Βίωση του Θείου και εσωτερική καθαρότητα

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Σεπ 20, 2005 12:18 pm

Αλήθεια τι λέτε περί αυτού; Πως μπορεί κανείς να διαβεί τις συμπληγάδες για να φτάσει στην αγνότητα χωρίς να συνθλιβεί ανάμεσα πρέπει και στα θέλω ενός εξαπατημένου απο την ύλη εαυτού;;



Θα έλεγα πως αυτή η σύνθλιψη είναι απαραίτητη και είναι το αποτέλεσμα της εργασίας που θα πρέπει ο καθένας να προβεί προκειμένου να καταφέρει να απαλλαγεί από τα δεσμά της ύλης και να φτάσει προς το θείο. Μιλάμε για την εσωτερική εργασία, αυτήν που μας βοηθά να καλλιεργήσουμε το ψυχικό μας υπόβαθρο και εν συνεχεία να χτίσουμε τον δικό μας «ναό».
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Μόνα Λίζα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2005 8:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Μόνα Λίζα » Τρί Σεπ 20, 2005 6:08 pm

Λέμε (εγώ δηλαδή ) ότι "...για να διαβεί ΚΑΠΟΙΟΣ τις συμπληγάδες, ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ να φτάσει στην αγνότητα, ΠΡΕΠΕΙ να συνθλιβεί ανάμεσα στα πρέπει και στα θέλω ενός εξαπατημένου απο την ύλη εαυτού ΤΟΥ..."

Ελπίζω να σε κάλυψα καλή μου Μόνα Λίζα



Αμ.. μόνο με κάλυψες βρε Κέλσο;;;; Μέ στειλες κανονικά !!! :shock: :| :!: :? :!: :D

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 6:08 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Κέλσος ο Φιλαλήθης » Τρί Σεπ 20, 2005 7:20 pm

Μόνα Λίζα έγραψε:
Λέμε (εγώ δηλαδή ) ότι "...για να διαβεί ΚΑΠΟΙΟΣ τις συμπληγάδες, ΟΥΤΩΣ ΩΣΤΕ να φτάσει στην αγνότητα, ΠΡΕΠΕΙ να συνθλιβεί ανάμεσα στα πρέπει και στα θέλω ενός εξαπατημένου απο την ύλη εαυτού ΤΟΥ..."

Ελπίζω να σε κάλυψα καλή μου Μόνα Λίζα



Αμ.. μόνο με κάλυψες βρε Κέλσο;;;; Μέ στειλες κανονικά !!! :shock: :| :!: :? :!: :D


Χαίρομαι ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ καλή μας Μόνα Λίζα και από όλες τις φατσούλες που παρέθεσες, κρατάω την "τελαιυταία" ...
Μου επιτρέπεις;
:D :D :D

Κέλσος ο Φιλαλήθης
Ο Σωκράτης, για την εύρεση της αλήθειας μεταχειριζόταν το: ερωτάν και αποκρίνεσθαι

Μόνα Λίζα
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2005 8:36 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό Μόνα Λίζα » Πέμ Σεπ 22, 2005 7:50 am

Χαίρομαι ΕΙΛΗΚΡΙΝΑ καλή μας Μόνα Λίζα και από όλες τις φατσούλες που παρέθεσες, κρατάω την "τελαιυταία" ...
Μου επιτρέπεις;
:D :D :D


Παρακαλώ Κέλσο, Ελεύθερα....!!!


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες