ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΩΣ ΜΕΣΟ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ 'Η ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΘΕΟ ;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Δευ Αύγ 01, 2005 11:41 am

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ
18
67%
ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΘΕΟ
3
11%
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ
6
22%
 
Σύνολο ψήφων: 27

Χρυσος κλωνος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2005 5:40 am

Δημοσίευσηαπό Χρυσος κλωνος » Πέμ Ιούλ 07, 2005 5:28 pm

Δεν π[ιστευω σε θεο ουτε και σε καμια ανωτερη δυναμη. Τα αναπαντητα μυστηρια του συμπαντος και της υπαρξης, ευελπιστω οτι καποτε θα απαντηθουν, αν καποτε ο ανθρωπος καταφερει να ξεδιπλωσει πραγματικα το πνευμα του. Μια απο τις αγκυλωσεις που τον εμποδιζουν να το κανει (για την ωρα) ειναι και οι διαφορες πιστεις.
Αυτο ειναι το ενα.
Το αλλο ειναι οτι νομιζω οτι οι διαφοροι εμπνευστες (?) δημιουργοι (?) θρησκειων, εδρασαν παντα καλοπιστα. Δεν ειχαν κατα νου να εξουσιασουν τους ανθρωπους, αλλα να τους σωσουν, απ' οτι ο καθενας νομιζε οτι επρεπε να σωθουν.
Ουτε και οι συνεχιστες εχουν στον νου τους την εξουσια. Απλα αυτοσυντηρουνται. Κατι σαν τις πολυεθνικες οι οποιες απο μια ταξη μεγεθους και μετα, απλα ειναι υποχρεωμενες να συντηρουν τον εαυτο τους ΜΕ ΚΑΘΕ ΤΡΟΠΟ.
Με αλλα λογια απο την στιγμη που ενα κηρυμα σωτηριας ξεπερασει εναν αριθμο πιστων πρεπει να αυτοσυντηρηται και να μεγαλωνει, φυσικα σε βαρος αλλων σωτηρων. Λογικα δρα και εκδηλωνεται σαν μηχανισμος εξουσιας.
Δεν υπαρχει αλλος δρομος.

Secondborn
Δημοσιεύσεις: 137
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 08, 2005 10:26 pm
Τοποθεσία: Μέσ΄στις σκέψεις μου...

Δημοσίευσηαπό Secondborn » Δευ Ιούλ 11, 2005 6:01 pm

Δεν πιστευω σε θεο ουτε και σε καμια ανωτερη δυναμη. Τα αναπαντητα μυστηρια του συμπαντος και της υπαρξης, ευελπιστω οτι καποτε θα απαντηθουν, αν καποτε ο ανθρωπος καταφερει να ξεδιπλωσει πραγματικα το πνευμα του. Μια απο τις αγκυλωσεις που τον εμποδιζουν να το κανει (για την ωρα) ειναι και οι διαφορες πιστεις.



Καλώς ήρθες φίλε μου στην παρέα μας!

Θα ήθελα, αν δεν έχεις πρόβλημα, να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις πάνω στη συγκεκριμένη σου άποψη-θέση.

Αρχικά θα ήθελα να σου πώ ότι σέβομαι την άποψη σου. Τυγχάνει βέβαια να είναι αντίθετη με τη δική μου αλλά αυτό δεν έχει καμία σημασία.Όλοι είμαστε ελεύθεροι να πιστεύουμε ότι θέλουμε και όπως το θέλουμε.

Θα με ενδιέφερε να δω την οπτική σου,λοιπόν, πάνω σε κάποια θέματα για να κατανοήσω περισσότερω την ως άνω άποψη που εκφράζεις.

Μιλάς για αναπάντητα μυστήρια του σύμπαντος. Πιστεύεις όντως ότι κάποτε θα απαντηθούν; Ή καλύτερα να σε ρωτήσω διαφορετικά. θα ήθελες να απαντηθούν;
Εγώ προσωπικά θεωρώ ότι δεν πρέπει να απαντηθούν όλα στον άνθρωπο γιατί τότε θα είναι δυστυχισμένος. Αν κατακτήσεις όλα τα όνειρα σου θα πάψεις να ονειρεύεσαι. Πρέπει λοιπόν πάντα να γίνονται πραγματικότητα όλα τα όνειρα σου πλην ενός. Έτσι δε θα σταματήσεις να ονειρεύεσαι ποτέ.(Τώρα βάλε στη θέση της λέξης όνειρα όποια επιθυμία ή απορία σου θες...)

Αν καταφέρει ο άνθρωπος να ξεδιπλώσει πραγματικά το πνεύμα του μπορεί να κάνει τα πάντα. Συμφωνώ μαζί σου. Για να απαντηθούν όμως ερωτήματα που αφορούν το Σύμπαν και την Ύπαρξη απαιτείται η εξύψωση όλης της Ανθρωπότητας ακριβώς την ίδια χρονική στιγμή. Θα γίνει ποτέ αυτό; Αν ναι, μήπως τότε θα σημάνει και το τέλος και μια νέα αρχή;

Θα ήθελα να μου πεις ποιές άλλες "αγκυλώσεις" εκτός από τις πίστεις στις διάφορες θρησκείες έχει ο σημερινός άνθρωπος.

Δεν πιστεύεις λες σε καμιά ανώτερη δύναμη εκτός από την εσωτερική δύναμη του ανθρώπου. Ποιού ανθρώπου; Φαντάζομαι δεν πιστεύεις ότι μόνο εσύ έχεις εσωτερική δύναμη; Οπότε συμπεραίνω μόνος μου ότι πιστεύεις στην εσωτερική δύναμη ΟΛΩΝ των ανθρώπων ανεξαιρέτως. Επομένως πιστεύεις σε κάτι συλλογικό. Σε κάτι μεγάλο. Στη δύναμη που μπορεί να ξεπηδήσει ύστερα από την ένωση των εσωτερικών δυνάμεων όλων μας. Έτσι δεν είναι; Δεν πιστεύεις λοιπόν σε μια συλλογική Ανώτερη Δύναμη;
Πραγματικά θα ήθελα να με βοηθήσεις να κατανοήσω περισσότερο την άποψή σου.

Πάντα εξάλλου με ενδιέφερε να αντιλαμβάνομαι το "μήκος κύματος" που εκπέμπουν άνθρωποι με διαφορετική "πλεύση" από ότι εγώ. Πιστεύω ότι κερδίζεις πολλά από αυτή τη διαδικασία...

Εν αναμονή λοιπόν φίλε μου για τις απαντήσεις σου

Με εκτίμηση
Τελευταία επεξεργασία από Secondborn σε Παρ Ιούλ 22, 2005 2:49 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"If you do things and can't explain them that might be okay because they still get done. But if you decide not to, you ought to know why." Stephen King

Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Ιούλ 22, 2005 11:42 am

Καλημερα σε ολους.

Η θρησκεια ειναι μια σημαντικη βιωματικη εμπειρια.
Ο ανθρωπος αποτελειται απο θεικη , γηινη , πνευματικη και υλικη ουσια.
Η θρησκεια κραταει σε "ισορροπια" αυτες τις αντιθεσεις και προστατευει την συνειδηση απο την αναδυση των αρχετυπικων στοιχειων του ασυνειδητου.
Ειναι αναγκη των ανθρωπων να στρεφονται σε θεικες δυναμεις για να δικαιολογησουν τα αναριθμητα ερωτηματικα σχετικα με την υπαρξη , να καθυσηχασουν τους φοβους τους , να βρουν μια ελπιδα,μια αγαπη , καπου να "ακουμπησουν" μεσα στη μοναχικοτητα τους.

Απο εκει ακριβως πιστευω οτι πηγαζει και η δυναμη της καθως και η δυναμη των "εκπροσωπων" της.

ΧΤΥΠΑΕΙ στην ψυχη ,στις ιδεες ,στα ιδανικα,ολα αυτα που καταξιωνουν την ζωη μας. Οι ιδεες υπαρχουν και μπορει να ειναι εξ'ισου πραγματικες , βλαβερες και επικινδυνες οσο και οι πραξεις μας.

Ας μην ξεχναμε που εχει οδηγησει κατα καιρους ο φανατισμος και η προσκολληση ορισμενων ομαδων σε θρησκευτικα η πολιτικα "ιδεωδη"
Απο τα παναρχαια χρονια γνωριζουμε πως χρησιμοποιοταν το θρησκευτικο συναισθημα σαν μεσο διοικησης.

Τι δυναμη ειχε ο "μαγος" της φυλης στον προιστορικο ανθρωπο ?
Πολυ μεγαλη, προβλεπε , θεραπευε , ευλογουσε.
Δεν νοειτο αρχηγος φυλης μη αναγνωρισμενος απο τον μαγο.
Αργοτερα οι αρχαιοι μας προγονοι διναν τεραστια σημασια στις προβλεψεις των μαντειων , θυσιαζαν πριν το πολεμο για να προδιαθεσουν τους θεους.
Και ποσες αναφορες δεν εχουμε σε θεους που σωσαν πολεις απο αντιπαλους ''βαρβαρους'' ή "απιστους".

Εγω πιστευω, οτι οι ιδιοι οι ανθρωποι δινουν δυναμη στα κατα καιρους ιερατεια , αφου δεχονται την ως ανωθεν εξουσια. Διαφορετικα δεν θα μπορουσαν να την παρουν μονα τους.
Και εφ'οσον καθε θρησκευτικη ομαδα αποκτα οπαδους οσο περισσοτεροι , τοση μεγαλυτερη δυναμη εχει.

Η προσωπικη μου αποψη ειναι πως η θρησκεια θα επρεπε να ειναι ατομικη υποθεση και καθαρα ιδιωτικο φιλοσοφικο ερωτημα του καθενος.
Αυτο ομως προυποθετει ατομα ευελικτα ανοιχτα σε ιδεες , επιθυμια αποκτησης γνωσεων , σκεψη και κριση.

Αμφιβαλλω ομως αν κανενα καθεστως θελει ''τετοιους πολιτες''. Αυτοι που ''ξερουν'' δεν ελεγχονται , ο στοχος ομως ειναι ο ελεγχος.
Νομιζω οτι η ανεξιθρησκεια θα ηταν επιθυμητη αλλα σαν Ελληνιδα θα ηθελα να διατηρησουν οι επομενοι και οι νυν την εθνικη ταυτοτητα.

Θα ηθελα το παιδι μου να αισθανεται μεν πολιτης του κοσμου , να μην εχει ρατσιστικες τασεις αλλα να ξερει την ιστορια τις παραδοσεις και τις λεπτες διαφορες που συνθετουν την ταυτοτητα του σαν Ελληνας.
Οσον αφορα το θρησκευτικο ζητημα ποσο ευκολο ειναι να μην περασει κανεις τις ιδεες του στα παιδια του [Καπου εχει ξαναγινει συζητηση για αυτο]

Καπως πρεπει να μπορουμε να απανταμε στις ερωτησεις του και να ειναι κατανοητη η απαντηση για την ηλικια του . Οι απαντησεις αναγκαστικα δεν θα ειναι οι δικες μας ιδεες ?

Με εκτιμηση στους συνομηλιτές

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιούλ 22, 2005 3:58 pm

Να το κλειδί ! :)

Μας το έδωσε πολύ ωραία η φίλη NEHEMAUT ,

Ειναι αναγκη των ανθρωπων να στρεφονται σε θεικες δυναμεις για να δικαιολογησουν τα αναριθμητα ερωτηματικα σχετικα με την υπαρξη , να καθυσηχασουν τους φοβους τους , να βρουν μια ελπιδα,μια αγαπη , καπου να "ακουμπησουν" μεσα στη μοναχικοτητα τους.

Απο εκει ακριβως πιστευω οτι πηγαζει και η δυναμη της καθως και η δυναμη των "εκπροσωπων" της.


και ….

Εγω πιστευω, οτι οι ιδιοι οι ανθρωποι δινουν δυναμη στα κατα καιρους ιερατεια , αφου δεχονται την ως ανωθεν εξουσια. Διαφορετικα δεν θα μπορουσαν να την παρουν μονα τους.


Μιας και η δική μου άποψη συμβαδίζει με τα παραπάνω, θα ήθελα να αναπτύξετε τις σκέψεις σας επ’ αυτών.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Ιούλ 25, 2005 2:01 pm

Συμφωνώ και εγώ με την σειρά μου με το ανωτέρω.

Είναι γεγονός πως αν εμείς οι ίδιοι δεν δίναμε την δύναμη στα ιερατεία αυτά δεν θα μπορούσαν να έχουν την εξουσία που έχουν.

Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα όμως εδώ.
Κατά πόσο αυτή την δύναμη που δίνουμε στα ιερατεία την δίνουμε συνειδητά προκειμένου να καλύψουμε δικές μας ανάγκες ή παρασυρόμαστε από το ρεύμα ανήμποροι να αντισταθούμε.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιούλ 25, 2005 10:51 pm

Κατά πόσο αυτή την δύναμη που δίνουμε στα ιερατεία την δίνουμε συνειδητά προκειμένου να καλύψουμε δικές μας ανάγκες ή παρασυρόμαστε από το ρεύμα ανήμποροι να αντισταθούμε.


Ο άνθρωπος θέλει να πιστεύει κάτι, να το εξυψώνει, να το ορίζει ως πρότυπο.

Ακολουθεί τα ρεύματα τα οποία του δείχνουν τη δύναμη. Συντάσσεται με αυτό που του επιβάλουν πολλάκις ανίκανος να αντιδράσει. Ίσως γιατί δεν πιστεύει στις δικές του δυνάμεις.

Απ’ αρχής στις πρώτες ομαδικές προσπάθειες συμβίωσης αυτός που όριζε τις τύχες της ομάδος ήταν αυτός που είχε τη μεγαλύτερη μυϊκή δύναμη.

Μετέπειτα και όταν αναπτύχθηκαν οι πρώτες κοινωνίες, αυτός που είχε τη δύναμη ήταν αυτός που ήξερε τα ποιο πολλά. Αυτός που μπορούσε με το διάλογο να καθηλώσει τον μυϊκά δυνατό, αυτός που δημιουργούσε όραμα.

Η πορεία του ανθρώπου για την ένωση με την Αρχή του είναι κάτι που πηγάζει εκ των έσω του. Αυτό μπορεί να γίνει μέσο εκμετάλλευσης.

Εν κατακλείδι, γνώμη μου είναι πως εν μέρη τη δύναμη την οποία έχουν τα Ιερατεία τους τη δίνουμε συνειδητά, διότι ελπίζουμε ότι άνθρωποι ανώτεροι και «φωτισμένοι» όπως πρέπει να είναι οι Ιερουργοί (όχι απλοί Ιερείς), θα μας οδηγήσουν σωστά στον τελικό προορισμό.

Αυτή την εμπιστοσύνη εκμεταλλεύονται και από εκεί αντλούν τα όποια τους κέρδη.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τετ Ιούλ 27, 2005 11:36 am

Εν κατακλείδι, γνώμη μου είναι πως εν μέρη τη δύναμη την οποία έχουν τα Ιερατεία τους τη δίνουμε συνειδητά, διότι ελπίζουμε ότι άνθρωποι ανώτεροι και «φωτισμένοι» όπως πρέπει να είναι οι Ιερουργοί (όχι απλοί Ιερείς), θα μας οδηγήσουν σωστά στον τελικό προορισμό.


Έχει αποδειχτεί κάποιες φορές πως ο κόσμος μπροστά στα έργα των ιερατείων βιώνει την απογοήτευση και την αγανάκτηση.

Άραγε τότε συνειδητοποιεί πως την δύναμη που ο ίδιος έδωσε δεν μπορεί να την ελέγξει και κατ΄ επέκταση αδυνατεί να κάνει κάτι για να αλλάξει μια ενδεχόμενη κατάσταση και απλά συνεχίζει να ελπίζει σε κάτι καλύτερο :?:

Ένα φωτισμένος άνθρωπος πράγματι μπορεί να μας οδηγήσει σωστά στον τελικό προορισμό.

Μήπως τελικά αυτή η δύναμη δίνεται σε λάθος "χέρια" :?:
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Ιούλ 29, 2005 12:47 pm

Καλημέρα σε όλους.
Η ύπαρξη των ιερατείων είναι απαραίτητη και αναγκαία.

Εφ'οσον όλοι οι άνθρωποι με κοινές ιδέες τείνουν να συναθροίζονται,
σχηματίζουν ομάδα.
Επακόλουθο της ομάδας είναι η εκλογή αρχηγού.

Η θρησκευτική ομάδα εχει τον ιερέα , ή τον ιεροφάντη ,'η τον σαμάνο ,σαν ηγέτη.
Χρειάζεται κάποιος να καθοδηγεί ,να συμβουλεύει,και να εκπροσωπεί την ομάδα.

Αλλά άλλο ο συμβουλευτικός ρόλος του ιερατείου,πράγμα αποδεκτό και επιθυμητό και αλλο η ανάμιξή του στήν πολιτική και την διοίκηση ,μέσω της επιβολλής και του φόβου πρός το θείον.

Η δύναμη που δίδεται στα ιερατεία είναι αποτέλεσμα της άγνοιας και της παιδείας.
Η λανθασμένη εντύπωση που έχουν ορισμένοι ,σχετικά με το αλάθητο της δικής τους πίστης και η ψευδαίσθηση οτι ο ιερέας είναι ενδιάμεσος στήν επικοινωνία με τον Θεό είναι το αποτέλεσμα αυτής της άγνοιας.
Και αυτή σε συνδιασμό με μια υπέρμετρη αφοσώση οδηγούν στον φανατισμό.

Τα ιερατεία έχοντας γνώση αυτών των παραγόντων τους χρησιμοποιούν έντεχνα ώστε να φτάσουν στο ποθητό αποτέλεσμα που είναι η απόκτηση δόξας ,χρημάτων και κοινωνικής αναγνώρισης.

Αν ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ούτε φόβος ,ούτε δέος θα υπήρχε. Μία πιο υγειής σχέση μεταξύ πιστών και ιερατείων θα ήταν εφικτή και σαφώς πιο επικοδομητική.

Με εκτίμηση.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Ιούλ 29, 2005 2:06 pm

Η δύναμη που δίδεται στα ιερατεία είναι αποτέλεσμα της άγνοιας και της παιδείας.........
...... Αν ΓΝΩΡΙΖΑΜΕ ούτε φόβος ,ούτε δέος θα υπήρχε. Μία πιο υγειής σχέση μεταξύ πιστών και ιερατείων θα ήταν εφικτή και σαφώς πιο επικοδομητική


Αυτό που αναρωτιέμαι τελικά είναι κατά πόσο αυτοί που νομίζουμε ότι γνωρίζουν, γνωρίζουν πραγματικά? Κατά πόσοι είναι ικανοί να διαχειριστούν αυτήν την δύναμη για το καλό του λαού και την πρόοδό του?

Σκοπός των ιερατείων θα έπρεπε να ήταν μία αρμονική συνύπαρξη με τις αξίες της γης. Μία ισονομία απέναντι στο δώρο της ύπαρξης.

Παρόλα αυτά όμως η μεγάλη θεοσεβεία ενισχύει την ανθρώπινη ασυδοσία.
Σαφώς και υπάρχουν άνθρωποι με πραγματική σοφία με φωτεινές σκέψεις που προσπαθούν να επιτελέσουν ένα έργο, το έργο της αφύπνισης της ανθρώπινης σκέψης. Είναι όμως λίγοι και δυστυχώς το έργο τους δεν υπερισχύει.

Εδώ μάλλον υπάρχει και η εκμετάλλευση προς τον λαό. Βλέπουμε τη δύναμη που ο ίδιος έδωσε να μην λειτουργεί για τους σκοπούς που νόμιζε ή θα ήθελε ή ακόμα να έπρεπε κιόλας.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Ιούλ 29, 2005 2:38 pm

Παραθέτω τη δημοσίευσή μου από το θέμα: Μυστήρια

Αν και σε πολιτικο-κοινωνικό επίπεδο είμαι, προσωπικά, υπέρμαχος του διαχωρισμού κράτους - εκκλησιαστικής εξουσίας, αναγνωρίζω την αναγκαιότητα υγιούς (πλέον) ανάπτυξης του μυστικιστικού στοιχείου στον άνθρωπο κατά τη βούλησή του.

Γυρνώντας πίσω τις σελίδες της ιστορίας, μπορούμε να δούμε ότι όπου οι μυστηριακές λατρείες ακτινοβολούσαν, γεννήθηκαν μεγάλοι πολιτισμοί.

Όταν οι λατρείες εκφυλίστηκαν ή διώχτηκαν με τη βία, οι πολιτισμοί έπαψαν να υπάρχουν.

Ο αιγυπτιακός πολιτισμός στηρίχθηκε στο ιερατείο του και όλοι ξέρουμε πως οι Φαραώ θεωρούνταν αντιπρόσωποι του Θεού.
Μα ας σημειώσουμε, ότι και η παρακμή αυτού του πολιτισμού ήταν αποτέλεσμα του ξεπεσμού του ιερατείου του.

Στην Ελλάδα, όσο άνθιζαν τα μυστήρια, με έναν ξέφρενο ρυθμό ο ελλαδικός χώρος έφτασε στον κολοφώνα του πολιτισμού του.
Όταν αυτά ξέπεσαν, και φυσικά γι' αυτό φταίνε οι άνθρωποι και όχι τα ίδια τα μυστήρια, ήρθε η παρακμή.

Μα μήπως και η σκοτεινή εποχή του Μεσαίωνα δε θα μπορούσε να αποδοθεί στη μετατροπή των θείων χριστιανικών μυστηρίων σε επιφανειακές, στείρες λατρείες;

Και η κατοπινή Αναγέννηση δεν ξεκίνησε από ένα πισωγύρισμα στις ρίζες του αρχαίου ελληνικού και ρωμαϊκού πολιτισμού;
Δηλαδή, ξεκίνησε από μία επιστροφή στα Μυστήρια.
Ήταν η εποχή κατά την οποία οι άνθρωποι άφηναν πίσω τους το φόβο και τη δεισιδαιμονία και ωθούνταν από ένα όραμα αναβίωσης των αρχαίων παραδόσεων.
Σε αυτή την περίοδο έκαναν την εμφάνισή τους πλήθος εσωτερικές εταιρείες και απόκρυφες αδελφότητες και ξεκίνησε μία εσωτερική κίνηση, η οποία, σαν ένα ορμητικό ποτάμι, παρέσυρε τα πνεύματα εκείνης της εποχής και οδήγησε σε σημαντικά άλματα τον πολιτισμό μας.




Μήπως λοιπόν, αν τα ιερατεία επιτελούσαν πραγματικά το θεόπνευστο έργο τους, θα ήταν και οι νόμιμοι πνευματικοί διεκδικητές της όποιας ανθρώπινης διοίκησης :?:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

AVATARGR
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 01, 2005 10:11 am
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό AVATARGR » Δευ Σεπ 12, 2005 11:48 am

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Ramoglou ΜΟΝΟ Η ΛΕΞΗ ΔΟΓΜΑ ΣΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ "ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΩΣ ΜΕΣΟ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΣΤΟΝ ΝΟΥ ΜΟΥ ΠΟΛΛΑ..

ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΑ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ..
ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΝΑ ΠΛΥΘΕΙΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ..
ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ..
ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΑΣ ΠΑΝΤΕΛΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΦΟΥΣΤΑ ΜΑΚΡΙΑ...
ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΝΑΟ ΝΑ ΦΟΡΑΣ ΜΑΝΤΙΛΑ....
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΩ ΧΙΛΙΑΔΕΣ "ΝΑ" ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΕΛΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΝΑΟ....

ΚΑΠΟΥ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ....

ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΜΕΝΑ ΣΤΗΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗ Ε ΤΟΤΕ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝΕ.....

ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΡΧΕΣΑΙ ΣΤΟΝ ΝΑΟ Η ΔΟΓΜΑΤΙΚΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΔΕΝ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΙ...
ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΕΙΣ ΜΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ...
ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΑΝΑΜΙΧΘΕΙΣ ΣΤΑ ΚΟΙΝΑ...
ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΣΕΙΣ.....

ΠΟΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΕ ΑΦΙΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ.....

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΣΟΥ..
"ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΩΣ ΜΕΣΟ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ" ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ
"ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΩΣ ΜΕΣΟ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ" ΤΟ ΙΔΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ????

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΥ ΔΙΑΤΑΖΕΙ...
ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΙΕΡΑΤΕΙΟ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΔΙΑΤΑΖΕΙ.......


ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Εικόνα
ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Σεπ 27, 2005 2:59 pm

Καλέ μου φίλε Avatar, αυτό ακριβώς θέλω να καταδείξω και να συζητήσω με τους υπόλοιπους φίλους.

Αυτό τον εναγκαλισμό, μεταξύ κράτους και εκκλησίας, αυτό το μοντέλο που δημιουργεί κοινωνίες ανελεύθερες, ανθρώπους μίζερους εντεταγμένους μέσα σ’ ένα κυκεώνα δεισιδαιμονιών.

Η Εκκλησία επέβαλε στο νομοθέτη να προσαρμόσει τα δεδομένα του και να φτιάξει τους νόμους, διότι δε θα μπορούσε ο νομοθέτης να πράξει διαφορετικά, δε θα μπορούσε να παράσχει ελευθερίες τις οποίες η Εκκλησία δεν θα έκανε ποτέ αποδεκτές.
Αλλά και ο κοινωνικός ιστός διαποτισμένος από το δόγμα της Εκκλησίας δε θα μπορούσε να σκεφτεί πως θα παραβεί τους νόμους της, αποδεχόμενος κάτι άλλο, κάτι διαφορετικό, κάτι που δε θα ταίριαζε στην ήδη διαμορφωμένη ιδιοσυγκρασία του.

Ο επηρεασμός λοιπόν της Θρησκείας στην καθημερινότητα μας είναι τεράστιος και αυτός θεωρώ πως δημιουργεί και τις αναγκαίες συνδέσεις μεταξύ εκκλησίας και κράτους.
Εικόνα

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Τετ Σεπ 28, 2005 5:36 pm

Xαιρετώ τους συνομιλητές

Λέει ο αγαπητός Ραμογλου

Ο επηρεασμός λοιπόν της Θρησκείας στην καθημερινότητα μας είναι τεράστιος και αυτός θεωρώ πως δημιουργεί και τις αναγκαίες συνδέσεις μεταξύ εκκλησίας και κράτους.


Αυτό είναι γεγονός αδιαμφισβήτητο πλέον.
Εγώ νομίζω ότι το δεσμευτικό στοιχείο δεν τίθεται τόσο από την θρησκεία αλλά από την εκκλησία και το τυπικό της.

Δόγμα = αρχή σταθερή και αμετάκλητη που δεν επιδέχεται αλλαγές.
Ποιος όμως από τους μύστες έθεσε δόγματα κατά την διδασκαλία του η παρέθεσε ο ίδιος γραπτά κείμενα?
Μήπως τα δημιούργησαν οι άνθρωποι για τους λόγους που έχουμε προαναφέρει?

Ο έλεγχος των μαζών θα μπορούσε να γίνει και μέσω πολιτικών νόμων όπως ξέρουμε από τα παραδείγματα των ανατολικών καθεστώτων .

Οι άνθρωποι που προέρχονται από αυτά δεν είναι άθεοι απλώς δεν έχουν διδαχθεί κανόνες .

Και όμως παρατηρώντας τους βλέπουμε ότι και ηθική και αρχές έχουν διότι το θεϊκό πνεύμα είναι μέσα στη συνείδηση μας ανεξάρτητα από το όνομα του.

Εκεί που δεν μπορούσε να παρέμβει η πολιτική επενέβη η εκκλησία μέσω της θρησκείας.
Επειδή ο φόβος της απώλειας της ψυχής μας είναι μεγαλύτερος από τον φόβο της σωματικής τιμωρίας.

Ίσως ένας τέτοιος τρόπος ελέγχου να ήταν αναγκαίος σε εκείνες τις εποχές όπου οι άνθρωποι μετακινιόταν σε μικρές ομάδες χωρίς σταθερό κράτος και χωρίς γραπτούς νόμους.

Εδόθη όμως όπως έχουμε πεί, έτσι δύναμη στα ιερατεία που αυτά με την σειρά τους εκμεταλλεύτηκαν.
διαιωνίζοντας μία κατάσταση που τείνει να γίνει νοσηρή και πολλές φορές γελοία.

Με αυτούς τους όρους θέλω να δώσω έμφαση στο γεγονός ότι ισχύουν ακόμα κανόνες που θεσπίστηκαν πρίν από αιώνες και κανένας δεν εννοεί να τους αναπροσαρμόσει στην εποχή μας.

Προσπαθώντας να μας πείσουν ότι οι εντολές αυτές εδόθησαν εκ θεού στόματος, τα κάθε είδους ιερατεία ακολουθούν τα ίδια δεδομένα που εξυπηρετούσαν μια περασμένη εποχή και απαντούσαν σε ερωτήματα που έχουν πλέον επιστημονικά καταρριφθεί.

Είτε το θεϊκό πνεύμα αποτελείται από ένα ή περισσότερους θεούς η ουσία παραμένει η ίδια για όλους μας.

Η διαφορά μεταξύ των ανθρώπων έγκειται από το επίπεδο ψυχικής εξέλιξης που βρίσκονται και όχι από τον θεό που πιστεύουν.

Αν κατανοούσαμε το νόημα της θρησκείας το οποίο κατά την γνώμη μου είναι η πίστη στο θεϊκό σχέδιο, η αγάπη προς το συνάνθρωπο, τον εαυτό μας , προς την φύση και η ανέλιξη μέσω αυτών δεν θα υπήρχε ούτε φανατισμός ούτε τυπολατρία.

Συμβαίνουν όμως τα παραπάνω?
Παρακολουθούσα εχθές μια εκπομπή με θέμα τους γάμους μεταξύ χριστιανών και μουσουλμάνων.
Εκ των υστέρων ακολούθησε συζήτηση στο χώρο που βρισκόμουν.

Σχεδόν όλοι, όχι μόνο δεχόταν το θρησκευτικό δόγμα να συμμετέχει στην διοίκηση
αλλά το επιθυμούσαν κιόλας.

Γιατί όπως χαρακτηριστικά είπαν :
Πως θα ζήσουμε μαζί?
Πώς θα γίνει ο γάμος?
Τι θα γίνει τα Χριστούγεννα και το Πάσχα αν δεν έχουμε και οι δυο την ίδια θρησκεία?
Τι θα ΕΙΝΑΙ το παιδί μας?

Οι ερωτήσεις περιορίζονταν στην τελετουργία και στην ταυτότητα και όχι στην ουσία.
και στην βαθιά ανάγκη μας να ενωθούμε με την πρωταρχική πηγή.

Νομίζω ότι ακόμη και η χώρα μας και πολλές άλλες είναι ακόμα μακράν της αλήθειας που θέλουμε να πιστεύουμε

Με εκτίμηση
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Σεπ 28, 2005 8:23 pm

NEHEMAUT έγραψε:Πως θα ζήσουμε μαζί?


H αγάπη ρωτάει πώς??

Πώς θα γίνει ο γάμος?


Η αγάπη ρωτάει πώς??

Τι θα γίνει τα Χριστούγεννα και το Πάσχα αν δεν έχουμε και οι δυο την ίδια θρησκεία?


Η αγάπη ρωτάει πώς??

Τι θα ΕΙΝΑΙ το παιδί μας?


Η αγάπη ρωτάει τι... ??

Καλή μου NEHEMAUT, συγγνώμη που απαντώ στους γνωστούς σου δι' εσού, αλλά ήταν αυθόρμητο.

Είναι δυνατόν να αγχωνόμαστε για τέτοια πράγματα;;

Στις ΗΠΑ π.χ. που η χώρα δεν έχει επίσημη θρησκεία, οι άνθρωποι δεν πιστεύουν ή δεν κάνουν οικογένεια :?:

Θεωρώ ότι έχεις δίκιο λοιπόν, ότι είναι θέμα αν είμαστε έτοιμοι για κάποιες αλλαγές, αλλά και πάλι σκέφτομαι...

...μήπως οι θεσμοί πρέπει να προηγούνται των πολιτών :?:

Αν περιμένουμε το μέσο Τούρκο πολίτη ν' αναγνωρίσει την Κύπρο κατ' επιλογήν, δε νομίζω να το κάνει ποτέ.
Ίσως χρειάζονται πιο δραστικές μέθοδοι, αφού θέλουν να μπουν στην ΕΕ.

(Διαφορετικό παράδειγμα αλλά παρεμφερές)

Έθεσες πολλά σημαντικά ζητήματα στην τοποθέτησή σου, αλλά επέτρεψέ μου να σταθώ σε αυτά προς το παρόν.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Σεπ 29, 2005 2:35 am

Αγαπητή μου Zadok, δεν την ποινικοποιήσανε ακόμα την Αγάπη ;

Μα τι ρωτάς !

Αυτοί οι άνθρωποι μεγάλωσαν μέσα σ’ ένα οικογενειακό και κατ’ επέκταση κοινωνικό περιβάλλον, που έχει ορίσει ως διαβολική σκέψη την εκδήλωση της Αγάπης και του Έρωτος, που έχει καταπατήσει κάθε αίσθημα της ανθρώπινης ύπαρξης, που αισθάνονται εχθρό τον όποιο δεν έχει το ίδιο δόγμα μαζί τους.

Πως εσύ περιμένεις να έχουν απάντηση σ’ αυτό που ρωτάς ;

Πρόσεξες όμως τις απορίες ;

Πως θα ζήσουμε μαζί?


Η απάντηση «όπως ζούν δύο φυσιολογικοί άνθρωποι» δεν έχει περάσει από το μυαλό τους. Ισως να θεωρούν ότι ο Μουσουλμάνος θα απλώνει το χαλάκι την ώρα που θα έχουν επισκέψεις και θα κάνει την προσευχή του καταμεσής του σαλονιού. Ε ναι εκεί πώς να ζήσεις μαζί του ; θα σε κάνει ρεζίλι στους επισκέπτες.

Πώς θα γίνει ο γάμος?


Κάποιος να τους πει ότι υπάρχει και ο πολιτικός γάμος, στον οποίο μπορείς να κάνεις και γλέντια και να φοράς νυφικό και να τον κάνεις σε όποιο μέρος θέλεις. Αρκεί να πληρώνεις.

Τι θα γίνει τα Χριστούγεννα και το Πάσχα αν δεν έχουμε και οι δυο την ίδια θρησκεία?


Ο ένας θα τρώει μπριζόλα Μεγάλη Παρασκευή και ο άλλος νερόβραστες πατάτες, το ίδιο θα γίνει και κατά τη διάρκεια του Ραμαζανιού. Με τη διαφορά ότι ο ένας δε θα τρώει τίποτα όλη μέρα και θα τα τρώει όλα το βράδυ.

Τι θα ΕΙΝΑΙ το παιδί μας?


Βάζελος να μη σας γίνει και ότι άλλο θέλει ας γίνει. Από εκεί και πέρα εμένα σαν γονέα περισσότερο θα με ενδιέφερε η υγεία του παιδιού μου παρά οτιδήποτε άλλο.

Αν περιμένουμε το μέσο Τούρκο πολίτη ν' αναγνωρίσει την Κύπρο κατ' επιλογήν, δε νομίζω να το κάνει ποτέ.
Ίσως χρειάζονται πιο δραστικές μέθοδοι, αφού θέλουν να μπουν στην ΕΕ.


Ανασκολοπισμό εννοείς ???
Όχι βρε, αυτό το κάνανε στο Διάκο εκεί στην Αλαμάνα. Σούβλισμα δε το επεξηγεί η ιστορία ;

Αλλά ποιος είπε σ’ αυτό τον μέσο Τούρκο πως δεν έχει να χωρίσει τίποτα με κανέναν πάνω στη Γη ; Κανείς !

Ας μη συνεχίσω γιατί θα παρεκτραπώ και θα πρέπει να μου διαγράψω το μήνυμα.
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Σεπ 29, 2005 2:57 am

Φίλε μου Ramoglou, δεν αντέχω, θα σε ρωτήσω:

μήπως ξέρεις τί ζώδιο είναι η κατά τα άλλα συμπαθεστάτη γειτονική χώρα :?:

Όχι σε ρωτάω, ξέρεις :?:

Συγγνώμη που ξεφεύγουμε, αν θες ψιθύρισέ το μου στ' αφτί.
Όχι τίποτ' άλλο, μη θίγουμε ονόματα και οικογένειες τώρα... :twisted:
Με πιάνεις, ε;; :oops:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Σεπ 29, 2005 3:54 am

Εικόνα

No Comments !!!
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Σεπ 15, 2006 3:34 pm

Λίγο πριν την επίσκεψη στο Φανάρι
Τουρκική αντίδραση στις δηλώσεις του Πάπα για το Ισλάμ

14/09/06 16:59

Εικόνα
[align=right]ΑΠΕ[/align]
«Η βία είναι ενάντια στο Θεό» είπε μεταξύ άλλων ο Πάπας, αναφερόμενος στο Ισλάμ

Κωνσταντινούπολη


Την αντίδραση του επικεφαλής της Διεύθυνσης Θρησκευτικών Υποθέσεων της τουρκικής κυβέρνησης προκάλεσαν τα σχόλια του Πάπα Βενέδικτου ΙΣτ’ για το Ισλάμ, δύο περίπου μήνες πριν την επίσκεψη του στην Τουρκία.

Ο Ποντίφικας κατά την επίσκεψή του στη Βαυαρία, εξέφρασε την άποψή του για το Ισλάμ σε σχέση με τη βία και το ιερό πόλεμο, Τζιχάντ, κάνοντας αναφορά σε μία επικριτική θέση του βυζαντινού αυτοκράτορα Εμμανουήλ Β’ του Παλαιολόγου για τον Μωάμεθ. Σύμφωνα με το CNN Turk, o Βενέδικτος υπενθύμισε ότι ο αυτοκράτορας της Ανατολικής Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας είχε ρωτήσει: «Ποια καινοτομία πρεσβεύει ο Μωάμεθ πέραν από την εντολή να διαδώσει την πίστη που υπόσχεται με το σπαθί του;»

Συνεχίζοντας, ο Πάπας ανέφερε ότι «η βία είναι ενάντια στο Θεό και την ψυχή» τονίζοντας ότι «είναι εκτός λογικής η διάδοση της πίστης μέσω της βίας».

Η ιταλική La Repubblica παρατήρησε ότι τα σχόλια αυτά διατυπώθηκαν στη Γερμανία όπου ζουν πολλοί Τούρκοι.

Ο εκπρόσωπος της Αγίας Έδρας, αιδεσιμότατος Φεντερίκο Λομπάρντι προσπάθησε να δώσει διευκρινίσεις λέγοντας πως ο Ποντίφικας δεν ερμήνευσε το Ισλάμ ως μία βίαιη θρησκεία, αλλά ανέφερε πως η θρησκεία εμπεριέχει τόσο βίαια όσο και μη-βιαία στοιχεία. Ο Ποντίφικας «θέλει να καλλιεργήσει τη συμπεριφορά του σεβασμού και του διαλόγου έναντι των άλλων θρησκειών και πολιτισμών και φυσικά και έναντι του Ισλάμ» δήλωσε, διευκρινίζοντας ότι «αυτό που είναι προσφιλές στον Πάπα είναι η ριζική, σαφής απόρριψη της θρησκευτικής παρακίνησης της βίας».

Αντιδρώντας στην τοποθέτηση αυτή του Βενέδικτου ΙΣτ’, ο Αλί Μπαρντάκογλου, επικεφαλής της υπαγόμενης στην τουρκική κυβέρνηση Διεύθυνσης Θρησκευτικών Υποθέσεων, σχολίασε ότι ο Πάπας εκφράζει «τη λογική των Σταυροφόρων».

Ο κ. Μπαρντάκογλου χαρακτήρισε τις δηλώσεις «γεμάτες μίσος και εχθρότητα» και υποστήριξε πως «βρισκόμαστε ενώπιον ακόμη πιο σοβαρής κατάστασης εάν αυτές απηχούν το μίσος που έχει στην καρδιά του» ο Πάπας.

Ο Τούρκος αξιωματούχος υποστήριξε ότι ο Βενέδικτος ΙΣτ’ πρέπει να ζητήσει συγγνώμη και δήλωσε πως δεν βλέπει «κανένα συμφέρον για τον μουσουλμανικό κόσμο» από την επίσκεψη στην Τουρκία «ενός προσώπου που έχει τέτοιες πεποιθήσεις για το Ισλάμ και τον προφήτη του».

Ο Πάπας προγραμματίζει να επισκεφθεί την Τουρκία από τις 28 ως τις 30 Νοεμβρίου, προσκεκλημένος του Οικουμενικού Πατριαρχείου.


Αυτό το κείμενο προέρχεται από το in.gr,
στη διεύθυνση http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=245
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Παρ Σεπ 15, 2006 3:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Σεπ 15, 2006 3:40 pm

«Αξιοθρήνητες δηλώσεις»
Συνεχίζονται οι αντιδράσεις για την τοποθέτηση του Πάπα σχετικά με το Ισλάμ

15/09/06 11:18

Εικόνα
[align=right]ΑΠΕ[/align]
Αγνοια καταλογίζει στον Πάπα το πακιστανικό υπουργείο Εξωτερικών

Ισλαμαμπάντ
Τελευταία ενημέρωση 12:47

Συνεχίζονται οι αντιδράσεις για την τοποθέτηση του Πάπα Βενέδικτου ΙΣτ' αναφορικά με το Ισλάμ και τη βία. Την Παρασκευή, το Κοινοβούλιο του Πακιστάν ενέκρινε απόφαση με την οποία τον καλεί να ανακαλέσει τις απόψεις που διατύπωσε ενώ το υπουργείο Εξωτερικών καταδίκασε την «άγνοια» του ποντίφικα.

«Τα υποτιμητικά σχόλια του Πάπα για την φιλοσοφία του ιερού πολέμου και τον προφήτη Μωάμεθ πλήγωσαν τα αισθήματα του μουσουλμανικού κόσμου και μπορεί να σπείρουν την διχόνοια ανάμεσα στις θρησκείες» αναφέρεται στην απόφαση που ελήφθη ομόφωνα από το πακιστανικό Κινοβούλιο.

«Η Βουλή αξιώνει από τον Πάπα να ανακαλέσει τις δηλώσεις του προς το συμφέρον της αρμονικής συμβίωσης των θρησκειών» προστίθεται στο κείμενο, το οποίο εισηγήθηκε ένας ισλαμιστής βουλευτής.

Από την πλευρά του,το πακιστανικό υπουργείο Εξωτερικών χαρακτήρισε «αξιοθρήνητες» τις δηλώσεις του Πάπα και τον κατηγόρησε για «άγνοια σχετικά με τη μεγάλη θρησκεία του Ισλάμ».

Η Μουσουλμανική Αδελφότητα προχώρησε ακόμη περισσότερο, ζητώντας από τις μουσουλμανικές χώρες να απειλήσουν το Βατικανό με διακοπή των διπλωματικών σχέσεων.

Ο Μοχάμεντ Μάχντι Ακέφ, επικεφαλής της Μουσουλμανικής Αδελφότητας, υποστήριξε ότι ο Πάπας «έριξε λάδι στη φωτιά, εξόργισε όλο τον ισλαμικό κόσμο και ενίσχυσε το επιχείρημα αυτών που λένε ότι η Δύση διάκειται εχθρικά απέναντι σε οτιδήποτε ισλαμικό».

Ο Πάπας Βενέδικτος ΙΣτ' μιλώντας σε σεμινάριο στη Γερμανία την περασμένη Τρίτη εξέφρασε τις σκέψεις του για το Ισλάμ και αναφέρθηκε στις σχέσεις της θρησκείας αυτής με τη βία και τον Ιερό Πόλεμο (τζιχάντ). Δήλωσε επίσης πως η βούληση του Θεού των μουσουλμάνων «δεν συνδέεται με καμία από τις δικές μας κατηγορίες ούτε καν με αυτή της λογικής», αντίθετα από το χριστιανισμό, ο οποίος έχει τραφεί από την ελληνική φιλοσοφία.

, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό, Associated Press
Αυτό το κείμενο προέρχεται από το in.gr,
στη διεύθυνση http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=245
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Κυρ Σεπ 17, 2006 9:26 pm

Προσπάθεια εκτόνωσης
«Διορθωτική δήλωση» του Βατικανού για τις δηλώσεις του Πάπα περί Ισλάμ

15/09/06 20:47

Εικόνα
[align=right]Associated Press[/align]
«Να ανακαλέσει» ζητούν οι μουσουλμάνοι από τον Πάπα

Γάζα

Ο Πάπας δεν είχε σκοπό να προσβάλει με την τοποθέτησή του περί Ισλάμ, ανακοίνωσε την Παρασκεύη ο εκπρόσωπος της Αγίας Έδρας σε μια προσπάθεια να εκτονωθεί η κρίση που έχει ξεσπάσει στον μουσουλμανικό κόσμο. Οι αντιδράσεις, ωστόσο, συνεχίζονται.

Στην ανακοίνωση του εκπροσώπου του Βατικανού αναφέρονται, μεταξύ άλλων: Είναι σαφές ότι ο Αγιος Πατέρας είχε στόχο να καλλιεργήσει τη θέση του διαλόγου και του σεβασμού μεταξύ των θρησκειών και αυτό σαφώς περιλαμβάνει και το Ισλάμ».

Ο Πάπας Βενέδικτος ΙΣτ' μιλώντας σε σεμινάριο στη Γερμανία εξέφρασε τις σκέψεις του για το Ισλάμ και αναφέρθηκε στις σχέσεις της θρησκείας αυτής με τη βία και τον Ιερό Πόλεμο (τζιχάντ).

Δήλωσε επίσης πως η βούληση του Θεού των μουσουλμάνων «δεν συνδέεται με καμία από τις δικές μας κατηγορίες ούτε καν με αυτή της λογικής», αντίθετα από το χριστιανισμό, ο οποίος έχει τραφεί από την ελληνική φιλοσοφία.

Οι αντιδράσεις συνεχίζονται

Οι αντιδράσεις στον μουσουλμανικό κόσμο συνεχίζονται. Μετά το Πακιστάν και την Μουσουλμανική Αδελφότητα της Αιγύπτου, ο πρωθυπουργός της Παλαιστινιακής Αρχής, Ισμαήλ Χανίγιε, καταδίκασε τις δηλώσεις του Πάπα, λέγοντας:

«Οι δηλώσεις αυτές αντίκεινται στην αλήθεια και αγγίζουν τον πυρήνα της πίστης μας. Ο Πάπας θα πρέπει να αναθεωρήσει τις δηλώσεις και να σταματήσει να χτυπά το Ισλάμ, τη θρησκεία που ακολουθούν 1,5 δισεκατομμύριο άνθρωποι.»

Το μεσημέρι της Παρασκευής αγνωστοι πέταξαν χειροβομβίδα και τρεις αυτοσχέδιους εκρηκτικούς μηχανισμούς στον τοίχο του περιβόλου της παλαιότερης ελληνορθόδοξης εκκλησίας της Γάζας. Δεν τραυματίστηκε κανείς, ενώ ο υπεύθυνος του Ναού έκανε λόγο για μεμονωμένο περιστατικό.

«Δεν μπορούμε να ξέρουμε ποιος το έκανε και γιατί. Δεν θέλουμε να συνδέσουμε αυτό το επεισόδιο με τις δηλώσεις του Πάπα, αλλά κάτι τέτοιο είναι πιθανό. Είναι η πρώτη φορά που σημειώνονται τέτοιες επιθέσεις εναντίον εκκλησιών μας.

» Λάβαμε διαβεβαιώσεις από την κυβέρνηση, από την προεδρία, από τη Χαμάς και τη Φάταχ, ότι δεν θα ξαναγίνει κάτι τέτοιο, όμως κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει τις μεμονωμένες ενέργειες» τόνισε ο πατέρας Αθήνιος.

Σημειώνεται ότι το βράδυ της Παρασκευής πραγματοποιήθηκε διαδήλωση των Παλαιστίνιων στη Γάζα κατά των δηλώσεων που έκανε ο Πάπας για το Ισλάμ και τη βία.

, με πληροφορίες από ΑΠΕ/Γαλλικό
Αυτό το κείμενο προέρχεται από το in.gr,
στη διεύθυνση http://www.in.gr/news/article.asp?lngEn ... gDtrID=245
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες