Ο «θάνατος του Θεού»

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Παρ Φεβ 17, 2006 11:05 am

υγ. αγαπητή Ladyhawk , σίγουρα χρίζω ανακαίνισης…από σιγά σιγά όμως!
Μην ανακαινίσεις τον «οίκο» μου μονομιάς ,διότι θα πέσει να με πλακώσει…



Αγαπητέ rizitis,

Δεν είπα πως σίγουρα χρίζεις ανακαίνισης. Πολύ πιθανόν να χρίζω και εγώ και ο οποιοσδήποτε άλλος. Πιστεύω πως μέσα από αυτήν την «ανακαίνιση» έρχεται και η εξέλιξη.

Τώρα όσο για το σιγά σιγά.... μπορεί να έχεις και δίκιο.
Αυτό που εγώ λέω πάντως, είναι πως για να μην σε πλακώσει το οικοδόμημα, αυτό θα πρέπει σίγουρα να έχει γερές βάσεις... :wink:

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα... εάν είναι σοφά τοποθετημένα και τα χαρακτηρίζει το κάλος τότε δεν κινδυνεύει από κανέναν σεισμό...

Θα επανέλθω...
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Παρ Φεβ 17, 2006 11:08 am

Αγαπητέ μου Ριζίτη, νομίζω πως συμφωνούμε απόλυτα. Λέγοντας "νεκροί άνθρωποι, νεκροί θεοί", εννοώ την απονέκρωση του ανθρώπινου στοιχείου σ' αυτόν που αρνείται τον Θεό΄ αυτό το κάτι ανώτερο απο μας τέλος πάντων, όπως κι αν το εννοεί ο καθένας.
Σαφώς και δεν πιστεύω ότι ο θεός είναι απότοκος του ανθρώπινου νου΄η άποψή μου είναι ότι συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο.
Οσο για την απαξίωση της ύλης, οι προβληματισμοί σου προσεγγίζουν απόλυτα σχεδόν και τους δικούς μου.
Κατά τα άλλα, σ' ευχαριστώ που θυσίασες το χρόνο σου για να καλύψεις τις ελλείψεις του δικού μου, και μάλιστα με τον ιδανικότερο τρόπο. Και χαίρομαι πάρα πολύ, που σε βρίσκω κι εδώ. :D

rizitis
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2005 1:35 am
Τοποθεσία: Χανιά

Δημοσίευσηαπό rizitis » Παρ Φεβ 17, 2006 6:28 pm

Συγγνώμη για τα quotes...αλλά σαν νέο μέλος πιστεύω οτι θα με συγχωρήσετε :)

Πιστεύω πως μέσα από αυτήν την «ανακαίνιση» έρχεται και η εξέλιξη.

Αυτό πιστεύω και εγώ , για αυτό άλλωστε διαβάζω τις σελίδες του φόρουμ και τα post όλων... :)

Τώρα όσο για τα υπόλοιπα... εάν είναι σοφά τοποθετημένα και τα χαρακτηρίζει το κάλος τότε δεν κινδυνεύει από κανέναν σεισμό...

Θα επανέλθω...
:wink:

σ' ευχαριστώ που θυσίασες το χρόνο σου για να καλύψεις τις ελλείψεις του δικού μου, και μάλιστα με τον ιδανικότερο τρόπο.


υπερβάλεις και το ξέρεις...
σε ευχαριστώ πάντως για τα καλά σου λόγια και την ευγένια που εκπνέει ο γραπτός σου λόγος, πράγμα σπάνιο στις μέρες μας... :)

Και χαίρομαι πάρα πολύ, που σε βρίσκω κι εδώ.


η χαρά είναι δική μου , τόσο για την δική σου παρουσία όσο και για των υπολοίπων μελών , μέλη τα οποία και πριν mystica εποχή... διάβαζα συμφωνώντας ή και διαφονώτας μαζί τους (νοερός) αλλά που σίγουρα αξίζουν της προσχής και του σεβασμού μου... :)

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Φεβ 17, 2006 7:16 pm

Αγαπητοί φίλοι,

θέλω να σας ευχαριστήσω για τη συμμετοχή σας στο παρόν θέμα και να εκφράσω τη χαρά μου που μέσα από δω δόθηκε βήμα για την καταγραφή πολύ όμορφων και χρήσιμων σκέψεων.

Όμως, έχω την αίσθηση ότι ο τίτλος του άρθρου του Έκο, ο οποίος ονόμασε και το θέμα, οδήγησε τις περισσότερες τοποθετήσεις σε μονοπάτια έξω από το σκεπτικό ανάπτυξης του ίδιου του άρθρου και ως εκ τούτου προέκυψε η εύλογη και χιουμοριστική αντίδραση του φιλτάτου Ramoglou.

Που'νε το τόπι ΟΕΟ !


Έχουμε περιοριστεί να συζητάμε ακαδημαϊκά τη δυνατότητα του Θείου να πεθαίνει (ζήτημα ουτοπικόν κατά την ταπεινή μου άποψη) και δεν επικεντρωνόμαστε στα ουσιαστικά και ρεαλιστικά ζητήματα τα οποία θέτει ο πολυγραφότατος σύγχρονος φιλόσοφος.

Και αναφέρω ενδεικτικά κάποια:

Οι θρησκείες είναι συστήματα δοξασιών που επιτρέπουν στους ανθρώπους να δικαιολογούν την ύπαρξή τους και να συμφιλιώνονται με τον θάνατο.


Υποτίθεται ότι ζούμε σε σκεπτικιστική εποχή. Στην πραγματικότητα ζούμε σε μια εποχή σκανδαλώδους ευπιστίας.


Αν πραγματικά πιστεύουμε ότι ο Θεός δεν μπορεί παρά να είναι αθάνατος (όπως βλέπω να συμφωνούμε όλοι σε μεγάλο ποσοστό), μήπως θα πρέπει να συλλογιστούμε αυτή καθ΄ αυτή την έννοια του θανάτου ως μία εξελικτική διαδικασία αναγέννησης :?:
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Φεβ 21, 2006 12:33 pm

Αν πραγματικά πιστεύουμε ότι ο Θεός δεν μπορεί παρά να είναι αθάνατος (όπως βλέπω να συμφωνούμε όλοι σε μεγάλο ποσοστό), μήπως θα πρέπει να συλλογιστούμε αυτή καθ΄ αυτή την έννοια του θανάτου ως μία εξελικτική διαδικασία αναγέννησης


Αγαπητή Zadok,

Πράγματι η δική μου οπτική συμφωνεί απόλυτα με αυτό που αναφέρεις παραπάνω.

Για μένα ο Θεός είναι αθάνατος, όπως και το θεϊκό κομμάτι που βρίσκεται εντός του ανθρώπου.

Ο θάνατος είναι η «αναγγελία» (δεν ξέρω τώρα κατά πόσο αυτή η λέξη έστω και σε εισαγωγικά μπορεί να δώσει το νόημα που θέλω) μιας καινούριας αναγέννησης που μπορεί να προέλθει μετά από μία διαδικασία.
Η διαδικασία αυτή περιλαμβάνει βιώματα τα οποία σίγουρα δεν είναι τυχαία και πάντα έχουν κάποιο σκοπό, σκοπό να δώσουν ένα μάθημα. Αυτό το μάθημα είναι που η κάθε ψυχή έχει ανάγκη να πάρει.
Όταν αυτό γίνει κατανοητό επέρχεται ο θάνατος σε ότι σαθρό προϋπήρχε, εν συνεχεία η αναγέννηση και κατ’ επέκταση συνεχίζεται η διαδικασία εξέλιξης.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Σεπ 18, 2007 3:43 am

[img=left]http://www.protoporia.gr/Assets/books/9606717070.jpg[/img]Ισως διδαχτήκατε ότι οι φιλόσοφοι και οι θεολόγοι έχουν εκθέσει βάσιμους λόγους για τους οποίους πρέπει να πιστεύουμε στον Θεό.

Αν έχετε τέτοια γνώμη, τότε θα δοκιμάσετε μεγάλη έκπληξη μαθαίνοντας ότι τα επιχειρήματα υπέρ της ύπαρξης του Θεού είναι εντυπωσιακά ασθενή. Πολλοί άνθρωποι, λόγου χάριν, πιστεύουν στον Θεό επειδή νομίζουν ότι έχουν δει κάποιο όραμά του με τα ίδια τους τα μάτια. 'Η επειδή άκουσαν τη φωνή του. Αυτό το επιχείρημα προσωπικής εμπειρίας είναι το πειστικότερο για όσους ισχυρίζονται ότι είχαν παρόμοια εμπειρία, αλλά το λιγότερο πειστικό για οποιονδήποτε άλλον - πόσο μάλλον για όποιον έχει αρκετές γνώσεις ψυχολογίας.

Λέτε ότι είχατε άμεση εμπειρία του Θεού; Ε, λοιπόν, μερικοί άνθρωποι λένε ότι βίωσαν την εμπειρία ενός ροζ ελέφαντα, αλλά αυτό πιθανότατα δεν σας εντυπωσιάζει. Ο Peter Sutcliffe, ο αντεροβγάλτης τού Γιόρκσαϊρ, άκουγε πολύ καθαρά τον Ιησού να του λέει να σκοτώσει γυναίκες - και φυλακίστηκε ισόβια. Ο Τζορτζ Μπους λέει ότι ο Θεός τού είπε να εισβάλει στο Ιράκ (τι κρίμα που δεν του αποκάλυψε και ότι δεν υπήρχαν εκεί όπλα μαζικής καταστροφής). Πολλοί τρόφιμοι ασύλων νομίζουν ότι είναι ο Ναπολέοντας ή ο Τσάρλι Τσάπλιν ή ότι όλος ο κόσμος συνωμοτεί εναντίον τους. Δεν τους κακοκαρδίζουμε, αλλά ούτε βέβαια παίρνουμε στα σοβαρά τις ένδοθεν εξ αποκαλύψεως πεποιθήσεις τους, κυρίως επειδή ελάχιστοι άλλοι τις συμμερίζονται. Οι θρησκευτικές εμπειρίες διαφέρουν μόνο κατά το ότι όσοι ισχυρίζονται πως τις έχουν βιώσει είναι πολυάριθμοι.

Μήπως ανήκετε σε αυτούς που πείθονται να πιστέψουν στον Θεό από τις ενδείξεις που προσφέρουν οι Γραφές;

Το γεγονός ότι κάτι είναι απλώς καταγεγραμμένο αποτελεί πειστικό επιχείρημα για ανθρώπους που δεν έχουν συνηθίσει να διατυπώνουν ερωτήσεις όπως: «Ποιος το έγραψε, και πότε;» - «Πώς ήξεραν τι να γράψουν;» - «Αραγε εκείνοι, γράφοντας στην εποχή τους, εννοούν πράγματι αυτό που εμείς, στην εποχή μας, καταλαβαίνουμε;» - «Ηταν άραγε αμερόληπτοι παρατηρητές ή μήπως είχαν απώτερους στόχους οι οποίοι επηρέαζαν τα γραπτά τους;». Από τον 19ο αιώνα ήδη, οι εργασίες εμβριθών θεολόγων έχουν τεκμηριώσει την άποψη ότι τα Ευαγγέλια δεν συνιστούν αξιόπιστες καταγραφές όσων συνέβησαν πραγματικά. Ολα γράφτηκαν πολύ αργότερα από τον θάνατο του Ιησού, και επίσης μετά τις Επιστολές του Παύλου, οι οποίες δεν αναφέρουν σχεδόν κανένα από τα δήθεν γεγονότα της ζωής του Ιησού. Κατόπιν, όλα αντιγράφηκαν και ξανααντιγράφηκαν, μέσω μιας διαδικασίας που θυμίζει το παιχνίδι «χαλασμένο τηλέφωνο», από αντιγραφείς οι οποίοι όχι μόνο δεν ήταν αλάνθαστοι, αλλά είχαν και τις δικές τους θρησκευτικές προτεραιότητες. [...]

Σε μια ιστοσελίδα αθεϊστικού περιεχομένου έτυχε να βρω έναν «Νέο Δεκάλογο»:

1. Μην κάνεις στους άλλους ό,τι δεν θα ήθελες να σου κάνουν.

2. Σε όλα σου τα εγχειρήματα προσπάθησε να μην προκαλείς βλάβες.

3. Να φέρεσαι στους συνανθρώπους σου, στα έμβια όντα και στον κόσμο γενικότερα με αγάπη, εντιμότητα, συνέπεια και σεβασμό.

4. Μην παραβλέπεις το κακό όταν γίνεται, ούτε να αποφεύγεις να αποδώσεις δικαιοσύνη· όμως να είσαι επίσης πρόθυμος και να συγχωρήσεις κάποιον για αδικήματα που έχει αυτοβούλως παραδεχθεί και για τα οποία ειλικρινώς έχει μεταμεληθεί.

5. Ζήσε τη ζωή με αίσθημα χαράς και θαυμασμού.

6. Να προσπαθείς πάντα να μαθαίνεις κάτι νέο.

7. Να εξετάζεις όλα τα πράγματα· να ελέγχεις πάντα τις ιδέες σου βάσει των γεγονότων και να είσαι έτοιμος να αποκηρύξεις ακόμη και πεποιθήσεις που διαφυλάσσεις ως κόρη οφθαλμού αν δεν συμβαδίζουν με αυτά.

8. Ποτέ να μη λογοκρίνεις ούτε να γυρνάς την πλάτη στην έκφραση κριτικής· να σέβεσαι πάντοτε το δικαίωμα των άλλων να διαφωνούν μαζί σου.

9. Να διαμορφώνεις τις απόψεις σου ανεξάρτητα, με βάση τη λογική σου και την πείρα σου· μην επιτρέπεις στον εαυτό σου να καθοδηγείται τυφλά από τους άλλους.

10. Να αμφιβάλλεις για το καθετί.

Αυτή η μικρή συλλογή εντολών δεν αποτελεί έργο κάποιου μεγάλου σοφού ή προφήτη ή επαγγελματία ηθικού φιλοσόφου. Είναι απλώς η συμπαθέστατη απόπειρα ενός ανώνυμου χρήστη του Διαδικτύου να συνοψίσει τις σύγχρονες ηθικές αρχές στο ιστοημερολόγιό του, προκειμένου να αντιπαραβληθούν στις βιβλικές Δέκα Εντολές. Ο παραπάνω δεκάλογος μοιάζει με εκείνον που θα κατάρτιζε κάθε συνηθισμένος, ευπρεπής άνθρωπος της εποχής μας. Για τη δική μου βελτιωμένη εκδοχή των Δέκα Εντολών θα δανειζόμουν μερικές από τις προαναφερθείσες, αλλά θα προσπαθούσα μεταξύ άλλων να βρω θέση και για τις ακόλουθες:

1. Να απολαμβάνεις την ερωτική σου ζωή (εφόσον δεν βλάπτεις οποιονδήποτε άλλο) και να επιτρέπεις και στους άλλους να απολαμβάνουν κατ' ιδίαν τη δική τους, όποιες κι αν είναι οι προτιμήσεις τους, οι οποίες δεν σε αφορούν ούτε στο ελάχιστο.

2. Μην κάνεις διακρίσεις και μην καταδυναστεύεις άλλα πλάσματα εξαιτίας του φύλου, της φυλής τους ή (όσο είναι δυνατόν) του είδους τους.

3. Μην κατηχείς τα παιδιά σου σε δόγματα. Δίδαξέ τα πώς να σκέπτονται ανεξάρτητα, πώς να αξιολογούν δεδομένα και πώς να διαφωνούν μαζί σου.

4. Να υπολογίζεις το μέλλον σε χρονική κλίμακα που ξεπερνά τη διάρκεια της δικής σου ζωής.

Διατηρείτε ακόμη μια συμπάθεια απέναντι στη θρησκεία ως κάτι καλό, ακόμη και αν έχετε χάσει την πίστη σας;

Τότε θα σας παρακινήσω να αναλογιστείτε με ποιους τρόπους η θρησκεία δεν αποτελεί κάτι τόσο καλό για τον κόσμο: Αφού αποδεχόμαστε την αρχή ότι η θρησκευτική πίστη πρέπει να γίνεται σεβαστή απλώς και μόνο επειδή είναι θρησκευτική πίστη, δύσκολα θα αρνηθούμε τον σεβασμό στην πίστη τού Οσάμα μπιν Λάντεν και των βομβιστών αυτοκτονίας. Αλλά και τα διδάγματα της «μετριοπαθούς» θρησκείας, μολονότι αυτά καθαυτά δεν είναι εξτρεμιστικά, συνιστούν ανοικτή πρόσκληση στον εξτρεμισμό.

Η θρησκευτική πίστη αποτελεί έναν ιδιαίτερα ικανό παράγοντα εξουδετέρωσης της ορθολογικής σκέψης. Αν τα παιδιά διδάσκονταν να αμφισβητούν και να διερευνούν λεπτομερώς τις πεποιθήσεις τους, αντί να διδάσκονται την ανώτερη αρετή της τυφλής πίστης, κατά πάσα πιθανότητα δεν θα υπήρχαν βομβιστές αυτοκτονίας. Οι βομβιστές αυτοκτονίας κάνουν όσα κάνουν επειδή πραγματικά πιστεύουν σε ό,τι διδάχτηκαν στα θρησκευτικά τους σχολεία: ότι το καθήκον απέναντι στον Θεό υπερβαίνει κάθε άλλη προτεραιότητα και ότι αν γίνουν μάρτυρες για χάρη Του θα ανταμειφθούν στους κήπους του παραδείσου. Και εκείνο το μάθημα δεν το διδάχτηκαν απαραιτήτως από φανατικούς εξτρεμιστές αλλά από ευπρεπείς, ευγενείς, συμβατικούς θρησκευτικούς διδασκάλους. Η θρησκευτική πίστη μπορεί να γίνει πάρα πολύ επικίνδυνη, και η εσκεμμένη ενστάλαξή της στον ευάλωτο νου ενός αθώου παιδιού συνιστά οδυνηρό σφάλμα. [...]

[img=left]http://www.americanvision.org/images/richard_dawkins.jpg[/img]Ευγνωμονώ τους γονείς μου που υιοθέτησαν την άποψη ότι τα παιδιά δεν πρέπει να διδάσκονται κυρίως τι να σκέπτονται αλλά πώς να σκέπτονται. Αν αυτά, έχοντας εκτεθεί κατά αμερόληπτο και προσήκοντα τρόπο σε όλες τις επιστημονικές ενδείξεις, αποφασίσουν μεγαλώνοντας ότι η Βίβλος είναι κυριολεκτικά αληθής ή ότι οι κινήσεις των πλανητών καθορίζουν τη ζωή τους, τούτο αποτελεί δικαίωμά τους. Τονίζω το ότι αποτελεί δικό τους δικαίωμα να αποφασίσουν τι θα σκέπτονται, και όχι δικαίωμα των γονέων τους να τους το επιβάλουν δίκην ανωτέρας βίας.


Tα παραπανω ειναι απσπασματα απο το βιβλιο "Η περι θεου αυταπατη" του συγγραφεα

Richard Dawkins.
Ο Richard Dawkins, κορυφαίος εξελικτικός βιολόγος και καθηγητής του Πανεπιστημίου της Οξφόρδης, έχει καταστεί διεθνώς γνωστός ως μαχητικός υπερασπιστής ενός αθεϊστικού ανθρωπισμού, ασυμβίβαστου με κάθε θρησκευτική πίστη. Αγωνίζεται εναντίον όλων των σύγχρονων φονταμενταλισμών, ιδιαίτερα της χριστιανικής ποικιλίας που προβάλλει τον «δημιουργισμό» ή το «ευφυές σχέδιο» ως δήθεν εναλλακτική άποψη απέναντι στη δαρβινική θεωρία της εξέλιξης. Το βιβλίο του «The God Delusion», μπεστ σέλερ αφότου κυκλοφόρησε στην Αγγλία και στις ΗΠΑ (φθινόπωρο του 2006), έχει ξεσηκώσει θύελλα συζητήσεων και αρθρογραφίας, όπως καταγράφεται στον έντυπο και ηλεκτρονικό Τύπο - και φυσικά στο Διαδίκτυο. Το φαινόμενο προβλέπεται ότι θα συνεχιστεί και στην υπόλοιπη Ευρώπη, καθώς η μετάφραση του βιβλίου άρχισε ήδη να κάνει την εμφάνισή της ανά τον κόσμο
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες