Θρησκευτική προπαγάνδα & Μέσα Κοινωνικής Ενημέρωσης

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Θρησκευτική προπαγάνδα & Μέσα Κοινωνικής Ενημέρωσης

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Σάβ Οκτ 15, 2005 12:15 am

Αυτό το θέμα σχετίζεται άμεσα με το: ΜΑΘΗΜΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΩΝ, αλλά βέβαια καλείται να φιλοξενήσει συλλογισμούς σε ένα ευρύτερο φάσμα της ελληνικής πραγματικότητας και καθημερινότητας αγγίζοντας τον ευαίσθητο άξονα των Μέσων Κοινωνικής Ενημέρωσης και της δημοσιογραφικής δεοντολογίας.

Αφορμή, αλλά φυσικά όχι αιτία, της έναρξης αυτής της συζήτησης απόψε, απετέλεσε η τηλεοπτική εκπομπή του Παύλου Πισσάνου "Απόκρυφη Αρμονία" στον σταθμό SEVEN.

Η συγκεκριμένη εκπομπή και όσο την είχα παρακολουθήσει έως τώρα, αρκετές φορές είχε ενδιαφέροντα θέματα και ανέλυε ζητήματα με εκλεκτούς καλεσμένους σε επιστημονική αλλά και πιο εσωτερική βάση με ιδιαίτερη μνεία στους Έλληνες φιλοσόφους και την παράδοση των προγόνων μας.

Η αποψινή όμως εκπομπή παρουσίασε κάποιες ιδιαιτερότητες:

Το θέμα ήταν "η έννοια του κακού" και εκτός από τον Πισσάνο, συμμετείχαν τρεις καλεσμένοι: ο γνωστός "μαϊντανός" των τηλεοπτικών εκπομπών ανάλογης θεματολογίας και υποτιθέμενος ερευνητής (κατά τα άλλα προφανώς ανεπάγγελτος) Πάλμος, ένας αφανής και άσημος κλώνος (εμφανισιακά τουλάχιστον) του Αϊνστάιν (κάποιος πρέπει να του πει ότι το 2005 η οδοντιατρική έχει προοδεύσει αρκετά) και κάποιος κ. Βελλίδης ή Βελίτης αγνώστων λοιπών στοιχείων.

Για όσους δεν είχαν την τιμή :!: να παρακολουθήσουν την εκπομπή, θα προσπαθήσω να μεταφέρω επιγραμματικά το κλίμα της.

Ο Πισσάνος όρθιος, έβγαζε λόγους, μονολογώντας ως επί το πλείστον λες και αγόρευε σε κάποιο αμφιθέατρο και κατακεραυνώνοντας κάθε τί μη Χριστιανικό, διακυρήττοντας ότι οι αιρέσεις είναι η πηγή του κακού, οι οποίες γεννήθηκαν με τη δημιουργία της Θεοσοφίας από την Μπλαβάτσκυ :!: :!: :!:

Ο "λαός" από κάτω (οι τρεις προαναφερθέντες) συμφωνούσαν εκτός του κ. Βελλίδη ή Βελίτη ο οποίος προσπαθούσε κάτι να πει περί ελευθερίας της πίστης, αλλά δεν είχε καμμία τύχη, αφού ο Μέγιστος Ρήτωρ Πισσάνος απλά του αφαιρούσε τον λόγο και τον δίδασκε ώστε να συμμορφωθεί.

Το αποκορύφωμα της βλακείας και της άγνοιας :?:

Κατά τον Πισσάνο ο Σατανισμός είναι η αίρεση που κυρίως αντικατοπτρίζει το κακό στον κόσμο, μάχεται αποκλειστικά τον Χριστιανισμό, γιατί ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΟΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟ ΚΑΛΟ και γι' αυτό οι σημαντικότερες τελετές του γίνονται την ημέρα του Αγ. Ιωάννη, στις 14 Ιουλίου (ναι καλά διαβάζετε, άντε να μην άκουσα καλά και να είπε Ιουνίου).
Παρακάτω δεν άκουσα, διότι όταν άρχισε να επιχειρηματολογεί με βάση τα αγιασμένα ύδατα του Ιορδάνη ποταμού, απλά άλλαξα κανάλι.

ΛΥΠΑΜΑΙ ...

Τώρα, θα μου πείτε, καλά ... μην κάνεις έτσι...

Αγαπητοί φίλοι, δε με απασχολεί ο κάθε ανεγκέφαλος. Μου είναι αδιάφορος.

Όμως, αν λάβουμε υπ' όψιν μας και το γεγονός ότι καμμία σχεδόν τηλεοπτική εκπομπή παρόμοιας θεματολογίας δεν πραγματοποιείται χωρίς τη συμμετοχή εκπροσώπου της εκκλησίας της επικρατούσας ΜΟΝΟΝ θρησκείας (βλ. εκπομπές Χαρδαβέλα) κι ότι οι δημοσιογράφοι αγνοούν ή παριστάνουν ότι αγνοούν πώς να συντονίσουν τέτοιες συζητήσεις (βλ. ξανθιά καλλονή στο Τηλεάστυ), μήπως δικαιούμαστε να υποψιαστούμε άλλους συσχετισμούς και όχι και τόσο αγαθές προθέσεις :?: :?:

Κλείνοντας θα θυμηθώ ένα παλαιότερο συμβάν με την αγαπητή και κατά τα άλλα αξιολογότατη Αγγελική Νικολούλη, μάχιμη Υδροχόο, αλλά ελλιπώς ενημερωμένη σε μερικές περιπτώσεις, η οποία αναζητώντας μία κοπέλλα που είχε χαθεί, υπέθετε ότι είχε παρασυρθεί από παραθρησκευτικές οργανώσεις, επειδή πριν χαθεί, διάβαζε το βιβλίο "Ο ξένος" του Αλμπέρ Καμύ :!: :!: :!: :!:

Έλεος!! Απελευθερωθείτε πια...

Κι αν δεν μπορείτε να το κάνετε, τουλάχιστον αφήστε ήσυχους τους "χοίρους" και επιστρέψτε τους "αδάμαντας" στις τραπεζικές θυρίδες. 8)
Τελευταία επεξεργασία από Zadok the priestess σε Κυρ Οκτ 16, 2005 4:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Κυρ Οκτ 16, 2005 3:33 pm

Αγαπητή Zadok
την εν λόγω εκπομπή δεν την είδα αλλά τυγχάνει να έχω δει κατ’ επανάληψη τις άλλες δύο που αναφέρεις.

Η γνώμη μου είναι ότι και στις δύο εκπομπές το λιγότερο που τους απασχολεί είναι η εύρεση της αλήθειας και του αγαθού.

Πιστεύω ότι ο στόχος και των δύο καθώς και αρκετών άλλων που εμφανίζονται κατά καιρούς είναι μόνο η υψηλή ακροαματικότητα.

Και τοποθετούμαι.
Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να γίνει μια σοβαρή προσέγγιση στο θέμα θρησκεία μέσα από την τηλεόραση, την στιγμή που οι παρουσιαστές τρέμουν για το image τους.

Ποιος θα αναφέρει οτιδήποτε δεν άπτεται απόλυτα στο καθιερωμένο δόγμα χωρίς να ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων και να χαρακτηριστεί αιρετικός από την μάζα των ακροατών?

Οι εκπρόσωποι της εκκλησίας είναι απαραίτητοι για δύο λόγους κατ’ εμέ.
Ο πρώτος είναι για να δημιουργείται έντονη αντιπαράθεση που ως γνωστόν αυξάνει την τηλεθέαση και ο δεύτερος είναι ότι παρέχουν κάλυψη στην παρουσίαση.
[ Σε οποιαδήποτε μομφή εκ των υστέρων θα μπορούν ελιχθούν. << είχαμε και ιερωμένο >> ]

Επίσης για να συντονίσει κάποιος μια τέτοια συζήτηση θα πρέπει να είναι ο ίδιος και τολμηρός και πολύ ενημερωμένος σχετικά με όλες τις υπάρχουσες θρησκευτικές απόψεις, πράγμα που δεν φαίνεται ούτε από τις ερωτήσεις των δημοσιογράφων.

Σε καμία από αυτές τις εκπομπές δεν υπάρχει κατάληξη ή συμπέρασμα ούτε των παρουσιαστών ούτε των καλεσμένων.

Θα έλεγα ότι υπάρχουν και μερικές εκπομπές με συγκεκριμένα φιλοσοφικά θέματα που έχουν ενδιαφέρον, αλλά αυτές απευθύνονται σε ορισμένο και ήδη υποψιασμένο κοινό.

Με εκτίμηση.
Εικόνα

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Οκτ 17, 2005 12:47 am

Δηλαδή τώρα για να καταλάβω….
Εδώ θέλεις να αναλύουμε τις εκπομπές που λένε το μακρύ τους και το κοντό τους στην Ελληνική Τηλεόραση ;
Γιατί άμα είναι έτσι να το παίξω Θέμος !!!
Μόνο με το χιούμορ μπορείς να αντιμετοπίσεις τέτοιες καταστάσεις αγαπητή Zadok.

Σήμερα είδες τον αγαπητό Χαρδαβέλα ;;;;;;;;
No comment !!!!!!!
Εικόνα

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Οκτ 17, 2005 2:08 am

Αγαπητή NEHEMAUT,

σ' ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου, διότι θίγεις κάποια σημαντικά σημεία.

Επέτρεψέ μου κάποια σχόλια. (Τα ερωτήματα είναι ρητορικά και φυσικά, δεν απευθύνονται προς εσένα):

Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι δυνατόν να γίνει μια σοβαρή προσέγγιση στο θέμα θρησκεία μέσα από την τηλεόραση, την στιγμή που οι παρουσιαστές τρέμουν για το image τους.


Τότε μήπως θα 'ταν καλύτερα ν' ασχοληθούν με τα κουτσομπολιά ή ακόμα καλύτερα με τη ...μαγειρική :?:

Ε, μα... :!:

Οι εκπρόσωποι της εκκλησίας είναι απαραίτητοι για δύο λόγους κατ’ εμέ.
Ο πρώτος είναι για να δημιουργείται έντονη αντιπαράθεση που ως γνωστόν αυξάνει την τηλεθέαση και ο δεύτερος είναι ότι παρέχουν κάλυψη στην παρουσίαση.
[ Σε οποιαδήποτε μομφή εκ των υστέρων θα μπορούν ελιχθούν. << είχαμε και ιερωμένο >> ]


Σωστό αυτό και αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεται να κρατιούνται έστω τα προσχήματα, αλλά προσχήματα ως προς άλλα δόγματα τότε δεν υπάρχουν :?:

Ψιλά γράμματα αυτά... :!: :wink:

Σε καμία από αυτές τις εκπομπές δεν υπάρχει κατάληξη ή συμπέρασμα ούτε των παρουσιαστών ούτε των καλεσμένων.


Ίσως αυτό να είναι το μόνο σωστό, διότι αν υπό αυτές τις συνθήκες έβγαζαν και συμπεράσματα, δεν ξέρω τί θα έπρεπε να συμπεράνω... :roll:

Ας μην ξεχνάμε εξάλλου, ότι δουλειά του δημοσιογράφου δεν είναι να εξάγει συμπεράσματα.

Θα έλεγα ότι υπάρχουν και μερικές εκπομπές με συγκεκριμένα φιλοσοφικά θέματα που έχουν ενδιαφέρον, αλλά αυτές απευθύνονται σε ορισμένο και ήδη υποψιασμένο κοινό.


Αγαπητή φίλη, έχω καταλήξει να επιλέγω τα ντοκυμανταίρ για σιγουριά. 8)

Αγαπητέ Ramoglou, δε θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει "το μακρύ και το κοντό", αλλά αφού το ζητούμενο για αυτούς είναι η τηλεθέαση, μήπως είναι χρήσιμο να δημοσιοποιούμε κάπως τις σκέψεις μας επ' αυτού, μπας και αλλάξει κάτι... :?: :idea:

Λέμε τώρα...
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Ramoglou
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1113
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 2:20 am
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ramoglou » Δευ Οκτ 17, 2005 9:16 am

Zadok the priestess έγραψε:Αγαπητέ Ramoglou, δε θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει "το μακρύ και το κοντό", αλλά αφού το ζητούμενο για αυτούς είναι η τηλεθέαση, μήπως είναι χρήσιμο να δημοσιοποιούμε κάπως τις σκέψεις μας επ' αυτού, μπας και αλλάξει κάτι... :?: :idea:

Λέμε τώρα...


Εμείς λέμε ότι θέλουμε και αυτοί ότι κάνουν κέφι.

Και εγώ ρωτώ.

Άντε και καλέσανε δυο τρεις ανθρώπους που μπορούν να αναπτύξουν ένα σωστό λόγο, δεν θα πρέπει απέναντι να έχουν και την άλλη άποψη ;
Δεν θα πρέπει να έχουν τον Παπά ;
Δεν θα πρέπει να έχουν τον Αρχαιοελληνιστή ;
Εσύ νομίζεις πως αυτοί θα αφήσουν να γίνει διάλογος ;
Πως θα μιλήσουν πολιτισμένα καταθέτοντας απόψεις ;

Όχι απλά χλομό το βρίσκω, αλλά μέχρι και Ιλαρά να έχει πάθει !!!!!!!

Εμείς τα λέμε, αλλά οι ταμπέλες είναι γνωστές.
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Οκτ 17, 2005 11:46 am

Πολύ ωραία τα λέτε, αλλά νομίζω θα πρέπει οι απαιτήσεις μας να είναι λιγότερες γιατί οι σκοποί που εξυπηρετούν αυτές οι εκπομπές μόνο εσωτεριστικοί και αφυπνιστικοί δεν είναι.

Απλά αυτό είναι κάτι που πουλάει τώρα τελευταία και αυτοί το εκμεταλλεύονται με τον καλύτερο τρόπο θα έλεγα...
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Οκτ 17, 2005 4:41 pm

Στην πραγματικότητα οι ζωντανές αυτές αντιπαραθέσεις ΔΕΝ ΩΦΕΛΟΥΝ ούτε την ανάπτυξη αυτής της θεματολογίας, ούτε ενημερώνουν τον τηλεθεατή.
Υπάρχει περίπτωση οποιοσδήποτε από τους συμμετέχοντες να συμφωνήσει με το διπλανό του, όταν τους χωρίζει τεράστιο χάσμα αντιλήψεων, ή να μπορέσει να αντισταθεί στην ανταλλαγή αντεγκλίσεων :?:

Η πράξη έχει δείξει πως όχι.

Οι μόνοι μάλλον, οι οποίοι φαίνεται να ωφελούνται λοιπόν, είναι οι διάφοροι επιτήδειοι, οι οποίοι κερδίζουν μία αναγνωρισιμότητα με τα επακόλουθά της, διότι οι υπεύθυνοι των εκπομπών, έχοντας άγνοια, φαίνεται ότι δεν έχουν κανένα κριτήριο επιλογής συμμετεχόντων...

Κατά την άποψή μου, αυτές οι εκπομπές δεν πρέπει να είναι ζωντανές.
Θα πρέπει να έχουν τη μορφή που έχουν εκπομπές σαν το "Ρεπορτάζ χωρίς σύνορα", όπου συγκεντρώνονται διάφορα βίντεο με κάποιο κεντρικό θέμα και πλησιάζουν πολύ στο είδος του ενημερωτικού ντοκυμανταίρ.
Έτσι, όλοι θα μπορούν να εκφέρουν την γνώμη τους δίνοντας μίνι συνεντεύξεις απρόσκοπτα και ο θεατής θα κρίνει ανάλογα χωρίς την εμπάθεια των αντιπαραθέσεων.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

NEHEMAUT
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: Τρί Ιουν 07, 2005 11:32 pm
Τοποθεσία: athens

Δημοσίευσηαπό NEHEMAUT » Δευ Οκτ 17, 2005 9:21 pm

Στην πραγματικότητα οι ζωντανές αυτές αντιπαραθέσεις ΔΕΝ ΩΦΕΛΟΥΝ ούτε την ανάπτυξη αυτής της θεματολογίας, ούτε ενημερώνουν τον τηλεθεατή
.

Η άποψη μου είναι ότι όχι μόνο δεν ωφελούν αλλά αποπροσανατολίζουν και από την ορθή οδό.

Έτσι όπως παρουσιάζονται δημιουργούν μία σύγχυση και μια ένταση στον ανυποψίαστο θεατή, ο οποίος δεν μπορεί να συνδέσει τις ετερόκλητες πληροφορίες που λαμβάνει και δεν μπορεί να έχει μία κριτική γνώμη.

Επίσης θεωρώ ότι υποβιβάζουν και εκτρέπουν σχεδόν κάθε θέμα που άπτεται του εσωτερισμού, με τις ελλειπείς και επιφανειακές μορφές που το εκθέτουν.

Αν και δεν έχω να προτείνω κάποια συγκεκριμένη μέθοδο αντίδρασης δεν νομίζω ότι μπορούμε να αγνοήσουμε ότι η τηλεόραση αυτή την στιγμή είναι το βασικότερο κα καθολικότερο μέσο μαζικής ενημέρωσης και η επιρροή που εξασκεί σε όλα τα θέματα είναι
τεράστια.

Θα έλεγα ότι έχει μια σχεδόν υπνωτική ικανότητα με τους τρόπους που χρησιμοποιεί ώστε να διαμορφώνει πρότυπα και συνειδήσεις και στο θέμα που εξετάζουμε και σε πολλά άλλα.

Ίσως να μην επηρεάζονται όλοι αλλά υπάρχει ένα μεγάλο μέρος των συνανθρώπων μας που δεν έχει την δυνατότητα διυλίσεως αυτών που του προσφέρουν.


Με εκτίμηση
Εικόνα

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Οκτ 18, 2005 10:08 am

Οι μόνοι μάλλον, οι οποίοι φαίνεται να ωφελούνται λοιπόν, είναι οι διάφοροι επιτήδειοι, οι οποίοι κερδίζουν μία αναγνωρισιμότητα με τα επακόλουθά της, διότι οι υπεύθυνοι των εκπομπών, έχοντας άγνοια, φαίνεται ότι δεν έχουν κανένα κριτήριο επιλογής συμμετεχόντων...


Αγαπητή Zadok,

Αυτοί που ωφελούνται τελικά είναι αυτοί που έχουν σαν στόχο μία ακροαματικότητα και μόνο, αδιαφορώντας για το περιεχόμενο της εκπομπής. Όσον αφορά τους υπεύθυνους ... χμ... επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω λίγο για το κατά πόσο είναι γνώστες ή όχι του αντικειμένου, ή επιτρέπουν τέτοιες εκπομπές αποσκοπώντας σε κάποιο υλικό κέρδος.

Το ζωντανό είναι αυτό που ανεβάζει την ακροαματικότητα μιας και όταν ανάβουν τα αίματα είναι πολύ εύκολο κανείς να βγει εκτός εαυτού.

Το είδος του ντοκυμαντέρ είναι κάτι πιο στοιχειοθετημένο και σαφώς μέσα από αυτό μπορεί να εκφραστεί μία τεκμηριωμένη άποψη χρήσιμη για το κοινό.

Αν ψάξουμε όμως και το θετικό στην όλη ιστορία θα δούμε πως μία άτοπη άποψη μπορεί αφ’ ενός να μπερδέψει αλλά μπορεί να γίνει και τροφή για κάποιον να ψάξει περισσότερο, με αποτέλεσμα να κατασταλάξει καλύτερα σε μία άποψη. Βέβαια όταν αυτή η παρεκτροπή ξεπερνάει τα όρια, μπορεί να γίνει έως και τραγελαφική.
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

maverick_l
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2005 1:47 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό maverick_l » Παρ Νοέμ 11, 2005 2:01 am

γεια σας
θα ήθελα να τοποθετηθώ στο θέμα με μια περιφραστική παραλλαγή του όρου "Μέσα Κοινωνικής Ενημέρωσης" που χρησιμοποίησε η αγαπητή Zadok σαν κομμάτι του τίτλου της συζήτησης.

Ομιλούμε πολύ απλά για Μέσα Μαζικής Εξόντωσης τα οποία λειτουργούν σαν Μονάδες Μόλυνσης (των) Επιζώντων οι οποίες μέσω Μαζικών Μολυσματικών Επιθέσεων και με χρήση Μηχανισμών Μικροβιακών Εμφυτεύσεων προκαλούν Μόνιμες Μεταλλάξεις Εγκεφάλων με απώτερο σκοπό τη Μαζική Μουμιοποίηση (των) Ελλήνων.

Το καλύτερο γκράφιτι που έχω δει ποτέ είναι μια μικρή φράση γραμμένη βιαστικά με μαύρο σπρέϊ σ' ένα μισογκρεμισμένο τοίχο στα ψαράδικα:
η TV έχει και off

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Παρ Νοέμ 11, 2005 5:37 pm

Καλησπέρα, αγαπητέ maverick_l και καλωσόρισες στην Αγορά μας!

Πραγματικά χαρακτηριστικό και πετυχημένο αυτό το "γκράφιτι". Το έχω συναντήσει και εγώ. Όμως...

Έχω την αίσθηση ότι το ζητούμενο δεν είναι να κλείσουμε την τηλεόραση, να κρύψουμε το κινητό, να βγάλουμε από την πρίζα τον υπολογιστή και τέλος πάντων, να καταλήξουμε ερημίτες σε κανα βουνό.

Προσωπικά, με ενδιαφέρει η κοινωνία.
Είμαι οπαδός του αποκρυφιστικού και όχι του μυστικιστικού μονοπατιού.
Το δίδαγμα του Ιονέσκο στο "Ρινόκερω" νομίζω ότι εκφράζει περισσότερο το μέσο άνθρωπο της νέας χιλιετίας και σ' αυτό χρειάζεται να επικεντρωθούμε.

Έχω την απαίτηση να μην παίζει κανείς με τη νοημοσύνη μου και μάλιστα, θρασύτατα και δε θα επιτρέψω σε κανέναν να με αναγκάσει να πατήσω το off γιατί θα μου έχει αφαιρέσει εντέχνως κάθε άλλη επιλογή.
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

maverick_l
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2005 1:47 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό maverick_l » Σάβ Νοέμ 12, 2005 12:21 am

Zadok,
εγω το βλέπω ως εξης...
το off είναι τρόπος αντίδρασης - και μάλιστα με εντυπωσιακά αποτελέσματα αν γίνει μαζικά- σε όσους μας εμπαίζουν υποτιμώντας παράλληλα τη νοημοσύνη μας. Μποϋκοτάροντας ορισμένα τηλεοπτικά και ραδιοφωνικά προγράμματα καθώς και κάποια συγκεκριμένα έντυπα, πετυχαίνουμε αυτό ακριβώς που απεύχονται: δεν τους δίνουμε ΒΗΜΑ . Πρόκειται για μια σχέση εξάρτησης την οποία μ' αυτήν την κίνηση θα αντιστρέψουμε. Όταν οι μετρήσεις στα "μηχανάκια" αρχίσουν να παίρνουν την κατιούσα, κάποιοι μεγαλόσχημοι/ες ξερόλες, κατίνες, αναλυτές, μαϊντανοί, σταυροφόροι, ιεραπόστολοι κλπ κλπ θα χάσουν το έδαφος κάτω απο τα πόδια τους. Αποτέλεσμα; είτε θα αναγκαστούν να αλλάξουν θεματολογία, είτε θα οργανώνουν καλύτερα τις συζητήσεις - όσοι και αν μπορέσουν τέλος πάντων- είτε θα γυρίσουν απο κει που ήρθαν.
Δεν προτείνω απομόνωση ούτε παραίτηση. Πόλεμο προτείνω και μάλιστα κατά μέτωπο, όχι χαρακωμάτων. Το off (αν γίνει βέβαια μαζικά) είναι η πιο μαχητική αντίδραση, μαχαιριά στα σωθικά του αντιπάλου, όχι αποδοχή ήττας. Του παίρνεις το όπλο απο τα χέρια. Σε ποια νούμερα θα πατήσει για να ξεμυτίσει πάλι ?

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Νοέμ 14, 2005 3:42 am

Φίλε maverick_l,

κατανοώ το σκεπτικό και είναι πολύ καλή ιδέα, αλλά δεν είναι κάπως... πρακτικά μη εφαρμόσιμη :?:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

maverick_l
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 10, 2005 1:47 am
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό maverick_l » Δευ Νοέμ 14, 2005 1:27 pm

Δε χρειάζεται να είσαι φειδωλή στους χαρακτηρισμούς (λόγω ευγένειας, κάτι που εκτιμώ) φίλη Zadok. :) Ουτοπικό είναι, όχι απλά μη εφαρμόσιμο αυτό που προτείνω. Όταν όμως ξεμείνει κανείς απο ιδέες ή νιώθει αδύναμος, καταφεύγει στο δυνητικό και ξεκινά την "επανάσταση" μόνος του, για δικό του κέφι και μόνο, σ' ένα πεδίο οριοθετημένο απο τέσσερεις τοίχους.
Η κοινωνική αφύπνιση δεν είναι απλά χρονοβόρα διαδικασία, αλλά χίμαιρα - όσο τουλάχιστον οι έχοντες την απαιτούμενη βαρύτητα λόγου μένουν στο παρασκήνιο και απλά αναθεματίζουν, ή ακόμα χειρότερα όταν απο αφέλεια γίνονται βορά στην ίδια κρεατομηχανή με τους υπόλοιπους προσπαθώντας να αρθρώσουν λόγο παίζοντας στο γήπεδο του αντιπάλου (βλέπε τις κατά καιρούς απεγνωσμένες προσπάθειες κάποιων πραγματικά αξιόλογων ανθρώπων να καταθέσουν τις απόψεις τους στα παράθυρα. Στην καλύτερη περίπτωση ο λόγος τους χάνεται στο βόρβορο που αναδύεται απο τα υπόλοιπα μέλη του "πάνελ" και στη χειρότερη χάνουν την ψυχραιμία τους ρίχνοντας έτσι νερό στο μύλο των εκπαιδευμένων πιτ-μπουλς/συντονιστών).
Όσο οι πνευματικοί ταγοί ακολουθούν το δρόμο του αναχωρητισμού αρνούμενοι να συμπήξουν μέτωπο σε μια προσπάθεια κοινωνικής αφύπνισης ή αρκούνται σε εκ του ασφαλούς αφορισμούς και αμπελοφιλοσοφικά λογύδρια - σκηνοθετικό "στήσιμο", με τις μορφές τους να αναδύονται πίσω απο το πέπλο του αρωματικού καπνού της κουλτουριάρικης πίπας τους και background τον ήχο απο τα παγάκια στο ποτήρι με το ουίσκι και τη λάμψη απο τη φλόγα στο τζάκι - το μόνο που απομένει σ' εμένα τον απηυδισμένο απο ευχολόγια και ανούσιες μακροσκελείς αναλύσεις είναι να τους σιχτιρίσω και να απολαύσω την απειροελάχιστη σε διάρκεια στιγμή που η εικόνα τους θα σβήνει με το πάτημα ενός κουμπιού.
Μάλλον θα διαφωνήσεις, τουλάχιστον σ' ένα μεγάλο κομμάτι των όσων λέω.
Έχεις καμιά καλύτερη ιδέα; :?:

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Πέμ Νοέμ 17, 2005 2:02 am

Αγαπητέ maverick_l,

δεν τίθεται θέμα διαφωνίας.

Όλοι νομίζω ότι έχουμε νοιώσει την "ηδονή" του πατήματος του διακόπτη αν όχι στο "off", τουλάχιστον προς άλλο τηλεοπτικό σταθμό.
Είναι μία επιλογή κι αυτή και ευτυχώς, τα κρατικά κανάλια κι η δορυφορική έχουν θαυμάσια ΜΗ ΛΟΓΟΚΡΙΜΕΝΑ ντοκυμανταίρ.

:idea:
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Πέμ Μαρ 09, 2006 12:29 am

Για να μην ανοίξω νέα συζήτηση, δανείζομαι το χώρο εδώ για μια είδηση που δημοσιεύτηκε πρόσφατα και αφορά ένα θέμα που συζητούσαμε κάποτε:

Το θρυλικό σπίτι του Τσίλλερ στην οδό Μαυρομιχάλη (με έξοδο στην Ακαδημίας & Ιπποκράτους, όπου κάποτε και εκείνος ο περιβόητος θυρεός - δράκος) φαίνεται πως θα αποκτήσει μια αξιοπρεπέστερη χρήση από το να γίνει μπάζα: πρόκειται να στεγάσει ένα Μουσείο Χαρτιού.

Ήδη έχουν γίνει κάποιες εργασίες καθαρισμού και συντήρησης που εύχομαι να μη σταματήσουν, όπως σταμάτησαν προηγούμενη φορά.

(Οι Ναΐτες δεν έχουν πάντα σχέση)


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες