Βίωση του Θείου και εσωτερική καθαρότητα

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Πέμ Ιουν 23, 2005 12:14 pm

Φίλε Ανεστημένε λες:

Η άποψη περί προσευχής που περιγράφεις μου θυμίζει περισσότερο την απαγγελία κάποιων συγκεκριμένων στίχων ή ψαλμών. Έχουν και αυτά τη δυναμική τους.



ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕ ΠΡΑΞΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ με την έννοια ότι κάθε ανθρώπινη πράξη έχει αποδέκτη το θείο. Έτσι συνδέω την προσευχή με την συνολική στάση του ανθρώπου απέναντι στο θαυμα της ζωής.



Μάλλον δεν πρόσεξες ότι η ερμηνεία που παρέθεσα στη λέξη προσευχή είχε δύο σκέλη...
Ακριβώς αυτά που αναφέρεις και εσύ! :)



...για να καταλήξεις:
Υπεράνω όμως αυτών είναι η προσευχή που πηγάζει από τα βάθη της ψυχής, η προσευχή ευχαριστίας ή δοξολογίας, που προέρχεται από τον ΠΟΝΟ ή τη ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΠΝΈΥΜΑΤΟΣ.


Αυτό ακριβώς! Πώς όμως θα γίνει πράξη το ανωτέρω χωρίς συνειδητοποίηση της διπλής "υπόστασης" της Προσευχής;(το κεφαλαίο π μάλλον δεν είναι τυχαίο...)



Αλήθεια τι ρόλο παίζουν οι συνθήκες στην προσευχή;;; Ο ΤΟΠΟΣ, Ο ΧΩΡΟΣ, Ο ΧΡΟΝΟΣ, Ο ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ Η ΧΑΡΑ;;;



Οι διαφορετικές συνθήκες μιας χωροχρονικής κατάστασης υπάρχουν διότι εμείς τις αντιλαμβανόμαστε ως διαφορετικές. Ο χρόνος κυλάει γιατί τον όρισες κινούμενο. Ο χώρος μεταβάλλεται μπροστά στα μάτια σου γιατί δεν είσαι τυφλός. Ο τόπος αλλάζει γιατί δεν είσαι ακίνητος κοκ...
Η προσευχή όμως ως βίωμα είναι έξω από τις αισθήσεις. Ή αν σου αρέσει καλύτερα είναι μια άλλη Αίσθηση...

Όσο για τον Πόνο και τη Χαρά, μάλλον είναι οι εξώπορτες που βγάζουν έξω από το "οικοδόμημα" που σε εισάγει η Προσευχή...
Ο Πόνος είναι η κεντρική είσοδος και η Χαρά η πίσω πόρτα, η έξοδος κινδύνου.

Μιλάς για αυτοσυγκέντρωση;;; Ανάλυσε το λίγο σε παρακαλώ.


Αυτοσυγκέντρωση...
Παρεξηγημένη λέξη. Όταν μιλάμε για αυτοσυγκέντρωση πρέπει απαραίτητα να κάνουμε ενα πράγμα.
Όχι, το αποφάσισα!
Δε μιλάω (μόνο) για αυτοσυγκέντρωση αλλά μάλλον για ειλικρίνια απέναντι πρώτα στον ίδιο μας τον ευατό και κατ'επέκταση και στο Ανώτερο προς το οποίο η Προσευχή απευθύνεται.


Σε ευχαριστώ για την όμορφη συζήτηση.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Ιουν 23, 2005 1:30 pm

Γεια σου Ding an Sich

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου. Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες :

Το θέμα είναι να καταφέρει κάποιος να βρεθεί σε μία κατάσταση σωματικής, ψυχικής και πνευματικής καθαρότητας, έτσι ώστε με ανάλογη διαύγεια να ερμηνεύσει τον Θείο Λόγο και να Πράξει τα πρέποντα ο ίδιος, ανάλογα με τις ικανότητές του.

Κατά την γνώμη μου, λοιπόν, προσευχή δεν είναι να παρακαλάς τον Θεό να επιφέρει την 'επί της Γης Ειρήνη', αλλά μέσω των πράξεών σου να είσαι ειρηνοποιός.



Αυτό είναι και το θέμα του συγκεκριμένου τόπικ. Μέσα από αυτό το βλέμμα θα ήθελα να δούμε κάθε πνευματική άσκηση, αλλά και την προσευχή για την οποία συζητάμε.

Αυτή η κατάσταση σωματικής, ψυχικής και πνευματικής καθαρότητας είναι το ζητούμενο για όλους μας φαντάζομαι.....

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Ιουν 24, 2005 1:33 pm

Όσο για τον Πόνο και τη Χαρά, μάλλον είναι οι εξώπορτες που βγάζουν έξω από το "οικοδόμημα" που σε εισάγει η Προσευχή...
Ο Πόνος είναι η κεντρική είσοδος και η Χαρά η πίσω πόρτα, η έξοδος κινδύνου.


Γεια σου φίλε Secondborn.

Και εγώ σε ευχαριστώ για την καλή συζήτηση.
Πιο πάνω αναφέρεις τον πόνο σαν εξώπορτα αλλά και σαν κεντρική είσοδο του οικοδομήματος Προσευχή.

Τελικά τι από τα δύο είναι;;;;

Εγώ θα στήριζα σίγουρα το δεύτερο....

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Ιουν 24, 2005 1:43 pm

Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Αγαπητή NEHEMAUT με αφορμή το τελευταίο μήνυμα σου επέτρεψε μου να εκφράσω μερικές σκέψεις μου χωρίς καμιά μα καμιά προσωπική αιχμή.

Το μεγαλύτερο πνευματικό εμπόδιο που έχει για μένα ο άνθρωπος είναι ότι βαθιά μέσα του πιστεύει ότι για ότι του συμβαίνει ΦΤΑΙΝΕ ΜΟΝΟ ΑΛΛΟΙ. Ο άνθρωπος θέλει πάντα να διαχωρίζει, για να τοποθετεί τον εαυτό του εκεί που είναι πάντα καλύτερα, εκεί κάπου στο απυρόβλητο.

Είναι εύκολο να απαξιώσουμε το τρόπο που ο άλλος (ο οποιοσδήποτε άλλος) προσπαθεί να βρει το θείο, αλλά πολύ δύσκολο να περιγράψουμε το πως εμείς προσπαθούμε να το βρούμε και αν πράγματι έχουμε αποτελέσματα. Έτσι ενώ για τον άλλον είμαστε πρακτικοί και αυστηροί για τον εαυτό μας είμαστε διαλλακτικοί και πολύ γενικόλογοι.

Δεν είπα σε κανένα σημείο της τοποθέτησης μου ότι για να γίνουμε καλύτεροι χρειάζεται να συμμετάσχουμε σε τελετές ή να ακολουθούμε πρωτόκολλα συμπεριφοράς.
ΑΠΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΠΩΣ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ;;;;

Ακόμη μια φορά στην ερώτηση μου πήρα σαν απάντηση τι πρέπει να ΜΗΝ πράξω και όχι τι πρέπει να πράξω και το λέω σαν απόδειξη των παραπάνω λεγόμενων μου.

Ποιος είπε ότι όταν συμμετέχεις σε τελετές ή νηστεύεις πρέπει μετά να διαβάλεις τον απέναντι ή να έχεις ιδιοτελή κίνητρα;;

Μπορεί να συμμετέχεις σε τελετές ή να νηστεύεις και να ΜΗ διαβάλεις τον απέναντι σου ή να ΜΗ έχεις ιδιοτελή κίνητρα, λόγω αυτού.
Το αποκλείει κανείς;;;

Είναι ηλίου φαεινότερο για κάποιον με αγνά κίνητρα ότι η εφαρμογή του Λόγου του θεού όπως ο κάθε ένας την εννοεί είναι συστατικό στοιχείο της ύπαρξης ενός καλύτερου ανθρώπου.

Η υποκρισία, η ψευτιά, η κακή πρόθεση δεν οδηγεί πουθενά, ακόμα και με την παρακολούθηση ακολουθιών ή σκληρής νηστείας κ.λ.π.
Αυτό δεν σημαίνει ότι όταν κάποιος είναι υποκριτής και συμμετέχει σε τελετές είναι υποκριτής λόγω αυτής της συμμετοχής!
Επίσης το πιο πάνω γεγονός ΔΕΝ σημαίνει απαξίωση της ακολουθίας, του μυστηρίου, ή της νηστείας.....

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΠΟΤΕ......
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΤΕ......

Οι άνθρωποι έχουν ανάγκη από ΑΓΑΠΗ αγαπητοί φίλοι. Όλοι μας έχουμε ανάγκη από αγάπη. Και είμαστε «καταδικασμένοι» να την αναζητούμε.
Είναι πολύ αφελές για εμένα να μιλάμε για μύθους, υπερβολές και υπνωτισμούς σε τελετές, μυητικές πράξεις, μυστήρια, χιλιάδων χρόνων ζωής (αποτελέσματα μόχθου και αγάπης πολλές φορές). Είναι αφελές να «στιγματίζουμε» λόγω της συμμετοχής κάποιων ανάξιων θρησκευτικές πράξεις που είναι γεμάτες συμβολισμούς, λόγους δοξολογίας, ευχαριστίας προς το υπέρτατο ον, ακόμα και συμμετοχής στην κοινή έκσταση.

Σε καμιά περίπτωση δεν υποστηρίζω ότι αυτά ή οποιαδήποτε άλλα είναι ένας μονόδρομος για βίωση του Θείου. Αντιθέτως πιστεύω ότι ο θεός έχει άπειρους τρόπους να αγγίξει τα πλάσματα του και ανεξερεύνητους από τον άνθρωπο......

Ίσως ένας τέτοιος τρόπος είναι ο παρακάτω:

Συνηθως λεω το <<Βασιλευ ουρανιε>> γιατι ειμαι χριστιανη με μια πολυ ευρεια εννοια η λεω κατι αυτοσχεδιο αναλογα με την στιγμη.
Προσπαθω να μην θιγω τους αλλους με την συμπεριφορα μου και οποτε μπορω να βοηθησω το κανω.Αυτο το βλεπω σαν ασκηση της ψυχης.


Στο εύχομαι καλή μου......
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Παρ Ιουν 24, 2005 1:54 pm

Πιο πάνω αναφέρεις τον πόνο σαν εξώπορτα αλλά και σαν κεντρική είσοδο του οικοδομήματος Προσευχή.

Τελικά τι από τα δύο είναι;;;;



Αχ αχ! Λάθος του τυπογραφείου φίλε Ανεστημένε και σε ευχαριστώ που το επισήμανες.

Διατυπώνω ξανά λοιπόν:
"Όσο για τον Πόνο και τη Χαρά, μάλλον είναι οι πόρτες του "οικοδομήματος" που σε εισάγει η Προσευχή... Ο Πόνος είναι η κεντρική είσοδος και η Χαρά η πίσω πόρτα, η έξοδος κινδύνου. "

Αυτό ήθελα να πω...
Συγγνώμη προς όλους τους φίλους
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Παρ Ιουν 24, 2005 1:59 pm

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΠΟΤΕ......
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΤΕ......



Δε νομίζω φίλε μου ότι υπάρχει κάποιος που δε θέλει να αγαπήσει και να βοηθήσει το συνάνθρωπο. Όλοι θέλουν γιατί σε αυτό τους οδηγεί η ίδια τους η φύση. Η ίδια τους η ζωή.
Απλά μερικοί άνθρωποι έχουν βαλθεί να καταπιέζουν την ανάγκη τους για προσφορά και αγάπη δίνοντας χώρο σε κατώτερα αισθήματα και συναισθήματα να ανθίσουν.

Τί λες για αυτό φίλε μου; Θα ήθελα την άποψή σου αλλά και την άποψη όλων των Αναζητητών σε αυτό το Σταυροδρόμι.

Εν αναμονή λοιπόν της παρουσίας σας...
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Σάβ Ιουν 25, 2005 2:48 pm

Αγαπητοί φίλοι,
Πολύ φοβούμαι ότι καταλήγουμε σε γενικόλογες φλυαρίες όταν δεν εμβαθύνουμε ώστε να εντοπίσουμε την ρίζα της επίπλαστης γενικής συμφωνίας περί αγάπης κλπ. Δηλαδή είναι πρόδηλων και εμφανές ότι φαινομενικά δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς σε αυτό το γενικόλογο τροπάριο περί αγάπης και αγαθών προθέσεων.

Το ζητούμενο όμως κατά την δική μου άποψη είναι πόσο εφικτό είναι να προσδιορίσουμε, κι αν βεβαίως μπορούμε, την έννοια της Αγάπης σε ένα γενικό πλαίσιο στο οποίο θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε ΟΛΟΙ??? Τονίζω το «όλοι» γιατί πιστεύω ότι από δω ξεκινούν όλα…΄

Θα προσπαθήσω να γίνω όσο πιο σαφής μπορώ. Θεωρώ ότι άλλος έτσι κι άλλος αλλιώς δηλ. ο καθένας με την δική του προσέγγιση, πιστεύουμε βαθιά μέσα μας ότι το Υπέρτατο Αίτιο {αυθαίρετος όρος αλλά αναγκαίος για να μην θίξω κανένα δόγμα} δημιουργίας των πάντων, εκτός από Πάνσοφο και Παντοδύναμο είναι και Πανάγαθο!!! Το γιατί είναι έκδηλο στην ομορφιά που περικλείεται κι εμπεριέχεται σ’ όλα τα δημιουργήματα Του. Μόνο η Αγάπη δημιουργεί Ομορφιά!!! Τώρα λογικά θα μου πείτε «δεν μας λες κάτι καινούριο! Αυτό το ξέρει όλος ο κόσμος» Το ξέρει ναι, αλλά το ….«Ξέρει»? και πως το Ξέρει αν… το ξέρει?

«Θε μου τι μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε!» αναφωνεί ο Ελύτης, θέλοντας να τονίσει ότι οι άνθρωποι στέκονται στο προφανές και λησμονούν το αφανές, γιατί, συμπληρώνει ο Καβάφης, «Βρίσκει κανείς ό,τι έχει στο μάτι του»!
«Πολλά μέλει να μάθεις αν το Ασήμαντο εμβαθύνεις
……………Αν έχεις την δυνατότητα να βλέπεις
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΘΩΟ ΤΟ ΕΝΟΧΟ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΤΟ ΜΑΥΡΟ..
{Η Μέθοδος του ΑΡΑ
Οδ. Ελύτης.}

Τι συμβαίνει λοιπόν κι όλοι οι άνθρωποι ψάχνονται ο καθένας ξεχωριστά κι όλοι μαζί να βρουν τρόπους επικοινωνίας με το Θείο?

Γνώμη μου είναι ότι η διαμέσου των αισθήσεων αποκάλυψη κι επαφή με το Α είναι αδύνατος. Γιατί η τρισδιάστατη δυνατότητα της όρασης, η περιορισμένη δυνατότητα της ακοής, της όσφρησης, της αφής και της γεύσης δεν μας επιτρέπει κάτι τέτοιο. Κάθε τέτοια προσπάθεια είναι ματαιοπονία κι οποιαδήποτε προσέγγιση, όποιας τέτοιας μορφής, θα είναι πάντα, μερική προσέγγισης και μόνον. Το Όλον πάντα θα μας υπερβαίνει ως μέρος του που ήμαστε. Επομένως είναι βασικό να το καταλάβουμε, να το εννοήσουμε αυτό και να το Αποδεχτούμε επιτέλους!!!

Κατανοώντας το κι Αποδεχόμενοι λοιπόν το γεγονός αυτό, να πάψουμε να αποδίδουμε ιδιότητες και «Θέλω» {αφού δεν ήμαστε σε θέση λόγω γνώσεων να γνωρίζουμε}, στο Υπέρτατο Α και έτσι θα σταματήσουμε αυτό το παζάρι του δούναι και λαβείν που επικυριαρχεί σχεδόν πάντοτε στις προσευχές και την επικοινωνία μας μαζί Του.

Την Αποδοχή αυτή όμως στις σχέσεις μας με το Α δεν την εννοώ ως σχέση Ταξική! Ανώτερο – κατώτερο! Αλλά ως Ισότιμη. Σχέση γονιού - παιδιού Ομοούσιου, σε φάση μάθησης… Πως μπορώ να το «ξέρω» αυτό? Γιατί πιστεύω ότι μόνον η ψυχή «ξέρει», μόνο αυτή «γνωρίζει» γιατί θεωρώ ότι αυτή είναι ή ΟΥΣΙΑ που εμπεριέχει το Α ως ομοούσια του, κατοικοεδρεύουσα σ’ ένα πήλινο σκεύος το Σώμα που την φιλοξενεί προσωρινά και μόνον.

Όταν λοιπόν λέω «προσεύχομαι» εννοώ ότι όπως όταν είμαι μακριά από το πατρικό μου σπίτι και τα «λέω» νοερά, με τον γονιό μου που δεν τον βλέπω αλλά τον Νοιώθω βαθιά μέσα μου, που Νοιώθω την Αγάπη να κυκλοφορεί στις φλέβες μου, ν’ αγγίζει το είναι μου ολόκληρο και να πλημμυρίζω μ’ αισθήματα, που η απόδοση τους με λέξεις είναι αδύνατη…, έτσι κάπως αισθάνομαι αν κι όταν προσεύχομαι μόνο, που την έλλειψη του ειδώλου ως μνήμη στην προκειμένη περίπτωση, αναπληρώνει η υπερβατική φανταστική προσέγγιση που βιώνεται εκείνη την στιγμή χωρίς να είναι δυνατή η περιγραφή της. Θα έλεγα προσπαθώντας να περιγράψω αυτό το συναίσθημα ότι μοιάζει σα μια Παρουσία …Απουσίας, σαν μια Αισθαντικότητα πέραν των αισθήσεων, όσο κι αν αυτό φαντάζει παράδοξο, αν και σε τελική ανάλυση θα το ‘λεγα απολυτότητα της έννοιας του όρου της λέξεως ΑΓΑΠΗ. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι υπάρχει πουθενά αλλού και για το οτιδήποτε άλλο αυτό το ΑΠΟΛΥΤΟ συναίσθημα στην αγνότητα την ποιότητα το μέγεθος και την δύναμη που περικλείει και εκπέμπει την ευλογημένη ώρα της προσευχής, της επαφής με την Ουσία με το ΌΛΟ!

Γράφω σ’ ένα μου ποίημα «Έβγαλε η σκέψη μου φτερά και πέταξε στο θόλο, βγάνω το σώμα που φορώ, βυθίζομαι στο Όλο»

Νομίζω ότι κάπως έτσι βιώνουμε όλοι οι άνθρωποι την ΑΓΑΠΗ μέσα από την προσευχή, με μόνη ίσως διαφορά στην συχνότητα που το επιδιώκουμε και που το καταφέρνουμε ίσως.. Και μη μου πείτε ότι υπάρχει άνθρωπος που δεν προσεύχεται ή που δεν έχει ποτέ του προσευχηθεί!!!!

Είναι λοιπόν δυνατόν να υπάρχει τέτοιος άνθρωπος φίλε μου????

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΠΟΤΕ......
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΤΕ......

Ή μήπως εννοείς αλλιώς την ΑΓΑΠΗ??? Πιο βολική ίσως, πιο «καλουπωμένη», πιο κάπως… πως???
Εικόνα
\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"
--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιουν 28, 2005 9:33 am

Αγαπητε Αναστημενε δεν ενιωσα καμμια αιχμη σ'οτι λες.Οι γνωσεις μου ειναι σταγονα στον ωκεανο μπροστα στις δικες σου. Ισως να φαινομαι απολυτη, δεν ειναι ομως αυτη η προθεση μου.Ισως εχω δικιο ισως εχω αδικο.Γραφω ομως με την καρδια.
Δεν διαφωνω σε κατι απο τα λεγομενα σου.Ουτε διανοηθηκα να πω τι να κανουμε και τι να μην κανουμε.Απλως εξεφρασα τι κανω εγω και τι αποφευγω.Τις κρισεις μου τις βασιζω στα παραδειγματα που παιρνω απο την καθημερινοτητα.
Δεν μπορω να περιγραψω με λογια το θειο βιωμα.Εχω κατεληξει στο οτι Αυτο το θεικο πνευμα ,κρινει ποτε θα μας χαριστει απο το γεγονος [κυριως]
οτι δεν γινεται να αναπαραχθει το συγκεκριμενο συναισθημα στην μνημη,
μεσω της σκεψης και της αναμνησης οπως γινεται σε αλλες περιπτωσεις.
Ερχεται και φευγει αιφνιδια.

Ο Secondborn εγραψε:Δε νομίζω φίλε μου ότι υπάρχει κάποιος που δε θέλει να αγαπήσει και να βοηθήσει το συνάνθρωπο. Όλοι θέλουν γιατί σε αυτό τους οδηγεί η ίδια τους η φύση. Η ίδια τους η ζωή.
Απλά μερικοί άνθρωποι έχουν βαλθεί να καταπιέζουν την ανάγκη τους για προσφορά και αγάπη δίνοντας χώρο σε κατώτερα αισθήματα και συναισθήματα να ανθίσουν

Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι το παραπανω ειναι απολυτα σωστο.
Η φυση οδηγει τον ανθρωπο στην αγαπη ,ομως δεν βλεπουν ολοι τον δρομο.Η λυπη και η αγνοια φερνουν την δυστυχια .Και οταν καποιος ειναι
δυστυχισμενος και μιζερος ουτε να αγαπησει μπορει ουτε να δεχθει αγαπη.
Κατευθυνεται απο την καχυποψια την ζηλια και την οργη.
Με την γνωση της αληθειας απομακρυνεται η αγνοια και ερχεται η χαρα.
Εχω ομως ενα ερωτημα που δεν μπορω να απαντησω.
Οταν ενας ανθρωπος λογω των συνθηκων της ζωης του χαιρει υγειας ,ομορφιας ,κοινωνικης θεσεως κλπ ειναι σχετικα ευκολο να δινει και να παιρνει αγαπη[ νομιζω],καποιος ομως που δεν διαθετει αυτες τις προυποθεσεις [που ναι μεν ειναι επιφανειακες,καθοριζουν ομως την ζωημας
σ'αυτο τον κοσμο] σε τι βαθμο εξελιξης θα πρεπει να ειναι για να εχει αυτο το βιωμα?
Θα ηθελα μια γνωμη.
Ευχαριστω

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Τρί Ιουν 28, 2005 12:50 pm

Αγαπητή NEHEMAUT,
Όλα αυτά που σε προβληματίζουν ξεκινούν απ’ τον λανθασμένο τρόπο που αντιλαμβανόμαστε τον όρο «Αγάπη». Αν κατανοηθεί σωστά και πλήρως ο όρος, τότε είναι ολοφάνερο ότι η Αγάπη είναι σαν την Γνώση. Όσο πιο πολύ δίνεις τόσο περισσότερο παίρνεις, τόσο πλουσιότερος/η γίνεσαι! Βλέπουμε δηλαδή ένα μαθηματικό παράδοξο, ενώ κάνουμε αφαίρεση ή διαίρεση «στο ποσόν της Αγάπης», εν τούτοις το υπόλοιπο ή το πηλίκο που προκύπτει είναι μεγαλύτερο και μάλιστα γίνεται ακόμη μεγαλύτερο όσο ο διαιρέτης ή το αφαιρετέο ποσό μεγαλώνει!!!
Για να συμβεί όμως αυτό είναι απαραίτητη μία προϋπόθεση: η ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ του Δότη!
Αντιθέτως όμως όταν το «κέρδος», είναι ή γίνεται σκοπός του Δότη, φανερός ή υπολανθάνον δεν έχει σημασία, η Σκοπιμότης έχει, τότε «χάνεται» όλο αυτό το μαθηματικό παράδοξο κι όλα ξαναγίνονται «λογικά», «φυσιολογικά»...
Κάτι που συνήθως συμβαίνει - σχεδόν πάντα, και το «παζάρι» χμμ…ζωή να ‘χουμε, συνεχίζεται και θα συνεχίζεται ες αεί…προς χαράν και τέρψην των απανταχού επιτηδείων Ιεραρχών και των συναυτώ, που βολεύονται πουλώντας συγχωροχάρτια και συμβόλαια αντιπαροχής…της Αγάπης..
Μέχρι και συνταγές …μαγειρικής κατάντησαν να προτείνουν για την Προσευχή λες και πρόκειται το κέλυφος να κρύψει το περιεχόμενο… ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Τρί Ιουν 28, 2005 1:30 pm

Αγαπητοί φίλοι γεια σας

Λέει ο φίλος Secondborn :

Δε νομίζω φίλε μου ότι υπάρχει κάποιος που δε θέλει να αγαπήσει και να βοηθήσει το συνάνθρωπο. Όλοι θέλουν γιατί σε αυτό τους οδηγεί η ίδια τους η φύση. Η ίδια τους η ζωή.
Απλά μερικοί άνθρωποι έχουν βαλθεί να καταπιέζουν την ανάγκη τους για προσφορά και αγάπη δίνοντας χώρο σε κατώτερα αισθήματα και συναισθήματα να ανθίσουν. ......


Θα μπορούσαμε να συμφωνήσουμε όλοι στην θεϊκή καταγωγή του ανθρώπινου όντος;;;.
Θα μπορούσαμε να θεωρητικοποιήσουμε την καλή του προαίρεση και την αγνότητα της ψυχής του;;;

Ε! Και;;;; Κλείνουμε τα μάτια σε αυτό που βλέπουμε γύρω μας, αφού ο εγωισμός δεν μας αφήνει να το δούμε και μέσα μας;;;
Κλείνουμε τα μάτια στη κακία, την κτηνωδία, το βιασμό που έχει υποστεί η ανθρώπινη ψυχή από τον άνθρωπο τον ίδιο;;;;

Μήπως τελικά έχει δίκιο ο φίλος ο Λορέτζο που λέει:

Δηλαδή είναι πρόδηλων και εμφανές ότι φαινομενικά δεν νομίζω ότι θα διαφωνήσει κανείς σε αυτό το γενικόλογο τροπάριο περί αγάπης και αγαθών προθέσεων.


Για μένα έχει δίκιο. Έχουμε πνιγεί μέσα στην ακατάσχετη «εσωτεριστική» αοριστολογία...... «τα πάντα είναι θεός, ο άνθρωπος στο βάθος είναι αγνός, η φύση μας οδηγεί στην αγάπη»..........
και στάχτη παντού στάχτη στα μάτια μας, για να μη βλέπουμε ΟΤΙ ΘΑΨΑΜΕ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ ΞΕΧΕΙΛΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΖΩΩΔΗ ΕΝΣΤΙΚΤΑ.

Είναι σκληρό;;; Σας φαίνεται σκληρό;;; Το πρώτο πληθυντικό δεν είναι τυχαίο, ούτε ευγενείας, είναι αληθινό......

Δεν είμαστε ταπεινοί. Διδασκόμαστε από παιδιά την ψωρουπερηφάνεια.
Δεν αναγνωρίζουμε τη σκόνη της ψυχής που κάποιοι αποκαλούν αμαρτία.....
Πιο εύκολα κόβουμε το κεφάλι του συνανθρώπου μας παρά σκύβουμε το δικό μας...

Είναι λοιπόν δυνατόν να υπάρχει τέτοιος άνθρωπος φίλε μου????

ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΕΙ ΠΟΤΕ......
ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΤΕ......


Η ανθρώπινη θέληση φίλε μου.
Υπάρχει; Και αν υπάρχει μέχρι που φτάνει;

«Η αποκάλυψη και επαφή με το υπέρτατο ον μέσω των αισθήσεων είναι αδύνατη» λες.
Συμφωνώ απόλυτα.
«Η ψυχή «γνωρίζει»όμως» ξαναλές.
Και εδώ συμφωνώ απόλυτα.

Άρα μέσω της ψυχής ο άνθρωπος ΔΥΝΑΤΑΙ να «γνωρίσει» «όσο δύναται» τον Πανάγαθο όπως ονομάζεις το υπέρτατο Α.
Ο άνθρωπος όμως ΔΥΝΑΤΑΙ επίσης να «γνωρίσει» δηλ βιώσει και την «τέλεια» κακία για να μη πω διάβολο και μπλέξουμε σε άλλες έννοιες.

Τι είναι εκείνο το βασικό συστατικό που θα τον οδηγήσει στο ένα ή στον άλλο δρόμο;;;

Ρωτώ και απαντώ: Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ…..

Αυτή τη θέληση λοιπόν «λούζει», λαξεύει με την προσευχή, για να περπατήσει το δρόμο προς τα πάνω…

Η θέληση όμως δεν φτάνει. Χρειάζεται και η ανάπτυξη κάποιων αρετών για να εστιάσει ο παραμορφωτικός φακός που χωρίζει τη ψυχική ματιά μας από το θεό.
Χρειάζεται ταπεινότητα, απλότητα, παιδική ματιά προς τη ζωή, εξάσκηση στην αγάπη, ανιδιοτέλεια...............άσκηση για ένα καλύτερο άνθρωπο........


Πολύ φοβούμαι ότι καταλήγουμε σε γενικόλογες φλυαρίες όταν δεν εμβαθύνουμε ώστε να εντοπίσουμε την ρίζα της επίπλαστης γενικής συμφωνίας περί αγάπης


Φίλε μου είμαι έτοιμος να συζητήσω ότι θέλεις. Έτσι και αλλιώς μέχρι τώρα κανείς δεν μίλησε για άσκηση και αλλαγή του εαυτού μας, παρά μόνο για επικοινωνία με το θείο (μόνο η NEHEMAUT άνοιξε την καρδιά της)
Ξέρεις γιατί;;;;;
Γιατί κανένας μας δεν πιστεύει στο βάθος του ότι χρειάζεται να αλλάξει.
Η φιλαυτία μας είναι η ομπρέλα που μας «προστατεύει» από το ισχυρό φως το θεού.


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιουν 28, 2005 2:04 pm

Αγαπητε Lorenzo κατα μια περιερη συμπτωση συνηθως συμφωνω με τις ιδεες σου. Εδω ομως φοβαμαι οτι δεν εγινα κατανοητη.
Αναφερομαι στο θεμα της αγαπης προς τον πλησιον μας. Για να εξηγησω οσο πιο αναλυτικα γινεται με απλα λογια την ερωτηση μου περιγραφω την αφορμη.
Χθες το βραδυ ξεκινησα αυτη την συζητηση με τον συντροφο μου,[ ο οποιος δεν εχει καμμια μεταφυσικη ανησυχια,η επιστημη του καμμια σχεση με θεωριες αλλα παραδοξως συμπεριφεται σαν να εχει κανει διαλογισμο απο τοτε που γεννηθηκε.]
Αφου ανεπτυξα ολες μου τις θεωριες περι συμπαντικης αγαπης ,φιλανθρωπιας και αλτρουισμου ,μου λεει :<< Καλα τα λες εκ του ασφαλους. Ενας ανθρωπος οπως εσυ που ,εχει λυσει τα κοινωνικα του και προσωπικα του προβληματα και ειναι αποδεκτος απο το συνολο,ειναι ευκολο να μιλαει για αγαπη ,προσφορα κλπ.Ας ρωτησουμε ομως καποιον που υστερει σε κατι, που δεν ηταν τα πραγματα ευκολα γι'αυτον ,αν μπορει να σκεφτει ετσι.>>
Αυτη η φραση με εβαλε σε σκεψεις μηπως και τα πραγματα εχουν πολλες οψεις αναλογα απο που τα κοιταει κανεις.
Πιστευω να μην ξεφευγω απο το θεμα.
Με εκτιμηση

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Παρ Ιούλ 01, 2005 6:31 pm

Για μένα έχει δίκιο. Έχουμε πνιγεί μέσα στην ακατάσχετη «εσωτεριστική» αοριστολογία...... «τα πάντα είναι θεός, ο άνθρωπος στο βάθος είναι αγνός, η φύση μας οδηγεί στην αγάπη»..........
και στάχτη παντού στάχτη στα μάτια μας, για να μη βλέπουμε ΟΤΙ ΘΑΨΑΜΕ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ ΞΕΧΕΙΛΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΖΩΩΔΗ ΕΝΣΤΙΚΤΑ.

Είναι σκληρό;;; Σας φαίνεται σκληρό;;; Το πρώτο πληθυντικό δεν είναι τυχαίο, ούτε ευγενείας, είναι αληθινό......

Δεν είμαστε ταπεινοί. Διδασκόμαστε από παιδιά την ψωρουπερηφάνεια.
Δεν αναγνωρίζουμε τη σκόνη της ψυχής που κάποιοι αποκαλούν αμαρτία.....
Πιο εύκολα κόβουμε το κεφάλι του συνανθρώπου μας παρά σκύβουμε το δικό μας...


Άρα μέσω της ψυχής ο άνθρωπος ΔΥΝΑΤΑΙ να «γνωρίσει» «όσο δύναται» τον Πανάγαθο όπως ονομάζεις το υπέρτατο Α.
Ο άνθρωπος όμως ΔΥΝΑΤΑΙ επίσης να «γνωρίσει» δηλ βιώσει και την «τέλεια» κακία για να μη πω διάβολο και μπλέξουμε σε άλλες έννοιες.

Τι είναι εκείνο το βασικό συστατικό που θα τον οδηγήσει στο ένα ή στον άλλο δρόμο;;;

Ρωτώ και απαντώ: Η ΘΕΛΗΣΗ ΤΟΥ…..



Φίλε Αναστημένε προφανώς και η ΘΕΛΗΣΗ του ανθρώπου είναι αυτή που θα σταθεί βοηθητική πινακίδα στην επιλογή του δρόμου.

Όμως μέσα σου δεν πιστεύεις πως είναι πιο εύκολο να στραφεί ο άνθρωπος προς το σωστό δρόμο αν κοιτάξει με ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΑ προς τον ευατό του("έσω") αλλά και προς τους άλλους;;;

Όσο εύκολο είναι να χαθούμε στην ομορφιά των λόγων περι αγάπης και προσφοράς, άλλο τόσο εύκολο είναι να χαθούμε και στην ισοπέδωση της όποιας ειλικρινούς πρόθεσης.

Είναι εύκολο να λες ωραία λόγια εκεί που δεν υπάρχει ουσία. Είναι εξίσου εύκολο όμως να υπάρχουν και τα λόγια και η ουσία αλλά εσύ να τα αγνοήσεις γιατί "! συνήθως !" δεν υπάρχει ουσία...

Μην είμαστε τόσο αυστηροί κριτές των άλλων αλλά και του ευατού μας χωρίς λόγο.

Μου ακούγονται βαριές οι εκφράσεις τύπου: "ΟΤΙ ΘΑΨΑΜΕ ΒΑΘΙΑ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΚΑΙ ΞΕΧΕΙΛΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΖΩΩΔΗ ΕΝΣΤΙΚΤΑ." γιατί είμαι ένας άνθρωπος που προσπαθεί και θα προσπαθεί πάντα για να αποδείξει το αντίθετο. Τώρα αν θα τα καταφέρω ή όχι αυτό είναι ένα άλλο ζήτημα. Η προσπάθεια χωρίς το αποτέλεσμα ίσως να μη μετράει τόσο πολύ αλλά σίγουρα βοηθάει στην πορεία.
Η προσπάθεια δεν πάει χαμένη.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King



Εικόνα

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Σάβ Ιούλ 02, 2005 3:02 pm

Αγαπητή NEHEMAUT,
Οπωσδήποτε όλα τα πράγματα έχουν πολλές όψεις γι αυτό κι οι ανταλλαγές απ-όψεων παρουσιάζουν ενδιαφέρον…
Τώρα ως προς την όποια ..διαφωνία μας διακρίνεις, νομίζω ότι σου εξήγησα ότι μιλούσα μόνο για την σημασία και την έννοια του όρου Αγάπη κι όχι για το διευρυμένο εννοιολογικό περιεχόμενο της ηθικής που καλύπτει, καθώς γίνεται αντιληπτό κι από αυτά που αναφέρεις, αλλά κι από άλλους αναρίθμητους επιμέρους τομείς δράσης του ανθρώπου, όπως την πολιτική πτυχή ενέργειάς του, την προσπάθεια ικανοποίησης υλικών αναγκών, τον αγώνα κατάκτησης γνώσης κλπ.
Φίλοι μου βρήκα ένα πολύ ωραίο site όπου θα δείτε κι άλλες ενδιαφέρουσες θεάσεις και προβληματισμούς σχετικά με την προσευχή απ’ την πλευρά των σκεπτικιστών κυρίως.
http://www.skepdic.gr/Entries/Pi/proseyxh.htm

Επίσης κι εδώ θα βρείτε ενδιαφέροντες προβληματισμούς και θεάσεις πολύ κοντά στις δικές μου.

http://www.ndimou.gr/articledisplay.asp ... 0&cat_id=2

Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Δευ Ιούλ 04, 2005 2:33 pm

Διάβασα στα Link που παρέθεσε ο φίλος Λορέντζο:
Ο Θεός σιωπά. Η «σιωπή του Θεού» είναι το βασικό μοτίβο όλης της υπαρξιακής φιλοσοφίας – αλλά και θεολογίας – του περασμένου αιώνα. Ο Θεός σώπασε στο Άουσβιτς και στην Ρουάντα, στην Καμπότζη και την Σερμπρένιτσα. Άφησε να εκτυλιχτούν απύθμενες βαρβαρότητες, χωρίς ποτέ να μας δώσει ούτε «ένα σημείον».
Ο Θεός σωπαίνει όχι μόνο στις μεγάλες δημόσιες τραγωδίες αλλά και στις μικρές ιδιωτικές. Η μάνα που σπαράζει για τον χαμό του παιδιού της δεν παίρνει απάντηση.

Ο θεός «επιτρέπει» αλλά δεν «συμφωνεί» και δεν νομιμοποιεί.
Ο θεός τιμά την ελεύθερη θέληση του ανθρώπου.
Ο άνθρωπος θέλει ελεύθερη θέληση μόνο για να κατηγορεί το θεό.
Όταν η επιστήμη χειρουργεί την καρδιά το επίτευγμα είναι του ανθρώπου.
Όταν οι φούρνοι καίνε ανθρώπους το λάθος είναι του θεού.

Μα θα μου πει κάποιος: «Ρε Αναστημένε που γνωρίζεις τα «θέλω» του θεού;;;
Είμαι μικρός για να γνωρίζω τις βουλές του θεού. Μπορώ όμως να απαντώ «λογιστικά» στους «λογιστές» του θείου μυστηρίου.

Ο άνθρωπος αυτό το μικρό ανθρωπάκι, πόσο εύκολα καταντά ένα μικρό σκουληκάκι όταν πνίγεται στους εγωισμούς του συμφεροντολογισμού και στους παραλογισμούς της «λογικής» του…….
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιούλ 04, 2005 2:41 pm

Ο άνθρωπος αυτό το μικρό ανθρωπάκι, πόσο εύκολα καταντά ένα μικρό σκουληκάκι όταν πνίγεται στους εγωισμούς του συμφεροντολογισμού και στους παραλογισμούς της «λογικής» του…….


!!!
Εάν αυτό το κατανοήσει ο άνθρωπος και καταφέρει να το βάλει στην άκρη τότε θα μπορέσει να νιώσει και πιο ελεύθερος και ο δρόμος θα είναι πιο ανοιχτός .....

Έχουν γίνει τόσο χάλια τα πράγματα σήμερα που τελικά τα πάντα ξεκινάνε και καταλήγουν σε αυτό το τεράστιο ανθρώπινο εγώ.
Ακόμα και μία καλή πράξη να κάνει κάποιος, την κάνει για τον ίδιο του τον εαυτό, για προσωπικό όφελος (ίσως να ακούγεται λίγο σκληρό αλλά νομίζω πως κατά μεγάλο μέρος ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα), γιατί ξέρει πως μετά θα εισπράξει τα «καλά λόγια» και τότε ο ίδιος θα νιώσει καλύτερα.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Ιούλ 05, 2005 9:43 am

Χαιρετω ολους τους αναζητητες. Με αφορμη τις τελευταιες απαντησεις
παραθετω ενα εδαφιο που διαβασα απο την Αγια Γραφη.
...........................................................................................................Διοτι καθενας που επιμενει να πραττη εργα πονηρα και κακα,δεν αδιαφορει απλως,αλλ'αποστρεφρται το φως και δεν ερχεται στο φως, δια ΝΑ ΜΗΝ γινει φανερα η ασχημια και η φαυλοτης των εργων του και προκληθη ουτως η αποδοκιμασια και η εξεγερσις της ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣτου.
Εκεινος ομως που πραττει τα εργα τα οποια επιβαλλει το θελημα του Θεου, το οποιον ειναι αληθεια, οπως αληθεια ειναι και αυτος ο Θεος ερχεται κοντα στο φως και πλησιαζει εις τον θεο παραδιδομενος εις αυτον μετα πασης εμπιστοσυνης.
Πραττει δε τουτο ,ΔΙΟΤΙ θελει να γινει φανερα η ποιοτης και η ηθικη αξια των εργων του,ΔΙΑ να βεβαιωθει ετσι και αυτος και πληροφορηθει η συνειδησις του οτι τα εργα του εχουν γινει συμφωνα με το θελημα του Θεου.
...........................................................................................................

Πως εντελει μπορουμε να κανουμε πρακτικη εφαρμογη ολα αυτα που συζηταμε?
Ειμαστε ικανοι να περασουμε απο την φιλοσοφια στην πραξη? αναρρωτιεμαι
Φιλικα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιούλ 05, 2005 5:28 pm

Πως εντελει μπορουμε να κανουμε πρακτικη εφαρμογη ολα αυτα που συζηταμε?
Ειμαστε ικανοι να περασουμε απο την φιλοσοφια στην πραξη? αναρρωτιεμαι


Είχες αντιγράψει :

………δια ΝΑ ΜΗΝ γινει φανερα η ασχημια και η φαυλοτης των εργων του και προκληθη ουτως η αποδοκιμασια και η εξεγερσις της ΣΥΝΕΙΔΗΣΕΩΣ του. ………

………Πραττει δε τουτο ,ΔΙΟΤΙ θελει να γινει φανερα η ποιοτης και η ηθικη αξια των εργων του,ΔΙΑ να βεβαιωθει ετσι και αυτος και πληροφορηθει η συνειδησις του οτι τα εργα του εχουν γινει συμφωνα με το θελημα του Θεου. ………


Την λες μόνη σου την απάντηση φίλτατη, στο κείμενο που μας παρέθεσες.

Συνείδηση !

Αυτή μας επιτρέπει, αυτή μας απαγορεύει και ευτυχώς, αυτήν δεν την ορίζει η λογική μας, η οποία εστιάζετε στον διττό υλικό μας κόσμο.

Θεωρώ λοιπόν, πως είμαστε ικανοί να κάνουμε πράξη τα όποια πιστεύω πηγάζουν μέσα από τη συνείδηση μας. Αρκεί, να αποκοπτόμαστε από την λογική και από τα συν-αισθήματα που αυτή μας προκαλεί.
Εικόνα

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Πέμ Ιούλ 21, 2005 1:48 pm



Μια γυναίκα φρόντιζε τον κήπο του σπιτιού της, όταν ξαφνικά βλέπει τρεις γέροντες, φορτωμένους με τις εμπειρίες της ζωής, να πλησιάζουν στην είσοδο του σπιτιού.

Παρόλο που δεν τους γνώριζε, τους είπε:

- Δεν σας γνωρίζω, όμως πρέπει να πεινάτε.
- Περάστε, αν θέλετε, να φάτε κάτι.

- Είναι ο άντρας σου στο σπίτι; την ρώτησαν

- Όχι, δεν είναι εδώ...

- Τότε δεν μπορούμε να έρθουμε, της λένε οι γέροντες κι έκατσαν στο απέναντι ξέφωτο να ξαποστάσουν..

Όταν μετά από λίγο επιστρέφει ο σύζυγος, η γυναίκα του περιγράφει το περιστατικό με τους παράξενους γέροντες. Γεμάτος περιέργεια της λέει:

- Ας έρθουν τώρα που επέστρεψα!

Η γυναίκα βγαίνει έξω και προσκαλεί τους γέροντες στο τραπέζι…

- Δεν μπορούμε να έρθουμε όλοι μαζί, της λένε τότε οι τρεις γέροντες

Η γυναίκα, έκπληκτη, τους ρωτά γιατί;… !

Ο πρώτος, λοιπόν, από τους τρεις γέροντες , της λέει. :

- Εγώ είμαι ο Πλούτος
Της συστήνει, μετά τον δεύτερο που είναι η Ευτυχία.
Και τέλος τον τρίτο που είναι η Αγάπη..

- Τώρα, πήγαινε στον άντρα σου και πες του ότι πρέπει να διαλέξετε ποιος από τους τρεις μας θα έρθει να φάει μαζί σας.

Η γυναίκα επιστρέφει στο σπίτι αναστατωμένη και διηγείται στον άντρα της αυτά που μόλις της είπαν οι τρεις γέροντες. Ο άντρας της ξαφνιάζεται στην αρχή… Μετά από λίγο όμως ενθουσιασμένος της λέει:

- Τι τυχεροί που είμαστε!..
- Δεν έχουμε να σκεφτούμε τίποτα!!!
- Πήγαινε αμέσως και πες τους να έρθει ο Πλούτος! Έτσι θα έχουμε επιτέλους όλα όσα επιθυμούσαμε και δεν μπορούσαμε να ‘χουμε τόσα χρόνια!

Η σύζυγός του όμως κοντοστέκεται και του λέει:

- Μήπως θα’ταν καλύτερα να 'χουμε τη χαρά της Ευτυχίας;

Τότε η κόρη τους που άκουγε σιωπηλή σε μια γωνιά, τους λέει:

- Νομίζω ότι θα’ταν καλύτερα να καλούσαμε την Αγάπη;
- Φανταστείτε το σπίτι μας να είναι πάντα γεμάτο αγάπη!

Έμειναν όλοι σιωπηλοί για αρκετή ώρα, βυθισμένοι στις σκέψεις τους..

- Ας ακούσουμε αυτό που λέει η κόρη μας,
Λέει ο σύζυγος κάποια στιγμή... και συνεχίζει βλέποντας το χαμόγελο στα χείλη της γυναίκας του:

- Πήγαινε έξω και πες στην Αγάπη να περάσει στο σπιτικό μας.

Η γυναίκα βγαίνει έξω χαρούμενη και ρωτά:
- Όποιος από εσάς είναι η Αγάπη ας έρθει να δειπνήσει μαζί μας.


Έκπληκτη τότε η γυναίκα, βλέπει και τους τρεις τους να ετοιμάζονται να την ακολουθήσουν...

-Μα, τι κάνετε; ρωτά :

-Εγώ κάλεσα μόνο την Αγάπη.
- Γιατί έρχεστε κι οι τρεις;

Και απαντούν κι οι τρεις γέροντες μαζί:

- Αν είχες καλέσει τον Πλούτο ή την Ευτυχία, οι άλλοι δύο θα έμεναν απ' έξω. Τώρα όμως που κάλεσες την Αγάπη... όπου πάει η Αγάπη, πάμε κι εμείς μαζί της!
Δεν έχει σημασία πού! Όπου υπάρχει Αγάπη, θα υπάρχει επίσης Πλούτος κι Ευτυχία!

Αφιερωμένο με αγάπη στη φίλη NEHEMAUT
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Πέμ Ιούλ 21, 2005 7:12 pm

Σ'ευχαριστω απο τα βαθη της καρδιας μου αγαπητε Lorenzo. Μετετρεψες μεσα σε 3 λεπτα μια δυσκολη ημερα σε μια απο τις πιο τρυφερες μου.
Τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο ...
:D

Μόνα Λίζα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2005 8:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Μόνα Λίζα » Τετ Αύγ 31, 2005 6:53 pm

Ενδιαφέρον το θέμα αγαπητοί φίλοι και Αναστημένε,
Νομίζω ότι μία βασική του συνισταμένη είναι:
Που είναι ο Θεός;

Όταν απαντήσουμε σε αυτό βλέπουμε και τον τρόπο που επιλέγουμε να επικοινωνούμε και τις ποιότητες που καταθέτουμε σε αυτή την επικοινωνία, καθώς και το πως με ποιο τρόπο αιτούμεθα την αγνότητα.

Μπορεί να σας φανεί αστεία η ερώτηση, όμως πιστέψτε με δεν είναι.
Ο τρόπος που αντιλαμβάνεται κανείς την ύπαρξη του Θεού είναι καίριος και βασικός. Για παράδειγμα κάνουμε προσευχές στο Θεό και περιμένουμε να παρέμβει θαυματουργικά, χωρίς να αντιλαμβανόμαστε τις ευθύνες τις συμμετοχής μας σε κάτι, διότι ενδόμυχα δεν πιστεύομε ότι ο Θεός είναι μέσα μας ή ακόμη περισσότερο δεν πιστεύουμε στην ικανότητα μας να Τον υπηρετεί και να κινείται σύμφωνα με το θέλημά Του.....

Οι στάσεις μας πάνω σε καίρια ζητήματα επαφής και επικοινωνίας με το Θείο συχνά δεν είναι ορατές. Ο ίδιος άνθρωπος που όταν λέει Θεός εννοεί έναν γέρο με γενειάδα στο σύνεφο (επιτρέψτε μου τις υπερβολές... :P ) πιστεύει ταυτόχρονα ότι ο Θεός είναι μέσα μας, αλλά δεν το έχει κάνει ΒΙΩΜΑ και κυριως δεν το έχει κάνει ΕΠΙΓΝΩΣΗ που να συντονίζει το νου και την καρδιά του όταν αναφέρεται στο θέμα αυτό.

Ο Θεός είναι βίωμα, αλλά και η τοποθέτηση που έχουμε προεικονίζει το βίωμα αυτό. (ΓΙ αυτό μάλλον δε βρίσκομε και άκρη .....)

Το θέμα είναι σημαντικό - εγώ απλά θέτω μια ερώτηση - και θα επανέλθω......!


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες