ΛΟΓΟΙ ΖΩΗΣ

Ύπαρξη, πορεία, εξέλιξη.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Πέμ Σεπ 15, 2005 12:43 pm

Ladyhawk έγραψε:
ΕΥΤΥΧΙΑ
Μία λέξη με ακαθόριστο νόημα.


Αγαπητή NEHEMAUT,

Θα ήθελα να εκφράσω την δική μου άποψη πάνω σε αυτό.

Δεν θα έλεγα πως η ευτυχία έχει ακαθόριστο νόημα αλλά ότι το νόημά της ποικίλλει ανάλογα με αυτόν που την βιώνει, μιας και η βίωση αυτή είναι διαφορετική και μοναδική. Δεν υπάρχει λοιπόν κανόνας.


Ο καθενας εχει τον δικο του δρομο , τα δικα του αισθηματα , τις δικες απολαυσεις και πανω απο ολα , την δικια του πορεια πανω σε αυτην τη ζωη ... επομενως θα συμφωνησω με την Lady , παρολο που η εσωτερικη ηρεμια ειναι λιγο δυσκολο στις μερες μας αλλα και παλι εξαρταται απο το πως εννοει ο καθενας την εσωτερικη ηρεμια.
Εικόνα
Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Σεπ 15, 2005 10:48 pm

Aγαπητή Ladyhawk δεν νομίζω ότι διαφωνούμε .

Όπως έγραψες το νόημα της ευτυχίας ποικίλει , η ίδια εμπειρία δεν αφήνει τα ίδια συναισθήματα. σε όλους μας.
Συνεπώς είναι μία έννοια που δεν μπορούμε να την καθορίσουμε και να την προσδιορίσουμε.

Αυτό κατά την άποψη μου ισχύει για όλες τις έννοιες που ανταποκρίνονται στις αισθήσεις μας.

Η ευτυχία, η λύπη, ο πόνος, η ομορφιά, δεν μπορούν να μετρηθούν με τις ίδιες μονάδες μετρήσεως, ούτε να περιγραφθούν με τα ίδια λόγια.
Κάθε ένας από εμάς είναι ξεχωριστός, αισθάνεται με διαφορετικό τρόπο.

Αυτό που εγώ θέλησα να θίξω είναι μια φράση που συνήθως ακούμε από τους γονείς μας:
« Φρόντισε να είσαι ευτυχισμένος »
« Να είσαι πάντα ήρεμα »

Θεωρώ ότι έστω και αν λέγεται καλοπροαίρετα, είναι ικανή να δημιουργήσει πίεση.

Γιατί πρέπει να κυνηγάμε την ευτυχία ?
Ούτως ή άλλως τα βιώματα που πρέπει, θα τα πάρουμε, είτε είναι δυσάρεστα είτε είναι ευχάριστα.

Δεν είναι προτιμότερο να "ζήσουμε" και να εκλογικεύσουμε την κάποια δυσαρέσκεια μας αντί να νιώθουμε τύψεις, αν δεν είμαστε πάντα χαμογελαστοί ?

Γιατί πρέπει να ανταποκριθούμε στην πλαστή εικόνα των διαφημίσεων που προβάλουν μόνιμα χαρούμενα, ξένοιαστα προσωπάκια ?

Με εκτίμηση

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Σεπ 15, 2005 11:04 pm

Αγαπητή J-Apie

Aπο την φράση που χρησιμοποίησες αντιλαμβάνομαι οτι εσύ θεωρείς την κατάσταση της ηρεμίας, ευτυχία.

Εγώ πάλι θεωρώ ευτυχία μια διεγερτική κατάσταση που μας κάνει και χαιρόμαστε, με οτι εννοεί με αυτό ο καθένας μας.

Δεν αποδεικνύεται έτσι ο μη καθορισμός της έννοιας ?

Το ερώτημα όμως είναι πόσο και γιατί να επιδιώκουμε αυτό το συναίσθημα?
Είμαστε υποχρεωμένοι να φαινόμαστε ευτυχισμένοι ?

Με εκτίμηση

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Παρ Σεπ 16, 2005 5:22 am

Tην καλημέρα μου σε όλους...
Θα σας παραθέσω μια ιστοριούλα, σχετικά με την ΕΥΤΥΧΙΑ...

"...Ταξίδευαν τρεις γυναίκες (ή άντρες - ότι προτιμάτε) και ξαφνικά βλέπουν μες στο δρόμο ένα μεγάλο λάκκο και ανακαλύπτουν πως μέσα βρίσκεται παγιδευμένη η Ευτυχία.

Και τότε η πρώτη γυναίκα λέει:
- Ευτυχία, θέλω να με κάνεις όμορφη.
Αμέσως μεταμορφώθηκε σε μια καλλονή και ευτυχισμένη έφυγε.

Η δεύτερη γυναίκα ζήτησε:
- Ευτυχία, θέλω να με κάνεις πλούσια.
Αμέσως εμφανίσθηκε μπροστά της ένα σακούλι γεμάτο χρυσαφικά και διαμάντια, η γυναίκα το αρπάζει και ευτυχισμένη φεύγει.

Μόνο η τρίτη γυναίκα δεν έλεγε τίποτα και τότε η Ευτυχία της είπε μες απ' το λάκκο:
- Πες μου κι εσύ τι θέλεις να σου δώσω;
Και τότε η γυναίκα έσκυψε, άπλωσε το χέρι της και είπε:
- Δώσε μου το χέρι σου...
Και έβγαλε την Ευτυχία από το λάκκο.

Μετά συνέχισε το δρόμο της.
Η Ευτυχία χαμογέλασε και την ακολούθησε.


Ένα απο τα συμπεράσματα της ιστοριούλας, είναι ότι ο ΚΑΘΕΝΑΣ για δικούς του λόγος, ΜΠΟΡΕΙ να αισθάνεται ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΣ...
Υπάρχει ΟΜΩΣ κάποιο "αντικειμενικό κριτίριο" για το ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ :?:

Ακριβώς επειδή είναι ένα ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ, το οποίο ΟΜΩΣ μπορεί να οδηγήσει και σε μια ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, δεν "υπάρχει" σε ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ, αλλά σε ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ, (όπως ΟΛΑ δηλαδή... :wink: )

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Παρ Σεπ 16, 2005 1:38 pm

NEHEMAUT έγραψε:Αγαπητή J-Apie

Aπο την φράση που χρησιμοποίησες αντιλαμβάνομαι οτι εσύ θεωρείς την κατάσταση της ηρεμίας, ευτυχία.

Εγώ πάλι θεωρώ ευτυχία μια διεγερτική κατάσταση που μας κάνει και χαιρόμαστε, με οτι εννοεί με αυτό ο καθένας μας.

Δεν αποδεικνύεται έτσι ο μη καθορισμός της έννοιας ?

Το ερώτημα όμως είναι πόσο και γιατί να επιδιώκουμε αυτό το συναίσθημα?
Είμαστε υποχρεωμένοι να φαινόμαστε ευτυχισμένοι ?

Με εκτίμηση


lol NEMEMAUT δεν ειμαι αγαπητη ειμαι αγαπητος :wink:

Κοιτα Αγαπητη ΝΕΜΕΜΑUT , δεν θα ασχοληθω περισσοτερο ετσι ωστε να διαχωρισω την ηρεμια με την ευτυχια με πολυπλοκες ωρολογιες . Μπορει να εισαι ηρεμος και να αισθανεσαι ευτυχισμενος η το αντιθετο , και με πολλες αλλες προεκτασεις ...

Τωρα το ποσο και γιατι να επιδιωκουμε να ειμαστε ευτυχισμενοι ... η για το αν ειμαστε υποχρεωμενοι να φαινομαστε ευτυχισμενοι , ποιος το ειπε αυτο !?! :roll:

Υπαρχει ποσοτητα ευτυχιας η μας λεει καποιος οτι πρεπει να εισαι ευτυχισμενος ετσι ωστε να δεις το φως .... ? Η απαντηση ειναι ΟΧΙ δεν ειμαστε υποχρεωμενοι να ειμαστε ευτυχισμενοι ουτε πρεπει να δειχνουμε ευτυχισμενοι αμα δεν θελουμε !!

Απλα κανεις αυτο που νιωθεις σωστο και καλο για το εαυτο σου ... οτι και να ειναι αυτο !
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Σεπ 16, 2005 1:53 pm

Ένα άρθρο του Focus και μια έρευνα για το θέμα είναι εδώ

---> Η ευτυχία
Εικόνα

j-Apie
Δημοσιεύσεις: 39
Εγγραφή: Δευ Σεπ 12, 2005 3:53 pm

Δημοσίευσηαπό j-Apie » Παρ Σεπ 16, 2005 8:47 pm

για οποιον ενδιαφερεται σε περαιτερω αναλυση στην ευτυχια ας δει το URL του ramoglou ... παντος με το που ανοιξα το link του ramoglou χυθηκα στα γελια με την φωτογραφια που ακολουθει ! :lol: Το αρθρο παντως εξηγει αρκετα .

Εικόνα
Εικόνα

Το κλειδί για την Θούλη βρίσκεται στην σπηλιά του Λήσταρχου Νταβέλη !

cody30
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2007 12:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Καλημερα σας !

Δημοσίευσηαπό cody30 » Δευ Ιαν 07, 2008 8:06 pm

Ονομαζομαι Αντωνης και μενω στην Αθηνα. Ειμαι 32 και μεχρι στιγμης δεν καταλαβαινω με απλα λογια τιποτε!ΤΟ λογο υπαρξης του ανθρωπου , το λογο που πρεπει να ζησω εγω , εσυ αυτος τη ζωη μου!Δεν βρισκω λογο , δεν καταλαβαινω τι πρεπει να κανω , λετε διαφορα , λενε διαφορα , χριστιανισμος , γνωστικισμος , κλπ κλπ κλπ και μεσα σε ολα αυτα και το ματριχ και ο φιλαληθης και το σημειωμα σας προς ολους μας!
Και εγω να συνεχιζω να αναρωτιεμαι γιατι γενηθηκαμε? Ποιος ειναι ο λογος της ζωης που πρεπει να ζησουμε με ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΛΟΓΙΑ ?Τι σημαινει να ειμαι εγω ο ΝΥΟ ?Δηλαδη τι να κανω ? Τι σημαινει να κοψω τις αισθησεις μου σε 5 λεπτα? Και εγω που πιστευα οτι μεσα απο τις αισθησεις μου θα πετυχω την ανασταση μου!
Και παρακολουθησα μαθηματα αστρικης προβολης και γνωστικων και παρον στην κατηχηση τις κυριακες στην εκκλησια του δημου μου!
Και τι ? ΤΙ ? Ο καθενας τα δικα του , λογια λογια λογια λογια λογια.
Τι με απτα , λιτα , μεστα και πρακτικα λογια πρεπει να κανω αφου γεννηθηκα ?
Τι πρεπει να κανω ? Να ζησω σαν ανθρωπος απλα ?
Να κανω ΤΙ ? ΤΙ ? Σπηλιες , Σιων νεφελιμ ολυμπιοι θεοι , δημιουργος , αρχιτεκτονας , ελοχιμ και καμπαλες !
Και ΤΙ ? Βιβλια - βιβλια - βιβλια και χρηματα χρηματα χρηματα !!!!!!
Ο χριστος , ο βουδας , ο μοαμεθ , ο ιαχβε και ο εδουαρτ ντοκινς απο την αλλη!
Τι να πιστεψω ? Τι να κανω ? Μας εχουνε για καταναλωτες ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ?
Τι ειναι η ΝΕΑ ΤΑΞΗ ?Τι ειναι ο Βααλ ? Γιατι να τα μαθω ολα αυτα ?
Τι κανει το σχολειο ? Τι μου εμαθε ? Γιατι να ζησω ? Για τι να παιθανω ?
Τι ειπε ο καζαντζακης ?Τι εννωουσε ? Γιατι να τα γνωριζω ?
ΠΟΙΑ ειναι η Αληθεια ? Τι σημαινει θυσιαστικε για μενα ? Τι συμαινει οτι ηρθε να με σωσει ?
Τι σημαινει ο αιρων την αμαρτια του κοσμου ? Τι συμαινει αμαρτια ?
Γιατι να κανω να μην κανω σεξ ? Ειναι αμαρτια το σεξ ? Ειναι αμαρτια η ομοφυλοφιλια ?
Να εθελοτηφλω ? Να συνεχισω το ψαρεμα μου στο λιμανακι του Αλιμου ? ΝΑ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΩ ?
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ?

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Καλημερα σας !

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Δευ Ιαν 07, 2008 9:44 pm

>|<>QBB<
cody30 έγραψε:Ονομαζομαι Αντωνης και μενω στην Αθηνα.

..........


Τι πρεπει να κανω ? Να ζησω σαν ανθρωπος απλα ?

Ναι. Δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο για εμάς τους ανθρώπους :D

Να κανω ΤΙ ? ΤΙ ? Σπηλιες , Σιων νεφελιμ ολυμπιοι θεοι , δημιουργος , αρχιτεκτονας , ελοχιμ και καμπαλες !

Υπό μία έννοια, όλα συνδέονται. Άρα δεν θα πρέπει να σε καταβάλλει το ...άγχος. Απλώς θα πρέπει να ξετυλιχτεί το κουβάρι σιγά σιγά.

Και ΤΙ ? Βιβλια - βιβλια - βιβλια και χρηματα χρηματα χρηματα !!!!!!
Ο χριστος , ο βουδας , ο μοαμεθ , ο ιαχβε και ο εδουαρτ ντοκινς απο την αλλη!
Τι να πιστεψω ? Τι να κανω ? Μας εχουνε για καταναλωτες ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ?

Ναι, μας βλέπουν έτσι :( Αλλά πίσω έχει η αχλάδα την ουρά. Μπορεί να αποταμιεύουν πλούτο (σημάδι ανασφάλειας) εμείς όμως συσσωρεύουμε γνώση!
Αυτά προς το παρόν. Λόγω χρόνου θα συνεχίσω μετά...

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Τρί Ιαν 08, 2008 2:56 pm

Αγαπητέ φίλε Αντώνη....αρκετά απαισιόδοξο και γεμάτο απελπισία το μήνυμά σου :cry:

Σίγουρα δε μπορώ να σου απαντήσω στα ατελείωτα ερωτήματά σου. Μπορώ όμως να σου πω το εξής: Το γεγονός οτι αυτή τη στιγμή είσαι σ΄αυτόν τον κόσμο είναι δική σου ευθύνη και το τι θα μάθεις απο αυτήν την πρόσκαιρη ζωή εδώ πάνω, είναι στο χέρι σου.
Ο βομβαρδισμός γνώσεων πάντα θα υπάρχει. Αν σε ενδιαφέρει άκου και διάβασε και στο τέλος κατέληξε τι είναι αυτό που σε εκφράζει περισσότερο.
Και να είσαι σίγουρος οτι δεν θα είναι λάθος γιατί κανένας δεν μπορεί να κρίνει κανέναν για τις απόψεις του.
Το ποιά θρησκεία θα ασπαστείς, ποιά λόγια θα σε αγγίξουν περισσότερο ή αν θα ψάξεις τρόπους να βγάλεις περισσότερα χρήματα είναι μόνο δικό σου θέμα και μόνο δικές σου αποφάσεις. Κανένας δεν πρόκειται να σε κρίνει για τις επιλογές σου....

Δική σου η απόφαση....
Εγώ πάντως θα είμαι εδώ αν μπορώ να σε βοηθήσω στην αναζήτησή σου

Φιλικά.... :D

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιαν 09, 2008 1:34 am

Στάθηκα στην άκρη της ακρογιαλιάς, κοίταξα ως πέρα, ως εκεί που μ άφηναν τα μάτια μου να δω. Είπα εκεί είναι το τέλος του κόσμου, πέρα από κει τίποτα δεν υπάρχει.

Κάθισα, ήθελα να αφουγκραστώ το κύμα, ήθελα να ταξιδέψω μέσα στη θάλασσα με τη ματιά μου, γιατί αλήθεια φοβόμουνα να μπω μέσα. Ίσως εκεί κάπου προς το τέλος να χύνονταν στο άπειρο και να χανόμουν μια για πάντα.

Απόλυτη η ηρεμία της ματιάς και ασφαλές το ταξίδι της.

Ένα σημάδι λέρωσε το άπλετο γαλάζιο, μεγάλωνε και φαίνονταν να έρχεται προς τα μένα, τι να’ναι αυτό αναρωτήθηκα και κόλλησε η ματιά μου πάνω σ’ αυτό το τόσο δα ασήμαντο σημάδι.

Μια βάρκα ήτανε και έφτασε μπροστά μου, άραξε στην αμμουδιά και ο βαρκάρης βγήκε, με κοίταξε, χαιρέτησε και πήγε για να φύγει, μα πρόλαβα και ρώτησα, την απορία που’χα.

- Από πού ήρθες εσύ ;
- Εκεί από τα πέρα, εκείνος αποκρίθηκε
- Μα τι ‘ναι εκεί ; Υπάρχει κάτι άλλο ; Δεν είναι το τέλος και ο χαμός, δεν είναι εκεί το τέρμα ;

Με κοίταξε και γέλασε.
Έπιασε το κουπί που είχε αποθέσει και μου το έδωσε με το ένα χέρι, με τ’ άλλο τη βάρκα έπιασε και μού’πε «έμπα μέσα γιατί ότι κι αν σου πω εγώ τίποτα δε θα μάθεις, πάρε τη βάρκα χάρισμα και κάνε το ταξίδι, αυτό που θέλεις μόνο εσύ, γιατί άλλο δεν έχει αξία».
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Ιαν 10, 2008 10:12 am

Να συνεχισω το ψαρεμα μου στο λιμανακι του Αλιμου ? ΝΑ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΩ ?
ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ?



Καλώς ήρθες Αντώνη.
Νομίζω ότι η ιδέα του ψαρέματος είναι ιδανική σε αυτή τη φάση και μετά έχει ο θεός……..


Φιλικά :lol:
Εικόνα

cody30
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Δεκ 14, 2007 12:19 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Πειτε μου σας παρακαλω !

Δημοσίευσηαπό cody30 » Παρ Ιαν 11, 2008 12:56 am

Καλισπερα σε ολους εδω !
Ειχα γραψει 2 λογακια σε καποιο αλλο φορουμ και οχι μονο δεν μπορεσα να γινω κατανοητος απο τους εκει ανθρωπους αλλα με βρισανε κι ολας και με ειπανε κουτο , βλακα και επικοινδινο ! Και οτι οτι λεω οσα λεω ειναι "πιπες" .Αν ειναι δυνατον τους μιλησα για αστρικη προβολη και με βρισανε!
Δεν ξερω τι να κανω αληθεια , ακουω απο πολλους διαφορα , απο εδω απο εκει , απο σελιδες απο βιβλια απο τηλεοραση δεν ξερω τι να κανω!Διαβαζω τωρα το βιβλιο "περι θεου αυταπατη" δεν ξερω τι να σκεπτω!
Λενε μεχρι και το οτι ο Χριστος ητανε ενα αποκοιημα της φαντασιας , ενα ονειρο καποιων , ενα φαντασμα !Βλεπω εδω και λιγο καιρο οτι υπαρχουνε πολλα site για θεματα οπως αστρικο , ψυχη , θεος, μυστικα γενικα και ειδικα και και και και ! Και τελικα εγω καταλαβαινω οτι απο πισω κρυβονται περιοδικα , βιβλια , συγκεντρωσεις , ομαδες , αντιτιμα και εισοδοι ! Χρηματα - χρηματα και χρηματα με καθε τροπο και πιθανοτητα !
Σκεπτικα με απλα λογια ποιος να ειναι ο λογος γενησης μας(του ανθρωπου) και λεω=ο ανθρωπος γενιεται και εχει τις αισθησεις (οραση-ακοη-γευση-αφη-οσφριση) , για ποιο λογο τις εχει ? Μα νομιζω οτι μεσα απο αυτες θα πρεπει να "γεμισει" το πνευμα του , να "φορτισει" τις μπαταριες του ωστε να φτασει στο σημειο εκεινο στο οποιο θα αναστηθει?Ετσι γινεται? Χανω κατι ? Ξεχναω κατι ?Μηπος μεσα απο τις αισθησεις μας πρεπει να "ξυπνησουμε" την συνηδηση μας ?Ωστε να πετυχουμε την υλοποιηση του αστρικου σωματος στο οποιο θα μεταποιδησουμε κατα τον εδω θανατο μας?Και να δεν το καταφερουμε αυτο ? Τι γινετε ?Ξανα παλι γυρναμε , Ξαναγεννιομαστε ? Αν σας ελεγα οτι εδω και 2 χρονια ευχομαι να μην ξαναζησω ? Τι θα λεγατε ? αληθεια δεν αντεχω αλλη φορα ζωη στη γη !Αληθεια σας λεω οτι για μενα ο Θανατος ειναι λυτρωση !Ειμαστε κλεισμενοι εδω στην "φυλακη" μας οπως διαβασα στο εσοτερικα απο την οποια πρεπει να διαφυγουμε αλλα πως? Και αν δεν τα καταφερουμε τοτε τι ?Θυμαμε , μου ειχε μεινει απο πολυ μικρος μια εικονα στο μυαλο μου και θελω να την αναφερω εδω!
Θυμαμαι οτι ημουνα σε ενα σκοτεινο τοπο γεματο αγαπη και με ρωτησανε εαν θελω να γυρισω στην γη , εαν θελω να ξαναζησω και απαντησα -ναι θελω , ειχα δηλαδη την επιλογη να ξαναγυρισω η οχι στην ζωη και εγω απο μονος μου διαλεξα να γυρισω ! Τωρα αληθεια θα διαλεγα να ΜΗΝ γυρισω , δεν αντεχω , ειμαι αρκετα κουρασμενος και απογοητευμενος απο την ζωη!Και μαλιστα απογοητευμενος να σας πω ενα λογο -
Οταν το μικρο παιδακι , το μωρακι γεννιεται , ερχεται στην ζωη μεσα στα χερια , στην ανκαλια του γιατρου , των γονεων του! Ομορφα μεχρι εδω και ρωταω τωρα , οταν παιθαινει τι γινετε ? Μηπος πηγαινει σε καποιο ομορφο χωρο με αγαπη και αγγελους ?Και εαν πηγαινει σε καποιο απομονομενο μερος , αντιμετωπος με τις σκοτηνομορφες του , με το υποσυνηδητο του με τα στοιχεια εκεινα που δεν εδοιωξε απο πανω του οταν ζουσε> τοτε τι γινετε? Φανταζεστε μια ψυχη που βρισκετε σε ενα τετοιο χωρο?Τι να κανει μονη της , ποιος θα την φροντισει τοτε ? Ποιος θα την βοηθησει ? Που ειναι ο γιατρος ? Που ειναι οι γονεις ? Που ειναι η κουβερτουλα , που ο παππους και η γιαγια ? Δεν ξερω αληθεια φοβαμε μια τετοια πιθανοτητα !
Καλη συνεχεια να εχουμε !

Starlight
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2007 11:19 am
Τοποθεσία: Παντού μένω....
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Starlight » Παρ Ιαν 11, 2008 10:28 am

Καλημέρα σε όλους....

Αγαπητέ φίλε, τα ερωτήματα σου είναι πάρα πολλά αλλά πες μου κάτι. Στο προηγούμενο post τα ερωτήματά σου περιορίζονταν στον υλικό κόσμο και στην παρούσα ζωή. Στο τελευταίο αναφέρεσαι στο ταξίδι της ψυχής όταν αποχωρίζεται από το υλικό σώμα.
Μήπως πρέπει να τα ξεδιαλύνεις λίγο στο μυαλό σου; Σου απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα για την παρούσα ζωή σου και τώρα αγχώνεσαι με την επόμενη;

Η εξέλιξη επιβάλλει την αναζήτηση. Αφού έχεις πληροφορίες από τόσα βιβλία, διάβασέ τα. Σίγουρα κάπου θα καταλήξεις. Χρειάζεται όμως να ψάξεις για να βρεις.
Και μην ξεχνάς......περνάμε ο,τι ακριβώς μπορούμε να αντέξουμε!!! :wink:

Φιλικά

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Ιαν 11, 2008 12:37 pm

>|<>QBB<
Starlight έγραψε:Καλημέρα σε όλους....

Αγαπητέ φίλε, τα ερωτήματα σου είναι πάρα πολλά αλλά πες μου κάτι. Στο προηγούμενο post τα ερωτήματά σου περιορίζονταν στον υλικό κόσμο και στην παρούσα ζωή. Στο τελευταίο αναφέρεσαι στο ταξίδι της ψυχής όταν αποχωρίζεται από το υλικό σώμα.
Μήπως πρέπει να τα ξεδιαλύνεις λίγο στο μυαλό σου; Σου απαντήθηκαν όλα τα ερωτήματα για την παρούσα ζωή σου και τώρα αγχώνεσαι με την επόμενη;

Η εξέλιξη επιβάλλει την αναζήτηση. Αφού έχεις πληροφορίες από τόσα βιβλία, διάβασέ τα. Σίγουρα κάπου θα καταλήξεις. Χρειάζεται όμως να ψάξεις για να βρεις.
Και μην ξεχνάς......περνάμε ο,τι ακριβώς μπορούμε να αντέξουμε!!! :wink:
[i]

Φιλικά


Ίσως και περισσότερα όμως 8)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιαν 11, 2008 10:44 pm

Θα έλεγα ότι η εδώ ζωή είναι εδώ ζωή, η εκεί ζωή είναι εκεί ζωή, άλλος θέλει να γυρίσει εκεί, άλλος θέλει να μείνει εδώ, άλλος θέλει να πηγαινοέρχεται.

Ποιος έχει διαλέξει άραγε το καλύτερο ;
Ποιος να ξέρει ;
Όλοι ψάχνουμε και όλοι προσπαθούμε να αποδεχθούμε αλήθειες δικές μας, μόνο δικές μας, που θα βοηθάνε τη σκέψη μας, που θα μας αφήνουν την αίσθηση της σωστής επίλυσης ενός «προβλήματος».

Μα ότι και να πω είναι αυτό που νιώθω ΕΓΩ, κανένας άλλος, ΕΓΩ και μόνο ΕΓΩ.
Εγωιστικό αυτό που λέω ;
Μα την αλήθεια ΜΟΥ ναι μπορεί σε κάποιους να φαίνεται εγωιστικό, αλλά όταν τρώω το αγαπημένο μου φαγητό τη γεύση που νιώθω δε την νιώθετε εσείς, δεν μπορώ να σας την περιγράψω ακριβώς, όταν αγκαλιάζω το παιδί μου το συναίσθημα είναι μόνο δικό μου, όταν φιλάω την γυναίκα μου η δόνηση είναι μόνο δική μου, όχι δική σας.

Που είναι λοιπόν ο εγωισμός σε μια αντικειμενική αλήθεια ;

Θάνατος !
Χμμμ !
Ολόκληρο θέμα για συζήτηση, όχι απλά μια αναφορά.
Λύτρωση ; Μπορεί και ναι, αλλά … από την άλλη και η ζωή έχει τα όμορφα της.
Όταν θα έρθει η «ώρα», θα φύγουμε, έτσι όπως ήρθαμε, με μια ανάσα, όμως τώρα η ανάσα είναι διαδοχικά συνεχόμενη και έχει τη δική της χάρη.

Όπως άλλωστε τη μοναδικότητα του έχει το κάθε τι, από το άγγιγμα ενός λουλουδιού, μέχρι το αγνάντεμα της θάλασσας και από την πρώτη μας πνοή, μέχρι την τελευταία.

Τα ερωτήματα θεωρώ ότι βρίσκουν τις απαντήσεις τους μόνο όταν εμείς βρούμε αυτό που θα μας πείσει και βέβαια αυτό μέχρι την επόμενη ίσως φορά που μια άλλη απάντηση ίσως να μας δώσει το κάτι διαφορετικό.

Είναι κάτι σαν εκείνο που λέει η διαφήμιση «Έχει πλάκα να ψάχνεις το Τζόκερ !»

Αυτή η παρέα εδώ λοιπόν αυτό το «Joker» ψάχνει …… κι άμα μας κάτσει !!!
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιαν 11, 2008 10:50 pm

Να πω και κάτι για τα site, για τα περιοδικά, για τις ομάδες.

Ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί σωστό και γι αυτό εκτίθεται σε δημόσια θέα, γράφει και λέει όσα πιστεύει ως σωστά, μερικοί εξυπηρετούν και την ανάγκη τους για οικονομικό όφελος και εφ’ όσον κάποιοι τους τα δίνουν καλά κάνουν και τα παίρνουν.
Το δικαίωμα την επιλογής το έχουμε όλοι, επιλέγουμε λοιπόν τι θέλουμε να αγοράσουμε, που θέλουμε να γράψουμε, με ποιόν θέλουμε να συναλλασσόμαστε, αν και που και πως θέλουμε να ενταχθούμε.

Άρα δική μας η κρίση, δική μας και η όποια απόφαση.

Σαν mystica.gr έχουμε εκφράσει τη θέση μας και την στάση μας απέναντι στα πράγματα.
Η δική μας χαρά είναι να συνδιαλεγόμαστε με ανθρώπους που αναζητάνε όπως κι εμείς … και ότι βρούμε !
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Σάβ Ιαν 12, 2008 12:03 am

Με τα δάκρυά της κρατά η γη
το χαμόγελό της ανθισμένο.

Ποια είν΄ η γλώσσα που μιλάς, θάλασσα εσύ;
Η γλώσσα των αιώνιων ερωτήσεων.
Και σε ποια γλώσσα απαντάς, ουρανέ;
Στη γλώσσα της ατέλειωτης σιγής.

Το τι είσαι δεν το βλέπεις. Ορατή είναι η σκιά σου μόνο.

Τη σκιά τους μόνο βλέπουν μπρος
όσοι κουβαλάν το φανάρι τους στην πλάτη.

Αχ, ομορφιά, βρες τον εαυτό σου στην αγάπη
όχι στην κολακεία του καθρέφτη σου.

Τραγουδά ο καταρράκτης.
Βρίσκω τη φωνή μου όταν απελευθερώνομαι.

Μην καταδικάζεις το φαΐ σου
επειδή είσαι ανόρεχτος.

Σιωπηλό το ψάρι στο νερό
το ζωντανό της γης θόρυβο κάνει
στον αέρα κελαηδά το πουλί.
Κι όλα μέσα στον άνθρωπο.
Η σιγή της θάλασσας
της γης η φασαρία
η μουσική του ανέμου.

Όποιος τα όπλα έκανε θεό του
νικιέται όταν αυτά νικήσουνε.

Ο οξύς νους καθηλώνεται αμετακίνητος
όχι όμως κι ο ευρύς.

Η ζωή μάς δίνεται
και την κερδίζουμε προσφέροντάς την.

Το σπουργίτι λυπάται το παγώνι για το βάρος της ουράς του.

Μη φοβηθής της στιγμές.
Τραγουδά η φωνή της αιωνιότητας.

Βλέπουμε τον κόσμο λαθεμένα
και λέμε ότι μας εξαπατά.

Συντροφιά στη γη γυρεύει το χορτάρι
και το δέντρο στον ουρανό απομόνωση.

Ποια να ΄ναι η αόρατη φλόγα του σκότους
που οι σπίθες της τ΄ αστέρια φτιάχνουν;

Ο καλοπροαίρετος ευεργέτης χτυπά την πόρτα.
Εκείνος όμως που αγαπάει τη βρίσκει ανοιχτή.

Εραστής της φύσης ο καλλιτέχνης
σκλάβος της και κύρης της συνάμα.

Πόσο μακριά είσαι Καρπέ;
Στην καρδιά σου κρυμμένος, Λουλούδι μου.

Στο σκότος το ον παρουσιάζεται ενιαίο, στο φως πολυδιάστατο.

Από τα «Σκόρπια Πουλιά», Rabindranath Tagor (Νομπέλ ποίησης, 1913).
_________________
Εικόνα

ankh
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 20, 2007 6:21 pm

Δημοσίευσηαπό ankh » Σάβ Ιαν 12, 2008 1:16 pm

Αγαπητέ ramogloy άραγε η δόνηση είναι μόνο δική μας?ή η αίσθηση της δόνησης ειναι μόνο δική μας?΄ή η αντίληψη της δόνησης είναι μόνο δική μας?νομίζω κατά τήν ταπεινή μου γνώμη ότι η δόνηση ειναι κοινή για όλους απλά αλλαζει ο βαθμός αντίληψης αυτής....όλο τό Σύμπαν είναι διαβαθμεισμένο υπό την μορφή δονήσεων...το ίδιο και ο ανθρωπος (όσα εν τοις ανω..)άρα η δική μας αντιληπτότητα κατατάσει την αισθηση της ατομικής βιωματικής....
μπορεί όμως τελικά και ναχεις δίκιο...
έτσι για να αναρωτιόμαστε..
φιλικά ankh

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Ιαν 12, 2008 6:26 pm

>|<>QBB<
ankh έγραψε:Αγαπητέ ramogloy άραγε η δόνηση είναι μόνο δική μας?ή η αίσθηση της δόνησης ειναι μόνο δική μας?΄ή η αντίληψη της δόνησης είναι μόνο δική μας?νομίζω κατά τήν ταπεινή μου γνώμη ότι η δόνηση ειναι κοινή για όλους απλά αλλαζει ο βαθμός αντίληψης αυτής....


φίλε/η

Η δόνηση είναι κοινή για όλους, όπως κοινός είναι ο αέρας που αναπνέουν οι κάτοικοι μιας γειτονιάς.
Αλλά όπως και εσύ λες, η αντίληψη είναι διαφορετική στον καθένα, άρα αλλάζει και ο τρόπος επεξεργασίας.
Και άρα, αφού αλλάζει ο βαθμός επεξεργασίας αλλάζει και το αποτέλεσμα και η συνολική πρακτική.

Για παράδειγμα.
Ο αέρας σε μια γειτονιά μυρίζει νυχτολούλουδο, έτσι αυτός που δεν καπνίζει αφήνεται στο μεθυστικό άρωμα και σκέφτεται ρομαντικά, αυτός που καπνίζει και δεν έχει καθαρή όσφρηση μυρίζει λίγο και σκέφτεται πως μυρίζει κάποιο λουλούδι, ενώ ο συναχωμένος δε μυρίζει καθόλου.

Άρα ;
Ο καθένας κάνει τις ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ σκέψεις και μέσα από αυτές βγάζει τα δικά ΤΟΥ συμπεράσματα.

(Απλά σκέψεις επί του θέματος)
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες