Άρθρο: Η ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Άρθρο: Η ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Μαρ 06, 2006 3:19 am

ή ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ

Εικόνα
(clickable)

Ο φίλος Hermes γράφει:

Υποθέτω ότι όλοι, ή σχεδόν όλοι, θα έχετε διαβάσει ή ακούσει για το περίφημο «μυθιστόρημα» του Νταν Μπράουν “Κώδικας Da Vinci”.
Με αφορμή κάποια πράγματα, που διάβασα στο εν λόγω βιβλίο, έκανα μια μικρή έρευνα, για να μάθω περισσότερα γι’ αυτό το θέμα.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Κυρ Απρ 02, 2006 11:08 pm

Kατα πρωτο λογο φιλε Hermes το συστημα που εφαρμοστηκε στο ανατολικο μπλοκ δεν ηταν ο κομουνισμος αλλα διαφορες μορφες σοσιαλισμου.Ο κομουνισμος ειναι το τερμα ,εκει που θα οδηγησουν τα διαφορα επιστημονικα-πειραματικα συστηματα που εφαρμοστηκαν η θα εφαρμοστουν στο μελλον.Κομμουνισμος ειναι η αταξικη τελικη κοινωνια αυτο που οι Αναρχικοι θεωρουν οτι μπορει να επιτευχθει αμμεσα χωρις προλεταριακες δικτατοριες.Και ειναι φυσικο να αποτυχει αρκετες φορες μιας και ολες οι προηγουμενες προσπαθειες ηταν πειραματικες γιατι ο σοσιαλισμος ειναι επιστημονικο συστημα και οχι αποροια κοινωνικης εξελιξης λογω τηε εγκαθιδρυσης του κατοπιν εξεγερσεων.Και λεγοντας σοσιαλισμο δεν αναφερομαι στη Σοσιαλδημοκρατιακη αποψη,μιας και αυτη ειναι αδυνατο να επιζησει αφου Σοσιαλισμος απο κρατους αλλα καπιταλισμος στη βαση ειναι οξυμορο σχημα.
Κατ δευτερο λογο αρκετα εχουν γραφει για την επικρατηση του χριστιανισμου και το θεμα ειναι τεραστιο.Κοσμικα εχει σχεση κατα προσωπικη αποψη και με το χρονο και τις συνθηκες οπου λαβαν χωρα αυτα τα γεγονοτα.Αυτο δεν εχει και τοσο σημασια.Σημασια εχει η διδασκαλια του.Και επετρεψε μου να θεωρω οτι ο Χριστος ηταν υιος Θεου και οχι καποιος επαναστατης η Μυστης.Γιατι οι κοινωνικοοικονομικες συνθηκες καθε αλλο παρα βολευαν την αναπτυξη ενος τετοιου δογματος.Αυτο απο μονο του αποτελει θαυμα για μενα
Ευχαριστω αν το διαβασεις,καλο βραδυ
Πικος Απικος

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Απρ 03, 2006 7:39 am

Και επετρεψε μου να θεωρω οτι ο Χριστος ηταν υιος Θεου και οχι καποιος επαναστατης η Μυστης.


Αγαπητέ pikos apikos, θα ήθελες να εξηγήσεις τι εννοείς με το παραπάνω ;
Στην προσωπική μου θέαση, η ιδιότητα του Υιού του Θεού με αυτή του Μύστη δεν έρχεται σε αντιπαράθεση αφ' ενός, αφ' ετέρου, Υιοί Θεού είμαστε όλοι μας γι' αυτό και η εκκλησία (όπως και Εκείνος) μας αποκαλεί αδελφούς.
Εικόνα

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Δευ Απρ 03, 2006 8:21 pm

Aγαπητε Ραμογλου,
εννοω οτι ο Χριστος ειναι αναποσπαστο μερος της Αγιας και ομουσιας Τριαδας,υπηρξε ο Ενσαρκωμενος Λογος και οχι καποιος φωτισμενος η εξελιγμενος.Εμεις ειμαστε υιοι του,με την εννοια που χρησιμοποιησα ως υιος εννουσα το Πατηρ-Υιος-Αγιο Πνευμα που ομως ειναι Αδιαιρετα.Το μυστης εγω το εκλαμβανω ως καποιον εξελιγμενο ανθρωπο η αλλου ειδους οντοτητα.
Πικος Απικος

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Απρ 03, 2006 11:06 pm

Γεια σου Pikos Apikos,
Έχω την εντύπωση ότι είμαστε υιοί του Πατρός.
(Όσοι καταλάβουν, κατάλαβαν.) :)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Απρ 04, 2006 3:49 pm

Αγαπητέ Pikos Apikos η θέαση μου είναι λίγο διαφορετική, όμως δεν έχω κανένα δικαίωμα να αλλάξω τη δική σου. Έτσι κι αλλιώς στη δική μου οπτική ο Μύστης εκπληρώνει το Θείο Σχέδιο και μεταφέρει το λόγο, σαν γνήσιο Τέκνο του Πατρός, το ίδιο πιστεύω ότι αναγνωρίζεις κι εσύ στον Ιησού, προσδίδοντας του εν παραλλήλω μια υπερφυσική κατάσταση ως οντότητα.

Αυτό λοιπόν που για μένα είναι ίδιο για σένα διαχωρίζεται, όμως και τα δύο τον αυτό σκοπό επιτυγχάνουν, τον αυτό σκοπό εξυπηρετούν. Ο Ίδιος μας εδίδαξε, «αναζητάτε και θα εύρετε», ας αναζητήσουμε λοιπόν εντός μας τον Θεϊκό σπινθήρα που θα μας οδηγήσει πίσω στην αγκαλιά του Πατρός.

Σ΄ευχαριστώ.
Εικόνα

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Τρί Απρ 04, 2006 10:19 pm

Aγαπητε Ραμογλου
ισως παρενοηθην.Δε θεωρω το Χριστο ως εξελιγμενο ανθρωπο η οντοτητα αλλα ως το Ον .Στην τελευται φραση εννουσα οτι οταν λες εσυ Μυστης το εκλαμβανω ετσι.
Αγαπητε Ελισαιε ειναι λιγο ελιτιστικο το οσοι καταλαβαν καταλαβαν.Ειμαστε και μερικοι χαμηλου διανοητικου επιπεδου,οποτε κανε και καμια αγκιτατσια για αυτους που δεν καταλαβαινουνε συντροφε.
Πικος Απικος

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Απρ 05, 2006 11:55 am

Αγαπητέ μου Pikos Apikos αφού ο Ιησούς είναι το Ον, διατί δεν ενσαρκώθηκε από μόνος του και επέλεξε αυτόν τον τρόπο ενσάρκωσης στο υλικό πεδίο ;
Αν αποδεχθούμε ότι ο Ιησούς είναι το Ον ενσαρκωμένο, τότε δε θα πρέπει να αποδεχθούμε ότι όσοι δεν πιστεύουν εις Αυτόν δεν πιστεύουν στο Ον ;
Μήπως αυτό θα ήταν, το λιγότερο, άδικο ; Διότι ο Θεός είναι ένας, όπως και αν τον ονομάζει κανείς και αυτό είναι μια παραδοχή όλων όσων ασχολούνται με τον εσωτερισμό.

Γιατί λοιπόν ο Θεός να επιλέξει μια τέτοια εμφάνιση και να μην επιλέξει να μεταδοθεί το θέλω Του μέσα από ανθρώπους οι οποίοι είναι υψηλές οντότητες και επιτελούν το έργο τους δια μέσου των επιταγών Του ;

Αν ήταν το Ον ενσαρκωμένο σε ποιόν προσευχόταν στο Όρος των Ελαιών ;
Γιατί έλεγε ότι ήταν ο Υιός του Ανθρώπου ;
Γιατί είπε πως όλοι είμαστε αδέλφια ; Τι εννοούσε ;
Γιατί εν τέλει Αυτός μέσα από τα Πάθη του να λυτρώσει τον κόσμο από το προπατορικό αμάρτημα ; Δε θα μπορούσε το Ον να δώσει άμεσα την άφεση των αμαρτιών ;

Ουδείς είναι υπέρ άνω κάποιου άλλου αγαπητέ φίλε, κανέναν δε θεωρούμε ποιο χαζό ή ποιο έξυπνο και αυτό που επιθυμούμε είναι ο όμορφος διάλογος. Απλά ο αγαπητός Elissaios συμπύκνωσε τη σκέψη του μέσα σε μια πρόταση, είμαι σίγουρος πως θα αναπτύξει το σκεπτικό του, εφ’ όσον του το ζήτησες.

Την καλημέρα μου.
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Απρ 05, 2006 10:09 pm

Aγαπητέ Pikos Apikos, σε καμιά περίπτωση δεν θα εννοούσα ότι μερικοί είναι χαμηλού διανοητικού επιπέδου. Μπα σε καλό σου! Όπως γράφει όμως ο αγαπητός Ramoglou, σε μια φράση συμπύκνωσα μια ευρύτερη άποψη.

Στη διάθεσή σου αν χρειαστείς περισσότερα.

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Παρ Απρ 07, 2006 11:58 pm

Κατ` αρχην το τελευταιο μου σχολιο ηταν χιουμοριστικο τελειως,ειναι καποια στερεοτυπη εκφραση που συνηθιζοταν σε καποιες αριστεριστικες συζητησεις,οταν ο εισηγητης παρουσιαζε δυσκολονοητα το θεμα του για την ιστορια.
>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Αν ήταν το Ον ενσαρκωμένο σε ποιόν προσευχόταν στο Όρος των Ελαιών ;
Γιατί έλεγε ότι ήταν ο Υιός του Ανθρώπου ;
Γιατί είπε πως όλοι είμαστε αδέλφια ; Τι εννοούσε ;
Γιατί εν τέλει Αυτός μέσα από τα Πάθη του να λυτρώσει τον κόσμο από το προπατορικό αμάρτημα ; Δε θα μπορούσε το Ον να δώσει άμεσα την άφεση των αμαρτιών ;

Ο Χριστος αποτελει μερος της Αγιας Τριαδας η οποια ειναι 3 διαφορετικα και ιδια ,αναποσπαστα και χωριστα μερη Προσευχοταν στον Πατερα του ο Οποιος ειναι και ο Ιδιος.Αρκετα οξυμωρα σχηματα αλλα ο νους του απλου ανθρωπου ειναι μικρος για να καταλαβει το μυστηριο της Τριαδικοτητας.Ισως καποιες εξελιγμενες οντοτητες το αντιλαμβανονται.
Ο υιος του Ανθρωπου σημαινει οτι αφου ο Θεος δημιουργησε τον ανθρωπο και ταυτοχρονα τον υπηρετει φροντιζοντας για την εξελιξη του ο υιος του ειναι και υιος του Ανθρωπου.
Οταν ειπε οτι ειμαστε ολοι αδελφια εννουσε ακριβως αυτο,δεν καταλαβαινω το δυσκολο.
Γιατι αν το εκανε αυτοματα δεν θα ειχε αξια.Για να λυτρωθει ο καποιος απο τις αμαρτιες του πρεπει πρωτα να τις κατανοησει,να καταλαβει πως εβλαξε καποιον η κατι,και αφου εν το παν εβλαψε και τον ιδιο,και να μετανιοωσει πραγματικα νοιωθωντας σιγουρος οτι δεν θα τις επαναλαβει.Η αυτοματη συγχωρεσει καλιεργει τον καιροσκοπισμο και την πνευματικη και ψυχικη οκνηρια.Οποτε παλι προς οφελος του Ανθρωπου ειναι αυτος ο τροπος.

Αγαπητέ μου Pikos Apikos αφού ο Ιησούς είναι το Ον, διατί δεν ενσαρκώθηκε από μόνος του και επέλεξε αυτόν τον τρόπο ενσάρκωσης στο υλικό πεδίο ;

Γιατι αυτος ηταν ο καλυτερος τροπος για να κατανοησει ο Ανθρωπος καποια πραγματα.

Αν αποδεχθούμε ότι ο Ιησούς είναι το Ον ενσαρκωμένο, τότε δε θα πρέπει να αποδεχθούμε ότι όσοι δεν πιστεύουν εις Αυτόν δεν πιστεύουν στο Ον ;

Οχι δεν ειπα αυτο.Ολα τα παραπανω ειναι η δικια μου προσωπικη πιστη.Δεν ειμαι κανενας Διδασκαλος για να προσπαθω να πεισω καποιον.Αυτο ειναι η προσωπικη μου Εσωτερικη πιστη οπως εχει διαμορφωθει μεσα απο τη ζωη μου και τις εμπειριες μου.Εσυ εχεις καποια αλλη.Δε συμφωνω με αυτην ισως αλλα θα υπερασπισω (ε..οχι και μεχρι θανατου!!!!) το δικαιωμα σου να την εκφραζεις συντροφε,
Αγαπη και αλλυλεγγυη
Πικος Απικος(Δαιμονιος Δημοσιογραφος)

[mod]Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία για διόρθωση των παραθέσεων.

Zadok the priestess
[/mod]
Πικος Απικος

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Απρ 08, 2006 1:37 am

Αγαπητέ pikos apikos,

είναι σημαντικό (κατά την άποψή μου) ότι ξεκίνησες να μας παραθέτεις το σκεπτικό σου με βάση ένα από τα άρθρα μας, γιατί είναι πολύ χρήσιμο.

Μια και ο φίλος Hermes έχει επιλέξει προς το παρόν (λόγω προσωπικού του κωλύματος) να μη συμμετέχει ενεργά στις συζητήσεις μας αλλά μας διαβάζει, επέτρεψέ μου να επισημάνω ότι δεν προσπάθησε να επιβάλλει κάποια οπτική δική του ή άλλη. Έθεσε κάποιους προβληματισμούς συγκεντρώνοντας στοιχεία, σχηματοποιώντας μία άλλη πιθανότητα και τίποτε παραπάνω.

Θα ήθελα να προσθέσω στη συζήτηση και μία άλλη διάσταση σχετικά με το τέλος του Ιησού, η οποία ήρθε στο φως και συζητιέται ιδιαίτερα τις τελευταίες μέρες.

To άλλο πρόσωπο της προδοσίας
Το Ευαγγέλιο του Ιούδα αποκαλύπτεται έπειτα από αιώνες στην αφάνεια

Εικόνα

Οι τελευταίες λέξεις στην τελευταία σελίδα του κώδικα γράφουν: Ευαγγέλιο του Ιούδα

Αθήνα

Το μοναδικό γνωστό αντίγραφο του Ευαγγελίου του Ιούδα, χαμένο στην αιγυπτιακή έρημο για τουλάχιστον 17 αιώνες, παρουσιάζεται για πρώτη φορά μεταφρασμένο, έπειτα από την ολοκλήρωση μιας πολετούς προσπάθειας από τη National Geographic Society.

Η ελληνική μετάφραση του ιστορικού κειμένου κυκλοφορεί από τις 11 Απριλίου, μαζί με το τεύχος του National Geographic όπου παρουσιάζεται το εντυπωσιακό ιστορικό της ανακάλυψης, μαζί με δοκίμια επιφανών θεολόγων και ειδικών της κοπτικής γραμματείας, που αφηγούνται όλη τη συναρπαστική ιστορία του ευαγγελίου του Ιούδα στο πλαίσιο της πρωτοχριστιανικής Εκκλησίας.

[img=left]http://img49.imageshack.us/img49/125/goj029rg.gif[/img]Σε αντίθεση με την Καινή Διαθήκη, που παρουσιάζει τον Ιούδα ως τον υπέρτατο προδότη του Ιησού, ο αρχαίος, δυσανάγνωστος κώδικας δίνει μια διαφορετική εκδοχή, σύμφωνα με την οποία ο Ισκαριώτης παρέδωσε τον δάσκαλό του κατ' εντολή του Κυρίου του, ένα βήμα απαραίτητο για τη σωτηρία της ανθρωπότητας.

Το ευαγγέλιο αυτό, σημειώνει το περιοδικό, ανακλά μια πρώιμη εκδοχή του χριστιανισμού επηρεασμένη από το γνωστικισμό κι χαρακτηρίστηκε αιρετικό από τους Πατέρες της πρώιμης χριστιανικής εκκλησίας.

Ο πάπυρος με το Ευαγγέλιο του Ιούδα ανακαλύφθηκε στην έρημο Ελ Μίνια τη δεκαετία του '70 αλλά στη συνέχεια εξαφανίστηκε στον κόσμο των εμπόρων αρχαιοτήτων, ένας από τους οποίους το έκρυψε για 16 χρόνια σε μια τραπεζική θυρίδα στη Νέα Υόρκη. Τρεις δεκαετίες αργότερα, έφτασε στα χέρια του Ελβετού καθηγητή και ειδικού στην κοπτική γραμματεία Ρόντολφ Κασέρ και την Πέμπτη παρουσιάστηκε σε συνέντευξη Τύπου του National Geographic στην Ουάσινγκτον.

Το κείμενο γράφτηκε τον 3ο ή 4ο αιώνα στην κοπτική, γλώσσα που γραφόταν με ελληνικούς χαρακτήρες και μιλιόταν στην Αίγυπτο την πρωτοχριστανική εποχή. Πιστεύεται ότι είναι αντίγραφο του πρωτότυπου ευαγγελίου που συντάχθηκε στην ελληνική γλώσσα πριν από το 180 μ.Χ.

Το ευαγγέλιο των 31 σελίδων, χρονολογημένο, ταυτοποιημένο και μεταφρασμένο, ξεκινά με τα λόγια: «Η απόκρυφη διήγηση της αποκάλυψης που φανέρωσε ο Ιησούς σε συνομιλία με τον Ιούδα τον Ισκαριώτη...».

[img=right]http://img49.imageshack.us/img49/5549/goj035ub.gif[/img]Το γνωστικό κείμενο έρχεται σε αντίθεση με τα ευαγγέλια Κατά Ματθαίον, Κατά Μάρκον, Κατά Λουκάν και Κατά Ιωάννην, καθώς παρουσιάζει τον Ιούδα ως τον καλύτερο μαθητή τον Ιησού και τον μόνο που αντιλαμβανόταν ορθά τις διδαχές του.

Οι γνωστικοί πίστευαν σε μια απόλυτη πηγή αγαθού, την οποία αντιλαμβάνονταν ως το θείο νου, έξω από το φυσικό σύμπαν. Όλοι οι άνθρωποι φέρουν μέσα τους έναν σπινθήρα αυτής της θείας δύναμης, αλλά είναι αποκομμένοι από αυτόν εξαιτίας του υλικού κόσμου που τους περιβάλλει -έναν ατελή κόσμο, όπως τον έβλεπαν οι γνωστικοί.

Το σημαντικότερο εδάφιο του αμφιλεγόμενου ευαγγελίου είναι αυτό όπου ο Ιησούς λέει στον Ιούδα: «Εσύ θα θυσιάσεις τον άνθρωπο που με ενδύει».

Με άλλα λόγια, ο Ιούδας, διευκολύνοντας το θάνατο του Ιησού, τον βοηθά να απαλλαγεί από την υλική του σάρκα και να απελευθερώσει το θείο σπινθήρα του. Το γεγονός ότι ο Ιησούς αναθέτει αυτό το καθήκον στον Ισκαριώτη είναι ένα δείγμα του πόσο τον ξεχώριζε.

Φωτογραφίες: Κένεθ Γκάρετ ©2006 National Geographic Society

news.in.gr


Φυσικά, οι περισσότεροι εκπρόσωποι της εκκλησίας έχουν το θράσος να μιλούν για χτύπημα κατά της Ορθοδοξίας (γιατί άραγε ειδικά κατά της Ορθοδοξίας; ) και για γνωστικές - αιρετικές παραχαράξεις του θεάρεστου Ευαγγελίου (το οποίο εκείνοι διαμόρφωσαν) ενώ ταυτόχρονα, παρακολουθούμε ρασοφόρους κάθε λογής να περνούν την πόρτα των φυλακών του Κορυδαλλού (φαίνεται είναι νέα μόδα για τις διακοπές του Πάσχα) και νεκρολάγνους ιερείς να αγιοποιούν ένα κουφάρι.

Και καλά αυτοί προασπίζουν τα κεκτημένα...

Αμ ν' ακούς και έγκριτους δημοσιογράφους σαν τον κ. Νίκο Χατζηνικολάου να μιλούν για οργανωμένο σχέδιο και ύποπτες μεθοδεύσεις :?:

Φαίνεται ότι ο άνθρωπος από τότε που παντρεύτηκε ξανθιά, επηρεάστηκε...

Το γεγονός ότι η γνησιότητα του "κώδικα" έχει πιστοποιηθεί επιστημονικά κι ότι υπεύθυνος του περιοδικού National Geographic στην Ελλάδα είναι ο αξιολογότατος καθηγητής του πανεπιστημίου Νίκος Μάργαρης, δεν του λέει τίποτε του κυρίου Χατζηνικολάου.

Τους επιστήμονες τους επικαλούμαστε μόνον όταν μιλάμε για καφετζούδες και εναλλακτικούς θεραπευτές, ε :?:

Σταματώ εδώ. Η αναφορά του φίλου pikos apikos σε "δαιμόνιους δημοσιογράφους" μου ξύπνησε το Ζολά μέσα μου.... :twisted: αλλά αρκεί.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Κυρ Απρ 09, 2006 9:15 pm

Το μόνο οργανωμένο σχέδιο είναι ότι τα μέσα του Οργανισμού Λαμπράκη προωθούν το ένα το άλλο. :)

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Δευ Απρ 10, 2006 12:15 am

Αγαπητη Zadok
το Πικος Απικος ως ψευδονυμο ειναι παρμενο απο τη Φρουτοπια του Τριβιζα,οταν ημουν μικρος ηταν η αγαπημενη μου παιδικη εκπομπη.Οταν ξεκινουσε το επεισοδιο ο αφηγητης ελεγε¨ο Πικος Απικος ενας δαιμονιος δημοσιογραφος...κλπ κλπ" .Ειναι χιουμοριστικο.Επισης θα ηθελα να ρωτησω κατι ασχετο.Μια αλλη αγαπημενη μου εκπομπη ηταν το ¨Ο μυστικος σιδηροδρομος" οπου υπηρχε και ενας χαρακτηρας που ανεβαινε καπου στη μεση ,ο Κυριος Επιβατης.Θυμαται κανεις τον τιτλο του στα αγγλικα?
Στο δια ταυτα,νομιζω οτι η τελευταια μου παραγραφος ξεδιαλυνει τις παρεξηγησεις,γιατι αναφερω οτι τα γραφομενα μου αποτελουν προσωπικη γνωμη.
Για το ευαγγελιο του Ιουδα τωρα,οκ σιγουρα θα εχεις διαβασει και αλλα αποκρυφα ευαγγελια οπου γραφονται αρκετα...Δεν ξερω
Καλο βραδυ
Πικος Απικος(Δαιμονιος Δημοσιογραφος)
Πικος Απικος

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Απρ 10, 2006 1:39 am

Βρε Elissaios μου, κατανοούμε το δικαίωμά σου στη λακωνικότητα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατανοούμε και τα όσα γράφεις.
Σε ποιά προώθηση αναφέρεσαι :?:

Αγαπητέ pikos apikos, θυμάμαι πολύ καλά το δαιμόνιο δημοσιογράφο, αλλά δε θυμάμαι καθόλου το "μυστικό σιδηρόδρομο".

Νομίζω πως δεν υπάρχουν παρεξηγήσεις.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Απρ 10, 2006 8:21 am

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:Βρε Elissaios μου, κατανοούμε το δικαίωμά σου στη λακωνικότητα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι κατανοούμε και τα όσα γράφεις.
Σε ποιά προώθηση αναφέρεσαι :?:


Στο ότι, το National Geografic στην Ελλάδα προωθείται από τον οργανισμό Λαμπράκη, αυτό εννοεί. Και ότι όλα τα άλλα μέσα του οργανισμού (όπως είναι το in.gr) προωθούν το συγκεκριμένο θέμα.

(έχω υπηρετήσει και στα απόρρητα και έμαθα και αποκρυπτογράφηση)
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Απρ 10, 2006 10:18 am

Φίλτατε Ramoglou,

δε σου κρύβω ότι το ψιλο-υποψιάστηκα πως κάτι τέτοιο εννοούσε, αλλά και πάλι χρειάζομαι "δραγουμάνο"... :lol:

Εγώ τυχαία παρέθεσα το άρθρο του in.gr
Θα μπορούσα να έχω επιλέξει το αντίστοιχο του pathfinder ή όποιο άλλο.
Δεν είναι δα καμμία αποκλειστική είδηση.

Επίσης, ως προς το "δια ταύτα" παίζει ρόλο αν πρόκειται για τον Λαμπράκη ή τον οποιονδήποτε :?:

Έχει προηγούμενα ο Λαμπράκης με τον Ιούδα μήπως :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Απρ 10, 2006 2:09 pm

>|<>QBB<
Zadok the priestess έγραψε:Φίλτατε Ramoglou,

Έχει προηγούμενα ο Λαμπράκης με τον Ιούδα μήπως :?:


Αγαπητή μου Zadok, είναι πολύ κακό να θες να μου ανοίξεις το στόμα και να με κάνεις να μιλήσω για το τι σχέση μπορεί να έχει ο Λαμπράκης με τον Ιούδα κλπ.
Δεν σκέφτεσαι ότι μετά θα πρέπει να κλειδώσω το λογαριασμό μου ;

Ρώτα τον Elissaio καλύτερα που τα καταφέρνει με την κρυπτογράφηση και την κάλυψη – απόκρυψη !
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Απρ 11, 2006 11:13 pm

Ιδού και ο δραγου μάνος.

Τω όντι, εννοούσα ότι τα λοιπά μέσα του ΔΟΛ προωθούν το νέο τεύχος του National Geographic, στο οποίο δημοσιεύεται αποκλειστική συνέντευξη με τον Ιούδα. Το μη ΔΟΛιο National Geographic, το διεθνές, αν δεν απατώμαι εκθέτει στο μουσείο του το Ευαγγέλιο του Ιούδα -με ιδιόχειρη αφιέρωση- το οποίο στη συνέχεια θα δοθεί στο ιστορικό του περιβάλλον.

Βέβαια τις τελευταίες ημέρες όλα τα μέσα αναφέρονται στο Ευαγγέλιο του Ιούδα (χωρίς όμως να αναφέρονται στο ελληνικό τεύχος του National Geographic) το οποίο απέκτησε μεγάλη δημοσιότητα ξαφνικά. Βρίσκεται στα ελληνικά στο διαδίκτυο και προσοχή, μην το μπερδέψουμε στα βιβλιοπωλεία με το ομώνυμο μυθιστόρημα.

PEN
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Παρ Μαρ 17, 2006 3:59 pm

Δημοσίευσηαπό PEN » Τρί Απρ 11, 2006 11:40 pm

η ελληνική έκδοση είναι αξιόλογη και πολύ προσεγμένη...
ΓΝΩΘΙ ΣΑΥΤΟΝ

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Τετ Απρ 12, 2006 12:07 am

Επισης κατι ασχετο.Λερει κανεις τι ειναι το παρακατω? http://www.aurumsolis.net/grec/aurumsolisgrec.htm

Σ`ευχαριστω Zadok.Βρηκα και για τον Μυστικο Σιδηροδρομο στη σελιδα http://flightsim.andyjohnston.net/secretrailroad.html αν κανεις μια βολτα σιγουρα θα το θυμηθεις.
Πικος Απικος


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες