Βίωση του Θείου και εσωτερική καθαρότητα

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Βίωση του Θείου και εσωτερική καθαρότητα

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Ιουν 10, 2005 1:55 pm

Αγαπητοί φίλοι γεια σας.

Πέρα από τις απόψεις του κάθε ενός για το Θείο, τη φύση Του, την παρεμβατικότητα Του, ή την ουσία Του, τίθεται ένα θέμα καθημερινής προσωπικής στάσης – άσκησης.

Η προσωπική (κάθε στιγμή) άσκηση για εσωτερική καθαρότητα, για βίωση του θείου όντος.

Το πρώτο ερώτημα που τίθεται είναι αν χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο ή είμαστε πάντα έτοιμοι και ικανοί να βιώσουμε το υπέρτατο ον;

Το δεύτερο ερώτημα είναι εάν δεχθούμε ότι το χρειαζόμαστε, πως ασκούμαστε;;;

Προσευχόμαστε, διαλογιζόμαστε, οραματιζόμαστε, διαβάζουμε, συμμετέχουμε σε λατρευτικές συνάξεις, νηστεύουμε, ελεούμε, και ΠΩΣ όλα αυτά λειτουργούν μέσα μας και έξω μας;;;;;

ΠΩΣ προσευχόμαστε και γιατί;;;;

ΠΩΣ διαλογιζόμαστε και γιατί;;;;

ΠΩΣ οραματιζόμαστε και γιατί;;;;

ΠΩΣ συμμετέχουμε σε συνάξεις και γιατί;;;;;

ΠΩΣ γινόμαστε ειλικρινείς, δίκαιοι, καλοί.....

ΠΩΣ αγαπάμε;;;;

ΠΩΣ ζούμε, τι προσέχουμε,........................πως ασκούμαστε για να γίνουμε ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ άνθρωποι.........

Ή μήπως δεν χρειάζεται;;;;;;


ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Παρ Ιουν 10, 2005 5:53 pm

Φίλε μου καλέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ,
κατ' αρχή χαίρομαι που ξανασυνάντιονται οι δρόμοι μας γιατί πάντα απολαμβάνω τις εποικοδομητικές διαφωνίες μας.

Προτού λοιπόν προχωρήσουμε θα σε παρακαλέσω να μας διευκρινήσεις τα εξής:

Πως γίνεται να θέτεις θέμα προσωπικής στάσης – άσκησης, πέρα από τις απόψεις του κάθε ενός για το Θείο, τη φύση Του, την παρεμβατικότητα Του, ή την ουσία Του????

"Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον βαφτίσαμε"???

Δεν νομίζεις ότι θα πρέπει να τα πάρουμε ένα.?!!!

Αλλιώς ο Χριστιανός, αλλιώς ο Βουδιστής, αλλιώς ο Μουσουλμάνος, αλλιώς ο καθένας ξεχωριστά και γενικά αντιλαμβάνεται και πράττει!

Πως λοιπόν θα παραβλέψουμε αυτά όταν παρακάτω μας ζητάς να τοποθετηθούμε σε λατρευτικά και δοξαστικά επί μέρους θέματα?

Τι συμπέρασμα θα προκύψει ή μάλλον τι νόημα θα έχει ένα τέτοιο, όποιο, συμπέρασμα, που αποσκοπεί, σε τι θα βοηθήσει και πως εννοείς ότι μπορεί να προκύψει κάτι τέτοιο χωρίς να αποσαφηνιστεί το αρχικό μου ερώτημα?

Εικόνα
\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"
--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Παρ Ιουν 10, 2005 7:39 pm

Κατά την άποψή μου, μπορούμε να ξεκινήσουμε τη συζήτησή μας, μιας και τα ερώτηματα του αγαπητού ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ είναι "αν χρειάζεται", "πώς" και "γιατί" της προετοιμασίας για να προσεγγίσουμε αυτό το "υπερβατικό ον" αν πιστεύουμε ότι υπάρχει.
Διότι αν δεν το πιστεύουμε δεν τίθεται θέμα και να απαντήσουμε νομίζω.

Αν λοιπόν πιστεύουμε, θα παρατηρήσουμε ότι όλες οι γνωστές τουλάχιστον θρησκείες, κινούνται επάνω περίπου στις ίδιες "κατηγορείες προετοιμασίας".

Επάνω εκεί νομίζω μπορούμε άνετα να αρχίσουμε να αναλύουμε το κάθε τι.
Εικόνα

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Σάβ Ιουν 11, 2005 10:21 am

Ο lorenzo έγραψε:"... Αλλιώς ο Χριστιανός, αλλιώς ο Βουδιστής, αλλιώς ο Μουσουλμάνος, αλλιώς ο καθένας ξεχωριστά και γενικά αντιλαμβάνεται και πράττει!

Πως λοιπόν θα παραβλέψουμε αυτά όταν παρακάτω μας ζητάς να τοποθετηθούμε σε λατρευτικά και δοξαστικά επί μέρους θέματα? ..."


Την καλημέρα μου σε όλους.

Αγαπητέ Λορέντζο, να υποθέσω ότι ασπάζεσαι την άποψη ότι ο Θεός είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ;;;
Γιατί μόνον έτσι μπορώ να αντιληφθώ την τοποθέτησή σου...

Επίσης βλέπω ότι αναφέρεσαι σε ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΑ και ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ σημεία...
Το κομμάτι της ΛΑΤΡΕΙΑΣ και το ΠΩΣ αυτήν την προσφέρω στο βωμό της Θυσίας του Ναού της Αρετής, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις διάφορες "δοξασίες" και "δόγματα" τα οποία ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ...

Αγαπητέ Αναστημένε,
Πράγματι ενδιαφέρον δείχνει το θέμα που ανοίγεις...
"... Το πρώτο ερώτημα που τίθεται είναι αν χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο ή είμαστε πάντα έτοιμοι και ικανοί να βιώσουμε το υπέρτατο ον; ..."

Στην προσωπική μου Κοσμοθέαση θεωρώ ότι είμαι ΜΕΡΟΣ - ΚΟΜΜΑΤΙ Εκείνου που ΛΑΤΡΕΥΩ...
Ίσως σε μία λανθάνουσα κατάσταση...
Κατ' επέκταση θεωρώ ότι ΟΤΑΝ αντιληφθούμε αυτό το σημείο που ερωτάς, ΤΟΤΕ ΝΑΙ θεωρώ ότι είμαστε ΚΑΙ ικανοί να βιώσουμε το Υπέρτατο Ον.

Τώρα στο δεύτερο ερώτημά σου:
"... Το δεύτερο ερώτημα είναι εάν δεχθούμε ότι το χρειαζόμαστε, πως ασκούμαστε;;; ..."

Τι θα μπορούσα να απαντήσω σε αυτό, όταν σου έχω απαντήσει πως "είμαστε ικανοί να βιώσουμε το Υπέρτατο Ον" ;;;

Προφανώς εσύ θεωρείς ως δεδομένη απάντηση ότι ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΙΚΑΝΟΙ άρα εφ' όσων το χρειαζόμαστε τότε ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΜΕ...
Τουλάχιστον αυτό αντιλαμβάνομαι...

Εν αναμονή διευκρινήσεων,

Την καλημέρα μου σε όλους

Κέλσος ο Φιλαλήθης

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Σάβ Ιουν 11, 2005 12:27 pm

Αγαπητέ Λορέντζο, να υποθέσω ότι ασπάζεσαι την άποψη ότι ο Θεός είναι ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ;;;
Γιατί μόνον έτσι μπορώ να αντιληφθώ την τοποθέτησή σου...



Όχι φίλε μου Κέλσο ασφαλώς κι όχι " μόνον "έτσι!
Πάντα το μέρος αδικεί το όλον.

Αναφέρομαι στο " θέμα προσωπικής στάσης – άσκησης" των πιστών του κάθε δόγματος στο οποίο αναφέρεται ο συγγραφέας του θέματος.

Εγώ λοιπόν θεωρώ ότι η προσωπική στάση - άσκηση των πιστών διαφέρει όχι μόνον μεταξύ των διαφορετικών δογματικά πιστών αλλά και μεταξύ ακόμη κι αυτών των του ιδίου δόγματος πιστών!

Εσύ πιστεύεις το αντίθετο?


Επίσης βλέπω ότι αναφέρεσαι σε ΛΑΤΡΕΥΤΙΚΑ και ΔΟΞΑΣΤΙΚΑ σημεία...
Το κομμάτι της ΛΑΤΡΕΙΑΣ και το ΠΩΣ αυτήν την προσφέρω στο βωμό της Θυσίας του Ναού της Αρετής, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις διάφορες "δοξασίες" και "δόγματα" τα οποία ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ



Σοβαρολογείς? Για να δούμε λοιπόν αν "ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις διάφορες "δοξασίες" και "δόγματα" τα οποία ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ ΠΕΡΙΟΡΙΖΟΥΝ"

Ας δούμε λοιπόν σε τι αναφέρεται ο φίλος Αναστημένος:

ΠΩΣ συμμετέχουμε σε συνάξεις και γιατί;;;;;

ΠΩΣ προσευχόμαστε και γιατί;;;;

συμμετέχουμε σε λατρευτικές συνάξεις

ΠΩΣ οραματιζόμαστε και γιατί;;;;




Τι είναι αυτά κατά την γνώμη σου?

Δεν είναι περιοριστικά?

Μπορούν γενικώς κι αορίστως να απαντηθούν χωρίς οι απαντήσεις που θα δοθούν να εμπεριέχουν τις διαφορετικές δογματικές θεάσεις του καθενός μας?

Και διερωτώμαι, μπορούμε να προσθέτουμε συμμιγείς αριθμού και εκ το της πράξεως αποτέλεσμα να οδηγηθούμε σε λογικό συμπέρασμα?!!!!

Φίλοι μου ο λόγος που ζήτησα να εξετάσουμε ένα τα ερωτήματα που έθεσε ο αγαπητός μου φίλος Αναστημένος είναι ότι ...εκ πείρας ομιλώ. Τον εκτιμώ πάρα πολύ και ξέρω ότι τα θέματα που ανοίγει τα "ξεψαχνίζει" κυριολεκτικά! Γι αυτό του ζήτησα να προχωρήσουμε βήμα βήμα ώστε να έχουμε μια λογική σειρά πιο ...ευκολόπεπτη για όλους μας. Ούτως ή άλλως είμαι βέβαιος ότι η συζήτηση θα είναι ενδιαφέρουσα.

Καλή συνέχεια λοιπόν...

Φιλία κι εκτίμηση
lorenzo
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Σάβ Ιουν 11, 2005 2:06 pm

Εγώ λοιπόν θεωρώ ότι η προσωπική στάση - άσκηση των πιστών διαφέρει όχι μόνον μεταξύ των διαφορετικών δογματικά πιστών αλλά και μεταξύ ακόμη κι αυτών των του ιδίου δόγματος πιστών!


Αγαπητέ lorenxo, εγώ αυτό δεν θα το έλεγα με τίποτε.
Θα ήθελα κάποια ανάλυση από μέρους σου πάνω σε αυτό.
Ξέρεις κάποια θρησκεία που δεν συναθροίζονται; δεν προσεύχονται; δεν νηστεύουν ή δεν ασκούνται γενικότερα;
Το θέμα βέβαια είναι τί διδάσκει η κάθε θρησκεία και αν είναι απαραίτητο να τα ακολουθήσουμε και όχι τί κάνει ο κάθε πιστός σε κάθε μία από αυτές διότι έτσι το αντιλήφθηκε ή έτσι τον βολεύει.
Εικόνα

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Σάβ Ιουν 11, 2005 2:43 pm

Φίλε Gothic,
δες το ερώτημα όπως είναι διατυπωμένο :

θέμα καθημερινής προσωπικής στάσης – άσκησης.

Η προσωπική (κάθε στιγμή) άσκηση για εσωτερική καθαρότητα, για βίωση του θείου όντος


προσωπικής

προσωπική (κάθε στιγμή) άσκηση

Σε αυτό αναφέρομαι!

Έχω άδικο?
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Σάβ Ιουν 11, 2005 2:56 pm

Δεν τίθεται θέμα αν έχις άδικο.
Απλά το θεωρώ αρκετά σαφές μιας και από όσο γνωρίζουμε ιστορικά για όλες τις γνωστές θρησκείες και χιλιάδες χρόνια τώρα, απαιτείται μία "στάση" εκ μέρους των πιστών με σκοπό την προσέγγιση ή ένωση με το Θείο ή και "καλοπιάσματός" του, όπως κι αν θεωρούσαν αυτό το "Θείο".

Από ότι καταλαβαίνω λοιπόν, η συγκεκριμένη σου ένσταση είναι στο αν "πρέπει" να υπάρχει αυτή η "στάση" και όχι αν υπάρχει.

Πάντως εδώ θα ήθελα να ακούσω και την περεταίρω θέση του φίλου ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ.
Εικόνα

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Σάβ Ιουν 11, 2005 3:27 pm

Θα ήθελα κάποια ανάλυση από μέρους σου πάνω σε αυτό.
Ξέρεις κάποια θρησκεία που δεν συναθροίζονται; δεν προσεύχονται; δεν νηστεύουν ή δεν ασκούνται γενικότερα;

Το θέμα βέβαια είναι τι διδάσκει η κάθε θρησκεία και αν είναι απαραίτητο να τα ακολουθήσουμε και όχι τι κάνει ο κάθε πιστός σε κάθε μία από αυτές διότι έτσι το αντιλήφθηκε ή έτσι τον βολεύει.


Σ' αυτό το ερώτημα θα σου απαντήσω ως εξής. Απ' ότι γνωρίζω κανένας ιδρυτής θρησκευτικού δόγματος δεν όρισε το τελετουργικό λατρευτικό μέρος, στο οποίο συνήθως αναφερόμαστε και το οποίο ουδόλως έχει να κάνει με την όποια θρησκεία.

Αν εξαιρέσουμε την νηστεία και την προσευχή ως προσωπική όμως άσκηση όλα τα άλλα είναι ...θεατρικές παραστάσεις που η αρχική τους σκοπιμότης {ίσως αγαθή, αναγκαία??} έχει καταντήσει σήμερα να είναι ένα ακόμη θέατρο του παραλόγου...

Φίλε μου η Αναζήτηση για να μη μακρηγορώ είναι πρωταθλητισμός.

Είναι υπέρβαση των ορίων.

Και αν θες να γίνεις πρωταθλητής ακολουθείς ατομικό πρόγραμμα εξάσκησης!!!

Δεν γίνεσαι πρωταθλητής στο βάδην επειδή κάθε πρωί κάνεις βάδην 3km με παπούτσια adidas και φόρμα nice και διάφορα αξεσουάρ με την καθοδήγηση κάποιων εγχειριδίων γυμναστικής ή ακολουθώντας γενικά προγράμματα κονσέρβες χωρίς ειδικά προγράμματα διατροφής ….κοκ..!

Είναι δύσκολο το μονοπάτι όπως λέει κι η φίλη livia.
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Σάβ Ιουν 11, 2005 3:40 pm

'Γειά σου ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ,

Το πρώτο ερώτημα που τίθεται είναι αν χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο ή είμαστε πάντα έτοιμοι και ικανοί να βιώσουμε το υπέρτατο ον;


Από την παρούσα προσωπική μου θέαση, κάθε άνθρωπος φαίνεται εν δυνάμει Θεός.

Το δεύτερο ερώτημα είναι εάν δεχθούμε ότι το χρειαζόμαστε, πως ασκούμαστε;;;


Ίσως να μην είναι μόνο ο χρόνος που αφιερώνουμε σε όσα ανέφερες, αλλά κάθε στιγμή της ζωής.

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Σάβ Ιουν 11, 2005 3:55 pm

Σ' αυτό το ερώτημα θα σου απαντήσω ως εξής. Απ' ότι γνωρίζω κανένας ιδρυτής θρησκευτικού δόγματος δεν όρισε το τελετουργικό λατρευτικό μέρος, στο οποίο συνήθως αναφερόμαστε και το οποίο ουδόλως έχει να κάνει με την όποια θρησκεία.


Μέγα λάθος και πολύ εύκολο να αποδειχθεί.
Βέβαια σίγουρα έχουν γίνει ΚΑΙ παρεμβάσεις στη εξέλιξη μίας θρησκείας αλλά και πάλι όχι από τον όποιο τυχαίο.


Αν εξαιρέσουμε την νηστεία και την προσευχή ως προσωπική όμως άσκηση όλα τα άλλα είναι ...θεατρικές παραστάσεις που η αρχική τους σκοπιμότης {ίσως αγαθή, αναγκαία??} έχει καταντήσει σήμερα να είναι ένα ακόμη θέατρο του παραλόγου...


Μιλάμε για κάτι άλλο
:?:
Ποιός μίλησε μόνο για σήμερα :?:



Δεν γίνεσαι πρωταθλητής στο βάδην επειδή κάθε πρωί κάνεις βάδην 3km με παπούτσια adidas και φόρμα nice και διάφορα αξεσουάρ με την καθοδήγηση κάποιων εγχειριδίων γυμναστικής ή ακολουθώντας γενικά προγράμματα κονσέρβες χωρίς ειδικά προγράμματα διατροφής ….κοκ..!


Χρειάζεσαι όμως πρόγραμμα εξάσκησης που κάποιος "πιο ειδικός από εσένα" θα σου δώσει, (γιατί αν περιμένεις να γίνεις πρωταθλητής με της δικής σου επινόησης πρόγραμμα νομίζω ότι θα απογοητευθείς) , αθλητικά παπούτσια, "ειδική διατροφή" που πάλι "κάποιος που γνωρίζει" θα σου συστήσει κ.λ.π.

Βλέπεις λοιπόν ότι ακόμη και με τα λεγόμενά σου στην ίδια ιδέα καταλήγουμε :)
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Δευ Ιουν 13, 2005 7:44 am

Αγαπητοί φίλοι βλέπω πως η συζήτηση άναψε πάλι με πρωταγωνιστή τον φίλο μου Λορέντζο ο οποίος ξέρει καλά να ανακατεύει τα τοπικ. :lol:
Σοβαρά τώρα.

Θεωρώ πολύ καλό για την ανάπτυξη του θέματος, (είναι και κάτι που δείχνει την ποιότητα των συμμετεχόντων) το ότι ξεκίνησαν οι τοποθετήσεις από το πρώτο ερώτημα:

ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΣΚΟΥΜΑΣΤΕ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ;;

Σε αυτό λοιπόν το ερώτημα ας προσανατολιστεί εξ΄ αρχής η συζήτηση για να έχει κάποια συνέχεια αλλά και ωφέλεια για μας. Γιατί για εμένα δεν έχει καμία σημασία το να αφιερώνω χρόνο σε μια τέτοια συζήτηση χωρίς να ωφελούμε, τουλάχιστο σε επίπεδο γνώσης.

Τώρα εάν με βάση αυτό μπούμε και σε ανάλυση κάποιων θεάσεων, ίσως δεν το αποφύγουμε αλλά εγώ προσωπικά δεν θα το ήθελα. Το γιατί θα το εξηγήσω παρακάτω στην απάντηση μου στο Λορέντζο.

Η αξία λοιπόν αυτή που δίνω στη συζήτηση μας με υποχρεώνει να ζητήσω τον κατάλληλο χρόνο για τις απαντήσεις μου, με σκοπό να είναι ουσιαστικές και κατά το δυνατό λιγότερο πρόχειρες. Η οποιαδήποτε λοιπόν αργοπορία δεν σημαίνει εγκατάλειψη του θέματος.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Δευ Ιουν 13, 2005 9:59 am

Αγαπητέ Gothic ευχαριστώ για την προσεκτική ανάγνωση του εισαγωγικού μηνύματος μου. Πράγματι τα ερωτήματα είναι τρία : "αν χρειάζεται", "πώς" και "γιατί".

Και καλό θα ήταν να μην περιοριστούμε μόνο στις επίσημες θρησκείες αλλά και σε σχολές ή ομάδες ή άτομα για να μπορέσουμε να γνωρίσουμε πως ο κόσμος της αναζήτησης χτίζει ή αποκαλύπτει ένα καλύτερο εαυτό.

Εκτός εάν αυτό δεν συμβαίνει αλλά ο κόσμος της αναζήτησης….απλά φλυαρεί…

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Gothic
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 12:30 am
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Gothic » Δευ Ιουν 13, 2005 10:47 am

Συμφωνώ απόλυτα φίλε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ σε όλα όσα είπες και φυσικά έρχεται και η θέση-απάντησή μου επί του θέματός σου :)

...να βρω λίγο χρόνο να τη γράψω σήμερα...:( :)
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Ιουν 13, 2005 11:09 am

Και βέβαια φλυαρεί o κόσμος της αναζήτησης, αγαπητέ Αναστημένε. Πολλή διανόηση. Όπως γράφει αλλού ο αγαπητός Gothic, βόσκουμε στα χαρτιά.

Στα ερωτήματά σου, τώρα, βάσει της δικής μου διανόησης:

1. Το αν χρειάζεται ή όχι δεν αποτελεί κανόνα. Είναι η εσωτερική μας φωνή που μας το υπαγορεύει, αν και όταν έρθει η στιγμή που θα αισθανθούμε την επιθυμία.

2. Ούτε στο «πώς» υπάρχει κανόνας. Οι θρησκευτικοί ή παραθρησκευτικοί δρόμοι αποτελούν μεθόδους και καθοδήγηση, κάθε άνθρωπος όμως έχει τον εξατομικευμένο του τρόπο προσέγγισης. Άρα το να εφαρμόζουμε μηχανιστικά ένα τρόπο που μας υπαγορεύεται αλλά δεν μας ταιριάζει, δεν λέει.

3. Το γιατί πάλι θα μας το πει ο εσωτερικός μας εαυτός. Αν αφουγκραστούμε το ένστικτό μας, αυτό -ή ό,τι βρίσκεται εν αυτώ- ξέρει.

Με το να ασχοληθείς με τον εσωτερισμό δεν σημαίνει ότι γίνεσαι αυτόματα εσωτεριστές. Υπάρχουν εκπληκτικοί εσωτεριστές που δεν ξέρουν ούτε τη λέξη. Λειτουργούν όμως με την καρδιά και όχι με τη σκέψη.

«Άνω σχώμεν τας καρδίας»!

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιουν 13, 2005 11:11 am

Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους σας.

Με την αποδοχή της ύπαρξης του υπέρτατου νομίζω είναι αυτόματη και η ανάγκη της επικοινωνίας μαζί του. Άρα σαφώς και χρειάζεται αυτή η επικοινωνία.

Ας πάμε τώρα στο «πως». Εδώ εγώ βλέπω 2 ειδών "τακτικές" οι οποίες μπορεί και να εμπλέκονται μεταξύ τους.

Η μία έχει να κάνει καθαρά με τον εσωτερικό κόσμο του καθενός και πως αυτός επικοινωνεί με το Θείο. Αυτή η μέθοδος δεν διδάσκεται και δεν έχει κανόνες. Δεν νομίζω πως μπορεί να μου πει κάποιος πως θα «μιλήσω» και πως θα «καθίσω» όταν θέλω να έχω αυτήν την επικοινωνία. Για παράδειγμα όταν εγώ κάνω την προσευχή μου το βράδυ πριν κοιμηθώ δεν μου υπαγορεύει κανείς το τι θα πως και πως θα το πω.

Η δεύτερη τακτική ακουμπάει πιο πολύ στα διάφορα δόγματα και τελετουργικά που μας δίνει η εκκλησία. Η επικοινωνία και η επίκληση νομίζω δεν είναι απλή υπόθεση. Είναι κάτι που για να έχει αποτέλεσμα θα πρέπει να ακολουθηθούν κάποια συγκεκριμένα πράγματα. Αυτά καλούμαστε να τα βρούμε από κάποιους «ποιο ειδικούς» – όπως αναφέρθηκε ήδη - που γνωρίζουν καλύτερα τις τελετουργίες αυτές και να τα ακολουθήσουμε.

Μπορεί πολλοί να έχουν τις αντιρρήσεις τους για τα ιερατεία τους παπάδες κλπ. αλλά δεν μπορούμε να απορρίψουμε το γεγονός πως κατέχουν περισσότερα ενδεχομένως πράγματα σε αυτόν τον τομέα.

Όσον αφορά τώρα το «γιατί» έχει να κάνει με την ανθρώπινη ανάγκη αυτής της επικοινωνίας την ανάγκη του να «πάρει» κανείς από το Θείο μιας και όπως έχω ξαναπεί ο άνθρωπος είναι αδύναμος και δυστυχώς δεν γνωρίζει ...
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Δευ Ιουν 13, 2005 11:36 am

Καλέ μου φίλε Λορέντζο

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Είναι τιμή για εμένα η εκτίμηση από πρόσωπα ήθους σαν το δικό σου.

Είναι αλήθεια ωραία η φιλοσοφική – θεολογική συζήτηση αλλά πολλές φορές γίνεται ατέρμονη και μας αναγκάζει να επαναλαμβανόμαστε γιατί ο γραπτός λόγος δεν παρέχει μεγάλες δυνατότητες επικοινωνίας.
Αυτό ακριβώς ήθελα να αποφύγω εδώ με αυτό το θέμα.

Τι σημασία έχει πως πιστεύει ο κάθε ένας το θείο. Εάν δέχεσαι ότι πρέπει να ασκούμε τον «εσωτερικό μας άνθρωπο» για την απόκτηση της καθαρότητας που θα μας οδηγήσει στη βίωση του υπερβατικού, ή εάν δέχεσαι απλά ότι ένας άνθρωπος πρέπει να προσπαθεί για να γίνει καλύτερος, τότε θα είναι όφελος για τον καθένα μας να γνωρίσει το μέσο του άλλου.

Ασφαλώς ο Χριστιανός, ο Βουδιστής, ο Μουσουλμάνος, αλλιώς αντιλαμβάνεται και πράττει. Αυτή είναι η γοητεία.

ΘΑ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΓΝΟΤΗΤΑ

Θα ήθελα να γνωρίζω πως και γιατί προσεύχεται ένας μουσουλμάνος, πως διαλογίζεται ένας βουδιστής, πως λειτουργεί στη σύναξη του ένας τέκτονας, πως αντλεί από το ηλιοβασίλεμα ένας φιλόσοφος, πως αντιμετωπίζει το θυμό ένας χριστιανός, πως αντιδρά στο πόνο ένας θεοσοφιστής, πως βλέπει το αύριο ένας άθεος………………..

Θα ήθελα να τα γνωρίσω γιατί πιστεύω πως μέσα σε όλα αυτά υπάρχει η ουσία που ωφελεί την ανθρώπινη ψυχή……

Δεν ζήτησα τοποθετήσεις σε λατρευτικά ή δοξαστικά τυπικά, από κάποιον που δεν τα χρησιμοποιεί. Θεωρώ τις τοποθετήσεις σου περί «θεατρικών παραστάσεων» ακραίες για ένα ανοικτό μυαλό σαν εσένα. Πως κρίνεις κάτι όταν δεν βίωσες ποτέ την εσωτερικότητα του, αφού αρνείσαι αυτή κάθε αυτή την ουσία του;;;

Κάποιος μπορεί να πει λατρεύω το θεό στο ναό, άλλος ότι λατρεύω το θεό αναπνέοντας τον αέρα Του……….

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΣ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΤΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ……
ΌΧΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ……



ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

lorenzo
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 12:44 am
Τοποθεσία: kriti

Δημοσίευσηαπό lorenzo » Δευ Ιουν 13, 2005 4:36 pm

Θεωρώ τις τοποθετήσεις σου περί «θεατρικών παραστάσεων» ακραίες για ένα ανοικτό μυαλό σαν εσένα.


Φίλε μου,
δεν είναι καθόλου ακραίες υπό την έννοια που εγώ δίνω στον όρο αλλά συνήθεις κι ίσως αναγκαίες εκφράσεις του ανθρώπινου είδους στην καθημερινότητα του. Σκέψου πόσες τελετουργικές θεατρικές παραστάσεις δίδουμε καθημερινά.

Π.χ. κανένα άλλο είδος της γης πλην του ανθρώπου δεν κάθεται στο τραπέζι για να φάει. Δεν ξεχωρίζει πρωινό, γεύμα, δείπνο. Τραπεζαρία, σαλόνι, καθιστικό κουζίνα, τουαλέτα κλπ. οι θεατρικές αίθουσες. Τελετουργικό, μαχαίρι στο δεξί πιρούνι στο αριστερό μουσική υπόκρουση και το φως του κεριού συμπληρώνουν το τελετουργικό!

Υπ’ αυτήν την έννοια, όταν δηλαδή αναιρέσουμε το στοιχείο του δόγματος, όπως ανέφερες στην αρχική σου τοποθέτηση, θα μπορούσαμε να βολοδέρνουμε σε 1000 άσχετες θεάσεις που δεν οδηγούν πουθενά.

[b] Πως κρίνεις κάτι όταν δεν βίωσες ποτέ την εσωτερικότητα του, αφού αρνείσαι αυτή κάθε αυτή την ουσία του;;;

Κάποιος μπορεί να πει λατρεύω το θεό στο ναό, άλλος ότι λατρεύω το θεό αναπνέοντας τον αέρα Του……….

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΣ ΠΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΤΤΕΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ……
ΌΧΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ……. [ b]


Πιστεύω ότι ο άνθρωπος ούτως ή άλλως ζει, βιώνει την γνώση εξ αιτίας της κοινωνικοποίησης. Η Γνώση δεν μεταφέρεται μέσω του DNA αλλά δια της μαθήσεως. Κι η μάθηση απαιτεί διάλογο, ανταλλαγή απόψεων, γνώσεων, προβληματισμών κοκ…ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ.

Για να επιτευχθεί χρειάζονται κανόνες κοινωνικής συμπεριφοράς ευρύτερα αποδεκτοί από τις περισσότερες δυνατόν κοινωνικές ομάδες. Για να γίνουν όλα αυτά πιο εύκολα αποδεχτά κι από τις διαφωνούσες μειοψηφικές ομάδες έπρεπε να λάβουν μία πιο επίσημη περιβολή με σκοπό την επιβολή κι επομένως την αποδοχή - παράδοση! { οι συνειρμοί δεχτοί}. Έτσι κάπως ξεκίνησαν οι Τελετές με τα συνακόλουθα τυπικά {Ρούχα, χρώματα, περούκες, Τελετάρχες, σαβουάρ βιβρ, όπως περιέγραψα πιο πάνω.

Νομίζω ότι αν όχι αμέσως αλλά λίαν συντόμως υιοθετήθηκε και χρησιμοποιήθηκε κι από τους άλλους κοινωνικούς φορείς.

Εξ αυτής της θεάσεως φίλε μου κρίνω ότι δεν μπορώ να βιώσω αυτήν την εσωτερικότητα που ευαγγελίζεσαι! Κατανοώ την αναγκαιότητα την σκοπιμότητα αλλά δεν μπορώ να λειτουργήσω αλλιώς όταν αναζητώ την πνευματική μου ανάταση.

Θεωρώ την διαδικασία άκρως προσωπική. Καλά τα θαλασσινά μπάνια κι οι καλοκαιρινές ομαδικές αποδράσεις για μπάνιο σε πολυσύχναστες παραλίες, αλλά το μπάνιο της κάθαρσης σωματικής ή ψυχικής το προτιμώ μόνος ή με τον άνθρωπο που σκέφτεται το ίδιο πράγμα μ’ εμένα, εκείνη την συγκεκριμένη ώρα!

Επίσης δεν μπορώ να λειτουργήσω με προδιαγραμμένους χρονικούς προσδιορισμούς ή Πρέπει για το πότε θα γίνει αυτή η επαφή. Είναι απροσδιόριστη χρονικά η ανάγκη μου αυτή. Το ίδιο και ο χώρος. Έχω προσευχηθεί σε ένα θαλασσόβραχο ένα απόβραδο καθώς πρόβαλλε ολοκόκκινο το ολόγιομο Αυγουστιάτικο φεγγάρι απ’ την θάλασσα κι ένοιωσα τέτοιο δέος τέτοια ταύτιση με το Όλον που ακόμη όταν έρχεται η εικόνα στην μνήμη μου ανατριχιάζω, αγαλλιάζω, ηρεμώ, γαληνεύω και χαμογελώ σαν χαζοχαρούμενος..

[b] Χρειάζεσαι όμως πρόγραμμα εξάσκησης που κάποιος "πιο ειδικός από εσένα" θα σου δώσει, (γιατί αν περιμένεις να γίνεις πρωταθλητής με της δικής σου επινόησης πρόγραμμα νομίζω ότι θα απογοητευθείς) , αθλητικά παπούτσια, "ειδική διατροφή" που πάλι "κάποιος που γνωρίζει" θα σου συστήσει κ.λ.π.

Βλέπεις λοιπόν ότι ακόμη και με τα λεγόμενά σου στην ίδια ιδέα καταλήγουμε [ b]



Φίλε Gothic, η μάθηση παρέχεται απ’ την κοινωνικοποίηση κι οι δάσκαλοι πολλοί, ο πρωταθλητής όμως φτιάχνεται ακολουθώντας προσωπικό πρόγραμμα που ο ίδιος αισθάνεται ότι του ταιριάζει ή προσαρμόζει αυτό που ο ίδιος νοιώθει ότι του ταιριάζει από όσα του προτείνονται. Ο πρωταθλητής ένας κι οι κατά περιόδους δάσκαλοι του πολλοί!!!!
Εικόνα

\"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand.\"

--Confucius[img][img]http://img0.pksp.jp/saku-miyu/img/030/02/49/src/00000061.gif[/img] [/img]

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Τρί Ιουν 14, 2005 9:46 am

Αγαπητέ Κέλσο και Ευθύμη

Η απάντηση μου στη τοποθέτηση σας θα είναι κοινή γιατί τη θεωρώ ταυτόσημη.
Τοποθετηθήκατε ευθέως στο πρώτο ερώτημα εάν «υπάρχει ανάγκη πνευματικής άσκησης» και αρκετά εύκολα για μένα είπατε όχι.

«Είμαστε εν δυνάμει θεοί» ή «είμαστε μέρος αυτού που λατρεύουμε, έστω σε λανθάνουσα μορφή». Άρα τι άλλο χρειαζόμαστε;

Εγώ θα ρωτήσω κάτι απλό. Όλα ωραία και καλά.
ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΔΙΑΟΛΟΣ;;;;;

Πόλεμοι, καταστροφές, πείνα, σωματικοί και ψυχικοί βιασμοί, πόνος, αδικία, πλεονεξία, κακία, εθνικός και θρησκευτικός φανατισμός, ευτελισμός της ανθρώπινης ύπαρξης………

Όλα αυτά είναι αποτέλεσμα «εν δυνάμει θεών»; Ή μήπως αυτούσιων υπανθρώπων;

ΜΗΠΩΣ ότι και να κάνει ο άνθρωπος σε όποια θρησκεία, κοσμοθέαση, τάγμα, ομάδα και να ανήκει, τελικά δεν πετυχαίνει τίποτα όταν δεν ασκείται πνευματικά όταν δεν ΑΓΩΝΙΖΕΤΑΙ να γίνει καλύτερος άνθρωπος;;

Είτε ομαδικά, είτε ατομικά, είτε όταν διαλογίζεται είτε κάθε στιγμή της ζωής του;;;;
Εάν ναι……ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ…..
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Ιουν 14, 2005 12:36 pm

Ο ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ έγραψε:"...Τοποθετηθήκατε ευθέως στο πρώτο ερώτημα εάν «υπάρχει ανάγκη πνευματικής άσκησης» και αρκετά εύκολα για μένα είπατε όχι.

«Είμαστε εν δυνάμει θεοί» ή «είμαστε μέρος αυτού που λατρεύουμε, έστω σε λανθάνουσα μορφή». Άρα τι άλλο χρειαζόμαστε;..."


Αγαπητέ μου Αναστημένε καλημέρα.

Θεωρώ ότι κάτι ΔΕΝ με αντιλήφθηκες ορθά αφού η τοποθέτηση μου σχετικά με τα ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ που έθεσες, η εξής:

Παράθεση:
"... Το πρώτο ερώτημα που τίθεται είναι αν χρειαζόμαστε κάτι τέτοιο ή είμαστε πάντα έτοιμοι και ικανοί να βιώσουμε το υπέρτατο ον; ..."


Στην προσωπική μου Κοσμοθέαση θεωρώ ότι είμαι ΜΕΡΟΣ - ΚΟΜΜΑΤΙ Εκείνου που ΛΑΤΡΕΥΩ...
Ίσως σε μία λανθάνουσα κατάσταση...
Κατ' επέκταση θεωρώ ότι ΟΤΑΝ αντιληφθούμε αυτό το σημείο που ερωτάς, ΤΟΤΕ ΝΑΙ θεωρώ ότι είμαστε ΚΑΙ ικανοί να βιώσουμε το Υπέρτατο Ον..."


Δηλαδή αγαπητέ μου ΔΕΝ απάντησα στο ΑΝ ή ΟΧΙ χρειαζόμαστε την προσωπική άσκηση, αλλά απάντησα στο δέυτερο ερώτημά σου που έλεγε:
"...ή είμαστε πάντα έτοιμοι και ικανοί να βιώσουμε το υπέρτατο ον; ..."


Το σχόλιο λοιπόν που θα επιθυμούσα απο τη μεριά σου είναι σχετικά με αυτήν την τοποθέτηση μου και ως πρός το συγκεκρίμένο ερώτημά σου...

Και επειδή μου αρέσει η συζήτηση μαζί σου φίλε μου, να σου πω την άποψή μου σχετικά με ην ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ...
Φίλε μου, και τότε που ο Θεός περπατούσε στη γη ΔΙΠΛΑ στον άνθρωπο, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΝΟΝΤΟΥΣΑΝ...

Καμία μα καμία ΔΙΑΦΟΡΑ...
Και μάλλον γι΄αυτό φταίει ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Και ο σημερινός αλλά και ο τοτινός...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες