ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Ιουν 16, 2006 10:24 am

Ο "Έλλην" ζητά από τους αχρείους:

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:«Θα πρεπει καποια στιγμη οι χριστιανοι (και ειδηκα αυτοι οι αχρειοι που σ εμαθαν να παπαρδελιζεις τετοιες μπαρουφες) να μαθουν να σεβονται τον αλλων, πραγμα απιθανο βεβαια, καθως το μισως της συμοριας της μαυρης ρομπας για τον ελληνισμο ειναι απιθμενο.»


Μετά με περισσό σεβασμό (σε αντίθεση με το μίσος των παπάδων) διαμηνύει προς αυτούς που εχθρεύονται τον Ελληνισμό:

>|<>QBB<
qubit έγραψε:>|<>QBB<
webpage: Ελληνική Θρησκεία. Εκκλησία των Ελλήνων στο θρήσκευμα. έγραψε:«Όλα τα μαλθακά συναισθήματα φιλίας, ανοχής, αγάπης πρέπει να καταπνιγούν. Μόνο μία σκέψη, έναν σκοπό έχει στο μυαλό του ο Έλλην Πολεμιστής: Αμείλικτη εξόντωση των εχθρών του Έθνους και του Ελληνισμού."»


Έπειτα μας προειδοποιεί τι θα έκανε αν ήταν στη θέση των παπάδων:

"Στέκεται στην πρώτη γραμμή μάχης κατά των μισελληνικών αιρέσεων. Δεν δικάζει τον εχθρό. Τον εξοντώνει. Δεν διεξάγει πόλεμο κατά ατόμων. Εξολοθρεύει ομαδικώς τις αντεθνικές δοξασίες.


Και μετά από όλα αυτά ας μιλήσουμε και για λίγο «πολιτισμό»:

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:«Ο Ελληνικος πολιτισμος αναδηκνυει την ετεροτητα και θεωρει πως μεσα απο τον πολυμερισμο επιτυνχανετε η καλυτερη δυνατη συνθεση η οποια με αυτον τον τροπο αναβαθμιζετε διαρκως.Δια τουτου ο απαραμιλος Ελληνικος πολιτισμος προοδευσε και αποτελει προτυπο και ες αει χωρο εμπνευσης και γεννεσης ολων των προωδευτικων ανθρωπινων στοιχειων και επιτευγματων.»


Αλήθεια ο Ελληνικός πολιτισμός δεν περιλαμβάνει και τη γλώσσα που δεν πρέπει να κακοποιείται βάναυσα από τους αγράμματους «εκφραστές» του???
Παρακαλώ τη διαχείριση του φόρουμ να προσθέσει και μια λειτουργία «μετάφραση κακοποιημένης ελληνικής γλώσσας» για να μπορούν οι αχρείοι να διαβάζουν τους «Έλλην».

Αγαπητέ φίλε Ράμογλου αν κάνεις μετάφραση στείλε και σε μένα για να μη χάσω την ευκαιρία να γίνω «τελειως»...............


>|<>QBB<
δεν σου αρεσει η θρησκεια των ελληνων οκ.Δεν πειραζει.Κανεις δεν ειναι τελειως.


[mod]Διορθώθηκαν οι παραθέσεις
για την αποφυγή παρανοήσεων.

Zadok the priestess
[/mod]
Εικόνα
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2005 11:40 pm

Δημοσίευσηαπό Ευθύμης » Παρ Ιουν 16, 2006 11:04 am

Φίλε ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ, η 2η και η 3η παράθεση στην απάντησή σου δεν είναι λόγια του Ηετίονος, όπως υπονοείται.

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Παρ Ιουν 16, 2006 12:42 pm

Αγαπητέ φίλε Ευθύμη

Ο φίλτατος «Έλλην» έγραψε στο φίλο Ράμογλου:


>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Φιλε Ραμογλου, το αντιλαμβανομαι πως μπορει να εχεις διαφορετικη θεση σε διαφορα ζητηματα απο την επισημη εκκλησια.Δεν σ εγκαλω σε τιποτα, αν τυχων νομιζες κατι τετοιο ειναι λαθος. Απλα ομως ξερεις κατι; Βρησκεσαι στον ιδιο παρονομαστη. Και αν εισαι ετσι και αν εισαι αλλιως νομιζω πως εισαι χριστιανος η γενικοτερα κοσμοθεωριας μη ευρωπαικης.Μαλλων προς την Ανατολη κλεινης δεν ειναι ετσι;


Και επειδή ο λόγος του καθένα τον ακολουθεί παραφράζω την πιο πάνω παράγραφο και απαντώ στον «Έλλην» εάν έχει την ίδια ένσταση με σένα:

Φιλε Ιέτων, το αντιλαμβανομαι πως μπορει να εχεις διαφορετικη θεση σε διαφορα ζητηματα απο τους άλλους εθνικούς.Δεν σ εγκαλω σε τιποτα, αν τυχων νομιζες κατι τετοιο ειναι λαθος. Απλα ομως ξερεις κατι; Βρησκεσαι στον ιδιο παρονομαστη. Και αν εισαι ετσι και αν εισαι αλλιως νομιζω πως εισαι εθνικός η γενικοτερα κοσμοθεωριας ??????????.Μαλλων προς την ?????? κλεινης δεν ειναι ετσι;


Όσο για την ορθογραφία άφησα και τις δύο παραθέσεις στα «αρχαία» ελληνικά για λόγους σύγκρισης.

Ευχαριστώ για την παρατήρηση σου. Ήταν σωστή.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Ιουν 18, 2006 12:46 am

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Φιλε Ραμογλου, το αντιλαμβανομαι πως μπορει να εχεις διαφορετικη θεση σε διαφορα ζητηματα απο την επισημη εκκλησια.Δεν σ εγκαλω σε τιποτα, αν τυχων νομιζες κατι τετοιο ειναι λαθος.Απλα ομως ξερεις κατι; Βρησκεσαι στον ιδιο παρονομαστη.Και αν εισαι ετσι και αν εισαι αλλιως νομιζω πως εισαι χριστιανος η γενικοτερα κοσμοθεωριας μη ευρωπαικης.Μαλλων προς την Ανατολη κλεινης δεν ειναι ετσι;


Κατ’ αρχάς δε θα ημπορούσες να μ’ εγκαλέσεις αγαπητέ συνομιλητή, διότι για να το κάνεις αυτό, μάλλον θα έπρεπε να είμαστε σε κοινό παρανομαστή (αποδοχή της ίδιας κοσμοθεωρίας, ή μέλη του ίδιου Ιερατείου), πράγμα που με εμάς τους δύο ΔΕΝ συμβαίνει. Άρα είναι άτοπος, ή το λιγότερο πλεονασμός, ο σχολιασμός σου.

Πώς όμως δύνασαι να κρίνεις περί του δικού μου παρανομαστή ;
Έχεις αξιολογήσει τόσο καλά τις θρησκείες που αποφαίνεσαι με τόση βεβαιότητα περί της ιδίας αντιλήψεως όλων των ανατολικών (όπως τις χαρακτηρίζεις) θρησκειών ;
Ή απλά ότι δεν ταιριάζει με το δικό σου μοντέλο Θρησκευτικής αντίληψης είναι κατακριτέο και εξοβελιστέο ;

Ο Λόγος του Ιησού Χριστού μπορεί να ερμηνευτεί κατά το δοκούν, ανάλογα με τι μάτι θέλει κάποιος να διαβάσει τα όσα Εκείνος εδίδαξε. Ανάλογα με τι σκέψη εξετάζει τα πράγματα και πως μπορεί συνδυαστικά να δει το Αρχαιοελληνικό στοιχείο.

Όταν όμως η μισαλλοδοξία και η αμάθεια τυφλώνουν, τότε ο κάθε επίδοξος κριτής έρχεται απλός να καταδικάσει.
Τι να καταδικάσει ;
Μα φυσικά όσα ο φυσικοεγκέφαλος του δεν μπορεί να αντιληφθεί.

Το αν τα κειμενα της κυριακης της ορθοδοξιας δεν σε ενδιαφερουν καθολου ως ανθρωπο απλα δεν θα το κρινω.Θεμα γουστου...και γω δεν τα πολυ παω καλα με τον Πλατωνα.Ως Ελληνα ομως, θα επρεπε να σ ενδιαφερουν και να σ ενοχλουν.Το οτι δεν συμβαινει αυτο σημαινει πως δεν εισαι Εθνικος ……


Ναι με την έννοια που προσδίδεις εσύ στο Εθνικός δεν είμαι.
Και στο Ταλμούδ υβρίζονται οι Χριστιανοί, τι θα έπρεπε να κάνω να ασχολούμαι όλη την ώρα με αυτό ;

Οι «ύβρεις» που διαβάζονται την Κυριακή της Ορθοδοξίας, αφορούν όσους δεν ήθελαν τον Χριστιανισμό και επίστευαν στην παλιά Θρησκεία. Είναι λοιπόν απόλυτα λογικό την ημέρα που εορτάζεται το ΔΟΓΜΑ κατ’ ουσίαν μιας Θρησκείας να υπάρχει κείμενο το οποίο να εξοβελίζει κάτι αντίπαλο.

Εγώ γιατί θα έπρεπε να ασχολούμαι με το ένα ή με το άλλο Δόγμα ;
Είπα και ξαναλέω, ΔΕΝ με ενδιαφέρουν τα Δόγματα, ΔΕΝ με ενδιαφέρουν οι Παπάδες που κάνουν επάγγελμα, ΔΕΝ με αγγίζουν λόγια μισαλλοδοξίας απ’ όπου κι αν προέρχονται.

Μήπως λοιπόν καλέ μου συνομιλητή είσαι Δογματικός και γι’ αυτό σ’ ενοχλούν τέτοια κείμενα ;

………και μια που εισαι στην Ελλαδα και οχι σε καποια αλλη χωρα, σημαινει πολυ απλα πως εισαι ελληνοφωνος και αντε να πουμε σε λανθανουσα κατασταση.Ελληνας ομως δυστυχως δεν εισαι.Τουλαχιστον οπως θα επρεπε.


Και ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις την Ελληνικότητα μου ;
Με ποιο κριτήριο ;
Με το κριτήριο της τυφλής σου και απαίδευτης προσήλωσης σε κάποιο Δόγμα ;
Με το κριτήριο της ανιστόρητης κατάρτισης σου ;
Με το κριτήριο του κατά το δοκούν κρίνειν ;
Με το κριτήριο του οπαδικού συμφέροντος ;

Δυστυχώς δεν γνωρίζεται ούτε κατ’ ελάχιστον το τι είναι η Αρχαία Ελλάδα.
Για όλους εσάς που κάνατε μόδα το Δία, την Ελληνική φιλοσοφία, το «Ε» εν Δελφοίς, τις χλαμύδες και τα όργια, η Ελλάδα είναι μια τσίχλα που δεν γνωρίζεται και να την μασάτε.

Για ποια Ελλάδα μιλάτε ;
Για την Πόλη των Αθηνών ;
Για την Πόλη της Σπάρτης ;
Για τον Βασιλέα της Μακεδονίας και κατακτητή των υπολοίπων Αλέξανδρο ;
Για τι ;

Υμνείτε το Σωκράτη και τον Πυθαγόρα, αλλά παράλληλα ασπάζεστε και όσους τους Θανάτωσαν.
Πιστεύεται στο Δωδεκάθεο, αλλά δεν ξέρεται αν οι Θεοί είναι 12 ή παραπάνω, δεν γνωρίζεται τα τυπικά της Λατρείας, δεν ξέρεται τα μυστήρια.
Υβρίζεται το Χριστό και ψέλνεται Ορφικούς ύμνους, αλλά λησμονείτε πως ο Ορφέας μιλάει περί την μοναδικής Θεότητος.
Λέτε Πατρώα θρησκεία τη Λατρεία του Διός, αλλά λησμονείτε τη μητρώα Θρησκεία της Σελήνης.

ΑΙΔΩΣ ΑΡΓΕΙΟΙ !!!!!!!!!!!!

Μόνον ο Εφιάλτης θα μπορούσε να είναι πρόγονος σας.

Και οπως σου ειπα δεν ειναι θεμα συμφωνιας η οχι με τα οσα λεγονται στα κειμενα οσο ειναι θεμα εθνικης αλλοτριωσης και συνειδησης.Κατι που δεν αφορα μονο τον θρησκευτισμο, αλλα και αλλα πεδια της ζωης.Γι αυτο...δεν μπορει να ερμηνευει ο καθενας οπως θελει τα πραγματα ειδηκα επι του συνγκεκριμενου.Δεν μπορει να σου δειχνω το φεγγαρι και συ να κοιτας το δαχτυλο, ετσι δεν ειναι;


Απουσιάζει το συντακτικό (πήγε διακοπές, Ιούνιος γαρ)
Απουσιάζει η ορθογραφία (εικάζεται ότι ακολούθησε το συντακτικό)
Απουσιάζει το νόημα συγκεκριμένης πρότασης (η Πυθία εργάζεται επ’ αυτού)

Δεν ειναι αμφισημο ποιματακι το κατακτητικο βρισιδι που τρωμε! Ειναι υβρεις και οποιος δεν το καταλαβαινει μαλλων ειναι με τους ρωμαιους...Εγω που ειμαι με τους Γαλατες παντος το καταλαβαινω περιφημα


Η παγκοσμιοποίηση περνάει από τον Asterix !!!
Ουαί Ρωμαίοι υποκριταί !!!

Μου λες μετα για την νομιμοποιηση, και ενταξη σωστα τα λες.Αλλα τ οτι δεν καταλαβαινεις το λογο για τον οποιο δεν συμβαινει, ε... :shock: δηλαδη δεν ξερεις τι συμβαινει στο τοπο μας;Η απλα δεν θες να ξερεις;

Επιτα εχω παρατηρισει οτι οταν καποιος θελει να κρυφτει πισω απο το δαχτυλο του, μολις λεχθει κατι το εντελος κοινο, απλο , και αυταποδεικτο,αρχιζει τα τι ενοεις, τι οριζεις ως εστι κτλ.


Η επέκταση του ωραρίου εργασίας θα έχει ως συνέπεια την εξάντληση των εργαζομένων και έτσι η προσδοκούμενη αποδοτικότητα δε θα μπορέσει να υπερκαλύψει το υπερχρεωστικό υπόλοιπο της φορομπηχτικής πολιτικής.

Η απόκρυψη ολοκλήρου του σώματος όπισθεν του δαχτύλου δύναται να λάβει χώρα σε συνθήκες εξαιρετικά δύσκολες, όπως επί παραδείγματι, κατά την ώρα προσπάθειας διαφυγής παρανόμου ζεύγους εκ της φιλοξενούσας κλίνης. Εάν αυτό δεν είναι κατορθωτό τότε προτείνεται η αναπαράσταση της εξόχου ηρωικής πράξεως η οποία έλαβε χώρα εις τον Ζάλογγο. Απαραίτητος κρίνεται δε η ανάκρουση του επικού άσματος «έχετε γεια ραχούλες λόγγοι βουνά βρυσούλες».

Φιλε μου Ραμογλου,αν δεν η ξερεις ποια ειναι τ ανθρωπιστικα κριτιρια,τοτε δεν εχεις απολυτος κανενα κριτηριο στη ζωη σου...Η βαση ολων των κριτικων και της οποιας αξιολογιας στο κοσμο εχει ως θεμελειο, τ ανθρωπιστικα κριτιρια.Οποιος δεν τα ξερει, η δεν τα συνειδητοποιη μπορει να εξηγησει θαυμασια τοτε, την ροπη προς τον μοναχισμο πχ, καθως το πρωτο κριτιριο δεν αποτελει τον σεβασμο του αλλου ως ανθρωπο αλλα του εαυτου μας πρωτα..


Θα το μελετήσω και αν καταλάβω θα απαντήσω.

Με αυτα η την απωλεια αυτων μπορει να καταλαβει καποιος την μονιμη εποδω των χριστιανων...Ειμαστε δουλοι του κυριου.Δηλαδη δεν εχουμε κριση , δηλαδη δεν εχουμε κριτιρια και δη ανθρωπιστικα ωστε να σεβαστουμε τον εαυτο μας πρωτα πρωτα και να ζησουμε ελευθεροι.


Μήπως ξέρεις να μου πεις μια αγάπη δυνατή …… όπα λάθος !!!
Πάμε πάλι …
Μήπως ξέρεις να μου πεις τι είναι η ειμαρμένη και ποιος αναφέρθηκε πρώτος εις αυτήν ;
Μήπως ο Σοφοκλής έχει γράψει ολόκληρη τραγωδία επ’ αυτού ;
Τελικά από αρχαία Ελληνική γραμματεία ξέρεται ή περί άλλων τυρβάζετε ;

Για τα υπόλοιπα τα οποία αναφέρεις αγαπητέ συνομιλητή μου, θα σου υπενθυμίσω πως ο Χριστός ήταν από τους μεγαλύτερους επαναστάτες της εποχής του διότι έδωσε στη γυναίκα την αξία που πρέπει να έχει, σε μια εποχή (και περιοχή) όπου η γυναίκα δεν είχε κανένα σχεδόν δικαίωμα.

Και εδώ θα σε ρωτήσω.
Στην Αρχαία Ελλάδα η γυναίκα είχε τα ίδια δικαιώματα με τον άνδρα ;
Μη τρελαθούμε τελείως !!!
Τα ιερατεία είχαν γυναίκες αρχηγούς ;
Ο Ιεροφάντης των Ελευσινίων ήταν γυναίκα ή άντρας ; κλπ κλπ κλπ

Αγαπητέ συνομιλητή αν ποτέ αγαπήσεις αυτή τη χώρα τότε ίσως να καταλάβεις πολλά, τόσο για την ιστορία της όσο και για την φιλοσοφία της.

Την καλημέρα μου διότι ξημερώνει Κυριακή.
Εικόνα

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Κυρ Ιουν 18, 2006 3:13 am

:lol: :lol: :lol:

Ενας απο τους λογους που δεν χρησιμοποιο διορθωτη , ειναι για να φαινετε το επιπεδο των συνομιλητων.Το οποιο επιπεδο.

Οταν λοιπον καποιος αντιλαμβανετε το λαθος του, αλλα σαν εγωπαθες διποδο επιμενη διοτι θεωρει πως σ ενα διαλογο γινεται καποιους ειδους μαχη,προβαινει σε φαιδροτητες...προσπαθει να υποβηβασει τον συνομιλητη του, να τον προσβαλει σε ασχετα με την υποθεση θεματα να τον μειωση και τινι τροπο να τον...βουλωσει :lol: :lol: :lol:

Ειναι υποδειγμα χριστιανικης αντιληψης του διαλογου δυστυχος...στην ελληνικη περιπτωση ο διαλογος ειναι μεσο γι αναβαθμησεις την σκεψη σου, ενω στην αντιθετη καταντα μια χειρηστη εκθεση αγωγης σεβασμου και παιδειας...Διαλεγουμε μπουκαλι δηλαδη ασχετως του αν μεσα το ποτο ειναι μπομπα, οχι πως και δεν πρεπει η συσκευασια να ειναι ομορφη βεβαια.Παντως με συνχωρητε για τις ανορθογραφιες μου...δυστυχος μονο κατι αγραματοι σαν το Μποστ μπορουν να με καταλαβουν.

Ειναι αστειο πραγματικα οι εκπροσωποι της φιλοκαλιας και της αγαπης να ξεβρακωνονται τοσο ευκολα, αλλα η πνευματικη ριχοτητα των χριστιανων ειναι χαρακτηριστικη και προβλεψημη :lol: :lol: :lol:

Λοιπον...εγω παιδια, χρονο πολυ δεν διαθετω.Οποτε γραφω αυτο συμβαινει σε ωρες πραγματικα πιεσμενες, και τελος δυστυχος η φυση μ εβγαλε δισλεκτικο.Ξερετε τι σημαινει αυτο; Θα βγαλετε τα συμπερασματα μονοι σας, σαν καλα μαθητουδια του κατηχητικου η και να σας εξηγησω ο ρατσισμος και η ντε φακτο τυπικουρα θα σας...επιβεβαιωση με την πληστη αυτο-ανθρωπαρεσκια του τυπου σας, που τοσο ευκολα βγαζετε εναντι του αλλου;

Ας προχωρησω ομως...πρεπει να σας πω δυο τρεια πραγματακια ετσι για την ιστορια...επιτα μπορειτε να πατε ως αθρησκοι προφανος (ο νεος χριστιανικος φερετζες ξερετε εσεις...) και στην ανασταση και στα λοιπα μυστηρια της εκκλησιας.Δικη σας ομως η ψυχη, ξοδεψτε την οπως θελετε δεν με πειραζει.

Γκουπιτ κατ αρχην.

Αν το ονομα σου το προφερω λανθασμενα δεν εχω καταλαβει, οπως και αν υπαρχει λαθος στο φυλο.Σε ανεφερα ετσι επιδη ειδα αυτο εδω

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Στα υπόλοιπα απλά συμφωνώ με τα όσα γράφει η αγαπητή qubit


Αν υπαρχει κατι λαθος εκει μπορεις απλα να μου εξηγησεις.Συγνωμη παντος.

Στα μυνηματα τωρα.

Θα πρεπει προφανος η αντιληψη σου, να εισαι τελειως μονοτονη και δυιστικη...

Επιδη μπορει λοιπον εγω να ζαλιζομαι και να γραφω ανορθογραφα αλλα εσυ το τι σου λενε να μην το καταλαβαινεις να στο κανω πιο λιανα.

Μιλαμε για Ελληνικη Κοσμοαντιληψη.Ο τροπος της εκφορας ειναι ο δοτικος.Λεμε πχ τω αγνωστο στρατιωτη, και δεν ενοουμε εναν, αλλα πληθως.Τ οτι περα απο τις αρχες το τονιζω,περα απο τις αρχες τις κοσμοθεασης των Ελληνων, υπαρχουν διαφορα ρευματα αυτο δεν διαφοροποιη την Ελληνικη κοσμαντιληψη.Απλως την ποικιλη.Δεν την καθιστα λανθασμενη η εκνομη.Δεν την καθιστα αλλη, μ απλως την αναπαραγαγη μ αλλο τροπο.

Γι αυτο το λογο δεν εχουν απολυτως κανενα νοημα τα οσα μου σημειωνεις και τα συμπερασματα σου σχετικα με το θεμα ειναι τελειως ασυναρτητα.Αν δεν εχεις το γνωστικο επιπεδο να καταλαβεις την ενοια του πολυμερισμου εντος πλαισιου που συνκοινωνη η ετεροπαρουσιαζεται σαν καθρευτης τι να πω... σε συμπονω.Απλα εφ οσων βρησκεσαι στο μυστικα και οχι σε καποιο καθ αυτο χριστιανικο φορουμ, οταν κατι σου φαινετε ακαταλαβιστικο προσπαθησε να το προσεγγυσης και οχι να το κρινης δογματικα διοτι ετσι δεν εχει κανενα νοημα.Γι αυτο σας μιλαω για μη εθνικη προσεγγυση.Αν θελετε να το κρινετε τον εθνισμο θα πρεπει πρωτα να τον ερμηνευσετε σωστα.Αυτο γινεται με εθνικο τροπο και οχι με μη εθνικο.Για να κρινο πχ τον ινδουισμο και να τον καταλαβω θα πρεπει να μπω στην ματια ενος ινδου.Αν οχι θα εχω κατι επιπλαστο στην καλυτερη, μη ουσιαστικα ινδικο.Ενα υποκαταστατο που μπορει να μ οδηγειση αλλου κι ολας...

Σχετικα με τον ιστοχωρο του κ.Αμυρα σας ειπα πως το ονομα του ειναι καταχρηστικο.Οι λογοι ειναι πολλοι και ποικιλοι.Στην ουσια ειναι διαφορετικη η θεοαντιληψη του Πολυθειστη και του ενοθειστη η του ανιμιστη και επιδη ο συγκεκριμενος ιστοτοπος προωθει ενα συγκεκριμενο θρησκευτικο μορφωμα, η χρηση αυτης της ορολογιας γινεται καταχρηστικα.Διοτι πολυ απλα ο μη γνωστης θα καταλαβει αλλα αντι αλλων, οπως εσυ.

Εγω προσωπικα εχω αλλη αντιληψη απο αυτην που εκφερετε οπως και η συντριπτικη πληωψηφια των εθνιστων ακομα και μεταξη τους.Αλλα οπως σας ειπα για τους γνησιους θεωρειν Ελληνικως δεν υπαρχει θεμα.Ισα ισα που χαιρωμαστε την διαφωρετικοτητα μας.Το ουσιαστικο δυναμικο του συγκεκριμενου ιστοτοπου πληροφωριακα σας λεω πως δεν γεμιζει ουτε ταξι.

Επισης για να καταλαβαιτε την διαστροφη θα σας πω κατι χωρις να δωσω λινκ διοτι με το πληθως των εμπαθων και των φθονερων εδω μεσα, θα κοιταξετε να τα διαστρεψετε η να τα χρησιμοποιησετε ως πειθω, σε οσους δεν θα ξερουν να σας μιλησουν.Λυπαμαι, αλλα θα πρεπει να μ εμπιστευθητε.Αν ναι , εχει καλως, αν οχι δεν πειραζει.

Οπως σας ειπα, η θεοαντιληψη του χωρου εκεινου διαφερει απο την δικη μου.Μιλατε (και δικιολογιμενα βεβαια) για τα κελευσματα κατα των αλλοθρησκων που εξαποληει η σελιδα...Τι θα λεγατε αληθεια αν βλεπατε να λεει η σελιδα πως...το πρωτο κεφαλι που πρεπει να πεσει ειναι αυτο του Ηετιωνα;

Προσεξτε λοιπων εσεις οι σωστοι που εισαστε εδω μεσα τι διαστροφη υφησταμεθα εμεις απο τους εμπαθεις...

Ουσιαστικα εγκαλουμαι ν απολογηθω για κατι...το οποιο διακυρησει πως θα πρεπει πρωτα να εξωντοθω εγω...ο ελληνας θρησκευτης και μετα ο χριστιανος η ο οποιος αλλος...

Αυτο...οι απολογητουληδες τυπου αναστημενος το ξερουν...την εχουν ξεκοκαλισει την σελιδα του ιφηκρατη...απλα για λογους πολεμικης και μισους εξαπατουν διαστρευλωνουν και ενσπειρουν συνχυση και λασπη απο φθονο μισος κακια και φοβο...ελπιζω να καταλαβαινετε για τι ειδους κατασταση μιλαμε...

Μου λες παρακατω...

>|<>QBB<
qubit έγραψε:
Ηετίων έγραψε:Εχεις μηπως διαπιστωσει αλλους χωρους να παραπεμπουν στα οποια κελευσματα η τυποποιησεις αυτου του χωρου;


Η αλήθεια είναι πως όχι, αλλά ο κάθε χώρος έχει και τη δική του βαθμίδα φανατισμού και μισαλλοδοξίας. Κοινός παρονομαστής το μίσος (απίστευτο μίσος αδερφέ μου!) κατά του Χριστού - και όχι μόνον κατά των φανατικών μισαλλόδοξων χριστιανών (που καμμιά σχέση δεν έχουν με το Χριστό), η μονοπώληση της ελληνικότητας με κριτήριο τη θρησκεία και η κατά το δοκούν αφήγηση της ιστορίας. Η απάντηση που είναι απλή, όπως λες, είναι μεν απλή για μένα, αλλά είναι η δική μου απάντηση στο ερώτημα και ίσως διαφέρει από τη δική σου, που δεν την γνωρίζω.


Τι μισος να υπαρχει για τον ανυπαρκτο;Οχι μισος για ενα κατασκευασμενο προσωπο δεν υπαρχει.Καταλαβαινω βεβαια πως οι περισσωτεροι εχετε τη σανιδα της σωτηριας...το αλλο ο χριστουλης αλλο οι παπαδες...σα να λεμε...αλλο ο χιτλερ και αλλο ο ναζισμος, η οπως λεγανε οι κουμουνιστες , ο μαρξισμος ειναι μια χαρα θεωρεια και απλως δεν την εφαρμοσαν σωστα...

Δυστυχος λυπαμαι, και λυπαμαι τριπλα οντος για το συντηριτισμο πολλων.
Γουπιτ ακουσε με...αν υποθεσουμε πως ο χριστος υπηρξε τοτε ηταν κυρικας μισους φανατισμου μισαλλοδοξιας και παλιανθρωπιας...εχεις μαθει δυστυχος απο μικρη τα ωραια ωραια επικαλυματα σαν το αγαπατε αλληλους κτλ, αλλα θα πρεπει να δεις πισω απο τη μασκα...

Αν το κανεις αυτο θα δεις εναν ανθρωπο που περιφρωνει την ιδια του την μητερα αλλα και την γυναικα γενικοτερα (δες πχ στην κανα, Γυναι την αποκαλει, ουτε καν ενα γλυκο λογο δεν της λεει...την αποπερνει και της συπεριφερετε χειρωτερα απο δουλα...) θα δεις εναν ανθρωπο να θεωρει τ αλλα εθνη υποδιεσταιρα και εμας ως σκυλια...ως ζωα και κτηνοι χωρις υπερβολη(δες πχ εκει με την χαναναια) ...θα δεις εναν ανθρωπο στηγνο βαναυσο και κτηνωδη (πχ η παραβολη του πλουσιου στο λουκα) Υπερβοληκος λες πως ειμαι;

Ειληκρινα σου μιλαω, και περα για περα συμπαθητικα.Τι λεει περιπου η παραβολη; Ηταν ενας πλουσιος που αφου αφησε στο καθε δουλο απο ενα νομισμα για να το φυλαξουν ειχε την απαιτηση να το τοκισουν...καποιος απλα το ειχε φυλαξη και του λεει, να κυριε το νομισμα σου.Τοτε ο ...κυριος τον ξαποστρεψε και η κατακληδα του ηταν, πως αν καποιος δεν συμφωνει με οσα εγω λεω και δεν ειναι δουλος μου και δεν με υπηρετει αυξανοντας με ως κυριο αλλα ειναι και αντιπαλος μου να τον φερετε εδω και να τον σφαξετε μπροστα μου...

Ειναι πολλα αυτα που μπορω να σου πω αληθεια, ισως να μπορουσα να κανω και παραθεσεις ξερεις, αλλα δεν εχουνε νοημα...καινη διαθηκη φανταζομαι θα εχεις στο σπιτι σου, απλα ανοιξε την και διαβασε την κανονικα...οχι κατα πως θελει ο αλλος...ξερεις εσυ ποιος...

Αυτα επι του μισους που λες πως υπαρχει για το χριστο.Δυστυχος ηταν αυτος που το δημιουργησε...αλλα δεν μας απασχολει διοτι ειναι ανυπαρκτος.Ξερουμε αλλωστε ποιοι δημιουργησαν τον χριστιανισμο και για ποιο λογο τον επεβαλαν και τα αιτια ειναι αλλα.Τελος παντων.

Σχετικα με τον ορισμου του Ελληνισμου , ΟΧΙ! Οπως δεν θα κατσω ν ανεχτω τα τσογλανια των γερμανοτσολιαδων ως Ελληνες δεν θα δωσω τον ορο του ελληνα παρα μονο σε οποιον τον τιμα.Κι ας ειναι χριστιανος γουπιτ δεν με πειραζει.Αρκει να τον τιμα, να στεκεται σεβαστικα απενατι στην εθνικη μας παραδοση.Οποιος δεν το κανει και ειναι ρουμανος ελληνοφωνος μπορει να λεγετε ρωμιος.Αλλωστε ο καθε ρουμανος το εχει κρυφο καμαρι , και για να καταλαβεις τι σου λεω...προσεξε ως γλωσσα τα...ρωμαιικα! :shock:

www.romanity.org

Αρκετα με το κρυφτουλι του καθε βλακα λοιπον.Ο Υψηλαντης ηταν καραχριστιαναρας, ο ανδρουτσος για ενα διαστημα μουσουλμανος,αλλοι ητανε αθεοι η κρυπτοαθεοι η με παγανιστικες επιροες δεν εχει σημασια...Σημασια εχει για τι πραγμα αγωνιζεσαι.Οταν καποιος τιμα την Ελλαδα και στεκεται σεβαστικα απεναντι της ειναι Ελληνας.Δεν θα θεωρησω ως ελληναρα τον καθε εφιαλτη μονο και μονο επιδη μιλουσε την ιδια γλωσσα με μενα.

Η ντε ρομιλι ειναι συμπατριωτησα μου.Ο χριστοδουλος του ...

"Tο συμφέρον της Εκκλησίας έρχεται πρώτο, και έναντι της οικογένειας, έναντι ακόμη και αυτής της ίδιας της πατρίδας!"
- Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, στο Α' Ιερατικό Συνέδριο (16 Μαϊου 2001)


ειναι ελληνοφωνος και σ οποιον αρεσει!

Τελος!

Αναστημενε απο ατομο με καμενους νευρωνες οπως εσυ δεν περιμενω τιποτα καλητερο, ειναι χαρακτηριστικο η γλειτσα στους χριστιανους...την θεωρουνε και αρετη κι ολας ιδιεταιρα οι μοναχοι... αυτο που θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι αν θεωρεις πως θ αναστηθεις μετα η αν εσυ εισαι αμαρτωλος, αν θ αναστηθουνε οι αλλοι...

Φιλε (sic) Ραμογλου (που θελεις και να με ...μεταφρασεις κι ολας...) εχεις οσο περιθωριο θελεις διοτι προσωπικα ειμαι πραγματικα αυτο το διαστημα παρα μα παρα πολυ πιεσμενος χρονικα.

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Κυρ Ιουν 18, 2006 3:22 am

:lol: :lol: :lol:

Καλα θα σου απαντησω αργοτερα τωρα πρεπει να παω στη δουλεια.

Παντος πρεπει ειναι πολυ υπερυφανος ο παπας της ενορειας σου Ραμογλου...θα κανηβαλιζεις υπεροχα το χριστουλη καθε που θα πας στη συναγωγη

:lol: :lol: :lol:

Το μυστικα φανταζομαι το καταλαβαινεις...εκ των μυστηριων της αγιας ευχαριστιας;

:lol: :lol: :lol:

Υ/Γ Και μη μου πεις κανεις τιποτα για το υφος μου, διοτι θα πρεπει πρωτα να δει το υφος των αλλων :twisted:

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Κυρ Ιουν 18, 2006 6:21 pm

Ηετίων (εγώ δεν είμαι sic), δεν θα σου κάνω κάτι για το ύφος σου (τουλάχιστον προς το παρόν) διότι θέλω να μπορούν οι αναγνώστες να δουν το πώς μιλάει κάποιος που ανήκει στο δικό σου χώρο (αυτόν που ορίζεις εσύ ως Εθνικό).

Για τη συνέχεια δεν σου εγγυούμαι.

Από εκεί και πέρα, η δυσλεξία την οποία δήλωσες πως έχεις, δεν σου απαγορεύει να έχεις λόγο, δεν σου στερεί το δικαίωμα να εκφραστείς και πολύ περισσότερο, δεν σου αφαιρεί την ικανότητα να εκφράσεις στον παρόντα χώρο τις απόψεις σου.
Για όλα τα μέλη του mystica.gr, η πάθηση σου δεν αποτελεί σημείο αντιπαράθεσης, ή κάποιας ιδιαίτερης συμπεριφοράς απέναντι σου.

Ο Δημοσθένης ήταν ψευδός αλλά ήταν Ο ! Ρήτωρ.

Συνέχισε λοιπόν να μας καταθέτεις τα όσα πιστεύεις, να μάθουμε και εμείς άλλο ένα δόγμα των επονομαζόμενων Εθνικών.
Έτσι κι αλλιώς έχετε γίνει τόσοι πολλοί που ο καθένας αναιρεί τον άλλον και αλληλοβρίζεστε αδιακρίτως.

Σκέφτομαι πως αν εκλείπανε οι Χριστιανοί θα είχατε χωριστεί σε αντίπαλες ομάδες για το ποιος είναι ποιο Έλληνας και θα εξακολουθούσατε να υβρίζεστε κατά τον προσφιλή σας τρόπο.

Ελληναράδες μου εσείς !!!

Και κάτι ακόμα …
Σε συναγωγή θες να πάω ; Να πάω.
Σε εκκλησία ; Να πάω.
Σε Αρχαίο Ναό ; Να πάω.
Σε Βουδιστικό Ναό ; Να πάω.
Τι όμως πειράζει αυτό ; Τι χαρακτηρίζει ;

Για μένα, όλοι αυτοί οι τόποι (μαζί με πολλούς ακόμα) είναι τόποι λατρείας του Θεού και όταν (και αν) εισέρχομαι σε αυτούς, εισέρχομαι με τον ίδιο σεβασμό που θα έμπαινα σε μια Χριστιανική Εκκλησία ή σ’ ένα Αρχαίο Ελληνικό Ναό.

Εσύ μείνε στο Δογματισμό σου και στην υβριστική σου συμπεριφορά, καταπατώντας με περισσή περιφρόνηση το δικαίωμα του ανθρώπου να πιστεύει σε ότι θέλει, κατηγορώντας με ποταπές εκφράσεις Θρησκείες και ανθρώπους.

Μη μιλάς όμως για «ανθρωπιστικά κριτήρια» !!!!!!!!!
Διότι οι πρώτοι που τα τσαλαπατάτε είσαστε εσείς, οι αυτοαποκαλούμενοι Έλληνες Εθνικοί.

Καλό απόγευμα και η Παναγιά να σας δίνει δύναμη.
Εικόνα

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Ιουν 19, 2006 1:10 am

Αγαπητέ Ηετίων, θέλω μεταφράσεις.

Πώς η δοτική (τω αγνώστω στρατιώτη) σημαίνει τους πολλούς; Σε ένα τεμάχιον αναφέρεται.

Το "γύναι" (άσε που είναι και αρχαιοπρεπέστατο) ήταν έκφραση της εποχής, έχοντας και κοινωνιολογικές αποχρώσεις. (Σάματις κι εμείς δεν λέμε καμιά φορά "woman", εννοώντας το θήλυ, όπως η Γκούμπιτ;)

Για λέγε, για λέγε. Γιατί κανείς δεν είναι τελείως.

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Δευ Ιουν 19, 2006 4:09 pm

Απαντησεις πρωτες και γρηγορες.Οι δευτερες επονται.

Ραμογλου δεν ξερω ποσο ετων εισαι, αλλα αλλιμονο τη ψυχη που ξοδευεις αν εισαι πανω απο 25...στο λεω μετα λυπης πολυς...

Οταν καποιος βαζει το σικ στην παρενθεση...δεν ενωει το...τρε σικ των μοδιστρων ραμογλου, ουτε τιποτα σχετικο...αλλα ενοει...

Οταν καποιος εχει δισλεξια δεν ειναι ψευδος...αφου εχεις μαυρα μεσανυχτα με τα θεματα ρε τι μιλας;Σας ειπα πιο πανω...

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Ξερετε τι σημαινει αυτο; Θα βγαλετε τα συμπερασματα μονοι σας, σαν καλα μαθητουδια του κατηχητικου η και να σας εξηγησω ο ρατσισμος και η ντε φακτο τυπικουρα θα σας...επιβεβαιωση με την πληστη αυτο-ανθρωπαρεσκια του τυπου σας, που τοσο ευκολα βγαζετε εναντι του αλλου;


Οι Ελληνες ραμογλου οταν δεν ξερουν κατι ρωτανε.Μονο οι χαζοιπυθαροι ελληνοφωνοι ρουμανοι, κοινος ρουμιοι, η ρωμιοι κανουνε οτι τα ξερουνε ολα, και κομποριμονουν επανω στην αμαθεια τους.Λες και ειναι ντροπη να πει κανεις οτι δεν ξερω το α η το β...ας μην αρχησω τα ψυχαναλιτικα τωρα...

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Για όλα τα μέλη του mystica.gr, η πάθηση σου δεν αποτελεί σημείο αντιπαράθεσης, ή κάποιας ιδιαίτερης συμπεριφοράς απέναντι σου.


Το ειδαμε...με εχετε βγαλει αγραματο,και προσπαθητε να με ειρωνευτιται η να με χλευασετε επιδη με τα μαυρα μεσανυχτα που εχετε για το θεμα, δεν καταλαβαινετε καποιοι τιποτα απ οσα λεω και που αν ποτε καταλαβαινετε δεν εχετε απολυτως καμοια ορεξη να το παραδεχτητε...δε βαριεσαι ομως...σημασια σε ισσονα ζητηματα δεν δεινω ποτε.


Συνέχισε λοιπόν να μας καταθέτεις τα όσα πιστεύεις, να μάθουμε και εμείς άλλο ένα δόγμα των επονομαζόμενων Εθνικών


Σε τοσα σημειωματα εχω πει...

Δεν ειναι σωστος ο ορος πιστευω.Δεν υπαρχει δογμα.Αλλα μπενακις βγενακις...ουτε σε ντουβαρια να μιλουσα...


Έτσι κι αλλιώς έχετε γίνει τόσοι πολλοί που ο καθένας αναιρεί τον άλλον και αλληλοβρίζεστε αδιακρίτως.


Το πρωτο ισχυει και ειμασταν παντα πολλοι, ραμογλου...ισως και συ να εισαι στο μελλον.Αν οπως ειπα εισαι μικρος , μπορει αργοτερα να καταλαβεις.Οι χριστιανοι ουτε το 30% δεν ειναι...πολλοι που τοποθετουν τον εαυτο τους ως χριστιανο ειναι στην ολη τους συληψη παγανιστες.Το προβλημα ειναι ο συντηριτησμος και γενικοτερα ο φοβος της γυμνοτητας...τωρα δεν ξερω αν με καταλαβαινει κανεις αλλα ειναι αλλη ιστορια η διαδικασια σαν εκεινη της εξοδου απο το ματριξ...Το δευτερο δεν ισχυει.Δεν αλληλοβριζομαστε, οσοι ειναι αυθεντικοι δεν εχουνε προβληματα.Οσοι ειναι δηθεν και θελουνε πρωτα να...παρουνε το δικο μου κεφαλι ραμογλου και μετα το δικο σου, ε προφανος δεν ειναι και πολυ παγανιστες δεν νομιζεις;

Σκέφτομαι πως αν εκλείπανε οι Χριστιανοί θα είχατε χωριστεί σε αντίπαλες ομάδες για το ποιος είναι ποιο Έλληνας και θα εξακολουθούσατε να υβρίζεστε κατά τον προσφιλή σας τρόπο.


Επιδη λοιπων επιμενης (αν και σιγα το πραγμα, παραπανω ειπες περισσωτερες ασυναρτησιες με τις οποιες θ ασχοληθω μετα) για δωσε παραδειγματα...μηπως απλα σαν τυπικο κατηχημενο μοναστικα χριστιανοπουλο με το θερμο σου φρονημα (ετσι τους λενε τους χριστιανοταλιμπαν...) σ αρεσει να πετας λασπες και βρομιες και οποιος το χαψει;

Α ρε ρουμανισταν το χαλι σου...

Και κάτι ακόμα …
Σε συναγωγή θες να πάω ; Να πάω.
Σε εκκλησία ; Να πάω.
Σε Αρχαίο Ναό ; Να πάω.
Σε Βουδιστικό Ναό ; Να πάω.
Τι όμως πειράζει αυτό ; Τι χαρακτηρίζει ;

Για μένα, όλοι αυτοί οι τόποι (μαζί με πολλούς ακόμα) είναι τόποι λατρείας του Θεού και όταν (και αν) εισέρχομαι σε αυτούς, εισέρχομαι με τον ίδιο σεβασμό που θα έμπαινα σε μια Χριστιανική Εκκλησία ή σ’ ένα Αρχαίο Ελληνικό Ναό.


Ασε ρε ραμουγλου το χριστιανικο σου το φερετζε...Ως τουριστας ο καθενας πηγενει οπουδηποτε, τι μας τα λες αυτα για να σου πω μπραβο;Πρεπει να εισαι ψυχασθενης δε, αν νομιζεις οτι ο πανθεισμος σου υφησταται.Οι πανθειστες δεν υποβηβαζουν την μια θρησκεια εναντι της αλλης και οι γραντε σεφε τας μαγερικας (sic) oi θεοσοφιστες στην σουπα τους κοιταει να δενει το αυγολεμονο...οταν στον αρρωστο δεν δωσεις αυτα που πρεπει γινετε χειρωτερα...Γι αυτο, αντε ν αποφασισης να μαθεις κατι, εστω και απο τον εαυτο σου αν το θελεις (οπως υποπτευομαι) μια που ο εγωισμος σου δεν σου επιτρεπει να εχεις δασκαλο , αλλα μαθε...Δεν μπορει ολες σου οι γνωσεις να ειναι οι φημες και οι διαδωσεις που ακους , που λεει και το τραγουδακι, εκτος αν ...αν στην παρουσια σου υπαρχει αλλος λογος που εχεις αυτην την μορφη οποτε σε καταλαβαινω...πρεπει να εισαι πολυ θλιμενο ατομο παντος...

Για μένα, όλοι αυτοί οι τόποι (μαζί με πολλούς ακόμα) είναι τόποι λατρείας του Θεού και όταν (και αν) εισέρχομαι σε αυτούς, εισέρχομαι με τον ίδιο σεβασμό που θα έμπαινα σε μια Χριστιανική Εκκλησία ή σ’ ένα Αρχαίο Ελληνικό Ναό.


Δηλαδη...εισαι αθεος , οπως καθε χριστιανος βεβαια...Για καθε χριστιανο θεος ειναι ο ιδιος του ο εγωπαθεις εαυτος...Οχι ραμογλου.Κανενα σεβασμο δεν εχεις οταν πας στους δελφους και εξισωνεις τον θυτη και το θυμα.Δεν αποτελεις παρα κατακτητιτικο οργανο.Εισαι ενα αλλοτριομενο ανθρωπακι που προσπαθει να ισσοροπησει την εσωτερικη του φωνη με την εξωτερικη του πνευματικη κηδεμονευση.Ουτε ενοια και αξιες τιμης και δικαιοσυνης εχεις ουτε τιποτα.Αλλωστε αν εχεις δεν θα μου ελεγες τοσες βλακειες σε προσωπικο επιπεδο χωρις να σε προσβαλω καθολου σε προσωπικο εγω πριν.


Εσύ μείνε στο Δογματισμό σου και στην υβριστική σου συμπεριφορά, καταπατώντας με περισσή περιφρόνηση το δικαίωμα του ανθρώπου να πιστεύει σε ότι θέλει, κατηγορώντας με ποταπές εκφράσεις Θρησκείες και ανθρώπους.


Ωραια ρε ραμογλου.Να αναγαγουμε σε επιστημη την καθε μπουρδολογια μηπως για να ευχαριστηθεις;Να δωσουμε στο ετσι και το μακεδωνια στους σκοπιανους;Ωραια δεν ειναι; Ο καθενας να κανει οτι θελει...Οτι ψεμα, και λαθος και κακο να το...νομιμοποιησουμε για να ευχαριστηθουν οι καθε λογοις εγωπαθεις απαιδευτοι σα και σενα...

Και για πες μου τι τσαλαπαταμε εμεις οι ελληνες;Για δωσε παραδειγματα.

Μη μιλάς όμως για «ανθρωπιστικά κριτήρια» !!!!!!!!!
Διότι οι πρώτοι που τα τσαλαπατάτε είσαστε εσείς, οι αυτοαποκαλούμενοι Έλληνες Εθνικοί.


Αλλα ετσι ειναι δυστυχος...οταν ο φανατισμος και το μισος ειναι απιθμενο, οσο μακρυς και να ναι ο φερετζες...

Καλό απόγευμα και η Παναγιά να σας δίνει δύναμη.


Το δεχομαι ως καλη προθεση απο μερους σου ραμογλου.Αν και δεν νομιζω πως υπαρχει απο πλευρα σου διαθεση τετοια...Ευχομαι ειληκρινα να εισαι μικρος για ν αλλαξεις αργοτερα τουλαχιστον χαρακτηρα και να μην προσβαλεις ετσι τους αλλους.

Φιλε Ελισσαιε.

Μπορει να κανω ανορθογραφιες, αλλα και γραμματικη ξερω και συντακτικο, ακομα και ...ορθογραφια μη σου πω οτι ξερω...τελος παντων ομως.

Η πτωση στην δοτικη σημαινει το πλήθος.Τη μορφη της αντιληψης την εχω εξηγησει πιο πανω , αν κανεις το κοπο να διαβασεις.Μιλαμε πχ για ενα κοσμο, ενω στην ουσια ειναι πολλοι αλληλοεμπλεκομενοι μεταξη τους.Κατ ουσιαν δεν ειναι ενας , ειναι πολλοι, επιδη ομως λειτουργουν ως οργανισμος , εμεις το αντιλαμβανομαστε ως ενα με την ιδια ενοια που η μοναδα σημαινε το απειρο και οχι το 1.

Φιλολογος δεν ειμαι για να σου δωσω καθ αυτο ορισμο.Ωστοσω αν ρωτησεις και αλλου θα δεις πως δεν σου λεω κατι λαθος.Μπορεις δε, απλα να πας στο συνταγμα και να ρωτησεις πολυ απλα , αν το μνημειο ειναι αφιερωμενο σ εναν ιδανικο στρατιωτη συμβολικα η προκειτε για καποιο κοινοταφειο με πολλους στρατιωτες θαμμενους εκει μεσα...

Η προσφωνηση του Γιεχοσουα, ειναι αποτομη και ασεβης προς την μητερα του.Για καθε μητερα και πατερα ο γιεχοσουα λεει πως ειναι εχθρος του παιδιου και δικος Του αν αγαπηθουν περισσωτερο απο τον ιδιο...Οι ιουδαιοι της γυναικες τους τις ειχανε χειρωτερα απο ζωα, αλλα και παλι η μητερα ειχε σεβαστικη συμπεριφωρα απο τα παιδια της (δες σχετικη εντολη του ιουδαικου νομου)Ο Γιεχοσουα της συμπεριφερετε με τρομερη απρεπια.

Δεν ξερω φιλε πως αποκαλεις εσυ τη μητερα σου, αλλα εγω της μιλαω με πολυ ομορφο τροπο.Δεν την αποκαλω Γυναικα...ουτε την αποπαιρνω και την αποποιουμαι (τι κοινο υπαρχει αναμεσα σε σενα και σε μενα γυναικα! κτλ- το θαυμαστικο σημαινει πως οτι λεγετε , εφ οσων ειναι ερωτιματικο , πως λεγετε εντονα!)Γενικοτερα αν παρατηρισεις θα δεις πως δεν τις συμπεριφερετε σωστα.Ο λογος βεβαια ειναι αλλος που οι συγγραφεις τον βαζουν να συμπεριφερετε και καλα ετσι αλλα τελος παντων ειναι αλλο θεμα αυτο...

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Ιουν 19, 2006 5:40 pm

Δε χρησιμοποιώ την ιδιότητα του συντονιστή για τελευταία φορά.
Όμως στο μέλλον δε θα ανεχθώ άλλες ύβρεις του τύπου :

χαζοιπυθαροι ελληνοφωνοι ρουμανοι

χριστιανοταλιμπαν

Πρεπει να εισαι ψυχασθενης δε

Ωραια ρε ραμογλου
Ασε ρε ραμουγλου
ρε τι μιλας;


Από εκεί και πέρα το κείμενο σου βρίθει από ασάφειες και από παραλήρημα διχασμού και ύβρεων που αρνούμαι να σχολιάσω.
Καλό όμως είναι να μάθεις καλά την Ελληνική γλώσσα και έτσι να μπορείς να διαχωρίζεις το παράδειγμα από την έννοια και από την πάθηση. Όπως βέβαια και να μπορέσεις να αντιληφθείς το ότι εγώ δεν χρησιμοποίησα τον όρο «αγαπητέ» ως sic έκφραση διότι δεν με εξέφραζε. Εσύ όμως μέσα στο παραλήρημα σου ούτε αυτό δεν αντελήφθης και βέβαια το σχολίασες με άτοπο παραλληλισμό.

Προσπάθησε λοιπόν να κάνεις διάλογο μέσα στα ανεκτά όρια και περιθώρια, προσπερνώντας τα όσα διχαστικά σου έχουν μάθει και κατανοώντας όσα σου λένε οι συνομιλητές σου.
Εικόνα

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Δευ Ιουν 19, 2006 10:03 pm

>|<>QBB<

Ramoglou έγραψε:Δε χρησιμοποιώ την ιδιότητα του συντονιστή για τελευταία φορά.
Όμως στο μέλλον δε θα ανεχθώ άλλες ύβρεις του τύπου :

χαζοιπυθαροι ελληνοφωνοι ρουμανοι

χριστιανοταλιμπαν

Πρεπει να εισαι ψυχασθενης δε

Ωραια ρε ραμογλου
Ασε ρε ραμουγλου
ρε τι μιλας;


Από εκεί και πέρα το κείμενο σου βρίθει από ασάφειες και από παραλήρημα διχασμού και ύβρεων που αρνούμαι να σχολιάσω.


Ωραια...να κανω και γω ενα βημα πισω για να πεσουν οι τονοι , που κατ ουσιαν με την υποκριτικη σου σταση δεν θελεις να πεσουν...κατ ουσιαν αυτο που λες ειναι:

Εγω μπορω να σε βριζω και να σε ειρωνευομαι και οχι εσυ εμενα...Ε δεν γινεται αυτο με τον Ηετιωνα...Θα πρεπει να με σεβαστεις οπως σεβομαι εγω εσενα.Με τον ελισσαιο που κι αυτος χριστιανος ειναι γιατι δεν υπαρχει θεμα και υπαρχει με σενα;Παμε παρακατω...


Ramoglou έγραψε: Καλό όμως είναι να μάθεις καλά την Ελληνική γλώσσα και έτσι να μπορείς να διαχωρίζεις το παράδειγμα από την έννοια και από την πάθηση.


Καλα μαθε πρωτα ν αντιμετοπηζεις τον αλλον με σεβασμο και οχι με υφος 15 καρδιναλιων και επιτα αντε να μαθεις το σημαινων και το σημαινομενο αμα μαθεις δε και τις νοηματικες ταυτησεις της καθε λεξης που παπαγαλιζεις,επιτα μπορεις να με εγκαλεις για...μαθηση της ελληνικης.


Ramoglou έγραψε: Όπως βέβαια και να μπορέσεις να αντιληφθείς το ότι εγώ δεν χρησιμοποίησα τον όρο «αγαπητέ» ως sic έκφραση διότι δεν με εξέφραζε. Εσύ όμως μέσα στο παραλήρημα σου ούτε αυτό δεν αντελήφθης και βέβαια το σχολίασες με άτοπο παραλληλισμό.


Ασε ρε ραμογλου...πρεπει να διακατεχεσαι απο αρκετο μεγαλοιδεατισμο για να νομιζεις οτι οι αλλοι δεν καταλαβαινουν τι γραφεις...Το τι ειπες και το τι υπονοησες ειναι ξεκαθαρο.Να μαθεις να σεβεσαι το συνομιλητη σου, ειδηκα οταν ερχεται φιλικα να πει δυο πραγματα.Αλλα στην χαλασα βλεπεις τη μηχανη της λασπης με πρωτο πρωτο εργαλειο της αηδιες του Ιφικρατη...Ασε με λοιπον ησυχο και αντιμετοπησε με σωστα.Αυτα που λεγονται εκει μεσα δεν εκφραζουν κανενα και το ξερεις και συ και ποσοι αλλοι...εδω σας λεω οτι πρωτα λενε πρεπει να σφαξουνε τους επικουριους και μετα τους χριστιανους και συ φυσικα δεν καταλαβαινεις τιποτα...δεν θελεις πιθανων.

Ramoglou έγραψε:Προσπάθησε λοιπόν να κάνεις διάλογο μέσα στα ανεκτά όρια και περιθώρια, προσπερνώντας τα όσα διχαστικά σου έχουν μάθει και κατανοώντας όσα σου λένε οι συνομιλητές σου.


Αυτα να τα πεις στο καθρευτη σου ραμογλου και οχι σε μενα!

Να μαθεις ν αναγνωριζεις τα λαθη σου δεν επαισε ζαχαρη στο νερο...εκτος αν τα επιδιωκες!

Θελεις να εισαι χριστιανος; Με γεια σου και χαρα σου δεν μου πεφτει λογος!

Το να διαστρεφεις τα πραγματα κατα πως βολευουνε στο ψυχησμο σου οχι δεν επιτρεπετε.

Τις βλακειες περι ελληνων μονοθειστων κτλ να τις αφησετε κατα μερος.

Ειναι πιο τιμια η σταση του καμενου του αναστημενου που λεει ναι εχουνε λαθος και εμεις το σωστο παρα τα οσα αηθει και προσβλητικοτατα αραδιασες εδω περα!Πιο σωστος ειναι αυτος απο σενα και απενατι στον εαυτο του πρωτα πρωτα!

Να μαθετε ν αντιμετοπηζετε την πραγματικοτητα και να μην την διαστρεφετε κοβοντας και ραβοντας την κατα μιμηση του προκρουστη.

Θελετε να κανετε κριτηκη σε μια θρηκεια; Να την κανετε! Να την ανασκολοπιζετε ομως οχι! Αυτο ειναι εγκλημα!

Το καταλαβες;

Περισσωτερα αυριο...

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Τρί Ιουν 20, 2006 11:27 am

Κατ΄ αρχήν θα ήθελα να δηλώσω μετά από τις διορθώσεις που έγιναν στο μήνυμα μου (Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 16, 2006 11:24 am) από την αγαπητή Ζαντοκ, ότι ΕΠΙΜΕΝΩ στους χαρακτηρισμούς, τις προσφωνήσεις, και τις αιτιολογήσεις που αναφέρονται στα ΔΙΚΑ μου γραπτά με τα Bold γράμματα και όχι στις παραθέσεις που επισυνάφτηκαν από την συντονίστρια.

Μπορεί η παράθεση να έγινε από την qubit, και το κείμενο να είναι από το σιτε «Ελληνική Θρησκεία» εγώ όμως το αποδίδω με τις απαιτούμενες αιτιολογήσεις στον Ηετίωνα και στη λογική του και από ότι βλέπω κάνει όλες τις δυνατές προσπάθειες να με επιβεβαιώσει.


Γεια σου Ηετίωνα.

Σίγουρα οι καμένοι νευρώνες δεν είναι απλό πράγμα αλλά οι καμένες φλάντζες είναι κάτι σοβαρό.

Λες λοιπόν δικαιολογώντας την ανορθογραφία:

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Οποτε γραφω αυτο συμβαινει σε ωρες πραγματικα πιεσμενες, και τελος δυστυχος η φυση μ εβγαλε δισλεκτικο..


Μετά λες ότι χρησιμοποιείς την ανορθογραφία:

Ενας απο τους λογους που δεν χρησιμοποιο διορθωτη , ειναι για να φαινετε το επιπεδο των συνομιλητων.Το οποιο επιπεδο.



Και μετά λες ότι δεν υπάρχει ανορθογραφία:

>|<>QBB<
Μπορει να κανω ανορθογραφιες, αλλα και γραμματικη ξερω και συντακτικο, ακομα και ...ορθογραφια μη σου πω οτι ξερω...τελος παντων ομως.


Μήπως δεν ξέρεις τι σου γίνεται???Πρέπει να αποφασίσεις να πεις την αλήθεια. Και αν ξέρεις ορθογραφία να την εφαρμόσεις γιατί η γλώσσα είναι αναπόσπαστο κομμάτι του πολιτισμού που προσπαθείς να πλασάρεις.

Διαμαρτύρεσαι για την ειρωνεία και την χαρακτηρίζεις εμπάθεια όταν τα κείμενα σου βρίθουν προσβλητικών εκφράσεων, συνεχών μειωτικών χαρακτηρισμών και συνεχούς απαξίωσης στην ελπίδα και την πίστη των άλλων. Θα έκανα μια ωραία συλλογή αλλά δεν έχω καιρό για χάσιμο.

Με τα λόγια αλλά και το ύφος των γραφόμενων σου, όχι απλώς δεν υποστηρίζεις το πνεύμα του Ελληνικού πολιτισμού που προσπαθείς να εξυμνήσεις αλλά επιπροσθέτως το προσβάλεις.

Ο βλακώδης τρόπος με τον οποίο «ερμηνεύεις» τις ιερές (κατά άλλους) γραφές για να αποδείξεις ότι ο Ιησούς Χριστός ήταν αγενής προς την μητέρα του δείχνει το πόσο κάποιος πρέπει να σε παίρνει σοβαρά. Μου θυμίζεις κάποιον εξ΄ ίσου σοφό που έλεγε ότι επειδή ο Ιησούς είχε μόνο μαθητές ήταν και............

Δεν συνηθίζω να υπεραμύνομαι υπέρ κανενός αλλά ο τρόπος με τον οποίο απευθύνεσαι στο Ράμογλου και κατ΄ επέκταση σε όποιους δεν συμφωνούν μαζί σου είναι ελεεινός.

Επιφυλάσσομε να σου απαντήσω με ειλικρίνεια στην ερώτηση σου για την Ανάσταση (δική μου ή των άλλων) όταν συνέλθεις από τον εθνικιστικό και αντιχριστιανικό παροξυσμό σου και όταν δεχθείς ότι και οι «χαζοιπυθαροι ελληνοφωνοι ρουμανοι» είναι και αυτοί άνθρωποι με αισθήματα όπως εσύ ο «άξιος» συνεχιστής των αρχαίων προγόνων μας.

Μέχρι τότε άνοιξε κάποιο λεξικό για να βρείς τις διαφορές μεταξύ "αγάπης προς το αρχαιοελληνικό πνεύμα" , "υποβολιμαίου εθνικιστικού παροξυσμού" και " κρυπτόμενου και καλυμμένου ρατσισμού". Τα όρια μεταξύ των τριών αυτών καταστάσεων είναι πόλυ αδρά και πετάγιεσαι με χαρακτηριστική ευκολία από το ένα στο άλλο.
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιουν 20, 2006 1:21 pm

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Περισσωτερα αυριο...


Θα περιμένω .........
Εικόνα

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Τρί Ιουν 20, 2006 3:34 pm

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Αν δεν εχεις το γνωστικο επιπεδο να καταλαβεις την ενοια του πολυμερισμου εντος πλαισιου που συνκοινωνη η ετεροπαρουσιαζεται σαν καθρευτης

Δεν το έχω !!! :cry: :cry: :cry:
Γουπιτ ακουσε με...αν υποθεσουμε πως ο χριστος υπηρξε τοτε ηταν κυρικας μισους φανατισμου μισαλλοδοξιας και παλιανθρωπιας...εχεις μαθει δυστυχος απο μικρη τα ωραια ωραια επικαλυματα σαν το αγαπατε αλληλους κτλ, αλλα θα πρεπει να δεις πισω απο τη μασκα...

Βλέπω.
Πάτερ άφες αυτοίς...

Τετέλεσται.

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Ιουν 20, 2006 4:34 pm

>|<>QBB<
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ έγραψε:Κατ΄ αρχήν θα ήθελα να δηλώσω μετά από τις διορθώσεις που έγιναν στο μήνυμα μου (Δημοσιεύθηκε: Παρ Ιούν 16, 2006 11:24 am) από την αγαπητή Ζαντοκ, ότι ΕΠΙΜΕΝΩ στους χαρακτηρισμούς, τις προσφωνήσεις, και τις αιτιολογήσεις που αναφέρονται στα ΔΙΚΑ μου γραπτά με τα Bold γράμματα και όχι στις παραθέσεις που επισυνάφτηκαν από την συντονίστρια.

Μπορεί η παράθεση να έγινε από την qubit, και το κείμενο να είναι από το σιτε «Ελληνική Θρησκεία» εγώ όμως το αποδίδω με τις απαιτούμενες αιτιολογήσεις στον Ηετίωνα και στη λογική του και από ότι βλέπω κάνει όλες τις δυνατές προσπάθειες να με επιβεβαιώσει.


Αγαπητέ ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΕ,

νομίζω ότι η παρέμβασή μου ήταν σαφής και απόλυτα ενδεδειγμένη υπό τις παρούσες συνθήκες.

Εξίσου σαφής είναι και η άποψή σου και θεωρώ ότι όλοι οι συμμετέχοντες, αλλά και οι τυχόν αναγνώστες μας διαθέτουν δυνατότητα αντίληψης τουλάχιστον για τα προφανή.

Ευχαριστώ για την κατανόηση.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Τετ Ιουν 21, 2006 3:32 pm

:lol: :lol: :lol:
Η λυσα ορισμενων με διασκεδαζει...

>|<>QBB<
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ έγραψε:ΕΠΙΜΕΝΩ στους χαρακτηρισμούς, τις προσφωνήσεις, και τις αιτιολογήσεις που αναφέρονται στα ΔΙΚΑ μου γραπτά με τα Bold γράμματα και όχι στις παραθέσεις που επισυνάφτηκαν από την συντονίστρια.


Ποιος δεν μπορει να καταλαβει πως οι χαρακτηρισμοι που μου αποδιδει ο [s]Ταβλιασμενος[/s] δεν προερχονται απο μενα , αλλα απο την υπουλη ταυτηση του Ηετιωνα και του Ιφικρατη;

Που εχεις δει σε κειμενο μου να χαρακτηριζω καποιον αχρειο η εσενα;

Ειπα επισης τουλαχιστων καμοια 10αρια φορες οτι δεν υπαρχει ταυτηση με των εθνικων με τα σημειωματα της "Ελληνικης Θρησκειας" Ρε δε πα να λεω γω...οχι, εσεις ξερετε καλυτερα προφανος απο μενα...Δεν πα να ειπα κανα 2-3 φορες οτι

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Οπως σας ειπα, η θεοαντιληψη του χωρου εκεινου διαφερει απο την δικη μου.Μιλατε (και δικιολογιμενα βεβαια) για τα κελευσματα κατα των αλλοθρησκων που εξαποληει η σελιδα...Τι θα λεγατε αληθεια αν βλεπατε να λεει η σελιδα πως...το πρωτο κεφαλι που πρεπει να πεσει ειναι αυτο του Ηετιωνα;

Προσεξτε λοιπων εσεις οι σωστοι που εισαστε εδω μεσα τι διαστροφη υφησταμεθα εμεις απο τους εμπαθεις...

Ουσιαστικα εγκαλουμαι ν απολογηθω για κατι...το οποιο διακυρησει πως θα πρεπει πρωτα να εξωντοθω εγω...ο ελληνας θρησκευτης και μετα ο χριστιανος η ο οποιος αλλος...

Αυτο...οι απολογητουληδες τυπου αναστημενος το ξερουν...την εχουν ξεκοκαλισει την σελιδα του ιφηκρατη...απλα για λογους πολεμικης και μισους εξαπατουν διαστρευλωνουν και ενσπειρουν συνχυση και λασπη απο φθονο μισος κακια και φοβο...ελπιζω να καταλαβαινετε για τι ειδους κατασταση μιλαμε...


Ρε δε πα να λες και να ξαναλες...το μισος και ο φθονος του καθε θαμενου ειναι τυφλο...

>|<>QBB<
ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ έγραψε:Μπορεί η παράθεση να έγινε από την qubit, και το κείμενο να είναι από το σιτε «Ελληνική Θρησκεία» εγώ όμως το αποδίδω με τις απαιτούμενες αιτιολογήσεις στον Ηετίωνα και στη λογική του και από ότι βλέπω κάνει όλες τις δυνατές προσπάθειες να με επιβεβαιώσει.


Εχει κοψει λοιπον ο τυπακος εδω ο αγαπητος σας ενα κουστουμι και το φοραει σ οποιον βρει...Καλα μιλαμε ουτε ο μπαρμπας σου ο προκρουστης δεν εφαρμοζε τετοια αλητεια...Εκεινος το εκανε για τα λεφτα...εσυ το κανεις απο ιδεολογια...

Επιτα προσπαθεις να...βγαλεις το λαυρακι...σε ξαναρωταω λοιπον.Ξερεις τι ειναι η δυσλεξια;Αφου δε ξερεις [s]ρε[/s] τι μιλας;

Για να εχεις γνωμη θα πρεπει να εχεις γνωση αν δεν εχεις γνωση δεν μπορεις να εχεις γνωμη, διοτι αν καποιος εχει γνωμη χωρις να εχει γνωση πως λεγετε; Ο χαρακτηρισμος δικος σας...

Για τον Ελληνικο πολιτισμο δε, εσυ εισαι ακαταληλος να κρινης...Εισαι ανατολικου πολιτισμου ατομο , και δη εχθρικο...θα επρεπε ν αρχισω ν ανυσηχω αν καποιος τελειως [s]βλαμενος[/s] σα και σενα μου ελεγε μπραβο.

Και προσεξε διαχειρηση...ειπα βλαμενος; Ναι το ειπα διοτι αρκετα με το βρισιδι.Οι προσβολες επιστρεφονται, δες παρακατω.

Ο βλακώδης τρόπος με τον οποίο «ερμηνεύεις» τις ιερές (κατά άλλους) γραφές για να αποδείξεις ότι ο Ιησούς Χριστός ήταν αγενής προς την μητέρα του δείχνει το πόσο κάποιος πρέπει να σε παίρνει σοβαρά. Μου θυμίζεις κάποιον εξ΄ ίσου σοφό που έλεγε ότι επειδή ο Ιησούς είχε μόνο μαθητές ήταν και............


Και παλι λογια στο στομα μου [s]ρε[/s];Που εχεις δει εγω να λεω τετοια πραγματα;Αλλα ας παμε παρακατω.Ας υποθεσουμε πως εγω ως αλλοθρησκος ειμαι ασθενης εγγυροτητας.Για πες μου λοιπον εσυ καποιο χωριο οπου ο Γιεχοσουα συμπεριφερετε με ευγενια και σεβασμο στην μητερα του μη αποποιουμενος αυτην.

Ο Γιεχοσουα κρινοντας αντικειμενικα απο την φιλολογικη και ιστορικη επιστημη ηταν εσσαιος.Οι εσσαιοι ηταν οι καινοφανοις δογματικοι τυποι που δεν δεχονταν ως μητερα και πατερα τους γονοις τους αλλα ως αδερφους και συγγενεις μονο τους ετερους εσσαιους.Για τους ιδιους τους γονεις τους ειχαν την αντιληψη πως ηταν μοιαροι και πορνοι αμαρτολοι καταδικασμενοι και εκφυλισμενοι ανθρωποι, οπως ακριβως και οι συνχρωνοι μοναχοι που εχουν την ιδια αν οχι μεγαλητερη αποστροφη προς τους γονεις τους, τρεφοντας ιδιεταιρη απαιχθεια στην ιδια την μητερα τους που την θεωρουν ως οργανο του σατανα που προσπαθει να τους αποσπασει απο την οδο της σωτηριας.Ομοια ηταν τα πραγματα και για τους εσσαιους οπως και για τον γιεχοσουα...η μαγδαλινη εμφανιζεται με λαχταρα να προσπαθει ν αγγαλιαση τον Γιεχοσουα και αυτος της λεει μη μου απτου.Πορκουα το μη μου απτου; Επιδη δεν θελει να τον μολινη φυσικα...Τελος παντων...Κοιταξε...δεν γιναμε ολοι Εθνικοι με την επιφυτηση η επιδη ειχαμε την καταλληλη αγωγη απο την οικογενια μας.Καποιοι απο μας ηταν πολυ καλη χριστιανοι πριν.Το πως αλλαξαμε; Ε η ερευνα μας εφαγε πες...ποσο δικιο ειχαν ο σκοταδιστες της εκκλησιας...υπο το φως της γνωσης και της κριτικης ο χριστιανισμος ειναι τελειως ανυσχηρος :twisted:

Δεν συνηθίζω να υπεραμύνομαι υπέρ κανενός αλλά ο τρόπος με τον οποίο απευθύνεσαι στο Ράμογλου και κατ΄ επέκταση σε όποιους δεν συμφωνούν μαζί σου είναι ελεεινός.


Αντε [s]ρε βρομιαρη που αν ανοιξεις το στομα σου δεν μπορεις να σταθεις απ τη μποχα! Αντε να κανεις κανα μπανιο ρε απλητε να συνελθεις που εχεις τη μπιχλα γι αρετη...[/s] οσο δε για το ραμογλου, το λαθος αρχισε να το καταλαβαινει μαλλων.Να προσεχε πως μιλουσε αν ηθελε σεβασμο , οχι ν απαιτει να με βριζει αυτος και γω να καθομαι στην γωνια μου...Να μαθετε να παιζετε δικαια, με αρχες και αξιες!

Επιφυλάσσομε να σου απαντήσω με ειλικρίνεια στην ερώτηση σου για την Ανάσταση (δική μου ή των άλλων)


:lol: :lol: :lol: ασε μην κανεις το κοπο...το εκανες ιδη.Αλλοστε ειναι γνωστο πως κατ ουσιαν εισαστε αθεοι.Οι ενθεοι ειναι φιλοκαλλεις, εσυ [s]εισαι τοσο τρισαθλιος τοσο ελεινος τυπος[/s] που εισαι χρισταινος μονο και μονο επιδη [s]εισαι ρατσιστοφασιτης[/s] του χειρηστου ειδους.Που το καταλαβα; Μα απο την συμπεριφωρα σου και τις ενεργιες σου.Οσοι δεν ειναι χριστιανοφασιστες δεν δογματιζουν οπως εσυ ουτε τον βαζουν τον αλλο στο κρεβατι του προκρουστη.

όταν συνέλθεις από τον εθνικιστικό και αντιχριστιανικό παροξυσμό σου και όταν δεχθείς ότι και οι «χαζοιπυθαροι ελληνοφωνοι ρουμανοι» είναι και αυτοί άνθρωποι με αισθήματα όπως εσύ ο «άξιος» συνεχιστής των αρχαίων προγόνων μας.


Για πες μου

Που και ποτε ειπα εθνικιστικα κρεσεντο εδω η οπουδηποτε

Που και ποτε ειχα αντιχριστιανικο παροξυσμο

που και ποτε ειπα οτι οι ρουμανοι (www.romanity.org) δεν ειναι ανθρωποι με αισθηματα μα και δικαιοματα;Ξερεις γιατι [s]ρε καμενε[/s], εχει λυσσαξει ο Ιφηκρατης ειδηκα με τους Ηετιωνες που και καλα μου τον προσαπτεις ως κατηγορια;Αντε να μαθεις πρωτα και μετα ελα να μιλησουμε...

Για δοσε παραδειγματα και για ποιο λογο δεν ειναι οι πολιτες αυτης της χωρας γενικως η και ειδηκως χατζατζαριδες και ελληνοφωνοι ρουμανοι (ρωμνιοι) :twisted:

Αντε να συνελθεις λοιπον πρωτα εσυ που εχεις καει τελειως και μετα κρινε τους γυρω σου.

Μέχρι τότε άνοιξε κάποιο λεξικό για να βρείς τις διαφορές μεταξύ "αγάπης προς το αρχαιοελληνικό πνεύμα" , "υποβολιμαίου εθνικιστικού παροξυσμού" και " κρυπτόμενου και καλυμμένου ρατσισμού". Τα όρια μεταξύ των τριών αυτών καταστάσεων είναι πόλυ αδρά και πετάγιεσαι με χαρακτηριστική ευκολία από το ένα στο άλλο.


Για δωσε παραδειγματα :twisted: Πρεπει να εισαι πολυ σιγουρος οτι θα βρεις ε; :lol: :lol: :lol:

Θα βρεις την αξιοπρεπια ν ανακαλεσεις αραγε; Αλλα που να την βρουν οι εγωπαθεις διαταραγμενοι [s]σχιζοφρενοις[/s] σα και σενα που ακουνε φωνες και βλεπουνε μαλιστα και μενα σε αυτα τα λιγα ποστ να εχουνε πει ολα αυτα που μου αποδειδης :lol: :lol: :lol:

Υ/Γ

Ενταξη γουπιτ

Καλως Ραμογλου

Ζαρντοκ, ειναι πραγματι προφανεστατα ολα...εχετε οι περισσωτεροι κατασκευαση στο μυαλο σας μια καρικατουρα και παιζατε μ αυτην...Δεν ειναι ετσι ομως.

Προσωπικα δεν εχω προβλημα με το να ειναι καποιος χριστιανος.Δικη του οπως ειπα η ψυχη ας την ξοδεψει οπως θελει.Ομως δεν μπορει να λασπολογει και να διαστρευλωνει.Ειναι ατιμο πραγμα αυτο.Σημερα πχ ειδα ενα πρωτοσελιδο οπου αναφερονταν στην εκκλησια απο την εσπρεσο.Γιατι δεν το χρησιμοποιο αραγε αυτο το νεο νομιζεις; Αν ειχα ερθει εδω για σπασημο δεν θα ειμουνα αλλιως θαρρεις;

Το να προτιμα καποιος ως κοσμαντιληψη και ως θρησκεια το α η β μορφωμα ειναι δικο του θεμα, το προβλημα ερχετε οταν κοιταει να το επιβαλει στους αλλους, και γι αυτο τα οσα προβληματα με τους χριστιανους.πρεπει να καταλαβουν πως οι εποχες των φασισταριων επερασαν, απαξ δια παντος, ειδηκα επανω στα θεματα αυτα.Οι εξουσιαστες εχουν πλεων αλλα εργαλεια και οχι την θρησκεια.Γι αυτο θα πρεπει ορισμενοι την ταυτηση του σεβασμου με την υποταγη και το φοβο να την αναθεωρησουν και δη ελληνικος.Δεν μου αρεσει να μιλαω ασχημα.Μ αν ο αλλος εχει τετοια διαθεση δεν εχω ελημα στον χειρησμο τον πατιλικιων...

[mod]Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία διότι εμπεριείχε υβριστικές και ανάρμοστες με το ύφος της αγοράς αυτής εκφράσεις.

Δε θα αφήσουμε να επαναληφθούν τέτοιες εκφράσεις, διότι απαιτούμε καλύτερο χειρισμό του λόγου μεταξύ των μελών.
[/mod]

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τετ Ιουν 21, 2006 3:45 pm

Ζαρντοκ, ειναι πραγματι προφανεστατα ολα...εχετε οι περισσωτεροι κατασκευαση στο μυαλο σας μια καρικατουρα και παιζατε μ αυτην...Δεν ειναι ετσι ομως.


:yikes: :no:

Αγαπητέ Ηετίωνα,

λίγη ψυχραιμία δεν βλάπτει... Νομίζω ότι έχεις παρανοήσει κάποιες τοποθετήσεις εδώ μέσα.

Με καλή προαίρεση θα γίνει εποικοδομητικός ο διάλογος...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Τετ Ιουν 21, 2006 3:53 pm

Μακαρι αγαπητη.Και αν εχω παρανοηση κατι θ ανακαλεσω, να εισαι σιγουρη.

Templar
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2006 4:04 pm
Τοποθεσία: Βουλα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Templar » Πέμ Ιουν 22, 2006 9:58 am

Σαν παρενθεση και για να αποσυμφωρηθει λιγο το κλιμα θα ηθελα να κανω μια παρατηρηση.

Οι θρησκειες εχουν φτιαχτει απο ανθρωπους μιας συγκεκριμενης εποχης και περιοχης. Φτιαγμενες ετσι ωστε να βοηθησουν ανθρωπους μιας συγκεκριμενης ιδιοσυγκρασιας και νοοτροπιας να εξελιχθουν. Πολλες φορες οι ανθρωποι αλλαζουν θρησκεια γιατι αισθανονται οτι τους βολευει καλυτερα στην ψυχοσυνθεση τους. Δικαιωμα του καθενος ειναι και πολυ καλα πρατει εφοσον νομιζει οτι μεσω αυτης της οδου μπορει να εξελιχθει. Αλλωστε δεν ταιριαζουν ολα σε ολους.

Ομως υπαρχουν σημερα θρησκειες φτιαγμενες για την συγχρονη εποχη ? Μαλλον οχι, καθως ολες εχουν φτιαχτει 500-2000 χρονια πριν. Ετσι οφειλουν να εξελιχθουν και οι θρησκειες και να συμβαδησουν με την συγχρονη εποχη σαν ζωντανος οργανισμος. Δυστυχως ομως το ιερατειο (της οποιαδηποτε θρησκειας) ειναι ανημπορο να κανει κατι προς αυτη την κατευθυνση. Σημερα δεν υπαρχουν προφητες η φωτισμενοι ανθρωποι που να μπορουν να αλλαξουν κατι τοσο μεγαλο και σοβαρο. Ετσι νομιζω επερχεται η καταρευση των διαφορων θρησκειων.

Οσο για τους εθνικους θα ηθελα να επισημανω οτι δεν ειμαστε πια οι αρχαιοι μας προγονοι (δεν εχουμε σχεδον κανενα απο τα ιδανικα και τα πιστευω τους πια) και δεν ξερουμε καν πως λειτουργουσε αυτη η θρησκεια. Γιατι λοιπον να πρεπει να θεωρουμε οτι μας εκφραζει ? Απλα και μονο απο αντιδραση στον Χριστιανισμο, η σαν μια προσπαθεια αναβιωσης της αρχαιας Ελλαδας (ανεφυκτο) ?

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: Τρί Μάιος 17, 2005 10:07 am

Δημοσίευσηαπό ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ » Πέμ Ιουν 22, 2006 11:06 am

Ο «Έλλην» ρωτά απευθυνόμενος σε μένα:

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Που εχεις δει σε κειμενο μου να χαρακτηριζω καποιον αχρειο η εσενα;


Έκανα λοιπόν μια επιλογή του θαυμάσιου λόγου που το «Ελληνικό πνεύμα», :wink: ΤΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ :wink: από του Ιφικράτη και της «Ελληνικής Θρησκείας» μας χάρισε με τα μυνήματα του ο Ηετίων.

Και είχε δίκιο. Ο «Έλλην» είχε δίκιο. Δεν είπε σε κανένα κείμενο του τον αλλο αχρείο.

Βεβαίως τον είπε ...[s]βλάκα[/s], [s]ξεβρακωμένο[/s], [s]καμένο[/s], [s]χαζοπύθαρο[/s], [s]Ρουμάνο[/s], [s]ντουβάρι[/s], [s]ασυνάρτητο[/s], [s]χριστιανοταλιμπάν[/s], [s]ψυχασθενή αλλοτριωμένο ανθρωπάκι[/s], [s]βρομιάρη[/s], [s]άπλυτο[/s] και πολλά άλλα.

Θαυμάστε "ελληνικό πολιτισμό", θαυμάστε "ελληνική θρησκεία" λοιπόν....


>|<>QBB<
Ειναι αστειο πραγματικα οι εκπροσωποι της φιλοκαλιας και της αγαπης να ξεβρακωνονται τοσο ευκολα, αλλα η πνευματικη ριχοτητα των χριστιανων ειναι χαρακτηριστικη και προβλεψημη

...

επιτα μπορειτε να πατε ως αθρησκοι προφανος (ο νεος χριστιανικος φερετζες ξερετε εσεις...) και στην ανασταση και στα λοιπα μυστηρια

...

Αυτο...οι απολογητουληδες τυπου αναστημενος το ξερουν...την εχουν ξεκοκαλισει την σελιδα του ιφηκρατη...

...

Αρκετα με το κρυφτουλι του καθε βλακα λοιπον.

...

Αναστημενε απο ατομο με καμενους νευρωνες οπως εσυ δεν περιμενω τιποτα καλητερο, ειναι χαρακτηριστικο η γλειτσα στους χριστιανους...


>|<>QBB<
Ραμογλου δεν ξερω ποσο ετων εισαι, αλλα αλλιμονο τη ψυχη που ξοδευεις αν εισαι πανω απο 25...στο λεω μετα λυπης πολυς...

...

Μονο οι χαζοιπυθαροι ελληνοφωνοι ρουμανοι, κοινος ρουμιοι, η ρωμιοι κανουνε οτι τα ξερουνε ολα, και κομποριμονουν επανω στην αμαθεια τους.Λες και ειναι ντροπη να πει κανεις οτι δεν ξερω το α η το β...ας μην αρχησω τα ψυχαναλιτικα τωρα...

...ουτε σε ντουβαρια να μιλουσα...

Επιδη λοιπων επιμενης (αν και σιγα το πραγμα, παραπανω ειπες περισσωτερες ασυναρτησιες με τις οποιες θ ασχοληθω μετα)...

μηπως απλα σαν τυπικο κατηχημενο μοναστικα χριστιανοπουλο με το θερμο σου φρονημα (ετσι τους λενε τους χριστιανοταλιμπαν...)

...Ασε ρε ραμουγλου το χριστιανικο σου το φερετζε...

Πρεπει να εισαι ψυχασθενης δε, αν νομιζεις οτι ο πανθεισμος σου υφησταται.

...πρεπει να εισαι πολυ θλιμενο ατομο παντος...

...Γι αυτο, αντε ν αποφασισης να μαθεις κατι, εστω και απο τον εαυτο σου αν το θελεις (οπως υποπτευομαι) μια που ο εγωισμος σου δεν σου επιτρεπει να εχεις δασκαλο...

Εισαι ενα αλλοτριομενο ανθρωπακι που προσπαθει να ισσοροπησει την εσωτερικη του φωνη με την εξωτερικη του πνευματικη κηδεμονευση...

Ωραια ρε ραμογλου.Να αναγαγουμε σε επιστημη την καθε μπουρδολογια μηπως για να ευχαριστηθεις;


>|<>QBB<
Τις βλακειες περι ελληνων μονοθειστων κτλ να τις αφησετε κατα μερος.


>|<>QBB<
Ποιος δεν μπορει να καταλαβει πως οι χαρακτηρισμοι που μου αποδιδει ο [s]Ταβλιασμενος[/s] δεν προερχονται απο μενα , αλλα απο την υπουλη ταυτηση του Ηετιωνα και του Ιφικρατη;

...

Εχει κοψει λοιπον ο τυπακος εδω ο αγαπητος σας ενα κουστουμι και το φοραει σ οποιον βρει...Καλα μιλαμε ουτε ο μπαρμπας σου ο προκρουστης δεν εφαρμοζε τετοια αλητεια...

...

Για τον Ελληνικο πολιτισμο δε, εσυ εισαι ακαταληλος να κρινης...Εισαι ανατολικου πολιτισμου ατομο , και δη εχθρικο...θα επρεπε ν αρχισω ν ανυσηχω αν καποιος τελειως βλαμενος σα και σενα μου ελεγε μπραβο.

...

Αντε [s]ρε βρομιαρη που αν ανοιξεις το στομα σου δεν μπορεις να σταθεις απ τη μποχα! Αντε να κανεις κανα μπανιο ρε απλητε να συνελθεις που εχεις τη μπιχλα γι αρετη[/s]...

...

Ξερεις γιατι [s]ρε καμενε[/s], εχει λυσσαξει ο Ιφηκρατης

...

Αντε να συνελθεις λοιπον πρωτα εσυ που εχεις καει τελειως και μετα κρινε τους γυρω σου.

...

Αλλα που να την βρουν οι εγωπαθεις διαταραγμενοι [s]σχιζοφρενοις[/s] σα και σενα που ακουνε φωνες και βλεπουνε μαλιστα



Ρωτώ λοιπόν τους αξιότιμους διαχειριστές του χώρου αν με βάσει τους κανόνες (γραπτούς ή άγραφους) του χώρου είμαι υποχρεωμένος να υποστώ τον εξευτελισμό των χαρακτηρισμών του συγκεκριμένου ανθρώπου.

Εάν λοιπόν δεν προστατευθώ από εσάς, στα πλαίσια του δικαιώματος περιφρούρησης της ατομικής αξιοπρέπειας που ο κάθε άνθρωπος έχει, θα απαντήσω στο συγκεκριμένο [s]ΑΛΗΤΗ[/s] ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥ όπως του αξίζει και οποιαδήποτε προσπάθεια εφαρμογής των κανόνων εξ ημισείας και εκ των υστέρων θα τη θεωρήσω ως προσωπική επίθεση εναντίων του προσώπου μου και των πεποιθήσεων μου.


[mod]Το μήνυμα έχει υποστεί επεξεργασία διότι εμπεριείχε υβριστικές και ανάρμοστες με το ύφος της αγοράς αυτής εκφράσεις.

Δε θα αφήσουμε να επαναληφθούν τέτοιες εκφράσεις, διότι απαιτούμε καλύτερο χειρισμό του λόγου μεταξύ των μελών.
[/mod]
Εικόνα

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες