλει, όποια εκείνος νομίζει. "Δυο πόρτες έχει η ζωή", το λέει και το τραγουδάκι. Θες να μπεις απο μπρός, θες να μπεις απο πίσω, από που θες ? Απ' όλα έχει ο μπαξές. Άνοιξε μια και μπες. Το λέω και στο θέμα που υπάρχει με τίτλο "Η ψυχή" :

>|<>QBB<
DevaParinito έγραψε: Προορισμός του τρένου είναι η Θεότητα, μονάχα που το τρένο προτού φτάσει εκεί, κάνει μερικές στάσεις. Απ' όσα η κούτρα μου μπορεί να ξέρει, η πρώτη στάση είναι το Μπινγκ Μπανγκ, η δεύτερη ο οργασμός και η τρίτη, εκείνη η τρύπα στον φράχτη απ' όπου μπαίνει η αλεπού, πίσω από τον στάβλο. Το τρένο είναι ταυτόχρονα τοπικό και εξπρές, αλλά δεν μεταφέρει όπλα, και σίγουρα, δεν εκτελεί κάποια βαρετή αποστολή ρουτίνας.


Αλλά σταμάτα! Δεν θα "προδώσεις" εσύ όλα τα "μυστικά" μου! :D

Να 'σαι καλά πάντως. :)

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Η άποψη μου είναι ότι η ''μετάφραση'' εξαρτάται από το πώς αισθανόμαστε και πως θέλουμε να γίνουμε…


Συμφωνώ - μεγάλη & σπουδαία Αλήθεια είν' αυτό που λες - και επαυξάνω : ... την συγκεκριμένη στιγμή. (τι επαυξάνω δηλ? το λες κι εσύ παραπάνω, "την δεδομένη στιγμή")

Όλες οι στιγμές δεν είναι ίδιες. Η κάθε στιγμή είναι μοναδική. Είναι ολόφρεσκη! Είναι καινούργια, πεντακάθαρη και δροσερή!

[center]Περνούν γερνούν τα γεγονότα, μα είναι καλό που 'μαστε εδώ

Φαντάσου φτάνει και μια νότα κι αλλάζεις όλο το σκοπό
[/center]

Θα επανέλθω παίδες. Έχουμε πολλά να πούμε...

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Μάιος 11, 2006 4:43 pm

Κι εγώ δεν κάνω τίποτ' άλλο, παρά να ακολουθώ την φύση, την ζωή, την ύπαρξη



Απλό που είναι τελικά… θεέ και κύριε…
Είναι μπροστά μας συνέχεια και εμείς παίζουμε μαζί του το κρυφτό….

Να είσαι καλά και εσύ ….
Εικόνα

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Πέμ Μάιος 11, 2006 10:45 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Γεια σου Deva
.
Αφού ζητάς απόψεις και αφού παραδέχεσαι ότι << Κανένας δεν έχει το δικαίωμα να στερεί την απάντηση που αναμένει ο ερωτών>> θα ήθελα να μάθω γιατί αφού την απάντηση την ξέρεις ΗΔΗ, θέλεις να σου την πει κάποιος άλλος?

Και για να διευκολύνω την συζήτηση πάμε με το σύστημα πολλαπλών επιλογών.

1] Θέλεις επιβεβαίωση?
2] Θέλεις να την μεταδώσεις δια της ατόπου απαγωγής?
3] Θέλεις να την εκμαιεύσεις?
4] Θέλεις μια ωραία φιλοσοφική κουβέντα προς τέρψιν των αυτιών σου και της τάσης διδασκαλίας που θες να εκτονώσεις?
5] Κάτι άλλο…

Αν όμως θέλεις κάτι άλλο ή όλα αυτά μαζί, την στιγμή, που όπως λες

Peter_Pan έγραψε:κανένας, μα κανένας όμως, δεν υπάρχει στο Σύμπαν που να μπορεί να ακολουθήσει τον τρόπο επικοινωνίας τον δικό μου.


πως περιμένεις εμείς οι κοινοί θνητοί να σε αντιληφθούμε?


Κανένας, ποτέ και καμία φορά, δεν με ρώτησε "τι εννοείς ρε μεγάλε" ? Τι λες ? Κανένας δεν είπε "ρε Deva είμαι και λίγο μπούφος, τι είναι αυτά που λες ? Τι είναι αυτά που κάνεις ? Κι αν υπάρχει ένας που με ρώτησε, δεν αρκέστηκε στην απάντησή μου.



Να που βρέθηκε ένας και στο λέει.
Λοιπόν εξήγησε σε παρακαλώ την ακολουθούσα παράθεση, γιατί το δικό μου ‘’ αίσθημα ‘’ έχει σοκαριστεί από αυτό που αντιλαμβάνεται [ αν και το ήξερε ήδη] και αναρωτιέται….<< τότε προς τι >> ?


προσπάθειά μου είναι να αντιληφθεί ο αναγνώστης τον επαναπροσδιορισμό των εννοιών που δημιουργούνται από μία Άρνηση σε συνδιασμό με την "απλοϊκή", φυσική & σιωπηλή Ύπαρξη. Η αντίληψη του αναγνώστη που τίθεται υπό της δικαιοδοσίας του κειμένου μου, δεν αφορά μονάχα τον απλό αναγνωστικό του περιορισμό, αλλά επεκτείνεται σ' αυτό που ονομάζουμε "αίσθημα" και το νόημα των όσων γράφονται εδώ, στοχεύει - κατά κύριο λόγο - στο συναισθηματικό κέντρο ενός ανθρώπου


Με αγάπη, κατανόηση, αναζήτηση όσο πιο κοντά στον δικό σου τρόπο γίνεται..


Εδώ, νομίζω πως μπορούμε να κουβεντιάσουμε. Έχουμε όμως NEHEMAUT, πολλά πράγματα που πρέπει να πούμε πρωτού αρχίσω να σου απαντώ σε ότι με ρωτάς. Πάρα πολλά, ακόμη δεν έχουμε πει τίποτε.

Θέλω να ξέρεις πως ενδιαφέρομαι πραγματικά στο να σου απαντήσω σε όσα ρωτάς κι όχι μόνο να σου απαντήσω δηλ, αλλά να σε κάνω να καταλάβεις & να κατανοήσεις βαθύτατα τις απαντήσεις μου. Εν' τούτις - και θέλω να το θυμάσαι αυτό - ο τρόπος που έγινε η επιλογή της δικής σου Ύπαρξης για να λάβει τις απαντήσεις της, απέχει κατά πολύ από την πραγματικότητα. Θέλω να ξέρεις, πως θα σου δώσω τις απαντήσεις που ζητάς, όχι επειδή βλέπω εσένα, αλλά επειδή βλέπω τις γραμματοσειρές σου στην οθόνη του υπολογιστή μου. Η ουσιαστική κατανόηση του Λόγου δεν μπορεί να ενταχθεί σε κανέναν εξιδικευμένο τρόπο, ούτε να υποδειχθεί από κανέναν, δεν έχει καμία ειδική μορφή, ή ειδική "σκεπτομορφή" (μια αγαπημένη λέξη των Ακροπολιστών), δεν μπορεί να εκφραστεί με λέξεις, είναι άχρονη, άοσμη και διαρκεί κλάσματα του δευτερολέπτου όταν αργότερα, προσπαθήσεις να της δώσεις την κλασική έννοια του χρόνου που όλοι γνωρίζουμε. Με λίγα λόγια, είναι λάθος σου & λάθος μου να μιλάμε μέσα από μια οθόνη, στέλνοντας μηνύματα όπως :

πως περιμένεις εμείς οι κοινοί θνητοί να σε αντιληφθούμε?


ή

γιατί το δικό μου ‘’ αίσθημα ‘’ έχει σοκαριστεί από αυτό που αντιλαμβάνεται


γιατί μπορεί να γίνει σύγχυση των κέντρων, του νοητικού και του συναισθηματικού.

Όταν ένας άνθρωπος γράφει μπροστά σε έναν υπολογιστή ή ποστάρει μια απάντηση σε ένα φόρουμ, εργάζεται κατ' εξοχήν με το νοητικό του. Συμμετέχει το κινητικό του, κινεί δηλ. τα δάχτυλα που πληκτρολογούν, όμως αδρανεί το συναισθηματικό του, δεν συμμετέχει δηλ. δεν αισθάνεται τίποτε κάποιος που γράφει ένα ποστ - προσέξε ! μιλάω για αυτά τα πολύ μικρά χρονικά διαστήματα της ουσιαστικής κατανόησης του Λόγου (όταν πατάς ένα πλήκτρο π.χ αισθάνεσαι κάτι ? Την στιγμή που το πατάς δηλ. για τέτοια χρονικά διαστήματα μιλάω) - και ίσως να εξακολουθούν να εργάζονται και κάποια άλλα κέντρα όπως είναι το ενστικτώδες ή κάποια άλλα, σε πολύ μικρότερο όμως βαθμό. Η δουλειά γίνεται από το νοητικό ως επί το πλήστον.

Όταν ένας άνθρωπος διαβάζει μπροστά σε έναν υπολογιστή το ποστ κάποιου - το δικό μου για παράδειγμα (επειδή όλος ο λόγος τώρα γίνεται γι' αυτό το ποστ που έστειλες στο "Δεν είναι εδώ Βαλκάνια") - θα πρέπει ήδη να έχει καταφέρει απο μόνος του - πρωτύτερα δηλ. να το έχει κάνει - τον διαχωρισμό των κέντρων του, νοητικού και συναισθηματικού, και πρόσεξε ! να τα έχει θέσει σε πλήρη ισορροπία. Στα δικά μου τα μηνύματα, τα δύο αυτά κέντρα του αναγνώστη θα πρέπει να λειτουργούν αρμονικά. Αν ο αναγνώστης, δεν το έχει καταφέρει αυτό, - που τις περισσότερες φορές αυτό συμβαίνει γιατί στην πλειοψηφία τους οι άνθρωποι, αφ' ενός δεν γνωρίζουν πως να ξεχωρίσουν τα κέντρα τους, αφ' έτερου, μέσα τους γίνεται ένα μπάχαλο και το ένα κέντρο μπλέκεται στο άλλο και γίνεται μύλος... - αν λοιπόν ο αναγνώστης δεν το έχει καταφέρει αυτό, τότε το σίγουρο είναι πως θα με παρεξηγήσει. Έχεις ήδη διαπιστώσει το εξής :

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Κάθε απάντηση που έχει δοθεί θα πάρει έτσι δύο όψεις…ανάλογα του πως το '' βλέπεις'' την δεδομένη στιγμή.

Η άποψη μου είναι ότι η ''μετάφραση'' εξαρτάται από το πώς αισθανόμαστε και πως θέλουμε να γίνουμε…


Αυτές λοιπόν οι δύο όψεις για τις οποίες μιλάς, θα πρέπει να βρίσκονται σε αρμονία. Σε "μαγνητική" διάταξη, όπως οι πόλοι ενός μαγνήτη. Ο μαγνήτης είναι ΕΝΑΣ, έχει όμως ΔΥΟ πόλους που δεν μπορούν να διαχωριστούν. Δεν μπερδεύονται μεταξύ τους, ο αρνητικός είναι αρνητικός και ο θετικός είναι θετικός. Έτσι, αυτή η πολικότητα, σχηματίζει τον χώρο, το πεδίο, στο οποίο θα εμφανιστούν οι "δυνάμεις". Αυτό με λίγα λόγια θα πρέπει να συμβαίνει σε κάποιον που διαβάζει ένα ποστ δικό μου, αν θέλει να το κατανοήσει επαρκώς.

Λέω λοιπόν πως είναι λάθος μου & λάθος σου να κουβεντιάζουμε τώρα για αυτά τα θέματα, γιατί το συναισθηματικό μας κέντρο, δεν λειτουργεί καλά - θα εξηγήσω γιατί δεν λειτουργεί καλά - και μπορεί αυτήν την "αδυναμία" του να έρθει και να την καλύψει καταχρηστικώς το νοητικό. Σε μερικά μηνύματά μου, ο λόγος μου αλλάζει στιγμαία. Φυσικά, αυτό δεν το έχει μελετήσει κανείς, γιατί "περνάει" στο συναισθηματικό του, πολύ "ομαλά" και δεν το καταλαβαίνει. Εγώ, έχω την ικανότητα, μέσα από εξάσκηση δηλ. δεν μου ήρθε κατακούτελα, κάποιος μου το έμαθε πως να το κάνω, να γνωρίζω πότε το νοητικό μου καλύπτει καταχρηστικώς το συναισθηματικό μου αλλά και τούμπαλιν και να το περνάω στον γραπτό μου λόγο. Στον προφορικό μου λόγο όμως, δεν έχω εργαστεί και πολύ πάνω σ' αυτό και ορισμένες φορές το συναισθηματικό μου, λειτουργεί εις βάρος του νοητικού, δηλ. πιάνω πολλές φορές τον εαυτό μου να είναι περισσότερος εκφραστικός απ' ότι ο ίδιος θα ήθελα. Είναι αυτό που λέμε "ε, είναι εκφραστικός ο άνθρωπος, εκδηλωτικός δηλ." Ευτυχώς, δεν λειτουργεί και πολύ εις βάρος και κουτσά - στραβά τα καταφέρνω δηλ. στο να μην παρεξηγηθώ. Τέλος πάντων, άσχετο αυτό το τελευταίο.

Έλεγα λοιπόν πως το συναισθηματικό μας δεν λειτουργεί σωστά, και αυτό είναι πολύ εύκολο να το καταλάβει κανείς, γιατί από το κέντρο λείπουν αισθήσεις, όπως είναι η ακοή & η όραση.

( Αυτό που λέει ο Ramoglou το "δεν μπορώ", είναι ακριβώς αυτό, με άλλα λόγια δηλ. Δείτε λίγο :

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:γιατί εδώ δεν μπορούμε να κοιτάζουμε στα μάτια τον άλλο και να μη χρειαστεί να μιλήσουμε, γιατί εδώ δε μπορώ να δω αυτό το δάκρυ που έγραψε η κάμερα, γιατί εδώ για να σε νιώσω πρέπει να σε διαβάσω.


Βλέπετε πως αναφέρεται σε αισθήσεις. )

Για να υπάρξει απόλυτη κατανόηση του Λόγου σε σχέση με το συναισθηματικό κέντρο ενός ανθρώπου, θα πρέπει να συμμετέχουν όλες οι αισθήσεις, ταυτόχρονα (πάλι για 'κείνη την μικρούλα στιγμή λέω). Στιγμαία αλλά ταυτόχρονα. Θυμάσαι τι έκανα στην "Ασκητική ΙΙ" ? Ουσιαστικά, αυτό που ήθελα τότε, ήταν να μάθω τον κόσμο να ξεχωρίζει τις αισθήσεις του, να τις μάθει καλά, για να μπορούν να λειτουργούν ταυτόχρονα όταν θα τις χρειαστεί το συναισθηματικό τους κέντρο.

Για να υπάρξει απόλυτη κατανόηση του Λόγου σε σχέση με το νοητικό κέντρο ενός ανθρώπου, θα πρέπει να παρακαμφθεί η Αριστοτελική σκέψη που αναφέρω σε προηγούμενο ποστ.

Πάλι σου λέω, πως αυτό που κάνω τώρα είναι λάθος μου και παίζω το κεφάλι μου κορώνα - γράμματα μαζί σου που έμπλεξα ... :) Τέλος πάντων.

Θα κάνω τώρα το εξής :

Αντιστροφή & αρχίζω αυτή την φορά από το τέλος της παράθεσής σου. "Όσο πιο κοντά στο δικό μου τρόπο", λες και το πιστεύω.

Κατ' αρχήν δεν γνωρίζεις τον δικό μου τρόπο. Μπορεί κάτι να έχεις ψιλλιαστεί, κάτι να έχεις καταλάβει, αλλά ο τρόπος - όπως βλέπεις τώρα - είναι μοναδικός. Αλλάζει από ώρα σε ώρα, από στιγμή σε στιγμή, όπως ακριβώς μοναδικές είναι οι στιγμές που ζούμε.

Πριν προχωρήσουμε σε οτιδήποτε, πριν γράψουμε οτιδήποτε, πριν πούμε οτιδήποτε για τον "δικό μου τρόπο", μια πολύ απλή ερώτηση :

[center]Θέλεις να μάθεις τον δικό μου τρόπο :?: [/center]

(Η έννοια του "θέλω" σε τούτη την ερώτηση είναι η εξής : Σε νοιάζει δηλ ? Το θες πολύ ? Καίγεσαι ρε παιδί μου από αγωνία ? Νιώθεις πως αν δεν τον μάθεις, δεν θα μπορέσεις να αναπνεύσεις, δεν θα μπορέσεις να ζήσεις ? Σε σοκάρει δηλ ? Σε "τρελαίνει" ?)

Σου δίνω το δικαίωμα - πρόσεξε ! να μην δικαιολογήσεις την απάντησή σου δηλ. να μου στερήσεις την μπουκιά απ' το στόμα, δεν πειράζει, ας μείνω νηστικός κι απόψε :wink: :D - απλά, δήλωσε την θέση σου με ένα "ναι" ή ένα "όχι" ή γράψε κάτι που να διαφαίνεται πως έχεις γνωρίσει την ισορροπία των δύο κέντρων και μπορείς να την διαχειριστείς στον λόγο σου.

Καλό βράδυ,

Deva Parinito

Υ.Γ Σε θυμάμαι τότε στην "Ασκητική ΙΙ". Σου είπα "θα σε ξεπουπουλιάσω" και είπες "ε, δεν πειράζει, ας με ξεπουπουλιάσεις". :) Θα σου πω όμως κάτι. Εδώ, στον χώρο που είμαστε, στο mystica.gr, τα πράγματα - το βλέπω δηλ. και μπράβο στα παιδιά - είναι διαφορετικά. Η αλήθεια είναι πως ευχόμουν να είναι διαφορετικά, και απ' ότι βλέπω, όσα πράγματα άκουγα από ανθρώπους για το επίπεδο του mystica.gr, ανταποκρίνονται στην αλήθεια. Δεν θα ήθελα, κι αυτό να το λάβεις ως ειλικρινή παράκληση, να αρχίσω να μιλάω για τα κέντρα ενός ανθρώπου, για την λειτουργία τους, για τον διαχωρισμό τους, δεν θα ήθελα να περάσει στους αναγνώστες η - εσφαλμένη βέβαια θα είναι, αλλά θα περάσει, είναι βέβαιο - "αίσθηση" της ήδη επικαλούμενης από σένα "τάσης διδασκαλίας". Ούτε δάσκαλος είμαι ρε NEHEMAUT, ούτε τίποτε. Βλέπεις πως και οι δικές σου ερωτήσεις, προκαλούν διαταραχή στα δύο αυτά κέντρα που ανέφερα παραπάνω. Τέλος πάντων. Απάντησέ μου πρώτα σ' αυτήν την ερώτηση που σου έθεσα και βλέπουμε...
Έγινε, τα λέμε...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Μάιος 12, 2006 12:22 am

Αγαπητέ Ντέβα εκεί που αναφέρεις εγώ έμεινα όσο έμεινα και άντεξα, άλλος πήγε να φτιάξει λαϊκούς δίσκους.

Το ξέρω οτι δεν είσαι δάσκαλος, το έχεις δηλώσει.

Θα σου απαντήσω το πρωί, όχι γιατί θέλω να μείνεις πεινασμένος αλλά επειδή χρειάζομαι ησυχία για ανασυγκρότηση των διαταραγμένων κέντρων πρίν αποφασίσω τι θέλεις να ακούσεις.

Φιλικά
Καλό σου βράδυ
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Παρ Μάιος 12, 2006 12:24 am

Γεια χαρά φίλε Ντέβα.

Βρήκα επιτέλους χρόνο να σου απαντήσω. Ως προς αυτά που είπες- υπάρχουν σημεία συμφωνίας και διαφωνίας.
Και γενικά, πιστεύω πως η συμφωνία και η διαφωνία προέρχεται από την διαφορετική συχνότητα κραδασμών στα επιμέρους η σ’ όλα τα θέματα των ψυχών, με διαφορετικές ίσως εμπειρίες. Αν δεν υπάρξει η αντήχηση- η συμφωνία αποκλείεται εξ ορισμού. Αντήχηση= ίδιος κραδασμός, προερχόμενος από την ίδια βούληση, προερχόμενη από την ίδια εμπειρία, προερχόμενη από την ίδια προτιμηθείσα οδό εξέλιξης. Σε τελική ανάλυση όλα προέρχονται από τα βαθύτερα αισθήματα της κάθε ψυχής. Μόνο τα δύο ίδια αισθήματα μπορούν να παράγουν το συναίσθημα, μπορούν να ενώσουν, μπορούν να εξαφανίσουν την διαφορά.
Μετά από αυτή τη μικρή εισαγωγή, προχωρώ στις δικές σου τοποθετήσεις. Εδώ θα υπάρξει και συμφωνία και διαφωνία, δυστυχώς.


>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:*Ακόμη και τούτες οι "πρωτόγονες ψυχές", όπως τις ονομάζεις (εννοώντας μάλλον τις αρχεγονικές καταβολές του ανθρώπου) έχουν ένα είδος πολιτισμού. Και αυτό το λες εσύ, δεν το λέω εγώ. Συνεπώς - σύμφωνα με τα όσα λες - αν υπάρχει "πολιτισμός των ψυχών", αυτός είναι ίδιος, είτε για τις πρωτόγονες, είτε για τις απόγονες ψυχές και κατά συνέπειαν, δεν είναι κάτι που έρχεται αλλά προ-υπήρχε και απλώς αλλάζει, μετουσιώνεται σε κάτι άλλο. Δεν έρχεται από το πουθενά δηλ. Καταλαβαίνεις ? *


Αλλιώς εγώ αντιλαμβάνομαι την έννοια του Πολιτισμού. Πολιτισμός για μένα είναι μόνο ένας, ασχέτως μορφών έκφρασης, με το ίδιο όμως ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ, διότι η ουσία του κάθε Πολιτισμού κρύβεται μέσα στο ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ. Για μένα Πολιτισμός είναι το εξής: ΜΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙΝ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΚΟΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ. Πολιτισμένη ψυχή για μένα είναι μόνο εκείνη, που ΑΓΑΠΑ. Διότι μόνο η Αγάπη φέρνει τον αληθινό Πολιτισμό. Αυτή είναι η αντίληψή μου, δεν μπορώ να υιοθετήσω αντί αυτής καμιά άλλη, για έναν και μοναδικό λόγο- έτσι μου επιτάσσει η Ψυχή μου. Δεν μπορώ να πάω εναντίον Της. Καλλίτερα να διαφωνήσω με ολόκληρο τον κόσμο και να χάσω τα πάντα, που λέει ο λόγος, παρά να πάω ενάντια στην επιταγή της Ψυχής μου.

*Δεν θεωρώ πως υπάρχει καμία απολύτως ανάπτυξη στην ανθρωπότητα. Ο άνθρωπος εξακολουθεί να κατευθύνεται από τα πρωτόγονα ένστικτα & τις αρχέγονες καταβολές που δημιουργήθηκαν εξ αρχής της εμφάνισής του στον πλανήτη.*


Εδώ και θα συμφωνήσω και θα διαφωνήσω. Θα συμφωνήσω στο ότι ο άνθρωπος εξακολουθεί να κατευθύνεται από τα πρωτόγονα ένστικτα. Θα διαφωνήσω στο ότι δεν υπάρχει καμιά απολύτως ανάπτυξη. Υπάρχει. Κάτι έχει γίνει. Με τρομερές δυσκολίες. Με πολύ πόνο και αίμα των πεφωτισμένων, που συνειδητά θυσιάζονταν για να σπρώξουν προς τα εμπρός την άγρια ως σήμερα πνευματικά μάζα ανθρωποειδών έστω για 5 εκατοστά… Η μοίρα των πνευματικά ανωτέρων σ’ αυτόν τον σκουπιδοτενεκέ του τοπικού Γαλαξία είναι μία και τραγική- για κάθε βήμα προόδου- πόνος, βάσανο, θάνατος. Αυτό μπορούν να κάνουν μόνο αυτοί, που όντως αγαπούν άνευ όρων. Έτσι το βλέπω. Η Γη παραμένει ακόμη πλανήτης του «δημοτικού», όπως ανέφερε η αγαπητή Karma,- ως προς την πνευματική ανάπτυξη. Και συμφωνώ πλήρως μαζί της.‘Έναντι της αξιοσημείωτης υλικής ανάπτυξης παρατηρείται το τραγικά μεγάλο πνευματικό έλλειμμα. Υπάρχει διχασμός ανθρώπου. Όλες οι φιλοσοφίες απέτυχαν. Όλες οι ιδεολογίες απέτυχαν. Τα πάντα απέτυχαν. Αν τυχόν αποτύχει εδώ η Αγάπη- το τελευταίο σωτήριο φάρμακο- θα έλθει κάποια στιγμή ο αφανισμός. Αν αποτύχει η Αγάπη- ας έλθει ο αφανισμός σε τελική ανάλυση. Τι νόημα θα έχει η ζωή χωρίς Αυτήν? Τι νόημα έχει η ζωή τώρα? Ποιος είναι πράγματι ευτυχισμένος? Ουδείς… επώδυνα πράγματα λέμε, δεν συμφέρει ουδενί να το παραδεχτεί αυτό, από τον φόβο του αναπόφευκτου πόνου.
Αμαρτησάντων ο φόβος και ο πόνος. Και μια παράκληση προς φίλους- αυτό που λέω, δεν σημαίνει, ότι έλυσα όλα τα προβλήματα και καλώ τους πάντες εμένα να ακολουθήσουν. Μη μου χώνεστε μ’ αυτόν τον τρόπο. Κάνετε ένα μεγάλο λάθος. Είμαι και γω σαν εσάς. Το μόνο που κάνω- είναι να λέω: παιδιά, μόνο αυτό απέμεινε, αν αποτύχει και αυτό- θα πάμε εκεί, που μας αξίζει. Και γω θα πάω. Παρέα όλοι θα πάμε. Είμαστε καταδικασμένοι η να σωθούμε μαζί η να πάμε κατά διαβόλου όλοι μαζί ως είδος.

*Αν η εσωτερική αγριότητα εξακολουθεί να υπάρχει ως υποβόσκων οντότητα κάτω από την λεπτή αυτή κρούστα που λες, τότε για ποια εξέλιξη μιλάμε, για ποια ανάπτυξη ?*


Νομίζω, ότι αυτό που έχω πει ανωτέρω- θα είναι ως απάντηση και δω.

*Η πραγματική ανάπτυξη - κατά την άποψή μου - θα υπήρχε αν ο άνθρωπος συνειδητοποιούσε αυτήν την εσωτερική αγριότητα που λες και την απομάκρυνε από μέσα του. Αν την ξερίζωνε. Πως όμως να την ξεριζώσει, αφού χωρίς την αγριότητα δεν υπάρχει ηπιότητα ? Καταλαβαίνεις ? *


Η εσωτερική αγριότητα μπορεί να απομακρυνθεί μόνο με τον δαμασμό του ανθρώπου από την Αγάπη. Αν αποτύχει το χάδι, αν αποτύχει το χαστούκι, αν αποτύχει το κνούτο σε τελική ανάλυση- τότε θα εξαφανιστεί το είδος. Αγάπη η Θάνατος. Τι θα πει Αγάπη σ’ αυτήν την περίπτωση? Είναι η ικανότητα προσαρμογής σε καινούριες συνθήκες, που σχηματίζονται, η ικανότητα αφομοίωσης της καινούριας, λεπτότερης και συνάμα πυκνότερης πληροφορίας. Θάνατος= ομολογία αποτυχίας στην προσαρμογή στις υψηλότερης έντασης και βαθμίδας συνθήκες, η κατάρρευση έναντι του προηγηθέντος εκφυλισμού, που διέβρωσε όλες τις πληροφορικές δομές της Ψυχής, παραμορφώνοντας τες σε ανεπανόρθωτο βαθμό. Πότε γίνεται αυτό? Όταν τοποθετήσουμε το παν άλλον πιο πάνω από την Αγάπη. Θάνατος= πληρωμή για την καταπάτηση και απόπειρα ταπείνωσης της Αγάπης= ΘΕΟΥ. Κινδυνολογίες? Ας πιστέψει ο καθένας ότι θέλει. Σεβαστή η άποψή του. Σεβαστή, όχι αποδεκτή από την Ψυχή μου. Ο καθένας θα ακολουθήσει τις προσταγές της δικής του Ψυχής.

*Ο άνθρωπος μέχρι που να αφανιστεί από προσώπου Γης, θα κουβαλάει μέσα του αγριότητα και ηπιότητα, ηρεμία. Η ψυχή του είναι φτιαγμένη και από τα δύο. Δεν μπορούμε να την διαχωρίσουμε.*


Εδώ πάλι ισχύει η ανωτέρω απάντησή μου. Άλλο δεν έχω τι να πω. Αυτή είναι η θέση μου.

*Η Αγάπη, οπωσδήποτε έχει την ικανότητα να μετουσιώσει την αγριότητα. Αλλά δεν μπορεί να την αφανίσει
. *

Και συμφωνούμε και διαφωνούμε. Η Αγάπη είναι ικανή να λύσει το οποιοδήποτε πρόβλημα, αν ΟΝΤΩΣ ΑΓΑΠΗ ΕΣΤΙΝ… Εσύ δεν μιλάς για Αγάπη, αλλά για αγαποφάνεια, που αναπόφευκτα ξεφουσκώνει, σαν το τρύπιο μπαλόνι. Η αγαποφάνεια ποτέ δεν θα αφανίσει την αγριότητα. Αντιθέτως μάλιστα- μετά τις γλύκες θα πέσουν φάπες και πολύ άγριες και αισχρές ακόμη. Ο καθένας θα εκδηλώσει ότι πιο βρώμικο υπάρχει μέσα του. Να πως η Αγάπη εκδικείται για την προδοσία Της.

*Είναι αδύνατο. Φαντάσου έναν κόσμο που τον αποτελούν άνθρωποι που Αγαπάνε μόνο. Πω, πω, τι βαρετός που θα 'ταν ε ? *


Όπως φαίνεται εσύ φίλε η έζησες τον κόσμο της Αγάπης και έρχεσαι από κει να μας το πεις, η δεν ξέρεις τι λες. Η Αγάπη ποτέ δεν είναι βαρετή. Η αγαποφάνεια φέρνει μην πω τι… Ξεμπέρδεψε μέσα σου αυτές τις δυο έννοιες. Και απάντησε στον εαυτόν σου και μόνον στο ερώτημα - αγαπούσες η «αγαποφανούσες». Ας μου συγχωρεθεί αυτός ο νεολογισμός. Το χρησιμοποιώ κατ’ ανάγκη.

*Δεν θα υπήρχε η έννοια του "μίσους". Δεν θα υπήρχε το "αρνητικό". Συνεπώς, δεν θα υπήρχε διαφορά δυναμικού. Δεν θα υπήρχε κίνηση, ροή, μεταβολή. Θα υπήρχε στασιμότητα. Και στασιμότητα σημαίνει θάνατος. *


Η Αγάπη δίνει την ζωή, φέρνει την πρόοδο και την εξέλιξη. Το μίσος φέρνει την καταστροφή, την στασιμότητα, τον θάνατο. Αυτή είναι η απάντησή μου.
Βλέπω βολεύτηκες καλά στον νυν τρόπο ζωής. Κανένα πρόβλημα. Εις υγείαν! Άφησε όμως τους άλλους να δοκιμάσουν έστω να δουν πως είναι τα πράγματα αλλιώς. Κι αν πετύχουν? Θα επιμένεις στα δικά σου?

*Η ανάπτυξη μπορεί να εννοηθεί μόνο ως μηχανική ανάπτυξη, όχι ως ουσιαστική ανάπτυξη. Και μηχανική ανάπτυξη είναι αυτή που είναι εξ' ολοκλήρου επηρρεασμένη από εξωγενείς παράγοντες και όχι από τον ίδιο τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι μια μηχανή που επηρρεάζεται από εξωγενείς παράγοντες. Πρέπει να κατανοήσουμε πως λειτουργεί αυτή η μηχανή και κατόπιν να αρχίσουμε να μιλάμε για ουσιαστική ανάπτυξη. Μπορεί μια μηχανή να εξελιχθεί από μόνη της ? Όχι φυσικά. Ούτε μπορούμε να μιλάμε για πολιτισμό μιας μηχανής. Μια μηχανή έχει τον "πολιτισμό" που της προσφέρει αυτός που την δουλεύει.*


Για να μην εμπλακούμε στις άγονες αντιπαραθέσεις, και αν δεν σ’ αρέσει αυτή η λέξη- τότε διαφωνίες- έχω να πω το εξής: είναι η άποψή σου. Σεβαστή, όμως μη αποδεκτή. Μη αποδεκτή για ένα και μόνο λόγο: η Ψυχή μου μου λέει: ΟΧΙ! Λυπάμαι, αλλά αυτή έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Αν σ’ αρέσει να αισθάνεσαι μηχανή, έλα τότε να σε κουρδίσω όπως εγώ γουστάρω και μη διαμαρτύρεσαι, αφού μηχανή είσαι. Εκτός αν βλέπεις τους άλλους μόνο μηχανές. ‘Όπως και αν είναι τα πράγματα- αν είμαστε μηχανές- τότε τι καθόμαστε και συζητάμε εδώ τόσα πράγματα? Οι μηχανές δεν μιλάνε- δουλεύουν και εκτελούν διαταγές.

*Η NEHEUMAT χρησιμοποίησε την λέξη "αδυφάγος". Σωστά, ο άνθρωπος είναι αδυφάγος, αχόρταγος, θέλει συνέχεια να τρέφεται. Ποια όμως είναι η τροφή του ? Τρία είναι τα είδη της τροφής του ανθρώπου : α)Η 'Υλη, το φαγητό του δηλ. β) Ο Αέρας, η αναπνοή του δηλ. και γ) Οι εντυπώσεις. *


Ας προσθέσουμε και το τέταρτο είδος τροφής στον άνθρωπο, για να τον ανθρωποποιήσουμε επιτέλους- την Αγάπη.

*Η ουσιαστική διαφωνία μου Epsylon είναι πως εγώ θεωρώ πως είμαστε - ως άνθρωποι - πολύ "πρωτόγονοι" ακόμη για να μιλάμε για θέματα όπως αυτό του "πολιτισμού της ψυχής". Κατ' αρχήν, δεν μπορούμε ακόμη να συννενοηθούμε καλά καλά λόγω των δυσκολιών που παρουσιάζει η γλώσσα μας. Ύστερα, είναι και αυτό που έλεγα σχετικά με την φύση της Αριστοτέλειας λογικής που βρίσκεται στου καθενός το τσερβέλο. *


Ας δυναμώσει η Αγάπη μέσα σε όλους μας και έλα να το ξανασυζητήσουμε το θέμα. Ντέβα, γεμάτος Αγάπη θα διαφέρει όχι στην μορφή, αλλά στο περιεχόμενο με τον νυν Ντέβα. Θα πει τελείως άλλα πράγματα. Έναντι της Αγάπης- ακόμα και ο Αριστοτέλης ημέτερος πρόγονος είναι ένα τίποτα. Πρώτα Αυτή, μετά ο Αριστοτέλης. Τότε και ο Αριστοτέλης θα είναι πολύ καλλίτερα κατανοητός. Η Αγάπη καταργεί και τις δυσκολίες της πλουσιότερης γλώσσας του κόσμου- της Ελληνικής.

>|<>QBB<
* Δηλ. η έλλειψη της Αγάπης για σένα είναι σατανισμός, έτσι ? *


Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, Ντέβα. Σε συμπαθώ πολύ, αλλά πρέπει να το πω: ναι, είναι έτσι. Είναι έτσι για μένα.

*Αν εγώ αγαπώ 30% έναν άνθρωπο, πόσο "σατανιστής" είμαι ?*


Δεν σε κρίνω. Ούτε θέλω να σου κρεμάσω καμιά ταμπέλα. Το μόνο που θέλω είναι να είσαι παντού και πάντα καλά. Είναι βαριές κουβέντες και ούτε έχω κανένα τέτοιο δικαίωμα. Δεν έχεις σχέση μ’ αυτά τα πράγματα. ΉΔΗ αν αγαπάς έστω 30% που λέει ο λόγος (σχηματικά πάντα)- παύεις να είσαι άνθρωπος και γίνεσαι Άνθρωπος.

>|<>QBB<
*Μπορείς να κάνεις κάποιον να γελάσει, αν πρώτα δεν έχει γελάσει η δική σου ψυχούλα κατά βάθος ?

Μπορείς να δώσεις κάτι που δεν το έχεις ? Που δεν είναι δικό σου ?

Αυτό είναι το δράμα των ανθρώπων. Νομίζουν πως έχουν Αγάπη, έχουν Αυτογνωσία, έχουν Θέληση, έχουν, έχουν, έχουν. Άρα, τι να ψάξουμε ? Γιατί να το ψάξουμε ? Αφού, το έχουμε ...

Θλιβερό!

Το έχεις πραγματικά όμως ?

Δεν το έχεις άνθρωπέ μου, γι' αυτό το ψάχνεις. Αν το είχες, θα σε είχε κάνει Αθάνατο η σιωπή. Δεν θα μιλούσες. Τι να έλεγες ? Θα κοιτούσες μονάχα. Θα ήσουν η ίδια η Αγάπη, η ίδια η Ύπαρξη, το ίδιο το Φως. Στόμα θα είχες, μα μιλιά δεν θα είχες. Θα είχες Λόγο, όχι ... λόγο.

Συνέχισε να το ψάχνεις λοιπόν, αλλά ποτέ μην λες πως "εγώ θα σου το δώσω". Ποτέ μην υπόσχεσαι πως έχεις κάτι που δεν ξέρεις καν που βρίσκεται. Ποτέ μην λες "θα σ' αγαπώ", ποτέ μην λες "η αγάπη μου για σένα είναι μοναδική", ποτέ μην λες "θα σου δώσω Αγάπη", ποτέ μην λες "Θα ζητήσω Αγάπη". Δεν γίνεται. Όσο κι αν σου φαίνεται περίεργο, δεν γίνεται... για σένα Άνθρωπε
Να λες "πιστεύω". Κι αν πιστεύεις πως κάποτε θα το 'χεις, αν πιστεύεις πραγματικά, με όλο σου το "είναι", αν πιστεύεις, τότε έννοια σου και θα το βρεις. Χα, θα σου δωθεί ως δώρο, από κάπου, από κάποιον. Μην ρωτάς απο που, μην ρωτάς απο Ποιον. Θα το καταλάβεις. Έννοια σου και θα το καταλάβεις... *


Εδώ υπάρχουν σπουδαία πράγματα. Εδώ θα συμφωνήσω για πρώτη φορά πλήρως μαζί σου. Τους υγιείς αυτούς προβληματισμούς θα τους λύσει με τον καλλίτερο τρόπο η Αγάπη.

>|<>QBB<
*Γιατί μιλάς ενίοτε σκληρά ? θες κάτι ? Επιθυμείς κάτι ?*


Για να ταρακουνήσω… από αγάπη πάντα… :)
Να είσαι παντού και πάντοτε καλά!

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Παρ Μάιος 12, 2006 8:16 pm

Καλησπέρα.

Φίλε Epslyon. Ως στιγμής, έχουμε δύο ορισμούς - κατ' εσέ - για την έννοια του Πολιτισμού. Ο πρώτος είναι :

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Για μένα ως Έψιλον- είναι η λεπτότατη κρούστα δοξασιών, ιδεών, αρχών, ιδανικών, ηθών και εθίμων, που σκοπό έχει να συγκρατήσουν την εσωτερική αγριότητα των πρωτόγονων ψυχών, οι οποίες αποτελούν την μεγάλη πλειοψηφία της ανθρωπότητας.


Και ο δεύτερος :

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Για μένα Πολιτισμός είναι το εξής: ΜΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙΝ ΟΥΔΕΝΙ ΚΑΚΟΝ ΟΥΤΕ ΜΕ ΛΕΞΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΡΑΞΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΣΚΕΨΕΙΣ, ΟΥΤΕ ΜΕ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ.


Παρ' ότι πως αφήνω ασχολίαστο το γεγονός πως ήδη δίνεις δύο ορισμούς, και πιθανώς αυτό να προκαλέσει σύγχυση σε κάποιον που θα ήθελε να μάθει σε τι πραγματικά αναφέρεται η έννοια του Πολιτισμού, η απορία μου εξακολουθεί να παραμένει : Ακόμη κι αν υιοθετήσω την δεύτερη τοποθέτησή σου που είναι διάφορη της πρώτης (γιατί στην δεύτερη εμφανίζεται η λέξη "κακόν", - έννοια εξαιρετικά σχετική και αόριστη - ), δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να αποκλείσουμε τον Χόμο από την όποια πολιτιστική του κατάκτηση.

Επίσης,

Πολιτισμός για μένα είναι μόνο ένας, ασχέτως μορφών έκφρασης, με το ίδιο όμως ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ, διότι η ουσία του κάθε Πολιτισμού κρύβεται μέσα στο ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥ.


Epsylon, είναι εξαιρετικά δύσκολο να σε κατανοήσει κάποιος φίλε. Δηλ. κουβάρι ρε φίλε, πολύ κουβάρι - για μένα δηλ. - πολύ μπουρδούκλωμα, λαβύρινθος. Τι εννοείς "περιέχομενο" ρε φίλε ? Ποιο είναι το περιεχόμενο του Πολιτισμού ? Ποια είναι η ουσία του δηλ ?

Κοίτα Epsylon. O Πολιτισμός έχει κάποια χαρακτηριστικά. Ένα από αυτά είναι η χρήση εργαλείων. Απλά πράγματα φίλε, απλά. Αυτά τα μαθαίνει ο κόσμος, στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού δηλ. Ένα χαρακτηριστικό της ουσίας του Πολιτισμού είναι η χρήση εργαλείων από τον άνθρωπο. Διαφωνείς σ' αυτό ?

Ε, ψάξε τώρα να βρεις, ποια είναι τα εργαλεία που χρησιμοποιεί η Ψυχή, αν θέλουμε να λέμε πως έχει πολιτισμό. Πρόσεξε! Όχι ποια θα έπρεπε να χρησιμοποιεί, αλλά ποια χρησιμοποιεί, τώρα δηλ. την σήμερον. Βέβαια, εμείς ακόμη δεν έχουμε ερμηνεύσει την έννοια της Ψυχής και τώρα φτάσαμε να μιλάμε για τα εργαλεία που χρησιμοποιεί. Τέλος πάντων. Άντε πες, τα χρησιμοποιεί. Πως τα χρησιμοποιεί ? Μέγα Μυστήριο! Πως θα χρησιμοποιήσει η Ψυχή π.χ έναν γερανό για να μαζέψει τα διπλοπαρκαρισμένα από την Πολυτεχνείου που κάνουν την ζωούλα μου δύσκολη ? Δηλ. τι λέω τώρα ε?

Epsylon, φίλε συγνώμη, αλλά δυσκολεύομαι πολύ να κουβεντιάσω μαζί σου.

Αυτό πάλι τι είναι ?

Με πολύ πόνο και αίμα των πεφωτισμένων, που συνειδητά θυσιάζονταν για να σπρώξουν προς τα εμπρός την άγρια ως σήμερα πνευματικά μάζα ανθρωποειδών έστω για 5 εκατοστά…


Μου κάνει εντύπωση η λέξη "ανθρωποειδών". Δηλ. αν εγώ συναντήσω έναν "πεφωτισμένο" - σε διαβεβαιώ πως σήμερα - πρόσεξε! στην σημερινή εποχή, στο 2006 δηλ. οι "πεφωτισμένοι", ακόμη κι αν υπάρχουν (που υπάρχουν, δεν λέω το αντίθετο), ακόμη λοιπόν κι αν υπάρχουν είναι τόσο πολύ καμουφλαρισμένοι, τόσο πολύ "κρυμμένοι" δηλ. που η περίπτωση να συναντήσεις κάποιον είναι εξαιρετικά μικρή, σχεδόν μηδαμινή ή ακόμη κι αν είσαι τυχερός να τον συναντήσεις, πάλι σε διαβεβαιώ, ΔΕΝ θα το καταλάβεις εκείνη την στιγμή αλλά ίσως αργότερα, πολύ αργότερα - , εν πάσει περιπτώσει, αν εγώ συναντήσω έναν "πεφωτισμένο" και δεν τον ακούσω δηλ. αυτό με κάνει "ανθρωποειδές" ? Δηλ. "κερδίζω" τον χαρακτηρισμό "ανθρωποειδές" ? Πολύ βαρύ ρε φίλε, βαρύ κι ασήκωτο δηλ.

Όλες οι φιλοσοφίες απέτυχαν. Όλες οι ιδεολογίες απέτυχαν. Τα πάντα απέτυχαν.


Κι η φιλοσοφία του διαλόγου ? Απέτυχε κι αυτή ? Κι η φιλοσοφία της παρέας, της κουβέντας, της φιλίας, της σύναξης ? (Φέρνω διάφορα παραδείγματα, υπάρχουν κι άλλα ασφαλώς) Κι αυτές ? Όλες δηλ ? Όλες ? Κι η φιλοσοφία της Αγάπης :?: :!: Τι είναι αυτά που λες φίλε μου ? Γιατί είσαι τόσο, μα τόσο πολύ απόλυτος ? Έχει η Αγάπη ή δεν έχει φιλοσοφία? Το συκωτάκι μας έχει γίνει κέηκ με φαρίνα απ δηλ. απ' τις κουβέντες σου για την Αγάπη και το φιλοσοφείν σου περί της Αγάπης. Και τώρα έρχεσαι και μου λες πως "όλες οι φιλοσοφίες απέτυχαν". :?: :!: Όλες ? Δηλ. εσύ τίποτε δεν αφήνεις όρθιο ρε Epsylon. Συγνώμη κιόλας, αλλά ξέρεις, κι εγώ γνωρίζω να μιλάω "σκληρά ενίοτε", όχι μόνο εσύ. Ε, αν απέτυχαν όλες, ε, απέτυχε και η δική σου. Μάλλον, έχει ήδη αποτύχει, αλλά δεν είσαι σε θέση να το καταλάβεις. Τέλος πάντων.

Λες "τα Πάντα απέτυχαν". Τα Πάντα. Τώρα τι να σου πω ? Να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις εσύ τα Πάντα, για να μπορείς να λες ότι "απέτυχαν" ? Να σε ρωτήσω, τι έννοεις με την έννοια "Πάντα" ? Να ερμηνεύσω την λέξη κυριολεκτικά ή μεταφορικά ? Κι αν την ερμηνεύσω μεταφορικά, που να μεταφερθώ o έρμος ? Δηλ. τι είναι αυτά που λες φίλε ? Τι είναι αυτά που λες ??? !!! Όχι φίλε, γιατί τόση μαυρίλα ? Δεν απέτυχαν τα Πάντα. Σε παρακαλώ δηλ.

Διάβασα και τα υπόλοιπα που έγραψες Epsylon.

Καλό βράδυ φίλε :)

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Παρ Μάιος 12, 2006 8:59 pm

Epsylon, η ερώτησή μου εξακολουθεί να ισχύει, παρ' ότι δεν έχει απαντηθεί. Την παραθέτω ξανά :

Αφού, γνωρίζοντας τον Νόμο της Αγάπης, ήξερες (και το ήξερες από την Αρχή, από τον Νόμο δηλ.) πως η κουβέντα θα φτάσει εκεί που έφτασε (όπου έφτασε τέλος πάντων), γιατί συνέχισες να κάνεις τέτοιες δηλώσεις ? Τι ήταν αυτό δηλ. που σε έκανε να ΑΨΗΦΙΣΕΙΣ τον ίδιο τον Νόμο ?

Επίσης, θέλω να μου εξηγήσεις, με βάση αυτό :

[center]"Μη Προκαλείν Ουδενί Κακόν, Ούτε Με Λέξεις, Ούτε Με Πράξεις, Ούτε Με Σκέψεις, Ούτε Με Αισθήματα."
Epsylon[/center]

το Απρόκλητο των παρακάτω σου λόγων :

Αν σ' αρέσει να αισθάνεσαι μηχανή, έλα τότε να σε κουρδίσω όπως εγώ γουστάρω


Να 'σαι καλά. :)

Deva Parinito

υ.γ Ελπίζω να κατάλαβες τι θέλω να μου εξηγήσεις, έτσι ? Α! και που 'σαι φίλε ? Για να" ταρακουνήσεις" κάποιον, ε, δεν χρειάζεται να μιλάς και πολύ σκληρά. Λίγο μυαλουδάκι χρειάζεται, λίγο μυαλουδάκι. Όσον αφορά την - πρόκληση να πω ? πρόσκληση ? - σου δηλ. το "έλα", άσε φίλε, είμαι πολύ μακρυά σου. Και να 'θελα να 'ρθω δηλ. δεν θα μ' άφηναν οι συντονιστές του mystica.gr στους οποίους έδωσα μια Αρχή περί της Άρνησης δηλ. περί του "Δεν" και επειδή Δεν είμαι ψεύτης, λέω να την τηρήσω. Δεν πάω αδέλφια μου ! Δεν πάω ! :)
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Σάβ Μάιος 13, 2006 8:58 pm

Καλησπέρα,

Προσπαθώντας να κατανοήσω την λέξη "ανθρωποειδές" που χρησιμοποιεί ο φίλος Epsylon, βρήκα αυτό (βρίσκεται στο θέμα "ΠΕΡΙ ΚΑΘΑΡΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ - για να μην με ρωτάτε δηλ. :) ):

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Η αγάπη δεν είναι αίσθημα του βιολογικού ανθρώπου(ανθρωποειδούς), είναι Θεϊκό αίσθημα, που καταβαίνει στον άνθρωπο και τον κάνει άνθρωπο.


Epsylon, διαφαίνεται - και σε παρακαλώ να διορθώσεις τα συμπεράσματά μου αν είναι εσφαλμένα - από τούτη την πρόταση πως για σένα ο βιολογικός άνθρωπος, είναι ανθρωποειδές. Επίσης διαφαίνεται - σύμφωνα με όσα λες - πως από τον βιολογικό άνθρωπο, απουσιάζει το αίσθημα της Αγάπης. Στο τέλος της πρότασής σου αναφέρεις πως το Θεϊκό αίσθημα της Αγαπής κατεβάινει στον "άνθρωπο να τον κάνει άνθρωπο". Μήπως εννοείς πως κατεβαίνει στο βιολογικό άνθρωπο, δηλ. στο ανθρωποειδές ?

Στο ίδιο θέμα βρίσκεται και το εξής :

Ανθρωποειδές= ένστικτα. Άνθρωπος= ανθρωποειδές εν αισθήμασιν.

Epsylon


Δηλ. (σε παρακαλώ διόρθωσέ με αν κάνω λάθος), 'Ανθρωπος = ένστικτα εν αισθήμασιν, έτσι ? Απλά μαθηματικά δηλ. Τύποι δηλ. Εξισώσεις, κάπως έτσι. Μου κάνει εντύπωση το σύμβολο της ισότητας που χρησιμοποιείς ρε φίλε, μου κάνει μεγάλη εντύπωση. Και το χρησιμοποιείς δηλ. σχεδόν στα περισσότερα πόστα σου, τέλος πάντων. Αυτό το "ένστικτα εν αισθήμασιν" που προκύπτει, με μια απλή αντικατάσταση δηλ. των μεταβλητών λέξεών σου, μου 'χει κάνει το μυαλό σμπαράλια φίλε. Αναρωτιέμαι δηλ. Εγώ ήξερα πως άνθρωπος σημαίνει "αυτός που βλέπει προς τα πάνω", ο άνω θρόσκων δηλ. Άντε και προς τα κάτω, σύμφωνα με το "Οδός άνω κάτω, μία" του Ηράκλειτου. Τώρα εσύ μου την αλλάζεις την πλάκα. Για εξήγησέ το μου σε παρακαλώ, γιατί ομολογώ μου είναι πολύ δύσκολο να το καταπιώ...

Επίσης, με βάση πως ο βιολογικός άνθρωπος είναι ανθρωποειδές, θα ήθελα να μου εξηγήσεις φίλε Epsylon, το παρακάτω :

>|<>QBB<
Είμαι και γω σαν εσάς.

Epsylon


Epsylon, εγώ τουλάχιστον - δεν γνωρίζω για τους άλλους - είμαι ένας απλός, βιολογικός άνθρωπος. Μ' αρέσουνε τα τσίζμπεργκερ, μ' αρέσει να κυλιέμαι στο χορτάρι, μ' αρέσει η μαγιονέζα, μ' αρέσει τον καφέ μου να τον πίνω σε χοντρόπετσο φλιτζάνι και ει δυνατόν, να είναι ψημμένος στην χόβολη, μ' αρέσει το τσίπουρο, το τραγούδι, το διάβασμα, η μουσική, η παρέα, μ' αρέσουν διάφορα τέλος πάντων, όχι σπουδαία πράματα δηλ. απλά, καθημερινά. Αν εσύ είσαι σαν εμένα, ένας απλός δηλ. βιολογικός άνθρωπος, δηλ. ανθρωποειδές, τότε προς τι όλα αυτά τα κείμενά σου βρε αγόρι μου :?: Προς τι όλα αυτά τα λόγια :?: Αφού σαν κι εμένα είσαι... "Ανθωποειδές εν αισθήμασι" δηλ. Εσύ το λες αυτό, έτσι ? Δεν το λέω εγώ.

Ακόμη, θα ήθελα να μου υποδείξεις σε παρακαλώ με quote, με παράθεση δηλ. που ακριβώς φαίνεται από τα λόγια μου, πως εμένα μ' αρέσει να αισθάνομαι μηχανή.

Αν σ' αρέσει να αισθάνεσαι μηχανή [...]

Epsylon


καθώς επίσης και να μου απαντήσεις στο εξής ερώτημα : Πως γνωρίζεις τι αισθάνομαι εγώ :?: Πως γνώριζες για παράδειγμα, τι αισθανόμουν εγώ την ώρα που έγραφα :

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Η ανάπτυξη μπορεί να εννοηθεί μόνο ως μηχανική ανάπτυξη, όχι ως ουσιαστική ανάπτυξη. Και μηχανική ανάπτυξη είναι αυτή που είναι εξ' ολοκλήρου επηρρεασμένη από εξωγενείς παράγοντες και όχι από τον ίδιο τον άνθρωπο. Ο άνθρωπος είναι μια μηχανή που επηρρεάζεται από εξωγενείς παράγοντες. Πρέπει να κατανοήσουμε πως λειτουργεί αυτή η μηχανή και κατόπιν να αρχίσουμε να μιλάμε για ουσιαστική ανάπτυξη. Μπορεί μια μηχανή να εξελιχθεί από μόνη της ? Όχι φυσικά. Ούτε μπορούμε να μιλάμε για πολιτισμό μιας μηχανής. Μια μηχανή έχει τον "πολιτισμό" που της προσφέρει αυτός που την δουλεύει.

Deva Parinito


Εγώ φίλε, εκείνη την ώρα δηλ. συγνώμη που στο λέω κιόλας, αλλά είχα μια ληγούρα ... Ούτε έγκυος να 'μουνα δηλ...


Ευχαριστώ,

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Σάβ Μάιος 13, 2006 10:39 pm

Epsylon, η ολοκληρωμένη παράγραφος που βρίσκεται το "ΠΕΡΙ ΚΑΘΑΡΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΗΣ", είναι η εξής :

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Ανθρωποειδές= ένστικτα. Άνθρωπος= ανθρωποειδές εν αισθήμασιν. Αγαπόν ανθρωποειδές= άνθρωπος= εξέλιξη= φώτιση= διατήρηση της βιολογίας μόνο για τις ανάγκες της ενσάρκωσης και στροφή προς το Θείον. Δηλαδή μέσα σε συνθήκες της ύλης, διατήρηση του Ουράνιου, που το φέραμε εδώ, το ξεχάσαμε και το ξαναθυμηθήκαμε.


Προσπαθώ όπως βλέπεις ο έρμος, όσο μπορώ ... :?

Έχουμε (σύμφωνα με τα όσα λες) : Άνθρωπος = ένστικτα εν αισθήμασιν. (1)

Μετά έχουμε : Άνθρωπος = Αγαπόν ανθρωποειδές => Άνθρωπος = Αγαπόν εν ένστικτα (2) (δηλ. θα μπορούσε να πει κανείς πολύ απλά πως ενστικτωδώς αγαπάει κάποιος, πράγμα που ανάγει την Αγάπη στο ενστικτώδες κέντρο και όχι στο συναισθηματικό. Αυτό ομολογώ είναι ένα θέμα από το οποίο μπορεί να προκύψει σοβαρός διάλογος. Τέλος πάντων.)

Από (1) , (2) έχουμε :

Άνθρωπος = ένστικτα εν αισθήμασιν.

Άνθρωπος = Αγαπόν εν ένστικτα.

δηλ.

Αγαπόν εν ένστικτα = ένστικτα εν αισθήμασι !!!

[center]Φίλε μου, Τι λες :?: Τι λες :?: :!: [/center]

Epsylon, χρησιμοποιώ κι εγώ σύμβολα όπως βλέπεις. Τα σύμβολα της ισότητας και της ΣΥΝεπαγωγής. Ουσιαστικά, προσθέτω κάποια πράγματα στην σκέψη σου - έτσι ? - που πιθανόν, λέω, πιθανόν, να μην τα έχεις σκεφτεί εσύ. Δεν κάνω τίποτε περίεργο. Επειδή έχω μάθει να σκέφτομαι (Πανεπιστημιακή καταβολή είναι αυτή και συγνώμη δηλ. που ποστάρω κατ' αυτόν τον τρόπο, αλλά κάπως πρέπει να καταλάβω τι λες), επειδή λοιπόν έχω μάθει να σκέφτομαι περίπου όπως ακολουθούμε έναν τρόπο για να αποδείξουμε ένα θεώρημα για παράδειγμα ή μια σχέση, ο λόγος που αυτό το ποστ είναι ... κάπως - πάντως "σκληρό" δεν είναι, έτσι ? Δικά σου λόγια είναι αυτά, δικές σου "μαθηματικές" σκέψεις - είναι γιατί θα ήθελα να καταλάβεις πόσο μπερδεμένα είναι αυτά που λες.

Σ' ευχαριστώ,

Deva Parinito

Υ.Γ Α! Θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άσχετο : Μήπως είσαι κληρικός (παπάς δηλ) ? Στο ρωτάω αυτό γιατί διάβασα πολύ προσεχτικά και το άλλο θέμα σου, το "Περί Κάθαρσης και Προσευχής" και μου έκανε εντύπωση το θεολογικό του περιεχόμενο. Κάποια στιγμή, θα μιλήσουμε και σ ' εκείνο το θέμα. Και πάλι ευχαριστώ εκ των προτέρων φίλε, για τις απαντήσεις που θα μου δώσεις.
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Κυρ Μάιος 14, 2006 11:49 am

:)

Καλημέρα,

Έπεσε ένα βιβλίο εψές στα χέρια μου και βρήκα το εξής, "πολύ δυνατό", που ουσιαστικά δεν διαφέρει από την άποψή μου, πως δεν μπορούμε να μιλάμε για "πολιτισμό", για "πρόοδο" & "ανάπτυξη" πέραν αυτής που ονομάζω μηχανική.

[center]"Όσο υπάρχουν στον κόσμο δυστυχισμένα παιδιά,

η λέξη "πρόοδος" δεν θα έχει καμία σημασία"
Αλβέρτος Αϊνστάϊν.[/center]

Epsylon, τι έχεις να πεις γι' αυτό :?:

:)
Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Κυρ Μάιος 14, 2006 12:27 pm

Epsylon, στο θέμα σου "Τo Τest της Αγάπης", που παρουσιάζεις στο mystica.gr, αναφερόμενος στην karma και στο ποστ που έστειλε η ίδια λέγοντας λίγα λόγια για την Αγάπη, αναφέρεις χαρακτηριστικά :

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Θερμά συγχαρητήρια στην :div115: Karma!

Πρόκειται για τις φωνές, που έρχονται από το μέλλον, από τον Πολιτισμό της Ψυχής, που πλησιάζει…


Πιθανώς, ορμώμενος από το αυτόν τον "ύμνο" της karma προς της Αγάπη, άνοιξες τούτο το θέμα.

Θέλω να σε ρωτήσω το εξής:

Που φαίνεται - αν όντως τα λόγια της karma έρχονται από το μέλλον - πως έρχονται ... επώδυνα ? Που βλέπεις ωδύνη δηλ. στο ποστ της karma :?:

Εγώ φίλε, εξακολουθώ να μην βλέπω καμία ωδύνη. Εξακολουθώ να βλέπω ψέμα.

Στο θέμα σου : "Οι προσκολλήσεις στα Γήϊνα", αναφέρεις :

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Για να μη ταπεινωθεί η Αγάπη= ο Θεός [...]


Αλλού, στο "Tο Test της Αγάπης", λες :

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Και τώρα κάτι πολύ αιρετικό: και ο Θεός ο ίδιος υποτάσσεται σ’ αυτήν. Και πριν τον Θεό τον ίδιον υπήρχε η αγάπη. Ο Θεός είναι κατώτερος έναντι της αγάπης.


δηλ. αν θα χρησιμοποιούσα συμβολισμούς, θα έγραφα : Αγάπη > Θεός.

Τελικά, τι από τα δύο ισχύει ?

Θέλω να θυμάσαι αυτό που θα σου πω φίλε Epsylon, όπως και όλοι όσοι διαβάζουν αυτά τα πόστ μου :

Οι άνθρωποι λένε συνέχεια ψέμματα. Ακόμη κι όταν θέλουν να πουν την Αλήθεια, ακόμη κι όταν προσπαθούν να πουν την Αλήθεια, λένε ψέμματα. Πρέπει οι άνθρωποι να μάθουν να λένε την Αλήθεια. Αυτός, η Αλήθεια δηλ. είναι ίσως ο μόνος "Πολιτισμός της Ψυχής", στον οποίο θα μπορούσαμε να έχουμε κάποια Πίστη για να λέμε πως δεν χάθηκαν όλα...

Και το να "μάθουν να λένε την Αλήθεια" οι άνθρωποι, είναι πολύ δύσκολο φίλε μου, απίστευτα δύσκολο. Τους φαίνεται πως θα ήταν αρκετό, αν ήθελαν να την πουν, να την έλεγαν κιόλας... Αλλά, ΔΕΝ είναι. ΔΕΝ φτάνει μόνο να θες, για να πεις την Αλήθεια. Πρέπει πρώτα να βρεις μέσα σου το ψέμα, να το δεις, να το παραδεχτείς, και μετά - από μόνη της δηλ. χωρίς εσύ να κάνεις τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο - θα εμφανιστεί η Αλήθεια. Τότε, ίσως να μπορέσεις να την πεις. Μέχρι τότε όμως, άκου τον Ηράκλειτο, άκου τον Ιησού, άκου τον Βούδα, άκου την Ύπαρξη, που συνέχεια σου τα λένε, συνέχεια χτυπάν την πόρτα σου, αλλά εσύ δεν βρίσκεσαι στο σπίτι σου για τους ανοίξεις την πόρτα και να τους καλοδεχτείς. Κι αφού σ' αρέσουν - όπως φαίνεται οι συμβολισμοί - πάρε και έναν δικό μου :

[center]Αλήθεια = Λόγος = θεός/διάβολος = αγάπη/μίσος = ελευθερία/σκλαβιά = ζωή/θάνατος = αλήθεια/ψεύδος = μέρα/νύχτα = πείνα/χορτασμός = καλό/κακό = λογικό/παράλογο = άγιος/αμαρτωλός = θετικό/αρνητικό = συν/πλην = πάνω/κάτω = ανά/κατά = επί/διά = οριζόντιος /κάθετος = + !
(Σταυρός :!:)
[/center]

Και ο Σταυρός είναι ένα από τα πρώτα σύμβολα, τα βασικά, τα Αρχέγονα, σύμβολο της Αρχαίας Γνώσης, που μαθαίνει κάποιος που ασχολείται με την αποκρυπτογράφηση των συμβόλων. Αυτό είναι και το νόημα της Σταύρωσης του Ιησού. Στο Σταυρό φίλε μου, υπάρχει Ένα & Μοναδικό σημείο τομής. Εκεί που τέμνονται οι γραμμές, εκεί που ενώνεται το θετικό με το αρνητικό, εκεί που ενώνεται ο θεός με τον διάβολο, εκεί, εκεί βρίσκεται η Μία, Αυτούσια, Άχρονη, Άοσμη, Μοναδική και Συμπαντική Αλήθεια. Εκεί βρίσκεται η Γνώση των Πάντων. Εκεί βρίσκεται το Έν. Και το σημείο αυτό, είναι ένα κλικ, ένα τσακ, ένα φλας, μια τόση 'δα στιγμούλα, μια "ρηπή οφθαλμού" που λέει και το ευαγγέλιο. Αυτή η στιγμούλα, είναι τόσο δροσερή, τόσο καθαρή και Άγια, και τόσο φωτεινή, που όλα όσα ήξερες ως τότε, σου φαίνονται τόσο αστεία, που θες να πνίξεις όλη την Ανθρωπότητα με το γέλιο σου. Όλα επαναπροσδιορίζονται. Όλα ξαναγγενιούνται. Πεθαίνεις και Ζεις. Είναι ο θάνατος & η ζωή μαζί ! Είναι η στιγμής της Αλήθειας. Είναι η στιγμή του Σαμάντι! Και δεν υπάρχει σε τούτο τον Κόσμο, ούτε ένας άνθρωπος, ούτε μία ψυχή, ούτε μία θεωρία, ούτε μία ύπαρξη, που να σου υποδικνύει ΠΩΣ θα φτάσεις ως εκεί. Ούτε η Αγάπη, ούτε η Ελευθερία, ούτε ο Θεός ο ίδιος δεν μπορούν να σου πουν, να σου υποδείξουν τον τρόπο. Γιατί αυτή η στιγμή έρχεται χωρίς καν να το καταλάβεις, ανώδυνα, απρόκλητα, αβίαστα. Έρχεται και φεύγει. Και συνεχίζεις να κάνεις αυτό που έκανες πριν. Και συνεχίζεις να πίνεις καφέ με τους φίλους σου, συνεχίζεις να πηγαίνεις στην δουλειά σου όπως πρώτα, συνεχίζεις να αγανακτείς με τα διπλοπαρκαρισμένα, συνεχίζεις να κλαις, να γελάς, να πονάς, να χαίρεσαι, να λυπάσαι, να μιλάς, να σιωπάς, συνεχίζεις να κάνεις ό,τι έκανες και πριν από εκείνη την στιγμή. Σαν να μην είχε συμβεί τίποτε! Κι όμως, αυτή η στιγμή, σ' ακολουθεί σαν ευχή και κατάρα μαζί! Απο εκείνη την στιγμή και μετά, ποτέ δεν πρόκειτε να είσαι αυτός που ήσουν πριν. Ποτέ δεν πρόκειτε μόνο να αγαπήσεις. Ποτέ δεν πρόκειτε μόνο να μισήσεις. Θα κάνεις ΚΑΙ (+) τα δύο μαζί! Είσαι ευλογημένος, μα είσαι και καταραμένος! Είσαι Θεός, μα είσαι και διάβολος! Αν σου αρέσει μια τέτοια κατάσταση, ψάξε, ψάξε καλά μέσα σου και δες πρώτα αν σ' αρέσει να υπάρχεις και να μην υπάρχεις κατ' αυτόν τον τρόπο. Αν το θες, αν το θες πραγματικά, τότε :

[center]Ο τρόπος είναι δικός σου![/center]

Όλα "αλλάζουν" μετά την στιγμή του σαμάντι. Όλα! Και όλα, παραμένουν "ίδια"! :)

Πρέπει λοιπόν να "σταυρωθείς", για να μάθεις να λες την Αλήθεια. Πάρε λοιπόν τον Σταυρό σου (που είναι όλες αυτές οι φιλοσοφίες σου περί της Αγάπης), φορτώσου τον, και ακολούθησε τον δρόμο σου. Άφηνε όμως τους ανθρώπους ελεύθερους να πάρουν κι αυτοί τον δικό τους.

Αγαπητέ φίλε, κάποτε μου ζήτησες να αρχίσω να μιλάω και να λέω σε ποια πράγματα πιστεύω εγώ. Τώρα λοιπόν που άρχισα, όπως βλέπεις, σε ρωτάω :

[center]Θέλεις να συνεχίσω να το κάνω :?: [/center]

>|<>QBB<
Epsylon έγραψε:Πρέπει να ξέρουμε, ότι αν δεν συμμορφωθούμε- θα μας κλοτσήσουν χειρότερα.


E, σ' αυτό συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά δεν γνωρίζω πόσο το έχεις κατανοήσει εσύ ο ίδιος που το λες... :) Εγώ προς το παρόν, περιμένω τις όποιες απαντήσεις σου και δεν σου υπόσχομαι πως θα ξαναγράψω στο θέμα σου. Αλλά, σε παρακαλώ, μην με ξαναπροκαλέσεις με τον τρόπο που το έκανες στα προηγούμενα μηνύματά σου παρ' ότι ωρύεσαι πως δεν το κάνεις από κάποιο ιδιαίτερο λόγο. Συγνώμη, μα δεν σε πιστεύω... Και όπως βλέπεις, σου αποδεικνύω λογικότατα & τεκμηριωμένα, γιατί η εμπιστοσύνη μου είναι κλονισμένη έναντι των όσων γράφεις.

Καλό απόγευμα φίλε μου, καλέ μου φίλε... :)

Deva Parinito

Y.Γ. Για να με ξαναδεις στο θέμα σου (επειδή βλέπω πως μπαίνεις και κάνεις τον "κινέζο"), πρέπει πρώτα να μου απαντήσεις σε όλα όσα σε ρωτάω. Πρέπει να βρεις που σε ρωτάω (όπως έκανα εγώ με κάποια από τα θέματά σου και αφιέρωσα τον πολύτιμο χρόνο μου αυτό το σ/β για να σε διαβάσω), να πάρεις τις ερωτήσεις μου, και να τις απαντήσεις μία προς μία, δικαιολογώντας τις απαντήσεις σου (γιατί διαφορετικά πάλι θα σε ρωτήσω γιατί, πάλι θα σου ζητήσω τον Λόγο=Αλήθεια) με σοβαρό, τεκμηριωμένο λόγο, που θα απευθύνεται μόνο στο Νοητικό μου Κέντρο, μόνο δηλ. στην νόησή μου (όποια κι αν είναι αυτή), με λογικά επιχειρήματα, με αποδείξεις & με παραθέσεις, λέγοντας σε κάθε περίπτωση την Αλήθεια... Σ' ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαιρία να πω δυο πράγματα, όπως επίσης ευχαριστώ και τους συντονιστές που με ανέχτηκαν σ' αυτό το θέμα.

Άσχετο : Φίλε, δεν γνωρίζω την ηλικία σου, αλλά αν είσαι κάτω από 18 ετών, αγνόησε σε παρακαλώ όλα τα μηνύματά μου, που αναφέρονται σε σένα.
Έγινε, τα λέμε...

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Κυρ Μάιος 14, 2006 5:04 pm

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Άνθρωπος = Αγαπόν εν ένστικτα (2) (δηλ. θα μπορούσε να πει κανείς πολύ απλά πως ενστικτωδώς αγαπάει κάποιος, πράγμα που ανάγει την Αγάπη στο ενστικτώδες κέντρο και όχι στο συναισθηματικό. Αυτό ομολογώ είναι ένα θέμα από το οποίο μπορεί να προκύψει σοβαρός διάλογος. Τέλος πάντων.)


Προβληματίστηκα αγαπητέ Deva. Πιστεύω πως συμφωνούμε ότι ως ένστικτο νοείται η, υπό την επιρροή ορισμένων συνθηκών, έμφυτη τάση για την εκδήλωση συμπεριφοράς στην οποία είναι ελάχιστη ή ανύπαρκτη η συμμετοχή του συνειδητού – είναι μια αυτοματισμένη ψυχοσωματική αντίδραση.

Ένας αυτοματισμός προϋποθέτει προ-γραμματισμό. Πχ. έχεις προγραμματίσει τον εαυτό σου ότι όταν οδηγείς πρέπει να αποφεύγεις οποιοδήποτε ατύχημα. Πετάγεται ένας σκύλος και ενστικτωδώς φρενάρεις κάνοντας ένα απερίσκεπτο και ριψοκίνδυνο ελιγμό παράλληλα. Τη συγκεκριμένη στιγμή η (λογική) αντίδραση είναι τέτοια επειδή στο πρόγραμμα (και στον χώρο) σαν input μεταβλητές υπάρχετε μόνο εσύ οδηγώντας και ο σκύλος - ενώ υπάρχουν, δεν επεξεργάζεσαι την ταχύτητά σου, την κολόνα, το δέντρο ή την κίνηση έξω από το ρεύμα σου.

Παραθέτω κάποια λόγια (προς Κορινθίους Α.13):

«Η αγάπη μακροθυμεί, χρηστεύεται, η αγάπη ου ζηλοί, η αγάπη ου περπερεύεται (καυχιέται), ου φυσιούται (μεγαλοποιεί – αλαζονεύεται), ουκ ασχημονεί, ου ζητεί τα εαυτής, ου παροξύνεται, ου λογίζεται το κακόν, ου χαίρει επί τη αδικία, συγχαίρει δε την αληθεία.»

Αν τα παραπάνω ισχύουν, δλδ αν ο εσωτερικός κώδικας που τρέχει είναι “bug-free”, τότε πιθανό κάποιος να αγαπάει ενστικτωδώς, δε βλέπει, δεν επεξεργάζεται δλδ θέματα που τού υπαγορεύει η εγωιστική του συνείδηση. «Esoteric engineering».

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Φαντάσου έναν κόσμο που τον αποτελούν άνθρωποι που Αγαπάνε μόνο. Πω, πω, τι βαρετός που θα 'ταν ε ? Δεν θα υπήρχε η έννοια του "μίσους". Δεν θα υπήρχε το "αρνητικό". Συνεπώς, δεν θα υπήρχε διαφορά δυναμικού. Δεν θα υπήρχε κίνηση, ροή, μεταβολή. Θα υπήρχε στασιμότητα. Και στασιμότητα σημαίνει θάνατος.


Τώρα, μπορεί και να παρεξήγησα αγαπητέ φίλε. Ενώ εδώ μιλάς "ειλικρινά".. :goodpost:

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:Όσο υπάρχουν στον κόσμο δυστυχισμένα παιδιά,
η λέξη "πρόοδος" δεν θα έχει καμία σημασία" Αλβέρτος Αϊνστάϊν


τσουπ, παραθέτεις τον Einstein και αρχίζεις τα "ψέμματα". :schild41:

Ε, ήταν «λίγο» αφοριστικός, υπέρ-συναισθηματικός. Ισχύει εδώ (μακάρι δλδ) η διαφορά δυναμικού (μού άρεσε αυτό) αν πάψει το αρνητικό; Η τάση δεν είναι αυτή που αποτελεί κινητήρα προόδου (κίνησης, ροής, μεταβολής); Δηλαδή, αν τα 100 δυστυχισμένα παιδιά γίνουν 10, πώς θα τό ονομάσουμε αυτό, "προοδοφάνεια";


Υ.γ. Για όποιον διαθέτει διάθεση για κινούμενα, το θέμα της αγάπης προσεγγίζεται χαρακτηριστικά από το Elfen Lied (13 επεισόδια-απευθύνονται σε ενήλικες).

http://en.wikipedia.org/wiki/Elfen_lied

«Elfen Lied deals with human evolution...However, an important aspect of the series involves relationships between primary care-givers and human love.. One of the most prevalent motifs of the series is the humanity of the diclonius, especially contrasted against the inhumanity of ordinary people.»

Παύλος Β. / Peter_Pan
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 6:32 am

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / Peter_Pan » Κυρ Μάιος 14, 2006 5:39 pm

Ισχύει εδώ (μακάρι δλδ) η διαφορά δυναμικού (μού άρεσε αυτό) αν πάψει το αρνητικό; Η τάση δεν είναι αυτή που αποτελεί κινητήρα προόδου (κίνησης, ροής, μεταβολής);

Ευθύμης



Σαφώς! Υπάρχει όμως μια λεπτομέρεια.

>|<>QBB<
Peter_Pan έγραψε:"Όσο υπάρχουν στον κόσμο δυστυχισμένα παιδιά [...]" A.Einstein

:)

Η όποια "διαφορά δυναμικού", η όποια δηλ. διάκριση μεταξύ καλού και κακού, θετικού & αρνητικού, είναι άγνωστη στα παιδιά. Γι' αυτό και οι γονείς αναλαμβάνουν την ευθύνη να τους την μάθουν. Γι' αυτό και ο Ηράκλειτος επικαλείται τα παιδιά λέγοντας, "Όλοι όσοι με ακούν, πρέπει να αρχίσουν να θρηνούν, εκτός των παιδιών", κάπως έτσι το λέει. Τα παιδιά είναι τα κατ' εξοχήν Αθώα, δεν γνωρίζουν καλό και κακό, παίζουν. Πολλές φορές ένα παιδί παίζει με ένα παιχνίδι αγνοώντας την όποια επικινδυνότητά του, έτσι δεν είναι ? Ο βαθύτερος λόγος είναι αυτός. Τα παιδιά, αγνοούν αυτήν την "διαφορά δυαναμικού". Ένα παιχνίδι για παράδειγμα, για ποιο λόγο γίνεται ? Δεν υπάρχει ο λόγος, δεν υπάρχει αιτία. Θα μπορούσαμε να πούμε πως για τα παιδιά, ΔΕΝ ισχύει το καρμικό, συμπαντικό "αιτία-αποτέλεσμα". Δεν ισχύει το φυσικό, συμπαντικό "Δράση-Αντίδραση". Κατά συνέπειαν, δεν υπάρχει διάκριση, δεν υπάρχει λόγος. Υπάρχει ατόφια χαρά. Ένα παιδί παίζει γιατί χαίρεται που παίζει. Αν κάποια στιγμή, λυπηθεί με το παιχνίδι του, τότε αρχίζει να αναπτύσσεται μέσα του, μια κάποια "διαφορά δυναμικού". Και αυτό, του δημιουργεί και τις όποιες απορίες που έρχονται οι γονείς του για παράδειγμα, να του τις λύσουν. Αν ένα παιδί χαιρόταν συνέχεια για το παιχνίδι του, αν το ίδιο το παιχνίδι του δεν του δημιουργούσε κάποιες φορές λύπη, τότε φίλε μου Ευθύμη, νομίζω ο κόσμος μας θα ήταν πολύ διαφορετικός.

Ο Einstein, δεν διαφωνώ μαζί σου, ήταν και "λίγο" αφοριστικός & υπέρ - συναισθηματικός, όπως λες. Ε, δυο λόγοι παραπάνω δηλ. για να ξεπεραστεί, όπως και έγινε. Μου κάνει εντύπωση βέβαια, πως στον Λόγο του, στην δική του αλήθεια δηλ., αναφέρεται πολλές φορές στα παιδιά. Ίσως γιατί κατανοεί το "αθώο", ίσως γιατί κατανοεί την εξαίρεση κάποιων από τους Νόμους της κλασικής Φυσικής. Απλώς, ήταν πολύ εγωιστής για να το παραδεχτεί ... :)

>|<>QBB<
Ευθύμης έγραψε:Αν τα παραπάνω ισχύουν, δλδ αν ο εσωτερικός κώδικας που τρέχει είναι “bug-free”, τότε πιθανό κάποιος να αγαπάει ενστικτωδώς, δε βλέπει, δεν επεξεργάζεται δλδ θέματα που τού υπαγορεύει η εγωιστική του συνείδηση. «Esoteric engineering».


Πιθανό. Πόσο όμως διαρκεί αυτό το "ενστικτώδες" ? Το ρωτάω αυτό, γιατί στο παράδειγμα που έφερες, ο χρόνος είναι ελάχιστος.

Deva Parinito
Έγινε, τα λέμε...


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες