ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΣ ΛΟΓΟΣ & ΜΥΣΤΙΚΙΣΜΟΣ

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Πόσοι νομίζεται ότι γνωρίζουν πραγματικά το βαθύτερο νόημα του Χριστιανισμού;

Κανείς
1
6%
Ελάχιστοι
16
89%
Πολλοί
1
6%
 
Σύνολο ψήφων: 18

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Σεπ 19, 2008 9:07 pm

Αναστημένε μου που είπα οτι σκοπεύω να θεωθώ ??? Αυτό μου ελειπε...
Απλώς να ζώ σαν 'Ανθρωπος θέλω εδω στην γή....
Τέλος πάντων , ευχαριστώ για τις ευχές .

Επάνω σε αυτά που κατέθεσες



Κατά την ανάβαση της η ψυχή αφού λυτρωθεί από την αιχμαλωσία της «καταληπτικής φαντασίας», αφού, οδηγούμενη από την έφεση, αρχίσει την «άνοδο», αποκτά τέλος την αίσθηση της παρουσίας του θεού, που την συνοδεύει και την καθοδηγεί στην ανάβαση της. Ξέρει τώρα η ψυχή ότι δεν την οδηγεί η διάνοια, αλλά το ίδιο το πνεύμα του θεού. Έχει γίνει «οίκος θεού».



Αναλύω αυτο που βλέπω εδω

Η ψυχή αιχμαλωτίζεται αν εγκλωβιστεί στις φαντασιώσεις, της προσωπικότητας και αυτές δεν είναι παρα τα δόγματα, οι πεποιθήσεις, τα κοινωνικά θέσφατα και οι ιδέες που δεχόμαστε να μας εξουσιάζουν χωρίς καμια αντίσταση.

Δεν θέλουμε να δούμε την πραγματικότητα όπως είναι αλλά επιθυμούμε να ξεφύγουμε απο αυτήν μεσα απο τον ιδεατό κόσμο, αυτόν που μας δίνει την αυταπάτη οτι είμαστε ξεχωριστοί η ανώτεροι επειδή ''έχουμε '' ιδέες.

Πραγματικότητα είναι αυτό που ζούμε τώρα και που πρέπει να βρούμε την ενέργεια να το αντικρύσουμε κατάματα είτε μας αρέσει η οχι.
Αλήθεια είναι η ζωή με όλα οσα φέρνει οπως η χαρά, η λύπη, η γέννηση και η αρρώστια, η αγάπη και ο πόλεμος κλπ...

Αν όμως επιλέγουμε μόνο οσα αντέχει η θιγμένη ευαισθησία μας και απορρίπτουμε τα υπόλοιπα ως ''κακά '' η ''διαβολικά''.....αν αντί να δούμε αυτό που είναι , βλέπουμε την ιδέα του τι θα θέλαμε να είναι .....αν αντί να δεχόμαστε οτι είμαστε , προσβλέπουμε σε ενα μελλοντικό ιδεατό ....πρότυπο τότε το μόνο που κάνουμε είναι ακριβώς αυτή η καταληπτική φαντασία.

Απαλλασσόμενοι απο αυτήν , τότε αγγίζουμε την αγνότητα της ψυχής που αναζητούμε γιατί τοτε αυτό που απομένει είμαστε ΕΜΕΙΣ δλδ η θεική αμόλυντη απο τις επηρροές , εκφρασή μας.




Λέει λοιπόν ο Γρηγόριος ότι εκείνος που ανεβαίνει και εννοεί φυσικά τον καθαρό στη καρδιά όλο και φτάνει σε κάτι ανώτερο από όλα τα πριν


Η καθαρή καρδιά είναι αυτή που είναι ανοιχτή , μια καρδιά που η ψυχή αναπνέει μεσα απο αυτήν. Μια τέτοια καρδιά, χωράει μεσα της τα πάντα επειδή δεν φοβάται και δεν διαχωρίζει...τότε ναι ανεβαίνει προς το πολυπόθητο φως.

Συμφωνώ με τους Πατέρες....
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Δευ Σεπ 22, 2008 11:15 am

Αναστημένε μου που είπα οτι σκοπεύω να θεωθώ ??? Αυτό μου ελειπε...


Χρησιμοποίησα σκοπίμως μια λέξη της οποίας η έννοια δεν υπάρχει (αυτοθέωση). Οπότε δεν χρειάζεται να ανησυχείς.

Απλώς να ζώ σαν 'Ανθρωπος θέλω εδω στην γή....
Τέλος πάντων , ευχαριστώ για τις ευχές .


Αυτό ακριβώς σου είπα και εγώ. Απλά διαφωνούμε με τον ορισμό της έννοιας άνθρωπος.

Δεν θέλουμε να δούμε την πραγματικότητα όπως είναι αλλά επιθυμούμε να ξεφύγουμε απο αυτήν μεσα απο τον ιδεατό κόσμο, αυτόν που μας δίνει την αυταπάτη οτι είμαστε ξεχωριστοί η ανώτεροι επειδή ''έχουμε '' ιδέες.

Πραγματικότητα είναι αυτό που ζούμε τώρα και που πρέπει να βρούμε την ενέργεια να το αντικρύσουμε κατάματα είτε μας αρέσει η οχι.
Αλήθεια είναι η ζωή με όλα οσα φέρνει οπως η χαρά, η λύπη, η γέννηση και η αρρώστια, η αγάπη και ο πόλεμος κλπ...

Αν όμως επιλέγουμε μόνο οσα αντέχει η θιγμένη ευαισθησία μας και απορρίπτουμε τα υπόλοιπα ως ''κακά '' η ''διαβολικά''.....αν αντί να δούμε αυτό που είναι , βλέπουμε την ιδέα του τι θα θέλαμε να είναι .....αν αντί να δεχόμαστε οτι είμαστε , προσβλέπουμε σε ενα μελλοντικό ιδεατό ....πρότυπο τότε το μόνο που κάνουμε είναι ακριβώς αυτή η καταληπτική φαντασία.


Έχω ήδη απαντήσει σε προηγούμενα μηνύματα μου πάνω στη βασική μας διαφωνία την οποία βλέπω ότι επαναφέρεις συνεχώς προβάλλοντας το δικό σου δόγμα.

Βλέπω επίσης ότι στο δικό σου δόγμα είναι ήδη γνωστές μεγάλες έννοιες όπως η «πραγματικότητα», η «Αλήθεια», η «Ζωή» τις οποίες ορίζεις πολύ εύκολα.

Τέλος βλέπω ότι κατανοείς πλήρως το μηχανισμό που με οδηγεί να μη δέχομαι πχ τον παιδικό βιασμό σαν «μια έκφραση του πνεύματος σε μια διαφορετική δόνηση», αλλά να τον εκλαμβάνω σαν κακό που ξεκινά από τα ανθρώπινα πάθη. Και αυτός ο μηχανισμός είναι η αυταπάτη της ιδέας και η θιγμένη ευαισθησία.

Άρα δεν έχω να συμπληρώσω τίποτα επιπλέον.
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τρί Σεπ 23, 2008 11:14 am

Εγώ έχω να πω ορισμένα.

Κανένα δόγμα εκ μέρους μου. Είναι κάτι που δεν με αφορά από την στιγμή που όσα έχουν γραφτεί ανάγονται σε ένα παρελθόν και μια άλλη εποχή εντελώς διαφορετική από αυτή που ζούμε τώρα.
Δεν σημαίνει ότι κάθε τι αρχαίο και πολύπλοκο είναι το αληθινό και το σωστό.

Όλα αυτά κατασκευάστηκαν τότε που ίσως ήταν αναγκαία δείχνοντας ένα τρόπο ζωής και σκέψεως που θεωρητικά θα μπορούσε να οδηγήσει τους ανθρώπους σε μια ομαλή συμβίωση.

Όμως απ ότι φαίνεται απέτυχαν τον σκοπό τους και αυτό γιατί αντί να συγκεντρώσουν το βάρος τους στο ΤΩΡΑ , το ανήγαγαν στο ΘΑ………
Η Πραγματικότητα είναι αυτό που είναι ΤΩΡΑ. Είσαι εσύ αυτή την στιγμή που διαβάζεις με τις σκέψεις που σχηματίζεις [ και ότι αυτές περιέχουν] και με αυτό που νιώθεις.

Αυτό που έγινε στο παρελθόν είναι ήδη νεκρό και το μόνο που υπάρχει από αυτό είναι η ανάμνηση του γεγονότος, όχι το ίδιο το γεγονός.
Αν το επαναφέρεις στην μνήμη σου , το οραματιστείς και δημιουργήσεις μια ΙΔΕΑΤΉ σκηνή, τότε μπορείς να βιώσεις τον απόηχο της φαντασίας αλλά όχι το ίδιο το γεγονός.
Αυτό που θα γίνει στο μέλλον δεν έχει γεννηθεί ακόμη παρά μόνο στις ελπίδες και τις προσδοκίες μας και είναι αμφίβολο αν θα γίνει αφού ο άνθρωπος σχεδιάζει και ο Θεός κελεύει.
Υπάρχει όμως σαν ΙΔΕΑ, σαν όραμα.

Άρα ..επεκτείνοντας ........,σκεφτόμενοι το αμαρτωλό παρελθόν ……[ έτσι μας είπαν] και το πώς ΘΑ γίνουμε τέλειοι [ αν όχι εδώ σε μια άλλη ζωή , σε ένα άλλο τόπο…..τα περιέχει όλα το σύστημα],…….……δεν είμαστε στο παρόν που ΓΙΝΕΤΑΙ , δεν ζούμε αυτό που κάνουμε , αλλά κινούμαστε μέσα σε μια ιδεατή κατάσταση. Αυτό είναι η πλάνη, τα πέπλα και η αρχή του κακού που βλέπουμε.


Βλέπω επίσης ότι στο δικό σου δόγμα είναι ήδη γνωστές μεγάλες έννοιες όπως η «πραγματικότητα», η «Αλήθεια», η «Ζωή» τις οποίες ορίζεις πολύ εύκολα.



Θα μπορούσα να γράψω διάφορες σοφιστείες ακατανόητες η να αντιγράψω επίσης άλλες μεγαλεπήβολες εκφράσεις…….για να το κάνω να φανεί << πολύ δύσκολο>>. Δλδ θα έκανα εν γνώσει μου ένα χειρισμό με στόχο το νοητικό, ανυποψίαστων [ όπως γίνεται κατά κόρον]. Μόνο που ούτε το δέχομαι , ούτε βοηθάει κανέναν.
Η αλήθεια είναι απλή , είναι μπροστά μας , ίσως γι’αυτό και δεν την βλέπουμε……… Ίσως και γι αυτό δεν θέλουμε να την πιστέψουμε....μια και αυτή ούτε υπόσχεται ούτε εξιδανικεύει.

Τέλος βλέπω ότι κατανοείς πλήρως το μηχανισμό που με οδηγεί να μη δέχομαι πχ τον παιδικό βιασμό σαν «μια έκφραση του πνεύματος σε μια διαφορετική δόνηση», αλλά να τον εκλαμβάνω σαν κακό που ξεκινά από τα ανθρώπινα πάθη. Και αυτός ο μηχανισμός είναι η αυταπάτη της ιδέας και η θιγμένη ευαισθησία



Ειρωνείες που θα παρακάμψω…..
Αυτό το παράδειγμα με τους παιδεραστές βαρέθηκα να το βλέπω παντού.

Ξέρεις από τα πιο αγρία πράγματα και πιο αληθινά ανήθικα που έχω δει τον τελευταίο χρόνο δεν ήταν τα πορνό βίντεο με παιδιά κλπ αλλά ένα που είχε κάποιους ανθρώπους να γδέρνουν ζωντανές αλεπούδες για την γούνα τους. Δεν μπορώ να ξεχάσω τα μάτια του καημένου του ΖΩΟΥ που έπεσε στα χέρια των ΑΝΘΡΩΠΩΝ.

Είπα πιο πάνω ότι, τα συναισθήματα μας και οι αισθήσεις μας είναι θεόπεμπτα και αγαθά. Αυτό που τα μετατρέπει σε κάτι ανάρμοστο δεν είναι η χρήση τους αλλά η κατάχρηση τους , η διαστροφή τους.

Το πνεύμα υπάρχει σε κάθε αγνή [ καθαρή , αυθόρμητη] εκδήλωση μας.
Αν αυτή η εκδήλωση όμως δεν είναι αγνή αλλά περιέχει στοιχεία υπερβολής των ενστίκτων τότε έχουμε απουσία του πνεύματος , που δεν μπορεί να δονηθεί τόσο χαμηλά η αν θες που δεν φτάνει πια στην αντίληψη μας.

Το σεξουαλικό ένστικτο που αναφέρεσαι είναι αναγκαίο και για την αναπαραγωγή μας και για την απόλαυση μας [ δημιουργία και ισορροπία].
Αν ξεφύγει από τη μέση, και πάει στις άκρες υπολειτουργεί η λειτουργεί λάθος και τότε επισκιάζει την λογική και αυτή με την σειρά της το συναίσθημα. Έτσι παρατηρούμε όλη αυτή την ανωμαλία που περιγράφεις .

Το κακό εδώ είναι η λάθος χρήση και όχι το ίδιο το ένστικτο. Αυτή είναι η διαφορά. Λάθος χρήση που οφείλεται σε ένα κέντρο που λειτουργεί αρρωστημένα και που είναι άρρωστο επειδή ο άνθρωπος στον οποίο ανήκει είναι μακριά από την Θεϊκη ενέργεια , μακριά από τον εαυτό του.
Προσπαθεί να βρει την δύναμη , έξω από τον ίδιο και αφού δεν μπορεί, η απελπισία και ο φόβος τον στρέφουν στην διαστροφή από την μια μεριά η στο δόγμα και την μηχανικότητα από την άλλη.
Έτσι δεν αντιμετωπίζει ποτέ τα δικά του συναισθήματα που φοβάται , τα δικά του στοιχεία και τα καθρεφτίζει όλα στους απέναντί του.

Αναστημένε , πιάστηκε στο χέρι μου να γράφω…......
Ειθε να βρίσκεσαι στην χαρά της ζωής μας.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Σεπ 26, 2008 9:27 am

NEHEMAUT λυπάμαι αλλά δεν έχω χρόνο για συνεχείς επαναλήψεις.

Σήμερα ο άνθρωπος κινείται από κτηνωδία σε κτηνωδία(είτε σε παιδιά, είτε σε αλεπούδες είτε σε βατράχια) και απόψεις ότι πρόκειται για κάτι φυσιολογικό, για πνεύμα με χαμηλή δόνηση, ή για λάθος χρήση "φυσικών" δυνάμεων, μου φαίνονται φαιδρές. Τις σέβομαι όμως και τις ακούω γιατί προέρχονται από σένα που είσαι Πρόσωπο και εικόνα του Θεού και έτσι θέλω να μάθω να ζω.

Ο άνθρωπος πρέπει να συγκεντρώσει τη δράση του στο τώρα για να μπορέσει να ζήσει το Θα....

Μια δράση όμως καθαρτική προς τα έσω, δράση αγάπης και σεβασμού προς όλους και όλα αλλά πάντα «εν θεώ». Γιατί αλλιώς δεν μπορεί να βρει τη δύναμη. Πρέπει να δει ότι δεν είναι "ανθρώπινο μεγαλείο" αλλά ότι μπορεί να γίνει, γιατί είναι εικόνα θεού και όχι τράγου....

Για να γίνει όμως αυτό δεν πρέπει να θεωρεί σαν φυσιολογική τη σημερινή του κατάντια........

Να είσαι καλά και σε ευχαριστώ για τη συμμετοχή σου και τις ευχές σου
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Τρί Δεκ 09, 2008 3:38 pm

Διάνοια και Θεοφάνεια

Όσο ανεβαίνει ο άνθρωπος, αφήνοντας πίσω του την αίσθηση και τις γνώμες πού του παρουσιάζει ή διάνοια, τόσο περισσότερο, ξεπερνά την πολυπραγμοσύνη της διάνοιας, βυθίζεται όλο και στα ενδότερα «προς το αθέατο και ακατάληπτο» και εκεί βλέπει το Θεό.

Με αλλά λόγια τότε ο άνθρωπος βλέπει τον Θεό, όταν πιστεύει πώς δεν τον βλέπει όταν δεν παύει να πιστεύει ότι ο Θεός ξεπερνά απεριόριστα τις δυνάμεις του τότε, ενώ πιστεύει αυτό, ο Θεός είναι μέσα του, και ο άνθρωπος ζει γεμάτος με την αίσθηση της παρουσίας του.

Είναι φανερό πως η πορεία προς τα άνω είναι ουσιαστικά πορεία, σε βάθος.

Με την πορεία αυτή ο άνθρωπος γίνεται καθαρός, ελευθερώνεται από τα ίδια τα δικά του μέτρα και βλέπει, όταν δεν βλέπει.
Αυτό το νόημα έχει το «εντός γνόφου γενέσθαι», το να βρεθείς πέρα από την πολυπραγμοσύνη της διάνοιας, όπως αναλύει ο Νύσσης την κατάσταση αυτή.

Θα μπορούσε να αναρωτηθεί κανείς στην αρχή ποιο κέρδος φέρνει ή ανοδική πορεία αφού είναι χωρίς τέλος.
Να ποιο είναι το κέρδος κατά τον Νύσσης.
Πρώτα - πρώτα η ψυχή αποκτά το συναίσθημα της ενότητας της προς την ενδότατη φύση του παντός, το θεό, αισθάνεται την παρουσία του Θεού, γίνεται αληθινό κατοικητήριο του.
Έπειτα συνειδητοποιεί βαθύτατα ότι το μεγαλείο της θείας φύσεως δεν το γνωρίζει κανείς όταν το κατανοεί, αλλά όταν βλέπει ότι εκφεύγει κάθε ενάργεια και κάθε διανοητική δύναμη.

Αυτός είναι ο υψηλότερος βαθμός γνωριμίας με το θεό, πού την ίδια ώρα οδηγεί στη γνώση του εαυτού μας και στη γνώση των όντων , γνώση εκ των άνω εκ του Θεού, αλλά και ανυψώνει και τελειοποιεί την ψυχή στον ύψιστο βαθμό. Γιατί πραγματώνει τότε η ψυχή μέσα της με τον καλύτερο τρόπο τη μετουσία της με το Θεό.

Εικόνα του Θεού είναι η ψυχή του ανθρώπου.

Και για αυτό χρειάζεται ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ - ΑΓΝΟΤΗΤΑ.
Αυτό λοιπόν είναι και το ζητούμενο κάθε πίστης, άποψης, ιδέας, φιλοσοφίας..........
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες