Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 09, 2005 5:31 pm

Αυτό έχει και σαν αποτέλεσμα αυτός ο «καλύτερος» κόσμος να απέχει όλο και πιο πολύ από εμάς.


Στο χέρι μας είναι να τον δημιουργήσουμε, διότι αν μας διέπει ο αρνητισμός και η καχυποψία, τότε δε θα δημιουργηθεί όντως ποτέ αυτή η κοινωνία που ονειρευόμαστε και επιθυμούμε.

Αν δημιουργηθεί ο πυρήνας, όλα θα είναι πιθανά.
Εικόνα

e_shadow
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2005 11:31 pm

Δημοσίευσηαπό e_shadow » Τετ Σεπ 14, 2005 9:29 am

Φιλία = αμοιβαία εξ εκτιμήσεως αγάπη μεταξύ δυο η περισσότερων ατόμων.
( επι.)φιλικός -η-ο(ν). (επ.)-ως,-α

φίλος –η-ο(ν)= προσφιλής. (συν-εκδ.)ο αγαπών.

Φίλος ο θηλ. φίλη = άτομο με το οποίο μας συνδέει αμοιβαία αγάπη. εραστής ερωμένη


Αυτά γράφει το λεξικό στη λέξη φιλία!
Αλλά δεν γράφει την ουσία της λέξης!
Δε λεει σε νοιάζομαι σε σκέφτομαι και χαίρομαι με τη χαρά σου
Πονάω με το πόνο σου και θλίβομαι με τη θλίψη σου!
Αυτό είναι φιλία!!!
Και χαίρομαι που πολλοί από εσάς την έχετε ζήσει και τη ζείτε ακόμη!
Εγώ δυστυχώς Δε τα κατάφερα !! Το καλό είναι πάντως ότι Εγώ είμαι φίλη απλά φίλες δεν βρήκα!
Και πάλι Εγώ είμαι κερδισμένη!
Γιατί δίνω και ας μη πάρω! Αυτό είναι !!!
Φιλία λέξη μαγική!
Φιλία λέξη θεια!

Να δίνεις και να μην περιμένεις να πάρεις!
Εικόνα
Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Σεπ 14, 2005 12:05 pm

Καλημέρα σε όλους.

Αγαπητή e-shadow

Εγώ δυστυχώς Δε τα κατάφερα !!


Λές δυστυχώς την στιγμή που βρίσκεσαι ήδη ανάμεσα σε φιλικές ψυχές.

Ισως σε πλησίασε και ίσως να μήν την αναγνώρισες την μαγεία, όπως λές της φιλίας.
Ισως πάλι να μην ήρθε η σωστή στιγμή για να την βιώσεις, αλλά θα έρθει αν το πιστέψεις, αν το θελήσεις και το προκαλέσεις.

Φιλικά

e_shadow
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2005 11:31 pm

Δημοσίευσηαπό e_shadow » Τετ Σεπ 14, 2005 1:41 pm

Αγαπητη/ε NEHEMAUT ίσως έχεις δίκιο !

Απλά όταν έγραφα βρισκόμουν κάτω από συναισθηματική φόρτιση!

Για μια ακόμη φορά βγήκα λάθος σε όσα πίστευα!!

Τελικά θα συνεχίσω να λεω ότι φίλια μεταξύ γυναικών δύσκολο να υπάρξει!
Ξέρω ότι πολλοί και κυρίως πολλές έχουν αντίρρηση
Εγώ συνεχίζω να το πιστεύω!

Και όσο και να σας φανεί παράξενο έχω ΦΙΛΟΥΣ αλλά όχι ΦΙΛΕΣ!
Και αυτό είναι το παράπονο μου !

Όχι ότι δεν έχω νοιώσει τη φιλία! (ας είναι καλά οι άντρες )
Από τις γυναίκες έχω παράπονο !

Και θα ήθελα να το βιώσω να το ζήσω αλλά τελικά είμαστε άλλο πράγμα εμείς!!!
Εικόνα

Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Τετ Σεπ 14, 2005 3:13 pm

e_shadow έγραψε:Αγαπητη/ε NEHEMAUT ίσως έχεις δίκιο !

Απλά όταν έγραφα βρισκόμουν κάτω από συναισθηματική φόρτιση!

Για μια ακόμη φορά βγήκα λάθος σε όσα πίστευα!!

Τελικά θα συνεχίσω να λεω ότι φίλια μεταξύ γυναικών δύσκολο να υπάρξει!
Ξέρω ότι πολλοί και κυρίως πολλές έχουν αντίρρηση
Εγώ συνεχίζω να το πιστεύω!

Και όσο και να σας φανεί παράξενο έχω ΦΙΛΟΥΣ αλλά όχι ΦΙΛΕΣ!
Και αυτό είναι το παράπονο μου !

Όχι ότι δεν έχω νοιώσει τη φιλία! (ας είναι καλά οι άντρες )
Από τις γυναίκες έχω παράπονο !

Και θα ήθελα να το βιώσω να το ζήσω αλλά τελικά είμαστε άλλο πράγμα εμείς!!!


φιλια μεταξυ γυναικων δινω ενα 1% να εχει επιτυχια ...
Εικόνα
Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Σεπ 14, 2005 8:09 pm

Θα παρακαλούσα το μέλος O.X.E.G να εκφέρει ποιο εμπεριστατωμένα την όποια άποψη έχει, διότι με τα τηλεγραφικά μηνύματα, δημιουργείται σύγχυση ως προς το τι ακριβώς θέλει να εκφράσει ο γράφων.

Βέβαια θα ήθελα να ρωτήσω και από πού πηγάζει η τόσο μεγάλη βεβαιότητα του μέλους για την αποτυχία στη φιλία μεταξύ γυναικών.
Που στηρίζεται αυτό και πως φτάνουμε να διαχωρίζουμε τον άνθρωπο, ανάλογα σε ποιο φύλο ανήκει.

Με χαρά λοιπόν θα περιμένω την τοποθέτηση του μέλους O.X.E.G., τόσο επί του θέματος, όσο και επί της πεποίθησης του.
Εικόνα

jo_fransis
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 08, 2005 1:19 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό jo_fransis » Κυρ Σεπ 18, 2005 9:33 pm

Αγαπητοί συνομιλητές έχετε μία πολύ ενδιαφέρουσα και ζωτικής σημασίας σηζήτηση στην οποία θα ήθελα να καταθέσω την ταπεινή μου γνώμη...

Ζούμε σε μία εποχή όπου έχουμε επιτρέψει στον ατομικισμό να γίνει η σημαία μας και να αυτοαποκαλούμαστε "ρεαλιστές" για να δικαιολογηθούμε. Ξεχνάμε ότι δεν είμαστε μόνοι μας και βλέπουμε τους άλλους ως εν δυνάμει αντιπάλους.

Αυτό μας οδηγεί στο να κλεινόμαστε σε εμάς και να μην επιτρέπουμε στους άλλους να διεισδύσουν στην καρδιά μας.

Έτσι λοιπόν μετατρέψαμε τη φιλία σε ένα δυσεύρετο αγαθό που όλοι αναζητάμε αλλά με λάθος τρόπο...

Για να βρεις τη φιλία πρέπει να είσαι ανοιχτός ξέροντας ότι θα πληγωθείς αρκετές φορές. Κάθε αποτυχημένη προσπάθεια όμως δεν σημαίνει ότι πρέπει να μας κάνει να απογοητευόμαστε και να κλεινόμαστε γιατί έτσι τοποθετούμε τον εαυτό μας στον φάυλο κύκλο του "ρεαλισμού".

Στο κάτω κάτω τα αγαθά κόποις κτώνται...
Ένας ταξιδιώτης στον απέραντο
κόσμο της γνώσης...

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Κυρ Σεπ 18, 2005 11:24 pm

Ramoglou έγραψε:Θα παρακαλούσα το μέλος O.X.E.G να εκφέρει ποιο εμπεριστατωμένα την όποια άποψη έχει, διότι με τα τηλεγραφικά μηνύματα, δημιουργείται σύγχυση ως προς το τι ακριβώς θέλει να εκφράσει ο γράφων.

Βέβαια θα ήθελα να ρωτήσω και από πού πηγάζει η τόσο μεγάλη βεβαιότητα του μέλους για την αποτυχία στη φιλία μεταξύ γυναικών.
Που στηρίζεται αυτό και πως φτάνουμε να διαχωρίζουμε τον άνθρωπο, ανάλογα σε ποιο φύλο ανήκει.

Με χαρά λοιπόν θα περιμένω την τοποθέτηση του μέλους O.X.E.G., τόσο επί του θέματος, όσο και επί της πεποίθησης του.


Αγαπητε συντονιστη *Ramoglou* με χαρα λοιπον αφηνω την απαντηση μου επι του θεματους . Μεσα απο τις προσωπικες μου εμπειριες πανω σε αυτα τα θεματα εχω διαπιστωσει οτι οι φιλιες μεταξυ γυναικων δεν ειναι τοσο σταθερες οσο των ανδρων . Οι περισσοτερες ζηλευουν η μια τη αλλη , ως πλασματα περηφανα και εγωιστικα απο την φυση τους . Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα γυρω μας και τα περισσοτερα ειναι αρνητικα οπως και οι πιο πολλοι απο εσας γνωριζετε .

Χθες ειδα μια απο τις γελοιες κουτσομπολιστικες εκπομπες της TV που ειχε αφιερωμα σε μια λαικια τραγουδιστρια και στις σχεσεις της με το κοινο .
Σε καποια φαση εδειχνε πλανα απο το καμαρινι της μετα απο το τελος του λα''ι''β . Καποιες θαυμαστριες λοιπον ητανε μεσα στο καμαρινι , διπλα στην λαικια τραγουστρια και ουρλιαζαν οτι δεν το πιστευουν που βρισκονται διπλα στο ειδωλο τους . Η μια μαλιστα ητανε ετοιμη να κλαψει και εφτιαχνε τις πλεξουδες της συνεχως απο αμηχανια που ηταν διπλα στο ειδωλο της .

Αρκετες γυναικες μεγαλες μικρες ειναι σαν την παραπανω θαυμαστρια . Οι εξαιρεσεις ειναι λιγες . Ετσι λοιπον οταν εχουμε να κανουμε με τετοιες προσωπικοτητες που εχουνε ειδωλα καθυστερημενους ανθρωπους , που δεν εχουν καμια ταση δημιουργικοτητας και που το μυαλο περιστρεφεται γυρω απο το τι θα φορεσουν και το πως θα κανουνε την φιλη τους να σκασει απο ζηλια , μιλαμε για ανθρωπους ανικανους να δημιουργησουν μια πραγματικη φιλια .

Ο καθενας πρεπει να εχει την δικια του προσωπικοτητα και τον δικο του δρομο στην ζωη . Ο καθενας πρεπει να δημιουργησει το ειδωλο του εαυτου του !
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Σεπ 19, 2005 12:26 am

Αγαπητέ j-Apie,

ειλικρινά δεν καταλαβαίνω πώς μπορείς να εκφέρεις τόσο καθολικές και απόλυτες θέσεις για το άλλο φύλο με τα παραδείγματα τα οποία παραθέτεις.

Δηλαδή, δεν έχεις συναντήσει ποτέ άνδρες να προδίδουν φίλους τους ή να συμπεριφέρονται ανόητα :?: :shock:

Αν μου επιτρέπεις, ως γυναίκα, μπορώ να σε διαψεύσω με το ίδιο το προσωπικό μου παράδειγμα, διότι έχω σχετιστεί με διάφορους ανθρώπους (άνδρες - γυναίκες) φιλικά και κάποιοι/ες ναι μεν δε θεωρώ ότι ήταν αντάξιοι/ες των προσδοκιών μου, αντίθετα οι υπόλοιποι/ες με έχουν τιμήσει με τη φιλία τους με αποτέλεσμα να έχω και μακροχρόνιες φιλίες πραγματικά πολύ δεμένες και πλούσιες σε συναισθήματα ασχέτως φύλου.
Αντίστοιχα, θεωρώ ότι τα αισθήματα είναι αμοιβαία και τιμώ ιδιαίτερα τους φίλους/ες μου.

Με αφορμή το εκφρασθέν παράπονο της φίλης e_shadow, θα ήθελα να επισημάνω ότι στην προηγούμενη παράγραφό μου χρησιμοποίησα τη λέξη "προσδοκίες".

Έχουν σημασία οι προσδοκίες μας, αγαπητοί φίλοι...

Ας μην ξεχνάμε, ότι όσο πιο εκλεκτικοί είμαστε, τόσο λιγοστεύουν οι πιθανότητες, όμως πάντα λαμβάνουμε ό,τι δικαιούμαστε στη δεδομένη φάση της εξέλιξής μας.

Η Δικαιοσύνη διέπει τα πάντα...

Ας αναρωτηθούμε λοιπόν...

Κλείνοντας, θα ήθελα να συμφωνήσω με τη φίλη NEHEMAUT και τον αγαπητό jo_fransis (ο οποίος μας χάρισε την πρώτη του δημοσίευση στο παρόν θέμα και επί τη ευκαιρία τον καλωσορίζω!).

Ο εγωισμός είναι το κλειδί για πολλά από τα βάσανά μας.

Κλειδί κυριολεκτικά... που ανοίγει από τη μία και κλειδώνει από την άλλη. :wink:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Σεπ 19, 2005 2:21 am

Πρώτα απ’ όλα θα ήθελα να καλωσορίσω τον αγαπητό jo_fransis στο Forum του mystica.gr και να του ευχηθώ να έχει μια εποικοδομητική παρουσία τόσο για τον ίδιο όσο και για εμάς στο διαδικτυακό αυτό σταυροδρόμι. Προσωπικά αντίκρισα με μεγάλη χαρά το μήνυμα του και ελπίζω να βλέπω και στο μέλλον περισσότερα.

Στο θέμα μας λοιπόν, με αφορμή τόσο το post της αγαπητής e_shadow, όσο και των άλλων δύο αγαπητών μελών, της NEHEMAUT και της Zadok the priestess .

Μήπως ο μεγαλύτερος εχθρός μας είναι ο ίδιος μας ο εαυτός ;
Μήπως εμείς, έχοντες την ανάγκη να αγαπηθούμε, προσκολλούμεθα σε μία φιλία και προσπαθούμε μέσα από αυτή να καλύψουμε άλλες ανάγκες, οι οποίες και δεν μας καλύπτονται από την προσωπική μας ζωή ;
Μήπως τελικά μέσα από τον εγωισμό μας, τυφλωνόμαστε χωρίς να κατανοούμε τα δικά μας εξ’ αρχής λάθη σε μια φιλική σχέση ;
Μήπως επιδιώκουμε να χειραγωγούμε τον φίλο ή τη φίλη μας, βάση των δικών μας επιθυμιών, έτσι ώστε να πάρουμε ως ανταποδοτικό όφελος τα όσα εξ αρχής αποζητούσαμε ;

Παραδίδουμε τον εαυτό μας στη φιλία χωρίς να περιμένουμε, ανταπόδοση, αναγνώριση, όφελος ;

Υπηρετούμε την ιδέα της φιλανθρωπίας και της αγάπης ή υποτασσόμαστε στα κατώτερα συναισθήματα μας ;

Τελικά πόσο ελεύθερη είναι η σκέψη, μα ΚΑΙ η δράση μας ;

Αυτά θεωρώ πως είναι τα ερωτήματα που πρέπει να θέσουμε στον εαυτό μας και απαντώντας τα, να χτίσουμε το οικοδόμημα της φιλίας. Σ’ αυτό το οικοδόμημα να είσαστε σίγουροι ότι δε θα κατοικεί ή ιδιοτέλεια και ο εγωισμός. Μα η αγάπη, η κατανόηση και η ελευθερία.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Σεπ 19, 2005 2:35 am

j-Apie Σαν μέλος λοιπόν και όχι σαν συντονιστής, έχω να πω πως δε με διαφωτίζει ιδιαίτερα το παράδειγμα σου.

Αν υποθέσουμε πως μια κοπέλα που εισέρχεται σ’ ένα καμαρίνι, ζηλεύει την διάσημη ιδιοκτήτρια του χώρου αυτού, τότε τι θα πρέπει να σκεφτούμε για τους κυρίους πάσης ηλικίας που ζηλεύανε τον Καρεμπέ και που τον ζηλεύουν ακόμα ;

Είναι αυτό δείγμα για τη μη φιλία μεταξύ ανδρών ή γυναικών ;

Δηλαδή αν κάποιος συνευρεθεί ερωτικά με τη γυναίκα του φίλου του (πολλάκις έχει συμβεί, όπως και στο αντίθετο φύλο), τότε θα πρέπει να υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει φιλία ;
Αρκεί αυτό ;
Είναι αυτό το μόνο στοιχείο που πρέπει να εξετάσουμε ;
Και τελικά δεν θα μπορούσαμε να βρούμε παράδειγμα, όπου δύο αδέλφια συνευρίσκονται με την ίδια γυναίκα ή και πάλι το αντίστροφο ;
Εκεί θα πούμε δεν υπάρχει πραγματικά αδελφική σχέση ;

Πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ ότι αυτά ορίζουν μια έννοια τόσο υψηλή, που αριθμολογικά έχει την ίδια αξία με τη λέξη αδελφός.

Υ.Γ. Σαν συντονιστής σ’ ευχαριστώ που μας παρέθεσες την άποψη σου.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Δευ Σεπ 19, 2005 8:51 am

Ramoglou έγραψε:"...Πραγματικά δε μπορώ να φανταστώ ότι αυτά ορίζουν μια έννοια τόσο υψηλή, που αριθμολογικά έχει την ίδια αξία με τη λέξη αδελφός..."


Την καλημέρα μου σε όλους...
Και εγώ με την σειρά μου να καλωσορίσω τα νέα μέλη στις "αγορές" (forum) του Σταυροδρομιού της αναζήτησης :wink: ...

Με αφορμή τα όσα ο Φίλος Ράμογλου παράθεσε, προεκτείνω λίιιγο παραπέρα την κουβέντα...

Ορθά αναφέρει ο Φίλος μας ότι η λέξη ΑΔΕΛΦΟΣ ισούται, δηλαδή έχει τον ΙΔΙΟ ΑΡΙΘΜΟ ΔΟΝΗΣΕΩΝ, με την λέξη ΦΙΛΟΣ
ΑΔΕΛΦΟΣ = 1 + 4 + 5 + 30 + 500 + 70 + 200 = 810
ΦΙΛΟΣ = 500 + 10 +30 + 70 + 200 = 810

Αυτό έχει να κάνει με την ΨΥΧΗ και την ταυτίσει των δονήσεων που ΕΧΕΙ τόσο ο Αδελφός όσο και ο Φίλος μαζί μου.
Η λέξη "αδελφός" σημαίνει εκείνον που βγήκε από την ίδια μήτρα (δέλφυς) και στην μεταφυσική η Μήτρα αυτή είναι η Μήτρα που μέσα από αυτήν ΟΛΑ και τα ΠΑΝΤΑ προέρχονται...

Αναρωτιέμαι λοιπόν, για τα όσα τόσο ευγενικά παραθέσατε σχετικά με τις ΔΙΑΦΟΡΕΣ και τους λόγους για διαφορές μεταξύ των ΑΝΘΡΩΠΩΝ (που προέρχονται από την ίδια μήτρα).
Και τα ΚΟΙΝΑ που μας δένουν;;;
Μόνο ΔΙΑΦΟΡΕΣ έχουμε;;;
Και είναι "λογικό" να έχουμε διαφορές;;;

Ο Φίλος είναι εκείνος που "σαν άλλος αδελφός" θα συνδράμει στην ανάγκη σου, θα πονέσει με τον πόνο σου και θα χαρεί με την χαρά σου...
Αλλά αυτό ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ και το ζητούμενο από την κοινωνία μας, την γεμάτη "πολιτισμό";;;
Αυτό ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ το καθήκον του Ανθρώπου προς τον συνάνθρωπο;;;

Σε άλλα τόπικς, αναφερόμαστε για τον "χαμένο" παράδεισο και ρωτάω, είναι "χαμένος" ή εμείς τον έχουμε μετατρέψει στην κόλαση που ΕΠΙΘΥΜΟΥΜΕ να ζούμε;;;

Με σεβασμό στους Φίλους...

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Σεπ 19, 2005 10:48 am

Αρχικά θα ήθελα να καλωσορίσω τον αγαπητό jo_fransis και να του ευχηθώ μια εποικοδομητική πορεία στο χώρο αυτό.

Η φιλία δεν νομίζω ότι έχει να κάνει τόσο με το φύλο του ανθρώπου όσο με τον ίδιο τον άνθρωπο.

Εάν κάποιος δεν έχει αγαπήσει τον ίδιο του τον εαυτό πως θα καταφέρει να αγαπήσει τον διπλανό του.
Εάν δεν έχει μάθει στη ζωή του να προσφέρει πως θα μπορέσει να προσφέρει την φίλια του χωρίς να αποσκοπεί κάπου.

Ο πραγματικός φίλος είναι αυτός που είναι δίπλα σου στον πόνο αλλά και στην χαρά. Η χαρά είναι πολύ σημαντική γιατί όταν ο άλλος χαίρεται για σένα σημαίνει πως ποταπά αισθήματα φθόνου παύουν να υπάρχουν στην εν λόγο σχέση.

Έχετε ποτέ αναρωτηθεί μήπως αυτός που θεωρείται φίλος, σε μία κατάσταση δύσκολη που φαινομενικά στηρίζει, στο βάθος χαίρεται για αυτό το οποίο περνά ο άλλος? Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό, ίσως και δύσκολο να διαπιστωθεί, επιτρέψτε μου όμως να πω, πως δυστυχώς συμβαίνει και όταν κανείς το ανακαλύπτει η απογοήτευση είναι μεγάλη, αλλά ταυτόχρονα είναι και ένα μάθημα.

Ο χρόνος είναι αυτός που δοκιμάζει την σχέση που ονομάζεται φιλία και είναι κάτι που χτίζεται σιγά σιγά. Είναι η σχέση που διέπεται από σεβασμό εμπιστοσύνη αγάπη κατανόηση κλπ.

Όλα ξεκινάνε και καταλήγουν σε εμάς τους ίδιους. Όταν εμείς θα καταφέρουμε να ισορροπήσουμε μέσα μας, τότε θα είμαστε σε θέση να προσφέρουμε την φιλία μας. Να δημιουργήσουμε μία σχέση που δεν θα γίνει για να καλύπτει τις δικές μας ανασφάλειες, αλλά θα είναι δημιουργική και πάνω από όλα υγιής.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Δευ Σεπ 19, 2005 1:54 pm

Ramoglou έγραψε:j-Apie
Αν υποθέσουμε πως μια κοπέλα που εισέρχεται σ’ ένα καμαρίνι, ζηλεύει την διάσημη ιδιοκτήτρια του χώρου αυτού, τότε τι θα πρέπει να σκεφτούμε για τους κυρίους πάσης ηλικίας που ζηλεύανε τον Καρεμπέ και που τον ζηλεύουν ακόμα ;

Είναι αυτό δείγμα για τη μη φιλία μεταξύ ανδρών ή γυναικών ;

.


Αγαπητε Ramoglou .

Αν δεν κανω λαθος μιλουσα για σχεσεις γυναικων με γυναικες . Ακομα δεν εφτασα στις αλλες σχεσεις , απλα ειπα οτι οι σχεσεις ανδρες με ανδρες ειναι ποιο σταθερες και δεν ενοουσα υπερβολικα ποιο σταθερες . Quote και στην Zadok ...
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Δευ Σεπ 19, 2005 2:01 pm

Zadok the priestess έγραψε:Αγαπητέ j-Apie,

Αν μου επιτρέπεις, ως γυναίκα, μπορώ να σε διαψεύσω με το ίδιο το προσωπικό μου παράδειγμα, διότι έχω σχετιστεί με διάφορους ανθρώπους (άνδρες - γυναίκες) φιλικά και κάποιοι/ες ναι μεν δε θεωρώ ότι ήταν αντάξιοι/ες των προσδοκιών μου, αντίθετα οι υπόλοιποι/ες με έχουν τιμήσει με τη φιλία τους με αποτέλεσμα να έχω και μακροχρόνιες φιλίες πραγματικά πολύ δεμένες και πλούσιες σε συναισθήματα ασχέτως φύλου.
Αντίστοιχα, θεωρώ ότι τα αισθήματα είναι αμοιβαία και τιμώ ιδιαίτερα τους φίλους/ες μου.

. :wink:


ειπαμε υπαρχουν και εξαιρεσεις .
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Σεπ 19, 2005 2:37 pm

j-Apie έγραψε:ειπαμε υπαρχουν και εξαιρεσεις .


Φίλε μου, δε θεωρώ ότι είμαι καμμία εξαίρεση.

Είναι ζήτημα θέλησης...

Και για να το έχω πετύχει, σημαίνει ότι υπήρχαν και άλλοι (άλλες εν προκειμένω) που το είχαν θελήσει αντίστοιχα.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

e_shadow
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Δευ Μάιος 02, 2005 11:31 pm

Δημοσίευσηαπό e_shadow » Δευ Σεπ 19, 2005 2:50 pm

Εδώ και πάλι!!
Αισθάνομαι άσχημα γιατί με το post μου έφερα αναστάτωση!
Εσείς εδώ τα είχατε όλα όμορφα τυλιγμένα σε ένα ροζ συννεφάκι με καρδούλες και μπον μπον και εγώ ήρθα και τα χάλασα!
Λοιπόν θα απαντήσω προσωπικά για μένα !
Σε μερικά από όσα διάβασα
Λεει η Ladyhawk
Εάν κάποιος δεν έχει αγαπήσει τον ίδιο του τον εαυτό πως θα καταφέρει να αγαπήσει τον διπλανό του.
Εάν δεν έχει μάθει στη ζωή του να προσφέρει πως θα μπορέσει να προσφέρει την φίλια του χωρίς να αποσκοπεί κάπου.


Εγώ αγαπάω τον εαυτό μου πολύ περισσότερο από όσο θα έπρεπε και αγαπάω και τους άλλους όπως είναι ποτέ Δε θέλησα να αλλάξω κάποιον και πάντα πρόσφερα αυτό που μου περισσεύει ( κάτι που εγώ στερήθηκα μικρή) σε όσους είχαν ανάγκη και ευτυχώς ποτέ Δε περίμενα ανταπόδοση!
Αυτό που περίμενα και ήθελα ήταν μια αληθινή και ειλικρινή σχέση!!

Ο πραγματικός φίλος είναι αυτός που είναι δίπλα σου στον πόνο αλλά και στην χαρά. Η χαρά είναι πολύ σημαντική γιατί όταν ο άλλος χαίρεται για σένα σημαίνει πως ποταπά αισθήματα φθόνου παύουν να υπάρχουν στην εν λόγο σχέση.


Όταν λοιπόν αυτός που εσύ νομίζεις για φίλο σου κρύβει τη χαρά του???? Τι θα πεις?

Δε νομίζω ότι είμαι εγώ λάθος

Και πάλι σε προσωπικό επίπεδο μιλώντας
Έχω φίλες αλλά Δε μας ενώνει μόνο η φίλια αλλά και ο κοινός τόπος καταγωγής!
Βρισκόμαστε σπάνια αλλά όταν βρεθούμε Δε μας φτάνει ο χρόνος που έχουμε !
Έχουμε κοινά βιώματα και κοινά παιδικά χρόνια
Είναι φυσικά και αυτές γυναίκες και Δε χάλασε ίσως η φίλια γιατί δεν υπάρχει η καθημερινή τριβή!
Σε καθημερινή βάση δύσκολο να αντέξει !
Και πάλι συγνώμη για την αναστάτωση που έφερα!
Εικόνα

Δε ζυγιάζω, δε μετρώ , δε βολεύομαι ! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Δευ Σεπ 19, 2005 2:58 pm

Zadok the priestess έγραψε:
j-Apie έγραψε:ειπαμε υπαρχουν και εξαιρεσεις .


Φίλε μου, δε θεωρώ ότι είμαι καμμία εξαίρεση.

Είναι ζήτημα θέλησης...

Και για να το έχω πετύχει, σημαίνει ότι υπήρχαν και άλλοι (άλλες εν προκειμένω) που το είχαν θελήσει αντίστοιχα.


Καλος , ας πουμε λοιπον οτι ειναι ζητημα θελησης . Οτι ολοι οι ανθρωποι εχουν την δικη τους θεληση ειναι γνωστο , εσυ λοιπον βαζεις το εαυτο σου εφοσον εχεις καταφερει καποια πραγματα , διπλα στη θαυμαστρια της λαικιας τραγουδιστριας απο επανω ?

Το οτι υπαρχει η θεληση σε ανθρωπους δεν διαφωνω ... απλα δεν την κανουν τιποτα ετσι ωστε να καταφερουν κατι . λιγοι ειναι αυτοι που το κανουν..
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Σεπ 19, 2005 3:54 pm

Αγαπητή e_shadow, δεν έφερες καμία αναστάτωση, ο σκοπός της παράθεσης απόψεων και ο διάλογος επ’ αυτών είναι το ζητούμενο στο Forum.

Τα post σου δεν έχουν τίποτα το υβριστικό, τίποτα το οποίο να είναι εκτός των κανόνων συζήτησης, οπότε δε διαταράχθηκε κανένας νόμος επικοινωνίας.

Παραθέτεις την οπτική σου και οι άλλοι τη δική τους, μέσα από αυτή την αντιπαράθεση προκύπτουν για τον καθένα θεάσεις που ίσως και να μην έχει σκεφτεί να δει ή να αναλύσει.

Συνέχισε λοιπόν, χωρίς να σκέφτεσαι πως χαλάς τα πον – πον, ή τα ροζ συννεφάκια, που η δική μας οπτική παρέθετε.

Όλοι θα πάρουμε κάτι για πνευματική τροφή, τόσο από τα γαλάζια όνειρα ενός κόσμου αγγελικά πλασμένου, όσο και από τη μιζέρια της μαύρης κόλασης.
Πάντα η γήινη αλήθεια είναι κάπου στη μέση, η προσωπική αλήθεια είναι αυτή που πλησιάζει προς το ένα ή προς το άλλο σημείο.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Σεπ 19, 2005 4:02 pm

j-Apie, συγνώμη που προέκτεινα τη σκέψη μου, θα περιμένω να δω και την αντίληψη σου για το άλλο φύλο, όπως και την αντίληψη σου για τι φιλία μεταξύ αντιθέτων φύλων και μετά θα παραθέσω τη δική μου οπτική.

Παραμένει όμως η απορία μου, σχετικά με το πώς το παράδειγμα σου, είναι ενδεικτικό της μη φιλίας μεταξύ των γυναικών.

Βέβαια δε με διαφώτισε καθόλου και η παράθεση των απόψεων σου στο διάλογο με τη Zadok.

Διατελώ, εν αναμονή λοιπόν.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες