Ψυχή και Κλωνοποίηση

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Ψυχή και Κλωνοποίηση

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Κυρ Ιαν 29, 2006 4:22 pm

Ο Άνθρωπος με την πεποίθηση πως ο έλεγχος ή και η Υπέρβαση των Φυσικών νόμων είναι έργο "θεικής" προέλευσης και εμποτισμένος απο την χριστιανο-ορφική αντίληψη που θέλει την Φύση ως προιόν Πτώσης είναι η αιτια-κατα την ταπεινή μου άποψη-που τον όδήγησε στο να προσπαθεί να φτάσει μέσω της τεχνολογικής εξέλιξης σε μια "άλλου είδους" θέωση.

Σαν άλλος Χριστός θαυματοποιός,ο σύγχρονος-οχι και τόσο μεταχριστιανικός-άνθρωπος μοίαζει επιτέλους να κατέχει το υπέρτατο εργαλείο παραγωγής θαυμάτων.Η κλωνοποίηση είναι το σύγχρονο θαύμα!

Πέρα απο τα ηθικά ερωτήματα που εγείρονται από αυτήν την ανακάλυψη,θα ήθελα να μάθω αν πιστέυετε οτι τίθεται θέμα ύπαρξης Ψυχής στους κλώνους,αν ισχύουν οι νόμοι του κάρμα,ελευθερης βούλησης καθώς και τι είδους Ψυχή μπορεί να είναι αυτή και από ποιό στάδιο εξέλιξης είναι δυνατόν να ξεκινάει.

Τέλος θα ήθελα να δούμε αν οι κλώνοι αποτελούν πρόδρομο της έκτης ρίζας-Φυλής.

Ardha Nareswara
Εικόνα

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Δευ Ιαν 30, 2006 12:40 pm

καλημέρα,
δεν θεωρώ την κλωνοποίηση "θαύμα" ούτε είναι κάτι καινούριο εφ΄όσον συμβαίνει εδώ και αιώνες στα φυτά,με φυσικό τρόπο.
Τώρα η κλωνοποίηση ανθρώπου στο εργαστήριο με την βοήθεια της τεχνολογίας δεν βλέπω πως μπορεί να εγείρει θέμα μη ύπαρξης ψυχής στους κλώνους.
Όταν δημιουργείται ενα "ον" αυτόματα έχει ψυχή αφου αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη.
Τώρα για το αν η ψυχή αυτή υπάγεται σε νόμους υποθέτω πως όχι γιατί το ίδιο ισχύει για όλες τις ψυχές.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιαν 30, 2006 1:26 pm

Αγαπητέ Ερμαφρόδιτε...

Είναι ένα θέμα που πολύ καιρό και από άλλους "χώρους" θα ήθελα να συμμετάσχω σε συζήτηση και σε ευχαριστώ που μου δίνεις την ευκαιρία αυτή 8)

Ερώτημα:
" Πιστεύετε ότι τίθεται θέμα ύπαρξης Ψυχής στους κλώνους :?: "

Φυσικά και θα έχουν Ψυχή ΚΑΙ οι κλώνοι, αλλιώς ΔΕΝ ΘΑ ΖΟΥΝ...

Ερώτημα:
" Ισχύουν οι νόμοι του κάρμα, ελεύθερης, βούλησης :?: "

Φυσικά και θα έχουν οι ισχύει οι ανωτέρω νόμοι ΜΑΖΙ με αυτόν τον νόμο της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗΣ, αφού ΚΑΘΕ ΣΑΡΚΟΥΜΕΝΗ ΨΥΧΗ, ενδύεται τα ενδύματα της ύλης, ΒΑΣΗ αυτών των θεμελιωδών νόμων...

Ερώτημα:
" Τι είδους Ψυχή μπορεί να είναι αυτή :?: "

Μια ψυχή όπως ΟΛΕΣ ΟΙ ΨΥΧΕΣ (τουλάχιστον σε δομή) ΑΛΛΑ που το κάρμα της και κατ΄ επέκταση η μετενσάρκωση που θα κάνει μέσα σε ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ, δεν θα της έχουν αφήσει και πολλά περιθώρια επιλογών, αλλά που θα έχει ΠΑΝΤΑ αρωγό της το ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ ΤΗΣ...

Ερώτημα:
" Από ποιο στάδιο εξέλιξης είναι δυνατόν να ξεκινάει :?: "

Μα φυσικά από αυτό που ΕΙΧΕ σταματήσει στην προηγούμενη της ενσάρκωση, όπως ΟΛΕΣ ΟΙ ΨΥΧΕΣ...

Ερώτημα:
" Οι κλώνοι αποτελούν πρόδρομο της έκτης ρίζας-Φυλής :?: "

Χμμμμ...
Αγαπητέ μου Ερμαφρόδιτε, ΝΟΜΙΖΩ πώς ΟΧΙ και αυτό γιατί η 6η Ρίζα Φυλή, θα έχει ιδιαιτερότητες Ψυχικές και όχι σωματικές...
Φυσικά, κατά την διάρκεια της 6ης Ρίζας Φυλής, ΠΙΘΑΝΟ να είναι και η ενσάρκωση Ψυχών της εν λόγο φυλής μέσα σε σαρκία που ΔΕΝ θα προέρχονται από μια φυσιολογική σύλληψη, αλλά που θα προέρχονται μέσα από τον δοκιμαστικό σωλήνα ενός εργαστηρίου...

Αυτά έτσι για αρχή...
Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Ιαν 30, 2006 1:28 pm

livia έγραψε:"...Τώρα για το αν η ψυχή αυτή υπάγεται σε νόμους υποθέτω πως όχι γιατί το ίδιο ισχύει για όλες τις ψυχές..."


Αγαπητή μας Λίβια,
Μια παραπάνω εξήγηση της άποψης που μας παράθεσες, γίνεται να έχουμε;;;
Τι ακριβώς εννοής;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Δευ Ιαν 30, 2006 7:54 pm

Αγαπητοί φίλοι

Θα κάνω μια παρένθεση - ερώτηση στις πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις που διάβασα παραπάνω. Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει ένα Θείο, κοσμικό σχέδιο για να κατέβει μία ψυχή στη γη, δεν επεμβαίνουμε σε αυτό το σχέδιο μέσα από την κλωνοποίηση ή την εξωσωματική γονιμοποίηση ; Είναι ένα ερώτημα που πολλές φορές με έχει προβληματίσει...

Φιλικά

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Δευ Ιαν 30, 2006 9:21 pm

Aγαπητοί φίλοι ευχαριστώ για την συμμετοχή σας.

Ιδιαίτερα θα ήθελα να ευχαριστήσω τον φίλο Κέλσο,που γνώριζα εξ αρχής οτι θα δώσει μερικές από τις πιο εμπεριστατωμένες απαντήσεις.

Μια ψυχή όπως ΟΛΕΣ ΟΙ ΨΥΧΕΣ (τουλάχιστον σε δομή) ΑΛΛΑ που το κάρμα της και κατ΄ επέκταση η μετενσάρκωση που θα κάνει μέσα σε ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ, δεν θα της έχουν αφήσει και πολλά περιθώρια επιλογών, αλλά που θα έχει ΠΑΝΤΑ αρωγό της το ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ ΤΗΣ...


Αγαπητέ φίλε Κέλσο.
Θα ήθελα να μου πείς τι ακριβως εννοείς οτι δεν της έχουν αφήσει και πολλά περιθώρια επιλογών.Εννοεις οτι δεν μπορεί να επιλέξει τα χαρακτηριστικα του σώματος ή την ημέρα που θα γεννηθεί και κατ΄ επεκταση να επιλέξει τον γενεθλιο χαρτη της;

Θα ήθελα επίσης να με βοηθήσεις στο παρακάτω ερώτημα και να το ξεκαθαρίσουμε τώρα στην αρχή:
Η ενσαρκώση σε Κλωνοποιημένο Σώμα γίνεται με την ελεύθερη βούληση της ψυχής ή όχι;-δεδομένου ότι η ψυχή υπο φυσιολογικές συνθήκες επιλέγει πού και πότε θα γεννηθεί-.

Aγαπητή Κarma

Στο ερωτημά σου θα έλεγα οτι αν υπάρχει κάποιο κοσμικο σχέδιο ίσως ο ανθρωπος με την κλωνοποιηση ή την εξωσωματική γονιμοποιηση το Εξυπηρετεί αθελά του.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Φεβ 01, 2006 9:17 am

karma έγραψε:"...Αν υποθέσουμε ότι υπάρχει ένα Θείο, κοσμικό σχέδιο για να κατέβει μία ψυχή στη γη, δεν επεμβαίνουμε σε αυτό το σχέδιο μέσα από την κλωνοποίηση ή την εξωσωματική γονιμοποίηση ; ..."


Καταρχάς καλημέρα σε όλους του φίλους...

Αγαπητή Κάρμα,
Καταρχάς ΟΝΤΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ (κατ' εμέ πάντα) κάποιο Θείο Κοσμικό Σχέδιο.

Το Σχέδιο λοιπόν λέει ότι:
... Πρέπει η Χ Ψυχή να κατέλθει ΞΑΝΑ μέσα στην Ύλη και να σαρκωθεί...
Το σχέδιο ΔΕΝ λέει ότι:
...Το φυσικοϋλικό σώμα που θα ενσαρκωθεί η Χ Ψυχή θα είναι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ από την ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ σεξουαλική λειτουργία των 2 αντιθέτων φύλων (ανδρός και γυναικός)...

Τι θέλω να πω με αυτό :?:
Απλά ότι ο άνθρωπος αυτό που κάνει είναι ΠΕΡΑΝ από τις μέχρι τώρα "συνήθεις" πρακτικές δημιουργίας φυσικοϋλικών σωμάτων, δηλαδή κατοικιών για τις Ψυχές, έχει προσθέσει "μερικές" ακόμα πρακτικές δημιουργίας αυτών των σωμάτων...

Πάρε σαν παράδειγμα την Αρχιτεκτονική Τέχνη...
Υπήρχε ΠΑΝΤΑ η ανάγκη του ανθρώπου να μείνει, να στεγαστεί κάπου...
Πρώτα υπήρχε η Μάνα Ύπαιθρος...
Μετά ανακάλυψε την Σπηλιά...
Μετά ΣΚΕΦΤΗΚΕ και έφτιαξε τις καλύβες...
Μετά τις βελτίωσε κάνοντάς τες αντί από ξύλο, με λάσπη και άχυρο...
Μετά τις έκανε λίθινες...
Μετά ανακάλυψε το τούβλο και το χρησιμοποίησε...
Μετά έδωσε ύψος σε αυτές τις ισόγειες κατοικίες...
Αργότερα έφτιαξε την πολυκατοικία...
Και πάει λέγοντας...

Όλα αυτά ΟΜΩΣ, δεν κάλυπταν παρά την αρχική και διαρκής ανάγκη του, αυτήν την ανάγκη της στέγασής του.
Πόσο λοιπόν αντίκειται ή εμποδίζεται ή μπορεί να θεωρηθεί "επέμβαση" στο Θειο Σχέδιο για την ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, η εναλλακτικές επιλογές που έχει :?:
Νομίζω ΚΑΜΙΑ :wink:


Κατ' αναλογίαν λοιπόν, το Θείο Σχέδιο απλά λέει:
...Πρέπει η Χ Ψυχή να βρει μια κατοικία για να σαρκωθεί..., τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο...

Σας θέτω όμως ένα προβληματισμό αγαπητή μου Κάρμα (και φυσικά προς όλους τους φίλους του παρόντος θέματος)...
Εσείς ΣΗΜΕΡΑ, εν έτη 2006, πόσο εύκολα θα ζούσατε στην αρχική εκείνη Μάνα Ύπαιθρο ή έστω σε ένα καλύβι από άχυρα και λάσπη :?:
Ειδικά όταν δίπλα σας υπάρχουν τα υπερπολυτελή οροφοδιαμερίσματα ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΧΕΤΕ & ΓΝΩΣΗ & ΕΜΠΕΙΡΙΑ :?:

Εκεί λοιπόν έγκειται αυτό που ανάφερα στην αρχική μου τοποθέτηση και που αγαπητός ερμαφρόδιτος αναρωτιέται:
"...Μια ψυχή όπως ΟΛΕΣ ΟΙ ΨΥΧΕΣ (τουλάχιστον σε δομή) ΑΛΛΑ που το κάρμα της και κατ΄ επέκταση η μετενσάρκωση που θα κάνει μέσα σε ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ, δεν θα της έχουν αφήσει και πολλά περιθώρια επιλογών, αλλά που θα έχει ΠΑΝΤΑ αρωγό της το ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ ΤΗΣ..."


Ελπίζω αγαπημένη μου Ardha Nareswara, να σε βοήθησα λίγο σχετικά με την σκέψη μου :wink:

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τετ Φεβ 01, 2006 9:37 am

Ο αγαπημένος Ardha Nareswara έγραψε:"...Η ενσάρκωση σε Κλωνοποιημένο Σώμα γίνεται με την ελεύθερη βούληση της ψυχής ή όχι;-δεδομένου ότι η ψυχή υπό φυσιολογικές συνθήκες επιλέγει πού και πότε θα γεννηθεί-..."


Αγαπητέ μου Ερμαφρόδιτε,

Η ΚΑΘΕ ενσάρκωση γίνεται ΓΙΑΤΙ η Ψυχή οφείλει αλλά και τις οφείλουν από τον κόσμο της μορφής, τον κόσμο της ύλης...
Για να εισπράξει λοιπόν αλλά και να δώσει, ΠΡΕΠΕΙ η Ψυχή να βρεθεί ΞΑΝΑ μέσα στην Ύλη...

Η Ελεύθερη Βούληση, είναι ένας νόμος, ο οποίος έχει ΕΦΑΡΜΟΓΗ στον κόσμο της Ύλης, ΔΗΛΑΔΗ η Ελεύθερη Βούληση της Ψυχής έγκειται στο ΠΩΣ θα διαβιώσει αυτήν την τρέχουσα ενσάρκωσή της στον κόσμο της μορφής και κατά πόσο η Ίδια θα επιτελέσει τους καρμικούς σκοπούς της...

Ο νόμος αυτός ΔΕΝ έχει εφαρμογή στους ανώτερους κόσμους απ' όπου η Ψυχή κατέρχεται για να σαρκωθεί...
Όπως Εκεί (στους ανώτερους κόσμους) ΔΕΝ έχουν εφαρμογή, ΟΥΤΕ ο νόμος της Μετενσάρκωσης αλλά ακόμα και αυτός ο νόμος του Κάρμα, έχει μια ΠΟΛΥ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ η οποία φυσικά δεν είναι επί του παρόντος...

Νομίζω όμως αγαπητή μου Ερμαφρόδιτη ότι υπάρχει μια μικρή "παρανόηση" και εννοώ αυτό που λες ότι:
"...η ψυχή υπό φυσιολογικές συνθήκες επιλέγει πού και πότε θα γεννηθεί..."


Χμμμμμ
Αυτό της ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ μετά από πολλές και διαφορετικές προϋποθέσεις...
Μέχρι λοιπόν να εφαρμοστούν αυτές οι "προϋποθέσεις", ΤΟΤΕ η Ψυχή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΛΟΓΗ, απεναντίας θα έλεγα ότι η περίφημη ΚΑΡΜΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ, της επιβάλει του ΠΟΥ και σε ΠΟΙΟ σώμα θα ενσαρκωθεί :(
Και τότε πίστεψε με καλέ μου φίλε, οι "κλαυθμοί και οι οδυρμοί οδόντων" της Ψυχής είναι απερίγραπτοι :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Εκεί λαμβάνει και τα πρώτα μαθήματα, τα ΟΠΟΙΑ ΧΑΡΑΖΟΝΤΑΙ εντός Της και που είναι η παρακαταθήκη των επόμενων σαρκώσεών της...

Με αγάπη,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Τετ Φεβ 01, 2006 12:46 pm

καλημέρα,
Αυτό που λες κέλσο μου θυμίζει κάτι που διάβασα πρόσφατα σε βιβλίο εγκυμοσύνης :"κάθε μωρό κοιτάει απο ψηλά τις ψυχές στην γή και αποφασίζει ποιοί θα γίνουν οι γονείς του".
Δεν μπορώ να διανοηθώ οτι ισχύει αυτό το απλοϊκό "σχέδιο" αλλά μου είναι δύσκολο και να πιστέψω οτι η ψυχή υπακούει σε καρμικούς νόμους που της υπαγορεύουν μέσα απο προϋποθέσεις πότε πού και πώς θα ενσαρκωθεί.

Για μένα η ψυχή δεν υπακούει σε τίποτα και σε κανέναν,δεν ακολουθεί σχέδια,δεν χρειάζεται προϋποθέσεις για να υπάρξει ή να χαθεί.
Για μένα βέβαια η ψυχή δεν είναι αιώνια,αυτό είναι ένα όμορφο παραμύθι για να μήν χάνουν τις ελπίδες τους αυτοί που δεν κατάφεραν τίποτα στην ζωή τους και αποβλέπουν στην επιτυχία της επόμενης.

Για μένα η ψυχή υπάρχει αυτόματα με την δημιουργία του όντος και παύει όταν αυτό πεθαίνει.Δεν έχει σημασία ο τρόπος της δημιουργίας,όπως δεν έχει σημασία και ο τρόπος θανάτου.
Είναι υπεύθυνη απέναντι στον εαυτό της δημιουργεί νόμους μόνη της και επιλέγει αν και πότε θα τους ακολουθεί ανάλογα με τις περιστάσεις,είναι με λίγα λόγια κάθε ψυχή ένα αυτοφυές, αναρχικό, αυτόνομο, στοιχείο στο σύμπαν, που δεν χρειάζεται καν να αποδείξει την μοναδικότητα και την πολυπλοκότητά της.
Ο χαρακτήρας και η πορεία της δεν είναι προκαθορισμένα ούτε είναι δυνατόν να προβλεφθούν γι΄αυτό μπορεί και αναιρεί ακόμα και αυτά τα χαρακτηριστικά που τις προσδίδω.
Μπορεί να είναι αιώνια και άφθαρτη αλλά η αιωνιότητά της ίσως να είναι μια στιγμή.

Αυτά πιστεύω αλλά είμαι έτοιμη ακολουθώντας την άναρχη ψυχή μου να τα αναιρέσω και να υιοθετήσω άλλα και αυτά τα άλλα να τα αναθεωρήσω και να συνεχίσω, αρκει η σκέψη μου να βρίσκεται σε κίνηση και η κίνησή της να τροφοδοτεί την ενέργεια της ψυχής μου.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

karma
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 22, 2005 2:21 am
Τοποθεσία: Κάπου... εκεί πέρα από τ' άστρα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό karma » Τετ Φεβ 01, 2006 3:49 pm

Αγαπητέ Κέλσο ο Φιλαλήθης

Πολύ ενδιαφέρουσες και σωστές οι απόψεις σου.

Στο ερώτημά μου αναφέρομαι στη χρονική στιγμή, σύμφωνα με το κοσμικό σχέδιο, που θα κατέβει η ψυχή στη γη και όχι στον τρόπο σύλληψης. Τι εννοώ με αυτό. Όταν εμείς δημιουργούμε ένα ανθρώπινο σώμα, τότε «επιβάλλουμε» στο Σύμπαν να κατεβάσει μία ψυχή. Αν αυτό δεν υπάγεται στο «σχέδιό» του, τότε τι γίνεται ; Μήπως κατεβαίνει μία ψυχή καινούργια ή λιγότερο εξελιγμένη ;

Φιλικά

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Φεβ 02, 2006 10:32 am

karma έγραψε:"...Όταν εμείς δημιουργούμε ένα ανθρώπινο σώμα, τότε «επιβάλλουμε» στο Σύμπαν να κατεβάσει μία ψυχή. Αν αυτό δεν υπάγεται στο «σχέδιό» του, τότε τι γίνεται ; Μήπως κατεβαίνει μία ψυχή καινούργια ή λιγότερο εξελιγμένη ; ..."


Την καλημέρα μου σε όλους...

Αγαπητή Κάρμα, θα σου απαντήσω δια μιας πολύ απλής "ερωτήσεως"...
Και ποιος ΔΕΝ μας λέει ότι ο άνθρωπος ΣΕ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ, δεν είναι εκείνος που ΕΦΑΡΜΟΖΕΙ αυτό το Θείο Σχέδιο :?:

Θέλω να πω δηλαδή, ότι ο άνθρωπος δια των ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΒΟΥΛΗΤΙΚΩΝ ΤΟΥ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ, εξυπηρετεί αυτό που αποκαλούμε Θείο Σχέδιο...
Αδυνατώ να "φανταστώ" έναν άνθρωπο να "επιβάλλεται" σε κάτι που πολύ απλά ΤΟΝ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ.
Μην ξεχνάμε ότι ο άνθρωπος είναι ΜΕΡΟΣ, ΤΜΗΜΑ αυτού του συνόλου που αποκαλούμε Θείο Σχέδιο

Για το 2ο ερώτημά σου:
"...Μήπως κατεβαίνει μία ψυχή καινούργια ή λιγότερο εξελιγμένη ;..."

Την απάντηση την έδωσα στην αρχική μου απάντηση, όταν είπα ότι:
"...Μια ψυχή όπως ΟΛΕΣ ΟΙ ΨΥΧΕΣ (τουλάχιστον σε δομή) ΑΛΛΑ που το κάρμα της και κατ΄ επέκταση η μετενσάρκωση που θα κάνει μέσα σε ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟ ΥΛΙΚΟ ΣΩΜΑ, δεν θα της έχουν αφήσει και πολλά περιθώρια επιλογών, αλλά που θα έχει ΠΑΝΤΑ αρωγό της το ΕΛΕΥΘΕΡΙΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣΕΩΣ ΤΗΣ..."


Λοιπόν δύο λόγια παραπάνω, κακό δεν κάνουν νομίζω :roll:
Οι Ψυχές αυτές που θα κατέλθουν σε σάρκωση εντός κλωνοποιημένου σώματος, ΚΑΤ' ΑΝΑΛΟΓΙΑΝ όπως συμβαίνει με τις Ψυχές που σαρκώνονται σε ένα σώμα που έχει δημιουργηθεί από την φυσιολογική συνεύρεση των 2 αντιθέτων φύλων, θα έχουν ΚΑΡΜΑ από προηγούμενες ενσαρκώσεις τους.

Είναι γνωστό, ότι το ΚΑΡΜΑ από προηγούμενες σαρκώσεις που δημιουργεί μια Ψυχή (μεταξύ των άλλων) αφορά ΚΑΙ στους γονείς που δημιούργησαν το σώμα ΔΙΑ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ έκανε δράσεις.
Στην προκειμένη περίπτωση, το ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΟ ΚΑΡΜΑ προς τους γονείς που είχε σε προηγούμενες σαρκώσεις της, ΔΕΝ θα το ξεπληρώσει σε αυτήν την "τρέχουσα" (δια της κλωνοποιήσεως) σάρκωσής της, αλλά σε κάποια ΕΠΟΜΕΝΗ σάρκωση που τότε ΘΑ ΕΧΕΙ γονείς...

Κατά τα άλλα, το ΚΑΡΜΑ που θα έχει να ξεπληρώσει, ΘΑ ΤΟ ΞΕΠΛΗΡΩΣΕΙ και φυσικά θα ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΕΟ...

Πάντα όμως όλα τα παραπάνω, εφ' όσων το σώμα από κλωνοποίηση ΖΗΣΕΙ, αναπτυχθεί, ωριμάσει και πεθάνει κάποια στιγμή...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Πέμ Φεβ 02, 2006 12:13 pm

Την καλημέρα μου και σε σένα αγαπητή Λίβια...

Δεν μπορώ να σου κρύψω (δεν το θέλω κι άλλωστε), ότι οι απόψεις σου με προβληματίζουν :? :? :?
Ας τα δούμε ένα, ένα, ας τα ερευνήσουμε παρέα και να δούμε μπας και έχω λάθος στην σκέψη μου...
Τι λες και εσύ :?:

Η livia έγραψε:"... μου είναι δύσκολο και να πιστέψω ότι η ψυχή υπακούει σε καρμικούς νόμους που της υπαγορεύουν μέσα από προϋποθέσεις πότε πού και πώς θα ενσαρκωθεί.

Για μένα η ψυχή δεν υπακούει σε τίποτα και σε κανέναν, δεν ακολουθεί σχέδια, δεν χρειάζεται προϋποθέσεις για να υπάρξει ή να χαθεί..."

Οκ, αλλά από ΠΟΥ προέρχεται η Ψυχή και από ΤΙ "υλικό" είναι φτιαγμένη :?:
Απαντώντας σε αυτά τα 2 ερωτήματα, ΑΜΕΣΩΣ θεσπίζεις και τον "κανόνα" ή ορθότερα τον ΝΟΜΟ, από τον οποίο και θα "κρίνεται" ή αν θες θα "καθορίζεται" και ο τρόπος δράσης της...

Την περιγράφεις (και μου κάνει εντύπωση :shock: ) σαν κάτι που προέρχεται από κάτι "εξώκοσμο", είναι αναρχική, και δεν έχει καμία σημασία η ύπαρξή της ή μη... :shock:

Αλήθεια, ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ :?:
Σε ρωτώ γιατί λες ότι:
Η livia έγραψε:"...Για μένα βέβαια η ψυχή δεν είναι αιώνια, αυτό είναι ένα όμορφο παραμύθι για να μην χάνουν τις ελπίδες τους αυτοί που δεν κατάφεραν τίποτα στην ζωή τους και αποβλέπουν στην επιτυχία της επόμενης..."


Για μένα πάλι, η ΥΠΑΡΞΗ της Ψυχής και η ΑΧΡΟΝΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ, είναι ΟΧΙ "στήριγμα" όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις, ΑΛΛΑ ένα μέσο ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ μέσα στους κόσμους της ύλης, αυτού που λέμε ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ

Και για να πάμε σε πιο "δύσκολες" ερωτήσεις καλή μας Λίβια 8)

Η livia έγραψε:
"... Α' Για μένα η ψυχή υπάρχει αυτόματα με την δημιουργία του όντος και παύει όταν αυτό πεθαίνει.
Β' Δεν έχει σημασία ο τρόπος της δημιουργίας, όπως δεν έχει σημασία και ο τρόπος θανάτου.
Γ' Είναι υπεύθυνη απέναντι στον εαυτό της δημιουργεί νόμους μόνη της και επιλέγει αν και πότε θα τους ακολουθεί ανάλογα με τις περιστάσεις, είναι με λίγα λόγια κάθε ψυχή ένα αυτοφυές, αναρχικό, αυτόνομο, στοιχείο στο σύμπαν, που δεν χρειάζεται καν να αποδείξει την μοναδικότητα και την πολυπλοκότητά της.

Δ' Ο χαρακτήρας και η πορεία της δεν είναι προκαθορισμένα ούτε είναι δυνατόν να προβλεφθούν γι΄ αυτό μπορεί και αναιρεί ακόμα και αυτά τα χαρακτηριστικά που τις προσδίδω..."


Ερώτημα Α΄:
Αν γεννιέται και πεθαίνει με το φυσικοϋλικό σώμα, ΤΟΤΕ που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ επάνω στο ακριβές ανθρώπινο σώμα, ως ΟΡΓΑΝΟ :?:

Ερώτημα Β΄:
Φυσικά και έχει ΣΗΜΑΣΙΑ το ΠΩΣ δημιουργείται, ΓΙΑΤΙ ΑΝ όπως προανέφερες είναι ΜΕΡΟΣ και ΤΜΗΜΑ του φυσικοϋλικού σώματος, τότε ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να έχει συγκεκριμένη θέση εντός του σώματος.
ΟΜΩΣ για να αναφέρεις περί "δημιουργίας" ΔΕΝ δέχεσαι ότι είναι ΜΕΡΟΣ του σώματος, αλλά "κάτι άλλο"
ΤΙ ΑΛΛΟ μπορεί να είναι λοιπόν :?:

Ερώτημα Γ΄:
Ποιοι ή τι είναι αυτοί οι νόμοι που φτιάχνει ΜΟΝΗ ΤΗΣ :?:
Και ΑΝ όπως ανάφερες πριν δεν δέχεσαι την διαρκή ύπαρξη της και τις επαναγεννήσεις της, ΤΟΤΕ με ποια "εμπειρία" ή ποια κριτήρια θεσπίζει νόμους :?:

ΑΝ (τέλος πάντων) θεσπίζει μόνη της νόμους, ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΘΕΣΠΙΖΕΙ αφού κατά το δοκούν της τους εφαρμόζει ή όχι :?:
Αυτό από μόνο του ως υποθετικό (πάντα) γεγονός, της ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να έχει κρίση ΑΡΑ η όποια θεσπίσει ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ...

Ερώτημα Δ΄:
Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε ΠΩΣ μέσα σε ένα τέλειο μαθηματικό - ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΟ σύμπαν, που το κάθε τι υπόκειται σε νόμους και κανόνες, πράγμα που είναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ, μπορεί να υπάρχει "κάτι" (η Ψυχή εν προκειμένω) που είναι ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ και ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ, αλλά που δεν υπόκειται ΠΟΥΘΕΝΑ :?:

Χαίρομαι πολύ που είσαι ΑΝΟΙΚΤΗ σε κάθε τι καινούργιο για σένα.
Είμαι σίγουρος, ότι κάτι θα κερδίσεις και εσύ από την όλη συζήτηση, δεν συμφωνείς και εσύ; :wink:

Σε αυτό που με βρίσκεις ΣΥΜΦΩΝΟ, είναι αυτό το σχετικό με την ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ που ανέφερες...
Πράγματι, υπάρχουν περιπτώσεις που η αιωνιότητα είναι ΜΟΝΟΝ ΜΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, αλλά αυτό είναι ένα θέμα για άλλη συζήτηση...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Πέμ Φεβ 02, 2006 2:21 pm

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Ερώτημα Α΄:
Αν γεννιέται και πεθαίνει με το φυσικοϋλικό σώμα, ΤΟΤΕ που είναι ΑΚΡΙΒΩΣ επάνω στο ακριβές ανθρώπινο σώμα, ως ΟΡΓΑΝΟ :?:


Είναι μέσα στο όργανο που ονομάζεται εγκέφαλος.

Ερώτημα Β΄:
Φυσικά και έχει ΣΗΜΑΣΙΑ το ΠΩΣ δημιουργείται, ΓΙΑΤΙ ΑΝ όπως προανέφερες είναι ΜΕΡΟΣ και ΤΜΗΜΑ του φυσικοϋλικού σώματος, τότε ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ να έχει συγκεκριμένη θέση εντός του σώματος.
ΟΜΩΣ για να αναφέρεις περί "δημιουργίας" ΔΕΝ δέχεσαι ότι είναι ΜΕΡΟΣ του σώματος, αλλά "κάτι άλλο"
ΤΙ ΑΛΛΟ μπορεί να είναι λοιπόν :?:


Εννοώ οτι δεν έχει σημασία ο τρόπος δημιουργίας του όντος και ο τρόπος θανάτου αυτού,για την εμφάνιση της ψυχής.
Δέχομαι οτι είναι μέρος του σώματος γιαυτό την θεωρώ "θνητή".
Είναι μέρος του εγκεφάλου περισότερο σαν σύνολο σκέψεων και νοητικών διεργασιών παρά σαν ακριβές σημείο οπως πχ ο λοβός ή ο φλοιός.

Ερώτημα Γ΄:
Ποιοι ή τι είναι αυτοί οι νόμοι που φτιάχνει ΜΟΝΗ ΤΗΣ :?:
Και ΑΝ όπως ανάφερες πριν δεν δέχεσαι την διαρκή ύπαρξη της και τις επαναγεννήσεις της, ΤΟΤΕ με ποια "εμπειρία" ή ποια κριτήρια θεσπίζει νόμους :?:


Είναι οι "ηθικοί" νόμοι που αφ΄ενώς θεσπίζονται υποκιμενικά αφ΄ετέρου κινούνται στα πλαίσια της κοινής λογικής.
Η εμπειρία ενυπάρχει στην ψυχή και μεταφέρεται όπως οι γνώσεις με την δημιουργία του όντος.'Οπως ένα μωρό ξέρει πως να πάρει την πρώτη του αναπνοή έτσι και η ψυχή ξέρει πως να κάνει την πρώτη της "σκέψη".Αν μου πείς πως η πρώτη αναπνοή του νεογέννητου είναι ένστικτο τότε γιατί να μήν έχει παρόμιο ένστικτο και η ψυχή?
Η εμπειρία λοιπόν υπάρχει απαρχής σαν μεταφερόμενο γενετικό υλικό.
Τα κριτήρια είναι υποκειμενικά αλλά διαμορφώνονται και εξελίσσονται και εμπλουτίζονται απο το περιβάλλον και την αντιληπτική διαδικασία του όντος.

ΑΝ (τέλος πάντων) θεσπίζει μόνη της νόμους, ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΘΕΣΠΙΖΕΙ αφού κατά το δοκούν της τους εφαρμόζει ή όχι :?:
Αυτό από μόνο του ως υποθετικό (πάντα) γεγονός, της ΑΦΑΙΡΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να έχει κρίση ΑΡΑ η όποια θέσπιση ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ...

Συγνώμη αλλά μου ζητάς να σου δώσω απάντηση σε ένα γεγονός που συμβαίνει σε όλες τις αναπτυγμένες κοινωνίες.Οι νομοθέτες θεσπίζουν νόμους και οι ίδιοι τους τηρούν κατα το δοκούν.Αυτό ουδέποτε θεωρήθηκε οτι υποννοεί πως οι νομοθέτες δεν έχουν κρίση.Αλλωστε υπάρχουν νόμοι που πρακτικά δεν έχουν εφαρμογή.

Για την ψυχή όμως αυτή η διαρκής ανανέωση των ηθικών νόμων που μόνη της δημιουργεί στην συνέχεια αναθεωρεί και καταρίπτει και θεσπίζει καινούριους είναι η ουσία της ύπαρξής της.Γιατί η ψυχή υπάρχει όσο υπάρχει ανάγκη για ηθική,νοητική υποστήριξη του σώματος.
Ερώτημα Δ΄:
Εάν ισχύει κάτι τέτοιο, τότε ΠΩΣ μέσα σε ένα τέλειο μαθηματικό - ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΟ σύμπαν, που το κάθε τι υπόκειται σε νόμους και κανόνες, πράγμα που είναι ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΟ, μπορεί να υπάρχει "κάτι" (η Ψυχή εν προκειμένω) που είναι ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ και ΤΜΗΜΑ ΤΟΥ, αλλά που δεν υπόκειται ΠΟΥΘΕΝΑ :?:

Οταν λέω πως η ψυχή δεν υπακούει σε κανόνες αφορά αυτούς που θεσπίζονται απο "αλλού".Τους κανόνες που η ίδια δημιουργεί τους υπακούει μέχρι να τους αντικαταστήσει με άλους.Είναι μέρος και τμήμα του όλου αλλά υπόκειται στον εαυτό της μόνο.Αυτό δικαιολογεί τον όρο Αναρχική.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

livia
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 8:26 am
Τοποθεσία: Αθηνα

Δημοσίευσηαπό livia » Πέμ Φεβ 02, 2006 2:38 pm

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:Την περιγράφεις (και μου κάνει εντύπωση :shock: ) σαν κάτι που προέρχεται από κάτι "εξώκοσμο", είναι αναρχική, και δεν έχει καμία σημασία η ύπαρξή της ή μη... :shock:
Αλήθεια, ΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΨΥΧΗ ΓΙΑ ΣΕΝΑ :?:

Ωχ! δεν είπα οτι δεν έχει σημασία η ύπαρξή της. :roll:
Γεννιέται ολοκαίνουρια όταν δημιουργείται η ζωή και είναι άρρηκτα δεμένη μαζί της.
Τι είναι η ψυχή για μένα?
Αυτό που οι άλλοι ενοούν όταν λένε πνεύμα,στο τρίπτυχο,σώμα πνεύμα ψυχή.
Για ΄μένα είναι δύπτυχο σώμα - ψυχή.
Είναι δύσκολο το μονοπάτι

Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Παρ Φεβ 03, 2006 11:11 pm

Livia, μου αρέσει η τοποθέτησή σου.

Κάπως "άναρχα" λοιπόν κι εγώ συμπληρώνω -"για λόγους εγκυκλοπαιδικούς"- δυο άλλες θεωρίες.

Η μια λέει ότι και η ψυχή είναι "ύλη".

Η άλλη λέει (δίνοντας κατά κάποιο τρόπο μια άλλη ερμηνεία της μετενσάρκωσης) ότι υπάρχουμε ταυτόχρονα σε διαφορετικούς χωροχρόνους, δηλαδή έχουμε περισσότερους εαυτούς. Κάτι σαν τα παράλληλα σύμπαντα.

Εγώ δεν λέω τίποτα, διατηρώ την προτίμησή μου στη θεωρία της ψυχής μιας χρήσης. :)

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Σάβ Φεβ 04, 2006 1:43 pm

Αγαπητοί φίλοι χαιρετώ. Η καταχώρηση συνδέεται περισσότερο με την ψυχή, παρά στη σχέση της με την κλωνοποίηση και αφορμή της υπήρξε η φράση του Elissaios.

Η μια λέει ότι και η ψυχή είναι "ύλη".


Ή αντιύλη.

Από μια ιστοσελίδα του CERN, http://livefromcern.web.cern.ch/livefro ... el01b.html :

Antimatter, converting all its mass into energy, is the ultimate fuel.

Από το λεξικό της αρχαίας ελληνικής,

θέω: τρέχω, πετώ, κινούμαι γρήγορα - παράγ. θεός.

Παιδί ων, συνήθιζε να μού λέει η ηλικιωμένη θεία μου ότι αφού φύγει, κοιτώντας στο αστέρι που θα λάμπει περισσότερο, θα βλέπω αυτήν (παράξενο πώς τα παιδιά συγκρατούν τέτοιες ρήσεις - μού θυμίζει το πλατωνικό ρητό "η Αλήθεια με ευχαρίστηση ακούγεται").

Μα ό,τι πάει..έρχεται κιόλας.

Πώς συνδέονται όλα αυτά;

Μαθαίνοντας για την έκρηξη υπερκαινοφανούς αστέρα (supernova), η κοσμική ακτινοβολία που εκλύεται, αντιδρά, "πέφτοντας" στην ατμόσφαιρα της Γης, παράγοντας και αντισωματίδια.

Παιδιά Φωτός, του Ηλίου. Ζωο-ποιός, ζωο-δότης. Ίσως οι έννοιες αυτές να μή σχετίζονται αποκλειστικά με τη δημιουργία ιδανικών εξωτερικών συνθηκών..

- Τι εστίν αι των Μακάρων νήσοι;
- 'Ηλιος και Σελήνη, απαντούσαν οι Πυθαγόρειοι.

Δεν ξέρω...από τ' άστρα έρχομαι και στην "κορφή" αντικανέλλα.

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Φεβ 05, 2006 8:24 am

Η αγαπητή livia έγραψε:"...Είναι μέσα στο όργανο που ονομάζεται εγκέφαλος..."


Την καλημέρα μου σε όλους του συν - συζητητές...
Καλή μας Λίβια, κράτησα όπως βλέπεις αυτό που μας αναγκάζει να "διακόψουμε" την συζήτηση :( :( :(
Την συνέχειά της μπορούμε αν την κάνουμε στο θέμα με τίτλο: "ΨΥΧΗ" ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ...??? http://mystica.gr/forum/viewtopic.php?t=47

Τότε και σε σχέση με την παραπάνω ξεκάθαρη τοποθέτησή σου αγαπητή Λίβια, είχα θέσει ένα ερώτημα, το οποίο θα παρακαλούσα πολύ να μου το απαντήσεις...

Τότε, ο Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε: "...Τι είναι αυτό αγαπητοί μου που κάνει την ΔΙΑΦΟΡΑ μεταξύ ενός ΝΕΚΡΟΥ και ενός ΖΩΝΤΑΝΟΥ ανθρώπου;;;
Σε τι διαφέρει ο ΖΩΝΤΑΝΟΣ απο τον ΝΕΚΡΟ;;;
Πότε ένας ΖΩΝΤΑΝΟΣ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ μπορεί να θεωρηθεί ότι ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ, αλλά απλά ΝΕΚΡΟΣ;;; ..."


Στην δική μου σκέψη και φιλοσοφία σχετικά με το θέμα της Ψυχής, αυτό είναι από τα πλέον ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ σημεία που ΠΡΕΠΕΙ να διαλευκανθούν...
Γι' αυτό και το τόνισα με μεγάλα γράμματα :wink:

Τα υπόλοιπα που παραθέτεις αγαπητή μας Λίβια, ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ στηρίζονται επάνω στην αρχική σου αυτή σκέψη που παρέθεσα, ΔΕΝ τα σχολιάζω - ερευνώ, γιατί ΑΝ αλλάξει η θεμέλια σκέψη σου, θα αλλάξει (όπως είναι φυσικό) και το υπόλοιπο νοητικό σου οικοδόμημα, το οποίο έχει ως βάση την ύπαρξη της Ψυχής ως μια λειτουργία (ούτε καν ξεχωριστώ όργανο :!: ) του φυσικοεγκεφάλου μας... :shock: :shock: :shock:

Για να μην χαλάσουμε όμως την ροή του θέματος που τόσο ευγενικά ο / η Ερμαφρόδιτη φίλη/ος μας δημιούργησε σχετικά με την κλωνοποίηση, θεωρώ πρέπον να συνεχίσουμε στο θέμα της Ψυχής που αρχικός ανέφερα...
Τι λες και εσύ αγαπητή μας :?:


Εάν έχει καλυφθεί ο Ερμαφρόδιτος φίλος μου, θα ήθελα να μας ενημερώσει, γιατί θα ήθελα και εγώ στην συνέχεια να θέσω μια ή δυο ερωτήσεις σχετικά με την κλωνοποίηση :roll:

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ.
Ήδη στο θέμα της Ψυχής, έχω μεταφέρει το αποσπάσιμα - απάντηση της Λίβιας και της δικής μου αναρώτησης, για να συνεχίσουμε εκεί....
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Φεβ 05, 2006 8:29 am

Elissaios έγραψε:Livia, μου αρέσει η τοποθέτησή σου.

Κάπως "άναρχα" λοιπόν κι εγώ συμπληρώνω -"για λόγους εγκυκλοπαιδικούς"- δυο άλλες θεωρίες.

Η μια λέει ότι και η ψυχή είναι "ύλη".

Η άλλη λέει (δίνοντας κατά κάποιο τρόπο μια άλλη ερμηνεία της μετενσάρκωσης) ότι υπάρχουμε ταυτόχρονα σε διαφορετικούς χωροχρόνους, δηλαδή έχουμε περισσότερους εαυτούς. Κάτι σαν τα παράλληλα σύμπαντα.

Εγώ δεν λέω τίποτα, διατηρώ την προτίμησή μου στη θεωρία της ψυχής μιας χρήσης. :)


Αγαπημένε φίλε Ελισσαίε, καλή σου ημέρα...
Φυσικά η παραπάνω πρόσκληση αφορά και εσένα :wink:

Θα ήθελα όμως μια τοποθέτησή σου σχετικά με τις ερωτήσεις που έθεσε ο Ερμαφρόδιτος φίλος μας σχετικά με την κλωνοποίηση...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Κυρ Φεβ 05, 2006 8:51 am

Ευθύμης έγραψε:"...Η καταχώρηση συνδέεται περισσότερο με την ψυχή, παρά στη σχέση της με την κλωνοποίηση και αφορμή της υπήρξε η φράση του Elissaios.

Η μια λέει ότι και η ψυχή είναι "ύλη".


Ή αντιύλη..."


Γεια σου αγαπητέ Ευθύμη,

Είναι πλέον ΣΙΓΟΥΡΟ και ΒΕΒΑΙΟ ότι η Ψυχή ΔΕΝ είναι Αντιύλη :shock:
Και αυτό για τον απλό εξής λόγο...
ΑΝ ήταν Αντιύλη, τότε η επαφή της με την Ύλη, το φυσικοϋλικό μας σώμα δηλαδή, θα ήταν αρχικός ΑΔΥΝΑΤΗ και δευτερευόντως πολύ μα πολύ "εκοφαντική" λόγο της έκρηξης που θα δημιουργούταν από της επαφή των 2 ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ σε φόρτιση στοιχείων :o :o :o

Ως γνωστόν, της ΥΛΗΣ τα ηλεκτρόνια έχουν ΑΡΝΗΤΙΚΗ φόρτιση, ΕΝΩ της ΑΝΤΙΥΛΗΣ έχουν ΘΕΤΙΚΗ...
Φανταστείτε λοιπόν τι μεγαλειώδες έκρηξη θα είχαμε ΑΝ η Ψυχή του ανθρώπου ήταν από Αντιύλη αφ' ενός και αφ' εταίρου αυτή (η αντιυλική Ψυχή) ερχόταν να σαρκωθεί ΕΤΟΣ του υλικού μας σώματος :!: :!: :!:

Δεν ξέρω, αλλά σειρά μου να αναφωνήσω φίλε μου:
Από τ' άστρα έρχομαι και στην "κορφή" αντικανέλλα. :) :) 8)

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Φεβ 06, 2006 12:07 am

Αγαπητέ Κέλσο και λοιποί συγγενείς,
Ας δώσω λοιπόν και τη δική μου άποψη περί κλωνοποίησης: Θα συνταχθώ με τη Livia και θα πω, με δικά μου λόγια, ότι άπαξ και ένα ον αυτονομείται, ισχύουν και για αυτό ότι και για τα άλλα όντα. Δηλαδή στέκομαι στο "τι" και όχι στο "πώς". Συμφωνώ έτσι και με την άποψη της Karma, που λέει ότι μπορεί και η κλωνοποίηση να είναι ένα μέσον του θεϊκού σχεδίου.
Θα μπορούσα επίσης να πω ότι όλοι μια ψυχή είμαστε...
Για τα αντι-υλικά αγαθά στα οποία αναφέρεται ο φίλος Ευθύμης δεν ξέρω να απαντήσω. Ξέρω όμως ότι οι επιστημονικές ανακαλύψεις έχουν απομυθοποιήσει πολλά από εκείνα που κάποτε πίστευαν οι άνθρωποι, όταν δεν μπορούσαν να ερμηνεύσουν διαφορετικά. :)


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης