Τελικά τι είναι θεός; Υπάρχει ένας ή πολλοί;

Η συγκριτική ή/και αναλυτική προσέγγιση των ανά τον κόσμο θρησκειών.

Συντονιστές: Ramoglou, Ladyhawk, Zadok the priestess

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Κυρ Δεκ 04, 2005 2:56 pm

Το θέμα είναι ποιός βάζει τους κανόνες για το "απαγορεύεται".

Όσο για την πολλαπλότητα, δε νομίζω πως "χρειάζονται" πολλοί θεοί, παρά μόνον ένας. Κι αυτό όχι γιατί πρέπει να υπάρχει πάντα κάποιος ανώτερος, αλλά γιατί νομίζω πως η έννοια θεός είναι πλήρης από μόνη της. Η πηγή απ' όπου ξεκινούν και επιστρέφουν όλα είναι μία.

Στην αρχαία Ελλάδα ο θεός ήταν το τελευταίο στάδιο στην εξελικτική πορεία του ανθρώπου (άνθρωπος --> ήρωας --> δαίμων --> ημίθεος --> θεός). Εδώ νομίζω πως αποτυπώνεται άριστα η πορεία προς τη θέωση (με την έννοια της επικοινωνίας πλέον με το Όλον, κι όχι ως "προαγωγή" σε θεό). Οι ίδιοι οι αρχαίοι Έλληνες φιλόσοφοι, από τους προσωκρατικούς (Ίωνες, Ελεάτες) έως τους μετασωκρατικούς (Πλάτων, Επικούριοι, Στωϊκοί, Νεοπλατωνικοί κλπ), καθολικά πίστευαν στην "ενοποιημένη" έννοια του Θεού, άσχετα με το τι σχέση και επίδραση είχε ο θεός στο δικό μας κόσμο.

Έν το Παν λοιπόν!
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Κυρ Δεκ 04, 2005 5:15 pm

η σειρα που αναφερεις

(άνθρωπος --> ήρωας --> δαίμων --> ημίθεος --> θεός).


νομιζω οτι εχει καποιο λαθος.
δαιμων σημαινει θεος.ετσι εχω ακουσει και ξερω.
γενικα ομως οι αρχαιοι Ελληνες ειχαν δωδεκαθεο,πιστευαν σε πολλες θεοτητες και ειχαν δωσει στην καθεμια ξεχωριστες ιδιοτητες.
Εικόνα
santaclaws stands
always on the side of light

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Κυρ Δεκ 04, 2005 6:27 pm

Όχι φίλε μου, "Δαίμων" είναι ένα ενδιάμεσο στάδιο στην εξελικτική πορεία του ανθρώπου, ο οποίος ανέρχεται τα στάδια αυτά μέσω "άθλων". Η λέξη "δαίμων" προκύπτει από το "δαήμων", αυτός δηλαδή που γνωρίζει πολλά, ο γνώστης (γνωρίζω σημαίνει έχω έρθει σε πραγματική επαφή με κάτι κι όχι έχω απλά ακούσει ή διαβάσει περί αυτού). Η έννοια "θεός" είναι πληρέστερη και αφορά στο τελικό στάδιο της ανθρώπινης ανέλιξης.

Όσο για το δωδεκάθεο, στην ουσία δεν ήταν θρησκεία, αλλά κοσμοθεωρία. Ήταν ένα σύνολο ιδεών, εκφράσεων και εντυπώσεων που στόχο είχε την ερμηνεία του τότε κόσμου. Στην ουσία, οι αρχαίοι Έλληνες θεοί δεν υπήρξαν ποτέ ως φυσικές υποστάσεις. Ήταν έννοιες θεωρητικές, πλην όμως βασικές και απαραίτητες για την ερμηνεία τόσο του περιβάλλοντος, όσο και του εσωτερικού κόσμου.

Επίσης να θυμηθούμε πως υπήρχαν περισσότεροι από 12 θεοί, το νούμερο ήταν καθαρά συμβολικό. Πάντως, έστω και σε εκείνο το επίπεδο, υπήρχε ο Δίας ως ανώτερος όλων (αν και όχι μοναδικός θεός).

Πάντως και οι αρχαίοι Έλληνες, αν και συχνότατα αναφέρονταν στους γνωστούς θεούς τους, πάντα υπήρχε και ο "άγνωστος θεός"... Είναι μεγάλο κρίμα που τόσο απαίδευτα αυτό το μεγάλο σύστημα διανόησης ερμηνεύτηκε ως ειδωλολατρεία :cry:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Κυρ Δεκ 04, 2005 7:06 pm

χμμμμ με καλυψες μπορω να πω.
την ερμηνεια αυτη για τον δαιμων δεν την ηξερα,αλλα για την δικια μου δεν ημουν σιγουρος.

αυτος ο "αγνωστος" θεος,συχνα εχω ακουσει να τον αναφερουν διαφοροι,οτι λεγανε για αυτον οι αρχαιοι Ελληνες.
σχετικα με το δωδεκαθεο εχεις δικιο,δεν μπορει να υπηρχαν ως υποστασεις οι θεοι...μερικοι ειναι και λιγο αστεοι.
πισω ομως απο την ελληνικη μυθολογια υπαρχει ενας μεγαλος αγνωστος κοσμος.πολλες φορες η ιδια η μυθολογια αντικατοπρτιζει την πραγματικοτητα.αλλα ακομα και με την λογικη,δεν μπορει οι Ελληνες να ειχαν τοση μεγαλη φαντασια χωρς βαση.η μυθολογια πιστευω αληθευει σε μερικα σημεια.μια που μιλαω για αυτο,αν δεν το ξερεις ηδη
σου συνιστω ανεπιφυλακτα το "λεξικο της Ελληνικης και Ρωμαικης μυθολογιας" του Pierre Grimal.ειναι καταπληκτικο βιβλιο.

τελικα ομως,αν δεχτουμε την Ελληνικη μυθολογια,πρεπει να υπαρχει και ενας συνδεσμος με τον απολυτο θεο.το θεμα ειναι....οτι δεν υπαρχει τετοιο στην Ελληνικη μυθολογια.
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Κυρ Δεκ 04, 2005 7:49 pm

Μα φίλε μου η Ελληνική Μυθολογία είναι πολύ πιο βαθιά απ' ότι φανταζόμαστε! Η ίδια η λέξη μύθος, στην πραγματική της ερμηνεία σημαίνει "κεκαλυμμένη προφορική παράδοση" κι όχι κάτι το μη αληθές ή απλά φανταστικό, γιατί αν ίσχυε το τελευταίο, τότε τι τελικά σημαίνει παρα-μύθι; Στην αρχαία Ελλάδα, για να περισώσουν-διατηρήσουν μιαν αλήθεια, την περιέβαλαν με σύμβολα και τη μετέτρεπαν σε μύθο, ο οποίος για να αναλυθεί-αποκωδικοποιηθεί, χρειάζεται την ερμηνεία των συμβόλων-κλειδιών.

Η Ελληνική μυθολογία λοιπόν χρειάζεται αποσυμβολισμό κι όχι χλευασμό, γιατί αυτό εισέπραξε και βάσει αυτού κατέντησε διήγημα για να κοιμούνται τα μικρά παιδιά :cry:. Θα σου δώσω μόνο μια ιδέα περί τίνος μιλάμε: Ο Τιτάνας Προμηθέας, αυτός που έκλεψε τη φωτιά από τους θεούς και την προσέφερε στους ανθρώπους, δέθηκε από τον Ήφαιστο σε μια κορυφή του Καυκάσου και ο περίφημος αετός του έτρωγε κάθε μέρα το ήπαρ που τη νύχτα ξαναμεγάλωνε. Πέραν του ότι με το συγκεκριμένο μύθο υποδηλώνονταν η γνώση ότι το ήπαρ είναι το μοναδικό ανθρώπινο όργανο που αναδομείται :!: (εξωτερική ερμηνεία), έχει σχέση και με την ατέρμονη διαδικασία σύνθεσης και αποσύνθεσης, μιας βασικής ιδιότητας του σύμπαντος. Αφήνω για το τέλος την έννοια της "απαγορευμένης φωτιάς"... Σου θυμίζει τίποτα; Βέβαια (και ευτυχώς) ο Προμηθέας ως προσωπικότητα δεν είχε την ίδια εξέλιξη, ούτε απέκτησε την ίδια έννοια με τον "συνάδελφό" του...

Είμαι σίγουρος πως η Βίβλος υπάρχει στο 80% των βιβλιοθηκών των Ελλήνων (αναφέρομαι στη Βίβλο, γιατί η επικρατέστερη θρησκεία στην Ελλάδα είναι ο χριστιανισμός). Άραγε σε πόσες από αυτές τις βιβλιοθήκες υπάρχει ένα αντίγραφο της Ελληνικής μυθολογίας; Ποιοί είναι τελικά οι πρόγονοί μας; :x

Ξεφύγαμε λίγο από το θέμα, αλλά άξιζε τον κόπο για να μπουν κάποια πράγρματα στη σωστή τους βάση!
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Κυρ Δεκ 04, 2005 9:02 pm

Σε ότι αφορά στη σύνδεση της Ελληνικής μυθολογίας με τον Θεό, ως υπέρτατη δημιουργική Δύναμη, θα έλεγα πως είναι απόλυτα ταυτισμένη με την αρχική δημιουργική δύναμη του σύμπαντος. Πουθενά δεν αναφέρεται πως οι γνωστοί θεοί είναι η αρχή των πάντων. Ακόμη και ο ίδιος ο Δίας (αλλά και Ζευς, άρα ζεύγω-διασπώ...) εμφανίζεται σε πολλές περιπτώσεις ιδιαίτερα επηρρεπής σε πάθη και ιδιαίτερα "ανθρώπινος".

Σχετικά με το τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες για τη δημιουργική Αρχή, η απάντηση κρύβεται σε πολλά κείμενα, όπως στη θεογονία του Ησίοδου. Εκεί ως αρχική εκδηλωμένη μορφή του σύμπαντος ορίζεται το Χάος κι όχι κάποιος θεός. Κάθε απόπειρα προσδιορισμού αυτής της Αρχής, θα σήμαινε ταυτόχρονα και τον περιορισμό της. Ιδιαίτερα οι προσωκρατικοί φιλόσοφοι ήταν ένθερμοι υποστηρικτές της ταύτισης Θεού και Σύμπαντος (τα πάντα εν πάσι). Φυσικά ας μην περιμένουμε να ονομάσουμε με κάποιον τρόπο τον "άγνωστο θεό". Πρέπει να θυμόμαστε πως ο άγνωστος θεός αντιπροσωπεύει το άφατο (ανέκφραστο, άρρητο). Γενικότερα οι αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι ήταν υποστηρικτές της μίας (1) και άπειρης Αρχής και με την ονομασία "άγνωστος θεός" υποδήλωναν ακριβώς αυτό το άφατο.

Χαρακτηριστικά ο Πίνδαρος αναφέρει: Μία είναι η γενιά θεών και ανθρώπων. Από μια μάνα ανασαίνουμε και οι δυο....

Να κλείσω με τα λόγια του Ηράκλειτου: Αυτόν τον κόσμο, που είναι όλα ένα, ούτε κάποιος θεός, ούτε άνθρωπος τον δημιούργησε, αλλά πάντα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει, μια φωτιά που ζει αιωνίως...
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Κυρ Δεκ 04, 2005 11:58 pm

βασικα συμφνωνω με τα οσα λες για την μυθολογια.
σχετικα με την απαγορευμενη φωτια....ξερω οτι την εκλεψε απο τον ηφαιστο και ο διας οργιστηκε και τον εδεσε στον καυκασο,ωσπου τον απελευθερωσε ο ηρακλης.δεν ξερω που αλλου μπορει να κολλαει.
συναδελφος του προμηθεα....δεν ξερω κανεναν.{τουλαχιστον το βιβλιο που εχω μπροστα μου δεν λεει τιποτα}.ξερω μονο οτι αφου τον απελευθερωσε ο ηρακλης,ο διας τον ξαναεδεσε μεσω ενος δαχτυλιδιου ωσπου εκανε μια συμφωνια με τον χειρωνα{δεν λεω λεπτομερειες τι ξαρεις} και ελευθερωθηκε.απο κει και περα.....



Σχετικά με το τι πίστευαν οι αρχαίοι Έλληνες για τη δημιουργική Αρχή, η απάντηση κρύβεται σε πολλά κείμενα, όπως στη θεογονία του Ησίοδου. Εκεί ως αρχική εκδηλωμένη μορφή του σύμπαντος ορίζεται το Χάος κι όχι κάποιος θεός. Κάθε απόπειρα προσδιορισμού αυτής της Αρχής, θα σήμαινε ταυτόχρονα και τον περιορισμό της. Ιδιαίτερα οι προσωκρατικοί φιλόσοφοι ήταν ένθερμοι υποστηρικτές της ταύτισης Θεού και Σύμπαντος (τα πάντα εν πάσι). Φυσικά ας μην περιμένουμε να ονομάσουμε με κάποιον τρόπο τον "άγνωστο θεό". Πρέπει να θυμόμαστε πως ο άγνωστος θεός αντιπροσωπεύει το άφατο (ανέκφραστο, άρρητο). Γενικότερα οι αρχαίοι έλληνες φιλόσοφοι ήταν υποστηρικτές της μίας (1) και άπειρης Αρχής και με την ονομασία "άγνωστος θεός" υποδήλωναν ακριβώς αυτό το άφατο.


αρα με τον ορο αγνωστος θεος,εννουν το χαος....
ακομα και να υπαρχει ομως ενας υπαρτατος θεος που να διμιουργει,φαινεται οτι δεν εχει καμια δραση σε ολοκληρη την ιστορια.απο την αλλη,αφηνει ενα σορω αλλους "θεους"{τιτανες και ολοι αυτοι} να στολισουν τον κοσμο με ανθρωπους,και διαφορα αλλα διμιουργηματα.
αφου ομως ειναι ο υπερτατος θεος κατι το εντελως απροσδιοριστο και ανεκφραστο πως μπορουμε να τον πλησιασουμε ?
περιεργα πραγματα....
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Δευ Δεκ 05, 2005 1:24 am

Αγαπητέ Chastity,

μας αποζημιώνεις συνολικά. Πολύ υλικό για επεξεργασία... :D

Chastity έγραψε:Ειλικρινά δεν μπορώ να μπω στη λογική των δογματικών. Για μια ολόκληρη ζωή να μην μπορώ έστω να υποθέσω μια διαφορετική ερμηνεία περί ενός θέματος. Να είμαι χωρίς προσωπικότητα, να είμαι το ίδιο με κάθε άλλο ομόθρησκο και να μην ξεχωρίζω από το "κοπάδι". Η παγκοσμιοποίηση σε θρησκευτική version!


Δε νομίζω ότι είναι κάτι τέτοιο η παγκοσμιοποιημένη θρησκευτικότητα αλλά τεσπα, ίσως δεν είναι επί του παρόντος να το συζητήσουμε.

Θεωρώ σημαντικό όμως, να διευκρινίσουμε ότι κάθε θρησκεία δομείται πάνω στα θεμέλια, τα οποία άφησαν οι προκάτοχοί της, ακόμη και εάν αυτή τους έχει αποκηρύξει θεωρώντας σα διαβόλους τους θεούς της.
Κάθε θρησκεία προσπαθεί να δώσει μία πλήρη απάντηση στο αίνιγμα της Σφίγγας.
Όμως, εάν θυμηθούμε πως το αίνιγμα της Σφίγγας είχε τέσσερα σκέλη, παρατηρούμε ότι κάθε καινούργια πίστη έρχεται να απαντήσει μόνο στο ένα ή στο άλλο από τα σκέλη αυτά, αφήνοντας το υπόλοιπο πρόβλημα ανέγγιχτο.
Επομένως, κάθε πίστη καθίσταται εξειδικευμένη, τείνοντας ταυτόχρονα να γίνει μονόπλευρη.
Εικόνα
Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir
André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Δευ Δεκ 05, 2005 8:16 am

Για τον φίλο santaclaws

δεν ξερω που αλλου μπορει να κολλαει.
συναδελφος του προμηθεα....δεν ξερω κανεναν.

Ο "συνάδελφος" του Προμηθέα είναι ο όφις του κήπου της Εδέμ, ο διάβολος...

Sine diabolo nullus dominus... Φυσικά οι αρχαίοι Έλληνες κι εδώ το προσέγγισαν πιο υπερβατικά. Το καλό και το κακό βρίσκονται παντού, είναι αλληλένδετα κι έχουν την ίδια προέλευση...

αρα με τον ορο αγνωστος θεος,εννουν το χαος....
Δεν είπα κάτι τέτοιο. Κατά βάσει οι αρχαίοι Έλληνες δεν πίστευαν στο Χάος, απλά θυμήσου καλύτερα πως το διατύπωσα: Εκεί ως αρχική εκδηλωμένη μορφή του σύμπαντος ορίζεται το Χάος κι όχι κάποιος θεός. Κάθε απόπειρα προσδιορισμού αυτής της Αρχής, θα σήμαινε ταυτόχρονα και τον περιορισμό της. Νομίζω πως ήμουν σαφής.

αφηνει ενα σορω αλλους "θεους"{τιτανες και ολοι αυτοι} να στολισουν τον κοσμο με ανθρωπους,και διαφορα αλλα διμιουργηματα.
Όχι ακριβώς. Θυμήσου τα λόγια του Ηράκλειτου που ανέφερα πιο πάνω.

αφου ομως ειναι ο υπερτατος θεος κατι το εντελως απροσδιοριστο και ανεκφραστο πως μπορουμε να τον πλησιασουμε ?
Είναι ανέκφραστος στα πλαίσια του ότι δεν σκέφτεται για να πράξει, ούτε προκαλεί την όποια αλλαγή, απλά υπάρχει και στο σύνολό του είναι απροσδιόριστος. Παράλληλα όμως κάθε έκφρασή-χαρακτηριστικό του είναι για εμάς λόγος και μέσο για να τον γνωρίσουμε. Θεωρώ πως είμαστε ένα μέρος του Όλου που προσπαθεί να κατανοήσει κάτι περισσότερο από την ύπαρξή του. Αλλά τώρα θα μου πεις γνωρίσαμε ήδη τον εαυτό μας για να ψάξουμε και στα ανώτερα πεδία;

Γνώθι σ' αυτόν λοιπόν!

Για τη φίλη Zadok the priestess

Αν μας δοθεί η ευκαιρία, θα σου εξηγήσω τι εννοώ περί θρησκευτικής παγκοσμιοποίησης.

Όμως, εάν θυμηθούμε πως το αίνιγμα της Σφίγγας είχε τέσσερα σκέλη, παρατηρούμε ότι κάθε καινούργια πίστη έρχεται να απαντήσει μόνο στο ένα ή στο άλλο από τα σκέλη αυτά, αφήνοντας το υπόλοιπο πρόβλημα ανέγγιχτο.

Εξ όσων γνωρίζω το αίνιγμα είχε να κάνει με το τι περπατά στα τέσσερα το πρωΐ, στα δύο το μεσημέρι και στα τρία το βράδυ. Μιλάς για τρία ερωτήματα ή για τρία "πόδια" :roll: .

Όσο για το αν οι θρησκείες γίνονται εν τέλει μονόπλευρες σίγουρα θα συμφωνήσω, και σε αυτό συμβάλλει και το ότι για να υφίστανται ως ξεχωριστές η καθεμιά θρησκείες, πρέπει να διαφοροποιούνται από τις υπόλοιπες υπάρχουσες ή παρελθούσες. Στην προσπάθεια λοιπόν να προσφέρουν μια νέα προσέγγιση του Θεού, αποστασιοποιούνται από τις υπόλοιπες, με ημιτελές αποτέλεσμα.

Θεωρώ πως κάθε θρησκεία έχει να προσφέρει πολλά θετικά στο δρόμο της αναζήτησης του θεού, πλην όμως καμιά τους δεν είναι πανάκεια. Τολμώ να υποθέσω πως κάθε ακόλουθος μιας θρησκείας, θα ζήλευε κάτι από τα χαρακτηριστικά μιας άλλης. Κιι εκεί βρίσκει μπροστά του τον τοίχο που λέγεται "δόγμα".

Άραγε ο τοίχος αυτός υπάρχει για να εμποδίσει κάτι να βγει προς τα έξω (καθιστώντας το μοναδικό και αναφαίρετο στοιχείο της πίστης τους), ή μήπως για να εμποδίσει κάτι νέο να εισχωρήσει;

I just wonder :roll:
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Δευ Δεκ 05, 2005 12:21 pm

καλημερα σε ολους.

φιλε Charsity νομιζω οτι παρεξηγησες λιγο τα οσα γραφω για τα οσα εγραφες εσυ πριν.δεν ειχα σκοπο να αλλαξω τα λεγομενα σου,αληθεια,απλως βγαζω συμπερασματα. :D


Να κλείσω με τα λόγια του Ηράκλειτου: Αυτόν τον κόσμο, που είναι όλα ένα, ούτε κάποιος θεός, ούτε άνθρωπος τον δημιούργησε, αλλά πάντα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει, μια φωτιά που ζει αιωνίως...


εδω ομως ερεχται κοντρα με τα οσα ξερουμε απο την θεογονια ,δεν μπορω να βγαλω νοημα ακριβως στο τι εννοουσε ο Ηρακλητος εδω....
απο την στιγμη που ο ιδιος{αυτος δεν το ειχε πει ?} ειχε πει "τα παντα ρει"




Θεωρώ πως κάθε θρησκεία έχει να προσφέρει πολλά θετικά στο δρόμο της αναζήτησης του θεού, πλην όμως καμιά τους δεν είναι πανάκεια. Τολμώ να υποθέσω πως κάθε ακόλουθος μιας θρησκείας, θα ζήλευε κάτι από τα χαρακτηριστικά μιας άλλης. Κιι εκεί βρίσκει μπροστά του τον τοίχο που λέγεται "δόγμα".

Άραγε ο τοίχος αυτός υπάρχει για να εμποδίσει κάτι να βγει προς τα έξω (καθιστώντας το μοναδικό και αναφαίρετο στοιχείο της πίστης τους), ή μήπως για να εμποδίσει κάτι νέο να εισχωρήσει;


θα ζηλευε κατι....ας πουμε ναι.νομιζω οτι τις περισσοτερες φορες ο ανθρωπος που "ζηλευει" ειναι αυτος που θελει να κανει κατι διαφορετικο.

μπορω να σου πω....οτι με το δογμα δεν διαφωνω απολυτα.{μανο φυσικα αν ειναι λογικοι οι κανονες}.νομιζω οτι ισχυει το πρωτο.το δογμα ειναι ωστε να τηρουντε οι κανονες σε μια θρησκεια,κανονες που τους τηρουσαν και οι προγονοι,και τελος που τους θεσπισαν οι πολυ αρχαιοι,αυτοι που την εφτιαξαν με την βοηθεια καποιου θειου.
ολες οι θρησκειες εχουν καποια μυστικα,αυτα δεν πρεπει να διαρευσουν προς τα εξω,για αυτον το λογο υπαρχει το δογμα.δεν θα μπορουσαν να ειναι ολα ελευθερα.
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Chastity
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2005 12:38 am
Τοποθεσία: Innerspace

Δημοσίευσηαπό Chastity » Δευ Δεκ 05, 2005 3:13 pm

εδω ομως ερεχται κοντρα με τα οσα ξερουμε απο την θεογονια ,δεν μπορω να βγαλω νοημα ακριβως στο τι εννοουσε ο Ηρακλητος εδω....
απο την στιγμη που ο ιδιος{αυτος δεν το ειχε πει ?} ειχε πει "τα παντα ρει"

Η θεογονία του Ησιόδου μας δίνει με σχηματικό τρόπο τη γενεαλογία των θεών, η οποία συνήθως έχει την εξέλιξη "και η τάδε γέννησε τον δήνα" κλπ. Το Χάος εμφανίζεται ως η πρωταρχική μορφή εκδήλωσης του υλικού κόσμου κι όχι ως η δημιουργική Αρχή των πάντων. Σε προηγούμενο post μου είχα αναφερθεί ως εξής: Εκεί ως αρχική εκδηλωμένη μορφή του σύμπαντος ορίζεται το Χάος κι όχι κάποιος θεός. Κάθε απόπειρα προσδιορισμού αυτής της Αρχής, θα σήμαινε ταυτόχρονα και τον περιορισμό της.
Νομίζω πως η τοποθέτησή μου ήταν σαφής.

Όσο για τη ρήση του Ηράκλειτου "τα πάντε ρει", σε καμία περίπτωση δεν έρχεται σε αντίθεση με τα άλλα λόγια του περί μίας και μοναδικής Αρχής. Η διαρκής κίνηση-εξέλιξη αποτελεί μια βασική αρχή του σύμπαντος, όχι όμως και πλήρη προσδιορισμό αυτού.

μπορω να σου πω....οτι με το δογμα δεν διαφωνω απολυτα.{μανο φυσικα αν ειναι λογικοι οι κανονες}.νομιζω οτι ισχυει το πρωτο.το δογμα ειναι ωστε να τηρουντε οι κανονες σε μια θρησκεια,κανονες που τους τηρουσαν και οι προγονοι,και τελος που τους θεσπισαν οι πολυ αρχαιοι,αυτοι που την εφτιαξαν με την βοηθεια καποιου θειου.


Excuse me??? αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα. Αν με την έννοια "θεός" υποδηλώνεις αυτό το τελευταίο εξελικτικό στάδιο των αρχαίων Ελλήνων, θα συμφωνήσω. Ίσως θα πρέπει να μετονομαστεί ο ένας (1) και μοναδικός θεός σε "Αρχή" ή σε "Πηγή", με τους διαφόρους "θεούς" ναι μεν αυτόνομες υποστάσεις, αλλά πάντοτε σαφώς υποδεέστερες του Όλου. Εν τέλει, με "χαλάει" πολύ η λέξη "νόμος". Με κάνει να φαίνομαι απρόσωπος και απλός ακόλουθος στην πιο ιερή ενασχόλησή μου...

ολες οι θρησκειες εχουν καποια μυστικα,αυτα δεν πρεπει να διαρευσουν προς τα εξω,για αυτον το λογο υπαρχει το δογμα.δεν θα μπορουσαν να ειναι ολα ελευθερα.

Με φοβίζουν οι θρησκείες που έχουν μυστικά και που δεν αφήνουν τον καθένα να ασκήσει την ελευθερία του.

Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας πως έχεις στο μυαλό σου δομημένη την "ιεραρχία" του σύμπαντος;
[center]
A - Lux e Tenebris - Ω
[/center]

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Δευ Δεκ 05, 2005 4:15 pm

Μία μικρή παρέμβαση θα ήθελα να κάνω σχετικά με το δόγμα.

Το δόγμα με όποια μορφή και αν εμφανίζεται λειτουργεί περιοριστικά και δεν συντελεί στην αναζήτηση. Είναι φραγμός μπροστά σε όποιον θελήσει να ψάξει περαιτέρω.
Σκοπός του είναι ο έλεγχος της μάζας προκειμένου τα εκάστοτε ιερατεία να καταφέρνουν να επιβάλλονται.

Δεν νομίζω ότι οι θρησκείες έχουν «μυστικά», απλά κάποια πράγματα και μηνύματα δίνονται με τέτοιο τρόπο που δεν είναι και τόσο εμφανής, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κιόλας.
Εικόνα
Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

qubit
Δημοσιεύσεις: 127
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 29, 2005 4:01 pm
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό qubit » Δευ Δεκ 05, 2005 4:56 pm

Ladyhawk έγραψε:Το δόγμα με όποια μορφή και αν εμφανίζεται λειτουργεί περιοριστικά και δεν συντελεί στην αναζήτηση. Είναι φραγμός μπροστά σε όποιον θελήσει να ψάξει περαιτέρω.
Σκοπός του είναι ο έλεγχος της μάζας προκειμένου τα εκάστοτε ιερατεία να καταφέρνουν να επιβάλλονται.

Δεν νομίζω ότι οι θρησκείες έχουν «μυστικά», απλά κάποια πράγματα και μηνύματα δίνονται με τέτοιο τρόπο που δεν είναι και τόσο εμφανής, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν κιόλας.

Θα συμφωνήσω πλήρως με τη Ladyhawk.

Θα ήθελα να προσθέσω ακόμα ότι όταν τα "μυστικά" δεν είναι μπαγαποντιές των ιερατείων, αλλ' αφορούν απλώς τα βαθύτερα νοήματα ("μυστήρια", εξ ου και "μύστης"), η δυσκολία στην κατανόησή τους έγκειται στο ότι χρειάζεται μια "μυστική" προσέγγιση. Δηλαδή βιωματική προσέγγιση, η οποία αποδίδει στο βαθμό που ο άνθρωπος προσπαθεί ειλικρινώς να "καθαρίζει" παραλλήλως, τον ψυχικό του κόσμο απ' τα σκουπίδια του. Αυτά τα σκουπίδια, τα οποία εκμεταλλεύονται τα πάσης φύσεως ιερατεία, για ν' ασκούν την εξουσία τους.

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Δευ Δεκ 05, 2005 5:39 pm

Excuse me??? αυτό το τελευταίο δεν το κατάλαβα. Αν με την έννοια "θεός" υποδηλώνεις αυτό το τελευταίο εξελικτικό στάδιο των αρχαίων Ελλήνων, θα συμφωνήσω. Ίσως θα πρέπει να μετονομαστεί ο ένας (1) και μοναδικός θεός σε "Αρχή" ή σε "Πηγή", με τους διαφόρους "θεούς" ναι μεν αυτόνομες υποστάσεις, αλλά πάντοτε σαφώς υποδεέστερες του Όλου. Εν τέλει, με "χαλάει" πολύ η λέξη "νόμος". Με κάνει να φαίνομαι απρόσωπος και απλός ακόλουθος στην πιο ιερή ενασχόλησή μου...


λοιπον,επειδη τα ψιλομπερδεψαμε τα πραγματα εγω χωριζω τους "θεους" απο τον "θεο" για αυτον το λογο,απο εδω και στο εξης θα λεω τον ενα θεο "διμιουργο",και τους υπολοιπους "θεους"
σε χαλαει η λεξη νομος ?
εδω διαφωνω.μα τι ποτα δεν μπορει γινει χωρις νομους,και ειδικα σε μια θρησκεια η σε ενα ταγμα.
ο νομος δεν εχει ως σκοπο να μειωσει την μοναδικοτητα του ατομου.
εχει σκοπο να τηρηθουν οι διαφοροι κανονες της θρησκειας.
ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος,χωρις νομους που θα ισχυουν για ολους τιποτα δεν μπορει να στηριχτει.



Με φοβίζουν οι θρησκείες που έχουν μυστικά και που δεν αφήνουν τον καθένα να ασκήσει την ελευθερία του.

Μπορείς να μοιραστείς μαζί μας πως έχεις στο μυαλό σου δομημένη την "ιεραρχία" του σύμπαντος ;


ολες οι θρησκειες και τα ταγματα εχουν μυστικα.εδω κατι μαθαινει καποιος και δεν το λεει σε κανεναν,ακομα και αν ανηκουν στην ιδια θρησκεια.
τα μυστικα....ειναι λιγο επικυνδικα αλλα υπαρχουν.αυτο ειναι σιγουρο.
μυστικα υπαρχουν παντου,οχι μονο στις θρησκειες.στα ελευσινια μυστηρια κανεις δεν ξερει τι γινοταν.κανεις απολυτος.αυτο ειναι ενα μυστικο.

τωρα στο 2ο ερωτημα....τι να σου πω,δυσκολο να απαντησει κανεις.
πιστευω οτι υπαρχει ενας διμιουργος που ειναι κατι αυλο και εντελως ανεκφραστο.αυτο ουτε μας επηρεαζει,ουτε το επηρεαζουμε οτι και αν γινει.
πιστευω λοιπον οτι αυτο το "πραγμα" ειναι ολα οσα μας περιβαλλουν.
απο κει και στο εξης,πιστευω οτι υπαρχουν εκκατονταδες θεοι που ειναι ειτε εξωγηινοι,ειτε ανθρωποι που αψαξαν πολυ,και καταφεραν να περασουν σε αλλο επιπεδο.δεν πιστευω οτι ειμαστε τα ανωτερα οντα,αλλα πιστευω ακραδαντα οτι ολα ειναι αιωνια,και ολα ειναι μαι εμπειρια στον δρομο προς την θεωση,που θα ερθει σε ολους μας αργα η γρηγορα.
πιστευω επισης σε προηγουμενες ζωες....
τι αλλο να σου πω....το ερωτημα αυτο ειναι δυσκολο,μπορει μετα απο λιγο καιρο να αλλξω αποψεις,δεν ξερω.
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Δευ Δεκ 05, 2005 11:27 pm

Αγαπητέ Chastity:


Προσωπικά είμαι οπαδός της "προσωπικής" θρησκείας. Ενός συστήματος αναζήτησης και ερμηνείας του θεού που έχει τη μορφή ενός μωσαϊκού και λειτουργεί χωρίς "μεσάζοντες".



Συμφωνώ. Όμως κάνω και κάτι πιο πρακτικό: δεν στέκομαι στις θρησκείες και δεν τις συγκρίνω. Όλες τα ίδια λένε. (Άλλωστε πώς θα μπορούσαν να λένε κάτι διαφορετικό;)
Μια μικρή τεχνική παρατήρηση: Ενδέχεται μια προσωπική θρησκεία να μην έχει τη μορφή μωσαϊκού αλλά να συμπίπτει πλήρως με μια -πώς να την πω;- κοινόχρηστη θρησκεία. Στην περίπτωση που κάποιος ακολουθεί μια συγκεκριμένη θρησκεία όχι πειθαρχικά, αλλά από προσωπική επιλογή.


πιστευω οτι καποιος μπορει να ερευνα οτι θελει,αλλα οχι να πιτευει σε 2 θεους.



Aγαπητέ Santaclaws, από 2 θεούς και πάνω γίνεται διαδήλωση. Πολύ μπέρδεμα.


Είμαι σίγουρος πως η Βίβλος υπάρχει στο 80% των βιβλιοθηκών των Ελλήνων (αναφέρομαι στη Βίβλο, γιατί η επικρατέστερη θρησκεία στην Ελλάδα είναι ο χριστιανισμός). Άραγε σε πόσες από αυτές τις βιβλιοθήκες υπάρχει ένα αντίγραφο της Ελληνικής μυθολογίας;



Chastity (μη σε ξαναπώ αγαπητό, θα σου γίνει συνήθεια) και η Βίβλος και η Ελληνική Μυθολογία μυθολογίες είναι, σοφά γραμμένες με το συμβολικό τρόπο για να γίνονται αντιληπτά τα βαθιά τους νοήματα. Θα έλεγα ότι το θέμα δεν είναι στο αν υπάρχουν ή όχι σε μια βιβλιοθήκη, αλλά στο κατά πόσο έχουν μελετηθεί (το οποίο δεν είναι και ό,τι το ευκολότερο).


Άραγε ο τοίχος αυτός υπάρχει για να εμποδίσει κάτι να βγει προς τα έξω (καθιστώντας το μοναδικό και αναφαίρετο στοιχείο της πίστης τους), ή μήπως για να εμποδίσει κάτι νέο να εισχωρήσει;



Θα πάρω την κουρτίνα 2.
Συμφωνώ με την αγαπητή Ladyhawk όπως το διατυπώνει παρακάτω, και μοιραία συμφωνώ και με την αγαπητή Qubit που συμφωνεί με τη Ladyhawk.


Θα ήθελα να προσθέσω ακόμα ότι όταν τα "μυστικά" δεν είναι μπαγαποντιές των ιερατείων, αλλ' αφορούν απλώς τα βαθύτερα νοήματα ("μυστήρια", εξ ου και "μύστης"), η δυσκολία στην κατανόησή τους έγκειται στο ότι χρειάζεται μια "μυστική" προσέγγιση.



Κι αυτό να λέγεται.

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Δεκ 06, 2005 10:28 am

Όμως κάνω και κάτι πιο πρακτικό: δεν στέκομαι στις θρησκείες και δεν τις συγκρίνω. Όλες τα ίδια λένε. (Άλλωστε πώς θα μπορούσαν να λένε κάτι διαφορετικό)


Αγαπητέ Elissaios μας

Ναι πράγματι τα ίδια λένε μόνο που τα λένε με ... άλλα λόγια ... έτσι για να καταφέρνουν όλοι να τις «ακούν». :wink:

ολες οι θρησκειες και τα ταγματα εχουν μυστικα.εδω κατι μαθαινει καποιος και δεν το λεει σε κανεναν,ακομα και αν ανηκουν στην ιδια θρησκεια. τα μυστικα....ειναι λιγο επικυνδικα αλλα υπαρχουν.αυτο ειναι σιγουρο. μυστικα υπαρχουν παντου,οχι μονο στις θρησκειες.στα ελευσινια μυστηρια κανεις δεν ξερει τι γινοταν.κανεις απολυτος.αυτο ειναι ενα μυστικο.


Αγαπητέ Santaclaws

Βλέπω πως βάζεις στο ίδιο καζάνι τις θρησκείες με τα τάγματα, γιατί ?
Είναι δύο διαφορετικά πράγματα και δεν νομίζω ότι ωφελεί να τα μπλέκεις.

Ίσως να επικρατεί η άποψη του ότι υπάρχουν μυστικά και αυτή να καλλιεργείται από αυτούς που σκοπό έχουν να παρουσιάζονται με τέτοιο τρόπο ώστε να καταφέρνουν να εξουσιάζουν, αναφέρομαι στις λεγόμενες «παγαποντιές» όπως αναφέρει η αγαπητή qubit.

Η άποψή μου πάντως είναι πως δεν υπάρχουν μυστικά. Υπάρχουν κρυμμένα νοήματα που ο καθένας μπορεί να τα βρει, αφού όμως εργαστεί και έχει καταστήσει εαυτόν στο επίπεδο εκείνο που θα μπορεί να τα αναγνωρίσει και να τα κατανοήσει. Αυτό συμβαίνει γιατί μόνο τότε αυτά μπορούν να χαρακτηριστούν ωφέλιμα και όχι καταστροφικά για τον καθένα.

Την καλημέρα μου σε όλους σας :)
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

santaclaws
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Δευ Οκτ 24, 2005 3:54 pm
Τοποθεσία: tanished citadel
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό santaclaws » Τρί Δεκ 06, 2005 2:34 pm

καλημερα σε ολους.

Ladyhawk αυτο που λες εδω.


Η άποψή μου πάντως είναι πως δεν υπάρχουν μυστικά. Υπάρχουν κρυμμένα νοήματα που ο καθένας μπορεί να τα βρει, αφού όμως εργαστεί και έχει καταστήσει εαυτόν στο επίπεδο εκείνο που θα μπορεί να τα αναγνωρίσει και να τα κατανοήσει. Αυτό συμβαίνει γιατί μόνο τότε αυτά μπορούν να χαρακτηριστούν ωφέλιμα και όχι καταστροφικά για τον καθένα.


ειναι κατι σαν μυστικα.αυτα τα νοηματα ειναι επιτηδες μπλεγμενα ετσι,ωστε ακριβως οπως λες μονο οι ικανοι να τα ανακαλυψουν{ωστε να ειναι και αρκετα ικανοι για να τα κρατησουν}.
δεν ξερω ακριβως να μιλαμε για το ιδιο πραγμα.
Εικόνα

santaclaws stands

always on the side of light

Ladyhawk
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 602
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:06 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Ladyhawk » Τρί Δεκ 06, 2005 2:42 pm

Αγαπητέ santaclaws

Ομολογώ πως δεν είμαι και τόσο σίγουρη ότι μιλάμε για το ίδιο ακριβώς πράγμα αν και με το τελευταίο σου ποστ συμφωνώ.

Προφανώς η λέξη «μυστικό» είναι που μπλέκει τα πράγματα.

Από την δική μου οπτική πάντως δεν μπορώ να πω πως τα νοήματα που είναι κεκρυμμένα μπορούν να θεωρηθούν και μυστικά.

τα μυστικα....ειναι λιγο επικυνδικα αλλα υπαρχουν.αυτο ειναι σιγουρο.


Δεν αντιλαμβάνομαι σε πια επικινδυνότητα αναφέρεσαι, αν θέλεις μπορείς να το αναλύσεις λίγο περισσότερο?
Εικόνα

Τίποτα δεν χαρίζεται όλα κατακτιούνται ...

Zadok the priestess
Mystica.gr
Δημοσιεύσεις: 1411
Εγγραφή: Παρ Απρ 22, 2005 1:32 am
Τοποθεσία: Sanctum Sanctorum
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Zadok the priestess » Τρί Δεκ 06, 2005 4:09 pm

Chastity έγραψε:
Zadok the priestess έγραψε:Όμως, εάν θυμηθούμε πως το αίνιγμα της Σφίγγας είχε τέσσερα σκέλη, παρατηρούμε ότι κάθε καινούργια πίστη έρχεται να απαντήσει μόνο στο ένα ή στο άλλο από τα σκέλη αυτά, αφήνοντας το υπόλοιπο πρόβλημα ανέγγιχτο.

Εξ όσων γνωρίζω το αίνιγμα είχε να κάνει με το τι περπατά στα τέσσερα το πρωΐ, στα δύο το μεσημέρι και στα τρία το βράδυ. Μιλάς για τρία ερωτήματα ή για τρία "πόδια" :roll: .


Σωστά θυμάσαι, αγαπητέ Chastity!

Όμως, με την αναφορά μου στο αίνιγμα της Σφίγγας δεν αναφερόμουν στο ερώτημα-αίνιγμα της Σφίγγας προς τον Οιδίποδα, αλλά στην ίδια την αινιγματική φύση της οντότητάς της, η οποία είχε κεφάλι ανθρώπου, πόδια λέοντα, σώμα ταύρου και φτερά αετού.

Αυτά τα 4 χαρακτηριστικά αντιστοιχούν στα 4 όντα της Αποκάλυψης του Ιωάννη, τα οποία είναι τα ίδια με εκείνα του σταθερού σταυρού του ζωδιακού κύκλου και εμφανίζονται στην απεικόνιση της Μεγάλης Αρκάνας των ταρώ.

Εδώ λοιπόν, δεν έχουμε να κάνουμε με το ερώτημα της Σφίγγας, αλλά με το ερώτημα προς την Σφίγγα, όπου ο μυημένος στα μυστήρια των Θηβών, λαμβάνει την απάντηση:

"ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ,

ΕΧΩ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΠΟΥ ΕΔΡΕΥΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ,
ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΗΜΕΝΟΥ, ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΜΟΥΝ.
Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΟΔΗΓΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ,
ΑΛΛΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.

ΕΧΩ ΝΥΧΙΑ ΛΕΟΝΤΟΣ ΣΤΑ 4 ΑΚΡΑ ΜΟΥ.
ΕΙΜΑΙ ΟΠΛΙΣΜΕΝΗ, ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ.
ΠΑΡΑΜΕΡΙΖΩ ΔΕΞΙΑ, ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΜΠΡΟΣΤΑ, ΠΙΣΩ,
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΛΜΗ
ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.

ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΕΡΑ,
ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΠΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ.
ΟΤΑΝ ΑΝΑΛΑΒΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ,
ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ,
ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΟΔΙ ΠΟΥ ΧΑΡΑΖΕΙ Τ' ΑΥΛΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΕΤΡΙ.

ΣΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗΣ, ΟΤΑΝ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕΙ,
ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΔΙΕΥΘΥΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ,
ΚΟΥΝΩ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ,
ΑΝΥΨΩΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΝΟΡΑΣΗΣ,
ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΖΩΗΣ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΣΙΩΠΗΛΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΟΥ.

ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ.
ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΜΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ.
ΤΑ ΚΑΠΟΥΛΙΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΘΕΛΗΣΕΙΣ.
ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΜΟΥ, ΝΑ ΣΙΓΗΣΕΙΣ.

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΔΙΚΑΙΗ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ.

ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΝΟΙΑ.
TA ΣΤΗΘΗ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ, ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΜΑΧΗ.
ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΤΗ, Τ'ΟΝΕΙΡΟ, Η ΕΛΠΙΔΑ.
ΤΑ KAΠΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΤΩ.

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ, ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, Ν' ΑΓΑΠΑΣ, Ν' ΑΜΥΝΕΣΑΙ,
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΥΣΣΟΔΕΘΕΙ ΑΠΟ ΧΑΜΕΡΠΕΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ,
ΕΑΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙ
ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΙΖΩ, ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΘΗΒΑΙΩΝ, ΝΑ 'ΣΑΙ ΕΣΤΕΜΜΕΝΟΣ."
Εικόνα

Le bonheur de l'homme n'est pas dans la liberté, mais dans l'acceptation d'un devoir

André Gide, Préface de Vol de nuit (1930), de Saint-Exupéry

Elissaios
Δημοσιεύσεις: 565
Εγγραφή: Δευ Απρ 25, 2005 11:10 am

Δημοσίευσηαπό Elissaios » Τρί Δεκ 06, 2005 9:03 pm

Αυτά τα σφιγγικά να τα ακούει ο φίλος μας ο Santaclaws.


ειναι κατι σαν μυστικα.αυτα τα νοηματα ειναι επιτηδες μπλεγμενα ετσι,ωστε ακριβως οπως λες μονο οι ικανοι να τα ανακαλυψουν



Δεν υπάρχουν μυστικά, αγαπητέ. Είναι σαν τις περιπτώσεις όπου κάτι βρίσκεται μπροστά στα μάτια μας και δεν το βλέπουμε.

Ε, σαφώς (και σοφώς) είναι επίτηδες μπλεγμένα- μάλλον όχι μπλεγμένα όμως, μόνο καμουφλαρισμένα. Και δεν υπάρχουν ικανοί ή όχι: υπάρχουν εκείνοι που επιθυμούν και εκείνοι που όχι.


Επιστροφή σε “- ΤΟ ΙΕΡΟΝ ΑΒΑΤΟΝ -”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες