ΛΗΘΗ

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Knight MIXAHΛ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Τρί Μάιος 03, 2005 3:49 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό Knight MIXAHΛ » Παρ Μάιος 06, 2005 7:53 am

Καλημερα,
Αγαπητε Kelso,
Θεωρω την ψυχη ως συνδετικο κρικο μεταξυ νοητου και
αισθητου κοσμου. Αναμεσα στις αμεταβλητες ιδεες και τα
μεταβλητα αισθητα
Μυθολογικα τουτο δηλωνεται τοσο με την σχεση Δημητρας -
Περσεφονης αλλα και το οτι ειναι παιδι του Δια.
Επισης κεντα ενα πεπλο με την στολισμενη απο την μητερα
της, Φυση. Αρα εχει αμεση γνωση του κοσμου των Ιδεων

Απο την αλλη πλευρα τελος ο Αδης ειναι αδελφος του Δια. θεος ο ιδιος.
Μετα τον γαμο του με την κορη μετετρεπεται σε Πλουτωνα.
Η Μητερα της θεωρει πως η Κορη Ζει οταν ειναι μαζι της.
Το υπολοιπο καιρο ειναι σε 'αποστολη'

Ελπιζω να εγινα πιο σαφης αλλα οχι κουραστικος
LOVE IS THE LAW
HARMONY THE EFFECT
Knight ΜΙΧΑΗΛ
Εικόνα

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Παρ Μάιος 06, 2005 11:43 am

Αγαπητέ Κέλσο καλώς σας βρήκα.
Σε οτι αφορά στο θεμα μας και συγκεκριμένα στο DNA
Αποτυπώνονται πιστεύω σε αυτό οχι μονο οι "προδιαγραφες" του ανθρωπινου ειδους (ορμες κλπ) αλλα και πολλες αλλες πληροφοριες.
Π.χ. το γεγονός οτι οι εφιαλτες των αγοριων αφορουν τερατα που ερχονται απο το παραθυρο (οι πρωτογονοι αντρες κοιμονταν στην βαση των δεντρων - φυλακες-) και τα κοριτσια με τερατα που ερχονται απο κατω απο το κρεββατι (οι πρωτογονες γυναικες κοιμονταν σε ψηλα σημεια - δεντρα- για προστασια), για να πουμε ενα παραδειγμα.
Ποιες ακριβως πληροφοριες αποτυπωνονται στο DNA ομως; Ποιες απο αυτες χανονται κατα την διαρκεια της κοινωνικοποιησης, ποιες κατα την ζωη μας στις πολεις με καταστασεις αγχους ;
Ομαδικη ψυχη δεν υφισταται συμφωνω μαζι σου.
Τωρα οσον αφορα στο "βολικες"
Καθε ενας μας εχει διαμορφωσει μια προσωπικοτητα απο επικτητα και κληρονομικα χαρακτηριστικα (εξ ου και η μοναδικοτητα) και συμφωνα με αυτην αντιμετωπιζει τα προβληματα.
Στο θεμα της μετενσαρκωσης με βαση της προσωπικοτητα του καθενος (στασεις, πεποιθησεις κ.λ.π.) εχει και μια αποψη.
Προσωπικα θα με ενοχλουσε να ξερω οτι δανειζω τα βιωματα μου σε καποιον αλλα. Θα ηθελα οταν ερθει η ωρα μου "επι του φοβερου βηματος" του Κριτη, να κριθω για σφαλματα δικα μου, και να ανλαβω την ευθυνη για αυτο που συνειδητα επραξα.
Κλεινοντας να υπενθυμισω οτι ολα αυτα παραμενουν αναποδεικτα λογω της φυσης τους, της αδυναμιας αποδειξης, και αρα εναποκεινται στην προσωπικη κριση του καθενος.
Τελικα οσα αναφερω δεν ειναι υποχρεωτικα αληθη, δεσμευουν μονο εμενα που τα πιστευω, και φυσικα δεν ζητω απο κανεναν να τα πιστεψει και αυτος.
Εικόνα

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Μάιος 06, 2005 2:26 pm

2 σύντομες φιλο-λογικές παρατηρήσεις.

Από το αρχαιοελληνικό μου λεξικό, άντλησα ότι ως "τέλος" ερμηνεύεται και η τελείωση (η διαδικασία της τελειοποίησης) δια της μύησης.

Ένα ρήμα που συχνά, χωρίς να γίνεται συνείδηση, ιερείς και πιστοί χρησιμοποιούν για την ψυχή των νεκρών..

"Ανα-παύεται..."

Ο Elissaios έχει κάποιο δίκιο που εννοεί ότι όταν η μετενσάρκωση νοείται ως η συνέχεια της προσωπικότητας περισσότερο φόβο δείχνει να εξυπηρετεί - εξ ορισμού κατώτερο συναίσθημα.

Υπάρχει όμως και ο φόβος της μετενσάρκωσης. Ο ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ, έμμεσα, 'τόν παραδέχτηκε ("Προσωπικα θα με ενοχλουσε να ξερω οτι δανειζω τα βιωματα μου σε καποιον αλλο.").

"Πού θα πάω μετά, τι θα κάνω; Κι αν πονέσω; Πώς θα κριθώ; Δεν το δέχομαι." Καταλήγουμε αμφότερες οι προκαταλήψεις να είναι εκ βάσεως κοινές.

Η αμφιβολία είναι η οδός του θάρρους. Ίσως το αν κάποιος είναι "υψίσιμος" να κρίνεται στη κάθε του ενσάρκωση. Τότε, είμαστε οι μετεξεταστέοι.

Να αναφέρω την προσωπική μου πεποίθηση.. "Εν αρχή ην ο λόγος" (πολυσυμβολικό ρητό). Θεωρώ ένδειξη για την ύπαρξη ενός φαινομένου, το γεγονός ότι ο άνθρωπος 'τού έχει δώσει τη μορφή λόγου.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Μάιος 06, 2005 2:55 pm

Εδώ, κατά κάποιο τρόπο, διασταυρωνόμαστε. Μήπως τελικά εννοούμε το ίδιο; Και ιδού μια ερώτηση: Έστω ότι ναι, μετενσαρκωνόμαστε. Μα, η εκάστοτε ανθρώπινη υπόστασή μας, με τις όποιες της ιδιότητες, δεν συμπαρασύρει και την ψυχική; Θα ξαναγεννηθούμε οι ίδιοι ποτέ;


Αγαπητοί φίλοι,

Θα μου επιτρέψετε μία μικρή παρέμβαση σε αυτά που λέτε.

Κατά την άποψή μου, δεν θα ξαναγεννηθούμε ποτέ ίδιοι. Τι ακριβώς όμως σημαίνει αυτό μιας και η ψυχή παραμένει ίδια.

Η ψυχή είναι ο καταγραφέας μας, είναι εκεί που μέσα από την βιωματική διαδικασία γίνονται οι διάφορες καταγραφές που έχει ανάγκη η ψυχή προκειμένου να ανέλθει.

Η επόμενη ενσάρκωση διέπεται από άλλες προϋποθέσεις και έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά από τις προηγούμενες. Επίσης το μέσο – υλικό κομμάτι που την μεταφέρει διαφέρει.

«Έτσι λοιπόν η ψυχή μαζί με το καινούριο της ένδυμα έρχεται, παίζει τον καινούριο της ρόλο» αποκομίζει πράγματα και συνεχίζει την πορεία της.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Μάιος 06, 2005 3:01 pm

Αγαπητέ Ευθύμη,

("Προσωπικα θα με ενοχλουσε να ξερω οτι δανειζω τα βιωματα μου σε καποιον αλλο.").


Μα δεν δανείζεις τίποτα και πουθενά. Τα βιώματα είναι δικά σου και οι καταγραφές έχουν γίνει στην δική σου ψυχή η οποία παρά το γεγονός ότι μπορεί να αλλάξει «όχημα» μέσω των ενσαρκώσεων παραμένει και πάλι δική σου....

Βέβαια τώρα όσον αφορά αυτό το «δική σου» ίσως θα πρέπει να σκεφτούμε λίγο πιο βαθιά που ανήκει η ψυχή....

Μία άποψη είναι η εξής : η ψυχή είναι το ένδυμα του πνεύματος που πνεύμα είναι ένα κομμάτι του Θείου. Μήπως τελικά σε εμάς δεν ανήκει τίποτα? ...
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Μάιος 06, 2005 3:29 pm

Ωωωωχ, ενσαρκώθηκα σε ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ; :shock:

ΝΙΚΗΦΟΡΕ,

ήρθε κάτι για 'σένα:

Μα δεν δανείζεις τίποτα και πουθενά. Τα βιώματα είναι δικά σου και οι καταγραφές έχουν γίνει στην δική σου ψυχή η οποία παρά το γεγονός ότι μπορεί να αλλάξει «όχημα» μέσω των ενσαρκώσεων παραμένει και πάλι δική σου....


Ladyhawk,

Προσωπικα θα με ενοχλουσε να ξερω οτι δανειζω τα βιωματα μου σε καποιον αλλο.


τo copyright κατέχει ο Νικηφόρος.

η ψυχή είναι το ένδυμα του πνεύματος που πνεύμα είναι ένα κομμάτι του Θείου. Μήπως τελικά σε εμάς δεν ανήκει τίποτα? ...


Αχ ρε Θείε..

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Μάιος 06, 2005 3:38 pm

Αγαπητέ Ευθύμη,

Ομολογώ πως το post σου δεν μου ήταν ιδιαίτερα κατανοητό.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μάιος 06, 2005 3:56 pm

Φιλτάτη Ladyhawk,

νομίζω ότι ο αγαπητός Ευθύμης θέλει να πει, ότι η πρόταση δεν ήταν δική του, αλλά του αγαπητού ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ στην πιο πάνω δημοσίευση και εκείνος την είχε βάλει σε εισαγωγικά ως τέτοια.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Παρ Μάιος 06, 2005 4:09 pm

Να ΄μαι και εγω λοιπόν.
Να το ξεκαθαρίσουμε λιγάκι.
Ευθύμη δεν θα το αποκαλούσα φοβο της μετενσαρκωσης στην οποια ειπα οτι δεν πιστευω.
Αν ξαναδιαβασεις λιγο παρακατω τα λεγομενα μου θα καταλαβεις οτι τα στηρίζω στο οτι δεν θελω να επωμιστω σφαλματα αλλων αλλα και δεν θελω να επιβαρυνω αλλους με δικα μου μπροστα στον Κριτή.
Αρκετα λογικο πιστευω.
Οσο για το που παω μετα, πιστευω "εν τοπω αναπαυσεως" αναμενοντας την τελική κριση.
Το ξαναθυμιζω, ολα αυτα ειναι στην σφαιρα της Πιστης και αρα παραμενουν αναποδεικτα και δεν δεσμευουν κανεναν.
Εικόνα

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Παρ Μάιος 06, 2005 4:13 pm

Ωωωωχ, ενσαρκώθηκα σε ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ;

Με μπερδεψες τωρα
Μετενσαρκωση, ενσαρκωση!!
Λες να εκσαρκωθω και γω σε Ευθυμη;
Ευθυμη κειψε τα βιωματα σου!!
Έρχομαι!! :D
Εικόνα

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Παρ Μάιος 06, 2005 4:17 pm

Λοιπον καλα
Ειναι γνωστο οτι οποιος βιαζεται σκονταφτει.
κειψε=κρυψε
εκσαρκωθω=ενσαρκωθω (η μηπως παιζει κατι άλλο;)
ΩΧ!
Εικόνα

ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2005 1:05 pm

Δημοσίευσηαπό ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ » Παρ Μάιος 06, 2005 4:25 pm

"Μα δεν δανείζεις τίποτα και πουθενά. Τα βιώματα είναι δικά σου και οι καταγραφές έχουν γίνει στην δική σου ψυχή η οποία παρά το γεγονός ότι μπορεί να αλλάξει «όχημα» μέσω των ενσαρκώσεων παραμένει και πάλι δική σου....

Βέβαια τώρα όσον αφορά αυτό το «δική σου» ίσως θα πρέπει να σκεφτούμε λίγο πιο βαθιά που ανήκει η ψυχή....

Μία άποψη είναι η εξής : η ψυχή είναι το ένδυμα του πνεύματος που πνεύμα είναι ένα κομμάτι του Θείου. Μήπως τελικά σε εμάς δεν ανήκει τίποτα? ..."

Θα σου ήταν εύκολο να εξηγησεις το πιστευω σου λιγο παραπάνω;
Ευχαριστω προκαταβολικα.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Μάιος 06, 2005 6:16 pm

Γειά σου, ΝΙΚΗΦΟΡΕ και από εδώ.

Άνθρωποι είμαστε και σκοντάφτουμε, αλλά ευτυχώς ξανασηκωνόμαστε... :)

Να θυμήσω ότι μπορείς να διορθώνεις τα λάθη στις δημοσιεύσεις σου μέσω της λειτουργίας Εικόνα.

Επίσης, θέλω να σας παρακαλέσω να χρησιμοποιείτε τη λειτουργία Εικόνα για να παραθέτετε κείμενα άλλων μελών ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ τη λειτουργία Εικόνα δια της οποίας το σύστημα από μόνο του καταγράφει και το όνομα του μέλους από το οποίο γίνεται η παράθεση, ώστε να αποφεύγονται παρανοήσεις, οι οποίες τείνουν να λάβουν και μεταφυσικές διαστάσεις... :D

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Τετ Ιουν 22, 2005 1:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Παρ Μάιος 06, 2005 9:05 pm

Γεια σε όλους τους φίλους,

Πρώτα-πρώτα, να ευχαριστίσω όσους συνέβαλαν μέχρι στιγμής στο να γίνει αυτό ένα από τα ομορφότερα νέα τόπικ του χώρου! Τυπώνω τις σελίδες και τις διαβάζω πάνω από μιά φορά. Είναι αληθινά συναρπαστικό να βλέπεις την σκέψη του καθενός όταν την εκθέτει ειλικινά και καλοπροαίρετα!

Ευχαριστώ!

Είναι πολλές οι απαντήσεις που θα ήθελα να δώσω ήδη σε πολλά από όσα έχετε πει, αλλα προς το παρόν περιορίζω τα σχόλια μου, και λόγω χρόνου.

====

Να πώ δυο πραγματάκια για την μετενσάρκωση:

Αφού δεν υπάρχει ακόμα κυρίως τόπικ για την μετενσάρκωση δεν με ξαφνιάζει καθόλου που παίρνει τόσο τόπο εδώ, μια και τα τόπικ είναι ιδιαίτερα συγγενή, (αυτό συμβαίνει εξ άλλου και σε άλλα τοπικ που εφάπτονται της μετενσάρκωσης, πχ. το εξαιρετικό "Πραγματικότητα - Αλήθεια ή Ψέμμα" της Galadriel)

Λοιπόν όσο δεν υπάρχει ειδικό θέμα "Μετενσρκωση" δεν έχω καθόλου πρόβλημα να συζητιέται εδώ. Αργότερα, άμα υπάρξει, μπορούμε να εστιαστούμε πιο ειδικά στην "ΛΗΘΗ" εδώ.

Τώρα, μου φαίνεται οτι δύσκολα μπορούμε να ξεμπλέξουμε την ιδέα της Λήθης εντελώς από την μετενσάρκωση, εφόσον εξ ορισμού το νερό της πίνεται ΜΕΤΑ τον θάνατο, και τα αποτελέσματά του γίνονται αντιληπτά μετά την γένηση! :lol:

Αν είναι λοιπόν να εντρυφίσουμε(sp?) στην Αριστοτελική έρμηνεία της «ΑΛΗΘΕΙΑΣ» σαν κατάσταση έλλειψης "Λήθης" τότε αναγκαστικά θα πρέπει να δεχθούμε οτι ήπιαμε τα νερά της Λησμονιάς πρίν από τη Γένησή μας, έστω σαν υπόθεση εργασίας.

(Σε αυτό το στάδιο θα ήθελα να ζητήσω από όλους τους γνώστες Αρχαίων γραπτών να μας πούν ΠΟΥ βρίσκουμε αναφορές στην Λήθη. κια ποιά είναι η παλιότερη... merci)

Επίσης, μου φαίνεται οτι αν μπορούμε κάπως να σηκώσουμε τον πέπλο της Λήθης και να δούμε την "Αλήθεια", δεν θα πρόκειται τόσο για μια "επιστημονική" αλήθεια, αλλά πιο πολύ μια αίσθηση της Αληθινής Ροής και της Ενότητας του Χρόνου - το «Αιώνιο Τώρα» που λένε.

Οι ινδικές παραδόσεις έχουν μια αντίστοιχη έννοια, που αν θυμάμαι σωστά λέγεται turiya (Η Γνώση παρελθόντος-παρόντος-μέλλοντος) και πετυχαίνεται με βαθύ διαλογισμό. Και πριν πεταχτεί κανείς, όχι, δεν νομίζω οτι χρησιμεύει για τους αριθμούς του Lotto! :lol:

======

Τέλος θα ήθελα να αναφερθώ και στα σχόλια του φίλου ΝΙΚΗΦΟΡΟΥ για την "Μία Ζωή". Έτσι όπως το καταλαβαίνω, αυτήν ακριβώς την έννοια έχει η Λήθη, να κάνει την Ζωή μας μοναδική.

Πόσο θάρρος και διαύγεια, άραγε χρειάζεται, για να μπορέσουμε να χωρέσουμε πάνω από μια Ζωή στην συνείδησή μας;

Πόσο για να μπορέσουμε να ζήσουμε και με την μνήμη της Απόλυτης Αλήθειας του Θανάτου μας και της διάλυσης της προσωπικότητας όπως ανέφερε ο αγαπητός Ramoglou;
Συνέχεια, κάθε στιγμή, και όμως να συνεχίζουμε να λειτουργούμε κανονικά;
Ίσως οι παλιές φυλές, οπού οι άνθρωποι ζούσαν σαν Πολεμιστές, έτοιμοι ανα πάσα στιγμή για τον θάνατο να είχαν κάποιο αβαντάζ, χαχα!

Νικηφόρε, θαρρώ πως όταν βρεθούμε μπροστά στον θρόνο του Κριτή για μια, και μια και μια μόνο ζωή μπορούμε να κριθούμε! :)

Η ιδέα αυτή εξ άλλου φαίνεται να είναι ίδια σε όλες τις παραδόσεις, πιστεύουν δεν πιστευουν στη Μετενσάρκωση. Οι Θιβετανοί, πχ. έχουν τον τρομερό, αμείληκτο Δικαστή Yama Dharmaraja (= Θάνατος, ο Άρχων του Δικαίου) που σύμφωνα με τις πράξεις σου αποφασίζει που θα πας.

(Εντελώς παρεπιμπτόντως, οι Θιβετανοί έχουν και τα σαράντα, όπως κι εμείς, αλλά θέμα για άλλη φορά αυτό)

Συνεχίζω πάντα να πιστεύω οτι οι μικρές και αδύναμες ερμηνείες μας δεν είναι παρα νίξεις προς την Αλήθεια, και (δοξα τω Θεώ για αυτό) δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα να συνυπάρχουν πολλές (ακόμα και αντιφατικές) μέσα μου. Ναι η ζωή είναι Μία και μοναδική. Αλίμονο αν αρχίσουμε να ζούμε περιμένοντας κάποια άλλη. Ναι, δέχομαι τη Μετενσάρκωση, γιατί δεν βλέπω πώς το Ανώτερο Εγώ μπορεί να διαφέρει από τον Δημιουργό μου.

Αλλα και την απορίπτω. Ιδίως στην καθημερινή μου ζωή όταν ακούς να μιλάν για σαχλαμάρες, αναδρομές μνήμης, την Κλεοπάτρα, τον Ναπολέοντα, κλπ. Ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω γνωρίσει κανέναν που να με έπείσει οτι είχε τη Δύναμη να απαλλαχθεί από την επιρροή της Λήθης...

ΙΣΩΣ ένα, δύο άτομα, ίσως. Και φυσικά δεν το διαφημίζαν, ακριβώς, εικασία δική μου, λόγω της εντύπωσης που μου κάναν.
Προσωπικά αισθάνομα οτι απέχω πολύ, ακόμα.....

Μερικοί θα ξέρετε τη ρήση του Gurdjieff: Σοκαριστική μεν, άγρια, αλλά νομίζω και αληθινή, προσγειωτική... (Την αποδίδω ελεύθερα)

«Ο άνθρωπος δεν έχει ψυχή! Αλλα αν πραγματικά θέλει, και με πολύ και σκληρή εργασία μόνο, μπορεί να αποκτήσει.»

Έτσι λοιπον, χωρίς τον "μίτο" να μπορούμε να ακολουθούμε την πορεία μας μέσα στην Ύπαρξη, χωρίς αυτήν την Α-ΛΗΘΕΙΑ, τί "ψυχή" να πούμε οτι έχουμε; Σωστός λοιπόν και ο Gurdjieff, κατα τη γνώμη μου!


=====

Το' ριξα στην πολυλογία, αν και είπα οτι δεν θα το΄κανα.... Να με συγχωρείτε.

Φιλικά

k

manos
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 01, 2005 6:27 pm
Τοποθεσία: Νέα Ιωνία

Δημοσίευσηαπό manos » Σάβ Μάιος 07, 2005 7:33 pm

τόση ψύχρα,τόσος πόνος έσω μου..ακούω τους ψυθίρους του είναι μου να τραγουδούν την μελαγχολία μου.Η κατάθλιψη την νύχτα φωνάζει τ'όνομά μου,για να μου πεί πως είμαι παιδί της περσεφόνης και του άδη,της σιωπής και του θανάτου,...είμαι το δάκρυ του "κάτω" κόσμου ,που ζητά να ανέλθει ξανά επάνω....

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣΑΚ.ΚΟΡ/Ος

με απεραντο σεβασμο και αγαπη ο μανος σας
whispers of my dreams

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Μάιος 08, 2005 8:23 am

Την καλημέρα μου σε όλους τους καλούς φίλους συνομιλητές...

Καταρχάς, ο αγαπητός Κυνικός έχει δίκιο και του ζητώ συγγνώμη, για το κατα πόσο συντέλεσα να "λοξοδρομήσουμε" απο το θέμα που έχει θέση, αυτό της ΛΗΘΗΣ.
Φίλε μου θα ανοίξω ένα θέμα για την ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ και με τη βοήθεια των συντονιστών θα μεταφέρουμε εκεί τα post που θα το αφορούν, χωρίς να χαλάσουμε τη ροή του παρόντος.

Ο φίλος Eθύμης αναφέρει:
"...Ο Elissaios έχει κάποιο δίκιο που εννοεί ότι όταν η μετενσάρκωση νοείται ως η συνέχεια της προσωπικότητας περισσότερο φόβο δείχνει να εξυπηρετεί - εξ ορισμού κατώτερο συναίσθημα.

Υπάρχει όμως και ο φόβος της μετενσάρκωσης. Ο ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ, έμμεσα, 'τόν παραδέχτηκε ("Προσωπικα θα με ενοχλουσε να ξερω οτι δανειζω τα βιωματα μου σε καποιον αλλο.")..."


Μια διευκρίνηση.
Αυτό το "κάτι" που μετενσαρκώνεται είναι η ΨΥΧΗ και όχι η προσωπικότητα την οποία πολύ σωστά την προσδιορίζει ο φίλος Νικηφόρος ως:

"... Καθε ενας μας εχει διαμορφωσει μια προσωπικοτητα απο επικτητα και κληρονομικα χαρακτηριστικα..."

και η οποία προσωπικότητα ΠΕΘΑΙΝΕΙ μαζί με το φυσικοϋλικό μας σώμα.

Σχετικά τώρα με τη δήλωση του Νικηφόρου που παράθεσα πιο πάνω και της επεξήγησης που δίνει στον Ευθύμη...
"...Αν ξαναδιαβασεις λιγο παρακατω τα λεγομενα μου θα καταλαβεις οτι τα στηρίζω στο οτι δεν θελω να επωμιστω σφαλματα αλλων αλλα και δεν θελω να επιβαρυνω αλλους με δικα μου μπροστα στον Κριτή..."


Φίλε μου Νικηφόρε, ΠΩΣ θα μπορούσε ΕΣΥ να επωμιστείς σφάλματα ΑΛΛΩΝ;;;
Η δικαιοσύνη του Θεού (γνωστή και ως Καρμική επιτροπή που στην Ελληνική ΑΘΑΝΑΤΗ μυθολογία αποτελείται απο τους ΜΙΝΩΑ ΡΑΔΑΜΑΝΘΥ & ΑΙΑΚΟ), κρίνουν την ΨΥΧΗ και τα έργα που διέπραξε κατα τη τελευταία της σάρκωση και ΜΟΝΟ!!!

Εάν υπήρχε η ΑΠΙΘΑΝΗ εκείνη περίπτωση να φορτωνόμαστε σφάλματα άλλων, τότε για ποια δικαιοσύνη θα μπορούσαμε να μιλάμε;;;
Κατ' επέκταση ούτε να επιβαρύνεις άλλους μπορείς.

Κρατάω για το τέλος την τοποθέτηση της αγαπητής μας LadyHawk που λεει:
"...η ψυχή είναι το ένδυμα του πνεύματος που πνεύμα είναι ένα κομμάτι του Θείου..."

και της διευκρινίζω (απο την οπτική μου πάντα) πώς ΟΛΑ ΑΥΤΑ είμαστε ΕΜΕΙΣ, ο Θεός.

Την καλημέρα μου και πάλι,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Κυρ Μάιος 08, 2005 8:57 am

Αγαπητέ φίλε Κέλσο,

Όπως δήλωσα, δεν έχω απολύτως ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ να συζητιιεται η μετενσάρκωση, σε αυτό το τόπικ! :D

Εξ άλλου η ιδέα της "ΛΗΘΗΣ", της διαγραφής της μνήμης από τις παλιές αναμνήσεις και τους παλιούς πόνους, εφάπτται ΑΜΜΕΣΑ στην ιδεα του περάσματος από "ζωή" σε "ζωή", άσχετα αν προτιμούμε την δεύτερη αναφερθείσα "ζωη" ως επίγεια ή ως ουράνια.

Ο Dante, στο πρώτο κείμενο που ανέφερα, παρουσιάζει την Λήθη σαν το τελευταίο στάδιο πριν εισέλθει στον Παράδεισο. Θα μου πείτε οτι η εποχή του μόνο αυτήν την αλληγορία επέτρεπε (Άντε να πεις στην Ιερά Εξεταση για μετενσαρκώσεις!! :o :) )
Zadok, που θα βρώ εκείνο το smiley με το μαστίγιο, που τόσο συχνά χρησημοποιείς;

Βέβαια, αν το δούμε έτσι, η ιδέα της Α-ΛΗΘΕΙΑΣ, η Αριστοτελική, όπως την πρωτοανέφερε ο Loco, παύει να έχει νόημα όσο είμαστε εν ζωη, αφου ακόμα δεν έχουμε πιεί καν το νερό της Λήθης, ούτε λέξη ακόμα για να υπερβούμε την επίρροιά του. :evil: :wink:

Για αυτό, φίλε Κέλσο, σου εύχομαι καλή αρχή με το θέμα που θές να ανοίξεις, γιατί η ιδέα της Μετενσάρκωσης έχει και πολλές πτυχές που δεν μπορούν να συζητηθούν σε αυτό το τόπικ.

Επίσης ξαναθυμίζω οτι θα χαρώ πολύ να ακούσω από τους γνώστες της Ελληνικής Γραματείας ΠΟΥ συγκεκριμμένα αναφέρεται η ΛΗΘΗ σαν πηγη ή ποταμός της Λησμονιάς.

======

Τέλος, σκέφτομαι να επεκτείνω αυτό το θέμα, να πράγματεύεται όχι μόνο την ΛΗΘΗ, άλλα όλο το Μεταθανάτειο Πέρασμα.

Δηλαδή όλο το μέρος της Συνείδησης όταν ΔΕΝ βρίσκεται σε σώμα.

Έτσι, μπορούμε να δούμε τί λέει η Ελληνική παράδωση, η Ευρωπαϊκή, η Ανατιολική, η Σαμανιστική, κ.α.

Τί λέτε;
Ή να το αφήσουμε μόνον για την "Λήθη", και να ανοίξουμε άλλο για το "Πέρασμα";

Φιλικά

k

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Κυρ Μάιος 08, 2005 9:41 am

Φίλε kynikos αν και τα λεγόμενά σου δεν αφήνουν περιθώρια για να προσθέσει κανείς κάτι μιας και είσαι πολύ σωστός,απλώς την άποψή μου θα πω κι εγώ: :)

Πρώτον εφ όσον είσαι ο δημιουργός είσαι και ο συντονιστής του θέματος και άρα εσύ το οδηγείς.
Περιττό δε να σου πω ότι το ήθος και το ύφος που έχω παρατηρήσει σε εσένα όσο καιρό σε ξέρω μου δίνουν την απόλυτη σιγουριά ότι θα το οδηγήσεις άψογα :)
(Λιβάνισμα τέλος ! :) ).

Όλη η ομάδα,σκεφτήκαμε αρκετά τι κατηγορείες θεμάτων να φτιάξουμε και δημιουργήσαμε-για αρχή τουλάχιστον-τις πιο αντιπροσωπευτικές.

Είναι όμως σχεδόν αδύνατον να αναπτύξει κανείς ένα θέμα χωρίς να εισχωρίσει στα "χωράφια" κάποιου άλλου και φυσικά δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα εκτός βέβαια και εάν το θέμα ξεφύγει τελείως.

'Αποψή μου λοιπόν :


Τέλος, σκέφτομαι να επεκτείνω αυτό το θέμα, να πράγματεύεται όχι μόνο την ΛΗΘΗ, άλλα όλο το Μεταθανάτειο Πέρασμα.

Δηλαδή όλο το μέρος της Συνείδησης όταν ΔΕΝ βρίσκεται σε σώμα.

Έτσι, μπορούμε να δούμε τί λέει η Ελληνική παράδωση, η Ευρωπαϊκή, η Ανατιολική, η Σαμανιστική, κ.α.

Τί λέτε;
Ή να το αφήσουμε μόνον για την "Λήθη", και να ανοίξουμε άλλο για το "Πέρασμα"


Επειδή μια κουβέντα περί "Περάσματος",πέραν του ότι είναι άκρως ενδιαφέρουσα αλλά και αρκετά μεγάλη,νομίζω είναι καλύτερα να συζητηθεί σε ιδιαίτερο θέμα,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορει να γίνουν κάποιες μικρές αναφορές κι εδώ.

Ένα τέτοιο θέμα θα μπορούσε να ανοιχθεί τόσο στην κατηγορία ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ.όσο και στο ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ ή και ακόμα στο ΟΙ ΜΥΘΟΛΟΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ,μιας και ανφέρθηκες σε "παραδόσεις".

Σκεφτείτε το :)
Εικόνα

kynikos
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 9:04 pm
Τοποθεσία: Midgard

Δημοσίευσηαπό kynikos » Κυρ Μάιος 08, 2005 10:18 am

Gothic έγραψε:Φίλε kynikos αν και τα λεγόμενά σου δεν αφήνουν περιθώρια για να προσθέσει κανείς κάτι...
[.....]
(Λιβάνισμα τέλος ! :) ).

Ώχ! αυτό είναι λιβάνισμα;; :lol: :lol: :lol:
Ή διπλωματική προτροπή για τέρμα στην πολυλογία;

Όχι, να παραθέτετε, να παραθέτετε, αφήνω κάθε περιθώριο...

Επειδή μια κουβέντα περί "Περάσματος",πέραν του ότι είναι άκρως ενδιαφέρουσα αλλά και αρκετά μεγάλη,νομίζω είναι καλύτερα να συζητηθεί σε ιδιαίτερο θέμα,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορει να γίνουν κάποιες μικρές αναφορές κι εδώ.


ΟΚ

k
Τελευταία επεξεργασία από kynikos σε Κυρ Μάιος 08, 2005 12:00 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Κυρ Μάιος 08, 2005 10:44 am

kynikos,προς Θεού μην παρεξηγήσεις το χιούμορ μου :)
Ήταν χιούμορ και μόνον και δεν υπονοούσα τίποτε :)


ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΙΣ

Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ Κέλσος ο Φιλαλήθης, ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ ΝΕΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΘΕΜΑ : "ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ, το καραβάνι της Εξέλιξης..."

ΟΣΟΙ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΘΥΜΟΥΝ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΝ ΠΕΡΕΤΑΙΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΕΚΕΙ


http://mystica.gr/forum/viewtopic.php?t=40
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες