Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Σεπ 19, 2005 6:15 pm

e_shadow έγραψε:Αισθάνομαι άσχημα γιατί με το post μου έφερα αναστάτωση!
Εσείς εδώ τα είχατε όλα όμορφα τυλιγμένα σε ένα ροζ συννεφάκι με καρδούλες και μπον μπον και εγώ ήρθα και τα χάλασα!


Αγαπητή e_shadow, θα συμφωνήσω με το φίλτατο Ramoglou.

Σκοπός της συζήτησης δεν είναι να καλλιεργήσουμε μία εικόνα ωραιοποίησης, αλλά να προσεγγίσουμε τα βαθιά συναισθήματά μας και να ανταλλάξουμε απόψεις.

Τώρα, σχετικά με την καθημερινή τριβή που αναφέρεις, θέλω να παρατηρήσω, ότι αυτό είναι ένα πολύ δύσκολο στάδιο στις σχέσεις όλων των ανθρώπων και μόνον η αμοιβαία εκτίμηση και ο αλληλοσεβασμός στις ατομικές ελευθερίες του καθενός μπορούν να καταστήσουν την όποια σχέση στέρεη και δυνατή.

...εσυ λοιπον βαζεις το εαυτο σου εφοσον εχεις καταφερει καποια πραγματα , διπλα στη θαυμαστρια της λαικιας τραγουδιστριας απο επανω ?


Αγαπητέ j-Apie, δεν βρίσκω το νόημα της ερώτησής σου, την στιγμή που θα μπορούσα να δώσω οποιαδήποτε απάντηση εκ του ασφαλούς (λόγω της ανωνυμίας της διαδικτυακής επικοινωνίας) κι ούτε αντιλαμβάνομαι τί προσπαθείς να καταδείξεις με το παράδειγμα των θαυμαστριών αυτών σε σχέση με το θέμα.

Εν πάσει περιπτώσει, δεν είμαι ο τύπος του ανθρώπου που εκφράζεται κατ' αυτόν τον τρόπο, μέσα από ινδάλματα σαν αυτό της λαϊκής τραγουδίστριας, όμως θα πρέπει να σου θυμίσω ένα αξίωμα της διδασκαλίας του εσωτερισμού, όπως το βρήκα σε δημοσιευμένο άρθρο του αμερικάνικου περιοδικού "Ubique":

«… δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίσοι στην ανάπτυξη, εντούτοις είναι ίσοι κυρίως ως Τέκνα του ίδιου Θεού και συνεπώς, απαιτείται μέριμνα για την φροντίδα των λιγότερο εξελιγμένων από τους πιο εξελιγμένους, ώστε όλοι να μπορούν ν’ αναπτυχθούν σε πλήρες και ίσο ανάστημα.

Οποιοδήποτε κι αν είναι το νέο σύστημα για τη Νέα Εποχή, θα πρέπει να είναι αρκετά σοφό και αρκετά περιεκτικό ώστε να αναγνωρίζει ότι τα πρωτόγονα χαρακτηριστικά στην ανθρώπινη φύση παίζουν ουσιαστικό ρόλο στην εξέλιξη του ατόμου και θα πρέπει να παρέχει, για την απαιτούμενη άσκηση αυτών των χαρακτηριστικών και ενστίκτων κάτω από επαρκή έλεγχο, προστασία των πιο εξελιγμένων μελών της κοινωνίας από τις καταστροφές των λιγότερο ανεπτυγμένων.

Η διδασκαλία της Αρχαίας Σοφίας αναγνωρίζει ότι υπάρχουν δύο φάσεις στον κύκλο της ανθρώπινης εξέλιξης, οι οποίες αποκαλούνται «η ατραπός του εξερχόμενου» και «η ατραπός της επανόδου».

Στον Χριστιανισμό απεικονίζονται στην παραβολή του ασώτου υιού του Κυρίου ημών.

Πραγματική «μεταστροφή» σηματοδοτεί τη διαχωριστική γραμμή ανάμεσα στις δύο αυτές φάσεις στη μακριά αλληλουχία ζωών του κάθε ατόμου, όταν σταματά να εργάζεται για τον εαυτό του και ξεκινά να εργάζεται για το σύνολο, όταν σταματά το άρπαγμα και ξεκινά το δόσιμο, όταν αρχίζει να συνειδητοποιεί την πρώτη αρχή του νόμου της πνευματικής ανόδου μέσα από αγάπη και προσφορά.

Όμως, οι ιδεολόγοι, οι οποίοι πρώτοι δράττουν την αλήθεια, θα πρέπει να μην προσπαθούν να την επιβάλλουν σ’ εκείνους, οι οποίοι δεν είναι έτοιμοι να τη δεχθούν, διαφορετικά μπορεί να προκληθεί μεγάλο κακό. Ο πρωτόγονος έχει δικαίωμα στην αγριότητα, ο ανταγωνιστής στην αντιπαράθεση, ο άπληστος στην ευκαιρία ν’ αρπάξει και να κατέχει, αλλιώς όλοι αυτοί δε θα βρουν το ψεύδος μέσα σε όλα αυτά, ώστε να στραφούν με την ίδια τους τη θέληση σε ανώτερα πράγματα».


Φίλε Κέλσο, δεν είναι πολύ ενδιαφέρον :?: :wink:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Σεπ 19, 2005 8:21 pm

Χαιρετώ τους συνομιλητές.
Αγαπητή e-shadow θα ήθελα να εκφέρω την άποψη μου σχετικά με τα γραφόμενα σου

Όταν αναλύω την έννοια φιλία την προσεγγίζω από την δική μου θέαση ως προς το τι θέλω και πρέπει να είναι.

Περιγράφω αυτό που τόσο παραστατικά είπε ο Κέλσος.¨
« Φίλος = αδελφός »
Την ιδανική της μορφή που πιστεύω ότι είναι και επιθυμία όλων των ανθρώπων.

Σ’ αυτό το σημείο δεν νομίζω ότι υπάρχουν πολύχρωμα συννεφάκια.

Θα ήταν έτσι ''χρωματιστό'' αν έλεγα ότι έχω άπειρους φίλους σε πρακτικό επίπεδο, με αυτή την αδελφική σχέση.
Αλλά κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Προσωπικά πιστεύω, και το έχω ξαναγράψει, ότι είναι δύσκολο να υπάρξει αυτό που ονομάζω δονητικός συντονισμός ψυχής ή ΦΙΛΙΑ, αλλά δεν είναι αδύνατο.
Έχω ελάχιστους φίλους αλλά, έχω.

Σχετικά με την φιλία μεταξύ γυναικών ίσως δεν έχεις άδικο σε κάποια από αυτά που αναφέρεις. Συμβαίνουν αλλά δεν είναι πάντα έτσι.
Απ’ ότι έχω δει ούτε και μεταξύ των ανδρών είναι πάντα οι υποτιθέμενες φιλίες αγνές και διάφανες.

Η άποψη μου όμως είναι ότι η ψυχή δεν έχει φύλο

Και επειδή η φιλία απευθύνεται σ’αυτό το λεπτοφυές τμήμα της ολότητας που λέγεται άνθρωπος δεν μπορούμε να κάνουμε γενετικό διαχωρισμό.

Αν θέλουμε να βρούμε αγάπη και συμπόνια στο περιβάλλον πρέπει πρώτα να τα έχουμε ζήσει στην ίδια την ψυχή μας.

Χρειάζεται όμως θέληση και πίστη γιατί κάθε ιδέα που γίνεται ιδεώδες
Δημιουργεί μέσα της δύναμη ζωής.
Και ίσως έτσι μπορέσουμε να κάνουμε την ιδέα, πράξη.

Mε εκτίμηση

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Δευ Σεπ 19, 2005 9:41 pm

Εικόνα
Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

jo_fransis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2005 1:19 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό jo_fransis » Δευ Σεπ 19, 2005 9:53 pm

Κέλσος ο Φιλαλήθης έγραψε:"Αναρωτιέμαι λοιπόν, για τα όσα τόσο ευγενικά παραθέσατε σχετικά με τις ΔΙΑΦΟΡΕΣ και τους λόγους για διαφορές μεταξύ των ΑΝΘΡΩΠΩΝ (που προέρχονται από την ίδια μήτρα).
Και τα ΚΟΙΝΑ που μας δένουν;;;
Μόνο ΔΙΑΦΟΡΕΣ έχουμε;;;
Και είναι "λογικό" να έχουμε διαφορές;;;"


Αγαπητέ Κέλσο είναι απολύτως φυσικό να έχουμε διαφορές καθώς κάθε ένας από μας είναι μια διαφορετική προσωπικότητα με διαφορετικές εμπειρίες. Όμως αυτές οι διαφορές είναι που μας τραβούν προς τον άλλο.

Η ανάγκη για ολοκλήρωση μας σπρώχνει σε ένα ταξίδι εξερεύνησης της διαφορετικότητας του άλλου μέσα από το οποίο ανακαλύπτουμε εμάς. Όταν το ταξίδι είναι αμφίδρομο τότε έχουμε τη δημιουργία μιας φιλίας...
Είναι λοιπόν η ανάγκη κατανόησης του άλλου που δίνει το έναυσμα για τη δημιουργία μιας φιλίας.

Βέβαια η αφετηρία της μεταξύ δύο ατόμων γνωριμίας είναι τα εμφανώς κοινά χαρακτηριστικά τους όπως κοινά ενδιαφέροντα κάποιες κοινές απόψεις κτλ. Τα κοινά αυτά χαρακτηριστικά μας βοηθούν να ανοιχτούμε και να γίνουμε πιο δεκτικοί απέναντι στον άλλο. Χωρίς τα κοινά στοιχεία η προσέγγιση είναι πιο δύσκολη καθώς ο άλλος δεν είναι απλά διαφορετικός αλλά "ξένος" προς εμάς γεγονός που δημιουργεί συνήθως μεγάλη επιφυλακτικότητα.
Ένας ταξιδιώτης στον απέραντο
κόσμο της γνώσης...

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Δευ Σεπ 19, 2005 9:54 pm

Zadok the priestess έγραψε:
Αγαπητέ j-Apie, δεν βρίσκω το νόημα της ερώτησής σου, την στιγμή που θα μπορούσα να δώσω οποιαδήποτε απάντηση εκ του ασφαλούς (λόγω της ανωνυμίας της διαδικτυακής επικοινωνίας) κι ούτε αντιλαμβάνομαι τί προσπαθείς να καταδείξεις με το παράδειγμα των θαυμαστριών αυτών σε σχέση με το θέμα.

:



ε τοτε υπαρχει προβλημα ! δεν το βλεπεις !
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Σεπ 19, 2005 10:17 pm

j-Apie έγραψε:ε τοτε υπαρχει προβλημα ! δεν το βλεπεις !


Καλό είναι να εντοπιστεί η αιτία του προβλήματος, μια και εσύ τουλάχιστον μπορείς και βλέπεις ότι υπάρχει.

Ίσως φταίει η δική μου αδυναμία να δω.

Αλλά ίσως και να φταίει το ότι δεν ήσουν σαφής.

Αν κρίνω και από την "άσχετη" (κατ' εμέ) φωτογραφία που έβαλες στην προηγούμενη δημοσίευσή σου, την οποία δεν συνόδεψες με κάποιο σαφές σχόλιο, μάλλον κλίνω να επιλέξω το δεύτερο.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Σεπ 20, 2005 10:00 am

Αισθάνομαι άσχημα γιατί με το post μου έφερα αναστάτωση!


Αγαπητή e_shadow, δεν υπάρχει κανένας λόγος να αισθάνεσαι άσχημα και αυτό να σε φρενάρει από το να εκφράσεις την όποια άποψη έχεις.

Στο χώρο αυτό είμαστε όλοι για να εκφράσουμε κόσμια την δική μας άποψη – είτε συμφωνεί με την πλειοψηφία είτε όχι – προκείμενου να κάνουμε μία ανάπτυξη του θέματος και ο καθένας μας να αποκομίσει ότι χρειάζεται. Οπότε μπορείς να συνεχίσεις χωρίς πρόβλημα.

Εγώ αγαπάω τον εαυτό μου πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε και αγαπάω και τους άλλους όπως είναι ποτέ Δε θέλησα να αλλάξω κάποιον και πάντα πρόσφερα αυτό που μου περισσεύει ( κάτι που εγώ στερήθηκα μικρή) σε όσους είχαν ανάγκη και ευτυχώς ποτέ Δε περίμενα ανταπόδοση!
Αυτό που περίμενα και ήθελα ήταν μια αληθινή και ειλικρινή σχέση!!


Κατά την προσωπική άποψη πολύ καλά έκανες, απλά έτυχε αυτοί τους οποίους εσύ θεώρησες φίλους να μην ήταν σε θέση να εκτιμήσουν την δική σου φιλία ή ακόμα να μην ήξεραν τι σημαίνει αυτό, για αυτό και δεν είχες την σχέση που επιθυμούσες. Μάλλον αυτοί έχασαν και όχι εσύ – άσχετα εάν εσύ πιθανόν πληγώθηκες.

Όταν λοιπόν αυτός που εσύ νομίζεις για φίλο σου κρύβει τη χαρά του???? Τι θα πεις?


Ότι πολύ απλά σε φθονεί και δεν χαίρεται για σένα, θα προτιμούσε προφανώς να μην χαιρόσουν ούτε εσύ, άρα κατ’ εμέ δεν είναι φίλος.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Σεπ 20, 2005 12:08 pm

Zadok the priestess έγραψε:Φίλε Κέλσο, δεν είναι πολύ ενδιαφέρον :?: :wink:


ΟΝΤΩΣ...
Και αυτό, γιατί ειληκρινά όταν έκανα την τοποθέτησή μου ΔΕΝ είχα υπόψιν μου την αυτή τοποθέτηση :!: :!: :!: :shock:

Το θέμα λοιπόν παραμένει ΜΕΓΑΛΟ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Σεπ 20, 2005 12:18 pm

NEHEMAUT έγραψε:
Η άποψη μου όμως είναι ότι η ψυχή δεν έχει φύλο



Και ΟΝΤΩΣ έτσι είναι καλή μου φίλη...
Το ΦΥΛΟ το έχει το γήινο - χοϊκό σώμα μας και επειδή ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ανήκει στο χοϊκό αυτό σώμα, γι' αυτό και μας εγκλοβίζει σε αυτά τα "κλισέ" τα οποία έχουν ροζαπόχρωση...

Ας μείνουμε στην ΟΥΣΙΑ ότι η Ψυχή είναι α-φυλη και ας συλογιαστούμε επάνω σε αυτό...
Νομίζω πώς ΕΤΣΙ, ίσως να προσεγγίσουμε με καλύτερο τρόπο την έννοια της ΦΙΛΙΑΣ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Σεπ 20, 2005 1:02 pm

jo_fransis έγραψε:"...Αγαπητέ Κέλσο είναι απολύτως φυσικό να έχουμε διαφορές καθώς κάθε ένας από μας είναι μια διαφορετική προσωπικότητα με διαφορετικές εμπειρίες..."


Αγαπητέ μου φίλε, αυτήν την απόλυτη φυσικότητα θέλησα να τονίσω και να "καυτηριάσω"...
Ότι δηλαδή, ΜΕΝΟΥΜΕ στις "φυσικές" ΔΙΑΦΟΡΕΣ και ΑΓΝΟΟΥΜΕ τις επίσης "φυσικές" ΟΜΟΙΟΤΗΤΕΣ...

Ευτυχώς, η "επιστήμη της Ψυχολογίας" έχει κάνει αρκετή δουλειά σχετικά με τις ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ...
Αισθάνομαι μάλιστα ότι αν ΔΕΝ υπήρχαν διαφορές, η "επιστήμη" αυτή, θα ήταν μάλλον χωρίς ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ...

Με εκτίμηση,

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Τρί Σεπ 20, 2005 1:56 pm

σε ποιο σημειο του σωματος βρικεται η ψυχη ? :idea:
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 20, 2005 3:35 pm

j-Apie έγραψε:σε ποιο σημειο του σωματος βρικεται η ψυχη ? :idea:


Στην πατούσα, σε βολεύει ;
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Σεπ 20, 2005 5:09 pm

j-Apie έγραψε:σε ποιο σημειο του σωματος βρικεται η ψυχη ? :idea:


Mα ΦΥΣΙΚΑ σε κάθε μόριο του σώματος...
Αυτή δεν είναι που ΖΩΟΠΟΙΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΣΩΜΑ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Τρί Σεπ 20, 2005 8:19 pm

Ramoglou έγραψε:
j-Apie έγραψε:σε ποιο σημειο του σωματος βρικεται η ψυχη ? :idea:


Στην πατούσα, σε βολεύει ;



ακριβως στην ιδια περιοχη σκεφτομουνα ram αλλα εγω νομιζω ειναι λιγο ποιο πανω απο τον αστραγαλο :D
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Σεπ 21, 2005 1:36 am

Είδες που καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις ; :wink:

Βέβαια η σωστή απάντηση είναι του φίλτατου Κέλσου, ο οποίος δε κατανόησε το πνεύμα της ερώτησης σου και απάντησε σοβαρά σ' αυτήν.

Θα θυμίσω όμως, ότι στο Forum του mystica.gr, το χιούμορ έχει όρια, τα οποία και κανείς από εμάς δεν είναι διατεθειμένος να αφήσει ανεξέλεγκτα.

Ευχαριστώ
Εικόνα

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Τρί Δεκ 06, 2005 2:55 am

Η φιλία σαν άγγελος εμφανίζεται στις ψυχές μας και όλοι μας, ανεξαιρέτως, νιώθουμε φόβο όταν "τον" αντικρίσουμε για πρώτη φορά. Στα συναισθήματα αυτά του φόβου έρχεται να προστεθεί και η αγωνία για το τί πρέπει ακριβώς να κάνουμε για να τον εμποδίσουμε να φύγει μακριά μας. Έτσι νομίζουμε ότι θα κλέψουμε τον απαραίτητο χρόνο που χρειαζόμαστε για να καταλάβουμε τί βρίσκεται εμπρός μας.

Μα τη θέση τους όταν αυτά δώσουν στην αποδοχή, τότε ο άγνωστος εως πρώτα, άγγελος, μεταμορφώνεται σε δαίμονα.

Ρόλος του φίλου είναι να αντιμετωπίσει τον άγγελο με συγκρατημένη αισιοδοξία και το δαίμονα, που δεν είναι άλλος από τον εγωισμό μας, με αδιαφορία...


Υ.Γ.:Είμαι δίπλα σας φίλοι μου, αν και τόσο μακριά σας...
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Δεκ 06, 2005 5:44 am

Με τόσα ψέματα που ντύθηκαν οι λέξεις, πώς να σου πω το σ’ αγαπώ να το πιστέψεις.

Χαίρομαι που σε ξανα-βλέπω, αγαπημένε Secondborn!
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Πέμ Δεκ 08, 2005 7:18 pm

Aγαπητοί φιλοι γεια σας.

Τον τελευταίο καιρό με απασχόλησε ιδιαιτερα το θέμα της φιλίας.
Ομολογώ οτι στάθηκα ανικανός να ακολουθήσω την μικρη εκεινη πρώτη φωνούλα που με προειδοποίησε για την επικείμενη αποτυχία μιας νεας φιλιας.

Ειναι σίγουρο οτι η φιλία όπως και καθετι άλλο μεγάλο και ουσιαστικό προυποθέτει παντα την Εμπιστοσυνη μας.Και στην περιπτωση της φιλιας αποτελει ακομα πιο σημαντική και αναγκαία προυπόθεση.

Επειδη στην φιλια η σωματικη επαφη δεν υπαρχει,ειναι ουσιαστικα πολυ πιο δυσκολο να συντονιστείς με κάποιον.Νομίζω οτι η σχέση ξεκινα και χτίζεται με τις ενεργειες των υπολοιπων κεντρων του ανθρωπου.

Εμπιστοσύνη σημαίνει Πίστη στο Άγνωστο(προσωπικα ετσι την αντιλαμβάνομαι).Αν δεν εμπιστευόμαστε λοιπόν είναι σχεδόν αδύνατον όχι μόνο να δημιουργήσουμε φιλικούς δεσμούς αλλά σχεδόν αποκλείουμε και την ουσιαστική Αναζήτηση στα μεγάλα μας υπαρξιακά ερωτηματα.

Καλησπέρα σας..

Shiva
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Δεκ 09, 2005 1:20 am

Αγαπητέ Shiva χαμογέλα, διότι άσχετα αν αυτή η φιλία που μας περιέγραψες, ή η όποια φιλία, μπορεί να μην απέδωσε εμφανώς τα αναμενόμενα, σου έδωσε κάτι πολύτιμο, σου έδωσε τη δύναμη να είσαι ο εαυτός σου και να πράττεις όσα το θέλω σου σου επιτάσσει.

Σκέψου ότι ποτέ δεν είμαστε σίγουροι, όσο κι αν ανήκουμε στους επονομαζόμενους «διαισθητικούς», για την τελική έκβαση μιας φιλίας.

Χαμογέλα λοιπόν διότι έκανες το καθήκον σου απέναντι στον εαυτό σου και στα θέλω σου.

Ίσως μια μέρα να σου ανταποδώσει εσένα κάποιος άλλος τα οφέλη μιας φιλίας.
Εικόνα

Ardha Nareswara
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 05, 2005 10:22 pm
Τοποθεσία: Kailasha

Δημοσίευσηαπό Ardha Nareswara » Παρ Δεκ 09, 2005 2:10 am

Φιλε Ramoglou
σε ευχαριστω πολυ για τα ενθαρρυντικά σου λογια.

Ίσως μια μέρα να σου ανταποδώσει εσένα κάποιος άλλος τα οφέλη μιας φιλίας.


Νομιζω οτι τα οφελη της φιλιας τα εχω ηδη λαβει αγαπητε μου φιλε.
Με το σκεπτικο οτι η μονη αγαπη/φιλια που μενει για παντα κοντα μας ειναι αυτη που χαριζουμε στους αλλους νομιζω οτι ηδη εχω οφέλη.

Να σαι παντα καλα.

Shiva
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες