ΟΙ ΠΡΟΣΚΟΛΛΗΣΕΙΣ ΣΤΑ ΓΗΙΝΑ

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Παρ Μαρ 10, 2006 9:51 pm

ΠΡΟΣ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟ:

Φίλε μου αγαπητέ!
Θέλω να διευκρινίσω κάτι, που με αφορά.

Ευχαριστώ και τον αγαπητό μου φίλο Epsylon για τον κόπο να μου γράψει αλλα και το Ντέβα.



Όταν έκατσα να σου γράψω- το έκανα χωρίς κόπο και με αγάπη.
Ασχέτως του τι έγραψα – κόπος δεν ήταν.
Ήταν ελεύθερη πράξη χωρίς κανένα ζόρι.
Δεν με νοιάζει αν αυτό που έγραψα σου ταιριάζει η όχι.
Με νοιάζει να είσαι παντού και πάντοτε καλά!
Και αν επιθυμείς, μπορώ να σου στείλω με e- mail μεταφρασμένα κείμενα ενός φίλου μου απ’ το εξωτερικό, έχει ενδιαφέροντα πράγματα εκεί και πιστεύω, ότι αν δεν βοηθήσουν, τουλάχιστον θα προβληματίσουν πολύ και θα σε κάνουν να αναρωτηθείς- μήπως τελικά έτσι είναι ?
Αυτό ισχύει και για όλους, που θα θελήσουν να τα έχουν- αν μου πουν, εγώ θα τα στείλω, κανένα πρόβλημα.

Σ’ όλους τις καλύτερες ευχές! :)

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Παρ Μαρ 10, 2006 10:28 pm

[color=darkblue][b]
Ο φόβος είναι συναίσθημα, δηλαδή δρα στο νοητικό πεδίο κα μέσω αυτού επιδρά στο νευρικό σύστημα.


Αν όμως έχουμε να αντιμετωπίσουμε μια ιδέα [π.χ. Απόρριψη ] πρέπει να την πολεμήσουμε πάλι με μια άλλη ιδέα.
Εκεί που έχει φυτρώσει αυτή που δεν μας αρέσει θα σπείρουμε μια άλλη πιο δυνατή που θα κατατροπώσει την πρώτη.


Στην περίπτωση του παραδείγματος ποιο είναι το αντίδοτο?
Όσο και αν φανεί εξτρεμιστικό και ενάντια σε όλες τις απόψεις του εσωτερισμού, για μένα είναι μόνο ένα.
Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ


Αν μου επιτρέπεται να πω κάτι, τότε θα πω τούτο περί φόβου, παντός φόβου:
Μια ψυχή, ελεύθερη από παραβάσεις- δεν φοβάται. Πίσω απ’ όλες τις αιτίες του φόβου- κρύβεται η καταπάτηση της Αγάπης. Και η μοναδική αμαρτία είναι – η άρνηση της αγάπης.
Όσο λιγότερο θα αγαπάμε- τόσο περισσότερο θα φοβόμαστε.
Επειδή είμεθα λίγο- πολύ οι πάντες παραβάτες, λίγο –πολύ οι πάντες φοβόμαστε.
Ο φόβος δεν διορθώνεται με τους ΕΓΩΙΣΜΟΥΣ. Θα δημιουργηθεί μεγαλύτερος φόβος στο τέλος. Φόβος δεν είναι μόνο ένστικτο αυτοσυντήρησης, είναι τρόπον τινά άμυνα ψυχής να αποφύγει την πληρωμή της. Ο εγωισμός- είναι αδελφός του φόβου.
Ο φόβος θα φύγει (θα ξεπλυθεί το αμάρτημα) μόνο με την ειλικρινή εκ καρδίας μετάνοια.
Δεν χρειάζονται δημόσιοι τεμενάδες, ούτε χίλια κεριά, ούτε κέρματα στους δίσκους, ούτε τεχνολογίες προγραμματισμού εγκεφάλου. Είναι ωμή επέμβαση, με απρόβλεπτες συνέπειες, είναι σε τελική ανάλυση πλύση εγκεφάλου- πνευματικός ιμπεριαλισμός. Κάθαρση χρειάζεται και όλα θα φύγουν.
Χρειάζεται εν απομονώσει χωρίς παρείσακτους ειλικρινής διάλογος ψυχής με τον Θεό, η μετάνοια να ξεκινήσει εκ καρδίας, όχι εκ του νου. Ο νους- ήταν, είναι και θα είναι ψεύτης.
Όσο ο νους δεν είναι εργαλείο ψυχής- θα είναι ο ξενοδόχος του φόβου και θα τον μπάζει από την πίσω πόρτα στην ψυχή. Μόνον με την ειλικρινή μετάνοια-όχι τιμωρία- την μετάνοια= αλλαγή τρόπου του σκέπτεσθαι, θα έλθει η απελευθέρωση από την δουλεία του φόβου.

ΑΜΑΡΤΗΣΑΝΤΩΝ Ο ΦΟΒΟΣ, ΔΗΛ. ΤΩΝ ΗΜΩΝ.- μας αρέσει, δεν μας αρέσει και ουδείς εξαιρούμενος.

Συγνώμη για αυτά τα «μεσαιωνικά». Κανεις να μην το πάρει προσωπικά.
[/b][/color]

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Παρ Μαρ 10, 2006 11:07 pm

ΟΠΟΙΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΠΕΡΙ ΦΟΒΟΥ, ΑΣ ΤΟ ΔΕΙ:


Ο φόβος- είναι ένα ανθρώπινο αίσθημα, που μας υποχρεώνει να είμαστε πιο προσεκτικοί. Η προσοχή- είναι η πρόβλεψη των πιθανών επιπτώσεων μίας κατάστασης, η κάποιων πράξεών σας. Αποτελεί την βάση του ενστίκτου της αυτό- διατήρησης, εξασφαλίζοντάς μας την ασφάλεια. Στα παιδιά συνήθως το ένστικτο αυτό είναι ασθενώς ανεπτυγμένο, διότι αυτά δεν νιώθουν τον φόβο λόγω της απειρίας. Έτσι λοιπόν, ο φόβος με δόσεις μπορεί να είναι ακόμη και ωφέλιμος.
Υπάρχει και φόβος μίας τελείως διαφορετικής φύσεως. Στον άνθρωπο αυτή η μορφή φόβου έχει σχέση με την μεγάλη επικέντρωση στις επιθυμίες και με την μεγάλη προσκόλληση στο γήινο. Ο φόβος –είναι ο συνοδοιπόρος του ανθρώπου, που κλείνεται στον εαυτόν του, στις ανάγκες του και στα συμφέροντά του. Είναι ο φόβος της απώλειας του γήινου, ο φόβος των οποιωνδήποτε αλλαγών, ο φόβος του αγνώστου. Ένας τέτοιος φόβος- είναι η βάση της επιθετικότητας και των άλλων αρνητικών αισθημάτων. Ο φόβος- είναι η συνέπεια της επιθυμίας να μην σου φύγει απ’ τα χέρια σου το γήινο (αγαπημένος άνθρωπος, παιδιά, ομορφιά κ.λ.π.) και η απόλυτη μη αποδοχή των οποιωνδήποτε αλλαγών. Π.χ. : η βαθύτατη αιτία της κλιμακτηρίου στις γυναίκες είναι ο φόβος απώλειας της ομορφιάς και της νεότητας. Ο διαρκής φόβος προκαλεί τις νευρικές διαταραχές(φοβίες) και πολλές βαριές παθήσεις, διότι οδηγεί στην άσκοπη κατανάλωση της ενέργειας, μειώνει τα αποθέματα της Θεϊκής αγάπης και την ανοσία. Ο φόβος- είναι η επιθετικότητα προς το μέλλον, επιθετικότητα προς τους απογόνους, πράγμα που οδηγεί στο κλείσιμο του μέλλοντος και στο φραγμό της επιθετικότητας υπό μορφήν τραυματισμών, κακουχιών και ασθενειών.
Ο φόβος, όπως και οι άλλες αρνητικές αντιδράσεις- είναι η τροφή των δαιμόνων, που παρασιτούν πάνω σας. Οι δαίμονες έχουν συμφέρον να έχετε εσείς όσο γίνεται περισσότερα τέτοια αισθήματα. Ενώ ταυτοχρόνως ο δικός σας Άγγελος- φύλακας, και να ήθελε πολύ να σας βοηθήσει- δεν μπορεί να γίνει ακουστός από την καρδιά σας. Στους περισσότερους από το 90 % των ανθρώπων παρατηρείται αυτή η εικόνα.
Ο φόβος έχει μία μεγάλη δύναμη έλξεως, που είναι ικανή να υλοποιήσει στην πράξη τις πιο σκοτεινές φαντασίες και προγνώσεις σας.
Όμως το βασικότερο είναι, ότι ο φόβος αποτελεί τον δείκτη της απιστίας προς τον Θεό. Στην βάση της πίστεως υπάρχει η πεποίθηση, ότι ο Κύριος σας αγαπάει και φροντίζει για σας, επίσης και το ότι το κάθε γεγονός, που σας συμβαίνει δεν είναι τυχαίο και πάντα στρέφεται για το καλό της ψυχής σας. Έτσι, ο φόβος- είναι η έλλειψη της πίστεως και της ταπεινοφροσύνης.

Πώς να καταπολεμηθεί ο φόβος, πώς να απαλλαγείς από την επίδρασή του;

1.Πρέπει να συνειδητοποιηθεί το γεγονός, ότι ο Κύριος είναι δίπλα σας και πάντα είναι έτοιμος να έλθει να σας βοηθήσει. Απλά πρέπει με την προσευχή να Του ανοίξετε την καρδιά και την ψυχή σας και να Τον καλέσετε να μπει εκεί μέσα. Ο Θεός βοηθάει δια μέσον του Αγγέλου- φύλακα , γι’ αυτό είναι σημαντικό να γίνετε φίλοι μ’ αυτόν. Ο Άγγελος- φύλακας τρέφεται με την ενέργεια των θετικών αισθημάτων: όπως είναι η έκπληξη, η χαρά, η έμπνευση, η ευγνωμοσύνη και βεβαίως –η αγάπη. Αρχίστε να παράγετε τέτοια αισθήματα. Οι δαίμονες, που σας παρασιτούν, μόλις μείνουν χωρίς την τροφή, σε λίγο θα σας εγκαταλείψουν.
2.Η επιθυμία να βοηθήσεις τον πλησίον σου, η φροντίδα για τους άλλους- σκοτώνει τον φόβο. Σταδιακά περάστε από τα συμφέροντά σας –στις ανάγκες των άλλων ανθρώπων. Κοιτάξτε γύρω σας. Πάντα θα βρεθούν οι άνθρωποι, που έχουν την ανάγκη της βοήθειάς σας, της ζεστασιάς και της φροντίδας σας.
3.Αρχίστε να αναπληρώνετε την ενέργειά σας. Με ποιόν τρόπο; Παραχωρώντας την ενέργεια στους άλλους ανθρώπους. Και όση περισσότερη ενέργεια εσείς θα δώσετε, τόση και πολύ περισσότερη εσείς θα λάβετε από τα Πάνω. Η πιο απλή μορφή παραχώρησης της ενέργειας- είναι η συνηθισμένη καλοσύνη προς τον άλλον.
4.Ας συνοδεύουν τους φόβους σας οι συνεχείς σκέψεις- στα πάντα είναι το θέλημα του Θεού.

Μόνον μ’ αυτόν τον τρόπο εσείς θα μπορέσετε να αποκτήσετε την ψυχική ισορροπία και να εκτελέσετε την καρμική σας αποστολή.

Παύλος Β. / DevaParinito
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2005 11:27 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / DevaParinito » Σάβ Μαρ 11, 2006 8:08 pm

[center]Μπορεί μ' αυτό να εκπλαγείς,

δεν είμαι οπαδός της Γης...[/center]

Deva Parinito


Προς Epsylon

Αγαπητέ φίλε, επειδή μου ζήτησες να σου εξηγήσω τι εννοώ, σου λέω πως εννοώ απλά, πως προσπαθώ να μην είμαι προσκολλημένος στα γήινα. Η λέξη "οπαδός", αυτό δείχνει στο συγκεκριμένο δύστιχο.

Θέλεις να με ρωτήσεις κάτι άλλο ;

Θα τα ξαναπούμε...
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Σάβ Μαρ 11, 2006 9:18 pm

Φίλε Ντέβα!

Βεβαίως θα ήθελα να μου πεις περισσότερα!
Αν δεν σε πειράζει- πες μου γι' αυτά που πιστεύεις.
Είμαι πάντα ανοικτός.

Να είσαι παντού και πάντοτε καλά!

Παύλος Β. / DevaParinito
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 01, 2005 11:27 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Παύλος Β. / DevaParinito » Σάβ Μαρ 11, 2006 10:10 pm

Αν δεν σε πειράζει- πες μου γι' αυτά που πιστεύεις.


Πιστεύω πως όλα είναι καλά κι ακόμη καλύτερη η μέρα που θα ξημερώσει.

Καλό ξημέρωμα σε όλους.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Δευ Μαρ 13, 2006 4:14 pm

NEHEMAUT σε ευχαριστώ. Σίγουρα βοήθησες.


Φίλε Epsylon
Και αν επιθυμείς, μπορώ να σου στείλω με e- mail μεταφρασμένα κείμενα ενός φίλου μου απ’ το εξωτερικό, έχει ενδιαφέροντα πράγματα εκεί και πιστεύω, ότι αν δεν βοηθήσουν, τουλάχιστον θα προβληματίσουν πολύ και θα σε κάνουν να αναρωτηθείς- μήπως τελικά έτσι είναι ?
Αυτό ισχύει και για όλους, που θα θελήσουν να τα έχουν- αν μου πουν, εγώ θα τα στείλω, κανένα πρόβλημα.


Θα το ήθελα ......
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Δευ Μαρ 13, 2006 9:58 pm

Φιλε Αναστημένε,
άνοιξε το ταχυδρομείο σου.

Να είσαι πάντα καλά!

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Τρί Μαρ 14, 2006 10:30 am

Φίλε μου Epsylon

Άνοιξα το ταχυδρομείο μου αλλά δεν βρήκα τίποτα :)


ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τρί Μαρ 14, 2006 11:23 pm

ΤΟ ΞΑΝΑΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΟ MAIL, ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΑΠ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ. ΕΦΥΓΕ ΠΡΟ ΟΛΙΓΟΥ. ΔΩΣΕ ΣΗΜΑ ΟΤΙ ΤΙ ΠΗΡΕΣ
ΝΑΣΑΙ ΚΑΛΑ!

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Μαρ 15, 2006 1:17 pm

Έγινε αναφορά για ενδυνάμωση του εγώ και έπαρση σε συνδυασμό με τον φόβο.

Θεωρώ ότι, το να ενισχύει κανείς το εγώ του και την έπαρσή του, προκειμένου να αντεπεξέλθει στο εκάστοτε φόβο που νιώθει δεν είναι και τόσο υγιές.
Αυτό που θα πρέπει να ενισχύσει είναι η πίστη του στον δρόμο που διάλεξε και το θάρρος να προχωρήσει παρά τις ενδεχόμενες αντιξοότητες.

Κάθε τι άγνωστο είναι λογικό πολλές φορές να προκαλεί φόβο.
Η πίστη λοιπόν, καθώς και η γνώση που μπορεί να προέλθει μέσα από την βίωση είναι αυτά που μπορούν να βοηθήσουν στο να κατανικήσει κανείς τον φόβο και να μπορέσει ανεμπόδιστος να προχωρήσει.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Τετ Μαρ 15, 2006 2:44 pm

Η τοποθέτηση της φίλης Ladyhawk ως προς τον φόβο και εγωισμό δεν απέχει ουσιαστικά απο την εκφρασθείσα δική μου, και είναι πολύ κοντά, "συγγενική" θα έλεγα.
Συντάσσομαι και την υποστηρίζω :)

Σ' όλους ευχή- πάντα καλά!

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Μαρ 17, 2006 12:30 am

Aαγαπητοί Ladyhawk και Epsylon το ίδιο πράγμα υποστηρίζουμε αλλά προσπάθησα να το αγγίξω από την αρχή του..

Αυτό που θα πρέπει να ενισχύσει είναι η πίστη του στον δρόμο που διάλεξε και το θάρρος να προχωρήσει παρά τις ενδεχόμενες αντιξοότητες.


Η πίστη σε μια ιδέα ή σε ένα δρόμο που έχουμε διαλέξει ΕΜΕΙΣ και που μπορεί να μας φέρει σε αντιθέσεις πιθανώς με κάποιους συνανθρώπους μας , ισχυροποιείται μόνο αν πιστεύουμε στην ΔΙΚΗ μας αλήθεια και στον εαυτό μας.
Οπότε για να βρούμε το θάρρος να αντεπεξέλθουμε σ΄αυτές τις αντιξοότητες που εμφανίζονται θα πρέπει να είμαστε βέβαιοι για το σωστό των αποφάσεων μας.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν αναφέρθηκα σε οποιοδήποτε φόβο αλλά στον φόβο του παραδείγματος [ απόρριψη], και λέγοντας ανάπτυξη του εγώ εννοούσα την μέθοδο σκέψεως και πρακτικής που μπορούν να χτίσουν την αγάπη και την εμπιστοσύνη στον εαυτό μας.

Νομίζω ότι η αυτοεκτίμηση προηγείται της πίστης …. Στο υπόλοιπο συμφωνούμε.

Παραθέτω ένα απόσπασμα που μου άρεσε σχετικό με τον φόβο

Ολοι μας είμαστε μοναχικοί στο βάθος και ζητάμε να μας καταλάβουν, ποτέ όμως δεν μπορούμε να καταλάβουμε απόλυτα τον άλλο και ο καθένας μας μένει κατά ένα μέρος ξένος ακόμη και προς αυτούς που τον αγαπούν….

Οι αδύναμοι είναι σκληροί, μόνο οι δυνατοί μπορούν και είναι καλοί…Αυτοί που δεν γνωρίζουν το φόβο δεν είναι οι πραγματικά θαρραλέοι, γιατί θάρρος είναι η ικανότητα να αντιμετωπίσεις αυτό που μπορείς να φανταστείς….Θα καταλάβεις καλύτερα τους ανθρώπους αν τους δεις σαν παιδιά, ανεξάρτητα του πόσο μεγάλοι και πόσο επιβλητικοί μπορεί να είναι.

Γιατί οι περισσότεροι από εμάς δεν ωριμάζουμε ποτέ, απλώς ψηλώνουμε….Η ευτυχία έρχεται μόνο όταν σπρώχνουμε το μυαλό και την καρδιά μας όσο πιο μακριά μπορούν να φτάσουν…Οι σκοπός της ζωής είναι να μετράς, να λογαριάζεσαι, να αντιπροσωπεύεις κάτι, να έχει κάποια σημασία το γεγονός ότι έζησες.
Λέο Ρόστεν.


Με εκτίμηση.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Μαρ 17, 2006 11:16 am

Αγαπητή NEHEMAUT

Οπότε για να βρούμε το θάρρος να αντεπεξέλθουμε σ΄αυτές τις αντιξοότητες που εμφανίζονται θα πρέπει να είμαστε βέβαιοι για το σωστό των αποφάσεων μας.


Ποια είναι τα κριτήρια για να οριστεί μία απόφαση ως σωστή ή λάθος?

Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και η κάθε ψυχή έχει ανάγκη να αποκομίσει διαφορετικά πράγματα.
Κάτι λοιπόν που για κάποιον είναι σωστό για κάποιον άλλο μπορεί να θεωρηθεί λάθος.

Με αυτό φυσικά δεν εννοώ να πράττει κανείς ανεξέλεγκτα ούτε εις βάρος των άλλων, απλά για να ολοκληρωθεί θα πρέπει να ακολουθήσει αυτά που η δική του ψυχή προστάζει, άσχετα εάν είναι αρεστά στον διπλανό του ή όχι.

Περισσότερο βάρος ίσως να πρέπει κανείς να ρίξει στο εάν αυτά που λέει πως θέλει να βιώσει υπαγορεύονται από μία εσωτερική ανάγκη και όχι επειδή κάποιος δίπλα αποφάσισε να τα κάνει.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Μαρ 18, 2006 11:02 am

Ποια είναι τα κριτήρια για να οριστεί μία απόφαση ως σωστή ή λάθος?


Πιστεύω οτι είναι αυτό που εσύ εγραψες εδώ :lol:


απλά για να ολοκληρωθεί θα πρέπει να ακολουθήσει αυτά που η δική του ψυχή προστάζει, άσχετα εάν είναι αρεστά στον διπλανό του ή όχι.



Με εκτίμηση
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Σάβ Μαρ 18, 2006 4:59 pm

Αγαπητή NEHEMAUT, Αγαπητή Ladyhawk
γεια σας. :)

Απευθύνομαι και στις δυο. Απλά εκφράζω κάποιες σκέψεις.

«Αυτό που θα πρέπει να ενισχύσει είναι η πίστη του στον δρόμο που διάλεξε και το θάρρος να προχωρήσει παρά τις ενδεχόμενες αντιξοότητες.»


:) Είστε άτομα με ισχυρή βούληση, ανεξάρτητη νοοτροπία, και επαναστατική κατά βάθος Ψυχή. Το λέω πάντα με καλή έννοια και διάθεση. Και μεγάλη συμπάθεια, παρακαλώ, πίστεψτε με. Έχετε μέσα σας ένα σαφώς συγκροτημένο Εγώ, εξ ου και η βούληση και η ανεξάρτητη τάση. Δεν εννοώ τον εγωισμό. Εννοώ την θυσία του Εγώ. Για χατίρι τίνος πρέπει να θυσιαστεί το Εγώ; Για χατίρι του Ανώτερου Εαυτού σου αυτή τη φορά, για το χατίρι της Αγάπης. Πως το βλέπετε;
Ξέρετε, όταν ακούω για την θυσία του Εγώ – δεν πολυδίνω σημασία, κοιτώ πρώτα αν το άτομο που λέει αυτά τα πράγματα, όντως έχει μέσα του το σαφώς συγκροτημένο Εγώ. Πολλοί δεν το έχουν ακόμη.
Συνεπώς τι να θυσιάσουν; Το τίποτα; Σπουδαία η θυσία τους…
Π.χ. όταν ένας ζητιάνος διαλαλεί ότι τίποτε δεν του χρειάζεται.
Πόσους λοιπόν αυτός θα συγκινήσει; Σχεδόν κανέναν. Αυτός δεν μπορεί να συγκινήσει κανέναν, αυτός μπορεί να κάνει να τον λυπηθούν. Οι άλλοι συγκινούν…
Ο Βούδας ήταν πρίγκιπας, γιος του βασιλιά και θυσίασε πολλά πράγματα και έγινε αυτός που έγινε. Αυτός ΟΝΤΩΣ ΕΙΧΕ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙ. Η θυσία του είχε αξία. Ήταν αληθινή θυσία.
Εσεις έχετε π.χ. να θυσιάσετε κάτι- πολύ σπουδαίο πράγμα, το βλέπω και το καταλαβαίνω. Θα το θυσιάσετε αν χρειαστεί εν ονόματι της Αγάπης; Το συγκροτημένο αναπτυγμένο Εγώ , που θα έχει την αξία; Θα ήθελα να μου απαντήσετε ειλικρινά. Αν όμως δεν θέλετε – μην απαντάτε. Απλώς δείτεκαι αυτή την εκδοχή μέσα σας. Σημασία έχει τι θα απαντήσεις στον Εαυτόν σου.
Άτομα με έντονη προσωπικότητα, ακόμη και τους εγωιστές – εγώ τους συμπαθώ για ένα και μόνο λόγο: αυτοί συγκέντρωσαν μέσα τους μεγάλο πλούτο, ο κατώτερος εαυτός τους= προσωπικότητα είναι σε υψηλό επίπεδο, δεν είναι όποιοι και όποιοι, συνεπώς μόνον αυτοί έχουν τι να θυσιάσουν, συνεπώς μόνο η δική τους θυσία θα είναι η όντως αληθινή. Αυτά τα άτομα είναι στα πρόθυρα της φώτισης, αν όχι στην παρούσα ζωή, στην επόμενη- κατά 90%. Έτσι πιστεύω. Είναι οι αυριανοί Βούδες. Και μόνο γι’ αυτόν τον λόγο εγώ τους εκτιμώ, κι ας είναι σήμερα και εγωιστές ακόμη που λέει ο λόγος. Το προσωρινό δεν έχει μεγάλη αξία. Το αύριο μετράει. Δέχτείτε την εκτίμησή και τον σεβασμό μου ασχέτως αν δεν θυσιάζετε τίποτε. Ελπίζω να μην σας στεναχωρώ.

«Η πίστη σε μια ιδέα ή σε ένα δρόμο που έχουμε διαλέξει ΕΜΕΙΣ και που μπορεί να μας φέρει σε αντιθέσεις πιθανώς με κάποιους συνανθρώπους μας , ισχυροποιείται μόνο αν πιστεύουμε στην ΔΙΚΗ μας αλήθεια και στον εαυτό μας.»


Νομίζω, ότι δικαιούσαι Nehemaut, να λες ΕΜΕΙΣ με κεφαλαία. Για ανωτέρω λόγους και δεν θέλω να επαναλαμβάνομαι. Πάντα η σύγκρουση θα φέρει σε αντιθέσεις προς κάποιους. Το ερώτημα είναι: η ΔΙΚΗ μας αλήθεια, η αλήθεια αναπτυγμένου προσωπικά όντος, μπορεί να θυσιαστεί στην ανώτερη Αλήθεια, στην Αγάπη; Εγώ π.χ. ο ίδιος δεν ξέρω πράγματι αν μπορώ να θυσιάσω την ΔΙΚΗ μου αλήθεια, έχω τι να θυσιάσω, αλλά δεν ξέρω αν μπορώ η αν θα μπορέσω. Μιλώ ειλικρινά. Αλλά αυτό πάντα μένει ως ζητούμενο για όλους μας.

«Οπότε για να βρούμε το θάρρος να αντεπεξέλθουμε σ΄αυτές τις αντιξοότητες που εμφανίζονται θα πρέπει να είμαστε βέβαιοι για το σωστό των αποφάσεων μας.»


Διακρίνω το θάρρος :) , αναρωτιέμαι- αυτές οι αντιξοότητες ποιος τις δημιουργεί; Για ποιόν λόγο υπάρχουν; Μήπως είναι σήματα από Πάνω- σου κλείνω τον δρόμο και απαιτώ την θυσία για να περάσεις. Τι θα κάνεις. Θα κυριέψεις το κάστρο με την έφοδο (επαναστατικά, βίαια) η θα παραδοθείς άνευ όρων στην Αγάπη και θα σε αφήσουν να περάσεις και θα γονατίσουν μπροστά σου από πάνω; Τι θα διαλέξεις;


«Νομίζω ότι η αυτοεκτίμηση προηγείται της πίστης ….»


Εμένα μου φαίνεται, ότι προηγείται η μεγάλη ποσότητα της Αγάπης μέσα στην ψυχή, η οποία θα φέρει και την αυτοεκτίμηση και την πίστη. Όλα τα άλλα θα είναι σκέτη βία, βιασμός του εαυτού σου και των άλλων. Αυτό μπορεί να συμβεί, δεν είναι θεωρητικό. Είναι πάντα πιθανό και ανά πάσα στιγμή. Και κανείς δεν ξέρει πότε μπορεί να του συμβεί. Όπως κανείς δεν ξέρει πότε θα τον υποτάξει η Αγάπη. Νομίζω καλλίτερος τρόπος από την ΥΠΟΤΑΓΗ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε ποτέ. Υποταγή στην αγάπη- είναι πράξη υψίστου ηρωισμού, ιδίως για την γυναίκα, την οποία θεωρώ ΠΡΟΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ. Κακά τα ψέματα, η αγάπη αν σωθεί τελικά, θα σωθεί απ' τις γυναίκες. Οι άλλοι απλώς ενστικτωδώς διαισθανόμενοι την σωτηρία- θα ακολυθήσουν. Συνεπώς, για την γυναίκα η μόνη ολοκλήρωση είναι η συσσόρευση μέσα της της μεγαλύτερης δυνατής ποσότητας της αγάπης. Όλα τα άλλα, κατα την γνώμη μου για την γυναίκα είναι και πρέπει να είναι δευτερεύοντα. Περίεργες αντιλήψεις, το ξέρω. Όμως σ' αυτές καταλήγω, συνειδητοποιώντας τον προτεύοντα ρόλο της γυναίκας στην ζωή. Είτε με συμφέρει, είτε όχι- έτσι είναι απο όποιαδήποτε πλευρά και να δεις το θέμα.


«απλά για να ολοκληρωθεί θα πρέπει να ακολουθήσει αυτά που η δική του ψυχή προστάζει, άσχετα εάν είναι αρεστά στον διπλανό του ή όχι.»


Έτσι μπορεί να μιλάει μόνον αυτός, που έχει γεμάτη την πραμάτειά του- πλούσια προσωπικότητα, άρα ανεξάρτητη, άρα έτοιμη αν χρειαστεί να συγκρουστεί, να δώσει μάχη. Για τα πιστεύω. Είναι ο εξελιγμένος κατώτερος εαυτός, ώριμος, και μη δυνάμενος για πολύν καιρό να είναι κατώτερος. Είναι ο εν εκκολάψει ανώτερος. Ο αυριανός ανώτερος και πανέμορφος.
Είναι ο αναπτυγμένος κατώτερος εαυτός= προσωπικότητα, που χτυπά την πόρτα του Ανώτερου Εαυτού και του λέει: « Άνοιξε μου για να μπω, τα κάτω διαμερίσματα δεν με χωράνε πια, είναι κατώτερα για μένα πια, αξίζω περισσότερα διότι τα κατέκτησα.» Ετοιμάζεται να γεννηθεί το Ανώτερο.
Δεν είναι όμως η φωνή της Ψυχής, που προστάζει, που ίσως θα νομίσει κανείς.. Η Ψυχή προστάζει μόνον την Αγάπη. Μέσα στην Αγάπη δεν χωράει η σύγκρουση. Η Ψυχή ποτέ της δεν θα πει: « άσχετα εάν είναι αρεστά στον διπλανό του ή όχι», αυτή θα πει μόνο ένα πράγμα: «σ’ αγαπώ έτσι όπως είσαι,
γύφτος κι αν είσαι ,είτε βασιλιάς, εγώ δεν αγαπώ το γυφτιλίκι η την βασιλεία, εγώ αγαπώ εσένα.»
Τώρα αν θα έλεγα αυτά σε κάποιον που θα είχε παιδική προσωπικότητα= κατώτερο εαυτό ντάουν, δεν θα καταλάβαινε τίποτε. Εσεις καταλαβαίνετε και είμαι σιγουρότατος γι’ αυτό.
Μα όπως και να είναι το πράγμα, πάλι σας χαιρετώ με πολύ σεβασμό και εκτίμηση ως αυριανές φωτισμένες Ψυχές, διότι φτασατε και οι δυο ήδη στην πόρτα… Τουλάχιστον τέτοια εντύπωση έχω. Με μια σπρωξιά ακόμη αυτή θ' ανοίξει…
Και η σπρωξιά είναι μόνο μία- αυτή λέγεται….
Ολοκλήρωστε μόνες σας αυτήν την Πρώτη και την Τελευταία λέξη
.

Πάντα με αγάπη και εκτίμηση.

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Μαρ 19, 2006 1:55 am

Γεια σου Epsylon.
Προσωπικά αποφεύγω να χαρακτηρίζω με τόση βεβαιότητα άτομα που δεν έχω οπτική επαφή, είτε πρόκειται για θετική είτε για αρνητική τοποθέτηση.
Πάνω τώρα σε αυτά που γράφεις

Θα το θυσιάσετε αν χρειαστεί εν ονόματι της Αγάπης; Το συγκροτημένο αναπτυγμένο Εγώ , που θα έχει την αξία;


Δεν νομίζω ότι η έννοια της θυσίας έχει θέση σε κάτι τόσο όμορφο όσο η αγάπη. Εφ΄όσον εγώ αγαπώ κάποιον η κάτι, αυτό εξισώνεται με το εγώ μου από το οποίο προέρχεται και το αίσθημα, οπότε δεν θεωρώ ότι υπάρχει πουθενά θυσία. Ότι συμβαίνει κάτω από αυτό το πρίσμα σημαίνει ότι είναι επιθυμία έστω και αν καμία φορά αποβεί οδυνηρή.

Το ερώτημα είναι: η ΔΙΚΗ μας αλήθεια, η αλήθεια αναπτυγμένου προσωπικά όντος, μπορεί να θυσιαστεί στην ανώτερη Αλήθεια, στην Αγάπη;


Αν η ανώτερη αλήθεια γίνει και δική μας τότε θα είναι χαρά και δεν έχουμε κανένα δίλημμα.

Θα κυριέψεις το κάστρο με την έφοδο (επαναστατικά, βίαια) η θα παραδοθείς άνευ όρων στην Αγάπη και θα σε αφήσουν να περάσεις και θα γονατίσουν μπροστά σου από πάνω; Τι θα διαλέξεις;


Πειράζει να διαλέξω κάτι στη μέση? Πότε το ένα και πότε το άλλο κατά συνείδηση.

Εμένα μου φαίνεται, ότι προηγείται η μεγάλη ποσότητα της Αγάπης μέσα στην ψυχή, η οποία θα φέρει και την αυτοεκτίμηση και την πίστη.


Αυτή είναι μία σχέση αμφίδρομη. Για να αγαπάμε τον εαυτό μας πρέπει να τον εκτιμάμε και να τον σεβόμαστε. Η αυτοεκτίμηση με την σειρά της φέρνει την αποδοχή και την αγάπη. Διαλέγουμε διαδρομή ….

Όμως σ' αυτές καταλήγω, συνειδητοποιώντας τον προτεύοντα ρόλο της γυναίκας στην ζωή. Είτε με συμφέρει, είτε όχι- έτσι είναι απο όποιαδήποτε πλευρά και να δεις το θέμα.


Παρ’ ότι θηλυκού γένους δεν συμφωνώ μαζί σου και δεν πιστεύω ότι η ψυχή έχει φύλο. Ποτέ όταν γράφω δεν λαμβάνω υπ’ όψιν μου το γένος αυτού με τον οποίο συμμετέχω σε συζήτηση.
Η άποψη μου είναι ότι τα δύο φύλα ‘’ ''κλειδώνουν'' αρμονικά και είναι το ίδιο απαραίτητα σε όλα τα πεδία και όλες τις μορφές ζωής.
Δεν υπερεκτιμώ ούτε απαξιώνω κανένα από τα δύο.

Η Ψυχή ποτέ της δεν θα πει: « άσχετα εάν είναι αρεστά στον διπλανό του ή όχι», αυτή θα πει μόνο ένα πράγμα: «σ’ αγαπώ έτσι όπως είσαι,


Αυτό δεν συνεπάγεται και το αντίθετο? Εγώ όπως είσαι και εσύ όπως είμαι ….


Mε αγάπη και εκτίμηση :D
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Μαρ 19, 2006 4:06 am

:) η συνέχεια αύριο, τώρα δεν μπορώ να μείνω στο φόρουμ. :)
με καλούν.
Θα απαντήσω αύριο. Το θέμα είναι ότι ο καθένας μάλλον έχει μισοδίκαιο και μισοάδικο. Εγώ λιγάκι παραπάνω δίκαιο, λιγάκι... :) :) :)
Καληνύχτα σε όλους, όλοι πάντα καλά! :)

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Κυρ Μαρ 19, 2006 2:11 pm

Εμένα μου φαίνεται, ότι προηγείται η μεγάλη ποσότητα της Αγάπης μέσα στην ψυχή, η οποία θα φέρει και την αυτοεκτίμηση και την πίστη. Όλα τα άλλα θα είναι σκέτη βία, βιασμός του εαυτού σου και των άλλων. Αυτό μπορεί να συμβεί, δεν είναι θεωρητικό. Είναι πάντα πιθανό και ανά πάσα στιγμή. Και κανείς δεν ξέρει πότε μπορεί να του συμβεί. Όπως κανείς δεν ξέρει πότε θα τον υποτάξει η Αγάπη. Νομίζω καλλίτερος τρόπος από την ΥΠΟΤΑΓΗ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ δεν υπάρχει, ούτε υπήρξε ποτέ. Υποταγή στην αγάπη- είναι πράξη υψίστου ηρωισμού, ιδίως για την γυναίκα, την οποία θεωρώ ΠΡΟΤΕΥΟΥΣΑ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ. Κακά τα ψέματα, η αγάπη αν σωθεί τελικά, θα σωθεί απ' τις γυναίκες. Οι άλλοι απλώς ενστικτωδώς διαισθανόμενοι την σωτηρία- θα ακολυθήσουν. Συνεπώς, για την γυναίκα η μόνη ολοκλήρωση είναι η συσσόρευση μέσα της της μεγαλύτερης δυνατής ποσότητας της αγάπης. Όλα τα άλλα, κατα την γνώμη μου για την γυναίκα είναι και πρέπει να είναι δευτερεύοντα. Περίεργες αντιλήψεις, το ξέρω. Όμως σ' αυτές καταλήγω, συνειδητοποιώντας τον προτεύοντα ρόλο της γυναίκας στην ζωή.


Aγαπητέ Epsilon

έχω την αίσθηση οτι αυτό που θές να πείς είναι Αυτοεγκατάληψη.Αν δεν συμβεί αυτό κανείς μας δεν μπορεί να παραδοθεί στην Συμπαντική Αγάπη.
Άλλωστε η Αγάπη-όπως και η Συνειδηση-δεν συσσορευεται όπως είπες (λες και μπορεί να ρουφηχτεί απο κάτι εξωτερικό) αλλά Παράγεται απο την εσωτερική μας εναρμόνηση με όλα όσα μπορούμε να αντιληφθούμε στο περιβάλλον μας.
Εικόνα

Epsylon
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 25, 2006 11:41 pm

Δημοσίευσηαπό Epsylon » Κυρ Μαρ 19, 2006 11:10 pm

Ardha Nareswara

έχω την αίσθηση οτι αυτό που θές να πείς είναι Αυτοεγκατάληψη.Αν δεν συμβεί αυτό κανείς μας δεν μπορεί να παραδοθεί στην Συμπαντική Αγάπη.
Άλλωστε η Αγάπη-όπως και η Συνειδηση-δεν συσσορευεται όπως είπες (λες και μπορεί να ρουφηχτεί απο κάτι εξωτερικό) αλλά Παράγεται απο την εσωτερική μας εναρμόνηση με όλα όσα μπορούμε να αντιληφθούμε στο περιβάλλον μας.


Αγαπητέ-αγαπητή φίλε-φίλη Ardha Nareswara
Σου ζητώ συγνώμη για τέτοια περίεργη προσφώνηση – δεν ξέρω πώς να απευθυνθώ- εσύ θα μου το πεις. Μιλάμε για πρώτη φορά, και πιστεύω με καταλαβαίνεις σωστά. Σε τελική ανάλυση δεν έχει σημασία εκτός από λόγους γήινης τάξης. Εγώ απευθύνομαι στην Ψυχή σου. Όχι στον νου σου. Και θέλω να καταλάβεις γιατί στην Ψυχή και όχι στον νου.
Αυτοεγκατάλειψη. Ναι, κατά κάποιον τρόπο αυτοεγκατάλειψη. Διακοπή αγώνος, προσπάθειας, επιβολής, αντίστασης, διαφωνίας, αναμονής, απαιτήσεων, προσδοκιών. Πλήρης παράδοση και ΥΠΟΤΑΓΗ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ. Στην Ανώτερη και Ιερότερη Δύναμη, χάριν Της Οποίας υπάρχει ο κόσμος. ΥΠΟΤΑΓΗ άνευ συζητήσεων, άνευ διευκρινίσεων, άνευ υποψιών, άνευ….Μόνο τότε θα έλθει επάνω μας η Ευλογία Της. Μόνον τότε. Πολλοί διαφωνούν και παρεξηγούν. Γιατί; Διότι εμποδίζει ο ΝΟΥΣ. Η πηγή όλων των διαφωνιών, διενέξεων, συγκρούσεων, υποψιών, απιστιών, των…των… κ.τ.λ. Ο νους. Όλες οι φλυαρίες, ιδεολογίες, αρχές, αμφισβητήσεις- προέρχονται από τον νου. Η αγάπη ενώνει, καταργεί πάσα διένεξη, πάσα διαφωνία, ενώνει τα πάντα. Ο νους έρχεται και τα πάντα γκρεμίζει. Μένει ο ίδιος και η φλυαρία του και η εσωτερική δυστυχία του ανθρώπου, που παραδόθηκε σ’ αυτόν. Ο νους είναι εγωιστής. Σου ψιθυρίζει στ’ αυτί: μην το παραδέχεσαι! Λέγε πάντα όχι! Όπου υπάρχει ο νους- η αγάπη αδυνατεί να σταθεί. Αυτοεγκατάλειψη όπως είπες= παραίτηση από τον νου. Δεν εμπιστεύομαι ανθρώπους «λογικούς», «σώφρονες», «αμφισβητίες», «τους ζυγίζοντες» τα πάντα όπως τις πατάτες στην αγορά και τα καρότα. Είναι η εμπορική, μπίζνες νοοτροπία- απότοκος του νου. Η αγάπη και το λογιστήριο δεν συνυπάρχουν.
Ούτε ένας «μυαλωμένος» δεν γνώρισε την αληθινή αγάπη. Γνώρισε την αγαποφάνεια με ημερομηνία λήξεως.
Του έμεινε η σοβαροφάνεια και το δήθεν «κύρος». Τον σέβονται, αλλά δεν τον αγαπούν. Άλλο το ένα κι άλλο το άλλο.
Πράγματι σπουδαία επιτεύγματα…Αξιοζήλευτα…
Αντί να εξασκούμαστε στην φιλολογία το πώς και γιατί πρέπει να αγαπήσουμε, πρέπει απλά να αγαπήσουμε. Περί συσσώρευσης τώρα. Η αγάπη συσσωρεύεται και απ’ έξω με τα παραδείγματα και από μέσα με τις αισθήσεις. Χρειάζεται ανοικτή ματιά και οι πόρτες της Ψυχής ορθάνοιχτες. Και τον νου – να κάθεται στην γωνία σαν το σκυλί της υπηρεσίας. Να κάνει αυτό, που θα του πούνε και όχι τι θα πει αυτός. Ο νους οφείλει να σηκώσει στους ώμους του την καρδιά και να της πει: «Βασίλισσα, που θέλεις να σε πάω;» Τέτοιος νους μόνο είναι εντάξει. Η αγάπη είναι παντού. Ότι προσπαθεί να ενώσει, - είναι η αγάπη. Αγάπη υπάρχει όχι μόνο στις Ψυχές μας, αλλά και στα μόρια, άτομα, πλανήτες, κ.λ.π. Ο νόμος της βαρύτητας- είναι μορφή εκδήλωσης της αγάπης, που συγκρατεί τα πάντα εις Ένα. Τα άτομα ενώνονται, τα μόρια επίσης, τα στοιχεία επίσης- σχηματίζεται χάριν της έλξεως η ουσία, η εκδήλωση= χάριν της επενέργειας της αγάπης. Ακόμα και σ΄ αυτά τα επίπεδα.
Δεν αγαπάμε μόνο εμείς, αγαπούν οι πάντες και τα πάντα. Είναι η Συμπαντική αγάπη, απ’ την οποία προέρχεται και η ανθρώπινη. Η ανθρώπινη- είναι η σκιά της Συμπαντικής. Η ανθρώπινη είναι με όρους. Εντάξει, έστω κι έτσι . Αλλά για να διατηρηθεί έστω και αυτή με όρους- πρέπει συνεχώς να τείνει προς την Μεγάλη Πηγή- την Συμπαντική. Ο νους εμποδίζει. Αντί να αγαπάμε, εμείς φιλοσοφούμε περί αγάπης, τι είναι αυτό, πως πρέπει να είναι, ποια μορφή πρέπει να έχει, πώς να ελέγχεται από το νου, πώς να την βάλουμε σαν το μικρόβιο κάτω απ’ το μικροσκόπιο να την μελετήσουμε… Και θα περάσει η ζωή μελετώντας…Θα γίνουμε πολύ έξυπνοι μα κατά βάθος πολύ μόνοι και δυστυχισμένοι. Και δεν θα την μάθουμε ποτέ. Η αγάπη δεν μπαίνει σε κανένα μικροσκόπιο, ούτε ανέχεται την εξέταση του νου. Σηκώνεται, μας διαολοστέλνει και μας εγκαταλείπει. Και από πάνω δεν θα το παραδεχόμαστε, λόγω εγωισμού και φόβου. Αμαρτησάντων ο εγωισμός και ο φόβος…
Αυτά που λέω δεν σημαίνει, ότι πρέπει να πέφτουμε στην αγκαλιά του καθενός – έτσι δεν αγαπάνε, αλλά κάνουν άλλα πράγματα. Εγώ εννοώ να αγαπήσουμε πραγματικά δυνατά τους δίπλα μας , για να αγαπήσουμε μετά πραγματικά τους άλλους.
Αν αγαπάς έναν- θαυμάσια! Αν αγαπάς δυο-τρεις- θαυμάσια! Να αγαπάς όμως, τα αισθήματα να είναι όντως αληθινά και αγνά. Πότε είναι η αμαρτία; Όχι όταν αγαπάς δυο-τρεις, αλλά όταν το κάνεις με δυο-τρεις χωρίς αγνή αγάπη. Η όταν είσαι με έναν πάλι χωρίς αγνή αγάπη. Το ίδιο αποτέλεσμα προκύπτει. Τότε παίζεις και καίγεσαι. Και καλά να πάθεις. Με την αγάπη δεν παίζουν.
Γιατί θεωρώ τις γυναίκες ως πρωτεύουσες της αγάπης.
Ο άνδρας είναι η πληροφορία= γνώση. Η γυναίκα= ενέργεια= αγάπη. Για να υλοποιηθεί η πληροφορία, πρέπει να δοθεί το «καύσιμο»=ενέργεια = αγάπη.
Γνώση(πληροφορία)+αγάπη(ενέργεια)= ολοκλήρωση, φώτιση.
Είναι ακόμη μεγαλύτερη αγάπη. Έτσι απλά. Δεν χρειάζεται να ζυγίζεις και να εξετάζεις αυτό που λέω, χρειάζεται να τα αισθάνεσαι- τότε θα γίνουν τα πάντα κατανοητά. Ότι αρνείται να δεχεί =αισθανθεί η Ψυχή- ο νους αρνείται να καταλάβει.
Τα Σα εκ των Σων Σοι προσφέρομεν…
Νομίζω κατάλαβες τι ήθελα να πω.
Να είσαι παντού και πάντοτε καλά!


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες