ΤΟ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟ ΔΟΓΜΑ ΩΣ ΜΕΣΟ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ 'Η ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΘΕΟ ;

Το δημοψήφισμα λήγει στις Δευ Αύγ 01, 2005 11:41 am

Ο ΘΕΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ
18
67%
ΚΑΘΕ ΘΡΗΣΚΕΙΑ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΘΕΟ
3
11%
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ
6
22%
 
Σύνολο ψήφων: 27

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Πέμ Νοέμ 02, 2006 10:15 am

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεως αγαπητοί φίλοι, ούτε προσωπικά τάσσομαι κατά της ουσίας των δηλώσεων. Δεδομένου του ότι ο τόπος είναι αδιάφορος τη προκειμένη, τα άλλα δύο κριτήρια στα οποία βασίστηκε η «ένστασή» μου περιλαμβάνουν το χρόνο οπότε αυτές εκφράσθηκαν και το συνοδευτικό ύφος. Χαρακτηρισμοί όπως «τρελή» και «γελοία» θα μπορούσαν να λείπουν, μιας και περισσότερο καταστρεπτικοί είναι, παρά δημιουργικοί - ειδικά στην υπάρχουσα περίσταση.

Ίσως η προσαρμογή στο παρόν και ο ορισμός βημάτων, παρά αλμάτων, προς την προτιμούμενη κατεύθυνση να είναι εποικοδομητικότερα μέτρα. Και αυτό δεν είναι τόσο «make love not war», όσο φαίνεται.

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:05 pm

Αγαπητή Zadok,

Η ερώτησή μου ήταν αν η παράσταση έχει ξανά-ανέβει με την συγκεκριμένη προσθήκη που απ'ότι κατάλαβα ήταν και η αιτία για το όλο γεγονός.

Αγαπητέ Ευθύμη,

Προφανώς και οι συγκεκριμένες εκφράσεις θα μπορούσαν να λείπουν και όντως δεν είναι καθόλου παραγωγικές.

Για να επανέλθω στο θέμα, δεν νομίζω ότι η τέχνη πρέπει σε καμία περίπτωση να φιμώνεται ακόμα κι όταν δεν είναι πετυχημένη ή είναι εκτός των δεδομένων ορίων. Για παράδειγμα πολλοί θεωρούν τον Τζίμη Πανούση χυδαίο και υπερβολικό. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι είναι εφυής και ακριβής. Αν η παράσταση του μας προσβάλλει είναι ελεύθερη επιλογή μας να μην την παρακολουθήσουμε ή να την κρίνουμε αρνητικά. Αλλά δεν είναι επιλογή ελευθερίας να την σταματήσουμε. Θέλω να πιστεύω ότι το ίδιο ισχύει εν γένει.

Φιλικά,
LordPayens

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Νοέμ 02, 2006 3:21 pm

Αγαπητή Zadok,

Η ερώτησή μου ήταν αν η παράσταση έχει ξανά-ανέβει με την συγκεκριμένη προσθήκη που απ'ότι κατάλαβα ήταν και η αιτία για το όλο γεγονός.


Ναι, αγαπητέ μου. Αυτό καταλαβα και εγώ.

Ελπίζω ότι η δική μου απάντηση ήταν σαφής και δεν υπαινίσσεσαι ότι δεν έγινα κατανοητή.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

LordPayens
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 16, 2006 4:54 pm

Δημοσίευσηαπό LordPayens » Πέμ Νοέμ 02, 2006 8:33 pm

Indeed! =)

LordPayens


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες