ΠΙΣΤΟΙ ΣΤΟ ΔΩΔΕΚΑΘΕΟ

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Σάβ Μάιος 13, 2006 7:48 pm

Θα μπορούσα να γράφω ώρες παραθέτοντας σου αγαπητέ φίλε Πασχάλη, τα αποσπάσματα των κειμένων σου που καταδεικνύουν το ποιος έχει ύφος 1.000 Καρδιναλίων, ή το ποιος θέλει να διεκδικεί τις δάφνες της Αλήθειας.

Δε θα το κάνω όμως, γιατί θέλω να κατασπαταλήσω το χρόνο μου σε κάτι ποιο αναγκαίο και ποιο δημιουργικό.

Σίγουρα κατατέθηκαν απόψεις και οπτικές, από αυτές ο καθένας θα πάρει αυτό που θέλει. Βλέπεις εσύ, είσαι ένας εσωτεριστής με γνώσεις και με ικανότητες να σκαλίζεις τις στάχτες για ν’ ανάβεις φωτιά, μα η δική μου η γνώση τώρα έσβησε πια.

Χαμογελώ φίλε και σε αφήνω να καταθέσεις τα όσα αντιφατικά, ή μη, θέλεις.
Έτσι κι αλλιώς δεν έχει νόημα μια κουβέντα με κουφούς, που δεν ακούνε ούτε τα ίδια τους τα λόγια.

Σου επιτρέπω και μάλιστα με χαρά, να μου προσάπτεις όσα επίθετα θέλεις, ευχόμενος αυτά να σε βοηθούν ώστε να καταθέσεις τις ιδέες σου στον παρόντα χώρο.
Εικόνα

pikos apikos
Δημοσιεύσεις: 74
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 09, 2005 11:55 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό pikos apikos » Πέμ Μάιος 18, 2006 1:28 am

Aγαπητοι φιλοι,
νομιζω οτι περα απο τη φιλοσοφικοι συζητηση ,οσον αφορα τις αυτες σελιδες θα πρεπει να σταθουμε στο σκοπο τους ο οποιος κανει μπαμ οτι ειναι κερδοσκοπικος.Συνθηματολογια ,λαικισμος ιστορικες ανακριβειες υπαρχουν οχι μονο σε αυτες αλλα και σε αλλες ακομα που ευαγγελιζονται την επιστροφη στο Δωδεκαθεο.Ειναι παρακλαδια του ιδιου ζιζανιου που εδω και χρονια εχει ξεπεταχτει,του ανεγκεφαλου Εθνικισμου.Γεμισε ο κοσμος κερδοσκοπους με εκδοτικους οικους,τηλεοπτικες εκπομπες φοβερων αποκαλυψεων(και καλων πωλησεων μεχρι και χρυσων κοσμηματων με αρχαιοελληνικα συμβολα!!!) και περιοδικων.
Σε περιοδους οικονομικων κρισεων φουντωνει ο ρατσισμος(που εμμεσα πλην σαφως υποθαλπτεται απο αυτες τις φραξιες) μιας και ο καθενας ψαχνει καπου να ριξει το φταιξιμο,και φυσικα καποιοι το εκμεταλευονται αφενος μεν για να πλουτισουν αφ ετερου ισως και για αλλους λογους.
Ειναι ενα αρκετα σοβαρο φαινομενο,που δε χριζει μονο αναλυσεις ως προς τη διδασκαλια αυτων των ομαδων(επιφανειακη εως αστεια) αλλα και κοινωνιολογικης
Πικος Απικος

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Τετ Ιουν 07, 2006 3:25 pm

Αφου σας καλησπερισω , θα ηθελα να ρωτησω

α)Την ελληνικη κοσμοθεαση την εχετε πληροφοριθει απο τους σχετικους η απο οσους την αρνουνται και παρ ολα αυτα ασχολουνται μ αυτην;

β)Θεωρητε τον ορο Πιστη δεκτο και συμβατο οταν αναφερεστε στην κοσμαντιληψη και την θρησκευτικοτητα των Ελληνων;

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τετ Ιουν 07, 2006 11:04 pm

Καλώς όρισες, Ηετίωνα.
Χρήσιμες οι ερωτήσεις σου. Ο καθένας βέβαια θα πρέπει να σου απαντήσει κατά τη γνώμη του, γιατί στη συζήτηση δεν υπάρχει κεντρική τοποθέτηση αλλά προσωπική.
Στο θέμα της πίστης θα έλεγα ότι είναι αλληλένδετο με την όποια θρησκεία. Η έκφραση της πίστης όμως μπορεί να είναι διαφορετική. :)

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Ιουν 08, 2006 11:15 am

Ηετίων, χαιρετώ.
Επειδή δεν κατανοώ τα ερωτήματά σου, αν μπορείς παρακαλώ να διευκρινίσεις :
α. Πώς ορίζεις την "ελληνική κοσμοθέαση"
β. ποιοί είναι οι "σχετικοί μ' αυτήν" και πώς νοείται η σχετικότητά τους;
γ. η κοσμαντίληψη και η θρησκευτικότητα των ελλήνων, πόθεν συνάγονται; από στατιστικές; από κοινωνιολογικές έρευνες; από έρευνες ψυχολογίας;
Διότι, πριν απ' όλα, ας ορίσουμε τις έννοιες που χρησιμοποιούμε στο λόγο μας, όπως θάλεγε κι ο Σωκράτης.

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Πέμ Ιουν 08, 2006 5:04 pm

Ευχαριστω για το καλωσορισμα παιδια. :)

Οι ερωτησεις ειναι απλες, οστωσω ειναι δυστυχος η βαση απο την οποια ξεκινα κανεις.

Φανταζεστε πχ να μιλαμε για καποιον που δεν γνωριζαμε προσωπικα , και οσα ξεραμε να ηταν απο τους εχθρους του , η τους ανταγωνιστες του;Φανταζεστε να μην ηταν και αυτος παρων η να μην ηταν παρων καποιος που τον συμπαθει εστω, αν οχι να ειναι φιλος του η μελος της οικογενιας του;Φανταζεστε να στηναμε ενα δικαστηριο στο οποιο ο κατηγωρουμενος να ειναι απων και να μην εχει δικηγωρο και υπερασπιστικους μαρτυρες ,και απλα εμεις (οι τριτοι και ουδετεροι ισως και αδιαφωροι η και εμπαθεις ενορκοι) ν ακουγαμε μονο τους κατηγωρους;

Ειναι καταθληπτικο αυτο, αλλα δυστυχος δεν ειναι το μονο...

Περαν ολων αυτων πως θα σας φαινονταν αν πχ σ αυτο το δικαστηριο η στην παρεα που περιεγραφα πιο πανω, παρουσιαζονταν πχ ενας ως φιλος, ενω στην ουσια ειναι ενα δολιο οργανο των εχθρων, και αφου μας ελεγε 5 καλα για το προσωπο της υποθεσης για ξεκαρφωμα ,επιτα εντεχνως τον διαστρευλωνε τον δισφημιζε και του προσαπτε πραγματα που δεν ισχυουν.Κοινος τον εθαβε ...

Δια τουτου φιλοι, ναι το ξερω πως ο καθεις εχει εμπιστοσυνη στους προσφιλεις του χωρους και ανθρωπους, ωστοσω οταν η διαστρευλωση ειναι παλια ιστορια, τοτε δεν ειναι αναγκη να διαιωνιζεται απο δολο...παει στο αυτοματο πια.

Πολλοι αδολοι ανθρωποι χωρις να το καταλαβαινουν υπηρετουν το κτηνος

Γι αυτο, λοιπον, ειδηκα οταν εχουμε να κανουμε με τον Ελληνικο εθνισμο πρεπει να ειμαστε προσεκτικοι.Δεν νομιζω ειληκρινα να υπαρχει αλλο εθνος που να εχει μισηθει τοσο πολυ ακομα και απο αυτους που μιλανε την γλωσσα του...Διαστροφη; Απολυτη...

Και ξερετε...η μεγαλητερη απατη στο θεμα ειναι η αυταπατη...το να νομιζεις δηλαδη οτι η αλλαγη του αριθμητη ειναι αυτη που διαφωροποιη το κλασμα.Παμπολλοι αλλαζουν το αχ παναγια μου με το Ω Δια, και φυσιολογικο κι επομενο ειναι να μενουν οι ιδιοι,στον ιδιο παρονομαστη.Διαβαζοντας τονους ελληνικης γραμματειας, κυριος για να...μπορεσουν να υποστηριξουν τον...συντηριτισμο τους και να δικιολογισουν τον οποιο απολιθωματισμο που διακατεχει την ελληνικη κοινωνια.Ο ανθρωπος ειναι ζωον εγωτικο.Δεν μπορει να κανει λαθος ο Βαγγελας...η μανουλα του βαγγελα που του εμαθε να ειναι πολυ κυριος με τον αγιο χριστοφωρο στο αμαξι και με το κομποσκινακι του ειναι η καλυτερη!Οπως και ο μπαμπας του, που ανοιγε το ρολο στο μαγαζι κανωντας το σταυρο του, για να ...μπορεσει να κοροιδεψει και να κλεψει το κοσμο καλα σημερα...Γι αυτο ο βαγγελακις απο χριστιανος γινεται...ορθοδοξος...γινεται ενα ειδος μοντερνου ουνιτη.Τι ειναι ο Ουνιτης; Δυτικο δογμα με ανατολικα τυπικα.Ετσι λοιπον και ο Βαγγελης γινεται...Εθνικοχριστιανος...Ορθοδοξος.

Με ολες τις αρχες και τις αξιες του χριστιανσμου αλλα με προσωπιο...Απολλωνιο...λευκο ρασο, πιστευω εις εναν θεων,αποκαλυψεις ερμου τρισμεγιστου,Λακεδαιμωνικη καφριλα,υπερτατους ελληνες λεγε με ο μεγας γαμαω αλεξανδρος, με αδωνι και θαυματα και πασχα με ορφικα αυγα και γενικος....με ολα καλα και ωραια μαγειρεμενα κατα πως τον συμφερουν ωστε και να παντρευτει και να βαπτησει το παιδι του και να ταφη με μια σταυρουδαρα να...μετα συνχωρησεως χωρις τηψεις και αισθηματα κοροιδου που πληρωνε χριστιανους ιεροις σ ολη τη ζωη του...

Προσωπικα δεν απορω με τους οντες χριστιανους που ενω ξερουνε πως οι περισσωτεροι ειναι πλεων προτεσταντες κατ ουσιαν δεν αντιδρουν...ειναι πολυ οι λογοι.Τους λυπαμαι μονο που αυταπατωνται ως πληωνες...καποια στιγμη θα ερθει η ωρα που θα γινουνε μαζικως προτεσταντες και κατα τυπους οι χριστιανοι στην ελλαδα και θα τους ερθει κολπος...οπως λυπαμαι εναν τυπακο οποιος μπηκε λεει σ ενα κλουβι με λιονταρια για ν αποδηξει πως ο θεος τον προσεχει διοτι ειναι απολυτα τυπικος στο δογμα του κτλ...Βλεπετε η πιστη οτι θα ειναι σαν γατουλες απο τη μια και η πιστη του ...θα ηταν πιο ωραιος ψητος απο την αλλη...

Λογο και εληψεως χρονου δεν μπορω να μακρυγορησω...

Η ουσια ειναι πως αν καποιος ενδιαφερετε εστω και φιλολογικως για το θεμα (οπως και για οποιοδηποτε θεμα) θα πρεπει να το αναζητηση απο τον εαυτο του μα και απο τους σχετιζοντες με αυτο.

Το λεω διοτι ειδα τοση αναπαραγωγη κυριακατικου κυρηγματος σ αυτο το θεμα...Φυσικα ελισαιε συμφωνω σε οσα σημειωνεις και δεν ενοουσα κατι σχετικο με οσα φοβοσουν.

Περι

>|<>QBB<
Elissaios έγραψε:Στο θέμα της πίστης θα έλεγα ότι είναι αλληλένδετο με την όποια θρησκεία. Η έκφραση της πίστης όμως μπορεί να είναι διαφορετική. :)



Η βαση της σκεψης της λογικης της εκφρασης σου ειναι σωστη.Οστοσω κοιταξε

Η λογικη δεν ειναι σωστη διοτι ο ορος πιστη δεν εχει την ιδια βαρυτητα ουτε καν χρηση σε ολες της θρησκειες.Ενω δε σε οσες εχει , σε αλλες ειναι αποδεκτο αυτο που λες σε αλλες οχι. Πχ στην ορθοδοξια δεν μπορει ο καθε ενας να εκφραζει την πιστη του οπως θελει.

Η βαση της σκεψης σου, η αφαιτηρια αν θελεις τα ψυχορμηματα σου ειναι ατομου ελευθερου και δημοκρατικου, γι αυτο εκφραζεις μια παγανιστηκη σκεψη.

Για τους παγανιστες γενικοτερα (οχι μονο τους Ελληνες) η υπαρξη των θεων ειναι αυτονοητη , αλλα η ερμηνια τους δεν ειναι δεσμευτικη.Εξ ου και η εκφραση η θρησκευτικη που ανεφερες πιο πανω.

Οστοσω λογο της σχετικης τριβης του καθενα μας με το χριστιανισμο χρησιμοποιης τον ορο πιστη , τον οποιο οι Ελληνες δεν χρησιμοποιουσαν η οταν το εκαναν ηταν υπερβεβαιοι μετα απο συσωρευση γνωσης αιωνων, γνωσης που φυσικα ενοειτε εχει αποδεδειγμενη ταυτοποιημενη και στοιχειοθετιμενη επιτυχη μεθοδο.

Η χρηση αυτου του ορου ηταν σπανια λοιπον και δεν χρησιμοποιουνταν για θρησκευτικους σκοπους.

Οι Ελληνες χρησιμοποιουσαν αλλους ορους οπως το νομιζω εκτιμω θεωρω κτλ.

Οι λογοι ηταν πολλοι αλλα ως παραδειγμα μπορουμε να παρουμε την ελληνικη κοσμοθεαση περι αληθειας, δογματος κτλ.

http://www.toxolyros.gr/site/index.php? ... &Itemid=48

Γι αυτο λοιπον φιλε μου, κατα βαση σωστα σκευτεσαι μεν.Αλλα δεν υπαρχει η σωστη ταυτοσημοτιτα μεταξη αυτων που σκεφτεσαι και εκφραζεις και αν εσυ πχ μπορει να εχεις εναν υγειη ψυχησμο ωστε να αισθανεσαι και να σκεφτεσαι εστω και απο σποντα σωστα, η αναπαραγωγη της χριστιανικης λογικης σκεψης και ερμηνιας αφ ενος μπορει και σενα να σε οθησει σε λαθη αφ ετερου κυριος τους τριτους που δεν εχουν τα ιδια ορμεμφητα με σενα να κανουν παρανοησεις θες απο σκοπημοτιτα θες απο απλη αλλοτριωση.

Υ/Γ
Χαιρετω και γω qubit.

Κοιταξε, κατ αρχην δεν οριζω εγω τα πραγματα...δεν ειμαι ουτε φαντασμενος ουτε τα εκλογικευω κατα πως γουσταρω...Το καθε γνησιο ετεροπροσδιοριζεται ενω το καθε καλπικο αυτοπροσδιοριζεται...Τα ερωτηματα σου μπορεις να τ απαντησεις ευκολα αν για μια στιγμη τα σκεφτεις.

Επιδη καπου ειναι αυτονοητο τι και ποιος οριζει η απο που συναγονται τα πραγματα, φανταζομαι πως δεν θα υποστηριζεις κατι που...αναιρει το α μερος του ερωτηματος...δεν φανταζομαι θελεις να ορισεις πχ ως σχετικους με την Αφροδιτη τον χριστοδουλο :roll:

Αν παρ ολα αυτα νομιζεις οτι δεν μπορεις να εχεις απο μονος σου τις απαντησεις δες πχ κι αυτα εδω

www.Ysee.gr

www.Ethnikoi.org

www.elefsis.net

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Παρ Ιουν 09, 2006 12:44 pm

Ηετίων, ευχαριστώ κατ' αρχήν, για την προσπάθειά σου ν' απαντήσεις στις ερωτήσεις μου, έστω κι αν η παραπομπή σε ιστοσελίδες και οι διατυπώσεις τύπου "Τα ερωτηματα σου μπορεις να τ απαντησεις ευκολα αν για μια στιγμη τα σκεφτεις." δεν συνιστούν απάντηση, ούτε διάλογο.
Πάντως, προσέτρεξα στις ιστοσελίδες. Παρουσιάζονται οι απόψεις κάποιων ομάδων ανθρώπων- εντάξει.
Ασπάζονται τη θρησκευτική άποψη του αρχαιοελληνικού δωδεκάθεου- δικαίωμά τους.
Αν, όπως αντιλαμβάνομαι, αυτοί είναι οι "σχετικοί" που εννοείς, τότε το δικό σου αρχικό ερώτημα, θα έπρεπε να διατυπωθεί ως εξής : "Την κοσμοθεαση των αυτοπροσδιοριζόμενων ως "Ελλήνων Εθνικών" την εχετε πληροφοριθει απο τους σχετικους η απο οσους την αρνουνται και παρ ολα αυτα ασχολουνται μ αυτην;"
Αν έχεις αντίρρηση ως προς αυτή την αντικατάσταση των λέξεων (και των εννοιών), θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις, τί ακριβώς εννοείς λέγοντας "ελληνική κοσμοθέαση". Για να ξέρουμε περί τίνος ομιλούμε, δηλαδή.

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Παρ Ιουν 09, 2006 2:56 pm

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Το καθε γνησιο ετεροπροσδιοριζεται ενω το καθε καλπικο αυτοπροσδιοριζεται...Τα ερωτηματα σου μπορεις να τ απαντησεις ευκολα αν για μια στιγμη τα σκεφτεις.


Ηετίων μπορείς να το αναλύσεις αυτό πρίν προχωρήσουμε.

Θα ήθελα τον προσδιορισμό του << γνήσιου>> και του << κάλπικου>>
λαμβάνοντας υπ' όψιν οτι συζητάμε για θέματα ''πίστεως'' δηλαδή κάτι υποκειμενικό που θεωρείται σταθερό και αναμφισβήτητο και όχι κάτι για το οποίο υπάρχουν αποδείξεις.

Οταν δεν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις για ένα ζήτημα και στρεφόμεθα στην μετα- φυσική, ουσιαστικά επικοινωνούμε με την ψυχή και την καρδιά μας αλλά αυτά είναι προσωπικά του καθενός και οι ερμηνείες κατά το δοκούν το δικό μας.
Εικόνα

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Παρ Ιουν 09, 2006 3:07 pm

Φιλε μου , την επιμονη σου δεν την καταλαβαινω.

Η Ελληνικη Κοσμαντιληψη εχει καποιες Αρχες κοινες , και απο κει και περα , απορεουν καποιες Αξιες που διαμορφωνουν τα διαφωρα ρευματα.

Πχ Το Μεμνησο Απιστην (Θυμησου ν αμφιβαλεις) ειναι μια αρχη.Να αλλο ενα σημειο που πιστοποιη αυτο που σας ελεγα πριν , για την μη συμβατοτητα του ορου Πιστη και το λαθος της αντιληψης του θεματος.

Με ρωτας κατι τοσο απλο και αυτονοητο και ειναι σαν μου ζητας να σου αποδειξω πως δεν ειμαι ελεφαντας.

Δεν ειναι δυνατον πχ να με ρωτας

>|<>QBB<
qubit έγραψε:γ. η κοσμαντίληψη και η θρησκευτικότητα των ελλήνων, πόθεν συνάγονται; από στατιστικές; από κοινωνιολογικές έρευνες; από έρευνες ψυχολογίας;


Δεν μπορεις να καταλαβεις πχ οτι συναγονται ολα απο τα αναλογα γνωστικα πεδια;Απο την ελληνικη φιλολογια φιλοσοφια θρησκειολογια αρχαιολογια κτλ;Κι αν σου ειναι δυσκολο (οπως και στον οποιοδηποτε) να εμπλακεις με την Ελληνικη γνωσιολογια, ειναι τοσο δυσκολο πχ να δεις τα δελφικα παραγγελματα;Απλο δεν ειναι;


Ειναι δυνατον να μου μιλας για...κοινωνιολογικες ερευνες;
Τι θα πει κοσμαντιληψη δηλαδη;στατιστικη;Ειναι λιγο καπως προκλητικη, τουλαχιστων η διατυπωση σου δεν νομιζεις;

Κοσμαντιληψη σημαινει τον τροπο που αγομαι και φερομαι στην ζωη μου.Την σταση της λογικης και του αισθηματος απενατι στην ζωη μου και την ζωη των αλλων.Το πως καταλαβαινω το κοσμο και τη θεση μου σ αυτων.

Να σου πω ενα απλο παραδειγμα

Οι αρχαιοι λεγανε

Σοφοκλης τω Αριστοδημω Χαιρειν.

Εν αντιθεση με το σημερα αλλα και την αντιληψη αλλων λαων της αρχαιοτητας που θα λεγανε: Χαιρε Αριστοδημε

Η διαφορα ειναι εμφανεστατη...Ο Ελληνας μη εχων φασιστικη αντιληψη εγωπαθητικη η και κυριαρχικη απεναντι στον αλλον λεει:
Ευχομαι να χαιρεσε αριστοδημε που με βλεπεις.

Ενω ο αλλος λεει:
Να χαιρεσαι που με βλεπεις Αριστοδημε...εγω ειμαι εγω...πρεπει να χαιρεσαι, εγω ειμαι ο καποιος που αλιμονο σου αν δεν χαιρεσε που με βλεπεις...εισαι υποχρεομενος να χαιρεσε...

Η προστακτικη σημερα ειναι δυστυχος κυριαρχη ενω η ευκτικη εχει χαθει...η Ευγενια και το Ηθος των Ελληνων εχει παει περιπατο...με μια λεξη, το Εθος τον Ελληνων , αυτο που κυριος πιστοποιη την ταυτοτητα αλλα και τις προοπτικες ενος Εθνους, ειναι στην καλυτερη των περιπτωσεων στην...συσκευασια και οχι στο περιεχωμενο.Στους Τυπους και οχι στην ουσια.

Γι αυτο , επιδη ειληκρινα νομιζω πως σε απλα θεματα , αν για μια στιγμη αυτοπροβληματιστουμε ειληκρινα , πως τις απαντησεις θα τις βρουμε, σε καλεσα μονος να σκεφτεις λιγο το θεμα, και φανταζομαι εξυπνος ανθρωπος εισαι , την απαντηση θα την εχεις.

Μου λες επισης παρακατω βαζοντας το σχετικοι σε εισαγωγικα...

>|<>QBB<
Αν, όπως αντιλαμβάνομαι, αυτοί είναι οι "σχετικοί" που εννοείς, τότε το δικό σου αρχικό ερώτημα, θα έπρεπε να διατυπωθεί ως εξής : "Την κοσμοθεαση των αυτοπροσδιοριζόμενων ως "Ελλήνων Εθνικών" την εχετε πληροφοριθει απο τους σχετικους η απο οσους την αρνουνται και παρ ολα αυτα ασχολουνται μ αυτην;"


Αν ο σχετικος με τον Ελληνικο Εθνισμο δεν ειναι το Ελληνικο Εθνικο κινημα, τοτε ποιος ειναι;

Αν το ΥΣΕΕ πχ ειναι...αυτοπροσδιοριζομενο (στο ετσι δηλαδη επιδη εφαγε την φλασια ξαφνικα) οι ετεροπροσδιοριθεις ποιοι ειναι και απο ποιους;

Αν οι σχετικοι λοιπων δεν ειναι οι ζωντανοι φορεις της ελληνικης παραδοσεως, τοτε ποιοι ειναι;

Αν τυχων παραδεχεσαι πως ειναι μεν αυτοι, αλλα δεν ειναι οι μονοι οι αλλοι ποιοι ειναι;

Και δυστυχος θα πρεπει να σταθω σε κατι τελευταιο

θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις, τί ακριβώς εννοείς λέγοντας "ελληνική κοσμοθέαση". Για να ξέρουμε περί τίνος ομιλούμε, δηλαδή.


Φιλε μου, δεν ενοω εγω ως ελληνικη κοσμοθεαση κατι...το ενωει ενας ολοκληρος κοσμος...ο οποιος δεν ενωει ποικιλοτροπος την ελληνικη κοσμοθεαση...δεν ειναι απο την μια καποιοι που μιλανε για το Δια και απο την αλλη καποιοι που μιλανε για το Γιαχβε και ειναι και οι δυο εντος της ιδιας κοσμοθεασης.Δεν ειναι και αυτος που μιλαει πχ περι συνθεσης και αυτος που μιλαει περι ενωτητας το ιδιο πραγμα...

Η ελληνικη κοσμοθεαση δεν εχει αντιφασεις παρ ολη την ποικιλοτητα της απο τα διαφορα ρευματα.ολος ο κοσμος πχ οταν καποιος μιλαει για ελληνικη κοσμοθεαση καταλαβαινει την τοποθετιση του για διαφορα θεμελιωδη ζητηματα και δεν διατυπωνει τετοιου ειδους ερωτησεις.Ειναι σαν να μου μιλαει καποιος για τον πατερα μου πχ και τον ρωταω : τι ενωεις ως πατερα...Ε ο πατερας ειναι ενας...μονο καποιοι...επιτιδευματίες διαφθηρουν τους ορους και ως πατερα μπορει να ενοουνε καποιον αλλο...

Αν οταν καποιος λοιπον σου μιλαει για ελληνικη κοσμοθεαση και δεν καταλαβαινεις περι τινος σου ομιλει θα ειναι σαν πχ οταν ακουσεις την κοσμοθεωρια της τυχαιοτητας για το συμπαν να την συνχαιεις με αυτην της αιτιωτητας στο συμπαν.Ε δεν γινεται αυτο...αν μπορει να συμβει σε καποιον τοτε πρεπει ν αρχισει ν ανησυχει...

Δια τουτου, θελω να ελπιζω πως εχεις υποστει τρομερη παραπληροφωριση, για να μην σκευτομαι αλλες περιπτωσεις.

Απλα μπες σε μια βιβλιοθηκη και κοιταξε κανα βιβλιο με δοκιμια του τυπου, Ελληνισμος και Ελληνικοτητα , το ιδεολογικο στιγμα του Ελληνισμου της τζανη κτλ

Νομιζω πως δεν θα εχεις επιτα απορειες.

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Παρ Ιουν 09, 2006 3:32 pm

>|<>QBB<
NEHEMAUT έγραψε:
Το καθε γνησιο ετεροπροσδιοριζεται ενω το καθε καλπικο αυτοπροσδιοριζεται...Τα ερωτηματα σου μπορεις να τ απαντησεις ευκολα αν για μια στιγμη τα σκεφτεις.


Ηετίων μπορείς να το αναλύσεις αυτό πρίν προχωρήσουμε.


Μα ειναι τοσο δυσκολο;Αν εγω πχ σου πω οτι ειμαι ο ζιου ζιτσου θα με πιστεψεις;Δεν θα κοιταξεις ,ειδηκως αν δεν συναδουν ολα αυτα που παρουσιαζω, με το προσωπο και τα ιδεολογικα χαρακτηριστικα που αναφερονται απο και προς αυτο;

Αν πχ εγω βγω με μουσια και με ρασσα, και μετα αρχιζω να <<πουλαω>> ορθοδοξια λεγοντας σου πχ οτι μπορεις να γινεις μητροπολιτης δεν θ αρχισεις να ψαχνεις απο ποιον πλανητη προσγειωθηκα;

Αν εγω σου πω οτι, ξερεις; Εγω ειμαι απο τα σουρμενα δεν θα πρεπει να ξερω πως ειναι αυτα;Δεν θα πρεπει να σου τα περιγραφω σωστα;

Για καθε τι υπαρχουν καποιες προδιαγραφες...οταν πληρουνται τοτε εχουμε ταυτηση και σωστο προσδιορισμο.Αν δεν πληρουνται τοτε οσο και να γυαλιζει μια λιρα ειναι καλπικη...δεν κανει νταν νταν νταν...τοσο απλο.


NEHEMAUT έγραψε:
Θα ήθελα τον προσδιορισμό του << γνήσιου>> και του << κάλπικου>>
λαμβάνοντας υπ' όψιν οτι συζητάμε για θέματα ''πίστεως'' δηλαδή κάτι υποκειμενικό που θεωρείται σταθερό και αναμφισβήτητο και όχι κάτι για το οποίο υπάρχουν αποδείξεις.


Συνχυση...Μπορει καποια θεωρηση να μην βασιζετε σε αποδηξεις.Οταν καποιος αποδεχετε ομως μια θεωρηση την αποδεχεται αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα.Δεν περνεις πχ να πεις υμνο στο Δια και βγαζεις απο μεσα το Κρονιε, επιδη δεν σ αρεσει...κατι παει στραβα...γιατι δεν σ αρεσει;Αρα;

Επισης ειπαμε και πριν οτι η προσεγγυση στο θεμα ειναι λανθασμενη.Δεν μπορεις να λες οτι ειναι θεμα πιστης η αποδοχη της κοσμαντιληψης των Ελληνων.Ειναι οξυμωρο με τις αρχες της και ολα τα τυπικα και τους κοδικες σκεψης εκφρασης και επικοινωνιας των Ελληνων.

NEHEMAUT έγραψε:
Οταν δεν υπάρχουν επιστημονικές αποδείξεις για ένα ζήτημα και στρεφόμεθα στην μετα- φυσική, ουσιαστικά επικοινωνούμε με την ψυχή και την καρδιά μας αλλά αυτά είναι προσωπικά του καθενός και οι ερμηνείες κατά το δοκούν το δικό μας.


Και ναι και οχι, αλλα αυτο ειναι αλλο ζητημα. :D

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Ιουν 13, 2006 12:16 am

Aγαπητέ Ηετίων, από τους αρχαίους (και όχι μόνο τους Έλληνες, αλλά όλους) μας χωρίζουν κάμποσα χρόνια.
Οι πολιτισμοί έχουν ημερομηνία λήξης.
Στην πράξη, λοιπόν, μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να επιστρέφουμε σε παρελθούσες κοσμοαντιλήψεις.
(Μου άρεσαν οι Ασσύριοι, αλλά μας τέλειωσαν κι αυτοί.)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τρί Ιουν 13, 2006 10:59 am

Ο Καθένας μπορεί να πιστεύει σε ότι θέλει, όμως δε μπορεί να προσπαθεί να επιβάλει στους υπολοίπους τη δική του θέαση. Αν κάποιος θεωρεί ότι μπορεί να αναβιώσει την Αρχαία Ελληνική Θρησκεία και να ακολουθήσει τα τυπικά που εκείνος πιστεύει ως γνήσια τότε καλά κάνει και δικαίωμα του να το πράξει, ιδιαίτερα τώρα που πλέον είναι και επίσημα αναγνωρισμένη Θρησκεία από το Ελληνικό Κράτος.

Όμως σε καμία περίπτωση δε μπορεί να βρίζει όσους θέλουν να πιστεύουν κάτι άλλο, ή για να το θέσω σύμφωνα και με τα δικά μου μέτρα, όσους έχουν ασπαστεί τη μετεξέλιξη της Θρησκείας.

Καμία Θρησκεία δεν είναι καλύτερη από κάποια άλλη, ο Θεός είναι ένας και το μόνο που τίθεται προς εξέταση, είναι η πίστη σ’ Αυτόν.
Εικόνα

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Τρί Ιουν 13, 2006 6:58 pm

Φιλοι θα διαφωνισω.

Αγαπητε μου Ελισαιε κατ αρχην.

Οι πολιτισμοι δεν εχουν ημερομηνια ληξης διοτι πολυ απλα σημερα ,θα ειμασταν επανω στα δεντρα,η στο πουθενα...

Ημερομηνια ληξης εχουν οι ανθρωποι.

Δεδομενου μαλιστα οτι μιλας Ελληνικα,και πιθανων εχεις ως κυριαρχες αντιληψης την Δημοκρατια τον ανθρωπισμο, αισθητικα δεν σου αρεσουν οι καλυβες η ο μεταμοντερνισμος, πας στο θεατρο η τρως φετα, ετσι για να πιασουμε τα πιο απλα, εισαι μερος της Ελληνικης αντιληψης του Ζειν.

Δεν ξερω βεβαια τι αποψεις μπορει να εχεις πανω σε θεματα του τυπου τυχη - μοιρα, θανατος, ζωη,και πολλα αλλα, ομως τουλαχιστον σε υπολανθανουσα μορφη την κοσμαντιληψη των ελληνων την εχεις.

Λες

>|<>QBB<
Elissaios έγραψε:Στην πράξη, λοιπόν, μου φαίνεται κομματάκι δύσκολο να επιστρέφουμε σε παρελθούσες κοσμοαντιλήψεις.


Αφου σου σημειωσω πως δυστυχως το παρελθων ειναι απιστευα ριζωμενο στον ανθρωπο (δες πχ τι φορανε οι χριστιανοι ιεροις για να μην μιλησουμε για πρακτικες θεωρειες και πολλα αλλα) θα σου πω πως ειναι πανευκολο...απλη θεληση χρειαζετε.Δες πχ τους εβραιους που απο το 0 και χωρις την παραμικρη συνεχεια τωρα μιλανε αρχαια Ιουδαικα...

Οποιος ομως μιλαει για στειρα αντιγραφη,ειναι τουλαχιστον απολιθωμα...Αυτο που προτινει το Εθνικο Κινημα, ειναι το αρχαιο μας μελλον.Η Ελληνικη Θεωρεια ειναι προσαρμοσμενη στο σημερα και τα γενικοτερα μορφωματα των Αρχαιων σε οποιοδηποτε θεμα,αποτελουν εμπνευση , οχι μονο για μας, μα και ακομα για συνχρωνες επιστημονικες μελετες.Συνεπως δεν εχεις δικιο.Απλα το να το θελει κανεις ειναι το θεμα.

Φιλε Ραμογλου κατ αρχην να σε πληρωφορισω πως τιποτα δεν εχει γινει, και οσα γνωριζεις επι του θεματος ειναι απλη σαπουνοφουσκα...Δεν νομιζω να εχει νομικη ισχυ το να παντρευτω μ Ελληνικο τυπικο και να ονομασω τα παιδια μου με το αντιστιχο και ν αποτελει επισημη πραξη αποδεκτη απο την οποια πολιτεια αυτο, ετσι δεν ειναι;

Οι μονες δυστυχος αναγνωρισμενες θρησκειες απο το ελληνικο κρατος, δηλαδη απο το υπουργειο παιδειας ειναι η ορθοδοξια ο καθολικισμος, ο εβραισμος και ο μουσουλμανισμος.

Σχετικα με τις αρχες σου, καλες ειναι μεν, αλλα δεν τις ασπαζονται τουλαχιστον οσοι πρεπει.Δες πχ την κυριακη της ορθοδοξιας.

Στην τελευταια παραγραφο διαφωνω και δυστυχος ερχετε σε αντιθεση με τις ιδιες της αρχες που αναφερεις πιο πανω.

>|<>QBB<
Ramoglou έγραψε:Καμία Θρησκεία δεν είναι καλύτερη από κάποια άλλη, ο Θεός είναι ένας και το μόνο που τίθεται προς εξέταση, είναι η πίστη σ’ Αυτόν.


Φυσικα και πολλες θρησκειες ειναι πολυ καλυτερες απο πολλες αλλες, κρινοντας αντικειμενικα με τ ανθρωπιστικα κριτηρια.

Σχετικα δε με το Θειον, φυσικως οι Θεοι ειναι πληθως οπως ολα στο κοσμο και οχι ενας.Αλλα εαν εσυ θελεις να εχεις αυτην την αντιληψη εγω δεν εχω καμοια διαθεση να δογματισω επι τουτου.Εσυ γιατι γινεσαι δογματικος και με θετεις εκτος λεγοντας μου, πως σωνει και ντε ο θεος ειναι ενας;Δεν ειναι αντιφαντικο αυτο με οσα σημειωνες πιο πριν;

Ο Καθένας μπορεί να πιστεύει σε ότι θέλει

σε καμία περίπτωση δε μπορεί να βρίζει όσους θέλουν να πιστεύουν κάτι άλλο

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Τετ Ιουν 14, 2006 12:11 pm

>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Αν οταν καποιος λοιπον σου μιλαει για ελληνικη κοσμοθεαση και δεν καταλαβαινεις περι τινος σου ομιλει θα ειναι σαν πχ οταν ακουσεις την κοσμοθεωρια της τυχαιοτητας για το συμπαν να την συνχαιεις με αυτην της αιτιωτητας στο συμπαν.Ε δεν γινεται αυτο...αν μπορει να συμβει σε καποιον τοτε πρεπει ν αρχισει ν ανησυχει...

Εχω αρχίσει ν' ανησυχώ προ πολλού.
Μπήκα που λες σε μιά βιβλιοθήκη, κι άρχισα να διαβάζω (κι όχι να κοιτάω), διάφορα βιβλία...
Διάβασα λοιπόν, ότι οι Αθηναίοι πολίτες δίκασαν τον Σωκράτη, με την κατηγορία ότι διαφθείρει τους νέους με τις θεωρίες του, και τον θανάτωσαν.
Είναι προφανές, ότι η κοσμοαντίληψη των δικαστων της πολιτείας, διέφερε από την κοσμοαντίληψη του Σωκράτη ριζικά' δεν ήταν απλώς ένα άλλο "ρεύμα". Κατά την κοσμοαντίληψη των δικαστών, η κοσμοαντίληψη του Σωκράτη δεν είχε καμμιά θέση ανάμεσά τους' ήταν επικίνδυνη κι έπρεπε να εξοβελιστεί.
Αλήθεια, ποιά απ' τις συγκρουόμενες εκει, στο δικαστήριο, κοσμοαντιλήψεις, ήταν η ελληνική;
Πριν την εκτέλεσή του δε, οι φίλοι του, του πρότειναν να τον φυγαδεύσουν, για να σωθεί η ζωή του. Εκείνος όμως αρνήθηκε, λέγοντας ότι οφείλει να σεβαστεί τους νόμους της πόλης του. Είναι προφανές, ότι υπήρχε κάποια διαφορά στην κοσμοαντίληψη των φίλων του, απ' τη δική του. Ποιά ακριβώς απ' αυτές ήταν ελληνική;

Διάβασα ακόμα, ότι αρκετά χρόνια πρίν, ο Ηράκλειτος αποκαλούσε τον Πυθαγόρα "αγύρτη".
Είναι προφανές, ότι ο Ηράκλειτος δεν ασπαζόταν την κοσμαντίληψη του Πυθαγόρα. Ποιός απ' τους δυό τους, είχε την ελληνική κοσμαντίληψη;

Την εποχή του Περικλή, ήρθε στην Αθήνα ο Αναξαγόρας, κι έγινε μάλιστα φίλος με τον Περικλή.
Ο Αναξαγόρας, έλεγε, μεταξύ άλλων, ότι ο Ηλιος είναι μια πυρακτωμένη πέτρα κι ότι η Σελήνη είναι ετερόφωτη- φωτίζεται απ' τον Ηλιο. Με πρόσχημα αυτή του τη θεωρία, ο Αναξαγόρας κατηγορήθηκε για ασέβεια, καταδικάστηκε σε θάνατο, μπήκε φυλακή, και τελικά τη γλύτωσε με μιά απλή εξορία. Είναι προφανές ότι η κοσμοαντίληψη του Αναξαγόρα ήταν διαφορετική απ' αυτή των Αθηναίων πολιτών της εποχής, θεωρούμενη εξίσου απορριπτέα, όπως κι αυτή του Σωκράτη.
Ποιά ήταν η ελληνική;
Κατά την άποψη του www.hellenicreligion.gr (που, μεταξύ άλλων εντελώς ανιστόρητων παραμυθιών και διαστρεβλώσεων, βγάζει τον Αναξαγόρα ψυχασθενή- δες http://www.hellenicreligion.gr/doc/anaxagorasekati.htm), μάλλον οι διώκτες του.
Εφόσον, όπως λένε στην προμετωπίδα της σελίδας τους, "Ο Έλλην σκληρός απέναντι στον εαυτό του, πρέπει να είναι σκληρός απέναντι στον εχθρό. Όλα τα μαλθακά συναισθήματα φιλίας, ανοχής, αγάπης πρέπει να καταπνιγούν. Μόνο μία σκέψη, έναν σκοπό έχει στο μυαλό του ο Έλλην Πολεμιστής: Αμείλικτη εξόντωση των εχθρών του Έθνους και του Ελληνισμού."
Και ποιοί είναι οι εχθροί του εθνους και του ελληνισμού; θα ρωτήσει κάποιος. Να τί μας λέει η ιστοσελίδα:
"Η πρώτη ερώτηση που κάνουμε είναι: Λατρεύεις τους Πατρώους Θεούς; Η απάντηση θα καθορίσει την μοίρα του κατηγορουμένου. Αυτή είναι η ουσία του εμπόλεμου Ελληνισμού."
Και τί κάνει ο εμπόλεμος ελληνισμός; "Στέκεται στην πρώτη γραμμή μάχης κατά των μισελληνικών αιρέσεων. Δεν δικάζει τον εχθρό. Τον εξοντώνει. Δεν διεξάγει πόλεμο κατά ατόμων. Εξολοθρεύει ομαδικώς τις αντεθνικές δοξασίες. Δεν ψάχνει για στοιχεία που να αποδεικνύουν αξιόποινες πράξεις ατόμων. Η πρώτη ερώτηση που κάνουμε είναι: Λατρεύεις τους Πατρώους Θεούς; Η απάντηση θα καθορίσει την μοίρα του κατηγορουμένου. Αυτή είναι η ουσία του εμπόλεμου Ελληνισμού."

Βεβαια, εσύ δεν παρέπεμψες στο εν λόγω site, για να βρούμε τους "σχετικούς". Ωστόσο, αυτοί ανήκουν στους "σχετικούς";

Και, για να τελειώνω. Οπως λες,
>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Κοσμαντιληψη σημαινει τον τροπο που αγομαι και φερομαι στην ζωη μου.Την σταση της λογικης και του αισθηματος απενατι στην ζωη μου και την ζωη των αλλων.Το πως καταλαβαινω το κοσμο και τη θεση μου σ αυτων.

Αυτά διαφέρουν από άνθρωπο σε άνθρωπο- ή, μήπως όχι; Με ποιό κριτήριο λοιπόν κρίνεις την ελληνικότητα της κοσμοαντίληψης; Ποιά είναι τα "θεμελιώδη ζητήματα" που συνιστούν την ελληνικότητα; Η πίστη στο Δία και το δωδεκάθεο;
Οι θρησκευτικές αντιλήψεις του καθένα, είναι προσωπικό του θέμα, Ηετίων. Μπορούμε λοιπόν να συζητάμε για τη δωδεκαθεϊστική κοσμαντίληψη, σε αντιπαράθεση με οποιαδήποτε άλλη- μονοθεϊστική, χριστιανική, βουδιστική... 'ο,τι θες. Αυτό που είναι λάθος, είναι να ταυτίζεις το δωδεκαθεϊσμό με τον ελληνισμό και την ελληνικότητα. Οταν μιλάς για ελληνικότητα και έθνος, το θέμα γίνεται πολιτικό. Κι αυτού του τύπου οι προσδιορισμοί της ελληνικότητας, χώρια που είναι σκοταδιστικές, μόνο κακό μπορούν να κάνουν στην Ελλάδα. Υποδαυλίζουν το πανάρχαιο πρόβλημα του έλληνα: το διχασμό.
Γιά σκέψου το λίγο...
Φιλικά

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Τετ Ιουν 14, 2006 6:17 pm

Φιλε μου, αναρωτιεμαι τι διαβασες...

Η αρχαια πολις ητανε ενα ολοκληρωμενο μορφωμα.Τοσο πολιτικοκοινωνικο , οσο και θρησκευτικο οσο και οποιο αλλο, πχ στρατιωτικης θεωριας, ερωτικης κτλ.

Οι Νομοι της αρχαιας πολιτειας ητανε τοσο πληρεις, ωστε οταν καποιος επιθυμουσε να τους αλλαξει, εστω και μερισματικα, ουσιαστικα προβαινε σε αλλαγη της ολης πολιτειας, δηλαδη των ανθρωπων!

Πολιτεια και για να το πω πιο απλα Πατριδα, δεν ειναι ουτε οι καμποι ουτε τα ψηλα βουνα.Ειναι οι Ανθρωποι!

Ο Ορος Πολιτεια και κρατος δεν ταυτηζονται επ ουδενι, και ειναι ενας απο τους λογους ισχυρης παρανοησεις που εχουνε γινει σε μεταφρασεις αλλα και ερμηνιας των αρχαιων κειμενων απο ελληνες και ξενους.Πχ μια απλη κακη χρηση της λεξεως πολιτεια και παρερμηνια της σε κρατος στον επιταφιο κανει το λογο του Περικλη απο...διακυριξη ελευθεριας σε φασιστομανιφεστο! Εχουνε κραξει γενιες φιλοσοφων φιλολογων και ιστορικων γι αυτο το θεμα!

Τον Σωκρατη οπως και αλλους τους δικασαν και τους καταδικασαν για πολιτικους λογους (με την σημερινη πεζη ενοια που εχουν οι πολιτικοι λογοι) και δη γι αντιδημοκρατισμο,μια ιδιεταιρη ευαισθητη περιοδο για την δημοκρατια των Αθηνων.Δεδομενου δε της δρασης των μαθητων του, οι φοβοι τους ηταν πολυ βασιμοι δε νομιζεις; :twisted:

Στην συνεχεια παραθετεις μερικα παραδειγματα που ειναι ακριβως αναλογα των προαναφερωμενων.Το λυπηρο ομως δεν ειναι τοσο η αποσπασματικη αναφωρα και αντιληψη του θεματος οσο ειναι πως...τα θετεις υπο μια μονολιθηκοτιτα κυκλωπα...

Γιατι θα πρεπει να υπαρχει μια ελληνικη κοσμαντιληψη; Υπο το δογμα του ενας λαος ενα κομα ενας φιρερ; :twisted: Αυτη φιλε μου ειναι φασιστικη και οχι μονο αντιληψη! Το ποσο λαθος ειναι στην κατανοηση και των συνχρονων εθνικων αλλα και των παλαιοτερων αρκει να σκεφτεις αν στο παρελθων εχει διατυπωσει κανεις αναλογο του Ελλας σημαινει ορθοδοξια και Ελλας Ελληνων Χριστιανων! Υπαρχει μηπως καποια διακυριξη του τυπου Ελλας Ελληνων Επικουριων πχ; Υπαρχει κατι του τυπου Ελλαδα σημαινει Αθηνα, η Ελλαδα σημαινει Πλατωνισμος; :lol:

Φανταζεσαι στ αληθεια να ερχωνταν ενας κατοικος της Γεδρωσιας και βλεπωντας την μια σχολη διπλα στην αλλη (Στοα - Κηπος - Λυκειο - Ακαδημια - Κυνοσαργες κτλ) να ρωτουσε...πια απο αυτες ειναι αθηναικη; :lol: :lol: :lol: Ξερεις κατι; Οχι δεν θα το εκανε, διοτι την ενοια της ποικιλοτητας ενας Ασιατης μπορει να την εχει...ενας σιμμιτης ομως δυσκολα...ενας σημιτης θα ερχονταν και βλεπωντας εναν βωμο με την επιγραφη Τω Αγνωστω θεο, οχι απλα θα νομιζε πως ενοουν το δικο του και μονο το δικο του , αλλα οτι...τον θεωρουν το μονο και αυτους που ειχανε ως τοτε απλα υποκαταστατα, και οτι απλα δε τον ξεραν και περιμεναν αυτον για να τους των επιβαλει ,οχι απλα ως τον πρωτο αλλα και ως τον Μονο, οχι απλα γνωρισει η διαδηλωσει :lol: :lol: :lol:

Δυστυχως φιλε μου δεν υπαρχει η ενοια της μοναδικοτητας ως αντιγραφη στο συμπαν, η καθε αρχη της μαθησεως θετει 1=1.Η παρανοηση βεβαια του φιλοσοφικου λογου και ορου της μοναδας που σημαινει το απειρο, ειναι καραμελα πολλων και το να την παρανοησεις ειναι αναμενομενο...Γενικοτερα στο λεω, για να προφυλαχθεις αργοτερα απο κακοτοπιες εχε υπ οψην σου πως αλλο οι αριθμοι, αλλο οι νοτες και αλλο τα γραμματα.Μπορει να σχετιζονται , αλλα δεν ταυτηζονται.Ειναι διαφορετικοι κοσμοι ενταξη;

Σχετικα με την αναφορα σου στον Ιστοτοπο του Ιφηκρατη,θα σε πληροφωρισω πως προβαλετε ως...Ελληνικη Θρησκεια καταχρηστικα.Εχεις μηπως διαπιστωσει αλλους χωρους να παραπεμπουν στα οποια κελευσματα η τυποποιησεις αυτου του χωρου;Η απαντηση λοιπων στο ερωτημα σου ειναι απλη δεν νομιζεις;

Τελος, οσων αφορα την κατακλειδα σου φιλε μου,υπεραπλουστευεις και τη δικη μου τοποθετιση αλλα και αλλων προταιρων μου.Το λαθος γενικοτερα της αντιληψης σου για το θεμα ειναι πως το προσεγγυζεις με μη εθνικο τροπο.

Να σου διασαφηνισω κατι.Δεν εχω κανα ανχος αν οι διαφοροι ασπαστουν το εθνικο κινημα.Αυτο που με νιαζει ειναι να μην παρανοουν.Να διαφωνησεις μαζι μου ναι, δεν με πειραζει τοσο, οσο το να μην με καταλαβαινεις.Αν εσυ πχ εισαι μονοτονοθειστικος ανθρωπος δεν με πειραζει.Δικη σου η ψυχη , ξοδεψε την οπως θελεις.Αυτο που με πειραζει ομως και ανθισταμαι ειναι ο φασισμος.Οχι δεν ειμαι υποχρεομενος απο κανενα να υποστω πνευματικο ευνουχισμο επιδη το θελουν καποιοι.Απο την στιγμη που δεν εχθρευομαι κανενα, το αυτο απαιτω και απο τον αλλο.Απο την στιγμη που δεν καπηλευομαι ειμαι τιμιος αληθης κτλ το αυτο ζηταω απο το προσωπικο η και συλογικο επιπεδο της αμφιυπαρξεως που εχω.

Τα θεμελειωδη ζητηματα σου εχω πει οτι ειναι ολα εκεινα που καθοριζουν την σκεψη καποιου.Βεβαιος και οι διαφορες αρχες και αξιες και αρετες διαφερουν.Δεν ειπα κατι αλλο.Ο Ραμογλου πχ θεωρει πως το ενα ειναι ενα οχι μονο στην αριθμιτικη αλλα και αλλου.Ειμαστε διαφορετικης κοσμοθεασης ατομα.Ειναι τελειως αλλος ο κοσμος που βλεπω εγω απο αυτων που βλεπει εκεινος, αληθεια σου λεω.Επιτα εγω ειμαι Επικουριος.Μπορει ο κοσμος που βλεπουμε εγω και ο Στωικος και ειναι ιδιος αλλα διαφορετικα τον εξηγει αυτος και διαφορετικα εγω.Ομως μιλαμε για τα ιδια πραγματα,μπορει να κινουμαστε διαφορετικα οταν θελουμε να δρασουμε η ν αντιδρασουμε σ ενα πληθος καταστασεων αλλα οι λειτουγειες μας ειναι κοινες.Ειμαστε στο ιδιο πλαισιο.Ομοιος και περαν των αξιων λογο της διαφορετικοτητας στην εξηγηση των πραγματων εχουμε διαφορετικες βαθμιδες αρετων.Απαθεια αυτος, αταραξια εγω.Ειναι διαφορετικα τοσο μεταξη τους αυτα τα δυο πραγματα, οσο κι αν μιαζουν, αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια.Ειμαστε βαθμιδα βαθμιδα διαφορετικοι ανθρωποι φιλε μου, και ομως...κανεις δεν ενοει τον διαχασμο...Διχασμος ειναι να σου πχ Ελλαδα = η δικη μου αντιληψη και ελληνας = Ηρακλειτιος...αντιθετος ομως δεν υπαρχει κανεις που να ειναι Ελληνας και να λεει τετοια πραγματα.Μπορει να θεωρω καποιον αλλοτριομενο, η λανθανουσο , αλλα απο τη στιγμη που τιμα την Ελλαδα, τοτε δεν μπορει κανεις να τον υποβηβασει σε μη ελληνα...δεν ειναι ελληναρα ο Εφηαλτης επιδη και το ομοαιμων ειχε και το ομογλωσσων και το ομοτροπων...Αντιθετος τα περι διχασμου δηλαδη περι πραγματικης εχθρευσης του αλλου τα εχουνε θεση πληστακις οι χριστιανοι πατερες.Απο τον ιδιο τον χριστο ως τον ανθιμο προσφατα...Δεν θα μπω σε λεπτομερης παραθεσεις διοτι και τον χρονο δεν εχω οσο θελω αλλα και γιατι το θεωρω και ανεπαρκες και ακαλαισθητο.Θα σου πω μονο πως το Ελληνας και χριστιανος δεν γινεται το ειπε μια στιγμη πραγματικης και περα απο καθε αλλη φορα ισως αναγκαστικης ομονοισης ο Γεναδιος θετοντας το τελευταιο σκηλευμα σ ενα πτωμα...

Δεν ειμαι ελληνας.ειπε.Ειμαι χριστιανος! Κι αν ομιλω ελληνικα και αν καταγωμαι απο την θεσσαλια, δεν ειμαι Ελληνας! Ειμαι χριστιανος! Κανεις Χριστιανος δεν μπορει να ειναι Ελληνας...

Ο Ελληνικος πολιτισμος αναδηκνυει την ετεροτητα και θεωρει πως μεσα απο τον πολυμερισμο επιτυνχανετε η καλυτερη δυνατη συνθεση η οποια με αυτον τον τροπο αναβαθμιζετε διαρκως.Δια τουτου ο απαραμιλος Ελληνικος πολιτισμος προοδευσε και αποτελει προτυπο και ες αει χωρο εμπνευσης και γεννεσης ολων των προωδευτικων ανθρωπινων στοιχειων και επιτευγματων.

Αντιθετως οσα πολιτικα και οχι μονο μορφωματα εχουν την ακριβως αντιθετη αρχη οδηγουνται σταδιακα στην παρακμη το τελμα και την εξαφανιση.Το ιδιο το βυζαντιο αποτελει το τρανταχτοτερο παραδειγμα (για να πιασουμε τα καθ ημας και να μην παμε σε ναζισμους και κουμουνισμους)

Γι αυτο φιλε μου,ειληκρινα σου μιλαω...να φοβασαι αυτο που με καλεις να θεωρησω και οχι αυτο που σου προτινω εγω.Δες μονο απλα και πως ηταν και τι εκανε ο Ελληνας οταν ηταν της θυραθεν αντιληψης και θεασις και τι εκανε οταν παραδωθηκε στην ασια...Απο την μια εχουμε το μεγαλειο, και απο την αλλη (στην εποχη των αυτοκρατωριων) στην απιστευτη μικροτητα...

Η Ετεροτητα ειναι μια εκ των θεμελιωδωνς αρχων.Αν την εχεις -μπορεις να εισαι- εν ολω και τυποις και ουσιας Ελληνας.Αν Οχι τοτε λυπαμαι,αλλα ευρωπαιος δεν εισαι.

Υ/Γ Λυπαμαι που δυστυχος δεν εχω την ευχαιρια να διαθεσω περισσωτερο χρονο, και να γινω περισσωτερο αναλυτικος.Σας μιλαω ομως και γω φιλικα και σας υπογραμιζω πως δεν με απασχολη τοσο να ταυτηστιται μαζι μου.Οσο το να μην παρανοηται, ειδηκα το ιστορικο πλαισιο των αρχαιων, που μεσα απο τα οποια στραβα του, αποτελει την ανυπερβλητη πολιτισμικη κορυφη της ανθρωποτητας, ακομα (δυστυχος) και σημερα, παντα με συνψηφιστικα και αναλογικα κριτηρια.

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Τετ Ιουν 14, 2006 6:19 pm

Αγαπητέ Ηετίων, δεν συνάδει η σκέψη μου και η θέαση μου με την αντίληψη των Παπάδων, ίσως να είμαι αιρετικός, ίσως να έχω απλά μια δική θέαση του Λόγου του Ιησού, ίσως (και μάλλον πιθανότερο) να οδηγούμε από το πιστεύω μου και από τα όσα εγώ αντιλαμβάνομαι.

Άρα κείμενα όπως αυτά της «Κυριακής της ορθοδοξίας», δε με ενδιαφέρουν καθόλου, διότι ο καθένας μπορεί να τα ερμηνεύσει όπως θέλει.

Από εκεί και πέρα όσο αφορά τη νομιμοποίηση της Θρησκείας που εκπροσωπείς.
Θεωρώ ότι εφ’ όσον υπάρχουν οπαδοί, καταστατικά, τυπικά λειτουργιών, κλπ και εφ’ όσον το κοινοβούλιο χαρακτήρισε ως νόμιμη τη θρησκεία αυτή, δε θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα να οριοθετηθούν οι τρόποι που θα γίνονται και οι ανάλογες τελετές.

Λες
>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Φυσικα και πολλες θρησκειες ειναι πολυ καλυτερες απο πολλες αλλες, κρινοντας αντικειμενικα με τ ανθρωπιστικα κριτηρια.


Μου οριοθετείς το «αντικειμενικό ανθρωπιστικό κριτήριο» ;
Και το πώς μέσα από αυτό ορίζετε μια θρησκεία καλύτερη από μία άλλη.

Λες ακόμα.
Σχετικα δε με το Θειον, φυσικως οι Θεοι ειναι πληθως οπως ολα στο κοσμο και οχι ενας.Αλλα εαν εσυ θελεις να εχεις αυτην την αντιληψη εγω δεν εχω καμοια διαθεση να δογματισω επι τουτου.Εσυ γιατι γινεσαι δογματικος και με θετεις εκτος λεγοντας μου, πως σωνει και ντε ο θεος ειναι ενας;Δεν ειναι αντιφαντικο αυτο με οσα σημειωνες πιο πριν;


Δεν θα σου οριοθετήσω εγώ το αν ο Θεός είναι ένας ή πολλοί, έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις ότι και όπως θέλεις.
Απλά αναρωτιέμαι αν οι αρχαίοι Έλληνες ήταν τελικά Πολυθεϊστές ή Μονοθεϊστές.
Οι 12 (που ήταν ποιο πολλοί) είχαν ΕΝΑΝ αρχηγό, δεν ήταν όλοι αρχηγοί και μάλιστα αυτός λεγόταν ΖΕΥΣ (μήπως εκ της Ζεύξεως ;;; )

Στα υπόλοιπα απλά συμφωνώ με τα όσα γράφει η αγαπητή qubit, πράγματα που άλλοτε έχω ρωτήσει και εγώ αλλά απάντηση δεν έχω πάρει.
Εικόνα

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Ιουν 15, 2006 11:41 am

Ramoglou, επιτέλους εμφανίστηκες!! Κι είχα αρχίσει να φοβάμαι ότι σε εξαϋλωσε ο Πασχάλης, με κανα κβαντικό... :x
Σχετικά με τα του Ηετίωνος τώρα.
>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Γιατι θα πρεπει να υπαρχει μια ελληνικη κοσμαντιληψη; Υπο το δογμα του ενας λαος ενα κομα ενας φιρερ; :twisted: Αυτη φιλε μου ειναι φασιστικη και οχι μονο αντιληψη!

Αυτό ήθελα ν' ακούσω. Διότι, αν πας λίγα post πιό πάνω, θα δεις ότι εσύ ρώτησες από που έχουμε πληροφορηθεί την "ελληνική κοσμαντίληψη". Και σε ρώτησα, τί εννοείς λέγοντας "ελληνική κοσμαντίληψη".
Διχασμος ειναι να σου πχ Ελλαδα = η δικη μου αντιληψη και ελληνας = Ηρακλειτιος...αντιθετος ομως δεν υπαρχει κανεις που να ειναι Ελληνας και να λεει τετοια πραγματα.Μπορει να θεωρω καποιον αλλοτριομενο, η λανθανουσο , αλλα απο τη στιγμη που τιμα την Ελλαδα, τοτε δεν μπορει κανεις να τον υποβηβασει σε μη ελληνα...δεν ειναι ελληναρα ο Εφηαλτης επιδη και το ομοαιμων ειχε και το ομογλωσσων και το ομοτροπων...

Άκριβώς. Τα παραδείγματα που σου έφερα, αυτό το νόημα είχαν. Ελληνες ήταν κι ο Σωκράτης κι οι δικαστές του. Κι ο Αναξαγόρας κι οι δικαστές του. Κι ο Πυθαγόρας κι ο Ηράκλειτος.
>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Αν ο σχετικος με τον Ελληνικο Εθνισμο δεν ειναι το Ελληνικο Εθνικο κινημα, τοτε ποιος ειναι;


>|<>QBB<
Ηετίων έγραψε:Σχετικα με την αναφορα σου στον Ιστοτοπο του Ιφηκρατη,θα σε πληροφωρισω πως προβαλετε ως...Ελληνικη Θρησκεια καταχρηστικα.

Α!!.. "καταχρηστικά". Εχει και το "Ελληνικό Εθνικό κίνημα" τις διαμάχες του δηλαδή. Φυσικό είναι, κι όχι πως με νοιάζει δηλαδή. Αλλά εσείς οι δωδεκαθεϊστές, δεν έχετε φόβο απ' αυτούς πάντως. Αλοί και τρισαλοί στις άλλες "βαθμίδες" διαφορετικότητας. Δες τι λένε στο site τους:
"Ο Ιερός Πόλεμος περιμένει τους ευσεβείς να τους δοξάσει.
Οι άπιστοι περιμένουν τον Θάνατο να τους επισκεφθεί.
Οι μαχητές εξ επαγγέλματος οργανώνουν σε όλη την Ελλάδα τον Ιερό Εθνικοαπελευθερωτικό Αγώνα.

Το θέλημα των Θεών είναι να διεξάγουμε Ιερό Πόλεμο για να δοξαστεί το Όνομά τους.
Και κατακτούμε τα εδάφη των απίστων, και τους παίρνουμε τις περιουσίες, και διαδίδουμε την Θρησκεία, και κάνουμε τους απίστους πιστούς. Και αν σταθούν εμπόδιο μπροστά μας διεξάγουμε Ιερό Πόλεμο. Ας είναι ευλογημένα τα τέκνα του Παντοκράτορος Διός που δίνουν το αίμα τους για την Αγάπη των Θεών. Το αίμα των Εθνομαρτύρων ρέει σαν ποτάμι. Οιχήρες και τα ορφανά αυξήθηκαν.
Χέρια και πόδια κόβονται...το αίμα πρέπει να ρεύσει για να δοξασθεί το Όνομα των Θεών, και να εισέλθουν οι ευσεβείς στα Ηλύσια Πεδία. Αγοράζουμε την θέση μας στα Ηλύσια Πεδία με το αίμα των απίστων."

Μπρρρ... Αυτά τα τελευταία δε, μου θυμίζουν λίγο μουσουλμανικό φανατισμό. Λες νάναι κρυπτομουσουλμάνοι; Φασίστες πάντως, θεωρούν πως δεν είναι- αποποιούνται τον τίτλο, όπως προκύπτει απ' το κάτωθι απόσπασμά τους :
"Ας θυμηθούν οι ναζωραίοι μόνο το έπος του 1940 όπου οι Έλληνες κάτω από τα λάβαρα της Ελληνικής Θρησκείας και την προστασία των Θεών κατενίκησαν τον διεθνή φασισμό."

Εχεις μηπως διαπιστωσει αλλους χωρους να παραπεμπουν στα οποια κελευσματα η τυποποιησεις αυτου του χωρου;

Η αλήθεια είναι πως όχι, αλλά ο κάθε χώρος έχει και τη δική του βαθμίδα φανατισμού και μισαλλοδοξίας. Κοινός παρονομαστής το μίσος (απίστευτο μίσος αδερφέ μου!) κατά του Χριστού - και όχι μόνον κατά των φανατικών μισαλλόδοξων χριστιανών (που καμμιά σχέση δεν έχουν με το Χριστό), η μονοπώληση της ελληνικότητας με κριτήριο τη θρησκεία και η κατά το δοκούν αφήγηση της ιστορίας. Η απάντηση που είναι απλή, όπως λες, είναι μεν απλή για μένα, αλλά είναι η δική μου απάντηση στο ερώτημα και ίσως διαφέρει από τη δική σου, που δεν την γνωρίζω.
Το λαθος γενικοτερα της αντιληψης σου για το θεμα ειναι πως το προσεγγυζεις με μη εθνικο τροπο.

Αυτό κατάλαβες λοιπόν... Τί να κάνουμε; η ετερότητα βλέπεις.

Γι αυτο φιλε μου,ειληκρινα σου μιλαω...να φοβασαι αυτο που με καλεις να θεωρησω και οχι αυτο που σου προτινω εγω.

Τί σε κάλεσα να θεωρήσεις;
Ζήτησα μόνο να μας πεις τί εννοείς λέγοντας "ελληνική κοσμοθέαση". Κι απάντησες ότι δεν υπάρχει μόνον μία. Ας κάνουμε λοιπόν κουβέντα για την πολυθεϊστική κοσμοθέαση (που δεν μονοπωλείται απ' τον αρχαιοελληνικό κόσμο, αλλά από πλήθος λαών), κι ας αφήσουμε τον εθνισμό κατά μέρος. Δεν ζήτησε κανείς απ' τους πολυθεϊστές να μας βγάλουν πιστοποιητικά ελληνικότητας. Εντάξει;

Ηετίων
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τετ Ιουν 07, 2006 2:58 pm
Τοποθεσία: Μαγνησία
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ηετίων » Πέμ Ιουν 15, 2006 2:30 pm

Κατ αρχην καλησπερα σας, και δευτερον θα ηθελα να σας παρακαλεσω , επιδη αυτο το διαστημα ειμαι πολυ πιεσμενος χρονικα, να μην πλατιαζουμε σε πολλα.

Φιλε Ραμογλου, το αντιλαμβανομαι πως μπορει να εχεις διαφορετικη θεση σε διαφορα ζητηματα απο την επισημη εκκλησια.Δεν σ εγκαλω σε τιποτα, αν τυχων νομιζες κατι τετοιο ειναι λαθος.Απλα ομως ξερεις κατι; Βρησκεσαι στον ιδιο παρονομαστη.Και αν εισαι ετσι και αν εισαι αλλιως νομιζω πως εισαι χριστιανος η γενικοτερα κοσμοθεωριας μη ευρωπαικης.Μαλλων προς την Ανατολη κλεινης δεν ειναι ετσι;

Το αν τα κειμενα της κυριακης της ορθοδοξιας δεν σε ενδιαφερουν καθολου ως ανθρωπο απλα δεν θα το κρινω.Θεμα γουστου...και γω δεν τα πολυ παω καλα με τον Πλατωνα.Ως Ελληνα ομως, θα επρεπε να σ ενδιαφερουν και να σ ενοχλουν.Το οτι δεν συμβαινει αυτο σημαινει πως δεν εισαι Εθνικος και μια που εισαι στην Ελλαδα και οχι σε καποια αλλη χωρα, σημαινει πολυ απλα πως εισαι ελληνοφωνος και αντε να πουμε σε λανθανουσα κατασταση.Ελληνας ομως δυστυχως δεν εισαι.Τουλαχιστον οπως θα επρεπε.Και οπως σου ειπα δεν ειναι θεμα συμφωνιας η οχι με τα οσα λεγονται στα κειμενα οσο ειναι θεμα εθνικης αλλοτριωσης και συνειδησης.Κατι που δεν αφορα μονο τον θρησκευτισμο, αλλα και αλλα πεδια της ζωης.Γι αυτο...δεν μπορει να ερμηνευει ο καθενας οπως θελει τα πραγματα ειδηκα επι του συνγκεκριμενου.Δεν μπορει να σου δειχνω το φεγγαρι και συ να κοιτας το δαχτυλο, ετσι δεν ειναι;

Δεν ειναι αμφισημο ποιματακι το κατακτητικο βρισιδι που τρωμε! Ειναι υβρεις και οποιος δεν το καταλαβαινει μαλλων ειναι με τους ρωμαιους...Εγω που ειμαι με τους Γαλατες παντος το καταλαβαινω περιφημα :twisted:

Μου λες μετα για την νομιμοποιηση, και ενταξη σωστα τα λες.Αλλα τ οτι δεν καταλαβαινεις το λογο για τον οποιο δεν συμβαινει, ε... :shock: δηλαδη δεν ξερεις τι συμβαινει στο τοπο μας;Η απλα δεν θες να ξερεις;

Επιτα εχω παρατηρισει οτι οταν καποιος θελει να κρυφτει πισω απο το δαχτυλο του, μολις λεχθει κατι το εντελος κοινο, απλο , και αυταποδεικτο,αρχιζει τα τι ενοεις, τι οριζεις ως εστι κτλ.

Φιλε μου Ραμογλου,αν δεν η ξερεις ποια ειναι τ ανθρωπιστικα κριτιρια,τοτε δεν εχεις απολυτος κανενα κριτηριο στη ζωη σου...Η βαση ολων των κριτικων και της οποιας αξιολογιας στο κοσμο εχει ως θεμελειο, τ ανθρωπιστικα κριτιρια.Οποιος δεν τα ξερει, η δεν τα συνειδητοποιη μπορει να εξηγησει θαυμασια τοτε, την ροπη προς τον μοναχισμο πχ, καθως το πρωτο κριτιριο δεν αποτελει τον σεβασμο του αλλου ως ανθρωπο αλλα του εαυτου μας πρωτα...Με αυτα η την απωλεια αυτων μπορει να καταλαβει καποιος την μονιμη εποδω των χριστιανων...Ειμαστε δουλοι του κυριου.Δηλαδη δεν εχουμε κριση , δηλαδη δεν εχουμε κριτιρια και δη ανθρωπιστικα ωστε να σεβαστουμε τον εαυτο μας πρωτα πρωτα και να ζησουμε ελευθεροι.

Τελος παντων , επιδη οπως σας ειπα χρονο δεν εχω θα σου δωσω ενα απλο παραδειγμα φιλε.

Οταν μια θρησκεια, αντιμετοπηζει την γυναικα ως κατωτερη του αντρα, τοτε ο ανθρωπισμος την καταδικαζει.Οταν μια θρησκεια λεει πως και φυσικα η γυναικα ειναι ιερη και μπορει να γινεται ιερεας τοτε την σεβεται και τ ανθρωπιστικα κριτιρια ταυτηζονται με τα θρησκευτικα κριτιρια.Οταν μια θρησκεια θεωρει τους λειτουργους της ανωτερους των αλλων ανθρωπων τοτε εχει ανθρωπιστικο ελειμα.Οταν αντιθετος μια θρησκεια θεωρει τους Ιεροις της μερος του ιδιου λαου τοτε εχουμε μια θαυμασια θρησκεια ανθρωπιστικη με αντικειμενικα κριτιρια.Αυτα τα πολυ ολιγα ως παραδειγμα.

Ε για την απορεια σου δε, το σχετικο θεμα το ξερεις...ο ομηρος επιδη μαληστα ελεγε αντρα μοι ενεπε μουσα πολυτροπον ως μαλα πολλα κτλ ηταν μονομουσιστης, αλλοστε και οι μουσες ειχαν εναν αρχηγο την καλλιωπη και εναν γκραντ αρχιμαγκα τον Απολλωνα...

Θα μου πει ισως καποιος πως ειρωνευομαι, αλλα ειναι πραγματικα μεγαλη υβρης φιλε...δεν σου αρεσει η θρησκεια των ελληνων οκ.Δεν πειραζει.Κανεις δεν ειναι τελειως.

Το να θες σωνει και ντε να σα το προκρουστη να τους κοψεις και να τους ραψεις κατα πως γουσταρεις οχι!Ειναι μεγαλη αυθερεσια και Υβρις για τους προγονους μου.Θα πρεπει καποια στιγμη οι χριστιανοι (και ειδηκα αυτοι οι αχρειοι που σ εμαθαν να παπαρδελιζεις τετοιες μπαρουφες) να μαθουν να σεβονται τον αλλων, πραγμα απιθανο βεβαια, καθως το μισως της συμοριας της μαυρης ρομπας για τον ελληνισμο ειναι απιθμενο.

Υ/Γ

Αγαπητη γκουμπιτ κατ αρχην χαιρωμαι που εμαθα πως εισαι θυλη. :D Με συνχωρεις αλλα δεν το ειχα καταλαβει πριν.Θα σου απαντησω πιαθνων αυριο διοτι ο χρονος δυστυχος ειναι ελαχιστος...

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Πέμ Ιουν 15, 2006 3:29 pm

Αγαπητη γκουμπιτ κατ αρχην χαιρωμαι που εμαθα πως εισαι θυλη. Με συνχωρεις αλλα δεν το ειχα καταλαβει πριν.

Δεν πειράζει Ηετίων, συχωρεμένος. Και γω, μόλις σήμερα τόμαθα. Οτι είμαι "θυλη" (θύλη; :shock: θυλή; :cyclopsani: ) και με λένε γκούμπιτ.

Εσύ όμως Ramoglou... !!! Εσύ φίλε μου, έμαθες πιό πολλά.
-εισαι γενικοτερα κοσμοθεωριας μη ευρωπαικης. :alien:
-εισαι ελληνοφωνος και αντε να πουμε σε λανθανουσα κατασταση :eye: :cyclops: :cyclopsani:
-Ελληνας ομως δυστυχως δεν εισαι.Τουλαχιστον οπως θα επρεπε. :evil:
-δεν σου αρεσει η θρησκεια των ελληνων οκ.Δεν πειραζει.Κανεις δεν ειναι τελειως. :twisted:
-κάποιοι αχρειοι σ εμαθαν να παπαρδελιζεις μπαρουφες. :tongue:

Υστερα απ' αυτές τις αποκαλύψεις Ράμογλου, δυό λύσεις έχεις.
1. Να μονοιάσεις με τον Πασχάλη, μπας και επιδιορθώσει κάτι στην κβαντική σου κατάσταση. Ισως χρειαστεί και η συνδρομή της ιέρειας Zadok. Τέλος πάντων, όλοι εδώ είμαστε, να βοηθήσουμε.
2. Ψυχραιμία. 8)

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Παρ Ιουν 16, 2006 12:15 am

Αγαπητή μου qubit, η απασχόληση μου, με ένα παγκόσμιο γεγονός που λαμβάνει χώρα μια φορά κάθε χρόνο στη χώρα μας, με κράτησε μακριά από το αγαπημένο μου Forum όλο αυτόν τον καιρό. Εκπληρώνοντας άλλη μια υποχρέωση που έχω αύριο, τελειώνω με όσα με απασχολούν και έτσι θα επιστρέψω στα καθ’ ημάς δριμύτερος. Μη σκεφτείς λοιπόν πως η απουσία μου ήταν αντίποινο στη δική σου απουσία, ή πως κάποιος άλλος λόγος συντρέχει, π.χ. κβαντικές επιθέσεις κλπ.

Φίλε Ηετίων, θα μου δώσεις τη δυνατότητα να σου απαντήσω το Σάββατο διότι πραγματικά θέλω χρόνο πρώτα για να αναλύσω και να μεταφράσω το κείμενο σου και δεύτερον για να σου απαντήσω. Χρόνο που αυτή τη στιγμή δεν έχω.

Είθε να σου δίνει δύναμη ο Θεός να αντέξεις την προσμονή.
Εντελώς Τελείως !!! Διότι ουδείς δεν είναι τέλειος !!!
Εικόνα


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες