ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιουν 22, 2006 11:31 am

Είναι η τελευταία φορά που επιτράπηκε να δημοσιευθούν εκφράσεις τέτοιου είδους.
Mε περισσή ευκολία θα μπορούσα να παραθέσω σωρεία ύβρεων, ειδικά εκ μέρους του Ηετίων, όμως αυτό δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την ίδια συμπεριφορά από άλλα μέλη.

Παρακαλώ λοιπόν πολύ, να αποφευχθούν απαντήσεις σε προκλήσεις και να διατηρηθεί ο διάλογος στα επίπεδα που αρμόζουν σε αυτή την αγορά, έτσι ώστε να αποφευχθούν διαγραφές μηνυμάτων ή ατόμων.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Ιουν 22, 2006 11:46 am

Ευχαριστώ Κύριοι που εξισώσατε τους υβριζόμενους με τους υβριστές.

Ένας άνθρωπος που αποκαλείται "βλαμένος, ψυχασθενείς, βρομιάρης άπλητος και σχιζοφρενείς", ΥΒΡΙΖΕΙ όταν αποκαλεί τον υβριστή του "αλήτη".

Ευχαριστώ για τη δικαιοκρισία σας και τα θερμά μου συγχαρητήρια γιατί επιτρέπετε στον καθένα να χυδαιολογεί και μετά ρίχνετε και τον αμυνόμενο στο ίδιο τσουβάλι.

Θεωρώ ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΤΗΝ ΥΠΟΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΥ ΜΥΝΗΜΑ.
Το μύνημα μου δεν είναι ΥΒΡΙΣΤΙΚΟ γιατί δεν έμαθα να είμαι έτσι. Οι προσωπικές προσβολές από το μέλος Ηετίωνα με υποχρέωσαν ΔΙΚΑΙΩΣ να τον χαρακτηρίσω έτσι. Και έτσι είναι.

Και πάλι τα θερμά μου συγχαρητήρια και την ολόπλευρη κατανόηση μου για την δικαιοκρισία σας.
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιουν 22, 2006 12:39 pm

Ελλάς μία σύνθετη λέξη, μια λέξη που σημαίνει Φως, Θεός, Ήλιος (από το ΕΛ) και πέτρα (από το Λαάς).

Σήμερα η λέξη αυτή οριοθετεί μια χώρα, ένα έθνος, ένα λαό.
Όμως στο παρελθόν η κάθε πόλη αποτελούσε και ξεχωριστό κράτος. Οι συνήθειες σίγουρα διαφορετικές, σίγουρα πολλάκις και αντίπαλες, όπως αυτές των Αθηνών με τη Σπάρτη, ή όπως αυτές των Μακεδόνων. Ακόμα και η διάλεκτος διέφερε, με μικρές αποκλίσεις, όπως π.χ. διαφέρουν και σήμερα μερικές τοπικές διάλεκτοι.

Η πόλη-κράτος των Αθηνών προσέφερε το μεγαλύτερο μέρος της σημερινής πολιτιστικής και πνευματικής μας κληρονομιάς. Δεν μπορούμε όμως να σε άλλες σημαντικές πόλεις-κράτη που συνέφεραν σ’ αυτό.

Η επιστήμες, η φιλοσοφία, οι τέχνες έφτασαν στο απόγειο τους και απετέλεσαν τη βάση που στηρίχθηκαν όλα τα μεταγενέστερα οικοδομήματα.
Ο Μέγας Αλέξανδρος ήταν αυτός που με την κατακτητική του επέλαση ένωσε για πρώτη φορά τους «Έλληνες», όχι όμως τόσο εύκολα, διότι οι Αθηναίοι ακόμα και την ύστατη στιγμή συνωμότησαν εναντίων του, με τα γνωστά αντίποινα που τους επέβαλε ο Αλέξανδρος.

Αργότερα οι Ρωμαίοι κατέκτησαν τα εδάφη, όμως άφησαν πολλές από τις σχολές και τις Μυστικές-Μυητικές δραστηριότητες να εξελίσσονται, διότι ήθελαν να καρπωθούν τα οφέλη μιας τέτοιας παιδείας. Αντέγραψαν και διατήρησαν, όμως δεν εξέλιξαν, διότι στο μυαλό τους είχαν μόνο την επέκταση της Αυτοκρατορίας τους.

Κάπου εκεί άρχισε να καταρρέει το οικοδόμημα του «Ελληνικού πνεύματος».
Η δε καταστροφή της βιβλιοθήκης της Αλεξανδρείας, ήταν η ταφόπλακα στα όνειρα του κάθε επίδοξου αναστηλωτή.

Οι Ρωμαίοι συνέχισαν να ασχολούνται με την Αυτοκρατορία τους και όταν ήρθε μια ιδεολογία Θρησκευτική να ταράξει τα νερά άρχισαν να κυνηγούν χίμαιρες, γιατί δεν είχαν ούτε το φιλοσοφικό, ούτε το πνευματικό υπόβαθρο για να αντιτάξουν αρχές και δόγμα απέναντι στο νέο.

Μα πως θα μπορούσαν να αντιληφθούν και να αντιτάξουν κάτι, τη στιγμή που οι ίδιοι δεν γνώριζαν γιατί πιστεύουν ότι πιστεύουν, έτσι πιάστηκαν αδιάβαστοι από την επαναδιατύπωση ουσιαστικά παγκόσμιων αρχών, τις οποίες είχαν θέσει οι Έλληνες, οι Αιγύπτιοι και οι Ανατολικοί φιλόσοφοι.

Ο λαός δίψαγε για πνευματική τροφή καθότι είχε πλέον βαρεθεί τους συνεχείς πολέμους, τις δολοφονίες, τις δολοπλοκίες. Το Φως της διδασκαλίας του Ιησού φώτισε την ελπίδα μέσα στις κουρασμένες και χωρίς όνειρα καρδιές τους. Έτσι από διδασκαλία έγινε κίνημα και από κίνημα δόγμα, φτάνοντας να γίνει Θρησκεία και επίσημη Εκκλησία.

Στον αντίποδα η παραμελημένη και παρατημένη παλαιά Θρησκεία παρέπαιε, αναμασώντας ακόμα τις δάφνες πάνω από τους καπνούς της στάχτης που είχε απομείνει απ’ αυτή που σήμερα ονομάζουμε Αρχαία Ελλάδα.

Το «πνεύμα» είχε αλλάξει «σαρκίο» και τώρα ανδρωνόταν μέσα στο καινούργιο του σώμα, αγκαλιάζοντας ακόμα ποιο πολλούς ανθρώπους.

Σήμερα γερασμένο και αυτό το σώμα, δέχεται τα νεύματα από τον κάτω κόσμο, σαν εκείνο το παλιό να θέλει να πάρει μαζί του αυτό που το αντικατέστησε και να αφήσει σ’ ένα νέο το χώρο ελεύθερο να δράσει.

Όμως τελικά μόνο το σαρκίο αλλάζει και όχι η αλήθεια, αυτή ίσως να αποτυπώθηκε στο «ΕΝ ΤΩ ΠΑΝ» του Ερμού του Τρισμέγιστου, αλήθεια που επαναδιατυπώθηκε πολλάκις.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Πέμ Ιουν 22, 2006 12:45 pm

Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ, ουδείς εξίσωσε κάποιον με κάποιον άλλον, νομίζω το post μου αμέσως μετά την παρέμβαση μου στο μήνυμα σου είναι μια ξεκάθαρη τοποθέτηση μου πάνω στα τεκταινόμενα.

Αυτό το οποίο εζήτησα είναι να μην εξισώσει κάποιος τον εαυτό του με τον υβριστή του, αφ’ ενός και αφ’ ετέρου να επιτρέψει σε μας να διαχειριστούμε στο άμεσο μέλλον την όποια προσβλητική συμπεριφορά.

Θεωρώ λοιπόν άδικη την τοποθέτηση σου προς το πρόσωπο μου, διότι όπως πολύ καλά γνωρίζεις είμαι ένας εκ των υβριζομένων.

Κατανοώ την οργή σου, όμως σε παρακαλώ να συναινέσεις στην προστασία του χώρου αυτού και να μου δώσεις το δικαίωμα της προστασίας τόσο αυτού, όσο και των μελών του.

Σ’ ευχαριστώ.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Ιουν 22, 2006 2:23 pm

Αγαπητέ Ράμογλου δεν παρατήρησα καμιά προστασία μου από τους απαράδεκτους προσωπικούς χαρακτηρισμούς του υβριστή, αλλά αν΄αυτού μόνο μερικές διαγραμίσεις (που μάλλον τονίζουν τις βρισιές του) καθώς και φιλικές προτροπές για ψυχραιμία και συνέχιση του διαλόγου.

Συνενώ στην προστασία του χώρου και αναγνωρίζω το δικαίωμα προστασίας των μελών από τα στελέχη του, το οποίο και περιμένω να δω.

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Πέμ Ιουν 22, 2006 6:32 pm

Κάποτε υπήρξε ένας Ηρόδοτος. Αυτός ο άνθρωπος ,που λέτε, γεννήθηκε στην Αλικαρνασσό λίγο πριν το 480π.Χ.
O Ηρόδοτος λοιπόν ήταν ιστοριογράφος στην εποχή του.
Έκανε ταξίδια στον τότε γνωστό κόσμο και κατόπιν έγραφε τις εμπειρίες, τiς γνώσεις , και γενικά το κάθε τι που είχε αποκομίσει από το εκάστοτε ταξίδι του.

Πολλές φορές έχω αναρωτηθεί αν όλοι αυτοί οι «νέο-εθνικάρες» γνωρίζουν το έργο των αρχαίων Ελλήνων κλασικών, και στην περίπτωση μας το βιβλίο του Ηρόδοτου με τίτλο «ΕΥΤΕΡΠΗ».
Όχι τίποτα άλλο δηλαδή αλλά για να διαβάσουν από πού προήρθε το δωδεκάθεο και αν τελικά ήταν δώδεκα οι θεοί.
αλλά και πριν απο αυτούς τι ?!
Διότι καλή είναι η μόδα…αλλά τα μεταξωτά …θέλουν και επιδέξιους (_i_)….
Μόνο η αγάπη θα σώσει τον Κόσμο.

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Πέμ Ιουν 22, 2006 9:38 pm

(Την Ευτέρπη δεν την έχω διαβάσει, όπως και πολλά άλλα δυστυχώς.
Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι για να υπάρξει "τσακωμός" χρειάζονται δύο. Στην συγκεκριμένη περίπτωσή μας είναι πάνω από δύο)

Ηετίων, δεν έχω καταλάβει για ποιον λόγο έχεις εγγραφεί ως μέλος. Η εντύπωση που μου δημιούργησες είναι ότι μπήκες με σκοπό να δοκιμάσεις τα όρια των άλλων μελών. Δεν μπορώ να εξηγήσω με άλλον λογικό τρόπο την συνεχή προσπάθειά σου να προβοκάρεις.
Αν ήθελες να μάθεις, θα ρωτούσες και θα παρακολουθούσες.
Αν ξέρεις και ήθελες να αποκτήσουν και άλλοι μέρος της γνώσης σου, θα ήσουν πιο ήπιος.
Αν πραγματικά γνωρίζεις αλλά δεν σε ενδιαφέρει να μεταδώσεις την γνώση σου, δεν υπήρχε λόγος να χρησιμοποιήσεις χαρακτηρισμούς.
Δεν σου κρύβω ότι δυσκολεύτηκα να σε παρακολουθήσω στην αρχή. Προσαρμόστηκα όμως και μάλιστα πριν από οποιαδήποτε αναφορά σου σε προσωπικά ζητήματα. Και πάνω που προσαρμόστηκα, διαπιστώνω ότι δεν λες τίποτα. Οι αφορισμοί σου δεν μου προσφέρουν. Δεν μου κάνουν καλό.
Το χειρότερο όμως είναι πως, αν δεν ισχύει η εξήγηση που εγώ δίνω για την στάση σου, τότε και για σένα είναι κάτι κακό, κάτι κάνεις λάθος.
Δεν με βοηθάς όταν ο λόγος σου είναι αξιωματικός σε συνδυασμό με χαρακτηρισμούς που σίγουρα θα προκαλέσουν αντιδράσεις.
Εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει... :cry:

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Παρ Ιουν 23, 2006 2:39 pm

Κατ αρχην Καλησπερα.

Κατα δευτερων, οποιος παρει τα σημειωματα ενα ενα, και δεν ειναι εμπαθης μπορει πολυ ανετα να καταλαβει πως ουτε διαθεση να προβοκαρω ειχα ουτε τιποτα αλλο.Οι προβοκατορες μπαινουν με παραλαγμενα ονοματα,και εχουν αλλες τακτικες.Ουτε να προκαλεσω ειχα την διαθεση ουτε να σας βρισω οπως με κατηγουρουν ατομα που την ενοια του δικαιου δεν φαινετε να την εχουν.Και πως θα μπορουσαν αλλοστε χριστιανοι οντες...

Οσοι απο σας δεν καταλαβατε την αμυνα στην οποια κατεφυγα καθως η απαξιωση ο χλευασμος και οι γενικοτερες και ειδηκοτερες υβρεις σε οτι με αφορα πηγαν συννεφο, προβλημα σας, αλλοι καταλαβαινουν και σ αυτους απευθηνομαι,ητε ειναι μελη εδω ητε απλως διαβαζουν.Δεν περιμενω προσωπικα απο ατομα με το χριστιανισμο και δη την ορθοδοξια σημαια να με αντιμετοπησουν ως ανθρωπο.Δεν περιμενω ουτε να με καταλαβουν ουτε να με νιωσουν ουτε τιποτα σχετικο.Αυτο που με αφορα ειναι αφ ενος οι μη εμπαθεις ν αντιληφθουν 5 πραγματα (και να μην ουρλιαζουν βλακιες οπως ο υπολοιπος συρφετος, γιατι ειναι κριμα, ακομα και αν διαφωνουμε) και αφ ετερου οι σχετικοι ολολυγμοι και γδουποι οι οποιοι ακουγονται ν αφορουν την αισθητικη αυτων που τους παραγουν οπως και τα δικα τους πεδια και οχι τα δικα μου.

Οποιος καταλαβαινει, καταλαβαινει.Οποιος δεν μπορει αλλα θελει δεν πειραζει...καποια στιγμη θα καταλαβει.Οποιος δεν θελει μη σωσει και ποτε του και καταλαβει, δεν μ απασχολει.

Ειναι πραγματικα θληβερο να βλεπεις μια ανχωτικη προσπαθεια απο καποιους να παραλαξουν τα γεγονοτα...ο αναστημενος φυσα και ξεφυσα διχως να ερυθρια για τα ψεματα και την διαστρευλωση.Φυσικα δεν τον νιαζει...κανενα χριστιανο δεν νιαζει το δικαιο.Το μονο που τον νιαζει ειναι η δικη του επιβολη.

Αναστημενε για την ταμπακιερα τιποτα...ολο οτι σε βριζω μου λες (καλυπτωντας στα γρηγορα το γεγονος τ οτι εσεις με αρχισατε στις ειρωνιες και τις υβρεις και οχι μονο ιδεολογικα αλλα και προσωπικα) και γενικοτερα για καθε τι αλλο πολυ μουγκος εισαι.

Επιμενεις να ειναι τα πραγματα οπως θελεις να τα παρουσιαζεις η μηπως αλλαξες γνωμη;Εμεις οι Ελληνες ξερεις δεν εχουμε απο ενα διαλογο την αντιληψη του πολεμου.Συζηταμε γι αναναπτυξουμε περισσωτερες οπτικες. και οχι σα ζωα να επιβληθουμε ο ενας στον αλλο.Δεν προκειτε να σε βλεπω με υπεροψια οπως εσυ εμενα, η οποια επιδη δεν σου βγηκε και τα βρικες μπαστουνια αρχισες να βριζεις και να ριχνεις μαθηματα κοπτοραπτικης βαζωντας πραγματα στο στομα μου.Ειναι ανηθικο αυτο το πραγμα αναστημενε.

Οι κανονικοι χριστιανοι εχουν ως οδηγο τους την φιλοκαλλια.Εσυ τι σοι χριστιανος εισαι; Μηπως δεν εισαι καθολου κατ ουσιαν και απλα λειτουργεις με τα ενστικτα της αγελης; Να σου το εξηγησω λιγο αυτο...Οι αδυναμες μοναδες , παντα διαλεγουν δυνατες αγελες να ενταχθουν.Διοτι ξερουν πως εκτος αυτων ειναι τελειως χαμενες.Τι κανουν τοτε; Συμπεριφερονται χειρωτερα απο τα ισχυρα μελη της αγελης για να γινουνε αποδεκτα.Μηπως εισαι ετσι και συ;

Οι αυθεντικοι χριστιανοι λειτουργουν σαν την γκουπιτ.Απο την στιγμη που ο θεος τους μου επιτρεπει να υπαρχω και να δρω δεν ασχολουνται...Ετσι σκευτονται και λειτουργουν αναλογα.Εσυ εβγαλες τοση λεκτικη βια εναντιων μου, που εχουμε ενα σαφεστατο υποδειγμα ψυχαναγκαστικης συμπεριφωρας τουλαχιστων για μην πω αλλες εξηγησεις και πεις οτι σου μιλαω ασχημα.

Κατ ουσιαν δεν εισαι χριστιανος...εισαι μονο κατα τυποις για να βρισκεσαι στην μεγαλη εκεινη αγελη.Εχεις και το βαθυ συντηριτισμο μεσα σου , με τα διδαγματα της σχολικης ιστοριας της εποχης του 70, και επιδη εμεις οι εθνικοι λεμε την αληθεια σε ενα σωρο απο ζητιματα που δυστυχως πονανε πολυ, αποφασισες να μας...εξολοθρευσης :lol: :lol: :lol: Η μανια η λυσσα και γενικοτερα ο βρασμος σου αυτος, ειναι χαρακτηριστικος των θιγμενων εγωμανων, για μην πω και παλι περισσωτερα.Κατ ουσιαν εισαι απλα ενα ****** ******* ατομο που οργιζετε στην θεα της πραγματικοτητας...καλα τα παραμυθια, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κι αλλιως...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ.Πρεπει ν αντιμετωπησουμε σθεναρα την πραγματικοτητα.Και δεν αναφερωμαι οπως ισως καποιοι καταλαβαν σε ζητηματα ομολογιακα αλλα σε ολα τ αλλα.Σε ζητηματα Ελληνισμου Ιστοριας και πολιτισμου αναφερωμαι.

Σε ολα οσα σημειωσες αφου υπογραμμισω οτι με ξαναβρισες και με ειπες [s]αλητη[/s] του δρομου κτλ θα σου πω οτι και να σε πιεσω θα μπορουσα , και να αρχισω στο βρισιμο και γω και ολα.Ομως λογο του οτι η επιμελουντες το χωρο κανουν μια φιλοτιμη προσπαθεια για αν βρεθει μια διεξοδος στο θεμα, πραγμα που αναγνωριζω μεν...αφου ομως δυστυχος χρειαστικε να καταφυγω σε απαντησεις που δεν θα ηθελα.Τελος παντων η ουσια ειναι πως οντος αυτοι οι οποιοι πρεπει βρισκονται πια στο υψος των περιστασεων εν αντιθεση με μερικους αλλους.

Ραμογλου σου υποσχομαι σεντονι με τοποθετιση εν ολο κατα την δευτερα.Μεσολαβουν και τα προμηθεια ξερεις και δυστυχος οπως σου εχω πει ειμαι πολυ πιεσμενος αυτο το καιρο.Ευχαριστω για την διαθεση για εξηγησεις, τα καταλαβα , αλλα θα σου εξηγησω αργοτερα

Τεμπλαρ ειναι ωραιο θεμα αυτο που βαζεις.Κατ ουσιαν διαφωνω, αλλα υπαρχει κατι που το μυρηζεσε και το αντιλαμβανεσε καλως.Βρισκομαστε σε μια εποχη που ολοκληρες γλωσσες χανονται καθημερινα...οι θρησκειες η θα εξελιχθουν η θα πεθανουν.Γι αυτο οι περισσωτεροι χριστιανοι στην ελλαδα ειναι κατ ουσιαν προτεσταντες...Συντομα οι ορθοδοξοι θ αντιληφθουν ποσοι λιγοι ειναι πραγματικα και θα παθουν πατατρακ...και επιδη ο ορθοδοξος ειναι τοσο εξαρτημενος απο τα τυπικα στοιχεια της θρησκειας του...συντομα θα εχουμε κομικοτραγικες καταστασεις...σε καμοια 20ετια το πολυ θα δεις ορθοδοξους να μπενουν σε μοναστιρια η να στηνουν τσαντιρια σε οτι απομονομενα μερη υπαρχουν περιμενοντας την συντελεια...Υπερβαλω λες;Κατσε και θα δεις...

Ο χριστιανισμος στην ελλαδα οπως και γενικοτερα στο κοσμο θα ειναι σ ενα ειδος προτεσταντισμου.Ειναι το μονο του μελλων.

Ριζιτη τι να πω πια με τη καραμελα των ανθελληνων για τον Ηροδοτο...Ειναι πραγματικα ντροπη μεγαλη σε οποιονδηποτε αποδεχετε ετσι ελαφρα την καρδια οτι ανθελληνικο και μισελληνικο παπαρδελιζει το καθε *******. Ειναι πραγματικα εξερετικα καταθληπτικο τ οτι της βλακειες που εβαλαν οι περσες να γραψει ο ηροδωτος (τον χρησιμοποιησαν ως προπαγανδα και προλειαντη του εδαφους...) ερχεσε και συ...ενας ριζιτης να την αναμασησει σαν μυρηκαστικο...ντροπη ** κρητικε! Εσυ το βιβλιο της λευκοβιτς το εχεις παρει να διαβασεις; Εκει μεσα λεει αρκετα για τον ηροδωτο σου και ολους τους σχετικους ********, εμεινες μονο στην ευτερπη επιδη ετσι ακουσες να λενε;...τι ξεφτιλα Θεοι και προγονοι , αυτοι που θελουνε να λεγονται ελληνες ουσιαστικα να μισουν καθε τι το ελληνικο...Ραμογλου θυμασαι τι ελεγα; Θυμαστε και τι λεγαμε τοτε για την ελληνικοτητα γουπιτ;...κατι τετοια βλεπει ο Ιφικρατης και γραφει αυτες τις ηλιθειοτητες...

Θαυμαστε τους λοιπον...προκειτε για τα ιδια παπαγαλακια χιλιαδες χρονια.Ξερετε αληθεια για ποια σας λεω;

Θαυμαστε τους και πειτε μου αν θα πρεπει ν αναγαγουμε σε ελληνα και το καθε γενιτσαρο μαζι τους...τι ντροπη...τι ξεφτιλα...τι καταντια αληθεια...

Γι αυτο ριζητη...ασε, ασε να μην σου απαντησω καταλληλως και και βρει ευκαιρεια ο αλλος να με κατηγωρησει για βρισημο...

Δημητριε τελος

Τι να σου πω...αν θελεις να καταλαβεις την ακρη θα την βρεις.Αν δεν θελεις δεν με απασχολει...Ξαναδες προσεκτικα τα οσα ελεχθησαν και αμα δεν καταλαβεις και παλι ξεχνα το, δεν πειραζει.Γιατι εγω θα το εχω ξεχασει.Δεν θ αξιζει να θυμαμαι απορειες σαν και της δικες σου...Νταξη ωραια τα λες εσυ οχι προκλητικα σαν τον αναστημενο αλλα...αν σ ενδιαφερει ειμαι ιδιεταιρα σαφης, δεν χρειαζετε καποια ιδιεταιρη προσπαθεια.Εκτος αν απλα σ ενδιαφερει μια ρεβανς για χαρη του αναστημενου που εχει βγει off...

[mod] το μηνυμα έχει υποστεί διαγραφές
σε λέξεις που παραβαίνουν τους κανόνες
και επειδή το μέλος έχει συνεχή υβριστική συμπεριφορά
παρατηρείται με κίτρινη κάρτα
[/mod]

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Παρ Ιουν 23, 2006 4:45 pm

Αγαπητέ μου Ηετίων, απλώς με έχουν διδάξει να εκφράζομαι με διαφορετικό τρόπο από τον δικό σου. Αυτό φυσικά δεν σε περιορίζει, όπως και κανέναν άλλωστε, από το να εκφράζεσαι είτε με πικρία είτε με ασέβεια είτε με διάθεση χιουμοριστική είτε, είτε...
Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με την ουσία, όπως εγώ την βλέπω, και είναι η απουσία επιχειρημάτων.
Είμαι της άποψης ότι η φαρέτρα σου είναι γεμάτη από αυτά, και σίγουρα θα προσφέραν σε μία γόνιμο και έστω και με ένταση αντιπαράθεση. Αντ' αυτού αναλώνεσαι στην προσπάθεια να αναδείξεις το ψυχολογικό προφίλ του καθενός μας.
Έχω την αίσθηση ότι οι επαφή μας μπορεί να γίνει ουσιαστικότερη :)

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Δευ Ιουν 26, 2006 10:52 am

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Αναστημενε για την ταμπακιερα τιποτα...ολο οτι σε βριζω μου λες (καλυπτωντας στα γρηγορα το γεγονος τ οτι εσεις με αρχισατε στις ειρωνιες και τις υβρεις και οχι μονο ιδεολογικα αλλα και προσωπικα) και γενικοτερα για καθε τι αλλο πολυ μουγκος εισαι.


Όταν θα μάθεις να συμπεριφέρεσαι σαν άνθρωπος και όχι να βρίζεις σαν να είσαι σε γήπεδο θα πάρεις απαντήσεις. Αν και από ότι είδα από την προσπάθεια του Ράμογλου είναι χαμένος χρόνος. Και τις δύο φορές που τοποθετήθηκε επί της ουσίας έλαβε την απάντηση «προσεχώς περισσότερα».
Και τελικά ήταν «προσεχώς περισσότερα μπινελίκια»....


Επιμενεις να ειναι τα πραγματα οπως θελεις να τα παρουσιαζεις η μηπως αλλαξες γνωμη;Εμεις οι Ελληνες ξερεις δεν εχουμε απο ενα διαλογο την αντιληψη του πολεμου.Συζηταμε γι αναναπτυξουμε περισσωτερες οπτικες. και οχι σα ζωα να επιβληθουμε ο ενας στον αλλο.


Δεν παρουσίασα τίποτα. Εσύ μέχρι τώρα διδάσκεις με την απαράμιλλη «ελληνική» υπεροψία και βρίζεις όποιον σου εναντιώνεται. Είναι ενθαρρυντικό το ότι κατάλαβες, ότι δεν χρειάζεται να συμπεριφέρομαστε σαν ζώα (βρίζοντας συνεχώς) για να επιβληθούμε.....
Δεν σε αναγνωρίζω σαν Έλληνα γιατί αυτός ο πολιτισμός δεν συνάδει με συμπεριφορές και ψυχισμούς σαν τον δικό σου, όπως δεν συνάδει και το σιτε του Ιφικράτη :wink: :wink:.....

Δεν προκειτε να σε βλεπω με υπεροψια οπως εσυ εμενα, η οποια επιδη δεν σου βγηκε και τα βρικες μπαστουνια αρχισες να βριζεις και να ριχνεις μαθηματα κοπτοραπτικης βαζωντας πραγματα στο στομα μου.Ειναι ανηθικο αυτο το πραγμα αναστημενε.


Δεν βρήκα τίποτα μπαστούνια γιατί δεν έχω να αποδείξω τίποτα, όπως εσύ. Δυστυχώς για σένα όλα είναι γραμμένα και η κοπτοραπτική μπορεί να ενοχλεί αλλά λέει την αλήθεια. Δεν σε έβρισα ούτε μια φορά απλά χαρακτήρισα την συμπεριφορά σου όπως ακριβώς ήταν.

Οι κανονικοι χριστιανοι εχουν ως οδηγο τους την φιλοκαλλια.Εσυ τι σοι χριστιανος εισαι; Μηπως δεν εισαι καθολου κατ ουσιαν και απλα λειτουργεις με τα ενστικτα της αγελης; Να σου το εξηγησω λιγο αυτο...Οι αδυναμες μοναδες , παντα διαλεγουν δυνατες αγελες να ενταχθουν.Διοτι ξερουν πως εκτος αυτων ειναι τελειως χαμενες.Τι κανουν τοτε; Συμπεριφερονται χειρωτερα απο τα ισχυρα μελη της αγελης για να γινουνε αποδεκτα.Μηπως εισαι ετσι και συ;
Οι αυθεντικοι χριστιανοι λειτουργουν σαν την γκουπιτ.Απο την στιγμη που ο θεος τους μου επιτρεπει να υπαρχω και να δρω δεν ασχολουνται...Ετσι σκευτονται και λειτουργουν αναλογα.



Μιλάς προσωπικά χωρίς να γνωρίζεις πρόσωπα και πράγματα. Δεν μονοπώλησα και δεν ζήτησα τον τίτλο του Χριστιανού. Γνωρίζω τις αδυναμίες μου και τη μικρότητα μου ή τουλάχιστον τα βλέπω.

Για την αγέλη που υπονοείς θεωρούμε αιρετικός. Κοίτα λοιπόν τον εαυτό σου και τον μεγαλοϊδεατισμό σου. Ο δασκαλίστικος τρόπος που απευθύνεσαι στους άλλους δείχνει ότι κατέχεις την «αλήθεια» και οι άλλοι πρέπει να διδαχθούν. Εξέτασε το γεγονός ότι δεν μπόρεσες να προσεγγίσεις ούτε τα μέλη που θεωρητικά είναι πιο ανοιχτά από μένα στις απόψεις σου.


Εσυ εβγαλες τοση λεκτικη βια εναντιων μου, που εχουμε ενα σαφεστατο υποδειγμα ψυχαναγκαστικης συμπεριφωρας τουλαχιστων για μην πω αλλες εξηγησεις και πεις οτι σου μιλαω ασχημα.


Ωραίο είναι να αντιστρέφουμε τα πράγματα όπως μας αρέσει αλλά μερικές φορές δεν μας βγαίνει ειδικά όταν βλέπουμε μόνο τον άλλο αλλά ποτέ τον εαυτό μας.

Κατ ουσιαν δεν εισαι χριστιανος...εισαι μονο κατα τυποις για να βρισκεσαι στην μεγαλη εκεινη αγελη.Εχεις και το βαθυ συντηριτισμο μεσα σου , με τα διδαγματα της σχολικης ιστοριας της εποχης του 70, και επιδη εμεις οι εθνικοι λεμε την αληθεια σε ενα σωρο απο ζητιματα που δυστυχως πονανε πολυ, αποφασισες να μας...εξολοθρευσης


Ευχαριστώ για την ετυμηγορία σου. Μπορεί να έχεις δίκιο. Ο τίτλος του πραγματικού χριστιανού είναι πολύ βαρύς. Τώρα αν εσείς οι εθνικοί λέτε την αλήθεια που πονάει, δεν είναι πρώτη φορά που ο κόσμος γέμισε σωτήρες.........που ούτε τον εαυτό τους μπορούν να σώσουν.......


Η μανια η λυσσα και γενικοτερα ο βρασμος σου αυτος, ειναι χαρακτηριστικος των θιγμενων εγωμανων, για μην πω και παλι περισσωτερα.Κατ ουσιαν εισαι απλα ενα ****** ******* ατομο που οργιζετε στην θεα της πραγματικοτητας...καλα τα παραμυθια, αλλα δεν μπορουμε να κανουμε κι αλλιως...ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΙΩΣ.


Δυσκολεύεσαι απεριόριστα να μιλήσεις ευγενικά, χωρίς χαρακτηρισμούς. Και αυτό φαίνεται σε αυτά που λες παραπάνω και στην «απάντηση» που δίνεις στο Ριζίτη:

Γι αυτο ριζητη...ασε, ασε να μην σου απαντησω καταλληλως και και βρει ευκαιρεια ο αλλος να με κατηγωρησει για βρισημο...


Επίσης δυσκολεύεσαι απεριόριστα να διανοηθείς καν, ότι και κάποιοι άλλοι μπορεί να φέρουν αλήθεια εκτός από σένα.

ΕΣΥ γνωρίζεις την πραγματικότητα, ΕΣΥ λες την ΑΛΉΘΕΙΑ, ΕΣΥ δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς. Και οι άλλοι απλά «ελληνόφωνοι Ρουμάνοι» που το μόνο που αξίζουν είναι «κατάλληλες» απαντήσεις.....

Σε ολα οσα σημειωσες αφου υπογραμμισω οτι με ξαναβρισες και με ειπες αλητη του δρομου κτλ θα σου πω οτι και να σε πιεσω θα μπορουσα , και να αρχισω στο βρισιμο και γω και ολα.


Ακόμα και όταν με πολύ ζόρι προσπαθείς να είσαι συγκαταβατικός δεν σταματάς να απειλείς. Φαντάζεσαι ότι εγώ δεν μπορώ να βρίσω???Δυστυχώς για σένα τα γραπτά μένουν και δείχνουν ποιος έβρισε και με τι τρόπο. Αυτό που αναφέρεις (μόνο για να εξομοιώσεις τα πράγματα και να διασκεδάσεις τις εντυπώσεις) είναι μια επιεικής περιγραφή της συμπεριφοράς σου.

Ομως λογο του οτι η επιμελουντες το χωρο κανουν μια φιλοτιμη προσπαθεια για αν βρεθει μια διεξοδος στο θεμα, πραγμα που αναγνωριζω μεν...αφου ομως δυστυχος χρειαστικε να καταφυγω σε απαντησεις που δεν θα ηθελα.Τελος παντων η ουσια ειναι πως οντος αυτοι οι οποιοι πρεπει βρισκονται πια στο υψος των περιστασεων εν αντιθεση με μερικους αλλους.


Συγνώμη γιατί σε αναγκάσαμε να βρίσεις και να χυδαιολογήσεις. Πάντα για όλα φταίνε οι άλλοι αφού εμείς είμαστε οι κατέχοντες την αλήθεια. Αφού εμείς είμαστε Έλληνες και οι άλλοι κουφοί, μουγκοί.......
Το ποιος φαίνεται ότι ήρθε εδώ για πόλεμο και όχι για διάλογο φαίνεται στην απάντηση που δίνεις στον Δημήτριο:

Εκτος αν απλα σ ενδιαφερει μια ρεβανς για χαρη του αναστημενου που εχει βγει off...


Γιατί ο Δημήτριος να πάρει ρεβάνς για τον Αναστημένο?? Δεν κατάλαβες ότι δεν είναι "μιαρός" χριστιανός??? Χάνεις με χαρακτηριστική ευκολία την ψυχραιμία σου κάτι που δεν συμβαδίζει με κατοχή αλήθειας, αλλά με απεγνωσμένη προσπάθεια να αποδείξεις κάτι που δεν κατέχεις.........
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Δευ Ιουν 26, 2006 3:40 pm

Ριζιτη τι να πω πια με τη καραμελα των ανθελληνων για τον Ηροδοτο...Ειναι πραγματικα ντροπη μεγαλη σε οποιονδηποτε αποδεχετε ετσι ελαφρα την καρδια οτι ανθελληνικο και μισελληνικο παπαρδελιζει το καθε *******. Ειναι πραγματικα εξερετικα καταθληπτικο τ οτι της βλακειες που εβαλαν οι περσες να γραψει ο ηροδωτος (τον χρησιμοποιησαν ως προπαγανδα και προλειαντη του εδαφους...) ερχεσε και συ...ενας ριζιτης να την αναμασησει σαν μυρηκαστικο...ντροπη ** κρητικε! Εσυ το βιβλιο της λευκοβιτς το εχεις παρει να διαβασεις; Εκει μεσα λεει αρκετα για τον ηροδωτο σου και ολους τους σχετικους ********, εμεινες μονο στην ευτερπη επιδη ετσι ακουσες να λενε;...τι ξεφτιλα Θεοι και προγονοι , αυτοι που θελουνε να λεγονται ελληνες ουσιαστικα να μισουν καθε τι το ελληνικο...Ραμογλου θυμασαι τι ελεγα; Θυμαστε και τι λεγαμε τοτε για την ελληνικοτητα γουπιτ;...κατι τετοια βλεπει ο Ιφικρατης και γραφει αυτες τις ηλιθειοτητες...

Θαυμαστε τους λοιπον...προκειτε για τα ιδια παπαγαλακια χιλιαδες χρονια.Ξερετε αληθεια για ποια σας λεω;

Θαυμαστε τους και πειτε μου αν θα πρεπει ν αναγαγουμε σε ελληνα και το καθε γενιτσαρο μαζι τους...τι ντροπη...τι ξεφτιλα...τι καταντια αληθεια...

Γι αυτο ριζητη...ασε, ασε να μην σου απαντησω καταλληλως και και βρει ευκαιρεια ο αλλος να με κατηγωρησει για βρισημο...


[center]:roll: :roll: :oops: [/center]
[center]:idea:[/center]
φίλε μου καλοκαίρι είναι ...νομίζω μια βουτιά θα βοηθήσει :!:

ευχαριστώ
:wink:
Μόνο η αγάπη θα σώσει τον Κόσμο.

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Δευ Ιουν 26, 2006 10:35 pm

Aγαπητέ Αναστημένε, οφείλω να ομολογήσω ότι ο Θερβάντες μου διαμόρφωσε εν πολλοίς τον χαρακτήρα, τόσο που είναι εμφανέστατο ακόμα και σε όσους απορρίπτουν λαϊκούς μύθους βαρβάρων...

Αγαπητέ riziti, σε αντιπάθησα γιατί μου θύμησες το καλοκαίρι και μαζί με αυτό και κάποιες καταστάσεις που μου λείπουν. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Ελπίζω να μένεις μακριά από την θάλασσα...
:evil:

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Δευ Ιουν 26, 2006 11:45 pm

>|<>QBB<
Δημήτριος έγραψε:
Αγαπητέ riziti, σε αντιπάθησα γιατί μου θύμησες το καλοκαίρι και μαζί με αυτό και κάποιες καταστάσεις που μου λείπουν. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Ελπίζω να μένεις μακριά από την θάλασσα...
:evil:


αν απαντήσω θα σε στενοχωρήσω φίλε μου 8) , για αυτό η σιωπή μου προς απάντηση σου... :lol:

υγ.έχει και μια θάλασσα σήμερα...άλλο να σου λέω και άλλο να την βλέπεις :shock:
Μόνο η αγάπη θα σώσει τον Κόσμο.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιουν 27, 2006 9:20 am

Εικόνα

Κοινωνική προσφορά του Mystica.gr
Εικόνα

Δημήτριος
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: Δευ Απρ 10, 2006 6:16 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Δημήτριος » Τρί Ιουν 27, 2006 1:52 pm

Διαπιστώνω μία προσπάθεια συντονισμένης επίθεσης. Την απάντησή μου επ' αυτής θα την έχετε τον Σεπτέμβριο που θα χαλαρώσω, κάτι σαν μεταχρονολογημένη επιταγή. :D

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Ιουν 29, 2006 10:59 pm

Πού είναι η φίλη μας η Γκούπιτ; Πήγε για μπάνια;

Το ωραίο είναι ότι μέσα στα εν θερμώ γραμμένα παραπάνω, εμπεριέχονται και ενδιαφέροντα σημεία αλλά άντε τώρα να τα ξεδιαλέξεις. (Απομακρύνθηκα και από τις δοτικές που κουβέντιαζα με τον Ηετίωνα, αλλά δεν κάνω φλας-μπακ τώρα).

Θα γράψω κάτι πολύ φιλοσοφημένο: :) Όλοι και όλα, έχουν ένα κύκλο ζωής. Το ίδιο και οι θρησκείες, είτε αρχαιοελληνικές είτε αρχαιοεισαγόμενες. Γιατί λοιπόν δεν λανσάρονται καινούργιες θρησκείες, όπως αναρώτησε ένας φίλος πιο πριν;

Διότι, θα έλεγα, δεν υπάρχει κάτι καινούργιο να τοποθετηθεί. Άρα ανακυκλώνουμε τα δεδομένα. Κατ' αυτήν την έννοια υπάρχουν καινούργιες προσεγγίσεις επί του θέματος, πιο σοφιστικέ, πιο κομψοτεχνημένες σε σχέση με τη δωρική λιτότητα των καθιερωμένων θρησκειών: αναφέρομαι στις εσωτερικές αναζητήσεις που έχουν ξεσαλώσει τώρα τελευταία. Και όχι ότι λένε κάτι καινούργιο και ουσιαστικό (πού να το βρουν άλλωστε) αλλά ακόμα δεν έχουμε βαρυστομαχιάσει απ' αυτές και τις βρίσκουμε ενδιαφέρουσες.

Σήμερα εμείς οι ιουδαιοχριστιανοί εορτάζουμε τους 12 Αποστόλους και έχω το θράσος να το αναφέρω εν μέσω δωδεκαθεϊστικών συζητήσεων.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιουν 30, 2006 12:37 am

Σήμερα εμείς οι ιουδαιοχριστιανοί εορτάζουμε τους 12 Αποστόλους


Στις 29 εορτάζουν ο Πέτρος και ο Παύλος, στις 30 εορτάζουν οι 12 Απόστολοι. :)

Σύνηθες το λάθος.
Εικόνα

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Παρ Ιουν 30, 2006 2:05 am

>|<>QBB<
Elissaios έγραψε:


Θα γράψω κάτι πολύ φιλοσοφημένο: :) Όλοι και όλα, έχουν ένα κύκλο ζωής. Το ίδιο και οι θρησκείες, είτε αρχαιοελληνικές είτε αρχαιοεισαγόμενες. Γιατί λοιπόν δεν λανσάρονται καινούργιες θρησκείες, όπως αναρώτησε ένας φίλος πιο πριν;

Διότι, θα έλεγα, δεν υπάρχει κάτι καινούργιο να τοποθετηθεί. Άρα ανακυκλώνουμε τα δεδομένα. Κατ' αυτήν την έννοια υπάρχουν καινούργιες προσεγγίσεις επί του θέματος, πιο σοφιστικέ, πιο κομψοτεχνημένες σε σχέση με τη δωρική λιτότητα των καθιερωμένων θρησκειών: αναφέρομαι στις εσωτερικές αναζητήσεις που έχουν ξεσαλώσει τώρα τελευταία. Και όχι ότι λένε κάτι καινούργιο και ουσιαστικό (πού να το βρουν άλλωστε) αλλά ακόμα δεν έχουμε βαρυστομαχιάσει απ' αυτές και τις βρίσκουμε ενδιαφέρουσες.

Σήμερα εμείς οι ιουδαιοχριστιανοί εορτάζουμε τους 12 Αποστόλους και έχω το θράσος να το αναφέρω εν μέσω δωδεκαθεϊστικών συζητήσεων.


Υγεία και χαρά σε όλους!

Αγαπητέ φίλε Elissaios

Θα διαφωνήσω με την προθεσμία λήξης των πάντων.
Με την διαφωνία μου αυτή , ουσιαστικά γίνομαι αντίθετος σε πολλές εσωτερικές διδασκαλίες ή και νόμους ακόμα , αλλά εκεί ακριβώς πιστεύω ότι είναι και η λεπτομέρεια που κάνει την διαφορά στον χριστιανισμό.


Ίσως ο «οφης» να μην δαγκώνει τελικά την ουρά του…
Μιλάω για κάτι εντελώς ουτοπιστικό...
Θεωρώ ότι δεν έχει δώσει ο χριστιανισμός ακόμα αυτά που έχει κρυμμένα μέσα του.(Γιατί έχει πολύ Ζωή μέσα Του.)
Για αυτό δεν φταίει βέβαια η θρησκεία αλλά οι θρησκευόμενοι. :(

Αλλά πώς να μην ανακυκλώνετε το ίδιο και το ίδιο περιορισμένης έκτασης νόημα , όταν κινδυνεύει το μαργαριτάρι να πέσει σε χοίρους ;:evil:

Εκεί λοιπόν θα μείνουν τα τάλαντα καλά φυλαγμένα μέχρι η συμπαντική εξέλιξη φέρει μια γενιά:idea: ανθρώπων σε αυτόν τον πλανήτη με Αγάπη Ειρήνη και Δικαιοσύνη στην καρδιά. Ώστε να μπορεί να τους εμπιστευτεί .


Υγ.:roll: Δεν γνωρίζω αν βγαίνει κάποιο νόημα από τις σκέψεις μου αυτές , απλές σκέψεις είναι με λίγο αγανάκτηση μέσα τους.
Μην τις πάρετε και τόσο σοβαρά.
και είναι και σε λάθος topic.


Ευχαριστώ.
:!:
Μόνο η αγάπη θα σώσει τον Κόσμο.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιουν 30, 2006 1:42 pm

Αγαπητέ riziti μπορεί να μην έχει φτάσει το σημείο που ο Όφις δαγκώνει την ουρά του και αρχίζει την αναγέννηση του.

Θεωρητικά πάντα μιλώντας, όταν αυτό γίνει (κλείσιμο του κύκλου), τότε θα έχει φτάσει η στιγμή που αφ’ ενός η διδασκαλία θα έχει αποδειχθεί, αφ’ ετέρου το νέο γένος θα έχει δημιουργηθεί.

Ας μην λησμονούμε πως τα όσα εσωτερικά μηνύματα υποκρύπτονται στα Θρησκευτικά κελεύσματα, είναι ακόμα μακριά από την πρακτική μας πραγματικότητα.

Αν ο καθένας από μας καταφέρει να εναρμονιστεί με τον ίδιο του τον εαυτό τότε ίσως να ξεκινήσει η διαδικασία της ομοιοδόνησης του συνόλου. Γιατί τότε ο άνθρωπος θα έχει καταφέρει να μην είναι κτητικός, να μην είναι εγωιστής, να μην είναι συμφεροντολόγος, αλλά να είναι ένα από τα μέρη του όλου, συνταυτιζόμενος με τα υπόλοιπα κομμάτια.
Εικόνα

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Τετ Ιούλ 19, 2006 12:12 am

Ας μην λησμονούμε πως τα όσα εσωτερικά μηνύματα υποκρύπτονται στα Θρησκευτικά κελεύσματα, είναι ακόμα μακριά από την πρακτική μας πραγματικότητα.

Αν ο καθένας από μας καταφέρει να εναρμονιστεί με τον ίδιο του τον εαυτό τότε ίσως να ξεκινήσει η διαδικασία της ομοιοδόνησης του συνόλου. Γιατί τότε ο άνθρωπος θα έχει καταφέρει να μην είναι κτητικός, να μην είναι εγωιστής, να μην είναι συμφεροντολόγος, αλλά να είναι ένα από τα μέρη του όλου, συνταυτιζόμενος με τα υπόλοιπα κομμάτια.


έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτά που γράφεις.
Μόνο η αγάπη θα σώσει τον Κόσμο.


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες