Η ΕΝΝΟΙΑ ΤΗΣ ΦΙΛΙΑΣ

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Φεβ 05, 2007 3:04 pm

Μερικά ρητά για την φιλία που μου αρέσανε και θα ήθελα να σας τα παραθέσω.

-"Έργο του φίλου είναι να εκπληρώσει τις ανάγκες σου, αλλά όχι να γεμίσει το κενό σου" - Χαλίλ Γκιμπράν
-"Μη θλίβεσαι όταν λες αντίο. Ένας αποχαιρετισμός είναι απαραίτητος μέχρι να μπορέσετε να ξανανταμώσετε. Είναι βέβαιο πως θ' ανταμώσουν μετά από λεπτά ή αιώνες αυτοί που συνδέονται με αληθινή φιλία" - Richard Bach
-"Μόνο οι πραγματικοί φίλοι μας βοηθάνε να δούμε την αλήθεια. Με χαστούκια εννοείτε" - F. Sabeo
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Φεβ 05, 2007 3:10 pm

Ένα ωραίο άρθρο για τη Φιλία είναι εδώ.

http://www.focusmag.gr/articles/view-article.rx?oid=178063
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Φεβ 06, 2007 11:48 am

Η έννοια της φιλίας έχει μια σημασία ηθική και αναφέρεται στην εσωτερικότητα των ανθρωπίνων σχέσεων. Είναι η ένωση της συνείδησης μ' εκείνο που της παρουσιάζεται άμεσα ως κάτι δικό της.

Η αληθινή φιλία πρόϋποθέτει μια ορισμένη συγγένεια χαρακτήρα που σπρώχνει τούς φίλους να επιθυμούν το απόλυτο Αγαθόν, το Πρώτον φίλο.
Ο όρος << οικειότητα >> ή << συγγένεια >> αντιστοιχεί στην ΙΔΕΑ κάποιου πράγματος εκ φύσεως συγγενικού, πρόκειται γαι μια ομοιότητα βαθειά που ενυπάρχει κάτω απο τις φαινομενικές διαφορές.

Η επιθυμία έχει ένα χαρακτήρα σχετικό, γιατί αναφέρεται πάντα σέ κάτι που μας λείπει, έχοντας ως στόχο και αντικείμενο της την ευχαρίστηση. Πρόκειται για ένα κατώτερο πάθος που δεν περίεχει κανένα στοιχείο λογικότητας.

Ο Πλάτων ωστόσο, απο τούς αρχικούς διαλόγους του, τοποθετεί απέναντι στις αχαλίνωτες επιθυμίες την επιθυμία εκείνη της ψυχής που τείνει πρός την αλήθεια.

Ο ύψιστος φίλος είναι ο δάσκαλος, μια μορφή ανταποδοτικής φιλίας που ενεθάρυνε ο αρχαίος φιλόσοφος.

Απο τα << πλατωνικά θέματα>>
Εικόνα

Παύλος Βουλουτιάδης
Δημοσιεύσεις: 455
Εγγραφή: Δευ Οκτ 16, 2006 6:57 pm

Δημοσίευσηαπό Παύλος Βουλουτιάδης » Σάβ Φεβ 10, 2007 5:02 pm

[center]"Φίλος; Κάποιος που σε ξέρει αρκετά καλά, όμως, συνεχίζει να σε συμπαθεί."
Elbert Hubbard

"Ο Bernard Shaw είναι ένας από τους πιο καταπληκτικούς ανθρώπους - δεν έχει κανένα εχθρό κι ούτε οι φίλοι του τον συμπαθούν".
Oscar Wilde

"Δεν μισώ τους εχθρούς μου γιατί εγώ τους έφτιαξα".
Red Skelton

"Ω φίλοι μου, δεν υπάρχει κανένας τέλειος φίλος!"
Αριστοτέλης

""Ν΄ αγαπάς τον καθένα ανάλογα με τη συνεισφορά του στον αγώνα. Μη ζητάς φίλους· να ζητάς συντρόφους!"
Νίκος Καζαντζάκης[/center]
Π.Β

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Μαρ 06, 2007 12:29 pm

Αυτό το Topic το έφτιαξα για αυτούς που νιώθουν το μεγαλείο της Φιλίας.

Σήμερα θέλω να γράψω κάτι εντελώς προσωπικό γιατί αυτός είναι ο μόνος τρόπος να τιμήσω την Κατερίνα, μια φίλη που έφυγε με ψηλά το κεφάλι, γιατί είχε το θάρρος να κοιτάξει κατάματα τη ζωή και το θάνατο.

Η φιλία μας ξεκίνησε επειδή με διάλεξε να μιλήσουμε, μου είπε πως ήταν φίλη του Στέλιου και πως είχε διαβάσει post μου και τις άρεσαν οι ιδέες μου. Μιλήσαμε για το θάνατο, για τη ζωή, για τη δύναμη της να πολεμάει στα ίσα τον καρκίνο, για την πίστη της πως θα νικήσει.
Κάθε της λέξη και ένα χαμόγελο, ποτέ δεν είπε κουράστηκα, ακόμα και στο τέλος.

Σ’ αυτή την όμορφη ψυχή που μου εμπιστεύτηκε τις σκέψεις της, που με τίμησε με τη φιλία της και με την εμπιστοσύνη της, που πάντα χαμογελούσε και ενδιαφερόταν για την δική μου υγεία πιότερο από τη δική της χρωστάω ένα ευχαριστώ και ένα στο επανιδήν, από κοντά αυτή τη φορά και όχι μέσα από το διαδίκτιο.

Το nickname της ήταν «Zwh», αυτό διάλεξε γιατί αυτό ήθελε να κάνει, να ζήσει.

Φιλαράκι να είσαι καλά εκεί ψηλά και να χαμογελάς εγώ απλά σ’ ευχαριστώ για τη φιλία σου.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Αύγ 10, 2008 12:40 am

Καλησπέρα φίλοι μου. Μια διαταραχή του ύπνου ....είναι η αιτία που ταξιδεύω τέτοια ώρα διαβάζοντας ....και παίζοντας με το πληκτρολόγιο του υπολογιστή μου έπεσα στην φιλία και είπα << Να ενα ήρεμο και αγαπημένο θέμα , κατάλληλο για αυτή την ώρα >>.....

Ας το ξαναδούμε λοιπόν ...μια και αν και υποστηρίζω το εδω και τώρα , τελικά φαίνεται οτι το παρελθόν είναι ενας πολύ γλυκός δάσκαλος.

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ σε όσους είναι ακόμη εδώ.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Αύγ 10, 2008 12:50 am

Χαίρομαι που βλέπω φρέσκιες σκέψεις, αν και κάτω από αντίξοες συνθήκες... :roll:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Κυρ Αύγ 10, 2008 12:59 am

Καλησπέρα και απο μένα !!!!

Η αλήθεια είναι οτι οι φιλίες αποτελούν ένα σημαντικό και αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας. Είναι όμως γεγονός οτι δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Είναι σημαντικό να ψαξουμε πρώτα μέσα στον ίδιο μας τον εαυτό για να μπορέσουμε να συνειδητοποιήσουμε τι θέλουμε απο μια φιλία και να αποδεχτούμε οτι οι άλλοι δεν είναι φωτοαντίγραφά μας και πρέπει να τους δεχτούμε με τα υπερ και τα κατά του χαρακτήρα τους.....

Μεγάλη συζήτηση....
Καλως ήρθες NEHEMAUT...μου έλειψες !!!!

:muede37:

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Αύγ 10, 2008 11:25 am

Καλημέρα :D !
Χαμογελώ που για άλλη μια φορά συναντιώνται τα ανήσυχα πνεύματα του Mystica, αν και τωρα τελευταία, μάλλον κοιμισμένα ήταν παρά οτιδήποτε άλλο... :(

Χαίρομαι που βλέπω φρέσκιες σκέψεις, αν και κάτω από αντίξοες συνθήκες...


Ταξίδεψα αρκετά αυτό το καιρό και είχα την ευκαιρία εκτός του τουρισμού και της ηλιοθεραπείας, να μάθω οτι δεν είμαστε αμοιροι των συνθηκών που μας περιβάλλουν.
Δεν είμαι απο αυτούς που πιστεύουν οτι τα πάντα που συμβαίνουν έχουν οπωσδήποτε ενα συγκεκριμένο μήνυμα να μας δώσουν μια και εχω πάντα στο νου μου την επιλεκτική σκέψη και την δύναμη των επιθυμιών μας.....άλλα αναγνωρίζω οτι ενα μεγάλο μέρος των ''συμβάντων'' της καθημερινότητας μας ανάγεται στην δική μας ευθύνη απο την μια η στην επίσης δική μας αδιαφορία και αποστασιοποίηση απο την άλλη.

Νομίζω οτι αυτό το μερίδιο που μας αναλογεί κάθε στιγμή μας, είναι και η μόνη ελευθερία που ουσιαστικά έχουμε, δίνοντας μας ετσι μια δυνατότητα να αλλάζουμε η αν θέλετε να διαμορφώνουμε ...να σχεδιάζουμε....να γράφουμε...το βιβλίο της ζωής μας.



Η αλήθεια είναι οτι οι φιλίες αποτελούν ένα σημαντικό και αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας. Είναι όμως γεγονός οτι δεν είναι εύκολη υπόθεση.


Είχα σκοπό να πάρω αποσπάσματα που γράφτηκαν προ τριών ετών απο όλους μας για να τονίσω την αλήθεια των λόγων σου καθώς και την επιθυμία όλων ...να μπορέσουμε κάποτε να πραγματοποιήσουμε αυτή την ''υπόθεση''.
Θα αντιγράψω τελικά κάτι ''εξω απο τα μέλη'' που μου φαίνεται το πιο ακριβές.
Ενα απο τα ρητά που είχε συλλέξει ο Παύλος.....


"Φίλος; Κάποιος που σε ξέρει αρκετά καλά, όμως, συνεχίζει να σε συμπαθεί."
Elbert Hubbard


και ενα άλλο απο αυτά που άρεσαν στον Ράμογλου
-"Μόνο οι πραγματικοί φίλοι μας βοηθάνε να δούμε την αλήθεια. Με χαστούκια εννοείτε" - F. Sabeo

Καλως ήρθες NEHEMAUT...μου έλειψες !!!!


Ευχαριστώ Starlight
Και εμένα μου έλειψες ...

Εικόνα
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 12, 2008 11:29 am

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:Καλημέρα :D !
Χαμογελώ που για άλλη μια φορά συναντιώνται τα ανήσυχα πνεύματα του Mystica, αν και τωρα τελευταία, μάλλον κοιμισμένα ήταν παρά οτιδήποτε άλλο... :(


Αγαπητή NEHEMAUT το mystica δεν έγινε για να έχει μια ακατάσχετη φλυαρία, δεν έγινε για να δίνει διδασκαλίες και να προμοτάρει ιδεολογίες, σχολές, ή κάποιους "γκουρού" του εσωτερισμού.

Το mystica έγινε για να μπορούμε έστω εμείς οι λίγοι να ανταλλάσσουμε τις οπτικές μας.

Εμένα μου αρέσει η "ησυχία" αυτού του τόπου, ξέρεις κάποτε έτρεχα στο PC για να δω τι μου απάντησαν, τι είπαν σε 2 σελίδες οι άλλοι και έπρεπε και να σκεφτώ τι θα απαντήσω.

Χρόνος πολύτιμος πήγαινε χαμένος, σε στείρες αντιπαραθέσεις που μόνο σκοπό είχαν το να γράφονται post και να γεμίζουν bites σε servers.
Άνθρωποι ταμπουρωμένοι πίσω από τις ιδέες του, με στρεβλά επιχειρήματα και με τη μισαλλοδοξία του δόγματος φωλιασμένη μέσα τους, προσπαθούσαν να επιβάλουν το εγώ τους και την δική τους άποψη με χίλιους δύο τρόπους.

Αυτό προσωπικά με κούραζε και πραγματικά δεν βρίσκω και το νόημα να υπάρχει στη δική μου καθημερινότητα.

Δεν είμαι κανάς δάσκαλος που θέλει σώνει και καλά να μαζέψει το ποίμνιο και να το διδάξει, δεν είμαι κανένας μάγος που θεραπεύει όλες τις ασθένειες και περιμένει πως και τι την πελατεία του. Είμαι και ΕΙΜΑΣΤΕ άνθρωποι που αναζητάμε, κουβαλώντας ο καθένας το δικό του βιβλίο καταγραφών της αναζήτησης αυτής.

Μ' αρέσει αυτή η ραστώνη του mystica, μ αρέσει η δικαιολογία πολλών φίλων "δεν γράφουμε γιατί το επίπεδο είναι πολύ υψηλό", μ αρέσει που εδώ δεν γίνονται συζητήσεις απλά και μόνο για να γίνονται και ΔΕΝ υπάρχουν δάσκαλοι που διαδίδουν τις διδασκαλίες τους.

ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΛΟΙ.

Την καλημέρα μου.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Αύγ 12, 2008 12:46 pm

Καλημέρα Αγαπητέ Φίλε μου :D .
Μάλλον, πρέπει να εχω τύψεις που εξ αιτίας της φλυαρίας μου βγήκες απο την ραστώνη!!!

Απόψεις, θέλησα να εκφράσω κι εγώ και διάλεξα η μάλλον ο υπολογιστής μου το ήθελε αυτό το ευκολο θέμα...


Εμένα μου αρέσει η "ησυχία" αυτού του τόπου, ξέρεις κάποτε έτρεχα στο PC για να δω τι μου απάντησαν, τι είπαν σε 2 σελίδες οι άλλοι και έπρεπε και να σκεφτώ τι θα απαντήσω.


Εντάξει ..το τροχάδην στον υπολογιστή είναι κάπως....αλλα πάλι , υπάρχουν και μερικοί που εργάζονται με αυτούς και τους είναι απλό....η άλλοι οπως εγω , που μου αρέσει σαν χόμπυ.

Χρόνος πολύτιμος πήγαινε χαμένος, σε στείρες αντιπαραθέσεις που μόνο σκοπό είχαν το να γράφονται post και να γεμίζουν bites σε servers.
Άνθρωποι ταμπουρωμένοι πίσω από τις ιδέες του, με στρεβλά επιχειρήματα και με τη μισαλλοδοξία του δόγματος φωλιασμένη μέσα τους, προσπαθούσαν να επιβάλουν το εγώ τους και την δική τους άποψη με χίλιους δύο τρόπους.


Εδω μέσα πάντως δεν εχει τέτοιους η αν είχε δεν εχει πλέον.

Δεν είμαι κανάς δάσκαλος που θέλει σώνει και καλά να μαζέψει το ποίμνιο και να το διδάξει, δεν είμαι κανένας μάγος που θεραπεύει όλες τις ασθένειες και περιμένει πως και τι την πελατεία του. Είμαι και ΕΙΜΑΣΤΕ άνθρωποι που αναζητάμε, κουβαλώντας ο καθένας το δικό του βιβλίο καταγραφών της αναζήτησης αυτής.


Τωρα , αυτό δεν ξέρω τι σχέσΗ εχει με οσα εγραψα αλλά επειδή εγω σε βλέπω σαν δάσκαλο, θα πω κάτι που είπε πρόσφατα μια φίλη μου ..
<< ποτέ δεν ξέρεις με ποιανού το στόμα θα θελήσουν οι Δασκάλοι να εκφραστούν>>



ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΛΟΙ.


Γι αυτό , ηθελα να γράψω κι εγω νυχτιάτικα..επειδή μου ελειψαν οι φίλοι μου.... :(

Ας ξαναγυρίσουμε όμως στην νάρκη , αφου ετσι προτιμάς...
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Αύγ 12, 2008 1:53 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:

ΕΔΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΦΙΛΟΙ.


Γι αυτό , ηθελα να γράψω κι εγω νυχτιάτικα..επειδή μου ελειψαν οι φίλοι μου.... :(

Ας ξαναγυρίσουμε όμως στην νάρκη , αφου ετσι προτιμάς...


Μάλλον δεν έγιναν κατανοητά αυτά που θέλησα να πω αγαπητή NEHEMAUT, δεν σημαίνει το ότι προτιμώ τη νάρκη επειδή δεν μου αρέσει η στείρα αντιπαράθεση, δεν σημαίνει πως δεν επιθυμώ την ανταλλαγή απόψεων επειδή προτιμώ τον πολιτισμένο διάλογο.

Χμμμ .... είναι οι εκλείψεις στη μέση και έτσι λογική η παρανόηση.

Αυτό που θέλησα να εκφράσω είναι η χαρά μου γι αυτό το χώρο και για τους ανθρώπους που τον απαρτίζουν.

Και βέβαια το θέμα της "Φιλίας" ήταν το πιο σωστό για μια τέτοια συζήτηση.

Από την άλλη μακάρι να μπορώ με τις σκέψεις μου και τα λόγια μου να εκφράζω έστω και ένα ελάχιστο των πραγματικών διδασκάλων.

Τα φιλιά μου και την ΑΛΗΘΙΝΗ φιλία μου λοιπόν.
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης